Woensdag 5 October plenaire zitting der R.T.C. verwacht CHURCHILL CRITISEERT LABOUR IN HET ENGELSE LAGERHUIS Brutale roofoverval op spaarbank in de hoofdstad Volendam liep uit voor een straaljager gisteren stopgezet Amerikaans militair hulp programma thans wet Wolven in schaaps kleren Renpaard in de parlementszaal Viermogendheden-besprekingen\Door Joden en Arabieren Zolang Sovjet-autoriteiten in gebreke blijven overeenkomsten na te komen Tot hoofd en hart V.S. maken meer atoombommen Weldra o fficiële publicatie van het Unie-Statuut Het weer Herziening Oorlogs begroting PAUSELIJKE STEUN VERZOCHT GEEN VERTROUWEN Naar verzoeningspoging in Baikankwestie? E.C.A.-hulp goedgekeurd DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24576 „Goedkoper fruit" Grossiers en K.A.B. CONGRES VAN KATHOLIEKE ARTSEN TE ROME TWEE MILLIOEN BRIEVEN VOOR ROME-PELGRIMS Vorderingen in de culturele commissie Het Koninklijk bezoek aan Overijssel Na slagen R.T.C. Productiecijfers te optimistisch Daders gaan er fietsend met een buit van f 7800.- van door Signalement bekend Brandkast geopend De kelder in Signalement Om de normalisatie van het leven te Berlijn pil!!; Hü scheerde over een boerderij en raakte bijna een kind OOK ONGELUK TE LEEUWARDEN BUREAUX- SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postcjiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45. tel. 5998 Voor klachten ove^ de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week* f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaaL Wie verlangt niet, dat de wereld nu eens tot rust komt, dat orde en recht terugkeren, dat het ein delijk, eindelijk vrede wordt. Wie verhinderde echter tot dusver, dat de mensheid het grote goed, dat vrede heet, na jaren van afschuwelijke mensenslachting, ten laatste mocht deel achtig worden? Wie bouwde een bar rière van veto's, waardoor het de Ver enigde Naties onmogelijk werd gemaakt haar vredes-idealen te verwerkelijken? Waar zuchten, evenals destijds in nazi- Duitsland, tienduizenden in concentra tiekampen? Op al deze vragen is slechts een antwoord: Sovjet-Rusland. Ondanks al deze feiten is er geen land, dat zó de mond vol heeft over vrede als de Sovjet-Unie. Op de wijze van de dief, die gevaar loopt gegrepen te worden, en dan zelf maar „houdt de dief" begint te roepen, bazuint het Kremlin zijn vredeswil over de wereld. En nog altijd lopen er naïevelingen rond, die hen geloven en aan de lokstem van Moskou gehoor geven. Zij willen niet zien of horen. Erger is, dat zij, die wèl zien, zich dik wijls toch nog voor het karretje der communisten laten spannen. Want zij konden weten, dat het wolven zijn, die in schaapskleren rondlopen. Zo hebben wij reeds herhaaldelijk in ons blad gewaarschuwd tegen het zetten van handtekeningen voor een zgn. we reldvrede? d ag op 2 October a.s. De methodes, die de communistische partij en haar mantelorganisaties hier bij gebruiken, passen geheel in het ka der van hun duistere bedoelingen. Zij vragen niets vermoedende lieden of zij voor de vrede zijn, waarop vanzelf sprekend een bevestigend antwoord volgt, en even later zien deze mensen hun naam prijken op een lijst, waaruit moet blijken, dat zij lid zijn van een vredescomité. De K.A.B. heeft haar kader op het hart gedrukt zich verre van deze com munistische verlakkerij te houden. Het N.V.V. deed hetzelfde. Ondanks deze waarschuwingen blijken toch hier en daar leden van de K.A.B. mee te doen aan dit communistisch gewroet. Nog vandaag gereikte ons weer een bericht dienaangaande uit de Zaanstreek. Wij waarschuwen opnieuw de com munisten niet in de kaart te spelen. Mijdt deze wolven in schaapskleren! Zoals bekend koopt de K. A. B. Limburg, ter verkrijging van meer redelijke prijzen, dan die, welke door de detaillisten worden bere kend, zelf fruit op de veilingen. Maandag hebben de grossiers, toen ze vernamen, dat aan de veiling te Wijlre wellicht nogmaals voor de K.A.B. via een commissionnair zou kunnen worden gekocht, besloten, zelf geen enkele aankoop te doen. Alle kopers, ook de „Hollandse" kooplui, verlieten de vei ling, welke met een aanvoer van 120.000 kilo bleef zitten. Na beraad werd in Wijlre des middags om half vijf toch nog een veiling gehouden, waarbij de hele aanvoer werd verkocht, nadat te kennen was gegeven, dat op deze vei ling niet ,aan de K.A.B. zou worden ge leverd. Intussen is deze aangelegenheid nog niet afgedaan. De meeste veilingen blijken zich hoewel men tevoren met de K.A.B. in principe tot accoord was gekomen aan de zijde van de koop lieden op hun veilingen te scharen. Vierhonderd katholieke artsen' uit vele landen houden op het ogenblik in Rome hun vierde internationaal con gres. Vandaag ontvangt de H. Vader het congres op zijn zomerresidentie te Castel Gandolfo in audiëntie. Men ver wacht, dat de Paus een rede zal hou den over het standpunt van de Kerk in verschillende belangrijke en morele vraagstukken. Zaterdag wordt het con gres besloten. Het orgaan van het Vaticaan, de Osser- vatore Romano, heeft gisteren bekend ge maakt, dat 2 millioen enveloppen naar 68 landen gestuurd zullen morden voor pel grims van het Heilig Jaar. Deze enveloppen, aldus de Osservatore, bevatten een bedevaartsboekje met bij zondere gezangen en gebeden, een kleine gids van Rome, een officieel insigne en een bedevaartskaart. De 2 millioen enveloppen, waaraan thans gewerkt wordt, zullen 415 ton wegen, het geen genoeg is om 30 goederenwagons te vullen. De enveloppen zullen tijdig in het bezit van de bedevaartgangers zijn. De Osservatore gaf de volgende om schrijving van de inhoud van de envelop pen: 1) De bedevaartskaart, welke dienst zal doen als paspoort en waarop reducties ver leend zullen worden op de spoorwegen en bij het bezoek aan musea in Rome en Vaticaanstad. 2) Het officiële insigne, een klein ver zilverd rond speldje, waarop in het latijn geschreven staat Heilig Jaar 1950. 3) Het bedevaartsboekje, waarin de be tekenis van het Heilig Jaar uiteengezet wordt en een overzicht gegeven wordt van de aflaten en het doel van het Heilig Jaar. Het boekje zal in het Italiaans, Frans, Engels, Nederlands, Portugees, Pools, Spaans en Duits gedrukt worden. 4) Een gids <van Rome, waarin in het bijzonder de nadruk gelegd wordt op de Christelijke monumenten in de Eeuwige Stad. Bij hun bezoek aan het Vaticaan zul len alle bedevaartgangers een medaille van Paus Plus XII ontvangen, die van plan is alle bezoekers in audiëntie te ontvangen. Woensdagmiddag is bij het kruispunt van de verkeersweg UtrechtDen Bosch, nabij Zaltbommel, een jongetje van zeven jaar van de familie van Hemert uti Hurwenen door een vracht auto doodgereden. Het kind stak de verkeersweg over, juist toen een vracht auto met aanhangwagen passeerde. Het statuut van de Unie zal ruim twee dozijn, waarschijnlijk zes en twintig: artikelen bevatten, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P De redactie der artikelen is gebaseerd op de reeds bereikte overeenstemming en wordt opgesteld door de heren Blom, Anak Agung en Supomo, die nog deze week met het werk hopen gereed te komen, zodat de reeds eerder gedane veronderstelling, dat in de week van 2 tot 8 October een plenaire vergadering kan worden gehouden, aan waarschijnlijkheid wint. De datum 5 October wordt thans reeds in conferentie-kringen genoemd. De grote ovale tafel wordt intussen in de Ridderzaal weer in gereedheid ge- bracht. Vrijdag na de vergadering van de centrale commissie verwacht men officiële publicatie van de inhoud van het Unie-statuut. Het charter van de souvereiniteits- overdracht zal dezer dagen in de be trokken subcommissie ter sprake ko men. De B. F. O. en de Nederlandse delegatie hebben hiervoor reeds een concept opgesteld om als „oral note" te dienen. Over het verloop van zaken na het einde van de RTC verneemt de correspondent van het ANP nog de volgende, bijzonderheden: Van Indonesische zijde stelt men het verloop van zaken zo voor, dat onmid dellijk na terugkeer in Indonesië de resultaten ter ratificatie aan de ver schillende parlementen zullen worden voorgelegd. Tev,ens zal de tekst van de voorlopige constitutie aan goedkeuring moeten onderwerpen. Daarna zal een voorlopige regering van de R. I. S. wor den benoemd en een president worden aangewezen. Deze voorlopige regering zal dan een afvaardiging naar Den Haag zenden om de souvereiniteit in ont vangst te nemen en het charter van de overdracht te ondertekenen. De tekst van de voorlopige constitutie van de R. I. S. is thans bijna gereed. Naar wij voorts vernemen, verlopen de besprekingen in de culturele com missie zeer bevredigend. Bij in formele contacten is reeds gebleken, dat geen der delegaties bezwaren maakt tegen in stelling van een culturele raad ter ver werkelijking van de culturele samen werking. Deze samenwerking denkt men te regelen in een aan het Unie statuut toegevoegd accoord. Van Neder landse zijde heeft men bij de nadere formulering van dit accoord de bestaan de culturele overeenkomsten van Ne derland met België, Frankrijk en En geland tot voorbeeld genomen. In dit accoord zullen dus voorzienin- Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen Dinsdag 11 October een officieel bezoek aan Overijssel brengen. Verwachting tot Vrijdagavond: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laag hangende be wolking. Later op de dag plaatselijk opklarend. Zwakke en af en toe ma tige wind uit Oostelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.38—18.21. Maan: 16.34—23.40. gen worden getroffen over uitwisseling van wetenschappelijke krachten, stu denten, gelijkstelling van diploma's, on derwijs in de talen van de twee landen en onderwijs in elkanders cultuurge schiedenis. De leden van de culturele raad zullen worden benoemd door de regeringen en zoveel mogelijk worden genomen uit alle schakeringen van het maatschap pelijk leven. Het feit, dat in de oorlogsbegroting voor 1950 voorzien wordt in de uitzen ding van Nederlandse troepen in de loop van dat jaar naar Indonesië, heeft in Indonesië een zekere verontrusting gewekt. Van gezaghebbende Nederland se zijde wordt verklaard, dat voor een dergelijke verontrusting geen enkele grond bestaat. Dt ontwerp-oorlogsbegroting werd op gesteld lang voor de R.T.C. Met de vooruitzichten, welke door deze confe rentie worden geopend, kon en mocht daarbij geen rekening worden gehou den. Een herziening van de begroting ten aanzien van de uitzending van Neder landse troepen naar Indonesië zal plaats hebben, zodra de R.T.C. is geslaagd. Churchill, zoals het merend-'el van de zijnen, zag in de crisis in de eerste plaats een gunstige gelegenheid, om de politieke tegenpartij het leven zo zuur mogelijk te maken. De minister van Woensdagmiddag- omstreeks vijf uur hebben twee tot nog toe onbekende mannen in de hoofdstad een uiterst brutale roofoverval gepleegd op het bijkantoor Ceintuurbaan van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam. In dit kantoor werd die middag een z.g. jeugdzitting gehouden. Tussen een uur en half zes konden kinderen hun spaargeld afgeven. Het was ongeveer kwart over vijf, toen twee mannen het gebouw binnenstapten op een ogenblik, dat geen enkel kind zich in de bank bevond en brutaalweg de- deur achter zich sloten. De twee employe's waren bijna gereed met het opmaken van de kas, toen ze plotseling de twee mannen, ieder met een vuurwapen in de hand, de bank zagen binnenkomen. Met de woorden: „Kalm aan heren, dan zal u niets ge beuren. Steekt u uw handen maar in de lucht en gaat u maar met uw ge zicht tegen de muur staan", richtten zij de wapens op de employé's, die zich dusdanig bedreigd voelden, dat zij aan het od kalme toon geuite bevel gehoor gaven. De grootste en oudste der ro vers heeft daarna de buitendeur van de bank in het slot gedrukt, terwijl de jongste over de afrastering, welke de ruimte, waarin zich de kassiers bevon den en de hal voor het publiek af scheidt, klom. De oudste rover vertel de daarna de kassiers, doelende op de jongste: „Hii heeft een mes bij zich, waar hij erg handig mee is, zodat ik u aanraad te doen wat wij zeggen, waar is het geld?" Een der employé's antwoordde daar op: „Jullie treffen het niet, want ik heb juist vandaag een groot bedrag naar het hoofdkantoor gebracht". De rovers rommelden hierna wat op de lessenaars en namen wat klein geld, dat daar lag, weg en gelastten toen een der bedienden de brandkast te openen, waar zij ook zelf reeds aan hadden gemorreld. Onder bedreiging der wapenen werd ook aan dit bevel voldaan, waarna de overvallers een bedrag aan pasmunt, dat in rolletjes in de brandkast lag, wegnamen. Op dit ogenblik viel het de bedienden op, dat een der rovers een masker had voorgedaan. In een lade van een der bureaux vonden de dieven bovendien nog een aanzienlijk bedrag aan bankbiljetten, dat zij eveneens medenamen. Zjj gelastten vervolgens de beide bankbedienden de banden te laten zak ken en naar de kolenkelder te gaan. De deur, welke deze kelder met het kantoor verbindt, werd afgesloten en na het bevel gegeven te hebben: „Jul lie wachten tien minuten met alarm te maken", verdwenen de rovers. Zij verlieten het gebouw door de voordeur en stapten op de fietsen, welke zij tegen het gebouw hadden ge plaatst, waarna zij in de richting van het Sarphatipark verdwenen. De beide employé's zagen kans door LONDEN, hedenmorgen. (Telefonisch van onze Londense correspondent) De conservatieven in het Britse parlement hebben gisteren bij monde van de oppositieleider, Winston Churchill, een amendement ingediend op de motie van vertrouwen, die de Labourregering het parlement voorgesteld had aan te nemen. Het amendement getuigde reeds van een volkomen negatieve en steriele instelling van de oppositiepartij ten opzichte van de economische catastrophe, die door de devaluatie slechts is uitgesteld, tenzij regering en volk gezamenlijk door hard werken en zuinigheid de situatie besluiten te redden. De rede welke de leider van de conservatieven gisteren hield was geheel in de dorre geest van het amendement. Handel, Harofd Wilson, die na Chur chill sprak, noemde de rede van de laatste dan ook terecht een verkiezings redevoering, een welverdiende beschul diging, die deze minister er niet van weerhield Churchill's voorbeeld te vol gen Tenzij Attlee of Bevan vandaag nog het verlossende woord spreken, had dit debat even goed nooit gehouden kunnen worden. Het enige, wat geble ken is uit het merendeel van de rede voeringen tot heden (behalve die van de minister van Handel, die straalde van een pueriel optimisme ten opzichte van een drievoudige export naar Ame rika en een tienvoudige naar Canada* is, dat de situatie van een sombere ernst is en dat niemand tot heden heeft gezegd, hoe men te werk zal gaan. om de situatie te verbeteren of hoe men het grootste profijt zal trekken van de devaluatie. Dit vreemde carnaval bereikte zijn hoogtepunt in het Hogerhuis waar zo waar de adelslieden zich niet ontzagen op dit ernstige ogenblik rondweg de re geringsmotie te verslaan met 93 tegen 24 stemmen, een zonderlinge figuur, in dien men bedenkt, dat de heren erfelijk belast zijn met een anti-socialistisebe meerderheid en met de nu traditionele plicht zich niet tegen een regering te richten in financiële kwesties. De libe ralen stemden met de conservatieven Na geconstateerd te hebben, dat Churchill vrijwel niets positiefs bijdroeg tot de oplossing van de moeilijkheden, moet natuurlijk gezegd worden, dat hij een groot politiek meesterschap toonde in het belagen van de tegenstanders, niet enkel in de rede, waarmede hij naar het Lagerhuis was gekomen, doch ook in de kostelijke reacties op inter rupties. Hij gaf de regering te verstaan dat het hoog tijd was verkiezingen te laten houden, omdat de socialisten nie' langer het vertromven van het volk zouden hebben en rekende voor hoe verkwistend de huidige regering was een raam aan de achterzijde van het gebouw de tuin te bereiken, waarna zij over een schutting klommen en zo bij de buren binnen konden gaan. Hier werd onmiddellijk de politie gebeld, die per Radio Autodienst snel ter plaatse was en onmiddellijk, doch zon der succes, de omgeving afzocht. De signalementen van de beide ro vers luiden als volgt: De oudste is tussen de 25 en 30 jaar oud, plm 1.75 meter lang en heeft een normaal postuur. Hij heeft een bleek gelaat en was ongeschoren. Hij droeg een veel gebruikt grijs costuum. waar van de kleur van broek en jasje iets verschilde. Zijn hoofd was bedekt met een grijze slappe vilthoed met brede rand. De tweede man was niet ouder dan 20 jaar, 1.70 meter lang, tenger met een geelachtige tanige gelaatskleur. Hij had een blond uiterlijk en was gekleed eveneens in een grijs costuum, waarvan de broek donkerder dan het jasje was. Hij droeg een khaki leger-overhemd zonder das en ook een grijze hoed met slappe brede rand. Hij sprak met een Limburgs of Brabants accent. Het totaal-bedrag dat gestolen werd was f7817.93. omgesprongen met net geld van Enge land, Amerika en Canada. Hij zag het larro. dank zij socialis tisch wanbeleid, op de rand van een nationaal en internationaal bankroet. Hij noemde de devaluatie een ramp. Hij voelde er voor, het pond niet gebonden te houden aan een kunstmatig vastge stelde koers, doch het vrij te geven om zijn eigen peil te vinden. Hij gaf de re gering de raad, het plan voor de natio nalisatie van staal en ijzer te laten va ren, om zodoende een minder gevaar lijke atmosfeer te scheppen voor de verkiezingen. De grootste wanklank in Churchill's lange rede was de grove persoonlijke aanval op Sir Stafford Cripps. Men had mogen verwachten dat Churchill met zijn rijke politieke ervaring en met zijn twijfelachtig economisch verleden zich wel be dacht zou hebben, voordat hij de minder achtenswaardige conserva- vatieve dagbladen zou volgen op hun onbesuisde, onoprechte en on eerlijke critiek op Cripp's poging de devaluatie zo lang mogelijk geheim te houden, ja zelfs te ontkennen. On getwijfeld verkrachtte Cripps de waarheid, doch Churchill was de eerste, die had behoren te begrijpen, dat men met het aanvaarden van de minister van Financiën ook de ver antwoordelijkheid aanvaardt voor 'slands solventie en zeker niet mee mag helpen deze te belagen. Indien er van schuld gesproken moet wor den, ligt deze in het wezen van de politiek en niet in de persoon, die haar namens het land uitvoert. Het renpaard van Churchill kwam zowaar ook ter sprake. Een socialist, die het niet langer kon uithouden onder de massale aanvallen van Churchill riep: „Verkoop je paard:", dat wil zeg gen als bijdrage voorhet nationaal herstel. En Churchill, die kinderlijk dankbaar is voor elke interruptie van de tegenstanders vanwege zijn onvol prezen meesterschap in het pareren, antwoordde tot grote hilariteit van het Huis: „Ik zou het kunnen verkopen voor heel wat meer dan ik er voor be taald heb, maar ik probeer mij boven het winstmotief te verheffen." In het Hogerhuis uitte Lord Cherwell openlijk zijn twijfels over de bewering van regeringszegslieden, dat de Britse productiviteit 30 pet. gestegen was in vergelijking, met 1939. Hij vroeg om be wijsmateriaal, gezien het simpele feit, dat er slechts 6 pet. meer arbeiders werkten dan voor de oorlog en dat de import van grondstoffen voor de in dustrie slechts 82 pet. bedroeg van het vooroorlogse peiL Deze koele redene ring bleek voldoende voor eeri belofte van een regeringszegsman nog eens na le gaan. waarop de optimistische pro ductiecijfers gebaseerd waren. 8*WMm Woensdagmiddag sloeg tijdens de start op het vliegveld Leeuwarden de motor van een straaljager af. De piloot wilde z(jn toestel onmiddellijk tot stil stand brengen, maar de straaljager had zoveel snelheid, dat de machine over eeni dijkje vloog en in een weiland tot stilstand kwam. Een grote rookkolom steeg onmiddellijk uit het toestel op. De brand kon echter met de middelen van het vliegveld worden geblust. De schade, die aan het toestel is aangericht, Is vrij belangrijk. De piloot bleef ongedeerd. Over het ongeluk met een andere straaljager, die Woensdagmiddag in een weiland bij Volendam een noodlanding maakte, meldt onze correspondent te Volendam: Sergeant-vlieger jhr. Van der Maesen de Sombreff had nog nimmer Volendam bezocht, maar gisteren heeft hij er toch een, kijkje genomen, al geschiedde dit sensationeel en door de omstandigheden onvrijwillig. Deze vlieger van het vlieg- escader 324, dat gestationneerd is te Leeuwarden, was vandaar des middags 3 uur opgestegen in de 3 P 8, een Glos ter Meteor van de commandant van het eskader, voor een oefenvlucht op grote hoogte, met de bedoeling om bin nen een uur weer op het vliegveld te rug te zijn, doch had door de mist slechts 1% tot 2 km. zicht, iets wat voor een zo snel vliegende motor zeer weinig is om zich te oriënteren. Hij geraakte uit de koers en vroeg een positieopgave aan vliegveld Leeuwarden. Daar schijnen ze hem een foutieve koers te hebben opgegeven. Toen de vlieger dit bemerkte, besloot hij, daar hij ook van andere vliegvelden geen koersopga- ve verkreeg, naar het Westen te vliegen, in de hoop bij het IJselmeer uit te komen, want dan zou hij verder de weg wei vinden. Hij kwam inderdaad bij het Iüsselmeer, maar aan de Westkust, waar hij onbekend is. De brandstof was in tussen dermate geslonken, dat hij het raadzaam vond om te zien naar een geschikt terrein om te landen. Boven Volendam bestudeerde de vlieger eerst de omgeving en cirkelde enige malen laag over het dorp om het volk te waar schuwen, dat er iets zou gaan gebeu ren. Het landingsgestel liet hij zakken, maar hij haalde dit later weer in. Aan vankelijk wilde de jonkheer dalen op de Julianaweg, doch hierop zag hij men sen lopen en twee auto's rijden, zodat hem dit te riskant voorkwam. Het laat ste kwartier had hij op één motor van zijn twee motorige straaljager gevlogen en bij het ingaan van de laatste bocht voor de landing, zette hij, om afglijden te voorkomen, de tweede motor weer aan. Loeiend en fluitend joeg het toe stel door de lucht. Als terrein had de sergeant de wei van Siem Buijs uitge kozen. Het toestel scheerde over een boerderij en raakte met de twee motor gondels het weiland. De benzinetank scheurde er af en op één meter voor de sloot aldaar, liet Van der Maesen zijn kist een sprongetje ma ken, wipte juist over het dijkje van de ijsbaan en toen zag de vlieger tot zijn schrik een kind voor het glijdende vlieg tuig staan. Eeni laatste schop tegen het roerpedaal en een toevallig stapje opzij van het kind voorkwamen een dodelijk ongeval. Het vliegtuig kwam juist met een klein stukje van de neus in het dijkje van de Edammerweg terecht. Enorme rookwolken maakten het toestel aan vankelijk onzichtbaar, en men vreesde, dat het in brand stond. Deze rookontwikkeling werd echter veroorzaakt door de automatische brandblusapparaten, die in werking tre den, zodra een straaljager anders dan op de wielen een landing maakt. Jonk heer Van der Maesen was behoudens 'n onbeduidend wondje aan zijn elleboog, geheel ongedeerd. In minder dan geen tijd was het vliegtuig omzwermd met belangstellenden, doch de politie hield orde en toezicht. De vlieger was juist daags te voren terug gekeerd van de Operation Bulldog in Engeland. i De Westelijke geallieerde commandanten van Berlijn hebben hun Russische collega, generaal-majoor Kotikov, doen weten, dat zij de viermogendheden besprekingen met hem niet kunnen voortzetten, zolang de Sovjet-autoriteiten in gebreke blijven de aangegane overeenkomsten na te komen. In een brief aan Kotikov verklaren de commandanten, dat zij van de geal lieerde hoge commissarissen het verzoek hebben ontvangen om de onder handelingen over de normalisatie van het leven te Berlijn, die door de vier ministers van Buitenlandse Zaken na hun Parijse zitting waren aanbevolen, stop te zetten. Zij verklaren, dat het geen nut .ïeeft de besprekingen voort te zetten, daar de Russen de overeenkomst over de Ber- lijnse spoorwegstaking niet waren na- Ogekomen en represaille-maatregelen hadden genomen tegen een groot aan tal Westberlijnse spoorwegarbeiders, die gestaakt hadden. Op hun vele protesten hiertegen had den de Westelijke commandanten slechts onbevredigende of in het geheel geen antwoorden van de Sovjet-autoriteiten teruggekregen. De Westelijke commandanten hebben de West-Berlijnse magistraat gelast de aanvullende betaling van 40 procent in Westerse marken ten behoeve van 1e spoorwegarbeiders na vandaag te sta ken. Op een persconferentie zeide generaal Ganeval: „Wij namen deze verplichting van de door de Sovjet-autoriteiten ge controleerde „Reichsbahn" over Wij kunnen deze betalingen echter niet voortzetten daar wij geen gewoonte wensen te maken van het overnemen van Sovjet-verplichtingen en de fond sen waaruit de gelden afkomstig wa ren thans in handen der Westduitse re gering zijn. Ik ben niet van oordeel, aat dit besluit een hernieuwing van de spoorwegstaking ten gevolge zal heb ben." Reuter tekent hierbij aan, dat 29 Juni besloten werd genoemde 40 procent van de salarissen te betalen in het kader van de overeenkomst ter beëindiging van de Berlijnse staking. Deze overeen komst loopt vandaag ten einde. De Britse plaatsvervangende comman dant, brigade-generaal Benson, heeft verklaard, dat het besluit om de vier- mogendhedenbesprekingen te beëindi gen, slechts betrekking heeft op de be sprekingen over de normalisatie van het leven in Berlijn. Dit behoefde met noodzakelijk invloed te hebben op be sprekingen op een ander niveau. Het had weinig zin genoemde onderhande lingen voort te zetten met een partij waarin men geen vertrouwen kon stel len. „Wij hopen, dat de onderbreking de Russen tot de overtuiging zal brengen, dat zij hun beloften dienen na te ko men", aldus Benson. De Westberlijnse gemeenteraad is gis teravond bijeen geweest om het besluit van de geallieerde commandanten tot het verbreken van de betrekkingen met de Russen in Berlijn te bestuderen. De leiders van de Westberlijnse vak bond voor spoorwegarbeiders hebben gisteravond, na bestudering van het ge- Het is voor beide partijen intens vervelend, als men iets voor een ander doet, dat niet van harte gant^j allieerde communiqué inzake het afbre ken van de besprekingen over Berlijn met de Russen, hun instemming met het besluit van de Westelijke commandan ten betuigd. De Verenigde Staten moeten meer atoombommen maken als gevolg van de atoomexplosie in de Sovjet-Unie, aldus heeft senator McMahon, de voorzitter van de Congresscommissie voor atoom energie gisteren te Washington ver klaard. Deze overweging is door de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie en dc gemeenschappelijke Congresscommis- sie voor atoomenergie in een besloten zitting unaniem aanvaard, aldus ver neemt Reuter uit Washington. Sovjet-Rusland heeft zich gisteren accoord verklaard met het voorstel om het debat o-ver de Griekse burgeroor log uit te stellen ten einde de moge lijkheid te openen voor verzoeningspo gingen in deze Baikankwestie. Vishinsky hield overigens een slag om de arm door gelijktijdig een Poolse re solutie te ondersteunen, waarin aan de Griekse regering wordt verzocht alle executies stop te zettere in afwachting van een vreedzame regeling. Zowel de Joden ais de Arabieren ben toenadering gezocht tot het Vaticaan om Pauselijke steun te zoeken voor hun respectievelijke plannen betreffende de ver deling van Jeruzalem, aldus werd gisteren door P. uit betrouwbare bron verno men. De Israëlische regering heeft een missie naar het Vaticaan gezonden met het ver zoek een waarnemer naar Palestina te zen den, die diplomatieke vrijheid zou genieten. Met deze stap heeft de Joodse minister van Buitenlandse Zaken getracht te be reiken dat hij op enige wijze erkenning van het Vaticaan voor de staat Israël zou weten te verkrijgen voor de opening van de Generale Assemblee van de Verenigde Naties. Het Vaticaan heeft naar verluidt hier tegenover een zeer gereserveerde hou ding aangenomen en meegedeeld dat geen diplomatieke betrekkingen met Israël on derhouden konden worden, zolang de rechten van de Christenen in Israël niet voldoende gegarandeerd zouden worden. Koning Abdoellah van Transjordanië heeft tijdens zijn bezoek aan Spanje aan generaal Franco een plan voorgelegd of hij zijn goede betrekkingen met het Vati caan niet zou benutten om langs deze weg te proberen de steun van het Vaticaan te krijgen voor zijn plannen voor de verde ling van Jeruzalem. Zijn bedoeling *as om vast te stellen dat de Arabieren de positie die zij thans be zetten in Israël, mogen behouden. Het antwoord van het Vaticaan luidde, naar uit betrouwbare bron wordt verno men, gelijkluidend als dat aan Israël. De gecombineerde commissie van de Ame rikaanse Senaat en het Huis v. Afgevaar digden heeft Woensdag "ïaar goedkeuring gehecht aan het beschikbaar stellen van een bedrag van 5.809.990.000 dollar voor hulp aan het buitenland. Het Huis en de Senaat hadden het wets ontwerp reeds afzonderlijk aangenomen, doch beide met een verschillend bedrag. De gecombineerde commissie heeft thans de meningsverschillen weggenomen en is tot overeenstemming rekomen. Het wetsontwerp moet nu nogmaals af zonderlijk door Huis m Senaat worden goedgekeurd. Hiermee za! niet veel tijd heengaan, naar men aanneemt. Vervolgens wordt het ontwerp aan pre sident Truman ter ondertekening voorge legd. Het wetsontwerp omvat thans de volgen de bedragen: 3.628.380.000 dollar voor de E.C.A.; 150.000.000 dollar aan E.C.A. -leningen; i.074.000.000 voor de uitgaven van de E.C.A. in het laatste kwartaal van het fiscale jaar, eindigende 30 Juni 1949: 45.000.000 dollar voor Griekenland en Turkije: 912.500.000 dollar voor de bezettingskosten in Duits land, Oostenrijk, Japan en de Rioekioe- eilanden: 110.000 dollar voor de commissie van toezicht op de Senaat. President Truman's program voor Amerikaanse wapenlevering aan het buitenland ten bedrage van 1.314.010.000 dollar, waarvan de bü het Atlantisch Pact aangesloten landen één milliard dollar ontvangen, is gisteravond wet geworden, doordat het zowel door het Huis van Afgevaardigden (met 223 tegen 109 stemmen) als door de Senaat (bij mondelinge stemming) werd goedgekeurd. De wet behoeft alleen nog de handtekening van de president om officieel van kracht te worden. Het bedrag, dat is vastgesteld voor de landen van het Noord-Atlantisch Pact en zes andere landen, moet nog door de commissie voor toewijzingen worden goedgekeurd. Het Huis van Afgevaardigden had bü eerdere gelegenheid slechts 819.505.000 dollar voor het wapenprogram willen uittrekken. Het wapenprogram heeft thans de nieuwe naam „wet betreffende hulp voor wederzijdse verdediging" gekregen. Er wordt in bepaald, dat de landen van het Atlantisch Pact 500 millioen dollar in contanten zullen ontvangen en dat 500 millioen dollar zullen worden gebruikt voor aankoopmachtigingen ter betaling van wapenbestellingen. Van de 500 millioen contanten zullen er honderd millioen onmiddellijk ter beschikking worden gesteld. De overige 400 millioen zouden worden gegeven, wanneer het defensie-comité van de Noord-Atlantische landen samenhangende defensieplannen hebben opgesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1