STAD EN OMGEVING H.F.C. HAARLEM 60 JAAR HET HART VAN DE HA VENSTAD Het nieuwe muziekseizoen van de H.O.V. Overdracht schilderij AGENDA STOFZUIGER NODIG? BOUCU TAPIJT Hoe spelen de R.K. clubs? Ministers bereiken nog geen overeenstemming TAXI? BELuooo Tweede dirigent H.O.V. 't Sal waerachtigh wel gqen!" Neem ïK IROUW-AlllO's Handelsonderneming „CENTRA" Roodbroekenclub in de belangstelling IJmuiden en Kenne merland Toon Verhey gaat orkest opnieuw vormen Uw Diner aan Huis! MOSKOU ZEGT VERDRAG MET TITO OP DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1949 PAGINA 2 Aardig boekje van demobilisatie raden KRING WEST K.A.B. Uitspraken rechtbank Burgerlijke Stand van oud-burgemeester Jhr. Van Doorn FELDWEBEL SCHUCK VOOR HET B.G. 60-JARIG bestaan MANNENZANGVER. „PROZA EN POËZIE" Vriendschapstrein in Haarlem Faillissementen i Keuring nieuwe films Muziek en show voor de politie ZANDVOORT 15 jaar Ned. Rode Kruis in Zandvoort BLOEI VAN HET GEWEST Haarlemse Damclub mist de aansluiting STALEN LEDIKANTEN WASSENAAR Restaurant „Oud St. Jan" LAATSTE NIEUWS Dvfctse activa in Oostenrijk Beurs van Amsterdam Beurs van New York Scheepvaartberichten Naar wij vernemen is in de gister avond gehouden vergadering van het H.O.V.-bestuur besloten Marinus Adam te benoemen tot tweede dirigent van de Haarlemse Orkest Vereniging. ft De demobilisatieraden van Haarlem en omgeving hebben een aardig boekje laten samenstellen onder de titel ,,'t Sal waerachtigh wel gaen!", dat gezonden zal worden naar de soldaten in Indone sië, die binnenkort met verlof zullen komen. De Commissaris van de Koningin in Noordholland, dr. J E. Baron de Vos van Steenwijk, schrijft in een voor woord: „ieder onzer staat klaar om u te helpen, maar de grootste medewer king moet toch van u zelf komen". De commissaris raadt iedere ongeschoolde arbeider aan, alsnog een vak te leren. Als men niet precies kan krijsen, wat men het liefst zou hebben, dan moet men met plezier aanpakken wat men krijgen kan. In een volgend artikel wordt op pret tige wijze geschetst, hoe het er op het ogenblik in Nederland voorstaat en speciaal in Haarlem en Kennemerland, hoe de demobilisatieraad werkt en wat er tot nu toe al door deze raad tot stand is gebracht. In 1948 bezochten leden van de raad duizend demobilisanten of hun familie leden. Niet minder dan aan 570 gezinnen werd in Haarlem een bezoek gebracht. In dat jaar keerden 366 militairen huis waarts, van wie 265 aan passende arbeid werden geholpen. Bijna alle ingeschre venen voor arbeid konden aan de slag gaan. Een moeilijkheid was de huisves ting, waaraan een apart hoofdstuk ge wijd is en waarin eerlijk geschetst wordt, hoe de zaak er voorstaat. Dan volgen mededelingen over de ge meenten Beverwijk, Velsen, Haarlemmer meer en enkele andere dorpen. Een adressenlijst completeert dit artikel. De burgemeester van Haarlem, mr. P. Cre- mers, schrijft in zijn slotwoord: „In de ze brochure is getracht u een objectieve indruk te geven. De toestanden en mo gelijkheden zijn hierin nog te licht noch te donker gekleurd, doch alleen geba seerd op de feiten. Zij houden 'n belofte in, namelijk dat zowel de ambtelijke als de niet-ambtelijke apparaten ten vol le bereid zijn alle hulp en voorlichting te geven teneinde uw terugkeer in on ze samenleving te doen slagen". Kring West van de K.AJ3. zal dit jaar het St. Willibrordusfeest vieren op 8 November door een toneelstuk te la ten opvoeren door de welbekende R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm", getiteld „Thuisfront" en wel in de ver nieuwde zaal van „St. Bavo", Smede- straat. Succes is reeds bij voorbaat ver zekerd. Plaatsen zijn verkrijgbaar bij: H F. Hetem. Leidsestraat 43; M. Goe- demans, J. Evertsenstraat 7; G. v. Ros- sum, Oost-Indiëstraat 24; C. J. Selhorst, Rollandstraat 33. T. H. Uiterdijk. Leid sestraat 24 zw.; A. F. Bollerman, Leidse- vaart 68; G. Wolfs, Teslastraat 33 en bij bet bestuur ügj; K.A.V.: Mevr. Says, v. 't Hoffstraat 298; mevr. Bloem. Eendracht- straat 10; mej. Kuyken, Waldeck Pyr- montstraat 11. De kerkelijke viering zal plaats heb ben op 13 November. Dan zal in de Ka thedrale Basiliek om half acht een H. Mis worden opgedragen, waarna ge meenschappelijk ontbijt in de Leonar- duszaal aan de Westergracht. De kosten voor het ontbijt zullen f 0.30 bedragen. Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar bij de bestuursleden. Het aantal plaatsen voor het ontbijt is beperkt, dus: haast u! Veertien dagen geleden stond voor de Haarlemse Rechtbank terecht de 28-ja rige metselaar P. D„ die op de avond van de 4e April gepoogd had in een café aan d» Botermarkt te Haarlem een der gasten neer te schieten. Het was een doodgewone borrelruzie, die ernstig had kunnen eindigen, omdat D. een jacht- geweer ging halen en daarmee het café binnenstapte. De officier van Justitie vond verdach te een geschikte vent,, maar eiste toch drie jaar gevangenisstraf. De rechtbank sprak verdachte hedenmorgen van po ging tot moord vrij. De 19-jarige J. M. A. en de 28-jarige B. v. G., kermisreizigers te Haarlem, stonden veertien dagen geleden voor de Haarlemse rechtbank terecht, omdat zij een politie-agent hadden aangevallen, die zes meisjes wilde verbaliseren we gens een verkeersovertreding. Er werd een robbertje gebokst. De officier van Justitie eiste tegen A. 6 maanden en te gen v. G. 5 maanden, waarvan de recht bank hedenmorgen maakte resp. 5 en 3 maanden. uitsluitend eerste klas 6-persoons, bij BOL'CKAERT ZN., Rozenstraat 7-9 Gevestigd sinds 1910 (Adv.) Geboren: C. SivalGriekspoor, z.; C. M. Boumanvan Lieshout, z.; M. S. Stout hartArts, z.; W. van Halemvan Broeck- huijsen, z.; A. M. van DijkHaanebrink, z.; E. B A. HeksterMar low, z.; H. P. KuitIJlstra, d.; I. J. HeijdemanRose, d.; G. Kuiperde Ruiter, d.; M. F. Kokvan Dam, d.; C. H. BrediusAdams, d.; C. M J. RuhlingPhilippi, d. Ondertrouwd: G. W. Hoogendorp en J. M. Ruifrok, A. van den Brink en J. de Jong, D Schouten en X. C. W. Wallaard, C. Roos en E. Smit, P. W. Vogelaar en A. W. M. Veldt, J. J. Bruijn en A. E. M. Govers, B J. de Jager en T. Riksman, M. van der Voort en P. Gompelman, J, M. van Leeu wen en C. M. J. Logger, F. Snel en G. E. David, P. Molenkamp en H. Meijer, J. Speelmans en A. H. C. Joppe, B. Mink en J. T. van de Polder, J. A. M. J. van der Zant en M. J. Maas, J. P. de Ridder en L. W. Meier. P. J. W. Smink en H. C. Groes, J. C. J. van Baren en A. van Hoon, N. de Vriendt en R. M. Smit, J. P. ter Maat en G. Woppenkamp, G. W, Wiilemsen en A. P. A. Koster, J. Urba- nowltz en M. C. Adams, H. G. Beertsen en G. G. Hartog. Getrouwd: T. H. B. Arens en A. J. C. J M. van den Heuvel, B, J. Berenschot en A. M. Kappelhof. J. C. B. M. Huijzer en E. M. Thoolen, M. J. Klaassen en C. W Vogel, J. de Nobel en M. F. de Prez, T van de Reep en A. A. Bosch. J. Rou- bos en J. Ploeg, A. C. Janmaat en A. J. J. Jacobs, P. C. Derks en L. M. de Jong, T. M. G. Lommerse en A. W. van Hoorn, J. Steeneken en A. M. Vliek, H. Does en C. de Kwant, A. Enters en B. M. Koop man, G. van Thiel en A. R. Borst, A. B. M Blankwater en I. M. M. Dekkers, E. J. Nolet en H. van Munster, A. K. de Jong en W. van de Vlag, A. M. Pel en S. J. van Krugten, L. G. Bijster en B. J Wolters. Overleden: F. Beekman, 7 j„ Dr. Schaep- manstraat; N. J. HaanstraMeijer, 55 J., Jan Haringstraat; O. Eliam, 64 j„ Damiate- straat Woensdagnamiddag werd in de raad zaal het door de burgerij aangeboden geschenk aan de oud-burgemeester jhr. J. P. W. v. Doorn ter gelegenheid van diens heengaan als zodanig tijdens een korte plechtigheid aangeboden. Daartoe waren te ongeveer half vijf het comité, de oud-burgemeester en dien:; echtgenote en de schilder Otto de Kat met zijn echtgenote bij elkaar gekomen. Dokter J. Laeijendecker nam als eer ste het woord en herinnerde er aan dat veel eerder dan men had durven hopen het ogenblik gekomen was om het ge schenk van de ingezetenen aan de oud burgervader te kunnen overhandigen. Hij dankte allereerst de schilder voor de grote ijver die hij hier aan de dag heeft gelegd. Spreker bood hierna het schilderij aan als een uiting van dank aan jhr. v. Doorn voor wat hij als burgemeester voor Heemstede heeft gedaan Jhr. v. Doorn antwoordde en gaf uiting aan zijn vreugde dat dokter Laeijendecker, als voorzifter van het comité, dit geschenk namens de 600 in gezetenen, die daaraan hebben mede gewerkt, aanbood. Spr. dankte hem en allen die daartoe hebben samengewerkt en betuigde voorts zijn 'dank aan de schilder Otto de Kat die een uitstekend stuk werk heeft geleverd. Daarna wend de jhr. v. Doorn zich tot de loco-burge meester, de heer E. J. v. Lent en bood hem het schilderij aan ter plaatsing in de raadzaal. De heer v. Lent dankte de oud-burge meester voor dit geschenk, dat hij, be houdens goedkeuring van de gemeente raad, gaarne aanvaardt. Hij beloofde dat het een ereplaats in de raadzaal zou krijgen, waardoor de aanwezigen steeds herinnerd zullen worden aan het werk van een burgemeester, die drie en dertig jaar lang met grote ijver en lief de heeft gewerkt voor het welzijn van gemeente en ingezetenen. Daarna werd het schilderij, dat in alle opzichten een kunstwerk is geworden, door de aanwe zigen bezichtigd en bleef men nog enige ogenblikken gezellig bijeen. Zes jaar gevangenisstraf eiste de advo caat-fiscaal bij het Amsterdams Bijzon der Gerechtshof mr. A. H. v. d. Veen tegen de 48-jarige Walter R. E. Schuck uit Altona, in December 1944/Januari '45 Feldwebel bij deFeldgendarmerie van de Ortskommandantur te Haarlem, die op zeer brute wijze tegen de bevolking aldaar was opgetreden. „Deze leugenaar heeft dubbel en dwars zijn straf ver diend. Net als alle Duitsers, die hier voor geweest zijn, heeft ook hij de ge woonte te ontkennen, wanneer het gaat over mishandelingen. Want er is dan geen beroep op ambtelijk bevel moge lijk", aldus de advocaat-fiscaal. Ver dachte had twee pegponen, W. Wouterson en Ottenbros. mishandeld teneinde van hen het onderduikadres van F. Otten bros te weten te komen. Ondanks het feit, dat de getuigen positief verklaarden door verdachte te zijn mishandeld, bleef deze ontkennen. S. zei, dat hij met Moll die voor mishandelingen reeds tot 15 jaar is veroordeeld inderdaad ten huize van getuige Wouterson geweest was, doch dat, toen Moll begon te slaan, hij dit onmiddellijk verboden had. Zelfs had verdachte naar hij zeide een klacht over Moll ingediend, die echter zonder resultaat bleef. In de woning van de heer Biesbrouck had verdachte met Moll naar een ver borgen radio moeten zoeken. De heer Biesbrouck, die aanvankelijk ontkende een radio in huis te hebben, werd toen door S. en Moll flink geslagen. Ook dit geval ontkende S. De verdediger voerde aan, dat het niet uitgesloten moet wor den geacht, dat van een persoonsver wisseling sprake kan zijn en verzocht het Hof zijn cliënt van rechtsvervolging op de uitgebreide dagvaarding te ont slaan, subsidiair tot een lagere straf te veroordelen. ,,Ich fühle mich unschuldig", was het laatste woord van verdachte. Twaalf October zal het Hof uitspraak doen. Haarlem kan bogen op enkele hoog bejaarde mannenkoren, en „Proza en Poëzie" is er een van. Deze mannenzang- vereniging gedenkt binnen enkele weken haar 60-jarig bestaan. Zaterdag 8 October te 20 uur zal het bestuur bij „Brinkmann" recipiëren. Op 15 October vindt in aanwezigheid van leden en hun dames een intieme viering plaats, waarop aansluitend een feest avond, aangeboden aan leden, donateurs en genodigden, zal volgen. Het hoogtepunt van de feestviering zal het jubileum-concert zijn, dat op 22 November in het Concertgebouw ge geven wordt. Uitgevoerd zal worden de Missa in E kL terts (Mis voor mannen koor, orkest en solostemmen) van onze Nederlandse componist Nico van der Linden. Mederwerking verlenen Han le Fevre, tenor: Herman Hulsmann, bariton; het Amsterdams Symphonieorkest o. 1. v. de componist Nico van der Linden, met de mannenkoren Proza en Poëzie en het Amsterdams Postaal Mannenkoor, Kunst naar Kracht, bij elkaar ruim 200 zangers. Het geheel staat onder leiding van Jan Booda, de dirigent van de jubile rende vereniging. Hedenmorgen arriveerde de inter-ge- allieerde vriendschapstrein op het sta tion te Haarlem. Burgemeester P. Cre- mers opende de expositie, die in deze trein aanwezig is, voor de Haarlemmers met een korte toespraak, waarin hij er op wees dat men de oorlog thans op pla ten en tentoonstellingen geheel anders uitbeeldt dan in vroeger tijden. Des tijds werd de nadruk gelegd op het in drukwekkende van de oorlogvoering, terwijl momenteel de grootste aandacht wordt getrokken door al het leed dat aan een oorlog vastzit. Ook op deze ten toonstelling is dat het geval. Hij me moreerde verder dat het 15 September vijf jaar geleden was dat de slag bij Arnhem plaats had en de spoorwegsta king begon. Wij moeten de verzetslieden eren, doch de nabestaanden van de af gestorvenen mogen wij niet vergeten. In staat van faillissement verklaard: P. Hoogeboom, caféhouder, Turfmarkt 2, Haarlem. Rechter-comm. mr. N. Ree- UngBrouwer, Haarlem. Cur. mevr. mr. E. A. Scheltema-Conradi, Ged. Oude Gracht 63, Haarlem, en de Venn, onder fa. Haarlemse Bouwonderneming F. H. J. de Klerk Co., Spaarnwouderstraat 42, Haarlem, en H. Stinis, Voorhelmstraat 32 rd., Haarlem, F. H. J. de Klerk, Lie- wegje 25, Haarlemmerliede. R.-c. mr. N. Reeling Brouwer, Haarlem. Cur. mr. S. Groen, Nieuwe Gracht 55, Haarlem. Geëindigd: 24 Sept W. van Zomeren, chauffeur, Reyer Anslostraat 14, Haar lem. Door het verbindend worden der enige wtdelingsljjst Uitkering 26.96 pCt Namens een commissie uit de burgerij overhandigde dokter Laeijendecker de oud burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. v. Doorn, een schilderij. Deze droeg op zijn beurt het werkstuk, van de hand van schilder Otto de Kat, aan de gemeente over. V.l.n.r.: Dokter Laeijendecker, jhr. v. Doorn en de heren v. Lent en De Kat. BIOSCOPEN: Rembrandt: Thuiskomst (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Bestemming Tokio (14 j.), 2, 4,15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De engel met de bazuin (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Onstuimige jeugd (13 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Het eiland der verdoemden (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-hteater: De blanke go din, 2.30, 7 en 9.15 u. Donderdag 29 September Grote Kerk: Uitvoering van het Aer- denhouts Vrouwenkoor m. m. v. Jo Vin cent, e.a., 8 uur. Vrijdag 30 September Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel voor „Geloof en Wetenschap" met „Wie het laatst lacht", 8 uur. De Katholieke Film Centrale heeft d'e films, die vanaf Vrijdag in de Haar lemse bioscopen gaan draaien, als volgt gekeurd: Na regen komt zonne schijn (Rembrandt) 18 jaar; Rio Rita (Palace) 14 jaar; De Gangster (Luxor) 18 jaar; De dertien lanciers (Frans Hals) 14 jaar; Jody en het hertenjong (City) 14 jaar; Het Tijgermeisje (Spaame) 14 jaar. In het kader van de jaarlijkse uitwis seling „Gemeentepolitie Rotterdamge meentepolitie Haarlem" verzorgde het Politie-amusementsorkest „Hermandad" uit de Maasstad Woensdagavond in ho tel „De Leeuwerik" een muzikale show avond voor de leden van de Haarlemse Politie-Personeel-V ereniging „Contact". Hartelijke woorden, die de Rotterdam mers en de Haarlemmers- tot elkaar spraken, openden de avond. Gasten en bezoekers bleken steeds goede vrienden te zijn, want er is in de laatste jaren al meer .uitgewisseld". Het Rotterdam se Amusementsorkest bracht een aardig programma, waarin zowel de muziek als de show het volle ponjl kregen. De Haarlemse politiemannen zongen de po pulaire liedjes vrolijk mee en genoten van de conférences. Na de pauze was het de beurt aan een aantal Haarlemmers om op te treden. Ukelelemike en zijn Hawaiian-kwartet voerden allen mee naar de romantische Zuidzee-eilanden, waar menig avontuurtje werd beleefd. Het Rotterdamse orkest besloot de avond met een paar fikse nummers, die er goed in gingen, niet het minst het lied van de Arabische sheik. vanaf 10.per maand KENNEMERPLEIN 1 TELEF. 19373 (Adv.) De afdeling Zandvoort van het Ne- derl. Rode Kruis bestaat binnenkort 15 jaren. In verband daarmede zal op Za terdag 1 October, des middags om 4 uur, een grote demonstratie worden gehou den van de transportcolonne Zandvoort, waaraan ook de afdelingen Amsterdam, Castricum e.a. ziillen deelnemen. Ver ondersteld wordt, dat nabij de Strand weg een bominslag plaats vindt, waar na de slachtoffers in een tweetal nood verbandplaatsen worden verbonden en daarna naar het tot hulpziekenhuis in gerichte patronaatsgebouw worden ver voerd. De brandweer zal bovendien een blus- en reddingsdemonstratie geven. De stad Haarlem wemelt van de voet bal jubilarissen. Nauwelijks zijn de eest klanken van TYBB verstomd, nog vers liggen de feestelijkheden van good old H.F.C. in de herinnering en thans, in de laatste week van September, is „Alles Rood Blauw" wat de klok slaat, want de H.F.C. „Haarlem" bestaat op i ccto- ber a.s. zestig jaar. Want met alle respect voor de belang stelling en het medeleven van de Haar lemse voetballiefhebbers ten aanzien van diverse andere voetbalclubs in de Spaar- 'nestad zijn er maar weinige, die zo „ro te populariteit genieten als de Rood broekenclub. Hoe dat komt is moeilijk te verklaren omdat de sympathieën van voetbalsupporters niet zo eenvoudig vel len te peilen, maar gerust mag gezegd worden, dat „Haarlem" in onze stad niet slechts de grootste sympathie heeft van het supporterslegioen, ook mensen die met voetbalsport maar weinig heboen te maken „lopen warm" voor Haarlem. En die club viert thans haar zestig jarig bestaan. Een lange periode dus van voetbal, een tijdperk, waarin zove°l heeft plaatsgevonden, dat we zeker we] een pagina konden vullen om npt lief en leed, vreugde en verdriet, voor- en tegenspoed van H.F.C. „Haarlem" te vertellen. Haarlem's geschiedenis is bij onze le zers echter zo goed bekend, dat we met enkele feiten kunnen volstaan. ant juist in de laatste, de na-oorlogse jaren, hebben we dikwijls gelegenheid genoeg gehad om Haarlem's historie te verte1- len, omdat de Roodbroeken daartoe vol op aanleiding hebben gegeven. Men kent de geschiedenis toch? De eens zo mach tige H.F.C. „Haarlem" stond daar na de 100 cm. breed, 6.95 tot 10.90 per Meter WASSENAAR (Adv.) Kruisstraat 22 Er is geen aanknoping met het ver leden: IJmuiden ligt in Kennemerland, maar de stad is jong, heeft geen con tact met de grote geschiedenis van het gewest. En toch: wie de geur van de havens en van de vis heeft geroken, wie tussen de vissersmannen en de reders, tussen het nijvere volk van de stad aan de zee verkeerde, weet, dat hier een brok leven van Kennemer land ligt, dat de streek groot maakt en bloeiend-krachtig ook en zeer te waarderen. Een Beverwijker heeft het gevoel, en het is hem niet kwalijk te nemen, dat Kennemerland langs de grote Rijksweg ligt, langs de eeuwenoude heirbaan van Haarlem naar Alkmaar, waar de buiten plaatsen verrezen en eens het kabbelen der golven van het Wijkermeer een ver trouwd geluid was vanuit de postkoets. Hij ziet het Kennemerland van de tuinder, van de industrie-arbeider en van de visser niet als één geheel, om dat de industrie de tuinen verdrong en de visser hem als 'n vreemde voorkomt, die de grootheid van de streek niet vat. En inderdaad: hij is overvallen door de ont wikkeling van een goede halve eeuw, die grote veranderingen teweeg bracht, de streek het eigen karakter dreigt te doen verliezen. Maar daarom juist is het van groot belang, zowel de industrie als de visserij naast de tuinbouw op te nemen in de streek-sfeer, te betrekken in het streek-eigene, iets te geven van wat Kennemerland altijd heeft gekenmerkt, de stoere onafhankelijkheid van een groot gebied, in de middeleeuwen een van de machtigste, voornaamste en bloeiendste gewesten van het land. Kennemerland mag niet worden een oppervlakkig agglomeraat van duizend' en-één opvattingen met een willoze massa van fabrieksnummers, die niets betekenen dan een schakeltje in het productie-proces. Waar leeft de fierheid van de Kenne- mer, zijn onafhankelijkheid, zijn ver trouwen op de toekomst beter en sterker in deze woelige tijd, dan waar de zee tegen de bazaltblokken slaat bezijde de pieren, waar de havens imponeren en de vis door kleine en grote schepen dag in dag uit wordt binnengebracht in IJmuiden? Het hart van de havenstad is een goed hart en het klopt in Kennemerland, het is jonger dan het leven rond de Wijker- toren en de dorpskerk van Velsen, maar het is een belangrijk element tot bloei van het fiere gewest, een element, waar mee de streek zich verbonden moet voe len in eenheid. IJmuiden is Kennemerland zoals Be verwijk en Velsen, zoals Heemskerk en Castricum Kennemerland zijn. Eefl machtig mooi stuk van Kennemerland. Sta aan de haven en zie het in- en uitvaren 'an de schepen, de oceaan reuzen en de Urker vissersbootjes, de trawlers en de kustvaardertjes. Frisheid van leven, moed en kracht waaien je toe. IJmuiden kan telkens' weer impo neren en de fierheid groeit in je om zoveel verscheidenheid en grootheid in één gewest. Wie zich omdraait van de zee, ziet immers de Hoogovens en verder de schoorstenen van de Papierfabriek, weet daarachter de tuinen, waar mensen gebogen liggen over de goede aarde, die de vruchten biedt in rijke oogst. Visserij, industrie en tuinbouw, dat is Kennemerland, nijvere streek, waar de deftigheid van buitenverblijven slechts herinnering is aan vroeger en de arbeid alien verenigt. Het langdurige H. O. V.-conflict werd opgelost en de enige eerste dirigent benoemd. Bij het afdrukken van dit artikeltje is wellicht ook de tweede dirigent benoemd. Een aan trekkelijk ingesteld prospectus ging in zee, de abonnementen stromen bin nen en het allervoornaamste is ge schied: de repetities zijn aangevangen. Men werkt onder leiding van Toon Verhey ernstig en intens, bovendien met een uitstekende verstandhouding tussen directeur en orkest. Wij verna men, dat de situatie op de eerste repe titie onder Verhey was, alsof deze di rigent zonder onderbreking van zeven jaren de leidersplaats had ingenomen. Verhey eist zoals gewoonlijk veel, maar toch wordt er met ambitie gewerkt, men waardeert elkander. Dit is een waarborg voor het verkrijgen van goe de resultaten. Het orkest is enigszins gereorgani seerd, bijzonder in de blaasgroepen. Al daar zijn enkele nieuwe, jonge en veel belovende krachten aangesteld. Het is nu voor de dirigent een zoeken en tas ten naar de verschillende, Ja, naar de meest wijduiteenlopende orkestrale mo gelijkheden. En hiervoor benut Verhey begrijpelijkerwijze op de eerste plaats nummers uit het standaardrepertoire. Elke H. O. V.-abonné zal het prospec- Toom. Verhey, de nieuwe dirigent van de H.O.V. tus over de doelmatige indeling van de congerten-series (plus de verlaagde prij zen) en over de medewerking van voor aanstaande binnen- en buitenlandse so listen hebben gelezen. Misschien heeft de abonné tevens opgemerkt, dat er niet geschermd werd met een opgave van een aantal nog niet uitgevoerde composities in moderne stijl of met grote bezetting, enz. Lokmiddelen op dit gebied werden niet aangewend. De ge hele opzet lijkt eenvoudig en toch ge beurt er iets belangrijks. Verhey gaat namelijk het orkest op nieuw vormen en eerst het standaard- repertoire herzien. Want ieder orkest moet niet alleen een standaardrepertoire bezitten, maar dit ook in stand houden. Het moet zo'n repertoire te allen tijde, zij het na een kort inspelen, op voor treffelijke wijze kunnen uitvoeren. Dit alles wil nog niet zeggen, dat men het gehele seizoen door alleen maar werken zal horen, die ook in het vorige seizoen zijn uitgevoerd. Een orkest repertoire bevat al veel meer werken dan men in één seizoen ten gehore kan brengen. Dan worden, bijzonder in het tweede seizoendeel, enige nog niet in Haarlem uitgevoerde werken op het programma geplaatst, o.a. de 4de Sym phonic van Albert Roussel, die min stens even waardevol en interessant is als diens beroemde Les évocations en Margot Broeders (die in ons vorig H. O.V.-artikeltje bij de buitenlandse so listen verzeild was geraakt) introdu ceert alhier het Harpconcert van de be kende Nederlandse componist Henri Zagwijn. Daarnevens komen nog weinig ge speelde solo-werken tot uitvoering, bij voorbeeld door Eliane Richepin, eerste- prijswinnares van het Parijse Conser vatorium, het pianoconcert van Ravel en door Luctor Ponse de Fantasie voor piano en orkest van Debussy en de Ballade van Fauré. Hierbij zij tevens vermeld, dat de wereldberoemde Spaan se cellist Caspar Cassado het hoogst waardevolle cello-concert van Dvorak en Johanna Martzy (op een Residentie orkest-avond) het aantrekkelijke viool concert van Tschaikowsky ten gehore zullen brengen. Eén ding is bovendien zeker en hier mede zal het overgrote deel van de abonné's wel ingenomen zijn: Verhey neemt geen werken in studie, louter ter wille van de idee noviteit. Een no viteit zal op de eerste plaats hoge kunst waarde moeten bezitten en niet alleen door de vakmusici in en buiten het orkest, maar ook door de toehoorders De Zwitserse pianist Paul Baumgartner begrepen en aangevoeld kunnen wor den. Voor experimenten is dus geen plaats. Wil men werken, die niet aan genoemdé eisen beantwoorden toch uit voeren, dan moet dit dan maar geschie den in een zekere kring, voor een be paald georiënteerde schare luisteraars. Wij noemden terloops het Residentie orkest. Dit orkest is wederom geënga geerd voor een tweetal concerten om werken uit te voeren, die de H.O.V. door haar kleinere bezetting niet op haar repertoire kan nemen. Iets wat ook door dit orkest in het vorige seizoen met succes is geschied. Thans zal men van het Haagse orkest horen: Mouvements Symphoniques van Guillaume Landré Jr. en de Enigma-variaties van Elgar. Aldus vult dit orkest de concerten van onze H.O.V. aan. Veel zal opvallen en voldoening schenken. Boven alles uit zal echter de aandacht worden getrokken door wat we hierboven noemden: het orkes trale. De H.O.V. moet zowel technisch als artistiek vooruitgaan, een eenheid vormen op elk gebied, vooral uitblin ken in klankkleur in de groepen apart en onderling. Hierop zal dirigent Ver hey zeker werken. Is dit orkestrale niet eigenlijk altijd het voornaamste bij een orkest? De H.O.V. moet de trots van Haarlem worden. Daarom gestage studie en de grootst mogelijke steun van overheid en burgerij. Dat de zaal bij het eerste concert op Dinsdag a.s. eens uitver kocht moge zijn! Programma: Ouverture „Coreolan" en 5e Piano-concert van Ludwig van Beethoven door de Zwit serse meesterpianist Paul Baumgartner. Vervolgens de vijfde Symphonie van Tschaikowsky. OL. KOOP. oorlog als zovele andere clubs n den lande berooid en ontredderd, onder terrein, zonder enig uitzicht om de glo rie van vooroorlogse jaren nog ?ens. te doen opvlammen. Maar juist toen toonde „Haarlem" zijn innerlijke kracht. Want welke club doet het Haarlem na om in een zo korte oe- riode een fraaie sportinrichting te doen herrijzen welke het leed van de sloping door de Duitsers van de eens zo Drach tige Haarlem-„ground" geheel deed ver geten? Zeker, Haarlem heeft de tijd mee ge had zal men ons willen tegenwerpen De successen van het eerste elftal wa ren oorzaak dat „Haarlem" zijn vleu gels breed kori uitslaan,, maar dat is het nu precies. Het een moest samengaan met het ander. De sportieve kracht van het Haarlem-team, in het eerste seizoen na de oorlog bracht Haarlem juist waar het zijn moest: In het volle licht van de schijnwerpers. En de eerste krachtige daad, de eerste grote en zoals later bleek beslissende stap tot een volledige we deropbouw, werd zelf door de Rood broeken gezet om in een vreemde om geving, zonder eigen „huis", de hoogste titel te behalen welke in de Nederlandse voetbalwereld te bereiken valt, n.l kam pioen van Nederland. Wat in vijf en vijftig jaar niet was gebeurd, slaagde in het eerste na-oorlogse voetbalseizoen. Men viert het feest van het zestig jarig bestaan nu in alle opgewektheid, niet slechts omdat daartoe alle aan leiding is, maar ook nog om het feit, dat „Haarlem" bij zijn gouden jubi leum van feestelijkheden moest afzien. En waren het bij 't zilveren jubileum, vijf en twintig jaar daarvoor dus, ook ai niet de droeve oorlogsomstandig heden welke een uitbundige feestvie ring in de weg stonden? Zo duiken wij toch nog even terug in Haarlem's geschiedenis. Het was al tijd bij Haarlem wisselend bewolkt met. tijdelijke opklaringen. Want ups en downs wisselden elkaar regelmatig af bij de Roodbroeken, die kort na hun oprichting reeds in de eerste klas se van de Nederlandse voetbalwereld uitkwamen en daarin met afwisselend succes streden. Haarlem was daarin de club waarmee weliswaar niet te spotten viel. maar welke al te dikwijls een gemakkelijke prooi werd voor de zwakkere tegenstanders. Dat was Haarlem, nooit sterk genoeg om kam pioen te worden, nooit te zwak om uit de eerste klasse te verdwijnen, totdat aan deze gewoonte een einde kwam. In het seizoen 1925/26 degradeerde Haarlem naar de tweede klas ten gun ste van VUC. Maar Haarlem versaagde niet. Het volgende jaar reeds kam pioen van de tweede klas zonder dat men er in slaagde - het eerste-klasser- schap te heroveren. Dit gebeurde eerst in het seizoen 1928/29 na een gewel dige eindspurt in de tweede klas, waar in DEC in een beslissingswedstrijd werd geklopt. De promotie-competitie verliep met succes en ten koste van UVV was Haarlem weer eerste klas- ser. Het bleef echter stuivertje-wisselen, want een jaar later ging het weer te rug naar de tweede klasse. KFC wipte de Roodbroeken. Twee jaar stonden de Roodbroeken weer voor de poorten van het Walhallamet EDO. Wie herinnert zich niet de felle voetbal gevechten tussen Haarlem en EDO! Haarlem zegevierde en verdrong het aloude HVV uit de eerste klasse. En nu werden de Roodbroeken per manent eerste klasser. En men zette de traditie van vroeger jaren voort. Voor de sterkste club een groot struikelblok, voor menige zwakke ploeg een gewillig slachtoffer. Totdat:... ha de oorlog blijkbaar een geheel andere geest over de Roodbroekenploeg vaardig werd. Di rect in het eerste seizoen kampioen, zelfs kampioen van Nederland, maar toch ook weer met een geweldige des illusie er tussen in (80 tegen Ajax) maar niettemin onversaagd op de lands titel af. Twèe jaar later1 opnieuw kam pioen en weer twee jaar later, dit sei zoen dus, midden in de glorie van het' zestigjarig bestaan, brengt Haarlem een ploeg in het veld, welke in de strijd om het kampioenschap een ernstig woord zal meepraten. En a.s. Zaterdag tijdens de receptie in „Hotel De Leeuwerik" zal wellicht een duidelijk bewijs worden gegeven, dat Haarlem in de Nederlandse voet balwereld een bijzondere plaats inneemt. En deze heeft Haarlem tén volle ver diend. p- K- (Van onze dammedewerker) Wederom heeft de Haarlemse Dam club een veer moeten laten in de strijd om het clubkampioenschap. Tegen Oostzaan werd een voorlopige uitslag van 7—9 bereikt, terwijl op zijn gunstigst de eindstand 10— wordt. Daarmede is ook de Haarlemse illusie op he.t veroveren van de titel tot rook vervlogen. De volledige uit slag was aldus: Haarl. Damclub Oostzaan J. B. Sluiter-J. Kuiper f—0 P. J. van DartelenP- Schaft 1 1 J. H Blom—W. Koning 0—2 C. Gerritsen—A. Wiegman 1—1 H. W. Pan—D. Veen 0—2 J. P. van Eijck—J. Koonng i_i H. Luif—A. Claassen afg. J. W van Dartelen—C. Engel 1—1 N. Blom—P. Udo afg. A. Smit—C. Oderkerk i_i Voorlopige uitslag 7—9 Echt gezellig was het gistermiddag omstreeks drie uur op de Grote Markt. Een trailer met oplegger zoals dat héét gaf er vlak voor de stoplichten in de Barteljorisstraat de brui aan en maakte de passage van alle gemechaniseerd verkeer op wielen met één slag onmogelijk. Haarlem natuurlijk in last. Bij de Krocht dirigeerden ijlings toegeschoten agenten alle auto's de Smedestraat in en autobussen, die ach ter de weigerachtige kolos reden, moes ten achteruit de weg terug kiezen. Kijk, dacht ik, als er nog een tram reed zou de verstopping niet te overzien ge weest zijn. Weet u nog, dat er dan tien, twaalf conducteurs renteloos bij elkaar stonden en een sigaretje opstaken? Het mechaniek van de trailer begaf het, maar het mechaniek van de ver keerslichten was daardoor ook niets meer waard. Méér agenten verschenen ten tonele en één ging al spoedig ar- men-gymnastiek maken, tot vreugde vah toeterende automobilisten, die bij stop lichten op kleine verkeersfrequentie berekend niet weg konden komen. En de zich in de middagzon koesterende voetganger genoot van het onverwachte schouwspel. Nóg meer politie. Eerst per motor en later met een sterke legerwa gen. Aan een stalen draad werd de weerbarstige gekoppeld en hoewel ieder heimelijk hoopte, dat het ding zou bre ken, zette de stoet zich langzaam maar zeker in beweging. Dit zij dan verhaald ter ere van de autobussen, ter oneerbiedige nagedach tenis van de tram en tot meerdere glo rie van de stedelijke politie, die han delde en niet praatte. En ook een beetje om nog eens de onbetrouwbaarheid van mechaniek te registreren. (Adv.) op Zondag 2 October GVO—ADO WMS-VVE DEM—O VVO VelsenBloemendaal Swift—IEV DSS—BPC HBCRoodenburg TYBBTonegido SJCLisse ArchipelBSM Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sport redactie van de Nieuwe Haarl. Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecorres pondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in. bezoekende club 2, gelijk spel 3. Vanaf 1 October Uw Diner aan Huis. Menu's vanaf f 1.90 - 2.20 - 2.75 JANSWEG 20 TEUEF. 17630 Radio-Moskóu heeft, volgens Reuter, heden de tekst van een Sovjet-Russische nota aan de Joegoslavische regering om geroepen, waarin wordt verklaard, dat het tegen Lazlo Rajk c.s. te Boedapest gehouden proces heeft aangetoond, dat de regering te Belgrado een vijandige politiek jegens de Sovjet-Unie voert. „Joegoslavië", aldus de nota, „heeft zijn onafhankelijkheid verloren. Het treedt thans op als een agent voor buitenlandse imperialisten. Daarom acht de Sovjet- Russische regering zich, met ingang van heden, niet meer gebonden aan haar verplichtingen, overeenkomstig het in April 1945 tussen de Sovjet-Unie en Joegoslavië gesloten verdrag van vriend schap en samenwerking". De nota is gistereh door de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromykó, aan de Joegoslavische zaakgelastigde te Moskou overhandigd. De ministers van Buitenlandse Zaken der vier grote mogendheden hebben te New York na een bespreking van vijf uur over het Oostenrijkse vredesverdrag een communiqué uitgegeven, waaruit blijkt, dat over de kwestie van de Duit se activa in Oostenrijk nog geen over eenstemming is bereikt. DAG EN NACHT (Niet-ottteteie :)1a Nederl. 1948 3-31/, Nederland 1947 3 Ned- 62-84 oei tac Inschr GrtbK 1946 3 pci Ned. Handel Mij. eert A.K.O. Van Berfcels Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam' Rubber Boll. Amerika Lfln Kon. N. Stoomo. Mi) Ned. Scheepv. Unie EVA Deb MM eert koersen) Vorig Opening slot 29/9 97%gb 98& 96%gb 162 184% 118 gl 143 153 208'4 gb 240%gb 2991/4 235gb 305% 141 V? 170(4 134 160(4 163% 147 (4 gb 97A 96% 186% 246 239(4 812(4 144 135% 161(4 168(4 148(4 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ware North American Co Radio Corp Republic Steel neil Union Oil outhern Pacific southern Railway Tidewater UK. Steel 28/9 27/9 26% '27% 51% 37% 62 12% 46% 60(4 18% 11% 20% 35% 41 31% 23% 23 AAGTEKERK 28 n. Sydney. AALSUM 28 n. Madras. ALCHIBA p. 28 Finist. ALDABI 28 te Rott. ALDERAMIN p. 28 Holtenau. ALETTA 28 n. Penang. ALKAID p. 28 Ma deira. ALMDIJK 28 n. Houston. ALPHARD 28 v. R. de Jan. ALWAKI 28 bij C. Race. AMSTELLAND 28 bij St. Jago. AMSTEL VEEN 28 n. Colombo. ANDIJK 29 te N. Orleans. ARKELDIJK 28 bij C. Race. AR- NEDIJK 28 bij Scillies. ATLAS 28 n. Go thenburg. AVERDIJK 28 te Norfolk. BAARN 28 v. Antw. BENGKALIS p. 29 K. St. Vine. BLITAR 28 n. Makassar. BOSCHFONTEIN 29 te Antw. BOSKOOP 28 n. Antw. BREDA 30 te Pisco. CASTOR 27 n. N. Orleans. CHAMA 25 te Singap. CLAVELLA 28 te Lissabon. CONGOSTR. 29 te Gr. Bassarm. COTTICA 28 bij Barbados. DELFTLAND 28 te Bahia. DELFT 28 bij Finist. DRACO 28 n. A'dam. DRENTE 28 v. P. Said. EEM- DIJK 27 n. Havana. ESSO AMSTERDAM v. Aruba 27 n. Santos. ESSO DËN HAAG 28 te R'dam. ETREMA 28 te Hull. FARM- SUM p. 28 B. Isle. GOUWE 28 te R'dam. HAARLEM 28 n. N. York. HECUBA 29 n. Trinidad. HEELSUM 28 n. Nederland. ILOS p. 28 Gibraltar. INDRAPOERA 29 n. Mon rovia. J. CATS 27 n. R'dam. K. GEDE p. 29 Gibraltar. K. INTEN p. 29 Finist., 1 bij H. v. Holland. LARENBERG p. 28 Gibraltar. LEKKERKERK p. 28 Ouessant. L. VROU- WEKERK 28 v. Marseille. LISSEKERK 29' te Djeddah. LOMBOK 28 n. Singora. LUT- TERKERK 28 v. Alex. n> Calc. MAPIA 29 te Batavia. MEERKERK 28 n. R'dam. MEN TOR 28 n. Ismir. MERWEDE 29 te Tanga. MIDAS 29 te Tanger. NIGERSTROOM 28 n. Novoredondo. NIOBE p. 28 Holtenau. ORANJE 29 te P. Said. OVULA 28 n. Miri. PHRONTXS p. 29 Wight. PR. J. W. FRISO p. 29 Ccilly. PR. WILL. V v. Bat. n. Surab. RANDKERK 29 v. Suez. ROSSUM 28 te R'dam.SALAWATI 29 te Boston. SIBAJAK p. 29 Finist., 1 om 23 uur bij H. v. Holl- SLAMAT 28 te Bat. SOESTDIJK 29 te Bos ton. STREEFKERK p. 28 Gibraltar. STUY- VESANT 29n. Antw. THESEUS 28 n. Oram TIBA 28 n. Antw. UTRECHT p. 29 P. de Galle. WATERMAN p. 29 Penra, 29 te Aden. WELTEVREDEN 28In..Surab. WEST- LAND 28 n. Hamburg. ZAAN 28 te Rdarn-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2