Thuisvaart van de „Tjerk Hiddes" ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN ct/a4 HET -ve:r^- P.B.O. BEDOELT GEEN TOENEMING VAN DE OVERHEIDSBEMOEIING OPVOEBING ALS VERZOENING VAN BOEKEN TEGENSTELLINGEN r WESPENNEST ZEER BELANGRIJK VOOR ALLE HUISMOEDERS Amsterdamse Vleeshouwerijen Arbeider thans mede verantwoordelijk Nieuw kolenveld in Yoerendaal Na de melk- ook de kolenboer Wij luisteren naar De regering staat een bedrijfsorganisatie voor ogen in de werkelijke zin van het woord Geblokkeerd geld voor moderne Kunst Twee kitjes a.u.b. Prof. Gielen over onderwijsvernieuwing voor Westkapelle VOOR EEN J 'n PRACHTVORM! Het paft 30iaarn BEKWAME NAAISTERS en STRIJKSTERS LEERLINGEN ter opleiding VERLAAGDE PRIJSCOURANT PRIMA VARKENS- EN RUNDVLEES DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1949 PAGINA 3 MINISTER VAN DEN BRINK ANTWOORDT KAMER Controlecommissie benoemd Luxe auto ramt bakkers wagen; één dode Maximumprijzeti van roggebrood PROTEST K.J.M.V. Geen ontslagen bij N.S. Jeugd-voetballers voor training aangewezen Grote zege van Jozeph Blankenaar JONGEN enige nette meisjes Nette verpleeghulp door David Duncan erV. ATELIERS KERKO OVERHEMDEN - BLOUSES - PYAMA'S Uw adres is dus A. MEIJER's Gedempie Oude Gracht 80 (hoek Botermarkt) Binnenweg 117' (naast Dijkstra) Spaarnwoudersiraai 69 (naast de Batavier) By de Woensdagmiddag voortgezette behandeling van het wetsontwerp in zake publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie heeft de minister van Economische Zaken, de heer Van den Brink, het ver band tussen het wetsontwerp en het door de regering gevoerde en te voeren economisch beleid besproken. Opmer kend, dat het economisch beleid in hoge mate gericht is op het sluitend maken van de betalingsbalans, waarmede de uitbouw van de industrialisatie samen hangt, betoogde hij, dat deze doeleinden niet bereikt kunnen worden als men ge vangen blijft in een net van detailbe moeienis van de zijde der overheid. Het gaat overigens om de handhaving van een redelijk voorzieningsniveau en om werkgelegenheid voor het gehele Neder landse volk. De P.B.O. bedoelt geen toe neming der overheidsbemoeiing, het gaat er om de taak, welke Mioet worden verricht, zo doelmatig mogelijk te doen vervullen. De regering staat een be drijfsorganisatie voor ogen, die er een Is in de werkelijke zin des woords. De be drijfsorganen moeten zelfstandige licha men zijn. De bedrijfsorganisatie kan volgens de minister een hulp zijn om voor ons volk de toekomst een lichtende te doen zijn. De staatssecretaris, de heer Van der Zoals reeds eerder werd gemeld, zal Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" na een wereld reis via het Panamakanaal en de Neder landse Antillen op 1 October in de Rotterdamse Parkhaven arriveren, onder bevel van de luitenant ter zee der Eer ste klasse H. C. J. Coumou. Een dag voor aankomst in Rotterdam verwacht men de bodem op de rede van Vlissingen, waar de commandant der zeemacht in Nederland, schout bij nacht J. J. L. Willinge, met enkele stafofficie ren. 's morgens aan boord zal gaan om bemanning en schip te inspecteren. In de middaguren zal schout bij nacht Willinge het schip weer verlaten. Particulieren kunnen binnenkort, zo als wij hebben bericht, voor de aankoop van werken van hedendaagse kunste naars, beschikken over hun deblok- keringssaldi. Uit Den Haag wordt het resultaat van de gevoerde onderhande lingen thans als volgt medegedeeld: voor particulieren zal de mogelijkheid worden geopend, een vergunning te verkrijgen tot vervroegde inwisseling van recepissen en investeringscertifica ten. Deze vergunning zal worden uitge schreven ten name van kopers van een kunstwerk. Transacties zullen het totale bedrag van f 100.000 per maand niet te boven mogen gaan. Per koper zal voor iedere transactie afzonderlijk een limiet van f 1000 moeten worden gesteld. Ten einde zoveel mogelijk zekerheid te scheppen, dat het provenu der trans acties wordt aangewend voor een wer kelijke koop van moderne kunstwerker, zal de' opbrengst van de investerings certificaten moeten worden gegireerd op een rekening bij de Nederlandsche Bank. Bovendien zal een controle commissie toezicht uitoefenen. Leden van deze commissie zijn: mr. A. F Kamp, voorzitter van het kunstenaars centrum te Bergen, W. Hartman, voor zitter van Pulchri Studio te Den Haag, de heer A. M. W. J. Hammacher, direc teur van het rijksmuseum Kröller Mul ler en mej. C. J. Gischler, secretaresse en vertegenwoordigster van het minis terie van O., K. en W. (afdeling beel dende kunst). Woensdagavond ongeveer 8 uur ramde een luxe-auto op de Heerlenerweg te Sittard een stilstaande bakkerswagen van de firma Hoenen uit Munstergeleen. De 47-jarige mevrouw Meyers, die bij de bakkerswagen stond om gebak in ontvangst te nemen, werd daarbij op slag gedood. De bakker, de 45-jarige Van der Oudera uit Geleen, werd eveneens door de auto gegrepen en moest in zorg wekkende toestand met een beenbreuk en een hersenschudding in het zieken huis te Sittard worden opgenomen. De beide inzittenden van de luxe-auto wer den licht gewond. De bakkerswagen werd omver geworpen, terwijl de auto van de weg vloog en een veertig meter verder op het veld tot stilstand kwam. 1 October herdenkt de heer J Kuy- pers, sinds 1 Mei 1940 directeur van „De Maasbode", de dag, waarop hij dertig jaar geleden zijn loopbaan aan „De Maasbode" begon. Grinten, merkte vervolgens op, dat de bedrijfsorganisatie een nieuwe maat schappij-inrichting betekent. Individu en overheid zullen minder als tegenstelling worden gezien. De arbeider wordt thans mede verant woordelijk voor het sociaal-economisch gebeuren. Door zijn organisatorische in schakeling krijgt de arbeider de plaats, welke recht doet wedervaren aan de waardigheid van de menselijke persoon lijkheid. Dit is intussen niet het eind punt, tal van problemen zullen van de bedrijfsorganen uit kunnen worden aan gepakt. Men zou kunnen zeggen, dat het ont werp aardig het midden heeft gekozen. Principieel zou spr. er geen bezwaar te- ge.n hebben, dat de regering de voorzit ters der lichamen zou benoemen, maar tegen het stellen van de eis daartoe had hij opportuniteitsbezwaren. Z.i. zijn de nadelen groter dan de voordelen. Of er productschappen komen, hangt van de Staten-Gencraal af. Spr. zeide niet in te zien, waarom deze bedrijfs organen moeten worden geregeld in een aparte wet. Hoofdbedrijfschappen zullen inderdaad nodig zijn, antwoordde hij de heer Schouten. Z.i. is er geen strijd met de grondwet. De Staten-Generaal heb ben hun taak volbracht, wanneer het schema is gemaakt. Spr. meende, dat zij dan geen bemoeienis meer behoeven te hebben met de instelling van bedrijf schappen. Tegen inschakeling der vrije organisaties bij de werkzaamheden der publieke lichamen zag hij geen bezwaar. Uitvoering van de gedachte de arbeiders te laten medebetalen leek hem uiterst moeilijk. De staatssecretaris verklaarde niet in te zien, waarom de sociaal-eco nomische raad zou moeten bestaan uit sluitend uit werkgevers en werknemers. De derde groep, zoals het ontwerp die wil, moet men niet zien als bestaande uit ambtenaren. Hierin komen algemeen deskundigen. Ten aanzien van de recht spraak meende spr., dat een beroeps instantie voorlopig maar moest blijven wachten. Omtrent sociale vraagstukken zal de Stichting van de Arbeid advise ren; verdere inschakeling achtte spr. niet gewenst. Enkele leden hebben gisteren nog gerepliceerd. Het debat is vanmid dag voortgezet. PATIIUIAZIJN OF Z'N BEST (Eigen bericht) Naar wij vernemen wordt in het landelijke Voerendaal (5 km. ten Wes ten van Heerlen) een begin gemaakt met de ontsluiting van een nieuw mijnveld. Personeel van de Aardolie- maatschappij heeft hier reeds geruime tijd boringen*en andere onderzoekin gen verricht met het doel de juiste ligging en de geaardheid der steenko- Ipnlagen vast te stellen. Deze onder zoekingen zijn thans geëindigd. Het werk kan beginnen. Het betreft hier het Zuidelijke deel van het concessieveld van Staatsmijn Emma, dat nog niet is ontgonnen Hoewel nog geen nadere gegevens be kend zijn, mag worden aangenomen, dat een nieuwe schacht zal verrijzen in de onmiddellijke nabijheid van het station Voerendaal. In de Peel. waar reeds sinds 1903 on derzoekingen zijn verricht, welke na de oorlog in verband met de kolen- nood werden geïntensiveerd, zijn er omstandigheden, die een ontginning wel aantrekkelijk maken. Dit gebied heeft n.l. het grootste arbeidsoverschot van ons gehele land en het herbergt een bevolking, die sterk aan de bodem gehecht is. De steenkoollagen bevinden zich hier echter op grote diepte nl. ongeveer 1000 meter en meer. Een Pe^-mijn zou daar om technisch, financieel en economisch zeer moeilijk zijn en vooralsnog geen schijn van kans maken in een concur rentiestrijd met Duitsland. De regering zou de exploitatie derhalve ook met vele voorzorgsmaatregelen moeten bescher men. Het voordeel van de koolafzettin gen bij Vlodrop ligt hierin, dat zij zich op vrij geringe diepte bevinden. De om» vang van deze kolenvoorraad is echter niet van die aard, dat een rendabele exploitatie mogelijk geacht wordt. Om al deze redenen heeft men dan ook zjjn keus bepaald op Voerendaal En nog te meer, omdat ontginning van nieuwe steenkoolgebieden grote kapi taalsinvesteringen vorderen en men in de mijnbouw gewoon is eerst betere lagen aan te boren om daarna met inmiddels afgeschreven materiaal andere gebieden in exploitatie te ne men. Voordat in Voerendaal kolen aan de oppervlakte zullen worden gebracht, zal uiteraard nog geruime tijd moeten verlopen. Nadat sedert Februari 1949 verpakt en verduurzaamd roggebrood niet meer aan maximumverkoopprijzen gebonden wasvervallen thans me ingang van 29 September 1949 de maximumver koopprijzen voor de overige soorten roggebrood. Onder roggebrood wordt verstaan brood, dat voor 40 pet. of meer uit roggemeel en/of roggebloem bestaat 40. Uit het water klonk een plassend geluid op. Tai, die nog bezig was te drinken, verslikte zich van schrik in zijn wijn. Hij keek sne] op en zag dat de man zich in het water had begeven, van waaruit hij met een kwaadaardig gezicht op de beide anderen wachtte. Eric had zijn pijl en boog ter hand genomen om de overste onder controle te houden en keerde zich nu tot zijn makker. Bliksemsnel stak deze de kruik achter zijn rug. Nadrukkelijk wees de Noorman op het water. „Komaan, wijze vriend," sprak hij met een kleine glimlach. „Laten wij onze onverkwikkelijke gids volgen." „Ja, maarja, maarhakkelde Tai. „Zijn wij dan niet geboren voor wijsheid en bezonkenheid? Laat ons de zaken toch eerst eens terdege bepraten. Zijn wij gevederd, zodat wij kunnen vliegen? Hebben wij kieuwen, zodat wij ons in het kille water op ons gemak kunnen voelenNeen, wij zijn geboren om te ieven tussen stof en stenen!" „Het gaat om het leven van de prinses!" onderbrak Eric de woordenvloed. „Ja, maar ja, maar kan die overste haar dan niet even voor ons halen?" „Vertrouwt gij die man, mijn trouwe vriend?" vroeg Eric ernstig. „Neen!" schreeuwde Tai vol overtuiging. Hij klemde zijn wijnkruik als eer dierbaar bezit tegen zich aan, haalde diep adem en, terwijl hij met zijn andere hand zijn neus stijf dichtkneep, sprong hij met de moed der wanhoop in het koude water. Met een zware plons dook hij onder; het spatte naar alle kanten. Eric stak pijl en boog weg en met het getrokken zwaard om op alles voorbereid te zijn stapte ook hij 't water in. Even later kwam Tai weer boven, proestend en blazend. Zijn wijnkruik hield hij angstvallig omhoog. „O, mijn arm lichaam," klaagde hij klappertandend. „Van koude en vocht doortrokken. Hier sterft de wijsheid En zuchtend zwom hij achter de overste aan, onmiddellijk gevolgd door de Noorman. f» ff Geljjk bakker, melk- en groenteboer en slager, zo zal na afloop van de dis tributie te Den Haag ook dagelijks een kolenhandelaar aan de deur ko men om zjjn klanten van brandstof te voorzien. De kolenbezorger zal er een wit jasje bij kunnen dragen, want het afleveren geschiedt zonder stof of vieze vegen. Men zal diverse soorten kolen per kit aan de kar kunnen krijgen. Hierdoor zullen opslagproblemen voor kleinbe- huisden kunnen verdwijnen. Ook de moeilijkheid, dat men zijn opgeslagen kolen contant moet betalen, zal dan om zeild kunnen worden, want ieder kitje kolen wordt bij .het bezorgen afgere kend. De huisvrouw zal bij dit systeem dus haar kolengeld in het normale we kelijkse huishoudbudget kunnen opne men. Deze methode van stofvrije kolen- service zou tot de onmogelijkheden be horen, indien niet de heer R. Herweyer te 's-Gravenhage een uitvinding had ge daan, die het vullen van een kolenkit in e e n handomdraaien mogelijk maakt. Hij construeerde een silo, waaronder een hoeveelheid kolen automatisch wordt afgemeten. Door het overhalen van een handle stort de afgemeten hoe veelheid in een kit en op die manier kan hij in een oogwenk de volle maat geven. Hij heeft dit geoctrooieerde sy- (Van onze verslaggever) Zoals wij reeds in een deel van onze vorige oplage vermeldden, heeft prof. dr. J. J. Gielen gisteren op de zestiende R.K. Onderwijzersdag te Amsterdam een vrij uitvoerige en dikwijls belangrijke rede uitgesproken onder de titel: „Onderwijs en opvoeding als verzoening van tegenstellingen". Evenals in het persoonlijke en maatschappelijke leven, zo zette de oud-minister uiteen, zijn in het werk op school tegenstellingen waar te nemen. Tegenstellingen, die deels verzoenbaar, deels onverzoenbaar blijken. Bijzonder uitvoerig ging prof. Gielen in dit verband in op de veelbesproken onderwijs-vernieuwing, die hij van kleuteronderwijs tot universiteitsonder wijs" noodzakelijk achtte. „Het gaat er eigenlijk om", aldus spr., „het intellectualisme uit onze scholen te bannen. Het intellectualisme dat de onderwijzer niet toe laat aan zijn be langrijkste taak, de karaktervorming, toe te komen". Prof. Gielen kwam öp tegen de sug gestie, dat hij in de gelegenheid zou zijn geweest de eerste stoot te geven tot deze soort van onderwijsvernieuwing. „Dat lijkt maar zo," zo zei spr., „maar het is niet mogelijk dit intellectualisme te doden omdat het Nederlandse volk vol zit van intellectualisme. Het is funest, dat het in Nederland niet mogelijk is een schijn van een begin te maken met de strijd tegen het intellectualisme zon der een politieke storm te ontketenen.'' Komende tot de tegenstelling óók in deze onderwijsvernieuwing, stelde prof. Gielen vast: „Het valt mij op, dat deze vernieuwingsidee hoofdzakelijk gericht is op de verbetering van het leerproces, op een verbeterde wijze om kennis aan te brengen. In wezen wil dit vernieu wingssysteem het onderwijs niet van het intellectualisme bevrijden; het is een reactief verschijnsel, waar het een perspectief verschijnsel zou moeten zijn." Prof. Gielen, die als oud-onderwijzer en leraar meerdere malen van „wij, op voeders", sprak, wees vervolgens op een andere tegenstelling.. Op die n.l. die ge legen is in het feit, dat de onderwijzer voor de klas en de leerlingen in de ban ken zitten. Spr. bedoelde het generatie- verschil en schatte in dit verband „het verschil in tijd van enorme betekenis" vooral met het oog op de karaktervor ming. Een karaktervorming, waaraan, naar spreker's mening, nog te weinig wordt gedaan. „Soms is dat te wijten," aldus spr., „aan omstandigheden buiten onze schuld, aan overvolle klassen of door de eisen van het voortgezet onder wijs." Een warm applaus viel prof. Gielen ten deel, toen hij uitriep: „Maar dat voortgezet onderwijs hééft niets te eisen en ik begrijp dan ook niet, dat men er aan toegeeft." Ook wat de karaktervorming betreft wees spr. op vele tegenstellingen: de tegenstelling tussen degene die straft en de gestrafte, de tegenstellingen „in over vloed" tussen didactiek en paedagogiek, tussen psychologie en logica. En hij illustreerde dit alles met treffende en vaak humoristische voorbeelden. Tenslotte kwam prof. Gielen toe aan de beantwoording van de vraag, hoe deze tegenstellingen te verzoenen. En hij kwam tot de conclusie, dat deze verzoe ning die in wezen een verzoening is tussen het besef „van de vergeefsheid van ons bestaan" en „de hunkering van ons hart naar de eeuwigheid" slechts gelegen kon zijn in een nauwgezet ver vullen van onze plicht. „Gij vindt", zo hield spr. zijn aandachtig luisterend ge hoor voor, „de verzoening vanzelf in uw dagelijks werk, wanneer gij werkt aan u zelf." De bekende K.L.M.-piloot A. Viru- ly, sprak gisteren op de R.K. On derwijzersdag in Amsterdam over zijn zeer boeiende ervaringen. En hij oogsttedaarmee een doorslaand succes. Succes had hij achter niet minder met zijn beroep op de on derwijzeressen en onderwijzers om ieder één boek voor Westkapelle, dat in de oorlog werd verwoest, beschikbaar te stellen. Vijf /cisten met ruim 500 boeken sleepte Viru- ly voor zijn vroegere dorpsgenoten in de wacht. Verintellectualiseerd is het onderwijs, zo kunt u hier naast lezen, verintellectualiseerd echter zijn niet de onderwijzers, die zulk een joyeuze en spontane daad stelden. Als gevolg van de oproep van Henrl de Greeve heeft ook de Katholieke Jonge Middenstandsvereniging in Ne derland een afzonderlijk protest gericht aan de voorzitter van de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties. Het pro test tegen de schending van de god delijke en ménselijke rechten, waar onder de bevolkingen, die zuchten on der een communistisch regiem, te lijden hebben, is ondertekend door alle leden van het bestuur. Naar aanleiding van geruchten dat er bij Q'e N. S. personeel zou worden ont slagen vernamen wij desgevraagd van de zijde der N. S. dat er van ontslagen geen sprake is. De personeelstand bij het bedrijf is inderdaad te groot. Na de bevrijding, toen er zo spoedig mogelijk orde in de chaos moest worden gebracht is er vrij veel personeel aangenomen. Nu heeft men voldoende werkkrachten, zodat er thans geen personeel meer wordt aangenomen. ADELAAR-ZEEPFABRIEKEN steem eerst in eigen bedrijf bij het vul len van papieren zakken toegepast. Thans zijn de eerste drie silo's gebouwd, die op een wagen gemonteerd zijn. Men kan in deze silo's diverse soorten ko len bergen. Ieder silo is van het geoc trooieerde meet- en stortapparaat voor zien. Dit ventsysteem brengt mee, dat a'llu- minium kitten worden bijgeleverd. Hiervoor wordt een kleine vergoeding in rekening gebracht, die echter voor deliger uitkomt dan het gebruik van papieren zakken. Kolen in papieren zak ken vergen ruimte en veroorzaken soms ongerief bij het storten in de kit. De heer Herweyer heeft de eerste van een kleine serie kolenwagens, die na afloop van de distributie dagelijks hun rondgang zullen gaan doen, op de Da- mesbeurs in het Haagse Houtrust ten toongesteld. Hij verwacht veel succes van zijn systeem, niet slechts voor het eigen bedrijf, doch ook voor zijn col lega's in de Residentie en andere ste den, aan wie hij zijn systeem in licentie zal overdragen. Ook voor ander stort goed dan kolen is de apparatuur ge schikt. In het Utrechts stadion is een voet balwedstrijd gespeeld tussen twee jeugd-elf tallen, een „groene" en een „rode" ploeg. De meest op de voor grond tredende speler was Giddink vaa MVV. die hard werkte en de ballen be- Ijporlijk afgaf. Stephan (Heracles), die in de „rode" voorhoede opereerde, was zeer actief, doch had met zijn schoten geen succes. De rust kwam met 10 voor de „groenen". Direct na de hervatting maakte Van der Gijp (Emma) het tweede doelpunt, fraai en beheerst, met een kopbal over de uitgelopen doelman. „Rood" gaf het niet op en Vermeent (RBC) wist de eer te redden. Klaassen van VVV speelde een bijzonder goede wedstrijd en was vaak niet alleen in de middenlinie maar ook in de voorhoede te vinden. Giddink (MVV) van de „groenen", dribbelde te gen het einde door de verdediging heen en gaf een afgemeten pass naar De Jong (Willem II), die de stand op 31 bracht. In verband met de wedstrijd, welke op 6 November tussen Nederland en België (jeugd) te Dordrecht wordt ge speeld, zal op 5 October te Utrecht een gezamenlijke training zijn op het Velox- terrein. De elftal-commissie besloot voor de gezamenlijke training de volgende jeugd-spelers aan te wijzen: Gerberink (Enschede), De Rijk (MOC), Van den Oever (Stormvogels), Smit (Volendam), Metselaar (Alkm. Boys), Van Rhenen (Zeist), Giddink (MVV), Klaassen (WV), Smeets (Juli ana), Hendriks (Vitesse), Louer (NOAD), Van der Gijp (Emma), Ste phan (Heracles), Krommert (DOS), De Jong (Willem II), Van Beurden (BW), Vermeent (RBC) en Vergouwen (Inter nos). Het was voor de Wormerveerder dam mers een lelijke tegenslag, dat de Am sterdamse bezoekende club „Jozeph Blankenaar" pas met de zweep had ge had van de Weesper schuivers. Want nu speelden de hoofdstedelingen voor wat ze waard waren, omdat de Wor- merveerders de knappe prestatie had den geleverd het sterke Haarlem te kloppen. De beste prestatie leverde Den Doop, die trek in Wortel had en zijn partner in een stand van 16 om 16 kraakte. En toen ook Berk zijn tegen stander in de heupzwaai had genomen, was er voor de Zaankanters geen hou den meer aan. Door overwinningen van de eeuwig jeugdige Riebeek en de „zwoeger" Van Heerde begon de uit slag zelfs op een débacle te lijken. Nog juist vóór de laatste trein vertrok, werd de laatste winstpartij van Brouwer een feit en won „J. Blankenaar" met 17—3. In de kwartfinale van het heren en kelspel in het internationaal tennistour- nooi te Parijs verloor Van Meegeren van de Fransman Chartier met 46, 6—4, 0—6, 4—6. In de kwartfinale van het heren dubbelspel wonnen Borotra (Fr.) en Massip (Spanje) van Weiss (Arg.) en Van Meegeren (Ned.) met 7—5, 6—3. DONDERDAG HILVERSUM I - 301 M. 18.00 gram., 18.15 causerie, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 orgel. 19.30 actualiteiten, 19.45 R.V.D., 20.00 nieuws, 20.05 cause rie, 20.20 gram.. 20.35 orkest, 21.20 gram.. 21.30 orkest, 22.20 buitenl. overz., 22.40 gram., 22.45 Avondoverd., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II - 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30 gev. progr., 19.10 fluit en clavecimbel. 19.45 klankbeeld, 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 orkest, 21.15 hoorspel, 22.15 operette, 23.00 nieuws, 23.15 gram. VRIJDAG HILVERSUM I - 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 Morgenge bed, 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.35 school- uitz., io.oo gram., 11.00 zieken, 11.40 gram.. 12.0p Angelus, 12.03 piano, 12.30 mededelingen. 12.33 concert, 12.55 Zon newijzer, 13.00 nieuws. 13.20 Metropole- ork., 13.50 causerie, 14.00 amusements muziek, 14.30 cabaret, 15.00 schooluitz., 15.30 gram., 16.00 zieken, 17.00 jeugd, 17.15 koor, 17.30 microfoondebat. HILVERSUM II Voor 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 M. 7.00 nieuws,- 7.15 gram-, 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 8.50 vrouw, 9.00 gram., 10.00 causerie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 gra- mofoonm., 10.30 vrouw, 10.45 klarinet en piano, 11.15 voordracht, 11.35 gram., 12.00 orgel, 12.30 mededelingen, 12.33 sport., 12.45 gram., 14.00 vrouw, 14.20 concert, 15.00 causerie. 15.20 orkest, 16.00 accordeon, 16.30 jeugd, 17.00 gram., 17.20 causerie. FLINKE NETTE gevraagd, leeftijd 1617 jaar. Hoog loon. C. F. Kaandorp, Aardappelen-, Groente- en Fruithandel, Bloemend.weg 107, Bl'daal. Gevraagd door KEUR SNELT JES voor de afdelingen injectie vloeistof en verpakking. Pret tige werkkring. Leeftijd tot 16 jaar. Aanmelden dage lijks: Harmenjansweg 21, Haarlem. gevr. per 1 Nov. in rusthnis- ziekenverpleging te Haarlem. Salaris intern 67.50 p. m. Br. no. 5239. bur; v. d. blad. 51 „Ik verspil mijn tijd niet". Ik schoof het glazen ruitje opzij en sprak de chauffeur aan. „Breng ons naar de-Le gion of Honor". Ik schoof het glas weer dicht. Een van jullie beiden mocht eens een laatste poging willen wagen, zonder te beseffen dat de kans al ver keken is. Het zou trouwens in uw eigen nadeel zijn. Ditmaal hebben jullie er werkelijk belang bij dat ik ontsnap". „Wat dacht je dan dat ik doen zou?" snauwde Reba Tremaine. „Niets, nu ik zeker weet dat alles goed tot u doorgedrongen is. Niets". Na vijftien minuten bereikten we de Legion of Honor. De chauffeur stapte uit en hield de deur open. „Adieu", zei ik. Mevrouw Tremaine stapte op het trottoir en Catherine stond op het punt haar te volgen. Ter wijl ze zich bukte om uit te stappen, keerde ze zich om. „Vaarwel, Mike Fin ney", fluisterde zij. Ik greep haar bij de pols en trok haar terug naast mij op de bank. De chauf feur knipoogde olijk tegen mij en smeet het portier dicht. Mevr.ouw Tre maine stond eenzaam op het trottoir. Boven haar hoofd zag ik het machtige standbeeld van Rodin: „De Denker". Er was iets merkwaardigs in de gelijkenis, die de peinzende uitdrukking op het uitgebeitelde gelaat vertoonde met de grimmige vastberadenheid op het ge zicht van mevrouw Tremaine. „Terug naar de stad", beval ik de chauffeur, „zo snel als je kunt". De si tuatie scheen hem om de een of andere duistere reden buitengewoon goed te bevallen. Hij reed er tenminste lustig op los. „Waarom heb je mij niet laten gaan?" vroeg Catherine. „Je moet nu vlug zijn". „Omdat ik me veiliger voel als je en je moeder niet bij elkaar zijn. Zelfs te gen jullie ieder afzonderlijk ben ik am per opgewassen". Dat was echter niet nijn ware beweegreden. Ze had mij Mike Finney genoemd en die naam was in lange tijd door geen mens tegen mij gebezigd. „O", zei ze. „Daarom heb ik besloten jullie allebei op een andere plek af te zetten. Mis schien ontziet je moeder mij zolang ze weet dat jij onder mijn hoede bent. „Dat maakt voor haar geen verschil, maar ze kan niets doen. Ze zal proberen Philip te vinden en hem aansporen te vluchten voor het te laat is. Dat is al les". „En jij?" „Wat mij betreft, heb ik je gister avond alles verteld. Ik heb daaraan niets toe te voegen." Ik lachte haar uit. „Maar je hebt twee dingen verzwegen, onder andere, dat ik in jullie huis vergiftigd ben. Overigens zat je verhaal niet onaardig in elkaar." Ze keerde haar hoofd af en keek naar buiten. „Ik heb je dat niet verteld, om dat ik er toen nog niet zek|f van was dat je vergiftigd was." „Ach, zo", zei ik bitter. „Je bent toch niet doodgegaan," zei ze zacht. „Dat heb ik niet aan jou te danken. Ik heb per ongeluk te weinig vergt 1 gehad." „Niet per ongeluk", zei ze kalm. „Het zat in je koffie. Als je alles had op gedronken, was je gestorven. Daarom nam ik je het kopje af en morste d* koffie." „Wil je me nu vertellen dat je mijn leven gered hebt?" „Ja, ik heb je het leven gered." „Buitengewoon lief van je. Waarom heb je dat gisteravond niet ter sorpke gebracht? De meeste helden en heldin nen zijn niet zo bescheiden." „Ómdat ik er toen niet zeker van was En omdat ik je niet kon vertellen dat ik je gered had, zonder te verklappen dat iemand je vergiftigd had. Eén moor denaar in onze familie is genoeg." „En wie heeft me het vergif gege ven?" „Moeder," zei ze kalm. „Toen ik zag hoe ze me aankeek, die avond aan het diner, begreep ik dat ze me niet de hele waarheid verteld had. Ik heb je al verteld hoe een spijt ik ervan gehad heb, dat ik je heb meegenomen naar ons huis. Toen ze beslist zelf koffie wilde gaan inschenken, werd ik pas recht bang. Ik ging even later zelf naar de keuken en kwam juist op tijd om te zien dat ze iets in een van de kopjes deed in jouw kopje. Ik wist niet wat het was, maar ik .was bang. Je dronk ervan en ik kon het eenvoudig niet langer aanzien. Zonder bewijs kon ik moeder er niet van beschuldigen dat ze je vergiftigen wilde en daarom morste ik met de koffie. Vandaag is het me pas duidelijk geworden dat ik het bij het rechte eind had." Ze sprak erg be daard, ongevoelig zelfs. „Nu weet je in wat voor een door en door slechte om geving ik geleefd heb. Het kan me niet schelen of je me gelooft of niet. Laat me alsjeblieft uitstappen en zorg, dat je wegkomt. Ga op zoek naar je sneeuw landschap." „Het zou tijdverlies betekenen als ik je liet uitstappen. De chauffeur ioei juist zo zijn best." „Je leven is in gevaar." „Mijn gevaar is het jouwe. Want als men mij arresteert, dan kan ik gemak kelijk bewijzen, dat ik met de dood van Rex Tuttle niets uitstaande hab. Ik was bij Wickersham, toen Tuttle neergescho ten werd." „Dan dank daarvoor de hemel fluis terde zij. „Hetgeen betekent dat jy degene ben, de enige, die het pistool heeft vastge houden, waarmee hij vermoord is. Het was erg handig van je, om tegen de po litie te zeggen, dat je het pistool gevon den en opgeraapt had. Je had je eigen vingerafdrukken kunnen wegvegen, zon der de mijne uit te wissen." „Denk je dat ik Tuttle vermoord heb?" „Ja, dat denk ik." Mijn stem klonk ijskoud, maar ik hoopte, dat ze het zou ontkennen. Ik hoopte dat ze zou kunnen bewijzen dat ik ongelijk had. Ik dajcht nog steeds aan» haar als aan het meisje, dat ik in de hotelkamer had achtergelaten. Toen had ik haar vertrouwd. Ik wilde wet<m of dat vertrouwen gerechtvaardigd was „Ik had bijna bekend", zei ze. „O. Dus het is waar?" „Omdat ik dacht dat jij hem gedood had. Ik dacht dat je,'om te kunnen ont snappen, iemand uit de weg had moeten ruimen, en het was allemaal mijn schuld. Ik was de oorzaak van alles. Toen vertelde John Wickersham dat je al die tijd bij hem was geweest, en wist ik dat je onschuldig was. Dat was een van de gelukkigste ogenblikken van mijn leven. Ook dat behoef je niet te geloven". (Wordt vervolgd) Op n zandweg nep n aroeaei Hij aeette Hroedei Bastiaan en droeg o zak op ae rug waai i o roden m zaten wam nu was op een reis. die i dagen zou duren En gedurende deze reis Deleefoe Broeder Bastiaan spannende avonturen, die Andre Rutten op oakkenae wyze oeeft oesenreven. C. Boost zorgde voor tal rijke aardige illustraties en een vijfkleurige omslag Prijs i 1.30 Verkrijgbaar in de ooek- nandei en oy N.V. Druk kerij De Itjd, Amsterdam, franco per post 1.40 OU vooruitbet. Postgiro 22 88.4 3fenb°vcn - te u,H«Ven(ie rna VI 6o°r il\e®r" 0.' - ->P» siTa vepiROuwensnjam Ook .oor Dame*' ,Vded>o9- ANCQANQ HAARLEM TEL. 10 4 0 1 GEVRAAGD: Tevens kunnen wy plaatsen Aan-i. kan geschieden dag. tussen 95 uur: Stephenson str. 50, by Pijlslaan, Haarlem. Nè 7 uur: Mrt. v. Heems kerkstraat 24, Haarlem. Schoollaan 92, Bennebroek. Zie onze van KARBONADE, 5 ons op 4 bonnen 150 ct. per pond MAGERE HAMLAPPEN 160 ct. per pond FRICANDEAU, heel mager 160 ct. per pond DOORREGEN VARKENSLAPPEN 130 ct. per pond MAGER GEROOKT SPEK 140 ct. per pond VERS GEM. GEHAKT HALF OM HALF 90 ct. per pond DOORREGEN RUNDERLAPPEN 90 ct. per pond MAGERE RUNDERLAPPEN 100 ct. per pond RIBSTUK LAPPEN 120 ct. per pond ROASTBEAF EN LENDEN 130 ct. per pond MALSE BIEFSTUK 150 ct. per pond ZUIVER DIERLIJK GESMOLTEN VET 98 ct. per pond RUIME SORTERING BETERE VLEESWAREN Volop BESTE HAM en OVERHEERLIJK PEKELVLEES FIJNE GEKOOKTE WORST 200 gr. op 1 bon 25 ct. p. ons PRIMA RAUWE ROOKWORST van zuivervarkensvlees En zonder bon hebben wij voor U: per ons Haagse leverworst 18 ct. Saksische leverworst 25 ct. Berliner leverworst 36 ct. Bloedworst met veel spek per ons Leverkaas 32 ct. Tong pastei25 ct. Leverpastei43 ct. per blik Deze prijzen zijn uitsluitend k contant en aan de winkel afgehaald

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3