IN OCTOBER TEXTIEL VRIJ? „GEMENGD BESTUUR" IN DE REN VILLE- GEBIEDEN Polen en Hongarije zeggen vriendschaps verdrag met Joegoslavië op ZIJ, DIE VIELEN GESCHIEDENIS VAN DE LUCHTPOST Weergoden overtroefd door techniek en charme Tot hoofd en hart Voor kolenoerstrekking geen verbeteringen op til LUCHTBESCHERMING OP NIEUWE LEEST Belasting kostwinners vergoeding Het weer Militaire kwesties ter R.T.C. Tito heeft het verdrag geschonden Brit ontvoerd te Boedapest Luchtmacht op de voorgrond Opheffing distributie courantenpapier WARMSTE SEPTEMBER SEDERT 250 JAAR Republikeinse regerings verklaring verwacht Vein blokkade Parijs tot blokkade Berlijn Terugroeping van ambassade geëist Mao Tse Tung hoofd rode Chinese regering Hongaarse geheime politie weer actief Arrestatie van 26 geestelijken AMERIKA VRAAGT GARANTIES Alvorens militaire hulp te verlenen Extra trein ter gelegenheid van ontmoeting V.S.V.-Haariem WEST-DUITSE PARLEMENT WIL WEST-BERLIJN ALS TWAALFDE STAAT IN REPUBLIEK Dr. Adenauer weer eens ontevredenditmaal over het verloop der ontmanteling ZATERDAG 1 OCTOBER 1949 73ste JAARGANG No. 24578 Distributie-barometer TREIN RAMT BUS ÉÉN DODE Spoorbomen niet gesloten Nieuwe regeling ARBEIDER VERMOORDT ZIJN VROUW Weerbericht per telefoon In Westelijk Bohemen Zondag 9 October De reis van Prins Bernhard naar de West MUTATIES OP AMBASSADES BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run» Wnd. hoofdredacteur: W. Severirt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. I U2 oer maand, f 4.55 per kwartaal. (Van onze Haagse redacteur) De ontslagen, welke een tifd geleden aan een kern van het C.D.K—personeel per 1 October waren aangezegd, zijn onlangs ingetrokken. Algehele ophef fing van het Centraal Distributie Kan toor of overdracht der werkzaamheden aan een afwikkelingsinstantie is thans nog niet aan de orde. Wel is het apparaat zeer sterk ingekrompen. De verwachtingen omtrent de ontwik keling of stopzetting van de rantsoene ring der artikelen, welke thans nog in distributie zijn. jian men samenvatten als volgt: VLEES: Van officiële zijde gaat men niet verder dan de bekende toezegging van minister Mansholt, dat dit najaar de distributie zal worden opgeheven. De voor de afschaffing door sommigen ge noegde streefdatum van 1 November wordt goeddeels speculatief geacht. KAAS: De rantsoenering van dit arti kel meent men op „Voedselvoorziening" te moeten blijven koppelen aan die van vlees i.v.m. het gebruik als boterham belegging. KOFFIE en RIJST: Dit zijn dollargoe deren, waarmede eigenlijk alles gezegd is er zijn binnen afzienbare termijn geen fundamentele wijzigingen in de voorziening te verwachten, zodat men wel mag concluderen, dat de distributie zeker nog deze winter zal voortduren. TEXTIEL: Hier speelt in belangrijke mate een rol de totstandkoming van de Voor-Unie. Wordt in de Benelux de be oogde phase van eenwording bereikt dan zal wellicht nóg een korte over gangsperiode volgen, alvorens dit artikel v/ordt vrijgegeven. Er is echter reden voor de verwachting, dat nog in de maand October de distributie zal kun nen worden losgelaten en de kans is groter, dat de datum van opheffing in het tweede dan in het eerste deel van deze maand zal vallen. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen heeft de regering het voornemen de z.g. Luchtbescher ming te doen herleven. Het plan daar toe bevindt zich nog in een zeer jong stadium; aan de vorming zal wel niet vreemd Zijn een vrij recente uitlating van generaal Eisenhower over de wen selijkheid van algehele zelfbescherming der bevolking. Va" ministerie van Binnenlandse Zaken is dezer dagen een opwekking uitgegaan, gericht iot de burgemeesters om in hun genernjeMeen burgerlucht- wacht te organiseren, die in 1956 gereed zou moeten zijn. Het schijnt echter, dat de opzet van de nieuwe organisatie een andere zal zijn dan die van de voormalige lucht beschermingsdienst. Hedenochtend half zeven is op de bewaakte overweg aan de Zanddijk nabij het station KruiningenIerseke de eerste trein van Vlissingen naar Roosendaal in botsing gekomen met een autobus. De enige passagier van de bus werd op slag gedood, de chauffeur licht gewond. De spoorbomen waren niet gesloten, vermoedelijk door on juiste bediening ervan, zo deelt men ons van de zijde der Spoorwegen mede. Het troepentransportschip „Tabinta" is Vrijdag met troepen uit Amsterdam naar Indonesië vertrokken. Aan boord bevinden zich onderdelen van de Ko ninklijke Landmacht en de Koninklijke Marine. BRANDSTOFFEN: De productie-cij- fers der mijnen blijven vrij constant; hoewel gehoopt wordt op venbetering van het Europees betalingsverkeer, kun nen nog geen goede gronden worden aangevoerd, waarop ruimere importmo gelijkheden te verwachten zouden zijn, en wat uit een Unie met België op dit punt zal kunnen voortvloeien, laat zich niet gemakkelijk voorspellen. lf)e con clusie luidt derhalve, dat er voor de kolenverstrekking vooralsnog geien bij zondere verbeteringen op til zijn. Het ziet er eerder naar uit, dat het volgend jaar de situatie nog vrijwel dezelfde zai zijn; ook na de vorige oorlog is de dis tributie van brandstoffen heit langst aangehouden. Van verschillende zijden zijn in de laatste tijd vragen gestéld over de wijze waarop van de kostwinnersvergoedingen, toekomende aan verwanten vam mili tairen der Koninklijke Landmadht, be lasting wordt geheven. Ten einde aan de daarbij naar voren gebrachte bezwa ren zoveel mogelijk tegemoet te komen, heeft de minister van Financiën, in overleg met zijn ambtgenoot van Oor log, thans de volgende maatregel ge nomen: Met ingang van 1 October zal de belasting over de genoemde kostwin nersvergoedingen door middel vain in houding worden geheven, en wel op dezelfde wijze als de loonbelasting. Tot dusver vond op de kostwinners vergoedingen geen inhouding voor be lasting plaats, doch werd de belasting geheel door middel van aanslagen ge heven. In de toekomst zal een befeng- rijk deel van deze aanslagen achter wege kunnen blijven, omdat de belas ting dan reeds door de inhoudingen zal zijn voldaan. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen het volgende verlies in Indonesië is gerappor teerd: Kon. Ned.-Ind. Leger: Overleden 14 September 1949, tengevolge van zijn bekomen ver wonding op 9 September 1949, sold. Ie kl. Asan, stamb.nr. 93640, afkom stig uit Indonesië. Kon. Landmacht: In de periode van 24 t.m. 30 Sep tember 1949 geen verliezen. Dat hij ruste in vréde. Het K.N.M.I. deelt mede: De tempera tuur van de afgelopen maand heeft te De Bilt gemiddeld een niveau bereikt als in de twee en een halve eeuw. waarvan de gemiddelde maand-temperaturen be kend zijn, nooit was voorgekomen. Dit maal bedroeg het gemiddelde 17.2 gra den tegen 13.7 graden normaal. De warmste herfstmaand was tot nu toe September 1729 geweest, toen het kwik gemiddeld op 16.9 graden stond. De heetste dag van de afgelopen maand was 5 September, toen op tal van plaatsen recordtemperaturen werden gemeten en toen zelfs de nacht een recordwarmte opleverde. In De Bilt kwamen acht zo merse dagen voor, het normale aantal is slechts twee. Aan de langdurige periode met rustig herfstweer zal nu waarschijn lijk in de loop van de komende dagen een einde komen. Verwachting tot Zondagavond: Overdrijvende wolkenvelden, maar overwegend droog weer. Tamelijk koude nacht met hier en daar tijde lijk mist, overigens weinig verande ring in temperatuur. Zwakke tot ma tige, langs de Waddeneilanden later vrij krachtige naar Westelijke rich tingen draaiende wind. Zondag: Zon: 6.41—18.17; Maan: 17.18—0.59. Maandag: 17.31—2.16. Zon: 6.43—18.14; Maan: De republikeinse regering zal vandaag of uiterlijk Maandag een verklaring uitgeven over de poli tieke ontwikkelingen van de laatste tijd. Hierin zullen o.m. aangelegen heden rond de R.T.C. en de onder handelingen met de Nederlandse delegatie in -ndonesië worden toe gelicht. De republikeinse minister van Voor lichting, Sjamsuddin, heeft te Djocja aan Aneta medegedeeld, dat als gevolg van de onderhandelingen tussen de- voorzitter van de Nederlandse delega tie in Indonesië, mr. s'Jacob, en de voorzitter van de republikeinse dele gatie, mr. Susanto Tirtoprodjo, en an deren in het vervolg naast het Neder lands bestuur ook een republikeins be stuur zal functionneren in de zgn. Ren- ville-gebieden. „Zo zullen naast de re geringscommissarissen, gouverneurs en residenten, die door de Nederlanders benoemd zijn, ook republikeinse gou verneurs met hun staven het bestuur waarnemen. Dit geldt ook voor de la gere functies," aldus Sjamsuddin, die toevoegde, dat dit „gemengd bestuur" tot het einde van de R.T.C. zal worden (Van onze Haagse redacteur) In 1870 hebben de Parijzenaars bij het beleg vanhun stad gebruik gemaakt van ballons, aie met een bemanning, welke voor die dagen over een zeldzaam grote moed moet hebben beschikt, door de blokkade van Farys Zijn heenge broken. Ook kranten en brieven zijn langs deze weg naar buiten gebracht men kan derhalve spreken van het eer ste luchtpostvervoer. Materiaal hierop betrekking hebbende vindt men op de Luchtvaart HistorisCile Tentoonstelling, welke van 1 tot en met 9 October gehouden wordt in het Post- museum te Den Haag. Deze expositie omvat verder documenten, modellen van vliegtuigen, herinneringen en tal van andere objecten, die in enig verband staan met het vervoer van poststukken door de lucht. Men vindt er het handschrift van Vi- rnly evengoed als het logboek van de „Snip"; Delftse wandbordjes met afbeel dingen van ballonvaarten en envelop pen, meegegeven bij de eerste postvlucht van Koppen Met die luchtpostenvelop pen natuurlijk druk beplakt met bij zondere zegels, zodat soms voor de adressering maar een zeer bescheiden hoekje is overgebleven komt men overigens op zeer exclusief verzame- laarstgrrein. Er zijn namelijk naar schat ting ten vijftien duizend serieuze post zegelverzamelaars' in ons land, doch slechts driehonderd hunner wijden spe ciale interesse ook aan de briefomsla gen zelf. die vaak een interessant stuk je geschiedenis kunnen vertellen. Daarnaast ontbreken hier vanzelfspre kend ook de bijzondere postzegelseries niet; de leek zal er met verbazing ont dekken welke ongemeen fraaie zegels de Sovjet-Unie uitgeeft. Een apart onderdeel van de expo sitie vormt de micro-documentatie. het overbrengen van correspondentie door middel van films, hetgeen in de oorlog bij het briefvervoer voor de geallieerde soldaten een aanmerkelijke besparing op de hoeveelheden vracht heeft bete kend. De geschiedenis van het luchtpostver voer. welke deze tentoonstelling vertelt, is bijgewerkt tot het allerjongste ver leden: men ziet hier namelijk ook stuk ken, vervoerd over de luchtbrug bij de blokkade van Berlijn. gehandhaafd, waardoor een eventueel „gezagsvacuüm" kan worden vermeden. Vrijdag heeft vice-admiraal Pinke zijn functie van hoofd van het departement dor Marine in Indonesië overgedragen aan zijn opvolger, vice-admiraal F. J. Kist. In het periodiek verslag der R. T. C. wordt met voldoening melding gemaakt van de vooruitgang inzake de opstelling van het Unie-statuut*. Ook de resultaten in de andere commissies bereikt, stem men volgens het verslag tot tevredèn- heid. I Er zijn verschillende onderwerpen be handeld, die met de regeling der buiten landse betrekkingen samenhangen, o.a. in hoeverre de R.I.S. bereid zal zijn de bestaande verdragen over te nemen. De Indonesische delegatie verklaarde zich bereid op hét gebied van de han delspolitieke en monetaire verdragen met Nederland samen te werken. Over de vorm van die samenwerking ver kreeg men in beginsel overeenstemming. Er vond een informatieve bespreking plaats tussen de voorzitters en twee i leden van ieder der drie vertegenwoor digingen ten aanzien van de positie van het K.N.I.L. Aan de technische werk groep werden de volgende punten in behandeling gegeven: Het opstelign van een militair-tech nisch verantwoord plan behelzende ener zijds het terugtrekken van Nederlandse strijdkrachten uit Indonesië, en ander zijds de mogelijkheid van het opnemen van elementen van het K. N. I. L. 'n hef leger van de R. I. S. De samenstelling van een eventueel te scheppen gemeenschappelijk orgaan met het oog op de ter R. T. C. genomen besluiten op militair gebied. Eventuele samenstelling en taak van ■een militaire missie welke indien de R. I. S. hiertoe het verzoek zou doen door Nederland naar Indonesië zal worden gestuurd. De vraag, i i hoeverre materiëel van het K. L. ei' het K. N. I. L. in aanmer-, king zou kunnen komen voor overname door de R. I. S. Voorts werd een informele bespreking g>evoerd over het vraagstuk van even- tmele blijvende militaire samenwerking trissen Nederland en Indo iesië. Zoals wij gisteren reeds meldden heb ben voorbijgangers aan de spoorbaan Kesteren-Nijmegen het ontzielde li chaam gevonden van een 26-iarige vrouw uit Valburg. Haar echtgenoot de 26-jarige A. var de B., een los arbeider, heeft eer. volledige bekentenis afgelegd. Er had zich een huiselijke onenigheid voorgedaan, die zo hoog liep, dat er een Worsteling ontstond. De man heeft zijn Vrouw bewusteloos geslagen en daarna geworgd. (Van onze Utrechtse correspondent) Zonder enig ceremo nieel en zonder enige consideratie heeft in de afgelopen nacht te Utrecht om klokke twaalf een troons wisseling plaats gehad. De vaak verguisde, doch doorgaans -met égards be handelde weergoden zijn van het toneel verdwe nen als slachtoffers van het feminisme, dat blijk baar ook in hun kringen de laatste bolwerken dreigt te veroveren. Bescheiden relaties met Bacchus hadden ons belangrijke gegevens om trent de voorgenomen Staatsgreep verschaft, weshalve wij, zodra de kalender 1 October wees, contact met de nieuwe machthebsters konden zoeken. De weea godinnen waren voor ons oen open- oaring en wij durven be kennen, dat de charme van hun stem bij ons on middellijk ieder medelij den met hun mannelijke voorgangers deed. ver dwijnen. Dank zij de zorgden van de P.T.T. en het K.N. M.I. zijn de ge lukkige bezitters van een tele foonaansluiting in het district Utrecht vioortaan in staat op ieder nnoment van de dag het weerbe richt uit de momd van lieflijke telefonistes te vernemen Om do zes uur zullen weervoorspel lingen en overzichten per telex van het K.N.M.I. naar de P.T.T. worden doorgegeven, waair de tekst van het bericht middels de stem van een der weergodinnen op een vernuftig instrument zal worden opgenomen, dat aan na het draaien van K 01 in technisch vol maakte, doch charmante .egelmaat het weerbericht voor u zal draaien. Depressies plegen te deprimeren, doch men aanvaardt met graagte de ergste regenbui, wanneer deze met een blijmoedige intonatie wordt aangekon digd. Het trieste feit, dat het eerste weerover- zicht een luchtdrukver andering beloofde, die een einde aan het schone herfstweer zal maken, kon de vreugde over de verblijdende aanwinst nauwelijks vergallen. Hongarije heeft gisteren het twee jaar oude verdrag van vriendschap en we derzijdse bijstand met Joegoslavië op gezegd. Radio-Praag, heeft gisteravond meege deeld, dat ook Polen zijn verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand met Joegoslavië heeft opgezegd. Dit werd medegedeeld in een nota, die door het Poolse ministerie van Bui tenlandse Zaken aan het Joegoslavische gezantschap te Warschau werd aange boden. Evenals Moskou voeren de Hongaren aan, dat de regeriing-Tito het verdrag heeft geschonden en er de betekenis aan heeft ontnomen. Voorts verzekeren de Hongaren, dal de Joegoslavische schendingen van het pact bewezen zijn door de getuigenver klaringen in het proces tegen Laszlo Rajk, de voormalige Hongaarse minis ter van Buitenlandse Zaken. De opzegging van het verdrag was vervat in een nota, die door de minis ter van Buitenlandse Zaken Gyula Kallai aan de Joegoslavische gezant te Budapest, Jura Jovanic, gistermiddag omstreeks 12 uur werd aangeboden. Het vriendschapsverdrag tussen Hon garije en Joegoslavië werd op 8 Decem ber 1947 door maarschalk Tito en de voormalige Hongaarse premier Lajos Dinnyes te Boedapest getekend. Het werd voor de duur van 20 jaar gesloten. Polen eiste gisteravond tevens de on middellijke terugroeping van acht leden van de Joegoslavische ambassade te Warschau. Voorts wordt geëist de stop zetting door de ambassade van alle ac tiviteiten, die vijandig zijn tegenover Polen. Opk in de Poolse nota wordt ver klaard, dat het proces tegen Rajk de onderdanigheid van Joegoslavië aan de imperialistische kringen bewees en dit land in verband had gebracht met con- tra-revolutionnaire complotten, die ge richt waren tegen de souvereiniteit der volksdemocratieën in Oost-Europa. Groot-Brittannië is bereid het zijne te doen om de staking van de Hongaarse herstelbetalingen aan Joegoslavië die de regering-Tito als een schending van het vredesverdrag beschouwt te re gelen. Een woordvoerder van het Foreign Office verklaarde, dat het hoofd van de Britse diplomatieke missie te Buda pest bereid is het geschil in samenwer king met zijn Amerikaanse en Russische collega's te bestuderen. Deze procedure voor de behandeling van geschillen is vastgelegd in het Hon gaarse vredesverdrag. Naar diplomatieke woordvoerders ver wachten zullen de V. S. het Britse voor beeld volgen, maar zal Rusland waar schijnlijk weigeren aan besprekingen deel te nemen. In dat geval kan het geschil naar de V. N. worden verwezen. Mao Tse Toeng, de leider van de communistische partij in China, is gis teren met algemene stemmen gekozen tot voorzitter van de „Centrale Volks regering van de Republiek China", zo meldt Radio-Peiping. Mevr. Soen Yat Sen, weduwe van de stichter Nder Chinese republiek, en gene raal Tsjoe Teh, opperbevelhebber van het communistische leger, zijn tot vice-voorzitter gekozen. Er zijn zes vice-voorzitters. Voorts werden 56 leden gekozen van de Raad der Centrale Volksregering, die bevoegd is „het staatsgezag van de Volksrepubliek China" uit te oefenen, aldus de radio. De Volksraad te Peiping besloot gis teren goedkeuring te hechten aan een resolutie cm feen boodschap te zenden naar de Verenigde Naties, zo gauw de nieuwe regering geïnstalleerd zou zijn, om de Verenigde Naties mede te delen, dat deze de enige regering was, die het Chinese volk vertegenwoordigde, en te verzoeken, de afgevaardigden van de Kwomintang niet langer te Lake Suc cess te erkennen. Radio Peking meldde gisteren tevens, dat het Chinese communistische regiem een nieuwe grondwet heeft aangeno men, die de buitenlandse politiek in Qvereenstemming brengt met die van de Sovjet-Unie. Het Kwomintang-blad Central Daily News berichtte gisteren, dat premier Yen Hsie Sjan voornemens is af te treden. Kardinaal Spellman arriveerde gisteren per K.L.M. uit New York op doorreis naar Rome op het vliegveld Schiphol. De Kardinaal werd verwelkomd door Mgr. Paolo Ciobbe (midden) en mr. J. Visser, chef protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De Britse regering heeft gisteren van de Hongaarse regering de terugroeping geëist van een employé van de Hon gaarse ambassade te Londen, omdat Wallace Harrison, de 32-jarige voorma lige employé van de Britse ambassade te Boedapest, op 1 Juli van dit jaar door de Hongaarse geheime politie is ont voerd. Harrison maakte die dag een afspraak met iemand, die telefonisch naar de ver blijfplaats informeerde van mevr. Tor- bagyi, de telefoniste van de Britse le gatie, die reeds een week vermist werd. Hij werd echter op de afgesproken plek gearresteerd en in een der achterbuur ten van Boedapest door de politieke politie aan een verhoor onderworpen. Men scheen hem een lijst van tien „Hon gaarse verraders" af te willen persen. Onder het verhoor werd Harrison nog geconfronteerd met mevr. Torbagyi, .die dus door de politie was ontvoerd en geestelijk gebroken bleek te zijn. Har rison moest vóór 10 Juli de betreffende lijst leveren. In de negen dagen die tot de 10e Juli verliepen werd hij di verse malen aan dit bevel herinnerd, per telefoon en op straat via ongure types. Tenslotte heeft hij 9 Juli het land weten te ontvluchten. Harrison Is thans werkzaam op de Britse ambassade te 's-Gravenhage. Van betrouwbare kerkelijke zijde ver neemt A.P. uit Praag, dat in Westelijk Bohemen 26 geestelijken gearresteerd zijn. De meeste' arrestaties zouden ver richt zijn in Pilsen, waar de Skoda-fa- brieken gevestigd zijn, aldus A.P. Vol gens rooms-katholieke kerkelijke krin gen te Praag zijn, aldus Renter, in het district Pilsen veertien priesters en te Karlovy Vary (Karsbad) twaalf pries ters gearresteerd. Zij waren er, naar gemeld wordt, van beschuldigd het zenden door andere priesters van protestbrieven tegen de nieuwe wet op de kerken te hebben ge organiseerd. De V.S. zullen de landen van het At lantisch Pact verzoeken zich uit te spre ken voor het principe van een gemeen schappelijk Europese verdediging alvo rens wapens te zenden De acht West- Europese landen zal gevraagd worden deze belofte de volgende weken op schrift te stellen. Het is mogelijk, dat met de landen van het Pact van Brus sel een gezamenlijke overeenkomst ge sloten zal worden. Er zullen afzonderlijke overeenkom sten gesloten worden met Italië, Noor wegen en Denemarken. Portugal, IJs land en Canada zullen geen verklaring behoeven te ondertekenen, omdat zij niet om Amerikaanse wapens gevraagd hebben. Van hen wordt evenvkel ver wacht, dat zij ook de hand aan Sit prin cipe zullen houden. (Van een luchtvaart-medewerker) Tenzij men van de dwaze gedachte wil uitgaan, dat niet Rusland maar de Verenigde Staten de meest agressieve van de twee tegenover elkaar staande partijen zouden zijn, kan het be richt over de atoomexplosie in Rusland moeilijk worden opgevat als een gerust stelling. Weliswaar is er thans tot op ze kere hoogte een evenwicht in de machts verhouding van beide tegengestelde ideologieën te voorzien, doch het is geenszins denkbeeldig, dat daarop juist het wachten van Rusland is geweest, om de tot nu toe gevoerde expansie politiek te zijner tijd met de wapenen kracht bij te zetten. Het is immers zeer wel mogelijk, dat voornamelijk het Amerikaanse atoom monopolie de Sovjet-leiders tot op he den ervan weerhouden heeft een mili taire actie te beginnen. Nu zij zelf even wel dit strijdmiddel ook bezitten, heeft de atoombom min of meer dezelfde waarde voor de oorlogvoering gekregen als gas in de tweede wereldoorlog. In dien nu onverhoopt een derde wereld brand mocht uitbreken is het derhalve alleszins waarschijnlijk, dat de atoom bom door geen van beide partijen ge lanceerd zal worden en slechts uitslui tend gebruik zal worden gemaakt van de conventionele wapenen, die hoogstens tot een betere graad van perfectie zijn opgevoerd. Deze zienswijze wint ook in Amerika meer en meer terrein. In gezaghebbende kringen zijn reeds stemmen opgegaan om aan de luchtmacht ter uitbreiding een supplementaire begroting toe te kennen, terwijl Truman's militaire hulpprogram ma, dat aanvankelijk gehalveerd zou worden, thans door de Senaat en Het Huis van Afgevaardigden ongewijzigd is aanvaard. Dit alles zal ongetwijfeld ook in Ne derland tot enig nadenken stemmen en vooral, nu de behandeling van de oor logsbegroting in de Tweede Kamer voor de deur staat. Aangezien de positie van 's lands schatkist allesbehalve rooskleu rig is te noemen, zal bij de verdeling van de totale Rijksbegroting eens te meer moeten worden uitgegaan van de gedachte: „Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen." In dit verband willen wij in het bijzonder nogmaals de aandacht vestigen op de noodzakelijk heid de luchtmacht, die qua importantie minstens gelijk staat aan landmacht en marine, als een zelfstandige een heid te gaan erkennen, zoals dit ook reeds het geval is bij alle andere West- Europese mogendheden. Deze kwestie is uitermate dringend, want de autoritei ten, bij wie momenteel de uiteindelijke beslissingen berusten, hebben, althans waar het luchtmachtaangelegenheden betreft, reeds meerdere malen blijk ge geven van een ontstellende ondeskun digheid, waarvan niet zelden aanzien lijke materiële schade het gevolg is ge weest. Daarom kan van de luchtmacht onmogelijk worden verwacht, dat zij zich in de toekomst naar behoren zal kunnen ontplooien, indien niet reeds op dit ogenblik, nu de opbouw en uitbrei ding in volle gang ziin, de functionaris sen worden aangesteld, die te zijner tijd dit instrument zullen moeten hanteren. Inmiddels is men hiervan algemeen overtuigd geraakt, doch het schijnt, dat de bijkomende kosten, die het- toeken nen van deze nieuwe status aan de luchtmacht met zich meebrengt, de rege ring afschrikken van het ondernemen van zulk een staD. Het verdient even wel alle aanbeveling goed voor ogen te houden, dat het afzien van deze nood zakelijke maatregel, de efficiëntie van de luchtmacht dermate schaadt, dat een in vergelijking tot de gehele oorlogs begroting geringe financiële besparing hiertegen in het geheel niet opweegt. Mocht desondanks onze nationale ar moede nog een beletsel ziin. dan zal de overweging, dat de verdediging van Ne derland voor een zeer belangrijk deel is toevertrouwd aan de luchtmacht, bij de verdeling van de voor landsverde diging beschikbare gelden de doorslag moeten geven. Het is in ieder geval niet gerechtvaardigd de luchtmacht stiefmoe derlijk te bedelen en met betrekking tot dit onderdeel van de landsverdediging een politiek te bedrijven, die vóór de oorlog werd aangeduid met het gezegde: geen man en geen cent. Immers hoe fu nest de gevolgen zijn van zulk een po litiek werd nog kort geleden zeer dui delijk in onze herinnering teruggeroe pen door de resultaten van het onder zoek. dat de Parlementaire Enquête- Commissie dienaangaande instelde. Het ministerie van Economische Za ken deelt mede, dat met ingang van 3 October 1949 de distributie van couran tenpapier is opgeheven. Dit betekent, dat met ingang van deze datum alle be perkende bepalingen betreffende het verbruik van courantenpapier yoor alle categorieën verbruikers zijn ingetrok ken: Deze maatregel kon worden geno men op grond van de verbeterde situatie in de papiersector. Op Zondag 9 October zullen de Ne derlandse Spoorwegen in verband met de te verwachten grote belangstelling voor de voetbalwedstrijd V.S.V—Haar lem een extra trein laten lopen van Haarlem naar VelsenIJmuiden-O. De ze trein vertrekt van Haarlem om 13.40 uur, stopt te Bloemendaal en Santpoort en komt te VelsenIJmuiden-O. aan om 13 54 uur. Maatregelen zijn getroffen om de Haarlem-supporters na afloop van de wedstrijd per extra-trein te doen terug keren. Z. K. H. Prins Bernhard zal de reeds eerder aangekondigde reis naar de An tillen en Suriname maken met een smal. deel oorlogsschepen en zich daartoe te Rotterdam inschepen aan "boord van Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman". Het smaldeel zal 2 Januari 1950 uit ons land vertrekken. Na een intensief onderzoek is thans vastgesteld, dat êe oorzaak van de enor me brand, die zoals gemeld te Finster- wolde heeft gewoed toegeschreven moet worden aan het speler, door kin deren met vuur in de schuur van de boerderij van de heer Ten Have. Het West-Duitse parlement heeft gisteren bij stemming besloten maatregelen te nemen om West-Berlijn in de West-Duitse federale republiek op te nemen. Het parlement vroeg de regering „de nodige stappen" bp de geallieerde functionarissen te doen om West-Berlijn als 12de staat tot de republiek toe te laten. In het voorstel, dat met zeer grote meerderheid werd aangenomen, wordt Berlijn als de toekomstige Duitse hoofdstad genoemd. Een andere motie betreffende West-Duitse hulp voor Berlijn werd naar de „Berlijnse commissie" van het parlement verwezen. Bondskanselier Dr. Konrad Adenauer zei, dat financiële steun voor Berlijn niet voldoende zou zijn, maar dat Berlijn ook grondstoffen en bestellingen voor industriële producten nodig had. Hij zegde toe, dat zijn regering al het mogelijke zou doen om te helpen. Mevr. Louise Schroeder, de socialis tische plaatsvervangende burgemeester van Berlijn, hield een dramatisch plei dooi voor haar stad. Met ontroering in haar stem verklaar de zij, dat Berlijn geen aalmoezen wil, maar grondstoffen, machines en credie- ten. Zij wees erop, dat tussen een kwart en een derde van de Berlijnse kostwin ners zonder werk waren, voornamelijk als gevolg van de Russische blokkade. Bovendien, zo vervolgde zij, moeten sommigen, die werken, waardeloze Oost marken in betaling aannemen. De gemiddelde Berlijnse loontrekker ontvangt per maand ongeveer 300 mark. Indien hij ongetrouwd en geen kost winner is, staat hij hiervan 34.50 marn af aan belastingen plus nog 6 mark aan extra-belasting. De Berlijnse autoriteiten zijn er zich van bewust, dat de toestand hopeloos is, maar weten niet hoe verbetering in de situatie te brengen. Burgemeester Ernst Reuter deelde onlangs aan een verslaggever mee, dat de stad een lang zame dood sterft door de besluiteloos heid van de geallieerden. Zij sturen ons technische deskundigen en houden mooie redevoeringen maar zij doen niets - om te voorkomen, dat de stad van de dap pere Berlijners langzaam doodbloedt De oplossing, die hij ziet, is Berlijn als de twaalfde staat op te nemen in de West-Duitse republiek. Daardoor zou een groot deel van de exploitatie kosten niet langer ten laste komen van de gemeente, maar van de West- Duitse Federatie. Het Federale Parlement te Bonn heeft de kwestie reeds in beraad, maar het is een netelig vraagstuk. Opne ming van Berlijn in de republiek zou een einde maken aan de laatste over blijfselen van het Viermogendheden- bestuur in de vroegere Duitse hoofd stad. De Viermogendheden-bijeenkomst is door de Westelijke geallieerden tijde lijk opgeschort, in verband met het feit, dat de Russen zich niet hebben gehou den aan de afspraken over de Berlijnse spoorwegkwestie. Van geallieerde zijde vreest men, dat een nieuwe breuk onherstelbaar zou blijken. Met vrijwel algemene stemmen heeft bet Duitse parlement gisteren besloten de Westelijke geallieerden te verzoeken de ontmanteling van Duitse fabrieken stop te zetten. De Bundestag nam de kwestie der ontmanteling gisteren als een der eerste agenda-punten in behandeling. De socialist Fritz Henssler noemde het behoud van de fabrieken, die voor ontmanteling in aanmerking komen, een levensvoorwaarde voor de Duitse re publiek. Henssler voerde aan. dat de ontman teling de productie drukte, de werkloos heid deed toenemen en voorts een bres sloeg in de belasting-inkomsten van de staat. Dr. Konrad Adenauer noemde het verloop van de ontmanteling een grote teleurstelling. Hij hoopte, dat men een zodanige weg zou inslaan, dat hét woord „ontmante ling" niet als eens het woord „Versail les" na de eerste wereldoorlog tot een strijdkreet voor het nationalisme zou worden. H. M.'s ambassadeur te Nanking, ba ron F. C. van Aerssen Beyeren van Vos hol, «al in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd naar Ne derland terugkeren. De heer N. A J. de Voogd zal als tijdelijk zaakgelastigde ln Nanking optreden. Jhr. G. R. G. van Swinderen, consul- generaal te Shanghai, is naar Nederland teruggeroepen en zal werkzaam worden gesteld op het departement van Buiten landse Zaken. Als wnd. consul-generaal te Shanghai zal optreden de heer G. J. Dissevelt, le ambassade-secretaris te Nanking. De heer L. Stark, handelsraad aan H. M.'s ambassade te Nanking met standplaats Shanghai, zal als ambte naar van de Indonesische regering terugkeren naar Batavia. Zijn taak zal worden overgenomen door de wnd. con sul-generaal te Shanghai. Het leed van de een is dikwijls t nodig om een ander de weg te wijzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1