„SOVJET-UNIE WIL JOEGOSLAVISCHE REGERING OMVER WERPEN' DEEL VAN DE DIVISIE IN 7 DECEMBER- 0NS LAND Russische nota aan Frankrijk, Engeland en Verenigde Staten MYSTERIEUZE ROOFOVERVAL IN DE HOOFDSTAD Roemenië en Bulgarije zeggen vriendschapsverdragen ook op VERGELIJK OVER GEMENGD BESTUUR OP EILAND JAVA? Stille stemming op „Kota Inten „Sibajak" en Instelling Indiëvluchten op Schiphol herdacht LEIDENS ONTZET HERDACHT Protest tegen de instelling der West-Duitse regering Koningin onthult monument te Putten Buit van f 1385.- Tot hoofd en hart lito laat zich te Moskou horen Ook Sumatra zou er in opgenomen worden Hoofdaalmoezeniervan Indonesië in ons land WONINGBOUWPROGRAM VOOR 1950 Verdeling van 32.000 woningen Artsen bij de H. Vader Dr. Plesman: Er zijn meer politieke dan technische moeilijkheden Voor vijfhonderd mannen die niet uit Duitsland terugkeerden Het weer MAANDAG 3 OCTOBER 1949 73ste JAARGANG No. 24579 WILDE STALIN VLOOTBASES AAN ADRIATISCHE ZEE? BESPREKINGEN OP DE HOGE VUURCJCHE rMeifingen werden duidelijk naar voren gebracht" MANOEUVRES RONDOM DJOKJAKARTA Tevreden over gang van zaken bij Kath. Thuisfront „Orca" op mijn gelopen J7 „TIPGEVER" NU OOK IN ARREST UI VERSTEKELING OP VRACHTBOOT ONTDEKT BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiussti. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Vi/nd. hoofdredacteur W. Severin. COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren.^ ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. I U2 oer maand, f 4.55 per kwartaaL In een nota, welke Zaterdag: aan de Sovjet-Russische zaakgelastigde te Bel grado is overhandigd, heeft de Joegoslavische regering het Kremlin esr van beschuldigd „de internationale beginselen, neergelegd in het handvest der Verenigde Naties' te hebben geschonden." In de nota wordt protest aange tekend tegen het opzeggen door de Sovjet-Unie van het voor de tijd van twintig jaar gesloten Sovjet-Russisch-Joegoslavisch vriendschapsverdrag. In de nota wordt verder verklaard, dat de vijandigheid der Sovjet-Unie jegens Joegoslavië in strijd is met de beginselen der Sovjet-Russische buitenlandse politiek, zoals deze in 1941 door Stalin is uitgestippeld. Stalin zou in 1941 verklaard hebben, dat de Sovjet-Unie zich nimmer zou inlaten met de binnen landse aangelegenheden van een klein land. ring, om haar het recht te verlenen Russische vlootbases in te richten aan de Joegoslavische kust, in te willigen, hetgeen het eerste Russisch- Joegoslavische meningsverschil was en een der voornaamste oorzaken werd voor de breuk van thans. Zaterdagavond heeft Joegoslavië offi cieel bekend gemaakt, dat maarschalk Tito aanwezig geweest is bij grote ma noeuvres van zijn troepen. In nota's met vrijwel gelijke bewoor dingen hebben nu ook Roemenië en Bul garije de vriendschapsverdragen met Joegoslavië opgezegd. Volgens een bericht uit Triëst in het Engelse Zondagsblad „The Observer" is, naar te Triëst verluidt, „Tito's politie" een volledige actie begonnen tegen leden van de Cominform in Istrië en zouden enkele vooraanstaande figuren van deze organisatie in Joegoslavië reeds gear resteerd zijn. Het rechts-onafhankelijk blad „Gior- nale de Trieste" meldde Zaterdag, dat er een aanslag is gepleegd op Tito's leven door een tijdbom in zijn jacht te plaat sen. De aanslag zou mislukt zijn, door dat de geheime politie de bom vond, toen Tito's auto aan de kade verscheen. De Joegoslavische nota noemt het „welbekend, dat de Sovjetregering heeft getracht haar agenten in de Joegoslavi sche regering en het leger te plaatsen, om de wettige Joegoslavische regering omver te werpen." Voorts wordt Rusland ervan beschul digd, dat het de Cominform heeft .mis bruikt als masker „voor onsocialistische doeleinden", dat het een bijna algehele economische blokkade rondom Joego slavië heeft gelegd, dat het veelomvat tende materiële en morele hulp heeft ge geven aan verraders en deserteurs uit het socialistische Joegoslavië en dat het diplomatieke nota's „vol grove beledi gingen en bedreigingen, ondersteund door troepenbewegingen in Joegoslavi sche buurlanden", heeft gezonden. Volgens de speciale correspondent van het conservatieve Zweedse dag blad „Svenska Dagbladet", die een persgesprek met Tito heeft gehad, weigerde de Joegoslavische leider een verzoek van de Russische rege- Welingelichte bronnen te Batavia houden het, volgens U.P., voor mogelijk dat vanavond Nederlanders en Indo nesiërs tot een vergelijk zullen komen over het instellen van een burgerlijk en militair bestuur over de voormalige republikeinse gebieden op Java. In de afgelopen week verklaarde het Indonesische kabinet zich voorlopig ac- coord met het plan,, mits ook aan de volgende punten tegemoet werd geko men. Opneming van Bantam in het onder gemeenschappelijk bestuur te stellen gebied, ondanks de omstandigheid dat Bantam buiten het oorspronkelijke voorstel valt. Eventuele opneming van Sumatra, hoewel aanvankelijk slechts Javaans ge bied in de gemeenschappelijke be- stuurszone zou worden opgenomen. Instelling van een gemeenschappelijk bestuur over federale diensten, zoals de De centrale commissie heeft gedu rende het weekeinde op de „Hooge Vuursche" met leden van de com missie voor financiële en economi sche aangelegenheden besprekingen gevoerd omtrent de stand en de vooruitgang van de werkzaamheden in de vier subcommissies alsmede betreffende de vraagstukken waar tegenover deze zich op het econo mische en financiële vdak zijn ge steld. Gedurende deze besprekingen, welke in een goede sfeer plaats vonden, wer den de meningen van de onderscheiden delegaties duidelijk naar voren gebracht en gepreciseerd. Gedurende de komende week zullen de op de „Hooge Vuursche' afgelegde verklaringen, alsmede de stukken Welke als aanvulling daarbij zullen worden overgelegd, in Den Haag nader worden bestudeerd. Dezer dagen is het stoffelijk overschot van pater J. Jorna S.J., de stichter van de Congregatie van de H. Juliana van Falco- nesie, van het kerkhof van Huize Marien- daal bij Grave overgebracht naar het kerk hof van het Moederhuis van deze Congre gatie te Heiloo. Door deze overbrenging werd aan een lang gekoesterde weiis van de zusters voldaan. communicatiemiddelen en de spoorwe gen. Naar vernomen wordt zou de Neder landse delegatie instemmen met het plaatsen van Bantam onder het gemeen schappelijk bestuur en zich voorts ac- coord verklaren met gewijzigde voor stellen ten aanzien van openbare dien sten. Het is echter niet bekend, hoe de Nederlanders staan tegenover inlijving van Sumatra in het gemeenschappelijk gebied. Het republikeinse leger is rondom Djokjakarta met manoeuvres op grote schaal begonnen, meldt U.P. De burgerij ontwaakte door kanongebulder, toen vier bataljons in actie kwamen. President Sukarno, opperbevelhebber luitenant-generaal Sudirman, hoge republi keinse officieren en waarnemers der V.N. sloegen de operaties gade. De hoofdaalmoezenier in Indonesiëlui tenant-kolonel R. Verhoeven is enige dagen geleden per vliegtuig uit Indonesië gekomen voor een kort bezoek aan Nederland. Hij drukte zijn tevredenheid uit over de gang van zaken bij Katholiek Thuisfront, waar van de aalmoezeniers vooral het laatste jaar een enorme steun ondervonden. Bijzonder de harmoniums, de tienduizenden guldens voor drukwerk en aalmoezeniersfonds, de steun aan het retraite-werk, de verfraaiing van het Ereveld Menteng Pulu prees hij als zeer geslaagde objecten, waarvoor in Indonesië een zeer rote waargdering be staat. Ook meende hij er op te moeten wij zen, dat het parochieel Katholiek Thuis- frontwerk niet onderschat mag worden. Grote aandacht zal besteed moeten worden aan het werk van de 120 aalmoezeniers zelf. Vooral wilde hij voor het komende jaar een grotere steun voor het retraite-werk, waar voor hij minstens 50.000 meende nodig te hebben. Bovendien zal bij een wijziging van de militaire situatie, met kans op een groter tijdsoverschot voor de militairen, meer aan dacht besteed moeten worden aan de ver fraaiing en accomodatie van de Katholieke militaire tehuizen. Hier is nog heel v®el nodig. Geen enkel militair tehuis beschikt bijvoorbeeld over een ijsmachine. De begroting voor het komende jaar zal in verband met de onzekere situatie beter verlegd kunnen worden naar directe ver bruiksvoorwerpen, zoals drukwerk, mis- saals, ontspannings-materiaal, filmappara ten. De hoofdaalmoezenier bestelde al di rect een vijftigtal kazuifels, een twintigtal koorkappen en voor drieduizend gulden ontspannings-materiaal. Katholiek Thuis front zegde onmiddellijk deze en arldere artikelen toe. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft vastgesteld hoe veel woningen in '50 aan de verschillen! de provinciën en de drie grote steden zullen worden toegewezen. De minister heeft zich laten adviseren door de sub commissie, belast met de verdeling van het woningcontingent, van het centraal orgaan voor de wederopbouw en de bouwnijverheid. Geheel overeenkomstig het advies is uitgegaan van de verdeling van 32.000 woningen en besloten deze als volgt aan de provinciën en de drie grote steden toe te wijzen: Groningen 1.251, Friesland 989, Dren the 1.030, Overijssel 2.070. Gelderland 3.744, Utrecht 1.882, Noord-Holland 2.646, Zuid-Holland 3.654, Zeeland 590, Noord-Brabant 3.414, Limburg 3.062, Amsterdam 2.634, Den Haag 2.621, Rot terdam 2.413. Volgens het persbureau Ritzau te Kopen hagen is het Nederlandse motorschip „Or- ca" in de Femeinbelt (Oostzee) op een mijn gelopen. Aan boord bevond zich be halve een negen-koppige bemanning ook de echtgenote van de scheepskok. Allen konden worden gered. Het schip werd met zwaar slagzij de haven van Nakskov bin nengesleept, waar het ook zal worden hersteld. Op 29 September ontving Z. H. Paus Pi us XII op zijn zo merresidentie Cos- tel Gandolfo dok toren uit heel de wereld, die voor het internationaal artsen-congres te Rome bijeen wa ren. Bij deze gele genheid hield de Heilige Vader in het Frans een toe spraak over de taak van de katho lieke arts en de moderne vindingen op het gebied der medische weten schap. Na afloop bood Luigi Gedda voorzitter van het congres, de Paus een boekwerk aan, waarin de voor naamste resultaten van het congres be schreven waren. (Van onze Rotterdamse redacteur) Nog nooit bracht ik een troepentransportschip huiswaarts, waar aan boord zo'n stille stemming heerste" -verklaarde kapitein de Jonge, die in de nacht van Zaterdag op Zondag de „Kota Inten" de Waterweg binnenvoer. Men kan niet zeggen, dat de stemming uitgesproken gedrukt was, maar er hangt onder de jongens een zorg om hun toekomst in Nederland het is een verschijnsel, dat in verschillende graderingen op meer troepenschepen de laatste tijd geconstateerd werd. Het voorafgaande betekent gelukkig niet, dat het op de thuisreis een saaie bedoening is geweest, wat men overigens al heel moeilijk zou kunnen verwachten van mannen, die al in Mei 1946 onder de wapenen gekomen en in October 1946 ontscheept te Tandjong Priok nu ein delijk naar het moederland terugkeerden de „Kota Inten" vervoerde namelijk de eerste onderdelen van de 7-December-divisie terug naar huis. Frits de Jonge, de kapitein, die m de oorlog de zgn. zeemanspot verzorgde, waaruit de familieleden van zeebeden in geallieerde dienst werden onderhou den, kon mededeling doen van een door hem georganiseerde en perfect geslaag de inzameling om Engelse woordenboe ken te kopen voor de jongens, die bij haast alle troepenschepen moeten ach terblijven in Aden om daar verpleegd te worden in een voor hen geheel vreemde omgeving: de man een kwar tje, en de kleine geïsoleerde, steeds wis selende Nederlandse bevolking van iet hospitaal in Aden, kan de dokVr nu tenminste vertellen wat er precies aan hapert ook die ene militair die op deze terugreis aan wal moest worden gezet Het was een bijzondere Zondag morgen voor de Rotterdamse Lloyd' niet één troepenschip, maar twee tegelijk aan de kade. Tezamen met de „Kota Inten" is er de „Sibajak" binnengevallen, waarop 203 vrou wen en 307 kinderen met de mili tairen meereizen. Daarbij bevonden (Van onze verslaggever) Zoals wij reeds in een deel van onze vorige oplaag vermeldden, werd Zater dagmiddag op Schiphol door Amster dams burgemeester mr. Arn. d'Ailly een gedenkteken ter herinnering aan de in stelling in 1930 van de eerste geregelde KLM-dienst AmsterdamBatavia ont huld. Deze dag was het zinvolle coïn cidentie precies 25 jaar geleden dat de eerste Indië-vlucht door de KLM werd ondernomen. Op 1 October 1924 immers startten de luchtvaartpioniers v. d. Hoop, v. Weerden Poelman en d Broeke met hun F.-7 van Schiphol met als doel: Batavia. Het monument, dat reeds in 1931 op de luchthaven werd geplaatst, werd in 1944 door de Duitsers zwaar beschadigd. Van de brokstukken bouwde men na de oor log het nieuwe, Zaterdag onthulde ge denkteken, dat vrijwel identiek is aan het eerste. Burgemeester d'Ailly hield voor de aanvang van de plechtigheid een rede, Waarin hij de instelling van de lucht- dienst een hoogtepunt noemde in de ge schiedenis van de burgerluchtvaart. In fe "errijzenis van het monument zag hij tevens het symbool van de herrijzenis van de KLM na de bevrijding. Nadat de burgemeester de onthulling had verricht, hield de president-directeur van de Vandaag kreeg de historie van Leiden weer nieuwe glans, toen de Geuzenvioot de stad binnenvoer en naar het aloude Waaggebouw stevende. Drie Oetooer is altjjd dè feestdag voor de Leidse burge rij, wanneer zij met veel vertoon en luidruchtigheid de dag herdenkt, waar op in 1574 de stad werd ontzet en oe Spanjaarden de aftocht moesten blazen Het feit. dat dit 375 jaar geleden ge beurde, gaf aan deze dag nu een bij zonder cachet; het traditionele program ma was dan ook met veel luister om geven. Dat begon reeds Zaterdagavond toen door de oude straten van de Universi teitsstad een lange stoet van verenigin gen organisaties en sportclubs trok met fakkels en lampions voor de grote tap toe. De reveille vanaf het stadhuis riep Vanmorgen de burgers op om het tra ditionele feest mee te vieren. Voor zo ver dat tenminste nodig was, want hen- derden waren reeds op de been om geen enkele der evenementen te missen Eén van de meest attractieve daarvan was wel de befaamde uitdeling van haring en wittebrood. De studenten-roeivereni ging „Njord" had de taak overgenomen van de Geuzen van weleer, die 375 jaar geleden de hongerige bevolking van de stad voorzagen van haring en witte brood. En daarmede begon het feest pas goed. De militairen van het garnizoen Leiden maakten met de studenten-vrijwilligers „Pro Patria" in hun luisterrijke unifor men een mars door de stad, voorafge gaan door de Koninklijke .Militaire Ka- peL Straatverkopers en muzikanten vormden voorts weer die typische er- tourage van de duizenden ook van buiten Leiden die in drommen door de straten liepen. Wat zou Drie-October zijn, ais niet in de middag een grote optocht door de straten trok? Deze keer was die natuur lijk gewijd aan het ontzet van de stad zelf en zo kon men de dagen van vroe ger in levende beelden terugzien KLM, dr. A. Plesman, een korte, maar belangwekkende rede. „Sedert de vlucht van v. d. Hoop en van Van Weerden Poelman", zo zeide de president-direc teur, „is op de Indiëlijn van de KLM 1.300.000 kilogram goederen vervoerd in bijna 2000 retourvluchten, waarbij een afstand van 52 millioen kilometer werd afgelegd en 104.000 passagiers werden vervoerd". De moeilijkheden van recente datum, waardoor de route verlegd moest worden over Mauritius, hebben aange toond, aldus spreker, dat nog steeds de zelfde pioniersgeest bij de KLM leeft. „Vandaag de dag," zo vervolgde hij, „hebben wij meer te kampen met politieke en andere moeilijkheden, dan met technische. Het vertrek van vliegtuigen van het vliegveld Schip hol hebben wij op het ogenblik ge heel onder de knie; mist noch andere weersomstandigheden kunnen ons meer deren. Maar voor binnenko mende vliegtuigen is mist nog altijd de grote vijand, al hopen wij, dank zij de energieke onderzoekin "en die in Amerika worden ondernomen, ook deze moeilijkheden binnen af zienbare tijd te hebben overwonnen. Toen de lijn AmsterdamBatavia werd geopend, hadden wij 26 stopplaatsen. Dit aantal is thans teruggebracht tot 6, maar ik voorspel u, dat wij binnen tien jaar binnen 24 uur de route zullen vliegen met slechts één stopplaats; en spoedig daarna zullen wij AmsterdamBatavia non-stop kunnen vliegen. De Vliegende Hollander kan niet stil blijven staan, hij moet steeds voort. De zeer ernstige toe stand, waarin Nederland en Indonesië verkeren, doet ons in onze pogingen vol harden. De luchtverbinding is een nau we band, die veel bijdraagt tot de on derlinge samenwerkiing, en wij arbeiden aan een groot doel, namelijk Nederland en Indonesië voortdurend te verbinden voor beider gelukkige toekomst." Na afloop van de plechtigheid waren de gasten, onder wie mevr. de wed. Van Weerden Poelman en oud-minister ir. Damme, die als directeur-generaal van de PTT veel heeft bijgedragen tot het succes van de Indië-lijn, verenigd in het paviljoen, waar hun verversingen wer den aangeboden. Aan de vlieger v. d. Hoop, die thans directeur is van een museum in Batavia, werd namens de burgemeester en de KLM een felicitatie telegram gezonden. Te voren had dr. Plesman in hangar 8. die de naam zal krijgen van „hangar Van der Hoop", de derde tentoonstelling „Na half zes" geopend. Deze tentoon stelling geeft een overzicht van werk stukken die het KLM-personeel in zijn vrije tijd vervaardigde. Op 17 Mei 1920 landde de Airco 16, een eenmotorige omgebouwde oorlogsmachine, op SchipholHiermede was de openingsvlucht van de eerste K.L.M.-dienst Am sterdamLonden v.v. volbracht. Aan boord bevonden zich, behalve de vlieger Shaw, twee Engelse journalisten, mr. O'Brien en mr. Rhodes. Ter herdenking van deze vlucht zal op 6 October a.s. een K.L.M. Convair, gevlogen door Shaw en met. de heer Rhodes als passagier, van Londen op Schiphol aankomen. Een foto van de historische vlucht: Mr. Rhodes stapt uit het vliegtuig. Links dr. A. Plesman. zich Herman, Aaf en Aafje Bouber die, geassisteerd door gerecruteerde hulpkrachten, mede het leven in de brouwerij hebben gehouden. Tussen beide schepen bestond gedurende de vaart uiteraard telegrafisch con tact. Zo kon men elkaar melden hoe de -bruine bonen gesmaakt hadden Een kleine drieduizend militairen zijn dan met deze twee vliegen in één klap gerepatrieerd. De „Kota Inten" en de „Sibajak", achter elkaar gemeerd, wer den gelijktijdig gedebarkeerd omdat de bevolking van beide schepen van ge meenschappelijke vervoersmiddelen huiswaarts gebruik moest maken. Om acht uur kwamen de eerste manschap pen over de loopbrug, om half één wa ren de boten leeg en om twee uur was de laatste man uit de douane-loods. Kolonel C. F. Pahud de Mortanges was naar Rotterdam gekomen om deze onderdelen van de 7-December-divisie namens Prins Bernhard welkom te ne ten en luitenant-kolonel Jhr. D. J. A. G v. Lawick van Pabst las een boodschap namens de Koningin voor, waarin H.M de hoop uitsprak dat de militairen spoe-, dig hun plaats in de burgermaatschappij weer zullen kunnen innemen. De Staats secretaris van Oorlog, Mr. W. H. Foc- kema Andreae, voerde het woord na mens de regering en vertolkte haar leedwezen dat er geen „samen uit, sa men thuis" heeft mogen zijnOok de defensiecommissie van de Staten- Generaal toonde ditmaal belangstelling voor de terugkeer van de jongens uit Indonesië; zij was vertegenwoordigd door de heren Fens, v. de Kieft, Tilanus Vixseboxe, Korthals en Vermeer En dan waren er minister Spitzen, chef van de generale staf, generaal Kruis, de directeur-generaal van de Scheepvaart Mr Ooyevaar en generaal-majoor Dürst Britt, oud-commandant van de 7-De cember-divisie. Voor generaal Kruis moet het een goede dag geweest zijn Om moeilijk te verklaren redenen heeft namelijk het gezelschap op de ,JCota Inten" het klaargespeeld 600 fles jes brillantine, die bij gebrek aan lief hebbers al twee keer de reis heen en terug naar Indonesië hadden meege maakt, op deze ene vaart af te nemen was het ook tot de mannen in Tjiand- jur, Sukabumi en Tjimali doorgedron gen dat hun generaal zo op verzorgde haren gesteld is? Met keurige gepomma- deerde koppen sprongen de bruinge brande jongens, zeg liever mannen, de loopplank af naar de rij voor de doua netafels, de autobus in, huiswaarts vreugde brengend op deze tweede Oc tober in rond drieduizend Nederlandse gezinnen. De Sovjet-Russische regering heeft Zondag nota's doen overhandigen aan de ambassadeurs van de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië en aan de zaak gelastigde van Frankrijk te Moskou, waarin wordt verklaard dat de Sovjet- Unie het vormen van een afzonderlijke West-Duitse regering als een schending van de overeenkomst van Potsdam be schouwt. „In deze overeenkomst", aldus wordt in de door de Russische onder-minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gro- myko, overhandigde nota verklaard, „hebben de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk, gezamenlijk met de Sovjet-Unie, de verplichting op zich genomen Duitsland als een gebied te beschouwen, terwijl deze staten even eens overeen zijn gekomen Duitsland te helpen, opdat het een democratisch, vredelievend land zou worden". Boven dien zou ook de bepaling van de over eenkomst zijn overtreden, waarin wordt vastgelegd, dat een vredesverdrag met Duitsland moet worden gesloten, aan gezien de Sovjet-Russische regering van mening is dat hierdoor het tot stand komen van een dergelijk vredesverdrag wordt vertraagd. Bovendien hebben de drie Westelijke mogendheden zich ook niet gehouden aan de beslissingen, genomen tijdens de bijeenkomst te Parijs der ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier, daar hier werd besloten dat de rege ringen van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie voort zouden gaan met haar pogingen, om de economische en politieke eenheid van Duitsland te herstellen. De drie Westelijke regeringen hebben er echter de voorkeur aan gegeven een afzonderlijke West-Duitse regering te vormen, welke moet regeren met behulp van de „zogenaamde grondwet van Bonn". Deze regering is gevormd met medewerking van reactionnaire polilict, die in nauw contact staan met buiten landse financiële kringen. De „grondwet van Bonn" werd opgesteld onder druk van de Westelijke bezettingsautoriteiten, die de elementaire artikelen van het do cument vrijwel hebben gedicteerd. Het is niet waar, dat de meerderheid van het Duitse volk zich heeft uitgesproken voor een federatief Duits staatsverband. Deze staatsvorm is dit volk opgelegd. West-Duitsland is thans een marionet ten-staat geworden. Het vormt een ge hoorzaam instrument in handen van de Westelijke bezettingsautoriteiten, dat zij willen gebruiken bij het uitvoeren van de aanvaiszuchtige plannen, die ten doel hebben Europa aan hen te onderwerpen. De „grondwet van Bonn" is slechts een aanvulling op het zogenaamde „bezet- tingsstatuut", dat West-Duitsland door de Amerikaanse, Britse en Franse rege ring is opgelegd", aldus de Russische nota In verband met de overval op de Boe renleenbank te IJsselmonde is thans nog gearresteerd de 27-jarige kaarmaker J. W. S., die de „tipgever" was. Hij was in een café aan de Rechter Maasoever in contact gekomen met de kellner A. J. van M., die op zijn beurt zijn vriend, de 48-jarige koopman J. van O., er bij haalde. Zij zijn reeds in het begin van de vorige week gearresteerd. Bij de overval was deze tip gever ook betrokken, terwijl hij van de buit f 200.als tipgeld heeft gekregen. De man heeft inmiddels bekend en zal voor de Officier van Justitie worden geleid. Koningin Juliana heeft Zaterdag te Put- p ten een eenvoudig mo- S nument onthuld ter herinnering aan de bij na vijfhonderd mannen van deze gemeente, die niet uit Duitse gevan- i genschap terugkeerden. Na het vallen van de driekleur, die rond het i standbeeld gedrapeerd was, zag men een Put te ns vrouwtje, gekleed in de dracht van de streek, met een knip muts op, die voortaan in versteende aandacht en weemoed door en over dit dorp zal sta ren, door en over het Veluws dorp Putten, dat met het Tsjechische Lidice en het Franse Oradour tot de ernstig ste wonden behoren, die de Duitse terreur in Europa achterliet. „Dit was een vrese lijke tragedie", zo sprak oud-burgemeester jhr. M. van Gheen, die vóór de onthulling het woord voerde en in sobere details de trieste ge schiedenis van dit thans met hulp van ve len vrijwel gerestau reerde dorp weergaf. Hij releveerde ook de oorzaak van de gru- welen. Binnenlandse «f: strijdkrachten voerden >■-' een opdracht bij de Oldenallerbrug uit. jp Twee Duitse officieren verloren daarbij het le ven. Bij een treffen met een Duitse pa trouille werden enige Duitsers neergelegd. De exodus der Puttenaren en de loeiende bran den, die een deel van het dorp in de as leg den, waren het ant woord. De burgemeester van Putten, Jhr. W. F. Quarles van Ufford, aanvaardde met een korte rede het monument namens de ge meente. Koningin Juliana had, voordat de ont hulling geschiedde, een herdenkingsdienst in de dorpskerk te Putten bijgewoond. In de consistoriekamer ontving zij een aantal der zwaarst getroffenen. De Nederlandse kruiser „Jacob van Heemskerck" en drie Noorse torpedo- bootjagers zijn Zaterdag te Invergordon in Schotland aangekomen voor herfst- manoeuvres met de Britse thuisvloot Britse oorlogsbodems vuurden zeventien saluutschoten af. Verwachting tot Dinsdagavond; Over het algemeen tamelijk veel be wolking maar overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. Des nachts zeer zacht voor de tijd van het jaar, overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zon 6.45—18.12. Maan 17.41—3.31 Zaterdagavond is in de Alblasstraat te Amsterdam een vrouw in haar wo ning door twee onbekende mannen overvallen, die met een buit, o.a. be staande uit een bedrag van f 1385, ver dwenen. Omstreeks kwart over tien werd aan de benedendeur gebeld. De vrouw deed direct open, in de veronderstelling dat het haar man was. Toen de vrouw het licht in de gang wilde opsteken, werd haar plotseling een hoed of een sok te gen het gezicht gedrukt, waardoor zij niets meer kon zien. De aanvaller drukte haar tegen de muur en hield haar in bedwang. Inmiddels was een tweede man in de woning gekomen en deze heeft, voorzover zij dat kon horen, de woning doorzocht. Na een kwartier werd plotseling de hoed of sok van haar gezicht weggetrokken, maar voor z|j iets kon waarnemen, werd de deur dichtgeslagen en waren beide mannen verdwenen. Bij een snel onderzoek bleek haar, dat de linnenkast, waarin zich, ver borgen tussen lakens, een bedrag van f 1385 bevond, was leeggehaald. Uit een bureau in de voorkamer waren drie horloges, waaronder een gouden dames horloge en een doublé herenhorloge en een vulpen gestolen. De vier kinderen, die in een der kamers sliepen, waren niet wakker geworden. De politie staat hier voor een zeer mysterieus geval, aangezien de vrouw niet meer dan een bruine hoed heeft gezien. Een uitgebreid onderzoek is in gesteld, dat tot dusver nog geen re sultaat heeft opgeleverd. Als wij eens een ogenblik het kruis van een ander konden dragen, mei hoeveel vreugde zouden we ons eigen kruis weer opnemen. Zaterdag zag een lid der bemanning van het aan de Javakade te Amsterdam liggende vrachtschip ss „Rotto" van de Mij. Nederland, uit een op het voordek staande 90 tons sleepboot een hoofd ste ken. Hij waarschuwde de wachtsman, die bij zijn eerste onderzoek echter niets kon ontdekken. Bij een tweede nauw keuriger inspectie vond hij een man, die zich in een rol touw had gewikkeld en daaroverheen een grote zak had ge trokken. De verstekeling werd er uit gehaald. Het bleek een 21-jarige jonge man te zijn die opgaf Rudolf Ulfen te heten, afkomstig uit Lizt, Kreis Min den (Did). Hij wilde naar Zuid-Amerika of Indonesië om daar te gaan werken. Vrijdagavond was hij over de Oostelijke poort van het etablissement gekropen, had zich zwart gemaakt, zijn kraag opgezet en was tussen de arbeiders in de valreep opgelopen. Nader onderzoek en scherper ondervraging brachten even. wel aan het licht dat hij Nederlander was. In overeenstemming met de aanbevelin gen van de OEES heeft de Italiaanse re gering de invoer vrijgegeven, zonder voor afgaande invoervergunning, van een serie producten afkomstig van landen welke aan de OEES deelnemen. Het totaal der be treffende producten zou ongeveer 40 pet. van de totale Italiaanse invoer uit die landen bedragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1