VEERTIG JAAR KATHOLIEKE KINDER UITZENDING Patroonsfeest Kathedrale Basiliek luisterrijk gevierd m „Comedia" met „Goud en Antiek" 40.000 woningen in 1950 gereed? Secretaris Aakes Ridder Oranje Nassau en Mevr. Kerkhoff Pro Ecclesia Het kind kwam ter receptie NEDERL. RODE KRUIS HIELD GROOTSCHEEPSE OEFENING IN ZANDVOORT Gentse bisschop droeg Hoogmis op AGENDA HAARLIM-MAKASSAR HERINGA WOTHRICH W Ook Roemenië zegt verdrag met Tito op MAANDAG 3 OCTOBER 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Glansrol van John Gobau ZANDVOORT TAFELKLEDEN SCHOORSTEEN, en DRESSOIRLOPERS WASSENAAR - Kruisstraat 22 LERAREN-CONCERT „De Spaarnebazuin" en „De Drie Klaveren" CONTRIBUTIE STADS- BIBLIOTHEEK HOGER Ned. Kath. Vrouwen beweging Huisvredebreuk Inbraak in directiekeet op bouwwerk Kind in het water R.K.S.V. Leonidas Sociëteit v. ouden van dagen heropend in geb. „Cultura" H.B.S.-A 40 JAAR Eleclrische Installaties Grondverwaxming OVERVEEN KATHOLIEK OVERVEEN Ongeval met politiemotor Gevonden voorwerpen Bloemendaalse strand Rozen- en anjerkeuring CASTRICUM Reclasseringscollecte U.N.O.-actie pater De Greeve Fraaie start van Alliance AllianceGr. Geel 32 Schoten de leiding Aanbesteding Behouden thuiskomst Vitesse in actie II Nader onderzoek in de zaak-Helle Scheepvaartberichten besommingen Beurs van Amsterdam Beurs van - New York Toen een brede schare vertegenwoor digers uit het Haarlemse katholieke leven Zaterdagmiddag in de Bilderdijk zaal van Brinkmann bijeen was om uit drukking te geven aan zijn sympathie voor de veertigjarige vereeniging der Katholieke Kinderuitzending, kwam er een moment, dat het geroezemoes der stemmen deed verstommen en gewet tigde ontroering veroorzaakte. De grote mensen, de autoriteiten, maakten plaats voor de kinderen, die, fleurig uitgedost, speciaal uit het koloniehuis Bakkum wa ren gekomen om het bestuur en de ju bilarissen te huldigen en te danken. Zij zongen een toepasselijk lied van zes coupletten en lieten het laatste verge zeld gaan van een enorme bloemen- en fruitmand. En nauwelijks was het applaus ver stomd of de burgemeester zorgde voor een nieuwe verrassing, de benoeming van de secretaris der vereniging, de heer A. Aukes, tot Ridder in de Orde van Oranje Nasau. Dat was de tweede onderscheiding op deze gedenkwaar dige dag, want des morgens had pas toor Th. Roorda, na de plechtig ge zongen H. Mis uit dankbaarheid in de Paterskerk, reeds mededeling gedaan, dat mevrouw M. Kerkhoff—Bijmolt, eveneens 40 jaar bestuurslid, het gou den erekruis Pro Ecclesia et Pontifice verleend was. In een korte toespraak schetste de pastoor de betekenis van het charitatieve werk ten bate van het zwakke kind. „Laat de kleinen tot Mij komen" heeft de Zaligmaker gezegd en in Matthaeus ezeH wy; "Wie zulk een kind opneemt m Mijn naam, neemt Mij op." Pastoor Roorda verzocht daarna de echtgenoot van de onderscheidene het gouden ere metaal aan zijn vrouw te overhandigen. Des middags van vier tot vijf uur bleek hoezeer het werk der kinderuit zending gewaardeerd wordt. Dr. H. J Damen. pionier van het werk en voor zitter van de Haarlemse Bond, schetste de verhouding tussen hoofdbestuur en afdelingen, roemde daarbij Haarlem en terecht de heer Aukes, die dag aan dag zijn werkkracht geeft om van de „bleek neusjes" sterke jongens en blozende meisjes te maken. Mevr. dr. A. Hazevoet—Renout, jaren- lang schoolarts, belichtte de prettige sa- menwerking met Kinabu. het Centraal Genootschap en Naar Buiten. Zij haalde herinneringen op aan deze samenwer- king, die telkenjare tot nieuwe succes sen leidt. En de heer Aukes mocht zij daarbij een geharnaste strijder op het subsidie-fonds noemen. De directeur van het diocesaan bureau te Amsterdam, de heer P. de Lange, zorgde daarna voor het entree der jeugd temidden van afgevaardigden der K.A.3 het Middenstandsbureau, de Ned. Katho lieke Vrouwenbeweging, de R. K. On- ^fwüzersvereniging »St. Augustinus", het Wit-Gele Kruis, zusterverenigingen e ft "van talrijke afdelingen van het bis dom. Mr. Cremers besprak in grote trekken de resultaten van het werk en stelde vast, dat het uitzenden van het zwakke kind naar de koloniehuizen in den lande voor de gemeenschap en voor de maat schappij van enorme waarde is. Dat 't par ticulier initiatief daartoe de stoot heeft ge geven en in stijgende mate zijn bemoei ingen blijft geven stemt tot vreugde en respect De burgemeester richtte zich dan speciaal tot de heer Aukes, die in het onderwijs zijn sporen heeft verdiend, maar voor de Katholieke Kinderuitzen ding een figuur van formaat is gewor den. De onderscheiding van H. M. de Koningin is dan jok ten volle verdiend. Daar was de heer Aukes het niet helemaal mee eens, omdat hij het werk verrichtte om zich persoonlijk een ge noegen te doen. Hij houdt van het kind en als hij met de autobus een groep, die zes weken van zon en lucht heeft ge noten gaat terughalen en ziet wat er bereikt is, geniet hij zoals een ander van vermaak kan genieten. De vice-voorzitter van Haarlem, no taris B. M. Brans, dankte dc burgemees ter voor zijn komst en nodigde hem uit eens mee te gaan naar Bakkum, om er Enige weken géleden heeft de toneel groep „Comedia" die voorlopig nog geen première in onze Stadsschouwburg brengt te Amsterdam de eerste oor stellingen gegeven van de thriller ..Goud en Antiek", waarvan Edward Percy de auteur is. Vrijdag j.l. heeft Beverwijk er kennis mee gemaakt en dit weekend hebben de Haarlemmers in groten getale naar dit spel gekeken en geluisterd. Een juwelier met een verre van respectabel verleden houdt de schijn van fatsoen en eerlijkheid op terwille van zijn dochter die hij hartstochtelijk lief heeft. Hii heeft echter een bediende in dienst, die ach ter de louche praktijken van zijn mees ter komt al spoedig het beroep van chanteur gaat uitoefenen en bovendien de dochter opeist. De oude man. die zich eerst aan ons heeft voorgesteld als een slagvaardig en geestig mens, die moeilijkheden met een glimlach weet te overbruggen, voelt de strop, die de be diende met duivels genoegen hanteert, langzaam om zijn hals dicht trekken en daarom besluit hij hem voor te zijn. Hii vermoordt hem en slaat daarna de hand aan zichzelf. Deze oplossing is natuurlijk niet aanvaardbaar, maar de antw meent haar te mogen geven nu hij zijn werk als een thriller, een criminele fan tasie heeft aangediend. Hebben wij niet rustig zitten kijke.i naar de serie moor den. die twee oude dametjes in „Arse nicum en oude kant" met een glimlach bedrijven? Een psychologisch probleem steekt er niet in dit verhaal rondom de antiquair, maar de zelfmoord had ge voeglijk achterwege kunnen blijven zonder het eindeffect te schaden John Gobau vertolkte de hoofdrol met een meeslepende romantische inslag, zonder echter naar het theatrale over se hellen. Zelden heoben wij hem met zoveel overgave en kennelijk genoegen zien spelen Het langdurige applaus aan het eind der voorstelling was dan ooit gro tendeels voor Gobau bestemd. Toen was de gehele bezetting van dit stuk Lome- dia waardig. Fons Rademakers was li) de huid van de bediende gekropen en maakte van deze fielt een angstig net e griezelig gladde figuur. Van de overige weinig betekenende rollen :oemen wij die van Joekie Proe- delet als een kostelijke werkster Jan Teulings als een zeer beheerste inspec teur van Scotland Yard Het decor van Lucas Wensing verhoogde de romantiek V. W. zich van te kunnen overtuigen, waar de gemeentelijke subsidiegelden aan be steed woren en of ze wel voldoende zijn (hilariteit). Van de stroom van bezoekers ter re ceptie noemen wij nog de rectrix van Sancta Maria en de rector van het Tri- niteitslyceum, de inspecteur van het L. O. de heer Schoenmakers, hoofden en oud-hoofden van lagere scholen, ver der Deken J. Kuilman, de rector van het koloniehuis te Bakkum, mr. P. Bar bas, secretaris van dc Sociale Raad, de heer J. Stalpers, chef Algemene Zaken ten stadhuize, vertegenwoordigers van de hoofdcommissaris van politie, mr. J. Simons, eerste voorzitter der vereniging en mr. dr. F. A. Bijvoet, etc. Het is een hartelijke receptie gewor den, die schone verwachtingen voor de toekomst geeft, omdat het zwakke kind alleen geholpen kan worden als de ver eniging o. m. de steun van officiële in stanties geniet. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers zond een schriftelijke gelukwens. Van de vele felicitaties dient nog die van de oud inspecteur van het L. O. de heer H. v. d. Weyer genoemd te worden, die nog steeds na zijn ongeval in de Mariastich- ting verblijft. De voorzitter der afdeling, dr. J. v. Schuylenburch, zond een gelukstelegram vanuit zijn vacantieoord. Katholiek Haarlem zal op 15 en 16 October van zijn belangstelling kunnen doen blijken, wanneer in de gymnastiek zaal van de Mariaschool aan de Koning straat een poppententoonstelling wordt gehouden. De leerlingen van Sancta Ma ria en van de Mulo hebben zeer artis tieke poppen-groepen gemaakt, die ieder op die dagen kan bewonderen. De expo sitie wordt Zaterdag 15 October om 3 uur geopend. Burgemeester Cremers huldigt de heer Aukes. De argeloze bezoeker van Zandvoort zou Zaterdagmiddag de indruk hebben kunnen krijgen dat daar een verschrik kelijke ramp was geschied. Gelukkig was het niet zo ernstig, er werd name lijk een grootscheepse oefening van aet Nederlandse Rode Kruis gehouden. Verondersteld werd, dat op het strand bij het vervoer van mijnen een mijn van de wagen viel en ontplofte, met 't gevolg, dat nog andere projectielen tot explosie kwamen. Het strand was niet afgezet, zodat onder de vervoerders en het publiek meer dan honderd slacht offers, doden en gewonden vielen. De transport-colonnes van de afdelin gen Alkmaar, Bergen, Heilo, Castricum Uitgeest, Beverwijk, IJmuiden en Haar lem namen aan deze oefening deel met in totaal 113 manschappen en 54 help sters. De afdeling Zandvoort had voor een voortreffelijke organisatie gezorgd Op de plaats van de ramp werden de slachtoffers verbonden en naar de aan- Het feest van de H. Bavo is in de Haarlemse Kathedrale Basiliek met gro te luister gevierd. Het bezoek van de Bisschop van Gent Z. H. Exc, mgr. O. J. Calewaert met acht kanunniken aan de Nederlandse Bavostad heeft aan de viering een bijzonder tintje gegeven. Zondagmorgen droeg mgr. Calewaert met assistentie van de Bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers een ponti ficale Hoogmis op. Als troondiakens fungeerden de deken van Amsterdam mgr. G. v. d. Burg en de deken van Haarlem J. J. A. Kuilman; als pres- byter-assistens mgr. N. L. A. Ammer- BIOSCOPEN: Rembrandt: Na regen komt zonneschijn (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Pa lace: Rio Rita (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: De Gangster (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De dertien lanciers (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Jody en het hertenjong (14 j.), 2, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Het Tijgermeisje (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 4 October Stadsschouwburg: „Naar het volle le ven" voor de R.K. Blindenbond St. Odi- lia, 8 uur. Concertgebouw: Concert H. O. V., 8 uur. Grote KerkOrgelbespeling 89 uur. (Adv.) Op het negende leraren-concert van het Haarlems Muziek-Instituut traden de violist Jan Hoeben en de pianiste Frieda Hoogerwerf op met een Sonaten- programma: Grieg, Franck en Beethoven. Over de Haarlemse solo-violist en pae- dagoog Jan Hoeben schreven we het vorig jaar na een trio-avond, dat zijn fraaie, nobele toon het best tot zijn recht kwam in breed-uitgezongen lyri sche, dus zangrijke en gloedvolle melo dieën en men bij markant spel iets kern achtiger toon zou wensen. Vanzelfsprekend voldeed dan ook op dit concert Franck's Sonate het meest. Die prachtvolle, immer verkwikkende melodieënstroom eist een warmgevoel- volle, fijne toon en aan deze eis werd ten volle beantwoord. Jammer, dat in de forte-delen de klank van de concert vleugel menigmaal die van de viool overheerste. Bij die delen klonk dit klavierinstrument tamelijk stug in de kleine muziekzaal van het Instituut. Dit euvel viel mede in de andere so nates op. Van Grieg's Sonate ging daar door de meeste bekoring van het fraaie Allegretto uit opvallend mooie tussen tinten toverde hier de temperamentvolle en technisch knappe pianiste uit die zelfde vleugel en van Beethoven's Kerutzer-Sonate maakten het inleidende Adagio Sosteuto en, zij het in iets min dere mate, het Slot-Presto de sterkste indruk. Onwillekeurig vraagt een bezoeker zich af: hoe was de klankverhouding in Beethoven's tijd, toen men toch ook kamermuziek in kleine zalen speelde? In die tijd bestonden onze tegenwoordige grote concertvleugels met hun enorm klankvolume gelukkig nog niet! OL. KOOP Onder de jeugd van de Spaame-pa- rochie heerst een frisse geest. Hiervan getuigde een openluchtconcert, dat Zon dagmiddag werd gegeven bij het Jeugd- gebouw in de Koningsteinstraat. Aan leiding tot dit concert was het 20-jarig jubileum der R. K. Harpaonie „De Spaarnebazuin", waaraan het onlangs opgerichte gemengde zangkoortje „De Drie Klaveren" meewerkte. Het feit al leen al dat genoemde vereniging uit sluitend jonge mensen in de gelederen telt, die tijd disponibel stellen om mu ziek te maken, is verblijderid Dat dit op beschaafde wijze geschiedt is van des te meer belang, gezien het feit dat de jonge mensen dan tevens een be- oaalde smaak bijgebracht wordt. die afwijkt van veelal heersende andere normen in de muzikale opvoeding. Het is niet de bedoeling hier een cntisch verslag te leveren op het gepresteerde. Wel noem ik de beschaafde blaaswijze der Spaarnebazuin" o.l.v. Louis Habra- ken, die wijselijk in de programmakeuze niet te hoog greep. Bij veel en hard stu deren vallen er beslist gunstige resul taten te bereiken, getuige de goede momenten die we kregen te horen. Het zangkoor „De Drie Klaveren" verrastte alleen reeds door programmakeuze, het geen aan André Kaart, die het leidde, wel toevertrouwd is. In aanmerking ge- nomen dat het materiaal nog niet groot is, ongunstig geaccentueerd door een briesje, dat door de muziektent woei, werd er toch behoorlijk werk geleverd. Namen van componisten als Vittoria. Clemens Non Papa, Diepenbrock. en volksliederen in de bewerking van Fe lix de Nobel, sieren helaas niet ieder programma in dit genre. Pastoor Beenakker heeft een som gelds overhandigd als geschenk van pastoor De Vlieger (em.), oud-pastoor der parochie. J- L. Donuerdag 6 en Vrijdag 7 October, des avonds 8 uur. zal het operette-ge zelschap „Diogé" in de Stadsschouw burg opvoeren de operette „Hongaarse Bruiloft" van Nico Dostal. De regie is m handen van de heer Baars, het ge heel staat onder leiding van Henk Steenkist. Zoals bekend, heeft de minister van O., K. en W. goedgekeurd, dat de con tributie voor leden ener openbare lees zaal en bibliotheek f 5.mag bedragen B. en W. van Haarlem wilden zover niet gaan en hebben de contributie voor 1950 ■verhoogd van f 2.tot f 3.per jaar voor Haarlemmers en van f 3.tot f 4. per jaar voor lezers die buiten de stad wonen. De bijdrage voor jeugdige lezers van 1618 jaar blijft ongewijzigd. De voorstelling van de film „Een we reld vol betovering", op 7 Oct. in het Bavo-Gebouw, Smedestraat, is geheel uitverkocht. De leden wordt verzocht geen plaatskaarten meer aan te vragen. Beschuldigd van huisvredebreuk en mishandeling verscheen Donderdagmid dag de Haarlemse expediteur H. J. B. voor de rechtbank. B. ging enige tijd geleden naar de woning van de adju dant van de Haarlemse politie B. om hem even te spreken. Deze politieman had destijds de zaak van verdachte, die een ex-politiek delinquent is, behan deld. Door de afwikkeling van deze zaak had verdachte een wrok tegen B. ge kregen en hij verdacht de politieman er van hem een anonieme brief te hebben geschreven. Toen niemand verdachte opendeed, na dat hij bij B. had aangebeld, brak hij de deur open. Een twaalf-jarig zoontje van de politieman, dat het dichtst bij de deur was, probeerde de indringer naar tuiten te krijgen, doch dat gelukte niet. Daarna slaagde de politieman, die in middels in de gang was gearriveerd, erin de man er uit te zetten. Verdachte had echter daarna weer gepoogd binnen te komen, doch toen stond de gehele familie B. achter de deur om dit te be letten. Ter zitting verklaarde verdachte, dat hij niiet meer precies wist, hoe deze ge schiedenis zich heeft afgespeeld. Een getuige a décharge, een zekere V„ verklaarde ter zitting, dat het juist was, dat de politieman bepaalde zinsne den in het proces-verbaal over B., als politiek delinquent, in diens nadeel heeft verdraaid. De officier van Justitie laakte het ge drag van verdachte om „eigen rechter" te gaan spelen. Hij eiste twee maanden gevangenisstraf. De verdediger belichtte de achtergrond van deze zaak en wees er op, dat zijn cliënt verbitterd was geworden door de behandeling van zijn politieke zaak. De advocaat bracht naar voren, dat de po litieman B. en een zekere T„ die beiden destijds bij de P. R. A. waren, de ver klaringen van zijn cliënt moedwillig in zijn nadeel hadden verdraaid. In wer kelijkheid is verdachte B. in de oorlog alleen maar bij de Arbeidsdienst ge weest, aldus spreker. De verdediger vroeg een nader onderzoek van deze zaak en bepleitte voor zijn cliënt verder clementie. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft men ingebroken in een directie keet, die staat op een bouwwerk aan de Zomervaart. Ontvreemd werden een electrisch kooktoestel en een hoeveel heid sigaren en sigaretten. Ook een nabij staande schaf tkeet werd opengebro ken en daaruit werden gestolen een aantal gereedschappen en een overall. De politie slaagde er Zaterdag reeds in de hand te leggen op de dader. Dit is de 34-jarige schilder A. A v. R. De man heeft bekend. In hot afgelopen weekend viel een tweejarig jongetje in een sloot nabij de Leendert Meeszstraat. Een 17-jarige scholier, die toevallig in de nabijheid was, haalde het kind uit het water. Alle leden en adspirant-leden vanaf jaar worden, indien mogelijk, Dins dag 4 October, 8.45 uur, bij de St. Li- duinakerk verwacht voor het inhalen van een bruidspaar. Allen komen in uniform. Aanmeldingen voor gymnastiek bij: F. J. A. v. Wattingen, Archipelstraat 1, Dinsdag en Donderdag van 78 uur. De lesuren van Woensdag worden als volgt: 2.30—3.30 jongens 5—9 jaar; 3.304.30 jongens 912 jaar; 4.30—5.30 meisjes 12 jaar; 67.15 jongens 1316 jaar; 7.158.30 uur meisjes 15 en 16 jaar. Ook wordt de inschrijving geopend voor junioren-handbalsters vanaf 14 jaar. Aanmelden hiervoor; Dutry- straat 10. laan, vicaris-generaal. Diaken was ka pelaan H. de Wijs en subdiaken H. Kuipers. Onder de Hoogmis werden aan de Gentse Bisschop kaarsen aangeboden ter plaatsing op het graf van de H. Ba vo. De plebaan mgr. F. Filbry hield een toespraak, waarin hij mgr. Cale waert en het Gents kapittel welkom heette. Des avonds werden plechtige com pleten gehouden, waaronder kap. G. Klinkenberg de predicatie hield. Voor het eerst werden, vóór de Hoogmis en bij de processie met de reliekschrijn van de H. Bavo aan het eind van het feest, de eretekenen van de Kathedrale Basiliek meegedragen, namelijk het tin- tinnabulum, een klokje aan een staaf bevestigd, waarop het wapen van de Basiliek en de H. Bavo is afgebeeld, en het conopeum, een rood-gele parasol, die de geestelijkheid voorafgaat. 't Moet een goede bekende van mij geweest zijn, die het waagde op een en veloppe met inhoud te schrijven; voor Pater Bertje, iemand, die mij kende toen ik nog een kort broekje droeg en een krullenkopje had, kortom toen ik nog een broekventje was. Maar toch, het is nog niet zo gek bekeken mij „Pater Bertje" te noemen, want ik ben nog maar een piepjong patertje en aanstonds in de missie zal ik mij voelen als een broekmanneke in een volwassen gezel schap. Toch voel ik mij niet zó klein, daar ik weet dat ik u achter mij heb: in mijn hart'draag ik u allen mee, m mijn zak vervoer ik uw bouwmateriaal en samen gaan we aan de slag. We zul len eens laten zien wat Haarlem kan! Het eerste schip Haarlemmers is reeds van wal gestoken. Beladen met para menten, balken, rietmatten, stukken al taar en communiebank enz. varen zij enige weken over het water. Dan leg gen zij aan in Makassar. Ziet, de halve stad is uitgelopen om de Haarlemmers welkom te heten: Makassaren, Chine zen, Toradja's, Javanen en ja hoor, ook Nederlanders, militairen en ande ren. Hoort, de muziek, gamelanmuziek enneen maar, ook een Nederlandse militaire kapel! Vlak aan de wal staat de bisschop, Mgr. Schneiders, naast hem lachen enige burgerlijke autoriteiten, veel missionarissen, waarvan er drie in aalmoezeniersuniform pronken, énkele fraters en zusters. Al dezen volgen het voorbeeld van de Bisschop, die de Haar lemmers hartelijk de hand drukt. En dan trekt de stoet onder vrolijke tonen langs een haag van witte en bruine ver kenners en verkensters de stad in. Ach ter de optocht schuiven enige versierde vrachtauto's (achter de groene bladeren is de krakende ouderdom verdwenen), stijf bepakt met de materialen die de Haarlemmers brachten. Wat een ontvangst! En dacht u dat het daarmee afgelopen was? Heel de stad is in feestroes om de mil de Haarlemmers! Het hoogtepunt is een geestdriftige huldespeech van de Bisschop. Als hij aankondigt, dat allen de volgende dag naar Toradjaland zullen trekken om er de eerste paal van de nieuwe kerk in de grond te heien, dan onderbreekt één van de Haarlemmers met keel en ar men het heftig geschreeuw der menig te en roept luid: „Neen, Monseigneur, wachten, want er komen nog meer sche pen! Misschien komen er zoveel dat we uw kathedraal hier kunnen zetten!" Nu stijgt de vreugde ten top. Duizen den krioelen dansend en schreeuwend door de straten.... De volgende keer krioelen we mee om eens een kijkje te nemen in de stad. Ai, nog niet jaloers? U mist iets, hoor! Kom, bouw mee, vul een tweede schip, bespreek uw passage! Voorwaarde: een keertje prikken, een woordje op giro 417083 van Th. C. van Schie of een en veloppe met inhoud! Voordeel; U kunt nooit omkomen of verdrinken, integen deel, u begint veel prettiger te leven, want u onderhoudt de liefde. Het eerste schip vervoerde een waarde van f 656.68. En toen het wegvoer, zongen de mo toren tot de achterblijvers op de kade, zó, dat het nog in uw oren moet klin ken; Wie bouwt er mee Aan onze kerk van overzee? Uw u dankbare G. VAN SCHIE, Missionaris van Scheut. Gen. Bothastraat 4. Haarlem. Hedenmorgen is de Sociëteit voor ouden van dagen, die gedurende het zomerseizoen gesloten is geweest, weer opengesteld. Thans kunnen de oudjes niet meer terecht in het gebouw van de Haarlemse Jongemannenvereniging in de Lange Margarethastraat, maar in gebouw „Cultura", Jansstraat 84, waar voor hen een ruime en comfortabele zaal is beschikbaar gesteld. Deze zaal was vanmorgen bij de opening met ge zellige geraniums versierd. Mevrouw B. E. Hermens ontving de oudjes namens de U.V.V., die de verzorging weer voor haar rekening neemt, met een harte lijke toespraak. Zij deelde mede, dat de ouden van dagen, die daar zin in hebben, gedurende de winter „aan het werk" kunnen gaan. De heren zullen gelegenheid krijgen te knutselen, terwijl het Rode Kruis voor de dames wol beschikbaar heeft gesteld om naar har telust te gaan breien. De gereedgeko men werkstukken zullen ten bate van de Sociëteitskas verkocht worden. De heer J. v. d. Wateren heette de oudjes welkom namens „Cultura." Het hoogtepunt van de feesten ter legenheid van het 40-jarig jubileum van de H.B.S.-A was Zaterdag. 's Morgens verzamelden de oud-leer lingen zich in de Aula van de school waar de directeur hen toesprak. Deze vond als leidend beginsel in zijn schoolgemeenschap, waartoe hij in het bijzonder ook de oud-leerlingen reken de, een grote offervaardigheid. Vervol gens woonden velen der réunisten les sen van hun vroegere leraren bij. 's Middags had de receptie plaats, waarop velen hef woord voerden, o.a. de heer D. Gelink. Wethouder van On derwijs, rectoren tn directeuren van andere scholen, enz. Tijdens het réunis- tendiner, waaraan meer dan 200 per sonen aanzaten, sprak o.a. de Inspecteur van het VHMO, de heer Van Dam, die ook namens de Min. van O.K. 'en W. gelukwensen uitsprak, s' Avonds vond voor een uitverkocht huis in de Gem. Concertzaal de opvoering van het door leerlingen geschreven Jubileumspel plaats. O.m. waren aanwezig burgemees. ter P. Cremers, wethouder D. Gelink, de oud-inspecteur van het M.O. de heer Elzinga en de inspecteur van het M.O. de heer J. van Dam. Een van de oud leerlingen hield nahmens deze gehele groep een korte toespraak. UAAKLEM (Adv.) Het maandblad van de Vereniging Katholiek Overveen is zijn derde jaar gang begonnen. Het bevat enige inte ressante artikelen en het programma voor 1949—'50. Op de openingsavond van het nieuwe seizoen, Woensdag 5 Octo ber in Domi, zal de dichter Gabriël Smit spreken over „Het Katholicisme in de branding van deze tijd". De vocale om lijsting wordt verzorgd door een Kamer koor o. 1. v. Jan Mul. Vrijdagmiddag om half drie vond een ongeval plaats op de Zeeweg. De Bloe- mendaalse brigadier J. T. reed omstreeks die tijd met zijn motor op deze weg :n de richting van het strand. Ter hoogte van de watertoren haalde hij uit om een vrachtauto te passeren, die rechts van de weg stond. Hierbij kwam de mo torrijder in een kuil in de rechterberm terecht. De motor vloog in brand maar werd spoedig met zand geblust door ter plaatse aanwezige personen. De bri gadier had een hersenschudding opge lopen en werd naar het Ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. De politiepost aan het Bloemendaalse strand is dezer dagen, nu het seizoen voorbij is, gesloten. De gevonden voor werpen, die zich in de post bevonden, zoals brillen en portemonnaies met in houd, zijn overgebracht naar het politie bureau te Overveen. Voor inlichtingen omtrent deze voorwerpen kan men zich gedurende de gewone kantooruren da- De vereniging Tuinbouw en Plantkunde, afd. Aalsmeer, houdt 4 en 5 October een rozen- en anjerkeuring, in de voorhal der Veilingsver. „Bloemenlust", Aalsmeer-Oost. Deze rozen- en anjer demonstratie kan door iedereen gratis worden bezichtigd op 4 October van 1 uur tot 9 uur n.m. Op 5 Oc tober vanaf 9 uur v.m. tot 9 uur n.m. De reclassering „Het Hoge land" houdt 4 October een huis-aan-huis en straat- collécte. De baten komen geheel ten goede aan het reclasserings-, opvoedings- en verzorgingswerk. Reeds honderden hebben in de loop der weken hun handtekening gezet op de protestlij sten van Pater de Greeve. En nog honderden worden verwacht in de Burgemeester Macystraat te Cas tricum en in hotel Borst te Bakkum, waar nu ook de gelegenheid wordt ge geven, instemming met deze protéstactie tr betuigen. en afvoertent gebracht. Daar beslisten de doktoren, welke patiënten naar de hoofdtent en welke naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Het patronaatsgebouw was noodzie kenhuis en bood een beklemmende atn- blik door de talrijke op suggestieve n vakkundige wijze verbonden patiënten met hoofd-, arm- of beenwonden, die naar bed werden gebracht en na onder zoek door de doktoren (een onderzoek dat de vraag betrof of de gelegde spal ken en verbanden overeenkwamen met de voor elk slachtoffer genoteerde ver wondingen) werden ontslagen. Intussen gaf de Zandvoortse brand weer een demonstratie op het kantoor gebouw der gemeentebedrijven. Te ongeveer zes uur was deze neer goed geslaagde oefening afgelopen en keerden de verschillende afdelingen met haar materiaal naar de resp. woonplaat sen terug. Het hockey-seizoen Is Zondag onder bui tengewoon fraaie weersomstandigheden dan officieel geopend met de eerste wed strijden voor de competitie. En evenals verleden week toen .de dames-ploeg van Alliance zulke goede berichten liet ho ren, mochten we over de eerste verrich tingen van de dames ditmaal ook weer'niet ontevreden zijn. Het eerste elftal bond de strijd aan met HBS 2 en behaalde een grote zege. Met niet minder dan 6—0 werd HBS 2 ge klopt nadat de rust met 10 was inge gaan. Mej. Olthof, de actieve linksbinnen scoorde de meeste doelpunten. Het twee de wilde voor het eerste niet onderdoen en won eveneens met 60. Hier werd Rood Wit 3 het slachtoffer. Een minder aangenaam geluid liet het derde elftal horen want tegen DEM 2 moest met 50 het onderspit worden gedolven. Het heren-team van onze R. K. hockey club is prachtig van stapel gelopen en klopte de vorige jaars kampioen, Groen Geel na een uiterst spannende en fraaie strijd met 32. Groen Geel was voor de rust een tikje sterker maar de Alliance achterhoede wist vrijwel van geen wijken zodat de bezoekers slechts eenmaal het doel wisten te vinden, doch Bonarius had er inmiddels" voor gezorgd dat de pauze met een 11 gelijke stand inging. In de tweede helft nam Groen Geel de leiding maar ook nu weer gaf Alliance uitstekend partij en door Knötschke kwam de ba lans weer in evenwicht. De spannende strijd om de overwinning was het aan zien volop waard al deed tegen het einde de vermoeidheid zich bi; diverse spelers gelden. Het was kort voor het einde opnieuw Knötschke die Alliance aan een fraai doel punt en daarmee tevens aan de verdiende 32-zege hielp. Alliance 2 behaalde een eervol gelijk spel tegen HOC 3 maar het derde elftal moest tegen HOC 4 met 40 de vlag strij ken. In het kamp der Haarlemse derde klas- sers was het niet onverdeeld gunstig om dat verschillende kostbare puntjes verlo ren gingen. Maar Schoten zorgde voor een prachtig succes tegen het leidende DEC en nam door een 62 zege de leiding van de afdeling over. Voor de rust hield DEC nog aardig stand en de gelijke 11-stand gaf de verhouding goed weer. Maar de DEC-doelman moest wegens een blessure het veld verlaten en nu troffen de scho ten van de Haarlemse voorwaartsen beter doel. Vooral van Oosten was er goed „in" en aan hem danken de Schotenaren in hoofdzaak hun 62 zege. Met DIO bleef het minder goed gaan want op eigen ter rein verloor de pas gepromoveerde derde klasser met 10 van APGS nadat bij' 0e' rust de score nog dubbel blank was. Zandvoortmeeuwen ging ongelukkig ten onder bij De Meteoor. Een vrije schop even voor het einde bezegelde het lot der Zandvoorters die met 21 verloren. Onze good old HFC op wie zulke hoge verwachtingen waren gebouwd, blijft toch maar teleurstellen. In de derde wedstrijd tegen Alphen op eigen terrein werd het derde gelijkspel bereikt. Wil HFC in de strijd om het kampioenschap z'n partijtje meeblazen, dan moeten het overwinningen worden, want met eventueel 18 gelijke spelen komt men er niet. Hillinen deed aardig werk door Wasse naar een 22 gelijkspel af te dwingen na dat de Hillegommers met 20 achter ston den. Winkelaar en v. d. Steen zorgden voor de gelijke stand. Kennemers ver loor van ZVV tegen de verwachting in met 1—0 en ook Beverwijk stelde wel iets teleur door tegen het bezoekende Schagen slechts 1—1 gelijk te spelen. Van onze vierde klassers deed EHS het beste werk en won met 52 van DVAV en plaatste zich aan de kop der ranglijst dank zij het gelijke spel tussen de leiders DCO en NFC (1—1). En VI. Vogels haalde het stoute stukje uit om bij het nog on geslagen VVP een kostbaar punt weg te snoepen, (3—3). THB tenslotte verloor van ADW met 31 hetgeen iets tegenvalt van de club van Spierdijk. 11 October a.s. heeft ten Raadhuize de aanbesteding plaats van de riolering en bestratingswerken van de Brede- rodestraat. Gisteren (Zondag), was het in twee ge zinnen in Castricum feest. Vlaggen In de omgeving en erepoorten bij de woningen van de families Twisk op de Bakkummer- straat en Delen in de Tetburgstraat toon den aan, dat er iets bijzonders aan de hand was. Inderdaad, twee Castricumse jongens, zonen va ndeze families, repatrieer den met de „Sibajak" en de „Ko'ta Inten". Onnodig te zeggen, dat in deze twee fami lies een groot geluk was gekomen door dat de jongens veilig waren gearriveerd. De fa. Van Duijn heeft op het Vitesse- terrein een prima verlichting aange bracht, zodat er nu ook in de avond uren getraind kan worden. En als nu de jongens deze geste van het bestuur weten te waarderen, zal dit het spel van de clubzeker ten goede komen. rnktrnméêmmmma .v. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Vandaag is het 375 jaar geleden dat de Watergeuzen Leiden binnenvoeren om |°"{£ern aaüway ae sleutelstad van de Spaanse overheersing te bevrijden. Ter herdenking van ylclewater dit feit deelde Prins Willem van Oranje persoonlijk"- aan de bevolking het u.S. Steel traditionele haring en wittebrood uit. 1 ex dlv. - Onze Haagse redectie tekent bij het woningbouwprogramma voor 1950 aan, dat het aantal van 32.000 woningen niet bindend is in ctie zin, dat er in 1950 niet meer woningen zullen gebouwd worden; het genoemde cijfer geeft aan welk aan tal voor direct zal kunnen worden aan besteed. In verband met de overloop 19491950 is het zeer wel mogelijk, dat er in 1950 ongeveer 40.000 woningen ge bouwd zullen worden. Tot beter begrip diene verder, dat van het toegewezen contingent naar be lieven gebouwd kan worden. Het ge noemde aantal betreft de „gemiddelde woning". De betrokken gemeentebestu ren zullen zelf uit te maken hebben hoe groot de verschillende woningen zullen worden. Het kan voorkomen, dat bij het bouwen van grote woningen het aantal zal verminderen, terwijl ander zijds de bouw van kleine woningen een vermeerdering van het totaal kan op leveren. De aanvankelijke verdeling der woningen in 1949 geschiedt over een aantal van 30.670 woningen. Uit welingelichte bronnen in Boeka rest wist Reuter Zaterdag te mel den, dat ook Roemenië het vriend schapsverdrag met Joegoslavië zal op zeggen, nu Rusland, Hongarije en Po len hierin reeds zijn voorgegaan. Roe menië tekende dit verdrag op 19 Dec. 1947. Albanië, Bulgarije en Tsjécho- slowakije, die in eenzelfde pact met Tito zijn verbonden, hebben van een soortgelijk voornemen nog niets laten blijken. Het Bijzonder Gerechtshof deelde Zaterdag mede, dat de zaak tegen de 53-jarige voormalige commandant van het S.S.-Wachtbataljon H. uit Mün- chen voor een nader onderzoek is uit gesteld tot 15 October a.s. Het Hof zou uitspraak doen, nadat de advocaat fiscaal de doodstraf had geëist. Een lid van het S.S.-Wachtbataljon Nord-West, de Amsterdammer A., werd veroordeeld tot zeven jaar gevangenis straf met aftrek. Tegen hem was ne gen jaar gevangenisstraf geëist. AKKRUMDIJK 1 n. Rott. ALCHIBA 2 te Rott. ALCOR p. 3 F. Noronha. ALCYONE 2 te Basra. ALMKERK 2 te Fremantle. ALPHACCA 2 te Recife. ALPHERAT 1 n. Boston. ALWAKI 3 te N. York. AMSTEL- KERK 2 te Freetown. AMSTELLAND p. 2 Fernando. AMSTELVEEN 1 te Colombo. ANDIJK 1 n. Londen. ARKELDIJK 2 te N. York. ARMILLA 2 te Pladjoe. ARNE- DIJK 2 té R'dam. ATLAS p. 2 Brunsbuttel. BALI 3 te- Singap. BANTAM 1 te Antw. BENNEKOM 2 n. Arica. BLOEMFONTEIN 5 n. E. London. BLIJDENDIJK 3 n. Antw. BORNEO 3 n. Bahrein. BOSCHFONTEIN 2 v. Antw. BOSKOOP 2 te Amst. BREDA 3 te Pasta. CELEBES 2 v. Belawan. CE- RAM 2 v. Genua. CERONIA 2 n. Suez. CLAVELLA 2 n. P. Said. CONGOSTROOM 1 te Gr. Bassam. CORYDA 2 n. Miri. COT- TICA 3 te Barbados. DALERDIJK 1 v. Antw. DELFLAND 2 n. R. de Jan. DELFT 2 te Antw. DELFTDIJK 2 te Londen. DRACO 1 te Amst. DUIVENDIJK 2 te Christobal. ENA 1 te Kuweit. ERINNA 3 te Pladjoe. ESSO DEN HAAG p. 2 Lands End. ETREMA 2 te P. Arthur;FRIES LAND 1 n. Soegei Gerobg. GAASTERKERK 2 te D. es Salaam. GOOILAND 2 v. Mon tevideo. GORDIAS p. 3 Ouessant. GROOTE BEER 1 Oct. v. Bat. n. Amst.; 25 te Amst. HECUBA 2 n. Trinidad. HEELSUM p. 1 B. Isle. HEEMSKERK 3 te. Sydney. HERA 2 te Hamburg. HERSILLA 2 n. Amsterdam. HYDRA 3 te La Jüaria. IRIS p. 3 St. Vin cent. JAARSTROOM 1 op de Escavros Riv. JACOB CATS 2 te Rott. JAPARA 1 n. Che- ribon JOHAN v. OLDENBARNEVELT p. 2 Wight. JUPITER p. 2 Dover. KAMER- LINGH ONNES p. 2 Gibraltar. KLIPFON TEIN p. 3 Finist. KOTA AGOENG 1 te R'dam. KOTA BAROE 2 n. Batavia. KOTA GEDE 2 te Rott. LAAGKERK 2 te Muscat. LEKHAVEN p. 1 K. Frio. LIEVE VROU- WEKERK p. 1 St. Vincent. LISSEKERK 2 te Aden. LOMBOK 1 te Bangnere. LOOS- DRECHT 3 te Genua. MAASLAND p. 2 Fernando. MADOERA p. 1 Perim. MAL- VINA 3 te Miri. MERWEDE 30 te D. es Salaam. MIDAS 3 te Valencia. MURENA p. 2 Aden. NIGERSTROOM 2 n. Lobito. NIOBE 1 te Abo. NOORDAM 2 te Rott. NIJKERK 2 n. Beira. OBERON 2 te Philadelphia. ODYSSEUS 1 n. Savona. OMALA p. 2 Oues sant. ORANJEFONTEIN p. 3 Gibraltar. OR PHEUS p. 3 Ouessant. PAPENDRECHT 2 v. P. Said. PHRONTIS p. 3 Finist. POELAU LAUT 2 v. Colombo. PR. WILLEM VAN ORANJE 1 n. Hamburg. RANDKERK 2 te P. Soedan. REMPANG 2 te Amst. RIJN- KERK 30 v. Colombo n. Rott. SALAWATI 1 n. Montreal. SARANGAN 3 n. Bat. SA- ROENA 3 te Miri. SCHIEDIJK 2 te P. Said. SIBAJAK 2 te Rott. ST. ARNHEM p. 2 Brunsbuttel. ST. DORDRECHT 2 te Delf zijl. STAD LEIDEN 2 v. P. Said. STAD MAASTRICHT 1 n. Bona. ST. MAASSLUIS 2 te Bremen. ST. VLAARDINGEN p. 2 Ouessant. STRABO 3 te Odense. STREEF KERK p. 2 Ouessant. STUYVESANT 2 te Cristobal. SUMATRA 3 te B. Pappan. SU- NETTA 2 n. Aden. TABINTA p. 3 Finist. TITUS 2 te Antw. VAN DER WAALS 3 te Penang. VOLENDAM p. 3 Gibraltar. VUL- CANUS 1 te Amst. WATERLAND P- 3 Ouessant. WESTERDAM 3 te a ïorlt WILLEM RUYS 1 v. Singapore. WINbUM 1 n. Amst. ZUIDERKRUIS p. 3 K. Bon. IJMUIDEN, 3 October 1949. Stoom trawlers, een met een bes van f 6700 T im -u f 12900.IJni. 54 f 16700.IJm. 129 f 16700motorloggcrs Kw. 24 f4330.-, Kw 17 f 2780.—1 KW. 108 f 3100.-, Kw. 89 f 4560 Kw 91 f 2880.-, Kw. 122 f370.-, Kw 59 f 2320Kw. 166 f 2980.Kw. 125 f 2890.-— Kw 28 f 3380—, Kw. 70 f 150—, Kw 64 'f 2630-Kw. 69 f 2930.Kw. 51 KW f 2460-, Kw. 53 f 2140-, Kw 210 f 2590—, IJm. 53 f 1670—, IJm. 204 f 2430—, IJm. 223 f I67^-i7fi f 1360—, IJm- 52 f 1560—, Um- 276 f 1350.-, IJm. 277 f 2920.—. (Niet-officiële koersen) Vorig slot slot 3/10 3% Nederl. 1948 3-3V, Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac Inschr. Grtbk. '46 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert a.k.u. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel philips Kon. Petroleum .Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mil Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert. •)7%gb 97 A 98j5 löjjgb 96% 167 gl 189% 191% 122% 150 156% 213 gl '247% 2461/2 305 240 gb 242 311% 311 143% 146 1751/2 137% 139 1641/, 166 170% 172 152% 155 28/9 26% 28% 52% 37% 631/4 12% 46% 50% 13% 11% 21 35% 41% 31% 23% 1/10 26% 27% 51% 37 62% 12% 461% 50% 17% ll7/s 201/4 36% 42 3i y* 23% 23

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2