In Duitse uraniummijnen honderdduizend dwangarbeiders DE WERELD ROND HAAS AZIJN ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN r HET WESPENNEST Ook in Aue militaire voorbereidingen De hel van de Russische zone Tsjechische kerkwet nog niet aan de orde Rusland erkent regering van Itöao Tse Tung „Vrijlating van alle waarachtige strijders" Wij luisteren naar Minister Schokking in Amerika Emigratie verlies voor volkskracht MAANDAG 3 OCTOBER 1949 PAGINA 3 Italië doet voorstel over zijn vroegere koloniën Nieuwe Britse commandant in Hongkong Communiqué Oost-Indon. regering Negentien doden bij vliegtuigongelukken DE GAULLE BANG VOOR CATASTROFE Nieuwe namen voor K.L.M.-vliegtuigen Kardinaal Spellman door de Paus ontvangen Sodaliteit derde Orde van St. Franciscus Diamanten kloosterjubileum Voor militaire besprekingen Minister Mans holt: Katholieke Werknemende Middenstand Joh. Kuijpers gehuldigd Consumptie der bevolking in Juli Omzet Staatsvissershaven- bedrijf Nieuwe mogelijkheid voor Urker Vissers door David Duncan GEEN HOGE PRIJZEN BIJ DETAILHANDEL HANDEL IN VALSE BANKBILJETTEN Getuigen van Jehova weer veroordeeld PLAATSING DISTRIBUTIE- PERSONEEL Beroep op gemeentebesturen REÜNIE OUD-STRIJDERS Examens (Van onze correspondent in Duitsland) Reeds zeer lange .tijd is de stad Aue in Saksen in de Russische zone net on derwerp van wilde geruchten en vage gissingen, vooral in het Westen vao Duitsland. Want de onophoudelijk binnenstromende vluchtelingen uit de Russische zone blijven deze plaats noemen als het oentrum van dwingelandij, honger en ellende. Onder de 150 vluchtelingen uit Oost-Herlijn, die dagelijks naar het westelijke gedeelte van de vroegere Duitse hoofdstad ontsnappen, be vindt zich een steeds groeiend aantal jongeren die uit de gevreesde uranium mijnen van Saksen gevlucht zijn. Inmiddels hebben de Russen het gehele gebied tussen Aue, Annaberg, Chem nitz en Dresden tot oen enorm sperr-gebied verklaard, waar ongeveer 400.000 mensen onder het strengste toezicht leven. Want speciale kaders van de Duitse volkspolitie en van de N.K.W.D. patrouilleren voortdurend door deze streken en weten zich door hun pantserwagens en politie-honden respect te verschaffen. Omdat ook vele katholieke vluchtelingen uit Silezië en Bohemen juist in ueze streek terecht kwamen, maken zich kerkelijke autoriteiten van Duitsland over de gang van zaken binnen het sperr-gebied ongerust. beidskrachten in de vangarmen van de Russische autoriteiten te jagen. De condities in de mijnen tarten iedere beschrijving want er wordt met een barbaarse primitiviteit gewerkt. Niet al leen de vele strafgevangenen, maar ook de gewone arbeiders leiden er een on menselijk bestaan; men moet 10 a 14 uur werken, aangedreven door een duivels Hennecke-systeem, het eten is slecht en onvoldoende, de hygiënische en medi scheverzorg,ng niet veel beter dan in concentratiekampen en de veiligheids maatregelen in de mijnen zijn middel eeuws. Het groot opgezette plan om zo veel mogelijk uranium te winnen, moet lonend worden gemaakt door op de ar beiders te bezuinigen. Een wonderlijke manier om een arbeidersparadijs te ver krijgen. Het is daarom begrijpelijk, dat voortdurend arbeiders onder levensge vaar naar het Westen vluchten. Ze wor den als saboteurs beschouwd en, indien door de N.K.W.D. achterhaald, naar de concentratiekampen gestuurd. Merkwaardig zijn echter de berichten van de laatste dagen, die spreken van een intensivering van het toch al enor me werkprogramma. Alle Wehrmachts- kazemes worden n.l. vrij gemaakt voor de Duitse volkspolitie, militaire barak ken worden bijgebouwd, die de voor rang hebben boven woonhuizen en boer derijen, de mijnwerkers worden in zwarte uniformen gestoken. In het grote werkkamp van Aue tot Dresden wordt een enorme mensenmassa geconcen treerd, die volgens sommigen niet al leen voor de mijnen bestemd is. Men begint te vermoeden, dat deze ontwik keling nu ook een militair accent krijgt, temeer, omdat men in deze streek ook de volkspolitie voor Griekenland heeft gemobiliseerd en getraind. Maar dit Is „guess-work". Vast staat, dat in deze mysterieuze en van de wereld afgeslo ten hoek van Duitsland dingen worden voorbereid, die de toekomst van Europa eens op onaangename wijze kunnen be ïnvloeden. De aanleiding tot al deze maatregelen is wel algemeen bekend; in het Ertsge bergte werd reeds vóór Hitier uranium gevonden en radium gewonnen, in het bijzonder m het plaatsje Joachimsthal, aan de Boheemse kant (hier werd m de Middeleeuwen zilver gevonden, waaruit men in de 16e eeuw de eerste Thaler". d.i. daalder, maakte). Reeds in 1946 hebben de Russen deze plaats in Tsjechoslowakije bezet, geheel afge sloten van het overige Tsjechoslowaakse gebied en het werk in de mijnen ver sneld. De plaats zelf mocht sindsdien in de Tsjechische bladen niet genoemd worden. Op grotere schaal ontwikkelde zich de mijnbouw rond de plaats Aue, die nu in heel Duitsland een lugubere befaamdheid verwief, zoals trouwens het gehele sperr-gebied, waar op het ogen blik een kleine 100.000 dwangarbeiders werkzaam zijn in de ongeveer 30 nieuwe mijnen en grote bedrijven. Reeds sinds het begin van dit jaar merkte men op, dat de Russen de arbeidsdwang voor Aue gingen verscherpen en op alle mo gelijke wijzen aan mensen voor de mij nen wilden komen. Nadat onlangs zelf de N.K.W.D. uit Moskou had aangekon digd, dat men rond Aue een groot scheepse actie tegen Westerse spionnen en saboteurs op touw moest zetten, wist men algemeen, dat nu Aue in het cen trum van de Russische belangstelling geraakt was. Uit de vele geruchten die in Duitsland rondgaan en de vrij geregel de berichten die in de Duitse pers over deze bedrijvigheid in Saksen verschijnen( blijkt echter ook, dat men over het re sultaat van de geforceerde arbeidsinzet, over de opbrengst uit de uranium-mij- nen en de voordelen voor het atoom onderzoek zo goed als niets weet. Vrij algemeen wordt toegegeven, dat de Rus sen het eigenlijke productie-proces zo danig van de mijnbouw wisten te schei den dat de vele vluchtelingen uit dit gebied hierover weinig of niets kunnen vertellen. Misschien weten de lieden, die kort geleden een hoeveelheid radium op de zwarte markt in Frankfort hebben aangeboden, hierover meer te vertellen (aan de Amerikaanse M.P., die hen ar resteerde) Wel kan men over de organisatie en de arbeidswijze Iets te weten komen, die In ieder geval een zeer sterke aanwij zing zijn, dat in bet sperr-gebied van Aue hard gewerkt wordt en dat Rus land blijkbaar veel op deze kaart gezet Russen mobiliseren de Duitse arbeiders met een roekeloosheid, die niet geringer is dan die van de Duitse Arbeitsemsatz. Eerst begonnen zij met de Duitse krijgsgevangenen uit Rusland, Polen, Tsjechoslowakije etc., die men naar Saksen stuurde, toen kwamen de politieke gevangenen,, dan de politiek onbetrouwbaren, en nu heeft men het systeem van quota voor iedere plaats ingevoerd. De steden en dorpen moeten een bepaald aantal werkkrachten voor de uranium-mijnen leveren, die, juist als onder de Duitse bezetting, via de arbeidsbureaux worden opgeroepen, respectievelijk door de volkspolitie wor den gehaald. In dit stadium kunnen nog vele mannen naar het Westen vluchten. Daarnaast is het verboden van werk plaats te veranderen zonder een speciale keuring voor Aue te ondergaan. Ook wordt een huichelachtige propaganda voor de ideale arbeidsplaats in de mijn bouw van Aue gevoerd en de S.E.D. doet haar best zo veel mogelijk ar- D® raad van ministers van Defensie van de landen van het Noord-Atlantisch Pact zal, naar officieel is bekend ge maakt, 5 October te Washington bijeen komen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mede, dat de ministers van Defensie een com missie vanstafchefs zouden samenstel len, die tussen 7 en io October bijeen zou komen. 26 October zal Paus Pius de Twaalfde de zieken °P de J£f,reld via de radio toespreken. De Pauselijke rede zal wor den uitgesproken tijdens een speciale H. Mis in de basiliek van Sint Pieter, die bijgewoond zal worden door 7000 zieke Italianen. Later op de dag zal de paus dan terugkeren naar zijn zomerresidentie Castel Gandolfo Het Internationaal Gerechtshof te 's-Gravenhage zal Donderdag a.s. de kwestie tussen Engeland en Albanië be treffende het leggen van mijnen in het Kanaal van Korfu behandelen. Het be treft hier de laatste phase van deze zaak, het vaststellen van het bedrag der scha devergoeding, die Albanië aan Engeland schuldig is. Geheel India heeft Zondag de verjaar dag van de geboorte van Mahatma Gandhi gevierd. In alle steden hadden plechtigheden plaats. In het openbaar werd gebeden voor de zielerust van de „vader der Indische natie". Pandit Nehroe en verscheidene andere Indische leiders hebben het woord gevoerd op een grote openbare bijeenkomst te Nieuw Delhi. Negen Koreaanse communisten, onder wie een vrouw, zijn door een krijgsraad te Seoul wegens schending van de na tionale veiligheidswet ter dood veroor deeld. Zij zullen door een vuurpeleton worden terechtgesteld. De Zuid-Ko- reaanse militaire autoriteiten hebben het recht personen te doen berechten, die er van verdacht worden „in opdracht van de vijand te handelen". De Hongaarse regering heeft gisteren de persattaché bij het Franse gezant schap te Boedapest, Francois Gachot, ge last het land binnen 24 uur te verlaten. De persattaché is inmiddels via Oosten rijk vertrokken. Een beklaagde op het proces-Rajk heeft verklaard, dat Gachot lid van de Franse geheime dienst was. Het met Franse vergunning verschij nende blad „Kurier" meldt, dat te Eis- leben in de provincie Saksen (Russische zone) nieuwe lagen uraniumhoudend erts zijn ontdekt. Meer dan duizend ar beiders zouden hier onder toezicht van een Russisch ingenieur te werk zijn ge steld. De Tsjechoslowaakse regering heeft besloten de bijeenroeping van het par lement voor de behandeling van het wetsontwerp tot vaststelling van de be trekkingen tussen Kerk en Staat uit te stellen tot het einde van deze maand, aldus is officieel te Praag bekend ge maakt. In Ie politieke commissie van de V.N. heeft de Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, graaf Sforza, Zaterdag zijn standpunt inzake de regeling van de kwestie der voormalige Italiaanse, kolo niën bekend gemaakt. 1. Onafhankelijkheid voor Cyrenaica, Tripolitanië en Fezzan voor en vor ming van een soort federale unie tussen deze drie landen. 2. Binnen zes maanden verkiezingen voor een constituerende vergadering in Tripolitanië. 3. In de overgangstijd een bestuurs commissie voor Tripolitanië, waarin ook een Italiaan zitting heeft. 4. Onafhankelijkheid voor geheel Eri trea. 5. Wat betreft Italiaans Somaliland: geen onderbreking van de ontwik keling van dit land door Italië. Luit.-generaal Sir Robert Mansergh is benoemd tot commandant van de Britse, strijdkrachten te Hongkong. Hij volgt luit.-generaal F. W. Festing op, die om gezondheidsredenen naar Enge land terugkeert. Luit.-generaal Mans ergh was in 1945 commandant van de troepen op Oost-Java. In 1946 werd hij bevorderd tot commandant van het 15e Indische legerkorps en opperbevelheb ber van de geallieerde strijdkrachten in Indonesië. Agenten te Sjanghai van de rederij, dïe eigenaresse is van de door de Chi nese nationalisten aangehouden Ameri kaanse koopvaardijschepen, hebben een telegram van de gezagvoerder van een der schepen ontvangen, waarin deze mededeelt, dat twee der vaartuigen Zon dag door een Chinees Nationalistisch oorlogsschip naar Tinghai, in de Tsoe- san-eilanden, zijn opgebracht. ^>ATUUtAZUH OF Z'N BEST Door radio-Moskou is Zondagavond bekend gemaakt, dat diplomatieke be trekkingen tot stand zijn gekomen tus sen de Sovjet-Russische en de Chinese communistische regeringen. De Russi sche regering heeft besloten haar diplo matieke betrekkingen met de Chinese nationalistische regering te Kanton te verbreken. Zij zal een ambassadeur ves tigen bij de regering van de „Chi: ese volksrepubliek", die door een diplomaat Van dezelfde rang te Moskou zal or den vertegenwoordigd. Tsjoe En-Lai, de deskundige op het gebied van Buitenlandse Zaken van ie Chinese communisten, is tot premier en minister van Buitenlandse Zaken be noemd van de communistische regering, zo meldt radio-Peiping. Alle buitenlandse regeringen is .an- gezegd, dat de nieuwe communistische regering „de enige wettige regering, die alle volken van de volksrepubliek China vertegenwoordigt" bere'd is „diplomatieke betrekkingen aan te kno pen met elke buitenlandse regering, die bereid is de principes van gelijkheid, wederzijds voordeel en wederzijdse eer biediging van de territoriale integriteit en souvereiniteit in acht te nemen." Mao heeft op een massa-bijeenkomst te Peiping ter viering van de vorming der nieuwe regering een proclamatie voorgelezen, waarna de nieuwe vlag rood, met vijf gele sterren werd ge hesen onder het spelen van het nieuwe volkslied. Een grote parade volgde. Ja gers en bommenwerpers van de commu nistische luchtmacht vlogen boven Pei ping. Na het invallen van de duisternis waren er vuurwerk en lampionopto-ri ten, waaraan honderdduizenden deelna- De Oost-Indonesische regering heeft in een communiqué bekend gemaakt dat zij voornemens is op wettige wijze al het mogelijke te doen om te geraken tot de invrijheidstelling van alle „waar achtige strijders voor de nationale vrij heid", die momenteel nog in de gevan genis verblijven. De invrijheidstelling wil de regering bewerkstelligen langs de weg van de geleidelijke vrijlatingen van verschil lende categorieën, waarin zij de ver oordeelden zal onderbrengen. Deze werk wijze acht zij nodig om de maatschappij gelegenheid te geven zich aan het pro ces aan te passen, opdat de reeds be reikte sfeer van synthese en nationale eenheid niet verloren gaat. Een Braziliaans Catalina-vliegtuig is Zaterdag in de Iguape-rivier (Brazilië) gestort. Drie inzittenden werden gedood en zeventien gewond. Een B—17 vliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag in stormweer tegen een heuvel opgevlogen bij de grens van Colorado en New Mexico. Alle tien in zittenden kwamen om hef leven. Doordat een viermotorig Frans vlieg tuig Zaterdag tijdens een proefvlucht neerstortte zijn alle zes inzittenden om het leven gekomen. Het toestel was het eerste van een serie vliegtuigen, die speciaal gebouwd zijn voor het nemen van foto's in de stratosfeer. Dit type kan acht uur lang op acht kilometer hoogte vliegen. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) In de toespraak, waarmede generaal De Gaulle Zondagmorgen de bijeenkomst van de Nationale Raad van de RPF heeft be sloten, heeft hij opnieuw ontbinding van de huidige kamer verlangd. Het is dui delijk, dat aan dit verlangen nog slechts een zuiver platonische betekenis toekomt en dat wat de werkelijkheid betreft het RPF voortaan de ogen gericht houdt op het najaar van 1951. „Deze corporatie van behoudzucht", aldus generaal de Gaulle, „zal zich wel blijven vastklampen aan haar positie, en het ligt allerminst in onze be doeling haar met geweld te verjagen. Hel kan echter zijn, dat er een catastrofe uitbreekt, die het huidige regime wegjaagt en dan is het RPF de enig aangewezene, om de verantwoordelijkheid voor het lot der natie op zich te nemen". De heer Sousgelle, had te voren betoogd, dat de twee donderdslagen der laatste dagen, de devaluatie en de ontdekking dat Rusland de atoombom bezit, andermaal de onmacht van het gesmade regiem hadden aangetoond om Frankrijk zowel op econo misch als op militair gebied veilig te stellen. De heer Sousgelle is propaganda- chef van het Rassemblement. asa 43. De overste stond in een afwachtende houding zwijgend hij het geopende luik in de muur. Ook Eric en Tai zeiden niets. Behalve de ademhaling van de drie mannen was er geen geluid te horen. Een muffe, vochtige lucht, nog kelderachtig er dan in de gang, waarin zij stonden, steeg uit het kleinevierkante luik op. Een uitdrukking van hevige ontsteltenis kwam over het gelaat van de zwervende filosoof. „Ge wilt toch niet beweren vroeg Tai, terwijl hij vol afschuw met een kramp- achtige vinger naar het luik wees, „dat dit luik onze lichamen verwacht?! Hoe rijmt ge onze machtige gestalten met deze nietige opening? Het is als de klap van een muizenval. Bij Tao! Wie geeft ons zekerheid, dat dit geen valstrik is?" Ook Eric voelde argwaan in zich opkomen. Doch hij begreep, dat praten onder deze omstandigheden weinig zin had. „Ga ons voor!" beval hij kort. De overste maakte een afwerend gebaar. Zijn gelaat was vaalgeel geworden en iedere trek drukte vrees uit. Hij had iets over zich van een in een hoek gedreven rat, die weet, dat hij geen enkele kant meer op kan. „N-neen, heer Nogmaals richtte Eric zijn zwaard op hem doch terwijl hij dit deed, realiseerde hv zich, dat dit dreigement, dat de overste tot nog toe voortgedreven had, thans zijn uitwerking miste. Want deze man was nu bevreesd voor iets, dat erger was dan de dood, iets onzegbaars, dat achter het donkere gat lag „Gij kunt mij doden, heer", mompelde de overste toonloos, „maar ik kan u niet verder leiden ik ben bang, heerEric liet zijn zwaard zakken. „Waarheen leidt deze gang?" „Naar de grotten van Ts'au Ts'au." Een gekreun van angst ontsnapte de man. Zijn stem daalde tot een fluistering. Ts'au Ts'au de Groen Magiër. Wees verstandig heer! Keer terug!" „Bevindt de prinses zich daarginds?" De overste knikte sprakeloos. „Dat is mij genoeg." Eric wierp de ander een verachtelijke blik toe. „Wij gaan verder! Allleen Hij begreep, dat hij niet het minste nut meer van deze sidderende man zou kunnen hebben. Doch terwijl hij de nauwe opening inkroop, voegde hij er aan toe: „Ik waarschuw je echter als je gelogen hebt en wij de prinses niet vinden. Ik keer alt 13 d terug, en dan Hij zweeg veelbetekenend. Meesmuilend keek de overste toe hoe zij door het donkere gat verdwenen en, zich oprichtend, bromde hij: „Ge vergist u barbaarZij, die tot de Groene Magiër gaan, keren nimmer terug Er is nog een aantal K.L.M.-vliegtuigen, dat tot dusverre geen naam draagt. Bin nenkort zullen vier „Constellations" en vier „Skymasters" namen krijgen van Ne derlandse steden en provincies. De vier „Constellations" krijgen de achter hun re- gistratieletters vermelde naam: PH—TDI (Enschede), PH—TDK (Amsterdam), PH— TDN (Vlaardingen) en PHTDO Maas tricht). De PH—TDN is een juist aan de K.L.M. afgeleverde machine, de PHTDO wordt nog afgeleverd. De vier „Skymasters" krijgen de volgende namen: PHTDL (Groningen); PH—TDM (Aalsmeer), PH— TEY (Limburg) en PH—TEZ (Zeeland). Zaterdagmiddag is Z. Em. Francis Kar dinaal Spellman per K.L.M. lijnvliegtuig van Schiphol naar Rome doorgereisd. De kerkvorst werd uitgeleide gedaan door de Pauselijke internuntius, mgr. Paolo Giob- be, dr. A. Plesman, directeur van de K.L.M. Z. H. de Paus ontving kardinaal Spell man, vandaag in particuliere audiëntie in zijn zomerverblijf, Castel Gandolfo. De kardinaal zal Donderdagmorgen voor de tweede maal door de Paus in particu liere audiëntie worden ontvangen. (Van onze correspondent) In 1899, na de terugkeer der paters Capucijnen in 's-Hertogenbosch, werd een sodaliteit der derde orde van St. Franciscus opgericht. Zaterdagavond is dit gouden feest met een Lof begonnen, waarna Zondag Z. H. Exc. Mgr. W. Mut- saerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, in de Capucijnerkerk een pontificale Hoog mis opdroeg. De zang werd uitgevoerd door de Schola Cantorum van de kathe drale basiliek van St. Jan. Des avonds celebreerde de vicaris-generaal, Mgr. F. N. Hendrikx, een plechtig Lof, waar onder rector W. Beckers, directeur van de Katholieke Actie, de feestpredicatie hield. Op de feestdag van de H. Franciscus, 4 October a.s., zal het plechtig triduum des avonds met een Lof gesloten wor den, in aansluiting waarop de solemnele herdenking plaats vindt van het zalig afsterven van St. Franciscus. 26 en 27 October a.s. wordt de feestelijke buiten kerkelijke herdenking van het gouden jubileum der Bossche sodaliteit gehou den. 4 October zal Pater J. Wemmers, mis sionaris van het H. Hart, te Tilburg zijn zestigjarig kloosterjubileum vieren. Pa ter Wemmers, geboortig uit Oisterwijk, werkte lange jaren als algemeen M.S.C.- missieprocurator te Sydney (Australië). De laatste jaren moest de jubilaris af zien van alle uiterlijke zielzorg, doordat een slepende oogkwaal stilaan overging in complete blindheid. Minister Schokking is Zaterdag op het vliegveld Idlewild bij New York aange komen, vergezeld van generaal-majoor Doorman. Hij verklaarde bij aankomst een week a tien dagen in de V.S. te blijven en sprak de hoop uit, in de gelegenheid te zijn, na de besprekingen over de de fensie te Washington, militaire installaties te bezoeken. „Na de overdracht van de souvereini teit als gevolg van de Ronde-Tafelconfe rentie, waarvan wij allen hopen, dat zij succes zal hebben, zal ik met nieuwe voorstellen komen voor de militaire begro ting voor 1950. Wanneer de Indonesische kwestie eenmaal opgelost is, zal Nederland meer aandacht kunnen besteden aan de defensie van West-Europa". Op een bijeenkomst in de Wieringermeer- school te Middenmeer heeft minister S. L. Mansholt gesproken over „De toekomst van onze plattelandsjeugd". Het is dringend noodzakelijk, aldus spr., dat ten plattelande meer landbouw- en nijverheidsscholen ge sticht worden. Een groot gedeelte van de plattelandsjeugd moet op het platteland blijven. Emigratie is ook een mogelijkheid om de 50.000 jonge boeren, die dit wensen aan een boerderij te helpen. Als het beslist niet anders kan, dan moet het, maar emigratie betekent een groot verlies voor de volkskracht. Het gehele Nederlandse volk zal zich schrap moeten zetten om zijn kinderen in de toekomst werk te kunnen geven, aldus de minister. Zaterdag had de Katholieke Werkne mende Middenstand in het diocees Haarlem te Den Haag een congres ge organiseerd. De voorzitter, de heer D. J. M. de Graaf, wees op de groei van de W. M. Tien jaar geleden waren er 360 leden en werd deze instelling vrijwel genegeerd. Thans is zij volledig aan vaard en telt zij ongeveer 1700 leden. De geestelijk adviseur, rector C. Klaver, heeft een verhelderende inleiding ge houden over de P.B.O., die, aldus spr., een krachtig middel is om een betere gemeenschapsgedachte te verkrijgen. Zelfs al volgt het maatschappelijke le ven het economisch leven op de voet, wij verbeteren het leven alleen door verbetering van de mensen. Van deze stelling uitgaande wees spr. op de be tekenis en de belangrijkheid van de katholieke standsorganisaties. Verster king van de samenleving is onze taak en hieraan nemen de katholieke werkne mende middenstanders een eigen plaats in. Dit jaar is het parool: meebouwen aan de vrede. Nadat een resolutie van de afdeling Den Haag, waarin om herziening van de verhouding tussen W. M. en K.A.B. werd verzocht, was aangenomen, werd de heer P. G. Tol te Heemstede tot dioce saan voorzitter gekozen. MAANDAG HILVERSUM II, 415 m. Na 18 uur ook 245 en 1875 m. 18.00 Piano, 18.20 Sport. 18.30 Gram-, 18.45 Boekbespr., 19.00 Nieuws, 19.15 Engelse les, 19.30 Gram.. 19.40 Radio-krant, 20.00 Nieuws, 20.05 Gram., 20.15 Kwartet, 21.00 hoorspel, 21.35 Gram., 21.50 Reportage, 22.00 Gram., 22.15 Causerie, 22.25 Kwartet, 22.45 Avondoverd., 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. HILVERSUM I, 301 m. 18.00 Nieuws, 18.15 Varia, 18.30 Strijdkr., 19.00 Klank beeld, 19.30 Gram., 19.45 Landbouw, 20.00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20.15 Sextet, 20.45 Ducdalf, 21.10 Cabaret, 21.45 Cau serie, 22.00 Orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. DINSDAG HILVERSUM II, 415 m. Voor 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 m. 7.00 Nieuws, 7.15 Gram., 7.45 Morgen gebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Gram., 9.30 Wa- terstanden, 9.35 Lichtbaken, 10.00 Kin deren. 10.15 Gram., 10.40 Schoolradio, 11.00 Gram., 11.30 Als de ziele luistert. 11.40 Koor, 12.00 Angelus, 12.03 Sopraan en radio, 12.30 Mededelingen, 12.33 Or kest. 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, 13.20 Gram., 14.05 Orkest, 14.30 Vrouw, 15.00 Schoolradio, 15.30 Gram., 16.00 Zie ken. 16.30 Ziekenlof, 17.00 Jeugd. 17.45 Amusementsmuziek. HILVERSUM I, 301 m. 7.00 Nieuws, 7.15 Gymn., 7.30 Ochtendblad, 7.50 Dag opening, 8.00 Nieuws, 8.15 Ochtendblad, 8.40 Gram., 8.55 Vrouw, 9.00 Hersengymn 9.30 Gram., 10.00 Morgenwijding, 10.15 Populaire muziek, 10.50 Kinderen, 11.00 R.V.U., 11.30 Zieken, 12.00 Gram., 12.30 Mededelingen, 12.33 Platteland, 12.40 Lichte muziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Die- renpraatje, 13.25 Orkest, 14.00 Vrouw, 14.30 Gram.. 16.15 Muzikale causerie. 16.30 Jeugd, 17.25 Gram., 17.35 R.T.C., 17.45 Rijk over zee. Zaterdag was het dertig jaar geleden, dat de directeur van de „Maasbode", de heer Joh. Kuijpers, in dienst trad bij genoemd blad. Hij werd allereerst toe gesproken door de heer J. Margry, pre sident-commissaris, die wees op de grote moeilijkheden, waarmede de heer Kuij pers, na in 1940 tot directeur te zijn benoemd, in het begin van de bezetting had te kampen, mede doordat het be drijf volledig was verwoest. De hoofd redacteur, prof. dr. S. Tesaer O.P., zette in een rede uiteen hoe zwaar de ver antwoordelijkheid van de directeur was. Op de receptie, die hierna volgde, merkten wij o.m. dr. H. M. Hirschfeld, buitengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur, regeringscommissaris voor het Europees herstelplan, ir. E. H. A. Kraayvanger, lid van de Eerste Kamer de heer L. Hanekroot, voorzitter van de Ned R. K. Journalistenkring, dr. C. Bee kenkamp. hoofd van de afdeling pers van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en de heer H. van den Brule, wethouder van bedrij ven te Rotterdam. In samenwerking met het Centraal Planbureau heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek, op verzoek van de werkgelegenheidscommissie ingesteld door de minister van Sociale Zaken, in dexcijfers van de consumptieve uitgaven der Nederlandse bevolking samenge steld. De voornaamste resultaten van de berekeningen zijn thans voor het eerst gepubliceerd. Voedings- en genotmiddelen: Juli 1949 werkelijke uitgaven 394 mill., in Juli 1948 391 mill. Het indexcijfer der uit gaven (basis 1947 100) was voor Juli j.L 119 en het prijsindexcijfer 106. Duurza me consumptiegoederen: werkelijke uit gaven in Juli 1949 292 mill., in Juli 1948 227 mill. Het indexcijfer der uit gaven voor Juli j.l. was 134 en het prijs indexcijfer 105. Overige goederen en diensten: werkelijke uitgaven in Juli j.l. 371 mill., in Juli 1948 361 mill. In dexcijfer der uitgaven voor Juli j.L 135 en prijsindexcijfer 103. In guldens uitgedrukt blijft de omzet van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden maand na maand dalen. In September 1949 werd een omzet bereikt van 2.088.649 tegen 2.542.667 in Sep tember 1948, een teruggang dus van 454.018. De daling over de gepasseerde 9 maanden bedraagt 1.325.272 en wel van 15.820.129 in 1948 op 14.494.857 in 1949. Van de Urker vissersvloot vist slechts een gedeelte op het IJsselmeer. Het grootste deel van de vissers is de hele week op de Noordzee en komt pas 's Zaterdags weer in de haven. Thans onderzoekt een aantal Urker vissers nog een nieuwe mogelijkheid, namelijk de tonijnvangst op de Deense wa teren. De heer Romkes te Urk is met zijn schip naar Denemarken om er proef te vis sen. Wanneer dit tot een gunstig resultaat leidt, dan willen verschillende Urker vis sers deze winter met hun motorkotters zijn voorbeeld volgen. Rheumatische Pijnen maken U oud vóór Uw tijd. Maar zoveien worden er niet oud bfl Tot op hoge leeftijd fit en levenslustig blij ven, rheumatische pijnen alleen maar ken nen van horen zeggen; deze rijkdom bleek voor duizenden onder ons weggelegd, sinds ze de Kruschen-kuur tot een vaste dage lijkse gewoonte maakten Waarom zoudt ook gij niet die ondragelijke slopende pijnen uit Uw leden drijven? Het is immers niet anders dan het aansporen van de eigen bloedzuiverende organen? De zes minerale zouten, in de vorm van Kruschen toege voerd aan Uw lever, nieren en ingewanden geven deze een stimulans tot jeugdig- krachtige werking, waardoor alle onrein heden, die nu Uw pijnen veroorzaken, langs natuurlijke weg worden afgevoerd en zo onschadelijk gemaakt Gezond zijn, le venslustig, vol werklust én energie tot op hoge leeftijd, dat zijn een paar van de ken merken van mensen, die jaar in jaar uit vasthouden aan de regelmatige dagelijkse zij het kleine dosis Kruschen Salts. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten (Adv.) 54 „Dus het is waar wat men mij ver teld heeft," zei ze. „Je bent terug, Ro berto". „Zoals je ziet, Paquita". Ik had dit anders verwacht. Ze schudde droevig haar hoofd. „Nauwelijks weg en nu al weer terug. Ik geloof dat je onwaarheid tegen mij hebt gesproken, Roberto, oyer San Francisco en het koude land. Je wilde alleen maar een paar dagen naar Mexico City, om de stierengevechten te zien. Is het niet zo?" „Misschien wel. Nu ben ik er weer". Ik voelde me niet erg op mijn gemak. Ze glimlachte om mijn ernstig gezicht. „Ik ben niet boos op je, Roberto". De glimlach werd een zilveren lach de lach, die ik van vroeger kende. „Maar toen je wegging, was ik toch zo boos op je! Ik had je wel kunnen krabben. Ook al heb je me al dat geld gegeven". Ze werd eensklaps weer ernstig. „O, Roberto, dat had je niet moeten doen". „Het was een geschenk, Paquita". „Ja, een geschenk, dat is goed en wel. Maar wat gebeurt er, wanneer jij mij zo'n geschenk geeft? Ineens ben ik rijk. Zestig pesos van jou, twintig pesos van senor Temple, die je me gegeven hebt, een paar pesos, die ik zelf had ge spaard. Ik ben zo dom het in het dorp te vertellen, en wat gebeurt er?" „Heeft Iemand het gestolen?" „O, nee, zo erg is het niet. Maar de mensen praten nu eenmaal en mijn man komt thuis. Hij heeft het gehoord en komt het geld halenf" „O," zei ik. „Kan ik er iets aan doen, Roberto? Hij is hier". „O, zo," zei ik. Ik voelde mij ineens geweldig opgelucht. „Ben je nu niet boos, Róberto?" „Nee, ik ben niet boos. Als je een man hebt, dan moet je je als vrouw gedragen". „Dat is zo," zei ze peinzend. „Maar ik hoorde dat je terug was, en ik wilde dat je het weten zou". Ze glimlacnte tegen mij. „Wij zijn nu samen zaken gaan doen. Met al dat geld hebben we vier ezels gekocht, en nu gaan we de waren voor de kooplui in Acapulco naar de markt brengen. Ik ben juist naar Aquilango geweest om schelpen te kopen, en we kopen ook hangmatten, en tapijten, en die mooie plaatjes, die d'e oude Hernandez op grote schelpen maakt. Er zijn nu veel toeristen en de zaken zullen zeker goed gaan. Mis schien komt er wel eens een dag, dat we veel meer ezels hebben, en we helemaal naar Guadalajara en Taxos kunnen gaan, om glas en zilver te ko pen". Haar ogen glinsterden van ple zier. „Dat is prachtig, Paquita. Ik ben erg blij". „En wat doe jij? Ga je al gauw weg?" vroeg ze. „Ik denk van wel". „Zo gaat het nu eenmaal. Maar ik zal je niet vergeten. En die laatste grap zal ik ook niet vergeten. Wat was ik toen boos op je". „Wat bedoel je, Paquita?" „Toen je die portefeuille van senor Temple stal. Hij had hem aan mij ge geven en gewed, dat je hem zou houden, als ik hem aan jou gaf. Ik zei dat hij er niets van wist, want dat je een erg eerlijk men's was. Ik zou de portefeuille naar het hotel brengen en tegen jou vertellen dat ik hem gevonden had. En toen hield je l»em, en ik was zo boos, omdat hij toch gelijk had gehad. En wat lachte hij me de volgende dag uit". „Was hij die avond dan niet wegge gaan?" „Ik denk dat hij met die toeristen maar een klein eindje is meegereden. De volgende dag kwam ik hem weer tegen, en wilde hij weten wie de wed denschap gewonnen had". „En vertelde je het hem?" „Ja, maar ik voelde me erg schuld bewust, want ik zei niet dat ie mij al het geld gegeven had dat in de porte feuille zat. Dus eigenlijk was ik degene die oneerlijk was". Ze glimlachte. „Maar een goede grap was het". „Ja", zei ik, „het was een reuzen- grap". Maar ik was blij te weten dat er van haar kant geen opzet bij was geweest. En ook Catherine Tremaine was onschuldig geweest. En Catherine had géén man. Ik zei Paquita vaarwel en boog voor haar, om te tonen dat ik begreep dat zij nu een senora was, met goede voor uitzichten. XXVI Deze gedachten, en nog veel meer, speelden mij door het hoofd, terwijl ik de palmkruinen boven mijn hangmat zag wuiven. Ik dronk mijn bier op en ging naar mijn kamer. Cayetano had de kranten op het tafeltje naast mijn bed gelegd. Het bezorgde mij een vreemde sen satie de berichten te lezen. Het was als keek ik naar een blinde, die doende was de stukjes van een legpuzzle samen te voegen, zonder dat hij het resultaat kon zien. Ze zochten nog steeds naar Mike Finney, maar ook werden er po gingen in het werk gesteld om Philip Tremaine te vinden, die spoorloos was verdwenen. De laatste ontdekking be stond uit een gehavende, en met bloed bevlekte overjas, die men in een duiker nabij Larsen's benzinestation had ge vonden. Larsen verklaarde dat die jas was gedragen door een man, dïè beant woordde aan 't signalement van Finney, en die bij het benzinestation was afge zet door Rex Tuttle. Deze laatste tvas enkele dagen tevoren door Larsen in het lijkenhuis als zodanig herkend. De Federale Recherche liet doorschemeren dat er sensationele onthullingen voor de deur stonden. Volgens de kranten had Tremaine nagelaten gebruik te maken van de ge reserveerde treinplaats die hij per tele, foon op het kantoor van zijn advocaat had besproken. Nadat hij zijn moeder en zijn zuster verlaten had, had men hem niet meer gezien. Het zou wel een mysterie blijven, constateerde ik. De chef van de Hemis phere Luchtvaart Maatschappij zou on derhand wel begrepen hebben waarom de man, die hij voor Tremaine had ge houden, zo bijzonder veel haast had gehad om een vliegtuig te charteren, maar die chef had zo'n buitensporige fooi opgestreken voor zijn welwillend heid, dat de politie zulks wel eens als het aanvaarden van steekpenningen kon beschouwen. Hij zou niets verklappen. De piloot zou waarschijijnlijk ook niets loslaten. Van hem werd verondersteld dat hij een privé-passagier naar Tucson had gevlogen. De politie zou het beslist met hem oneens zijn, dat een bankje van duizend dollar je soms per ongeluk een paar honderd mijl uit de koers kan brengen. (Wordt vervolgd) De vakgroep Detailhandel deelt mede: „Onder leiding van de R.K. Midden standsbond is in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van het Economisch Instituut voor de Detailhandel met twee vertegenwoordigers van de KAB in Limburg in verschillende zaken een on derzoek ingesteld naar aanleiding van de beschuldigingen dat de prijzen bij de detailhandel te hoog zouden worden be rekend als gevolg waarvan overmatige winst gemaakt zou worden Uit dit onderzoek, waarbij ver schillende nota's en winst- en verlies rekeningen werden overgelegd, is dui delijk gebleken, dat door de detailhan del geen exorbitante prijzen aan de consument worden berekend. De K.A.B. heeft dan ook de toezegging gedaan, dat zij de geuite beschuldiging aan het adres van de detailhandel zal herroe pen". De Nederlandse recherche heeft de zer dagen te Den Haag de 23-jarige R. M., afkomstig uit Luik, gearresteerd, op het ogenblik dat deze een vals biljet van honderd gulden ter betaling aan bood. Een handlanger van M. had even wel per auto weten te ontkomen in de richting van de Belgische grens. De Belgische politie stelde onmiddel lijk een onderzoek in en hield te Luik de 26-jarige A. B. aan, die verklaarde, dat de auto, waarmede hij was gevlucht, 360 biljetten van honderd gulden had bevat. Hij had zich van dit valse geld ontdaan door het in een kanaal te Den Haag te werpen. Wat de herkomst der valse briefjes van honderd betreft, beweert hij deze van iemand te Parijs te hebben gekocht 10b De arrondissementsrechtbank te Bre da heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen vijf getuigen van Jehova, tegen wie de officier van Justitie twee weken geleden in hoger beroep bevestiging van het vonnis van de kantonrechter, t.w. f 10.of vijf dagen, had geëist. We gens het colporteren met het tijdschrift „De Wachttoren" veroordeelde de recht bank de vijf verdachten ieder tot f5. of één dag. Zij willen in cassatie gaan. De minister van Binnenlandse Zaken heeft zich, op verzoek van zijn ambtge noten van Economische Zaken en van So ciale Zaken, per circulaire tot de gemeen tebesturen gewend om er de aandacht op te vestigen, dat het voor ambtenaren, die bij de distributiediensten werkzaam wa ren, in verband met de inkrimping van die diensten, steeds moeilyker wordt zich een andere positie te verwerven. Door het treffen van een wachtgeld voorziening is getracht de gevolgen van het ontslag zo veel mogelijk te verzachten. Genoemde ministers doen nu een beroep op de medewerking van de gemeente besturen om de voormalige distributie- ambtenaren, die uit hoofde van hun leef tijd dan wel door het ontbreken van di ploma's in het bedrijfsleven geen emplooi kunnen vinden, in aanmerking te brengen voor de vervulling van vacante plaatsen, waarvoor zij, uit hoofde van hun prac- tische ervaring en aanleg, geacht kunnen worden de nodige geschiktheid te bezitten. Onder auspiciën van de Kon. Vereniging Ons Legeris Zaterdag het feit herdacht, dat de Prinses Irene-brigade op 20 Sep tember 1944 onze grens overschreed Dit geschiedde met een reünie der oud-strijders van deze brigade in de zalen van de Die rentuin te s-Gravenhage Aanwezig waren de voorzitter van ae Kon. Ned. Vereniging „Ons Leger' gene raal-majoor K. Oudendijk; de voorzitter der Vereniging van Oud-Strijders der bri gade Prinses Irene, kolonel Pahud de Mor- tagnes; de commandant van het regiment Prinses Irene, majoor L. van Embden, en later kwam ook een aantal Belgische oud strijders zich toy hun Nederlandse wapen makkers voegen. Een strijkje van leden van de Koninklijke Militaire Kapel luisterde het aangename samenzijn op. Voor de maaltijd, welke op deze samenkomst volgde, is mevr. De Ruyter van Steveninck geïnstalleerd als erelid der vereniging van Oud-strijders der brigade, waarvan haar man commandant is geweest. LEIDEN Doctoraal Ned. recht: J. Fran ken en E. Kwakemaak; cand. recht: de da mes C. Groenewoud, G. Steenhof, J. van Ommen en C. Gunning en de heren F. v. d. Burg, W. Downer, F. Meyer Drees, Th. WtJs- man, A. Veerbeek. J. Maas, G. Ziedses des Plantes, D. de Kempenaer, W. v. Limburg Stirum en J. Schuurmans; apoth. ass.: de dames J. Daalhuizen, P. Denekamp, M. v. d. Kleij, H. v. Leest, H. v. d. Oosten, A. Pee- ters. E. de Roo, J. Sehadee, M. Stolk, M. Struis, I v. d. Veen en M. Walrecht. LEIDEN Cand. Egypt, taal en lett.: M Heerma van Voss. AMSTERDAM (V. U.) Doctoraal rech ten F. Bruyning (cum laude). NIJMEGEN Doctoraal psych.: J. v. d. Zee; rechten: de dames A. Bergmans en H. Menninga. NIJMEGEN. Diploma theol. maatsch. J A. van Lier. UTRECHT Cand. geneesk.: mej. H. Beaujon, D. Blonk, A. Bom, L. Buysert, J v. Dam, J. Fregeres, K. Hogenbirk, H. Japing, J. Kok, mej. M. Mulder, P. Nap, mej. L. de Ruiter, P. v. d. Rijt, E. v. Schaik, A. Schreiber, C. Spaans, C. Tum- mers, C. Vermeulen, W. de Voogd v. d. Straaten, mej. D. v. Waveren, G. Widders- hoven, E. Young. Doet. Geneesk. Ie ged.: G. Sluijmer, H. Speet, R. ten Feld, L. Meijer. Doctoraal rechten: C. v. d. Oudenrijn, mej. W. Le peltak Kieft, mej. C. Dekker, L. Meeuwen, mej. de Heer. Semi-arts: F. van Rootse- laar, J. Mansvelt, H. Tjeenk Willink, M. Huisman. Arts-ex.: O. ten Thye, mej. G Schermers, R. Perwadimadja.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3