der partijen gebracht Standpunten tot elkaar niét nader Overstroming teistert Z.-ltalië Overbrugging meningsverschillen t.a.v. monetaire politiek mogelijk geacht „Dag van de vrede D Dertig doden, tien duizend daklozen Kanton breekt met de Sovjet-Unie LEGER VAN TIT0 ZAL TOT LAATSTE ADEMTOCHT STRIJDEN Stoelendans in Veiligheidsraad? VORMING VAN OOST-DUITSE REGERING SPOEDIG VERWACHT _Het weer. Stijging met een derde in 25 jaar Tot hoofd en hart 4 October: hun feestdag Militaire schulden niet afzonderlijk in discussie Kardinaal Micara te Voorschoten Hulp van Z. H. de Paus Bulgarije en Roemenië in voetspoor van Rusland Aantal katholieken in de wereld stijgend Z. H. DE PAUS PLEIT VOOR ONTHEEMDEN Steeds maar de K.L.M. Etalageverlichting op halve kracht P.B.O. Vrijdag weer in Tweede Kamer DINSDAG 4 OCTOBER 1949 NA DE „HOOGE VUURSCHE' 99 Kinderbijslag voor zelfstandigen Op de lange baan Bezoek aan seminarie der pators Capucijnen Republikeins standpunt inzake interne schulden Virginia-sigaretten weer gerantsoeneerd? De maarschalk over het proces-Rajk Uno in 1953 te Moskou? BEVIN IN CANADA Mr. F. baron van Pallandt naar Moskou Raadsel eindelijk opgelost ONZE VLOOT WORDT GEMODERNISEERD Tijdens „piek-uren RECTOR WESTGEEST t Alfred Cox overleden A BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 73ste JAARGANC No. 245Sw ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer mililmeter- hooqte. Inqezonden meoedelinoen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaaL De sfeer der besprekingen op de „Hooge Vuursche" was vriendelijk, maar de standpunten der partijen zijn niet nader tot elkaar gebracht, aldus verneemt de correspondent van het A.N.P. over de afgelopen weekeindconferentie der R.T.C. De hoofdpunten van de besprekingen betroffen het vraagstuk van de schuldenregeling en het probleem der circulatiebank en de garanties betref fende de monetaire politiek der R.I.S. Wat de schuldenkwestie betreft heeft men van Nederlandse zijde op de „Hooge Vuursche" het bedrag van 6.3 milliard tot basis genomen. Hiervan is 3.3 milliard externe schuld en 3 milliard interne schuld. Men wees er echter op, dat de cijfers niet geheel exact gecalculeerd kunnen worden, aangezien de verschillende „pro memorie"-posten ook mede berekend moeten worden. Over de interne schulden en over name daarvan door de RIS is van Ne derlandse zijde niet gediscussieerd. Men beschouwt het als geheel vanzelfspre kend dat deze worden overgenomen. Ten aanzien van de externe schulden heeft men de volgende tegemoetkomin gen voorgesteld: 1. Een belangrijke reductie op het totale schuldenbedrag. 2 Men heeft zich bereid verklaard tot een regeling, die de nieuwe Staat voor de eerstkomende oeriode ontlast van betaling van aflossin gen. Hierbij werd' gewezen op het grote offer, dat Nederland hiermede brengt, gezien de omgang van de Nederlandse Staatsschuld. Ten aanzien van het. vraagstuk der monetaire politiek, de circulatiebank e communisten, die, zoals men weet, tot de vredelievendste lieden behoren men volge het geval-Tito hebben Zondag j.l. op bevel van Moskou een wereldvre- desdag gehouden. In de grote steden in West-Europa hadden zij enige dui zenden menêen. vaak niet zonder list en. bedrog, bij elkaar getrommeld, maar de massa hield zich, zowel in Londen, Parijs als Amsterdam, vol komen afzijdig. Heel anders verloopt een dergelijke dag vanzelfsprekend in de onder Sovjet-Russische invloed staande gebieden. Niet mede-demon streren kan *daar de tocht naar een concentratiekamp aanzienlijk verhaas ten. En. zo kon het gebeuren, dat de grote zaal van de Staatsopera in de Oostelijke sector van Berlijn tot in de rok gevuld was. Tienduizenden an dere „vrede"-gangers, die voor het bijwonen van de meeting waren op geroepen en zich uiteraard aan de „zachte aandrang" der partij-organi saties niet hadden kunnen onttrekken, stonden om de luidsprekers op de feestterreinen geschaard en luisterden naar de vredelievende redevoeringen, waarin om de twee zinnen het woord „Kampf" voorkwam. Wellicht herin nerden velen zich nog iemand, die het ook altijd over „Mein Kampf" had. Intussen wisten in Berlijn de com munisten uit deze vredesdag nog wel een aardig slaatje te slaan. Op de revers der feestgangers prijkte het feestinsigne, de vredesduif (verplich te prijs: 1 D. Mark Ost). Uit hun zakken puilde het feestblad met de schone titel „Weisse Tauben über den Kontinent" (verplichte prijs 1 D. Mark Ost). Feestprogramma (verplichte priis: 30 Pfennig). „Friedenspost" (verplichte prijs: 20 Pfennig). De communistische leiders waren er dus in geslaagd iedere (verplichte) vaf^TarkTso^hS16! èijdfge Ze beginnen het^S* t T zou Goebbels zeggen, leren, (Van onze Haagse redacteur) Nadat de kwestie van de Kinderbij slag voor zelfstandigen al driekwart jaar op de agenda van de ministerraad ge staan had, zjjn kortgeleden de in deze materie gemoeide ministers gekomen tot voorlopige conclusies over dit probleem. Zijn wij wel ingelicht, dan geven deze conclusies echter weinig hoop op een spoedige beslissing; het schijnt namelijk, dat men het vraagstuk eerst tot een oplossing zou willen brengen bij de al gehele herziening van de Sociale voor zieningen. Naar verluidt zou van K.V.P» «Jde, wanneer inderdaad de zaak op deze wijze op de lange baan geschoven zou worden, het verlangen kenbaar wor den gemaakt, te komen tot een nood voorziening in de geest van die voor de ouden van dagen. Vanmorgen bracht heel onverwacht Z. Em. Clemens Kard. Micara protector van de Orde van de paters Capucijnen een bezoek aan het Klein Seminarie van de Orde, dat tijdelijk gevestigd is te Voorschoten. Z. Em. werd verwelkomd door de overste van het klooster en de directeur van het seminarie en hield een hartelijke toespraak tot de seminaristen, waarin hij o.a. het gebed vroeg voor 2. H. de Paus in de moeilijke omstan digheden, waarin de Kerk verkeert. Nadat het „Zonnelied" van St. Fran- ciscus was gezongen, gaf Z. Em. aan alle bewoners van klooster en seminarie zijn zegen. en wat daarmed samenhangt is geble ken, dat overbrugging van de menings verschillen mogelijk is. Men is van Ne derlandse zijde namelijk bereid de for mule van de Inter-ïndonesische confe rentie over te nemen. Deze luidt als volgt: „Zolang de RIS schulden heeft, afkomstig van het voor malige Nederlands-Inflië, zal de rege ring van de RIS besprekingen voeren met de Nederlandse regering alvorens zij belangrijke veranderingen of ver nieuwingen aanbrengt op het gebied van de financiële wetgeving, de wetten betreffende de Federale Bank en de koersverandering van de munt der RIS." Het werd van Nederlandse zijde no dig geacht, dat Indonesië waarborgen verschaft, dat de financiële verplichtin gen zullen worden nagekomen. Over de aard dezer waarborgen werden van Ne derlandse zijde suggesties gedaan, die thans door de Indonesische delegaties bestudeerd worden. Het was ons echter niet mogelijk hierover nadere inlich tingen te verkrijgen Betreffende de militaire uitgaven stelt de Nederlandse delegatie zich op het standpunt, dat de militaire schulden niet afzonderlijk in discussie moeten worden gebracht en men ver wees hiervoor naar hetgeen reeds in de Renville-overeenkomst was be paald. Men kwam echter op de „Hooge Vuur sche" tot de mening, dat er aan Indone sische zijde overdreven voorstel]ingen bestonden ten aanzien van de omvang van deze uitgaven. Daarom heeft men zich bereid verklaard informeel aan de Indonesische delegaties inzage te ver schaffen in de militaire cijfers, hetgeen deze week zal geschieden. Hierbij wees men voorts op het feit, dat verschillen de belangrijke posten voor militaire uit gaven reeds door Nederland zijn vol daan, aangezien zij als posten op de Ne derlandse begrotingen zijn verschenen. Tenslotte heeft men van Nederlandse zijde duidelijk en met nadruk gesteld, dat de boven ontwikkelde plannen een ondeelbaar geheel vormen en dat ver andering op een der onderdelen niet mogelijk is zonder het gehele plan op losse schroeven te zetten. Men werkt thans van Nederlandse zij de aan de opstelling van een „oral no te" naar aanleiding van het besprokene op de „Hooge Vuursche." Van republikeinse zijde heeft men, zo meldt het A.N.P. voorts, de gedachte ontwikkeld, dat de door de Nederlaqds- Indische regering gecreëerde interne schulden voor een groot deel voortko men uit de politionele actie. Immers, aldus deze republikeinse redenering, al lerlei uitgaven bijv. voor distributie van rijst e.d. in gebieden, welke tot het de facto gebied van de republiek behoor den en alleen als gevolg van de acties door de Nederlands-Indische regering geravitailleerd moesten worden, kunnen niet door de R.I.S. worden overgenomen, aangezien deze schulden rechtstreeks een gevolg zijn van militaire actie. Naar wij vernemen zouden de Virgi nia-sigaretten met ingang van 1 Januari 1950 wederom gerantsoeneerd worden. Besprekingen dienaangaande tussen de vakgroep van de tabakshandel en de autoriteiten zouden reeds deze week beginnen. Tsjoe-En-Lai, tweede communist van het rode China, is door president Mao Tse Tung benoemd tot'premier van de Chinese volksrepubliek. Een zware storm heeft in het gebied ten Zuiden van Napels grote overstro mingen veroorzaakt. Men vreest, dat een dertigtal mensen verdronken is. Tienduizenden zijn door de overstro mingsramp dakloos geworden. De stad Benevento, 64 km. ten Zuiden van Na pels, is geheel van de buitenwereld af gesneden. Sommige delen van de stad staan 20 meter diep onder water. Gis teren in de loop van de dag begon het water echter snel te zakken. Italiaanse verkenningsvliegtuigen, die boven het overstroomde gebied van 2500 vierkante kilometers gecirkeld hadden, meldden, dat zij vele mensen op de da ken der huizen hadden gezien, die met de armen zwaaiend om hulp riepen. De overstroming, die door de hevige slagregens van de laatste dagen is ver oorzaakt, heeft ook grote schade aan de oogst aangericht. In Noceva bij Sa lerno werd een overvolle bioscoop door het water verrast. Er ontstond paniek, waarbij ten minste drie kinderen en een man werden gedood. Minder zware stormen in de rest van Italië hebben veel storing ver oorzaakt in de telefoon- en telegraaf verbindingen, waardoor het interna tionale verkeer sterk vertraagd werd. De schade in het gebied van Nocera wordt op 5 millioen gulden geschat. De Paus heeft telefonisch opdracht gegeven, met spoed voedsel en genees middelen uit de voorraad van het Va- ticaan naar het overstroomde gebied te zenden. Het Italiaanse kabinet heeft tijdens een gisteren gehouden speciale zitting besloten een bedrag van vijftien milli oen lire beschikbaar te stellen voor het verlenen van hulp aan de door over stromingen geteisterde gebieden. De re gering besloot ook uitgebreide schema's op te stellen voor het verlenen van hulp aan de boeren, wier boerderijen en te velde staande gewassen door de over stromingen zijn weggevaagd. Leger, politie en brandweer werken samen om de slachtoffers van levens middelen, medicijnen en drinkwater te voorzien. Er wordt vooral naar ge streefd de slachtoffers van drinkwater te voorzien, om het gevaar voor het uit breken van epidemische ziekten ie ver minderen. De Chinese nationalistische regering heeft gisteren op een kabinetsvergade ring besloten de betrekkingen met de Sovjet-Unie te verbreken naar aanlei ding van de verklaring van de Sovjet- Unie, dat zij de communistische rege ring van China erkent en de diplomatie ke vertegenwoordigers der Sovjet-Unie in Kanton zal terugroepen. De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, George Yeh, verklaarde, dat de Sovjet-Unie thans waarschijnlijk zou voorstellen aan de Chinese communis ten een plaats in de V.N. in te ruimen ten koste van de nationalisten. Yeh was van mening, dat dit voorstel niet zou worden aanvaard, evenals zulks het geval was geweest met desbetreffen de verzoeken t.a.v. Noord-Korea en de Griekse communistische „regering". Gisteren hebben ook Bulgarije en Roemenië bekend gemaakt, dat zij di plomatieke betrekkingen zullen aan knopen met de Chinese communisti sche regering. Generaal Tsjoe En Lai, premier van de Chinese communistische regering, heeft in een telegram aan Gromyko de Sovjet-Unie bedankt voor de er kenning van de communistische volks regering. Het bestuur van de socialistische par tij van India heeft de regering verzocht diplomatieke en commerciële betrekkin gen met de communistische regering ia China aan te knopen. Het bestuur juichte de vorming van de nieuwe Chinese regering toe en ver klaarde van oordeel te zijn, dat India behoorde te trachten met de nieuwe re gering samen te werken in de opbou.v van een nieuw Azië. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren medegedeeld, dat Engeland net verzoek van de Chinese communisten om als regering te worden erkend, zal bespreken met de landen van het Ge menebest en de landen van het Atlan tisch pact. Het communistische verzoek is nog niet te Londen ontvangen, doch volgens berichten uit het Verre Oosten is het Hog Britse functionarissen te Berlijn verklaarden gisteren dat de Sovjet nota aan de drie Westelijke grote mo gendheden, waarin de vorming van een West-Duitse regering veroordeeld wordt als een schending van de overeen komst van Potsdam, en de resoluties, die in het afgelopen weekeind in de Sovjet-zone zijn aangenomen, er duide lijk op wijzen, dat de vorming van een Oost-Duitse regering in de onmiddel lijke toekomst kan worden verwacht. Volgens betrouwbare Duitse bron te Berlijn hebben vooraanstaande Duitse politieke leiders uit de Sovjet-zone een bespreking gevoerd met Russische Verwachting tot Woensdagavond: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist. Overigens weinig be wolking en droog weer. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.4618.10. Maan: 17.514.43. Maarschalk Tito heeft, tijdens een noenmaal, dat gisteren, na afloop van uitgebreide manoeuvres van het loego- slavische leger, aan zeshonderd ïoge officieren werd aangeboden, een toe spraak gehouden, waarin hij verklaar de, dat het leger gereed stond om „Joe goslavië tot de laatste ademtocht van zijn strijders en ongeacht het tijdstip, waarop een eventuele aanval zou wor den uitgevoerd, te verdedigen". Volgens Tito hadden de legeroefenm- gen niet plaats gevonden, omdat er ver schillende pogingen waren gedaan om Joegoslavië schrik aan te jagen, doch uitsluitend, omdat het voor elk modern leger noodzakelijk is oefeningen te houden. „Het is ons levensdoel", aldus de Joe goslavische leider, „hen te ontmaskeren die leugens en lasterlijke aantijgingen over ons verspreiden. Door dit te doen dragen wij bij tot de zege van net so cialisme in een wereld, wier geloof >r dit socialisme aan het wankelen is ge raakt. Wij moeten strijden, opdat met één vooruitstrevend mens in de wereld kan joenen, dat wij verraders van de wer kende klasse of van de beginselen van net Marxistisch Leninisme zijn." nUrent het te Boedapest gevoerde proces tegen Laszlo Rajk en diens me debeklaagden verklaarde Tito om. „Deze zaak is op touw gezet, omdat men in de Hongaarse hoofdstad de meosl corrupte lieden, die de belangen van hun land voor een buitenlandse mo gendheid hebben verraden, aantreft Een andere reden is, dat het Hongaarse volk zeer ontevreden en om vele rede nen de jovjet-unie slecht gezind is. Dit maakte het noodzakelijk de gevoelens der Hongaren tegen Joegoslavië op te zetten, hetgeen geschiedde door net voor te stellen alsof Joegoslavië de onafhan kelijkheid van Hongarije zou bedrei; ?n. Rajk heeft in het onzekere verkeerd over de houding, die Hongarije tegen over Joegoslavië moest aannemen. Het was om deze reden, dat hjj zich In 1948, zogenaamd voor herstel van gezondheid, naar Moskou begaf. Nadat Rajk was ge arresteerd, werd hij opnieuw, „voor her stel van gezondheid", naar Moskou ge zonden en daar is hij murw gemaakt voor 't proces te'Boedapest," aldus Tito. Hjj besloot: ,,Ik weet niet, hoe men het klaar speelt beklaagden er toe te krijgen zichzelf tjjdens een openbare rechtszit ting zoveel mogelijk te beschuldigen, doch het staat vast, dat monsterachtige methoden zijn gebruikt, om dit resul taat te verkrijgen." Bulgarije heeft de in Augustus 1947 met Joegoslavië gesloten grensconventie opgezegd. Deze conventie beoogde de vriendschappelijke betrekkingen tussen beide landen te bevorderen door het grensverkeer te vereenvoudigen. Volgens Bulgarije heeft Joegoslavië misbruik ge maakt van deze conventie door haar als dekmantel te gebruiken voor de grens overschrijding door geheime agenten en andere Bulgarije vijandige personen. Deze stap volgt op de opzegging door Bulgarije van het vriendsehaps- en bij standsverdrag met Joegoslavië op Zater dag. Drie en twintig Hongaarse politici, on der wie de communistische vice-premier Rakosi, hebben gisteren hun Joegoslavi sche onderscheidingen aan maarschalk Tito teruggestuurd. Radio Vaticana heeft gisteren mede gedeeld, dat er op het ogenblik 423 mil lioen katholieken op de wereld zjjn, hetgeen een groei van 119 millioen zou betekenen tussen 1920 en 1949. In dezelfde periode steeg de bevol king van de wereld jtaet 600 millioen. ofwel een vermeerdering van één zesde, aldus de radio, terwijl de groei van de Katholieke Kerk op één derde gesteld kan worden. In de uitzending werd de groei van de Kerk vooral toegeschreven aan de activiteit van de missionarissen. Zo is het aantal katholieken in Afrika in deze periode van 29 jaar verdrievoudigd, ter wijl ook in Azië en Zuid-Amerika het aantal leden van de Kerk sterk toege nomen is. Vaticaanse autoriteiten zeiden gister1 avond niet te verwachten dat in de naaste toekomst aartsbisschop Louis Stepinae van Zagreb door de Joego slavische regering in vrijheid zal wor den gesteld. Tegenspoed is een vruchtbare bo dem waarin deugden kunnen gedijen.i De New York Times meldt, dat de Sovjet-Russische minister van Buiten landse Zaken, Vishinsky, er in heeft toegestemd de algemene vergadering der Verenigde Naties in 1953 te Moskou te ontvangen. Op een besloten diner in het hoofd kwartier van de Sovjetóelegatie vroeg de huidige voorzitter van de algemene vergadering, de Philippijn Romulo, of de vergadering in 1950 te Moskou bijeen kon komen. Vishinsky noemde hierop het jaartal 1955, doch op de vraag van Trygve Lie, die ook aanwezig was, stemde hij er in toe, dat Moskou vroe ger en wel in 1953 gastheer zou rijn, zo meldt het blad. Z. H. de Paus heeft de Westelijke wereld gewaarschuwd, dat zij voor ern stige gevaren zal komen te staan, indien het vluchtelingenprobleem niet spoe dig opgelost wordt. „Politieke, economische en zelfs sociale gevaren schuilenin een politiek van verder uitstel en overdreven voorzich tigheid", aldus de H. Vader in een toe spraak tot een commissie van Ameri kaanse Congresleden, die gegevens over het vluchtelingenvraagstuuk moeten verzamelen. De democraat Francis E. Walter, die aan het hoofd staat van de commissie, die een studiereis maakt door Duitsland, Oostenrijk en Italië, heeft voorspeld, dat het herstel van Europa schipbreuk zal lijden tenzij Amerika Duitsland helpt bij het overwinnen van zijn enorme overbe volking. Indien dit vraagstuk niet snel werd opgelost, voorzag hij een gevaar lijke toeneming van het communisme in West-Duitsland. Walter wees er op, dat het Duitse economische leven extra bezwaard is met 8.500.000 mensen van Duitse af komst, die uit de Sovjetgebieden ver dreven of gevlucht zijn. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, heeft gisteren in Ottawa een onderhoud gehad met de Canadese premier Louis St. Laurent. Hij zou later andere leden van het Canadese kabinet spreken. Bevin, die nog nooit in Canada geweest is, arriveerde Zondag en zal drie dagen blijven. Een uitnodiging om het woord te richten tot het parle ment heeft hij niet aanvaard. Hij zou zich op het ogenblik niet geheel fit voe len. Naar wij vernemen zal de Nederland se gezant in Moskou, dr Visser, zijn functie neerleggen. Mr. F C. A. baron van Pallandt. zal hem opvolgen. functionarissen op het Russische hoofd kwartier te Karlshorst om de bijzon derheden uit te werken van een nieuwe regering, die voor geheel Duitsland zou moeten gelden. De besprekingen werden bijgewoond door generaal Tsjoeikof, leider van het Russisch militair bestuur, ambassa deur Semeonof, zijn politieke adviseur,- en de hoofden van alle afdelingen van het Russisch militair bestuur. De nieuwe regering zou „de regering van de Duitse democratische repu bliek" genoemd worden. De Sovjets zouden in een procla matie de bevoegdheden der nieuwe re gering bekend maken en het sluiten van een vredesverdrag garanderen, benevens een regeling betreffende de door Duitsland aan de Sovjet-Unie te verrichten herstelbetalingen. Dr. Adenauer, bondskanselier van West-Duitsland, heeft met betrekking tot het Russisch protest tegen de vor ming van de West-Duitse regering ge zegd: „In die nota wordt beweerd, dat de grondwet het Duitse volk is opge drongen en niet door de meerderheid van de bevolking is goedgekeurd. In antwoord hierop dient verklaard te worden, dat de grondwet door het parlement vrij en zonder dwang is goedgekeurd". Na de Sovjet-Unie heeft thans ook Hongarije de vorming van de West- Duitse regering veroordeeld als een schending van de overeenkomst van Potsdam. In een Hongaarse nota, die aan de Amerikaanse, Britse, Franse en Russi sche regeringen is gezonden, wordt het tot stand brengen van een verenigd Duitsland geëist. De Zweedse zakenman Kalm een in Zweden veel voorkomende naam geeft er de voorkeur aan steeds per vliegtuig te reizen. Het was hem wel opgevallen, dat hij in het buitenland steeds met de K.L.M. vloog, maar aangezien deze maat schappij hem geen aanleiding tot klachten gaf, verdiepte hij zich nooit in dit opvallende, alhoewel niet vreemde verschijnsel. De oplossing van het geval kwam, toen hij on langs in Istanbul stond en voor za ken zeer dringend naar Athene moest. Hij belde een reisbureau op en vroeg om een luchtpassage naar Athene. Hierop kreeg hij van de passage-employé het antwoord, dat er tot zijn spijt geen K.L.M.-toestel om die tijd vertrok. Toen uitte de overigens zeer kal me Kalm toch even zijn grote ver wondering en riep: „Wat K.L.M., waarom moet ik altijd met de K.L.M. reizen?" De passage-employé merkte daar na op, dat hij er toch om gevraagd had. Toen werd het de heer Kalm duidelijk, dat, als hij zich door de telefoon bekend maakte, hij zich voorstelde als Kalm en dan zijn naam op Engelse wijze spelde: K (A) L M. De reisbureau-employé's verkeerden dan in de veronderstel ling met iemand van de K.L.M. te spreken. Ziehier de reden waarom de heer Kalm altijd met de K.L.M. „moest" reizen. Vice-admiraal jhr. E. van Holthe, staf- chef van de Nederlandse marine, is Maandag per vliegtuigt in New York aangekomen om een bijeenkomst van stafchefs inzake het Noord-Atlantisch pact in Washington bij te wonen. Hij verklaarde, dat Nederland hoopt zijn vloot te moderniseren en aan te passen aan de eisen vaat een mogelijke atoomoorlog ter zee. D aan de Britse ambassade te Nanking overhandigd. Britse zakenlieden met belangen in China oefenen op de Britse regering druk uit niet onnodig lang met de er kenning te wachten. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren ver klaard, niets te doen aan de erkenning van het Chinese communistische regiem, vóórdat overleg gepleegd zal zijn met de leiders van het Congress. (Van onze Haagse redacteur) Zoals bekend zullen de winkeliers deze winter, in tegenstelling tot de vo rige, wel etalageverlichting mogen bran den. Voor het electriciteitsverbruik in de „piek-uren" (79 u. 's morgens en 46 u. 's middags) wordt echter de vol gende regeling getroffen: de zakenlie den mogen dan de £elft van het nor male aantal lampen van de normale sterkte aan hebben in winkel én etalage. De noodzakelijke beperking in het ver bruik wordt derhalve gevonden door het licht in de winkel te verminderen, met het voordeel, dat dan ook de helft van de etalage-verlichting kan worden benut. Van deze tegemoetkoming zullen de winkeliers slechts kunnen profiteren als zij een schriftelijke overeenkomst aan gaan met het electriciteitsbedrijf, daar van een verklaring aanplakken op hun winkelruit en zich onder controle stel len op de naleving van de genoemde voorschriften. De winkelier, die de hierboven ver melde verplichtingen niet op zich wil nemen, zal in de piek-uren in het ge heel geen etalage-lampen mogen bran den. De controle op naleving van de rege ling heeft de middenstand voor het eerst zelf in handen genomen. Voor de uitvoering is in het leven geroepen een Landelijke Commissie Etalagever lichting. Blijkens een mededeling aan de Tweede Kamer zal de voorzitter a.s. Donderdag aangezien de commissie van voorbereiding voor het wetsont werp bedrijfsorganisatie niet vóór Don derdag 6 October a.s. in de gelegenheid zal zijn verslag uit te brengen omtrent de amendementen op dit ontwerp bij de regeling van werkzaamheden voor stellen de openbare behandeling van dit wetsontwerp eerst Vrijdag 7 Octo ber te één uur te hervatten. Donderdag 6 October zal dus uitsluitend het wets ontwerp bevordering van het zuiver- wetenschappelijk onderzoek aan de orde zijn. Aangenomen kan worden, dat Don derdagavond geen openbare vergadering zal behoeven te worden gehouden. Het ligt voorts in de bedoeling van de voorzit ter Dinsdag 11 en Woensdag 12 October geen openbare vergadering te beleggen. De openbare behandeling van het wets ontwerp bedrijfsorganisatie zal dus, in dien zij op Vrijdag 7 October niet wordt beëindigd, worden voortgezet op Donderdag 13 October. De laatste dagen heeft een buiten gewoon snelle ontwikkeling plaats gehad in de Chinese politiek. De officiële instelling van de Chinese Volks republiek en de aanstelling van de com munistenleider Mao Tse Tung tot voor zitter van de Centrale Regering (d.w.z. president) van deze nieuwe staat, werd gevolgd door een aanklacht tegen Rus land van het Nationalistische Chinese Gouvernement De Nationalisten be schuldigden Moskou van schending van het in 1945 tussen Tsjang Kai Tsjek en Stalin gesloten vriendschapsverdrag. De Russen bedreigen de politieke onafhan kelijkheid van China en brengen de vrede in het Verre Oosten in gevaar, zo betogen de nationalistische regeerders. De behandeling van deze zaak in de As- semblée van de Verenigde Naties kan een interessant licht werpen op de niet zo eenvoudige kwestie: in hoeverre worden Mao Tse Tung en diens politici en generaals vanuit het Kremlin geleid en geïnstrueerd. Intussen is het conflict Nationalistisch- China tegenover Sovjet-Rusland dezer dagen nog aanmerkelijk gecompliceerd. De Assemblée heeft namelijk plotseling biet debat over deze Chinese aanklacht, dat de Nationalisten uiteraard direct hadden willen doen houden, tot een la tere datum uitgesteld. De Sovjet-Unie reageerde met een handige manoeuvre: zij erkende de Chinese Volksrepubliek en verbrak de diplomatieke betrekkin gen met de Nationalisten, die zij dus niet langer erkent. Ook gaf de Sovjet-Unie te kennen dat, nu h.i. de Nationalistische regering door de Volksrepubliek is vervangen, bijgevolg de permanente Chinese zetel met vetorecht in de Veiligheids raad van de UNO aan de nieuwe Rode regering toekomt. De machtsverhou ding in deze opperste internationale raad van toezicht zou daardoor voor het Westen een zeer ongunstige keer nemen. Door deze zetelkwestie wordt het Chinese probleem plotseling ver bonden met het conflict Tïto-Stalin. De zetel van de Oekraïne in de Veilig heidsraad die vrij komt zou Amerika n.L aan Joegoslavië willen zien toege kend in plaats van aan een Sovjet satelliet als Tsjeehoslowakije, welke mogelijkheid ook geopperd is. Binnen de vierhoek ChinaRusland— EngelandAmerika wordt een fel poli tiek spel gespeeld. Met name in de laatste weken ging het er wel buiten gewoon stormachtig toe. De schokken de gebeurtenissen volgden elkaar in enkele dagen met grote snelheid op. De UNO is in Lake Success een veel bewogen seizoen ingegaan. In de leeftijd van 62 jaar is gisteren in het Gesticht „De Goede Herder" te Leiderdorp ever leden rector Th. L. West geest. Rector Westgeest werd 28 October 1886 geboren en 15 Augustus 1910 pries ter gewijd. Achtereenvolgens was hy kapelaan te Waddinxveen en Rijpwete- ring, waarna hij benoemd werd tot ka pelaan aan het Gesticht „De Voorzienig heid" te Amsterdam. In 1930 volgde zijn benoeming tot rector aan „De Goede Herder" te Leiderdorp. Te Amsterdam is op 51-jarige leeftijd plotseling overleden de heer Alfred Cox, „information officer" van de Britse Am bassade te Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1