ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN e Middenstand neemt het de detailhandel op voor Declamatiewedstrijd voor de K.R.0. Radio Herrijzend Nederland begon vijf jaar geleden Niet-bevrijd Nederland putte er moed uit Wij luisteren naar Studenten in ernstig conflict met Haagse politie HET WESPENNEST Niet één geval van prijs opdrijving in Limburg Scholieren voor de microfoon Naar minder echtscheidingen in Rusiand? r' Politie grijpt hard in DINSDAG 4 OCTOBER 1949 PAGINA 3 Jhr. v. d. Goes v. Naters Den Haags eerste burger? Hoorspelprijsvraag Ned. Radio Unie Twintig jaar geëist tegen S.D.-agent Zilveren feest van pater H. Helmer C.ss.R. Paters der H.H. Harten in Brazilië DE FRUITOORLOG Politieke optochten in Londen verboden Belgische grensarbeiders in staking J HEFTIGE TONELEN IN DE RESIDENTIE Speciale afdeling voor grenscorrecties Studiedagen gezinsleven door David Duncan NATIONALE RESERVE ZAL EREWACHT VORMEN SAMENWERKING MET DE BELGISCHE MARINE Het horen van „Waarde volle Belangen" Tweede zege van Euwe te Baarn Twaalf bekers als inzet Oefenwedstrijd voor Zuidelijk elftal Sportcommissie Kon. Landmacht ingesteld Damkampioenschap van Noord-Holland (Van onze Brabantse redactie) Hoe het bericht zich zo snel verbreid had, zal wel altijd een ".adsel blijven, maar feit is, dat vijf jaar geleden op 3 October 's middags om twaalf uui heel wat Nederlanders neerhurkten bij hun her en der verborgen radio-toestellen om de „proefuitzending" van een nieu we zender uit Eindhoven te beluisteren. Precies om twaalf uur koi digde de omroeper Radio Herrijzend Nederland aan. Alleen reeds de naam van het nieuwe zendstation was in staat jlijde verwachtingen te wekken. Nederland was zijn herrijzenis begonnen. De zen der in Eindhoven vormde hiervoor het bewijs. Op 4 October begon men officieel met de uitzending van een volledig pro gramma, voorzover dat dan in het wel iswaar bevrijde, maar aaarom nog niet herstelde deel va.n Nederland mogelijk was. Van vijf vóór acht tot half één was Herrijzend Nederland in óe aether. Niet-bevrijó: Nederland putte er moed en kracht uit om vol te houden. Voor bevrijd Nederland werd het een der voornaamste nieuwsbronnen. De kran ten immers waren nog klein en ook be schikten zij nog niet over alle gewenste informatiebronnen. Dank zij Herrijzend Nederland' ook kende het bevrijde Zui den de nood van de Hollanders, een we tenschap die leidde tot de actie „Zuid helpt Noord," die een roerend getuige nis was van het meeleven van Brabant en Limburg met de bevolking van bo ven de Moerdijk. Wie nooit de stem van Herrijzend Ne derland heeft gehoord was de man, die het grootste aandeel had in de totstand koming, de heer C. G. A. Gehrels, de bouwer van het zendapparaat. Dank zij Gehrels' werk kon v. d. Broek (de Rot terdammer) in October 1944 starten met de uitzendingen. In 1943 was Gehrels n.l. gearresteerd als illegaal werker wegens uniformensmokkel. Zijn (Van onze Haagse redacteur) Ook in de ministerraad van gisteren is de benoeming van een nieuwe bur gemeester voor Den Haag nog niet aan de orde gekomen. Het schijn* overigens, dat minister Teulings zich met de in gediende voordracht nog niet heeft kunnen verenigen. Het hardnekkige gerucht gaat, dat toch Jhr. v. d. Goes vNaters voor deze post bestemd zou zijn. De Partij van de Arbeid, die de sterkste fractie heeft in de Haagse raad, ziet graag een socialist in deze functie. Bezwaren hiertegen komen o.m. van de zijde der V.V.D. Teneinde tegemoet te komen aan een van verschillende zijden geuite wens, is besloten om de termijn 'van inzending van manuscripten voor de door de Ne derlandse Radio-Unie uitgeschreven hoorspelprijsvraag te verlengen tot 1 Februari 1950. De voorwaarden voir deelname aan deze prijsvraag, waarvoor een prijs van f 2000 is uitgeloofd, ziin verkrijgbaar bij het Secretariaat van de Nationaal Programma Commissie. Heu vellaan-28, Hilversum. zendapparaat hebben de Duitsers niet als zodanig herkend. In de veronder stelling dat het toestel diende voor we tenschappelijk werk hebben zij er zelfs een vrijstelling van inbeslagname voor afgegeven. Na een verblijf achtereen volgens in de kampen van Haaren, Vught en Oranienburg is Gehrels in 1945 in het land van de vijand gestor ven. Hij, die de stichter was van 't Ver jaardagsfonds voor hulverlening aan de achtergebleven gezinnen van omge komen Engelandvaarders, liet een vrouw en zes minderjarige kinderen achter. Hij gaf het hoogste wat een mens kan geven. Daarom past vandaag, nu het vijf jaar geleden is, dat zijn zender de Ne derlanders een hart onder de riem ging steken, aan de houwer een woord van eerbiedige hulde en dank. Voor de Bijzondere Strafkamer te Groningen had zich Maandag te ver antwoorden de 31-jarige S. D.-hand- langer Harm B. uit Groningen tegen wie een zeer uitvoerige tenlastelegging was uitgebracht. Moorden, brandstichting, ar restaties en vele andere wandaden van deze S. D.-knecht werden vlot door het rechtscollege afgehandeld. De verdachte maakte het de strafkamer nog al ge makkelijk. omdat hij op alle punten, en zelfs omtrent de ergste en meest lugu bere feiten, een volledige bekentenis aflegde. In de middagzitting nam de Officier van Justitie, jhr. mr. A. H. S. van Wijck, in deze zaak tegen dit laatste lid van het Groningse S.D.-hoofdkwartier requi sitoir, aan het slot waarvan hij twintig jaar gevangenisstraf eiste. Zaterdag heeft aalmoezenier H. Helmer C.s.s.R. te Batavia zijn zilveren priester feest gevierd. Op 28-jarige leeftijd ver trok hij reeds als missionaris naar Suriname, waar hij tien jaar lang werkte onder de Bosnegers, In dianen en Creolen en de laatste jaren onder de ongeveer 100.000 Hindoes en Javanen. Twaalf jaar lang doorkruis te hij daarna Nederland voor het geven van retraites en missies, in het bijzonder voor de jeugd. Als vrucht van deze pe riode verschenen tal van boeken, Eind 1946 stelde pater Helmer zich be schikbaar als aalmoezenier; in 1947 ging hij in deze functie naar Indonesië. Na enige maanden in gewoon troepenver- band te hebben gewerkt, werd hij be last met het geven van retraite- en be zinningsdagen voor de militairen. Dit betekende wederom reizen en trekken, maar nu door geheel Indonesië. Daar tussendoor vindt hij nog gelegenheid mede te werken aan het enige Katho lieke weekblad in Indonesië „Katholiek Leven". Bij decreet van 12 September is de Braziliaanse afdeling van de Nederland se provincie van de Paters der H.H. Harten tot een zelfstandige provincie verheven. Als eerste provinciaal werd benoemd de hoogeerw. pater dr. Nor- bertus Poelman, tot nu toe overste van het klooster te Nuland, die 15 October per ss. Copacabana naar Rio de Janeiro hoopt te vertrekken. De nieuwe provincie telt tachtig Ne derlandse paters en zeven broeders, acht Braziliaanse fraters-scholastieken in de hogere studiën, vijf fraters-novi cen en vijftig leerlingen op het Klein seminarie. Sinds 1925, toen de paters hun werk begonnen, werden er twaalf kloosters gesticht, waarvan twee colleges (gym nasium en H.B.S.) en een kolonie voor verwaarloosde jongens. 44. Met een doffe slpg sloot het luik zich achter hen. Even hoorden zij nog het geluid van de zich snel verwijderende voetstappen van de overste; dan was alles stil. Eric en Tai keken om zich heen. Zij bevonden zich in een schemerige gang, die vroegerwaarschijnlijk in oeroude tijden, door het gesteente gehakt scheen te zijn. Er hing een klamme atmosfeer. De wanden voelden vochtig aan. Ergens klonk het eentonig geluid van neerdruppelend water. Duisternis lag als een loodzware dreiging om hen heen. Stap voor stap gingen de beide mannen door de bochtige, lage gang. De Noorman hield zijn geduchte zwaard gereed om onmiddellijk te kunnen reageren op de minste zweem van onraad. Vlak achter hem volgde Tai, die voortdurend zenuwachtig zijn knots geheven hield. Opeens stokte de adem hun in de keelEen vreemd, telkens afbrekend gesis klonk door het nauwe rotsgewelf. Tegelijkertijd hoorden zij een glijdend, schuivend geluid alsof een zwaar lichaam over de grond schoofVoorzichtig sloop Eric enige stappen vooruit. Zich plat tegen de wand aandrukkend, poogde hij om een hoek heen te kijken. „Welk onheil hebben de goden thans op onze weg geplaatstfluisterde Tai met een schorre stem. Doch Eric beduidde hem, dat hij moest zwijgen. Met zijn zenuwen tot het uiterste gespannen boog hij zich voorover en trachtte een blik te werpen op datwat het gesis en het schuivende geluid te weeg bracht. Dan deinsde hij meteen ontzet achteruit tegen Tai op, die vlak achter hem aangestrvxkeld kwam. Voor hen op de grond lag een reusachtige cobra, die zich met een venijnig gesis hoog oprichtte. De kop met de gele ogen wiegde woedend heen en weer, klaar om onmiddellijk toe te schieten. In en uit joeg telkens de nerveuze, gevorkte reptielen tong. Een ogenblik staarden de man en het beest elkaar aan. Het volgende moment schoot de platte kop met een woedende, bliksemsnelle beweging naar voren, recht op de Noorman af (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse Katholieke Midden standsbond heeft een verweerschrift uit gegeven tegen de aantijgingen van de K.A.B. in Limburg, die de handel had beschuldigd van prüzenspeculaties, waar door eigenmachtig zou worden vastge steld of de producent iets zal ontvangen, en zo ja hoeveel en of de consument al dan niet fruit zal krijgen en tegen welke pr«s. Allereerst wordt opgemerkt, dat dit jaar op de veilingen ongeveer 10.000 ton fruit wordt doorgedraaid. Dit hoge cijfer betekent echter slechts één kilo op de veertig kilo, welke iedere Nederlander per jaar verondersteld wordt te consu meren, ofwel 2% procent van de gehele oogst. Het getuigt van economische on deskundigheid en 't is onverantwoorde lijk 't doordraaien van fruit eenvoudig aan „de handel" te wijten; Men moet reke- Van half November af zal de KRO Vrijdagsmiddags om de veertien dagen de oudere leerlingen van middelbare scho len e.d. gelegenheid geven voor de mi crofoon gedichten van Gezelle te decla meren. Welke leerlingen dat zullen zijn zal tevoren op de scholen zelf in een onderlinge wedstrijd moeten worden uitgemaakt. Het geschiedt ter herden king van Gezelle's sterfdag, vijftig jaar geleden. Tot 15 October kunnen de scholen zich laten inschrijven. Voor deelneming komen in aanmerking leerlingen van vijfde en zesde klasse gymnasium en lyceum, vierde en vijfde klasse HP.S en MMS, derde en vierde klasse kweek school, hoogste klasse klein seminarie, hoogste klasse ULO en van alle andere scholen de daarmede overeenstemmende klassen. Hebben de deelnemende scho len hun drie prijswinnaars aangewezen, dan verschijnt daav op een goede dag de radio-opnamewagen, waarop de jeug dige declamatoren hun prestaties op de plaat krijgen vastgelegd. In elic, uit zending Vrijdagsmiddags van kwart voor tot kwart °ver vijf komen acht scholen aan de beurt. Als alles achter de rug is maakt de jury de uitslag be kend. De winnaar of winnares brengt als gast van de KRO ©en bezoek aan Brugge en Roesseiaere, de plaatsen, waar Gezelle gewerkt heeft. Het Russische hooggerechtshof heeft vastgesteld, dat „de wens van een o van beide partijen om het huwelijk .te beëindigen" geen voldoende grond vcoi echtscheiding geacht kan worden, aiar s meldt radio-Moskou. In zijn arrest stelt het Hof vast, dat huwelijken niet dan om ernstige en goedgegronde redenen kunnen worden ontbonden, „wanneer de voortzetting van het huwelijk tegenstrijdig is met de beginselen van de communistische moraal en geen herstel kan worden bereikt van de normale voorwaarden voor samenleving en grootbrenging der kinderen." Het hooggerechtshof is van mening, dat de gerechtshoven „een juist begrip van het belang van het gezin en het huwelijk in de Sovjet-staat moeten be vorderen en eerbied voor het gezin en het huwelijk moeten kweken." De Londense politie heeft alle poli tieke optochten in het stadsgebied van Londen voor drie maanden verboden. Dit bevel, dat door Chuter Ede, de mi nister van binnenlandse zaken, is on dertekend. is reeds te middernacht van kracht geworden. De minister had pro testen ontvangen tegen het plan van de neo-fascistische beweging van sir Oswald Mosley, om vandaag een mars door Londen te maken. In België is men bezig een soortgelij ke wedstrijd te organiseren. Als dat lukt, komen de Nederlandse en Belgi sche winnaar tegen elkaar uit ten over staan van een gecombineerde jury De winnaar daarvan ontvangt een extra prijs. Ongeveer 50.000 Belgische grensarbei ders zijn gisteren in het Zuiden van Belgie in staking gegaan. Zij willen hun salarissen, die in Franse francs uit betaald worden, met 12 pet. verhoogd zien, om de uitwerking van de onge lijke devaluatie van Frankrijk en Bel gië te compenseren. Deze arbeiders werken hoofdzakelijk in de textiel- en metaalindustrie van Noord-Frankrijk. Aan het einde van de week zullen in Parijs ondertiandelingen gevoerd wor den tussen de Franse en Belgische autoriteiten om deze kwestie te rege len. ning houden met factoren als de binnen landse behoefte, het wegvallen van ex portmogelijkheden, het ontbreken van koelruimten, de afname-capaciteit der fruitverwerkende industrieën en de kwaliteit van het fruit in de verschillen de seizoenen en productiegebieden. "Van de zijde der N.R.K.M. is, om aan deze voor de détailhandel hoogst scha delijke campagne een einde te maken aan de Limburgse K.A.B. het voorstel gedaan, door een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de Vakgroep Détailhandel in aardappelen, groenten en fruit, de Ned. Kath. Bond van Han delaren in Aardappelen, Groenten en Fruit, de Limburgse K.A.B., de Ned. i Kath. Middenstandsbond en het Econo misch Instituut voor de Middenstand, een onderzoek te doen instellen in de Limburgse fruit-détailhandel naar de al. daar geldende prijzen en gemaakte win sten. Deze commissie is Vrijdag j.I. in Heer len bijeen geweest en heeft in een aantal willekeurig gekozen fruitzaken in de mijnstreek een onderzoek ingesteld, waarbij aan geen enkel van de leden dezer commissie uit de door de fruit handelaren overlegde bescheiden en aan getoonde feiten ook maar één geval van prijsopdrijving of abnormale winsten is gebleken. De Katholieke Middenstand neemt ook stelling op grond van deskundig on derzoek tegen de beweringen van de K.A.B.-Limburg, dat de fruitprijzen in Limburg gedaald zouden zijn tengevolge van de gevoerde actie. Zo er van prijs daling in bepaalde fruitsoorten sprake mag zijn, dan zijn hiervoor de voor de fruithandel normale en met het seizoen samenhangende economische oorzaken aan te wijzen, welke economische oor zaken binnenkort ook weer een verho ging van de fruitprijzen tengevolge zul len hebben. Voor een juist beeld van de verhou dingen bedenke men, dat van de in één week op de Limburgse veilingen omgezette 500.000 kilo fruit door de coöperatie 7.500 kilo is afgenomen. Dat dit cijfer geen concurrerende of prij- zenvertagende factor kan zijn zal zelfs een leek begrijpen. Mét de K.A.B. betreurt de N.R.K.M. de pogingen, welke in het werk gesteld zijn om de coöperatie van de veiling te weren, al is dit na de onverkwikkelijke aantijgingen aan het adres van de han del psychologisch wel verklaarbaar. DINSDAG; HILVERSUM II, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.20 sport, 18.30 R.V.U., 19.00 nieuws, 19.15 actualiteiten, 19.25 Dit is leven, 19.40 jgram., 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man, 20.12 or kest, 21.10 kroniek beeldende kunsten, 21.30 gram., 22.00 voordr.,' 22.40 gram., 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. j. HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 strijdkr., 19.00 kinde ren, 19.05 semi-klassieke muziek, 19.40 Paris vous parle, 19.45 regeringsuitz., 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 gevar. progr., 21.30 gram., 21.45 buitenl. overz., 22.00 Zuid-Am. ork., 22.25 piano, 23.00 nieuws, 23.15 gram. WOENSDAG HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gewijde muziek, 7.45 woord voor de dag, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 zieken, 9.30 wa terstanden, 9.35 gram., 10.30 Morgen dienst, 11.00 zang en piano, 11.25 hoor- 1200 orkest. 12.30 mededelingen, 12.33 volksmelodieën, 13.00 nieuws, 13.15 orkest, 14.00 gram., 14.30 koor, 15.00 ork., 16.15 kinderen, 17.30 gram., 17.45 Rijk overzee. HILVERSUM I, 301 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.33 piano, 8.00 nieuws, 8.18 orgel, 8.50 vrouw, 9.00 gram., 10.00 causerie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 vrouw, 11.00 gram., 12.00 orgel, 12.30 me dedelingen, 12.33 platteland, 12.38 gram., 12.55 kalender, 13.00 nieuws, 13.15 ork., 14.00 gesproken portretten, 14.15 concert, 15.00 koor, 15.20 jeugd, 15.50 piano, 16.00 jeugd, 16.30 zieken, 17.00 jeugd, 17.30 orgel. (Van onze verslaggever) Van het traditionele 3 October-treffen tussen Leidse en Delftse studenten in Den Haag een soort folklo ristisch studentengebruik is dit- jaar niet veel terecht gekomen. Niet dat de jongelui niet vechtensbereid wa ren; maar de Haagse politie greep overal, waar maar de geringste kans op een veldslag bestond, krachtdadig in. Met het gevolg dat zoals dat in een heuse oorlog ook wel gaat de twee partijen, die elkaar eigenlijk niet verstonden, noodgedwongen in allerijl een pact sloten. Met het andere gevolg ook, dat studerend Leiden en Delft het gezamenlijk in vrij hoge mate aan de (gummi)- stok kregen met de residentelij ke agenten. Overigens: het Haagse publiek zelve smoorde de oor spronkelijke plannen van de twee legers in de kiem. Het „bezette" n.l. tegen het uur dat de strijd zou ont branden, de gebruikelijke kampplaats het Spui der mate intensief, dat er waarlijk geen twee studenten, laat staan twee detachementen studenten, meer bij konden komen. Niettemin bleef het niet van sensatie verstookt Want de luidruchtigheid, vooral van sommige jongelie den, steeg tenslotte zó hoog, dat de politie zich genood zaakt zag met gevelde sabel enkele charges uit te voe ren. Zowel het publiek als de agenten hielden hun vermoeiende acties gedurende een goed deel van de avond vol. Intussen hadden de „echte" krijgers blijk gevend van een ongemeen ge voel voor een lenige strategie het strijdtoneel verlegd naar Scheveningen, om precies te zijn naar het Gevers Dey- nootplein. Een plek, die hun althans vol doende ruimte bood voor hun oorlogs zuchtige aspiraties. Daar stelden Leiden en Delft zich in slagojpde op. En daar ontbrandde ook de actie, die in de ge schiedenis niet ten onrechte als de „Operatie-rotje" geboekstaafd zou kun nen worden. Tientallen sissende, knallende en on welriekende geuren verspreidende dings- kes vlogen op geringe hoogte door het luchtruim, overal onrust en paniek zaaiend. Eén ogenblik leek het er wer kelijk op alsof het tot een min of meer geregeld treffen tussen beide partijen zou komen, in de nabijheid van het fees telijke Kurhaus. Maar op dat moment wierp het in een overval-auto gearri- yeerde corps agenten zich in de strijd; vaktechnisch met de blanke sabel. En zij werden daarbij geassisteerd door he- ren-in-civiel, die op overtuigende wijze met een gummi-knuppel zwaaiden. Toen veranderde op slag het aspect van de veldslag in de zin, zoals wij het boven reeds omschreven. Leiden en Delft keerden zich gezamenlijk naar stig rotjes werpend tegen de Haagse politie. Er was echter al ras geen sprake meer van een aaneengesloten front. In plaats daarvan deden zich overal kleine, verspreide acties voor. U moet het uw verslaggever dan ook maar niet kwalijk nemen, dat hij tenslotte het overzicht over de strijd verloor. Bovendien verloor hij zo nu en dan veel tijd, omdat hij nog slechts door ostentatief te zwaaien met zijn pers legitimatie kon voorkomen, dat een poli tioneel zwaard dreigender nog dan het beruchte zwaard van Damocles op zijn onschuldig hoofd neerkwam. Desalniettemin kon hij wèl constate ren, dat de hoffelijkheid soms toch niet onder de heftigheid, waarmee de strijd werd gevoerd, leed. Met name toen een student, met een niet onrustbarend bloedend hoofd, beleefd aan een troep je agenten kwam vragen: Hebben de heren misschien ook een verbandje voor mij?" Waarop een der geüniformeerde he ren minzaam uitnodigde: „Gaat u dan maar in de jeep zitten." Een gevoelige knak werd aan het mo reel van de studerende krijgers toege bracht, toen het opperhoofd van de Lei- denaars een zeer militante in een leren pak gevatte heer, die gezeten op zijn motor overal de strijdlust aanwak kerde gevankelijk werd weggevoerd. Langzaam bloedde het gevecht dood; al leen het moeilijk te dempen rotjes- rumoer duurde nog geruime tijd voort. Rest nog de vraag of in het vervolg het ontzet van Leiden herdacht gaat wor den met het beleg van Den Haag.... De studenten, met wie wij in de late avond spraken, toonden zich ver ontwaardigd over het optreden van de Haagse politie. Zij verklaarde*" de politie van te voren gewaarschuwd te hebben, dat zij, om de excessen van het vorige jaar te voorkomen, net Gevers Deynootplein hadden uitge kozen als terrein voor hun traditio nele veldslag. De Haagse jeugd zou zich daardoor niet in de strijd kunnen mengen. Zij hadden, zo zeiden ze, van de politie meer begrip verwacht voor dit traditionele gebeuren, dat thans door het gebruik van de bloie sabei onmogelijk was geworden. Hun on derhandelaars werden door de politie niet ontvangen, ook niet toen de „commandant te velde" van de Lei- denaars aanbood het gevecht te be ëindigen, omdat buitenstaanders met lege bierflessen wierpen. De politie deelde hem mede, dat „het versloren van de openbare orde geen grond voor discussie vormde". De Haagse politie heeft haar kraent- dadig optreden tegenover de studenten als volgt gemotiveerd: De talloze klach ten, die het vorige jaar naar aanleiding van de drie October-veldslag van de zij de der Haagse burgerij binnengekomen waren, waren voor de wnd. burgemees ter van Den Haag aanleiding geweest in te grijpen. De studentencorpora, zo verzekerde ons de politie, waren te vo ren mondeling en schriftelijk gewaar schuwd. dat zij bij het verstoren van de openbare orde gestraft zouden v/oi - den als iedereen. Ook de „goed oedoel de" molestaties van de politie zouden niet meer worden getolereerd, omdat de politie hierin een ondermijning zag van haar prestige. Het ingrijpen met harde hand ts. aldus de politie, noodzakelijk geweest. Met de gummiknuppel en een bevel was bij de studenten niets te berei ken, meende de politie. Daarom moest de blote sabel getrokken worden. De politiemacht, die de „groenen" be streed, bestond uit 100 agenten en 24 rechercheurs. Een deel van hen was be last met het bewaken van de Passage en het Binnenhof, die voor elk verkeer waren afgesloten. Naar verluidt, wil de minister voor „al- Duitse aangelegenheden", Jacob Kaiser, aan zijn ministerie een speciale afdeling verbinden, die zich zal moeten bezighou den met de grenscorrecties aan de weste lijke grenzen van Duitsland. In samenwerking met de „Neder landse Katholieke Bond voor het Ge zin" organiseerde de Vlaamse vereni ging „Het Gezinsleven" tijdens het weekeinde studiedagen te Brugge, die in het teken stonden van „christelijke vernieuwing van het gezinsleven in Vlaanderen en Nederland." Nadat de heer Leo Raels, voorzitter van "Iet Gezinsleven" had gewezen op het belang van die vergadering, licht te de heer Van Houtte, algemeen voor zitter van de Hoge Raad voor het gezin, een instelling, die wij in Nederland niet kennen, het probleem „Staat en gezin" toe. Hij legde de nadruk op het gevaar van de staatsinmenging. De heer Van Meegeren, voorzitter van de Nederlandse Bond voor het Ge zin, sprak over de in Nederland ge voerde campagne voor herstel van het gezinsleven en wees op de noodzakelijk heid van een nauwe samenwerking tus sen de Nederlandse en Belgische orga nisaties. Daarna hebben verscheidene Nederlandse afgevaardigden het belang van de invloed der ouders onderstreept. 55 Er stond nog een artikel in de krant, dat mij bijzonder interesseerde. Het ging over Catherine Tremaine, en het was geschreven te Santa Rosa, Califor- nië, waar zij volgens het artikel al thans alleen op een kamer woonde. Ze had de verslaggever geen inlichtin gen kunnen verstrekken omtrent de verblijfplaats van haar broer. De ver. slaggever ontwikkelde derhalve de the orie, dat Philip Tremaine wel eens dood kon zijn, in welk geval zij erfgename was van het vermogen Haar antwoord was zeer vormelijk geweest. „Ik wens het geld niet en zal geen enkele poging aanwenden om het in mijn bezit te krijgen. Mocht het mij toch ten deel vallen, dan zal ik het in handen stellen van mijn gemachtigde, opdat hij er voor nuttige of liefdadige doeleinden over kan beschikken al naar hem goeddunkt." De verslaggever had het hierbij niet gelaten en de veronderstelling uitge sproken dat Philip Tremaine wellicht het slachtoffer was geworden van Mike Finney, die de politie nog steeds niet had kunnen achterhalen. Ze had ge antwoord: „Dat kan ik niet geloven. Ik heb afscheid van mijn broer genomen in een taxi in San Francisco en hij ver telde mij dat hij weg ging. Ik kan hem niet kwalijk nemen dat hij niet terug gekeerd is, maar ik bid steeds dat ik nog eens mag horen dat hij in veilig- heid is". Ik las het artikel een paar maal ever en peinsde. De andere kranten hadden er weinig aan toe te voegen, dus nam ik ze bij elkaar en wierp ze op bed. Ik wist nu wat mij te doen stond. Ik ging naar de kast en haalde een pakje uit mijn jaszak. Het was het pakje dat ik bij Manuel Ruiz had terug, gehaald, en het lakzegel zat er nog op. Ik verbrak het zegel. De inhoud wierp enkele herinneringen in mij op, die ik zo snel mogelijk zou trachten te ver geten. Als Mike Finney werd ik ge zocht wegens moord, en voor moord kan men uitgeleverd worden. Ik bekeek mijn paspoort, het geldige, waarmee ik uit Europa naar Mexico was geko men. Er stonden mijn naam op, mijn foto en mijn vingerafdrukken. Ik las het nog eens door, pakte dan alles weer in 'en verliet de kamer. Ik liep weer over het terras, naar de schaduwrijke bomen. Ik liep door tot het strand waar het zand geel glinsterde onder de maansikkel. Het zilveren licht scheen op de golven, die in de branding uiteenstortten tot schuim. Ik ging zowat een halve mijl het strand langs, tot ik op een plek kwam, waar de rotsbodem uit het zand oprees en een uitloper in de branding stuurde. Ik klom op de stenen rug en liep zeewaarts. Bij eb stond het hier droog en lag het vol met schelpen en zeemos. Maar nu kwam de vloed op, en iedere keer als de grote golven in de branding voorover tuimel den, kwam er een woeste laag schuim aangestoven, ontmoette de rotswand en spatte omhoog in een fontein van hon derdduizend warme witte droppels. Dan trok het water zich ijlings terug, en glimmend en kaal verscheen weer de grimmige rotsbodem. Ik ging zitten en liet me door het warme schuim besproeien. De nacht was warm, en dat gaf een heerlijke verfrissing. De golven liepen storm tegen de onwrikbare kust. Een tijdlang bleef ik kijken, en het leek me hier een geschikte plaats om met Mike Fin ney af te rekenen. Ik haalde de venve- loppe uit mijn zak en nam er de aan bevelingen uit, die ik tijdens de oorlog had gekregen. Ik vouwde ze samen en begon langzaam het papier in snippers te scheuren. Eén voor één verdwenen de. stukjes papier over de steilte in het kolkende water. Ik/was hiermee klaar en wilde juist opnieuw mijn hand in de enveloppe steken, toen er naast me een schaduw op de rots viel. Het was de schaduw van een man. Ik liet me zijwaarts omrollen en draaide me tegelijkertijd om, maar werd door niemand besprongen. In plaats daarvan hoorde ik een hoonge lach, en toen ik opkeek, zag ik tegen de maanlichte hemel het silhouet van een man met een revolver in zijn hand. Het was Philip Tremaine. Hij hield de revolver op mij gericht. „Verroer je niet, Finney", zei hij. Je dacht zeker, dat je met mij klaar was?" „Ik hoopte het", zei ik. „Nu, dan zal die hoop weldra bewaar heid worden, want binnen enkele ogen blikken zul je met alles klaar zijn". Hij zette zich op een. rotsstuk, ongeveer twee meter van mij vandaan. „Blijf zo zitten, op handen en knieën", sprak hij. „In zo'n houding beval je me het best". Zijn stem klonk spottend. „Het was barmhartiger geweest", ging hij voort, „als ik je ineens de volle laag gegeven had, maar ik moest juist den ken aan die avond in het hotel, toen je me rteersloeg. Daarom besloot ik niet barmhartig te zijn". „Verklaar je nader", zei ik. Achter mij hoorde ik de golven op de rotsen beuken. „Met alle genoegen", zei hij, en hij lachte opnieuw. „Ik zal je alles vertel len. In de eerste plaats wil ik je ge lukwensen met de wijze waarop je ,ie van je taak gekweten heb. Je hebt het er heel wat beter afgebracht dan ik verwachtte. Je had alleen maar hoeven dood te gaan, zodat Catherine het geld voor mij in ontvangst had kunnen ne men. Maar zij strooide roet in het eten Je hebt mijn naam van elke smet ge zuiverd, dus nu kan ik zelf het geld incasseren, snap je?" „Dan zou ik me maar eerst een ander gezicht laten aanmeten", zei ik. „O, daar maak ik me geen zorg over. Met mijn handtekening en mijn vinger afdrukken kan ik altijd bewijzen, dat ik Philip Tremaine ben. Mijn gezicht behoef ik niet te laten zien. Ik heb zelfs nog een paar foto's van jou over, en ik kan zonder moeite mensen vinden, die zullen zweren, dat het foto's van mij zijn. Met het geld, dat me te wach ten staat, koop ik alles en allen". Hij lachte al bij het vooruitzicht van de ge neugten, die hem te wachten stonden. „Het enige wat mij dwars zit, ben jij". Hij vatte de revolver vaster in zijn hand. „En dat makkelijk genoeg. Geen mens weet, dat ik hier ben". „Er is nog zoiets als een moord". „Moord?", zei hij. „Mike Finney heeft ze begaan. Alle twee". „Alle twee?" (Wordt vervolgd) Nadat de Nationale Reserve reeds bij het koninklijk bezoek aan Brabant een officiële taak had vervuld zal zij bij het. bezoek van het koninklijk echtpaar aan Overijssel, 11 October, eer.- erewacht betrekken bij c.e ambtswoning van de commissaris der koningin, waar de hoge gasten de maaltijd gebruiken en over nachten. De totale sterkte van deze ere-wacht zal bestaan uit 150 officieren, onderoffi cieren en manschappen. De leden van de Nationale Reserve zijn allen: vrijwil ligers. Zij staan onder commando van kapt. Van IJzeren. Een peloton bestaat geheel uit jonge mannen, die aan de Tropische Landbouwschool te Deventer studeren en de twee andere pelotons komen uit Nijmegen. De regeringen van Nederland en Bel gië zijn overeengekomen een vereenvou digende regeling te treffen met betrek king tot de toegang der oorlogsschepen van een der beide staten in de havens van het andere land, alsook omtrent de doorvaart van gemeenschappelijke wa terwegen. De formaliteiten zijn tot een minimum beperkt: de toegang of de doorvaart van oorlogsschepen, die zich verplaatsen om dienstredenen, wordt geregeld door een eenvoudige kennisgeving aan de be voegde autoriteiten van het andere land. Deze kennisgeving heeft tot doel de veiligheid der scheepvaart te verzeke- De subsommissie voor het horen van de „Waardevolle Belangen" heeft over eenstemming bereikt over het ontwerp- reglement van orde voor het horen van dé vertegenwoordigers der „Waardevol le Belangen." Dit ontwerp wordt de Centrale Commissie ter goedkeuring voorgelegd. _De drie Zuid-Slavische schaakspelers Kostic, Fuderer en Matavonic zijn niet te Baam aangekomen, zodat de wed- strijdcommissie van het internationaal toumooi hen heeft vervangen door res pectievelijk, de Nederlanders Henneberke en Barendregt, beiden uit Amsterdam, en de heer Walingdijkstra uit Leeuwar den. De uitslag van de uitgestelde partij van de eerste ronde (groep B) luidt: De Groot (Soestdijk)Walingdijkstra (Leeuwarden): y,y,. De uitslagen van de tweede ronde luiden: groep 1: Visser (Utrecht) Spanjaard- (Utrecht) y,XADe Lange (Soestdijk)Tordion (Zwitserl.) 10; Barendregt (A'dam)Kramer (Leeuwar den) y,; Dr. Euwe (A'dam)Hen neberke (A'dam) 10. Groep B: Van Oosterwijk Bruin (Maar tensdijk)Walingdijkstra (Leeuwarden) 10; Mevr. Heemskerk (Amersfoort)— Paard (A'dam) 01; Apking (A'dam)— Donk (A'dam) 10; De Groot (Soes- dijk)Mueller (Zwitserl.) 0L Het bestuur van De Zwaluwen heeft be sloten de winnaar van de KNVB-beker extra te belonen om daardoor deze wed strijden aantrekkelijker te maken. Men zal n.l. aan elke speler van het winnende team een fraaie beker uitreiken, als een blijven de herinnering van een gewonnen eind strijd om de KNVB-beker, aldus meldt de Sportkroniek. Morgen om vier uur spelen m het Tilburgse Sportpark de volgende elftal len voor de samenstelling van het ver tegenwoordigend team, dat op 23 Octo ber in het Maurits-stadion tegen Luxem burg uitkomt: A-elftal: Saris (BW), Van Bun (MVV), Van de Sluys (BW), Lussen- burg (NAC), Krijgh (BW), Sluiter (BVV), Van Overbeek (BW), Weenink (Brabantia), Van Melis (Eindhoven), Van Roessel (Longa) en Franssen (PSV). B-elftal: Steiger (PSV), Bakers (PSV), Mertens (Willem II), Wassen- berg (Longa), T. van Tuyl (Eindnoven) Huybregts (BW), Schills (Sitt. B.), Adang (Bleyerheide), Dillen (PSV) Ra- venstein (MW) en Carlier (VW). De chef van de generale staf, generaal mr. H. J. Kruis, heeft ingesteld een sport commissie der Koninklijke Landmacht, die tot taak hefet de beoefening van sport in het leger te stimuleren en te coördine ren. Eminent strijdend wist Jan de Boer de Amsterdammer C. de Gooijer in een fraaie dampartij te verslaan en hem daardoor voor de titel van kampioen Noord-Holland uit te schakelen. De stand luidt thans: J. de Boer (Grootebroek) 10 pnt. uit 7, O. J. B. van der Sleen (Amsterdam) 8 pnt. uit 6, M. R. C. Stahlberg (Amsterdam) 7 pnt. uit 5, H. Feenstra (Breezand) 6 pnt. uit 5, H. Steenhuis (den Burg, Texel) 6 pnt. uit 6, J. Brouwer (Amsterdam) 5 pnt. uit 5, A. Bizot (Zwaag), B. J. de Boer (Assendelft) en C. de Gooijer (Am sterdam) 5 pnt. uit 6 en P. C. Swaan (Zaandam) 1 pnt. uit 6 partijen- s

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3