Nederlandse troepen moeten binnen zes maanden na overdracht terug" Hakenkruis op een vreemde plaats Oostenrijk voor de verkiezingen Smokkelend echtpaar in arrest mm Soavereiniteit dient volkomen te zijn NIEUW MINISTERIE VOOR KERKEN Acht hutkoffers vol met antiek Carmelieten keren terug naar Engeland Tot hoofd en hart Eén nationaal leger, en geen twee SCHIETPARTIJEN te PRAAG „Het weer. Arts die huto aanbracht niet veroordeeld Russen verbieden enkele plakkaten van de Volkspartij Kaasdistributie kan worden opgeheven UNQ-PROTESTACTIE 30.000 handtekeningen per dag in ons land NIEUW STADHUIS AAN DE AMSTEL Voorstel ingediend bij Amsterdamse raad m^èié$d Na vierhonderd jaar weer in Aylesford Mgr. J. Damen SMOKKELSCHIP IN BESLAG GENOMEN WOENSDAG 5 OCTOBER 1949 73ste JAARGANG No. 24581 RADIOREDE VAN SUKARNO 99 Besluit Tsjechische reg&ring Stichting „Nationale Katholieke Kerk" „Waarom heb je me dit gedaan GARRY DAVIS VEROORDEELD OP DE VALREEP Auto's van R.T.C.- leden bekogeld Bij „groenen-oorlog" te Scheveningen Klooster onveranderd Benoemd tot gezanschaps- raad Jacht van lx/z cmr in Straat-Malakka BUREAUX; SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na &50 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. J. W. Boerrigter. •Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run» V/nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per rr»mimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor ad vertent iën eventueel zooder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. In een radiorede, die Sukarno Dins dagavond heeft gehouden ter gelegen heid van de vierde verjaardag van de republikeinse strijdkrachten, zei hij: „Het standpunt van het leger is duide lijk: de souvereiniteit dient volkomen te zijn, aangezien wij onze strijdkrach ten beschouwen als het leger van een volledig onafhankelijk la'nd. Wij dienen de kern, de grondslag en het wezen van het toekomstige leger van de R.I.S. te vormen conform de beslissingen van de inter-Indonesische conferentie. Wü wensen de oprichting van een natio naal leger, dat zal bestaan uit leden van de T.N.I., het K.N.I.L., de veilig heidsbataljons enz. Eén nationaal leger en niet twee, één organisatie onder één ministerie en onder één commando. In dien de T.N.I. straks bij de overdracht van de souvereiniteit in staat is voor de orde en rust zorg te dragen zonder de hulp van buitenlandse troepen, be hoeven de Nederlanders generlei gezag meer in militaire aangelegenheden uit te' oefenen. Op dat tijdstip moeten de Nederlandse troepen al geconcentreerd rijn in de havenplaatsen of in garni zoenen om binnen uiterlijk zes maan den te repatriëren. Sukarno verzekerde de strijdkrach ten, dat dit ook het standpunt van de regering en de republikeinse delegatie in Den Haag is. „Bij het afwachten van de resultaten van de R.T.C. dienen wij volledig te beseffen, dat alles afhanke lijk is van onze toestand: zijn wij hier zwak, dan staat onze delegatie zwak; zijn wij hier sterk, dan staat onze de legatie sterk. Laten wij onze krachten verzamelen en ontplooien. De sterke behaalt de overwinning, de zwakke lijdt de nederlaag." Sukarno had in het eerste deel van zijn rede uitvoerig de geschiedenis van de geboorte van het republikeinse le ger besproken. Hij bracht o.m. in her innering, dat reeds tijdens de Japanse tijd de Peta, de Barisan Pelopor en an dere strijdkrachten waren opgericht, „niet om de Japanners te steunen, maar om de vrijheidsstrijd voor te be reiden. Wij hadden in onze revolutie niet kunnen slagen en het wapengeweld van de eerste en tweede actie niet met wapens kunnen beantwoorden, indien wij deze voorbereidingen toen niet ge troffen hadden," aldus Sukarno. „De eerste Nederlandse militaire ac tie heeft ons niet gebroken; de tweede deed ons in kracht toenemen. Wij heb ben nu een staat met een krachtige in ternationale positie. Wü hebben strijd krachten, die nog krachtiger zijn dan voor de tweede actie." Sukarno noem de deze een strategische misgreep van de Nederlanders: de Nederlanders ver loren uit het oog, dat wü weten, waar voor wü strijden. Wü wensen niet meer dan de vrüheid. De Tsjechoslowaakse regering heeft gisteren bekend gemaakt, dat zij een nieuw ministerie ingesteld heeft voor de Kerken, dat tot taak heeft alle Kerken onder het gezag van de volksdemocratie te brengen. Het departement zal staan onder leiding van een kabinets-minister. die door president Gottwald aangewezen zal worden. In Praag neemt men aan, dat het nieuwe ministerie onder leiding zal komen te staan van Josef Plojhar, de geschorste katholieke priester, die op het ogen blik de portefeuille van volksgezondheid beheert. Het kabinet heeft verder in zijn wekelükse zitting zün goedkeuring gehecht aan de voorgestelde nieuwe wet ter controle op de kerken, waarbü bepaald wordt, dat de staat alle salarissen aan de kerkelijke functionarissen zal betalen, maar in ruil daarvoor de controle zal krügen over de opleiding van de pries- tt' °yer a'.'e benoemingen, financiën en administratieve aangelegenheden. Te Praag is men van, mening, dat het tot wet verheffen van het wetsontwerp voor de regering de mogelijkheid zou openen in Tsjechoslowakije een „nationale katholieke kerk" te stichten, die losgemaakt zou worden van Rome. Beide wetten moeten nog in het parlement komen voor definitieve goedkeu- mtussen wordt van gezaghebbende vernomen, dat de regering besloten heeft de opening van het parlement uit te stellen tot eind Ocober of begin No vember. Aanvankelijk zou he parlement 15 September bijeenkomen om de Kerk wet, welke zulk een storm van protest uit kerkelijke kringen ontmoette, in stemming te brengen. Ingelichte kringen zijn van jnening, dat het bijeenkomen van het parlement is uitgesteld, omdat in regeringskringen geen eensgezindheid heerst over de vraag hoe snel de regering tegen de Kerk dient op te treden. Het officiële persbureau gaf de vol gende uitleg omtrent het nieuwe minis terie voor de Kerken: „De oprichting van een ministerie voor' kerkelijke aangelegenheden heeft ten doel de behandeling van deze aan gelegenheden, die tot nu toe bij ver schillende instanties berustte, te centra liseren en er voor zorg te dragen, dat het kerkelijke en godsdiensige leven zich overeenkomstig onze grondwet en de beginselen van onze volksdemocratie ontwikkeld d. w. z. op basis van gods dienstige verdraagzaamheid en gelük- heid van alle secten." Omtrent het wetsontwerp voor con trole op de Kerken wordt gezegd: „Dit wetsontwerp betekent een nieuwe fundamentele wijziging in de betrekkin gen tussen de staat en de Kerk. Aan de ene kant is het ontwerp een garantie, dat de gidsdienst niet misbruikt zal wor den voor tegen de staat gerichte doel einden, aan de andere kant zijn alle eer- Zaterdagavond hebben zich in Praag schietpartijen voorgedaan, waarbij drie personen werden gedood en verschillen de andere gewond. Een der slachtoffers zeide voor hij aan kogel wonden in de maag stierf: „Kameraden, waarom heb je me dit ge daan?" Het eerste incident deed zich voor in de wijk Ziskov, vroeger bekend als de „rode voorstad". Drie mannen, die tnog niet geïdenti ficeerd zün, wandelden daar rustig, toen een zware auto hen achterop reed. De inzittenden schoten een tommygun op hen leeg. Een der mannen was op siag dood, de tweede stierf enige tijü later het was van hem, dat boven staande woorden werden opgevangen. De derde werd ernstig gewond. De politie stelt een onderzoek in. De tweede schietpartij viel voor aan de andere kant van de stad, waar even eens vanuit een auto een regen van ko gels werd afgeschoten op een groep mensen, die op de trolleybus stonden te wachten. Een van hen werd gedood en een ander ernstig gewond. De ge wonden zijn thans in het ziekenhuis on der politiebewaking. Ooggetuigen verklaarden, dat de in zittenden van de auto in uniform ge kleed waren. Garry Davis, wereldburger nummer 1, is gisteren in Parijs veroordeeld Lot 8 dagen gevangenisstraf met aftrek van de tijd, doorgebracht in voorarrest, wegens het in Frankrijk verblijven zonder deugdelijke papieren. Davis merkte op: Ik verzoek om het voorrecht even lang als Jean Mo- reau (die wegens dienstweigering zit) m de gevangenis te blijven", doch deze vrome wens bleef onvervuld. lijke priesters financieel verzekerd." Er wordt nog aan toegevoegd, dat deze wet zeker een belangrijke stap zal zijn in de richting van een grotere verbon denheid tussen de regering van de volks democratie en de eerlijke priesters, die de reactionnaire aansporingen van de Tsjechische katholieke hiërarchie uit gevoerd op bevel van het Vaticaan verwerpen. Sukarno besloot met het geven van vijf richtlijnen voor het leger: de re publikeinse grondwet is de politiek van het leger; het leger hangt geen be paalde politiek aan; het leger heeft slechts tot taak de Staat en de staats- politiek te dienen; bij de verdediging van de staat en de staatspolitiek ont kent het leger het compromis; het leger dient bezield te zijn en een sterke over tuiging te bezitten. In het thans door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ge publiceerde persbulletin (dat gedateerd is 26 September) is een meer dan drie bladzijden beslaand artikel opge nomen, dat zich bezig houdt met de po litiek der Verenigde Staten ten aanzien van Indonesië. Het artikel behandelt achtereenvolgens „De geschiedenis van het geschil", „Gemaakte vorderingen bij het streven naar een oplossing" en „De vooruitzichten". In „De vooruitzichten" wordt ver klaard, dat de Amerikaanse regering het „niet onredelük acht te verwach ten, dat de Ronde-Tafelconferentie een gunstig resultaat zal opleveren"; waaraan wordt toegevoegd: „Indien de conferentie slaagt, zal het het streven der V. S. zijn de Indonesiërs te helpen bü het verkrü'gen van een samenhangend en doelmatig bestuur. Ook zijn de V. S. bereid, indien hun dit wordt verzocht, de Indone siërs technische hulp te verlenen, voor zover dit met de begrotings- eisen in overeenstemming is te brengen". Het is duidelijk, dat de Indonesiërs er goed aan zullen doen een zo volledig mogelijk gebruik te maken van de be kwaamheid der Nederlanders op tech nisch gebied en in bestuursaangelegen heden. Dertig jaar geleden steeg het eerste K.L.M.-toestel van de grasmat van Schiphol op. Het was toen nog alleen maar een weiland in de Haarlemmer meerpolder. Thans behoort Schiphol tot een van de modernste luchthavens van de wereld. Een foto van het vliegveld bij nacht. Ook dan heerst er grote be drijvigheid. Verwachting tot Donderdagavond: In de nacht en ochtend: Op vele plaatsen mist en weinig wind. Mor gen overdag: Nu en dan overdrijven de wolkenvelden maar droog weer, voor de tijd van het jaar hoge mid- dagtemperaturen en zwakke tot ma tige Zuidelijke tot Zuid-Westelyke wind. Zon: 6.48—18.08 Maan 17.59—5.54 „Kamptoestanden 1944'45'48" is de titel van een brochure in een bewa- ringskamp geschreven door de poli tieke delinquent Fr. v. d. Vaart Smit, die zelf door het Bijz. Gerechtshof tot negen jaar was veroordeeld. In een der daarin genoemde gevallen werd de arts Z. van het N.O.P.-ziekenhuis te Vollenhove ervan beschuldigd, dat hü in de buikwand van een politiek delin quent een hakenkruisteken zou hebben gekorven, waarvan Be littekens waren achtergebl even. Hü stond than? terecht voor de Zwol se politierechter. Uit de verhoren van de Vollenhoven- se arts en van diens voormalige assis- (Van onze Weense correspondent) Op 9 October gaat Oostenrük naar de gers voortdurend op hun plichten wü- zen. Als geheel genomen is en blüft de be- stembus. Vergeleken bü de Italiaanse volking tegen de communisten gekant, verkiezingscampagne van het vorig vooral echter tegen de linkervleugel der jaar verlopen de voorbereidingen hier s?«alisten, die onder leiding van Scharf zich b« de communisten hebben aange- m Oostenrijk vrq rustig. Het opvallend- sloten en een zgn. links blok hebben ge ste is, dat de communistische partij vormd. De grote onzekerheid omtrent eigenlijk heel zwak op de voorgrond de uitslag ligt bü de „vierde partü" met treedt en men fluistert dat Rusland er name bÜ het "Verband der Unabhangi- ireeut en men fluistert, dat Rusland er gen„ van dr Kraus. Het is wel een geen gëld meer voor over heeft. De dwergpartü, maar zij schünt toch vrü Volkspartü echter, die men altüd voor grote aanhang te vinden, omdat de vroe- te burgerlijk en passief heeft gehou- geTe "ationaal-socialisten en de andere ontevredenen hier een onderkomen vin den, laat het meest van zich horen en den. zien. Zü beschikt over de beste en op vallendste plakkaten in Wenen, terwijl luidsprekers 's avonds de voorbügan- tenten bleek, dat de politieke delin quent, die verblijf hield in een der be- waringskampen in de N.O.P., wegens een ernstige blindedarmontsteking op genomen moest worden in het zieken huis te Vollenhove, waar dokter Z. de gebruikelijke operatie verrichtte. Het was een zwaar geval geweest en nadat de wonde was gehecht, had een der as sistenten gevraagd, of het niet beter was geweest de snede verticaal aan te brengen. Deze opmerking werd door de arts met een grap beantwoord en daar bij had hij schertsenderwijs met een pincet in de vorm van een hakenkruis een paar streepjes getrokken op de buik van H. W. De arts begreep niet goed hoe het mogelijk was, dat die krasjes littekens hadden nagelaten. De Officier van Justitie, mr. Brant- jes, noemde het voorgevallene een op geblazen voorval, ofschoon de grap te laken is. Hier was geen opzet aanwezig om te mishandelen of om de patiënt blijvend met een tatouering te tooien. Hij vorderde vrijspraak. De politierechter mr. 't Hooft deed zulks. Op een bijeenkomst te Deventer van de Verenigde Oostnederlandse Kaas handelaren was men algemeen van oor deel, dat de kaasdistributie gerust kan worden opgeheven, daar er dan een verlaging van consumptie wordt ver wacht. Naar eerst nu bekend wordt, heeft de douane-recherche in samenwerking met de Rotterdamse en de Amsterdamse politie 30 September bij het vertrek van het s.s „Veendam" een smokkelend echtpaar, dat zich bovendien aan dief stal had schuldig gemaakt, gegrepen. De mensen, van oorsprong Amster dammers, waren geruime tijd geleden naar Amerika vertrokken, waar zij een slijterij waren begonnen. Zij waren ge naturaliseerd tot Amerikanenen stuur den na de oorlog geregeld geschenken pakketten, echter zo werd ons ge zegd niet zo zeer met de bedoeling oud-landgenoten te helpen, alswel om te zijner tijd hier over gelden te kun nen beschikken. De opzet schijnt goed' geslaagd te zijn, althans begin van deze zomer kwam het echtpaar naar Neder land om hier een vacantie van drie maanden door te brengen. Zij namen hun intrek in een huis aan de Wees- perzijde te Amsterdam. Al spoedig viel het op, dat zij grote bedragen aan geld uitgaven en daar zij „vreemdelingen" waren trok dit de aandacht van de douanerecherche. Er werden eens in- Naar aanleiding van het treffen op het Gevers Deynootplein te Scheveningen tussen Haagse politie en studenten in het kader van de traditionele veldslag tussen Leidse en Delftse „groenen" deelt de politie nog het volgende mede: „Toen de chauffeur van Rum voor het Kurhaus voorreed om Mohammed Rum af te halen, is door het naar binnen wer pen van een stuk vuurwerk een der kussens vóór in de auto geheel ge schroeid; de chauffeur werd bekogeld. Hetzelfde overkwam de chauffeur van Sultan Hamid II". Het A.N.P. tekent hierbij aan, dat ver schillende auto's vóór het Kurhauster- ras stonden geparkeerd. In de onmiddel lijke nabijheid van deze parkeerplaats voerden de Leidse en Delftse „groenen" hun onderling gevecht. Hierbij werd druk gebruik gemaakt van rotjes en an der vuurwerk, dat in alle richtingen werd uitgeworpen. Enkele rotjes ont ploften om en bij de auto's. Wij hadden echter niet de indruk, dat de studenten met opzet de auto's van gedelegeerden der R.T.C. bekogelden. lichtingen ingewonnen en het doen en laten van het echtpaar werd nagegaan. Het bleek, dat zij handelden in diaman ten en goede contacten met de onder wereld hadden; voor grote bedragen kochten zij antieke voorwerpen. Groot was de verrassing van het echt paar toen zij op het punt aan boord te stappen zowel politie als douane aan troffen die hen de we- versperden. Een nauwkeurig onderzoek aan den lijve en in de bagage van niet minder dan acht collies maakte voor de politie mensen veel duidelijk. De collies, allen grote hutkoffers, ble ken een bonte verzameling van allerlei oude en antieke voorwerpen te bevat ten, waaronder ook die van diefstal uit een huis aan de Weesperzijde afkom stig. Onder haar kleren had de vrouw een aanzienlijk bedrag aan gouden voorwerpen en dollarbiljetten verbor gen. Vastgesteld is dat de waarde van de goederen, die naar Amerika hadden zullen verdwijnen, enkele malen f 10.000 is. De West-Duitse regering heeft bü de geallieerde Hoge Commissie geprotes teerd tegen de jongste Nederlandse grenscorrectie in het gebied van Kleef, waarbij Nederland een strook land van 1 kilometer lengte kreeg toegewezen. In dit gebied, dat om verkeerstechni sche redenen aan Nederland werd toe gewezen, wonen tien Duitsers. Gemiddeld dertigduizend handteke ningen per dag komen alleen uit Ne derland bij het bureau van de UNO- protestactie binnen. Een bewijs, dat de oproep van Henri de Greeve weerklank heeft gevonden onder de katholieken en niet-katholieken. Dit aantal is voorna melijk afkomstig van de parochiële actie in Nederland. Daarnaast begint ook uit het buitenland een gestadige en steeds toenemende stroom van hand tekeningen nar het bureau te vloeien. Bij deze handtekeningen zijn niet ge rekend de protesten ,van grote natio nale en internationale organisaties en bewegingen, die zich in een eigen pro test tegen de vervolgingen in Oost- Europa richten tot de Verenigde Na ties. Zo heeft ook het Katholiek Onder wijzers Verbond in Nederland, met zijn 16.000 leden, zich bij de protest actie aangesloten. Ook de hoofdaalmoe zenier, mgr. H. J. J. M. van Straelen, heeft het protest getekend en toestem ming gegeven om allé aalmoezeniers bü deze actie in te schakelen. De Union Internationale d'Educatkm Catholique heeft medegedeeld, dat zü alle bij haar aangesloten organisaties zal aansnoren aan deze actie mede te werken. "Uit Rome ontvangen wü ver der bericht, dat de daar gevestigde Hongaarse Katholieke Actie, onder lei ding van mgr. Sigismond Mihalovics, de protest-actie van Henri de Greeve zal propageren onder de Hongaarse emigranten. In Oostenrijk is een eigen landelijk centrum gevormd voor de actie, welks adres is: Erzbischöflisches Seelsorgamt, Stephanplatz 4, Wenen. B. en W. van Amsterdam hebben thans eindelük een voorstel bij de raad ingediend om het nieuwe stadhuis *e bouwen in de voormalige Jodenbuurt aan de Amstel, waar door herstel van de vroegere Houtkopersgracht (thans t Waterlooplein) een eiland zal ontstaan. Op de plaats, waar men zich eerst het nieuwe stadhuis had gedacht, n.l. aan het Frederiksplein, zal nu een opera ko men. Het huidige stadhuis blüft bestaan, doch daarin blijven of komen de tech nische gemeentediensten. De St. Anto- niusparochie (Mozes en Aaron) aan het Waterlooplein heeft bezwaren tegen het plan ingediend omdat 'de pastorie met kapel en vergaderzaal en het vereni gingsgebouw zullen moeten worden af gebroken, maar B. en W. menen, dat daarvoor ruimte kan worden gevonden op percelen van gesloopte huizen aan de andere zijde van de kerk De uitvoering van het herstelplan voor de voormalige Jodenbuurt kost 23 millioen gulden (het stadhuisplan zelf is daar uiteraard niet bij inbegrepen) Met de regering is overeenstemming be reikt; zij zal in de kosten büdragen. De Volkspartij is vol goede hoop en zij laat zóveel van zich zien en horen, dat de Russen een te groot succes van deze partij vrezen. Daarom hebben de Russen, enkele plak katen van de Volks partij verboden, om dat deze te duidelijk voor de expansie- zucht van Rusland en de vorming van 'n volksdemocratie in Oostenrijk waarschu wen. Ook zün het juist de plakkaten der Volkspartij, die door de tegenstanders worden afgescheurd en beklad. Men .ziet dit het duidelükst aan het geweldig gro te plakkaat tegenover de Zwedenbrug. Hier gaat een arbeider zwaar gebukt onder de last van cikkel en hamer, terwijl de al- beelding van 'n vroe gere krijgsgevangene de voorbügangers toe roept: Luistert naar ons! Beide plakkaten zijn nu in Wenen en in de gehele Russi sche zone van Oos tenrijk verboden. Het feit, dat de Russen zich nog in de laatste dagen direct met de interne aan gelegenheden van Oostenrijk gaan be moeien, bewüst, dat z,j een overwinning van de Volkspartij vrezen. En deze zal op haar beurt wel genoeg ruchtbaarheid geven aan dit verbod, evenals aan het feit, dat kanselier Figl enkele dagen geleden door communisten werd lastig gevallen, die met vijftien auto bussen uit de Russi sche USIA-bedrijven waren gekomen. (Door Douglas Newton, redacteur van „Universe") T. a n r tt, *ri-^i. u. j *.zDe Hoge Vertegenwoordiger van de Kroonde heer A. H. J. Lrormïe, links j **2 ZSZJS LerlC5 ^JlSar^eJ:etn 5* reikte op het "terrein non de marinekazerne Weitevredente Batavia het oude klooster te Aylesford in het graafschap Kent in Zuid-Engeümd, is het wellicht interessant om enige gegevens over dit klooster te verschaffen. Want in dit klooster is het eerste Algemeen Kapittel van deze orde gehouden en wel in 1247. Het koos toen de H. Simon Stock, Simon van Engeland, tot generale prior en de regel, welke de orde thans nog onderhoudt, is door hem ontworpen. Hierdoor is Simon Stock de stichter van de orde geworden, zoals de wereld haar nu kent. Het klooster Aylesford is daardoor in feite moederklooster geworden van de Carmelieten in Europa. dte volksdevotie voor het „bruine sca pulier." De Orde is ontstaan in Palestina op de berg Carmel in de vroegste dagen der geschiedenis, toen mannen uit alle volkeren, Engelsen, Fransen, Spanjaar den en Italianen daar samenstroomden om er het kluizenaarsleven te leiden. Dezen werden uit hun rotsholen ver dreven toen de Saracenen het H. Land overstroomden, ofschoon zij wel be scherming ondervonden van een Engel se kruistocht onder leiding van Ri chard, graaf van Cornwall, broer van koning Hendrik III. Toen dit leger naar Engeland terugkeerde in 1241 bracht het een groep van de monniken mee. Dezen werdén hartelijk te Westminster ontvangen door koning Hendrik III en hij gaf hun toestemming om nederzet tingen in Engeland te stichten. Edelmoedige Engelsen gaven hun landgoederen voor dit plan. De belang- rqkste schenking was die van Richard de Crey, graaf van Kent, n.l. zijn be zittingen op de oevers van de rivier de Medway, midden tussen de rijke met boomgaarden begroeide heuvels van Kent, zich uitstrekkend tot de hoofd stad Maidstone van het graafschap. Hier wat 't dat dé H. Simon Stock, die zich bij de kluizenaars had aangesloten op een pelgrimstocht naar het H. Land' be wees, dat een groot contemplatief ook een man met brede kijk en practische wijsheid kan zijn. Door de regel, die slechts voor kluizenaars bedoeld was, aan te passen aan de nieuwe omstandig heden waarin zij verkeerden en die ook veroorzaakt waren door het feit, dat de monniken rondtrekken om te prediken, bewaarde hij de contemplatieve geest, maar maakte haar tevens tot een mis sie-orde die zich over heel de wereld kon verspreiden. Van Aylesford uit ver spreidde zich ook over de gehete wereld Ofschoon de Carmelieten het klooster meer dan vierhonderd jaar geleden ver lieten, is toch nog zeer veel overgeble ven van wat eens driehonderd jaar lang moederklooster was. Een oud ge bouw van Kentische leisteen en bak steen, door zon en regen verweerd, heeft een behoorlijke charme gekregen. Het is gebouwd aan de oever van een zacht stromend riviertje. Het middel punt van het klooster vormt een met gras begroeide kloostergang. Het kloos ter zelf onderging weinig verandering. Ofschoon het sinds het vertrek der monniken in handen van leken terecht kwam, is het gebouw toch gerespec teerd. De kloostercellen van de monni ken, vertrekjes, de een boven de an der, zijn nog intact. Ook het oude gas- tenkwartier is nog ongedeerd, evenals de watertoegang van de Medway en het grote refectorium, 32 meter lang mi 12 meter breed met een houten dak. De visvijvers zijn klaar om weer voorzien te worden. Ook de oude pomp is nog overgebleven, kunstig gemaakt volgens het beginsel van de slinger. Dit wijst er op dat de oude monniken, al waren zij ook mannen van gebed, toch ook methoden wisten te waarderen die veel werk bespaarden. Het gebouw zélf it inderdaad een uniek voorbeeld van een priory die nog onveranderd is gebleven sinds de da gen van de Hervorming. De tijd heeft Wie tegen God kiest, kiest de ellende. IM-4. f commandeurskruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw uit aan de commandant der Zeemacht in het Oosten, vice-admiraal A. S. Pinke. natuurlijk zijn stempel op het gebouw gedrukt en het zal een groots werk zijn om alles weer in oude glorie te herstellen. Maar toch zullen de Carme lieten het huis weer voor het belang rijkste deel terugvinden zoals het was, vierhonderd jaar geleden. De aankoop van het klooster Ayles ford is de kroon op een jarenlang moeizaam ptreven om de vroegere Engelse provincie der Carmelieten te herstellen. Dat gaat terug tot het jaar 1614, toen Engelse Carmelieten zichzelf aanboden als kapelaans voor de Spaan se en Portugese gezantschappen met de bedoeling om voor het Engelse volk te preken. Dit streven nam bijzonder toe in de tijd, toen Carmelieten van de Ierse provincie werden belast met mis sies in Wales en Kent. Deze laatsten begonnen in Faversham niet ver van Aylesford en zij stichtten een strenge congregatie in het stadje, maar bouw den bovendien een schitterend heilig dom voor de H. Maagd te Hartley. Zij bouwden namelijk uit een schuur met rieten dak een kapel. Hier mankten de zware balken en het ruwe ongeschaaf de hout het kapelletje tot een echte kribbe van Bethlehem. En het werd meer en meer centrum voor reizigers, die hier enige minuten hun reis onder braken om er te bidden en dan weer verder trokken langs de „oude Pel grimsweg" naar Canterbury en de va- cantiesteden in Kent. Van deze steden is de idee uitgegaan om Aylesford weer terug te krijgen als Carmelietenklooster. (Van onze Romeinse correspondent) Tot toegevoegd Kerkelijk Gezant- schapsraad aan de Nederlandse legatie bij de Heilige Stoel is benoemd Mgr. Drs. J. Damen en tot honorair Kerke lijk Gezaniscbapsraad Mgr. de. B. Eras. De Kon. Marine is, zoals gisteren reeds in een deel van onze oplage werd ge meld, er in geslaagd in de nacht van Zaterdag op Zondag in Straat-Malakka beslag te leggen op de beruchte smok- kelspeedboat van John Lie, de man. die volgens het artikel „Guns and Bibles" van de verslaggever Roy Rowan in „Life" jaren lang verboden handel tus sen Atjeh en de Overwal bedreef. John Lie was zelf niet aan boord. Op een signaal tot stoppen reageerde de boot door er op volle kracht van door te gaan; de afstand tussen het kor vet „Boeroe" en de speedboat werd hierdoor vergroot van anderhalf tot drie mijL Op een gegeven ogenblik draaide het schip af, aangezien de smokkelaars vreesden in handen van andere sche pen van de Marine te zullen vallen. Hierdoor werd de afstand kleiner en was het korvet in staat de speedboat onder vuur te nemen met een Oerlikon- mitrailieur. Na een jacht van anderhalf uur stak de boot plotseling alle lichten op en minderde vaart. Een van de mo toren was n.l. door de snelle vlucht over zijn toeren gedraaid en uitgevallen. Het korvet staakte bet vuren en met de scheepsroeper werd de bemanning van het smokkelschip opgedragen zich op het voordek te verzamelen. Geen der smokkelaars verzette zich tegen arresta tie. Tevoren was een aantal papieren overboord gegooid; de smokkelaars had den ook alle tqd zich van eventuele wapens te ontdoen. De lading bestond uit twee auto's, een truck, twee motorfietsen, binnen- en buitenbanden en een hoeveelheid me-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1