VOOR-UNIE IN WERKING WETSONTWERP MATERIËLE OORLOGSSCHADE GEWUZ1GD OVEREENKOMST IN POLEN TUSSEN KERK EN STAAT? Het is plicht van een generaal gehoorzamen te Totale maansverduistering in de nacht van 6 op 7 October Benelux-kind gaat lopen leren Invoer uit België voor 30 pet. vrij lonen en prijzen Verbetering.huisraadschaderegeling? Nachtelijke tocht van de volle maan door de aard Knaap te Helden-Panningen al weken vermist Tot hoofd en hart Vrije invoergoederen uit Marshall-landen Het weer. Op het Vaticaan niets hiervan bekend MASSA-ARRESTA TIES IN PRAAG Admiraal Somerville verzette zich tegen bevel, doch gehoorzaamde OORLOGSMISDADIGER OF IDIOOT? Helderzienden brengen geen uitkomst DONDERDAG 6 OCTOBER 1949 73ste JAARGANG No. 245S2 Ontwerpovereenkomst getekend Woensdag is ie 's-Gravenhage namens Nederland, België en Luxemburg een oniwerp-overeenkomsi geparafeerd, krachtens welke de Voor-Unie, voorafgaand aan de Econo mische Unie der Benelux, mei ingang van 1 October 1949 in werking is getreden. De oniwerp-overeenkomsi zal ier goedkeuring aan de regeringen van de drie landen worden voorgelegd en van krachi worden zodra deze goedkeu ringen zullen zijn ontvangen. Nadere bijzonderheden Over deze overeenkomst zullen eersi dan worden bekend ge maakt. Reeds kan worden gezegd, dat 30 van de invoer in Nederland uit België zal worden vrijgegeven en dus niet meer aan contingenten gebonden is. De uitvoer uit Nederland naar België zal voor wat de indus triële sector betreft op enkele producten na vrij zijn. Handel met Marshall- landen Standpunt der regering nog niet bepaald Nieuw Sovjet-voorstel voor internationale bewapening Nieuwe directeur der Staatsmijnen Nieuwe burgemeester van Assen VERDEDIGING VAN VON MANSTEIN Goederentreinen in botsing BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postairo 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. J. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Run. Wnd. hoofdredacteurs W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der mitllmeter- hooate Inaezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hooate De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opaave ven redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. I 152 per maand, f 4.55 per kwartaal Nadat maandenlang het in-werking- treden van de zogenaamde Voor- Unie tussen Nederland, België en Luxemburg was uitgesteld, wordt thans bekend gemaakt, dat deze voorloper van de later aan te kondigen volledige Eco nomische Unie, met terugwerkende kracht van 1 October 1949 af, een feit is geworden. De Unie zelve hoopt men op X Juni 1950 te kunnen bereiken. Men kan zich op het eerste gezicht verheugen over de omstandigheid, dat dit woord, waarover zoveel inkt heeft gebloeid, iets dichter bij de werkelijk heid is gekomen, ofschoon men ook weer niet kan ontkomen aan de indruk, dat men deze mooie naam heeft gege ven aan een nieuw handelsverdrag, dat Woensdag in Den Haag werd gepara feerd, in afwachting van de laatste punt jes op de ietj es bij gelegenheid van de conferentie, welke nog in Luxemburg op 13, 14 en 15 October zal worden ge houden. Wij zouden hieraan kunnen toevoegen, dat het te betwijfelen valt of onze Be- nelux-buurlieden wel erg blij zijn met de samenvatting van het accoord. Juist de laatste tijd gingen er in de Belgische pers allerlei stemmen op, welke van een grote mate van wrevel te onzen opzich te getuigden. Het ging om de Belgische v/ens, zonder enige beperking textiel en metaalproducten in Nederland te mo gen invoeren, en tegelijkertijd vreesde men daar de onbeperkte invoer van onze Nederlandse landbouwproducten, welke aldaar een zekere mate van ongerust heid wekte. Uit alles blijkt dat de Benelux-part ners niet altijd een elkander aanvullen de rol spelen, doch ook in menig op zicht in eikaars wielen rijden. Aan de andere kant is het eveneens duidelijk, dat Nederland nog aan een goederen- schaarste lijdende is en credieten be hoeft, terwijl het veel rijkere België cnder te grote voorraden gebukt gaat en hier en daar tekenen vertoont van verzadigdheid en overproductie. In dat opzicht kunnen de Beneluxlanden dan ook in dit stadium op nuttige wijze wederzijdse diensten bewijzen, welke voor Nederland zeer nuttig zouden kunnen zijn, want de schaarste zou als met een toverslag kunnen worden op geheven, en een bijdrage kunnen leve ren tot de afschaffing van de nog res terende distributie- en controlesyste men. Met één woord de terugkeer tot de vrijheid, welke ons volk__zo lief is, zou door de hulp van België kunnen zijn bevorderd. Helaas is de zienswijze der beide regeringen niet geheel en zelfs geheel niet dezelfde. Ter verontschuldiging van onze Over heid kan worden gezegd, dat wij bij de bevrijding er heel anders voorston den dan België en dat wij als het ware in een schaarste-ecanomie zijn veran kerd, waar België van het begin af op de eerste plaats zich heeft kunnen toeleggen op de" voorziening van de be volking. Thans echter kan worden be treurd, dat wij sléchts stap voor stap en.^als hef ware met tegenzin overgaan tot verruiming van de wereld handel, wederinvoering van een gezon de concurrentie en afschaffing van Overheidsinmengingen. Daarbij komt nog dat groepsbelangen (wij denken hierbij aan de Twentse textielindustrie) een belangrijker rol dreigen te spelen dan het algemeen belang vereist en dat België ook weer benauwd is voor concurrentie van onze landbouwpro ducten, omdat het nu eenmaal zelf een agrarisch land is en bovendien onze in dustrialisatieplannen met achterdocht gadeslaat. Het is dus een kwestie van geven en nemen, die neerkomt op een moeilijke oplossing van de zich aan beide zijden voordoende voorkeur voor nemen en geven. Het verblijdende verschijnsel m onze verhoudingen tot België en onze positie als deelnemend land bij het Eu ropees Herstel Programma is dat wij door de druk, welke in deze Verbanden op ons van buitenaf wordt uitgeoefend, on danks hardnekkige pogingen een eiland- jespolitiek te blijven volgen, beland ra ken in een bestel dat vroeg of laat zal leiden tot een verruiming en een ver lichting op het gebied van de uitwis seling van goederen en diensten, ar beidskrachten en een bevrijding van het geldverkeer, waarvan wij alleen maai profijt kunnen trekken. De ontplooiing van de vanouds be kende Nederlandse ondernemingsgeest kan hiervan tevens de vruchten pluk ken. Beschouwen wij nu de in het kader van de Benelux tot nog toe be reikte resultaten, dan blijkt uit de verstrekte gegevens, dat wij ongeveer een derde van de door Belgié aan ons land aangeboden producten vrij geven, "Waarmede het zogenaamde contingen ten-stelsel is afgeschaft. Hoeveel de ver hoging van de invoer van Belgische textielproducten is, blijKt nog niet. De opgave van de vrijgegeven industriële producten beslaat liefst een en twintig bladzijden en tot nader or er geeft dit U1SifkertydVworft medegedeeld dat Nederland in het kader van de Organi st voor Europese Samenwerking een lijst heeft ingediend te ?voe~ 24 percent van de NedeNandse mvoc. Uit de Marshall-landen zou worden v j gemaakt, hetgeen 10 October a.s. m wer king zal treden. Inderdaad stap stap. Met België en Luxemburg mma dan een derde, met alle Marshall-lande" minder dan een kwart. Nog zal worden onderhandeld om het totaal der vrij m te voeren goederen uit de Marshall- landen tot 60 percent van het voluum op te voeren, waarmede dan iets minder dan 2/3 van de invoeren der Marshall- landen vrij zou komen. In elk geval als dan een belangrijke stap in de goede richting. Onbegrijpelijkerwijze is het nog geens zins duidelijk in welke mate de Neder landse uitvoer naar België en de andere Marshall-landen kan worden opgevoerd, want hierover wordt niet gerept. Een grote moeilijkheid blijkt nog altijd te zijn de invoer van zware metaalproduc ten. De bovengenoemde percentages hebben namelijk alleen betrekking op industriële producten. In de landbouw sector is men nog niets verder gekomen. Na drie maanden Vertraging en het schijnbare tot stand komen van de Voor- Unie is men in wezen nog niet tot een bevredigend accoord .gekomen. De toe komst zal moeten leren, in hoeverre de wederzijds nog grote moeilijkheden zul len kunnen worden overwonnen. Vooraanstaande medici uit 24 landen 39.0. Nederland zullen de volgende Week te Londen een congres bijwonen 9an het twee jaar geleden gestichte in ternationale medische verbond. De Wereldgezondheidsorganisatie en de UNESCO zenden waarnemers naar dit congres, Over de producten, welke niet op de vrije lijst voorkomen in dit geval wordt aan landbouwproducten gedacht deelde de heer Spierenburg mee, dat de bestaande contingenten belang rijk zijn verhoogd. Ook ten aanzien van de textiel hebben de beide delegaties een bevredigende oplossing gevonden. Dit betekent een verhoging van de tex- tielimporten uit België, waaronder ook eindproducten begrepen zijn. Een versnelde declaratie-procedure zal worden gevolgd, zodat zich geen moeilijkheden zullen voordoen. De goud en dollar-clausule zal belangrijk worden verzacht. Verwacht wordt, dat binnen niet lange tijd de delegaties bijeen zul len komen ter bespreking van een ver dere vrijmaking van het handelsverkeer. Het toeristenverkeer komt niet op de lijsten voor. De parafering geschiedde Woensdag door de heer Max Suetens, directeur- generaal voor de Buitenlandse Handel, namens de Belgisch-Luxemburgse Eco nomische Unie en door de heer D. P. Spierenburg, directeur-generaal voor de Buitenlandse Economische Betrekkin gen, namens Nederland. Ter voldoening aan dé verplichting in gevolge de beslissing, die de raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking op 4 Juli j.l. nam ten aanzien van het vrijmaken van het Europese handelsverkeer, heeft Neder land voorts twee lijsten van goederen te Parijs ingediend. De eerste lijst betreft de goederen, waarvoor iedere invoeraanvrage uit de landen der .O.EE.S. zal worden toe gestaan. Zij heeft betrekking op ca. 24 pCt. van de totale invoer in 1948 uit die landen voor Nederlands to tale import bf loopt de vrijmaking tien pCt. en zal nog uitbreiding kunnen ondcigaan. Zjj treedt 10 Oc tober a.s. in werking en heeft geen betrekking op de doorvoer. Deze vrije lijst geldt niet voor West- Duitsland, aangezien met dit land in middels een nieuw handelsaccoord is gesloten, waarbij beide landen overeen stemming bereikten aangaande de mate, waarin het wederzijdse handelsverkeer op dit ogenblik kan worden vrijgemaakt. De vrijmaking zal voor de invoer uit Zwitserland eerst kunnen gelden, indien regelingen zijn getroffen, waardoor wordt voorkomen, dat verlies van goud of dollars het gevolg van de te verwach ten grotere invoer zou zijn. De wijze, waarop de vrije lijst zal worden toegepast ten aanzien van de Van de talrijke goederen, welke Ne derland voor invoer heeft vrijgege ven in het Europese handelsverkeer tussen de Marshall-landen, vermel den wij hier alleen die artikelen, wel ke in 1948 een invoerwaarde hadden van meer dan duizend dollar. Dit zijn: Kaas (alle soorten), dierlijke in gewanden, gedroogde zaden van peul groenten, sponzen, ongebrande koffie, copra, oliehoudende zaden, cacaobo nen, vlees- en vismeel, plantaardige en dierlijke was, vuurvaste kléi chamotte. kalksteen, graniet en an dere harde steensoorten, kalk, vul- canische tufsteen, cement, ijzererts, oxyden, carbonaten, nitraten, zuren en andere chemische producten, plant aardige etherische oliën, kunstmatige reukstoffen, caseïne, springstoffen, onbereide huiden en vellen, rubber grondstoffen en gummiwaren, hout grondstoffen, papierstoffen, karton en papierartikelen, boeken en kran ten, ruwe katoen, steenp;oducten, glas, ijzer en staal en allerlei produc ten daarvan o.a. verwarmings- en koeltoestellen, pompen, verpakkings machines, kogellagers en rollagers, electrische locomotieven, accumula toren, onderdelen van rollend ma terieel en vliegtuigen en onderdelen daarvan. Op vragen van het Eerste Kamerlid Oosterhuis (P. y. d. Abetreffende de daling van de koopkracht der lonen in verband met de stijging van de kosten van levensonderhoud, heeft de minister van Sociale Zaken mede namens de mi nister van Economische Zaken en de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, o. m. geantwoord, dat overleg met de Stichting van de Arbeid nog gaande is. De regering zal eerst, nadat zij van de resultaten van de besprekingen heeft kennis genomen en zich daarover een oordeel heeft kunnen vormen, definitief haar standpunt be palen. De ministers stellen er echter prijs op te verklaren, dat het verloop van de indexcijfers door hen steeds met grote aandacht wordt gevolgd. De loonbijslag heeft nimmer ten doel gehad alle fluc tuaties in het prijspeil op te vangen, doch slechts prijsverhogingen te com penseren, voor zover deze bij gelijk tijdige gebruiksgewoonten voortvloeiden uit de vermindering der subsidies. De ministers zijn bereid een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de prijsstijgingen, die hebben plaats gevon den, in het bijzonder bij voedingsmid delen. z.g. reciprociteits- en compensatielanden, zal nog nader worden bekend gemaakt. On de door Nederland ingediende tweede lijst komen de goederen voor, welke niet langer aan quantitatieve in voerbeperkingen onderhevig zullen zijn, voor zover en indien de andere deelne mende landen bevredigende tegenconces- sies verlenen. Deze tweede lijst heeft betrekking op circa 60 pCt. van de to tale invoer in 1948 uit de deelnemende landen en zal nog het onderwerp zijn van onderhandelingen, die in de ko mende maanden te Parijs of in andere Europese hoofdsteden zullen worden gevoerd. Rusland heeft een nieuw plan voor de internationale bewapening. Dit werd door Jacob Malik, de permanente Rus sische gedelegeerde bij de Ver. Naties, die zojuist uit Moskou is teruggekeerd, aan de Veiligheidsraad medegedeeld. Malik zei, dat hij het voorstel a.s.. Dinsdag zou indienen. Op de vraag, of Rusland in het voorstel een verbod op atoomwapens eiste, met inbegrip van eventuele Russische atoomwapens, ant woordde Malik: „Gij weet, dat onze po litiek in dit opzicht altijd zichzelf gelijk is gebleven". ESBnw De grootste Van Gogh-verzameiing die ooit in Amerika ge weest is, arriveerde Maandag met de „Westerdam" in New York. Diverse Neder landse musea brach ten zeventig doeken en 67 tekeningen bij een voor deze ten toonstelling, die 21 October in Metropo litan Museum te New York geopend zal worden. In het bijzijn van Nederlanders en Amerikanen wprd de kostbare ladirig ge lost en onder poütie- escorte naar het mu seum gebracht. Ook ir. Van Gogh, neef van de grote schil der, is voor deze ge legenheid naar de V.S. gereisd. Op deze foto bespreekt hij een ,van Van Gogh's werken met Theodore Rousseau, directeur van het New Yorkse museum (links) en met dr. Hammacher, directeur van het nuseum Kröller-Mül- er op de Hoge Veluwe. Verschenen is het verslag van het mondeling overleg, dat heeft plaats ge had tussen de commissie van voorberei ding uit de Tweede Kamer en de mi nister van Financiën over net wetsont werp betreffende de materiële oorlogs schade. Als resultaat van dit overleg is tevens een nota van wijziging ver schenen. De commissie he„ft aangedrongen op een bijdrage a fonds perdu tot een be drag der prijsstijging voor woningen en courante bedrijfspanden, uit overwe ging, dat zulk een systeem voor de Staat niet nadeliger zou zijn dan het systeem van de financieringsregelingen omdat de toen in overweging zijnde huurbe lasting de kapitaalswinst, welke bij huurverhoging ontstaat, zou afromen. De regering gaf te kennen, d&t op de ze suggestie niet kan worden ingegaan mede omdat een huurbelasting, welke een equivalent kan zijn van de finan cieringsregelingen, niet zeker lijkt. Wel Verwachting tot Vrijdagavond: Vannacht en morgenochtend weer op vele plaatsen mist en weinig wfnd. Morgen overdag: Wolkenvelden afge wisseld door enkele opklaringen. Overwegend droog weer. Zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. Zon: 6.50—18.05. Maan: 18.09—7.04. Binnenkort kan de benoeming ver wacht worden van dr. ir. J. S. A. J. M. van Aken tot directeur van de Staatsmijnen in Limburg. Dr. van Aken, die thans hoofdbe drijfsingenieur is van de chemische be drijven der Staatsmijnen, volgt de in April j.l. overleden directeur dr. ir. D. P. Ross van Lennep op. Een woordvoerder van de Poplse am bassade te Londen heeft gisteren mede gedeeld. dat de regering en de kerke lijke leiders van Polen tot een accoord gekomen zijn. Officiële vertegenwoordigers van hei de partijen hebben een overeenkomst opgesteld, die echter alvorens van kracht te worden, zal moeten worden goedge keurd door de Poolse Katholieke hiërarchie en het Vaticaan, aldus de woordvoerder. Naar A. P. verneemt, 'zouden in de overeenkomst de volgende vijf punten zijn opgenomen: 1. De Kerk zou de Poolse regering en de Poolse grondwet formeel erken nen. 2. De Kerk zou de afbakening der bisdommen herzien, zodat het kerkelijk bestuur van het voormalige Duitse grondgebied. waarop Polen krachtens de overeenkomst van Potsdam aan spraken maakt, zal berusten bij Poolse en niet bij Duitse bisschoppen. 3. De Kerk zou worden toegestaan haar bezittingen te behouden, echter met een aantal uitzonderingen, die na gemeen overleg zouden worden aan gewezen. 4. Een belasting-overeenkomst. 5. Op de scholen zou het godsdienst onderwijs onuer toezicht van de Kerk worden voortgezet, mits alle politiek hierbij strikt werd geweerd. Verdere bijzonderheden van de over eenkomst waren niet bekend. De onderhandelingen zouden tien weken geleden geopend zijn,, met het doel de reeds lang bestaande geschil punten uit de weg te ruimen. Van Vaticaanse zijde verklaarde men echter niets te weten over een derge lijk accoord. Ook omtrent onderhande lingen, die tussen Kerk en Staat ge voerd zouden zijn, was niets bekend. Onderhandelingen over een concor daat, zo werd uiteengezet, kunnen slechts gevoerd worden door de Heilige Stoel en niet door de bisschoppen, ter wijl voorts het Poolse Episcopaat een anti-kerkelijke regering niet kan er kennen. Uit betrouwbare bron verneemt Ass. Press, dat honderden Praagse bur gers Dinsdagavond tijdens een grote razzia door* de politie zijn gearresteerd. Het aantal gearresteerden wordt op duizend geschat. Redenen voor de ar restaties zijn niet bekend. Officieel com mentaar was niet te verkrijgen. In een straat in het centrum van de stad werden elf personen gearresteerd, aldus meldden buren. Het waren voor het merendeel kleine zakenlieden, eigenaars van winkels of café's. Het is mogelijk, dat zij door de regering als „reactionnairen" beschouwd worden, in het bijzonder, wanneer zij gekant zijn tegen nationalisatie van hun zaken. Volgens een bericht zouden zich on der de gearresteerden enkele communis ten bevinden, maar het merendeel van hen was geen lid van de partij. Tot burgemeester van Assen is benoemd de heer H. J. de Dreu, thans burgemees ter van Havelte (Dr.). In het proces voor een Brits militair gerechtshof te Hamburg is mr. R. T. Paget gisteren begonnen n»et de verde diging van de vroegere veldmaarschalk Erich von Manstein. Paget zeide, dat de verdediging van Von Manstein een ontzaglijk verant woordelijke en wellicht hopeloze taak was. Hij had zich dikwijls afgevraagd of welke generaal ook, die ooit de leiding over een leger had gehad, vrijgesproken zou kunnen worden volgens de huidige procedure voor processen als dit. Men had slechts gezocht naar docu menten, dié compromitterend voor Von Manstein moesten zijn. Niemand had echter naar documenten gezocht, die ten gunste van de beklaagde zouden kunnen dienen, aldus Paget. Hij wees er op, dat eventuele getuigen a décharge zich door vrees lieten weer houden voor Von Manstein te pleiten. „Bij andere processen wegens oorlogs misdaden zijn getuigen gearresteerd, na dat zij zichzelf in de getuigenbank in staat van beschuldiging hadden ge bracht," zei hij. Veel brieven met inlichtingen waren niet ondertekend. Er stond dikwijls in: „Ik heb vijanden in het land" of „Ik heb familie in de Russische zone". Mr. Paget betoogde, dat het Hof niet gemakkelijk de vrees zou kunnen over schatten, welke er op het ogenblik in Duitsland heerst. Paget vroeg het hof ook of. Montgo mery wel altijd geweten had wat er met zijn krijgsgevangenen gebeurde. Hij kon niet van ieclere ordèr of maatregel in het bijzonder geweten hebben, daar hij in de eerste plaats zich bezig hield met de strijd en met strategische problemen. Zo was het ook met Von Manstein, aldus Paget. Hij meende, dat het verkeerd was Von Manstein te straffen, omdat hij bevelen heeft uitgevoerd, waaraan hij als soldaat moest gehoorzamen. Het hevel kan een flagrante breuk van het internationale recht of het kan het vermoorden van mensen betekenen, maar de plicht van een generaal is te gehoorzamen, aldus Paget. Toen Churchill opdracht gaf de vloot van de Vichy-regering hij Oran te bom barderen, zo vervolgde hij, verzette ad miraal Somerville zich hiertegen, omdat het uitvoeren van deze opdracht gelijk stond met moord. Churchill liet zich ech ter niet door dit protest van zijn voor nemen afbrengen. En toch was dit een flagrante inbreuk op het internationale recht. In de nacht van 6 op 7 October za' luistering. Aan de linkerkant krijgt de de maan voor de tweede maai di I maan nu een „deuk", die geleidelijk jaar totaal verduisterd worden. Deze totale maansverduistering ver loopt ongeveer op dezelfde wijze als die in de nacht van 12 op 13 April, met dit verschil evenwel, dat de maan dit maal haar weg neemt door de on derste helft van de schaduwkegel der aarde. Ook de tijdstippen waarop de verschillende stadia der verduiste ring intreden, komen niet overeera met die van de vorige maan-eclips. Ove rigens is de opeenvolging der gebeur tenissen vrijwel dezelfde als die, wel ke in de nacht van 12 op 13 April was op te merken. De op handen zijnde maansverduistering verloopt als volgt. In de nacht van 6 op 7 October om 0 uur 50 min. ziet men de linkerkant van de volle maan een beetje „groezelig" worden. De maan, die zich aan de he mel van het Westen naar het Oosten beweegt treedt op het aangegeven tijd stip in de zgn. halfschaduw van de aar de. Daarmede begint het voorspel van de eigenlijke verduistering. In het ge bied- van de halfschaduw dringt nog 'n gedeelte van het zonlicht door. Het deel van de maan, dat zich in dit ge bied bevindt, zal dus zwakker verlicht worden dan de rest; vandaar de „groe zeligheid". Naarmate de maan verder het gebied van de halfschaduw binnen schuift, wordt het „groezelige" gedeelte van de maanschijf groter. .Om 2 uur 5 min. „raakt" de maan de eigenlijke aardschaduw of kernschaduw, die de vorm heeft van een langgerekte kegel. Dit eerste contact met de kern- schaduw is het begin van de maansver- groter wordt; het is dus duidelijk zicht baar, dat de maan gedeeltelijk door de donkere aardschaduw getroffen wordt. Langzaam maar zeker schuift de maan de schaduwkegel binnen. Het nog ver lichte deel van het maanoppervlak wordt gaandeweg kleiner, tot om 3 uur 20 min. het laatste restje van de blin kende maanschijf in de donkere aard schaduw is verdwenen. Dit is het begin van de totale verduistering. De maan is nu geheel in de aardschaduw gedom peld; zij is letterlijk „verdonkeremaand". Nu begint de tocht van de totaal-ver duisterde maan door de donkere scha duwkegel. Die zal zeker enige tijd in beslag nemen, want de doorsnede van deze kegel daar ter plaatse is aanmer kelijk groter dan die van de maan schijf. Dit blijkt wel uit nevenstaande tekening. Om precies te zijn: de mid dellijn van de schaduwcirkel bedraagt ter plaatse 1 graad en 22 min.; de mid dellijn van de maanschijf daarentegen bedraagt 32 min., d.i. ruim graad. Ruimte genoeg dus voor de maan om geheel onder te duiken. Zoals verder uit de tekening blijkt, loopt de maan door de onderste helft van de schaduwkegel. Nu beweegt de maan zich vrij snel aan de hemel; per uur legt zij een afstand af, die ongeveer gelijk is aan haar eigen middellijn. De totale verduistering kan dus nooit zo heel lang duren. Weliswaar loopt ook de schaduwkegel naar het Oosten, maar deze beweging geschiedt heel langzaam, AarJicXaJuur pl.m. 1 graad per dag, d.i. 1/24 graad per uur. De geringe verplaatsing van de schaduwkegel mogen we dus wel ver waarlozen. Bekijken we nevenstaande tekening aandachtig, dan komen we tot de con clusie, dat de maan zo ongeveer 154 maal haar middellijn moet afleggen, voordat zij de andere kant van de schaduw cirkel heeft bereikt. De maan zal dus naar schatting ongeveer vijf kwartier totaal verduisterd zijn. Laat ons zien of onze schatting met de feiten klopt. Om 3 uur 56 min. bevindt de maan zich in het midden van de totale ver duistering. Het middelpunt van de maanschijf is dan precies halfweg. Om 4 uur 33 mni. is de maan aan de over kant van de schaduwcirkel gearriveerd. Het uiterste randje van de maanschijf „raakt" dan de grens van de schaduw cirkel. Dit is het einde van de totale verduistering. Deze heeft dus in het ge heel geduurd van 2.20 tot 3.33, d.i. 1 uur en 13 min. Dat is bijna 5 kwartier. Onze schatting was dus niet ver mis. Het eerste zilveren randje van de maan wordt nu weer zichtbaar. De maan schuift het gebied van de kernschaduw weer uit en komt natuurlijk terecht in dat van de halfschaduw. Met het gevolg dat zij daar weer een groezelige tint krijgt. Te 5 uur 48 min. verlaat de maan de kernschaduw. De volle maan staat dan weer als een ronde zilveren schijf aan de ochtendhemel, aan de rechter kant nog wat grauw getint, maar dat komt ook al spoedig weer bij. De maan zet na de verduisteringsgebeurtenis haar tocht door de dierenriem weer voort, in Oostelijke richting, en ver dwijnt om 5 uur 54 min. onder de Wes telijke horizon. De cijfers 1 t. m. 5 op nevenstaande tekening geven de opeenvolgende fasen der verduistering aan. Het bevel werd uitgevoerd en 1500 Franse matrozen vonden de dood. Zou u (het Hof) geaarzeld hebben admiraal Somerville aan de kant te zetten, indien hij in gebreke was gebleven de bevelen uit te voeren? Indien wij verlore^ had den en de overwinnaars hem voor het gerecht ter verantwoording geroepen hadden, zou niet één van zijn matrozen in gebreke gebleven zijn voor hem te ge'tuigen. Maar Churchill had gelijk dat bevel te geven. Admiraal Somerville had ge lijk te gehoorzamen. De veiligheid van ons land hing er van af. Ik dring er bij het Hof op aan niet het principe vast te stellen, dat gene raals vrij zijn aan de bevelen van hun regering niet te gehoorzamen. Sprekend over de Duitse veldtocht in Polen, waarbij Von Rundstedt opperbe velhebber en Von Manstein de „tweede man" in de Duitse legerleiding was, ver klaarde Paget; „Het gedrag van de beide Duitse legerleiders was onberispelijk. Al het beschikbare bewijsmateriaal wijst erop, dat het Duitse leger zich geduren de de Duitse veldtocht in Polen goed heeft gedragen." De verdediger haalde verder een reeks gevallen aan, waarin Vqn Manstein Duitse soldaten en officieren, die wan daden in Polen hadden bedreven, per soonlijk voor de krijgsraad had ge bracht. In de afgelopen nacht, kwart ovei twee, is een goederentrein, komende uit de richting Utrecht, op het stations emplacement Oudewater in botsing ge komen met een andere goederentrein, die daar rangeerde. Er zijn geen per soonlijke ongelukken gebeurd Vijf goederenwagons zijn ontspoord. Sinds halftien vanmorgen is één spoor vrij. Er wordt nu een pendeldienst on derhouden tussen Gouda en Woerden, zodat de aanvankelijk op dit traject ingelegde busdienst kon worden opge heven. Door een en ander is er enige vertraging in de treinenloop. is de regering op de gedachte van de suggestie ingegaan om de financierings- regelingen met haar hypotheken en credieten door een bijdrage ineens te vervangen. Zij heeft n.l. te kennen gegeven, dat zij in studie heeft gegeven de vraag of naast de financieringsregeling een pre mieregeling in het leven zou kunnen worden geroepen, welke voor de be trokkenen zo aantrekkelijk is, dat men liever daarvan gebruik zal maken dan van de huidige financieringsregelingen, die bestendigd zullen blijven. Opnieuw maakte de commissie be zwaar tegen art. 71, waarin credieten en uitgestelde bijdragen in uitzicht wor den gesteld voor herbouw van de overi ge (niet courante) bedrijfspanden en herinstallatie van bedrijfsuitrustingen. Voor de regering zijn deze bezwaren aanleiding geweest de desbetreffende fi- nancieringsregelingen naar het -weede plan te drukken en in de plaats daarvan een bijdrage ineens in uitzicht te stellen voor de herbouw en de herinstaliaiie van alle bedrijven met een bedrijfsver mogen beneden de 500.000 gulden Deze toeslag zal voor de herbouw van be drijfspanden en schepen naar gelang de kapitaalsgrootte van het bedrijf variëren van 100 pet. tot 40 pet. der bouwkosten van Mei 1940 en voor de bedrijfsuitrus- ting van 150 pet. tot 50 pet. van de verleende bijdragen. Wat de huisraadschade betreft is van uit de commissie vooral bezwaar ge maakt tegen de z.g. beschadigingsfactor, welke er toe leidt, dat bij gedeeltelijke beschadiging de toeslag relatief geringer zal zijn dan bij meer volledige schade. De commissie achtte zulk een reductie bij gedeeltelijke beschadiging nie* ge rechtvaardigd in die gevallen, waarin elk aanwezig stuk huisraad onmisbaar is. Met het oog hierop heeft de regering te kennen gegeven, dat zq met betrek king tot het meubilair in de panden met geringere huurwaarde de beschadigings factor buiten toepassing zal laten. In die gevallen Zal dus in het algemeen ook btf partiële schade de toeslag 100 pet. be dragen. In het Amsterdamse Huis van Bewa ring bevindt zich een man, die zich Paul Georg de BruynOubut of Oubu- ter noemt en die nu reeds vier en een half jaar in Nederlandse Huizen van Bewaring of interneringskampen ver blijft, zonder dat de politie er nochtans in is geslaagd te weten te komen wie hij eigenlijk is. Zelf vertelt hij daarover verwarde verhalen, die kennelijk op leugens be rusten. Na een, volgens zijn zeggen, avontuur lijk leven, hij zou in de oorlog in Duitse en Russische dienst geweest zijn, kwam hij in Februari 1948 in het internerings kamp te Vught en daarna onder ver denking Duitser te zijn, werd hij over gegeven aan de vreemdelingenpolitie te Amsterdam. Het vermoeden bestaat, dat de man als SS-officier in Duitsland en/of Polen en/of Italië zich aan oorlogsmis drijven heeft schuldig gemaakt en thans door zich voor Nederlander uit te geven, aan de consequenties daarvan tracht te onttrekken. Zolang geen verzoek tot uitlevering komt, zal de. man niet ge straft kunnen worden. Noch in de bur gerlijke stand te Amsterdam, zijn ge boortestad, noch in enigè burgerlijke stand van enige Nederlandse gemeente, komt hij echter voor, zodat het heel wel mogelijk is. dat al zijn verhalen fantasie zijn en men hier te doen heeft met een Duitser. Iedere inlichting over deze mysterieuze figuur is de politie, die het onderzoek nog voortdurend voortzet, zeer welkom. (Van onze redacteur) Reeds meer dan twee weken speurt de gehele bevolking van het Limburg se dorp Helden-Panningen onverdroten naar een dertienjarig jongetje, dat se dert 20 September wordt vermist. Op die dag is Jacques Lommen op zijn Gazelle-rijwiel van huis gegaan en daar niet meer teruggekeerd. Alle na sporingen van politie, oproepingen via radio en pers hebben geen resultaat ge had; ten einde raad hebben de ouders van de jongen en enkele inwonenden zich tot een helderziende in Eindhoven gewend, die hun verzekerde dat de knaap zich springlevend op de „Zand berg" by Maas- hree zou bevin den. Sedert Za terdag zoekt nu vrijwel het ge hele mannelijk deel van de be. volking van dit rustige dorp de streek af, waar bij zij tot heden toe echter nog geen resultaat heeft geboekt. Jacob Hendrick August Lommen is dertien jaar oud en volgt de Ulo-school in Helden-dorp. Hij is van huis weg gegaan op een Gazelle-rijwiel en droeg een bruine plusfour met een lichtgele blouse en bruin geruite kousen met bruine schoenen. Hij heeft een aantrekkelijk, ovaal gezicht, gladde blonde haren en een litteken boven het rechter oog. Het is een innemende knaap, die absoluut geen vijanden had. Vriend met iedereen en graag gezien in een bepaald groepje jongelieden van zijn eigen leeftijd, waar hij veel mee optrok. Zelfs deze intiemste vriendjes een sportjasje, Totdat het hart ophoudt met klop pen, is het nooit te laat. hebben niet het minste vermoeden waar Jacques zich kan ophouden en waarom hij is weggegaan en niet is teruggekeerd. Alle nasporingen van de politie hebben niets opgeleverd. Men meent niet te kunnen aannemen, dat hier sprake is van een misdrijf. De bevolking van Helden-Panningen. die in deze dagen blijk geeft van een ware gemeenschapszin en als één man tracht dit tragische voorval op te helderen, gelooft niet dat Jacques iets is overkomen, daarbij gesterkt door de mededelingen van de Eind- hovense helderziende, die meent de jongen op bepaalde plaatsen steeds weer te zien en er heilig van over tuigd is, dat hij op een goede dag, over een maand ongeveer, gezond en wel zal terugkeren in zijn ouderlijke woning. En hij staat daarin niet al leen. Een helderziende in Blerik, die door de Rijkspolitie in de arm is ge nomen, geeft eveneens inlichtingen, die in dezelfde richting wijzen. Zaterdag zijn de speurtochten van de Heidense mannen begonnen. Honderd ijverige burgers zochten elk hoekje en gaatje van de „Zandberg" af en zetten hun nasporingen tot diep in de nacht door. Eergisteren verklaarde de Eind- hovense helderziende, dat hij de jongen achter een hooimijt zag zitten met zijn fiets naast zich. Er zou een trapper van de fiets afgebroken zijn (de vader van de jongen verklaarde dat de trappers erg slecht waren en ook de lamp was niet goed, hetgeen de helderziende eveneens had opgemerkt). Onmiddellijk togen enkele mannen weer op pad en keerden elke hooimijt die zij op de „Zandberg" in tegenstelling tot de naam een lage streek vonden, om. Een uur later belde de Eindhovenacr op met de mededeling, dat de jongen nog steeds op dezelfde plaats zou zitten. Niettegenstaande de zekerheid, die de helderziende verschafte, vonden de ijve. rige mannen niets en keerden zij on- verrichterzake naar huis terug. Thans wil men proberen door wichel roedelopers in te schakelen iets omttent de verblijfplaats van de jongen te weten te komen. Mocht er iemand zijn, die aan de hand van de hierby afgedrukte foto inlichtingen over de jongen kan ver strekken, dan wordt hij verzocht zich in verbinding te stellen met de Rijkspolitie in Helden-Panningen, tel. no. 18 of 57.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1