R.J.S. zou een vordering van 1700 millioen op Nederland hebben „TIN-BELOFTE" DIENT GEHANDHAAFD ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN HAAS AZIJN BEWEGING IN DE VOGELWERELD Zó is mijn zoon KABIHET-QUEUILLE AFGETREDEN r NIEUWE BONNEN Ned. militairen uitgeschakeld NEDERLANDSE POLITIEK IN DE UNO Onze Kroon, symbool en werkelijkheid Bedevaarten naar Rome Katholiek Overheids personeel Wij luisteren naar Goed spel van Van Melis te Eindhoven WEK DE GAL IN UW LEVER OP Het boekte record van vierde republiek opleidingsschip V.. 'DONDERDAG 6 OCTOBER 1949 PAGINA 3 Schending mensenrechten naar Int. Haf van Justitie KONIINGIN BEZOEKT Schuldenvraagstuk nog slepende Handelaars in valse bank biljetten achter slot „ACTIEF WIT" WERKT ALS EEN SNEEUWBAL Held er dar en zachtere was H. W. Tilanus voorzitter Defensiecommissie W erkclassificatie noodzakelijk Dr. Euwe aan de kop na vierde ronde te Baarn in Zuidelijke oefenwedstrijd door CLARENCE BUDINGTON KELLAND Vertaling van H. DE CRAAFF Nieuwe bonnen voor werkkleding door 21-nederlaag tegen uitstekend Turks elftal Slijkhuis waarschijnlijk weer naar Amerika (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Aan de aanval van vallende ziekte, waaraan het mi ïisterie-Queuille de laat ste twee weken zo hevig heeft geleden, is het gisteren bezweken op een voor Franse politieke verhoudingen zeer hoge leeftijd, die een record betekent voor de vierde republiek. Gisteren in de loop van de middag is de minister-president van het overlijden mededeling gaan doen aan de president der republiek, die momenteel verblijf houdt op het presidentiële jachtslot van Rambouillet, ten prooi aan een kwaadaardige griep en naar het heet aan een sleicht humeur, dat er door Queuille's boodschap niet beter op is geworden. De president zal vandaag bekend maken of hij het ontslag zonder meer aanvaardt, dan wel Queuille zal verzoeken eerst de uitspraak van de Nationale Vergadering af te wachten, die zeer vermoedelijk voor die gelegenheid Zaterdag aanstaande vervroegd van naar zomerreces zal worden teruggeroepen. De kwaal, die de regering tenslotte voornamelijk door de devaluatie van het Britse pond sterling heeft opgelopen, leek Zaterdag j.l. door het ingrijpen van de president der republiek zo al niet bezworen, dan toch voldoende gekal meerd om het kabinet op de been te houden voor de tijd, die nog restte tot het normale tijdstip van weder-bijeen- koming der Nationale Vergadering, 18 October a.s. In plaats van de verwachte en reeds aangekondigde crisis deed de regering Zaterdagavond mededeling van de besluiten, die de ministerraad, een stemmig zoals het heette, had genomen ter verzekering van de financieel-eco- nomische stabiliteit, ter bestrijding van de werkloosheid en ter verbetering van de koopkracht van het Franse volk. Na hetgeen hierover in de krant van Maan dag werd uiteengezet, kunnen wij thans over de naaste oorzaak van de regerings crisis kort zijn. Welke lage lonen voor een onmiddellijke verbetering in aan merking zouden komen vraag waar over in de boezem van het kabinet tus sen de socialistische minister van Ar beid, Daniel Mayer, en de onafhanke- lijk-republikeinse minister van Finan ciën en Economie, Maurice Fetsche. een hardnekkige doch onbeslist gebleven strijd was gevoerd werd overgelaten aan een scheidsrechterlijke uitspraak van de mipister-president. Gisteravond zou de heer Queuille in een radiotoespraak deze uitspraak heb ben moeten bekendmaken en toelichten. Doch Dinsdag gewerd de minister-pre sident een brief van zijn minister van Arbeid, waarin deze hem mededeelde, dat hij ten volle zijn in de ministerraad verdedigde standpunt bleef innemen (onmiddellijke verhoging van alle lonen beneden de 15.000 franc), dat hij de ar bitrale uitspraak niet zou kunnen aan vaarden en dat hij zou weigeren zijn handtekening te zetten onder de de creten, die als uitvloeisel van de ar bitrale uitspraak zouden moeten worden gepubliceerd. Het was dus duidelijk, dat de minister-presidentiële arbitrage de wensen van de minister van Arbeid niet zou dekken. Het is daar inderdaad wel zeer ver van gebleven, indien het juist is dat minister-president Queuille vol komen gewonnen was voor het stand punt van zijn minister van Financiën. Deze hield het er bij, dat slechts het peil van de allerlaagste lonen, zoals die van arbeiders die slechts 30 of 35 uur per week werk hadden, enigszins kon worden opgehaald. De door de minister van Arbeid ver langde loonsverbeteringen zouden een loonaanpassing over de gehele linie en voor alle categorieën van arbeiders on vermijdelijk maken. Dit zou de dood be tekenen voor de politiek van financi- eel-economische stabilisatie, die het ka binet tot dusverre met redelijk succes had gevoerd; en' het ministerschap van de heer Petsche wenste deze dood niet te overleven. Tussen de bekendmaking van de Za terdag door de ministerraad genomen „eenstemmige" besluiten en de „inter ne explosie" van het kabinet-Queuille, door Daniel Mayer veroorzaakt, lig gen echter de reacties van de grote De Nederlandse delegatie hecht on der de problemen voor de Assemblée bijzonder grote betekenis aan de kwes tie van technische bijstand aan onont wikkelde gebieden, zoals reeds gebleken is uit de redevoeringen van mr. Stikker en dr. Patijn. Nederland zou hiertoe willen bijdragen bijvoorbeeld door het verlenen va studiebeurzen en deelne ming aan technische opleidingsinstitu ten. Nederland acht het redelijk een deel van de kosten te dragen. De beweerde schending der vredesver dragen door de Balkanlanden op net punt der mensenrechten: De Nederland se delegatie steunt het (Amerikaanse) voorstel om de kwestie voor te leggen aan het Internationale Hof van Justitie, dat uitsluitend uitspraak zou moeten doen over de juridische kant er van. De interpretatie van verdragen is uitdruk kelijk als behorend tot de competentie van het hof erkend. De internationalisatie van Jeruzalem: de Nederlandse delegatie is er van over tuigd, dat een internationale regeling noodzakelijk is en dat de kwestie niet aan de twee betrokken landen alleen kan worden overgelaten, doch daarbij is de Nederlandse delegatie zich er van bewust, dat de ervaringen bij de inter nationalisering van gebieden bijzonder slecht zijn. De delegatie voelt veel voor een voorstel als dat van Israel, dat „ga ranties" inhoudt voor de Heilige Plaat sen in Jeruzalem. Thans is onder de le den der Assemblée een sterke tendentie aanwezig voor internationalisatie, net- geen door de Nederlandse delegatie als „beter dan niets" wordt beschouwd. Tot grote verrassing van de gehele bemanning van „Hollands Glorie", het in Dordrecht gelegen opleidingsschip van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, bracht H. M. de Koningin Woensdagmiddag een bezoek aan dit vaartuig. De Koningin werd door de comman dant, de heer A. F. Oomkens, voorgelicht en rondgeleid. Hij stelde het onderwij zend personeel aan de Koningin voor. Het lesprogramma ging door en gedu rende drie kwartier volgde Koningin Juliana het met belangstelling. Zij in formeerde bij de jongens die voor de binnen- en grote vaart hun eerste op leiding ontvangen naar details. De adspirant-matrozen gaven een demon stratie van het roeien in de grote sloep. Bij het afscheid brachten de jongens de gebruikelijke scheepsjoel uit. De Koningin heeft ongeveer een uur aan boord vertoefd. Voor de Baad van Cassatie heeft ge diend het beroep van een drietal jonge lieden, die tijdens de bezetting politieke gevangenen in het kamp Amersfoort be waakten en gruwelijk mishandelden. Het zijn de 30-jarige W. van der Neut uit Hilversum, de 26-jarige J. J. A. van Roessel uit Tilburg en de 30-jarige J. J. Gombert uit Utrecht. De procureur-fiscaal concludeerde tot bevestiging van het vonnis van het Utrechtse Bijzondere Hof, dat Van der N. en G. tot de doodstraf en Van R. tot levenslange gevangenisstraf heeft ver oordeeld. vakbonden, de communistische C.G.T., de socialistische Force Ouvrière en het Christelijk Vakverbond, op de inhoud van deze besluiten. Deze zijn met gra duele verschillen, doch zonder uitzon dering, ongunstig geweest, Men kan ze resumeren als volgt: de voorwaarden, waaraan de toegezegde wederinvoering van de collectieve ar beidsovereenkomsten volgens de rege ring ondergeschikt moest worden ge maakt, -zouden de opheffing van de loonstop practisch illusoir maken. Bo vendien boden de regeringsbesluiten volgens Force Ouvrière en C.G.T, hoe genaamd niets voor onmiddellijk herstel van de in een jaar tijds verloren gega- ne koopkracht der arbeidersklasse, hoe wel in dat jaar tijds de Franse productie aanmerkelijk was toegenomen en de ar beiders recht hadden op hun aandeel in het genot van die toename. Slechts het Christelijk Vakverbond heeft willen toegeven dat de door de regering aange kondigde prijsverlagingen, hoewel als maatregel zeer onvoldoende, toch een interessant geluid waren. (Van onze Haagse redactie) Voor het Contact-Centrum te Den Haag heeft gistermiddag prof. mr. C. W. de Vries, hoogleraar in het Staatsrecht aan de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam, gesproken over „De Kroon als symbool en werkelijk heid". Hij ging daarbij uit van datgene wat niet in de grondwet staat, n.l. de verhouding tussen de Kroon, het par lement en het volk. In 1948, zo betoog de spreker, heeft men met de grondwet iets gedaan, wat tot nog toe nog nooit was gebeurd. Half-deskundigen hebben haar misbruikt, om daarin een program ma, d.w.z. iets dat een strekking heeft, neer te leggen. Met als voorbeelden de grondwetsherzieningen van 1917 en van 1922 toonde spr. aan, dat men in een grgpdwet geen strekking mag vinden. In technisch grondwettelijk opzicht is er in 1948 een geweldige fout gemaakt, die zich nu reeds wreekt. Wij moeten, aldus prof. De Vries, in onze grondwet geen idealen zetten. Bij het Unie-statuut zou men een tweede grote fout kunnen maken door ook daarin een strekking te leggen. Op geheel theoretische grond slagen protesteerde spreker, wanneer in dit statuut meer zou worden gezegd, dan grondwettelijk verantwoord is. De Unie zal de Kroon slechts kennen als sym bool. Onze Kroon is een volstrekt sym bool, maar ook een volstrekte werkelijk heid. In de Unie mag aan de Kroon geen positie gegeven worden die in strijd is met de grondwet. Een probleem zou het volgens spre ker wel blijven wat de toekomstige In donesische regering onder het woord „symbool" zal verstaan.... Sedert de conferentie op „De Hooge Vuursche" over het vraagstuk der over neming van de schulden door de toe komstige Indonesische regering heeft zich nog geen verdere ontwikkeling hieromtrent voorgedaan, aldus verneemt het A.N.F. Van Nederlandse zijde berekent men het schuldenbedrag ongeveer als volgt: Voor de devaluatie was de externe schuld 3200 millioen gulden. Hiervan was 300 millioen schuld aan Amerika en Canada, welke door de devaluatie is ge stegen tot 400 millioen, zodat het totale bedrag steeg tot 3300 millioen. Genoem de 400 millioen worden buiten discussie gesteld, aangezien Indonesië deze moet betalen aan Amerika en Canada, zodat een bedrag van 2900 millioen overblijft, waarvan dan weer 900 millioen wordt afgetrokken, zijnde obligatieleningen van voor de oorlog. Het slotbedrag van de Indonesische schuld aan Nederland wordt dan 2000 millioen, waarvan 500 millioen wordt afgetrokken, zijnde 25 pet., als een tegemoetkoming aan de nieuwe staat. De verdere tegemoetko mingen van Nederland aan Indonesië in zake aflossing .en rente zijn zo gesteld, dat de eerstkomende jaren #wel rente, maar geen aflossing behoeft* te worden betaald. In de daarop volgende jaren kan een gemakkelijke methode van af lossing worden toegestaan door te be ginnen met een laag aflossingsbedrag, dat geleidelijk kan worden verhoogd. De Indonesische berekening van de schulden gaat uit van het standpunt, dat men het door Nederland genoem de bedrag moet verminderen tot 1840 millioen gulden (externe schuld) wan neer men de militaire uitgaven in mindering brengt. Hiervan worden dan 400 millioen gulden afgetrokken zijnde de schulden tegenover Amerika en Canada en 900 millioen voor obli gatieleningen van voor de oorlog, zo dat een bedrag van 540 millioen over blijft, dat men van Indonesische zijde aan Nederland erkent ejj als schuld wil overnemen. Wat de interne schuld betreft, zegt Foor ons nieuwe feuilleton kon den wij beslag leggen op een daartoe in ieder opzicht ge schikt verhaal van ^Amerikaanse herkomst. Geen zwaarwichtig be toog of moeilijk leesbare quasi- litteratuureerder een „licht geval", maar dan een van het goede soort, dat uitstekend zal voldoen als een oase van ontspannende blijmoedig heid te midden van de zwaarwich tigheid onzer dagen. Juist datgene, wat ieder zwoegend sterveling in de avonduren van node heeft om even zijn zorgen te vergeten. Het verhaal speelt vh de Wild West, is rijk aan avonturen en daardoor ongemeen boeiend, doch geschreven met geest en humor, kortom met een typisch Ameri kaanse werkelijkheidszin, die even veel recht doet wedervaren aan het nuchter verstand als aan het aller minst nuchtere gevoel. Men leze het overeenkomstig de bedoeling tot zijn genoegen, en niet met de voorinstellitng van iemand, die, nauwelijks van de da gelijkse moeilijkheden bevrijd, al weer naar nieuwe problemen zoekt. men van Indonesische zijde, dat van het door Nederland genoemde bedrag van 3000 millioen een bedrag van 2240 mil.- lioen te rekenen is tot de uitgaven als gevolg van de militaire acties. Een be drag van 760 millioen wordt dus door de Indonesiërs erkend als interne schuld. De conclusie is, dat Nederland dus aan Indonesië een bedrag van 2240 millioen zal moeten terugbetalen. Verrekent men dit bedrag met de over te nemen externe schuld aan Nederland, dan komt men aan Indonesische zijde tot de slotsom, dat de R. I. S. een vordering heeft op Nederland van 1700 millioen gulden. Van Nederlandse zijde blijft men met klem het standpunt verdedigen dat niet gediscussieerd dient te wor den over de militaire uitgaven af zonderlijk. Voorts heeft men van Nederlandse zijde als voorwaarde voor de aflossing van de schulden gesteld, dat de nieuwe staat uit eigen inkomsten een bepaald percentage zal reserveren voor aflossing aan Nederland. Deze aflossing zal ge deeltelijk geschieden in vreemde valuta, zoals dollar en sterling, 'en wel in dezelfde verhouding als de inkomsten van de R. 1. S. in deze valuta. Als garantie voor de aflossing van de schulden heeft Nederland gesteld, dat de tin-belofte" zal gehandhaafd blijven. Deze bestaat hierin, dat, indien Indonesië niet aan zijn verplichtingen kan voidoen, Nederland het recht heeft op de totale schatkistopbrengst van de tinproductie van Indonesië. Deze „tin-belofte" bestaat reeds van 1 Januari van dit jaar af. De rijksrecherche heeft in samenwer king met de Belgische politie opnieuw enige resultaten geboekt bij haar onder zoek naar de herkomst van valse bank biljetten van honderd gulden. Nadat onlangs in Den Haag een Belg was aangehouden, die bekende in enkele steden in Nederland valse bankbiljetten uitgegeven te hebben, werd in Maas tricht een zekere L. B. gearresteerd. Van Maastricht liep het spoor naar Luik, waar de 52-jarige drukker E. D. werd gearresteerd. Naar men weet, ontstaan ontzaglijke sneeuwballen dikwijls uit een kleine hoe veelheid sneeuw, die boven op een berg aan het rollen is gebracht. Al rqllende wordt de sneeuwbal steeds groter. Een zelfde verschijnsel doet zich ook "in het dagelijkse leven voor. Een bepaalde ge woonte begint zich in te ourgeren en grijpt 3an in steeds grotere omvang om zich heen. Wij zien dat op het ogenblik gebeuren met een moderne wasmethode, gebaseerd op het nieuwe systeem van optisch bleken. De daarvoor samengetselde stof, het „Actiet Wit", is verwerkt in „Castella" Zelfwerkend Wasmiddel. Te zamen met reeds bekende bleekmiddelen en met het wasproces levert Jit een was op, die vele malen helderder en vele malen zachter is, dan tot nog toe voor mogelijk werd gehouden. De resul taten van ,,Castella" zijn zo opvallend, dat het „Actief Wit" bij vele huismoeders het gesprek van de dag vormt I (Adv.) 46. Voortdurend op hun hoede liepen Eric en Tai door de steeds naar heneden hellende, vochtige gang. De doodse stilte begon hen zo te beklemmen, dat zij haast geen woord meer rrtet elkander wisselden. Na enige tijd. stonden zij aan de voet van een hoge, zich langzaam wentelende trap. Zonder een ogenblik te aarzelen begon Eric de trap te beklimmen, zuchtend en blazend gevolgd door Tai, die door zijn omvangrijke lichaam het tempo van de Noorma.n niet goed kon bijhouden en hoe langer hoe meer achter raakte. Er scheen maar geen eind aan die trap te komen, maar trede na trede klom Eric gestadig verder. Eindelijk hield de trap op. Eric keek rond waar hij zich nu bevond. Hij stond in een tamelijk hoge ruimtemet nog steeds aan alle kanten zwaar, massief steen. In de verte blonk de lichtvlek van een opening. Hij wendde zich tot Tai, die net hijgend en druk in zichzelf mompelend op handen en voeten door de laatste bocht van de trap kwam geklauterd. „Ik zie ginds licht schemeren," zei de Noorman. „Het zal de uitgang van deze onwaardige, stenen kooi zijn," meende Tai somber. „Ge zult zien, mijn dappere vriend, dat wij daar weer uitkomen bij de ingang van de Pagode der Ontheven Smarten en dat de verraderlijke overste ons reeds met een aantal van zijn besluiteloze spitsboeven staat op te wachten." „Neen," antwoordde Eric. „Ik houd het er veeleer voor, dat wij nu in de nabijheid van Ts'au Ts'au de Groene Magiër beginnen te geraken." Een mededeling, die Tai, zo mogelijk, nog somberder scheen te stemmen. Voorzichtig liepen zij naar de opening in de rotsen. En toen stonden zij aan de oever van een groot, onderaards meer, waar een vreemd, gedempt licht, dat door de wanden uitgestraald leek te worden, scheen. Zij bevonden zich op een stenen plateautje, dat toiJcs en rechts werd ingesloten door loodrecht in de duistere hoogte klimmende rotswanden. Achter hen was de stenen gang, waar zij zo even uit waren gekomen en voor hen lag het zwarte meer. „Wij zulten naar de overkant moeten zwemmen," zei Eric en stapte meteen op het water af. Tai bracht zijn handen in een wanhoopsgebaar boven zijn hoofd. „Laat ons rusten," smeekte hij. „Laat ons de zaak toch eerst eens bepraten!" En met diep afgrijzen staarde hij naar de naargeestige watervlakte, die door vreemde rimpelingen zonder duidelijke oorzaak in lichte beroering gebracht werd HATUU&AZIJN Of Z N BEST Om tegemoet te komen aan de vele vragen en verzoeken om inlichtingen, die het Comité „Anno Santo 1950" heb ben bereikt in verband met een even tuele reis naar Rome in het H. Jaar, kan het volgende worden medegedeeld: Zolang het Comité nog geen beslising heeft gekr^en omtrent definitieve prijzen van vervoer en hotels, is het niet mogelijk definitieve maatregelen te nemen. De pelgrims voor Rome kun nen in drie categorieën worden onder gebracht, n.l.: a. Zij, die deelnemen aan eén van de drie Nat. bedevaarten: b. Zij, die deelnemen aan bedevaarten, die door R.K. Organisaties (b.v. Derde Orde, H. Familie, enz.) zullen worden georganiseerd; c. Zij, die op eigen ge legenheid wensen te reizen. A. De officiële Nationale Bedevaar ten: Deze zullen gehouden worden on der leiding en deelname van het Ned. Episcopaat en wel de vóór-bedevaart tussen Palm-Zondag en Beloken Fasen (speciaal voor hen, die op de vacantie zijn aangewezen), vervolgens de twee grote bedevaarten in de maand Mei (rond 18 Mei 's Heren Hemelvaart) en in het najaar medio October. B. Bedevaarten van R.K. Organisa ties, Deelnemers aan eventuele bede vaarten, organiseren door R.K. Orga nisaties, behoeven zich niet persoonlijk te melden bij het Nat. Comité. Zij mel den zich bij hun organisatie. Aan ruim 35 van deze organisaties werd verlof verleend om een eigen bedevaart te organiseren Ook voor - deze deelnemers zijn de faciliteiten zo groot mogelijk. C. Reizen op eigen gelegenheid. Zij, die op eigen gelegenheid wensen te rei- ren, of deelnemen aan de reizen van reisbureaux als zodanig en door deze zelf -opgezet, zonder opdracht van enige organisatie of kerkelijke instelling, zul len van het comité rechtstreeks niet veel faciliteiten krijgen. Zij zijn voor hotelaccommodatie en deviezen op eigen initiatief aangewezen. Bij K. B. is benoemd tot voorzitter van de uit leden der Eerste en Tweede Kamer bestaande defensiecommissie de heer H. W. Tilanus, lid der Tweede Ka mer, zulks ter vervanging van de heer H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, die benoemd is tot lid van de Raad van State. (Van onze correspondent) In het Jaarbeursgebouw te Utrecht werd Woensdagmorgen 't eerste congres van de Kath. Bond van Overheidsper soneel geopend, nadat op 1 Januari de fusie tussen de voormalige organisaties „St. Petrus" en „St. Paulus" tot stand was gekomen. De voorzitter van het bondsbestuur noemde in zijn openings rede de fusie een belangrijke verster king van de positie van het overheids personeel en sprak de wens uit, dat de K. B. O. in de toekomst ook met de Algemene R. K. Ambtenaren Bond zou samengaan. Er dient, aldus spreker, naar te wor den gestreefd, dat het overheidsperso neel in technische en economische aan gelegenheden van zijn bedrijf of dienst wordt ingeschakeld middels vertegen woordigers, die uit de organisaties van het overheidspersoneel voortkomen. On juist is het aan ongeorganiseerden een dergelijke medezeggenschap toe -te ken nen, daar zij blijk geven van een ge brek aan gemeenschapszin. Om een nadelige positie voor de werk nemers te voorkomen, dient de vakbe weging te worden betrokken bij de zo genaamde werkclassificatie; door deze classificatie wordt op wetenschapoelijke basis vastgesteld, welke waardering aan arbeid, die aan bepaalde functies is ver bonden, moet worden toegekend. Het gaat niet aan, dat de werkgevers alleen dit systeem kunnen opstellen. Na de hechte en noodzakelijke verbondenheid met de K. A. B. te hebben gememoreerd en na te hebben gewezen op de vruch ten, welke het samengaan met andere organisaties in de Unie van Overheids personeel heeft afgeworpen, deed spre ker een beroep op de congressisten om in ware katholieke geest hun sociale plicht te blijven vervullen. De vergade ring droeg verder een huishoudelijk ka rakter. Gisteravond werd de vierd.e ronde van het internationaal schaaktornooi te Baarn gespeeld. De uitslagen luiden: Groep A: Spanjaardde Lange af- gebr. BarendregtVisser 10. Dr. Euwe Tordion 10. HenneberkeKramer 1—0. De stand is: Dr. Euwe 3 pnt. en 1 af- gebr. Barendregt 214 pnt. en I uitgest. Kramer 1% pnt. en I afgebr. Henne berke 1 pnt. en 1 afgebr. en 1 uitgest. De Lange 1 pnt. en 2 afgebr. Visser 1 pnt en 1 afgebr. Weer voltrekt zich in deze weken het oude en steeds opnieuw boeiende wonder van de vogeltrek. Weer rep pen zich de scharen vogels uit Noor delijker en Oostelijker streken naar milder gebieden, gedreven door im pulsen, die de mens, ondanks zijn reeds eeuwenlang zoeken, nog niet bekend zijn Vogels die hier gebroed hebben, verlaten ons, trekken naar het Zuiden of naar het Westen (Engelands Zuid kust bijv. waar veel spreeuwen over winteren), vogels die broeden in Scandinavië, de Baltische landen, Oost- Duitsland, Rusland, ja binnen de Pool cirkel, zoals de wereldreiziger, de ka- noetsirandloper, zoeken ons land op. Op de weilanden troepen de kievitten en spreeuwen samen, om hun reis voor te bereiden. Op de schorren en slikken Iqngs de kust wemelt het van allerlei ruiterachtigen (grutto's, tureluurs, oeverlopers, bosruiters, groenpoten, franjepolen en wat niet al), reeds op reis maar bereid, in ons land op de rijke voedselgebieden te blijven hangen zolang het nog niet te koud is. En reeds trekken ook de eerste klei nere vogels langs de duinkant en langs de Veluwekust. In de laatste dagen van September en de eerste van Octo ber zullen duizendenmillioenen vol gen. Kneuen en vinken, zwarte kraaien en roeken, boomvalken en zwaluwen, zij gaan ons verlaten. Maar talloze an dere soorten krijgen we ervoor terug, misschien als blijvers voor de winter maanden, als die maar zacht genoeg zijn, misschien alleen als doortrekkers. Sijzen en barmsijzen, kepen en fraters, en dan vooral vele vertegenwoordigers van de eenden en ganzen, (nonnetjes, zaagbekken, tafeleenden, rietganzen, kuifeendjes, grauwe ganzen) zullen naar ons land komen. De talingen zijn al weken geleden aangekomen. Weer andere vogels trekken zich van de winter ogenschijnlijk niets aan en zullen ons land trouw blijven. Als de winter streng wordt, nemen zij zware risico's, dat is in koude, langdu rige winters wel gebleken. Het be ruchte jaar 1929 deed ons vele tiental len door koude en honger omgekomen vogels vindenMaar de mezen en tic spechten, de mussen en de meeuwen, zij nemen dan risico, zij blijven hier. Dc mezen 'zullen, hun gelederen versterkt door familieleden uit de pijnbossen van het Noorden, in grote troepen rond gaan zwerven, de spechten zullen in de omgeving van hun broedplaatsen blijven. DONDERDAG HILVERSUM II - 415 M. Na' 18 uur ook 245 en 1875 M. 18.00 gram., 18.15 C.N.V.-kw., 18.30 zang en piano, 18.50 gram., 18.55 causerie, 19.00 nieuws, 19.15 muzikale causerie, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws. 20.05 gevar. progr., 21.00 familiecompetitie, 21.35 orkest, 22.05 gram., 22.15 buitenl. overz., 22.35 gram., 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM I - 301 M. 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30 strijdkr., 19.00 kin deren, 19.05 avondschool, 19.30 clavi chord, 19.45 R.V.D., 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 orkest, 21.00 hoorspel, 22.15 concert, 22.45 causerie, 23.00 nieuws, 23.15 dansmuziek, 23.45 gram. VRIJDAG HILVERSUM II - 415 M. Vóór 10 uur ook ^45 en na 18 uur ook 245 en 1875 M. 7.00 nieuws, 7.15 gewijde muziek, 7.45 woord voor de dag, 8.00 nieuws en weerberichten. 8.15 gram., 9.15 zieken, 9.30 waterstanden, 9.35 gram., 10.30 Morgendienst, 11.00 gram., 11.15 zang en piano, 11.45 gram., 12.00 sextet, 12.30 mededelingen, 12.33 trio, 13.00 nieuws. 13.15 orgel, 14.00 gram., 14.40 vrouw. 15.00 orkest, 15.40 voordracht, 16.00 koor, 16.30 orkest. 16.40 voordracht, 17.00 gram., 17.15 cello en piano, 17.45 Friese uitz. HILVERSUM I - 301 M 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 vrouw, 9.00 gram 10.00 cau serie; 10.05 Morgenwijding, 10.20 gram., 10.30 vrouw, 10.45 orkest en koor, 11.15 voordracht, 11.35 accordeon, 12.00 Me- tropole-ork., 12.30 mededelingen, 12.33 Sport, 12.45 Metropc*e-ork., 13.00 nieuws, 13.15 populaire muziek. 13.45 gram., 14.00 vrouw, 14.20 orkest, 15.00 causerie, 15.20 gram., 15.30 klankbeeld, 16.00 film, 16.30 jeugd, 17.00 piano, 17.20 muzikale cau serie. Woensdagmiddag speelden een A- en een B-elftal, bestaande uit de beste voetballers van het Zuiden, in het Ge meentelijk Sportpark te Tilburg een wedstrijd vopr de samenstelling van het Zuidelijk elftal, dat op 23 October a.s. tegen Luxemburg zal uitkomen. Het tempo in deze wedstrijd was zeer hoog en het krachtsverschil tussen beide ploegen zeer gearing. De voor hoede van het A-team bestaande uit Van Overbeek (BW), Weenink (Brab.). Van Melis (Eindh.), Van Roessel (Lon- ga) en Franssen (PSV), leverde een uit stellend teamwork en speelde over het algemeen veel rustiger en beheerster dan de aanvallers van de B-ploeg. Vooral rechtsbinnen Weenink viel hier op en met Van Melis en Van Roessel was dit binnentrio wel het gevaarlijk ste deel van de ploeg. Van Overbeek op de rechtervleugel speelde niet zijn sterkste partij en vormde een zwakke plek in deze voorhoede. Beide doelpunten één voor en één na de rust die het A-elftal tijdens deze wedstrijd kon scoren, kwamen van de voeten van de Eindhovenaar Van Melis uit een scherpe pass van Van Roessel. Dat er niet meer doelpunten werden gescoord ligt zeker aan de uit stekende B-vefdediging met spil Wou ters, Bakers (PSV), Me-rtens (Willem II) en Steiger (PSV) in doel. De B-ploeg Bezat een zeer gevaar lijke rechterwenk met Van Elderen (PSV) die op deze middag een uit stekende partij speelde en Adang (Bleijerheidë). Beiden schiepen talloze kansen voor het A-floel, maar midvoor Dillen en de overigens uitstekend spe lende MW-er Ravenstein met Carlier (VVV) benutten deze niet. Vooral het laatste kwartier, dat bestond uit een geweldig bombardement van de veste van Saris, kon noch Dillen, noch Ravenstein het A-doel vinden Van El- deren scoorde na rust éénmaai met een prachtige trekbal uit een hoekschop, zodat het A-team deze wedstrijd won met 21. De opstelling van het Zuidelijke elf tal zal pas Zondag 16 October bekend worden gemaakt. Wij verwachten ech ter niet veel verandering in het thans opgestelde. A-team. Wel is de kans groot, dat" Van Elderen de plaats van v. Overbeek zal innemen. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. 1 Mijn vader is een grote, stoere man, met een kin, die van pure energie voor uitspringt. Een goede dertig jaar terug was hij een beroemd voetballer, wat hij nooit helemaal te boven is gekomen. Hij is een innemend mens en ik wilde, dat ik hem duidelijk kon maken hoe zeer ik hem bewonder en hoe dierbaar hij mij is. Maar helaas, ik ben juist „iin te genpool, en hoe ik ook naar het tegen deel streef we hebben altijd gehar rewar. Hij bruist over van louter le venslust en doet niets liever dan zich laten gelden. Ik ben in mijzelf gekeerd en weet zelden raad roet mijn houding. Ik wilde, dat ik was als hij. Ik benijd hem en ik zou zielsgelukkig zijn, als ik zijn levend evenbeeld was. Maar ik kruip in mijn schulp. Ik weet, dat ik me met mijn vuisten niet verdedigen kan en dus schraag ik mijn wankel zelfvertrouwen met woorden. Het gevolg is, dat ik sarcastisch wordt op ogenblik ken, dat ik dit volstrekt niet wens te zijn. Het is zuiver een kwestie van mo rele zelfbescherming, zoals de psycholo gen dat betitelen. Nu wil ik helemaal niet zeggen dat vader en ik twisten, of dat er een kloof tussen ons gaapt. De kwestie is alleen maar, dat we twee totaal tegengestelde naturen zijn. Overigens ben ik van me ning, dat ik hem heel wat beter begrijp en waardeer dan hij mij. Een man die schoon aan de haak 180 pond weegt en het desnoods tegen een leeuw durft ep te nemen, kan moeilijk enig begrip heb ben van wat er omgaat in iemand, die amper de 130 haalt en het tegen een ge spierde lilliputter-al moet afleggen Zo staan dus de zaken. Ik zou er ik weet niet wat voor over hebben als hij maar eens één keer trots op mij kon zijn. Ik zou iets willen presteren, dat zijn vaderhart deed zwellen, maar de middelen daartoe ontbreken mij ten enenmale. Hij droomt ervan, dat ik een voortva rend zakenman zal worden, met een heel regiment drukknopjes voor zich op de lessenaar, die heel de dag links en vochts orders en bevelen uitdeelt. Zc'n soort zakenman, die zijn concurrenten als hazelnoten kraakt, de machtigste vakbonden aan zijn voeten dwingt en groeit naarmate de strijd zwaarder wordt. Ik kan dat eenvoudig niet Waar ik zin in heb, dat is geschiedenis te do ceren en geschiedkundige boeken te schrijven. Niet dat ik zo'n kluizenaars- aard heb. Ik sta met het mensdom op goede voet, maar ik verlang er niet in het minst naar, records te slaan. Ik houd van een rustig, verstandig gesprek en geef me graag van tijd tot tijd over aan bespiegelingen. Ik houd er ook van te luisteren. Ik neem de mensen graas voor me in. Maar als het op werken aan komt dan stel ik er prijs op mijn eigen weg te gaan en niet te hoeven plukharen. Maar met vader heb ik nog nooit over mijn geschiedkundige idealen gesproken Die bewaar ik in mijn binnenste. Op een avond in September, na het eten, zei hij tegen me, een beetje min der resoluut dan zijn gewoonte is: „M'n zoon, we moesten in de bibliotheek eens een conferentie beleggen." Ik had er geen idee van wat me te wachten stond, maar ik nam me voor aardig en beleefd te zijn en hem niet op stang te jagen. Werkelijk, dat nam ik me voor. Wij begaven ons dus naar de bibliotheek en daar ging hij achter 7<in bureau zitten en scheen nog meer met zijn figuur verlegen dan eerst net als een vader, die een netelige vraag van zijn opgroeiend zoontje te beantwoorden heeft. Hij schraapte zijn keel, ademde een paar keer, en ik zat maar doodstil „M'n zoon", begon hij tenslotte, Ik maak me zorgen over je." „Dat spijt me oprecht, vader", 'ei tk. Hij trok een kwaadaardige grimas „Zeg eens, ik ben de minister-president of zo'n andere hoge ome niet. Mijn eigen zoon hoeft niet zo plechtig tegen me te spreken." „Dan heb ik een verkeerde opleiding genoten," zei ik. „Op school hebben ze me geleerd, dat het zo hoort." „Zo hóórtsputterde hij tegen. „Tussen vader en zoon bestaat die on zin niet. Van nu af aan noem je me Mike." Mike heette hij Michael Strawn. „Die andere nonsens stuit me tegen de borst." „Dat heb ik dan zo niet bedoeld." verklaarde ik ernstig. „Schei in vredesnaam uit," blafte hij. „Terzake. Waar ik het over wilde heb ben, dat ben jij. Jij en je toekomst. Wacht even. Ik ben niet van plan je tot kruiwagen te dienen als je dat soms mocht denken. Maar je bent m'n enige jongen en eh ik wil, dat er wat uit je groeit. Overhaasten wil ik niets. Maar ik, voor mij, zie de situatie als volgt. Ik bezit een aardige duit en die valt vandaag of morgen aan jou toe. Eer het zover is, dien je te weten, hoe je ermee moet omspringen. Geld kun je niet aan zijn lot overlaten. Je moet er in doorkneed zijn en van alles het hoe en wat weten. Anders gaat vroeg of laat een ander ermee vandoor."-^ Zonder het te willen of goed te be seffen, sprak ik alweer tegen. „Maar als u bang bent, dat ik het zal verkwisten, dan kunt u het toch beleg gen of ergens in beheer geven." „Wel, alle duivels!" voer hij uit. „Een kereld moet op zijn eigen benen kun nen staan! Alleen een vent van niks laat zich tot zijn tachtigste jaar bemoe deren!" Het was weer het oude liedje. Het scheelde maar een haar of ik had hem verteld, dat hij met zijn geld naar de maan kon lopen, doch voor deze ene keer wist ik mijn mond te houden, al moet ik niet bepaald vriendelijk geke ken hebben. Hij haalde een keer diep adem en begon van voreyi af aan. „Zakendoen staat je niet aan," zei hij. „Inderdaad," antwoordde ik naar waarheid. „Komt dat niet, m'n zoon," vroeg hij bijna overredend, „omdat je het nog nooit gedaan hebt? Ik verzeker je, dat het een boeiend, interessant bestaan is." „Dat kan zijn," antwoordde ik. Daar in kon hij wel eens geen ongelijk heb ben. „Je hebt je begraven onder de ge schiedenisboeken," ging hij verder. „Je hebt je een naam verworven door een verhandeling te schrijven over Karei de Grote. Ik moet bekennen, dat het een goed, interessant artikel was." Ik had totdantoe niet geweten dat hij het gelezen had. Hoe het kwam, weet ik niet, maar het streelde me buiten gewoon. „Ik ben dol op geschiedenis," zei ik. „Misschien koester je nu wel een hei melijk verlangen, m'n zoon, boeken over geschiedenis te schrijven of er leraar in te worden." Ik zat verbaasd. Hoe had hij het 20 kunnen raden? Ik had er immers nooit met een woord over gerept. Dit stemde mij tot nadenken. „Ik heb er lang en breed over ge dacht," zei ik, „maar ik heb nog geen besluit genomen." (Wordt vervolgd) Voor het tijdvak van 9 tot en met 21 October 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 909. 341 Vlees (A, B, D) 100 gr. vlees. 342 Vlees (A, B) 300 gr. vlees. 343 Vlees (D) 100 gr. vlees. 347 Alg. (A, B) 125 gr. koffie. 346 Alg. (A, B) 200 gr. kaas of 250 gr korstloze kaas. 354 Alg. (D) 100 gr. kaas of 325 gr. korstloze kaas. 352 Alg. (B) 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. (De letters achter de bonnummers ge ven de kaarten aan, waarop de betref fende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD MH 911 (bijz. arbeid a.s. moeders en zie ken). Geldig zijn de bonnen gemerkt met de' letter B. Bovenstaande bonnen kunnen reeds Vrijdag 7 October worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 325. 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 335. 336, 337, 338, 339 algemeen kunnen worden ver nietigd. Het C.D.K. deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 19 en L 19 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Te Rijssel werden gistermiddag ten aanschouwe van ruim 8000 toeschou wers de halve finales gespeeld van het internationaal militair voetbaltournooi. De grote verrassing was het prachtige voetbal, dat de tegenstander van Ne derland, de Turkse ploeg, demonstreer de. Het is de Nederlandse militairen dan ook niet gelukt de finale te berei ken. Turkije won met 21, nadat de rust was ingegaan met een 10-voor- sprong voor de Turken. Technisch waren zij de Nederlanders verre de baas, zowel in lichaamstech niek als in balbehandeling, en boven dien voerden zij het stopperspil-systeem tot in de perfectie uit. Het was een elftal zónder zwakke plekken en be halve een goed combinerende voorhoe de, beschikte de Turkse ploeg over een trapvaste verdediging, welke de Ne derlandse aanvallers telkens een halt toeriep. Het enige Nederlandse doel punt ontstond uit een strafschop, die tien minuten voor het einde hard en zuiver door linksbinnen Kolkman, van Go Ahead, werd benut. De Turken scoorden midden in de eerste helft hun eerste doelpunt en ongeveer een kwar tier na de hervatting, brachten zij de stand op 20. De Nederlanders speel den een goede wedstrijd, maar de vaak goed opgezette aanvallen, strandden herhaaldelijk op de resoluut ingrijpen de achterhoede van de Turken. Er werd van beide kanten zeer sportief gespeeld. In de andere halve eindstrijd, be haalde Frankrijk na een harde, on aangename wedstrijd een 32-overwin- ning op België. De ruststand was hier 1—1. Vrijdag 7 October spelen Nederland en België te Parijs om de derde en vierde plaats, terwijl Zaterdag 8 Oc tober eveneens te Parijs de finale wordt gespeeld tussen Frankrijk en Turkije. Naar het bekende Scandinavische sportblad „Idrottsbladet" meldt, heeft Dan Ferris, de secretaris van de Ameri kaanse Athletiek Bond, de AAU, ver klaard, dat het plan bestaat voor het komend indoor-seizoen wederom een aantal Europese athleten voor wedstrij den in de Verenigde Staten uit te no digen. Toen hem naar namen gevraagd werd. noemde Dan Ferris: Slijkhuis, Reiff, Heino, Tandberg, Vernier en de Zweedse 4 x 1500 meter estafette, be staande uit: Aberg, Bervqvist, Bengts- son en Eriksson.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3