Truman hoopt atoombewapenings- wedloop te voorkomen UNIE-PROBLEEM OPGELOST? ONTGOOCHELING IN BELGIE OVER DE VOOR-UNIE ARBEIDERS BIJ WERKSPOOR ONTSLAGEN Bewogen weken Centrale Commissie bespreekt militaire vraagstukken Tengevolge van een conflict over de tijdsduur ONDERZOEK NAAR OORZAAK, GENEZING EN VOORKOMING VAN EEN DOODGEWONE VERKOUDHEID Trambotsing nabij Rotterdam Sovjet-Unie bereidt nieuwe voorstellen tot ontwapening voor Geen condominion De Roos van Tokio krijgt tien jaar Het weer. DE GESCHIEDENIS HERHAALT ZICH Londen—Amsterdam na echter in 90 minuten Vrij grote ontstemming in textiel- kringen te vrezen Harvard-ziekenhuis te Salisbury een voordelig vacantie-oord Mensen zijn goedkoper dan chimpansees Tot hoofd en hart Minder werklozen in September Eén zwaar- en drie lichtgewonden Nieuwe razzia 's in Praag VRIJDAG 7 OCTOBER 1949 73ste JAARGANG No. 24583 Vein Australisch en Nederl. Nieuw-Guinea Kolentoeslag voor oorlogs slachtoffers Aardappel van 1 kilo Oagstscizoen deed invloed gelden BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45. tel. 5998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rur», Wnd. hoofdredacteur: W. Severia NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllllmeter- hoogte. Inaezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. f 152 per maand, f 4.55 per kwartaal. Het mag een navrante doch niet geheel humorloze speling van het lot heten, dat de dusge- noemde Oost-Duitse volksrepubliek, welker geboorte wellicht officieel zal hebben plaats gehad wanneer deze regelen onder het oog van de lezer komen, haar administratieve centrum zal hebben in het voormalige natio- naal-socialistische ministerie van pro paganda in de Russische sector van Berlijn. Aldaar werden ook de defi nitieve plannen opgesteld tot de pro clamatie van een Oost-Duitse rege ring, waarbij de Volksraad naar vo ren zal treden als een voorlopige Ka mer van Afgevaardigden, welke, om althans de schijn van een democrati sche structuur aan de allerdomsten voor te spiegelen, eerlang een soort van Senaat of Eerste Kamer naast zich zal krijgen. Met deze geenszins onverwachte politieke manoeuvre van de Sovjets en hun knechten wordt voorlopig een reeks van schokkende gebeurtenissen afgesloten, welke aan de laatste we ken het karakter hebben verleend van uitzonderlijke bewogenheid. Al lereerst was daar immers het gerucht rondom de door Truman in een of ficiële verklaring bekend gemaakte atoomexplosie in Rusland. En nauwe lijks was het daardoor verwekte ru moer in de internationale politiek be daard, of nieuwe opzienbarende ge beurtenissen kondigden zich aan: Rus land verbrak zijn toch reeds danig verslechterde betrekkingen met Zuid- slavië en ging even later over tot de officiële erkenning van de Chinese volksrepubliek, als zou deze feitelijk en rechtens in de plaats zijn getreden van een overwonnen staat, welks fic tief bestaan nog wat werd gerekt door een opgejaagde en thans in een hoek teruggedrongen nationalistische rege ring. Duidend op deze laatste gebeurte nissen heeft de secretaris der Ver enigde Naties, Trygve Lie, ongéveer een week geleden verklaard, dat er een nieuwe en moeilijke periode in de internationale politiek was aange broken, welke gecompliceerder moest worden geacht dan velen zich tevo ren hadden voorgesteld. Blijvend op het plan van het internationaal-poli- tieke spel, zoals dit in de UNO-orga- nen in het algemeen en in de Veilig heidsraad in het bijzonder bedreven wordt, moet men inderdaad vaststel len, dat dit spel een treffende gelij kenis gaat vertonen met een soort van stoelendans, waarover enige da gen geleden reeds in ons blad werd geschreven.. Want allereerst is er in de Veilig heidsraad een acute impasse gegroeid tengevolge van de inmiddels dubieus geworden bezetting van de aan China toegekende permanente zetel - welk van de beide China's moet geacht worden deze te bezetten? en ver volgens wordt er met verbeten na ijver gedanst rpndom de vrijkomende (niet permanente) zetel der Oekraïne, welke Rusland aan de nog in faveur staande satelliet Tsjechoslowakije wil zien toegewezen, terwijl de meeste andere mogendheden, waaronder ook Nederland, deze liever zagen toebe deeld aan het bij de Russen in onge nade gevallen Zuidslavië. Hoe deze zetels tenslotte ook zul len worden bezet, men kenne niet te veel effect toe aan een uitval in de ene noch aan een in de andere rich ting. Want al krijgt Rusland er een bondgenoot bij, dan zou, afgezien van het feit, dat ook de democratische staten wellicht een medestander zul len verwerven, het veto-recht precies op dezelfde wijze kunnen worden ge hanteerd met precies hetzelfde ob structieve effect. Belangrijker echter dan deze eigen lijk alleen maar formele gevol gen in de Veiligheidsraad zijn de ernstige consequenties van deze ont wikkeling in het reële leven der vol keren. Doordat China immers ten prooi gevallen is aan een soort van communisme, dat zijn ware karakter nog zal moeten tonen, is er een niet denkbeeldig gevaar ontstaan voor een intensieve communistische beïnvloe ding van Zuid-Oost-Azië. Zowel Ame rika als Engeland zullen krampachtig pogen een zodanige politiek te voeren, dat dit gevaar zoveel mogelijk wordt bezworen en het lijkt niet uitge sloten, dat zij dit zullen trachten te bereiken langs de weg van een oppor tunistische gedragslijn jegens de fac- tische machthebbers in China, alsnog hopend, dat, gelijk reeds in Zuidslavië werd bewezen, niet alle communis- men precies eender zijn. Ook de kwestie-Zuidslavie verkeert eigenlijk nog in een ontwikkeling waarvan het einde moeilijk te voor zien valt. De opzegging van het vriendschapsverdrag door Rusland ging weliswaar gepaard aan een ge- dreig met woorden en een minstens even luidruchtig verbaal verweer, maar het is erg onwaarschijnlijk, dat het wapengekletter zich tot wapen geweld zou verhevigen. Ten andere is het ook weer niet zó, dat Zuidslavië rouwmoedig van de dwalingen zijns weegs zou zijn teruggekeerd, om zich Willig te scharen in de rij der Wes terse democratieën. Het blijft een communistische en daardoor totalitai re staat, welke eerder om politieke dan ideologische redenen tot een breuk met Rusland heeft besloten. Wie daaraan nog mocht twijfelen, let te bijvoorbeeld op de spoedige en gre tige erkenning door Zuidslavië van de Chinese volksrepubliek, alsmede op de bewoordingen waarin dit geschied de. En de jongste ontwikkeling in de ideologische èn politieke strijd, welke de wereld verdeeld houdt, vormt dan de instelling ener Oost-Duitse repu bliek, waarover wij zoëven spraken. De gevolgen daarvan zijn vooralsnog moeilijk te peilen. Zeker is echter, dat een in verband daarmee geïntensi veerde propaganda voor de eenwor ding van Duitsland danig in de weg zal staan aan de geestelijke groei van West-Duitsland in democratische rich- President Truman heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie de hoop uitgesproken, dat het mogelijk zal zijn door overeenkomsten in het kader van de V.N. een atoombewapeningswedloop te voorkomen. Naar aanleiding van de geruchten dat Rusland binnenkort nieuwe voorstellen betreffende de controle van atoomwapens ter tafel zal brengen, zeide de President, dat deze voorstellen wel weer even onaanvaardbaar zouden zijn, als de andere Sovjetvoorstellen tot nu toe geweest zijn. Wat de Russische atoomexplosie betreft, wilde Truman niets meer meedelen dan hij in zijn officiële verklaring op 23 September gedaan had. Toen een der verslaggevers vroeg of Truman dacht, dat, nu ook de Sovjet- Unie een atoombom bezat, er gemakke lijker overeenstemming over de controle bereikt zou worden, zeide Truman, dat de Verenigde Staten het belangrijkste voorstel in de wereldgeschiedenis had den gedaan, toen zij te kennen gaven, bereid te zijn de controle over de atoom energie in handen te geven van de Ver enigde Naties. Rusland wilde het voor stel toen echter niet accepteren. Dit was het plan-Baruch. dat voorzag in internationale controle en internatio nale inspectie zonder vetorecht voor een van de belanghebbenden. Zoals wij in een deel van onze oplage van gisteren reeds meldden, heeft Jacob Malik, permanent gedelegeerde der Sov jet-Unie bij de U.N.O., gisteren te Lake Success, na zijn terugkeer uit Moskou, medegedeeld, dat de Sovjet-Unie mo menteel nieuwe voorstellen tot ontwa pening voorbereidt, die zij Dinsdag in de Veiligheidsraad zal indienen. Hij vroeg uitstel van het debat over een Franse ontwapeningsresolutie, die met Ruslands stem tegen door de commissie voor conventionele bewape ning was goedgekeurd. Een Westelijke gedelegeerde verklaar de te verwachten, dat de Sovjet-rege ring met „iets opzienbarends" voor de dag zou komen. Sommige U.N.O.-waarnemers verwach ten, dat de Russen het aanbod zullen doen onthullingen te doen over hun „atoomarsenaal", wanneer de Verenigde Staten bereid zijn op overeenkomstige wijze hun atoombomvoorraden voor een enquête open te stellen. Admiraal William Standley, die tijdens de oorlog Amerikaans ambassadeur in Moskou is geweest, staat sceptisch te genover de berichten, dat de Sovjet- Unie een atoombom heeft vervaardigd. Hij zeide het mogelijk te achten, dat de Sovjets een „atomische ontploffing" hadden weten te veroorzaken, doch hij twijfelde er zeer sterk aan of zij van de détails om een atoombom te produceren op de hoogte waren. Standley baseerde zijn mening op de talrijke bezoeken, die hij gedurende de oorlog aan Russische fabrieken en arsenalen heeft gebracht. De Australische minister van Buiten landse Zaken, Eyatt, heeft in het par lement verklaard, dat van een denk beeld van condominion van Australisch en Nederlands Nieuw-Guinea geen sprake is. Dit betekende echter niet, dat er geen nauwe betrekkingen zouden zijn tussen het Australisch gebied en Ne derlands Nieuw-Guinea, zo voegde hij er aan toe. Evatt verklaarde nog, dat overeen stemming op wederzijds aanvaardbare voorwaarden ter R.T.C. waarschijnlijk leek. De Centrale Commissie van de R.T.C. zou in haar vergadering van heden middag de stand der besprekingen in de militaire commissie bespreken. De voorzitters van de drie secties in deze commissie zouden de vergadering bij wonen en verslag uitbrengen van de stand der besprekingen. Gisteren is het vraagstuk Nieuw- Guinea voor het eerst besproken in de betrokken sectie van de staatkundige commissie. Naar in conferentiekringen verluidt, is een oplossing van het vraagstuk Nieuw-Guinea thans drin gend geworden in verband met de in gang zijnde discussies over het charter van de souvereiniteitsoverdracht. Hier bij rijst n.l. de vraag, of in dit charter Nieuw-Guinea al dan niet moet -wor den uitgezonderd van de gebieden waarover de souvereiniteit wordt over gedragen. De Roos van Tokio is gisteren veroor deeld tot een gevangenisstraf van tien jaar en een boete van 10.000 dollar. De Roos, die tijdens de oorlog voor radio Tokio anti-Amerikaanse propaganda heeft gevoerd voor Amerikaanse solda ten in de Pacific, is de 33-jarige Iva Toguri Daqnino, dochter van een krui denier te Chicago. Zij hoorde de uit spraak van het Hof met neergeslagen ogen aan, doch toonde geen emotieHet proces tegen haar heeft drie" maanden geduurd. Verwachting tot Zaterdagavond: Vannacht weer plaatselijk mist en weinig wind. Morgen overdag enkele overdrijvende wolkenvelden, maar overigens vrij zonnig en droog weer. Zwakke tot matige wind uit richtin gen tussen Oost en Zuid. Weinig ver andering in temperatuur. Zon: 6.52—18.03. Maan: 18.19—8.15. (Van onze verslaggever) 17 Mei 1920 landde op Schiphol de Airco 16 G-EALU, een éénmotorige tot passagiersvliegtuig omgebouwde oorlogsmachine. Zij kwam uit de En gelse hoofdstad en zij had de eerste vlucht van de lijndienst LondenAm sterdam, de eerste passagiersvlucht van de K.L.M. tevens, afgelegd in 135 mi nuten. Uit het toestel stapten piloot Shaw en. de journalisten mr. O'Brien en mr. Rhodes, die werdén verwelkomd door Albert Plesinan, administrateur van de K.L.M. Gisteren, 6 October 1949, aan de voor avond van het 30-jarig bestaan van de K.L.M. landde op Schiphol de Convair- liner PH-TEC. Zij kwam uit de Engel se hoofdstad en zij had de vlucht Lon- denAmsterdam afgelegtl in ongeveer laconiek communiqué, bleef Donderdag het commentaar omtrent deze belane- 90 minuten. Uit het toestel stapten de vlieger Shaw en de journalist mr. Rho des, die werden verwelkomd door de heer Vogels namens dr. A. Plesman, president-directeur van de K.L.M. Waarmee wij maar willen zeggen, dat zelfs op het gebied van de luchtvaart zich de geschiedenis soms, zij het dan ook in enigszins gewijzigde omstandig heden, herhaalt. Tot die gewijzigde om standigheden behoorde ook, dat de Con- vair ruim een uur te laat was, terwijl dat eerste vliegtuig bijna veertig mi nuten te vroeg arriveerde Destijds had piloot Shaw een brief van Londens burgemeester, sir Edward Cooper bij zich, pu bracht hij een missive van de Lord Mayor G. Aylwen mee, waarin werd bevestigd wat in het eerste schrijven was uitgedrukt: dat het belangrijke verkeersmiddel de vriendschap tussen Londen en Amster dam zou verstevigen. De heer Vogels sprak tijdens de ont vangst in de passagierswachtkamer van een belangrijke dag voor de K.L.M. en meende* dat de heren Rhodes en Shaw zich al niet minder belangrijk moesten gevoelen als de eersten van de drie millioen passagiers, die de K.L.M. na hen vervoerde. Hij overhandigde beide heren een cadeau in de vorm van een Delftsblauwe kruik, gevuld met krach tige drank. Aan oorlogsslachtoffers en évacue's kan in het stookseizoen 1949/50 een brandstóffentoeslag worden verleend. Elk geval zal afzonderlijk beoordeeld worden. Maximaal zal gedurende, het stookseizoen (f Nov.1 Mei) worden uitgekeerd f 2.per week vóór dege nen die een volledige toewijzing brand stoffen ontvangen en f 1.voor hen, die slechts zes eenheden ontvangen. Een inwoner van Kerkrade rooide op zijn aardappelveld een aardappel, waar- aan genoeg bleek te hebben voor eeil.??ele .maaltijd. Het geval woog na melijk niet minder dan 9 ons en 80 gram. BRUSSEL, Donderdagavond. (Telefonisch van onze financiële correspondent) Vermits de heer Max Suetens, Belgische directeur-generaal yan buitenlandse handel, die in Den Haag het Voor-Unie verdrag parafeerde, nog met te Brussel was teruggekeerd, en er nog geen andere officiële mededeling was dan een zeer Bconïek communiqué, bleef Donderdag het commentaar omtrent deze belang rijke gebeurtenis eerder schaars, zowel in de pers als in officiële kringen. Deze laatste beklemtonen, dat men eerst de volledige lijsten moet kennen van de vrjjmakingsprodiicten en van de contingenten voor de niet-vrijgegeven produc ten, vooraleer een gefundeerd oordeel uitgesproken kan worden. Over het alge meen is men van oordeel, dat het verdrag van 5 October een belangrijke stap in de goede richting betekent, maar dat het in België met een niet verborgen ontgoocheling zal onthaald worden. De opinie in België is tijdens de jongste maanden over het algemeen zó, dat slechts een spectaculaire inzet van de Voor- Unie een ommekeer had kunnen verwekken. pet. van de Belgische uitvoer naar Ne derland door de Voor-Unie onmiddellijk van de contingenterïng verlost wordt. De vraag wordt daarbij gesteld of de Nederlandse autoriteiten aan de „ver snelde vergunning" dezelfde interpre tatie zullen geven die in België gehecht wordt aan de „declaratie-vergunning", dat is een automatische vergunning, die Stippen wij ter vergelijking aan, dat Belgische uitvoer naar Nederland in 1943 voor 54 pet. bestond uit metaal producten, voor 16 pet. uit textielpro ducten en voor 30 pet. uit andere pro ducten. Vermits noch de metaalproducten, noch de textielproducten door het ver drag van 5 October vrijgemaakt wor den, dat wil zeggen onder het regime van de „versnelde vergunning" worden gesteld, is 't duidelijk, dat hoogstens 30 enkel dient als controlemiddel a poste riori. (Vervolg op pagina 3) Bij het bedrijf van de N.V. Werkspoor te 'Amsterdam, waar cir ca 3000 arbeiders worken, is ten gevolge van de weigering van een aantal arbeiders in de revolver draaierij om de tijdsduur, welke zij voor het verrichten van de diverse werkzaamheden nodig hebben, te la ten vaststellen door tijdmetingen, een conflict ontstaan. De directie heeft totaal 145 arbeiders ontslagen. Aanvankelijk betrof dit ontslag al léén de arbeiders uit de revolver- draaierij. Later zijn echter een hon derdtal arbeiders uit solidariteit in staking gegaan en ook zij werden ontslagen. Het actiecomité van de ontslagenen heeft op een Donderdagavond in de Diamantbeurs gehouden vergadering voor circa 250 Werkspoorarbeiders een overzicht gegeven van het conflict en een beroep gedaan op de morele steun voor de collega's, die zonder werk kwamen. De voorzitter van genoemd co mité deelde mede, dat Dinsdagmiddag de tijdopnemers in de revolverdraaierij verschenen. De arbeiders, die hiermede niet accoord gingen, omdat zij eerst overleg wilden plegen, vooral dit sys teem zou worden ingeyoerd, bleven in de fabriek. Dezelfde avond werden ont slagbrieven bij hun woningen bezorgd en toen zij Woensdagmorgen de terrei nen wilden betreden werden zij terug gestuurd. De voorzitter zeide, dat de ontslagen arbeiders eisen teruggenomen te worden in het bedrijf, zonder dat rancunemaatregelen zullen volgen. Ook de Uniebond voor de metaalnij ting, eensdeels omdat deze groei een soort van politieke gemoedsrust van node heeft en anderdeels omdat niets zozeer in staat is deze te verstoren als een aan het Duitse volkssentiment appellerende propaganda omtrent het door „de W os ter se onderdrukkers" verhinderde herstel van Duitslands eenheid. Het is duidelijk, dat de tijden zorg- lijker zijn dan ooit. Laten de vrije landen in het algemeen, laat Europa gesteund door Amerikaanse hulp in het bijzonder, niet talmen om te streven naar een optimale, sterkte in de materie ter wille van de vrijheid van de geest. Moge het eindelijk dui delijk worden, dat een daarbij nood zakelijk prijsgeven van eigen souve reiniteit ter wille van een zo hecht mogelijke aaneensluiting niet op weegt tegen een vernietiging van iedere zelfstandigheid en vrijheid, in dien wat God moge verhoeden Europa ten prooi zou vallen aan het communistisch imperialisme. In het Harvard-ziekenhuis van Salesbury worden met subsidie van het En gelse ministerie voor de Volksgezondheid uitgebreide onderzoekingen ver richt, om te weten te komen, waardoor een doodgewone verkoudheid ont staat, hoe zij kan worden genezen en hoe voorkomen. Daarom biedt men een Vacantie met geld toe aan mensen, die het er voor over hebben om wat te snot teren, te niezen en een beetje koorts te hebben. Het ongemak van een tamme, lichte verkoudheid en het op kaart laten bjren- gen door weetgierige geleerden van de verschijnselen, heeft tal van vrijwilli gers niet afgeschrikt, want in ongeveer drie jaar hebben meer dan 1500 personen zich als proefkonijn beschikbaar gesteld en wat zij hebben bijgedragen tot de kennis van de gewone verkoudheid heeft reeds vele dikke medische dossiers ge vuld. naderen dan tot op tien meter afstand. Aan deze laatste voorwaarde wordt zo streng de hand gehouden, dat men een speciaal systeem heeft bedacht, om de vrijwillig verkouden gasten van het ziekenhuis die overigens behoorlijk verwend' worden van hun maaltijden te voorzien. „We zouden ook chimpansees kunnen gebruiken, maar die zijn duurder in aanschaffing en onderhoud dan de menselijke vrijwilligers," was de ge zellige toelichting van een functiona ris van het ministerie voor de Volks gezondheid'. Maar voorlopig zal het wel niet nodig zijn, dat men zijn toevlucht neemt tot de dure chimpansees, want tot dusverre heeft de uitnodiging: „Brengt bij ons uw vacantie door en laat u verkouden maken tegen volledig prima pension met zakgeld" voldoende succes gehad. Natuurlijk moet men zich aan „de regels van het huis" houden, maar die zijn goed aanvaardbaar. De vrijwilligers, die op de terreinen van het ziekenhuis zijn - ondergebracht in montagewonin gen, moeten zich onthouden van con tact met de buitenwereld. Hun ver koudheden moeten een strikt persoon lijke aangelegenheid blijven er: mogen niet beïnvloed worden door verkoud heden van anderen of door andere ziek ten, die zij door contact met mensen bui ten de terreinen van 't ziekenhuis 7n,u kunnen krijgen. Zij mogen dan ook niet naar cafe's, winkels of theaters, noen gebruik maken van bussen of trams en zij mogen niemand buiten hun tijde lijke woonstede toestaan hen dichter te Een bediende gaat met het eten in speciaal ontworpen bussen naar de deur van de montagewoning. Hij zet de bussen neer, belt en maakt dat hij weg komt. De vrijwilliger aan de binnenkant van de deur moet tot zestig tellen, alvorens hij de deur open doet. Men neemt aan. dat de bediende in de tijd, die hiervoor nodfg is, op de vereiste af stand van tien meter is gekomen. Maar tegenover de genoemde onge makken en die van de verkoudheid zelf staat, dat de proefkonijnen logeren in comfortabele appartemen ten, voorzien van radio en telefoon, waar zij overvloedig en lekker wor den gevoed, terwijl zij bovendien drie shilling per dag ontvangen en De smarten van het leven zijn de vruchten van onze eigen handelingen.j Wilt u met vacantie gaan en hebt u geen geld? Praat dan eens met het Harvard ziekenhuis te Salisbury. U kunt daar een gratis vacantie door brengen en zelfs geld toekrijgen mits.... u er in toestemt, dat men u een lichte verkoudheid bezorgt. Er zijn nog plaatsen vpor de maanden November en December. elke dag recht hebben op een gra tis pint hier. Voor ontspanning kunnen zjj wandelen in de prach tige omgeving en hebben zij boe ken, benevens al het nodige voor badminton en tafeltennis. Zij bren gen dan ook gewoonlijk in het zie kenhuis een prettige veertien dagen door, zeer kalmerend en met volop gelegenheid om over allerlei eens rustig na te denken. Het is een ideale gelegenheid voor een paar vrienden, die eens met elkaar al leen willen zijn, om «iet te spreken van jonge paartjes, die geen dure huwe lijksreis kunnen betalen. Zij zijn zelfs heel welkom, omdat er een goede kans is, dat zij niet zo gauw als anderen uit verveling overal rond zullen gaan lopen en verboden contact met de buitenwereld zullen maken. Wat gebeurt er nu precies met deze verkoudheidsvrijwilligers? Zij worden besmet met het virus, waarvan men meent, dat het de verwekker is van de gewone verkoudheid. Deze besmetting vindt plaats op alle wijzen, die men zich maar kan voorstellen, maar bij de meeste slachtoffers Wordt het in de neus inge spoten. Ongeveer veertig op de honderd proefkonijnen reageren niet. Niets schijnt hun een verkoudheid te kunnen bezorgen. De overige zestig op de hon derd, die met de wetenschap meewer ken door ziek te worden, ontvangen een zorgvuldige verpleging en de gevallen zijn nooit anders dan zeer licht geweest. Maar deze lichte en nauwkeurig gecon troleerde verkoudheidjes hebben zeer veel bijgedragen tot de kennis der ge leerden van die vervelende ongesteld heid, die elk jaar zoveel ongemak ver oorzaakt en het verlies van millioenen arbeidsuren tot gevolg heeft. (Vervolg op pag. 3) verheid hield Donderdagavond een bij eenkomst in Bellevue. Enkele honderden arbe.iders van Werkspoor waren hier bijeen. Ook hier werd uiteengezet hoe het conflict ontstond. In December 1948 is door het College van Rijksbemidde laars dispensatie-verleend voor de loon stop. Er was echter als voorwaarde aan verbonden, dat een halfjaarlijks on derzoek zou worden ingesteld naar de juistheid van de ingevoerde tarieven. Dit zou geschieden door tijdmetingen, uitgevoerd door- personeel van Werk spoor. Bij vorige controles deden zich geen moeilijkheden voor. Uit dé ver gadering werd het bestuur verzocht stappen te ondernemen bij de directie teneinde de slachtoffers weer in het be drijf te doen opnemen Van de zijde van het bestuur werd medegedeeld, dat men voor de werkelijke slachtoffers in derdaad pogingen wil ondernemen. Een E.V.C.-vertegenwoordiger had Donderdagmorgen gepoogd door middel van een luidspreker met versterker tij dens de werkpauze stakingspropaganda te maken, maar dit werd door de politie verhinderd, die de apparatuur in be slag nam. De subcommissie voor het horen van de „waardevolle belangen" zou van daag bijeenkomen en trachten een keu ze te maken uit de vele aanvragen, die zijn binnengekomen. De uitnodigingen zullen dan worden verzonden; volgen de week kan dan begonnen worden met het „horen" der verschillende ver tegenwoordigers. De Susuhunan van Surakarta zal met zijn adviseurs Maandag naar Indonesië terugkeren in verband met de plannen voor bestuursoverdracht in zijn gebied. Op die dag zal ook dr. Sukiman. de voorzitter van de Masjumi, vertrekken. „Hieruit kan men besluiten, aldus een republikeins woordvoerder, dat het Unie-probleem is opgelost." „Het congres van guerillastrijders van Oost- en Midden-Java" heeft ver klaard, dat het geen enkel besluit van de R.T.C. ten aanzien van de toekomst van Indonesië zou aanvaarden, waar door het gezag van de republikeinse regering niet erkend wordt In September daalde het aantal als werkloos geregistreerde mannen van 45.950 tot 41.236, t.w. 32.229 geheel werk lozen (vorige maand 32.437), 8.831 DUW arbeiders (12.628) en 176 wachtgelders (885). Deze verruiming van de werkgelegen heid was voornamelijk een gevolg Van het oogstseizoen, zo vernemen wij van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken. In de landbouw daalde daardoor net aantal werklozen van 3.437 tot 1.927, in de veenderijen van 978 tot 260 en in de groep losse ongeschoolde arbeiders van 6.985 tot 6.329. Door toegenomen activi teit in de bouwnijverheid nam de werk loosheid in deze bedrijfstak af van 5.549 tot 4.511. Zoals gewoonlijk nam ook di' jaar na de vacantietijd de werkgelegen heid in de metaalnijverheid toe. waar door het aantal werklozen in deze be drijfstak afnam van 4.210 tot 3.517. Vermelding verdient, dat zich in de maanden Juni, Juli en Augustus respec tievelijk 1.373. 3.362 en 5.758 jeugdigen, die de schoo1 hadden verlaten, voor de eerste maal lieten inschrijven. Het cijfer voor de maand September is nog niet bekend. De vraag naar mannelijk per soneel daalde van 25.662 tot 25.109. Het grootste aantal werklozen per 1001' mannelijke inwoners werd einde Sep tember 1949 gertmden in Noord-Brabant n.l. 13, gevolgd door Noord-Holland met 10 en Zuid-Holland met 9. Het gemid delde voor Nederland bedraagt eveneens 9. Alle overige provincies blijven onder het algemeen gemiddelde waarvan Zee land het laagst met 3 werklozen per 1000 mannelijke inwoners. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 4.937 tot 6.228. De vraag naar vrou welijk personeel daalde van 18.173 t"t 17.341. De Vakgroep Groothandel in Vaste Brandstoffen wijst er met nadruk op, dat er geen sprake is dat de distributie van brandstoff envoor de kleinindustrie wordt opgeheven. Donderdagavond omstreeks half ne gen zijn onder Heenvliet tussen de trambrug, die over het kanaal voorbij Spijkenisse ligt, en Zwartewaal twee uit tegenovergestelde richting komende treinen van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij op elkaar gereden. Eén passagier werd zwaar gewond; voorts hebben een aantal reizigers lichtere ver wondingen opgelopen. De materiële schade is aanzienlijk. De botsing moet aan een misverstand worden toegeschreven. Omstreeks kwart vóór acht zou een stoomtram "uit de richting Oostvoorne passeren, terwijl te zelfdertijd uit Heenvliet een van Rot terdam komende stoomtram in tegen overgestelde richting op vertrekken stond. Aangezien deze tramtreinen van de R.T.M. bijna steeds op enkel spoor rijden, moet wel degelijk tevoren vast staan, waar tegemoetkomende treinen een wisselpunt zullen vinden, waar zij elkaar kunnen passeren. Daarom is het gebruik, dat op de c verse stations te lefonisch wordt nagevraagd, welk kruis punt benut zal worden. Ook nu ging de conducteur van de uit Rotterdam komende trein telefonisch inlichtingen inwinnen en hem werd medegedeeld, dat de treinen niet, zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag, el kaar bij het station Zwartewaal zouden passeren, maar ongeveer anderhalve kilometer eerder, n.l. ter hoogte van het Voornse Kanaal. Juist toen hij uit de telefooncel stapte om dit zijn machi nist mede te delen, bleek hem, dat zijn trein reeds vertrokken was. Vermoe delijk had de machinist verondersteld, dat hij weer was ingestapt. De conducteur had de tegenwoordig heid van geest een motorrijder aan te klampen en zo ijlde hij op een ander vervoermiddel achter zijn trein aan, in de hoop deze nog tijdig te kunnen be reiken en een onheil te voorkomen. Het heeft echter niet zo mogen zijn. Toen. hij ter hoogte van de brug over het Voornse Kanaal gekomen was hoord'e hij nog juist de geweldige botsing en het ver splinteren en rinkelen van hout en glas. De twee treinen waren met aan zienlijke vaart op elkaar ingereden. De niet ingelichte machinist was met een normale gang de brug reeds gepas seerd en had de ter plaatse aanwezige bocht genomen, toen hij tot zijn ontstel tenis uit tegenovergestelde richting de andere trein met grote' snelheid zag na deren. Ook de andere machinist zag het gevaar. Beiden remden uit alle macht, maar een hevige botsing was niet meer te vermijden. Beide mannen konden op het laatste ogenblik nog van hun ma chine springen en aan deze tegenwoor digheid van geest hebben zij het onge twijfeld te danken, dat zij er ongedeerd zijn afgekomen. Beide locomotieven kwamen met zoveel kracht op elkaar, dat die van de nit Rotterdam komende trein de volgende wagon volkomen ver nielde en er in drong. Zoalk te begrijpen ontstond er onder de reizigers van beide tramtreinen een paniek. Iedereen trachtte zo spoedig mogelijk zijn wagen te verlaten, velen met bloedende wonden, voornamelijk veroorzaakt door de glasscherven. De 51-jarige M. Witte uit de Meerdervoort- straat te Rotterdam, die op het balcon van een der eerste wagens had gestaan, bleek er ernstig aan toe te zijn. Hij liep n.l. een schedelbasisfractuur op en brak een been. Per ziekenauto werd hij in zorgwekkende toestand naar het Zuider ziekenhuis vervoerd. Een vrouw en twee mannelijke reizigers werden minder ernstig gewond. Door de Praagse politic zijn giste ren opnieuw op grote schaal arrestaties verricht. Al het weg- en spoorwegver keer uit en naar Praag werd gecontro leerd. Reeds gedurende de gehele week is het gehele wegverkeer gecontroleerd. Iedere reiziger moest zich op afdoende wijze voor de politie kunnen legitime ren. Er werden voortdurend arrestaties verricht. Sommige ondervraagden ver klaarden dat zij, na door de politie te zijn ondervraagd, de krachtige verma ning kregen „niet te kletsen." Er zijn incidenten voorgevallen, waar bij is geschoten. Vele afdelingshoofden van ministeries zijn gearresteerd of worden door de politie in verzekerde bewaring gehouden om ondervraagd te worden. Er zijn vele honderden per sonen. die van onbetrouwbaarheid je gens de Tsjechoslowaakse staat worden verdacht door de politie gearresteerd. Er heerst te Praag een hysterische graad van opwinding. Er doen steeds meer berichten de ronde over arresta ties, zuiveringen, geheimzinnige ver dwijningen en schietpartijen. De thans uitgevoerde zuivering over treft alle „normale" onderzoekingen van de politie "naar de politieke be trouwbaarheid der Tsjechoslowaakse burgers. Iedereen, die in een nog zo ver verleden ook maar het geringste me deleven met Trotzky en diens theorieën of met de Westelijke mogendheden heeft betoond, is verdacht en wordt in arrest gesteld'. Gisteren is te Praag onthuld dat de Tsjechoslowaakse regering 1 November a.s. aanhoudt als de datum, waarop de regeringsplannen voor staatscontrole op de kerken moeten zijn verwezenlijkt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1