ZAL R.T.C. VERLENGD WORDEN? NOG ALTIJD EEN OP RUSLAND AMERIKA HEEFT VOORSPRONG Zeven explosies 0 ERRES producten Nederl. delegatie maakt zich zorgen Plesman spreekt tot zijn personeel Situatie in Oost-Java is zeer onbevredigend ZIJ, DIE VIELEN PRAAG IN NERVEUZE SPANNING EN ANGST meer bommen klaar, Meer uraanerts, betere vliegtuigen GEEN Rusland maakt grote vorderingen Prof. Infeld bevreesd Volbrachte taak Grensformaliteiten tijdens H. Jaar Tot hoofd en hart J KONINGIN JULIANA Vier duizend werkers op Schiphol vieren K,L.M.-jubileum SPANNEND MOMENT Brandstichtingen door de Darul-Islam Stad vol geruchten .Het weer ZATERDAG 8 OCTOBER 1949 73ste JAARGANG No. 24584 Er dient nog hard gewerkt te worden ligt Faciliteiten voor groepen Weg naar Kanton open in wassen-beeldenkabinet DUITSE VOLKSPOLITIE NAAR SPANJIE? Aantal arrestaties varieert van 3500 tot meer dan 5000 KOUDE ATOOM-OORLOG Amerikabeste bommen werper 6000 kilometer Verdediging, enz. Rusland: Proefstation in Siberië Zuivering n zijn onveranderlijk goed l BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur! W. Severirv NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mtüimeter- hooqte Inqezonden meaedelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m -hoopte De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per «reek, f 1 -52 per maand, f 4-55 per kwartaal. „De Nederlandse delegatie maakt zich zorgen over het tempo van de R.T.C. in verband met het aantal onderwerpen, dat nog niet in bespreking is gekomen, byv. de voorlopige constitutie van de R.I.S.", aldus verklaarde de voorzitter van de Nederlandse delegatie, minister Van Maarseveen, Vrijdagavond tegen over de pers. Het A.N.P. tekent hierbij aan, dat de ze voorlopige staatsregeling, die door beide Indonesische delegaties wordt op gesteld, nog niet geheel gereed is. De Nederlanders achten het echter nood zakelijk de tekst van deze constitutie zo spoedig mogelijk ter bestudering voorgelegd te krijgen, alvorens be paalde punten van de agenda der R.T.C. verder kunnen worden opgelost. Van Indonesische zijde verklaarde men ech ter, dat de voorlopige constitutie niet Het Centraal Comité voor het H. Jaar te Rome heeft aanwijzingen gegeven voor de pelgrims betreffende paspoor ten, identificatie en verblijfsvergunning. Volgens deze instructies behoeven dé buitenlandse pelgrims, die in groepen reizen, geen verblijfsvergunning aan te vragen, behalve de leider van de groep Daarvoor moet echter aan de volgende voorwaarden worden voldaan: 1. De naam van iedere deelnemer moet vermeld staan op een collectief paspoort. De leider van de groep dient een eigen paspoort te bezitten. 2. Iedere pelgrim, die in het collec tieve paspoort wordt genoemd, moet in het bezit zijn van een aanvaardbaar identiteitsbewijs van zijn land. 3 Wanneer de pelgrim Italië binnen komt zal de grenspolitie een stempel aanbrengen op het officiële identiteits bewijs, dat voldoende is voor de ver blijfsvergunning. 4. Iedere Italiaanse consul in het buitenland zal, wanneer hij de visa voor Italië verstrekt, een lijst van alle buiten landse pelgrims verstrekken aan de grenspolitie. De leider van de groep zal van hem bovendien drie gewaarmerkte copieën van de lijst ontvangen. 5. De leider van de groep zal een der lijsten moeten afgeven aan de grens politie, wanneer hij Italië binnenkomt. De tweede lijst moet hij afgeven aan de politie-autoriteiten van Rome voor de verblijfsvergunning. De derde lijst, waarop bij de inreis door de grenspolitie ecu stempel is gezet, wordt afgegeven aan de grenspolitie bij de uitreis. Uit Kanton wordt gemeld, dat de Chi nese communisten Vrijdag Koekong zijn binnengedrongen en daardoor een wig hebben gedreven in de nationalistische troepen, die Zuid-China verdedigen. Waarnemers te Kanton geloven, dat met de val van Koekong, de laatste verdedigingslinie van Kanton kan wor den afgeschreven. Vier maanden geleden, toen de com munisten hun offensief in Zuidelijke richting hervatten, was men het er alge meen over eens. dat Kanton veilig was, zolang Koekong voor de nationalisten behouden bleef. Volgens „Press Wireless", een tele- graafmaatschappij voor het overbrengen van nieuwsberichten, moeten de, corres pondenten van kranten, radio en pers- bureaux uit landen, die geen diploma tieke betrekkingen met het communis tische China onderhouden, hun bericht geving uit het communistische China staken, zulks op bevel van de rode re gering. Engeland is in overleg getreden met de landen van het gemenebest en het Atlantisch pact over het verzoek van de regering van Mao, om erkenning. In het blad van de Cominform werd gisteren de verwachting uitgesproken, dat de communistische zege in China een stimulans zal blijken te zijn voor de ontketening van gelijksoortige revo luties in Indonesië, India, Birma en andere Aziatische landen. De beeltenis van Koningin JulianJ heeft Vrijdag een plaats gekregen in het beroemde wassen-beeldenkabinet van Madame Tussaud te Londen. Deserteurs van de Duitse Volkspolitie uit de Russische zone van Duitsland beweren, dat Rusland bezig is opnieuw een burger- Oorlog in Spanje te verwekken. Een groep deserteurs, die in Stuttgart aangekomen is, heeft verklaard, dat ge heime eenheden van de politie in de Oos telijke zone van Duitsland voorzien van Wapens Spanje binnengesmokkeld worden. Zij verklaarden gevlucht ie zijn, omdat zij ook naar Spanje gezonden zouden worden. geheel voltooid kan worden zolang de R.T.C. niet tot bepaalde conclusies is gekomen, met name op de volgende punten: Nieuw-Guinea, het zelfbeschik kingsrecht, het vraagstuk van nationa liteit en burgerschap e.d. De Nederlandse delegatie streeft er naar, zo werd ons verzekerd, zich aan de termijn van twee maanden te houden en stelt alles in het werk om vóór 23 October met het werk gereed te zijn. Men is er echter van overtuigd, dat het tempo aanmerkelijk zal moeten worden versneld, wil men hierin slagen. Van republikeinse zijde bestaat de neiging de besprekingen zoveel moge lijk te beperken tot de hoofdzaken en de algemene beginselen en met de na dere uitwerking en detaillering eerst na de overdracht van de souvereiniteit voort te gaan. Hiertegen bestaan echter aap Nederlandse kant ernstige bezwa ren. Men wijst er namelijk op, dat het Unie-statuut niet volledig is zolang ook de bijvoegsels (financieel-economisèh accoord, accoord over de buitenlandse betrekkingen enz.) niet gereed zijn. Zou men er niet in slagen de con ferentie binnen de gestelde tijd te beëindigen en het ziet er thans naar uit, dat dit niet mogelijk zal zjjn dan zijn drie mogelijkheden aanwezig: ofwel de conferentie wordt verlengd, ofwel zij wordt on derbroken met goedkeuring van het .Uniestatuut en het charter van de souvereiniteitsoverdracht en daarna in Batavia voortgezet, ofwel men be ëindigt de conferentie thans zo spoe dig mogelijk met het houden van een plenaire zitting ter vaststelling van het Unie-statuut en het charter, draagt vervolgens de souvereiniteit over en gaat daarna nog nadere overeenkomsten opstellen. Deze laat ste mogelijkheid werd van Neder landse zijde beslist van de hand ge wezen, terwijl ook tegen de tweede mogelijkheid bezwaren bestaan. De eerste mógelijkheid wordt daarom van Nederlandse zijde onder ogen ge zien. OOk van Indonesische zijde be staat hiertegen geen bezwaar, mits dui delijk is, zo zeide men, dat verlenging van de conferentie reële vooruitzich ten en kansen biedt op het bereiken van overeenstemming. Samenvattend kan gezegd worden, dat de conferentie thans in een zeer moeilijk stadium verkeert. Het Unie statuut is nog niet gereed. Over ver schillende formuleringen van princi piële punten is nog geen eenstemmig heid bereikt, met name over de aan duiding van het hoofd der Unie. In de financieel-economische commissie is men nog steeds niet verder in de rich ting van een oplossing. Het vraagstuk Nieuw-Guinea is nog in een eerste sta dium van bespreking, terwijl in Indone sische kringen nogal beroering bestaat over het optreden van de vertegenwoor digers der „Waardevolle Belangen". Dr. A. Plesmaidirecteur van de K.L.M., ontvangt van mr. D. Spitzen, minister van Verkeer, de versierselen behorend bij het commandeurschap in de orde van Oranje-Nassau. Wij hebben dr. Plesman tijdens de viering van het dertigjarig bestaan van de K.L.M. op Schiphol gevraagd, wat zijn meest pregnante indruk van die dertig jaren is geweest. Het ant woord was zeer verrassend, omdat die indruk eigenlijk niet rechtstreeks met de luchtvaart te maken heeft ge had, maar zuiver op financieel gebied ligt. Het is n.l. het moment, toen in de Tweede Kamer de hamerslag viel, die een paar dozijn jaren geleden het eerste rijkssubsidie aan de K.L.M. toestond. „Ik ben toen in alle linkse bochten de trappen afgegaan", voegde dr. Plesman eraan toe, die nog stil werd bij dat toen voor hem en de ontwikkeling van de K.L.Mzo span nende ogenblik. En wat de luchtvaart betreft was zijn gefixeerde indruk het moment, waarop hij door de radio de behouden aankomst van het eer ste K.L.M.-vliegtuig naar Indië ver nam. „Maar eigenlijk zijn er in de dertig jaren zoveel spannende mo menten geweest. Ik kan ze haast niet tellenaldus besloot dr. Plesman. (Van onze verslaggever) Vierduizend werkers op Schiphol heb ben Vrijdagmiddag de dagelijkse arbeid korte tijd onderbroken om „huiselijk" voor zover men dat met vierduizend mensen kan doen het dertigjarig jubileum van de K.L.M. te vieren. Staan de op een hoog bordes met een der mo dernste vliegtuigen als achtergrond heeft mr. D. G. W. Spitzen, minister van Ver keer en Waterstaat, de reeds door ons vermelde onderscheidingen uitgereikt. Dr. A. Plesman, de president-directeur, knoopte aan zijn dankwoord een kort overzicht van verleden en heden, met een beschouwing van de toekomstmoge lijkheden vast. Minister Spitzen getuigde van het waarachtig medeleven van de regering met alle successen van de K.L.M., maar ook met haar zware dagen. Toewijding, ijver en bekwaamheid ontmoet men allerwege bij de K.L.M., die ongetwij feld de wind mee heeft door de magne tische aantrekkingskracht van de lucht vaart, voortspruitend uit de echt Hol landse drang naar vrijheid, in dit geval de (betrekkelijke) vrijheid van de lucht. De geweldige hangar „Le Bourget", waar het jubileum werd herdacht, weer kaatste van duizenden applaudisserende handen, toen de minister successievelijk de Koninklijke onderscheidingen bekend maakte. Bloemen vertolkten de hulde van de K.L.M. aan de onderscheidenen en een driewerf „Hoera" besloot de mi nisteriële rede, die gevolgd werd door het „Wilhelmus". Als een generaal overzag dr. Plesman de schare. „Als u niet mee geholpen had. dan was de K.L.M. er nooit geweest," zo zei hij. En nooit heb ik dertig jaar geleden, toen ik voor de statuten in de deftige kamer van de notaris zat. kunnen vermoeden wat er uit de K.L.M zou groeien, hoe romantisch en hoe mooi dat zou worden, maar ook hoe moeilijk In deze dertig jaar ontvielen ons hon derd man door ziekte, zeven en negentig door vliegongevallen en vier en vijftig door de oorlog. De menigte rees bij deze woorden op om de gestorvenen in een minuut stilte te herdenken. Dr. Plesman eindigde aldus: „Als ik over enige jaren het bedrijf zal moetep overdragen, dan zal ik een sterk en ge zond bedrijf overdragen. Ik dank u voor wat u daarvoor hebt gedaan." Een „Lang leve de K.L.M." en „Lang leve dr. Plesman" besloten deze sobere maar toch indrukwekkende jubileum viering. i De situatie in Oost-Java wordt, aldus meldt U.P. uit Batavia, zeer onbevredi gend genoemd. De Nederlanders en re publikeinen beschuldigen daarbij elkaar over en weer van schendingen van de overeenkomst- betreffende het staken van het vuren. Republikeinse kringen beweren, dat de Nederlanders arrestaties op grote schaal verrichten en gewapende patrouil les gebieden, die voor het „staakt het vuren" nooit onder Nederlands beheer hebben gestaan, binnensturen. De Ne derlanders van hun kant zeggen, dat de republikeinen hun infiltratie-taktiek blijven volgen en „schaduw-besturen" hebben ingesteld om de staat Oost-Java te ondermijnen en de bevolking te inti mideren. De gemeenschappelijke militaire raad te Surabaja zou een dringend telegram hebben gezonden, waarin het hoofd kwartier van de V.N. te Batavia werd ingelicht, dat republikeinen in Surabaja de situatie in Oost-Java ais „critiek" be schouwen. Het republikeinse dagblad Nasional heeft een communistisch program gepu bliceerd, dat moet „verhinderen dat de toekomstige Verenigde Staten van Indo nesië een half-koloniale natie worden," aldus meldt U.P. uit Djocja. Het bevat de volgende punten: alle buitenlandse legers moeten uit Indone sië geweerd worden; geen buitenlandse mogendheid mag worden toegestaan ma ritieme of militaire bases in Indonesië te behouden; Indonesië moet vrij blijven van invloed en druk van buitenlandse mogendheden op politiek en economisch terrein. De strijdgroep van de Darul Islam, de Tentara Islam Indonesia (TJ.I.), heeft in de eerste vijf dagen van October in het Sumedangse circa 40 km. ten Noord-Oosten van Bandung op de weg van Bandung naar Cheribon in to taal 33 kampongs platgebrand, waarbij 42 doden zijn gevallen, aldus verneemt Aneta van bevoegde zijde. Dè republikeinse vice-premier voor Sumatra, mr. Sjafruddin Prawiranegara, heeft verklaard, dat de zich in Atjeh bevindende Nederlandse krijgsgevange nen plus de twee Nederlandse planters, die destijds zijn ontvoerd, uiterlijk 15 October a.s. door hem aan de territoriale commandant van Noord-Sumatra of aan een door deze aan te wijzen officier zullen worden uitgeleverd. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen het volgende verlies in Indonesië is gerappor teerd: Koninklijk Ned.-Ind. Leger. Ge sneuveld 18 September: Man. soldt. 2e kl. inf. F. Sumanti, stamboeknr. 262114003. Koninklijke Landmacht: In de periode van 1 t/m 6 October 1949 geen verliezen. Hij ruste in vrede. Voo«.durende razzia's houden Praag in nerveuze spanning en angst. Volgens L?ele schatting:en varieert het aantal arrestaties van 3500 tot meer dan oouu. Kr zouden er zelfs buiten de stad verricht zijn. Van officiële zijde werd geen uitleg gegeven over de razzia's. Doch de mensen praten over de arrestaties van vrienden, buren, kennissen en compagnons me tijdens de nacht weggehaald zijn. Niemand weet zeker wat de reden van deze arrestaties is of wanneer zij zullen ophóuden. Maar de hele stad is vol geruchten en berichten, waarvan er vele overdreven zjjn en erger worden naarmate zij van mond tot mond gaan. Uiterlijk was de stad kalm met het gewone aantal politie agenten dat in de straten surveilleert. Maar voor het hoofdkwartier van de politie nabij het centrum van de stad stonden grote aantallen overvalwagens gereed, bemand met agenten die geweren bij zich hadden. Wat de arrestaties zelf betreft, hier over bestond gisteravond te Praag de volgende mening: 1. Er heeft een uitgebreide en gron dige zuivering plaats gevonden in rege ringskantoren en organisaties der com munistische partij. Een aantal afdelings chefs van ministeries is vervangen. De afgezette functionarissen zijn hetzij ge- Het is nu al weer byna een halve eeuw geleden dat het grootste wiskundig genie van onze tyd, Albert Einstein, een simpele formule op een school bord schreef. Een toverspreuk waarmee een duivelse doos van Pandora geopend zou kunnen worden, de vreselijkste krachten ontketenend. E mc2 schreef Einstein en vertelde er by: E is energie, m betekent massa en c de snelheid van het licht. Een klein quantum stof zou in een enorme hoeveelheid energie kunnen worden omgezet. Op 6 Augustus 1945 deed Truman aan boord van de Amerikaanse kruiser Augusta waarmee hij van de conferentie te Potsdam terugkeerde de volgende verklaring: „Zestien uur geleden liet een Amerikaans vliegtuig een bom op Hiroshima vallen. Deze bom had meer kracht dan 20.000 ton T.N.T. Het is een atoombom." Vier jaar later vertelde Truman de wereld dat ook de Bussen een atoomexplosie hadden veroorzaakt, in het midden latend of hier van een atoombom sprake was. In de wedloop om de beheersing der atoomkrachten hadden de Amerikanen steeds nog een grote voorsprong. De Sovjets bleken in de afgelopen jaren het verschil echter aanmerkelijk verkleind te hebben. De Westerse geallieerden hebben nu op hun beurt besloten het tempo te ver haasten. Men tracht meer geld en meer geleerden ter beschikking te krijgen voor het atoomonderzoek, terwijl tevens r?aaiA een- nauwere samenwerking van oe Amerikaanse deskundigen met hun st fd011 <~'ana<^ose collega's wordt ge- j P0Slties van de twee machten, die at°omrace tegenover elkaar eengezet Sn hieronder categorisch uit- f!®evens ontleenden wij onder Aveu, CJfn aantal recente bijdragen Vanie ,k"ndlge.auteura in enkele der meest vooraanstaande Amerikaanse en Franfl Ju ®,n Weekbladen, met name aan een artikel van Hanson W. Baldwin m de New York Times. We zullen daarbij nagaan hoe d% stand van zaken bij de Amerikanen en bij de Russen is op het gebied van 1) de grond stoffen voor de atoombom, alsmede de laboratoria en fabrieken; 2) voorraden Zeven atoomontploffingen heeft de wereld nu meegemaakt, waarvan er zes door Amerikanen en één door Russen werden veroorzaakt. De explosies hadden plaats te: 1. Alamogorda (Nieuw Mexico) op 16 Juli 1945. 2. Hiroshima (Japan) op 6 Augustus 1945. J. Nagasaki (Japan) op 9 Augustus 1945. 4. Bikini (St. Oceaan) op 1 Juli 1946 5. Bikini (St. Oceaan) op 25 Juli 1946. 6. Eniwetok (St. Oceaan) in April 1948. 7. Ergens in de Sovjet-Unie in September 1949. Wellicht hebben er in de U.S.S.R. meer atoomexplosies plaats gehad, maar slechts over een geval staan geheel betrouwbare gegevens ter beschikking. atoombommen; 3) vliegtuigen en pro jectielen voor het vervoer van atoom bommen; 4) de verdediging tegen atoom bombardementen. 1. Amerika telt op het ogenblik niet minder dan 1272 fabrieken, laboratoria en instituten waar men zich intensief met het atoomonderzoek en de produc tie van atoombommen bezig houdt. Het benodigde uranium' wordt uit alle delen van de wereld aangevoerd. Er be staan maar een paar belangrijke ura- nium-vindplaatsen in de Verenigde Sta ten zelf. In de staten Colorado en Utah wordt deze zeldzame delfstof aangetrof fen, maar het hier aanwezige erts moet een zeer ingewikkeld zuiveringsproces ondergaan voor het bruikbaar is. De Amerikanen hebben echter ook de be schikking over de opbrengst der ura- niummijnen in de Belgische Congo; het belangrijkste centrum ter wereld. Voorts wordt de kostbare grondstof aangevoerd uit Noord-West-Canada, waar zich mij nen bevinden bij het Grote Beer Meer. Ook te Theano Point aan het Bovenineer schijnt de bodem veel uraanerts te be vatten. 2. De Verenigde Staten hebben op het ogenblik naar schatting enige honder den atoombommen. Een der nieuwste atoombommen, namelijk die in April vorig jaar boven het eiland Eniwetok is neergeworpen, zou twee tot drie maal zoveel kracht ontwikkelen als die welke Nagasaki teisterde. Intussen schijnt men echter zelfs nog weer krachtiger exmplaren te kunnen maken. 3. Geen bommenwerper ter we reld heeft een actie-radius als de Amerikaanse B36, die ruim 6000 kilometer kan vliegen zonder tus senlanding. Men wil er van dit type 180 bouwen. Met B29's en B—50's wil men ook atoombommen vervoeren evenals met de Lockheed Neptune P2V, die van een vliegtuigmoederschip wordt weggescho ten en van welk type talrijke exem plaren gebouwd werden. Onbemande vliegtuigen of raketten kunnen tot nog toe niet zo worden ge bouwd dat zij voor atoombombarde menten bruikbaar zijn. 4. De Amerikanen kunnen zich met hun uitstekende bommenwerpers hun vloot, die de beste ter wereld is en hun dicht radarnet, krachtig verweren tegen Sovjet-pogingen om een atoom-bombar dement te ontketenen. De 24.000 vlieg tuigen, die de totale Amerikaanse lucht vloot vormen, zullen het de Russische piloten niet gemakkelijk maken. 1. De Sovjet-Unie schijnt uranium- mjjnen, fabrieken en laboratoria te heb- bij b|j het Baikalmeer aan de rivier de Sanga ten Noorden van Erivau en in Noord-Oost-Siberië. In het laatstgenoemde gebied heeft wellicht de door president Truman gemelde explosie plaats gehad. Voorts krijgen de Russen hun uranium vooral uit Joachimstal in Tsjechoslowakije. Er schijnen in Oost-Europa nog een aantal andere belangrijke mijnen te bestaan, maar daarover staan ons geen con crete gegevens ter beschikking. 2. Nog steeds weet men niet of Rus land al ooit een atoombom heeft kun- nx maken. (Truman sprak niet over een bom). Als de Sovjets atoombom men hebben, kunnen deze nog niet zo krachtig zyn als die welke op Eniwetok werd geworpen. De Russen hebben er in ieder geval niet meer dan een tien tal. De Russen hebben de Amerikaanse B-29's nagemaakt. Van dit type hebben ze er nu ongeveer 150. De laatste jaren hebben zij zich sterk geconcentreerd op vliegtuigen voor lange afstands- vluchten. 4. De Sovjets schijnen ongeveer 15.000 militaire vliegtuigen te bezitten waarmee zij eventueel een Amerikaans atoombombardement zouden kunnen afweren. Er worden op het ogenblik in de U.S.S.R. ook talrijke straalvliegtui gen geproduceerd. De balans opmakend komt men tot de conclusie, dat de Amerikanen in de aanwending van de atoomenergie voor militaire doeleinden nog steeds een grote voorsprong hebben. Zij zullen er echter voor moeten waken dat deze voorsprong niet door de Sovjets ver kleind wordt. vangen gezet, hetzij in verzekerde bewa ring gesteld om ondervraagd te worden. 2. Gewezen zakenlieden en uitoefe naars van de zogenaamde „vrije beroe pen", wier zaken zijn onteigend of wie het onmogelijk is gemaakt hun beroep verder uit te oefenen, zijn nu in arrest gesteld, nadat men hen eerst nog op vrije voeten had gelaten. 3. Er zijn door de politie naar schatting dertig personen gearresteerd, die er van worden beschuldigd leden te zijn van eep bende, die zich speciaal zou hebben toegelegd op het bedrijven van sabotage en die zich van inkomsten zou hebben voorzien door zwarte handel op de geld markt. In betrouwbare berichten wordt ge zegd, dat de razzia's van te voren be raamd waren, omdat de Pankrac-ge- vangenis, de grootste in Tsjechoslowa kije, kort geleden voor een deel ont ruimd is en de gevangenen naar werk kampen op het platteland gebracht zyn. Pankrac werd kort geleden ook onder sterkere bewaking gesteld omdat af gelopen Zaterdag in de buurt van de gevangenis een schietpartij plaats ge vonden zon hebben. Dit gevecht zou ontstaan zijn toen verschillende man nen trachtten de Jawa-fabriek binnen te dringen. Deze fabriek maakt gewe ren en motorfietsen. Het plan was zich van de geweren meester te maken en daarna de gevangenen nit de Pankrac te halen. Hierbij zou een man gedood zijn. Maandagavond vonden andere ge welddadigheden plaats en dit werd door de radio van de veiligheidspolitie bevestigd. Een houten garage, waarin rijksauto's geparkeerd stonden werd in brand gestoken. By deze brand werden 40 nieuwe Skoda-Tudor-wagens ver nield. De zuivering in de regeringsbureaux gaat voort en onder de gearresteerden bevinden zich ook enige vooraanstaande communisten o.m. Josef Krosner, vice- burgemeester van Praag. Ook bij de po litie en onder het gevangenispersoneel vonden arrestaties plaats. Sommigen van hen werden ontslagen, omdat zij met Joegoslavische vrouwen getrouwd zijn. Waarnemers te Praag zijn van me ning dat de huidige golf van arres taties wordt uitgevoerd, omdat de Tsjechoslowaakse regering rekening houjlt met een ongunstige reactie op haar voornemen de Kerken in Tsje choslowakije onder staatscontrole te brengen en van de priesters burger ambtenaren te maken. De regering is voornemens deze plannen aan het eind van deze maand te verwezenlijken. President Klement Gottwald heeft gisteren bepaald, dat de nationale ver gadering op 14 October bijeen zal ko men om de wet op de Kerken te be handelen. De Tsjechoslowaakse sommunistische partij heeft gisteren aan haar functio narissen een waarschuwing doen uit gaan waarin wordt gezegd, dat zij „hun waakzaamheid tegenover vijandige ele menten moeten verhogen en zich per soonlijk verantwoordelijk moeten ge voelen voor de zuiverheid der partij gelederen". Verwachting tot Zondagavond: Vannacht nog hier en daar mist. Overigens geleidelijk toenemende be wolking. Morgen overdag meest zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regenbuien. Meest zwakke wind aan. vankelijk uit richtingen tussen Oost en Zuid, later uit uiteenlopende rich tingen. Weinig verandering in tem peratuur. Zondag: Zon: 6.5318.01, Maan: 18.329.27. Maandag: Zon: 6.5 17.58. Maan 18.49—10.42. Leopold Infeld, professor in de toege paste wetenschappen, verbonden aan de universiteit van Toronto, die in 1946 de voorspeiling deed, dat de Sovjet-Unie over drie jaar over een atoombom zou beschikken, verklaarde gisteren de vrees te koesteren dat Rusland op het gebied der atoomenergie grotere vorderingen zal maken dan de Westelijke landen. In een persgesprek voorspelde prof. Infeld verder die in 1936, op uitno diging van Albert Einstein, uit Polen naar de Verenigde Staten kwam, om met hem samen te werken aan het te Princetown gevestigde instituut voor wetenschappelijk onderzoek dat de Verenigde Staten moeilijk binnen tien jaar tijds op uitgebreide schaal in de industrie van atoom-energie gebruik zul len maken. Professor Infeld zeide, dat hij op mi litair gebied niet bevreesd was voor de Russische concurrentie bij het tot ont wikkeling brengen van de atoom-energie, doch dat dit wel het geval was met be trekking tot de industriële en economi sche ontwikkeling. „Tegen de atoombom", aldus besloot professor Infeld zijn persgesprek, „be staat slechts één verdediging, namelijk niet ten strijde te trekken." Vijf Amerikaanse atoomgeleerden spreken in een ingezonden stuk in de New York Times de verklaring van ge neraal Walter Öedell Smith, de vroegere Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet- Unie, tegen, als zou Rusland ten minste tien jaar nodig hebben om bij de massa productie van de atoombom het huidige Amerikaanse peil bereiken. Twee der geleerden, prof. Harold Curey en Leo Szilard, waren nauw betrokken bij het maken van de eerste atoombom. „Tot onze spijt moeten wij zeggen, dat de verklaring van generaal Smith niet door de feiten wordt gesteund," aldus het ingezonden stuk. Admiraal Arthur Radford verklaarde gisteren tegenover de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardieden, dat de con centratie van de Amerikaanse militaire kracht in de „B-36"-bommenwerper, welke het grootste toestel in zijn soort ter wereld is, als „een slechte gok met de Amerikaanse veiligheid" moet wor den beschouwd. Hy noemde de bommen werper een „blunder van een milliard dollar". Volgens admiraal Radford zou .de „B-36" in een oorlog, waarin atoom wapens zouden worden gebruikt, „by de verdediging nutteloos en by offen sieve doeleinden onvoldoende" blijken te zyn. (Deze opmerking is typerend voor het reeds lange tijd gaande zijnde conflict tussen de Amerikaanse luchtmacht en de vloot. In marinekringen heeft men namelijk reeds herhaaldelijk beweerd dat het ministerie van oorlog de bete kenis van door de marine en haar vlieg tuigen uit te voeren bombardementen onderschat. Re.d.), Admiraal Arthur Radford is opper bevelhebber van de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan. In het leven zijn vaak de mislukkin gen de grootste successen voor ons zelf. De K.A.B. beschuldigt de midden stand van prijsopdrijving! De K.A.B. koopt zelf fruit op de Lim. burgse veilingen! De middenstand pro testeert! Het was een hele herrie in onze bla den, toen in het Zuiden van ons land een soort fruitoorlog werd ontketend op klachte van al of niet vermeende onbil lijke prijsvaststelling door de in fruit handelende middenstand. We vonden de zaak interessant genoeg om eens met een paar Limburgse vrienden er over te gaan praten. Deze kwestie immers bracht weer eens opnieuw het coöpera tie-vraagstuk op het tapijt, en juist wan neer toch reeds bestaande meningsver schillen weer eens worden opgerakeld, meenden wij, zouden we de standpunten, die ten opzichte van deze vraag bestaan, extra scherp geformuleerd krijgen. Eer lijk gezegd zijn we nogal teleurgesteld thuisgekomen en we hebben in onze om. geving volstaan met te zeggen: 'n buren- ruzietje van niet al te grote importantie. De, in vergelijking met de totaal-aange voerde hoeveelheid fruit, betrekkelijk geringe quanta, die de Limburgse K.A.B. „op de markt wierp" hebben geen door slaggevende invloed kunnen oefenen op het algemene fruitprijspeil in Limburg, laat staan in Nederland. Wij achten ons niet bevoegd hier een uitspraak te doen wie er in dezen gelijk had: de zakenman, die volkomen en régie op de veiling fruit kocht en zijn jaarlijks extra'tje hieraan trachtte te verdienen, of de ver bruikscoöperatie, die mede op aandrang van de K.A.B. de man met de smalle beurs probeerde aan goedkoper fruit te helpen. Naar onze mening zal dit wel een onuitgemaakte zaak blijven. Bijzonder heeft ons in dezen getroffen, dat twee standsorganisaties, waartussen de laatste jaren een zo con amore sa menwerking groeiende was, hier zo fel tegenover elkander kwamen te staan. Nu is het vanzelfsprekend, dat ook de meest hartelijke samenwerking niet behoeft uit te sluiten, dat men bij verschil van in zicht dit elkander ook onomwonden zegt. Een samenwerking, die dit recht op een of andere wijze zou aantasten, betekent practisch dictatuur van één der groepen. Het is onder vrienden zelfs niet goed, indien men voortdurend en met opzet het bespreken van zaken, waarvan men weet, dat er verschillend, ja tegengesteld over wordt gedacht, vermijdt. Dit moge onder diplomaten een handige gewoonte zijn, in het verkeer der diverse maat schappelijke groepen zal het iedere wer. kelijke hartelijke samenwerking per se moeten afremmen. Hoe staat het nu met het coöperatie- vraagstuk in ons land? Reeds jaren is het onderwerp van studie zowel in krin gen van de middenstand als van de ar beiders. Feit is, dat ook in de midden stand zelf vrij veel wordt gecoöpereerd. Diverse inkoopcombinaties hebben een net van winkels over het land gelegd en sommige groepen van verkopende mid denstanders (denk aan de melkslijters) hebben coöperatieve verkooporganisa ties gesticht. In dit laatste geval werd zelfs vaak niet gevraagd hoe de consu menten erover dachten. Die kregen op een gegeven moment eenvoudig een an dere leverancier aan de deur en hadden daar genoegen mee te nemen. We willen hiermede slechts zeggen, dat blijkbaar ook in de middenstands kringen zelve het juridisch en moreel recht van coöpereren op het gebied van de handel wordt erkend. Wanneer even wel een groep consumenten op grond »n echte of vermeende grieven tegen een deel van de plaatselijke neringaoen- de middenstand zelf wil gaan in- en ver kopen, dan is de gehele middenstand begrijpelijkerwijs geneigd daartegen in het geweer te komen. We kunnen ons dat goed indenken. Immers men voelt zich in zijn bestaan bedreigd. Men meent dat de naasten liefde geweld wordt aangedaan. En niet altijd is dat onjuist. Op grond van deze overwegingen hebben we meer dan eens een gevraagde medewerking aan het tot stand komen van een arbeidersver- ftruikscoöperatie afgewezen. Plaatselijke omstandigheden billijkten deze tot standkoming niet. Het is immers in de loop van de jaren zó geworden dat de coöperatie is gegroeid van een min of meer ideële instelling tot een zuiver economisch instituut. Eén van de vor men door middel waarvan het gepro duceerde goed onder de consumenten wordt gedistribueerd. De belangstelling van de leden der coöperatie gaat als regel niet verder dan de vraag: hoeveel dividend ontvang ik over het afgelo pen jaar? Wanneer een statutaire leden vergadering wordt gehouden, is het helemaal niet vreemd, wanneer van vele honderden leden er twee of drie ter vergadering komen. Hoeveel coöperatoren weten nog iets van het ontstaan der coöperatieve ge dachte? Misschien hebben enkelen eens iets gehoord over de pioniers van Rochdale, misschien herinneren sommi gen zich wel eens te hebben gehoord over verplichte winkelnering in vroe ger dagen en over onvoldoende fune- tionnering van het distributieorgaan, zoals de huidige middenstand kan wor den betiteld. Maar dit alles is zo vol komen verleden tijd, dat het practisch geen zin meer heeft erover te spreken. De vraag is thans nog: kan en mag de consument door zelf opdrachten tot oroductie en distributie te geven win sten, die door de tussenhandelaar ple gen te worden gemaakt, trachten zelf te verdienen? We zijn van oordeel dat deze vraag bevestigend mag worden beantwoord. Eveneens zijn we van oor deel dat dit economisch hoofddoel tal van aanrakingspunten heeft, met het ge bied van de zedenleer. Tal van sociale soms zelfs van politieke aangelegenhe den hangen hiermede samen. We kunnen ons derhalve indenken ''at er coÖDeraties op katholieke grond slag bestaan: die een juiste verbruiks- en dïstribuantenmoraal willen bevorde- nen en er tegen willen waken dat de "ehele samenleving „eoöperatistisch" wondt gemaakt. Nu evenwel de zaken zó ziin komen te liggen vragen we ons wej eens af of de strakke binding, die er voorheen bestond tussen arbeidersbeweging en coöoenptie, gehandhaafd dient te blü- ven. Zün we goed georiënteerd dan is dere band reeds veel slapper dan hij ooit geweest is. Van de vroeger be staan hebbende diocesane coöperatieve bonden hoort men practisch nooit meer 'pt.s. We hebben zo de indruk dat de katholieke arbeidersbeweging m»n of meer hes'g is zich van de productie- en verbruikscoöperatie te distanc'ëren, niet als zou haar de priis van het con- sumntieeoed minder interesseren dan voorheen, maar omdat zij van oordeel !s dat de coöperatie haar aanvankeliike taak: een juiste distributie op grond slag van een juiste vprbruikersmoraal oractisch heeft volbracht. T.a.v. de coöperatie heeft men thans te doen met een ander orgaan in de economische samenleving, waar geheel andere vraagstukken snelen en waar derhalve een arbeidersbeweging ook geheel anders tegenover heeft te staan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1