FEEST IN DE HAARLEMSE STRAFGEVANGENIS I f V DE KWESTIE HOLLAND-NAUTIC CENTRALE VERWARMING Kerkberichten n.v.BREEMENr(? Radio in alle cellen tot behoud van contact met gemeenschap Weldra in gehele land navolging Nieuws van Bloembollen cultuur Metaalbewerkersbonden zetten stand van zaken uiteen afl v. Empeïen VAN HET WITTE DOEK HERINGA WUTHRICH BB, Bit/voor kantoor AGENDA De Engelse hedendaagse politiek Kath. Vrouwenbeweging TAXI? BEL1SOOO SLEUTEL WEG? Radio Moors ZATERDAG 8 OCTOBER 1949 PAGINA 2 De religieuze schilderkunst in de 17e eeuw Tentoonstellingsanering, Krelagehuis HEEMSTEDE Zondagsdiensten BLOEMENDAAL ONTHULLING VAN OORLOGSMONUMENT Politiediploma ZANDVOORT Parkeerplaats in dorp HEEMSTEDE -TEL.2-80-80 Een betrouwbaar advies De Stofzuigercentrale HAGEMAN KATH. UITLEENBIBLIOTHEKEN IN HAARLEM WOLLEN DEKENS 1M% wol WASSENAAR HUISBRANDOLIE VERWARMING -=a=r=ci3l3=£!lCl i Lezing voor G. en W. Een interessante missiefilm „DE SLEUTELSPECIALIST" Hier en daar is in de Nederlandse ge vangenissen voel een radio, maar daar kunnen de gedetineerden alleen naar luisteren wanneer ze in een grote ruim te verzameld zijn. In Haarlem was ook al jaren zo'n installatie en als de gevangenen de etensblikjes open wisten, konden ze wel wat flui tende en piepende klanken horen. Hier aan is nu een einde gekomen. Dank zij hel initiatief van de geestelijke verzor gers der Haarlemse strafgevangenis en de bijdragen van niet minder dan 16.000 bewoners uit stad en omtrek kon een allermodernste centralemet micro foons, piek ups sonofile en 240 luidspre kers worden aangeschaft. Iedere gevangene heeft dan ook thans een luidspreker in zijn cel, waardoor hij met de wereld in contact blijft. De resultaten zijn zodanig, dat de techni sche adviseur, de heer Smit, in het Huis van Bewaring te Amsterdam ook met een aanleg bezig is en hoopt, dat de gevangenis aan de Amstelveense- weg daarna zal kunnen volgen. Vrijdagmiddag was de „parapluie" aan de Harmenjansweg een feestge bouw geworden. In de enorme koepel ruimte waren gedeeltelijk bloemen en planten geplaatst, dank zij de goede zorgen van de directeur van Hout en Plantsoenen, en achter frisse tafeltjes hadden vele genodigden plaats geno men. Om drie uur gingen de celdeuren van de vier étages open, opdat ook de gedetineerden bij de officiële over dracht van de installatie aanwezig konden zijn. De voorzitter van de radio commis sie, dr. H. v. d. Loos, sprak een woord van welkom, speciaal tot mr. Lamers, directeur-generaal van het gevangenis wezen, mr. J. E. Erdman en dr. v. d. Griendt van het Ministerie van Justitie, de vele leden van de rechterlijke macht en van de re classering, de oud-directeuren der ge vangenis, de heren Hoogland en Sau- veur. Deken Kuilman, de overste van da Deo, de hoofdcommissaris van poli tie etc. Toen met de reclasseringsraad het vraagstuk der afleiding en ontspanning van de gedetineerden besproken werd, aldus spr., kwamen de zielzorgers op de gedachte, in het Huis van Bewaring een nieuwe radio aan te leggen. Nadat dit plan geslaagd was, wilden we een stapje verder gaan, met het resultaat, dat U heden ziet. God moge dit stukje werk van naastenliefde zegenen. Spr. bood de directeur een oorkonde ter her innering aan. De directeur, de heer Th. Boender, aanvaardde de installatie met machtiging van de minister. Oud-aal moezenier, kapelaan H. C. Roozenburg, die zeven jaar de gevangenen in Haar lem bijstond, richtte zich speciaal tot zijn mannen en ook Ds. A. J. van Rhijn sprak een woord van dankbaarheid. Dam- de commissie de heer Smit veel verschuldigd was, bood zij hem een en veloppe met inhoud aan. De heer Smit Noodzaakte de vanuit Italië geïntro duceerde renaissance-stijl tot een bestuderen van de vorm, waarvoor in 1583 de Haarlemse academie werd ge sticht, de studie van de omringende natuur, op haar beurt, werkte een nuch terder realisme in de hand, dat in zijn resultaten zich van het Italianisme af wendde en de Hollandse traditie terug vond. Die schilders echter, die zich bezig hielden met het uitbeelden van grote mensenmassa's, die niet naar de natuur geobserveerd waren maar in de stilte van het atelier gefantaseerd, hadden in hun onderbewustzijn nog de Italiaanse droom als voorbeeld en in hen zette zich de strikte academische school voort Opdrachten, die zich buitengewoon leen den tot niet in de eigen tijd spelende grootse figurencomposities, werden verstrekt door de kerken. Hier ligt dus een aanwijzing, waarom juist in de schilderijen met een religieuze strekking het Italianiserende element een zekere traditionele plaats behield. Kennen we van Pieter de Grebber in het Frans Halsmuseum het kapitale doek: de werken van barmhartigheid met vele schone détails, in het Bisschoppelijk Museum is Jan de Broy vertegenwoordigd door een fan tasierijke uitbeelding van de aalmoezen uitdelende Sint Bavo. Zo' Haarlems als het onderwerp moge zijn, toch zet hij de figuren niet tegen het Haarlemse stads beeld als décor, maar past een opto- renende compositie toe met architec tuurfragmenten in Italiaanse stijl. Toch heeft ook het realisme zijn plaats ge kregen. De studie naar de natuur heeft namelijk de ontdekking van wat wij thans noemen het „schilderachtige" opgeleverd. De primitieve realisten van twee eeuwen terug wisten aan de nuch tere dingen door hun spiritualiteit schoonheid te verlenen, de realisten van de XVIIe eeuw kiezen die dingen, welke een zekere romantische belegenheid heb ben verkregen. De romantiek kondigt zich hier reeds aan. Vooral bij de land schapschildering treedt dit duidelijk aan de dag. Bij Van Heemskerk's altaar luiken van 1546 merkten we reeds een knaapje op als een vroeg voor-beeld van de schilderachtigheid uit de tijd van Jan Steen. In dit Bavo-tafereel neemt De Broy zijn kans waar in de met aandacht weergegeven haveloze armoedigheid in de kleding van armen en gebrekkigen. Een zuiverder religieus sentiment is te vinden in het knappe jeugdwerk je van P. de Grebber, waar de Zoon Gods Zijn Vader de tekenen toont van zijn volbrachte offerdaad en deze hem no digt „zetel aan Mijn rechterhand". Het vlees van de naakte Christus is blank geschilderd, het wit van de albe, die de Vader draagt, is hemels puur. Het pathos de gebruikelijke overdrijving der renaissance-idealen eigen is hier achterwege gebleven ten gunste van een heilige devotie, waarbij de zwevende engelenkopjes juist overbodig zijn en de monumentaliteit afbreuk doen. Een typisch détail is het stilleven van de lij densattributen en het kruishout, waarop Christus geknield ligt. Het doek moge dan niet de virtuosi teit benadrukken, juist om zijn stilte is het opmerkelijk en overtuigend voor de zuivere intentie van de schilder. L. T. gaf een technische uiteenzetting zonder zijn mond open te doen, want zijn rede was reeds eerder op de sono file opgenomen. Toen dr. v. d. Loos de. gedetineerden voorstelde eens har telijk voor de. technicus te applaudisse ren, daverde het trotse gebouw. Zeven maanden is aan de installatie gewerkt, 3 km. draad is gebruikt. 500 stopcon tacten moesten worden bevestigd. Na de thee sprak mr. Lamers. Hij noemde deze verbetering een precedent en dankte de initiatiefnemers en de Haarlemse bevolking. De bedoeling van deze radio is niet de straf van de ge vangenen te verlichten, maar om hen te doen beseffen, dat zij nog tot de ge meenschap behoren en daarin weer als volwcardig burger moeten terugkeren. Geestelijk en cultureel moeten zij ver zorgd worden en wanneer de radio met beleid en verstand gehanteerd wordt, kunnen de vruchten schoon zijn. Hoofdaalmoezenier Kroon roemde de samenwerking der geestelijke verzor gers. Deze installatie is een prototype voor het gehele land, verklaarde hij en daarom is in een circulaire aan alle aalmoezeniers en predikers gewezen op wat tot stand is gekomen. Hoofdpredi kant Ds v. d. Linden verklaarde in zijn toespraak o.a. dat het moderne pasto raat de territoriale gescheidenheid niet meer verdraagt. In Haarlem is in een heid gewerkt om een prachtig doel, dat niet het minst op geestelijk gebied ligt, te bereiken. Nadat mr. W. M. Paardekooper Over man namens het college van regenten en mr. Th. Raedt namens de reclasse ringsraad hadden gesproken, bood een gedetineerde een ele.ctrische klok voor de radiokamer aan. De directeur knoop te aan zijn dankwoord een paedagogi- sche tirade. Des avonds van 6 tot half tien geno ten de mannen in hun cellen van mu ziek, dans en voordracht. In de laatst gehouden hoofdbestuurs vergadering van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur is uitvoerig gesproken over de grote (tienjaarlijkse) tentoonstelling in 1953. Een besluit was tot nu toe nog niet genomen, ook al in verband met de financieringsmoeilijk heden rondom de tentoonstelling in het Keukenhof te Lisse. De vergadering meent nog steeds dat' het nodig is het historisch recht der vereniging, om de algemene medewerking van alle leden te vragen voor een om de zoveel jaar te houden demonstratie van grotendeels collectief karakter, te erkennen. Er werd dan ook geen vertegenwoordiger aange wezen in het stichtingsbestuur van de tentoonstelling Keukenhof. In deze zelf de hoofdbestuursvergadering werd vast gesteld, dat een combinatie van het voorzitterschap van het B.V.S., en van de functie van de voorzitter van de groen-bloemisterij in de persoon van dr. Verhagen in het algemeen ongewenst is. Tegen een voorlopige combinatie werd geen' bezwaar gemaakt, gezien de ver diensten van dr. Verhagen. Ir. Bijvoet is gereed gekomen met zijn bouwplan voor verbetering en uitbrei ding van het Krelagehuis. De bouwcom missie zal thans een exploitatie-rekening opmaken aan de hand van de vergrote bouwkosten. Nu de minister het besluit van de algemene vergadering t.a.v. de afwijzing van de bedrijfsmaatregelen naast zich heeft neergelegd, komt de vraag naar voren of de personen, die namens de Algemene Vereniging in de commissie van bijstand en in het bestuur van het bedrijfschap zitting hebben, nog wel het vertrouwen van het merendeel der leden hebben. De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door: dr. W. v. d. Linde, Heemst. Dreef 253, tel. 16850, dr. P. M. v. d. Gugten, Heemst. Dreef 37, tel. 29908 en dr. A. G. Degenaar P. de Hooghstraat 11, tel. 19920. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 17762. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206, tel. 28320. In Bloemendaal is gisteren door de burgemeester jhr mr. C. J. A. den Tex een monument, bestaande uit een gedenkplaat en een door Mevrouw Limpers ont worpen beeld, onthuld. De gedenktekenen zijn geplaatst in het plantsoen achter de Ned. Herv. Kerk, ter nagedachtenis aan hen, die in de oorlog om het leven zijn gekomen. Foto: Burgemeester den Tex tijdens zijn herdenkingsrede. Vrijdagavond kwamen de leden van de samenwerkende organisaties van ar beiders in de metaalnijverheid, werk zaam bij de Holland-Nautic, in Gebouw „De Nijverheid" in de Jansstraat bijeen. De vergadering had tot doel een uit eenzetting te geven van de moeilijkhe den (ontslag van ongeveer 130 man) bij de Holland-Nautic. De heer Brussel, voorzitter, opende de vergadering en gaf een uiteenzetting over de onderhandelingen, die met di rectie en het Gewestelijk Arbeidsbu reau zijn gevoerd. Hij verleende daarna het woord aan de heer Lignian. Deze wees er op, dat, toen er een informa- torische bespreking had plaats gehad, men van de zijde van het Gewestelijk Arbeidsbureau en van de organisaties de directie erop gewezen heeft, dat in deze ook de fabriekskem ingeschakeld moest worden. Toen dit gebeurd was en een officiële ontslag-aanvrage was in gediend, hebben de organisaties zich onmiddellijk in verbinding gesteld met de directie. Deze verklaarde tot ont slag te zijn overgegaan in verband met het uitblijven van orders. Men kan een order krijgen uit Oostenrijk, maar de 125.000 dollars, die daarvoor nodig zijn, wil men niet beschikbaar stellen. Men hoopte evenwel nog te kunnen slagen en het bedrijf met een beperkt aantal personeel draaiende te houden. In de toekomst wil men het bedrijf namelijk een andere richting geven. De scheeps bouw zou dan een ondergeschikte rol gaan spelen. De grote handicap is even wel het proces met de firma Stork, waar nog geen uitspraak in is gevallen. Dit was de lezing, die de directie van de moeilijkheden gaf. De organisaties maakten bezwaar te gen de wijze waarop het ontslag gege ven was, en vroegen naar de mogelijk heden van een wachtgeldregeling. De directie beloofde de mogelijkheden te onderzoeken. De heer Lignian gaf daar na verslag van de besprekingen, d:e de ze week nog gevoerd zijn met verschil lende instanties, maar kon niet anders dan een somber beeld geven van de toe- komstmogelij kheden. Wat de opzeggingstermijn betreft, men zal nu de C. O. aanhouden, wat hier op neerkomt, dat de termijn voor hen die langer da-i vijf of zeven jaar in dienst zijn, met een of wee weken ver lengd wordt. Aan het einde van zijn be toog deelde de heer Lignian mede, dat er geen wachtgeldregeling zou komen en dat het met de Oostenrijkse order zeer zwak stond. Hierna kreeg de vergadering gelegen heid vragen te stellen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Men was het over het algemeen eens met het beleid van het hoofdbestuur. Alleen vroegen enkele leden zich af, of men niet eerder had kunnen vergaderen. De heer Rool- vink beantwoordde de vragenstellers en zette uiteen, dat het hoofdbestuur reeds Zondagavond met deze zaak bezig was en de afdelingsbesturen had inge licht over het verloop der besprekingen, zodat de leden op de hoqgte gebracht konden worden. Nu heeft de vergade ring een volledig verslag gehad en kan zij oordelen of het hoofdbestuur juist Een schilderij van de H. Bavo in het Bisschoppelijk Museum van de hand van Jan de Brag. heeft gehandeld. De voorzitter dankte de leden voor de medewerking, waar door deze vergadering zo vlot verloper is. Hij betreurde het, dat het resultaat niet bemoedigend was en dankte de le den voor het vertrouwen, dat zij in het beleid van hef bestuur blijven stellen. In een korte doch sobere plechtigheid zijn Vrijdagmiddag een gedenksteen en een standbeeld onthuld te Bloemendaal door burgemeester jhr. Den Tex, ter nagedachtenis aan de driehonderd om gekomen ingezetenen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het standbeeld stelt de Vrijheid voor in de vorm van een vrouw, die haar handen hemelwaarts heft na de storm van oorlog en onderdrukking. Burgemeester Den Tex bracht in enkele woorden dank aan de architect van het miniatuurparkje, waarin de beeldhouw werken staan, de heer K. J. Aanstoot en de beeldhouwster mevrouw Limpers Rood, wier man zelf is omgekomen in de oorlog. „Het leed, dat de driehonderd omgekomenen hebben geleden, is niet onder woorden te bren gen," aldus de burgemeester. „De een viel in het verzet, de ander in een con centratiekamp. Dit alles leeft nog in onze harten. Ook deze harten houden eens echter op te kloppen en dan zal Bloemendaal een waardig gedenkteken bezitten." De politie-agent M. Rentenaar be haalde op het examen te Amersfoort het politie-diploma met aantekening. Het café-terras op het Tramplein té Zand voort is nu verwijderd en het ge hele plein is nu bij wijze van proef bestemd voor parkeerruimte. Hier door wordt tegemoet gekomen aan de herhaaldelijk door het raadslid Siegers naar voren gebrachte wens, om, ook buiten het seizoen, meer par keerruimte in het dorp beschikbaar te stellen. Een bloemstuk of een eenvoudig vaasje bloemen. Alles met grote zorg opgemaakt door Bloemenmagazijn ,,De Grote Passie" heet de film, die deze week in Rembrandt draait. Een jongedame verbreekt een uitermate ge lukkige verloving en trouwt kort daar op met 'n steenrijke bankier. Helaas, de aanvankelijke minnaar komt op de prop. pen en alles wordt in eerste instantie afdoende geregeld. Maar nu ontmoeten de oorspronkelijke geliefden elkaar in de Zwitserse bergenU voelt de ca tastrofe. Men denkt aan zelfmoord, maar het valt mee. De hele geschiedenis loopt met een sisser af. Hoewel Claude Rains, Ann Todd en Trevor Howard niet onver dienstelijk spelen, is het toch een film, die dorst opwekt. (Volwassenen). „Van de duivel bezeten", beter be kend onder de Franse titel „Le Diable au Corps", is indertijd tot film van de maand verheven. Eerst nu kan Haarlem er in het Luxor-theater kennis van ne men. Hoewel de kenners van films reeds lang weten waaruit de inhoud van dit Franse product bestaat, willen wij in het kort opmerken, dat de han deling draait om twee jonge mensen, die het geluk niet konden vinden door de stem van het geweten. De regisseur Autant Lara heeft het drama zodanig opgebouwd dat het een waarschuwend element bevat en menig staaltje van knappe vormgeving vertoont. Op vele plaatsen heeft hij de muziek gebruikt als een factor van dramatiek. De film heeft een houding, die men waarderen kan, maar die voor bepaalde naturen op bèpaalde leeftijden weinig heil kan op brengen. De K.F.C. heeft haar voor le- venservarenen gereserveerd. Met het praedicaat „iets daverends" wordt de film „Hollywood op zijn kop", in Frans Hals-theater te zien, aangekon. digd. De ware filmvriend weet dus al, wat hem te wachten staat. Maar de lief hebber van dwaasheid, met gezellige muziek en wat leuke grapjes, kan zich gaan afvragen, of hij zijn honger naar amusement in deze film kan stillen. Nu dat kan hij, want de kolder draait aan een stuk door, waarbij men dan nog het extra genoegen heeft om met een groot aantal filmsterren geconfronteerd te worden: Bing Crosby, Bob Hope, Gary Cooper en anderen. Volwassenen kunnen mede op hun kop gaan staan. In het Spaarne-theater verschijnt het tweede deel van de film „Het Tijger meisje" op het witte doek. Tussen wilde dieren, onbeschaafde volksstammen, in oerwouden en op olievelden speelt zich deze vreemdsoortige geschiedenis af. Aan spanning geen gebrek. In het voor programma ziet u de drie Musketiers in hun nieuwste film „Spoorwegbandie ten" (14 jaar). De Italiaanse film „De Witte Duivel" speelt in de Kaukasus ten tijde van het Tsaristische regiem. De gouverneur van deze Russische provincie was er alleen maar op uit om belasting te in nen, een goede beurt te maken bij zijn superieuren en feestjes te vieren. Door dit alles viel de bevolking van deze streek van de ene ellende in de ande re. Wanneer de onderdanen tot iets niet irt staat waren, werd dit als onwil aangemerkt en rukten de politietroepen uit om hun de les te lezen. Een goed willende edelman uit deze omgeving Wilt U een solide stofzuiger kopen (eventueel ook in huurkoop) of huurt U liever een goede machine voor 4.60 per maand, reparaties gratis? Ga dan naar: Ged. Oude Gracht 52, t/o de kerk, Tel. 12762 (Adv.) Nu de winter aanbreekt, zullen vele vaders en moeders en ook kinderen voor hun ontspanning en ontwikkeling thuis, weer gaarne een goed boek lezen. In de rust van de huiselijke sfeer ge noten, kan dit van groot geestelijk en beschavend nut zijn en ook de band' in het gezin kan erdoor bevorderd worden. Van het allergrootste belang is echter, dat zo'n boek in de levenssfeer van het gezin past, dus dat het niet anti-katho liek, a-sociaal of immoreel van inhoud en strekking is. Iedereen kan begrijpen, dat om deze redenen van katholieke zijde steeds meer wordt gedaan om bestaande ka tholieke bibliotheken zo aantrekkelijk mogelijk te maken en waar nodig, nieuwe, op te richten. De St. Vincen- tiusvereniging beheert sinds jaren in onze stad 5 katholieke uitleenbibliothe ken. De soort lectuur, die, er verkrijg baar is, varieert van eenvoudige ro mans, 'cowboy- en detectivelectuur tot goede literair-verantwoorde boeken, populair-wetenschappelij ke werken, boeken over de godsdienst en levens der heiligen. Voor meer en minder ontwik kelden is er keus in overvloed! Elke bibliotheek bestaat uit plm. 2500 wer ken. In het laatste jaar werden voor elk ruim 200 nieuwe boeken aangeschaft en nog steeds gaat men hiermee door, Het is van belang, dat nu de aan dacht van de katholieke ouders nog eens op deze bibliotheken gevestigd wordt. Immers, de gevaren, verbonden aan het lezen van ongeschikte en slech te lectuur, zijn niet denkbeeldig en iédere ouder dient zijn kinderen, maar ook zichzelf daarvoor te behoeden. De bibliotheken zijn gevestigd': N. Groenmarkt 22, Hagestraat 49, St. Bavo- clubhuis Leidsevaart en voor Haarlem- Noord: Gen. de la Reystraat 17 en St. Catharinaschool, Rijksstraatweg. De uitleentijden zijn vermeld op aan plakbiljetten in de kerkportalen, aan- de bibliotheken, enz. Eerlijk gezegd, ik was nog nooit in een gevangenis geweest'. Zelfs in de bezettingstijd is men mijn uitno digingen achteloos voorbij gegaan. Maar gisteren was ik dan gast van de koepel gemeenschap aan de Harmenjansweg en ik moet zeggen, dat het er bar gezellig was. De radio speelde vlotte muziek, de deuren van de twee honderd cellen stonden wagenwijd open en de gasten zowel op de begane grond als op de ver diepingen zaten heeilijk op een stoel. Uit de cellen, die niets gemeen meer hebben met die van vroeger tijden, kron kelden rookwolken naar buiten. Gedeti neerden rookten pijp of sigaret en toen de vrije mensen even op adem moesten komen van de vele redevoeringen bij de officiële ingebruikneming van de radio- installatie, werd langs de cellen rond gegaan met thee en gebakjes. Nee, echt, het was er aangenaam om te verblijven. Een meneer, die een bijdrage schonk voor het radio-fonds had dan ook op zijn girostrookje geschreven: a 1 s ik ooit zal moeten zitten, laat men mij dan uit dankbaarheid naar Haarlem sturen. Vlaggen en honderden bloemen in een gevangenis doen ook al zo modern aan en dat we er maar in en uit konden lopen was bepaald prettig. Vandaag is alles weer gewoon en monotoon, met dit verschil dat in iedere cel geluid uit een luidsprekertje kan komen. Maar een middag moeten die gedetineerden zich vrij gevoeld hebben. Wat een zegen en wat een prachtige menselijke opvatting van de hoge heren om de jongens" in het feest te laten delen. Hulde en dank! (Adv.) Het nieuwe Kamerlid C. v. d. Ploeg TECHN. BUK. LINDEMAN KLEVER LAAN 7) BLOEMENDAAL TELEFOON 22155 wilde aan deze toestand een eind ma ken en hij zag daar alleen kans toe door op te treden als de „Witte Duivel" een mysterieus persoon, die met zijn bende de politie bestreed en de gouver neur in het nauw bracht. Er wordt niet onverdienstelijk gespeeld in deze film. (Veertien jaar). De bezoeker van het City-theater zal reeds bij de aanvang van de film „Kus des doods" sympathie opvatten. voor Nick, die samen met anderen een over val pleegt op een juwelier. En dit niet ten onrechte, want de gehele film door blijkt de gangster Nick een kerel te zijn met een hart van goud, die eigen lijk niet thuis hoort in het milieu, waarin hij zich beweegt. Dat alles weer goed komt, spreekt bij na vanzelf, doch voor de oplossing be reikt wordt, is een lange en spannende thriller nodig, waarvan de liefhebbers zullen genieten. De opnamen zijn dik wijls verrassend, evenais het spel van de overigens niet bijster bekende ster ren. De K.F.C. keurde de film toelaat baar voor volwassenen. (Ontleent aan „Sursum Corda") KATHEDRAAL ST, BAVO (Leidse vaart) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Congr. meis jes 12.15 u.; Lof 4.30 u. en 7.30 uur. Gehele week Lof 7.30 u. MAANDAG Fam. heren 8 uur. DINSDAG Congr. meisjes 7 uur; jonge dames 8.15 uur. WOENSDAG Congr. jongens 7 u.; Con gregatie jongemannen 8.15 u.' DONDER DAG conf. jonge moeders 8 uur. VRIJ DAG conf. pater Wynand Sluys. ZA TERDAG biechten van 4.30 tot 8.30 u. ST. JOZEF (Jansstraat) ZONDAG H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 7 uur. Gehele week Lof 7.30 u.' MAANDAG Congr. heren 8 uur. DINSDAG Congr. jongedames 17—25 j. 8 u. WOENSDAG Congr. jongens 7 u. DONDERDAG interpar. Lid.-congr. voor ongeh. dames boven 25 j. 8 u. ZA TERDAG Lof 7.30 uur; biechten van 56.30 en 79 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieu we Groenmarkt) ZONDAG H.H. Misen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur. Lof 7 uur. Gehele week Lof 7.30 u. MAANDAG Congr. dames 8 u. ZATERDAG biechten van 4—9 uur Lof 7.30 uur. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne). ZONDAG H.H. Missen 6.15, 7.30. 9 en 10.30 uur (Hoogmis). Lof 7.30 u. Gehele week Lof 7.30 u. MAANDAG Congr. dames 8 u. DINSDAG Congr. meisjes afd. II sen. 8 u. ZATERDAG biechten van 5 tot 8.30 uur. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 uur. Lof 7 uur. Gehele week Lof 7.30 u. MAANDAG H Fam. heren 8 uur. DINS DAG Congr. meisjes sen. 7 u. WOENS DAG Congr. jongens 6.45 uur ZATER DAG biechten 4.30—8.30 uiir. Lof 7 uur. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kle verparkweg) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.45, 8, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. Gehele week Lof 7.30 u. Zondag na het Lof Completen. MAANDAG Congr. da mes 8.15 u. WOENSDAG/ Congr. heren 8.30 u. ZATERDAG biechten van 57 en van 7.309.30 uur. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). ZON-' dag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur; Lof 7 uur. Ge hele week'Lof 7.30 u. MAANDAG Fam. dames. 8 uur. DINSDAG Mariagarde 7 uqr. WOENSDAG Congr. jongens 13 en 14 j. 7.30 uur: jongens 15 en. 16 jaar 8.15 uur. ZATERDAG biechten van 5—8 uur. H.H. ELIZABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur; Congr. jongens tot 17 jaar 12.15 u. Lof 7 uur. Gehele week Lof 7.30 uur. DINSDAG Congr. meisjes sen. 8.15 u. ZATERDAG biechten 5—7 en 7.30—8.30 O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg) ZON DAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) en 11 uur. Lof 7 uur. Gehele week October-oefening 7.30 uur. MAANDAG Fam. dames. DINSDAG Mariagarde meisjes tot 17 jaar. ZATERDAG biech ten van 59 u. ALLERH. DRIE-EENHEID (Bloe mendaal) ZONDAG H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10-15 en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. MAANDAG opening Eucha ristische week 8.30 uur. Van MAAN DAG tot en met VRIJDAG avondoefe ning 8.30 uur. ZATERDAG biechten van 5 tot 6.30 uur en van 7 tot 9 uur: Lof 7.30 uur. O. L. VROUW ONBEVLEKT ONT VANGEN (Overveen) ZONDAG H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis), 10.30 en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. GEHELE WEEK Lof 7.30 uur. MAANDAG congr. heren 8 uur. DINSDAG conf. jonge dames sen. 8 uur. WOENSDAG Jeugdlof voor jongens en jongemannen, 8 uur. DON DERDAG conf. voor alle moeders, 8 uur. ZATERDAG biechten van 4 tot 8 uur. H. SACRAMENT (Bloemendaal) ZONDAG H.H. Missen 7.30 en 10.15 uur (Hoogmis); Lof 6.30 uur. Van MAAN DAG tot en met VRIJDAG avondoefe ning 7 uur. ZATERDAG biechten van 5.30 tot 6.30 en van 7 tot 9 uur; Lof 7.30 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer- denhout) ZONDAG H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 7.30 uur. GEHELE WEEK Lof 7.30 uur. DINSDAG 8 uur congr. meisjes. ZA TERDAG biechten van 4 tot 9 uur. H. BAVO (Heemstede) ZONDAG H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 uur (Hoogmis) en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. GEHELE WEEK Lof 7.30 uur. MAANDAG H. Fam. heren. WOENSDAG jongeman- nencongr. ZATERDAG biechten van 5 tot 6 uur en van 7 tot 9 uur. O. L. VR. HEMELVAART (Heem stede) ZONDAG H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 (Hoogmis) en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. GEHELE WEEK Octoberoefening 7.30 uur. MAANDAG congr. meisjes 8 uur. ZATERDAG biechten van 5 tot 8.30 uur; Lof 7 uur. H. AGATHA (Zandvoort) ZON DAG H.H. Missen 7, 8.30 en 10 uur (Hoogmis); Lof 7 uur. GEHELE WEEK Octoberoefening 7.30 uur. MAANDAG congr. dames na de Octoberoefening. DINSDAG congr. dames van 18 tot 30 jaar. ZATERDAG biechten van 5 "tot 8 uur; Lof 7.30 uur. H. ADALBERTUS (Spaarndam) ZONDAG H.H. Missen 7.30, 10 uur (Hoogmis); Lof 7 uur. ZATERDAG biechten van 5 tot 7.30 uur; Lof 7.30 uur. HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv.) HAARLEM TEL 17270 BIOSCOPEN: Rembrandt: De grote passie (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: De wit te duivel (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Van de duivel bezeten (volw.), 2, 4.15, 7 on 9.15 u.; Frans Hals: Hollywood op zijn kop (volw.), 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Kus des doods (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne- theater: Het Tijgermeisje (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Werken van de beeld houwer Theo van Reijn (t.m. 9 Oct.), ge opend in de week 1017 u. en 's Zondags 13—17 uur. Leffelaar (Wagenweg 102): Edelsmeed kunst, geopend in de week 1017 u. Het Lulleltje (Groot Heiligland 15): werken van de schilder Arnold Reemer en de beeldhouwer Wim Commandeur. Kerkuil (Nieuwe Gracht 23): Gordijn- en meubelstoffen, geopend in de week 1017 u en 's Zondags 14—17 u. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 9 tot 16 October waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telef. 11596; Grijseels en v. Hees, Lange Véer- straat 19, tel. 11000; Frans Hals-Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. Zaterdag 8 October StadsschouwburgHoofdstad Operette met „Czardasfürstin", 8 uur. Zondag 9 October Stadsschouwburg: Hoofdstad Operette met „Czardasfürstin", 2.30 en 8 uur. Maandag 10 October 'Concertgebouw: Chopin-recital door de pianist Stefan Askenase, 8 uur. Stadsschouwburg: Hoofdstad Operette met „Czardasfürstin", 8 uur. Katholieken, hebt gij onder uw vrien den, kennissen, collega's, personeel, e. d. personen, die inlichtingen wensen over het Katholieke Geloof, wijst hen dan eens op „De Open Deur", Kruisstraat 25. Geopend 10.30—12 en 2.309 uur. ('s Zondags ge sloten). Christopher Hollis, redacteur van het Engelse Katholieke Weekblad „The Ta blet", heeft gisteravond in restaurant Brinkmann voor de leden van „Geloof en Wetenschap" een lezing gehouden over het onderwerp „British politics to day". Dit is geen gelegenheid om de interne politiek van Engeland tot in details te bespreken en te becritiseren, aldus be gon mr. Hollis, die ook lid van de House of Commons is, maar wel zal ik de te genwoordige politieke situatie in mijn land en de omstandigheden, die hiertoe geleid hebben onder de loupe nemen. Engeland kent reeds sinds eeuwen de parlementsvorm. Sinds koning Willem III, die van uw land overkwam, hebben wij een parlementair bestuur. Spr. be sprak daarna het verschil tussen een de mocratische en een parlementaire rege ring en vergeleek het Engelse parle- mentssysteem met het onze, waarbij hij op enkele verschillen wees. De Britten, zo zeide mr. Hollis, hou den niet van regeringen van korte duur. Engeland is nu eenmaal het land van tradities en lang, heel lang hebben slechts twee grote politieke partijen naast elkaar bestaan: de liberalen en de conservatieven. Het parlement kan op z'n hoogst vijf jaar aanblijven. De koning mag evenwel deze periode verkorten en eer der verkiezingen laten houden. Eind Juli 1950 loopt de zittingsperiode van het huidige Labour-parlement af, maar de mogelijkheid bestaat dat reeds in November a.s. verkiezingen zullen plaatsvinden, omdat de huidige rege ring vreest, dat volgend jaar, wanneer de nadelige gevolgen van de devaluatie zullen blijken, vele stemmen voor de Labour Party verloren zullen gaan. Engeland, aldus spr., bezit geen ka tholieke partijen, zodat de katholieken tot eeq van de bestaande politieke be wegingen behoren. Mr. Hollis besprak daarna de nationalisatie-maatregelen. Verschillende leden van G. en W. maak ten na de pauze van de gelegenheid ge bruik vragen te stellen. Een kernach tig woord van de voorzitter, mr. F. Vorstman, besloot de interessante avond. De grote zaal van gebouw St. Bavo was Vrijdagavond geheel gevuld met leden van de Katholieke Vrouwenbewe ging en haar introducé's, toen de Fa thers van Mill Hill op uitnodiging van de beweging hun documentaire missie film „Sortilège Exotique" vertoonden. De presidente van de afdeling Haar lem, mevrouw C. Schotel, toonde zich in haar openingstoespraak zeer verheugd over de grote opkomst en zij hoopte, dat er in de toekomst ook zoveel leden zul len komen op de culturele bijeenkom sten, die veel belangrijker zijn en die helaas minder goed bezocht worden. Nu er zoveel mensen bij elkaar waren, nam mevrouw Schotel de gelegenheid te baat om nog eens duidelijk uiteen te zetten, wat de doelstellingen zijn van de Kath. Vrouwenbeweging. Het hoofddoel is natuurlijk het verdedigen van ons christelijk erfgoed in onze samenleving, en dus in onze gezinnen. De spreekster ging hier even nader op in en bracht naar voren wat er van de leden ge vraagd wordt. Zij spoorde haar aan deel tg nemen aan alle acties en propaganda te maken voor^de beweging. De film. die de Fathers van Mill Hill daarna draaiden was niet een missiefilm van het bekende genre, spelend op een missiepost en al leen uitbeeldend het werk van een mis sionaris. Neen, de camera reisde door de gehele wereld, bezocht vele missiegebie den van Mill Hill en ook streken, waar deze missionarissen niet werkzaam zijn. Van elk bezocht land bood de film iets over het natuurschoon, de bewoners, hun cultuur, hun godsdienst en hun zeden. Na deze interessante opnamen verscheen er op het doek een film over de missie van Mill Hill in Oeganda in Oost-Afrika. Over dit bloeiende missie gebied vertelde een der aanwezige fa thers aardige bijzonderheden. DAG EN NACHT lange veerstraat io CEL. 11493 (Adv I pïïÜSÏl Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem (Adv.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2