HHB spr Trouwe/} DSS viert 30-jarig bestaan Kloots' Kledingmagazijn St. Adalbertusschool te Spaarndam officieel geopend Hoe spelen de R.K. clubs? i Van Megchelen voor de Raad van Öassatie STOFZUIGER NODIG? AGENDA DE TEWERKSTELLING VAN GEDEMOBILISEERDEN IN HAARLEM EN OMSTREKEN Meer medewerking van werkgevers gewenst „Hier weten ze ook alles van een mens" Vreugde hij katholiek Spaarndam „Vandersteng" in Haarlem HET CONFLICT BIJ WERKSPOOR DINSDAG 11 OCTOBER 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Momenteel 83 afzwaaiers bij Arbeidsbureau ingeschreven TAXI? BS113000 GOUDEN JUBILEUM JAC. DE JONG Organist in de Deo Kath. Jonge Middenstands- vereniging Handelsonderneming „CENTRA" mmmx lilillllSIli V - v Burgerlijke Stand Gescheiden van, maar onder één dak bü de openbare school Staalkaart van de scheep vaart JAVAANSE DANSKUNST IN FRANS HALSMUSEUM Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" Tweede elftal, vierde klasse HOOFDSTAD OPERETTE Die Csardasfiirstin in Stadsschouwburg Jeugdconcert Receptie Rode Kruis HEEMSTEDE THUISFRONT-DAG ZANDVOORT Drie jaar Kath. Thuisfront EVER—SWIFT WEEKOVERZICHT VAN DISTRICT KENNEMERLAND SCHAKEN „Verenigde Kath. Dammers" Philips-Ontvangtoestellen Rilj, arten Haarlems Juridisch Gezel schap opgericht Spaarbank-overval opgehelderd „Als de werkgevers in Haarlem en omstreken medewerken en de sollicita ties van gedemobiliseerden met meer welwillendheid bezien", aldus merkte de directeur van het Gew. Arbeidsbureau, de heer P. van Kiel, op in een onder houd, dat wij met hem mochten heb ben, „dan ben ik ervan overtuigd, dat het probleem van de tewerkstelling van de uit Indonesië terugkerende militairen voor een belangrijk deel van de baan is." Het gebeurt nog maar al te dikwijls, dat sollicitaties van de gedemobiliseer de militairen 12 tot 15 weken lang op behandeling wachten. Gedurende al die tijd, welke weinig bemoedigend is voor de gegadigde, moet het Rijk wachtgeld uitbetalen. Het zou een enorme verbe tering betekenen als de sollicitant in één week het resultaat zou weten van zijn verzoek, want hij zal daardoor een stevige stimulans krijgen, waarmee zo wel de aanstaande werkgevers als de maatschappij is gebaat. Kapitein C. Borghart, hoofd van het gewestelijk kantoor van de sociale dienst van het Ministerie van Oorlog, die een aparte afdeling heeft in het Arbeidsbureau aan de Kleine Houtweg, vertelde ons, dat de laatste vijf weken het aantal werkzoekende afzwaaiers van 39 tot 83 in het gewest Haarlem was gestegen. Gebleken is, dat 76 der gedemo biliseerden, afkomstig van de laatste vijf uit Indonesië aangekomen boten, zich op de uitnodiging van het Gew. Arbeidsbureau en de Sociale Dienst (tussen beid instanties bestaat een prettige samenwerking) op het kan toor meldt. 44 van het totaal laat zich tenslotte voor werk inschrijven. Grotendeels vinden de jongelui em plooi bij hun vroegere patroon. Verschillenden wenden zich tot het bureau, daar zij een. verbetering of ver andering van positie wensen. In de meeste gevallen wordt evenwel gead viseerd de baan bij de oude werkgever te hervatten, ook al omdat het Rijk in de gevallen dat herplaatsing mogelijk is geen wachtgeld uitbetaalt. Het komt nogal eens voor, dat de af gezwaaide jongens te hoog willen grij pen. Het is dan ook niet makkelijk om, wanneer je in militaire dienst een be paalde rang hebt bereikt en op een be hoorlijk salarispeil staat, je in het bur gerlijk leven om te schakelen. Veelal heeft de jongeman, die enkele jaren in Indonesië vertoefd heeft, door zijn leeftijd nog niet de gelegenheid gehad een vak te leren, zódat bij hem de nei ging bestaat om werk te zoeken dat overeenkomt met dat wat hij in het le ger deed, het leger, waar hij werkzaam was als chauffeur, automonteur, radio telefonist enz. Dikwijls vergeet men, Een klein gebogen man met vergrijs de haren en een verweerd vezicht stapte langzaam het zondaarsbankje in Hij was van het jaar 1885 en van be roep schipper. Doch dat beroep had hem niet op het pad der zonde ge bracht. „Ja, een mens weet op zijn ouwe dag nooit, wat hij nog anpakke mot als 't em niet meegelopen is om an z'n kossie te komen", filosofeerde hij. toen de politierechter hem vroeg, waar om hij als schipper aardappelen girg rooien. Maar, dat werd hem niet kwa lijk genomen. Doch wel, dat hij, zoals hij bekende, iedere dag een maaltijd mee naar huis genomen had, zonder dat zijn baas het wist. Omslachtig trok de oude de treksluiting van zijn dikke wollen trui naar beneden. Hij had het benauwd! „Het valt niet mee, meheer om op mijn leeftijd voor het eerst hier te staan!", legde hij ter verontschuldi ging uit. „Maar, waarom heeft u daar niet eerder over nagedacht?", vroeg de politierechter. De ex-schipper haalde zijn schouders op. „Ach dat weet u so niet, maar iedere aardappelrooier doet het!" „Ja. dat kan wel zijn! Maar u sleep te hele zakken met aardappelen van het land!" De oude baas spreidde zijn ogen wijd open van verbazing „verdraaid, hier wete se ook alles van 'n mens!" Meer kon hij niet uit brengen. „Nou, vader, ik hoop dat ik je hier voor het laatst heb gezien. Ik zal het met je maken. Ik eis vijftien gulden of negen dagen. Dat is omdat je nog niet eerder veroordeeld bent! Anders kwam je er niet zo goed af!", legde de offi cier van Justitie uit. De grijsaard lachte dankbaar. En toen de politierechter hem strafte met tien gulden of vijf dagen, salueerde hij voor „soveel clementie". DAG EN NACHT dat het bedrijfsleven heel andere eisen stelt. In vele gevallen wordt de jonge ge demobiliseerde, die nog geen vak kent, aangeraden een scholingscursus voor metaal- of bouwvakarbeider te volgen, waartoe op de Rijkswerkplaats voor Vakontwikkeling gelegenheid gegeven wordt. Op het ogenblik zijn daar 48 gedemobiliseerden ingeschreven; 18 worden opgeleid tot bankwerker, 14 tot electro-technicus, 8 tot lasser, 3 tot metselaar en 5 tot timmerman. De heer Van Riel betreurt het, dat er zo weinig jongelui gevonden worden, die zich tot de bouwvakken voelen aan getrokken. De Sociale Dienst -"an het Ministerie van Oorlog stuurt de afzwaaiers, die niet weten voor welk beroep zij het meest geschikt zijn en waarvoor zij speciale interesse hebben, naar Ede, waar het Leger Beroepskeuze-adviesbu reau gevestigd is, dat de betreffende jongemannen test en een rapport over hun capaciteiten samenstelt. Willen de gedemobiliseerden verder studeren en hebben zij een redelijke kans om in het door hen gekozen stu dievak te slagen, dan wordt hun een studietoelage toegekend. Bij huisvestingsmoeilijkheden kunnen de ex-militairen eveneens hun toevlucht nemen tot de Sociale Dienst, die in sa menwerking met de verscheidene ge meenten alles doet wat in zijn vermo gen ligt, om hen, die onmiddellijk, voor dat zij naar Indonesië vertrokken, in het huwelijksbootje zijn gestapt, of de genen, die na hun terugkeer het ver langen koesteren zo spoedig mogelijk te trouwen, aan woonruimte te helpen. Dat dit niet eenvoudig is, zal iedereen be grijpen. Er wordt echter en daarvan heb ben wij ons bij ons bezoek aan het Gew. Arbeidsbureau kunnen overtuigen met intensiteit en met grote belangstelling voor de persoonlijke gevallen gewerkt aan een goede tewerkstelling en sociale verzorging van de jonge mensen, die ver van het vaderland hun leven veil had den voor ons. Zondag vond in de rijk met witte dahlia's versierde kapel van het zieken huis „St. Joannes de Deo", de viering plaats van het gouden ambtsjubileum van de organist, de heer Jac. de Jong. Om 8.30 uur droeg mgr. C. v. Trigt, rector van het ziekenhuis, een plechtige H. Mis op. In zijn toespraak schetste hij de grote betekenis van de zang en het orgelspel in de liturgie en prees ten slotte de jubilaris als een kundig, plichtsgetrouw organist en wenste dat hij nog lang tot Gods lof zijn werk zou kunnen voortzetten. Het versterkte zangkoor der Broeders, onder leiding van de heer Alb. de Klerk, die tevens de orgelbegeleiding verzorgde, voerde de Mis „In Honorem Sancti Francisci Assisi" van Jos.' de Klerk uit. Na de plechtigheid vond in de ont vangzaal de huldiging plaats. Broeder Overste Alexius sprak woorden van hulde, waarna de jubilaris een ge schenk werd overhandigd. 's Middags werd tot besluit een Dank- lof met .Te Deum gecelebreerd. De activiteit in de KJMV wordt steeds hoger opgevoerd. Het experiment om be halve de Woensdagavonden ook de Zaterdagavond te benutten, dan echter als ontspannigsbijeenkomst, belooft een succes te worden. Elke katholieke jonge middenstander is welkom. De bijeenkomsten worden gehouden in het Middenstandsbureau, Kruisstx. 25. Een 17-jarige wielrijder slipte Maan dag door de gladheid van de weg met zijn rijwiel op de hoek JansstraatRid derstraat. Hij viel en ontwrichtte zijn linkerknie. Hij werd ter observatie in het ziekenhuis St. Joannes de Deo op genomen. vanaf t 10.per maand KENNEMERPLEIN 1 TELEF. 19373 (Adv.j SS'SÏ# GEBOREN: 5 Oct.: E. A. Klinkha merWijting, z; J. KloostermanHra- dilakova, z; J. C. BraberVrolijks, z. 7 Oct.: J. C. van GoorDaniels, z; A. StephanusRabels, d; M. A. Krouwels Koelemij, d. 8 Oct.: E. Schuurman Neumann, z; M. J. Koelemeijer Noordhuizen, d. GEBOREN: 8 Oct.: N. Vecht—Abuys, z.; 7 Oct.: W. H. Snoek—Ockeloen, z.; 8 Oct.: M. van AmerongenBrugman, z.; C. Grootvan Elten, z.; 9. Oct.: A. MolenaarWeidijk, z.; J. van Huis Smit, z.; 8 Oct.: D. van den Bosch Ganseij. z.; M. Kühne—Stassen, z.; M. A. Treffers—de Rijk, z.; 9 Oct.: J. Wij- chelsmavan Looyengoed, z.; J. M. HerberRudolphy. z.; 8 Oct.: D. Roet- manvan Dommelen, z.; 10 Oct.: J. v. KampenHartog, z.; 7 Oct.: J. Fonville Rosenhart, d.; 8 Oct.: E. VolkerTrij- tel, d.; 9 Oct.: G. GernersEllen, d.; 8 Oct.: M. W. van Meulenaarsgraf Heemskerk, d.; 9 Oct.: A. KlokJans sen, d.; 10 Oct.: L. VogelesangWinkel- mann. d.; 7 Oct.: J. van RoodenLijn zaad, d.; 9 Oct.: A. M TervoortVer happen, d.; H. LelouxHackel, d. ONDERTROUWD: 10 Oct.: L. A. C. v. Ginkel en N. J. Kok. OVERLEDEN: 8 Oct.: M. M. Reiber, 48 j., Grote Houtstraat; 9 Oct.: J. Slin gerland, 73 j.. Korte Annastraat; G. Hulshof, 88 j., Badhuisstraat; 8. Oct.: C. JansenEggens. 86 j., Jansstraat; J. M. SmeltBorghstyn, 82 j.. Westerhout- park. OVERLEDEN: 6 Oct.; V. M. W. Broersen. 25 j., Kleverparkweg; A. J. OomenHuijboom, 85 j., Hagestraat. 7 Oct.: L. TorkWeesman, 74 j., Van Oosten de Bruinstr.; J. H. van Veld- huijsen, 75 j„ Bloemhofstraat. 8 Oct.: K. Karmelk, 68 j^ Spionkopstraat. Voor de katholieken van Spaarndam was het gisteren een grote dag. De St. Adalbertusschool, die sinds September in het Patronaatsgebouw was onderge bracht, kon thans officieel geopend wor den. Zoals bekend zijn van de Openbare school twee klassen en een kamertje afgescheiden voor het katholiek onder wijs. De dag werd begonnen met een plechtige H. Mis, opgedragen door de pastoor van Haarlemmerliede, waaron der de hulpkerk van Spaarndam res sorteert, de Z. E. heer C. Berkemeijer, die geassisteerd werd door de oud-ka pelaans Th. Kloeg als diaken en S. Schut als sub-diaken. De pastoor zegende daarna de lokalen in, waarna de genodigden in café Van der Putte bijeen kwamen. Aanwezig waren o.a. deken J. J. A. Kuilman, de heer W. Schoenmakers, inspecteur van het L.O., pastoor A. Goossens uit Sant poort en het hoofd van de R.K. school te Santpoort, de heer Antonisse, hoofd der R.K. school te Haarlemmerliede, dokter C. Heusdens, de kerkmeesters der parochie, de voorzitter van de Ka tholieke Kring te Spaarndam, het hoofd van de Openbare school, ds. J. Kroon en de ouders der ongeveer 45 kinderen. Pastoor Berkemeijer uitte zijn dank baarheid en vreugde over hetgeen tot nu toe bereikt was. Hij huldigde de ini tiatiefnemer, kapelaan Schut, die onge twijfeld de eerste en moeilijkste stap pen gezet heeft om het grote doel te bereiken. Ook noemde spreker mej. A. Bolsius met ere voor haar wilskracht en doorzettingsvermogen, waardoor de kwestie zo voorbereid bij hogere in stanties kwam. De inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer Schoenma kers, sprak zijn beste wensen uit voor deze nieuwe loot aan de stam zijner inspectie. Kapelaan Kloeg zette op hu- Van 12 tot 23 October wordt in het Huis van Looy een tentoonstelling gehou den van afbeeldingen van de zeven nog bestaande en vier en twintig door brand en afbraak verdwenen molens uit Haarlem en omgeving. De collectie is bijeen gebracht door mej. dr. G. H. Kurtz. Hedenmiddag heeft mr. dr. P. G. van Tienhoven de opening verricht. Twee exemplaren van de bezienswaardige collectie op de tentoonstelling. Een sierlijk scheepje van driehonderd ton, eigendom van het comité „Onze Marine" en genaamd „Vandersteng", zal ook in Haarlem komen en ligging nemen in het Spaarne tegenover het Teylermuseum. Ditmaal geen vaartuig, dat men al leen maar aan de buitenkant mag be kijken en bewonderen, maar een schip dat juist gekomen is om bekeken te worden. De bedoeling van het comité „Onze Marine" is om met he.t schip propa ganda te maken voor alles wat vaart, of dat nu op zee is of op kanalen en rivieren. En het moet gezegd worden, dat iedere Hollandse jongen er zijn hart kan ophalen. Tussen voor- en achtersteven herbergt de „Vandersteng" alles wat op een modern zeeschip voor de navigatie gebruikt wordt en ieder een is vrij om het te zien, er vragen over te stellen, kortom zich geheel te laten voorlichten over de scheepvaart. Behalve op de moderne navigatie middelen, die dé scheepvaart van onze dagen ten dienste staan, wordt dé be zoekers ook een blik gegund in de kom buis, de machinekamer enz., zodat in feite het schip een complete staalkaart is van het leven aan boord van een zeestomer. Ongetwijfeld zullen vele Haarlem mers van deze gelegenheid gebruik maken om zich er nader van op de hoogte te stellen wat er op een zeeschip zoal te doen is. De scholen worden er in staat gesteld in gedeelten het schip te bezoeken, waar de leer lingen door deskundige instructeurs zullen worden voorgelicht. Morgenmiddag wordt het schip voor het publiek opengesteld. Tot Zondag 16 October kan iedereen er terecht van 10 tot 12 uur 's morgens, van twee tot vijf uur 's middags en van zeven tot tien uur in de avond. In de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum werd Zaterdagavond on der auspiciën van het Comité vcpr Jon ge Toonkunstenaars door Raden Mas Pakun een demonstratie gegeven van Javaanse danskunst. Het gamelan-gezel schap „Babar Layar" verzorgde de be geleidende muziek onder leiding van de heer Bernard IJzerdraat, die tevens een explicerende inleiding hield. Raden Mas Pakun, die afkomstig is uit Djokjakarta, voerde een program ma uit van klassieke Javaanse dansen, zoals de bekende Kelono, en van dan sen van de renaissance. Zeer interes sant was de Wajangdans. Onder de toeschouwers bevonden zich enige leden van de republikeinse dele gatie ter R.T.C., waarbij Mohammed Rum en Ali Sastra Adiwidjaja, oud minister van Onderwijs van de repu bliek Indonesia. Raden Mas Pakun, die leraar is ge weest aan het Nationaal Onderwijs In stituut in Indonesië, kwam naar Ne derland om aan de Vrije Universiteit te studeren en zich vertrouwd te ma ken met de voornaamste beginselen van de Europese danskunst. Op de laatst gehouden repetitie avond van „Caecilia" heeft de voor zitter, de heer J. A. Dal, in treffende bewoordingen afscheid genomen van de juist die dag begraven zangersvriend, de heer Floris van Aggelen. Staande rondom de met rouwfloers omhangen en met witte afscheidsbloemen belegde stoel van de zanger hoorden de koorle den de rede aan, die op hun beurt af scheid namen door het zingen van het Beati Mortui. Later op de avond deed het bestuur bij monde van de voorzitter mededeling van het winterprogramma en van de aard van het eerstvolgend concert, dat op 25 Januari 1950 gegeven wordt. Op dit concert zullen uitsluitend worden uitgevoerd onbekende en vergeten werken uit de 17e en 18e eeuw, waar onder enkele van Haarlemse componis ten. Een bekend Haarlems toonkunste naar heeft een deel van deze werken voor mannenkoor bewerkt. Aan het concert zullen medewerken Willem Noske, piano en Hans Schouwman, cla- vecymbel. Het bestuur deelde als zijn voornemen nog mede, de concertzaal zo mogelijk te herscheppen in de sfeer van de tijd waarin de uit te voeren werken ontstonden. Tenslotte deed het bestuur medede ling van zijn plan om elke Donderdag avond van de maand, na de repetitie, nog een gezellige bijeenkomst voor de zangers te houden. Ever-Swift 2 moest naar Beverwijk tegen DEM 2 spelen. Na een half uur maakte DEM er 10 van. Het was uit een offside-positie, maar er werd niet gefloten. Zo ging de rust in. Na rust kwam Ever-Swift er even beter in en werd de stand al gauw 11. Het was te danken aan de achterhoede van bei de kanten dat de stand tot het einde zo bleef. BIOSCOPEN: Rembrandt: De grote passie (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: De wit te duivel (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Van de duivel bezeten (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Hollywood op zijn kop (volw.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Kus des doods (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Het Tijgermeisje (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 11 October Stadsschouwburg: Vioolrecital door Isaac Stern voor Toonkunst, 8 uur. Woensdag 12 October Stadsschouwburg: Zwitsers Toneelgezel schap met „Faust", 8 uur. Gebouw Vrijz. Herv.: Jeugdconcert (tege lijk radio-uitzending), 2 uur. Verleden jaar hebben wij „Die Csar dasfiirstin" gezien in een bezetting waaraan wij prettige herinneringen heb ben. Nu de „Hoofdstad Operette" (voor malig ensemble van Fritz Hirsch, zij het zeer gedund) ons er dit weekend in de Stadsschouwburg opnieuw op ver gastte konden wij weer eens vaststellen hoeveel opvattingen er wel kunnen be staan om een operette een succes te doen zijn. De fratsen van Frits Steiner en Otto Aurich, respectievelijk Graaf Boni en Vorst Leopold Marie, domineerden en het fijne, waarin Hirsch een meester was, kreeg zelden een beurt. Zeker, di rigent Julius Susan leidde zijn orkest met het van hem gebruikelijke élan, nu en dan werd er behoorlijk gezongen en gedanst, aardig waren de décors van Tom Manders, maar.... er komt meer kijken om een gave vertoning voor het voetlicht te brengen. Ruth Roden was eeri charmante cabaretière, maar Helena Rajewska deed «is heftig naar Claire Clairy verlangen. Joh. v. d. Zalm zong zijn partij weer consciëntieus, maar de meisjes van het Variété kwamen niet boven het middelmatige. Hinderlijk was het Duits-Nederlands door elkaar, voor zover het artisten van eigen bodem be trof. Het was een gezellige, vlotte ver toning, waarmede het publiek zeer inge nomen bleek te zijn. Een subliem ver tolkte operette hebben we echter niet gezien en het is gevaarlijk de eisen min der hoog te stellen, vooral wanneer een naam als van de onvergetelijke Fritz Hirsch aan een ensemble verbonden is. v. W. Woensdag 12 October, des middags 2 uur, wordt in het gebouw van de Vrij zinnig Hervormden aan de Jacobstraat een jeugdconcert gegeven, dat door de radio zal worden uitgezonden. Uitvoerenden zijn Annie Hermes, zang, Piet Schijf, hoorn, Martin Zag- wijn, cello, Victor Bouguenon, cello, Jean Antonietti, piano en Rutger Schou- te, piano. Wouter Paap zal het pro gramma, dat bestaat uit werken van Schumann en Schubert, toelichten. Vrijdag 14 October hoopt de heer H. Cramer, wonende Oranjestraat 21, de dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaren bij genoemd bedrijf in dienst is getre den moristische wijze de geschiedenis van de oprichting der school uiteen. De lezer zal zich ongetwijfeld nog herinneren, welk een strijd er gevoerd is om tot deze dag te kunnen komen. Het hoofd der school, de heer Poncin, was wel zeer dankbaar, ook ten opzichte van de heer Van Leeuwen, hoofd der St. Liduinaschool te Santpoort, met wie hij twaalf jaar mocht samenwerken. Nu Jhj zelf hoofd was geworden, wilde hij de oude geest bewaren. De voorzitter van de Katholieke Kring te Spaarndam vertolkte de vreugde van de katholieke dorpsgenoten, die aan ve len grote dank verschuldigd zijn. De arts, dokter Heusdens, hoopte, dat er geen rivaliteit zou ontstaan tussen de leerlingen der beide scholen, die onder één dak gehuisvest zijn, doch ieder hun eigen afgescheiden terrein hebben. „Laat dat dak", aldus de dokter, „een sym bool zijn van eenheid in verscheiden heid". Dank werd gebracht aan de heer Tig- gelman, die de verbouwing verzorgde, en aan de heer Bram, die de installatie leverde. Het oud-raadslid van de P.v.d.A., de heer M. Meijers, buur van de school, was iedere controverse ver geten en de mening toegedaan, dat een goeie buur beter is dan een verre vriend. De burgemeester van Haarlem had bericht van verhindering gezonden. De wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, vertoefde in het bui tenland. Wij betreuren dat, juist om dat tijdens de feestelijke bijeenkomst gezegd werd, dat deze wethouder het verlies sportief genomen had en de Dienst van Openbare Werken vlotte medewerking verleende om in korte tijd de school te kunnen openen. Donderdag 13 October wordt in de Stadsschouwburg door het Amsterdams Toneelgezelschap een opvoering gege ven van het merkwaardige Nederlandse toneelspel „De Ring erï de Kelim" van Luisa Treves. Medewerkenden zijn: Elise Hoomans, Hetty Beck, Antoinette de Visser, Johan Violet, Robert de Vries, Jo Sternheim en Wim Vesseur. De regie ie van Johan Fkdet Zaterdagmiddag hield de afd. Zand- voort van het Ned. Rode Kruis een receptie ter gelegenheid van het 15-ja- rig bestaan der afdeling en het 10-jarig bestaan van de mobiele colonne. De re ceptie was druk bezocht. Burgemeester Van Fenema sprak namens het gemeen tebestuur woorden van dank, vooral voor de hulp, welke de transportcolon ne steeds en op voortreffelijke wijze verleent bij sportgebeurtenissen. Spr. noemde het Rode Kruis een populaire vereniging en waardeerde het bijzon der, dat 't Rode Kruis boven het plaat selijk niveau uitkomt, zoals Zandvoori ook zich een doel stelt boven het nor male, n.l. te worden een internatio naal vacantie-centrum; spr. hoopt bin nenkort te kunnen zeggen: een interna tionaal vacantie-centrum te hebben. Luitenant-kolonel Rodenburg bracht de gelukwensen over van het hoofdbe stuur. De heer Siegers sprak namens „de Hanze"; de middenstand levert wel geen veldslagen, maar waardeert het toch wat het Rode Kruis in Zandvoort met mannen uit het dorp presteert. Na dat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, dankte de voor zitter van de jubilerende afdeling voor de grote belangstelling en voor de vele bloemstukken. Spr. gaf de verzekering, dat de gemeenschap ook in de toekomst altijd op het Rode Kruis zal kunnen re kenen. In de parochie van de H. Bavo werd Zendag door de afdeling van Katholiek Thuisfront een bijzondere dag gehouden voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de jongens overzee. Vooral met het oog op het eerste doel had het bestuur majoor-aalmoezenier C. Laurent C.S.Sp. uitgenodigd, onder alle H.H. Missen een toespraak te houden, teneinde de be langstelling van de parochianen weer eens op te wekken. De majoor-aalmoezenier wees er op, dat het niet de bedoeling was een bedel- preek te houden doch uitsluitend van hart tot hart met elkaar te spreken. Hij beschreef met grote nadruk het gewel dige offer dat allen, die naar Indonesië moeten vertrekken, brengen door fami lie, vrienden en alles wat hen dierbaar is achter te laten teneinde het vader land te dienen. Hij stelde daartegenover dat zij die hier blijven, ook bereid moe ten zijn tot offers en dat dit voor deze groep zelfs een volstrekte plicht is. Slechts door het brengen van offers aan beide kanten komt men tot een zo goed mogelijke verhouding en waardering over en weer en het zijn juist de gees telijke offers, de wil om veel voor de jongens en ook voor de aalmoezeniers te bidden, die tot het gewenste doel kunnen leiden. Hij wekte de parochianen op, vooral in deze Rozenkransmaand veel tot Maria te bidden om haar be scherming te vragen voor allen, die in Ir.dië vaak in zulke grote gevaren naar ziel en lichaam leven. Na lof te hebben gebracht aan de parochiële afdeling van Katholiek Thuis front, die reeds drie aalmoezeniers ge adopteerd heeft, vroeg spreker ook de aandacht voor de materiële steun van dit mooie werk, omdat zonder geld nu eenmaal niets gedaan kan worden. De dag werd besloten met een plech tig Lof, dat door vele parochianen werd bijgewoond en waaronder de opdracht aan Maria van Altijddurende Bijstand van alle militairen in Indonesië plaats had. Ter gelegenheid van zijn driejarig bestaan gaf het Zandvoortse comité van Katholiek Thuisfront gisteren een feestavond in het Patronaatsgebouw. De voorzitter, de heer Lindeman, heet te vooral welkom de geestelijk advi seur, kap. Blom en het bestuur van de Niwin-afdeling Zandvoort. Spr. memo reerde o.m. dat het nauwe contact van „Thuisfront" en „Niwin" werd ver broken, omdat Kath. Thuisfront zich vooral toelegt op de geestelijke ver zorging van de militairen. De verhou ding tussen Niwin en Kath. Thuisfront v/as te Zandvoort volgens spr. uit stekend. Hierna werd de film „Hij wordt mijn man", met in de hoofdrol Sonja Henie, vertoond. In de pauze hield de heer W. Zuvener, gedemobili seerd militair, een interessante cause rie over zijn verblijf in Indonesië. Niettegenstaande enkele speelsters van Ever Swift „verdwaald" waren, kwam het team I toch op de vastgestelde tijd met elf man op het veld van Zuidwijk te Leiden aan. 't Was een zwaar veld. Hoog gras, waardoor de bal steeds af geremd werd. Tot rust bleef het 00. Na rust werd het al gauw 10 door goed spel van de linksbuiten van Ever Swift. Daarna kreeg Zuidwijk een kans met een strafbully om gelijk te maken maar benutte deze niet. Zo kwam ten laatste, met over en weer nog enige kansen, het eindsignaal en was de stand 10 voor Ever-Swift. In de 1ste klas verraste Stabiel door van V.K.D. te winnen, HDC II zond DCY II met een grote nederlaag' naar IJmuiden terug, EMS kon het te Hille- gom niet bolwerken tegen de club van die naam en Haarlem behaalde het eerste puntje door een gelijk spel te gen Halfweg. Na 3 ronden is de stand nu: St. Bavo 4 uit 2; Halfweg 4 uit 3 evenals HDC II, VKD, Hillegom en Stabiel; BDC II 3 uit 2; Haarlem 1 uit 3 en DCY II en EMS 0 uit 3. Voor de week 916 Oct. staan de volgende ontmoetingen op het program: EMS—Haarlem; DCY II—BDC II; St. Bavo—Halfweg; VKD—HDC II; Hille gomStabiel. De 2e klas heeft reeds vier ronden achter de rug. De uitslagen van deze week luiden: 't Noorden won met hoge cijfers van Kijk Uit, evenals Ooster kwartier van Hoofddorp; HDC III nam de punten mede uit Hillegom, BDC III behield ze thuis tegen DOS en VKD II won met het kleinste verschil van Cru- quius. Oosterkwartier gaat nu aan de kop met 6 uit 3; vervolgens Kijk Uit met 6 uit 4, BDC III en VKD II met 4 uit 3. HDC III met 4 uit 4, dan hebben Hoofddorp, 't Noorden, St. Bavo II, Hillegom II en DOS elk 2 punten waarbij Cruquius de rij sluit zonder punten. Voor deze week staat op het program: Hoofddorp—VKD II. De 3de klas zal op 12 October aan vangen; in deze week zal er gespeeld worden: VKD III—HDC IV: DOS II— Diagonaal en Kijk Uit IISt. Thomas. Met belangstelling wordt uitgezien naar de verrichtingen van laatstgenoemde, een nieuwe R.K. club te Castricum. Voor de onderlinge competities van de R. K. schaakclub „Het Witte Paard" werden de volgende wedstrijden ge speeld: Groep I: J. HompesJ. P. de Lange 01; J. v. EmmerikM. van Osch 1—0; N. HooglandP. Stam 10; M. v. d. BergE. J. de Ree 10; J. van Emmerik L. Stevens 10. Groep II: Th. de LoozeH. v. d. Velde 01; P. v. DeyzenJ. Haverkort y, W. HappelJ. J. Stolvoort 10; J. Ree wijkH. v. d. Velde %AY- Groep III: P. FilmerA. Nibbering 10; A. MeijerA. Komen 10; G. v. d. StoopG. van Egmond 01. Groep IV: J. HoldropM. Stevens 10; G. ReewijkG. Beelen 10; A. RosenhartJ. Gosen 10; G. Lunenburg J. Gosen 1—0. Gisteren speelden de reserves van VKD te Hoofddorp tegen Hoofddorp I. De Haarlemmers waren geweldig op dreef, boekten een éclatante overwin ning en verloren niet één partij! De gedetailleerde uitslag luidt: Hoofddorp I—VKD II; 1. J. VerwoerdG. A. Hesselman 02 2. C. v. WageningenJ. Lucas 02 3. KL BroertjesA. Zegwaart 11 4. C. J. v. d. HetemH. v. Gastel 0—2 5. C. OnkamTh. Bandsma 02 6. J. A. v. d. Helm—G. Kraak 0—2 7. J. v. LiemptN. v. Bakel 11 8. A. Stemfoort—J. v. d. Kroft 02 9. W. de HeerN. Koomen 0—2 10. J. TamerisJ. Koopman 02 op Zondag 16 October DIOVitesse DTS—ADO DCG—VVE DEM—KW VelsenAlkm. Boys HFC—HBC TYBB—RKAVV DSS—Swift NEAOnze Gezellen VVSB—Hillegom Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 u. op open briefkaart aan de sportredac tie van de Nieuwe Haarl. Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoeken de club is 2,'gelijk spel is 3. Om nog steeds heersende misver standen te voorkomen: voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. IN DIVERSE PRIJSKLASSEN 3 Een voortdurend radio-genot met onze bekende Service! :2 Vraag eens een demonstratie aan huis! KONINGINNEWEG 6 (ft© RAAMBftüfii HAARLEM - TEL *40X4 Totaal 218 Hj.S.V. „De Kampioen" Zondag hield de H.S.V. „De Kampi oen" haar tweede rit voor de najaars competitie. De amateurs reden pl.m. 44 km., de nieuwelingen 38 km. Bij de amateurs zegevierde P. Pieters, bij de nieuwelingen J. Steenbakker, die de eindsprint won; 2e A. v. 't Hof. Ook het rijden van W. Stoker mag zeker ge noemd worden. De totale uitslagen luiden: Amateurs: 1. P. Pieters, tijd 1 uur, 19 min., 7 sec.; 2. C. Kroezen; 3. B. Eyk- haf; 4. Y. Bakker; 5. M. Storkhart. Nieuwelingen: 1. J. Steenbakker, tijd 1 uur 9 min. 7 sec.; 2. A. v. 't Hof; 3. W. Stoker; 4. C. Hoppenbrouwer; 5. A. Harren. Competitie district Haarlem N.B.B. In d'e week van 310 Oct. gespeeld: Klasse C: InsulindeHof van Holland 62; ScheijwijkOVS 53; 't Noorden Excelsior 62. Klasse D: InsulindeDES 44; ScheijwijkHof van Holland 4—4; SuisseExcelsior 62; Hof van Holland Fram Hols 80. Klasse E: OVSDES 08; Suisse Insulinde I 62. Tijdens een wedstrijd op een voetbal terrein aan de Kleverlaan botste een 21-jarige student tegen een medespeler. Hij brak zijn rechterscheenbeen. Per ziekenauto werd hij naar de Deo ver voerd. Een van onze grootste R.K. Haarlemse voetbalclubs, DSS, heeft Zaterdag en Zondag het dertig-jarig bestaan op een grandioze wijze gevierd. Een druk be zochte receptie, een kerkelijke viering en een sportmiddag voor oud en jong DSS, vormden de hoogtepunten van het feest dat weliswaar een bescheiden ka rakter droeg maar niettemin in de an nalen van DSS' geschiedenis met gulden letters kan worden opgetekend. Het begon al Zaterdagmiddag in „De Leeuwerik" waar het bestuur van de jubilerende vereniging recipieerde en waar vele belangstellenden uit de voet balwereld hun opwachting kwamen maken. Het vrijwel voltallige bestuur van de afdeling Haarlem van de KNVB was aanwezig en voorzitter v. d. Aart hield z'n bekende toespraak bij derge lijke gelegenheden. Een enveloppe met inhoud was het geschenk voor DSS van de Haarlemse afdeling. Diverse afge vaardigden van zusterverenigingen za gen we hun felicitatie brengen, niet slechts uit het R.K. kamp, maar diverse niet-katholieke verenigingen gaven eveneens blijk van belangstelling. We zagen vertegenwoordigers van de BVC „Bloemendaal", de naaste buur van DSS en de afgevaardigde van deze vereni ging stelde het op prijs te mogen ver klaren dat het spreekwoord van een goede buur en een verre vriend al zeer goed van toepassing was op beide clubs. De heer De Geus kwam namens RCH z'n gelukwensen overbrengen, de heer Van Turnhout vertegenwoordigde TYBB en de Commissie van Katholiek voetbal, HBC had z'n voorzitter de heer Athmer gezonden, Onze Gezellen, IEV, DOSR uit Roelofarendsveen gaven acte de pre sence en Pirovano liet zich namens EHS niet onbetuigd. De meeste felicitaties gingen vergezeld van cadeaux en bloem stukken, Geel Wit bood middels z'n se cretaris 'n passend geschenk aan voor 't bestuur en zo zouden we verder kunnen gaan. Vele schriftelijke felicitaties, o.a. van de Zwitserse relaties, waren binnen gekomen en voorzitter Jan Horn had voor elke spreker een hartelijk dank woord. Zeer goed kwam tot uiting dat DSS in de Haarlemse voetbalwereld een uit stekende reputatie geniet. De druk be zochte receptie was daar een sprekend bewijs van. De Zondagmorgen werd besteed op een wijze zoals we dat van een R.K. voetbalclub mogen verwachten. In de parochiekerk van de H. Llduina werd toen een H. Mis opgedragen tot intentie van DSS en zijn talrijke leden waaronder vele DSS-ers ter H. Tafel naderden. In de middaguren werden op de fraaie terreinen te Bloemendaal onderlinge wedstrijden gehouden voor oud en jong DSS, waarbij vooral de oudjes zich bij zonder moeten hebben geamuseerd, en in de avonduren was de feestzaal van Hotel „De Leeuwerik" bijna te klein om alle feestvierende DSS-ers te herbergen. Een uitstekend cabaretprogramma hield de talrijke aanwezigen geruime tijd bezig en een uitermate gezellig bal sloot deze voor DSS onvergetelijke feestvie ring. Thans is opgericht „Haarlems Juri disch Gezelschap", welks doelstellingen zijn: het nauwer maken van het con tact tussen de balie en de Haarlemse rechtbank en het houden van bijeen komsten voor de leden, allen juristen dus, waarop een spreker een korte in leiding zal houden over rechtskundige onderwerpen, welke aanleiding kun nen geven tot wetenschappelijke discussies. Het hoofddoel is echter het contact tussen de verschil lende juristen. Diegenen die lid kun nen worden, zullen een uitnodiging ontvangen. Er is nog geen bestuur, maar wel een voorbereidend comité, waarin zitting hebben mr. J. H. J. Si mons (advocaat), mr. Th. F. Rac-dt (kantonrechter), mr. J. H. Hürstmann (rechter), mr. M. Smits (rechter) en mr. J. H. Ekering (advocaat). Bij het voorbereidend overleg, waarbij men tot oprichting van het gezelschap kwam, waren aanwezig mr. Baron A. M. van Tuyll van Serooskerken (president van dé Haarlemse rechtbank), mr. R. C. Bakhuijzen van de Brink (deken van de orde van' Haarlemse advocaten), mr. J. H. J. Simons (advocaat), mr. L. V. Hoog (advocaat), mr. A. Bruch (advo caat), mr. Th. F. Raedt (kantonrech ter), mr. F. v. d. Goot (advocaat), mr. J. H. Hürstmann (rechter), mr. M. Re ling Brouwer (rechter), mr. M. Smits (rechter) en mr. J. H. Ekering (advo caat). De eerste bijeenkomst is Woensdag 12 October a.s. in" de sociëteit „Trou moet blij eken". Eerste spreker zal zijn profi mr. Langemeijer, hoogleraar te Leiden en advocaat-generaal bij p Hoge Raad. Voor de Bijzondere Raad van Cassatie heeft Maandag terecht gestaan de hoofd redacteur van het Algemeen Nederlands Persbureau tijdens de Duitse bezetting, P. J. v. Megchelen, die door het Bijzon der Gerechtshof te Den Haag veroor deeld was tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek. Hij verklaarde thans natio nalist te zijn geweest en niet de bedoe ling gehad te hebben de vijand te die nen. Halverwege de oorlog had hij be grepen op de verkeerde weg te zijn. De raadsman, mr. dr. Van Staay, ver klaarde ervan overtuigd te zijn, dat Van Megchelen in Mei 1940 volkomen eerlijk ertoe gekomen is de hem aangeboden functie te aanvaarden op grond van zuivere en eerlijke motieven. Hij vroeg de invrijheidstelling van verdachte. De procureur-fiscaal, mr. Baron van Tuyll van Serooskerken, zeide dat het de plicht van ieder Nederlander was de vijand tegen te werken. Van Megchelen heeft de vijand de voet niet dwars gezet. Spr. concludeerde tot vernietiging van het arrest, veroordeling tot twaalf jaar gevangenisstraf en afwijzing van het ver zoek tot onmiddellijke invrijheidstel ling. Na raadkamer deelde de president mede, dat het verzoek is afgewezen. Uitspraak 31 October. De directie van de N.V. Werkspoor te Amsterdam, die de vorige week 135 arbeiders ontsloeg 48 weigerden hun arbeidsprestaties door tijdmetingen te laten vastleggen, de anderen legden uit solidariteit het werk neer heeft zich, na een bespreking met de Uniebonden, bereid verklaard, een groot aantal van de ontslagen arbeiders in het bedrijf te rug te nemen. Van de zijde van de Uniebonden werd medegedeelddat ca. 60 pet. van de ar beiders in het bedrijf zouden worden teruggenomen. De twee broers die vorige week in verband met de overval op de spaar bank aan de Ceintuurhaan te Amster dam zijn gearresteerd, de 23-jarige gla zenwasser J. H. M. en de 19-jarige schilder H. M., hebben een bekentenis afgelegd. Waar gaat U deze week voor Uw kleding naar toe? Natuurlijk naar Kloots' Kledingmagazijn. Wij hebben nog een kleine voorraad: ECHTE EGYPTISCH DUBBELE LINNEN REGENMANTELS en -JASSEN in alle maien; een keur collectie t KAMGAREN COSTUUMS PRACHTIGE GABARD. REGENJASSEN in alle malen WINTERJASSEN in pracht kwaliteit KLEINE HOUTSTRAAT 2 A (bij de Anegang) Telefoon 20092

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2