ATOOMBOM OP LUST VAN VERBODEN WAPENS Naar volksraadpleging inzake Belgische koningskwestie? PIECK president van de Oost-Duitse Republiek I W Gepensionneerden vervallen tot het pauperdom Trek naar rechts Voor de 39ste maal een veto Senaatscommissies aanvaarden wetsvoorstel Twee duizend mensen iii de zaal van de Assemblée ISi VIJF MILITAIREN GESNEUVELD Bij overval in het Malangse DRIE BEDEVAARTEN NAAR ROME Het weer. BOUWBUREAU VOOR DE LANDBOUW OPGERICHT Naar meer vrijheid in bouwbedrijvigheid RECHT OP LEVENSAVOND ZONDER GEBREK Tot hoofd en hart J Acht jaar tegen oud burgemeester geëist WOENSDAG 12 OCTOBER 1949 5 73ste JAARGANG No. 24587 BENELUX-MINISTERS- CONFERENTIE Ook mirt. Dreès naar Luxemburg Eis van Malik in Veiligheidsraad Geen paspoort meer nodig voor België ZWANEN OP WEEKEND BRAND IN PENISION TE SCHOORL Tienduizend Nederlandse pelgrims Trouw aan Stalin Lobedanz voorzitter Senaat ;W Auto met vier personen te water Ontwerp Cultureel accoord ter R.T.C. West-Duitsland in O.E.E.S. De kwestie-Berl^n Brandstof fentoeslag Hij pleegde verraad tijdens bezetting BUREAUX: SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run» Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter" hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Aan ieder, die gevolg heeft gegeven aan de bij uitstek rationele nei ging om in het feitelijke het al gemene en wetmatige te ontdekken, zal het zijn opgevallen, dat de tot nu toe gehouden verkiezingen in de vrije Euro pese landen wij spreken over de na oorlogse jaren één gemeenschappelijk kenmerk hebben gedragën, waarvoor in pers en politiek spraakgebruik langza merhand de term „trek naar rechts" werd geïntroduceerd. Of men nu alleen let op wat er in het eigen land ge schiedde, of men denkt nog eens terug aan de indertijd met zoveel spanning tegemoet geziene verkiezingsuitslag in Italië, waarbij wij tevens de gang van zaken in West-Duitsland in het ge heugen terugroepen om straks nog even te wijzen op de jongste resultaten in Oostenrijk en Noorwegen: op de een of andere manier d.w.z. in de een of andere verhouding had er een ver schuiving plaats van links naar rechts, v/elke hier meer, daar minder pregnant naar voren kwam. Bij de- constatering hiervan ver'lieze men echter niet uit het oog, dat zowel de oorzaken als het feitelijk effect van deze tendenz overal die verschillen ver toonden, welke men kan aanmerken als samenhangend met de nergens eendere intern-politieke omstandigheden. Zo is de trek naar rechts bij de meest recente verkiezingen in Noorwegen eenzijdig tot uitdrukking gekomen in een opvallend verlies van de communisten, samen gaand met winst voor de socialisten, en voor wat die andere nog verse uitslagen betreft wij bedoelden die van Oos tenrijk valt het op, dat een bijna onrustbarende winst werd geboekt door de dubieuze extreem-rechtse partij dor onafhankelijken, terwijl de communis ten minder wonnen en de volkspartij toch nog meer achteruitging dan het verlies der socialisten had doen ver wachten. De zo juist gesignaleerde gemeen schappelijke trek kan nog nader wor den' gespecificeerd, zonder dat men het gevaar loopt te generaliseren instede van op het algemene te wijzen. En wel aldus: de absolute of relatieve winst van de burgerlijke partijen bleek vrij wel overal gepaard te gaan aan een verschuiving in de socialistische gele deren, welke aan de linkerkant wonnen wat zij aan de rechterkant verloren1. Alleen in het geval Oostenrijk is het duidelijk, dat zij ook aan de linkerzijde verliezen boekten door de afval van enige extreme groeperingen naar het communistische kamp Ons houdend aan de algemene ten denz kunnen wij als een der belangrijkste oorzaken daarvan vooropstellen de stabilisatie der door de oorlog geschokte verhoudingen (zo wel op politiek als economisch ge bied) en het hervinden daardoor van het politieke evenwicht. Nauwelijks schenen de ergste na oorlogse moeilijkheden voorbij en werd de schaarste-economie met de daaraan annexe distributie-regeling gemilderd! door een ruimer goederenverkeer ?f de gezonde drang naar grotere vrij heid brak zich baan, het particuliere mtiatief stond gereed' tot het hernemen van zijn réchten er. de beduchtheid voor een van overheidswege knellend gereguleerde economie kwam tot uit- arukking in een wantrouwen tegen ieder eenzijdig socialisme. Wanneer wij tenslotte alleen letten op de teruggang der communisten, dan valt het nog gemakkelijker de belang rijkste oorzaak daarvan aan te wijzen. Hier gingen gezond inzicht, intuïtie en sentiment hand in hand om alle niet grondig verblinden en daardoor min of meer ontoerekeningsvatbaren, met het voorbeeld van elders voor ogen, te doen inzien en gevoelen, dat men het dood vonnis van vrijheid en democratie ja, in vele gevallen zijn eigen doodvonnis -tekent, wanneer men het staatsbe stuur in handen legt van gewetenloze extremisten, wier enig doel het is on rust en verderf te zaaien op last van het internationale communisme in het algemeen en de bolsjewistische expo nent daarvan in het bijzonder. Al stemt deze gang van zaken voor lopig tot verheugenis, men moet daarbij toch hopen, dat de verwerping van het ene negativisme niet zal leiden tot de omhelzing van een andere ontkenning van wat juist en rechtvaardig is. En deze hoop moge gepaard gaan aan ie ders vaste wil om overeenkomstig zijn staatsburgerlijke en christelijke plicht ertoe mee te werken, dat een in vrijheid nagestreefde sociale gerechtigheid zo veel mogelijk verwerkelijkt worde bin nen de saamhorigheidskringen van staats- en wereldgemeenschap. Aan 6e Benelux-ministersconferentte, die van 13 tot 15 October te Luxemburg zal worden gehouden, zal van Nederlandse zij de worden deelgenomen door: de minister president dr. W. Drees, de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. van den Brink, de minister van Fi nanciën, prof. mr. P. Lieftinck, de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. de heer S. Mansholt en de mi nister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. Spitzen. Talrijke deskundigen van de ver schillende ministeries zullen hen vergezel len. Rusland heeft gisteren in de Veiligheids raad hij monde van Jacob A. Malik op nieuw geëist, dat de atoomhom zal worden opgenomen op de lijst van verboden wa pentuig welke de UNO wil opstellen. Ma- lik zei dat het standpunt van Rusland in zake de atoomhom ni;t is veranderd. Hij verlangde uitdrukkelijk, dat de atoomhom, die oorspronkelijk niet op de lijst was op genomen, daar alsnog op zal worden ge plaatst. Hij zei dat pas dan controle op het gebruik van de atoomenergie moge lijk zal worden. Rusland heeft zich bij een vorige gele genheid verzet tegen opstelling van de lijst toen die verscheidene maanden gele den in de commissie voor conventionele bewapening, een subcommissie van de Vei ligheidsraad, op voorstel van Frankrijk werd aanvaard. Men zag toen in aanvaar ding. van de lijst een eerste stap in de richting van wereldontwapening. De Oekraine en Egypte waren het met Rusland eens dat de lijst zinloos is zon der de atoombom. Hij herhaalde nog weer eens de Russi sche bewering dat de V.S. de overeen komst van Potsdam hebben geschon den en opzettelijk de ondertekening van vredesverdragen met Japan en Duitsland vertragen. Malik sprak vervolgens zijn veto uit. over een meerderheidsrapport van de commissie voor conventionele bewape ning, waarin wordt verklaard, dat men niet tot ontwapening kan komen zo lang er geen atmosfeer van internatio naal vertrouwen en veiligheid was. Dit is de 39ste maal, dat de Sovjet-Unie in de Veiligheidsraad haar veto heeft uit gesproken. In de politieke commissie van de Ver enigde Naties heeft de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Andrei Visjinsky, gisteren een aanval gedaan op Groot-Brittannië en de Ver. Staten Hij beschuldigde beide landen ervan dat zij met modder gooien naar de com munistische regeringen van Oost-Eu ropa, omdat de door het Westen op touw gezette samenzweringen tot om verwerping van de communistische re giems niet gelukt waren. Visjinsky zei, dat de beschuldigingen, als zouden Bulgarije, Roemenië en Hongarije de fundamentele vrijheden hebben ge schonden, uit de lucht waren gegrepen. Met betrekking tot het proces-Minds- zenty in Hongarije en de politieke en religieuze processen in Roemenië en Bulgarije, zei Visjinsky, dat de beklaag den in al deze gevallen schuld Dekend hadden. Visjinsky verwijlde lange tijd bij de beschuldigingen, die Sir Hartley Shaw- cross, (Gr. Britt.), vorige week aan net adres van de communisten richt*e, dat zij door middel van psychologische kwellingen, zoals b.v. langdurige een zame opsluiting, bekentenissen aan ae gevangenen hadden ontlokt. Visjinsky zei, dat er talloze gevallen waren, waar de gevangenen geen bekentenis madden afgelegd. Maandag zijn in het Malangse, nabij het bergoord Tretes in Oost Java vijf Nederlandse militairen gesneuveld, toen een uit acht man bestaande patrouille werd overvallen door een gewapende bende van ongeveer 140 man. Slechts twee der militairen wisten te ontko men; een wordt er vermist. Onder de gesneuvelden bevindt zich de patrouille commandant. Reuter meldt hierover nog, dat de patrouille werd tegengehouden door guerillastrijders, die de geweren van de militairen opeisten. Toen dit werd ge weigerd, openden de guerillastrijders a bouf portant het vuur. In het Siantarse is de 39-jarige planter K. W. G. Catharinus op klaarlichte dag door een achttal lieden vermoord. Het slachtoffer bevond zich, vergezeld door een gewapend ondernemingswachter, in de tui nen. Tevoren was een jeep met enkele andere gewapende ondernemingswachters achtergelaten. In de tuinen ontmoette Catharinus acht lieden, die om vuur voor een sigaret vroegen, hetgeen door de on dernemingswachter verstrekt werd. Plotse ling werd de ondernemingswachter het ge weer uit de handen gerukt, waarop de planter en de ondernemingswachter het op een lopen zetten. De Indonesiër, die het geweer had bemachtigd, schoot daarop de heer Catharinus m de nek. (Eigen bericht) De Nederleandse regering overweegt binnenkort het paspoortsysteeem tussen Nederland en België af te schaffen, zodat ae vooroorlogse toestand zal wor den' hersteld en alleen nationaliteitsbe- wijs zal zijn vereist. De trots der Middelburgse bolwerken wordt gevormd door een aantal zwanen. Geen wonder, dat de ontsteltenis groot was, toen men deze dieren miste. Het raadsel is thans opgelost: door het fraaie weer verleid, meenden zij het (uitge breide) weekend beter in de badplaats Vlissingen te kunnen doorbrengen. Thans zwemmen zij weer in de Middel burgse wateren rond, maar in Vlissingen verwacht men stellig, dat de zwanen (evenais andere gasten) nog eens zullen terugkeren. Dinsdagmiddag is een feöe brand uitge broken in een van de grootste pénsionbe- drijven der gemeente Schoorl, bewoond door de familie J. Ridder. De brandweer kon helaas niets tegen de geweldige vuur zee beginnen, daar het vuur door het met riet bedekte dak uiterst snel om zich heen greep. De brand is ontstaan door een lek kage in een gasstel. De schade wordt ge raamd op f 40.000. Van de inboedel kon bjjna niets worden gered. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. (Van onze correspondent te Rome) Tijdens het Heilig Jaar zullen drie Nederlandse nationale bedevaarten naar Rome worden gehouden, nl. van 5 tot 11 April, van 15 tot 22 Mei en van 18 tot 24 October. Aan elke bedevaart zul len ongeveer duizend pelgrims deel nemen, onder wie leden van het Hoog waardig Episcopaat of Hun vertegen woordigers. Daar men nog ongeveer zevenduizend Nederlandse pelgrims, die niet op georganiseerde wijze reizen, tij dens het H. Jaar te Rome verwacht, zal het totaal aantal pelgrims uit ons land ongeveer tienduizend bedragen. De Nederl. Bank heeft de volgende noteringen voor de Zwitserse franc ge geven, geldig met ingang van 11 Oc tober 194: t.t. en schriftelijk 86.71 87.09 (87,60—88.—); bankpapier 86,20 8760 (87.10—88.50). Koning Leopold van België is op het ogenblik met zijn echtgenote, prinses de Rethy, in Italië om de internationale golfkampioenschappen bij te wonen. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Brussel, Dinsdagavond. Zoals te verwachten was is het wetsvoorstel inzake een volksraad pleging over de koningskwestie heden door de Senaatscommissies van Binnenlandse Zaken en Justitie aangenomen met 23 katholieke stem men tegen 13 en 5 onthoudingen, respectievelijk van de socialisten en liberalen. Het voorstel bepaalt, dat de uitslag per arrondissement zal worden geteld De Duitse communistische leider Wilhelm Pieck is gistermiddag met alge mene stemmen gekozen tot president van de nieuwe Oost-Duitse republiek tijdens een gemeenschappelijke zitting van de beide huizen van het parlement. Pieck, «en beroeps-revolutionnair, is 73 jaar oud. Zijn verkiezing tot presi dent van de Duitse republiek mag als een bekroning gezien worden van dertig jaren onwankelbare trouw aan het Kremlin. Als vluchteling in Moskou richtte Pieck tijdens de tweede wereldoorlog het comité „Vrjj Duitsland" op Na de ineenstorting van het nazi-regime werd hij leider van alle „democratiscne" machten in de Russische bezettingszone. Krachtens de Oost-Duitse grondwet wordt de president voor de tijd van vier jaar gekozen. Ongeveer twee duizend personen wa ren in de kleine zaal der assemblée samengedrongen om van de benoeming van de president getuige te zijn. Om kwart voor vijf Nederlandse tijd werd Pieck bej^ligd als president, en kele ogenblikken nadat zijn benoeming met veel enthousiasme door' beide ka mers was goedgekeurd. Hij was de enige candidaat. De met veel ophef aangekondigde Russische politieke verklaring bleek niet anders te zijn dan een herhaling van de reeds Maandag gedane belofte, dat de Sovjets administratieve func ties aan de nieuwe staat zullen over dragen. Dit betekent een geleidelijke opheffing van het militaire bestuur. De nieuwe staat zal, zoals bekend, on der de directe supervisie staan van een Sovjet controle-commissie. In zijn presidentiële redevoering ver- klaarde Pieck openlijk trouw aan Sta lin en opende de strijd met de Weste lijke geallieerden door zich fel te we ren tegen het bezettingsstatuut, het Ruhr-statuut en een eventueel afschei den van „wat voor Duitse gebieden dan ook van het moederland", waarmee hij ontegenzeglijk het Saargebied bedoelde. Buiten het gebouw stond een ere wacht opgesteld van honderd leden van de volkspolitie, gewapend met ge weren. Duizenden leden van de „Vrije Duitse Jeugd", die uit alle delen van de Russische zone naar Berlijn ge bracht waren, wachtten, om aan het hoofd te lopen van een reusachtige >optocht, die door de communistische leiders ontworpen was. Na afloop van de zitting ging Pieck per auto naar „Unter den Linden", waar de communisten de grootste ver gadering belegd hadden sedert de de monstraties van Hitier. Een grote me nigte vulde de boulevard van Frie- driehstrasse tot de Lustgarten en men stond mannetje aan mannetje tegen over de Berlijnse universiteit, waar Pieck en Grotewohl een korte toe spraak hielden. Langs de route naar de Brandenbur ger Tor stonden naar schatting 100.000 mensen. De totale menigte werd ge schat op meer dan een kwart millioen. Het gebied was omringd door 10.000 communistische politie-agenten. De 69-jarige dr. Reinhold Lobe danz (Christen-Democraat) is tot voorzitter gekozen van de Senaat der nieuwe Oost-Duitse regering. De verkiezing werd verricht door de 34 afgevaardigden van de vijf provin- De Koningin en de Prins zijn Dinsdag bij hun officieel tweedaags bezoek aan Overijsel te Zwolle op uitbundige wijze ingehaald. De ganse stad was fraai ver sierd en gelukkig was er een milde October-zon, zodat het een recht fees telijke dag werd. De „Peperbus" over goot de stad, toen het koninklijk paar arriveerde, met haar zware bronzen klanken, die zij als peperkorrels uit strooide over de straten, waar zich tien duizenden Zwollenaren verdrongen om een glimp op te vangen van de vorste lijke gasten. De foto's tonen allereerst de aankomst van Koningin en Prins voor de villa van de Commissaris van de Koningin, waar Hare Majesteit drie pelotons van de Nationale Reserve, ge formeerd uit studenten van de Nijmeeg se Universiteit en de Deventer Land bouwschool, inspecteert, en een over zicht van de koninklijke stoet in de feestelijke Sassenstraat, met op de ach tergrond de Sassenpoort. en geproclameerd en maakt geen mel ding van een beslissend percentage. Dit laatste zou aan de volksraadpleging immers het karakter van een plebisciet geven, hetgeen zowel tegen de opvat ting der katholieken als van de Vlaam se liberalen indruist Het wetsvoorstel komt thans op 25 October voor de Senaat, waar het even eens een katholieke meerderheid zal vinden. In de Kamer van Volksverte genwoordigers daarentegen, waar de katholieken niet over een meerderheid beschikken, zal het debat voornamelijk de eventuele vaststelling van een per centage betreffen, waarvan de socialis ten en de Waalse liberalen partijgan gers zijn. Tenzij eerste-minister Evs- kens hierover vooraf met de partijen reeds tot een accoord zou kunnen ge raken. In een te Leuven uitgesproken rede betreffende de politieke toestand, verklaarde hij gisteren te hopen, dat hij binnen enkele weken tot een oplos sing van de koningskwestie zou kunnen komen. Dinsdagavond is een trailer, geladen met bietenloof uit de Noord-Oost-Polder, die moest uitwijken voor 'n personenauto, bij de hoge brug voor Son del over de kop geslagen en in de diepe vaart gereden. In de cabine zaten drie volwassenen en een klein jongetje. .Een van de volwassenen slaagde er in onder water een ruit in te trappen. Hierdoor konden allen worden gered. Verwachting tot Donderdagavond: In de nacht en ochtend weinig wind met plaatselijk mist en voor namelijk in het binnenland kouder dan de afgelopen nacht. Overdag droog en aanhoudend zacht weer met enkele overdrijvende wolken velden, afgewisseld met flinke opkla ringen. Zwakke tot matige Zuid- Westelijke wind. Zon 7.00—17.52. Maan 20.3614.12. De centrale commissie van de R.T.C. heeft Dinsdagmiddag de werkzaamheden besproken van de commissie voor cul turele aangelegenheden aan de hand van een door deze commissie ingediend overzicht. Een werkgroep van de commissie voor culturele aangelegenheden, heeft een resultaat bereikt omtrent de redac tie van een ontwerp cultureel accoord. Deze tekst behoeft nog de instemming van de culturele commissie en van de delegaties ter R.T.C. Doel van dit verdrag zal zijn de be vordering van de culturele betrekkin gen tussen het Koninkrijk der Neder landen en de R.I.S. Zii zal berusten op basis van volledige vrijheid, vrijwillig heid er. wederkerigheid, een universeel karakter dragen en gericht zijn op de verwezenlijking van de vrije ontplooi ing van dè vrije menselijke geesl. De federale regering van West-Duits land heeft van de geallieerde hoge com missie toestemming ontvangen haar eigen gedelegeerden te benoemen voor de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking te Parijs, aldus wordt medegedeeld m een regerings communiqué. Tót dusverre werd Duits land in Parijs vertegenwoordigd door gedelegeerden, die werden benoemd door de militaire regering in samenwer king met Duitse deskundigen. (Van onze Haagse redactie) Zoals wij gisteren in een gedeelte van bnze oplage reeds in het kort bericht ten hebben de zes in de Stichting voor de Landbouw samenwerkende organisa ties gezamenlijk besloten tot oprichting van een landelijk Bouwbureau, dat de vorm van een stichting zal hebben. De sterk gestegen bouwkosten, waardoor de rentabiliteit van de bedrijven in gevaar komt en de noodzakelijkheid om de be langhebbenden voorlichting en bijstand cies der Sovjet-zone. De 70-jarige communist Otto Buchwitz werd tot vice-voorzitter gekozen. De Russische commandant in Berlijn, generaal-majoor Alexander Kotikof, heeft gisteren in een brief aan de Ame rikaanse commandant, generaal-majoor Maxwell D. Taylor de Westelijke mo gendheden ervan beschuldigd, de „volle verantwoordelijkheid te dragen" voor het afbreken van de besprekingen over de normalisering van het leven in Berlijn. Kotikof schreef, dat de Reichsbahn de voorwaarden van de overeenkomst van dit voorjaar tot re geling van het spoorweggeschil volle dig was nagekomen. De Westelijke commandanten hebben op de brief van Kotikof geantwoord, dat de Reichsbahn de voorwaarden niet is nagekomen, en dat het nutteloos is pogingen te doen om met de Russen tot overeenstemming inzake Berlijn te geraken. Volgens een dezer dagen gepubli ceerde mededeling zouden oorlogs slachtoffers en evacué's in het stook- seizoen 19491950 een brandstoffentoe- slag krijgen. Dit geldt, zo vernemen wij nader, uitsluitend voor diegenen, die een periodieke uitkering van So ciale Zaken ontvangen. (Van onze Haagse redactie) In een groot aantal autobussen, alle behangen met de strijdleuze „Medezeg genschap voor gepensionneerden", en verder op eigen gelegenheid is gisteren een groot aantal gepensionneerden naar Den Haag gekomen om een demonstra tieve vergadering bij te wonen in de grote zaal van de Dierentuin. De drie landelijke pensioenbonden de Alge mene Bond van Gepensionneerden; de Bond van Gepensionneerden der Ned. Spoor- en Tramwegen en de Algemene Militaire Pensioenbond die deze ver gadering belegden, hadden zeker niet gerekend op een zo overweldigend gro te opkomst. De Haagse Dierentuinzaal bleek te klein. Driemaal is dezelfde ver gadering gehouden moeten worden om half twaalf, half drie en vier uur om de 6000 gepensionneerden uit alle delen van het land openlijk uiting te doen geven aan de grote teleurstelling en ontevredenheid, die onder hen heerst. Dé h.i. volstrekt onvoldoende behar tiging van hun materiële belangen door de regering en de daardoor ondervon den achterstelling tegenover actief-die- nende ambtenaren en particulier loon- trekkenden is van deze ontevredenheid de reden. Drie sprekers de heren Groen, Castricum en Klooster heb ben de grieven op duidelijke en hier en daar zelfs op zeer felle wijze uit eengezet. Het waren woorden, die ken nelijk uit het hart gegrepen waren en met daverend handgeklap en gebonk van wandelstokken en parapluies op de vloer getuigden de vergaderden telkens van hun instemming. Tussen de toeslag op pensioenen en de stijging van de levenskosten bestaat een ongemotiveerde wanverhouding, zo dat het grootste deel van de gepension neerden slechts een tegemoetkoming ontvangt van ten hoogste 25 pet. tegen over een toename van het index-cijfer met 114 pet. Bij het toekennen van een toeslag wordt bovendien nog onder scheid gemaakt tussen de gepension neerden van vóór 1947 en die van na die datum, aldus werd opgemerkt, met de drogreden, dat zij, die vóór 1947 gepensionneerd werden, zich wel zullen hebben aangepast aan lagere in komsten. Door dit alles heerst er in vele gezinnen een nijpende armoede, die niet langer gedragen kan worden Vele ministers hebben reeds vele ma len toegegeven, dat de nood hoog is en ook de hele volksvertegenwoordiging erkent dit. Toch gaat men maar niet Een korporaal van het K.N.I.L. met 26 dienstjaren ontvangt als pensioen f 510 per jaar. Een onderofficier van het K.N.I.L. met 36 dienstjaren ontvangt als pen sioen f 1380 per jaar. Dit zijn enige gevallen, die wel spreken voor de nood van vele ge pensionneerden, waarover u hiernaast nog meet kunt lezen. over tot opheffing van die nood. Met de gewezen dienaren van de Staat wordt gejongleerd; langzaam worden ze naar het pauperdom gedreven. To lereert het Nederlandse volk, dat zij, die hun leven lang gewerkt hebben het recht op een levensavond-zonder-ge- brek ontnomen wordt, zo werd ge vraagd. Meer dan 66.000 gepensionneer den hebben zich uit bittere noodzaak moeten organiseren. Zie hier een kleine bloemlezing nit het veie wat over de hoofden der zes duizend is gegaan en in een resolutie zijn weerslag vond. In deze resolutie dringen de gepensionneerden er bij de regering op aan de schrijnende, onbil lijkheden op te heffen door verhoging van de toeslag-percentages en de toe- slag-maxima. Met waardering wordt verder gesproken over de leden van de Tweede Kamer, die de amendementen- Van Sleen ondertekenden en steunden, waardoor de mogelijkheid tot verbete ring van de pensioentoeslagen is ge opend. De gezamenlijke pensioenbonden zul len zich wenden tot de Stichting voor de Arbeid als adviescollege der rege ring en vestigen verder hun hoop op de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken. Overigens zijn de gepensionneerden nog lang niet uitgesproken. Over de devaluatie en de huurverhoging deden zij tijdens deze vergadering het zwij gen. Wij hebben, zeggen ze, eerst nog een achterstand in te halen. Dat ande re komt dan later nog! Soms gaat Göd met zware stap door een mensenleven. te verschaffen, in de eerste plaats op administratief terrein, doch ook op bouwtechnisch gebied, zijn de redenen tot oprichting van dit Bouwbureau, dat zich ten doel stelt een snelle, goede en goedkope voorziening van gebouwen voor landbouwers en landarbeiders en voor andere agrarische doeleinden te bevorderen. Door oorlogshandelingen werden 8040 boerderijen vernield. Slechts 1296 waren er op 30 Juni 1949 gereed gekomen. Jaarlijks branden ongeveer 200 boerde rijen in Nederland af, terwijl bovendien vervanging Yan oud door nieuw moet plaats vinden. Men verwacht, dat in de komende tien jaar ongeveer 10.000 boer derijen gebouwd zullen worden. Daar naast moet ook de voorraad landarbei derswoningen worden aangevuld en moeten bestaande woningen worden ver nieuwd. Het ligt geenszins in de bedoe ling van het Bouwbureau de architecten- werkzaamheden voor dit gehele bouw volume naar zich toe te trekken. Dit zou trouwens onmogelijk zijn. De boer is volkomen vrij in het kiezen van een ar chitect. Het Bouwbureau zet de deuren echter open voor ieder die van zijn diensten gebruik wil maken en het streeft daarbij niet het maken van winst na. Behalve het landelijk bureau, dat in Den Haag gevestigd is, zijn er in de pro vincies Limburg, Zeeland en Overijsel- Gelderland provinciale bouwbureaux opgericht, die in nauwe samenwerking met Den Haag in hun rayon arbeiden. De taak van het landelijk bouw bureau zal behalve de reeds genoemde werkzaamheden ook researchwerk om vatten. De aandacht zal vooral gericht worden op goedkopere, doch solide bouwconstructies, normalisatie en standaardisatie. Een zo groot mogelijk aantal bouwtechnische onderdelen zo wel voor bedrijfsgebouwen als voor woningen zullen genormaliseerd wor den, waardoor het niet alleen mogelijk is de bouwkosten te drukken, maar waardoor ook de voorbereiding van de bouw vereenvoudigd en daardoor economische wordt. Min of meer overeenkomstige gebouwen, waarvan de bouwplaatsen niet te ver uiteen- liggen, zullen gelijktijdig aanbesteed worden. Hierdoor wordt een meer eco nomisch bouwen door de aannemer en een economische directievoering be reikt. Het Bureau Wederopbouw Boerde rijen gaat als zodanig verdwijnen en wordt een afdeling van het Bureau We deropbouw en Volkshuisvesting. Ook de provinciale bureaux houden op als zo danig te bestaan. Het ambtenarenappa raat zal dientengevolge sterk worden in gekrompen. De minister van Wederop bouw heeft de stichting van dit Bouw bureau dan ook zeer sterk gestimuleerd; men streeft naar meer vrijheid in de bouwbedrijvigheid. Men zou kunnen zeggen, dat het Bouwbureau de werk zaamheden van het Bureau Wederop bouw Boerderijen gaat overnemen, zo dat dit alles weer in het vrije bedrijfs leven komt. De boer wordt weer bouw heer. Vijf en twintig getuigen a charge en een aantal getuigen a décharge werden gisteren voor de bijzondere strafkamer van de Leeuwarder rechtbank gehoord in de zaak van de 46-jarige J. R. J. S., ex-predikant en oud-burgemeester van Sneek. De gehele dag heeft de recht bank zich aan deze zaak gewijd. De Officier van Justitie, mr. G. R. Nube, eiste een gevangenisstraf van acht jaar met ontzetting uit het recht het ambt van predikant uit te oefenen, bij de ge wapende macht te dienen, openbare ambten te bekleden en uit de beide kiesrechten. Aan verdachte was ten laste gelegd de Duitsers in kennis te hebben ge steld van een melkstaking te Oudega, met het gevolg, dat een overvalwagen verscheen en twee arbeiders werden doodgeschoten. Ook had hij de vijand een lijst van namen van personen ge geven, die èf voor gijzeling öf voor tewerkstelling in Duitsland in aanmer king kwamen. Tenslotte werd verdach te ter verantwoording geroepen voor het zich toeëigenen van meubelen van de inwoners van Sneek, die hun wo ning uit vrees voor arrestatie hadden verlaten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1