m MOLENS 'IN EN OM HAARLEM Te gast bij Moeder Agneta M Sprookjesachtige tentoonstelling bij Leffelaar BLIKSEMAFLEIDERS PHILIPS HOORAPPARAAT HERINGA WUTHRICH Persoonlijke sieraden voor de vrouw AGENDA SLOT DEFECT? DIE ER WAREN EN DIE ER ZIJN Een interessante expositie WOENSDAG 12 OCTOBER 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING R.K. Openbare Leeszaal Bouwfonds Parochiehuis St. Jan Faillissementen Burgerlijke Stand Brand in de Van 't Hoff- straat Zilveren jubileum Willem Goossens in Haarlem Opvoering van „De Halfbloed" VOORDRACHT JAN MUSCH Voor Haarlemse middelb. scholen Orgelbespeling KAMERMUZIEKAVOND Toonkunst aid. Haarlem Metropolitan-Ballet in Haarlem „DE SLEUTELSPECIALIST" iBsm - Mariënheuvel in Heemstede Novicenrefter in rook gehuld Porta Coeli onder houten kap Eer aan tuinbaas Warmerdam Hoe rijk was Haarlem destijds aan molens Twee-jarig meisje aangereden Afd. Haarlem van Bond van Oud-Stoottroepers v. DUÏVENBODEN R.K.G.V. „Hercules" Leo Meijers Metaalhandel 25 jaar HEEMSTEDE FEESTCONCERT VAN DE R.K. HARMONIE ST. MICHAEL SPIR AALMATRASSEN 1-pers. 31,50; 2-pers. 38/50 WASSENAAR ZANDVOORT „Dudok de Wit" in revisie Beurs Van Amsterdam Beurs van New York Midden in een bos in Eefde, niet ver van de IJsel tussen Deven ter en Zutfen, staat een villa, Martinshof geheten. In deze sprookjes achtige sfeer worden sprookjesachtige sierselen gemaakt van materialen, die de sprookjesverteller bij name noemt om die poëtische liefelijk-voorname onge lofelijkheid op te roepen: toermalijn, onyx, saffier, topaas, amethist en wat er nog meer aan edel gesteente mag 2ijn. En wat in die sfeer van dat bos met al deze stenen, parels, goud en zilver wordt gemaakt, is ook eigenlijk een sprookje, waaromheen alleen nog maar een tule van woorden geweven moet worden. Maar dit laten de in zo nauw contact met de natuur werkende dichters in edele metalen over aan degenen, die de poëzie van hun handen dragen of zien dragen. De benedenzaal van Leffelaar aan de Wagenweg is een opengeslagen boek, waarin ieder van deze sprookjes wordt opgevoerd. Martinshof heeft daar zijn verborgen schatten tentoongesteld, voor het eerst in het Westen van het land. De eigenaars van de villa staan hier niet als streng^ cipiers, maar als vrien delijke gidsen en vertelden ons dat zij afkomstig zijn uit het juweliersvak en hoe zij mogelijkheden zagen voor het moderne sieraad in persoonlijke stijl. Daarop verruilden zij het commerciële voor het creatieve en brachten in de in spirerende puurheid van een schone natuur ontwerpsters en edelsmeden tot elkaar in hun smidse, die in voorbeel dige samenwerking in de tijd van slechts één jaar de hier uitgestalde prachtvorm hebben gegeven. Het proefondervinde lijk bewijs is hiermede geleverd, dat de edele materialen ook thans nog op een een waardige, oorspronkelijke en 'be zielde wijze verwerkt kunnen worden, welke niet behoeft onder te doen voor de nalatenschap van voorbije tijden, waaraan men nog steeds te zeer en te nadrukkelijk ontleent. De kwestie is echter niet, slechts metterdaad te bewijzen, dat dit alles binnen het bereik van de jonge geest driftige ambachtskunstenaar ligt, maar ook of het mogelijk is dit schone daar te brengen waar het hoort, namelijk in particulier bezit. In een gedachtenwisseling over deze meer sociale zijde ontmoetten wij gelijk gerichte idealen. De hier getoonde sieraden zijn slechts éénmaal vervaardigd, zodat alle onkos ten op dit ene exemplaar drukken. Er zijn ontwerpen die nimmer in serie zij het ook een zeer bescheiden aantal uitgevoerd kunnen worden. Andere modellen daarentegen tevens in ma teriaal de minst kostbare lenen zich HAARLEM (Adv.) De R.K. Openbare Leeszaal en Bi bliotheek, Nieuwe Gracht 70, vult deze week haar roman-catalogus aan met de volgende werken: Lloyd C. Douglas, Geef het leven een kans. Hella S. Haasse, Het woud der verwachting, 2 dln. Paul Haimon, Gudela. James Hilton. Gevangenen van het verleden. Alice Tisdale Hobart, De gespleten rots. C. J. Kelk, Judaspen ningen en pauweveren. Daphne du Mau- rier, Janet. H. J. van Nijnatten-Doffeg- nies, Grond. Jos Panhuysen, Rechtvaar digen en zondaars. Ernie Pyle, Dappere kerels. Met vervolgen: Zo was de mens en Het laatste hoofdstuk. Het bouwfonds parochiehuis „St. Jan" kon digt na het prachtige weer en de vacantie- tijd haar werkzaamheden weer aan in een goed gesteld foldertje. Na eerst de paro chianen gewezen te hebben op het mooie werk van het bouwfonds te blijven begun stigen door donateur te blijven of te wor den. geeft zij daarna te kennen weer een serie feestavonden voor het voetlicht te zullen brengen onder leiding van de heer Jan Lubbers. De prestaties worden steeds beter en daarom durven zij het aan het toneelseizoen te openen met „Kinderen van ons Volk", spel van het Brabantse land m vijf bedrijven. Voor toneel bewerkt door Kees Spierings en Cor Hermus, regie Jan Lubbers. De toneelavonden zijn: 16, 18, 20, 22, 23 en 26 October a.s. des avonds acht uur precies in het parochiehuis aan het Teylerplein. Kaarten verkrijgbaar bij: N. Blesgraaf, Amsterdamstraat 64: C. Mar- chand. Amsterdamsevaart 64: S. Moolenaar. Kruistochtstraat 21 en verder bij de be kende adressen. De arrondisséments-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 11 Octbore 1949 w staat van faillissement verklaard: Willem Paul Höpke, uitgever, wonende te Haarlem. Luciferstraat 20. Rechter-commis- saris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. F. J. D. Theyse Jr., advocaat en procureur te Haarlem. Jacob Arie Nieuwstraten, timmerman en aannemer, wonende te Haarlem, Parklaan 33. Rechter-commissarismr. C. G. Bijle veld. Curator: mr. A. W. Hellema Jr., advo- eaat en procureur te Haarlem. De vennootschap onder de firma Aan nemersbedrijf „Bresta", gevestigd te Heem stede, Camplaan 25 en haar vennoot: D. van Breda, wonende te Heemstede, Camp laan 25. Rechter-commissaris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. R. K. P. Kalbfleisch, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opge heven de faillissementen van: G. Oddens. zonder beroep, wonende te Haarlem, Achterweg la. Rechter-commissa ris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. F. J. D. Theyse Jr., advocaat en procureur .te Haarlem. Dirk van den Bergh, vertegenwoordiger, wonende te Heemstede, Pieter de Hoogh- straat 36. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. A. W. Hellema Jr., advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslij st is geëindigd het faillissement van: L. F. van Steenbergen, wonende te Heem stede, Glipperweg 61. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. L. Sprey, advocaat en procureur te Leiden. ONDERTROUWD:11 Oct: W. J. v. d. Meer en J. M. de Zwart; J. Schipper en A. S. Jacobs. GETROUWD: 11 Oct.: H. G. Rienstra en J. H. S. van Amesvoord. GEBOREN: 10 Oct.: G. M. Vrieze- Bcrnard, A. van den Berg-Verzeilberg, C. J. Klein-Kruup, A. de Ruijter-Kos- ter; 11 Oct.: J. Groenendaal-Meulman, C. M. Goddijn-Tromp, allen een zoon; 6 Oct.: N. Tol-Steur, 10 Oct.: M. Punt- Josten; 11 Oct.: W. J. van den Bos- Evers, allen een d. OVERLEDEN: 9 Oct.: J. B. G. van Bijsterveld, 79 j., Hazepaterslaan; A. Hille-Boontjes 73 j., Barrevoetestraat 10 Oct.: M. Rutte, 86 j., Timorstraat: A. Nijgh, 43 j., Schoterweg; W. Mur, 10 j., Lambr. v. Dalenlaan; H. van Woer- kom, 82 j., Beeksteeg. Zilveren sierkam op de tentoonstelling atelier „Martinshof", ontworpen door Maud Smit. hiertoe wèl. De bedoeling is dan ook naast het Unica-atelier te komen tot een zodanige vermenigvuldiging, dat het ar tikel binnen het financieel bereik van een groter publiek komt, uiteraard met behoud van de zuiverheid van materi aalbehandeling en esprit. Dit zou kun nen gebeuren zender de gedachte weg te nemen, dat men iets bijzonders, iets persoonlijks ook, bezit, waarvan nog wel enige exemplaren bestaan, maar waar naar het zoeken is als naar een speld in een hooiberg. Want ontegenzeglijk persoonlijk zijn deze sieraden, die niet aan de confec- tionnering mogen worden prijsgegeven, persoonlijk om het directe contact tus sen ontwerpende kunstenares en uit voerende vakman, persoonlijk om net zeldzame bezit voor de eigenares. Het object moet niet besproken maar gezien en betast worden en daarom be sluiten wij deze algemene beschouwing met een hartelijke aanbeveling aan allen die persoonlijkheid en schoonheid in zich willen verenigen van deze tentoonstel ling. die geopend blijft tot 21 October, kennis te nemen. L. T. L. T. Dinsdag ontstond brand in de voor kamer van een woning aan de Van 't Hoffstraat. Men vermoedt, dat kortslui ting de oorzaak is. De brand begon in een muurkast, waarin een tropisch aquarium was geplaatst, waarboven aan een spijker een lamp was opgehangen. Het electrische snoer, dat van de lamp over een houten plint naar een stop contact liep, was doorgesleten en men vermoedt, dat de brand daardoor ont staan is. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat de gehele voorkamer uitbrandde. De waterschade was ook niet gering. De heer F. de Jong, walseur bij Dros- te's Cacaq- en chocoladefabrieken N.V. te Haarlem hoopt 13 October de dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij deze firma. De heer De Jong vervult sinds enige jaren de functie van voorzitter van de fabriekskem Het algemeen bestuur van de Stich ting „Haarlems Bloei" houdt Vrijdag 21 October, 's avonds half acht, een ver gadering in de oude Raadzaal van het stadhuis. Geheel compleet 175. THEO v. AMERONGEN BIOSCOPEN: Rembrandt: .De grote passie (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: De wit te duivel (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Van de duivel bezeten (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Hollywood op zijn kop (volw.), 2.30, 7 en 8.15 u.; City: Kus des doods (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Het Tijgermeisje (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Woensdag 12 October StadsschouwburgGoethe-herdenking; Zwitsers gezelschap met „Faust", 8 uur. Gebouw Jacobstfaat: Jeugdconcert (te gelijk radio-uitzending), 2 uur. Donderdag 13 October StadsschouwburgAmsterdams Toneel gezelschap met „De Rin£, en de Kelim", 8 uur. De bekende Nederlandse toneelspeler Willem Goossens, die binnenkort naar het buitenland zal vertrekken, geeft thans afscheidsvoorstellingen in ver schillende plaatsen van het land. Met zijn Volkstoneel voert hij „De Halfbloed" op, een bewerking van het stuk „Dolle Hans" van Jan Fabricius. Zaterdag 15 October 's avonds om 8 uur zal een op voering gegeven worden in Haarlem's Concertgebouw. Willem Goossens heeft in den lande bekendheid verworven door de opvoering van o. a. „De Witte Non", „Het Biechtgeheim" en. „Het Vierde Beest". Door zijn vertrek naar het buitenland zal Willem Goossens gedurende vrij lange tijd niet meer in Nederland kun nen optreden. Met een IJsrevue de artist heeft zich op een nieuw terrein begeven gaat hij buiten ons land een tournee maken. Dat Jan Musch ook de jongere gene ratie met zijn voordracht weet te boeien, bleek gistermiddag weer eens duidelijk toen hij in de Haarlemse Stadsschouw burg, waar vrijwel alle plaatsen waren bezet, verschillende bekende werken voordroeg voor leerlingen van Haarlem se middelbare scholen. Een betrekkelijk simpele vertolking gaf Jan Musch allereerst van het derde bedrijf van Vondel's Lucifer, waarin de wrevel en teleurstelling van de Lucifer- isten het hoogtepunt bereiken in hun strijd tegen Michaël. Kon dit begin niet indrukwekkend genoemd worden, zijn meesterschap bewees Musch bij de voor dracht van de bekende forumscène uit Shakespeare's Julius Caesar. Raak te kende hij de figuur van Brutus, de moordenaar te goeder trouw, zoals deze in zijn redevoering tot de Romeinen de moord op zijn grote vriend probeert te verklaren als een weldaad voor het volk. En daarna de magistrale lijkrede van Marcus Antonius, demagogie in haar schoonste vorm, die Jan Musch tot in de kleinste détails uitbuitte. Het jonge publiek zat stil en kennelijk onder de indruk te luisteren en genoot van dit stuk literatuur, waarin klassieke histo rie gestalte kreeg. Jan Musch als verteller kwam vooral tot zijn recht, toen hij de novelle van Edgar Allan Poe voordroeg „Het hart, dat zichzelf verraadde". Wij schreven hierover kortgeleden reeds uitvoerig en ook nu weer schilderde Musch op be klemmende wijze de gevangene in diens angst gek te worden verklaard. Verschillende andere werken werden nog voorgedragen, o.a. enkele gedichten van Huygens en een fragment uit de Paradijsvloek van Alphons Laudy. Dat het program buitengewoon ge waardeerd werd moesten wij wel opma ken uit het langdurig applaus. Donderdag 13 October, 's middags van 15 tot 16 uur zal de heer George Ro bert het orgel van de Grote Kerk be spelen. Het programma vermeldt: Fu ga sopra „Magnificat", J. S. Bach; Fartita sopra: „Jesu, meine Freude", J- G. Walther; Derde Concert g kl. t„ Handel-Dupré; Koraal „Wat God doet, dat is welgedaan", Alex Guilmant; De Radio Specialist van Heemstede Verset-Choral, Noël, Th. Dubois; „Vom Himmel hoch, da komm ich her J. S. RAADHUISSTR. 35 TELEF. 29449 (Adv.) I Bach. Op de eerste Kamermuziekavond van „Toonkunst" traden de violist Isaac Stern en de pianist Alexander Zakin met een veelomvattend programma op. Na een Ada gio van Haydn speelden ze Sonates van ivlozart, Beethoven en Debüssy, dus in goede chronologische volgorde, en vervol gens het schijnbaar onontbeerlijke z.g. kleingoed, minder waardevol wel soms zeer violistisch, o.a. met alle mogelijke kunstverrichtingen en vlak na Debussy misplaatst. Niet alleen de nummers in een bewer king van Wilhelmy en Grunes, het een zeer zoet lyrisch, het ander te veel op effect berekende, doch ook De .Sarassate's „Caprice Basque", waarbij al die techni sche wonderen ons hoofd doen duizelen, horen we liever niet in dit voorname mi lieu. Zonderen we dit genre uit, dan kunnen het programma en de uitvoering er van ar tistiek worden genoemd. In het Adagio viel al direct de bijzonder fijne toonvor- ming van de violist en het juiste aanpas singsvermogen, ook in klankverhouding, van de pianist op. Zij waren ogenblikkelijk op de schouwburgzaal ingesteld. Het Ada gio werd zo vederlicht gestreken, dat men nauwelijks het strijken hoorde, de viool toon bijna zijn eigenlijk karakter verloorr Vanzelfsprekend voldeed de Mozart-So- nate in hoge mate. Zelden hoorden we zulk een fijn Mozart-spel. Alleen overheerste in het forte-spel de jflanist een weinig de violist, doch dit zal moeten worden toe geschreven aan de minder gunstig? acoustiek van de zaal. In de Beethoven-Sonate ging de violist in het forte-spel zijn toon iets forceren, waardoor een betere verhouding verkre gen, echter tevens een iets minder nobele klank gevormd werd. Het spel was echter kernachtig, zo nodig gemarkeerd, geheel in Beethoven-trant. Een uitzondering hier op maakte het passagespel van de pianist in het Adagio (onnodig pedaalgebruik?). De beide artisten speelden Debussy vol komen beheerst, ja virtuoos. Dit veel eisende werk kent voor hen geen moei lijkheden. Alhoewel men menig detail goed trof. ontbrak toch nog de zuivere gèest van Debussy's impressionistische mu ziek. Een sterke, innerlijke verdieping doet het werk in waarde stijgen. Het succes was verre van gering. Een toenum mer (Tschaikowsky) werd afgedwongen. Ol. KOOP. Het Metropolitan Ballet uit Engeland zal met veertig dansers en danseressen en eigen décors een grote tournée door Nederland maken; 26 October treedt het op in de Haarlemse Stadsschouw burg. Het Metropolitan Ballet trad deze zomer op bij het Ballet-Festival te Londen en verwierf enorm succes. Ge durende twee weken trok het stamp volle zalen en speelde het voor een publiek van meer dan 85.000 mensen. Het programma bestaat uit klassieke en moderne balletten. LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 (Adv.) C WV-V;., ^-y. pTv-'i „Daar hij die molen, die mooie mo len", aldus het begin van een aan ieder bekend lied, waarin de schoon heid van een Hollandse molen en.... zijn bewoonster worden bezongen. Aan dit lied dachten wij, toen wij de ten toonstellingszalen van het museum „Het Huis van Looy" binnentraden, waarin thans een alleraardigste expo sitie wordt gehouden van afbeeldingen van „Molens in en om Haarlem, voorheen en thans." Allereerst werden wij geconfronteerd met een grote kaart van Haarlem en omgeving, waarop 31 molens stonden aangegeven. De plaatsen van de ver dwenen molens had men rood aangege ven en die van de thans nog bestaande blauw. Hieruit bleek, dat er van de 31 molens in Haarlem en omstreken in to taal 24 verdwenen en momenteel nog slechts zeven te bewonderen zijn. Mej. dr. G. H. Kurtz, die deze bezienswaar dige expositie heeft ingericht, vertelde ons echter, dat het wel mogelijk is, dat meer dan 31 molens in onze omgeving hebben gestaan. Het aantal is namelijk niet precies vast te stellen. Hieruit volgt dus, dat er evenzoveel meer mo- oeder Agneta van Mariënheuvei is een goede gastvrouw. Dat hebben wij met tientallen pas toors en andere belangstellenden onder vonden, toen wij op die zomerse herfst dag in de novicenrefter de ene volzin na de andere ten beste gaven, kennelijk een reactie op het stilzwijgen tijdens de lange consecratie-plechtigheden en de pontificale hoogmis, die daaraan wa ren voorafgegaan. Wij zaten daar in af wachting van de komst van de bisschop en andere kerkelijke hoogwaardigheids bekleders. Zusters schoven geruisloos af en aan, brachten koffie met sprits en waren royaal met een rokertje. Dat was mis schien wel de grootste tegenstelling tot de kloosterlijke sfeer, die novicenrefter gehuld in een blauwe dikke damp van sigarettenrook. Maar Moeder Agneta, die speurend rondliep om te zien, of haar grote kinderen zoals zij ze ver trouwelijk noemde geen der gasten oversloeg, kneep op die feestelijke dag een oogje toe en zag tevreden rond. Tevredenheid was overigens te lezen op ieders gezicht, want weldadig was de sfeer op Mariënheuvei, waar iedereen zich dadelijk als kind in huis voelde. De zusters Augustinessen hebberr in Nederland al weer ruim zestig jaar ge schiedenis gemaakt. Dat alles staat uiteraard in oude kronieken opgete kend. Maar Moeder Agneta is blijkbaar de mening toegedaan, dat kronieken niet spoedig ter hand worden genomen en dat een vertelling in beeld aan de wand meer tot het hart zal spreken. En zo kunnen de novicen dagelijks in haar refter de historie van haar congregatie op de muren lezen. Als de pater familias is daar de oude heer Vlek met zijn grijzende baard in een eenvoudige lijst vervat. Dat was toch een miraculeus begin, toen deze heer in de tweede helft van de vorige eeuw op het idee kwam enkele zusters van de Belgische Augustinessen van Dendermonde naar Delft te halen. Daarmede begon bescheiden het werK der Zusters in Nederland. Een moei lijke tijd moet dat geweest zijn, maar wie naar het geschilderde portret ziet van de eerste Algemeen Overste, moe der Vincentia, die begrijpt, waarom de moeilijkheden wel overwonnen moés ten worden. De novicen zullen zich wel klein voelen, wanneer zij vanuit die zwaar-vergulden lijst de doordringende ogen op zich zien gericht van die forse, brede en onverzettelijke figuur, waar in echter de moederlijkheid de ge strengheid sterk op het tweede plan dringt. Deken Spoorman. de eerste di recteur, staat daar bijna pontificaal. Zijn opvolger, deken Dankelman, heeft in zijn eveneens vergulde lijst veel weg van moeder Vincentia. Nee, met zulke mensen moet het goed .zeilen zijn geweest ea de novicen kun- nendaarover stil medfteren, wanneer zij zwijgend haar maaltijd gebruiken. Mariënheuvei ligt daar schoon en rijk in het welvarende Heemstede. Het doet bij eerste aanblik onwillekeurig denken aan het voormalig paleis aan de Kneu terdijk in het Haagje. Maar het is mooier en verhevener, in die zin tenminste, dat zijn schoonheid en rijkdom vooral ge legen zijn in een verrassende eenvoud. Dat is te danken aan het deskundige werk van architect Stevens, die er voor gewaakt heeft, dat de historische luister van „Meer en Berg" bij de inrichting van Mariënheuvei niet verloren ging. Het exterieur is geheel bewaard geble ven. Als een doorgesneden zeshoek rijst de voorgevel op het terras op en vindt haar bekroning in een pretentieloos koe peltje, dat rust op wat mager uitgevallen pijlers. Boven de hoge ramen slingeren zich pische trappenhuis, staat daar intiem en toch stoer in haar kledij van baksteen en haar kap van eikenhout. Boven de poort, die toegang tot de kapel geeft, wordt in een sluitsteen gewaagd van de „porta coeli". In dit geval zeker niet ten onrechte. Verwacht niet louter goud en kristal als ge deze hemelpoort zijt doorge gaan, maar wel een moderne frisse ka pel zonder de zoetigheid van een reeks onwezenlijk devote conterfeitsels. Is het dan geen goud en kristal wat er schittert, er is wel ruimschoots gebruik gemaakt van het goud in onze moder ne religieuze kunst. Het prachtige smeedwerk van Brom, dat hier zo'n harmonisch geheel vormt met al het andere, is van een zuivere lijn en ver rassend zijn hier dan ook de grote kroonlampen, die een fraai effect ge ven aan de houten kap. Achter het altaar hangt groot en majestueus een kruisbeeld van de be kende. kunstenaar Mari Andriessen. Ge- stenen bloemguirlandes, terwijl aan de zijkant neo-romeinse pilaren de over huiving van de ballustrade torsen. Binnen is veel veranderd, maar de architect heeft met de twee andere leden van het driémanschap aannemer Van der Putte en opzichter Kuiper de restauratie met waar vakmanschap vol tooid. Licht en lucht hebben, waar nodig, ruime toegang en het uitzicht op een natuurrijke omgeving geeft al dade lijk een gevoel van rust. Een klooster heeft altijd een bijzon dere aantrekkingskracht, zij het dan, dat bij iedereen niet hetzelfde motief voorzit. Veelal zal het nieuwsgierigheid zijn en wij verbergen niet, dat wij die morgen aan de zijde van Moeder Agneta door de kloostergangen liepen, verwach tend een of andere ontdekking te zullen doen. Maar die ontdekking is niet ge komen, ook niet toen onze gastzuster de slotdeuren met een royaal gebaar opende. Tenzij het een ontdekking ge noemd moet worden, dat alles in zijn opvallende soberheid en eenvoud bij zonder fraai is. „U mag wel even zo'n celletje zien", zei Moeder Agneta, „het is allemaal doodgewoon". Nou, doodge woon was het, en waarom er dan meer over te schrijven? Het is voor de bouwers wellicht dp moeilijkste opgaaf geweest een nieuw gedeelte aan het Moederhuis bij te bou wen,zonder veel afbreuk te doen aan het gehele complex. Maar daarin zijn zij volkomen geslaagd. De kloosterkapel met een heuse torennok, van waaruit een lang klokkentouw neerhangt in het ty- voelig, maar niet sentimenteel, heeft hij daar de Christus-figuur uitgebeeld, die niet nalaat een diepe indruk te geven. Zo bezit deze kapel, waar aan de wan den copieën hangen van de kruisweg staties van Toorop, een illustere schoonheid, temidden waarvan het nie.t moeilijk moet zijn de sfeer te vin den voor het meevieren der H. Gehei men. Mariënheuvei is niet alleen werk- maar ook rustoord. Jaarlijks kunnen nu de zusters van de congregatie, die overal in het land in ziekenhuizen werkzaam zijn, in het nieuwe Moeder huis haar retraite houden en de no dige vacantie riemen, hetgeen in vroe ger dagen er nogal eens bij inschoot. En als die zusters-op-vacantie dan ge nieten van het bos en de tuinen, die rond het oude landhuis liggen dan zijn zij wel veel dank verschuldigd aan tuinbaas Warmerdam, wie de zorg over al die domeinen is toevertrouwd. Van de wildernis, die daar in de laatste jaren was ontstaan, heeft hij een klein paradijs gemaakt en daar deze man in officiële verslagen onvermeld is gebleven, is hier wellicht een woord van hulde op Zijn plaats. Zo zagen wij Mariënheuvei, waar wij met novicen en zusters in de refter geluisterd hebben naar veel mooie en officiële woorden, die overigens alle recht uit het hart kwamen. Ruim vier uren vertoefden wij in dat rustige convent van zusters in zwarte kledij en met witte kappen en het deed ons- goed, dat het er niet conventioneel toeging. lens in de loop der tijd uit het stad- en polderbeeld zijn verdwenen! De expositieruimte binnengegaan zijnde werden wij geboeid door de zeer interessante prenten van de diverse molen. Vooral zij, die houden van ge schiedenis en oudheidkunde, zullen van dit alles kunnen genieten. Men ziet vele historische stadsgezichten en een bijzonder mooie serie platen van oude buitenplaatsen rond Haarlem. Het typi sche is, dat op al deze prenten molens voorkomen, molens in velerlei model len en soorten. Wij vernamen, dat men de molens oudtijds veel op de wallen van de stad bouwde. Op de hoge muren vingen ze veel wind en wanneer de vijand om de stad lag, waren de bewoners niet van hun molens verstoken. Ook Haarlem had vroeger tal van molens op de stads wallen. Op de tentoonstelling bevinden zich een aantal prenten van de bekende ko renmolen „De Adriaan", die nog niet zo erg lang geleden bij de Catharijne- brug aan het Spaarne stond en in 1932 is afgebrand. In een der vele vitrines, die allen gevuld zijn met interessante platen, troffen wij een fotor-reportage aan van de brand in „De Adriaan". Wanneer U wilt weten hoeveel ep wel ke molens in de binnenstad stonden in de zeventiende en de achttiende eeuw, kunt U op deze veelzijdige tentoonstel ling terecht. Langs de Zijlweg, de Kin derhuissingel, de Raamgracht, het Noorder en Zuider Buiten Spaarne vond men twee eeuwen en in enkele gevallen ook wel korter tijd geleden vele molens. De modellen en de con- structiesschetsen van verschillende mo lens vertegenwoordigen het technische gedeelte van deze tentoonstelling. Voor het inrichten had mej. dr. Kurtz de beschikking over waardevol mate riaal uit het gemeente-archief, van de vereniging „Haarlem" en van de ver eniging „De Hollandsche Molen". Mr. dr. P. G. van Tienhoven, de voorzitter van laatstgenoemde vereniging, opende de expositie Dinsdagmiddag met een toespraak, waarin hij wees op de grote schoonheid van de Hollandse molens en uiteenzette waarom deze kunstschatten van ons landschap beschermd moeten worden. Hij omschreef de taak van de vereniging „De Hollandse Holen" en was van mening, dat de molens bij Ne derland behoren en niet in ons land schap gemist kunnen worden. IT\j haal de daarbij een uitspraak van een bui tenlander aan, die Holland liefheeft, vooral om zijn molens. Dat de molens zich ook nog op economisch gebied ten nutte kunnen maken, bewijzen de oor logsjaren wel, zo ging de heer Van Tiienhoven verder. De moderne instal laties waren op non-actief gesteld en als we toen de molens niet gehad had den, waren we er nog slechter aan toe geweest, dan we al waren. Zij konden in ieder geval onze polders nog droog houden en het koren malen. Spreker was verheugd over deze bij zondere tentoonstelling, hoopte dat ve len onder de indruk zullen komen van de schoonheid van de molen zo zij dit reeds niet zijn en overtuigd zul len geraken van het feit, dat de molens, die nog bestaan, behouden moeten blij ven. Een tweejarig meisje, dat Dinsdag zonder op het verkeer te letten op de hoek MiddenwegVan Nesstraat met haar autoped de rijweg overstak, werd aangereden door een auto. Het kind kreeg een diepe snijwond in haar voor hoofd. In Haarlem is opgericht de kring Haarlem en Omstreken van de Bond van Oud-Stoottroepers. Secretaris is de heer W. Vestering, Duncklerstraat 28, Haar lem. Vele nabestaanden van gevallen stoottroepers uit Haarlem er. omgeving waren dezer oagen aanwezig bij ,1e dodenherdenking en de onthulling van het monument te Leeuwen-Beneden. HEDEN VEKKOOP OUD-HOLLANDSE DOEKEN (140 X 180) 46.50 Beperkte voorraad Ged. Oude Gracht 108-110 - Tel. 17165 (Adv.) De afdeling Overveen van de R.K.G.V. „Hercules" heeft thans weer de beschikking gekregen over de gym nastiekzaal van het Triniteitslyceum aan de Zijlweg en wel vanaf Maandag 's avonds van half acht tot negen uur. Daar dus de zaal slechts 1 y, uur ter beschikking is, zullen de oudste meis jes en de dames samen moeten turnen. De les van de oudste, meisjes is daar om gesteld van 7.30 uur tot 8.30 uur en van de dames van 7.30 uur tot 9 uur. Leo Meijers Metaalhandel bestaat vandaag 25 jaar. De heer L. Meijers begon zijn zaak een kwart-eeuw terug in een perceel in de Zijlstraat. In 1927 verhuisde de zaak naar de Wai'moes- straat en in 1935 naar de Korte Veer- straat. De heer Meijers werd in de oorlog gedwongen om de leiding van het bedrijf in handen te stellen van een Verwalter. Na de bevrijding vond hij zijn zaak ontredderd terug. Hij slaagde er echter in zijn bedrijf weer terug te brengen tot de oude bloei. Dinsdagavond gaf de R.K. Harmonie ,.St. Michaël", als inleiding op het feest van haar veertigjarig bestaan, eenfeest- concert, dat een buitengewoon succes is geworden. Even na acht uur roffelde het tamboercorps een korte maar da verende inleiding en onmiddellijk daar op zette het corps de mars „Over de top" van H. J. Crosby in. De dirigent, de heer J. Noom, verkende eerst de acoustieke werking van het podium, zo dat deze mars aanvankelijk wat "be scheiden klonk. Bij de volgende num mers echter liet hij het orkest meer gaan en vooral de Kaiserwalser van Jo- hann Strauss genoot een zeer knappe vertolking. In „Tolle Streiche" van Waldteufel had de jonge pistonnist Go- zeling de gelegenheid zijn kunnen te laten horen en het concert bereikte een hoogtepunt in de waarlijk schitterende vertolking van de ouverture „Orpheus in de Onderwereld" van Jacq. Offen bach. Het was wel in het bijzonder dit nummer, waaruit bleek tot welke uit stekende prestaties dirigent en corps in staat zijn. Na de inleidende mars had de voor zitter van „St. Michaël", de heer W. I,uiten, het woord gevoerd en een be knopte uiteenzetting gegeven van het ontstaan van de vereniging en wat er alzo komt kijken om een muziekkorps in stand te houden, .waarbij hij o.m. mededeelde, dat bij een serenade of mars door de gemeente niet minder dan f 15.000 aan materiaal op straat komt Hij dankte de donateurs en allen die „St. Michaël" financieel helpen, voor hun medewerking en beval de vereniging blijvend in hun belangstelling aan. Na het laatste nummer nam de heer N. Vos, gemeentesecretaris van Heem stede, het woord en prees „St. Michaël" voor het prachtige concert, dat zij had gegeven. Hij gaf tegelijkertijd uiting aan zijn voldoening over de aanwezig heid van leden der beide andere mu ziekverenigingen -en van zoveel belang stellenden. Mede namens het gemeente bestuur bood hij dan ook gaarne zijn beste wensen voor de vereniging aan. Na de pauze voerde „Door Eendracht Sterk" met daverend succes de dolle klucht van Godfried Bomans „De Huis- tyran" op. De spelers waren buitenge woon goed en dat deze klucht een uit stekend onthaal vond, spreekt vanzelf. Te twaalf uur behoorden muziek en toneel weer tot het verleden en met medewerking van „De Notenkrakers" blëef men nog een uurtje gezellig bij een. Het wordt hoog tijd, dat het vlees van de bon gaat. In het verslag van de „Keuringsdienst voor Wa ren" wordt maar botweg gezegd, dat deze dienst zoveel met de slagers te doen heeft, wegens tekort aan vlees en gebrek aan vakkennis.„Dikwijls bleken zij met de eisen niet óf niet meer be kend te zijn", schrijft de directeur. Dat „niet meer" klinkt wel zeer bedenke lijk. Het edele, slagersvak is altijd in hoog aanzien geweest er) het wordt tijd, dat de meester-beenhouwer weer een behoorlijke armslag krijgt. Wat er dan zo al gebeurt? Toevoeging van meel aan rauwe worst, van water aan lever worst en leverpastei. Gebruik van kleurstof. Sterk misleidend was de na bootsing van blokjes vet in worst door stukjes meelpap. Vijf en negentig pro cessen-verbaal werden opgemaakt. Nou moet ik eerlijk zeggen, dat ik het grootste vertrouwen in de slachter heb. Maar de man kan ook niet wat hij wil. Daarom wachten wij alle dagen met smart op de officiële mededeling: het vlees is van de bon. De meester-slager zal dan uit pure vreugde de edele Hol landse worsten, met bloemen versierd, aan zijn gevel hangen. (Adv.) De Zandvoortse motor-strandreddings- boot „C. A. Dudok de Wit" koos Dins dagmorgen zee en is via IJmuiden naar Amsterdam gevaren om daar een revisie te ondergaan. De bemanning van de reddingsboot is daar overgestapt op de „Baron van Kattendijk", de nieuwe red dingsboot, bestemd voor het station Katwijk aan Zee. In Katwijk beschikt men nog niet over een botenhuis van voldoende afmetingen en evenmin over een tractor. Men gebruikt daar thans nog een roei-reddingsboot. Zo lang Kat wijk de nieuwe motor-strandreddings- boot nog niet kan onderbrengen, zal Zandvoort deze gebruiken. Over enige maanden komt de „C. A. Dudok de Wit" naar Zandvoort terug. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 12/10 314 Nederl. 1948 3-314 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk. '46 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Ltjn Kon. Tb Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert. 97(1 9811 96% 164 193% 122 152 158 2U8 247 V4 305 24H/, 311% 159 170 138% 163% 167% 149% 97» 96» 192% 244 310% 147 137% 163 104% 146 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex cfiv. 11/10 28% 29 54% 37% 65% 14% 47% 52 17% 12% 21 39 44% 33% 24% 24%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2