Er is weer volop merkbare concurrentie ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN HIT I DiRVIROUW JURKJE Witte boord overall Menu's voor OCTOBER ABDIJSIROOP Zó is mijn zoon Het makkelijke Vooruitzichten van de eieren- export gunstig r m M' Prijzen dienen echter op lonend niveau te worden gesteld Wij luisteren naar en Geen onredelijke offers voor de middenstand Huidige organisatie toestand onhoudbaar Oostenrijkse regering ontbonden Noorse socialisten winnen 9 zetels V .J akkers; memm Uittocht uit Kanton WOENSDAG 12 OCTOBER 1949 PAGINA 3 Voorzitter N.R.K. Middenstandsbond 5 el den Chapin neemt afscheid van Truman Programma K.N.A.C. te Parijs goedgekeurd Negende k.o. met dodelijke afloop in de V.S. Parker professional Zes en veertig dagen in de lucht Sportsnippers Clementie voor middenstand Vernietigende nederlaag voor communisten Geen Pauselijke onder scheiding voor Hearst Twee oud-Statenleden van Suriname veroordeeld Chinese ambassade in Parijs nog nationalistisch H §1 1 m door CLARENCE BUDINCTON KELLAND Vertaling van H. DE GRAAFF Communisten nu op 65 km. afstand van de stad Nieuw Eerste-Kamerlid 120.000ste inwoner (Van onze Rotterdamse redactie) Samenvallend met de slotbehandeling van het wetsontwerp op de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie in de Tweede Kamer organiseert vandaag en morgen de katholieke Middenstand in Rotterdam een congres, waarop, geiyk eerder gemeld, actuele middenstandsvraagstukken aan de orde komen en als belangrijkste programmapunt op tafel ligt het verlangen om te komen tot een middenstandstoporgaan in de P.B.O. Zakenmensen uit ale delen van het land zijn hiervoor vanmorgen naar de Rivièrahal in Diergaarde Blijdorp ge komen, waar de bondsvoorzitter van de N.R.K.M., de heer J. A. Koops uit Venlo, hen welkom heette en zijn congresrede begon met direct een zakelijk punt voorop te stellen, namelijk dat van de weer volop merkbare concurrentie. Er is een gezonde concurrentie, aldus spreker, die toegejuicht moet worden' doch er is ook een wilde en onberedeneerde concurrentie, die noch Iet op het belang van de collega noch op het welbegrepei belang van de eigen zaak men denke aan de onbezonnen acties, in enkele plaatsen ontketend, in de vorm van ware winkeloorlógen met cadeau- en kortingstelsels van wijk tegen wijk en straat tegen straat. De heer Koops bracht onder de aandacht van zijn gehoor, dat het aantal faillissementen in Nederland sinds de bevrijding weer gestegen is tot de schrikbarende hoogte van 788 in het eerste halfiaar van 1949 en hij sprak de hoop uit, dat b« het uitbalanceren der te nemen maatregelen voor de loon- en prijspolitiek vermeden zal worden langs de weg van de minste weerstand onevenredige offers op te dringen aan de midden standsbedrijven via prijs- of belasting-politiek. Voldoening kon men in deze rede be luisteren over het uittrekken van twee ton op de begroting voor het Econo misch Instituut voor de Middenstand, maar daarmee is men er niet, aldus spr. Als punt één moet gesteld worden een bijzondere en concrete zorg van de minister van Financiën voor de midden- en kleine ondernemers bij de komende belastingherziening en overige belas tingmaatregelen. Immers de belasting- politiek van de laatste jaren heeft er toe geleid, dat vooral de middenstand in grote moeilijkheden is geraakt. Bonds voorzitter Koops, die ook aan het hoofd sfcat van de Landelijke Stichting der Federatie van Oorlogsgetroffenen, kon niet nalaten ook speciale aandacht te vragen voor het probleem van de ver goeding der materiële oorlogsschade. Met spijt constateerde hij, dat aan het aantal hoogst onbevredigende Kamer stukken. dat over de Wet op de Mate riële Oorlogsschade in de afgelopen vier jaar is verschenen, met het verslag van de Commissie van Voorbereiding in de Tweede Kamer nog een hoogst onbe vredigend stuk is toegevoegd. Als er één groep is, die er in het wetsontwerp ongunstig afkomt, dan is het de middenstand, met name voor de ambachten. De uiteindelijke vergoeding krachtens het wetsont werp is. vaak zo gering, dat hier van sociaal en economisch herstel niet meer gesproken kan worden, De Oostenrijkse regering is ontbonden. Oe federale president dr Karl Renner heeft kanselier dr. Leopold Figl, wiens rechtse Volkspartij als sterkste uit de ver kiezingen te voorschijn kwam, opdracht gegeven een nieuw kabinet te vormen. Dr. Figl zal daartoe later in de week bespre kingen voeren met de socialistische leiders teneinde te trachten een coalitie-rege ring te vormen. De laatste vier jaar is Uns ten rijk door een coalitie van socialisten en Volkspartij geregeerd. De nieuwbenoemde Amerikaanse am bassadeur in Nederland, Selder. Cha pin, heeft gisteren een afscheidsbezoek gebracht aan president Truman. Tegen over verslaggevers verklaarde hij, dat de president veel belang stelt in de pro blemen van Nederland. Donderdag ver trekt Chapin met de v eendam" uit New York. Op het te Parijs gehouden najaarscon gres van de Intern. Automobiel Federatie is. naar. de K.N.A.C. meedeelt, besloten de relaties met Duitsland te hervatten. Onder de auspiciën van de Afutomobilclub V(on) D(eutsch)and), erkend als enig controle rend lichaam 'n dit land, zal op 20 Augus tus 1950 de grote prijs van Duitsland wor den verreden. Wat Nederland betreft werden voor 1950 de volgende data goedgekeurd: 1622 April: Tulpenrallye. 1011 Juni: Internationale races te Zandvoort in de sportklasse en in de 500 cc klasse. 23 Juli: Grote prijs van Nederland van de KNAC te Zandvoort. Van andere zijde vernemen wij nog dat het congres besloten heeft tot de instelling van een wereldkampioenschap, volgens een formule, overeenkomend met die voor het Europese kampioenschap voor motorrij ders. De 26-jarige lichtgewicht neger bokser Talmadge Bussey is gistermiddag na een Maandagavond gehouden bokswedstrijd overleden. Onmiddellijk is een gerechte lijk onderzoek gelast. Bussey is de negen de bokser die dit jaar in de Ver. Staten na een gevecht gestorven is. Frank Parker, de Amerikaanse tennis speler, heeft besloten professional te wor den. Dit werd bekend gemaakt door Bobby Riggs, de manager van Jack Kramer en Richard Gonzales. Parker zal zich bij Rigg's groep aansluiten voor een tournée langs 100 steden tegen een salaris van 500 dollar per week, op een contract van zes maanden. Twee vermoeide vliegers zetten gis teren te Yuma in Arizona hun kleine vliegmachine aan de grond, nadat zij alle duurrecords voor de luchtvaart hadden gebroken. Zij landden om 3.32 Plaatselijke tijd, nadat zij gedurende 1124 uur 14 minuten en 5 seconden in de lucht waren geweest. Het oude record bedroeg 1008 uur. Jongeward en Wood- bouse de vliegeniers stonden enigszins wankel op de benen, toen zij hun vliegtuig verlieten, hetgeen niet te verwonderen was, omdat zij voor het eerst sedert 46 dagen vaste grond on der hun voeten voelden. Zij schatten dat zij ongeveer 89.920 mijl hebben af- Selegd met een gemiddelde snelheid Van iets meer dan 75 miil per uur. In verband met het begin van de hekercompetitie op 23 October, zal de normale competitie voor de vierde klas- rs op die datum zo goed als stil staan. 29 October zal te Antwerpen de inter- «nd-tafeltenniswedstrijd België—Ne derland heren worden gespeeld. De Nederlander Lodewijk Prins deelt .'hans met drie anderen de derde plaats VenF..internatiopale schaaktournooi te De stand is thans: 1. Szabo 9 ont.; Rossolimo 7.5 pnt., 3. Prins, Golom- k, Eoltys en Gligoritsj 7 pnt. welke bewering spreker met een groot aantal argumenten toelichtte. De heer Koops zeide te hopen, dat het voor de oorlogsgetroffenen drei gende onrecht niet tot wet zal wor den verheven. Over de kinderbijslag voor de zelf standigen werd opeemerkt, dat de re gering thans op he? zijspoor doolt van een groepsgewijze regeling voor groepsgewijze rekening en de voorzit ter betwijfelde ernstig, of langs deze weg succes te bereiken is en of het eco nomische en morele draagvermogen der afzonderlijke groepen van zelfstandigen groot genoeg kan zijn voor het tot stand brengen van dergelijke regelingen. Tenslotte sprak hij over de nieuwe bedrijfsorganen in de P.B.O. Met de vakbonden (afzonderlijk of gecombi neerd) zullen corresponderen de bran- che-gewijze bedrijfschappen. Met de werkzaamheid der middenstandsbonden als centrale organisaties van de midden- en kleinbedrijven zal, naar het oordeel van de middenstand, moeten correspon deren een toporgaan, dat op publiek rechtelijke grondslag de zorg voor de verheffing en daardoor voor de beveili ging van de midden- en kleinbedrijven op zich neemt. Dan was het woord aan het Tweede- Kamerlid mr. F. J. H. Bachg, die rap port uitbracht over de ontwikkeling der organisatie in de afgelopen twee jaar. Begonnen werd met de cijfers. De N.R.K.M. telt thans 51000 leden,' er zijn 36 katholieke ondernemers-vakorganisa ties bij de bond aangesloten. Sinds de totstandkoming van de Vestigingswet Kleinbedrijf in 1937 hebben ruim 260.000 personen zich aan het Middenstands examen onderworpen; van dit respecta bele aantal werden bijna 123000 cancü- daten geëxamineerd door de Centrale voor Katholiek Handelsonderwijs. Na gewaagd te hebben van de ontwikkeling van de sociaal-charitatieve midden- standsarbeid in de „Santos-Actie" en na in vogelvlucht bet organisatieleven van de katholieke middenstand te heb ben overschouwd, kwam mr. Bachg te spreken over het onderwerp, dat zijn gehoor na aan 't hart ligt: de bij her haling uitgesproken onhoudbaarheid van de huidige organisatorische situatie voor de middenstand in den lande. Alle teleurstellingen, die de midden stand heeft moeten verwerken, vloeien tenslotte voort uit het feit, dat men aan de zijde van Woltersom de splitsing in Detailhandel en Ambacht ook voor de toekomst in de P.B.O. gehandhaafd zou willem zien. Maar men gaat niet al leen gebukt onder deze splitsing, doch lijdt ook onder het gebrek aan coördina tie in de sector der vrije organisatie, „wy staan", aldus mr. Bachg, „op orize zelfstandige, principiële ondernemersor ganisatie, zowel in vak- als in centraal verband, maar wij blijven voor en na bereid en gereed tot vergaande federa tieve samenwerking en tot gezamenlijk optreden naar buiten, overal waar liet pas geeft, en dit zowel branchegewijze als in de centrale organisatie. Zo ligt voor het probleem van de niet-aangeslo- ten. vakorganisaties op middenstandsge- bied de opiossing voor de hand in de fi guur van de Nederlandse Middenstand- Centrale, zoals deze in de eerste oorlogs jaren heeft gefunctionneerd". Na deze redevoeringen begon de ver gadering aan de behandeling van het prae-advies, uitgebracht door prof. dr. G. W. Groeneveld, hoogleraar te Nijme- gen, over „De zelfstandige middenstand, gezien tegen de achtergrond van het huidig streven naar een nationaal eco nomisch en monetair evenwicht". De Noorse sociaaldemocratische partij is sterker dan ooit te voorschijn gekomen uit de verkiezingen van Zondag en zal de ko mende vier jaren in het Storting, dat 150 leden telt, zitting hebben met een fractie van 85 leden, waarin het tot dusverre met 76 leden de kleinst .mogelijke meerderheid bezat, zo 'ileek rond middernacht toen de uitslag vrijwel volledig bekend was. De communisten hebben een geweldige neder laag geleden en zagen hun fractie van elf leden ineengeschrompeld tot één man. Het stemmenaantal van de communisten is in totaal met 40 procent teruggelopen. De samenstelling van het nieuwe Stor ting zal waarschijnlijk als volgt zijn (tus sen haakjes oude samenstelling): socialisten 85 (76), conservatieven 23 25), liberalen 21 (20), boerenpartij 12 (10), christelijke volks partij 8 (8) en communisten 1 (11). Het bureau van de Staatssecretaris van het Vaticaan heeft volgens A.P. gisteren tegengesproken, dat een Pauselijke onderscheiding is toegekend aan de Amerikaanse uitgever William Randolph Hearst. Dit werd n.l. enkele weken ge leden te Rome verklaard door de hoog eerwaarde heer George Yahn. vertegen woordiger van de bisschop van Montery- Fresno Californië). Z.H. de Paus zou Hearst de orde van Sylvester toegekend hebben uit erkentelijkheid voor de hulp die de Amerikaanse uitgever bij de restauratie van oude missie-kerken in Californië had verleend. In de kringen van het Vaticaan werd gezegd, dat Mgr. Willinger, de bisschop van Montery-Fresno. aan de Paus had voorgesteld om Hearst te onderscheiden, doch dat dit verzoek niet was ingewil ligd. Asgar Karamatali te Paramaribo is veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf wegens het meermalen plegen van verduistering, valsheid in geschrifte en het opzettelijk gebruikmaken van ver valste stukken. Johan de Miranda is veroordeeld tot drie jaar en zes maandyi gevangenis straf wegens bankbreuk, het als ar-'i- tenaar verduisteren van gelden, die on der zijn berusting waren, uitlokken van valsheid in geschrifte en wegens vals heid in authentieke akten.. Beiden waren lid van de Staten van Suriname ten tijde van hun aanhou ding. 51. Gespannen deed Eric enige stappen in de richting van het kolossale porceleinen beeld, dat hen had toegesproken. Allerlei gedachten flitsten door het brein van de NoormanEen sprekend beeld een beeld met een lage, sissende stem Met een korte beweging schudde hij Tai, die zich nog steeds angstig aan hem vastklampte, van zich af. „Laat mij," mompelde hij. „Hier moet ik meer van weten." Met een paar snelle sprongen vloog hij het trapje naar het altaar op, schoot langs de metalen kommen, waaruit wierookdampen traag opkringelden en stond dan aan de voet van het beeld. Op dat moment klonk er een schuifelend geluid van boven en, opkijkend, ontwaarde Eric opeens een in een lang gewaad gehulde man, die, staande op de gevouwen handen van het beeld, hem met een perfide glimlach' stond op te nemen. Ddar was die stem dus vandaan gekomen! Dat opgezwollen, groenachtige gezicht, die sluike baard, die onnatuurlijk starre, boosaardige ogen zij geleken als twee druppels water op die van het beeld. Deze man werd gedragen in de handen van zijn honderdvoudig vergrote evenbeeld in flonkerend porcelein! Hoe ziek moest het brein van deze man niet zijn om ertoe te komen zichzelf honderd maal vergroot te projecteren in deze diabolische grotten- en spelonkenwereld „Gij, onwaardige barbaar," hernam de man op laatdunkende toon. „Wat vermeet ge u de grenzenloze macht van de Groene Magiër te weerstrevenDenk niet, dat een uwer bewegingen tijdens uw tocht door mijn gebied mij is ontgaan. Ts'au Ts'au ziet alles! Ts'au Ts'au weet alles!" „Zijt gij Ts'au Ts'au de Groene Magiër?" vroeg Eric kort. HahaTs'au Ts'au de Groene Magiër! Ja zeker, ge staat hier tegenover Ts'au Ts'au de Groene Magiër!!" antwoordde de ander met zijn sisseiid stemgeluid. „O, gij lachwekkende, die meent met uw armzalige krachten de prinses te kunnen redden! Gij onooglijke, machteloze worm! Ha, ik zal u vertrappen!" Met een lichte beweging liet de Noorman zijn boog van de schouder glijden, greep een pijl uit de koker en legde op de Groene Magiër aan. „Ik ben gereed om u te ontvangen, o man, die in duisternis leeft!" riep hij met heldere stem, die honderdvoudig door de grotten geëchood werd. ,JZom en toon mij uw macht!" Ondanks de gemeenschappelijke ver klaring van een groot aantal employé's dér Chinese ambassade te Parijs, dat Zij de zijde van het nieuwe communis tische bewind gekozen hadden, wap perde gisteren nog steeds de nationa listische vlag van het Chinese legatie gebouw in de Franse hoofdstad. Ver nomen wordt, dat de leiders der „sepa ratisten", met name Goerge Mong en gezant Tsji Lin Han, besloten hebben zich van verdere actie te onthouden in afwachting van de verdere ontwikke ling der gebeurtenissen. Tuan Mao-Lan, het hoofd der am bassade, heeft het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren mee gedeeld, dat deze twee leiders door de regering van Kanton ontslagen zijn wegens insubordinatie. S. Y. Wang, Chinese vice-consul te Londen en C. C. Ho, vice-consul te Li verpool, hebben gisteren, naar A. P bericht, ontslag genomen. Zij keren beiden naar China terug. Vertegenwoordigers van de Chinese kolonie in Washington hebben ambas sadeur Wellington Koo een resolutie aangeboden, waarin zij hun aanhanke lijkheid aan en ondersteuning van de Chinese nationalistische regering betui gen tegenover het communistische re gime. (Van onze Haagse redactie) De vooruitzichten inzake de export mogelijkheden, welke de Nederlandse pluimveehouderij heeft, zijn, aldus ver nemen wy van de Stichting voor de Landbouw, thans zeer goed. Niet alleen bestaat een contract op lange termyn met Engeland, dat voor het volgend jaar in de uitvoer van een hoger aantal eieren, dan dit jaar voorziet maar ook de uitvoer naar andere landen biedt goede kansen. Met name naar Duitsland zou Nederland thans een behooriyk aantal eieren kunnen uitvoeren, als de pluimveehouder^ maar meer eieren kon leveren. Hier wreekt zich echter de be slissing van het vorig jaar, om niet meer dan 15 millioen kuikens uit te broeden. De Stichting voor de Landbouw had 20 millioen gevraagd. Indien de overheid aan dit verzoek had voldaan, zouden we nu ongeveer 2 millioen kippen meer hebben gehad en genoeg eieren om, be halve aan het contract met Engeland, ook aan de aanvragen uit andere lan den te voldoen. In de kringen van de pluimveehouders hoopt men, dat dit een aansporing moge zijn, om by het vaststellen van het aantal kuikens voor 1950 niet in dezelfde fout te vervallen. WOENSDAG HILVERSUM II - 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. 18.00 muziek corps, 18.30 voor de kinderen. 18.45 zigeunerkwintet, 19.00 nieuws. 19.15 re- geringsuitz., 19.30 sport, 19.40 radio krant, 20.00 nieuws, 20.05 commentaar familiecompetitie, 20.15 klein koor en orkest, 20.40 orgel en zang, 21.25 cau serie over de anti-christ, 21.45 om roeporkest, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM I - 301 M. 18.00 nieuws, 18.15 Varia, 18.20 zang, 18.30 strijdkr., 19.00 lezing, 19.15 piano, 19.30 jeugd, 20.00 nieuws, 20.05 dingen van de dag, 20.15 nieuws, 20.20 orgel, 21.30 hoorspel, 22.15 Ramblers. 22.45 popu- lair-wetensch. causerie, 23.00 nieuws, 23.15 gram. DONDERDAG Hilversum ii - 415 m. voor 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 M. 7.00 nieuws, 7.15 Kareol septet, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 pluk de kaleidoscoop. dag, 9.40 schoolradio, 10.00 hobo en or kest, 10.15 Morgendienst. 10.45 orgel, 11.00 zieken, 11.45 schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 Klaas van Beek en zang, 12.35 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 zang, gitaar en luit, 13.45 vrouw, 14.00 Metropole-ork., 14.30 zang, 14.45 vrouw, 15.45 clavecimbel, 16.00 Bijbel lezing, 16.45 Gram., 17.00 jeugd, 17.30 zang en piano, 17.50 Regeringsuitz. HILVERSUM I - 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 ochtendblad, 7.50 Dag opening. 8.00 nieuws. 8.15 ochtendblad, 8.40 gram., 8.55 vrouw, 9.00 Boheemse werken, 10.00 Morgenwijding, 10.15 ar beidsvitaminen, 10.50 klueters, 11.00 lichte muziek, 11.30 gram., 11.45 „bin nen- en buitenlandse beminnelijkheid", causerie, 12.00 amusementsmuziek, 12.30 mededelingen, 12.33 Spionnetje, 12.38 Maria Zamora, 13.00 nieuws. 13.15 po- pul. muziek, 13.45 lichte samenzang, 14.00 vrouw, 14.30 altviool en piano, 15.00 Klimop, 16.00 Spaans progr., 17.00 Nu dit jaar, als gevolg van de be perkte importmogelijkheden, het be schikbare voeder van eigen bedrijf en de mogelijkheid tot aankoop hiervan op de vrije markt een veel grotere rol gaan spelen bij het bepalen van de op het bedrijf aan te houden kippenstapel, zal dan ook de beslissing inzake het totaal aantal uit te broeden kuikens niet meer in hoofdzaak af mogen han gen van de uit de import beschikbaar komende hoeveelheden krachtvoer. De Stichting voor de Landbouw oordeelt het daarom beter, bij het vaststellen van het aantal kuikens uit te gaan van de exportmogelijkheden, waarvan, zoals gezegd, de vooruitzichten thans zeer gunstig zijn. Bij de besprekingen over het aantal uit te broeden kuikens heeft men zich ook beraden over de wijze, waarop het volgend jaar de export naar Engeland moet verlopen. Hoe de prijsverhouding zal zijn van de eieren voor Engeland en die voor de binnenlandse markt staat nog niet vast. Het ligt echter voor de hand, dat men van Nederlandse zijde ten sterkste zal aandringen op het vaststellen van een zodanige export prijs, dat deze ook lonend is voor de pluimveehouder, evenals zulks ook ge schied is voor bacon. Dit geldt nog te meer, omdat er grote hoeveelheden eieren tegen vrije prijzen naar andere landen kunnen worden uitgevoerd te gen prijzen, die wel lonend zijn. Vóór de devaluatie had men er nog op kunnen rekenen, dat men een ex portfonds zou kunnen vormen uit de heffingen op de ingevoerde granen. De prijzen hiervan kwamen immers weer beneden het "binnenlands prijs peil te liggen. Sinds de devaluatie van de gulden is echter de kans hierop sterk gedaald, want het merendeel van de granen wordt gekocht in dollarlan- den, dus tegen belangrijk hogere prij zen, in guldens uitgedrukt. Indien men voor de eieren in Engeland geen lonen de prijs zou kunnen krijgen, zal men weer terecht komen bij een of ander systeem om de export naar Engeland mogelijk te maken. Het afgelopen jaar heeft laten zien, wat zulk een systeem waard is en hoeveel moeilijkheden er aan verbonden zijn. De ervaring wijsi uit, dat zulk een systeem er toe kan leiden,, dat op de binnenlandse markt ongewenste spanningen optreden. De foto laat een complet zien, waar de -Nederlandse vrouw niet gauw toe zal overgaan. Wij houden niet zo erg van capes. Dat komt na tuurlijk ook omdat wij altijd op de fiets zitten. Maar toch, wij vinden een cape al spoe dig te buitenissig. Het jurk je dat de vrouw op de foto onder de cape draagt is ech ter wèl heel geschikt en draagbaar voor de doorsnee Nederlandse. Het is een een voudige wollen japon van een geel en groen ruitje. Dit soort jurkje zagen wij ook in de Nederlandse collecties, in zwart-wit en bruin-wit ruitje. Het is het soort jurk je dat eigenlijk nooit hele maal uit de mode gaat, recht toe, recht aan, met klein kraagje, ceintuur en al of geen zakken, eenvoudige lan ge, driekwart of korte mouw. De schouder is normaal, een confectiejurkje zal een in gezette mouw hebben, een jurk van de haute couture of, wanneer men het op maat laat maken, de modernere aangeknipte mouw. Zulke stuks zijn rustpunten in de garderobe, want ze gaan lang mee, ook al ont ketent de mode allerlei stor men, en als men ze kiest van goede stof, houden ze hun cachet. De ruiten, ook de grote, liefst felgekleurde Schotse, zijn hevig in de mode. Men verwerkt zelfs zijden ruiten (onder andere) in het mooie - Van groen en geel ruitje is deze wollen jurk die „Citron presse wordt genoemd. De cape is gepoerd met gele wol. Robert Piguet. soepele surah) voor middag jurkjes. Ook zagen wii ,n een Nederlandse co _ctie een zwart middagjurkje, waarop een rode zijden Schotse ceintuur on waarbij een bij passend Schots kapje werd gedragen. Diezelfde japon we,d getransformeerd tot een gedistingueerd geheel me- grote spierwitte kraag en manchetten. De mode zit vol van die handige trucs te genwoordig. Daarover een volgende keer. ASTRÏD Lams- en paardenvlees is voordelig Vlees is nog steeds niet ruim voorhanden, maar weet U, dat men van lams- en paardenvlees anderhalf maal zoveel op z'n bonnen krijgt als van rund- en varkens vlees? Maak daar gebruik van als de slager het heeft. Hieronder een gevarieerd menu voor de maand Octo ber. Zondag: witte ragoütsoep gevulde tomaten met gehakt, marcaroni, peter seliesaus fruit. Maandag: bloemkool, ge bakken leverworst of bloedworst, aardappelpurée vruchtengruel. Dinsdag: bloemkoolsoep worteltjes, gebakken vis, aardappelen, boter saus. Woensdag: snijbonen, lamslapjes, aardappelen yoghurt. Donderdag: stamppot rauwe andijvie, ei ha vermoutpap. V r ij d a g: appelmoes, ge stoofde haring, aardappe- pen. uiensaus wentel teefjes. Zaterdag: bieten, run derlappen, aardappelen fruit. Gevulde tomaten met gehakt 4 tomaten van gelijke groot te, 150 gr. gehakt, wat oud brood, peper, zout, nootmus- caat, boter of margarine, wat gehakte peterselie, paneer meel. Van de tomaten het boven ste kapje afsnijden en ze voorzichtig uithollen (de resten verwerken in soep of saus). Ze van binnen be strooien met wat peper en zout. Het gehakt aanmaken met een weinig geweekt oud brood, peper, zout en noot- muscaat. De tomaten met gehakt vullenen dit be strooien met wat paneer meel. Er een klontje boter of margarine op leggen. In een vuurvast schaaltje een bodempje water doen, de tomaten er in zetten en ze in de oven in plm. 20 minu ten gaar laten worden. Ze bestrooien met gehakte pe terselie en warm opdoen. Lamslapjes braden 4 lamslapjes, boter, vet of margarine, tomaat, ui. een kruidnagel, wat laurierblad, peper, zout. De lapjes wassen en be strooien met peper en zout. Vei, boter of margarine in een braadpan heet laten wor den. De lapjes hierin aan weerszijden bruin braden. Een gesnipperd uitje even mee fruiten, wat water toe voegen, één of twee toma ten. kruidnagel en wat lau rierblad bU de jus doen en de lapjes in een half uurtje gaar stoven. De jus desge wenst afmaken met water en bij binden met wat aan gemengde bloem of aardap pelmeel. Smakelijk is het ook de lamslapjes enige tijd vóór het braden in te smeren met een weinig mosterd, peper en zout. Zij kunnen vervolgens op de hierboven beschreven wijze gebraden worden. eer en meer constate ren we de laatste tüd, dat er begrip komt voor het feit, dat niet ieder een een functie op een kan toor of in een vrij beroep kan vervullen. Er komt meer belangstelling voor de am bachtsscholen, zij het dan dat deze belangstelling zich voornamelijk op enige spe ciale takken van onderwijg richt. Zo blijkt er voor auto monteur en electro-technicus grote interesse te zijn, veel minder echter voor bakker en metselaar b.v. Dat ook bij de meisjes een streven merk baar is om zich meer in de huishoudelijke beroepen te gaan verdiepen, kunnen we echter nog niet zeggen. Daar is nog altijd veel animo voor de betrekking van winkel- of ateliermeisje. We willen het nu vandaag eens niet hebben over de wenselijk heid om zich in het huis houden te bekwamen. Dat hebben we al dikwijls genoeg gedaan. Waar we vandaag over willen spreken is het gevaar, dat er schuilt in een zonder meer verwisselen van de belangstelling voor de „baant jes-met-de-wi tte- boord" met de „baantjes-met- de-overall." Onlangs spraken wy over dit onderwerp met een uitermate deskundig per soon. die de oplossing heel aardig wist te omschrijvech. „Waar wij heen moeten", zei hij. „dat is. naar het beroep- van-de-witte-boord-onder-de overall." Dat wil dus zeggen, dat wij moeten zorgen, dat wij vaklui krijgen, bekwame vaklui, maar die tevens op dit en ander gebied hun weetje weten. Dit betekent dus tevens, dat niet alleen de jongens, van wie geble ken is. dat zij geen Mulo- of middelbaar onderwijs kun nen volgen, naar de am bachtsscholen moeten. Juist de meer begaafden zullen in industrie en bedrijf kunnen bewijzen, hoe belangrijk hun invloed als vakman voor ons economisch leven is. Te veel staren we ons nog blind op het universitair onderwijs. Zeker, de titel van dr. of ir. kan zeer belangrijk zijn, maar goede hersenen kun nen elders ook zonder deze lettertjes hun waarde bewij zen. Persoonlijk heb ik mee gemaakt, hoe een jongeman, die na ziin gymnasiumtijd weigerde door te studeren, in tien jaar tijd opklom van kleine zakenman tot direc teur van een millioenenbe- drijf. En dit ten over vloede de man was geen collaborateur. Goede hersens en gezond verstand ziin bij de drager van de overall min stens even hard nodig als bij iemand, die op een kantoor kruk zit Mogelijk kan zelfs de eerste er meer mee berei ken. Piept Uw borst bij het ademhalen. Verdrijf dan het slijm, dat hoest en benauwdheid veroorzaakt en zuiver Uw luchtwegen eens grondig met 's-Werelds beste Hoestsiroop 6 Ik liep terug naar de wacht kamer, doch ook daar was zij niet. Vervelend. Ik geloof, dat ik al wel een half uur gewacht had, eer het ware van de zaak tot me begon door te dringen. Ze was verdwenen. Ze had er eenvoudig de voorkeur aan ge geven zich uit de voeten te maken, met achterlating van haar valies. Zonder een enkele waarschuwing was ze er tussen uit geglipt en had ze mij met haar kof fer opgescheept gelaten. Maar hoe het ook zij, ze wist wie ik was en waar ik naar toe ging. Als ik haar valies mee nam, kon 2e het later terughalen. In zekere zin was ik er trouwens verant woordelijk voor. Even later riep ik een taxi aan en liet me dwars door de stad heen naar het andere station rijden, waar ik de tijd probeerde te doden, totdat de snel trein binnenreed en ik kon instappen. Ditmaal bevond er zich niemand in mijn coupé. Ik kan niet ontkennen, dat ik een vage teleurstelling voelde, als had ik werkelijk verwacht haar op nieuw aan te treffen. Maar ze was er niet en korte tijd later vertrok de trein. Het was dus alles niet meer dan een episode geweest. Nu had ik wel een heel bijzonder mens moeten zijn om niet door nieuws gierigheid geplaagd te worden. Ik tilde haar koffer op de bank. Hij was niet op slot. Ik lichtte het deksel op en daar lag een enveloppe, die in een keurig handschrift geadresseerd was aan de heer Perceval Strawn. „Mijnheer Strawn," las ik, „wees zo goed en bewaar deze koffer, totdat hij afgehaald wordt. Bedankt voor uw on derhoudend gezelschap. U bent mij erg behulpzaam geweest." De brief was on dertekend „Maggie Jones." IV. Ik had half en half vermoed dat Phoe nix een cowboy-stadje zou zijn, met één of twee kroegen en daarvóór wat paar den aan een dwarsboom vastgebonden. De werkelijkheid bleek totaal anders te zijn. Het Wilde Westen scheen zich geheel en al uit het plaatsje terugge trokken te hebben. De hitte echter niet. Er was afgesproken dat, ik de voorman, of de bedrijfsleider, of hoe de kerel he ten mocht, in Hotel Adams zou treffen. Daar deed de sfeer van het Westen zich weer enigszins gevoelen, want in de enorme vestibule zaten in diepe stoelen mannen in blauwe, nauwsluitende broe ken boven hooggehakte laarzen en met geweldige sombreros op. Weliswaar wa ren er ook anders geklede gasten, maar het merendeel scheen toch wel mannen van de ranch te zijn, als men tenminste op het uiterlijk mocht afgaan. Bij het bureau informeerde ik naar meneer Straight „Daar zit hij, bij die pilaar," wees de klerk. Ik ging op een man toe, die met zijn benen languit gestrekt op een stoel zat. Hij was slank en zijn huid was ver weerd. Zo op het eerste gezicht oor deelde ik, dat hij achter in de dertig moest zijn. Zijn neus scheen al dip ja ren doorgegroeid te zijn, want het was een buitengewoon lang en dun exem plaar. Zijn mond was niet meer dan een streep. Zijn ogen waren klein en hel blauw en ze stonden tamelijk ver uit elkaar. „Meneer Straight?" vroeg ik. Hij keek schuins omhoog en nam mij op zijn gemak op; toen verschenen er rimpeltjes om zijn ogen en begon hij te lachen. Hij stond niet op, doch stak mij «en grote hand toe. „Strawn?" vroeg hij kortaf. „Ik ben Strawn," zei ik. „Heb je 'n kamer?" „Ja." „Laten we daar dan naar toe gaan," lei hij. We volgden de piccolo naar de lift en lieten ons naar de vijfde verdieping brengen. Zodra we de deur van de ka mer achter ons gesloten hadden, wees Straight naar de telefoon. „Als je dat ding oppakt," zei hij, „er. je zegt er „bier" tegen, dan brengen ze het je. Hij beviel mij wel. Na zijn eerste on derzoekende blik had hij me niet mee: aangekeken, zodat ik niet in zijn ogen kon lezen wat voor indruk ik gemaakt had. En ik wilde graag een goede indruk maken. „En?" zei hij. „Ik waoht op jou," zei ik. „Ik ik ben de voorman maar," ant woordde hij. „Orders deelt de baas uit." „Niet zo lang de baas zo weinig weet als ik," zei ik. „Verstand van koeien?" vroeg hij. „Ik weet, dat ze soms melk geven," zei ik. Hij grijnsde. „Ik ben met onze rom melkast hierheen gekomen," zei hij. „En wanneer gaan we terug?" „Zodra je wilt. Hoe denk je de ranch te besturen? Achter een lessenaar of op een paardenrug?" „Wat is het beste?" vroeg ik. „Van allebei wat," antwoordde hij „Zijn dat alle kleren, die je bij je hebt?" „Ik wist niet wat ik nodig zou heb ben." „Dan moeten we na ons glaasje bier maar eens naar een winkel kuieren." „All right," zei ik. „De inkopen laat ik aan jou over." We dronken ons bier op en gingen toen naar beneden, de straat op en von den een winkel. Straight vertelde de be diende wat we hebben wilden: een blauwe broek, zoals de andere droegen, laarzen, een overhemd en een breedge- ande vilten hoed. „Met tierelantijnen of zonder?" vroeg ze. „Zonder", zei ik. n Lasso?" vroeg hij weer. „Is dat nodig?" ,,'t Staat geweldig dapper, als je zo'n ding aan je zadelknop hebt bungelen," zei hij. „Ik zou er maar aan blijven hangen," zei ik. We waren spoedig klaar met mijn in kopen en droegen onze aanwinsten terug naar het hotel. „Zo gauw er meer dan vijfhonderd mensen in een stad wonen, wordt het te vol," verklaarde hij. „Die spullen moet je niet als versiering beschouwen. Je hebt ze nodig, anders schuur je je vel kapot. Wel eens paard gereden?" „Aan het strand." „Je komt uit New York, is 't niet?" „Uit het hartje van New York," be aamde ik. ,,'t Lijkt me om te duizelen," zei hij. „Al die straten kris-kras door mekaar." „Mij lijkt de ranch om te duizelen," gaf ik terug, „met al die berghellingen kris-kras door elkaar." „Ligt er maar aan wat je gewend bent," vond hij. „D'r heerst droogte op het ogenblik." „Is dat erg?" „Verduiveld erg." „Een glaasje bier?" „En graag," zei hij, terwijl hij op zijn horloge keek. „Ginds in die zaak kryg je goed te bikken." „Dan eerst eten," zei ik. (Wordt vervolgd) Nu de positie van de Chinese nationalis ten in Kanton slechter is geworden, heb ben Li Tsoeng Jen, waarnemend president van het Nationalistische China, in zijn mi nister-president, Yen Hsi Sjan, besloten heden per vliegtuig uit Kanton naar Tsjoengking te vertrekken. De uittocht van andere regeringsfunc tionarissen naar Tsjoengking gaat voort. Het Britse en Franse consulaat-generaal hebben de te Kanton wonende Engelsen en Fransen, die niet van plan zijn te blijven, aangeraden zo spoedig mogelijk te vertrek ken. Terwijl de communistische legers de wankele nationalistische verdedigingslinies 65 km. ten Noorden van Kanton zwaar op de proef, stellen, worden de bureaux van scheepvaart- en luchtvaartmaatschappijen bestormd voor passages naar „waar-dan- ook-heen". Functionarissen van de Austra lische. Franse, Italiaanse en Portugese am bassades en consulaten zijn gisteravond met de Britse kustvaarder .JFatshan" naar Hongkong vertrokken. Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Londen wordt vernomen, dat de Britse consul-generaal te Tsjoengking Engeland tijdelijk bij de Chinese nationalistische re gering zal vertegenwoordigen, indien en wanneer zij naar die stad vertrekt. Tsjang Kai Tsjek heeft gisteren een kort bezoek gebracht aan Kanton. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer in de vacature- Teulings dr. ir. J. H. F. Deckers te St. Oedenrode, rijkslandbouwconsulent voor Oost-Brabant. Gistermorgen deed de. heer J. Weel, wonende Gasstraat te Tilburg, aangifte van de geboorte van zijn zoon Anto- nius. De registers van dé Burgerlijke Stand wezen uit, dat Tilburg hiermede zijn 120.000ste. inwoner had gekregen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3