Tweede Kamer aanvaardt wetsontwerp PBO met 55-35 stemmen DE RUNBRUG BU ARNHEM OP HAAR PLAATS GEROLD mmrna Aanvaarding met schaduwzijden K. V.P. en P. v. d. A. stemmen voor COMMUNISTEN REEDS IN DE VOORSTEDEN VAN KANTONI Vlaggenseinen regelen tempo DUIZENDEN BONKAARTEN WERDEN BIJ ENSCHEDÉ ACHTEROVERGEDRUKT Tot hoofd en hart Benelux- conferentie .Het weer R.T.C. nog deze maand beëindigd Fractieleiders ingelicht over de R.T.C. .Tito naar Londen en Parijs SOVJETS HEBBEN LUCHTAFWEERRAKETTEN INLICHTINGEN OVER DEVALUATIE Strijd tegen de Katholieke Kerk in communistisch China Economische zijde van deze zaak werd behandeld voor de rechter Elf verdachten in het bankje C.G.T. roept op tot stakingen DONDERDAG 13 OCTOBER 1949 73ste JAARGANG No. 24588 Tweede Kamesr wenst: De 20.000 er uit Hernieuwd onderzoek Generaal Bradley: AMERIKAANSE GRENZEN ZIJN DIE VAN EVENTUELE VIJAND Nobelprijs voor de vrede Hoe de zaak aan het rollen kwam Wentoie op pag. m MAN VERMOORDT ZIJN VROUW BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Ru* WncL hoofdredacteur* W. Se ver ia NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfftlmeter- hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooota. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per i|!U52 per maand, f 435 per kwartaal. Hit moet ons van het hart, dat wij teleurgesteld zijn over de uitslag van de eindstemming in de Tweede Kamer, welke Woensdagavond laat, na dagenlange zeer uitvoe rige en principiële debatten, over het wetsontwerp op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie is gehouden. Hier was een wetsontwerp aan de orde, dat het officiële partijorgaan van de K.V.P. nog zeer onlangs noemde: „de eerste steenlegging voor het gebouw ener nieuwe maatschappelijke ordening, waarvan de tekeningen geschetst zijn in de wet on de bedrijfsorganisatie". Deze uiting moge, gezien de huidige positie van Nederland in de wereld, ietwat overdreven zijn, feit is, dat dit wetsontwerp het resultaat was van een proces, dat meer dan een kwart eeuw nodig heeft gehad om tot rijpheid te komen. Een prof. Veraart, die wij ge rust de vader van de P.B.O. mogen noe men, heeft thans het genoegen mogen smaken, dat sommige katholieke poli tici, die in de twintiger jaren zijn ideeën bestreden, nu met vuur de P.B.O. ver dedigden. Het wetsontwerp, dat de laatste we ken door de Kamer werd behandeld, is vóór het in het openbaar in discussie kwam herhaaldelijk gewijzigd. Op be langrijke punten zelfs radicaal en prin cipieel. Wij zullen onze lezers niet ver moeien met de tientallen artikelen wel ke zijn gewijzigd. En ook in de Kamer is er nog heel wat aan geschaafd. Toch is het uiteindelijk resultaat zó geweest, dat alleen de K.V.P. en de P.v.d.Arbeid hebben voorgestemd. Zulk een belang rijke en diep in het economisch leven ingrijpende wet had echter o.i. met een zo groot mogelijke mee r d e r- heid door de Volksvertegenwoordiging behoren te worden aangenomen. Prof. Romme zei wel in de Kamer en terecht, ,dat de werknemers nu mede verant woordelijkheid gaan dragen voor de economische gang van zaken, verant woordelijkheid ook voor onze nationale economie, waarvan hun eigen welvaart wederom afhankelijk is," doch wij vra gen ons af, nu V.V.D., C.H. en A.R., dus kringen onder wie wij vooral de werk gevers aantreffen, tégen hebben ge stemd. of de practische uitvoe ring der P.B.O. hierdoor, niet ernstig geremd zal worden. Waarom stemden al deze partijen tegen? Hun fractievoorzitters hadden toch bij het begin der debatten herhaal delijk betoogd, dat zij geenszins tegen de P.B.O. gekant waren. De heer Schou ten van de A.R. en de heer Oud van de V.V.D verklaarden dit nadrukkelijk. Er moet dus tijdens de discussies iets gebeurd zijn, dat deze heren zó princi pieel in verzet bracht, dat zij weigerden hun stem tengunste van het wetsont werp te geven. Wie de debatten van Vrijdag j.l. heeft gevolgd, wist dat deze uitslag zou komen. De tegenstellingen spitsten zich toen tot zulk een bijna dramatische hoogte toe, dat een uitweg vrijwel onmogelijk was geworden. Een groot deel der. Kamer meende namelijk, dat door het feit, dat bij de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie hoofdbedrijfs- en bedrijfsschappen bij Algemene Maat regel van Bestuur zouden kunnen wor den vastgesteld- en niet slechts bij wet» de Grondwet, geschonden werd. „Men moet, aldus zei in de vergadering van 7 Oct. de heer Schouten, van de regel uitgaan, dat, zo de nood des levens niet vordert, dat wordt afgeweken van het grondwettelijk voorschrift, men ver plicht is dit integraal na te leven". Ook de heer Oud deed een dringend b'eroep zich aan de Grondwet te houden. Prof. Romme en Staatssecretaris Van der Grinten namen een ander standpunt in en achtten vaststelling bij Algemene Maatregel van Bestuur wèl geoorloofd. Deze tegenstellingen zijn niet meer overbrugd. Vandaar het teleurstellende resultaat van deze stemming. Een donkere scha duw ligt nu over hef wetsontwerp, een schaduw, welke waarschijnlijk nog don kerder zal wórden bij de behandeling in de Eerste Kamer. Van officiële zijde vernemen wij: „Gisteren kwamen de voorzitters en vice-voorzitters der drie delegaties ter R.T.C. bijeen om te beraadslagen over maatregelen, welke genomen knnnen worden om de R.T.C. nog deze maand te doen slagen. Dienaangaande werd over verschillen de punten overeenstemming bereikt." Van welingelichte zijde vernemen wij, dat de Nederlandse regering, vertegen woordigd door de ministers Van Schaik, Van Maarsevedh, Götzen en Lieftinck, gistermorgen in een samenkomst met fractieleiders van de Eerste en Tweede Kemer een overzicht gegeven heeft van de stand van zaken ter R.T.C. Deze bijeenkomst is te beschouwen als de ver vulling van eeri destijds in parlements- kringen opgekomen wens, op de hoogte Je worden gehouden van de ontwikke ling der vraagstukken op de R.T.C. Zo als men weet is wel de „Commissie van Negen", waarin enige fractieleiders zit ting hebben, opgenomen in de Neder landse delegatie en dus bij de gang van aaken voortdurend betrokken, maar een aantal fractieleiders der Eerste en Twee de Kamer mist dit contact. De voorzitter der Nederlandse dele gatie, minister Van Maarseveen heeft in deze bijeenkomst een algemeen beeld Nageven van de ontwikkelingen ter con- terentie, terwijl de ministers Lieftinck Götzen in het bijzonder de financiële J*1 economische aspecten hebben toege dekt. .Volgens een communiqué van het in- 3rnationale comité van anti-fascistische pieken, zal maarschalk Tito midden jWVember een bezoek aan Parijs en "nden brengen. Dit comité omringt ®h toet een waas van geheimzinnigheid grond van „veiligheidsoverwegingen" vA»j(iens het bezoek van maarschalk a,:,0 aan Frankrijk en Groot-Brittannië u" een pact voor de Middellandse Zee alrf tische Zee ondertekend worden, Wo J de verklaring. In het communiqué dP d gezegd, dat de inlichtingen over tofti5eis> welke Tito per vliegtuig zou Kei», uit Belgrado afkomstig zijn. Woensdagmiddag heeft de Tweede Kamer de behandeling van het wetsontwerp inzake de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie voortgezet. Omstreeks middernacht is het ontwerp aangenomen met 55 tegen 35 stemmen. Vóór stemden de K. V. P., de Partij van de Arbeid en de heer Kikkert (C.H.); tegen A.R., C.H., C.P.N., V.V.D., S.G. en de heer Welter K.N.P.). Me.t 55 tegen 29 stemmen werd aan vaard een amendement van de heer Nederhorst (Arb.) om aan de bepaling in art. 79, dat de voorzitter van een hoofdbedrijf- of een bedrijfschap door het bestuur, al dan niet uit zijn mid den, wordt benoemd, toe te voegen, dat de benoeming de goedkeuring van de betrokken minister behoeft. Op artikel 84, regelende de benoeming van het dagelijks bestuur, had de heer Stapel kamp (A.R.) een amendement inge diend om vast te leggen, dat het dage lijks bestuur zodanig wordt samenge steld, dat de verschillende geestelijk- maatschappelijke stromingen der orga nisaties daarin vertegenwoordigd' zijn. De staatssecretaris nam dit amende ment over. De heer Suurhoff (Arb.) had bezwaar tegen een dwingend voor schrift, waardoor z.i. de verhoudingen scheefgetrokken zouden kunnen wor den. De Kamer heeft tenslotte hei door de regering overgenomen amendement- Stapelkamp goedgekeurd bij zitten en opstaan. Bij het mondelinge overleg met de regering had deze overgenomen een amendement van de heer Koersen (K.V.P.) beogende in artikel 93, dat de vervulling van de taak der bedrijfs- lichamen omschrijft, mede te bepalen, dat stillegging van ondernemingen op grond' van een verordening onmogelijk is. Bij het overleg was ook overgeno men een amendement-Koersen, waarin vastgelegd wordt, dat geen verordening aan gezonde mededinging in de weg mag staan. De regering bleek bereid een wijzi ging in haar ontwerp aan te brengen overeenkomstig een gedachte, neerge legd in een amendement van de heer Schilthuis (Arb.), waardoor het moge lijk wordt de verbindende kracht van verordeningen van bedrijfschappen tot niet-bedrijfsgenoten uit te breiden. In art 104 is vastgelegd, dat de in stellingswet of het instellingsbesluit bepaalt of en in hoeverre bij verorde ningen overtredingen kunnen worden aangewezen als strafbare feiten. De heer Schouten (A.R.) wilde hier van „de wet" doen spreken in plaats van de „instellingswet of het instellingsbe sluit". Zijn daartoe strekkend amende ment vond steun bij de heren Oud (V.V.D.) en Hoogcarspel (C.P.N.). Het werd verworpen met 55 tegen 32 stem men. Tegen K.V.P. en Partij van de Ar beid. Ook het opleggen van tuchtrechtelijke maatregelen wilde de heer Schouten (A.R.) bij de wet doen geschieden. Voorts wenste hij eventueel hoger be roep in dezen mogelijk te maken. De staatssecretaris zeide ten aanzien van het laatste, dat er een wettelijke rege ling komt. De beidé amendementen- Schouten werden verworpen bij zitten en opstaan. Op een vraag van de heer Schmal (C.H.) bij art. 118 zei de staatssecreta ris, dat bedrijfslichamen subsidies op hun begroting zullen kunnen brengen. In art. 119 is vastgelegd, dat de begro ting bij verordening wordt vastgesteld door het bestuur en dat zij dé goed keuring behoeft van de. raad. De staatssecretaris nam hierbij over een amendement-Romme (K.V.P.), om er aan toe te voegen: tenzij bij de instel lingswet of het instellingsbesluit een andere voorziening is getroffen. Een dergelijke toevoeging kwam tot stand bij art. 124, regelende de vaststelling van het bedrag der inkomsten en uit gaven. In de commissie voor de strijdkrach ten van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, die zich momenteel ori ënteert naar aanleiding van de klachten van de Amerikaanse marine, dat er bij de defensieplannen te veel aandacht wordt besteed aan de B36 bommenwer per, die volgens de marine verouderd zou zijn, heeft gisteren kapitein Sides, assistent-chef Van operaties bij de mari ne en een expert op het gebied van wapens, verklaart, dat Rusland waar schijnlijk over bestuurbare projectielen beschikt, die op hoogten boven de 13.000 meter bommenwerpers kunnen vernietigen. (Zoals men weet kan de B36 boven deze hoogte vliegen en zou dan voor jagers zeer moeilijk bereikbaar zijn). Sides zei, dat de geheimen van de Duitse raketten na de oorlog in Rus sische handen waren gevallen. Het zou dwaasheid zijn, verklaarde hij, om de veiligheid van de Ver. Staten afhanke lijk te stellen uitsluitend van de atoom bom en de grote bommenwerpers. Als de oorlog nog een jaar geduurd had, verklaarde kapitein Sides, zouden de geallieerde bommenwerpers niet lan ger over Duitsland hebben kunnen vlie gen, zonder dat hun door de raketten van het Duitse afweergeschut grote ver hezen zouden zijn toegebracht. Kapitein bides zei, dat er binnen niet al te lange tijd een revolutionnaire wijziging in de luchtafweer zal komen. Ook de Ver. Staten zullen binnenkort bestuurbare projectielen hebben, die op hoogten boven de 13.000 meter bommen werpers kunnen vernietigen. „Als er dus bij de luchtafweer be stuurbare projectielen zullen worden ge bruikt, is het dwaas voor welk land dan ook, te veel te rekenen op de doel treffendheid van de grote bommenwer per en de atoombom", verklaarde Sides. De Russen hebben tijd genoeg gehad om deze afweer-raketten te gaan pro duceren, zei Sides. Het zou dwaas zijn ons het luchtafweersysteem van een aanvallende partij in te denken als een systeem van het type 1945. Dr. W. Riedel, de ontwerper van de Duitse V-2, is het eens met kapitein Si- des, dat Rusland waarschijnlijk over zelfbestuurbare luchtafweer-projectieien beschikt. Dr. Riedel, die nu werkzaam is bij een Amerikaanse vliegtuigfabriek, ontwierp ook de Duitse ..Wasserfall"- luchtafweerraket. Hij vertelde aan verslaggevers, dat na de Duitse capitulatie Rusland de be schikking kreeg over 15 door radar be stuurde Wasserfall-raketten, benevens alle gegevens over de ontwikkeling van het projectiel. Hij zei, dat de Duitsers op het mo ment van de capitulatie vrijwel aan de massa-productie van deze projectielen toe waren. Dr. Riedel zei, dat het vliegtuig door radar opgespoord wordt en dat de raket door radarboodschappen naar het punt gestuurd wordt, waar de baan van het vijandelijke vliegtuig die van de raket snijdt. De lengte van een Wasserfall- projectiel zou 8 meter en het gewicht 8% ton zijn. Naar het A.N.P. ter ore komt is het wetsontwerp, dat als vrucht van het hernieuwde overleg met Suriname dezer dagen de Tweede Kamer zal bereiken, reeds bij de Raad van State. In parle mentaire kringen wordt verwacht, dat bij de behandeling in de Tweede Kamer geen grote moeilijkheden meer zullen worden ondervonden. Minister Van Schaik zal het wetsontwerp verdedigen. Art. 126 bepaalt, dat de bedrijfs lichamen heffingen kunnen opleggen aan de ondernemingen. De heer Schilt huis ('Arb.) wilde het mogelijk maken, dat het bestuur aan de leden van orga nisaties een aftrek tot een deel van hun contributie aan die organisaties toestaat. De heer Korthals (V.V.D.) be streed het desbetreffende amendement, dat gesteund werd door de heren Ver kerk (A.R.) en Hooij (K.V.P.). De staatssecretaris was er tegen, omdat op die manier de vrije organisaties betaald zouden worden door de ongeorgani seerden. Het amendement werd met zitten en opstaan aangenomen. Voorts had' de regering met enige technische wijzigingen overgenomen een amendement-Bachg (K.V.P.), om in de wet tot uitdrukking te brengen, dat het tweede, en derde lid van artikel 145 terstond in werking treden. In dit tweede lid is opgenomen de bevoegd heid van de minister om de in bezet tingstijd tot stand gekomen bedrijfs organisaties op te heffen of te vereni gen, dan wel haar gebied te. wijzigen; de bevoegdheden van die organisaties, welke zijn opgeheven, toe te kennqjj aan de raad; voorzieningen te treffen omtrent het beheer en de bestemming van het vermogen der organisaties, welke zijn opgeheven of verenigd of waarvan het gebied is gewijzigd. Het derde lid verleent de minister van Eco nomische Zaken de bevóegdheid de raad op te dragen de hiervoor bedoelde voorzieningen te treffen. Nadat de overige artikelen waren goedgekeurd, hebben enige leden hun stem gemotiveerd en daarna is het ont werp aangenomen met 55 tegen 35 stemmen. Verwachting tot Vrijdagavond: Tamelijk koude nacht en ochtend en met opnieuw op vele plaatsen mist. Overigens droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Later op de dag echter perioden van zon neschijn en voor de tijd van het jaar hoge middagtemperaturen. Langs de kust zwakke tot matige Zuidelijke wind, elders meest zwakke wind. Zon 7.02—17.50. Maan 21.41—15.02 (Van onze parlementaire redactenr a.i.) Aan het slot van de Tweede Ka merzitting, gewijd aan de P.B.O., heeft de fractie-voorzitter van de C.P.N., de heer Wagenaar, in de afgelopen nacht bij de voorzitter aangedrongen op de vragen van na dere mededelingen aan de regering over de devaluatie. De Kamer kon zich hiermede verenigen, doch steunde niet het communistisch voorstel, voor deze toelichting een tijdslimiet te stellen. Evenmin vond de heer Wagenaar steun bij zijn vraag om een uiteenzetting van re geringszijde over de stand van zaken ter R.T.C. In de 508e Staatsloterij tweede klasse tweede lijst is de 20.000 gevallen op no. 12338. De berichten, die ons omtrent de toe- I als een volledige breuk tussen Tsjang stand in China bereiken, zijn eensdeels I en Li. zeer verward of met elkaar in tegen spraak, en berusten anderzijds op on bevestigde mededelingen van diverse vluchtelingen. Pro-nationalistische woordvoerders in Hongkong hebben verklaard, dat de communistische troepen zich in de voorsteden van Kanton bevinden. Aan het gehele Noordelijke front trokken de communistische colonnes gisteren in de richting van de stad op. Neutrale waar nemers hebben te kennen gegeven, dat de hoofdmacht van de communistische legers zich op 50 kilometer ten Noor den van de stad bevindt. Geschat wordt, dat 80.000 man van de Nationalisten terugvallen op Kan ton en geëvacueerd zullen worden naar het eiland Formosa. Li Tsjoeng Jen, dë wn. president van nationalistisch China, heeft zich verzet te.gen de pogingen van Tsjang Kai Sjek, om naar Zuid-China te gaan. Onder de nationalistische leiders heerst echter onenigheid. Li zou naar Kwei- lin, de hoofdstad van de. provincie Kwangsi, willen gaan. in plaats de re gering naar Tsjoenking te volgen en zich bij generaal Pai Tsjoeng Hsi voe gen, die juist 200.000 man naar Kwangsi teruggetrokken heeft. Indien Li weigert naar Tsjoenking te gaan, zal zijn daad beschouwd worden (Van onze verslaggever) Woensdag is men begonnen met de nieuwe brug over de Rijn bij Arnhem op haar plaats te zetten. Op haar plaats te rollen, preciezer gezegd. Want het hele stalen en betonnen gevaarte, met een gewicht van ruim 4.000.000 kg., rust op enkele massief-stalen rolletjes. Deze manier van een brug verplaatsen is, naar men zegt, uniek in deze overigens toch ai zonderlinge wereld. Hoe het precies in zijn werk gaat met die brug kunnen alleen de ingenieurs u vertellen. Wij weten alleen dat zij wordt -~.—r flfet vlaggenseinen wordt kenbaar gemaakt, dat de waterdrukvijzels i» werking kunne» worden gesteld. voortbewogen door vier waterdrukvijzels, twee motorische in het midden en twee met hand gedrevene aan de uiteinden Door middel van vlaggenseinen wordt het zo geregeld dat alle vier de vijzels tegelijk beginnen te werken; want anders komt de zaak natuurlijk scheef te liggen. Dit is in simpele woorden vervat een staal van ongemeen knap ingenieurs werk, dat overigens uiteraard weinig spectaculair is. De brug gaat vanzelf sprekend niet met een voor het oog waarneembare snelheid vooruit, ook al bezwoor een van de omstanders nog zo „dat je 'm kon zien schuiven". Iedere stoot van de vijzels brengt de brug ongeveer 10 cm. verder en om de zes minuten worden die werktuigen ver plaatst, zodat men dus kan uitrekenen dat het enorme gevaarte zich, ongelijk matig overigens, voortbeweegt met een snelheid van tennaastebij 1cm. per minuut. De afstand die de brug, voorlopig althans, moet afleggen bedraagt 6.70 m. Gistermiddag om ongeveer half vier was het zover, dat zij 3.10 m. was opgescho ven. Als geen stagnatie optreedt dan kan men verwachten dat zij ligt waar zij liggen moet. Met deze restrictie overi gens dat over enige tijd, als de Bailey brug afgebroken is, zij nogmaals over een afstand van ongeveer 6.70 m. moet worden opgeschoven. Het ligt in de bedoeling dat de brug begin volgende week voor de helft voor het verkeer wordt geopend. Dat zal dan uiteraard éénrichtingsverkeer zijn. De Bailey-brug blijft nog een tijd voor de andere richting bestemd. De belangstelling van de Arnhemmers voor het waterbouwkundige evenement, dat het verplaatsen van deze brug is, is niet overstelpend. Hetgeen te begrij pen is. Veel te zien is er, zoals gezegd, niet. Bovendien, de Gelderse hoofdste delingen wéten toch wel dat het met hun nieuwe Rijnbrug op rolletjes gaat. Blijkens een beschikking van de mi nister van Oorlog en de minister van Marine, opgenomen in de Staatscou rant, zullen Nederlanders, die arts of tandarts zijn, of voor arts of tandarts studeren en als ingeschrevene voor de dienstplicht vóór 14 Mei 1940 onge schikt voor de dienst zijn verklaard en nog geen 45 jaar oud zijn, worden opgeroepen om zich opnieuw aan een onderzoek omtrent hun geschiktheid voor de dienst te onderwerpen. Volgens berichten uit communistische bron hebben de Chinese nationalisten Swatou, de zeehaven 290 k.m. ten Noord-Oosten van Hongkong, ont ruimd. Duizenden evacué's uit Kanton trek ken Hongkong binnen. Een schip met 631 vluchetlingen van dertig verschil lende nationaliteiten is de haven bin nengelopen. Onder hen bevindeh zich veler», die reeds uit Peking, Tientsin en Sjanghai weggetrokken waren. Dreigend voor de nationalisten zijn de berichten, dat de communistische hoofdmacht, die geheel Noord-West China onder de voet heeft gelopen, plannen schijnt te hebben, om naar het Zuiden te draaien en op te rukken naar de vroegere nationalistische hoofdstad Tsjoengking. De nationalistische rege ring had eerder bekend gemaakt, dat in Tsjoenking op 20 October een ne venhoofdstad zou worden gevestigd, naast Formosa. In deze aankondiging vermeed men echter angstvallig Tsjoengking dé status van nieuwe na tionalistische hoofdstad te. geven. De Britse consul-generaal in Kanton, J. P. Coghill, heeft verklaard, dat hij en zijn staf van tien personen in Kan ton zullen blijven, onverschillig wat er gebeurt. Coghill, die ook als diplomatiek ver tegenwoordiger bij de nationalistische regering optreedt, zei, dat de ambas sade Vrijdag of Zaterdag gesloten zou worden, maar dat hij in zijn functie van consul-generaal zou blijven. De Chinese communisten in het door de troepen van Mao Tse Toeng bezette gebied van China voeren een verbit terde strijd tegen de Katholieke Kerk, zo deelde Dinsdag een woordvoerder van het Vaticaan mede. Katholieke scholen in kleine steden en dorpen zijn tot hoofdkwartier van de communisten gemaakt. De kerken worden gebruikt als opslagplaatsen van levensmiddelen, gevangenissen, verga derzalen, ziekenhuizen en theaters. Overal wordt het werk van de katho lieke missionarissen belemmerd. De priesters moeten zich schuil houden en kunnen het ambt slechts in het geheim uitoefenen. Buitenlandse missionarissen mogen slechts in de grote steden wo nen en krijgen maar zelden verlof deze te verlaten. Overladen met bloemen en geschenken van een dankbare en aanhankelijke be volking zijn H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard gistermiddag om 5.20 uur in een Dakota, die door de Prins zelf werd bestuurd, van het vliegveld Twente opgestegen na een tocht door de provincie Overijsel, die een ware zegetocht is geworden. Groot ser en enthousiaster nog dan de hoofd stad ZWolle hebben de steden en dorpen die gisteren met dit Koninklijk bezoek werden vereerd, hun Vorstin ingehaald. Langs de gehele 125 km. lange route van Zwolle via Ommen, Nijver dal, Almelo, Oldenzaal en Hengelo naar Enschede hield de bevolking één indrukwekkende betoging van trouw en warme liefde voor ons Vorstenhuis. Te Hellendoorn bood de drieling van de familie Kapteijn bloemen aan; in Nijverdal maaktehet Ko ninklijke paar 'n wandeling door de stad. De marsepeinen maquette van Zwolle, die een bakker van Overijssels hoofd stad op een grote taart schiep en aan het Koninklijk Paar aanbood, is ndar Soestdijk gebracht. De prinsesjes keken er hun ogen op uit. Generaal Omar N. Bradley, voorzitter van de verenigde generale staven der Amerikaanse land-, lucht- en zeestrijd krachten, heeft in een bijeenkomst van de inter-Amerikaanse verdedigingsraad, die de plannen moet opstellen voor de verdediging van deop het Westelijk halfrond gelegen landen, een toespraak gehouden, waarin hij onder meer ver klaarde, dat „de grenzen der Verenigde Staten gelegen zijn op verre kusten, over de oceaan- Zij vallen samen met die van de staat of groep van staten, die een be dreiging voor de wereld vormt." „Zolang de Verenigde Staten een reus achtige voorsprong houden wat betreft de voorraad atoombommen, de kwaliteit hiervan en het vermógen deze bommen op vijandelijk gebied af te werpen en zij zijn in staat deze voorsprong te be houden zolang zal de afschrikwek kende uitwerking, welke de atoombom heeft voor een aanvallende staat, behou den blijven. Lord Boyd Orr of Brectiin, de voor malige directeur van de wereldvoedsel- raad, is onderscheiden met de Nobelprijs voor de vrede 1949. De plechtige uitreiking zal op 10 De cember, de sterfdag van Alfred Nobel, te Oslo plaats vinden. Lord Boyd Orr beloofde de 30.172 dol lar te zullen gebruiken in dienst van de wereldvrede. Hij zei, dat hij diep onder de indruk was en de onderscheiding als een grote eer beschouwde. Hij pleitte voor een federale wereld regering en meende dat die zou kunnen voortkomen uit eén te versterken orga nisatie van verenigde volken. Alleen een federale wereldregering kon volgens hem wereldvrede verzekeren. Boyd Orr is thans president van de beweging voor een federale wereldregering. Elf verdachten verschenen Woens dagmiddag voor de Haarlemse econo mische rechter in verband met de grootscheepse bonneuzwendel bij de firma Enschedé, welke kortgeleden aan het Jicht is gekomen. Zoals men weet, heeft de economische recherche van de Haarlemse politie indertijd een aantal personen aangehouden, die. er van verdacht werden duizenden bonkaarten verduisterd, geheeld, ver kocht of gekocht te hebben, die af komstig waren van Enschedé. Door de verschillende transacties hadden verschillende personen duizenden guldens winst opgestreken. Gisteren is de economische zijde van deze zaak voor de betreffende rechter in behandeling gekomen door het ko pen, verkopen of voorhanden hebb,\n van de bonkaarten hebben de ver dachten n.l. de distributiebeschikking overtreden terwijl over onbepaal de tijd, ais het onderzoek geheel vol tooid is, de criminele kant (verduiste ring, heling enz.) aan de beurt zal ko men. Allereerst stonden de vier hoofdver dachten, de 32-jarige verificateur C. K. uit Haarlem, de 50-jarige P.T.T.-bedien- de J. W. uit Haarlem, de 31-jarige ve- I Wie zich verschanst in tevredenheid, [verblijft in een onneembare vesting, j rificateur J. M. v. B. uit Heemstede en de 43-jarige meubelmaker G. J. uit Heemstede terecht. Wij zullen nu direct de Officier van Justitie aan het woord laten, die de zaak in een vrij uitvoerig requisitoir duidelijk heeft uiteengezet. Deze zaak is aan het rollen gebracht door een proces-verbaal van de C.C.D., dat ging over een transactie van 750 bonkaarten voor 25.000. Die bepaalde zaak leverde nogal wat moeilijkheden op en er bleek ook niet voldoende be wijsmateriaal te zijn. Doch er werden wel veel vermoedens verwekt. Het wa ren namelijk nieuwe kaarten, die nog niet in het bezit van het publiek kon den zyn. Men dacht eerst aan verduiste ringen op een distributiekantoor, doch dit vermoeden kreeg geen. grond, om dat er zowel West-bonkaarten als Oost bonkaarten in beslag waren genomen. Zo kwam de economische recherche van de Haarlemse politie, die deze zaak verder afwikkelde, op het idee, dat het lek zich wel eens zou kunnen bevin den bij de firma Enschedé, waar én West-, én Oost-bonkaarten gedrukt worden. Het onderzoek, dat bij deze firma werd ingesteld, bevestigde dit vermoeden volkomen. De politie had na taaie volharding een goede slag ge slagen. De Officier was van mening, dat het niet geheel onmogelijk is. dat er nog meer lekken in dit bedrijf te vinden zijn. Er is er evenwel slechts één gevonden. Vandaag begint te Luxemburg de Beneluxconferentie, die drie da gen zal duren. Op 5 October hoorden wij dat de zogenaamde vóór- Unie .met terugwerkende kracht tot 1 October in werking was getreden, maar dat vele onderdelen nog moesten wor den opgelost. Wanneer men weet, hoevele en hoe belangrijke onderdelen nog geen be slissing 'hebben gekregen, dan lijkt de verwachting, om in een zo kort tijds bestek tot een definitieve beslissing te kunnen komen, niet gerechtvaardigd. Wil men de verloving doen voortdu ren, dan zullen belangrijke zaken ten minste in principe door resoluties moe ten worden opgelost. Aan goede voornemens heeft het van geen der beide zijden tot nog toe gemankeerd. België heeft ons ook met daden bewe zen het goed met ons te menen. Hebben wij al niet B. Frs 400 millioen te leen gekregen? Wij van onze kant hebben onze oprechte bedoelingen door het protocol van Maart en de publicatie van de vóór- Unie van October bewezen. Wij hebben de Belgische gulheid sympathiek ge vonden en België heeft onze schone be loften op hoge waarde geschat. Thans blijkt echter dat wij het op sommige punten niet helemaal, op an dere helemaal niet eens zijn. Het grootste meningsverschil ligt wel in het feit, dat België op het gebied van zijn econo mische politiek liberaal denkt, evenals Amerika, en dat wij, sinds de bevrij ding, een enigszins politieke economie nastreven. Hierbij gold als voorbeeld onze bondgenoot Engeland, dat tevens onze beste klant is voor allerlei land bouwproducten, zo goed zelfs, dat wij op een niet onaardig overschot aan Ponden Sterling kunnen bogen met dit land, het enige waarmede wij een voor delige handelsbalans hebben. Met andere woorden zitten wij in het sterlingschuitje. België daarentegen in het dollarschuitje. Wat wij nu aan Bel gië na de afwikkeling van een gelijk waardige goederenruil nog schuldig zou den bliiven voor meerdere Belgische leveranties, moeten wij in principe in goud of dollarbetalingen afrekenen, wat ons wel iets zwaar valt, daar we nu eenmaal weinig goud of dollars bezit ten. Wij zeggen nu aan België: wees zo vriendelijk om in het vervolg betalin gen in guldens of tenminste sterling aan te nemen en de zaak is opgelost. Maar België heeft al meer sterling dan het lief is en schiint niet veel animo te tonen om het dóllarblok ontrouw te worden en in het sterlingblok te tre den of deze twee blokken met elkaar te combineren. Hier ligt het kardinale punt: Neder land is lid van het overdraagbare ster lingblok. heeft belang bij een grote be wegingsvrijheid. Door zijn scheep- vaartbelangen en Indonesië is het bijna niet mogelijk Engeland de rug toe te keren, meent men in Nederland. Helaas wenst Engeland zich afzijdig te houden van continentale West-Europese econo mische banden, zodat wii door onze trouw aan Engeland tegelijkertijd ris keren de kloof tussen onze Beneluxbu- ren en ons 'wijder te maken. Wie zou in plaats van Engeland onze landbouwproducten willen opnemen? Niet België, dat al gekant is tegen de invoer van onze supplementaire land bouwproductie. Men heeft de indruk dat er iets gaat gebeuren, maar nie mand kan voorspellen, wat er voort zal komen uit de eerste openbare bij eenkomst met het nieuwe Belgische ministerie. Wanneer men vasthoudt aan de hu welijksdatum van 1 Juli 1950. zullen er spijkers met koppen moeten worden geslagen, want er zijn nog allerlei moeiliikheden op het gebied van de belastingherziening der beide landen, die ook nog een oplossing behoeven. Ook al zou echter de huwelijksdatum reeds thans in Luxemburg moeten worden uitgesteld, dan nog is dit geen reden om de verloving af te maken. Wij moeten dan ook van harte hopen dat het zover niet zal behoeven te ko men. Communistische vakbonden in Parijs hebben gisteren hun leden opgeroepen, om heden, op het tijdstip waarop kabi netsformateur Jules Moch zijn pro gramma ter goedkeuring aan de Natio nale Assemblée voorlegt, in staking te gaan. Woensdagavond heeft de 29-jarige fa brieksarbeider C. van L. in zjjn woning aan de Nijverheidsstraat te Capelle aan de IJssel zijn vrouw van het leven be- rofd. In overspannen toestand heeft hij haar in de slaapkamer op het bed trachtte te wurgen. Toen hij zag dut de levensgeesten niet waren geweken heeft hij haar met een mesje in de keel ge stoken. Na deze afschuwelijke daad ver liet de man het huis om zich naar Rot terdam te begeven waar hij zich bij de ppti&e mekióe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1