STAD EN OMGEVING Zcetniapp&n Reenters XLv. 3. 6. INDUSTRIE BRENGT ANDERE SOCIALE BEHOEFTEN ■lp Luchtvaartavond „favoMet" Superfort in Engeland neergestort Tramconducteur betrapt valsemunter K.A.B. INSTALLEERT NIEUWE ADVISEUR vZUUeetf: VOOR DE BABy i Herwonnen Levenskracht Zandvoort krijgt een gemeentevlag SNEL repareert lusteloze markt VRIJDAG 14 OCTOBER 1949 PAGINA 2 POPPENTENTOONSTELLING IN DE KONINGSTRAAT Ten bate der Katholieke Kind er uitzending „DE GLIMLACH VAN DE MONA LISA" Serie preken in de Stadsschouwburg ARTISTENFEEST Voor „Kunst zij ons doel" Wollen Ruilen 95 Moiré 65 MEDISCHE MISSIE-ACTIE KROTWONINGEN IN HAARLEM 95 OUDE MAN PLEEGDE DIEFSTAL Om in de gevangenis onder dak te komen De tweeduizend donateurs gepasseerd ONTEIGENING PROBLEMENDIE DE AANDACHT VRAGEN Burgerlijke Stanu Recreate Sociale zorg Nijverheidsonderwijs dat is de échte Gelderse rookworst ALEX VAN STRIEN f 9-jarige jongen aangereden Het croquetje smaakte hem niet Zes woningen Dorpsplein Grote partij Fl. 1.95 Fl. 2.45 Fl. 2.95 Ca naar Kruisstraat 35 HEEMSTEDE Woningbouw Drie-jarig meisjt aangereden Aanbieding gedenkramen SANTPOORT „Kinderhoofdje»" gaan verdwijnen ZANDVOORT VERSTORING ZONDAGS RUST Negen nieuwe woningen worden betrokken Subsidie leerlingen Montessori-school Woningbouw 12 inzittenden gedood Jhr. Van Holthe ooit bevel hebber zeestrijdkrachten Scheepvaartberichten GIERSTR. 27, TEL. 16764 Beurs Tan Amsterdam Beurs van New York U/J? In een bestuursvergadering van de K.A.B. heeft de voorzitter, de heer A» Angenent, de nieuwe geestelijke advi seur kapelaan J. H. M. van Ingen, geïn stalleerd. Hij betreurde het, dat kapelaan Heemskerk zo kort het adviseurschap heeft kunnen waarnemen, maar was dankbaar voor diens geestelijke leiding. Kapelaan Van Ingen zeide met genoegen vernomen te hebben, dat hem deze func tie was opgedragen. Hij verklaarde zich met hart en ziel aan de sociale beweging te zullen geven. 36 kinderen van de K.A.B. werden uitgezonden. De heer J. v. d. Akker, thans diocesaan voorzitter, zal zijn 30- jarig jubileum vieren. De afdeling Haar lem zal daar zeker de nodige aandacht aan schenken. De beweging houdt zich bezig met demobilisatiegevallen. Tot zijn vreugde kon de voorzitter mededelen, dat de verbouwing de raming niet veel heeft overschreden. Dank werd gebracht aan de vakbesturen voor hun bijdragen en in het bijzonder aan het jubileum comité. De viering van het jubileum werd nauwkeurig onder de loupe genomen, zowel de receptie als de gala-avond zijn goed geslaagd. Met het verloop van de toneelavonden voor de leden was het niet zo vlot verlopen. De indruk was ge vestigd, dat „Alberdingk Thijm" deze avonden had moeten verzorgen. Het is echter de wens geweest van de vakorga nisaties, bij deze gelegenheid het be roepstoneel in te schakelen. Het bestuur meende, dat het dagelijks bestuur in deze aangelegenheid juist had gehandeld. Tenslotte werd de beschrijvingsbrief van de jaarvergadering van de Diocesane Bond, die op 12 November in Gebouw St. Bavo wordt gehouden, behandeld. Reeds voor de grote vacantie verzocht het bestuur der Katholieke Kinderuit zending te Haarlem aan de rectrix van het R. K. Meisjeslyceum „Sancta Ma ria" en aan Zr. Bemardine, hoofd der ULO-school aan de Koningstraat, of zij de meisjes zouden willen opwekken deel te nemen aan een poppententoon- stelling. Spoedig daarna stond reeds vast, dat 26 groepen van zelf-gemaakte poppen zouden worden ingezonden. En nu kan Haarlem de resultaten zien in de gymnastiekzaal van de Zuster scholen aan de Koningstraat (ingang Stoopsteeg). Het is werkelijk de moei te waard wat er gepresteerd is. De ten toonstelling, die vrij toegankelijk is, zal geopend zijn Zaterdag van 35.30 en van 710 uur. Zondag van 210 uur. Er wordt alleen een programma ver kocht en men kan een kopje thee drin- ken-met-wat-er-bij. Voor velen was het min of meer een teleurstelling, dat de voorstelling Van het Nederlandse toneelspel „De l*Ihg en de kelim" wegens ziekte van een der spelers niet door kon gaan. Het vorig seizoen ging de première reeds in Amsterdam en is er al zoveel over geschreven, dat de toneelliefheb bers in onze stad er eindelijk wel eens kennis mee wilden maken. Het Am sterdams Toneel Gezelschap heeft nu gisteravond in de Stadsschouwburg „De glimlach van de Mona Lisa" op gevoerd. Het stuk is een dramatisering van Aldous Huxley's novelle „The Gio- conda Smile", waarin een vergifti- gingsgeval aanleiding is tot bespiege lingen over het menselijk leven en de menselijke natuur. Het drama komt hierop neer: een verliefde vrouw geeft de zieke echtgenote van de beminde man arsenicum en bewerkt de terdood veroordeling van de geliefde door val se getuigenissen. Zij bereikt haar doel echter niet, omdat een huisdokter haar te slim af is. Het stuk eindigt met de suggestie, dat de veroordeelde een uur vóór de terechtstelling gered wordt en de schuldige haar straf niet zal ont gaan. Meneer Huxley had predikant moe ten worden en geen dramaturg. Tel kens wanneer het spel op gang komt, bederft hij het plezier door het debite ren van een ontstellende reeks waar heden en misschien ook onwaarheden, want al het gefilosofeer was toch niet op slag te controleren. Eerst in het derde bedrijf met een aardig twee lingdécor van Louis Saalborn, de re gisseur ontstond enige spanning, die dan echter weer prompt verloren ging in preken. Elise Hoomans, die Haarlem met bloemen begroette, kreeg voldoende gelegenheid tot spel, maar moest als de giftmengster met nogal zware effecten spelen om de figuur duidelijk te ma ken. Johan Schmitz kreeg weinig kans van de schrijver, maar sloeg zich er ferm door heen. Paul Huf maakte var» de dokter een interessante kerel; An toinette Visser beeldde een griezelige mannen-hatende verpleegster uit en Louis van Gasteren gaf een kostelijke invalide oude generaal te zien. Het publiek was minder talrijk dan het beschouwende woord. B. en W. van Haarlem delen medé, dat voor de exploitatie van het Huis van Looy een oedrag van f 9780.no dig is voor het lopende jaar. TRAININGSPAKKEN /an 110 jaar 6.25 tot 11.25 ANEGANG 46 - HAARLEM Het Genootschap „Kunst zij ons doel" heeft een traditie in ere hersteld, na melijk het artistenfeest in „Dreefzicht". Voor de oorlog werd daar ook een jaar lijks festijn gehouden en gisteravond waren vele genodigden bijeen om van een artistiek programma te genieten. Dat artistieke moet intussen met een korreltje zout genomen worden, wat niet zo erg was, omdat het gezellige en het humoristische de boventoon voerden. Daar de voorzitter in het buitenland vertoefde, sprak de heer Jan Wiegman een kort maar krachtig openingswoord. Een conférencier breide op prettige wijze de verschillende nummers aan een, voordrachten van eigen leden, nieuw of met een baard, de artistieke poppenkast, een stierengevecht, het schimmenspel, dat ook al een traditie heeft, een „internationaal" acrobaten-act enz.. Het glanspunt van het feest was ongetwijfeld het optreden van de vorst van Utopia, die voor de ene helft ver momd was als Sinterklaas en voor de andere helft als een koning in vol or naat. Z. K. Hoogheid werd door twee pages vergezeld en nam plaats op een zetel, om o.a. ridderorden uit te delen aan verdienstelijke leden van „Kunst zij ons doel". Wanneer wij u zeggen, dat Godfried Bomans in de huid van deze vorst was gekropen, dan zult u begrijpen, dat de toehoorders zich tra nen hebben gelachen. De directeur van het Teylermuseum, de heer Borssum Buisman, mocht ook een kei van een ordeteken ontvangen voor de vele verdiensten, die hij in de loop der jaren verworven heeft. Het was dus een genoeglijk feest, dat tot in de nacht werd voortgezet met muziek en dans. Zaterdag 15 October organiseert de Haarlemse Luchtvaartclub ter gelegen heid van haar 15-jarig bestaan, met me dewerking van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, een Luchtvaartavond in het Concertgebouw. Op deze avond zal een causerie gehou den worden door de heer F. Zandvliet, hoofd afd. Voorlichting van de K.L.M. De heer Zandvliet verstaat de kunst om alle mogelijke onderwerpen over de ver- keersluchtvaart op vlotte en vaak humo ristische wijze te behandelen. Behalve deze causerie zullen er een drietal films gedraaid worden. „Zweef vliegen en Modelvliegtuigsport in Zwit serland" is een prachtige film over de zweefvliegsport in de bergen, terwijl „Pak aan, de Luchtvaart roept" het dich. ter bij huis zoekt en het werk van een Luchtvaartclub, in het bouwlokaal en op het vliegveld, onder de loupe neemt. Als men deze film gezien heeft zal men weten, dat de modelvliegtuigsport nog wel iets anders is dan spelen met een modelvliegtuigje. Tenslotte geeft de film over de Miles Aerovan een beeld van de constructie en de bouw van dit aardige Engelse vracht vliegtuigje. Alles bij elkaar een pro gramma, dat iedere luchtvaartgezinde Haarlemmer zeker moet gaan zien. I Eerst even kijken bij BARTELJORISSTRAAT 27 De kunstenaarsvereniging „Kunst zij ons Doel" bestaat 40 jaar. Godfried Bomans trad bij de viering van dat heuglijke feit op als „Vorst van Uto pia" en decoreerde in die hoedanigheid enkele verdienstelijke leden, onder wie de tekenaar Jan Wiegman. In de eetzaal der verpleegsters van de Mariastichting verzamelde zich Woens dagavond een groep religieuzen, dokto ren en verpleegsters op initiatief van rector J. G. J. Rutten. Dr. Niemer, die medicus is op Flores, hield voor dit gezelschap een inleiding over het werk van de medicus en zijn assistenten in de missiegebieden. Uitvoerig weidde hij uit over de bloeiende missie op Flores en toonde aan hoe diep het geloof wortel had gescho ten onder dit volk en geheel zijn leven op een bewonderenswaardige wijze be ïnvloedde. Prachtig is de samenwerking tussen priester en leek, in dit geval de medi cus, die voor toestanden staat, waarvan wij ons geen denkbeeld kunnen vor men. In dit verband werd gesproken over de medische missie-actie (Memisa), die door het geven van medische cursus sen aan missionarissen en religieuzen, het uitzenden van medici, het oprichten van ziekenhuizen en het toezenden van medicamenten en instrumenten enorme verdiensten heeft voor de missionering. Dr. Niemer spoorde allen aan zich in te stellen op het werk der Memisa, dat doktoren en verpleegsters wel zeer bij zonder moet liggen. Simavi, dat ook de medische belangen in Indonesië behar tigt, is protestants. Na dit warme en bezinnende woord meldde geheel het gezelschap zich aan voor de Memisa, waarvan dus katholiek Haarlem en zijn omgeving meer zullen gaan horen dan tot dusverre het geval was. Het lid van de gemeenteraad, de heer Jacq. van Velsen, heeft verlof gevraagd de onderstaande vragen in de aanstaande ver gadering aan het college van B. en W. te mogen stellen 1. Is het u bekend: a. dat in onze binnen stad een steeds groter wordend aantal wo ningen is, die eigenlijk als menselijk ver blijf sinds lang niet meer bruikbaar zijn, maar toch nog steeds bewoond worden. b. Dat onbewoonbaarverklaring, krot opruiming en afbraak nu, en nog zeker de eerste tien vijftien jaar, niet mogelijk zal zijn, terwijl die mensonterende toestand geen tien jaar meer mag en kan voort duren. c. Dat in vele gevallen het overleg om tot vérbetering over te gaan faalt en zon der resultaat blijft. 2. Is uw college niet van mening dat in die gevallen waarin het overleg faalt, de bovengen, woongelegenheden met toepas sing van de Woonruimtewet 1947 moeten kunnen worden gevorderd, eventueel met toepassing van de Woningwet de eigenaar tot verbetering moet worden aangeschre ven, waarna van gemeentewege alle nodige voorzieningen kunnen worden uitgevoerd? 3. Is uw college bereid zich in deze be langrijke zaak ernstig te beraden over mid delen om deze ellende zo draaglijk mogelijk te maken, en op de begroting voor 1950 een bedrag voor verbetering der daarvoor in aanmerking komende woningen uit te trekken? Grote keuze Japonsioffen 140 cm. breed, va. De Kath. Actie voor de Vrouw in de pa rochie St. Jan, aangespoord door het suc ces der voorgaande cursussen, begint Maan dag 17 October a.s. haar derde gezinscursus voor moeders. Deze cursus wordt gegeven door mevrouw Clarenbeek. Wie over deze gezinscursus of deelname meer wil weten, vervoege zich tot mevr. C. Truijens, Nagt- zaamplein 22. Een tragisch geval noemde de officier van Justitie het feit, dat de bijna 73- jarige J. P. gistermorgen voor de Haar lemse rechtbank moest terechtstaan. De oude man woonde in een logement, maar kon met „het geld van Drees" niet rondkomen. De enige oplossing scheen hem toe, wanneer hij in de gevangenis of een werkinrichting terechtkwam, waar hij dan tenminste onderdak was. Hij ging daarom op pad en stal een fiets, die hij bij de Bank van Lening be leende, waarvoor hij dertien gulden in casseerde. Hij meldde zich daarna bij de politie, niet uit gevoel van spijt, maar met bo venvermelde bedoeling. Uiteraard kreeg hij direct zijn zin, maar de officier zei dat hij slechts drie maanden kon eisen, ofschoon verdachte liever vier jaar in de gevangenis zou willen komen. Deze vond het echter zo ook wel goed. Uitspraak 27 October. Het plaatselijk bestuur van Herwon nen Levenskracht heeft met de sub- comité's een nabetrachting gehouden over de speldjesdagen van deze zomer. De voorzitter, de heer B. Reijnders, deelde mede, dat d'e opbrengst f 6052.75 was, een resultaat, dat tot erkentelijk heid dwingt, speciaal ten opzichte van de honderden medewerkers en mede werksters! Ook de penningmeester, de heer J. Willemse, mocht een pluim ontvangen. Vervolgens werd besproken, welke lering uit de gehouden collectes voorde volgende jaren getrokken kon worden. De heer A. J. Overtoom deed enkele mededelingen over de huisverpleging. Het Goede Week-offer is daarvoor be stemd en men hoopt door een krach tige uitbreiding van dit werk straks meer patiënten te kunnen helpen. De heer Th. Uitendijk deelde, mede, dat het aantal donateurs van Herwon nen Levenskracht de 2000 is gepas seerd. Als ieder K.A.B.-lid echter donateur is, dan moeten er nog duizenden bij komen. De medewerkers werden daar na onthaald op een uurtje, goochel kunst. OVERGORDIJNEN EN VITRAGES Grote sortering; v. DU1 VENBODEN Ged. Oude Gracht 108-110 - Tel. 17165 (Adv.) In Januari van dit jaar heeft de ge meenteraad van Haarlem voorlopig goedgekeurd de onteigening van een aantal percelen, gelegen tussen de Rijksstraatweg, de Delft en de Jan Gij- zenvaart. Negen bezwaarschriften zijn daartegen ingekomen. Een tweetal wijst er op, dat het gedurende een reeks van jaren zijn broodwinning heeft gehad op de betrokken terreinen door het telen van groenten en bloem bollen. B. en W. menen, dat de recht bank zeker de daaruit ontstane schade zal vaststellen. Een andere serie deelt mede, dat zij zelf grondexploitanten zijn en willèn bouwen. De in het terrein gelegen boerderij wil een hunner binnen af zienbare tijd zelf in exploitatie bren gen. B. en W. wijzen er op, dat be doelde gronden opgehoogd moeten wor den en dat ook al daarom in de hui dige omstandigheden geen gunstige ex ploitatie te verwachten is. De gemeente wenst ter plaatse arbeiderswoningen te. bouwen en geen middenstandswonin gen. Tot slot stellen B. en W. aan de. raad voor alle ingebrachte bezwaren ongegrond te verklaren en de uitbrei dingsplannen vast te stellen. De gemeente heeft onlangs op een openbare veiling de percelen Spoor wegstraat 20, 22 en 24 zowel rood als zwart, en het perceel Anthoniestraat 52 aangekocht. De percelen aan de Spoorwegstraat worden in de toekomst gesaneerd. Het perceel aan de Antho niestraat moet gesloopt worden ter verbreding van d'e weg. GEBOREN: M. van Kilsdonkva der Wiel, z; N. M. PasschierBlokke. I z; D. C. van de KerkhofVerslagers, z: A. M. JongejanSmit, z; C. M. HarmsenLigthart, z; C. M. J. Besten- breurWitteman. z; T. M. P. Overbeek de Weert, z; J- HruskaVitasek, z; M. E. G. EversDornseiffen, d; P. J. van Zantenvan Etten, d; N. Dekker Maligina, d: J. J. Ackermansvan Ruiten, d. GEHUWD: J. C. M. van de Weyer en C. E. van der Hoeven, J. Schreijers en G. M. Eterman, J. P. ter Maat en G. Woppenkamp. OVERLEDEN: H. Veen—IJsbrandij, 87 j.. Jansstraat: J. van der MeijPrin sen, 59 j.. Godfr. v. Bouillonstraat. De werkers, die hun dagen moeten doorbrengen in fabrieken en ateliers, zullen uiteraard andere behoeften heb ben met betrekking tot hun vrije-tyd- passering dan de arbeiders in land- en tuinbouw. Waar de laatsten hun werk zaamheden hebben in Gods vrije natuur en daardoor in eigen tijd minder de noodzaak van buiten-recreatie zullen voelen, zullen fabrieksarbeiders en ate- liermeisjes juist wél behoefte gevoelen aan verpozing buiten. Met de vermeer dering van industriële arbeid zuilen mogelijkheden moeten worden gescha pen die aangepast zijn aan de gewyzigde omstandigheden. Hiertoe zal samenwer king noodzakeiyk zijn, samenwerking tussen arbeider en ondernemer, doch ook de betrokken gemeenten zullen hier een taak vinden. De gemeentebesturen, die zich de laatste jaren hebben beijverd en zich nog beijveren industrie aan te trekken en daarvoor geëigende terreinen hebben ontworpen, uitgezet of in bouwplannen hebben opgenomen, zullen er rekening mede dienen te houden dat daarnaast óók terreinen voor recreatie-doeleinden worden bestemd en aangelegd. Met de afbakening van zo en zoveel hectaren voor een zeker aantal fabrieken alléén zal de overheid in haar taak tekort schieten wanneer daarnaast geen reke ning zou worden gehouden met de nor male behoefte aan ontspanning die de werkers na hun dagtaak nodig hebben. Waarmede we zeggen willen dat naast industrieterrein, de openstelling van sportterreinen en uitbreiding of aanleg van wandelplaatsen gebiedende eis is. Dit is moeilijk, wie zal zulks ontken nen en de ene gemeente zal hierin ge makkelijker kunnen voorzien dan de andere. Sassenheim b.v. is reeds geze gend met een park dat vele grotere ge meenten het zullen benijden en de sportbeoefenaar vindt reeds thans in Lisse goede gelegenheid. In Hillegom It de zaak echter niet zo gunstig. Sportterreinen zijn nodig, niet alleen oor hen die de sport alleen maar jaan zien, doch juist en vooral voor hen die de sport metterdaad beoefe nen. Een gezonde ziel in een gezond lichaam is een stelregel die niet alleen geldt in zijn algemeenheid, doch ook bijzonderlijk voor hem die zijn werk dag doorbrengt in ruimten en in be roepen die een gezonde sportbeoefe ning juist met betrekking tot die „ruimten'' en dat beroep min of meer noodzakelijk maken. Ook parken en plantsoen spelen een rol in de recreatie van de arbeidende mens. Heeft Sassenheim zijn park en Lisse zijn omgeving. Hillegom is ook op dit punt karig bedeeld. Hoe mooi en verbeterd de laatste jaren de plantsoe nen in deze gemeente ook mogen zijn. de verdeling daarvan in een reeks kleine kavels maakt het geheel voor recreatieve doeleinden, zoals wij die voorstaan, min der geschikt. De gemeente Hillegom en de directe omgeving daarvan is arm aan bos en men zal daar dus op de eer ste plaats gelegenheid moeten zoeken om datgene te doen wat onze vaderen eeuwen geleden reeds deden, n.l. gron den te bestemmen voor plantsoen, en bosaanleg, daardoor de gemeente te ver fraaien en mettertijd een natuurlijk re creatieoord te scheppen. Nu wreekt zich in Hillegom, destijds ongeweten, de hon ger naar cultuurgrond waarvoor de groene zoom rond deze plaats moest worden opgeofferd. Nogmaals, wij onderschatten de moei lijkheden niet, maar de zaak is alles zins waard om er voor te werken. De annexatie van de Zilk -door Hillegom kan in dit verband een zaak zijn van to be or not to be Ook de inrichting van volkstuincom plexen kan een der oplossingen van het recreatievraagstuk zijn. Dit moge de le zer in de bollenstreek ietwat vreemd in de oren klinken, maar naarmate de ar beid „binnen de muren" groeit zal, evenals in de grote steden, zich lang zamerhand ook hier de vraag naar deze vorm van recreatie zich ontwikkelen. Naast andere recreatievormen zal ook de sociale zorg in verband met de ge wijzigde arbeidsomstandigheden langs andere wegen moeten worden geleid. Waar het scheppen van recreatie-gele genheid op de eerste plaats een zaak is van de overheid, zal het zwaartepunt bij de sociale verzorging in de streek moeten worden gelegd bij het bedrijfs leven. Hetzij per (groter) bedrijf af zonderlijk. hetzij per groep van over eenkomende (kleinere) bedrijven. The oretisch bestaat misschien de mogelijk heid van een gecentraliseerde sociale verzorging, doch practisch zal dit niet kunnen waar 't gaat om de verzorging in 'n veelvoud van beroepen waarvan de so ciale en beroeps-hygiënische eisen voor ieder beroep anders kunnen liggen V.o.m. zal hier de „sociale verzorgster'' uiteindelijk de oplossing zijn. Over de vraag hoe. behoeven we ons het hoofd niet te breken, dat zal het resultaat moeten zijn van overleg tussen de ge vestigde en nog te vestigen bedrijven onderling èn met de arbeiders zelf. Wél zal een goede voorlichting over nut, noodzaak en werk van de sociale ver zorgster noodzakelijk zijn, waar maar al te veel deze mensen in arbeiders kringen nog worden beschouwd als „pottenkijksters" die men ie ver ziet gaan dan komen. Onbekend maakt ock hier onbemind. Als derde consequentie van industri alisatie in de bloembollenstreek mogen we het vraagstuk van het nijverheids onderwijs niet voorbijzien. Een groeien de industrie brengt vanzelf het belang van aangepast ambachtsonderwijs naar voren. Hiermede zal trouwens niet al leen de industrie an sich gebaat zijn, ook het plaatselijk ambacht zal hier van profiteren. Momenteel „s de toestand zo dat jon gelui, die het ambachtsonderwijs aan een dagschool willen volgen, aangewe zen zijn op Haarlem of Leiden. Zelfs voor avondonderwijs is in de streek zelf nog geen voldoende gelegenheid. Niet alleen het feit dat de scholen in Haar lem en Leiden zoal niet reeds thans, dan toch bij een groeiende behoefte en leer lingental te klein worden, geldt v.o.m. ook hier het fundamentele bezwaar, hetwelk wij in een der vorige artikelen hebben ontwikkeld, dat een dagelijks verblijf van enkele jaren in de steden van de opgroeiende ambachtsjeugd het begin kan zijn van morele en religieuze degeneratie. Dit is vanzelfsprekend geen verwijt aan de scholen en hun leraren- staf in de genoemde steden. Het gevaar zal ook niet op de eerste plaats in die scholen zijn, doch ook alweer in de tij den tijdens het vervoer van en naar school, hoewel de gevaren van de neu trale school, welke ieder kent, niet mo gen worden onderschat. Wij achten daarom de stichting van een instituut voor nijverheidsonderwijs in de streek zelf van primair belang, waarbij het stellen van de vraag of dit onderwijs zo veel doenlijk dient te wor den gegeven op confessionele inrichtin gen voor ons het bevestigende antwoord reeds inhoudt. Wordt het onderwijs in de streek zelf gegeven, dan zal dit ook gemakkelijker kunnen worden aange past aan de streekbehoeften. Wie dit onderwijsinstituut uiteindelijk zal oprichten, de gemeenten, het be drijfsleven zelf, of een combinatie van beide, is een vraag, die nog niet aan de orde is. Dat deze school, wan neer ze zal worden gesticht, centraal gelegen is achten wij wel belangrijk, waarbij rivaliteit tussen de betrokken gemeenten bij voorbaat moet worden verworpen. Met het volgende artikel, waarin wij deze rivaliteit aan een onderzoek zullen onderwerpen en waarin wij de behandelde stof tevens in een aantal stellingen zullen comprimeren, willen wij dan deze eerste reeks artikelen besluiten. P. Het beste wat U op kont brengen! Te Haarlem is vannacht in de leeftijd van 60 jaar overleden de heer Alex van Strien. een bekend figuur op automo- bilistisch gebied. Hij was o.m. voorzit ter van de R.A.C.-West, welke vorig jaar met zoveel succes de Tulpenrallye organiseerde. Een negenjarige jongen stak Donder dag, zonder op het verkeer te letten, met zijn autoped de Planetenlaan over. Het gevolg was, dat hij door een auto werd aangereden. De jongen kreeg al leen schaafwonden. De Ongevallendienst verleende eerste hulp. Een timmerman ging Donderdag met zijn echtgenote naar een Haarlemse automatiek om croquetj es te gaan eten. Na afloop belde hij aan het loketje aan, om de automatiekhouder te vertellen, dat de croquetjes hem niet zo goed wa ren bevallen. Het leek wel of er aard appels in zaten! Om te demonstreren dat de croquetjes „niets" waren, nam hij er weer een en gooide het tegen de muur van de automatiek. Het ding bleef plakken! Daarna pakte de man zijn mes om het door het croquetje te werpen. Het mes vloog echter door een raampje en het gevolg was, dat de timmerman, hoewel hij de schade vergoedde, van de inmiddels opgebelde politie een bon kreeg wegens straatschenderij. De bouw van 6 woningen aan het Dorpsplein is door burgemeester en wethouders van Zandvoort opgedragen aan de N.\. Bouwbedrijf „Hacu" te Driehuis voor f 84910. Voor de afd. Haarlem van de Kon. Vereniging „Oost en West" geeft admi raal C. E. L. Helfrich b.d„ oud-opper bevelhebber van de vloot in Zuid-Oost Azië, Vrijdag 21 October, 's avonds 8 uur in hotel „De Leeuwerik" een lezing over het onderwerp „De zee-oorlog 19411942 in Nederlands Indië in vo gelvlucht, ook in verband met de hui dige situatie". Vandaag 14 October is de heer H. Cramer, vakwerkman eerste klas en wonende Oranjestraat 125, vijf en twin tig jaar bij de Rijkstelefoon in dienst. De politie hield de 49-jarige los-werk- nian W. W. aan, die bij de Hoogovens in Velsen 50 kg. lood had gestolen. ZEGELS B, en W. stellen de raad voor aan het rijk voor de bouw van 14 duplex- woningen aan de Javalaan een bijdrage te vragen van f 138.000. De rente zal 4 pet. per jaar zijn. Gisteren stak het driejarig dochter tje van de familie S. te Heemstede plot seling en onvoorzichtig de Binnenweg over. Zy werd daarbij door een perso nenauto aangereden, bestuurd door de heer L. Het meisje liep een lichte her senschudding op en enkele schaafwon den, maar kon met een politieauto naar de ouderlijke woning worden ver voerd. De aanbieding van de drie gedenkra men van het comité „Heemstede Vrij" aan het gemeentebestuur zal plaats hebben op Woensdag 19 October, des middags 4 uur. Sedert jaar en dag is het gedeelte van de Hagelingerweg te Santpoort, gelegen tussen d'e Overbil&tweg en de Hoofd straat een ergernis van nagenoeg iedere weggebruiker, afgezien! dan van de voetgangers. Zelfs de meest solide fiets rammelt er op de klinkerkeiën en be stuurders van bakfietsen en handwa gens hebben er al menig zweetdrup peltje liggen. Hieraan gaat nu een eind'e komen, want sedert enkele dagen staan er op het trottoir tassen Waalsteen dik for maat opgesteld. De „kinderhoofdjes" zullen eerstdaags plaats maken voor de nieuwe stenen. Dat er dikke klinkers en geen gewone straatklinkers worden gebruikt bewijst, dat de gemeente de zaak goed wil aan pakken. Alleen is het jammer, dat de weg er niet te gelijkertijd eer. flink stuk verbreed kan worden. Dit zal voorlopig echter wel tot de vrome wen sen blijven behoren. B. en W. van Zandvoort achten het wenselijk dat een officiële vlag voor de gemeente wordt vastgesteld. Bij informatie bij de Hoge raad van Adel bleek dat voor Zandvoort nog geen vlag was vastgesteld. Deze instantie gaf tevens enkele richtlij nen welke bij het ontwerpen van vlaggen voor publiekrechtelijke lichamen in acht genomen moeten worden. Aan de raad wordt nu voorgesteld, de vlag van Zandvoort te doen bestaan uit een gele baan (boven) en een blauwe baan (beneden). De pastoor en de predikanten te Zandvoort hebben tot de gemeenteraad een adres gericht waarin geprotes teerd wordt tegen het houden van snelheidsraces op Zondag. Hierdoor wordt op zodanige wijze in de Zon dagsrust ingegrepen, dat daardoor zelfs de ongestoorde uitoefening der kerk diensten wordt belemmerd. Geraas en gedender der motoren, heel Zandvoort een parkeerterrein, spe ciale politiediensten voor de verkeers regeling, dat alles maakt zo schrij ven adressanten een Zondagsstem ming onmogelijk, terwijl daardoor ook de natuurlijke voorwaarde voor een ware Zondagsheiliging gaat ontbreken. Bovendien moeten vele bezoekers zó vroeg van huis gaan, dat voor hen van het bijwonen van een godsdienstoefe ning geen sprake kan zijn. Ook vele buitenkerkelijken beschouwen de Zon dag als een dag van retraite en con templatie. De geestelijke belangen mo gen niet wijken voor louter materiële en commerciële. Als belangrijke badplaats biedt Zand voort 's zomers toch reeds zo weinig Zondagsrust; alles wat deze toestand verergert moet zoveel mogelijk beperkt worden. Het adres besluit met het verzoek om deze wedstrijden, evenals in Enge land, voortaan op Zaterdag te doen houden. Van het bijna gereed zijnde complex van 49 woningen van de woningbouw- te Zandvoort zullen 9 woningen, gele gen aan de Bilderdijkstraat en Const. Huygensstraat, deze week betokken worden. De R.K. Montessori-kleuterschool te Aer- denhout wordt bezocht door een tiental leerlingen uit de gemeente Zandvoort (Bentveld). Het schoolbestuur heeft aan de gemeente Zandvoort gevraagd een bijdrage te willen verlenen in de onderwijskosten der Zandvoortse leerlingen. Aan de raad wordt voorgesteld het verzoek in te willi gen. B. en W. van Zandvoort hebben een nieu we salarisregeling ontworpen voor het per soneel van de openbare kleuterschool. De jaarwedden voor het hoofd f 2400f 3000, onderwijzeres f 1600f 2400 met akte B, en f 1400f 2200 met akte A, helpsters f 600— f 1200 en volontairs f 12 tot f 14 per week. Schik een beetje op, verzocht ik de mannen op de bank in het Bol werk. „Gaat niet", bromde een dikke. „Maar er is vanmiddag nergens plaats en ik wil toch ook wel even van het zomerse weer genieten." „Toe, Lewie, deine nou 'n endje, me neer heb ook de zon nodig. Kijk 'os hoe bleek ie ziet...." Daar zat ik dan ook op 'n bankje, prinsheerlijk, zorgeloos, evenals de spin in haar web tussen twee takjes tob 'b nog natte heester. „Weten jullie al, dat de P. B. O. er door is?" vroeg ik. „Watte?" vroeg Lewie. „Zo is dat bureau voor oorlogsmisda digers nou opgeheven", kuchte ouwe Manus, met zijn pruim balancerende. „Wel nee", ging ik rustig voort, „P. B. O. wil zeggen Publiekrechtelijke Be- drijfs Organisatie „O ja", vulde Lewie aan, „dat wil zo veel zeggen asdat het publiek het recht heeft zich met de bedrijven te bemoeien. Heel goeie maatregel. Daar binne de liberalen tegen, niet?" „Wat is nou vandaag de dag een libe raal", philosofeerde Tinus, die van 'n pensioentje 'n prettige ouwe dag maakte. „Zie je die grote spin, die op weg is om 'n armelijk vliegje in haar web op te slokken?", zei ik plechtig. „Zó was het nou vroeger en zo mag het nu niet meer zijn. En daarvoor is óók de P. B. O." DUBBELDXVANBEDDEN 25 jaar garantie, 85. WASSENAAR Jansweg t/o Station (Adv.) Aan de raad van Zandvoort wordt voor gesteld aan de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" een bouwvoor- schot van f 387.387 en een grondvoorschot van f 46.433 te verlenen voor de bouw van 38 woningen aan de Vondellaan. Verhoging presentiegeld B. en W. van Zandvoort stellen de raad voor, aan Gedeputeerde Staten te verzoe ken het presentiegeld voor raadsvergade ringen te verhogen van f 4 tot f 5 en voor commissievergaderingen van f 3 tot f 4. Een Amerikaans Superfort van het type B-50 is gisteren bij Newmarket (Enge land) neergestort. De twaalf inzittenden zijn allen om het leven gekomen. Het toestel stortte neer op een open stuk land bij Isleham, een dorp 16 km. ten Noor den van Newmarket. Nadat de bommenwerper een hooiberg geraakt had explodeerde de benzine. De hooiberg vloog in brand en het vuur had zich spoedig uitgebreid tot nabijgelegen hooibergen en boerderijen. Bij K. B. is vice-admiraal jhr. E J. van Holthe, chef marinestaf, met ingang van 1 October j.l. tevens lelast met de functie van bevelhebber der zeestrijd krachten. AAGTEKERK 12 v. Izmir. ABBEKERK 13 te Colombo. ALBLASSERDIJK 12 te Brownsville. ALHENA 12 te Bahia. ALNA- TI 12 v. Santos n. Montevideo. ALUDRA 12 v. R. Janeiro. AMSTELDIJK 12 te Gal veston. AMSTELKERK 12 te Accra. AM STELVEEN 12 v. Madras n. Calcutta. AR- KELDIJK 13 te N. York. ARMILLA 13 te Pladjoe. ATLAS 12 v. Gdynia n. A'dam. AXELDIJK 13 v. Bremen n. R'dam. BALI p. 12 Ceylon. BLOMMERSDIJK 13 te Bre men. BORNEO 13 te Khoralami. BREDA 13 te Curasao. CLEODORA 14 te Curasao verw. COLYTTO p. 12 Gibraltar. CONGO- STROOM 12 v. Dakar n. A'dam. CORILLA 13 v. Liverpool n. R'dam. DELFLAND 13 te Rio Grande. DELFTDIJK p. 12 de Azo- ren. ENA p. 13 Perim. ESSO A'DAM p. 13 Perim. FRIESLAND 12 te Surabaja. GANYMEDES 13 te Maracaibo. GAROET 13 te N. York. GORDIAS 13 te R dam. HERA p. 13 Ouessant. HERCULES p. 13 IJmuiden. HERSILLIA 13 V. Ponta del Gada. ILOS 12 v. Lumassol n. Alexandnë. JAARSTROOM 11 v. Takoradi n. Liberia. J. v. OLDENB. 13 v. Suez. JUPITER 13 te Pi raeus. K. ONNES 14 v.m. 3 u. te Liver pool. KEILEHAVEN p. 12 Las Palmas. KELBERGEN p. 13 Lissabon. K. AGOENG p. 13 Kaap St. Vincent. K. BAROE 13 v. Suez. K. GEDE 13 te Djeddah. LARENB. p. 13 Finisterre. LAURENSKERK 12 v. Ant werpen n. R'dam. LEUVEKERK 13 te Ge nua. LINGE 12 v. Toppella n. Zaandam. LOENERKERK 12 te Antw. MAAS 12 v. Houston n. N. Orleans. MAASKERK 13 te Takoradi. MADOERA p. 13 Gibraltar. MAL- VINA p. 13 Sabang. MARIEKERK 12 v. Hongkong n. R'dam. MELISKERK 12 v. Suez. MENTOR 13 te Algiers. MIDAS p. 13 Finisterre. N. AMSTERDAM p. 13 Li zard. ODYSSEUS 3 te Napels. ORESTES. 9 v. N. Orleans n. Curasao. ORPHEUS 12 te Tunis. PAPENDRECHT p. 13 Ouessant. P. LAUT 13 te Batavia. POLYDORUS p. 13 Lizard. PR. J. WILL. FRISO 12 te Quebec. PR. WILL. V p. 13 Belle Isle. RANDKERK 13 te Mombassa. ROEPAT 12 te Hamburg. RONDO 13 te S. Francisco. SALAWATI 12 v. Montreal n. Philadelphia. SARANGAN 12 te Batavia. SARPEDON 12 v. N. York n. W.-Indië. SCHIE 13 v. Fort Liberie n. Aruba. SLOTERDIJK 13 te Alexandrië. SOESTDIJK 13 te Galveston. SOMMELS- DIJK p. 13 Kaap Guardefui. ST. ARNHEM 12 te R'dam. ST. DORDRECHT 14 te R'dam verw. ST. LEIDEN p. 13 Dungeness 14 te R'dam. ST. MAASTRICHT 12 v. Lulea n. Bremen. STENTOR p. 13 Finisterre. TA- BIAN 12 te Aalborg. TABINTA p. 12 Perim. TARAKAN 12 v. Colombo n. Belawan. TARIA 12 te Abadan. TERNATE p. 13 Gi braltar. TIBA p. 13 Las Palmas. TOSARI 12 v. Belawan n. R'dam. TRITON 13 te Ma racaibo. VULCANUS 12 v. Gibraltar n. Haifa. WATERMAN 13 v. Batavia 6 Nov. te R'dam verw. WELTEVREDEN 13 te Singa pore. WICKENBURGH 12 te R'dam. WILL. RUYS 13 v. P Said WINTERSWIJK 13 Ie Ceuta. ZEELAND 13 te Basrah. ZIJPEN BERG p. 13 Kaap St. Vincent. (Van onze verslaggever) Dank zij een pientere tramconducteur, heeft de Amsterdamse recherche een falsificatie-centrale van rijksdaalder- biljetten kunnen opsporen. Van begin September af had de re cherche valse muntbiljetten van f 2.50 ontvangen, maar de bron kon niet wor den opgespoord, totdat de tramconduc teur, op het Damrak rqdend, een biljet ontving, dat hem niet echt leek. Hy liet het aan de wagenbestuurder zien, die ook meende, dat het vals was. Degene, die het had aangeboden, werd zenuw achtig en sprong van de tram, nage rend door de conducteur, die hulp kreeg van twee politie-agenten. Zy vonden de valse munter in een café in de Lan- gebrugsteeg, waar hij 17 valse munt biljetten onder een barkruk had ge worpen. Eerst gaf hij allerlei „verklaringen" voor het in het bezit hebben van net valse geld, maar tenslotte bekende hij, dat hij het zelf had gemaakt, tezamen met een andere Amsterdammer, een cartonnagewerker. die een kleine druk pers bezat. Voor de foto hadden ze een fotograaf in de arm genomen, die zij wijsmaakten, dat het ging om certifi caten voor de t.b.c.-bestrijding. Ze duwden daartoe een door hen opge stelde „Beschikking" van de minister van Financiën onder de neus van de fotograat en die vloog er in, evenals een copieerinrichting. die voor 't cliché zorgde. Totaal zijn enige honderden valse rijksdaalderbiljetten aan de man ge bracht, waarvoor de valse munters drie handlangers op het Waterlooplein had den opgescharreld, die eveneens gear resteerd zijn. De politie vond nog 50.000 a 60.000 biljetten, die wel gedrukt wa ren, maar nog gesneden en genummerd moesten worden. Er was papier besteld voor honderdduizend muntbiljetten. De cartonnagewerker had, angstig gewor den, zijn apparatuur in enige kisten bij een buurman verborgen, die hij had wijsgemaakt dat hij iets voor de be lasting-inspectie moest weghouden. De handlangers hadden de valse muntbil jetten voor 1.25 a 1.35 gekocht en o.a. op een kermisterrein in Amsterdam uitgegeven. In talrijke plaatsen van ons land zijn de valse rijksdaalders aange troffen. (Adv.) AMSTERDAM 13 Oct. 1949 De handel ter beurze had vandaag over het geheel weinig te betekenen. De bin nengekomen orders waren van geringe om vang en ook de beroepshandel toonde wei nig activiteit. Aand. Kon. Olie liepen tot 310% terug om op 311 te sluiten, waarmee het koers- avance van gisteren nagenoeg geheel ver loren is gegaan. Aand. Nijma moesten opnieuw enkele procenten prijsgeven. Aand. Intern. Viscose werden verhandeld ex-dividend 9 pet. op 147 tegen gisteren cum-dividend 158. Aand. Ver. Holl. Sig. fabr. boekten een licht avance van 2 pet. op 82, doch aand. Alg. Norit werden 6 .jet. lager aangeboden zonder dat kopers zich meldden. Ook de scheepvaartmarkt was niet geanimeerd. De Ind. fondsen verloren in sommige ge vallen 2 a 3 pet. De Staatsfondsenmarkt gaf hier en daar fractionele verbeteringen te zien. De dol larlening sloot op 93% of lager dan gis teren. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 14/10 3% Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 9718 97 ft 3 Ned. 62-64 bel. fac. 99 '4 Inschr. Grtbk.'46 3 pCt. 9654 96(8 Ned. Handel Mi), eert 162 A.K.U. 193 193% Van Berkels Patent 121 Calvé-Delft eert 151 Van Gelder 155 Kon. Hoogovens eert 209% Unilever cert 246% 246 Ned. Kabel 302 Philips 241% 241% Kon. Petroleum 311% 310 .Amsterdam" Rubber 145»/, 147% Holl. Amerika Lijn 170 Kon. N. Stoomb Mij 137»/4 138»% Ned. Scheepv Unie 163% 164% H.V.A. 164% 165 Deli Mij. eert. 144% 144% 13/10 Anaconda Copper 28 Bethlehem Stee] 29% Chrysler Corp. 53% General Electric 38 General Motors 65% Hudson Motors 14 Kennecott Copper Montgomery Ward 47% 51% North American Co 17'4 Radio Corp. 12% Republic Steel 21% Shell Union Oil 39% Southern Pacific 44% Southern Railway 33 Tidewater 24 U S Steel 24% ex cUv. 28% 29 54% 37% 65% 14 47% 52 17% 129» 21% 39 44% 33% 24% 24%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2