Zó is mijn zoon ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN Monetaire politiek besproken Benelux-conferentie Belgische eis brengt Nederland in moeilijke positie op een Noord-Atlantische verdediging BRITSE VERKIEZINGEN MOGELIJK IN MAART G INDONESIËRS BEREID TOT OPLOSSING SCHULDENVRAAGSTUK Indonesië zou een bepaald bedrag aan schalden overnemen Kanton gisteren verlaten? D.D.D. RESA - HILVERSUM Uitspraak van Attlee werd verwacht, doch baarde wel veel opzien Tsjoengking nationa listische hoofdstad Meer atoombommen in Amerika Prins Bernhard bij bedrijfspsychologen Arbeidsvoorwaarden voor spoorwegpersoneel VRIJDAG 14 OCTOBER 1949 PAGINA 3 GUNSTIG TEKEN Avondlyceum of.*. door CLARENCE BUDINCTON KELLAND Vertaling van H. DE CRAAFF Geen betrekkingen tussen Oost en West-Duitsland Nehroe spreekt voor Amerik. Congress India kan en zal niet neutraal zijn Diplomatieke status voor rode Chinezen te Parijs Radio Moskou vertelt: Tito wil Adriatisch Pact sluiten Wordt vervolgd) Ned. Vereniging spreekt zich uit Borstbeeld voor Plesman onthuld (Van onze politieke redacteur) LUXEMBURG, 14 Oct. 1949 Nadat de ministersconferentie van de Benelux de Donderdagochtend had be steed aan de samenstelling van de agen da en de indeling van de verschillende commissies, zijn in de namiddag de on derhandelingen eerst recht begonnen. De besprekingen concentreerden zich reeds direct op de kern van het gehele probleem, n.l. op de monetaire politiek, inzonderheid op de nadere precisering van de verzachting van de goudclau sule. In Belgische kringen wordt niet verheimelijkt, dat de formulering, welke Vorige week in Den Haag werd gegeven, zeer vaag is; zij wensten meer strin gente bepalingen. Het is niet moeilijk te voorspellen, dat deze eis de Nederlandse regering in een moeilijke positie brengt. De verhoging van de vrije invoer van Belgische goederen betekent op deze manier een sprong in het duister. Het is op dit moment n.l. nog niet bekend hoe de ontwikkeling zal worden, zodat Nederland eerst enige tijd de ontwik keling wil afwachten. Indien Nederland zich verbindt tot afgifte van goud, voelt de Nederlandse regering zich ook ver plicht woord te houden. Het standpunt van België mag echter niet verstaan worden als een streven zoveel mogelijk goud en dollars te ver zamelen. De Belgen zien n.l. het op- Werpen van goudafgite als een waar schuwingsteken, terwijl. Nederland weet, dat indien de goudclausule wordt aanvaard, di_t voor ons het afgeven van goud en dollars betekent. De Nederland se regering wil dit riscio wel aanvaar den indien dit klein lijkt; de moeilijk heid is echter dit nu reeds te berekenen. Het Nederlandse standpunt ontmoet bij de Belgen wel enig begrip. Vrijdagoch tend zullen de experts aan het werk Worden gezet om nadere berekeningen te maken. Daarnaast bestaat de vraag of België bereid is valuta van derde lan den voornamelijk pond sterling in betaling te aanvaarden. Dit is ge makkelijker te accepteren, indien op het hoofdpunt overeenstemming be staat. De situatie is inderdaad moeilijk, doch de vooruitzichten worden toch gunstig be oordeeld. Nederland kan b.v. wijzen op een prachtige politiek voor de be vrijding van zijn economie. Uiterlijk Januari zullen alle rantsoeneringen, uit gezonderd koffie, zijn opgeheven. T.a.v. de textiel kan worden opgemerkt, dat het aan te nemen is, dat na het vrij geven van dit product, de vrije invoer niet lang meer op zich zal laten wachten. Een ander punt blijft dan nog, n.l. de afschaffing van de subsidies, welke kwestie door de devaluatie in 'n ander licht is gekomen. Het lijkt waarschijn lijk, dat de afschaffing ervan door de genoemde gebeurtenis vertraagd zal worden, zo de subsidies zelfs niet voor lopig worden verhoogd, teneinde de aanvankelijke toeneming van de span ningen tussen loon- en prijspeil op te vangen. Het lijkt redelijk eerst defini tieve maatregelen te treffen, nadat de thans nog ongewisse toestand geconso lideerd is. Samenvattend kan derhalve worden gezegd, dat tegenover het Belgische on geduld de Nederlandse regering vast blijft houden aan een geleidelijke ont wikkeling. Nu minister Spitzen Donderdag avond in Luxemburg is aangeko men, kunnen Vrijdag ook de bespre, kingen van de commissie van de Water wegen beginnen. Het doel van deze be sprekingen is een commissie samen te stellen voor de verbinding van Antwer pen met de Rijn. De Belgische minister Seegers verklaarde geen bezwaren te hebben tegen de benoeming in deze commissie van een eerlijk tegenstander De plannen voor de verdediging van het Noord-Atlantische gebied zullen binnen zestig dagen aan president Tru man ter hand gesteld worden. Dit stond te lezen in een verslag, dat James Webb, de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, gestuurd heeft aan de senaatscommissie voor toewijzingen, waarin aangedrongen wordt om spoedig de 1.314.010.000 dollar beschikbaar te stellen voor het militaire hulpprogram ma. De Amerikaanse Senaat heeft bij handopsteking een aanvullend crediet van 741 millioen dollar geweigerd, be stemd voor de versterking van het Amerikaanse luchtleger. Zodoende dient de Amerikaanse luchtmacht zich tevre den te stellen met de benodigde credie- ten voor de oprichting en het onder houd van 48 gevechtsgroepen, terwijl de betrokken kringen er 58 hadden ge vraagd. als de heer Brautigam is; ondanks de oppositie uit Antwerpse havenkringen tegen het aanvankelijke voornemen van Nederland tot benoeming van de heer Brautigam. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen, isteren nam Attlee de voor een Britse premier zeer ongewone stap aan het land mede te delen, dat hij besloten had de verkiezingen niet in 1949 te doen plaatsvinden. De tekst van het communiqué luidde: „Met het oog op de storende uitwerking, welke het voortduren van gissingen omtrent een spoedige algemene verkiezing heeft op handel en industrie en op de nationale nijverheid, acht de eerste minister het juist het land op de hoogte te stellen van zijn besluit Z. M. niet te adviseren het parlement nog dit jaar te ontbin den Ofschoon er van verschillende kanten was aangedrongen op een dergelijke uit spraak, wekte zij toch veel opzien. De reden hiervan is deels het feit, dat be kend was geworden, dat Cripps en Bevan vóór spoedige verkiezingen wa ren, deels de omstandigheid, dat som mige van Engelands knapste politieke waarnemers menen, dat Attlee door het uitstellen van de verkiezingen de kansen op een terugkeer tot de macht van La bour aanzienlijk heeft verminderd. Want door de verkiezingsdatum te stellen in 1950 plaatst zich de Labourregering voor de noodzaak óf diep ingrijpende maat regelen te nemen ter overwinning van de grote economische moeilijkheden van het ogenblik, maatregelen, die niet zul len nalaten een wellicht grote ontevre denheid te wekken bij het electoraat, óf de moeilijkheden te ontlopen met het grote gevaar dat stijging van de levens- kosten en toenemende werkloosheid eveneens veel stemmen van Labour zul len vervreemden, om niet te spreken van andere, wellicht fatale gevolgen van ver dere aarzelingen, Attlee's besluit betekent inmiddels dat de wet welke het vetorecht van het Hogerhuis besnoeit en de wet op de na tionalisatie van staal en ijzer nu gered zijn en niet opnieuw aan het parlement behoeven te worden voorgelegd. Wat betreft de datum van de verkiezingen in 1950 is er weinig keuze. April en Mei zijn uitgesloten wegens provinciale en gemeentelijke verkiezingen, zodat de keuze waarschijnlijk zal gaan tussen Juni en Maart. Het is niet waarschijnlijk dat de regering de verkiezingen zal doen plaats vinden na de begroting in April, zodat Maart de beste keuze lijkt. Waar mede gehoopt mag worden dat er al thans voorlopig een einde is gekomen aan de nerveuze gissingen en voorspel lingen van de laatste tijd. Naar het A.N.P. uit doorgaans welingelichte bron verneemt hebben de Indone sische delegaties een gemeenschappelijk „aide-memoire" betreffende de schul denregeling ingediend. In dit aide-memoire zou het voorstel worden gedaan om ®en bepaald bedrag aan schulden door Indonesië te doen overnemen. Hieruit blijkt, dat Indonesië niet blijft vasthouden aan het aanvankelijk tijdens de conferentie op de Hooge Vuursche ingenomen standpunt, dat Nederland aan Indonesië een bedrag van 1700 millioen zou schuldig zijn. Wel wordt in het aide-memoire gesteld, dat men aan het toen verdedigde beginsel blijft vast houden, maar dat men bereid is tot een practische regeling te komen. Als alternatief wordt dan in het aide-memoire gesteld, dat men, indien bien op basis van het genoemde bedrag biet tot overeenstemming zou kunnen komen, het vraagstuk zal voorleggen ®an een neutrale buitenlandse commis sie, aan welker beslissing partijen zich t'ooraf gebonden verklaren. Van Nederlandse zijde is de sugges tie gedaan, het vraagstuk op korte termijn te doen oplossen door een com- biissie, bestaande uit de heren Hirsch- teld, Djuanda en Cochran. In kringen der drie delegaties wor den de wederzijdse voorstellen thans bestudeerd en men verwacht, dat zij op de vergadering van de financieel-eco- bomische commissie, in discussie zullen komen. Waarnemers zijn van mening, dat het als een gunstig teken moet worden beschouwd, dat de delegaties na een Periode van stilstand weer onderling over concrete voorstellen spreken. Naar wij van de zijde van de Indo nesische delegaties vernemen, zal de gehele tekst van de voorlopige staats- -lu telefonische berichten, die te Hongkong uit Kanton zijn ontvangen, pl^dt gemeld, dat de Chinese nationa- 'stische strijdkrachten Kanton gisteren erlaten hebben. De waarnemend president Li Tsjoeng en is per vliegtuig naar Kweiling ertrokken. Deze stad ligt in de pro- mcie Kwangsi. Er heeft zich daar een ger van 250.000 man gevormd uit depPen' kortelings verslagen wer- siIn een officieel decreet heeft de pre vent van nationalistisch China thans Paald, dat de hoofdstad met ingang an Zaterdag in het meer Westelijk ge- «-gen Tsjoengking is gevestigd. -De nationalistische autoriteiten te anton hebben een redelijke vredes- vereenkomst gesloten met de onder «mmunistische leiding staande legers, naar Kanton optrekken, aldus ver- eemt Reuter te Hongkong uit Chinese eon. De communistische troepen zou- he? ^ondag Kanton binnentrekken om - bestuur van de stad over te ne- Se November vertrekken een Zweed- n eeil Noorse en een Engelse professor tie i Queen Maud Land in het Zuid gen bied' Men bodPt oa- belangrijke gjsllVcns te verkrijgen over de geolo- ene geschiedenis van Zweden over afgelopen 50.000 jaar. regeling van de RIS begin volgende week gereed zijn en aan de Nederl. delegatie worden aangeboden. Waardevolle belangen Deze week is de subcommissie tot horen van vertegenwoordigers van „Waardevolle Belangen" begonnen met haar arbeid. Maandag werden verte genwoordigers gehoord van de „Persa- tuan Timur Besar" en de „Twapro". Donderdag werden gehoord vertegen woordigers van politieke organisaties van Tapanuli, Bengkoelen en Lampongs en voorts vertegenwoordigers van het Komite Ketatanegaraan Minahassa". Vrijdagavond zullen politieke organisa ties van Djamib, boven Palembang, In- dragiri en Sumatra's Westkust hun in zichten en opvattingen kunnen uiteen zetten. De subcommissie zal rapport uitbren gen van de resultaten aan de centrale commissie, vergezeld van een advies betreffende de vraag of en zo ja over welke onderwerpen aan de verschil lende vertegenwoordigers gelegenheid zal worden gegeven om hun opvattin gen nader uiteen te zetten. (Bekende Schriftelijke Cursus) Vraagt ons prosp. H.B.S. en Staatsexamen (Adv.) O Voort reden we, door de hitte. Het was te heet om te praten, om te denken zelfs. We kwamen door een stadje, Wicken- burg geheten, dat op deze tijd van de dag uitgestorven scheen. Weer slokte de woestijn ons op. De grimmige, naakte bergen sloten ons hoe langer hoe meer in. Na een half uur sloegen we een stof fige weg in en voor het eerst in rnijn leven besefte ik wat het woordstof" oe- tekent. De truck bonkte en hobbelde en schokte. Opnieuw namen we een zijweg, die niet veel meer was dan een wagen spoor. Het kronkelde en draaide, klom en daalde en nergens was enig spoor van leven te bekennen. De bodem kaatste de hitte onverminderd terug en de lucht was in trilling. De zweetdruppels ver dampten, zodra zij op de huid versche nen. Mijn mond, mijn keel, mijn neus gaten waren uitgedroogd. „Niet kwaad, die hitte,'* zei Straight. „De West-Duitse federale regering zal geen betrekkingen aanknopen met de nieuwe Oost-Duitse regering, maar haar bestaan volkomen negeren," aldus ver klaarde Jakob Kaiser, de West-Duitse mihister voor Duitse aangelegenheden, gisteren op een persconferentie. „Ik wil duidelijk doen uitkomen, dat wij niet bereid zijn met een ongekozen en communistisch beheerste regering besprekingen te voeren," zo zeid'e Kai ser. De bondsraad (senaat) van de West-Duitse bondsrepubliek zou een van zijn volgende vergaderingen! in West-Berlijn houden, om hierdoor op nieuw aan te tonen dat Berlijn bij de West-Duitse bondsregering behoorde. Britse functionarissen te Londen hechtten gisteravond niet te veel waar de aan de berichten uit Bonn, nat En geland en de Verenigde Staten hun be zwaren tegen de opneming van West- Berlijn als twaalfde staat in de West- Duitse federale republiek hadden laten varen. Het voornaamste Britse bezwaar te gen de opneming van Berlijn in de West-Duitse federale staa. is de bijzon dere positie van de in tweeën gedeelde stad, die het voor de geallieerden! niet mogelijk maakt in dezelfde mate van hun rechten op controle afstand te doen als in West-Duitsland. De West-Duitse regering zal het ge- allieerde hoge commissariaat verzoeken in te stemmen met spoedige vorming van een volledig functionnerend mi nisterie van Buitenlandse Zaken, zo deelde men in regeringskringen te Bonn gisteren mede. De consequentie van eert eventuele inwilliging van het West-Duitse ver zoek zal zijn een wijziging van het be zettingsstatuut en wel na September 1950. Daarin is namelijk een bepaling opgenomen, volgens welke het statuut voor September 1950 niet gewijzigo mag worden. Duurt maar van Mei tot November. Zo reden we een uur of anderhalf, ge durende welke tijd we door een nacht- merrie-achtig landschap van dorre, ver groeide, spookachtig mismaakte struiken trokken; toen hotsebotsten we tussen een paar houten staketsels door. We zijn op je land," zei Straight. ïk richtte mij op en keek om me heen. Er was niets veranderd. De bodem was nog droog en slechts spaarzaam bezet met cactussen en wat struikgewas. „Waar begint het gras?" vroeg ik. „Nergens," zei Straight. „Hier zijn we er." l,Wou je zeggen, dat de hele ranch zo is?" „Op sommige plaatsen nog erger." „Maar het vee dan?" vroeg ik. „Wat moet dat eten?" „Wat het vindt," zei Straight. „Ik zei immers, dat er droogte heerst." „Waar zijn de koeien?" vroeg ik. „In de schaduw van de struiken voorzover er schaduw is." „Maar ik heb nergens nog een beest gezien," zei ik. „Je bent hier niet op het weiland van een keuterboertje," zei hij. „Zet vijftien of achttien koeien op twintig hectare land met cactussen en struiken en je bent ze in een ommezien uit het oog verloren." „Betekent dat, dat er maar vijftien koeien op zo'n groot oppervlak grazen?" „Met deze bodem kun je je niet meer permitteren," antwoordde hij. „Dat wil zeggen, in een goed, nat seizoen. Met droogte staan de zaken natuurlijk an- 53. Eric gunde zich geen ogenblik meer om na te denken. Zijn makker bevond zich in onmiddellijk lijfsgevaar! Snel wierp hij zijn boog weer om zijn schouder en rukte zijn zwaard te voorschijn. Met enkele formidabele sprongen ijlde hij de steile trappen af. Hij kwam met een laatste wilde sprong op de begane grond terecht, net tussen de Chinezen en Tai. De laatste maakte meteen van de gelegenheid gebruik en rende er vandoor, zijn geliefde wijnkruik stijf tegen zich aangeklemd en in zijn andere hand zijn strijdhamer zwaaiend. „Houd hen tegen, vriend!" riep hij angstig. „Houd hen tegen! Ik maak een aflei dende beweging!" En zo snel als zijn benen hem dragen konden, spoedde hij zich weg, de ondoordringbare schaduwen tussen de druipsteenvormingen aan de kant tegemoet. Intussen trad Eric, zijn breed zwaard dreigend opgeheven, de beide zwaardvechters tegemoet. De moed ontzonk dezen toen zij zagen hoe de Noorman hen uitdagend en zich van zijn kracht bewust aanzag. Vanuit de hoogte klonk de woedende stem van Ts'au Ts'au. „Grijp die onverlatenschreeuwde deze. „Grijp de onwaardigen, die het waagden de Grot van de Groene Magiër binnen te dringen!" De ene zwaardvechter drong schuw achter zijn metgezel weg. De laatste zag zich aldus alleen tegenover de Noorman staan. Met de moed der wanhoop hief hij zijn wapen op en sloeg toe. Handig ontweek Eric de aanval. Slechts enkele malen ketsten de zwaarden tegen elkaar, dan was de strijd al beslist. Gedurende een ondeelbaar ogenblik verzorgde de Chinees zijn dekking niet goed en onmiddellijk stootte Eric met volle kracht toe. De man stootte een gil uit het was zijn laatste geweest. Eric keek rond waar de andere belager was gebleven. Na enige moeite kreeg hij hem in het oog. De man had zich ergens in de schaduw teruggetrokken en poogde een omtrekkende beweging te maken teneinde de Noorman van achteren te kunnen benaderen. Met forse sprongen ijlde Eric op hem af. De beide zwaarden kruisten elkaar en de Noorman wilde juist een van zijn korte, wilde stoten uitvoeren, die zijn naam als zwaardvechter zo gevreesd hadden gemaakt, toen opeens vanachter een rots een hand te voorschijn kwam, die krampachtig een knots vasthield. Met een doffe slag sloeg de knots neer op de schedel van de zwaardvechter, die als door d# bliksem getroffen, zonder nog een geluid te geven, in elkaar zakte. Met een triom- fantelijk grijnzend gezicht kroop Tai te voorschijn. „Ge herinnert u wellicht mijn uitspraak, mijn dappere vriend, tijdens onze eerste kennismaking?" vroeg hij met glinsterende oogjes. „Een wijs man vecht immers nooit tegen een meerderheid; hij verslaat altoos de laatste tegenstander!" Pandit Nehroe, de minister-president van India, heeft gisteren onder luide toejuichingen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verklaard, dat In dia „niet neutraal kan en zal zijn als vrijheid en recht worden bedreigd en agressie plaats heeft." Nehroe, die een bezoek van een maand aan de Verenig de Staten brengt, sprak in beide huizen van het Congress en ontving beide ma len een enthousiaste ovatie. Hij be schreef de basis van India's buitenland se politiek in rondborstige bewoordin gen, die herhaaldelijk applaus ontvin gen. O.a.. zeide hij: „Wij zijn niet blind voor de werkelijkheid en evenmin wil len wij berusten in enige aanranding van de vrijheid der mensen, van welke kant deze ook moge komen." Na zijn toespraak tot het Congress heeft Pandit Nehroe zijn eerste offi ciële bezoek gebracht aan de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dean Acheson. Hij verklaarde na afloop, dat er „over niets speciaals" ge sproken was. Het onderhoud had een uur en twintig minuten geduurd. Na hun onderhoud hebben Acheson en Nehroe nog 45 minuten met president Truman geconfereerd. Hierna zei Neroe, dat hij naar Amerika was gekomen om algemene besprekingen te voeren en dat de ambassadeur van India en anderen zich in Washington bevinden, om zich met speciale zaken bezig te houden. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld, dat het personeel van de Chinese ambassade te Parijs, dat zich deze week achter Mao Tse Toeng heeft geschaard, zijn persoon lijke diplomatieke status zal behouden. Er is de zes betrokken ambassade-leden echter op gewezen, dat dit „een daad van beleefdheid is en dat de diploma tieke status zal worden ingetrokken, zo dra men zich bezig gaat houden met politike activiteit of propaganda". Joegoslavië heeft gisteren een nota gezonden aan de Bulgaarse legatie in Belgrado, waarin formeel wordt ver klaard, dat het opzeggen van het vriend schapsverdrag met Joegoslavië door Bul garije slechts een excuus was om ver dere onvriendschappelijke daden tegen de regering van maarschalk Tito te kun nen stellen. HET HERSTEL VAN DE GROTE VERKEERSBRUGGEN T- PA -49*08 KAMPEN JAN. »e ORDHOLLAND DEVENTE SEPT.'48 ZUTFZN JAK 46 ZUIDHOLLAND -0EC49 (FEBR.46Ï ARNHEM "•-V jan:'47 JULI'48 M.— fWjUÜJuIl iSDEAfHEDEL (JAK'48) RDJKKËÏZËRSVEER JAN.47 (JAN/46 OCT. 471DEC.45) SEPT'48 NOORDBRABANT DATA GEVEN DE WEDER INGEBRUKSTELLING AAN. LIMBURG MAASTRICHT Den'45 DATA GEVEN DE VOORLO PIGE WEDER INGEBRUIKSTELLING AAN De gemengde atoom commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat heeft gisteren in een rapport medegedeeld, dat de Ver. Staten op het gebied van de atoomenergie steeds groter vorderingen maken en dat hun voorraad atoombommen een machtige factor vormt ter afwering van een aanval op het land. David Lilienthal, de voorzitter van de Ame rikaanse commissie voor de Atoomenergie., heeft verklaard, dat er minder geheimhou- Pandit Nehroedie gisteren voor het Amerikaanse Congress sprak, werd van het vliegveld afgehaald door president Truman. Nehroe is, in gezelschap van zijn zusterop een goodwill-missionin de VerStaten, ding omtrent de atoombom dient te zijn Hij gaf Amerika de raad geen tijd te ver liezen, om een groter gebied van samen werking in atomische zaken met Engeland en Canada te bereiken. In een toespraak verklaarde hij verder, dat 't nieuws van de atomische explosie m Rusland betekent, dat „we moeten ophou den met dat zinneloze vastzetten van ons zelf door die uiterste geheimhouding, waar toe wij gedreven zijn een geheimhou ding welke onze eigen technische vooruit gang en onze eigen defensie belemmert". Lilienthal ried aan, dat de Ver. Staten, En geland en Canada gaan samenwerken op de basis van het meest rationele en doeltref fende gebruik van de gecombineerde brainpower en materialen der drie landen. In een uitzending van radio Praag werd een bericht van Radio-Moskou geciteerd, waarin gezegd werd, dat Tito aan de Amerikaanse congresleden, die krat geleden een bezoek aan Bel grado gebracht hebben, voorgesteld heeft de leiding te nemen bij het op stellen van een Adriatisch pact, dat actief zou samenwerken met het Noord-Atlantisch pact. Volgens het bericht zou Tito Amerika het gebruik van verschillende Joegoslavische eilanden in dë Adriatische zee voor militaire bases aangeboden hebben. ders. Het weer, dat is hier het grote pro. bleem." Een ontzaglijke moedeloosheid beving mij Bij die gruwelijke hitte en in dit troosteloze landschap had ik het gevoel alsof ik het einde van de wereld bereikt had. Ik was boos op vader, omdat hij me naar zo'n uithoek had toegestuurd. Of schoon hij waarschijnlijk even weinig op de hoogte was geweest als ik. De toe komst scheen voor mij slechts eenzaam heid en verveling te bevatten. Maar ik had beloofd het een jaar lang te pro beren! „Makkelijk schijnen jullie het hier niet te hebben," zei ik. „En nooit gehad ook," antwoordde hij kort. De weg liep langs een rotsrand en Straight liet de truck stoppen. Hij maak te een breed gebaar met zijn arm. Be neden ons lag een grote komvormige "laagte, honderden meters breed en zo glad en vlak als een biljarttafel. Daar middenin liep iets, dat klaarblijkelijk een stroombed moest voorstellen en af en toe kon ik tussen de rotsblokken op de bodem een miezerig straaltje water ontwaren. „Dat is ons geluk," zei Straight. „Al kunnen de koeien niet eten, ze kunnen drinken." In de laaiende zonnehitte kon ik ver scheidene gebouwen onderkennen. Het waren de stallen, het slaaphuis, de hooi schuur en het hoofdgebouw, samenge- groept onder een eenzame populier. zamer plaats gezien. Wat ook de schoon heid ervan mocht zijn, die middag wa ren mijn ogen er blind voor. Voor mijn vermoeide, brandende ogen was het een tafereel, uit Dante's pen gevloeid. „Een flinke stortbui zou de boel een heel ander aanzien geven," zei Straight. Wij daalden af naar de ranchgebou- wen. Straight wekte Bunny, die zich welgemoed en met de ogen knipperend op de grond liet rollen. We droegen mijn spullen in het grote woonvertrek en vandaar naar een vierkante, niet slecht gemeubileerde slaapkamer, die voor mij bestemd was. Binnenin het huis was het koeler. In een van de ra men bevond zich een soort ventilator, die koele lucht door het huis deed cir culeren. „Je zult wel een douche willen ne men", zei Straight. „Gelukkig hebben we in de grote tank nog wat water over". Hij liep naar de deur. „O, daar is de krant, althans wat er van ove' is". Rechts onderaan op de voorpagina stond een New Yorks bericht, dat mijn aandacht trok. Erboven stond een sen sationele, vetgedrukte kop: Politie zoekt vestzak-Venus, en het bericht zelf luid de: „Roodharige Vivien Long, die door haar kennissen de „Vestzak-Venus" wordt genoemd, wordt momenteel ge zocht door de politie van acht staten. Men verwacht van haar verklaringen in verband met Dat was alles. De rest was afge scheurd. Doch die beschrijving, hoe so ber overigens, klopte. Ze klopte name- Ruige, barse bergen omsloten de vallei. n Nooit had ik een eenzamer, onherberg- lijk met Maggie Jones en dit bericht be- ze te vinden Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. tekende een verklaring voor haar vrij postig binnendringen in mijn treincou- pé. Ongewild en onbewust had ik een misdadigster helpen ontvluchten. De ranchgebouwen stonden op een uitgestrekte vlakte. Een gedeelte hier van werd bewaterd door een kleme ir rigatiegreppel, die zijn oorsprong in ae rivier vond. Naar het Westen toe lag een stuk grond, dat dicht met struik gewas begroeid was. Aan de overzijde van de rivier, vóór dat de bergwand loodrecht oprees, lag eveneens een vlak te, wel wat hoger, maar even afgeplat eii een goede honderd hectaren groot. Het was een verlaten, doch in zijn troos teloosheid groots landschap. Ik voelde me er klein bij worden. Hier was alles geweldig en aangrijpend. Ik liep met Straight naar de rivier. Een stroompje water murmelde tussen en over de stenen van de bedding. Straight scheen weinig opgewekt. Elk ogenblik keek hij omhoog naar de lucht, maar geen wolkje, dat enig vooruit zicht op regen opende. „Waarom staan er zoveel beesten in de kraal?", vroeg ik. „We proberen ze erdoor te halen. Met hooi en koeken". „Bedoel je, dat ze anders verhonge- ren?" „Inderdaad. Bekijk ze maar eens! Be kijk die koeien eens stuk voor stuk. Geraamtes. Geen spiertje vlees zit er aan. Ik ben bang, dat we er een stel letje weg moeten brengen om eten voor (Van onze Utrechtse correspondent) Op de drukbezochte vergadering van de Nederlandse Vereniging voor Be drijfspsychologen, die Donderdag te Utrecht werd gehouden, was ook Prins Bernhard in zijn functie van ere-voor- zitter der vereniging aanwezig. In zijn openingsrede wees dë voorzitter, prol dr. J. Waterink, er op, dat zich ten aan zien van de personeelsproblematiek nog veel mogelijkheden voordoen, hoewel het soms lijkt, dat in de grote bedrij ven door de vervolmaking van het technisch en organisatorisch apparaat het uiterste reeds is bereikt. Dr. J. Lubsen, directeur van het psy chotechnisch laboratorium der ge meente Amsterdam, wijdde een be schouwing aan de ontwikkelingsgang bij het psychotechnisch onderzoek van de mens voor het bedrijf. Spr. memo reerde, hoe in het begin van deze eeuw slechts proeven op de zintuiglijke ge voeligheden werden genomen, doch een onderzoek naar de persoonlijkheid ach terwege bleef. Sindsdien raakte men er echter van overtuigd, dat rekening gehouden moet worden met het karak- ter van de onderzochte, waarbij de vraag zich voordoet, welk karakter voor 'n bepaald werk geschikt is. Ook het milieu, waarin de onderzochte per soon terecht komt, dient de psycholoog te kennen; eerst dan zal hij een pro- motielijn kunnen vaststellen. Voor zijn vertrek sprak Prins Bern hard een kort woord: daar de voort schrijding van de industrialisatie voor het evenwicht van onze betalingsbalans van zo grote betekenis is, wordt het voor de vergroting van de arbeidspro ductiviteit zeer noodzakelijk, dat dë mens daar wordt geplaatst, waar hij zijn werk goed en met vreugde kan verrichten. Het werk der vereniging voor bedrijfspsychologen achtte de Prins hiervoor zeer belangrijk. Tijdens de middagzitting sprak dr. J. L. M. Herold uit Maastricht over de systematische toepassing van de psy chologie in het bedrijf. Nadat Dinsdag en Woensdag de afde lingen van resp. de Protestants-Chris telijke Bond en de R. K. Bond van Spoorwegpersoneel dë herziening van de arbeidsvoorwaarden hadden be sproken. kwam Donderdag de Neder landse Vereniging van Spoor- en Tram wegpersoneel in vergadering te Utrecht bijeen om dit onderwerp te behandelen. De besturen der spoorwegafdelingen van de Nederlandse Vereniging behan delden eveneens het verloop der onder handelingen over het nieuwe Reglement Dienstvoorwaarden en dë als gevolg hiervan ontstane situatie. Aan het slot der uitvoerige bespre kingen is een resolutie aangenomen waarin ernstige teleurstelling en ont stemming worden uitgesproken over de wijze waarop van de zijde der bedrijfs leiding het overleg is gevoerd over de, naar de mening van de Nederlandse Vereniging, redelijke voorstellen van de Personeelsraad. „De opvatting, dat de algemene economische omstandigheden van het ogenblik bijzondere moeilijk heden scheppen om tot afdoende maat regelen te komen, wordt echter on derschreven. Daarom wordt goedge keurd, dat de besprekingen over R.D.V.- herziening thans worden aangehouden," aldus de resolutie, „totdat naar het oor deel van het hoofdbestuur de bestaan de onzekerheden zijn opgeklaard." Donderdagmiddag is in de hal van het hoofdkantoor van de K.L.M. in aan wezigheid van Prins Bernhard de le den van de raad van bestuur en de raad van commissarissen van de K.L.M. aan dr. A. Plesman een borstbeeld! aange boden. De heer F. H. Fentener van Vlissin- gen, voorzitter van de raad van com missarissen, gewaagde in zijn toespraak van het grote werk, dat dr. Plesman in de afgelopen dertig jaren niet alleen voor dë K.L.M., maar ook voor de luchtvaart in het algemeen en ons va derland heeft gedaan. Na zijn toespraak verzocht hij mevr. Plesman het doek, dat het borstbeeld omhulde, weg te ne men. In zijn dankwoord verklaardë dr. Plesman te hopen dat de goede samen werking tussen commissarissen, raad van bestuur en directie zou leiden tot een nog grotere bloei van de K.L.M. en dat het werk van de burgerluchtvaart in Nederland het verbond van het rijk hier en overzee ten goede zal komen. Het borstbeeld van dr. Plesman is vervaardigd door Marion Gobius. BU de manoeuvres, die in de Britse zone van Duitsland worden gehóuden, is een Britse officier aan verwondingen bezweken. Aan de manoeuvres nemen 42.000 man deel, o.w. ook Amerikanen, Fransen, Belgen en Noren. Generaal de Lattre de Tassigny, opperbevelhebber van de West-Europese grondstrijdkrach ten, is over het verloap der oefeningen zeer tevreden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3