DE EERSTE ATOOMEXPLOSIE IN RUSLAND GESCHIEDDE 10 JULI J.L. Caféhouder doodgeslagen Ilse Koch zal Zondag haar straf hebben uitgezeten [vÏEER 1 GEEN WBBR P.T.T.-ers in de rol van detectives bommen slechts 20 a 30 per jaar Rode legers in Kanton Ontploffing in Technische Hogeschool ZIJ. DIE VIELEN Zelden raakt een brief bij Posterijen zoek de Een minaat voor twaalf Productie van „uraniam-platoniam"- UNCIGAATBEMIDDELEN Ernstig vuistgevecht in de hoofdstad Beschuldigd van 29 moorden Het weer Ingenieur gedood en drie gewonden Vreemde adressen Kath. Centrale voor hoofdarbeiders? Tot hoofd en hart J ZATERDAG 15 OCTOBER 1949 73ste JAARGANG No. 24590 RUSSISCHE MAJOOR ONTHULT ATOOMGEHEIMEN Atoomfabrieken staan in Siberië in kwestie Midden-Java Uitslag NIWIN-loterij Solex-fietsen en de voorrang Doch zig zal opnieuw terecht staan voor Duitse rechtbank De toekomst van de dollar ERRES Producten**" zijn onveranderlijk goed l ETALAGEVERLICHTING OP HALVE KRACHT BOTSING IN DE MIST Eén dode., twee zwaar gewonden Ach Tante Poszie m as jeblieft terecht te brengen Mogelijk federatief verband met K.A.B. R. T. C. 1 November beëindigd Doorgaande treinen via Amsterdam MIST BELEMMERT LUCHTVAART BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumohlusstr. 45. tel 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Run, Wnd. hoofdredacteurs W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter» hooqte. Inqezonden mededelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m -hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer «eek, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. De eerste atoomexplosie in de Sovjet-Unie heeft in het bijzijn van maarschalk Joseph Stalin op 10 Juli van dit jaar plaats gehad in de Oest Oert-woestijn, aldus heeft majoor Boris Siloff, gewezen officier in het Sovjet-Russische leger, volgens het persbureau United Press aan een correspondent van Paris Presse meegedeeld. Majoor Siloff heeft in Juni van dit jaar Oost-Duitsland verlaten met het plan naar Zuid-Amerika uit te wijken. De eerste explosie was een proefneming met het eerste prototype van de atoombom. Zij leverde bevredigende resultaten op. letterlijke zin door gehypnotiseerd. Hij leest zeer veel populaire brochu res over het atoomvraagstuk, die spe ciaal voor hem worden geschreven. Op ongunstige rapporten reageert hij zeer heftig. Zo is het ook te verklaren, dat Kapitza na de mislukkingen in 1947 en de catastrofale ontploffingen in de opslagplaatsen in Medvedovka in ongenade is gevallen. Gedurende de week die volgde op de eerste explosie, werden proeven ge nomen met twee andere prototypes, die waren voorzien van zogenaamde „regel bare tijdschokbuizen." Beweerd werd, dat met dergelijke schokbuizen explo sievertragingen van drie tot vijf etmalen geregeld konden worden. Alle ontplof fingen vonden plaats in het uiterste Zuid-Oosten van de Oest Oert-woestijn, ten Oosten van de Kaspische Zee in de Sovjetrepubliek Kazakstan en Oesbe- kistan. Stalin stond er op de ontploffing mee te maken, in weerwil van de lange treinreis. Zoals bekend reist hij sinds geruime tijd niet meer per vlieg tuig. Verschillende leden van het Polit bureau, o.w. L. P. Beria, K. E. Worosji- loff, A. I. Mokoyan en Nikolai Boelga- nin. waren ook aanwezig. De leiding bij het experiment had prof. Abram Fedorowits;' Joffe, de vice- voorzitter van de commissie voor atoomonderzoek. Hij werd bijgestaan door de assistenten Vaviioff, Khlovine, Soubotine, Skobeltzyn, Zaitzeff en door verschillende Duitse geleerden, zoals Gustaf Hertz, Alfred Schmitt er baron Manfred von Ardenne. Laatstgenoemde was tijdens de glorietijd van Hitier lei der van het bekende proefstation Pee- nemünde. Om een aanvang te kunnen maken met productie van atoombommen op grote schaal was perfectie van een pro totype een allereerste vereiste. Daarom kon met massaproductie pas worden be gonnen na Juli van dit jaar. De Sovjet-Un.< beschikt thans over twee „atomische mengsels", n.l. het normale mengsel, d.w.z. uranium 235 en Plutonium, een „tweede mengsel", dat oestaat uit thorium en brevium. Niet- 'egenstaandë alle Russische pogingen omvatten de uraniurareserves van de bovjet-Unie minder dan een derde van die oer Angelsaksische -anden. Wel mag aangenomen worden, dat de Sovjet- Unie de grootste thoriumreserves van de wereld bezit. Het staat vrijwel vast, dat Rusland per jaar niet meer dan twintig a dertig „ura- nium-plutonium"-bommen kan produce ren. lie productie van „thorium-brevi- um"-bommen daarentegen zal een hoogte van ca. 150 per jaar bereiken. Daarbij moet echter niet uit het oog worden ver loren, dat laatstgenoemde bommen bij lan ge na niet zo krachtig zijn als de „gewo ne" atoombom, die Japan op de knieën heeft gebracht. In weerwil van allerlei publicaties moet worden gezegd, d?t de Sovjet-Unie geen bommen gefabriceerd volgens het zgn. wa terstofprincipe bezit. Ten tijde van mijn verblijf in Centraal- Azië en Siberië, aldus Siloff, heb ik verno men dat onze contraspionnagedienst, die zijn hoofdkwartier heeft in Tasjkent, ver schillende malen meldingen heeft ontvangen over vliegtuigen van onbekende nationali teit, die over gebieden vlogen welke „atoominstallaties" bezaten. Men ontdekte, dat de vliegtuigen uit de richting van de Iraanse grens kwamen en dat zij hun koers over de verschillende centra van atoomonderzoek zodanig namen, dat zij in opklimmende reeks alle stadia van het onderzoek passeerden. Misschien zijn ze opgestegen van een vliegveld in Iran, mis schien ook kwamen ze van Bahrein, waar Zoals bekend de Amerikaanse luchtmacht een sterke basis heeft. In Siberië bevinden zich drie op slagplaatsen voor atoom-grondstoffen, speciale fabrieken voor het vervaar digen van atoombommen en montage werkplaatsen. Stalin heeft de opperste leiding bij de productie van atoom bommen bij het atoomonderzoek, maar in feite berust de leiding bij zijn twee onmiddelijke medewerkers, Lavrenti Beria voor de politieke zjjde en prof. Joffe voor de wetenschap pelijke zijde. Stalin wordt er in Het schijnt wel zeker dat de Duitse geleerden in theoretisch opzicht niet ge lijkwaardig waren aan Kapitza, die een leerling is van Rutherford, of Joffe en de andere vooraanstaande Russische atoomgeleerden. Toch hebben de Duit- sers, en in het bijzonder baron Von Ardenne, zich kundige technici getoond, die in minder dan twee jaren veel heb- oen bijgedragen tot de perfectie van de atoombom. De Sovjet-Unie heeft in haar commu niqué niet erkend, dat de explosies van 10 en 17 Juli 1949 proefnemingen met atoombommen waren, omdat dan zou zijn bevestigd, dat Rusland geen voor raad atoombommen bezat. De leiders van de Sovjet-Russische regering heb ben steeds gevreesd, dat een conflict voortijdig zou kunnen ontstaan, indien de tegenpartij zou weten, dat de Sov jet-Unie geen atoombommen in voor raad had. De UNCI heeft, aldus meldt U.P. uit Batavia, bekend gemaakt, dat zij aan de Nederlanders en de Indonesiërs voorstellen zal overleggen in een po ging de impasse te doorbreken over de vaststelling van contrólezones op Java en Sumatra. Een republikeins woordvoerder heeft medegedeeld, dat de republikeinen vasthouden aan hun eis, dat de Neder landse strijdkrachten zich moeten te rugtrekken uit de voormalige republi keinse gebieden op Midden Java. Oost-Java blijft het gebied, waar de meeste spanning heerst. De toestand al daar boezemt de republikeinse regering de grootste bezorgdheid in. Dat is de kern van de nota, die de republikeinse minister van landsverde diging heeft doen toekomen aan de H.V. Vrijdagavond heeft een vechtpartij in het café „Mexico City" in de Warmoes straat te Amsterdam tot gevolg gehad, dat de 24-jarige G„ van beroep kok, in de buurt beter bekend als „Haagse Appie", de 52-jarige caféhouder R. heeft doodgeslagen. Omstreeks 9 uur voor zover thans bekend, want de politie heeft de ver horen nog niet beëindigd is de dader, die toen al sterk onder invloed van drank verkeerde, het café binnengeko men met een vriend, die vaak harmonica speelt en ook die avond zijn instrument bij zich had. De caféhouder, die geen muziekvergunning heeft, verzocht de gasten niet te spelen, omdat hij anders moeilijkheden met de politie zou kun nen krijgen. Dit verzoek was de Tieren niet welgevallig. Bovendien was „Appie" reeds in een bijzonder slecht humeur, omdat de buffetjuffrouw, met wie hij enige tijd zeer goed bevriend was ge weest, geen verdere prijs op zijn atten ties stelde. De caféhouder, die ernstige moeilijkheden zag komen, ging naar bui ten om de hulp van de politie in te roe pen. Op straat nam een burger op zich naar het bureau te gaan en de café houder keerde naar zijn zaak terug. Toen hij het café oinnenkwam pakte de kok hem vast, gooide hem in een hoek en sprong boven op hem. G. be- (Van onze Haagse redactie) De trekking van de tweede Niwin- loterij, waarvan de opbrengst bestemd is voor de welzijnsverzorging der mi litairen in Indonesië, heeft dezer dagen te. Amsterdam plaats gevonden. De hoofdprijs, een luxe auto, merk Ci- troën, is gevallen op no. 672972. De tweede prijs, een jaar gratis leven, viel op no. 215471. De gelukkige bezitter van lot no. 923003 kan een hoender park komen afhalen. De klachten van het motorwegverkeer over het voorrang nemen van de popu laire gemotoriseerde fietsen (Velo- So lex en andere) nemen, naar de KNAC bericht, hand over hand toe. Bestuur ders ven vrachtauto's, bussen, personen auto's en motorfietsen kunnen dikwijls niet tijdig onderkennen, dat zij met zulk een motorvoertuig te doen hebben, waardoor grote risico's ontstaan en on gelukken niet zullen uitblijven. De KNAC raadt daarom bestuurders van rijwielen met motor dringend aan, zolang de regel „snel verkeer gaat voor langzaam rijverkecr" bij kruispunten en dergelijke in ons land van kracht blijft, zich ook bij de voorrang te ge dragen als fietsers en dus snelverkeer voorrang te verlenen. Ilse Koch, de beruchte misdadige fi- Suur uit het concentratiekamp Buchen- ^a|d, zal Zondag om middernacht haar yonnis van vier jaar wegens oorlogs misdaden hebben uitgezeten. Doch Maandagochtend zullen de Duitse auto- 'teiten komen opdagen bjj de door de nierikanen bestuurde gevangenis te Landsberg in Beieren, waar Adolf Hit- r „Mein Kampf" schreef, en Ilse mee- emen naar hun eigen gevangenis te eh bij München. Daar moet zij proces voor de Duitse rechtbank «wachten, waarin zij beschuldigd zal orden van 29 moorden en honderden wandaden begaan te Buchenwald. Sedert het Amerikaanse leger haar in 11 /P r 1945 oppakte in een straat te ^Udwigsburg is zij steeds een bron van mst en felle critiek geweest. Ilse en an dere beulen van Buchenwald kwamen n de lente van 1947 voor de Amerikaan- dV°T, er' Het proces had tot resultaat geraJw levensl,a"g kreeS en tijdelijk g raakte zij in het vergeetboek, tot zij j-p Sevangenis verwisselde voor het zie- Onu!iV!S van Landsberg, waar zij een Wettige zoon het leven schonk. Doch de beruchte weduwe van SS-kolonel Karl Koch was nog niet aan het eind van haar latijn en werd aanleiding tot de felste critiek die ooit over de Ame rikaanse bezetting was uitgegoten. Op 8 Juni 1948 wijzigde generaal Lu cius Clay, op advies van rechtskundigen van het leger, haar vonnis in vier jaar gerekend vanaf de dag van haar arres tatie. Clay en zijn rechtskundigen wa ren tot de conclusie gekomen dat er geen bewijs was, dat Ilse mensenhuid had gebruikt voor het vervaardigen van schemerlampjes enz. en dat zjj niets an ders op haar kerfstok had dat zulk een zware straf als levenslang rechtvaar digde. Wekenlang werden Clay en het leger door de Amerikaanse en Europese kran ten gekastijd en er kwam tenslotte een Senaatscommissie van onderzoek, die een nieuw proces adviseerde, hetzij door het leger of door een Duitse autoriteit. Als gevangene is Ilse later geen pro bleem meer geweest. Zij gebruikte haar vrije tijd om Engels te leren en hield zich ook verder buiten moeilijkheden. Het leger zal desniettemin blij zijn haar kwijt te raken, zo blij, dat verwacht wordt dat de gevangenisautoriteiten haar Maandag voor dag en dauw aan haar landgenoten zullen overgeven. werkte R. dusdanig met zijn vuisten, dat deze laatste vrijwel onmiddellijk aan de gevolgen overleed. Cafébezoe kers, onder wie de harmonicaspeler, hebben nog getracht de vechtenden te scheiden, doch het mocht hun niet ba ten. Vrijwel onmiddellijk nadat het on geluk was gebeurd, kwamen de ge waarschuwde politieagenten het café binnen. Te laat helaas. Zij konden niet anders doen dan G. arresteren. Volgens Agefi heeft Joseph Lawrence, bekend New-Yorks bankier, vice-presi dent van de Empire Trust, verklaard, dat de Associatie van bankiers van de provincie Maine niet verwonderd zou zijn indien de V. S. binnen de eerste twee jaren de dollar zouden devalue ren. Lawrence voorziet een toeneming van de staatsschuld met 8 a 10 milliard dollar binnen het huidige financiële jaar en met misschien nog meer in het daarop volgende, jaar. Verwachting tot Zondagavond: Zwaar bewolkt met opklaringen en op slechts enkele plaatsen enige lich te regen. Matige, langs de kust af en toe vrij krachtige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuidwest. Overdag iets minder zacht. Zondag: Zon 7.06—17.45. Maan on der 16.05. Maandag: Zon 7.0717.43. Maan 0.26—16.24. Van officiële nationalistische zijde te Hongkong verneemt Reuter, dat Chi nese communistische legers Kanton gis teravond zijn binnengedrongen. Er heb ben geen incidenten plaats gevonden. Alle nationalistische regeringspersonen hebben de stad verlaten. De verbindin gen tussen Kanton en Hongkong zijn door de communisten verbroken. Twee vooraanstaande communistische functionarissen, die enige tijd te Hong kong zijn geweest, zijn door de regering van Peking in een hoge regeringspositie te Kanton benoemd, aldus een gewoon lijk betrouwbare Chinese bron. Het Britse riviervaartuig „Fatshan". dat het laatste schip is, dat gisteren uit Kanton is vertrokken, is heden, volko men bezet met personen, die op het laatste ogenblik besloten de stad te ver laten, te Hongkong aangekomen. Onder de uitgewekenen bevinden zich acht tien vreemdelingen, merendeels van Britse nationaliteit. Bij het vertrek van de „Fatshan" le verden opgewonden Chinezen verwoed slag in hun pogingen aan boord te ko men. De orde werd echter hersteld door doelmatig optreden van leden van de Kantonnese politiemacht die op haar post is gebleven. Aan boord van de „Fatshan" lagen en sliepen overal men sen. De dekken van de tweede en lagere klassen waren volledig overdekt door de Chinese passagiers en hun bagage. Evenals gedurende het afgelopen win terseizoen, zal het verboden zijn om in het aanstaande winterseizoen in de spitsuren etalageverlichting te ontste ken, met dien verstande, dat onder be paalde voorwaarden aan winkeliers kan worden toegestaan gedurende de spitsuren hun winkel- en etalagever lichting voor de helft in gebruik te ne men, waarmede een belangrijke verbe tering is verkregen, vergeleken met het vorige jaar, zo deelt de persdienst van het ministerie van Economische Zaken mede. Voor het tot stand komen van deze gunstige regeling was het nodig, dat het bedrijfsleven zelf de controle op de na leving der regeling ter hand nam. De organisaties van de detailhandel heb ben, gelet op het detailhandelsbelang dat hiermede gemoeid is en in de over tuiging, dat de overgrote meerderheid deze regeling loyaal zal nakomen, deze taak op zich genomen. De leiding van de controle zal berus ten bij een landelijke commissie voor de etalageverlichting. Vrijdagmiddag omstreeks twee uur is in de Wieringermeer een ernstig ver keersongeval gebeurd, dat een dode en twee zwaargewonden heeft geëist. Op de Nieuwe Rijksweg nabij Wie- ringerwerf naderde uit de richting van de Afsluitdijk een vrachtauto van de pluimveehandel H. D. en Zn. uit Hoog woud. De wagen reed ondanks een dichte mist met een vrij hoge snelheid en botste tegen een, wegens pech, langs de kant geparkeerd staande melktank wagen. De cabine van de vrachtauto werd totaal ingedrukt en het gelukte eerst met behulp van snijbranders de inzit tenden te bevrijden. Toen bleek de 51- jarige D. D. uit Abbekerk reeds te zijn overleden. De twee andere inzittenden van de vrachtauto, de 49-jarige H. D. en de 24-jarige Th. D„ beiden eveneens uit Abbekerk, werden met zware ver wondingen naar een ziekenhuis in Den Helder overgebracht. Giuseppe Cuccinella, luitenant van het Si- ciliaanse bandietenopperhoofd Salvatore Giuliano, en elf andere bendeleden, onder wie een vrouw, zijn gisterochtend gevangen genomen na een bloedig vuurgevecht in Pa lermo en omgeving, zo maakte de Italiaanse politie gisteren bekend. In Luxemburg confereren de ministers van de Beneluxlanden. De Nederlandse ministers, mr. D. U. Stikker, dr. W. Drees en mr. P. Lieftinck. In het gebouw voor werktuig- en scheepsbouwkunde der Technische Hogeschool aan de Nieuwe Laan te Delft heeft zich Vrijdagmiddag om streeks half vijf een ontploffing voor gedaan. Ir. H. M. Meier Mattern, werkzaam bij Philips en gedeta cheerd te Hilversum, werd gedood, drie personen werden gewond. Van de zijde van de Philipsfabrie- ken vernemen wij, dat de ingenieur en enkele assistenten proeven namen met een physisch-technische meetop stelling, ten einde verscheidene ver schijnselen ten behoeve van de hete- luchtmotor te onderzoeken en te be studeren. Bij deze experimenten is door tot nu toe onverklaarbare oor zaak 'n onderdeel van deze meetop stelling geëxplodeerd. Men tast over die oorzaak vooralsnog in het duis ter, omdat reeds maandenlang met de meetopstelling, een motor van ongeveer veertig p.k.. is geëxperi menteerd. De Delftse politie deelde mede, dat, voorzover de feiten haar bekend waren, zich in het laboratorium een explosie met een daar in onderzoek zijnde appa ratuur had voorgedaan. Hierbij werd de Philips-ingenieur Meier Mattern door rondvliegende stukken zodanig aan het hoofd gewond, dat hij kort nadien in 't Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft is overleden. Van de drie assistenten, die de proefneming bijwoonden, werd de 25-jarige monteur J. van G. uit Dor drecht ernstig aan een arm gewond. Hij is ter verpleging in het gasthuis opge nomen. Een andere technicus kon, nadat een hoofdwond in het ziekenhuis was gehecht, huiswaarts keren; de derde De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen in Indonesië zijn gerappor teerd: Koninklijk Ned. Ind. Leger: Overleden 26 Sept. 1949 aan zijn op 22 Sept. bekomen verwonding: Men. soldt. 2e kl. inf. O. Antwo, stbnr. 262405003, afkomstig uit In donesië. Gesneuveld 27 Sept. 1949: Soldt. 2e kl. inf. Apandi, stbnr. K 34822702, afkomstig uit Indonesië. Men. korpl. inf. J. Kikis, stbnr. 112101001, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 29 Sept. 1949: Amb. soldt. 2e kl. K. Lapalonga, stbnr. 2718200003, afkomstig uit Indonesië. Amb. soldt. 2e kl. L. Pattiasina, stbnr. 262421001, afkomstig uit In donesië. Kon. Landmacht: Gesneuveld soldt. Ie kl. B. de Vries, lgnr. 251114168. afkomstig uit Vroomshoop (gem. Den Ham). Dat zij rusten in vrede. (Van onze verslaggever) -r-^ en mens leert het al op de lagere school. Dat in vroeger eeuwen de brief pv aan Boerhaave, slechts geadresseerd met de summiere aanduiding: „Boerhaave, Europa" tóch nog terecht kwam. De tegenwoordige P.T.T. nu worstelt óók met het probleem van zeer onvolledige of zeer singuliere adresaanduidingen en meestal zijn de desbetreffende missives gericht aan minder bekende lieden dan geneeskundigen van wereldfaam. Om precies te zün: op het hoofdpostkantoor in Amsterdam komen gemiddeld ruim 1800 brieven per dag binnen die eigenlijk om de een of andere reden onbestelbaar zijn. Wat niet wil zeggen, dat al die epis tels nu maar direct met een onvrien delijk „adres onbekend" retour naar de afzender worden gezonden. Bij lange na niet. Een speciale afdeling, bestaande uit zeven geroutineerde P. T. T.-ers, breekt er zich iedere dag weer opnieuw het hoofd over, of het tóch niet mogelijk is de brieven hun uiteindelijke bestem ming te doen bereiken. En veelal blijkt het mogelijk. Soms hebben de heren van de „onbe kende stukken" het niet al te moeilijk. Soms kennen ze het juiste adres uit hun hoofd, want zoals gezegd: het zijn oude rotten in het vak, die allen als besteller zijn begonnen en die stuk voor stuk al meer dan 30 jaar bij de P. T. T. „meelopen". Zo weten ze bijvoorbeeld wel dat een brief voor een firma aan de Noorderkanaalweg in Amsterdam be stemd moet zijn voor dezelfde firma aan de Noorderkanaalweg in Rotterdam Zelfs weten zij, onder bepaalde omstan digheden, dat met Revierenstraat eigen lijk Riouwstraat bedoeld wordt. En zij zijn goedschiks genoeg om, wanneer een brief aan een notaris niet juist geadres seerd blijkt, er de beroepenlijst op na te slaan. Ook zijn zij bereid om het ont brekende adres op een brief, gericht aan de Bond van Nederlandse Plattelands vrouwen (telefonisch) op te vragen bij het secretariaat van de Nederlandse Vrouwenbeweging. Niets is hun teveel. Zij snuffelen in een kaartsysteem met adreswijzigingen, zij spellen het „He renboekje", de Telefoongids of een enorm dik boek met een lijst van aan geslotenen bij de Girodienst uit. En in laatste instantie roepen zij het Bevol kingsregister te hulp. Alles om maar te vermijden dat het stuk onder de fatale catagorie „onbekend" moet worden ge rangschikt. Maar soms wordt het deze opoffe ringsgezinde P.T.T.-ers toch wel bar moeilijk gemaakt. Het gebeurt dat zij voor schier onoplosbare puzzles wor den geplaatst. Zo moeten zij maar weten, dat met „lowiebotterstraat" de Louis Bothastraat wordt bedoeld en dat de heer, die zijn missive voorziet van het adres Vanossetaartestraat ver wacht, dat zijn epistel in de Van Os- stadestraat terecht komt; zij moeten begrijpen, dat achter de Zelotenbon- bonstraat de Charlotte de Bourbon straat schuil gaat en dat de Italiaan, die zijn Hollandse vriend in de Nedici Oper Sta schrijft, er gerust op is, dat de Nederlandse P.T.T. wel begrijpt, dat zij in wezen de Huidekoperstraat moet Vast Kologrammastraat is Vasco d. Gamastraat, begrijpt u? Lang Hoekstraat is een meer populaire benaming voor Lanceloetstraat en Vespucci moet er ge noegen mee nemen, dat de naar hem vernoemde straat wordt aangeduid als Visebischstraat. De heren van de afdeling „onbeken de stukken", inventief als detectives en fantasierijk als dichters, ontwarren het allemaal. Zij komen er achter. Zij be grijpen ook, dat A Gatendekenstraat feitelijk Agatha Dekenstraat op zijn pho- netisch is. En zijn struikelen zelfs niet over een toch niet al te doorzichtige adres aanduiding als Leoutrechttheodoor- mariannastraat, waarmee een kenne lijk niet zeer intelligente man de Lut- mastraat bedoelde. Ter nadere ver klaring zij hierbij vermeld, dat de desbetreffende heer het adres telefo nisch had opgekregen Wilt u nog meer? Wel, laatst was er iemand, die zich tot de Bond van Mo- belle Sasi Slagt Offers richtte, in de verwachting, dat de Bond van Mobili satieslachtoffers er meer van zou horen. En hij kreeg nog zijn zin ook. Dank zij de onvolprezen afdeling „on bekende stukken" van de P.T.T., die dag en nacht pal staat voor het falende (schrijvende) mensdom. Ook al werkt niet iedereen zo tederlijk op haar ge moed als die dame, die op haar slecht- geadresseerde brief schreef: „Ach Tante Pos zie 'm alsjeblieft terecht te bren gen"...— kwam er met slechts lichte verwondin gen en de schrik af. Het hoge laboratoriumgebouw was in dichte mist gehuld, toen de ontploffing geschiedde. Opgeschrokken door de dreunende *slag snelden van alle kanten employé's van het laboratorium toe om hulp te bieden. Zij troffen bij een uit zijn voegen gerukte muur tussen ver splinterde resten van de box. waarin de luchtmotor proefdraaide, de zwaar en licht gewonden aan. Met ter plaatse aanwezige verbandmiddelen werd eerste hulp geboden. Vervolgens werden de politie en de geneeskundige dienst ge waarschuwd, die snel ter plaatse waren. Voor Meier Mattern mocht hulp niet meer baten. Het parket in Den Haag werd op de hoogte gesteld. De plaats des onheils is direct onder bewaking ge steld. Het stoffelijk overschot van ir. Meier Mattern is door de politie in be slag genomen. In de komende dagen zal door des kundigen van de Technische Hogeschool en van Philips onder leiding van de justitie een onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing worden ingesteld. Dit onderzoek zal worden bemoeilijkt door het feit, dat de meetapparatuur zwaar beschadigd en gedeeltelijk versplin terd is. Men vraagt zich af of het ongeluk is te wijten aan een constructiefout van de meetopstelling of dat men de hete- luchtmotor op een te hoog toerental heeft laten draaien. Het was bekend, dat men proeven omtrent de capaciteit van de motor nam. (Van onze correspondent) Naar wij vernemen zullen spoedig be langhebbende organisaties overleg ple gen over een eventuele oprichting van een Katholieke Centrale voor hoofd arbeiders. Aan dit overleg zullen o.a. deelnemen vertegenwoordigers van de ARKA en de organisaties van mijnbe- ambten, waarvan de Katholieke Vereni ging van Mijnbeambten, die 83% van de georganiseerde mijnbeambten vertegen woordigd, de belangrijkste is. Deze organisatie heeft geweigerd een binding aan te gaan met de K.A.B., daar zij van mening is, dat de belangen van haar leden niet naar behoren kun nen worden behartigd in K.A.B.-ver- band. Wel zou een eventueel op te richten Centrale voor hoofdarbeiders, die ongeveer 80.000 leden zou kunnen tellen, in federatief verband met de K.A.B. kunnen samenwerken. Naar de mening van de Katholieke Vereniging van Mijnbeambten zou een aansluiting bij de K.A.B. met de bedoe ling daardoor mede invloed te kunnen uitoefenen op de samenstelling van de Sociaal Economische Raad, geen zin hebben, daar de mijnbeambten dan toch als een quantité négligeable zouden wor den beschouwd. „Besloten werd, dat Vrijdag 21 Octo ber a.s. alle commissies en subcommis sies van de R.T.C. een gespecificeerd verslag zullen uitbrengen aan de Cen trale Commissie in het licht van het door alle commissies na te streven doel om de conferentie op 1 November a.s. te beëindigen", aldus werd medege deeld in een communiqué van het se cretariaat-generaal der R.T.C., Vrijdag middag na de vergadering van de Cen trale Commissie uitgegeven. Voorts werd medegedeeld, dat in deze vergadering door de drie voor zitters der commissie voor sociale aan gelegenheden verslag over de stand der werkzaamheden is uitgebracht aan de Centrale Commissie. (Van onze verslaggever) Naar wij van de zijde van de Spoor wegen vernemen, is het de bedoeling, zo mogelijk het volgend jaar al, de treinen AmersfoortAmsterdam door te trekken naar Alkmaar en de treinen UtrechtAmsterdam naar Haarlem, zo dat overstappen op deze trajecten in het C. S. te Amsterdam overbodig zal worden. De zware mist, die Vrijdagavond over een deel van ons land hing, heeft aan zienlijke stagnatie veroorzaakt in het luchtverkeer. Ten eerste werden alle voor gisternacht geprojecteerde vluch ten geannuleerd of uitgesteld. De machine die Vrijdagavond op Schiphol uit Brussel zou binnenkomen, is op het Brusselse vliegveld blijven staan. Twee lijnvluchten van de K.L.M. van Amsterdam naar Parijs en Lon den zijn Vrijdagavond niet uitgevoerd. Het toestel van de British European Airways uit Hamburg is wel op Schip hol geland, doch is niet naar Londen doorgevlogen. Het K.L.M.-toestel naar New York is normaal vertrokken. (Van een bijzondere medewerker) Het is al vele jaren geleden, dat wij voor het eerst van ons leven de uitdrukking „Het is vijf minuten voor twaalven" hoorden bezigen als een verdediging voor een te nemen sociale maatregel. Het was tijdens de verdedi ging van de op komst zijnde wet- Aalberse, welke de arbeiders de 8-uren- dag zou schenken. Lang reeds had den arbeióersleiders en ruim cenkende politici gepleit voor wettelijke beper king van de dagelijkse arbeidsduur. Te genover deze pleidooien stonden even hartstochtelijk, even fel bewogen de Philippica's der tegenstanders: Gij gaat van de arbeiders luiaards maker, en drinkebroers. Gij gaat het economisch leven ontwrichten door zo enorm veel kostbare arbeidsuren te bestemmen tot tijden voor luieren. Desondanks kwam de wet er door en is zij in de loop van de jaren geble ken een zegen te zijn, niet alleen voor de arbeiders, die daardoor kans kregen aan nog iets anders te denken dan aan werken en slapen, maar die daardoor ook aan hun persoonlijkheidsvorming op andere en meer directe wijze aan dacht konden gaan schenken. Het drankmisbruik onder de arbeiders nam tengevolge van de arbeidswet-Aalberse eerder af dan toe. Deze mensen immers gingen toen veel meer zichzelf ontdek ken en hebben onder leiding van hun organisaties bewonderenswaardige pres taties geleverd. Wie de arbeidersstand van 30 jaar geleden met de huidige ver gelijkt, merkt de enorme vooruitga; J, ook in cultureel opzicht. Zeker, hier hebben tal van factoren samengewerkt, maar wie de betere volkswonmg, de smaakvoller inrichting, de uitgebreider deelname aan algemeen vormend' on derwijs, het bezoek van arbeiders aan concerten, tentoonstellingen en schouw burgen als een geheel durft te zien, weet dat deze evolutie in de beschaving mede werd mogelijk gemaak door de verschafte meerdere vrije tijd. Zeker, er hebben zich ook talrijke excessen voorgedaan. En die vinden nog plaats. Er is zelfs juist in verband met de vrije tijd steeds meer sprake van het vrijetijds- probleem. Maar dat men dit probleem durft stellen is een bewijs, dat ook in dit opzicht leiding wordt gegeven en in toenemende mate goede resultaten mogen worden verwacht. Het is onze innige overtuiging, dat deze wet ook een zegen is geweest voor het economische leven. De arbeidspres tatie wetenschappelijke prestatie metingen hebben dit overduidelijk aan getoond neemt sterk af, wanneer li chamelijke of geestelijke vermoeidheid optreedt. Zuiver zakelijk gezien derhalve is het van betekenis een arbeider niet langer tot bepaalde verrichtingen te dwingen dan zijn lichamelijke constitutie toelaat. Het loon dat hij voor de overige uren eventueel zou ontvangen is hij, behou dens uitzonderingen, niet in dezelfde mate waard. Wij dachten aan dit alles, toen we Donderdag in de bladen kennis namen van het aanvaarden door de Tweede Kamer van de wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. Dat deze wet niet met algemene stem men is aanvaard, mag geen verwonde ring wekken. Ook thans, zoals 30 jaar geleden bij de arbeidswet, zoals 70 jaar geleden bij het Kinderwetje Van Hou ten, staat de vermanende vinger van het behoudsgezinde element waarschu wend geheven: Gij gaat de arbeiders over het paard tillen, gij gaat ze een plaats geven, die hun rechtens niet toe komt, gij gaat het gezag in bedrijf en onderneming ondermijnen. Daarnaast of daar tegenover staan de arbeidersleiders en de politici, die in de verwezenlijking van dit brok katholieke maatschappijleer een uitermate belang rijke bijdrage zien in de vestiging van de sociale vrede, welke weer voorwaar de is voor een algemeen welzijn, dat een peil dient te bereiken overeenkomstig de door God gewilde orde. Het viel ons bij de behandeling van deze zaak in de Tweede Kamer een beetje tegen, dat de eerste woordvoer der van de Katholieken volstond met te zeggen: dat hij dit ontwerp van wét enthousiast had ontvangen. Het ware juister geweest, indien hij, evenals de heer Nederhorst van de P. v. d. A. de zaak wilde zien uit de socialistische ge zichtshoek, onmiddellijk had gesteld deze zaak te willen zien in het licht der Katholieke maatschappijbeschouwing. Er is voldoende over deze zaak ge schreven, waardoor het publiek met de grote inhoud en de wezenlijke strekking van het ontwerp bekend kan zijn en het is niet onze bedoeling daarover iets te zeggen. Evenmin hebben we er behoefte aan in overdreven juichklanken uit te bar sten bij het aanvaarden van deze wet. Wij hoorden van een Arbeidersvereni ging, die de vlag op het gebouw had ge zet en een grote feestelijke bijeenkomst ter viering van dit inderdaad heuglijk gebeuren ging organiseren. Er is vanzelf sprekend wel reden tot juichen. En we kunnen het slechts betreuren, dat vele grote voorvechters van de gedachte der medezeggenschap, waarbij we met diepe eerbied denken aan figuren als Henri Hermans, Aalberse en Angenent, deze dag niet meer mochten beleven. We denken met oprechte eerbied ook aan de pionier der medezeggenschap prof. dr. Veraart. Waar we evenwel nadrukkelijk voor zouden willen waarschuwen, dat is, dat bij de arbeiders de gedachte zou worden gewekt, dat met het totstandkomen van de P.B.O. eindelijk het geneesmiddel voor alle maatschappelijke kwalen gaat worden toegepast. We zouden de verge lijking willen trekken met de komst van een kind. Ook dan is er feest in huis, ook dan wordt er getracteerd op beschuit met muisjes, maar dan begint de taak van de ouders van dat kind een mens te maken, dat hopelijk een sieraad zal zijn voor gezin en maatschappij. Dit kost offers, dit kost moeite en zorg. dit vor dert op de allereerste plaats grote ver antwoordelijkheidszin. Als dit wetsont werp ook door de Eerste Kamer zal worden aanvaard, gaat een stuk sociale rechtvaardigheid worden tot een stuk wettelijk geregelde rechtvaardigheid. Maar aan de wieg van dit kind staan politieke en sociale leiders, neen, staan alle deelnemers aan het productie proces, als ouders en voogden. De uiterst belangrijke beslissing, die door de Twee de Kamer werd genomen, moge aanlei ding zijn tot juichen, zij moet op de al lereerste plaats aanleiding zijn tot ern stige bezinning op een grote verantwoor delijkheid, die staat te worden gelegd ook op de schouders der arbeiders. Ontevredenheid is vaak een uiting van gebrek aan moed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1