Bont gezelschap resideert in de Koningstraat J f f.avjoxi&t" Beijnes steeds dichter bij Beverwijk HAGEMAN H.v.BREEMENe(p Praagse Kerkwet aangenomen HAARVERFSPECIA1IST Schoolgeld m Kerkberichten De sfeer van het gezin TAXI? BEL 13000 VAN HET WITTE DOEK AGENDA Dr. SIS HEYSTER OVER DE PROBLEMATIEK VAN DE HEDENDAAGSE JEUGD afl v. Empelen Wij verhuren stofzuigers MOLENDIJK'S KAPSALON OPHEFFING PRIJSSTOP SLEUTEL WEG? Op de Haarlemse Middelbare scholen HERINGA WUTHRICH ZATERDAG 15 OCTOBER 1949 PAGINA 2 POPPENTENTOONSTELLING ZWAKKE KIND 1 1 HUT MOOISTE IS GEBOORTE THUIS, MET HULP VAN T WIT GELE KRUIS Geloof en Wetenschap SANTPOORT Z ond ags d ienst Wollen Ruilen Moiré Buslijn 2 per 1 November opgeheven Wegens gebrek aan belangstelling LEDENCONCERT H.O.V. DAMMEN Vereniging van industrieën opgericht Burgerlijke Stand HEEMSTEDE R.K. Verenigingsgebouw DE STOFZUIGER CENTRALE ran Ejla Actie van sigarenwinkeliers „DE SLEUTELSPECIALIST" Scheepvaartberichten OPKLAPBEDDEN WASSENAAR PRIJSHOUDENDE MARKT Beurs van New York BLOEMENDAAL „DE RIJP" GEKOCHT DOOR HERVORMDE GEMEENTE In de gymnastiekzaal van de zusters aan de Koningstraat is vandaag en mor gen een zeer uitzonderlijk gezelschap bij elkaar. Een miniatuurwereldje is er ge schapen, een communiteit van poppen, ragfijn en bont, stijlvol en opmerkelijk door artistieke eenvoud, feestelijk en in getogen. De leerlingen van „Sancta Ma ria" en de U.L.O.-school hebben door de 25 ingezonden groepen bewezen, dat de studie hun kunstzinnig gevoel niet behoeft te verdrukken. Het is moeilijk een keuze uit de zo uiteenlopende taferelen te maken en het zal de jury niet gemakkelijk vallen een uitspraak te doen. Hoe prachtig zijn de poppen van het „18e eeuwse bal" tot in de kleinste onderdelen verzorgd, hoe fijn is de kleurencombinatie, hoe aardig de gedachte om een door groen omzoom de glaspiaat als ondergrond te kiezen. Wat een werk zal er geweest zijn aan het „strandtafereel", poppen, uit ver schillende soorten schelpen samenge steld, een methode, die ook de ontwerp sters van een „hoedenwinkel" kozen, zij het op andere wijze. Knus en als het ware levend zijn de voorstellingen uit de „Camera Obscura de verguldpartij met miniatuur-speculaaspoppen, de fa milie Stastok rondom de kachel. En dan wordt Uw oog getrokken door drie eerwaarde heren in toog en bonnet, met de huishoudster het diner overleggende. In een „missiedorp" onderwijst een blan ke missionaris de zwartjes; rijzige kaas- dragers zwoegen voor de Waag van Aitc- maar; ouden van dagen genieten van het najaar in hun tehuis; grote drukte is er op het terras van café „Het paard van Troje". Keurig verzorgd is het paar uit de dagen der hoepelrokken, gezellig is het tuinfeest, goed getroffen het In dische tafereel. En even verder viert een dozijn boeren bruiloft onder de bran dende lampjes van kleurige lampions. Een groot aantal meisjes heeft een ge trouwe nabootsing gegeven van het ganzebordspel „Wie wint de pot"; alle figuren zal de kijker terugvinden. Apar te vermelding verdienen ook de samen stelsters van het zomertafereel: een meisje speelt op de guitaar, een ander leest in een hoge boom, een derde luiert m een ligstoel enz Op een apart tafeltje staat eenzaam een Madonna, die goede smaak en aan leg verraadt. Wij mogen voor deze tentoonstelling speciale aandacht vragen, omdat ze zo hoopvol voor de toekomst is. Als de jonge vrouwen der komende jaren met liefde en toewijding aan deze liefhebbe- Amerikaanse films, waarvan het ge geven zich afspeelt in Holland, moet men met. een lichtje gaan zoeken. Doch til het City-theater draait er thans een, zij het dat men Holland nauwelijks te rug kan kennen. Koning Karei de Tweede van Engeland is uit zijn land verbannen, vijand als hij is van Crom well en zijn ..Rondkoppen". Hij leeft in geheime ballingschap in Holland en wacht op de tijd, wanneer hij zich weer op de Engelse troon kan neer zetten. In Holland moet hij een vreemd leven leiden. Hij gaat werken op een boerderij, raakt verliefd op de eigena resse en moet tenslotte toch tegen zjjn vijanden strijden. Dit gevecht vindt dan natuurlijk plaats tussen talrijke draaiende molens en op bloembollen- velden het is immers Holland! (Dat zeggen de Amerikanen). Tenslotte komt alles op zijn pootjes terecht en Karei kan teruggaan in zijn oude glo rie. Een aardige film, doch met de historie wordt wel een klein loopje ge nomen. De „Banneling" kan gezien worden door personen van veertien jaar en ouder. „Hallo, met wie?", de film, die m het Frans Hals-tfceateV draait, is een amusant geval. Niet de minste reden om er diep op in te gaan. De film vraagt er ook niet om; zij wil alleen maar wat amusement brengen en daar in .slaagt ze volkomen. De humor van de Italianen moge er dan wat duidelijk opgelegd zijn. er is nog voldoende in het kostelijke ver haal, dat zonder enige pretentie, maar op prettige wijze is verfilmd, dat ieder een een paar vrolijke en onbezorgde uurtjes kan beleven. Alle leeftijden. De nieuwe Charlie Chan-film „De slang van Shanghai" biedt evenals de vorige allerlei onwaarschijnlijkheden. De grote Chan gaat weer op pad teza men met zijn al even vernuftige zoon en de bekende bange neger. Ditmaal speelt het drama zich af in een bank gebouw, waar boze mensen plannen maken. Er wordt heel wat geschoten en er zijn na afloop vier lijken. In het voorprogramma draait in het Spaarne- theater de film „Jacaré", die een au thentieke verfilming is van de strijd van de mens tegen de rimboe, de eer ste grote film, die in het woeste Ama zonegebied opgenomen werd. (Veertien jaar). In den beginne wekt de film „In het duister van de nacht", die Palace op het programma heeft staan, weinig verwachtingen op, maar gaandeweg neemt de spanning van deze thriller toe, om met verschillende verrassende situaties te eindigen. Het milieu van juwelendieven is niet zo mak; zij kij ken niet op een moordje. Wanneer er dan nog een fatale vrouw is, in de persoon van Miriam Hopkins, komt de moraal helemaal op losse schroeven te staan. Waarmede wij maar zeggen wil len. dat deze duistere geschiedenis voor volwassenen bedoeld is. Compleet in technicolor strijden in „Omstreden aarde" de Dabneys hun wanhopige strijd om de vruchtbare vallei, welke zij jaren geleden aan de woestenij hebben ontrukt. Een film met veel dubbelloopsgeweren, een wat bloedeloze jonge kapitein en een in de ware iiefde gevangen avonturier, die zijn leven wil wagen voor de hoog ste prijs. En die hem uiteraard volgens de regelen van de kunst ook won. Volwassenen kunnen deze film, welke in Luxor-theater draait, gaan zien. Het grootste compliment, dat men tot dusver aan de Mexicaanse film heeft gegeven, betrof zonder mankeren de fotografie. Emilio Fernandez komt ons nu verrassen met de film „Enamo- rada", die niet alleen iets te zeggen heeft, maar dit bovendien in een res pectabele vorm doet. Het is het verhaal van een rebelle rende generaal, die het hart van een trotse en schone aristocrate tracht te veroveren. De ontwikkeling van de film is buitengewoon interessant, met een diepe philosophische achtergrond. De rolprent, die in het Nederlands „Verliefd" heet, draait in Rembrandt- theater. (Boven veertien jaar). rij gewerkt hebben, herhaaldelijk door soms kleine décor-intimiteiten de sfeer van een gelukkig gezin, de ware be schaving hebben geuit, dan mogen de ouders daar dankbaar voor zijn. Dat deze show tevens ten goede komt aan de 40-jarige Katholieke Kinderuit zending te Haarlem is een reden te meer om haar te bezoeken, vanavond van 7 tot 10 uur en Zondag van 2 tot 10 uur. De gastvrije zusters hebben de ingang aan de Stoofsteeg daartoe wijd open ge zet. BIOSCOPEN: Rembrandt: Enamorada (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: In het duister van de nacht (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Omstreden Aarde (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Hallo met wie (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Banneling (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theaterDe slang van Shanghai (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN Leffelaar (Wagenweg 102): Edelsmeed kunst, geopend in de week 1017 u. „Het Huis van Looy" (Kleine Houtweg 103): Molens in en om Haarlem, voorheen en thans, geopend in de week 1017 u. en 's Zondags 1317 u. „Het Luifeitje" (Groot Heiligland 15): Werken van de schilder Arnold Reemer en de beeldhouwer Wim Commandeur. „De Kerkuil" (Nieuwe Gracht 23): Gor dijn- en meubelstoffen, geopend in de week 1017 u. en 's Zondags 1417 u. Centrale Boekhandel (Grote Houtstr. 63): Schilderijen van Tine Honig, geopend in de week 918 u. (Dinsdags 913 u.) APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 16 tot 23 October waargenomen door: C. G. Loomeyer en Zn., Barteliorisstraat 11, tel. 10175; Park- Apotheek, Kleverparkweg 13. tel. 11793; Teyler-Apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., telef. 21400: te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 15 October Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Wat iedere vrouw weet", 8 uur. Concertgebouw: Willem Goossens' Volks toneel met „De Halfbloed", 8 uur. Zondag 16 October Stadsschouv/burg: Toneelgroep Comedia met „Wat iedere vrouw weet", 8 uur. Maandag 17 October Frans Halsmuseum: Chopin-avond door de pianist Sas Bunge, 8 uur. Katholieken, hebt gij onder uw vrien den, kennissen, collega's, personeel e.d. personen, die inlichtingen wensen over het Katholieke Geloof, wijst hen dan eens op De Open Deur, Kruisstraat 25. Geopend 10.3012.en 2.309 uur. ('s Zondags ge sloten). Alle inlichtingen: Kenaupark 15, Haarlem. (Adv.) Het probleem van de jeugd, of beter uit gedrukt het probleem, waarmede de jeugd heeft te kampenis altijd een dankbaar on.lerwerp geweest voor schrijvers en spre kers en immer was er een publiek, dat de behandeling daarvan met onverholen be langstelling volgde. En daarom was het wel ee i zeer gelukkige keuze van het bestuur van „Geloof en Wetenschapom dr. Sis Heyster uit te nodigen te komen spreken over de problematiek van de hedendaagse jeugd. Dat die keuze inderdaad zeer gelukkig was, bleek wel uit de enkele honderden leden, die gisteravond de Stadsschouwburg bezetten. Dr. Heyster begon met er op te wijzen, hoe de psychologie na 1900 geluk kigerwijs andere wegen was ingeslagen. Tot die tijd immers hield men zich bezig met een elementen-psychologie, die aan haar object, de ziel zelf, vorbijschoot. Spreekster ging hierop uitvoerig in en bracht daarbij naar voren hoe een levend geheel meer is dan de som van de delen. Geen verschijnsel kan losgemaakt worden van het geheel en deze gedachte leidde tot de methode van psychologisch begrij pen. Dr. Heyster maakte deze inleiding om te betogen, dat bij het volgen van deze me thode verondersteld wordt, dat de mens, die een ander benaderen wil, niet anders kan doen dan als het ware geheel kruipen in de huid van die ander om zo mee te kunnen leven en alles zuiver te kunnen aanvoelen. Dat kan geen louter verstands werk zijn, maar daar moet ook de liefde zijn en de wil óm de problemen van de ander tot die van zichzelf te maken. Deze instelling dient dus ook de opvoeder te bezitten, wanneer hij het kind dat hem is toevertrouwd wil begrijpen. In een heldere voordracht tekende spreek ster de wonderlijke groei van het kind zo als het tot zijn twaalfde jaar voortgaat in een geregelde gang bij het verkennen der realiteit, hoe het op de lagere school dus leeft met de blik naar buiten gericht en hoe het na die tijd zijn blik naar binnen richt. Dat is de tijd der persoonlijke vor ming, die zich zal voortzetten tot het vol groeien in de volwassenheid. Vooral aan deze periode wijdde dr. Heyster bijzondere aandacht en zij betoogde onder meer, dat de opvoeder niet doodleuk kan doorgaan met vroegere methodes alsof het kind steeds „kind" blijft. Het moet niet zo zijn, dat hij van zijn pupil een afgietsel maakt van het eigen ik, maar hij moet de jonge mens het idee bijbrengen, dat hij begrepen wordt. Dat stelt eisen aan de opvoeder, die alle betweterigheid zal moeten laten varen en de jongere het gevoel dient te geven, dat zijn probleem belangrijk is. En daarmede kwam dr. Heyster op de grondgedachte van haar betoog, dat de opvoeder in alle geval de bereidheid moet bézitten om zijn taak aan de jonge mens te willen volbrengen. Deze gedachte ontwikkelde zij aan de hand van eigen ervaringen, helder en in bondige formules, en wij kunnen het alleen maar betreuren haar uitstekende voordracht in zo weinige regels en daarom zo onvolledig te moeten samenvatten. De leden van G. en W. bewezen echter na afloop, hoe dr. Heyster hen met haar voordracht had weten te boeien. ARTSEN: Ph. J. Haselager, Hoofd straat 153, tel. 8570. APOTHEKEN (ook nachtdienst): Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, tel. 8249. Voor de leden van het Departement Haarlem van de Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel zal Donderdag 27 Oct. om pl.m. 13.15 uur, in café-restaurant Gebr. Brinkmann, de heer ir. H. I. Keus, directeur van de H.E.E.M.A.F., spreken over: „De uitdaging: ;<\tabili- sering of Activering: in het licht der kentering". I Eerst even kijken bij i BAKTELJORISSTRAAT 27 Grote keuze Japonstpffen vanaf 6.95, 140 cm. breed De nu nog in Haarlem gevestigde fa briek voor spoorwagons, de firma Beij nes, zal over een jaar Haarlem verla ten en in Beverwijk geheel nieuwe complexen betrekken. September 1950 zal ongeveer de tijd zijn, dat de ge bouwen, waaraan op het ogenblik druk gewerkt wordt, in gebruik genomen zullen worden. Het geheel bestaat uit drie hallen (waarvan één als opslag plaats dient) en een kantoorgebouw. Het hele bouwterrein beslaat een op pervlakte van 10 h.a.; de oppervlakte van het bebouwde gedeelte met wegen 4 K b a. Als de zaken goed gaan, kan Be ij nas dus nog met 100 pet. uitbrei den. Sedert Juni 1948 is men nu reeds be zig. Thans verrijst de derde en laatste hal. Het wordt geen klein gebouwtje, de oppervlakte is 10.000 m2.; 105/90 m. Als het weer meewerkt hoopt men, *- dat eind Januari de ijzereonstructie gereed is en dat in Maart de hal wa terdicht zal zijn. Naast de fabriek ontstaat een geheel blok nieuwe woningen, waar straks de Beijnes-arbeiders zullen intrekken. Maar zover is het nog lang niet. Op d'e grote foto is men bezig de stijlen voor de derde hal te plaatsen. Op de rechtse foto zien we een kleine hal van 60 bij 100 meter, die haar vol tooiing nadert. De N.Z.H. heeft besloten om buslijn 2, die rijdt van de Archipelstraat in de Indische buurt in Haarlem-Noord naar de Oostvest in Haarlem-Oost, per 1 November op te heffen. Deze lijn lijdt namelijk aan gebrek aan belangstelling. Voor een meer dan uitverkochte zaal, gaf de H.O.V. gisteravond o.l.v. Toon Verhey het eerste in de serie C-concer- ten. Voor de pauze werken van Men delssohn, daarna tot besluit Dvorak's Vijfde Symphonie in e mol, beter be kend onder de titel „Aus der neuen Welt". Na het overtuigende eerste leden concert van 4 October o.l.v. de nieuwe dirigent Toon Verhey, was het gister avond gebodene een wel zeer duidelijke bevestiging aangaande de technische, klankrijke en muzikale wedergeboorte der H.O.V. De Ouverture „Die Hebriden" van Mendelssohn werd ons gepresenteerd in een nieuw kleed van sprookjesachtige schildering, beheerst in tempo en volop gelegenheid gevend om de heerlijk zang volle thema's hun eigen goed recht van klinken te geven. De in deze partituur veelvuldig voorkomende orkestrale tech nische moeilijkheden werden met een natuurlijke muzikale speelsheid tot ons gebracht. Het hoogtepunt vóór de pauze was het vioolconcert van dezelfde com ponist. Hier werd in een volmaakte een heid gemusiceerd, zó schoon, dat ik mij gaver vertolking moeilijk kan indenken. Dit houdt intussen de grootste lof in voor de solist Herman Krebbers, die, ondanks zijn jeugdige leeftijd, een rijpe bezonken hoogst zeldzame muzikale ver rukking schonk, culminerend in het 2e deel. Voor zulk musiceren kan men niet anders dan de grootste lof hebben. Hulde aan het orkest, speciaal in het derde deel voor houtblazers, die de traditionele moeilijke passages met een bewonde renswaardige accuratesse begeleidden. En dan na de pauze de Symphonie van Dvorak, een werk te veel alleen be schouwd als een weldadig klinkende frisse symphonie. Het oeuvre bezit ech ter een dusdanige structuur, contra- puntisch zowel als ten opzichte van de vorm, dat ik niet aarzel het op één lijn te stellen met de werken van overige vertegenwoordigers der laat-romantische school als Franck e.a. Ongelooflijk knap is alleen al de toepassing van het cyclisch princiep (d.i. thema's uit alle delen verwerkt in bepaalde delen, veelal in contrapuntische schrijfwijze). De uitvoering was tot in kleine détails verzorgd, met name de rijk geschakeer de dynamiek, en van een gave rhyth- mische gedegenheid. Toon Verhey be heerst de materie volkomen, anders kon hij niet zulk een beklemmende span ning bewerken als in het ontroerende Largo, deel II der Symphonie, dat een ongehoorde sfeer opriep. Kortom het geheel was muziek maken van de hoogste graad, waarvoor dirigent en orkest een spontane hulde hadden te incasseren. JAN LAARVELD EEN MOOIE TUIN is NIET DUURDER t Is vakwerk van Tuinbouwbedrijf HEEMSTEDE -TEL.2-80-80 Zoals men zich herinneren zal, is tij dens het bloemencorso op 6 Augustus aan het publiek een blaadje uitgereikt, warop een dam vraagstukje voorkwam. Men werd daarbij uitgenodigd dat vraagstukje op te lossen en de oplos sing in te zenden, waardoor men dan kon mededingen naar diverse prijzen. Op Dinsdag 18 October zal in het ge bouw St. Bavo, in de Smedestraat, des avonds 8 uur de uitreiking van de prij zen plaats vinden. Ter opluistering van een en ander zullen de belangstellenden in de gele genheid gesteld worden kennis te ma ken met een partijtje te spelen tegen de heren R. C. Keiler, vele malen kam pioen van Nederland, J. B. Sluyter, kampioen van de Haarl. Damclub en H. Laros, een der candidaten om de landstitel. Dezer dagen is een bespreking ge voerd om ter behartiging van de belan gen van de in de Waarderpolder geves tigde industrieën een gemeenschap te vormen, welke als zodanig naar buiten zou kunnen optreden. Algemeen werd hiertoe besloten en de vereniging zal de naam dragen „Vereniging van in dustrieën in de Waarderpolder". Tevens werd overgegaan tot de verkiezing van een bestuur. Intussen is bij- enige offi ciële instanties te Haarlem reeds een onderhoud aangevraagd. Het correspon dentieadres van de vereniging is: Waar- derweg 25, Haarlem. GEBOREN: J. BerlemonLe Noble, 2 z.; C. M. Kol—Van Eden, z; A. de LeeuwLangenberg, z; A. Wesseling Nelissen, z; A. Verwervan Scherpen- zeel, d; J. van der Linden—Wijman, d; A. HulseggeWigchert, d; T. Sival Straatman, d; C. H. Sloot—Bakker, d. OVERLEDEN: A. W. Visser—Speets, 71 jaar; Hazepaterslaan; W. F. van Dijk, 68 j„ Hazepaterslaan; D. Sweerts —Franken, 82 jaar, Hasselaersplein; J. Kadee, 82 jaar, Westerhoutpark; J. de Roode, 73 jaar, De Witstraat. Zondag: 35 uur R.K. Harmonie „St. Michaël", 8 u. feestavond „St. Michael". Maandag: 8 uur, Pluimveevereniging „De Eendracht", 8 uur bestuur H.B.C., 8 uur Melodia, 8 uur Missie Naaikrans. Dinsdag: 8 uur Laudate Dominium, 8 uur R.K. Harmonie „St. Michaël", 8 u. Katholiek Gemengd Koor. Woensdag: 2.30 uur Kath. Kinderkoor, 7.30 uur Damclub „St. Bavo". Donderdag: 8 uur St. Vincentius. Vrijdag: 8 uur toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk". De Zondagsdiensten voor artsen, worden waargenomen door dr. J. Laijen- decker, Raadhuisplein 9, tel. 28103; dr. K. L. Kout, Herenweg 197, Tel. 26224. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camplaan 17. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, en Aerden- hout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. voor 4.60 per maand. Alle reparaties vrij. Ged. Oude Gracht 52, t/o de kerk, Tel. 12762 (Adv.) jh 111111- 11. i^i"i"i f i"iii HUISBRANDOLIE (voor centrale verwarming! li M II llll i 1 \t lï HAARLEM TEL 17270 De Tsjechoslowaakse Nationale Ver gadering heeft met algemene stemmen bij handopsteken twee wetten aangeno men, volgens welke de administratieve controle van alle kerken in het land door de staat wordt overgenomen. Van de tribunes, geheel gevuld met speciale genodigden, klonk een lang applaus na het aannemen van de wetten. Een apar te regeringsinstantie voor de Kerk zal worden ingesteld. Het salaris van alle geestelijken, die hun ambt uitoefenen, wordt vastgesteld. SANTPOORTERPLEIN 1 TELEF. 19706 (Adv.) Bij beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning van 14 October 1949 is de prijsstop opgeheven ten aanzien van enkele agra rische producten, te weten peulvruch ten, eieren, belegen kaas, groenten, in lands fruit, bloemen en potplanten. Het betreft hier producten, waarvan de prijs in het algemeen op veilingen of beurzen -wordt bepaald en derhalve aan fluctua ties als gevolg van de werking van vraag en aanbod onderhevig is en waarbij ook seizoensfactoren een rol spelen. Voorzover de prijs van deze produc ten mede bepaald wordt door de vraag uit het buitenland, zal de regering het mogelijke doen, de binnenlandse voor ziening op een redelijk peil te houden en eventueel door het treffen van be paalde maatregelen beletten, dat de prijs dezer producten op de binnen landse markt zich al te zeer naar die in het buitenland richt. Ook voor thee is de prijsstop opge heven, daar de prijs van uit Indonesië aangevoerde thee hier te lande wordt bepaald op periodiek te houden inter nationale veilingen, waarop de Neder landse regering geen invloed kan uit oefenen. In de staatscourant van Vrijdag is gepubliceerd de vijfde Uitzonderingsbe schikking Prijsstop 1949. Ingevolge deze beschikking wordt toe stemming verleend tot doorberekening van de hogere inkoopsprijzen van de in de volgende artikelen te verwerken buitenlandse grondstoffen: toerrijwielen, meubelen, borstelwerk en houten huis- houdartikelen, muziekinstrumenten, sportartikelen, kuipwerk, zuivelwerktui- gen, motorrijwielen, aanhangwagens en onderdelen, fineer, board, triplex, kin derwagens en personenauto's. Het mag bekend worden geacht, dat de teruggang in de omzetten van de sigarenwinkeliers voor een groot deel moet worden toegeschreven aan het feit, dat het aantal verkooppunten, on geacht de bepalingen van de Vesti gingswet Kleinbedrijf, toenemen. Om deze reden hebben de sigaren winkeliers, georganiseerd in de drie landelijke organisaties, thans een actie op touw gezet hun producten alléén te betrekken van degenen, die rekening houden met hun gerechtvaardigde ver langens. LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 (Adv.) ABBEDIJK 14 te Rio Janeiro, ALDERA- MIN 13 van R'dam n. Lulea, ALETTA 13 v. Pladjoe n. P. Swettenham, ALGENIB p. 13 Madeira, ALHENA 13 v. Bahia n. Rot terdam, ALMDIJK p. 13 Key West, AL- PHARD passeerde 14 St. Vincent, AL PHERAT 14 te New-York, ALUDRA 13 te Santos, AMSTELLAND 14 te Santos, AMSTELSTAD 13 te Boca Grande, ARIADNE 13 v. Patras n. Piraeus, ATLAS p. 14 Holtenau, AXELDIJK 13 v. Bremen n. R'dam, BACCHUS 13 v. R. Janeiro n. Tri nidad, BARENDRECHT p. 13 Trinidad, BEN- NEKOM 13 te San Antonio, BORNEO 14 te Abadan, BOSCHFONTEIN 13 v. Genua n. P. Said, BREDA 14 v. Curasao n. Adam, CERONIA 14 te Suez, CLAVELLA 14 te Alexandrië, CLEODORA 14 te Curasao, COTTICA 14 v. Paramaribo ri. A'dam, DA- NAE 13 te IJmuiden w. mist, DORDRECHT p. 13 Dungeness, DRENTE 13 v. Halifax n. Boston, DUIVENDIJK 12 te Los Angeles, EEMLAND 14 te R. Janeiro, ESSO DEN HAAG 14 te Aruba, EUTERPE 13 te Gothen burg, FARMSUM p. 14 Belle Isle, GAAS- TERKERK 14 v. Mombassa n. A'dam, GOU WE 13 v. Brakestad n. Torneo, GROOTE BEER 14 te Suez, HAARLEM 13 te Philadel phia, HECUBA 13 te Maracaibo, ITTERSUM 13 v. Port Said, JAPARA 13 v. Soengei Ge- rong n. Macassar, KOTA AGOENG p. 14 Gibraltar, LAURENSKERK p. 14 Kaap St. Vincent, LA WAK 14 te Colombo, LEMSTER- KERK 13 te R'dam, LEOPOLDSKERK 13 te Londen, LOMBOK 13 v. Macassar n. Sema- rang, MAAS 14 te N. Orleans, MAASKERK 14 v. Takoradi n. Monrovia, MAPIA 14 te Pondicherry, MARPESSA, 14 v. Trinidad n. Santos, MEERKERK 14 v. Genua, MENTOR 13 v. Algiers n. A'dam, MERWEDE 13 v. Dar es Salaam n. P. Amelia, HOD JOKER - TO 14 te Semarang, MOLENKERK 14 te Jo- lilo, NEDERLAND p. 14 Gibraltar, NIOBE 13 v. Topilla n. Kemi, NIJKERK 13 te Dur ban, OBERON 14 v. N. York n. Turks Is land, ONDIA 13 v. Colombo n. Singapore, ORPHEUS 14 te La Goulette, OVERIJSEL 14 te Charleston, PHRONTIS 14 te D.jeddah, POLYDORUS 14 te Liverpool, PRINS JOH WILLEM FRISO 12 v. Quebec n. R'dam, PRINS WILLEM VAN ORANJE 14 te Ham burg, RIJNHAVEN, 13 v. R'dam n. Casa blanca, RIJNKERK 14 v. Port Said, SA- PAROEA, p. 14 Kaap Guardafui. SAROENA 13 v. Miri n. Pladjoe, SCHIEDIJK p. 13 Point de Galle, SOMMELSDIJK 14 v. Aden, STAD LEIDEN 14 te R'dam, TAWALI p. 14 Minicoi, THESEUS p. 13 Dungeness, TIBIA 14 te Abadan, TITUS 14 te R'dam, UTRECHT 14 t.e Belawan, VEENDAM 13 v N. York n. R'dam, VOLENDAM 14 van Aden, WAAL 13 v. Puerto Plata n. San Juan, WINSUM 13 IJmuiden weg. mist, WINTERSWIJK 13 v. Ceuta n. Palermo, ZEELAND 14 v. Abadan n. Bombay, ZIJ PENBERG 13 te Saffi. Het komt ons gewenst voor iets mede te delen over de wijze, waarop het schoolgeld voor de Bijzondere Middel bare Scholen geregeld is. Velen ver langen enige kijk op deze „belasting materie" en zullen derhalve gaarne ver nemen, hoe dat op een andere dan hün school is. En dat te meer, omdat dit schoolgeld een van de minst sympathie ke lasten is, betaald als deze moeten worden alleen door de ouders, terwijl de andere aangelegenheden van natio naal belang we denken o.a. aan po litie, landsverdediging, rechtspraak door allen gedragen worden. Van daar ook, dat men gauw, al te gauw, meent teveel aan schoolgeld te. moeten betalen. Verwonderlijk, dat de gegevens dien aangaande nog nooit eens publiek ge maakt zijn. Wij stellen ons voor enige oriëntering te geven. Het Middelbaar Onderwijs, hoe royaal ook door de Staat gesubsidieerd, komt daarom nog niet helemaal uit: het schoolgeld is daardoor hoger dan op de Rijks-H.B.S.'en. Ook de gemeente Haar lem heft een toeslag, en wel van 20 Wie aan een Rijks-H.B.S. f 100.school geld betaalt, moet aan de stad f 120. betalen. De Bijzondere Middelbare Scholen zijn genoodzaakt boven de Haarlemse regeling uit te gaan en heffen ófwel een toeslag (minder of meer progressief) op de Haarlemse regeling, ófwel doen daar een zeker percentage op. Het eer ste doen het R.K. Meisjeslyceum, dat f 20.f 40.of f 60.op het school geld-bedrag van de stad doet en dit ten aanzien van de kleinste inkomens een minimum-schoolgeld van f 60. vordert; (voor het jongenslyceum is dit f 40.voor het christelijk lyceum f30.het christelijk lyceum met een toeslag van f 10.tot f 30.het Ken- nemerlyceum met een toeslag van f 10.tot f 75.Het tweede doet het Katholiek Jongenslyceum met 20 te heffen op de stadsregeling. Uit het staatje hieronder zal blijken, dat de verschillen niet zo groot zijn. Ook al nemen wij in aanmerking, dat bij het schoolgeldbedrag door twee der bijzondere scholen extra kleine onkos ten worden opgeteld voor „schoolver enigingen, kapel, schoolorgaan en boe kenlijst" (totaal f 5.en voor het R.K. Meisjeslyceum bovendien „schrijfmate riaal, handwerkmateriaal, porto- en ad ministratiekosten" (in totaal f8.per jaar). Bij een belastingaanslag (loon-, inko men, vermogen) van f 210.bedraagt het jaarlijkse schoolgeld per leerling aan: Gemeente-scholen f50.— f46— f 103,20 f204.— R. K. Meisjes f70.—, f46 a) f 143,20 a) f264,— a) R. K. Jongens f 60.— f 56.— b) f 123,84 b) f 244,80 b) Christ. Lyceum f66.— c) f124.— c) f234.— c) (Kennemer Lyceum heft f 10.tot f75.boven de gemeente-scholen). Reeds uit dit kleine staatje van wat een klein inkomen, een middelbaar en een goed (niet: groot) inkomen aan schoolgeld moeten offeren, blijkt wel, dat de verschillen, die er inderdaad zijn, niemand behoeven te bewegen zijn kin deren te „evacueren" en dat van con currentie niet gesproken kan worden, FISCAAL a) extra-postjes f8. b) extra-postjes - 5. c) verplichte schoolvereniging f2.25. HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv.) Ei Et S Te wapen, broeders en zusters! Te wapen met een lezeres, die hele maal niet tevreden is over de trouwerij in het stadhuis. Ze vindt de trouwzaal prachtig, het woord van de ambtenaar indrukwekkend en de bodes deftig. Maar als een over-gelukkig en stralend stel, dat niet zo dik in de dui ten zit om van de hofee trap-met-loper gebruik te kunnen maken, naar buiten wil, loopt het een grote kans om direct in het ongeluk gestort te worden en met gebroken ribben in een ziekenhuis te komen. Het donkere uitgesleten trapje naar het ongezellige voorge borchte past niet bij zo'n plechtigheid. Dan stijgt de lezeres eerst goed te paard en roept uit: Ieder bruidspaar, arm of rijk, moet over de grote trap pen het stadhuis binnen kunnen gaan. De loper is bijzaak; de stenen kunnen tegen een stootje. In de meeste plaat sen komen de jonge paren door de zelfde deuren binnen, of de bruigom nu een jacquet of een blauw kamgaren pak draagt. De Haarlemse methode is ouderwets en verre van democratisch. Ik ook te wapen op een dikke „witte" schimmel. Het blijkt een technische maatregel te zijn, die zeker in de dagen van huwelijken „aan de lopende band" nodig blijkt. De ambtenaar spreekt n.l. vlak bij de grote deuren en het ene stel luistert als het andere binnen komt. Toch moet er wat op gevonden worden, want dat donkere trapje is ge vaarlijk en de hoge trappen zijn van onze hele gemeenschap. Jansweg t/o Station (Adv.) AMSTERDAM, 14 Oct. 1949 De beurs heeft vandaag over het ge heel weinig verandering te zien gegeven. De handel was wederom zeer beschei den. De Indische fondsen, die gisteren nog al van aanbod te lijden hadden waren echter enigszins in herstel. Vooral rubberfondsen lagen beter in de markt. In de suikerhoek was HVA in herstel en kon ook Nisu een betere koers be dingen. Tabaksfondsen konden voor enkele soorten een half a twee pet. ver beteren. Ook de scheepvaartmarkt was vrij gunstig gestemd met kleine koers- verbeteringen. Van internationale waar den sloten aand. Kon. Olie nagenoeg onveranderd. Philips moest een kleinigheid prijsge ven, evenals Unilever, terwijl AKU goed prijshoudend sloot. Bij de minder cou rante industriële waarden lagen aand. Alg. Norit aangeboden en moesten ver geleken bij de vorige afdoening 16 pet. prijsgeven op 285. Ver. Holl. Sig. fabr. zetten de stijging met' 2 pet. voort' tot 84. Aand. Nierstrasz verloren op 125 15 pet., doch in deze aandelen was in ge ruime tijd geen handel geweest. De staatsfondsenmarkt bleef vrijwel prijs houdend. Van verschillende zijden be stond belangstelling voor de obligaties en aand. Bank voor Onroerende Zaken. De obligaties monteerden 3 a 4 pet., ter wijl de aandelen 3 pi t. opliepen tot 24. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex div. 14/10 28% 28% 65% «'/a 47% 51% 17% 12% 2114 39 Vi 44% 33 24 24 >4 13/10 28i/2 29% 53% 38-* 65% 14 47% 51% 17 12% 21% 39% 44% 33 24'/4 2414 (Ontleend aan „Sursum Corda") KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart)ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Congr. adsp. 12.15 uur; Lof 7.30 uur. GEHELE WEEK Lof 7.30 uur. MAANDAG 8 uur H. Familie dames. DINSDAG congr. meisjes 7 uur; ponge dames 8.15 uur. WOENSDAG congr. jongens 7 uur. VRIJDAG conf. 8.15 uur. ZATERDAG biechten van 4.30 tot 8.30 uur. H. JOZEF (Jansstraat) ZONDAG H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 7 uur. GEHELE WEEK Lof 7.30 uur. DINSDAG congr. meisjes jun. 7 uur; congr. dames 8 uur. WOENSDAG congr. jongens 7 uur; congr. jongemannen van 17 tot 25 jaar 8 uur. ZATERDAG biechten van 5 tot 6.30 en van 7 tot 9 uur. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne). ZONDAG H.H. Missen 6.15, 7.30 uur, 9 en 10.30 uur (Hoogmis); congr. jon gens afd. I 5.30 uur; Lof 7.30 uur. GE HELE WEEK Lof 7.30 uur. DINSDAG congr. meisjes jun. afd. I 4 en 6.45 uur; jonge vrouwen 8 uur. WOENSDAG congr. jongemannen 8 uur. ZATERDAG biechten van 5 tot 8.30 uur. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7,30, 8.45, 10.30 (Hoogmis) en 11.45 uur; Lof 7 uur. GEHELE WEEK, behal ve ZONDAG en ZATERDAG Lof 7.30 uur. DINSDAG congr. meisjes jun. 7 uur, jonge dames 8 uur. ZATERDAG biechten van 4.30 tot 8.30 uur; Lof 7 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nwe Groenmarkt) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis) en 10, 11 en 12 uur; Lof 7 uur. GEHELE WEEK Lof 7.30 uur. WOENSDAG congr. jon gens 6.45 uur. ZATERDAG biechten van 4 tot 9 uur. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kle verparkweg) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur; Lof 7.30 uur. GEHELE WEEK oefening der Octobermaand 7.30 uur. WOENS DAG congr. jongens 6.30 uur. ZATER DAG biechten van 5 tot 7 uur en van 7.30 tot 9.30 uur. H. LIDUINA (Rijksstraatweg) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur; Lof 7 uur. GEHELE WEEK Lof 7.30 uur. MAAN DAG H. Familie heren, 8 uur. DINS DAG Mariagarde 7 uur en congr. jonge vrouwen 8 uur. WOENSDAG congr. jongemannen 8 uur. ZATERDAG biech ten van 5 tot 8 uur. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 uur (Hoogmis) en 11 uur; congr. jongemannen 12.15 uur; Lof 7 uur. GEHELE WEEK Lof 7.30 uur. MAANDAG H. Familie heren 8.15 uur. DINSDAG congr. meisjes 8.15 uur. DONDERDAG H. Fam. dames 8.15 uur. ZATERDAG biechten van 5 tot 7 en van 7.30 tot 8.30 uur. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 uur (Hoogmis) en 11 uur; 7 uur Lof. Gehele week Octoberoefening 7.30 uur. MAAN DAG H. Fam. heren. WOENSDAG con gregatie jongemannen. ZATERDAG 5 uur biechten1. ALLERH. DRIE-EENHEID (Bloemen- daal) ZONDAG H.H. Missen 7, 8.30, (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur; Lof '7.30 uur. Gehele week Lof 7.30 uur. ZATER DAG biechten van 56.30 en van 7.159 uur. H. SACRAMENT (Bloemendaal) ZON DAG H.H. Missen 7.30 en 10.15 uur (Hoogmis); Lof 7.30 uur. Elke avond: Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 5.30—6.30 en 7.15—9 uur. O. L. VR. ONBEVL. ONTVANGEN (Overveen) -ZONDAG H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis, 10.30 en 11.30 uur. Lof 7.30 uur. Gehele week Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 4—8 uur H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer- d'enhout) ZONDAG H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 4 uur. Ge hele week Lof of Octoberoefeninger. 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 49 uur, O. L. VR. HEMELVAART (Heemste de) ZONDAG H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. Lof 7.30 uur. Iedere avond Octoberoefening 7.30 uur. MAANDAG Congr. meisjes jun. 8 uur. DONDERDAG Congr. dames 8 u. ZATERDAG biechten van 58.30 uur; Lof 7 uur. H. AGATHA (Zandvoort) ZON DAG H.H. Missen 7, 8.30 en 10 uur (Hoogmis); Lof 7 uur. Elke avond Ro zenkransgebed 7.30 uur. MAANDAG Congr. heren en jongemannen. DINS DAG Congr. meisjes tot 18 j. ZATER DAG biechten van 49 uur. H. ADALBERTUS (Spaarndam) ZONDAG H.H. Missen 7.30 en 10 uur (Hoogmis). Lof 7 u. -ZATERDAG biech ten van 57.30 uiS; Lof 7.30 uur. H. BAVO (Heemstede) ZONDAG H.H. Missen' 7.15, 8.45, 10 u. (Hoogmis) en 11.30 uur. Lof 7.30 uur. Gehele week Lof 7.30 uur. MAAI,"DAC Fam. heren na het Lof. WOENSDAG Agnescongr. 7 uur; Congr. jongemannen 8 uur. ZA TERDAG biechten 56 en 79 uur. Het buiten „De Rijp" op de hoek van de Mollaan en de Bloemendaalseweg is, naar het Haarlems Dagblad meldt, gekocht door de diaconieën der Ned- Hervormde Gemeente van Haarlem en Bloemendaal. Het oude buiten zal ge- sloopt worden en men hoopt ter plaat se eind 1950 een huis voor chronische patiënten te kunnen gaan bouwen. Ver der zal een flat voor ouden van dagen verrijzen. Later kan er ook een „Zon nehuis" voor kinderen gebouwd wor den. Voor de ouden van dagen ziet het er dus straks niet meer somber uit. „Wild' hoef" is spoedig weer geheel bewoon baar de volgende maand komen er al gasten in één vleugel de flat van de R. K. Stichting voor Bejaarden aan de Orionweg wordt binnenkort aanbe steed en nu is er dit nieuwe plan voo de Hervormden bijgekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2