Weg met de Strychnine-cocktail! Toenemende spanning in handbalcompetitie N.K.S. K.D.0. kraakt MEKKAGANGERS wmëm 'm Don Pedro zoekt rast Een TOTEM gewonnen m m m m m m m m m m a m m m n Verderfelijke dopingspractijken in wielersport laten UCI tamelijk koud 114 Jong Leven Zachtmoedig PIANIST Pi Wêkwm wm 1949 We MAKEN het ZELF DE SOIGNEUR NIET ONSCHULDIG I IBf fci J 9 M DÉ Ui ZATERDAG 15 OCTOBER 1949 PAGINA 4 In hel weekblad „Sportief" van 14 October heef! de be kende sportjournalist Joris van den Bergh een beroep gedaan op de strijdbaarheid van zijn collega's tegen het verfoeilijk kwaad van de doping. Al vele jaren hebben de liefhebbers van de wielersport en niet van de wielersport alléén mei stijgende ergernis moeten vaststellen, dat het gebruik van opwekkende middelen (lees gerust: vergiften) niet alleen wordt beschouwd als een belangrijk hulpmiddel voor hei behalen van zekere prestaties, maar dat daarover in vakkringen zelfs wordt gesproken als over de meest gewone zaak ter wereld. Terecht heeft hei Van den Berghs ergernis gewekt, dat hei bestuur van de U.C.I. lussen haakjes: wel in staat om ie Kopenhagen een „sneer" te geven op de Nederlanders, die tijdens de wereldkampioen schappen ie Amsterdam niet voldoende excursies en ban ketten organiseerden! nog geen tijd of aanleiding heeft kunnen vinden, om dit dringend probleem aan ie pakken mei de emsi en beslistheid welke hei zonder twijfel ver dient. Kern van het kwaad SCHAAKRUBRIEK mm m mÊi wm. 'wm.. Wm Wm I Mm Belgische athleten winnen te Breda Steekproeven wpmnn DAMRUBRIEK HIÉ B if!! 'S-É HH ''dm 8 Figuurraadsel Ned. Antillen over Interimregeling Maar nu de Italiaanse amateur Falzini let wel, amateur! na het gebruik van opwekkende middelen en als gevolg daarvan ts overleden, wordt het toch wel hoog tijd, dat de ondergrondse ontstemming over de sportieve schande van de dopingspraktijken, oplaait tot een eensgezinde en doelbewuste actie. ,X>e pers", zegt Van den Bergh. Uitste kend; hij heeft reveille geblazen en het zou ons zowel verbazen als tegenvallen, wanneer de vaderlandse pers zich niet en bloc ten strijde spoedde om een van de meest onterende misbruiken in het sportleven zo doeltreffend en radicaal mogelijk te lijf te gaan. Om die actie inderdaad doeltreffend te doen zijn, zal v. d. Bergh er goed aan doen zijn actie niet tot de Nederlandse pers te beperken. Met zijn relaties in België en Frankrijk zal hij daar de collega's warm moeten krijgen voor zijn initiatief, omdat tenslotte de Neder landse bladen, onverstaanbaar en dus ook onleesbaar voor de invloedrijke Franse en Italiaanse persbroeders hem tenslotte niet veel meer kunnen geven dan morele steun. De NWU zou dit ini tiatief niet weinig kunnen steunen met een parallel-actie, waarin ze andere kleine -vielerlanden als de Scandinavi sche, Engeland, Zwitserland en een paar andere mobiliseerde, om samen met haar, de eigengereisde Franse en Italiaanse wielerdictatoren te bewerken. Weliswaar heeft ook de Italiaanse Wie lerbond al maatregelen „in studie" om het dopingprobleem te lijf te gaan, maar wij delen het scepticisme van col lega Van den Bergh over de vrucht baarheid daarvan volkomen. Nu gaan we 'n paar kwade vrienden maken in een corps, dat zichzelf bij de wielersport een steeds belangrijker rol is gaan aanmatigen: dat der soigneurs. We zonderen onmiddellijk de velen uit wier eerlijkheid en loyaliteit boven al le verdenking is verheven en ook hen, LADDERWEDSTRIJD. Oplossing van de tweezet nr. 908 van C. Mansfield, eerste prijs. Good Companions 1917. 1. Re4, Pd2t; 2. Pc4 mat Pxe3t; 2. Pb5 mat. Pxd6t; 2. Rd3 mat. Pe5t; 2. Td3 mat. Brillante cross-checks, met zelfpen- ningen van zwart. Terecht noemde Alain C. White Mansliefd „A Genius of the Two-Mover". Probleem nr. 911 van F. W. Nanning, Eindhoven. Eerste publicatie. Mat in twee zetten. Oplossingen binnen drie weken te zenden aan Jos. Duvergé, Binnen Brou wersstraat 40. Amsterdam-C. UIT „MIJN BESTE SCHAAKPARTIJEN 1924—1937". Van dr. A. A. Aljechin. Wedstrijd te Bradley-Beach, Juni 1929. Aangenomen Koninginnegambiet. Wit: dr. A. A. Aljechin. Zwart: H. Steiner. 1. d2d4, d7d5; 2. c2c4, d5xc4; 3. Pgl—f3, Pg8—f6; 4. e2e3, e7—e6; 5. Rflxc4, c7c5; 6. 0—0. a7a6; 7. Ddl e2, Pb3d7; 8. Pbl—c3, Dd8—c7; 9. d4— d5, e6xd5; 10. Rc4xd5. (Een van zwart's zorgen, van nu af, zal bestaan in het feit dat bijaldien hij de raadsheren afruilt wit hierbij een tempo zal win nen.) 10Rf8—d6; 11. e3—e4, 0—0; 12. Rel—ga. Pf6g4; 13. h2—h3, Pg4— eö; 14. Pf3h4, Pd7—b6; 15. f2—f4, Pea c6; 16. f4f5! (Een paradoxale, maar zeer krachtige voortzetting van de aan val, waarbij wit het centrumveld e5 opoffert.) 16Pc6—ea; 17. Ddl h5, Tf8e8; 18. Tfl—f4, Rd6—e7 (Dit wordt nu weerlegd door een aardige combinatie.) 19. f5f6! Re7f8; 20. f6x g7 Rf8xg7; 21. Tal—fl, Rc8—e6; 22. Ph4—fa, Re6xd5; 23. Pf5xg7! Pe5—g6; 24. Pg7xe8, Ta8xe8; 25. Pc3xd5. Zwart gaf het op. Deze partij verwierf de Briljantieprijs. Annotaties van Aljechin, door ons sterk verkort. Op het sportterrein van de Chassée- kazerne te Breda werden gisteren atle tiekwedstrijden gehouden tussen de ploe gen van de Koninklijke Marine, de Luchtstrijdkrachten, het Derde Militaire Gewest en het Belgische leger. De Bel gen gingen met de overwinning strijken. De totaal-uitslag luidt: 1. Belgische leger 105 pnt.; 2. L.S.K. 86 pnt.; 3. Derde Militair Gewest 76 pt; 4. Kon. Mar. 41 pnt. Van 14 October tot 4 November zal te Barcelona een internationaal dames- schaaktoumooi worden gehouden. Voor Nederland zal mevrouw Fenny Heems kerk uitkomen. die him zogenaamde onmisbaarheid alleen maar op een min of meer listige, doch tenslotte ongevaarlijke manier proberen te bewijzen. De groep, welke na deze schifting overblijft, vormt voor ons de kern van het kwaad. We nemen grif aan, dat de renner die beslist geen doping wil, zelfs de meest geslepen giftmenger geen kans zal geven, om hem min of meer regel matig een dosis opwekkende middelen toe te dienen. Maar er zijn anderen, die zieh door mooie praatjes en door de verlokkingen van de roemvolle onder scheiding, soms gemakkelijk, soms na veel aarzeling, laten overreden om het dan maar eens „een enkel keertje" te proberen. Maar als dat enkele keertje achter de rug is, komt er in de meeste gevallen ook een tweede of derde keer en dan is het kwaad niet meer te stui ten. Het ergste is, dat dit allemaal kan gebeuren, terwijl iedereen weet waar de misdadige knoeiers zitten. En ook dat er maar één radicaal middel is tegen deze praktijken: eruit met die kerels. Maar het gezegend formalisme, dat al zovele wantoestanden heeft laten voort woekeren, vraagt om bewijzen; bewijzen overigens, die men met enig initiatief gemakkelijk in handen zou kunnen lcrij. gen. In Italië is dat bewijs, door de ver klaring van Falzini op diens sterfbed, ongevraagd geleverd; maar wat deert dat de soigneur in Parijs, Brussel of Amsterdam? Tegen hém zijn er géén be wijzen, al gaat er dan ook bijna geen wedstrijd voorbij, op geen enkele weg of wielerbaan, waarbij een of meer ren ners geen gebruik maken van opwek kende middelen. Het geval-Falzini be wijst dat ook de jongsten in Neder land even goed als elders hun jeug dig sterk lichaam blootstellen aan de verwoesting van deze strychnine-cock tails. Maar de bekende Franse verzorger Viël heeft nooit moeilijkheden onder vonden en ook zijn collega's in Italië. Frankrijk, België, Nederland of elders, behoeven zich voor hun toekomst geen zorgen te maken, zolang het bestuur van de U.C.I. meer belangstelling heeft voor recepties en banketten, dan voor problemen, welke het op de eerste plaats ter harte moeten gaan. Een probleem op zich is de mogelijk heid om dit kwaad te bestrijden. Me dische keuring vóór de wedstrijd heeft, zoals Van den Bergh terecht opmerkt weinig zin, omdat de doping maar korte tijd werkt en dus als regel tijdens de wedstrijd wordt ingenomen. En tijdens de wedstrijd is controle natuurlijk zo goed als onmogelijk. Wij dachten aan iets anders. We hebben elkaar bij de eind streep van belangrijke wedstrijden zo dikwijls renners gewezen, die volkomen „daas" van hun fiets stapten en met ogen als een kabeljauw die maagpijn heeft, naar het vogeltje keken, wanneer de fotograaf hunne beroemdheden wilde vereeuwigen. Wanneer een medicus steekproeven zou kunnen nemen op der gelijke gevallen, zullen er heel wat zon daars door de mand vallen en met voor. beeldige strengheid gestraft kunnen worden; dat betekent meteen 'n ernstige waarschuwing voor degenen die er deze keer nog doorgeglipt zijn. Helpt zo'n straf in eerste instantie niet, dan rest de U.C.I. om dep wille van de goede zaak niets anders, dan het mes er nóg dieper in te zetten: Langs de kant; naast de perfide soigneurs. Maar dan voorgoed. JAN COTTAAR De uitslagen van de vijfde dag hand balcompetitie NKS hebben nog geen leiders opgeleverd, waardoor de span ning is verhoogd. DCG won van SVA Cito verspeelde tegen Wilskracht Sport een punt, terwijl in de herenafdeling KDO een zware nederlaag toebraichr aan Jong Leven. In de Zaanstreek hebben de uitslagen de verwachtingen beantwoord en een juiste krachtsverhouding weergegeven- Wat de belangrijkheid van de gespeelde wedstrijden betreft, was de afgelopen Zondag een rustige dag. Deze rust was echter de stilte voor een storm: morgen zal namelijk het beslissende uur slaan, dat Vitesse of DSO het onbesmette bla zoen van ongeslagen leider zal voort- dragen. Ofschoon het spelpeil van de andere elftallen niet veel onder doet voor dat van genoemde twee verenigin gen, hebben Vitesse en DSO zich met kop en schouders boven de andere uit gewerkt. Van Vitesse was dit als kam pioen te voorzien, doch dat het concur rentie zou ondervinden van het kranige, gepromoveerde DSO, had niemand dur ven denken. Hoe sterk beide verenigin gen ook staan, zij zullen toch genoeg te verduren krijgen van de andere clubs in de nog voor hun liggende wedstrij den. De gespeelde wedstrijden op de af gelopen Zondag hebben duidelijk laten zien, dat zij steeds meer winnen aan mooi en goed handbalspel. Vooral de partij DEM—ADO culmineerde in sa menspel en spanning. Toen DEM reeds na drie minuten de leiding genomen had. nam ADO het initiatief. De voor hoede liep echter enkele malen in d° listig uitgezette buitenspelval, zodat haar activiteit zich voor de rust niet uitte in doelpunten. Na een wijziging in de aanval gedurende de tweede heft lukte het beter en op fraaie wijze werd de gelijkmaker gescoord. DEM heeft daarbij ook niet stilgezeten, doch hun gevaarlijke aanvallen werden geregeld door de goed werkende ADO-defensie gekeerd. In de wedstrijd TYBBVitesse hebben de bezoekers een goede trai ning gevonden voor morgen. Het com binatiewerk van de voorhoede was uit stekend; TYBB liet het er echter niet bij zitten, doch greep krachtdadig in en voorkwam, dat Vitesse méér dan vier maal zou scoren. Zelfs heeft TYBB enige zeer mooie kansen gehad, doch deze werden niet op de juiste wijze be nut. De opbouw van de aanval was in het middenveld goed, doch voor het doel van Vitesse gingen enkele speel sters over tot individueel spel, dat bi) handbal nu eenmaal geen resultaat kan opleveren tegenover 'n goed functionne- rend verdedigingsapparaat. De verde diging van Vitesse zal morgen wel har der moeten werken om de aanval'en van DSO te keren, terwijl ook zijn voor hoede zeker niet minder kan zijn dan anders. DSO heeft niets te verliezen, en zal ongetwijfeld rustiger tegenovei de belangrijke wedstrijd van morgen staan, dan Vitesse. In Amsterdam is de „Dig-match" van de herencompetitie K.D.O.Jong Leven wel heel anders geëindigd dan enig in sider ooit had kunnen denken. Met een verdiende 113-overwinning heeft K.D. O. voor andere elftallen de mogelijk heid geopend Jong Leven als langdurig kampioen te onttronen. Het zal voor de kampioenen wel een grote verrassing geweest zijn, dat K.D.O. zijn oude tac tiek totaal gewijzigd had door het stop- perspilsysteem te laten varen. Reeds vóór dé rust was de verdediging van Jong Leven uit zijn verband gerukt door de overmachtige offensieven van de K.D.O.-aanval, ondersteund door de spil. De zes doelpunten werden door Jong Leven slechts éénmaal beant woord. Na de rust was K.D.O. volko men de meerdere en soms met 7 man in de aanval beukte het keer op keer tegen de verdedigingsmuur van Jong Leven. Vijf maal werden aanvallen be sloten met prachtige worpen, waaronder enkele ruglingse, waarop de doelverde- diger pas reageerde toen Jong Leven zich al weer voor middenuit opstelde. De voorhoede had het zeer zwaar door het uitvallen van Ruyter. Van de vleu gels ondervond het binnentrio geen steun en de keurige wijze van afdek ken door K.D.O. rechtvaardigde te- nauwernood de twee doelpunten, die moeizaam door Jong Leven werden ver kregen. De uitslag 113 zou bijna doen i vermoeden, dat Jong Leven op zijn re tour is. De waarheid hiervan zal Jong Leven in de komende wedstrijden moe ten logenstraffen door beter spel. In de beginphase van de wedstrijd V.D.O.— D.T.S. leek het, dat V.D.O. veldover- wicht zou krijgen. Na het benutten van een straf worp (10) volgde bijna on middellijk een tweede doelpunt. Aan vankelijk rammelde het in het gehele D.T.S.-elftal, doch dit was slechts van korte duur. Het kwam na het tweede doelpunt zeer gevaarlijk in de aanval en in vijf minuten tijd nam het met drie doelpunten de leiding (23). Tot de rust werd deze stand opgevoerd tot 2—5, waarna D.T.S. grote druk bleef uitoefenen op het V.D.O.-doel. Door het sterk verdedigend spel van V.D.O. scoorde D.T.S. nu slechts driemaal, waartegenover V.D.O. een armzalig doelpunt zette (38). V.D.O. gaf aan het eind de indruk uitgespeeld te zijn en was met zijn krachten niet zo ef ficiënt omgegaan als D.T.S. Ook bij de damesafdeling is de span ning toegenomen. Het toch al geringe krachtsverschil in de eerste klasse heeft hiervoor wel zorg gedragen, waarbij nu ook nog Vrouwe Fortuna haar invloed doet gelden. Uit het verloop van vele wedstrijden blijkt dat de opbouw van een aanval niet alleen bestaat uit techniek en tac tiek doch dat ook de geluksfactor vele malen de schepping van een aanvals- mogelijkheid betekent. Zo kaapte Wils kracht Sport afgelopen Zondag Cito een punt af. Niettegenstaande het feit dat het spelbeeld zich voor de rust op de Wilskracht-helft bewoog, scoorde Cito tweemaal, waarbij slechts één van de drie aan Cito toegewezen strafworpen werd benut. De voorhoede was deze dag lang niet in vorm en bleef wat tactiek betreft achter bij die van Wilskracht, die hoewel zeer weinig, maar gevaarlijk uitviel en zelfs voor de rust de achter stand tot 2—1 verkleinde. Na de her vatting kwam Wilskracht meer in de aanval en moest de achterhoede van Cito zeer actief optreden, om na de ge lijkmaker van Wilskracht een neder laag te voorkomen, waartoe ook de doelverdedigster het nodige heeft bijge dragen. In een zeer spannende wedstrijd wist DCG een 3—1 overwinning op SVA te behalen. Ondanks het overwicht van SVA in de eerste tien minuten, scoorde de rechtsbinnen van DCG het eerste doelpunt. DCG opende de tweede helft krachtig en het tweede doelpunt dat de midvoor maakte, deed de aanval nog enthousiaster spelen. In samenwerking met mej. Van de Meer, die door haar goed spel in deze wedstrijd opviel, kwam de midvoor steeds weer bij het SVA-doel en uit een prachtige voorzet maakte zij ook het derde doelpunt. SVA zat echter niet bij de pakken neer en het zag ziin doorzetten met een werke lijk fraai "doelpunt beloond en daarmee zijn eer gered. Bijzonder goed werk verrichtte de beide doelverdedigsters; aan beide zijden werden verschillende saves uitgevoerd. Morgen zullen onge twijfeld beslissingen vallen, zodat er een tekening in de damescompetitie komt. Ambon ontvangt SVA met zijn sterke verdediging, waarbij het niet gemakkelijk doelpunten is. Cito gaat naar Purmerend en het is twijfelachtig of met hetzelfde flegmatieke spel van vorige week tegen Vido iets heeft in te brengen. DCG ontvangt ODOS, waar bij een overwinning voor ODOS van zeer groot belang is, doordat het daar mee aan de kop komt te staan. Wils kracht Sport en Wilskracht Turnen zul len bij hun ontmoeting elkaar niets toegeven met hun gelijkwaardige capa citeiten. Het programma luidt: Kring KennemerlandZaanstreek: Dames: Afd. I: VitesseDSO, ADO— Leonidas; Afd II: Meervogels—Vitesse 2, Limmen—MSV; Afd. III: Excelsior— DIO, AOGZeevogels, DSVUADO 2; Afd. Illb: Leonidas 2TYBB 3, DOS Velsen; Afd. IV: Zeevogels 3USVU 2, ACG 2Limmen. Kring Amsterdam. Afd. I: AmbonSVA. DCGODOS, Vido—Cito, Wilskr. S.—Wilskracht T.; Afd. II: AmbonODOS, DCG 2ODIN, VIDO 2Cito 2, Thecla—Sebastianus; Afd III: DOP—Spirit, Sebastianus 2— TOB, Wilskr. S. 2—The Vict.; Afd. IV: ODOS—DCG 4, Thecla—VDO, Wilskr. Sp. 3—TOB 2. Afd. junioren: SebastianusDCG, Pan- cratiusSVA, ODOSWilskr. T.; Am- bonWilskr. S. Te IJmuiden werden Vrijdagavond twee partijen voor de twaalfde ronde van het persoonlijk damkampioenschap van Nederland gespeeld. De uitslagen luiden: G. E. van Dijk (Wageningen) C. Suyk (IJmuiden) 20; N. Onnink (Aalten)B. Dukel (IJmuiden) 11. MlllllIHMIIIHIIIIIIIItfMIIIIIIIIIttflMflH llllllllllllllllllllllllltllllllllflllllllllllll onmninniniiniiiiniiiiiHiiittiliilHS ainmimiiniiiiiiHiHniiRiiiiiimiNM Voor de eerste maal zal de grote jaarlijkse bedevaart naai' Mekka over de radio worden uitgezonden. Zodoende zullen millioenen arme Mohammeda nen, die wegens hun onzekere middelen van bestaan nimmer de reis naar de „heilige" plaatsen van de Islam kunnen ondernemen, welke iedere Mo hammedaanse gelovige eens in zijn leven hoopt te doen, in hun woonplaats deelnemen aan de plechtigheden en de gebeden, welke door hun meer door de fortuin begunstigde, broeders in de geboortestad van Mohammed zullen worden bijgewoond. Daar hebben velen van jullie waarschijnlijk npg nooit van gehoord en alléén al in bovenstaande regels staan en kele vreemde woorden die jullie misschien helemaal niet kennen. Daarom begin nen wij eerst iets mede. te de len over Mohammed. Hij werd te Mekka, in Arabië, geboren in het jaar 571. Zijn ouders beheerden een bron, Zem- Zem genaamd, die bij de Kaa- ba (wat dat nu weer is ver tellen wij dadelijk wel) ont springt. Lange tijd was Mo hammed schaapherder en in de eenzaamheid zat hij over allerlei dingen na te denken, maar in hoofdzaak over het bijgeloof van de inboorlingen. Ten tijde van Mohammed wa ren er veel zwervende volks stammen, bedouïnen genaamd. De Arabische godsdienst be stond uit een vermenging van natuurdienst en voorwer pen van afgodische verering. Sommigen vereerden sterren, anderen plaatselijke afgoden. Maar de verering van grote stenen nam een voorname plaats in. Zo stond te midden van een moskee (dat is een Ara bische tempel) een soort tem peltje opgesteld, geheel van steen, waarover een grote zwarte doek is gehangen. Tus sen de. bruine basaltstenen van de Kaaba-tempel is een zwar te steen gemetseld, die als hei lig wordt beschouwd. Die steen zou uit de hemel zijn ge vallen en, aanvankelijk wit, loor de zonden van de' mensen zwart zijn gewor den. Door aanraking daarvan, zo is dat nu eenmaal van ouds ingesteld door de Arabieren, wordt men een gelukkig mens en kan men rustig de dood af wachten. Wij zijn nu wel even van ons oorspronkelijk onderwerp afgedwaald, want we hadden het over Moham med, maar dit was nodig om het verdere verloop goed te begrijpen. Nu dan, die Mo hammed dacht over al deze dingen na en hij probeerde om het ééngodendom in te stellen. Want, zoals wij reeds zeiden, men vereerde vooral afgoden en grote stenen. Toen Moham med veertig jaar oud was. Mekkagangers, per boot op weg naar het graf van de Profeet. vertelde hij, dat hij verschij ningen zag. Daarna ging hij zijn leer verkondigen, de Is lam genaamd. Dat betekent: overgave, d'e onderwerping aan de wil van Allah (God) Mohammed verklaarde de Kaaba te Mekka tot tempel van Abraham. Hij noemde zich profeet en verklaarde zich tot hersteller van dé godsdienst van Abraham. In plaats van de gebruikelijke vastendagen schreef Moham med de gehele maand „Rama dan" als vastentijd voor. De Islam is een aparte godsdienst (om het zo dan te noemen) en in het jaar 622 begint de Islamietische jaartelling Mo hammed werd beschouwd als een dwaas en bedrieger, men gooide hem met slijk en ste nen en in den beginne moest hij zelfs de stad ontvluchten Pas na een zeer lange tijd kreeg hij voldoende aanhan gers. Daarna verspreidde zich de Islam met rasse schreden, zelfs me.t geweld werden hele volksstammen gedwongen Mo hammedanen te worden. Thans zijn er twee honderd vijftig millioen Mohammedanen op de wereld. Zij moeten bidden met het gezicht naar Mekka gekeerd. De. moskeeën en mina rets (slanke spitse torens) zijn d'e kentekens van de Is lam. Nou, nou, zijn dat even een boe.1 vreemde woorden! Ver schrikkelijk, hè. En nu zijn we nog niet aan het eigenlijk verhaal gekomen van de be devaart naar Mekka. Volgende week zullen wij het dan over de Mekkagangers hebben. Het is allemaal wel erg geleerd, maar wij weten dat maar wei nigen over al deze dingen iets afweteh, vandaar dat wij nogal uitvoerig hierover uitweiden IV Natuurlijk nam ik de brieven van mijn bezoeker mee. Die waren gemakkelijk in mijn binnenzak te stoppen. De vol gende bezoeker maakte het ech ter erger. Die had een heel pak boeken bij zich. „Ja ziet u", be gon die een beetje verlegen, „ik durf het u haast niet te vra gen. Maar ik heb al een hele tijd een paar boeken van een vriend in huis, die ik hem eigenlijk al lang had moeten terugsturen. Nu hoorde ik toe vallig, dat u morgen toch naar de stad ging. Zou u ze voor me willen meenemen?" Wat doe je in zo'n geval? Ik zei maar weer ja. Het pakje boeken kon op mijn bagage drager gebonden worden. Maar.ik was er nog niet. Het leek plots wel, of het hele dorp iets met de stad te ma ken had. Ik kreeg allerlei be richten mee voor kennissen en familieleden. Een klein kaasje moest ik ergens afgeven. Ja, ja, alleen maar even zo bij de deur afgeven en zeggen, van wie het kwam. Anders niet. Een pakje met gebreide truitjes en broek jes moest bezorgd worden bij een van de getrouwde doch ters die in de stad woonde. Toen er echter iefnand kwam, die me verzocht een zak appels en peren mee te nemen, begon ik toch wel een beetje bedenkelijk te kij ken. Die kon ik toch heus niet in mijn binnenzak steken en op de bagagedrager was ook al geen plaats meer. Neen, dat zou ik werkelijk niet kun nen doen. Maar tegelijk met deze fruitman kwam er een oud moedertje voor mijn de.ur met een kinderwagen bij zich. „Ik ben maar een oud mens," zo begon ze, „en als hr wat al te gek is, wat ik u vra gen wil, dan lacht u me maar uit. Maar ziet umijn dochter in d'e stad zou zo graag een kinderwagen heb ben. Ze heeft twee kleine kin deren en kan nooit eens met ze uit wandelen gaan. Ik heb al zo vaak gezegd: ze kan de mijne, wel krijgen. Het is een ouderwets ding en het staat al jaren ongebruikt Maar. hoe krijg ik hem in de stad. En kijk.... nou hoor ik in eensdat u naar de stad gaat.... Nou dacht ik zo: u bindt d'e kinderwagen achter uw fiets en het gaat vanzelf Ondanks alles moest ik toch lachen om het vrouwtje en het viel me e.rg moeilijk om te zeggen, dat ik zoiets helemaal niet van plan was. En dus bleef de kinderwagen bij mij en hoefde ook de fruitman zijn appels en peren niet mee te rug te nemen. Die. konden nu in de kinderwagen. Het leek wel, of de mensen er de lucht van gekregen hadden, dat mijn fiets van een aanhangwa gen voorzien zou worden. Want binnen het uur was ook de kinderwagen vol met aller lei nuttige artikelen, die. be slist naar de stad moesten. Maar toen vond ik het welle tjes. Ik plakte een briefje op mijn deur: „Alles is vol. Kan niets meer meenemen!" en kroop toen in bed. (Slot volgt) Mohammedanen bidden met het gezicht naar Mekka gekeerd. Nu het 17 October honderd jaar is geleden dat de pianist en componist Chopin is over- Frédéric Chopin. leden, willen wij enkele bij zonderheden mededelen. Cho pin werd in een klein plaatsje bij Warschau in Polen gebo ren De kleine. Chopin was een zwak en ziekelijk kind, waar van men dacht dat het spoe dig zou overlijden. Maar Cho pin is 39 jaar oud geworden en een vermaard componist (ver vaardiger van muziekwer ken). Hij was zacht van aard en zijn teder maar klankvol pianospel trok de aandacht van een Vorst en deze plaatste zijn beschermeling op een van de beste Warschause scholen. Op zijn 19e jaar was Chopin reeds een kunstenaar. Toen in het jaar 1831 Rusland Polen binnenviel, vluchtte Chopin naar Parijs, waar hij onderwijs in pianomuziek en concerten gaf. Reeds in 1837 werd hij ziek en 17 October 1849 overleed hij te Parijs. Chopin werd aldaar begraven, doch jaren later werd zijn gebeente naar Warschau over gebracht en aldaar begraven. Vier October was het de feestdag van de H. Franciscus, de patroon van de welpen. Bo vendien van onze groep en daarom hebben we verleden week een grote feestdag gehad, die door de groep gevierd werd. De staf had de Zondag uitge kozen, omdat we dan de hele dag tot onze beschikking hadden en ik zal je vertellen, dat het een reuze-leuke dag is geworden. Wij gingen 's mor gens eerst naar de H. Mis als opening van deze feestdag. Daarna ontbeten we in het hordehol, de verkenners na tuurlijk in hun hoofdkwartier en de voortrekkers in de stamhut. Nadat alle kruimel tjes verdwenen waren en de mokken leeggedrongen, zei Akeela: „Welpen, we gaan di rect op de gebruikelijke wijze openen en daarna krijgen jullie met de verkenners een spel, dat wel tot twaalf uur duurt. Nou, die woorden werden met gejuich ontvangen en we wa ren dan ook in een omme zientje klaar om te openen. Na de opening legde een van onze voortrekkers het spel uit en toen begon het lieve leventje. Wij waren verdeeld in twee partijen, een aanvallende en een verdedigende. Ik hoorde bij de aanvallende partij. We moes ten drie bommen, die we kre gen, op het hoofdkwartier zien te brengen, wat de tegenpartij moest beletten. Het is een leu ke strijd geworden, maar de welpen, dat was onze partij, hebben het gewonnen. Toen hebben we de partijen verwis seld en waren de verkenners aanvallers. Nou, die wisten ook van wanten, maar het eindresultaat bleef toch, dat wij het spel en daardoor ook een totem hadden ge wonnen. 's Avonds hebben we nog kampvuur gehad. De aalmoeze nier vertelde van het leven van Franciscus. De groepsleider las een spannend verhaal voor, er waren acteerstukjes, Franse liedjes van de voortrekkers, die dit jaar naar Frankrijk zijn geweest, te veel om op te noe men. Het was een dag, die ik niet gauw zal vergeten. Maar ik maak er een eind aan. Volgen de keer krijgen jullie weer een van mijn avonturen. Tot zolang dus. Een stevige linker van jullie Wij willen onze tekencursus enige weken onderbreken, om, in de plaats daarvan, voorbeeld en aanwijzingen te geven voor het maken van een altaartje van triplex. „Kerkje spelen" is een ver heven en ernstige bezigheid en velen van jullie zullen het gaarne doen doch meestal ont breekt een goed altaartje. Wij geven nu 'n mooi voorbeeld, om van triplex of dun hout met be hulp van een figuurzaag zelf 'n altaartje te maken, waaraan je zelf niet alleen wat hebt, doch waarvan, wanneer het met zorg en nauwkeurigheid wordt ver vaardigd, ook broertjes en zus jes later nog plezier kunnen be leven. Want wij willen geen erg eenvoudig of prullerig altaar tje vervaardigen, maar een degelijk stuk dat desnoods tegen een stootje kan en, zoals ge zegd, blijvend is. Al ziet het er zo °P. ^et eerste gezicht erg moeilijk uit, toch is dit niet zo. Volgende week beginnen wij met de onderdelen te behande len en als je dan iedere week de betreffende gedeelten maakt, dan is het over vijf weken klaar. Wij geven dus vandaag nog geen uitleg of bijzonder heden omdat je eerst een week gelegenheid hebt om wat dunne plankjes te bemachtigen, of een figuurzaag aan te schaffen als je die nog niet hebt. Ook moet je voor heel kleine spijkertjes zorgen en lijm. Verder heb je nog nodig 5 of 6 kleine latjes, vierkant of rond, van ongeveer 4 of 5 millimeter dikte en 30 of 40 c.M. lengte). Bekijk de afbeelding alvast maar eens goed, dan krijg je een idee hoe het worden gaat. Het altaar wordt flink groot zo je merkt, en het wordt een echt werkstuk om te maken. Dus deze keer alleen het voorbeeld zonder verdere uitleg. Knip dit voor beeld uit en zorg dat je tegen volgende week materiaal gereed hebt. KAREL Hier it i Problemen voor geoefenden serie van H. J. C. A. Nunnink te Delft No. 1719 Zwart 11 st. op 12, 13, 16, 17, 19, 21, 22, 23, 25, 28, 35. Wit 12 st. op 24, 31, 32, 34, 37, 38, 39, 40, 44, 45, 47, 50. No. 1720 Zw. 11 st. op 2, 6, 8, 9, 10, i2, 13, 18, 20, 21, 27. Wit 11 st. op 11, 23, 29, 32, 35, 36, 38, 41, 44, 45, 49. No. 1721 Zw. 10 st. op 7, 8, 9, 10, 12, 13, 17, 18, 22, 35. Wit 10 st. op 19, 23, 24, 28, 29, 30, 33, 37, 38, 39. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot uiterlijk half Novem ber. OPLOSSINGEN Serie van Joh. v. d. Boogaard te Nuland No. 1695 Wit speelt naar 39—33, 32—28, 49—44, 39, 44, 40, 5, 17, 17 en wint. No. 1696: 8, 17, 22, 42, 40, 50—44, 40, 11, 41, 10, 23, 13 en wint. No. 1697: 35, 29, 16, 11, 3, 8, 42, 40, 39, 38, 30, 5 en wint. Een prachtige serie, standen wel wat fan tastisch, ontledingen echter zeer mooi en moeilijk. VOOR BEGINNERS No. 71 van H. J. C. A. Nunnink te Delft SS* «tOt» 5 'ém Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 71 en 72 liefst per briefkaart te gelijk inzenden tot 1 November a.s. Alle oplossingen en correspondentie be treffende deze rubriek te zenden aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36 Heemstede. OPLOSSINGEN NUMMERS 67 en 68 No. 67 van B. F. Visser te Utrecht, is een aardige opsluiting en wordt gewonnen door: 35—30, 24x44, 42—38, 18x40, 38x49, 12—17 of 18, 3227 of 28 en avint. Hieruit ziet men dat het niet altijd nodig is naar een of andere slag te zoeken, ook door de tegenstander het zetten onmoge- Plaats in elk vakje twee letters, zo dat van buiten naar binnen woorden van de volgende betekenis te lezen zijn: 1. smalle plank, lat; 2. verwarmings toestel; 3. dorp in Utrecht; 4. fiets; 5. gans, allen; 6. loens; 7. wilde bij; 8. met komijn bereide likeur; 9. speels, levendig; 10. peen; 11. aromatische spe cerij; 12. schouwplaats. Inzendingen tot en met Dinsdag 25 October op open briefkaart aan Het Kasteel van Aemstel (afd. Prijs raadsel), N.Z. Voorburgwal 6573, Am sterdam. Oplossing 1 October: SLUIS KI L OVER LO ON AL KEMADE- VOLEND AM BLA RTKUM HELVO IR T AAL SM EER RAS KW ERD BR ES KENS BL EI SWIJK WE ST ZAAN O LD EHOVE EN SCHEDE DOM ME LEN EI BERGEN O TT ERSUM LIOESE NS UIL LEGOM MAK KINGA AB BE KERK RAN SD AAL- K ED ICHEM AV ER EEST AV EN HORN CHAR LO IS VLIER DE N SCHE EM DA BERLIK UM - KERKRA DE HARM EL EN KO EK ANGE STE EN SEL H UM MELOO - KIL L O E ALM A M E RIT I R N S M I K W A - E S B EIS -STE DER N E N E L O IDE TEM SUM L D E K E L EEK DEN D U M In de gegeven volgorde vormen de beginletters van deze in de elf verschil lende provincies gelegen plaatsen het bekende gezegde: „KLAAR IS KEES". Na loting werden de prijzen toe gekend aan: A. Witteman, Akervoorde- laan 9, Lisse; D. Dekker, Jan Nieuwen- huyzenstr. 30, Haarlem; Jack Kamsma, All. Piersonstraat 15, Haarlem; G. v. d. Berg, St. Joan, de Deo, Keizersgracht 65, Amsterdam; H. Spiekman, Madura- straat 75, Amsterdam; D. van Duynen, Barbarossastraat 3, Haarlem. lijk te maken kan men winnen. No. 68 van H. J. Nunnink te Delft wint aldus: 28—23, 18x29 21x32, 38x27 29x49, aldus: 28—23, 18x29, 32—27, 21x32, 38x27, 29x49, 3126, 49x21, 26x20 en wint vervol gens op tempo. Een heel goed en gaaf stukje van deze veelbelovende problemist. Op 60-jarige leeftijd is In de afgelo pen nacht in de Mariastichting te Haar lem overleden de heer Alex Ph. van Strien, een der organisatoren van de Tulpenrallye, welke dit jaar werd ge houden. De heer Van Strien was voor zitter van de regionale Automobiel Sportclub West. De Poolse minister van Oorlog, maar schalk Zymierskl, heeft bevel gegeven tot militaire registratie van alle mannen van de leeftijd van 31 tot 44 jaar. Mgr. Michael O'Doherty, Rooms-Katholiek aartsbisschop van Manilla, is op 75-jarige leeftijd overleden. Zijn onlangs benoemde opvolger, mgr. Gabriël Reyes, wordt de eer ste inheemse primaat. De Amerikaanhe Poolvorser admiraal Byrd heeft te New York verklaard, dat Rus sische schepen in samenwerking met mach tige vliegtuigen onlangs het Zuidpoolgebied verkenden. „Of zij naar uranium zoeken of niet, kan ik niet zeggen", zo voegde hij er aan toe. De Russische schepen zouden niet met namen zijn aangeduid De Staten der Nederlandse Antillen hebben het advies inzake de interim regeling vastgesteld, dat reeds was op gesteld in de commissie-vergaderingen- Afwijkend van het standpunt der Neder landse regering, menen de Staten, dat de verhouding Nederland-Suriname-Neder- landse Antillen geregeld kan worden» geheel los van een oplossing inzake de toekomstige verhouding het Koninkrijk- de V.S.I. De regering beroept zich voor haaf opvatting op art. 209 van de Grondwet, de Staten zijn van oordeel, dat dit ar tikel slechts aangeeft, dat Suriname eP de Nederlandse Antillen met Nederland het Koninkrijk vormen, hetgeen thanS reeds het geval is. Voor de vorming vai> de Unie doet het niets terzake, in welke verhouding Suriname en de Nederlandse Antillen tot Nederland staan; elke phase van kolonie tot gelijkgerechtigd deel past daarin. De staten verschillen dab ook van mening met de regering t.aY- de interim-regeling. De staten oordelen de interim-regeling niet nodig, doch ook als deze gezien wordt als poging weder om een stap te doen in de richting vah het uiteindelijk doel, dan kan dez® moeilijk als geslaagd worden aangemerk^ afgezien van het het feit, dat de rege' ling geen prduct van onderling overle® is en uiteindelijk de Nederlandse org3' nen over de totstandkoming zullen b«' slissen, nadat de betrokken gebieden slechts advies over gegeven zullen heb ben De wens naar liquidatie van de K? loniale verhouding komt niet tot ul drukking. Wil het ontwerp bevrediging schfb ken, dan moet dit geschieden op jj* hoofdpunten: 1) een eigen aan de vol vertegenwoordiging verantwoorde!^ bestuur; 2) regeling van interne aab£ lcgenheden; 3) zelfstandigheid der ei' den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 4