GOUDCLAUSULE, KERN VAN BENELUXPROBLEMEN Communisten ovefW KLOKZEEP KUNSTENAARS HERDENKEN GUIDO GEZELLE Wij luisteren naar B MEUBELMAKERS EEN GOEDE VAKOPLEIDING BONTMANTELS ■7*1 Vredesverdrag met Oost-Duitsland Ve^huizbn? Bij verhoogde import derde valuta Kindje verkouden? 3* f HULPVERKOOPSTER PIENTERE JONGENS van 15—19 jaar llim VERKOOPSTER Was met Velleman Koopt! A. WIJNTJE lïZMoVfd** ZATERDAG 15 OCTOBER 1949 PAGINA 5 Zijn poëzie de neerslag van een christelijk moedig gedragen dichterschap T entoonstelling geopend Schuldig aan poging tot omwenteling Adenauer spreekt met geall. Hoge Commissie Schacht bijna gemolesteerd 'i, W 1/ WEM Last van «enuwen? Amerika's militaire hulp Huis v. Afgevaardigden keurt wet goed JOH. J. WULFERS ZOON Vroom Dieesmann Haarlem N.V. Fa. W. F. CLAUS Een goede haan kraait tweemaal, Is dubbel V scheelt IJ stukken! Capes Zilvervossen - Colliers GEDEMPTE OUDE GRACHT 72 HAARLEM (Telefonisch van onze politieke redacteur) LUXEMBURG, Vrijdagavond. Er wordt hard onderhandeld tussen de ministers van de drie landen in Luxem burg. Weliswaar verlopen de deliberaties in de goede geest, die bepaald wordt door de wil om te slagen, doch dit neemt niet weg, dat de ministers geenszins van plan schijnen het elkaar te schenken De moeilijkheid van de problemen, de ongelijkheid van niveau tussen België en Nederland dwingen de partijen daartoe. In de monetaire commissie hebben de Nederlanders heden een voorstel gedaan aan de Belgen, dat deze laat- sten vanavond laat zouden bestude ren. Omtrent de aard van dit voor stel, dat geresulteerd is uit overleg in de nacht van Donderdag op Vrij dag, voortgezet in de loop van de aag. werd. cot dusver grote geheim zinnigheid betracht. Uit enkele losse gegevens vermoedt men, dat het zich beweegt in de richting van een ver der vrijmaken van de Belgische im port. waartegenover de Belgen dan tot een zekere grens valuta van derde landen zouden accepteren. Het lijkt nog steeds onwaarschijnlijk, dat Ne derland in dit stadium zou toestem men in een zodanige formulering van de goudclausule, dat wij verplicht zouden kunnen worden op een mm of meer bij verrassing optredend tijd stip goud of dollars af te geven. De Nederlandse regering heeft zich im mers op het standpunt gesteld, dat de goudpositie van het land geen ver dere vermindering gedoogt. De Bel gen achten daartegenover ae kans dat dit gevaar zich zal effectueren, ge ring, aangezien zij wijzen op de to tale omvang, die het handelsverkeer zal kunnen nemen. Deze bedraagt ca. 14 milliard francs, namelijk 7 milliard, die gedekt worden door de Marshallhulp, welke Nederland via België ten goede komt en nog eens 7 milliard, die dekking vinden in de te Verwachten export van Nederland naar België. Doch Nederland, dat weet hoe- Zeer het met de rug tegen de muur staat, kan op een dergelijk avontuur niet ingaan. Intussen is men hoopvol gestemd aangaande de vraag of België de Nederlandse voorstellen zal aanvaar den. Het is immers de enig mogelijke manier om de Voor-Unie uit te brei den. In de sector der staalproducten schuilen de moeilijkheden niet meer in prijsdiscriminatie, die een hogere prijs Voor Nederland als exportland met zich meebrengt. Daarover heeft men elkaar op een redelijk tussenplan gevonden. Be Belgische staalexport naar Neder land is dus een kwestie geworden van deviezen De vrijgeving van textiel is dit evenzeer. De deviezen zijn slechts te vinden, indien België valuta als ster ling of eventueel ook Franse francs aanvaardt. Betreft dit in de eerste plaats reeds fle monetaire regeling tijdens de Voor- Ünie. daarnaast staat de regeling voor de periode der nog altijd maar beperk te Unie die op 1 Juli 1950 moet ingaan. Ook met betrekking tot deze periode hebben de Nederlanders een plan m tien punten voorgelegd, over de meeste Waarvan wei eensgezindheid bestaat. Maar ook daarvan kan de kern moei lijk een andere zjjn dan de goudclausule, waarin voor Nederland het enig denk bare alternatief is afdekking in andere Valuta. Men mag hopen, dat de Belgen Ook daarin Nederland tegemoet zullen komen, maar dan blijft toch altijd nog te bezien of de daarna te bereiken over eenstemming tussen België en Neder- iand zal slagen. Meer dan een beginsel overeenstemming tussen de drie landen Zal men in Luxemburg moeilijk kunnen Verwachten, in anciere, zij het minder cruciale pro blemen heeft men reeds overeenstem mingen bereikt. De commissie voor de havens en waterwegen, die vanmorgen ®an het werk ging, was spoedig klaar, "len heeft tot grote opluchting der Bei- Ken een commissie samengesteld, die het vraagstuk breedvoerig zal bestude- ten. Men heeft daarbij uitgesproken het fkote belang t$ erkennen van de ver bindingen te water van de twee landen. Be commissie heeft tot taak een rap port uit te brengen over de technische, économische en financiële aspecten van ■Antwerpen, Gent en Luik Zij bestaat Van Belgische zijde uit staatsminister "an Cauwelaert, de heer Delmer, oud- éecretaris-generaal van Economische Za ken, en prof. Frédéricq; van Neder landse zijde uit oud-minister Steenber- 8he, wethouder Brautigam van Rotter dam en de heer Gottfr. H. Crone, oud- Voorzitter van de Kamer van Koophan del te Amsterdam. In de landbouwsector heeft men eén rapport van de experts goedgekeurd, op ürond waarvan besloten werd de har monisatie van de landbouwpolitiek der Benelux na te streven. Verder zal men éon rapport doen opstellen, waaruit moet rcsulteren, dat met ingang van 1 Ja- pPari 1950 het thans vigerende land- h°Uwprotocol van 1947 verzacht wordt, {éhgevolge waarvan de exportmogelijk heden van landbouwproducten naar Bel gië verruimd zullen worden. Men zal in de Unie, gezien de bodemgesteldheid van het land, een speciaal regiem in stellen voor Luxemburg. Men hoopt de conferentie Zaterdag avond te kunnen beëindigen, indien men over de monetaire vraagstukken tot overeenstemming komt. Zo niet, dan zal zij tot Zondagochtend worden gepro longeerd. Twee kunstenaars, twee dassen op het Bossche Congres: Stijn Streuvels en Antoon Coolen in de koffiekamer van het Casino. Brabantse redactie) van het congres Kunst en Christendom in (Van onze De middag van de eerste dag Den Bosch was gewijd aan de Guido Gezelle-herdenking ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van diens sterfdag. De plechtige herdenkingszitting werd geopend door pastoor Aug. Commissaris, voorzitter van het Provinciaal Genoot schap voor Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant, aie er op wees, dat in Nederland Gezelle nog een zeer sterke bekoring op de jeugd uitoefent. „Hier zingt hij, leeft hij en bidt hij voort", aldus spreker. toch duidelijk van elkaar onderschei den zijn. Beide ontstaan doordat ae geest van de mens contact krijgt met de werkelijkheid. De mens moet zich los maken uit het belangenklimaat om te komen tot contemplatieve schou wing, die aan de wortel ligt van alle kunst. De kunstenaar moet met een gevoelig hart indrukken ondergaan, maar mag zich niet in een stroom van gevoelens laten ondergaan. Objectivisme en subjectivisme moeten Gezelle heeft men tijdens dit congres op drie manieren willen huldigen. Op de eerste plaats met een herdenkings bijeenkomst, waar de beste Gezelleken- ner van onze dagen, prof. Fr. Baur, een beeld heeft gegeven van deze grote christen kunstenaar. Verder door het inrichten van een Gezelletentoonstelling en het uitschrijven van een declamatie wedstrijd voor leerlingen van middel bare scholen. Tijdens deze toespraak trad Gezelle's neef, Stijn Streuvels met zijn dochter de zaal binnen, waar hij met luid applaus werd begroet. Prof. Baur, van de universiteit van Gent. hield vervolgens wat hij zelf be titelde als een meer enthousiaste dan geleerde uiteenzetting over Guido Ge zelle en zijn werk. De diepere grond van het werk van Gezelle, waarvan het bestaan door allen wordt aanvaard, zocht spr. hier in, dat zijn poëzie is de neerslag van een christelijk en moedig gedragen dichterschap. Gezelle's werk wordt gedragen door een christelijke wee moed. Deze weemoed is een elemen taire weemoed, die de dichter bij zijn geboorte heeft meegekregen. Gezelle had veel meer de weemoedigheid van zijn moeder, dan de levensblijheid van zijn vader. Dat deze weemoed niet eerst ont stond na de tragische tijd in Roesse- laere, toonde spr. aan door het voor dragen o.a. van het diepweemoedige „Gij badt op enen berg alleen", dat van voor die tijd is. Aan de hand van tal van voorbeelden liet hij zijn gehoor achtereenvolgens zien, dat Gezelle ook een romantische en kosmische dichter was, die bovendien zijn taalinstrument technisch perfect beheerste. Een zeer hartelijk en langdurig ap plaus vertolkte de dank van de talrijke aanwezigen, welke dank pastoor Com missaris nog even in woorden uitdrukte. In het gebouw van het Provinciaal Genootschap droegen daarna de winna ressen en winnaars van de declamatie wedstrijd Gezelle-gedichten voor, waar na de voorzitter van het Provinciaal Genootschap de tentoonstelling van Ge- zelleliteratuur officieel opende. „Christendom en Kunst" In de morgenuren had de voorzitter van de Alg. Kath. Kunstenaarsvereni ging, dr. A. Wijffels, zoals in een deel van onze vorige oplage reeds bericht, het congres met een rede geopend. Prof. dr. T. Rutten, minister van O. K. en W., Z. H. Exc. Mgr. W- Mutsaerts, bisschop van 's Hertogenbosch, prof. dr. J. de Quay, commissaris der Koningin in Noord-Brabant, burgemeester mr. H. Loeff en de Belgische gasten waren on der de belangstellenden. Prof. Rutten achtte het in zijn rede een goede keus, het congres te combi neren met de Gezelle-herdenking, om dat Gezelle zijn kunst uit het christen dom putte en het bewijs leverde, dat het zeer wei mogelijk is, dat eigentijdse kunst het volk nadert, zonder te verval len in slappe toegeeflijkheid. De algemene inleiding over „De grondslag van de relatie tussen christen dom en kunst" werd gehouden door pater dr. St. Tesser, O.P. Spr. wees er op, dat, hoewel er verwantschap be staat tussen kunst en godsdienst, deze in harmonisch verband worden ge bracht Wat geldt voor dit aesthetische schouwen geldt evenzeer voor het ethische schouwen. De kunstenaar moet zich van zijn eigen passie hebben los gemaakt. De schoonheidsintuïtie kan worden gevolgd door een tweede, na melijk een godsdienstige intuïtie. Deze tweede is dp natuurlijke bekroning van de eerste. Wanneer nu de kunst door deze beide vormen van bezinning ge voed wordt, ontstaat religieuze kunst, zelfs als het het onderwerp van deze kunst een profaan onderwerp is. Zo is de middeleeuwse kunst in haar geheel religieus. De gedachte dat wij voor moderne christelijke kunst zou den moeten teruggaan tot de middel eeuwen wees spr. af. Het tijdelijke vol komen te willen scheiden van het gees telijke is een dwaling. Onze kunste naars moeten er naar streven een eigen christelijk profaan karakter te geven aan hun niet-sacrale kunst. Zij moeten dus een eigen vorm trachten te vinden voor de sacrale en voor de profane kunst. Zij zullen aan de christelijke vi sie op verschillende wijzen gestalte moe ten geven naar gelang van het terrein waarop zij zich bewegen. Dan rug, keel en borstje inwrijven met ZATERDAG HILVERSUM II - 415 M. Na 18 uur ook 245 on 1875 M. 18.00 Klaas van Beeck, 18.15 journ. overz., 18.30 Klaas Van Beeck, 19.00 nieuws, 19.15 actuali teiten, 19.25 zang en orgel, 19.50 com mentaar uit de Benelux, 20.00 nieuws, 20.05 gewone man, 20.12 gram., 20.15 Lichtbaken, 20.40 septet, 21.00 De klok heit negen, 21.45 puzzle, 21.55 Ger de Boos, 22.30 wij luiden de Zondag in, 23.00 nieuws, 23.15 Residentie-orkest. Hilversum i - 301 m. 18.00 bieuws, 18.15 piano, 18.30 Strijdkr., 19.00 artistieke staalkaart, 19.30 Bijbel lezing, 19.45 Nederlanders in Duits land, 20.00 nieuws, 20.05 dingen van «e dag, 20.12 varia, 20.15 Weense mu ziek, 20.45 cabaret, 21.45 commentaar, Z2.00 Ramblers, 22.25 hoorspel, 22.45 strijkkwartet, 23.00 nieuws, 23.15 sport, <53.35 dansmuziek. ZONDAG Hilversum ii - 415 m. Voor 10 u. 0 n« 245 en na 12 uur ook 245 en 1875 ö-OO nieuws, 8.15 Schubert, 8.25 Hoog mis, 9.30 nieuws, 9.45 zang en orgel, m.00 Gereformeerde kerkdienst, 11.30 gewijde muziek, 12.15 Apologie, 12.35 Piano, 12.40 Klaas van Beeck, 12.55 ^onnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 Klaas van Beeck, 13«45 uit het boek der boe gen, 14.00 vocaal kwartet, 14.30 Con certgebouworkest en solist, 15.30 Ka- moliek overleg. 15.55 orgel, 16.15 re- Portage, 16.30 Vespers, 17.00 Kerkzang- f^PSt» 17.45 Oecumenische studiodienst, AQ.30 Arnhemse Orkestvereniging en °rgel, i9.oo Nederlands kamerkoor, 19.15 ^e^t gij uw Bijbel?, 19.30 nieuws, 19.45 actualiteiten, 19.52 boekbespr., 20.05 ge wone man, 20.12 Belgisch-Nederlands Pf°gr., 22.00 cabaret, 20.20 puzzle, 22.35 Siail0> 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 15 Arnhemse Orkestvereniging Piano 23.15 koor. Hilversum i en 301 m. 8.00 nieuws, 8.40 gram., sport, 9.15 verzoekprogr., 9.45 gees- 9 10 8,30 Platteland, 8.40 gram.', telijk leven, causerie, 10.00 trio. 10.25 li terair overzicht, 10.50 Fierefluiters, 11.15 Triangel, 12.00 orkestconcert, 12.30 Zon dagclub, 12.40 Nederlandse liedjes, 13.00 nieuws, 13.15 mededelingen, 13.20 Muset- te-ork. en soliste, 13.50 Even afrekenen, heren, 14.00 gram., 14.05 boekbespr., 14.30 klein vrouwenkoor, 14.50 Chopin, hoor spel, 16.10 Skymasters, 16.30 sport, 17.00 koor, 17.20 Ome Keesje, 17.40 orgelen semble, 18.00 sport, 18.15 nieuws, 18.30 strijdkr., 19.00 luisterclub, 19.30 Bijbel vertelling. 20.00 nieuws, 20.05 actualitei ten, 20.15 uit het vergeetboek, 20.45 ca baret, 21.25 omroepork., 22.05 hersen- gymn, 22.30 Metropole-ork., 23.00 nieuws, 23.15 Sterrenlied. MAANDAG HILVERSUM II - 415 m. Voor 10 u. ook 245 en na 12 uur ook 245 en 1875 m. 7.00 nieuws, 7.15 Te Deum, 7.45 woord voor de dag, 8.00 nieuws, 8.10 sport, 8.20 muziek bij het werk, 9.15 zieken, 9.30 waterstanden, 9.35 familiecom petitie, 10.10 Tschaikowsky, 10.30 Mor gendienst, 11.00 kwartet, 11.20 voor dracht, 11.40 fluit en piano, 12.10 gram., 12.30 mededelingen, 12.33 koor en so list, 13.00 nieuw?, 13.15 Mandolinata, 13.45 Richard Tauber, 14.00 schoolra dio, 14.35 gram.. 15.00 kamerorkest en soliste, 16.00 bijbellezing, 16.45 gram., 17.00 voor kleuters, 17.15 orgel, 17.45 Spaanse zang, 17.55 Concertgebouw kwintet. HILVERSUM I - 301 m. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 Strijdlied, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.40 orgel, 9.00 kamermu ziek, 10.00 ouden van dagen, 10.05 Mor- gewijding, 10.20 Sandler, 10.30 vrouw, 10.45 zieken, 11.25 mezzosopraan en piano, 11.40 voordracht, 12.00 orgel, 12.30 mededelingen, 12.33 platteland, 12.38 piano-duo, 12.55 kalender, 13.00 nieuws, 13.15 omroepork., 13.45 zang, 14.30 lezing over de anti-vivisectie, 14.45 gram., 15.10 hoorspel, 16.05 „Othello", opera, 17.00 jeugd, 17.30 Geraldo, 17.45 Rijk overzee. Elf communistische leiders in de V.S. zijn gisteren schuldig bevonden aan sa menzwering teneinde hun leer ingang te Op de bijeenkomst, die de West- Duitse kanselier, dr. Konrad Adenauer gisteren met de geallieerde hoge com missie heeft gehouden, zouden, haar verluidt, de demontage-politiek der ge allieerden en de status van West-Ber- lijn zijn besproken. Uit het geallieerde communiqué, dat na de bijeenkomst werd uitgegeven, kon niet worden op gemaakt, dat er besluiten genomen zijn. In Düsseldorf heeft gisteren een grote demonstratie tegen Hjalmar Schacht, de vroegere Duitse minister van Financiën, plaats gevonden. De menigte riep, dat er geen plaats was voor oorlogsmisda digers. Zij drongen op rond het hotel, waarin Schacht en zijn vrouw zich be vonden. De politie arriveerde en ge leidde Schacht en zijn vrouw naar het politiebureau. Zij werden na twee uur weer uit deze „Schutzhaft" vrijgelaten. Het nieuwe West-Duitse vakverbond heeft gisteren te München Hans Boeck- ler tot zijn voorzitter gekozen en het bestuur gemachtigd deel te nemen aan de oprichting van een niet-commums- tische Internationale Federatie van Vak verbonden, hetgeen volgende maand te Londen zal geschieden. doen vinden, dat het plicht en noodzaak is de Amerikaanse regering op geweld dadige wijze omver te werpen en te ver nietigen. De jury, die tot deze uitspraak kwam na een proces dat maanden heeft ge duurd en dat naar schatting anderhalf millioen dollar gekost heeft bestond uit acht vrouwen en vier mannen, en had er zeven uren lang over gedelibe reerd. De maximumstraf, die de beschuldig den kunnen krijgen, is tien jaar gevan genisstraf of een boete van tienduizend dollar. Onmiddellijk na het proces wer den zes verdedigers der communisten veroordeeld tot gevangenisstraf wegens „misdadige ongehoorzaamheid aan het hof". De federale.rechter, Harold Medi na, beval de opsluiting van alle elf be schuldigden tot de volgende week Vrij dag des morgens 10.30 uur wanneer het vonnis zal worden uitgesproken. In het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden werd de bekendmaking van de uitspraak in het proces tegen de com munisten met applaus begroet. De me dedeling geschiedde door de democrati sche afgevaardigde Vincent Quinn uit New York, die verklaarde: „De uitspraak beeft onomstotelijk het feit vastgesteld, dat de communistische partij streefde naar omverwerping van de regering door geweld". Paul Henri Spaak, de voorzitter van de consultatieve vergadering van de Europese Raad, is gisteren per vliegtuig uit Brussel te Londen aangekomen. Spaak verklaarde, dat het een particuliere aangelegenheid betrof er. dat hij heden naar Brussel zou terugke ren. De religieuze schilderkunst in de XVHe eeuw Bloemaert en Hondius De directeur van het Bisschoppelijk Museum heeft waarschijnlijk in de inrichting van zijn bovenlichtzaal een recapitulatie willen geven van de museum-inhoud. In ieder geval kan men in kort bestek, rustig zittend het oog laten dwalen over werken, die ont staan zijn tussen ongeveer 1475 en 1700, in stilte vergelijkingen makend tussen de diverse stijlperioden. En soms vindt het oog een rustpunt in een détail van bijzondere schoonheid, dat nog niet eer der zó gezien was. Zo zijn het vandaag twee schilderijen van respectabele af metingen, die de aandacht zodanig trek ken, dat zij het middelpunt zijn gewor den van de beschouwing over deze grote zaal, het hart van het museum. Daar is eerst het Calvarië van Abra ham Bloemaert. Aan de compositie en de opstelling der figuren is niets bij zonders te zien: het kruis, hoog opge richt met de stervende Christus, Sint Jan en Mater Dolorosa daaronder staan de in stille smart en de Magdalena- figuur, feller in haar uitingen, vastge grepen aan het kruishout, twee moor denaars op de achtergrond. De bekoring, die van het schilderij uitgaat, begint bij de verdichting van de sfeer, waarin de schilder de stem mingen van natuur en getuigen tast baar gemaakt heeft. Wie het schilderij kent, begrijpt onmiddellijk wat hier be doeld wordt: in de atmosfeer liggen de stemmingen kort bijeen, hoog licht en een schemerige schaduw bestaan vlak naast elkaar en hierdoor wordt een spanning opgewekt, die dringt naar een oplossing, welke uiteraard niet gegeven wordt hier. Beklemming vervult het tafereel. Christus vangt als centrale fi guur het volle licht, dat ook nog valt op hand en mouw van Maria Magdalena. Bekoring ligt ook in de gave schilder wijze en deze noopt ons het doek even, leunend over de daarvoor geplaatste oude communiebank, van zeer nabij te bekijken. De heiligenfiguren zijn char mant uitgebeeld, tè charmant en tè in tiem voor de dramatiek van het Ge beuren. Het veel minder knap bewerkte doek je met hetzelfde thema van Bramer, dat aan de overzijde hangt, heeft oneindig veel meer van het gigantische van de Calvarië-gebeurtenis. Bloemaert heeft erbij gestaan, Bramer heeft het mee beleefd en getransponeerd naar een ho ger plan: bij hem de suggestie van dat wat voorafging en van dat wat volgen zal en de absolute waarde voor alle ge slachten. Charmant is hier dan ook niets, het getuigt alleen van veel die pere en zuiverder ontroering door het gebeuren, terwijl Bloemaert de ontroe ring niet verder brengt dan het pictu rale. ehoort Bloemaert's Calvarië wel tot de gaafste geschilderde werken, die hier hangen, op het punt van spi ritualiteit verliest het, omdat er een idylle van gemaakt is, ook bijvoorbeeld van dat schetsmatige schilderij van een tot nog toe onbekende: de Nederdaling van de H. Geest. Men, kan het uit ieder fragment lezen: hier staan wij voor een jeugdwerk van een begaafd, veelbelo vend kunstenaar. De routine ontbreekt nog, elk der koppen en voorzover zicht baar de lichamen, zijn spontane model studies; het doek is echter nooit verder dan een studie gekomen. Hierdoor heeft het schilderij een losheid en een hel derheid van peintuur behouden, die bij doorwerking zeker verloren gegaan zou den zijn. Het tweede grote doek, dat ons naast Bloemaert trok en dat wij tegenover hem willen stellen, is van Hondius; zijn onderwerp is Christus' geboorte. Behalve dat beiden Abraham heten en een détail uit Christus' leven uitge beeld hebben, hebben ze meer overeen komsten, n.l. in het artistieke punt van uitgang; door hun groot verschil in per soonlijkheid hebben zij zich ontwikkeld in bijna tegengestelde richtingen. Bei den komend uit de Italiaanse school, is Bloemaert de stijlprinciepen blijven zien 'kW 1 I H i 1 n jé A „Calvarië" van Abraham Bloemaert in het Bisschoppelijk Museum. als de observerende, aan de natuur con trolerende Hollander. Hondius daaren tegen laat zich gaan in een blijheid van kleur, een uitbundigheid van compositie en bewegingen. Ook hij werkt met lichtpartijen, maar dan zo, dat de kleur van zijn figuren volkomen overstraald wordt en ze in een licht zet van de kracht als van ge weldige schijnwerpers: voor die tijd dus zeer illusoir. Dit licht vindt zijn bron in het Christuskind. In de zware schaduw partijen laat hij tegenlicht spelen, het geen verrassende effecten oplevert. Doordat hij nergens de vorm weglaat, zinken in een diep donker, doet hij ons nogal modern aan. Zie hiertoe de haan op de voorgrond. Zijn Italiaanse voor beeld is de school van Caravaggio. Door zijn decoratieve opvatting staat hij voor die tijd wel zeer ver van de observe rende realisten af. De veelsoortige dieren zijn bijzonder knap en met liefde geschilderd: knap is trouwens de gehele compositie, die doorgewerkt is tot ver in de achter grond. De charme past hier in de liefe lijkheid van het onderwerp. De zwe vende bevolking op de bovenhelft van het doek is oninteressante bladvulling gebleven. Ook al zou men de indruk krijgen over een soortgelijke afkeuring bij De Grebber, we hebben overigens heus niets tegen engelen in een schil derij. Een sterk contrast met deze verschij ning van Hondius de daarnaast in stilte biddende Sint. Petrus. Schuins in de hoek geplaatst kijkt de sobere pastoor Stenius van Akersloot door Frans Hals geschilderd even op van zijn notities voor een preek en met een heldere blik een weinig ondeugend de zaal in. L. T. Mijnhardr'» Zeo a wtabletten helpen U er overheen. (Adv.) Gisteren is bekend gemaakt, dat liet mi nisteriële comité van de Europese Raad 3 November in Parijs zal bijeen komen. Vier dagen later, op 7 November, zal de per manente commissie yan de consultatieve as- semblée in Parijs vergaderen. Het ministe riële comité zal o.m. de kwestie van de toe lating van West-Duitsland tot de Europese Raad bespreken. Het zal vergaderen op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. De president van de Oost-Duitse re publiek en zijn premier dr. Otto Grote- wohl, hebben gisteravond hun dank be tuigd aan de „wijze en edelmoedige" maarschalk Stalin voor de gelukwen sen, die deze aan de Oost-Duitse rege ring heeft gezonden. Zij brachten „in naam van het Duitse volk de Sovjet- Unie dank voor haar edelmoedigheid, die ons in staat heeft gesteld een demo cratische Duitse staat te vormen." Het beroep, dat maarschalk Stalin op de communistische leiders van Oost- Duitsland heeft gedaan om de vrede in Europa te stabiliseren, wordt in pro- Russische kringen te Berlijn gezien als een aanwijzing, dat er spoedig eer. vre desverdrag zal worden gesloten tussen het Sovjetblok en de nieuwe staat. De regering van Oost-Duitsland heeft gisteren haar communistische program ma in de fabrieken en de mijnen ge bracht ten einde de arbeidersklasse zich achter de deur te scharen. De eerste minister, dr. Otto Grotewohl,en zijn gehele kabinet waren over het gehele industriële gebied van de Russische zone van Duitsland verspreid', voor een aantal redevoeringen', te houden als be gin van een nieuw vijfjarenplan, geba seerd op het systeem van de Sovjet- Unie. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren de wet op de buitenlandse militaire hulpverlening goedgekeurd. De wet zou waarschijn lijk heden in de Senaat in stemming komen. Het betreft hier een bedrag van 1.314.878.000 dollar, waarvan 1.000.000.000 dollar bestemd is voor de elf deelge noten der V. S. aan het Atlantisch Pact, ten dele in contant geld, ten dele op lange termijn. Het resterende deel is bestemd voor Griekenland, Turkije, Iran en de. Philippijnen. Ongeveer 75.000.000 dollar zal terzijde worden ge legd voor China, te gebruiken bij goed vinden van de president Zij geven zoveel voordalen! Zij bieden zoveel mogelijkheden! Alle „Publico-zaken" (net het geel zwarte 'aambiljet) geven ze bij Uw aankopen Raadpleeg de „Publico-wegwijzer" vooi het gebruik van Uw zegeisi ryf RAAMTVEST 29 14810 ippyy y i Voor direct gevraagd: Uitendaalstraat 54, Santpoort (Station) Voor een aantal beschaafde dames bestaat tijdens de a.s. St. Nicolaasdrukte gelegenheid bij ons bedrijf te worden geplaatst als Alleen dames, die gehele dagen beschikbaar zijn, komen in aanmerking. Zij, die al eerder in de verkoop werkzaam zijn geweest, genieten de voorkeur. Persoonlijke aanmelding iedere middag van 25 uur, Afd. Personeelszaken, Grote Houtstraat, zesde etage. VRAAGT EERST INLICHT. BIJ ONS. HET BEKENDSTE EN SOLIEDSTE ADRES IN HAARLEM BETAALT! voor huishoudlompen 20 cent per kg. Teletoon 11436, Bake- nessergraent 45-51. maar Wasserij Rhee neemt het op zich, om U in één keer er van te overtuigen da* U dè ideale wasserij gevonden hebt! Hoe zouden we ook an ders aan zo'n goede reputatie gekomen zijn? Maar.... dat we die ook verdiend hebben, dat kan alleen een proefwas U be wijzen. WASSERIJ Blekersvaartweg 55 Heemstede Tel. 28201 bieden wij aan: Zij behoeven geen ambachtsschooldiploma te bezitten, doch moeten wel interesse hebben voor fijn machinewerk. Zij, die nog niet besloten hebben tot het kiezen van.een GOED VAK, kunnen dat nu nog doen. Aanmelden dagelijks: Zijlweg 136, Haarlem. Nauwelijks bent U aan het nieuwe stuk begonnen of... 't is alweer op. En zo vliegt je geld maar door de vingers. Is 't eigenlijk niet de moeite waard ook daar eens op te letten? te in beter genre schoenenzaak wordt ERVAREN gevraagd, liefst opleiding gehad hebbende in goede detailzaak. Zeer beschaafde werkkring, terwijl bij gebleken geschiktheid behoorlijke positie mogelijk is. Strikte geheimhouding ver zocht en verzekerd. Brieven onder no. 6025 aan het bureau van dit blad. t niet wijs dan ook eens kijken hoe lang U met KLOKzeep doet. Op den duur scheelt 't U stukken! KLOK- zeep is harder, reinigt zachter, schuimt vlugger enslinkt zo langzaam. De beste huishoudzeep is op het ogenblik KLOKzeep! Zeepfabriek maakt Alle soorten goede meubelen, tapijten, kristal, goud en zil ver, etc., voor hoge prijzen. Telef. 14637. Zijlstraat 62. Overal te ontbieden. Repareren - Moderniseren- Bontbewaring

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5