Hp-jam! r.u&'ss liLU IV L I Innl I LLIvlwUI IL wUUIIrtll I „Gerrit de Stotteraar" weer achter de gevangenismuren Sultan van Djocja zinspeelt op een gewapende botsing Nederlands commentaar op verklaring Praagse Domheer gearresteerd Vanuit Greccio sal Nachtmis over wereld worden uitgezonden Rainense heide krijgt schaapskooi JBegüt Amsterdamse recherche boekt succes Weer 200 priesters in arrest FOTOJOURNALISTEN VIEREN FEEST Bloem van persfotografen kiekt bloem van Nederlandse kleinkunst DURE JONGENS .Het weer. Mr. v. d. Putt zal Kuyle verdedigen WASHINGTON, PAS OP DE ATOOMBOM! INFILTRATIES OVER GEHEEL JAVA Verklaring Dr. Koets Poging tot overval door twee jongens Tot hoofd en hart - Radioverbinding St. Pieter met andere Romeinse basilieken Vrucht van particulier initiatief en steun van Drentse overheid Commissie voor Indonesische zaken Ramp bij Prestwick Spoedig publicatie van rapport MAANDAG 17 OCTOBER 1949 o 73ste JAARGANG No. 24591 Vermisten der twee jachtvliegtuigen EEN RUBENS ONTDEKT Koninklijk bezoek aan Amsterdam mwm Uit Oost-Java veel vluchtelingen Generaal Omar Bradley: HEDEN NIEUW FRANS KABINET? Stromen vluchtelingen Vrijlating krijgsgevangenen RAJK OPGEHANGEN Rond verboden bijeenkomst Hoofdbestuur N.J.Y. achter afd.-bestuur Oplichter gearresteerd 25personen f61.000.- afhandig gemaakt DIAMANT DUURDER Palar bij Pandit Nehru? „Karei Doorman" 28 Oct. in Rotterdam De nachtmis in de Kerstnacht, die de eerste grote plechtigheid is na de offi ciële opening van het Heilig Jaar op 24 December, zal door de Italiaanse radio over de gehele wereld worden uitgezonden. Deze nachtmis zal niet, zoals men misschien verwachten zou, in de Sint Pieter te Rome worden opge dragen, maar in het oude heiligdom van Greccio in de provincie Rieti. Greccio is een van de dorpjes, welke de H. Franciscus van Assisië dikwijls bezocht en waar hij zich in de bossen terugtrok om er te bidden en te medi teren. In 1223 keerde Sint Franciscus uit Rome terug, waar hij van Paus Ho- norius III de definitieve goedkeuring van zijn orderegel ontvangen had. In de Kerstnacht van dat jaar maakte hij in een grot in de omstreken van Greccio de eerste Kerststal voor het eenvou dige boerenvolk uit de omtrek. Levende personen stelden Sint Jozef, Maria en de herders voor. Midden in de nacht begon het kindje, dat ..Bambino Gesö" voorstelde, een wonderlijk licht uit te stralen, aldus verhaalt de historie. De plechtigheden van het Heilig Jaar zullen naar de andere basilieken te Rome per radio worden uitgezonden omdat de Sint Pieter, ofschoon zij 35.000 personen kan bevatten, niet vol doende zal zijn voor de grote menigte pelgrims en omdat op deze wijze de plechtigheden ook in de andere kerken van Rome kunnen worden gevolgd. Radio Vaticana, die thans gedurende 10 y2 uur per. dag in 21 talen uitzendt, met een programma van telkens een kwartier, zal in het H. Jaar gedurende 22 uur per dag in 30 talen uitzenden. Acht koks, een bakkersknecht, zes tien keukenmeisjes, vier kellners, zes kellnerinnen, drie holmeesters, twaalf werkvrouwen en twee was vrouwen vormen het personeel, dat de gemeenteraad van Berlijn moet onderhouden, om zeven in de gevan genis van BerlijnSpandau opgeslo ten gevangenen te verzorgen. Het zijn Raeder. Hess, Funk, Doenitz, Von Schirach, Von Neurath en Speer. Burgemeester Reuter heeft de geal lieerde Kommandantura verzocht de mogelijkheid te overwegen, het be drag van 450.000 mark per jaar, dat het onderhoud ran deze gevangenen de gemeente kost, te verminderen. (Van onze correspondent) Het was Zaterdagmiddag druk op de heide rond het Drentse Ruinen. Tal van autoriteiten, onder wie de commis saris van de Koningin in Drente mr dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk en bijna alle burgemeesters van de Drentse gemeenten hadden zich in dit dorp in Zuid-West Drente verzameld, om de officiële omlijsting te geven, van een belangrijke gebeurtenis: de 'n ge- bruikstelling van een grote schaapskooi op de heid: bij Ruinen. Hier op de onafzienbare paars-brume heide dwaalt nog een herder rond met een kudde schapen, een schouwspel -" it tot de verbeelding spreekt maar dat verloren dreigde te gaan, toen m 1946 de laatste kleine kudde verdween en het er alle schijn van had. dat met bet uitleveren van de laatste Drentse scha pen aan een exportslagerij het Drentse schapenras tot de verleden tijd was gaan behoren. Eerst toen is er een actie ontstaan, uitgaande van de Meppeler Natuurbe- schermingswacht, die met de hulp van het Rijk en bijna alle Drentse gemeen ten, de laatste vertegenwoordigers van het Drentse schapenras hebben opge spoord. Gelukkig was er nog voldoende materiaal over om een niéuwe kudde te vormen, waarmee Wessel Luten thans dwaalt over de Ruinense heide. Dank zij de medewerking van velen, over heid zowel als particulieren, heeft deze kudde een kooi gekegen. Naar het model van de oude - ver dwenen - schaapskooien heeft architect J. J. Boot deze ontworpen en Zaterdag werd de kooi door de Commissaris van de Koningin in gebruik gesteld. Deze ingebuikstelling had door de veelzijdige belangstelling een bijna symbolisch karakter, omdat hieruit bleek, dat dit resultaat werd be reikt door de medewerking van heel Drente. Dit werd beklemtoond door de redevoeringen van de sprekers, die ook bij de later volgende recep tie deze symbolische betekenis on derstreepten. Een collega van de Ruinense herder uit Emmercompascum, die daar nog dwaalt met een kudde van veertig die ren, bood Wessel Luten een schepers- schep en schaapsbellen aan. Het Drent- Bittergenootschap, een organisatie van te Groningen studerende Drenten bood bij monde van landdrost en landschne- ver een fles krachtige drank aan. waar na men zich schaarde aan een Drentse koffietafel Hierbij zette de Ruinense VW de genodigden een melange voor van klederdracht, volksdans en streek literatuur uit de folkloristische rijkdom van deze hoek in Drente. BUREAUX: SMEDESTRAAT S - HAARLEM ABB If BB i BBA BBA B RA B BB R dgPA B 8P A BA B B B*B A A BBBBI ADVERTENTIETARIEF cents per millimeter- Telefoon: Redactie 21S44: Advertenties 21543 KI I B III II B I A A BAB B K A I a| "III I lllll 1 A Al hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel Abonnementen Postgiro 143480 ^Kfl I HL, B I BBB BB BB BV B SÉ* BtüB B VB BB fl I I I I W BB BB B tarief' °mroePers 16 cents oot m.m.-hoogte. Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45. tel. 3998 BBB I H I I BAB ffi II BB B^K B HBI B B B fl fl B fl B B BB BB B administratie behoudt zich het recht voor Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. BBB RB W mm m m m m ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. Hoofdredacteur: Drs. H. W M vran Run. f 1-52 per maand. 4.55 oer kwartaal Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Verwachting tot Dinsdagavond: Meest matige .Zuid-Westelijke wind. Wisselend bewolkt met voor namelijk in de kustgebieden van Zeeland, Holland en Friesland en kele regenbuien. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 7.09—17.41. Maan 1.55—1A39. (Eigen bericht) Naar wij vernemen heeft mr. B. van Dal uit 's Gravenhage de verdediging van Albert Kuyle overgedragen aan mr. J. v. d. Putt te Eindhoven, de on langs benoemde Deken der advocaten De namen van de bestuurders der twee Mustang-jachtvliegtuigen, die in Indonesië vermist worden, luiden: tweede luitenant vlieger T. F. Scherf en tweede luitenant vlieger A. B. A. M. Brokx. Het zoeken naar de vermisten heeft nog steeds geen resultaat opge leverd. In een kerkje in het dorp Dalduina in de provincie Treviso in Italië is een schilderij van Rubens ontdekt. Dit kunstwerk, c.at volgens AFP van zeer grote waarde is, bevindt zich in een betreurenswaardige toestand en is toe vertrouwd aan een: conservator die voornemens is het te restrureren. Het bezoek van H.M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard aan Amster dam, dat wegens ongesteldheid van de prins moest worden uitgesteld, zal thans plaatsvinden op Woensdag 26 October Het programma blijft, zoals het aan vankelijk was opgesteld, d.w.z. dat de koninklijke gasten twee uur aan d? grens van de gemeente zullen aankomen. Zij zuilen o.a. de ambachtsschool Baarsjes- weg en het Burgerweeshuis bezoeken. Zaterdagavond is de Amsterdamse centrale recherche erin geslaagd Gerrit de Stotteraar, die precies een week ge leden uit de strafgevangenis te Utrecht was ontsnapt, te arresteren. In goed een week is een van de Amsterdamse re chercheurs, die reeds heel wat appel tjes met Gerrit had geschild, er in ge slaagd de „uitbreker" weer te vatten. Hij had zorgvuldig alle adressen, waar Gerrit eventueel zou kunnen komen, onder zijn aandacht gehouden. Zater dagavond besloot hij met enkele andere rechercheurs een inval te doen in een huis in de Nieuwe Kerkstraat te Am sterdam, waar een zuster van Gerrit woont. Het was meteen raak! Gerrit was niet van plan zich voet stoots over te geven. Het kostte de re chercheurs veel moeite de insluiper te pakken te krijgen. Op het moment, dat hij door het W.C.-raampje naar buiten Gerrit de Stotteraar, vast omkneld door rechercheurs, verlaat het po litiebureau Tolsteeg te Utrecht op weg naar de gevangenis aan het Wolvenplein. wilde vluchten, heeft de rechercheur, die door zijn actief speuren zo snel succes wist te bereiken, hem letterlijk bij de haren gegrepen. Gerrit is thans zo veilig opgesloten als voor zijn doen mogelijk is. Nog in de loop van de nacht is hij na een kort verblijf in het hoofdbureau van politie te Amsterdam weer naar Utrecht overgebracht en opnieuw opge sloten in de strafgevangenis. Het staaf wel haast vast. dat hij ge durende de week, dat hij vrij was, geen nieuwe wandaden heeft gepleegd. Hij moet die tijd in de hoofdstad zijn ondergedoken geweest, maar of hij steeds op het zelfde adres is geweest staat niet vast. Gerrit was na zijn ar restatie zeer zenuwachtig en van een verhoor is nauwelijks sprake geweest. Bij de arrestatie was de politie een maal genpodzaakt een waarschuwings schot te lóssen. Hierdoor is in de buurt wat opschudding gewekt. Vooral omdat iedereen wist dat in de Nieuwe Kerk straat een zuster van Gerrit de Stotte raar woont, was het de wakker geschud de buren wel duidelijk wie zo snel met een politieauto werd weggebracht. De sultan van Djocja, minister van Defensie der Indonesische republiek, heeft, volgens Reuter, te Batavia ver klaard, dat „de snel verslechterende toestand in Oost-Java vol explosieve mogelijkheden is". „Indien de Neder landers onredelijk blijven wordt ge vreesd, dat een gewapende botsing niet alleen onvermijdelijk is, doch zich spoe dig zal verspreiden over geheel Java en Sumatra", aldus zei hij. Van Nederlandse zijde te Batavia is daarop een verklaring uitgegeven, waarin o.m. gezegd werd, dat de uit eenzetting van de Sultan van Djocja lijnrecht in strijd is met het bepaal de inzake de uitvoering van de over eenkomst tot staken van het vuren. In aansluiting hierop is hedenmor gen te Batavia een mededeling gepu bliceerd van de zijde van de rege ring van Indonesië. Hierin wordt ér met nadruk op gewezen dat de par tijen zich zouden onthouden van eni gerlei vorm van publiciteit die ge acht kon worden een uitdagend en verontrustend karakter te dragen, zoals vastgelegd in het bestand. Nu men zich van Indonesische zijde niet aan deze overeenkomst heeft gehou den, vindt de H.V.K. thans vrijheid ook zijnerzijds enige mededelingen te doen over het besprokene. Van Nederlandse zijde zowel door de H.V.K. persoonlijk als bij monde van de Nederlandse delegatie is in de afge lopen twee maanden bij voortduring de aandacht van de republikeinse rege ring zowel als van de UNCI op de ge varen van de toestand in Oost-Java gevestigd. Hoewel deze toestand zich hoofdzakelijk ontwikkelde ten gevolge van de omstandigheid, dat talrijke af delingen van de T.N.I. in strijd met de regelingen van de order, om de vijan delijkheden te staken zich verspreidden over streken, waar zij zich tevoren niet bevonden of waar zij in ieder ge val zeker niet deel hadden aan de handhaving van recht en veiligheid, is men van Nederlandse kant hiertegen niet gewapenderhand opgetreden. Wanneer men spreekt van Nederlandse on redelijkheid mag daartegenover gesteld wor den, dat de voorlopige afspraken op militair en bestuurlijk gebied, waartoe de delegaties tijdens de besprekingen van de vorige week kwamen, door de republikeinse regering niet werden aanvaard, maar wel door de Neder landse regering. In de republikeinse aide- memoire werd inderdaad een bepaalde ge dragslijn geschetst, maar het is voor een juiste beoordeling van deze gedragslijn niet overbodig te weten, dat het blijkens de mondeling gegeven "en tijdens het gesprek nader schriftetijk vastgelegde toelichting van do republikeinse minister van Defensie de bedoeling was, dat de Nederlandse troepen op geheel Java aanstonds zouden worden geconcentreerd op de hoofdplaatsen van de residenties en de regentschappen en, afge zien van het gebruik der tussenliggende verbindingswegen, zich van iedere patrouil lering zouden onthouden. Het is verre van billijk de Nederlanders gebrek aan soepelheid te verwijten, wanneer zij er prijs op stellen, dat men zich houdt aan hetgeen onder auspiciën van de UNCI wederzijds is overeengekomen. Het is onge twijfeld een feit, dat de toestand speciaal in Oost-Java gevaarlijk en verergerd is se dert onlangs door bepaalde groepen, of- Generaal Omar Bradley waarschuwde de Amerikaanse senatoren Zaterdagavond, dat een nieuwe wereldoorlog wellicht zal be ginnen met een atoomaanval op Washing ton. De voorzitter van de gezamenlijke staf chefs verklaarde dit voor de subcommis sie uit de senaat die zich met de toewij zingen bezighoudt, waarbij hij de senato ren aanbeval zo spoedig mogelijk hun goedkeuring te hechten aan Truman's ver zoek om 1.314.010.000 dollar ter beschikking te stellen als wapenhulp voor de elf lan den van het Atlantisch Pact benevens aan vijf andere landen. BTadley had er op gewezen, dat Rus land thans over 175 gevechtsdivisies be schikt en dat dit land 502 divisies in de strijd kan werpen binnen enkele maanden na het begin van een oorlog. Voorts rap porteerde hij, dat de Russische luchtmacht 16.000 vliegtuigen tot haar beschikking heeft. De Franse kabinetsformateur Moch heeft Zondagavond verslaggevers mede gedeeld, dat „Frankrijk in ieder geval tegen hedenmiddag een regering zou hebben". Dit werd uitgelegd als te betekenen, dat indien de Volksrepubli keinen voorwaarden zouden blijven stel len, die Moch niet aanvaardbaar acht, hij een socialistische regering zou sa menstellen en deze Dinsdag aan de Kamer zou voorstellen. President Auriol, die zich in de loop l'an Zondagavond naar Parijs had be geven, is weer naar zijn buitenverblijf Vertrokken. De woordvoerder van de M.R.P. deel de gisteren mede, dat zijn fractie van morgen bijeen zou komen. De dames Snip en Snap in het Am sterdamse verkeer, belaagd door een leger persfotografen tijdens de dag der fotografen. schoon zij tot de republikeinse strijdkrach ten behoren, kennelijk buiten de republi keinse regering om, een order uitgevaardigd is om de guerillastrijd te hervatten. Een desbetreffend bevel bleek overigens aan de republikeinse regering bekend. Stromen vluchtelingen uit de gebie den van Midden-Java, waar de Ne derlandse troepen zijn teruggetrok ken zijn aangekomen in Surabaja en andere centra, waar Nederlandse strijdkrachten zijn, aldus betrouwbare Nederlandse kringen. Deze vluchtelingen zouden voor namelijk bestaan uit Indonesische po litiebeambten, burgerlijke functiona rissen met hun gezinnen en Chinezen, die niet in de door de republikeinse troepen bezette steden durfden te blijven. Er werd geen officiële beves tiging gegeven van berichten, volgens welke guerilla's huizen in door de Nederlanders geëvacueerde gebieden hadden geplunderd en in brand ge stoken. Zondagochtend is in het gebouw van de volksvertegenwoordiging te Djocja een receptie gehouden ter viering van het vierjarig bestaan van het werk comité van het KNIP (voorlopig re publikeins parlement). Uit kringen in dit werkcomité wordt vernomen, dat het werkcomité binnenkort de regering zal verzoeken een algemene beschou wing te verstrekken over het algemeen beleid en over de werkzaamheden van de republikeinse delegatie ter R.T.C. Dr. P. J.'Koets, directeur van het kabinet van de H.V.K., heeft op een persconferentie te Batavia verklaard, dat alle Nederlandse strijdkrachten strikte bevelen gegeven waren, gewa pende botsingen met republikeinse troepen in Indonesië te vermijden. De critieke toestand in Oost-Java werd veroorzaakt door een weloverwogen re publikeinse politiek van militaire infil tratie in Nederlandse garnizoenscentra en verbindingslinies over geheel Java. lot het ondersteunen van deze verkla ring toonde dr. Koe r foto-copieën van republikeinse legerorders. Een order tot infiltratie, die als „ge heim" was aangeduid, was getekend door luitenant-kolonel Suprapto, chef staf van de tweede divisie van het re publikeinse leger. Hierin werd mede gedeeld, dat het leger orders moet uit voeren „op niet te opvallende wijze, om de bevolking de indruk te geven, dat de republikeinen „de facto" con trole over het gebied uitoefenden, door politieke infiltratie langs de Nederland se verbindingslinies, waarvoor „stoot"- troepen gebruikt worden. Vrijdag zijn in Medan vier Nederland se militairen aangekomen die in het re publikeinse gebied werden gevangen gehouden, nl. de officier van gezond heid, kapitein F. L. van Bommel, ser geant J. A. Donker en de soldaten De Ruyter en H. van Werven. De Hongaarse ex-minister Laszlo Rajk en twee van zijn medebeklaagden uit het jongste politieke proces dr. Tibor Szony en Andreas Szalai zijn Zaterdagmorgen om zes uur plaatselijke tijd te Boedapest op gehangen, aldus is door het Hongaarse mi nisterie van Buitenlandse Zaken medege deeld. De terechtstellingen worden één dag nadat het Hongaarse hof van appèl de vonnissen had bevestigd voltrokken. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelde aan de buitenlandse correspondenten mede, dat de verzoeken om clementie wa ren afgewezen. De plaats van de executie werd niet bekend gemaakt. De Blitzkrieg kon Churchill niet ver blinden, maar een enkele blitzlamp kon het wel tijdens de grote meeting der conservatieve partij, die in Empress Hall te Londen gehouden werd. 10.000 mensen waren aanwezig. Nee, nee, nee riep Winston, toen hij gefotografeerd werd. (Van onze verslaggever) Twee jongens, naar schatting resp. elf en dertien jaar oud, hebben Zaterdag middag omstreeks vier uur getracht zich meester te maken van de kas van een winkelier in electrische artikelen op de Overtoom te Amsterdam. Met een alarmpistool gewapend bedreigden ze de vrouw van de winkelier, maar toen zij alarm sloeg en de winkelier zelf ten to nele verscheen maakten ze, dat ze weg kwamen. Na een worsteling wisten ze inderdaad te ontsnappen. De vrouw van de winkelier was alleen in de zaak toen de jongens binnenstap ten. De oudste vroeg, wijzend op een lampekap: „Is die duur?" „Ja, nogal," was het antwoord. „Nou, geef me dan de kas maar", zei de jongen, zijn alarm pistool te voorschijn halend. De vrouw, die hevig geschrokken was, stampte op de vloer om haar man, die in het sou terrain werkte, te waarschuwen. De jongen schoot zijn alarmpistool af, juist toen de winkelier boven kwam. Hij greep onmiddellijk de jongen vast, maar deze laatste trapte en sloeg zo wild om zich heen, dat de winkelier hem wel moest loslaten. Hij wist samen met zijn vriendje te ontkomen. Van katholieke zijde vernam A.P. gisteren, dat de domheer van de oude St. Vituskerk in Praag, Mgr. Svec, gearresteerd is. St. Vitus is de kerk van de aartsbisschop .Josef Beran, de primaat van Tsjecho- slowakije, die vier maanden geleden door de regering in zijn paleis „geïnter neerd" werd. De reden van zijn arrestatie is niet bekend, maar het kan gebeurd zijn wegens verzet tegen de kerkwet, die Vrijdag door het parlement werd aangenomen. Van kerkelijke zijde wordt gezegd, dat meer dan 200 priesters wegens verzet tegen deze wet gearresteerd zijn. Te Praag verwacht men algemeen, dat meer arrestaties van kerkelijke leiders zullen volgen, gezien de verklaringen, die Vrijdag in de Nationale Vergadering zijn afgelegd. Radio Vaticana heeft vandaag gewaar schuwd voor de mogelijkheid van een nieuwe zuivering onder de geestelijk heid in Tsjechoslowakije. De Tsjechoslowaakse pers heeft Za terdag een kennelijk door de regering geïnspireerde verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de razzia's van de politie en de politieke zuivering zullen voortduren tot de vijandige ele menten en imperialistische agenten zul len zijn geëlimineerd. De pers bracht op de eerste pagina's een verklaring, verspreid door het offi ciële persagentschap, welke blijkbaar ten doel had, de gebeurtenissen van de laatste tien dagen toe te lichten. Het in de gevangenis werpen van dui zenden personen en 't ontslag van hon derden uit hun betrekkingen werd offi cieel gemotiveerd als verdediging van het land tegen de agenten van impe rialistische Westelijke mogendheden en Joegoslavië. Inmiddels wordt' het nationaliseren van particuliere ondernemingen voortgezet. Het hoofdbestuur van het Nationaal Jongeren Verbond heeft ons een ver klaring verstrekt, waarin het zich vol ledig stelt achter de handelingen van het afdelingsbestuur Den Haag. Het tekent aan, dat het de motieven van de regering buitenwettelijk en ondemocra tisch acht. Het protesteert met alle kracht tegen, wat het noemt, deze nieuwe methode van vertrapping der grond rechten in een democratisch bestel. Het Nationaal Jongeren Verbond zal nu 24 October in het Gebouw voor K. en W. te Den Haag een bijeenkomst beleggen onder hetzelfde motto: „Van Rechtsstaat tot chaos". Aan de minister-president en de leden van de ministerraad is een protesttele gram gezonden, en aan de Koningin een telegram, waarin de aanhankelijkheid en trouw betuigd wordt. Nog negen export- en import onderne mingen en 22 grossierderijen zijn ver beurd verklaard om genationaliseerd te worden. Ook de mineraalwaterbronnen zullen worden genationaliseerd. Aan de katholieke kerk is een nieuwe slag toegebracht door een verbod om de Pauselijke encyclieken te verspreiden. De politie te Laren heeft de 37-jarige B. uit Amsterdam, zich noemende Jan sen, gearresteerd. Hij deed bij verschil lende winkeliers te Laren, Amsterdam, Utrecht en Hilversum inkopen en be taalde met ongedekte chèques. Het on derzoek heeft uitgewezen, dat hij on geveer vier en twintig personen heeft opgelicht, tot een bedrag van ca. 35.000. Voorts kwam aan het licht, dat hij mevrouw D., bij wie hij in pension was, onder allerlei valse voorwendsels een bedrag van ruim 26.000 heeft we ten afhandig te maken. Van het verduisterde geld heeft B. goede sier gemaakt. Hij organiseerde c.a. grote feestavonden in hotels. Nederlandse diamantkringen melden, dat tengevolge van de devaluatie een zeer levendige vraag naar alle soorten diamant is ontstaan. Het effect op de prijs is voor kleine diamanten geringer dan voor de grotere soorten, die meer dan 40 pet. en hoger gewaardeerd wor den dan vóór de devaluatie. De markt is vast en de prijzen worden grif ge accepteerd. In republikeinse kringen te Washington heeft men het bericht bevestigd, dat de republikeinse vertegenwoordiger bij de V.N., de heer L. N. Palar, aan Pandit Nehru gedurende zijn bezoek aan Wash ington een verslag zal uitbrengen over de stand van zaken op de R.T.C. Een spe ciale afspraak hieromtrent is echter nog niet gemaakt. (Van onze verslaggever) De vereniging van fotojournalisten heeft Zaterdag in Amsterdam haar jaarlijkse reünie ehoüden. En zij com bineerde, zoals gewoonlijk, voortreffe lijk het aangename met het nuttige. Er werd duchtig feest gevierd, maar er werd niet minder duchtig gefotogra feerd. De bloem van de Nederlandse kleinkunst fungeerde als model voor de bloem van de Nederlandse persfotogra fen. Het Museumplein was Zaterdagmid dag het toneel van een reeks zonderlin ge tonelen. De dames Snip en Snap wandelden er in vol ornaat achter een aftandse kinderwagen en werden bijna overreden door een riante luxe-auto. Zulks ten behoeve van de hoofdstede lijke politie, die een kennelijke ver- keersfout op zeer evidente wijze voor het forum van een Irijk publiek in beeld gebracht zag, maar niet minder ten faveure van de talrijke persfotogra fen, die allen tegelijk de kans kregen om „het plaatje van de dag" te vervaar digen. En dan willen wij nog niet eens spreken over de talrijke snapshots die voor het fotograferen lagen toen Hen- riëtte Davids, Lou Bandy en Johan Kaart het plein betraden. Dit toch al uitermate fotogenieke gezelschap klom op een houten kar om daar ten aan schouwen van een uitbundig joelende massa een demonstratie in het bakken van pannekoeken te geven. Het ging prachtig. Dat wil zeggen, iedereen had plezier: Heintje, Lou en Kaart, de men sen en last not least de fotografen, die hun lenzen in alle mogelijke houdingen op het bakfestijn richtten. Maar panne- koeken hebber.1 wij niet gezien; uitge zonderd' dan het miniatuurgebak, dat tenslotte op het linkeroog van Lou Bandy zat geplakt Des morgens waren de persfotogra fen, die uit gans het land waren sa mengekomen, ontvangen op het stad huis. Zij werden er toegesproken door de wnd. burgemeester, wethouder B. C. Franke, die betoogde dat foto-journa listen „soms lastig" waren, maar er haastig aan toevoegde dat zulks „de aard van het beroep" moest zijn. En op hetzelfde moment dat hij gewaag de van „slachtoffers" die „in het zon netje van de Blitzlampen" werden ge zet, maakte een der fotografen met ongekunstelde toepasselijkheid ge bruik van zijn blitzend toestel In het „Minerva-paviljoen" barstte de feestelijkheid eerst goed los. Niet al leen heerste er vreugde om de vier nieuwbakken foto-journalisten, aan wie nadat zij een overtuigende proef van bekwaamheid hadden afgelegd een diploma kon worden uitgereikt, maar vooral ook om het veertigjarig jubi leum van de fotograaf F. C. de Haan, in vakkringen beter bekend onder de naam „Haantje". Er waren, hoe kan het anders, vele sprekers. De heer Landré van de Regeringsvoorlichtings dienst, ontkende op beminnelijke wijze dat de qualificatie „kiekjes-sadisten" voor foto-journalisten de juiste was en overhandigde de vier zo juist geadop teerde persfotografen hun diploma's. Ook werd er tijdens het feest een foto tentoonstelling geopend, waarop de beste producten van de 150 leden der vereni ging geëxposeerd werden. De aanwezi gen vormden gezamenlijk de jury bij het uitzoeken van de beste persfoto 1949. Waldo van Suchtelen wor het met een foto waarop een straattafreeltje was vereeuwigd. Hij kreeg de uit een zilve ren camera bestaande wiselprijs. Tenslotte volgde als klap op de vuur pijl het maken van een foto van de aan wezigen bij het verblindende licht van niet minder dan 200 blitzlampen. Aan een electrisch koord van 300 meter wa ren met fittingen 200 blitzlampen be vestigd. Ieder der aanwezigen kreeg zo'u blitzlamp in zijn hand en richtte haar op zich zelf. De beste persfoto van het jaar. Zij werd gemaakt door jhr. W. van Suchtelen, persfotograaf van het bureau Associated Correspondents en verkozen bij meerderheid van stemmen door de Nederlandse Ver eniging van Fotojournalisten gedu rende de feestelijke bijeenkomst te Amsterdam. De winnaar verkreeg hierdoor de „Zilveren Camera" welke hij een jaar lang gebruiken mag. Vier fotografen stelden zich met bij zonder ongevoelige platen in hun ca mera's op het toneel op en openden hun lenzen met het kleinst mogelijke dia fragma. Meteen werd uit een centraal punt de stroom door de draad gelaten en werd de zaal gelijktijdig door 200 blitz lampen een seconde hel verlicht. Het gold hier een experiment, dat wonderwel gelukte; de.foto slaagde-uitstekend. De leden der Eerste Kamer, de heren Molenaar, Rierema en Wendelaar hel- ben een voorstel ingediend tot instel ling van een commissie voor Indone sische zaken, bestaande uit vijf leden, die bij de aanvang van elke zitting worden benoemd. De griffier der Ka mer is ambtshalve secretaris der com missie. De commissie heeft ten doel een ge regelde gedachtenwisseling tussen de regering en de Kamer over aangelegen heden betreffende Indonesië te bevor deren. Zij vraagt van de regering de inlichtingen, die zij gewenst acht. De gedachtenwisseling in de commissie is als vertrouwelijk te beschouwen. Liefde is het offer van zich zelf voor de ander. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Burgerluchtvaart heeft Zaterdag medegedeeld, dat het rapport over het of ficiële onderzoek naar de ramp met het K.L.M.-vliegtuig „Nijmegen", op 20 October van het vorige jaar te Prestwick, in ieder geval niet eerder dan over een maand ge publiceerd zal worden. Het rapport is vol tooid en wordt gedrukt Het wordt aan de Nederlandse regering toegezonden. Wel licht zal een afspraak voor de publicatie worden gemaakt. Het onderzoek was op 22 Januari 1949 gesloten, nadat gedurende tien dagen 70 getuigen waren gehoord. Naar wij nader vernemen is het oefen programma van de „Karei Doorman" ver traagd door de mist, zodat het schip pas 20 October in Rotterdam zal aankomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1