Zwierig volksdans festijn in Haarlem's Concertgebouw IflotAmss^ Albert van Dalsum veertig jaar toneelkunstenaar BUITENGEWONE ALGEMENE VERGADERING H.V.B. VOLKSWAGENS ACTIEVE K.V.P.-POLITIEK, GEEN KWEKEN VAN STEMVEE Tafeltennis NKS Succes voor Terpsichore „INTIMA" lampenspeciaalzaak Op Allerheiligen geen Statenvergadering Politiek cabaret K.V. P. HERINGA WUTHRICH AGENDA r Verhuur zonder chauffeur „TAXI-13000" Kaderdag van de K. V.P. te Uitgeest Sterke speeldrift is gebleven Feestrede voorzitter Van de Aart 34 MAANDAG 17 OCTOBER 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Electrische Installaties Grondverw arming GOUDEN MEDAILLE Drukte in die badplaats VITRAGES Gemeenteraad WONINGSPLITSING WEER MOGELIJK WAT IEDERE VROUW WEL WEET" Gezellig Schots-Gronings blijspel van Comedia DWTJ-, Cleco-, Pullmann-malrassen KRUISSTRAAT 42, HAARLEM AERDENHOUT Ongeval PLEIN 33 16644 13000 „KIES"-VERENIGING OF BEWUSTE POLITIEK J Taak van het kader Onderscheidingen N.E.A.Onze Gez. 30 D.C.G.V.V.E. 3—0 SJ.C.A.S.C. 2—4 ZANDVOORT Bevolkingscijfers Beurs van Amsterdam Beurs van New York De velen, die gisteren op het volks dansfeest in het Concertgebouw ver stek hebben laten gaan, hebben voor de zoveelste keer ongelijk gehad. En hiermede is tevens gezegd, dat het ini tiate/ ran de Haarlemse katholieke volksdansclub „Terpsichore" met een klinkend succes bekroond is geworden. Ook vergeleken met de volksdansfees ten, die het afgelopen zomerseizoen in het Westen van het land zijn gehouden, neemt dat van gisteren een ereplaatsin. Nu is het wel waar, dat „Terpsichore" het voordeel had haar gasten onge veer 250 in getal binnenshuis te mo gen ontvangen en niet zoals andere groepen op het open veld, maar dat neemt niet weg, dat de steer bijzonder prettig was en de organisatie dienten gevolge zonder veel stoornis verliep. Zo kon het programma, dat behalve vele dansen ook zang en voordracht omvatte, vlot worden afgewerkt. Uiteraard en gelukkig werden alleen Engelse dansen gedanst en was de zgn. continentale dans van het programma verdwenen. De Engelsen blijven het toch altijd in charme en melodie win nen van de continentale en men voelt het bijna als een dissonant aan, wan neer deze twee als gelijkwaardige dan sen in hetzelfde kader worden beoe fend. Wij mogen met deze enkele op merking volstaan, waar wij er onlangs nog uitvoeriger over geschreven heb ben. Men zal niet verlangen, dat alle dan sen, zo rondom de vijftig, hier ge noemd, laat staan besproken worden Of het nu de Butterfly, de Morpeth Rant of de Lilli Burlero is, iedere dans heeft haar eigen gracie en wonderlijke melodie op een zich steeds herhalend thema. Een samenstelsel ook van wis selende figuren, die als vanzelf in el kaar vloeien. Een moeilijkheid -ij een festijn als gisteren is natuurlijk, dat er zo opeens verschillende groepen bijeen zijn, die alle dansen niet even gemakkelijk on der de knie hebben, hetgeen een feil loze afwerking niet bepaald ten goede komt. Maar Wim Lammen had zijn mensen goed in de hand en na een wat onzeker begin hadden allen de juiste pas te pakken. En het was dan ook vooral aan de prettige en deskundige leiding van deze instructeur te danken, dat de animo er al die uren in bleef Daarom werd het hem ook wel verge ven, dat hij af en toe zijn eigen en zeer persoonlijke visie op bepaalde dansen doorvoerde. (Waarom bijvoorbeeld het gestamp bij de Engelse Jagersmars ach terwege gelaten, waardoor het karak ter van deze dans volkomen verloren ging?). Noemen wij" tenslotte een van de moeilijkste dansen, de Nonesuch. die evenals de fraaie Touckstone fris en vlot werd uitgevoerd en waarvoor na afloop terecht een applaus weerklonk. Een volksdansfeest zonder volkszang kan niet slagen, wordt altijd beweerd, maar het merkwaardige is, dat die zang vrijwel iedere keer een mislukking is geweest. Zo niet gisteren. Want Stephan Haug, wie de leiding daarvan was toe vertrouwd, wist zijn mensen aan zich te binden en ze zó te laten zingen, dat ze er misschien zelf verbaasd over wa ren. Hoe het ook zij, er werd gezon gen en het bleek weer eens te meer, hoe met een enkele variatie gen simpel lied een verrassend effect kan geven, Den uyl. die op den peerboom zat, kan er over meepraten. HAARLEM (Adv.) Op 11, 12 en 13 October jl. werd te Londen voor schoenmakers een inter nationale vaktentoonstelling gehouden, waaraan schoenmakers deelnamen uit Zwitserland, Frankrijk, België en Neder land. Bij de afdeling reparatiewerk be haalde de heer P. J. de Jong, Perseus- straat 3, Haarlem-Noord, de gouden medaille. Het wonderlijk zoele najaarsweer bracht gisteren weer velen naar Zand- voort. Het was 's middags in het dorp gezellig druk; de rijwielbewaarplaatsen, caféteria's en ijssalons opende ijlings hun deuren en deden evenals de café's goede zaken. Op het strand was het een ko men en gaan van honderden wandelaars. Sommigen konden de verleiding niet weerstaan en namen een zeebad. Was het misschien een teleurstelling, dat het optreden van de toneelgroep „De Spiegel" uit Amsterdam niet door ging, de leider van deze groep, Egbert van Paridon vergoedde zeer veel met de declamaties, die hij ten gehore bracht. Hij bewees er in ieder geval mee, hoe een dergelijke middag op schone en kostelijke wijze omlijst kan worden. Alle aanwezigen luisterden geboeid naar de middeleeuwse gedichten Het daghet inden oosten. Heer Halewyn, Het waren twee conincskinderen en daarna naar de moderne Ballade van de on verbiddelijke klok van D. van der Stoep. Wist Egbert van Paridon de ge dichten zuiver, maar met een al te sim pel gebaar, op zijn toehoorders over te brengen, zijn kracht lag toch bij de ver telling en met pleizier hebben allen ge luisterd naar de bekende vertelling van Felix Timmermans „De Kistproces- sie", die Van Paridon op werkelijk amusante, wijze voordroeg. Zó was het volksdansfestijn van „Terpsichore", waaraan door vele groe pen van buiten Haarlem werd deelge nomen. Een feest ongetwijfeld, dat ze ven uren lang bonte afwisseling bracht en waarop de organiserende groep te vreden mag terugzien H, BIOSCOPEN: Rembrandt; Enamorada (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: In het duister van de nacht (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15u.; Luxor: Omstreden Aarde (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Hallo met wie (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De Banneling (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De slang van Shanghai (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Maandag 17 October Frans Halsmuseum: Chopin-avond door de pianist Sas Bunge, 8 uur. Dinsdag 18 October Concertgebouw: Wiener Sangerknaben, 8 uur. Marquisette vanaf 1.35 Filets vanaf 1.48 1/ wiliccfrt Kruisstraat 32 ALLES VOOR DE STOFFERING VAN UW WONING (Adv.) Woensdag 19 October, des middags 2 uur, komt de gemeenteraad van Haarlem in openbare vergadering bij een. Voorgesteld wordt een lening aan te gaan van 1 millioen gulden tegen 2 rente. Eveneens wordt voorge steld de verordening in te trekken in zake de Dinsdagmiddagsluiting van schoenwinkels en de kantoorboekhan del. Voor de doorvaart van schepen door beweegbare bruggen zal een spe ciale Zondagsregeling van kracht wor den. Van officiële zijde wordt medege deeld, dat van 17 October af weex aan vragen om premie voor woningsplit sing ter verdere behandeling worden doorgezonden. Uitdrukkelijk zij mede gedeeld, dat dit uitsluitend betrekking heeft op splitsing van woningen, als mede op de verbouwing tot woningen van oorspronkelijk voor andere doel einden bestemde gebouwen. Aanvragen om toewijzing van premie voor wo ningverbetering, voor zover deze niet uiterlijk 31 December 1948 bij de ge meentebesturen zijn ingediend, kun nen niet in behandeling worden geno men 1- en 2-pers. v. DUIVENBODEN Ged. Oude Gracht 108-110 - Tel. 17165 (Adv.) Wanneer je getrouwd bent met een lieve, ijdele, beroemde man die natuur lijk wel heel knap is, maar ook zo heel dom, laat hem dan nooit merken, dat je zelf veel intelligenter bent en dat vrou welijke intuïtie verder speurt dan de knapheid van de man. Help hem in alles maar laat hem zijn leven lang denken, dat hij het nu eenmaal zelf gedaan heeft. Deze inleidende woorden heeft Johan de Meester in het programma geschre ven voor James Barrie's comedie „Wat iedere vrouw wel weet" en hij heeft daardoor de inhoud van het spel reeds kort geschetst. Ge wilt echter wel wat meer weten. Welnu, John Shand werkt bij de spoorwegen in Schotland en wil hogerop in de wereld. Daar hij geen geld heeft om te studeren dringt hij 's nachts het huis binnen van een welvarend koopman, die twee conservatieve grote zoons en een huwbare dochter heeft, mitsgaders een grote boekenkast vol ge leerdheid. John wordt overvallen en de familie stelt tenslotte voor hem een vergoeding van 300 pond per jaar uit te keren, als hij over vier jaar met dochter Maggie wil trouwen. Een contract wordt geslo ten, John stijgt tot Parlementslid, weet Maggie aan zijn zijde, ontmoet een Lady- uit hogere kringen en ervaart tenslotte, dat zijn vrouw zijn carrière heeft ge maakt. Barrie is geestig, een fijn psycholoog, een voortreffelijk dialoog-schrijver en een hartelijk man. Men verkneukelt zich in de fauteuils van de schouwburg over de ontwikkeling van het geval-Shand en doet spelenderwijs een levenslesje op. De toneelgroep „Comedia", die in onze stad zoveel goodwill heeft gekweekt, dat bijna steeds voor een uitverkochte schouwburg wordt gespeeld, heeft van dit blijspel een familiefeest gemaakt. Ko van Dijk, weer teruggekeerd bij de Comedianen, welvarend en dikker, speelde de rol van John Shand met het aplomb van een man, die weet dat hij wat waard is, soms iets te sterk naar het kluchtige overhellend, maar over tuigend en veroverend. Naast hem stond Mary Dresselhuys, het verkochte meisje Maggie, quasi-argeloos, maar een diplomate van top tot teen. Wat deed Mary het weer bekoorlijk en char mant! En dan Rika Hopper. Ket zal onze be jaarde actrice geen moeite gekost heb ben de rol van de Comtesse de la Brière, die in haar rolstoel een bedreigd huwelijk fijntjes in het spoor weet te rug te brengen, te doorgronden. Deze Comtesse was Rika Hopper, het beste compliment dat we haar geven kunnen. Twee nieuwelingen, vers van de To neelschool, debuteerden in Haarlem. Onno Molenkamp gaf een aardige ka rakteruitbeelding van een stugge, wat naieve Schotse vrijgezel en Emmy Lo pes Dias heel attent na de voorstel ling met bloemen vereerd speelde de hooghartige, maar lege Lady Sybel, oor zaak van Shand's zijsprongetje, beheerst, zonder zo voor de hand liggende over dreven effecten. Ludzer Eringa kon ons als de promo tor van Shand minder bekoren. Jules Verstraete was als de vader meer decoratie en Jos Liesting een waar dig pendant van zijn broer Onno. Het is van de regisseur Johan de Meester een vondst geweest om de Schotse koopmansfamilie in Gronings dialect te laten spreken. Je moet er maar op komen! Zijn decors, vier in één, vielen vooral op door de kleuren combinatie. Een zeer prettige en verzorgde voor stelling dus, die vooral de dames zicht baar genoegen heeft verschaft en zeker dikwijls zal verschaffen. v. W. Betere kleurstelling Betere materialen Eigen werkplaats Eigen ontwerpen TEL. 10311 (Adv.) De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland had de na- jaarszi'tting der Provinciale Staten op 1 November vastgesteld. Het behoeft geen betoog, dat de Katholieke Staten leden daartegen overwegend bezwaar hadden en uitstel verzochten. Niet ieder lid heeft individueel gewezen op de on juistheid om op Allerheiligen, een Ka tholieke feestdag te vieren als Zondag, te vergaderen, in de veronderstelling, dat een enkel verzoek al voldoende zou zijn. De kwestie is dus eenvoudig en zonder officiële protesten behandeld. Merkwaardigerwijs schrijft de com missaris der Koningin thans aan de Statenleden: „Had ik aanvankelijk de indruk, dat het vergaderen op die dag voor de R. K. Statenleden geen bezwaar opleverde nu mij achteraf gebleken is, dat dit voor enkele dier leden wel het geval is, meen ik aan deze bezwaren te moeten tegemoetkomen door de opening van de tweede gewone zitting van 1 naar 8 November te verschuiven". De opmerking, dat slechts enkele le den bezwaar zouden hebben tegen het vergaderen op Allerheiligen, is een ne gatie van wat bij elke Katholiek ten opzichte van de als Zondag te vieren feestdagen, slechts twee in een jaar, leeft. Een wielrijder, die Zondagavond om streeks 9 uur op de Zandvoorterweg in de richting van Heemstede reed, botste op de hoek van de Teding van Berkhoutlaan te gen de trottoirrand. De man viel van zijn fiets en kwam met zijn borst op een paal terecht, die in het nabijgelegen plantsoen staat. Op advies van de dokter, die de eer ste hulp verleende, werd de man, die over inwendige pijn klaagde, naar het Grote Gasthuis te Haarlem gebracht. Telefoon 17000 Het is onze taak ons met alle kracht te bezinnen op wat ons als katholie ken te doen staat in de tegenwoordi ge maatschappij. De politiek is van groot belang en houdt niet op wan neer de taak bij de verkiezingen is volbracht. De K.V.F is geen „kies"- vereniging, maar een party met een weloverwogen program, dat bestu deerd moet worden en tot actie moet voeren va- onder af. Deze grondgedachte hebben een zes tigtal leden van het kader der K.V.P. uit de omstreken van Zaandam, beho- Veertig jaar staat Albert van Dal sum deze maand op de plan ken. Zaterdag 29 October speelt hij voor de eerste maal de aartsbis schop Thomas a Becket in „Moord in de Kathedraal" van Thomas Stearns Eliot. Veertig jaar geleden was hij bij Royaards nog maar de bediende, die in de „Vrolijke Vrouwtjes van Wind sor" de wasmand hielp opdragen, waarin Royaards zat. Maar het is ook nog maar nauwelijks minder dan veertig jaar geleden, dat hij als 22- jarige beginneling de Adam speelde in Vondel's „Adam in Ballingschap." Dat was toen nog wel een nood sprong, omdat de eigenlijke hoofd rol plotseling verstek liet gaan, maar het was niettemin een prestatie, waarover de critiek waarderend sprak. Van de lange magere jongen, ergens uit de Brabantse Kempen gekomen, Is naar het uiterlijk misschien alleen nog maar de lengte over. Maar is de speel drift, die hem zoveel jaren geleden naar de planken dreef, er zoveel min der op geworden? Het is waar, vertelt hij, dat hij er aan denkt, het dwingen de verband met een vast gezelschap te verbreken, maar dat zal dan toch ze ker niet eerder dan over drie jaar zijn, als de tweede periode van het huidige contract met de gemeente Amsterdam afloopt. Een toneelspeler, die veertig jaar lang midden in het publiek ge leefd heeft, wil ten laatste ook wel wat meer zijn eigen leven leiden, wat minder optreden dan bijna iedere dag, en verlost zijn van de beslommeringen, die de leiding van een gezelschap mee brengt. Maar een definitief afscheid van het toneel, dat zeker niet. Nee, die sterke speeldrift is zeker ge bleven. Er is, dunkt ons, wanneer men tegenover hem zit in die donkere ka mer, ergens achterin de Amsterdamse Stadsschouwburg, ook iets van te ho ren in zijn stem. Men heeft die zovele malen over het voetlicht horen klinken dat men meent, er alle nuances van te kennen. Zij is in die kleine ruimte ook nauwelijks anders, wat gedempter al leen en met de vriendelijke klank van al zijn welwillendheid erin, maar men hoort er de stevige vastberadenheid achter, de vurige karaktersterkte met de diepe ontvankelijkheid voor schoon heidsontroering, die hem tezamen tot groot toneelkunstenaar gemaakt heb ben. Van alle rollen, die men van Van Dal sum gezien heeft, is er geen, die men geheel vergeet, en de indruk, die men van alle gezamenlijk houdt, is eigen lijk deze, dat men daar niet een knap of zelfs een groot toneelspeler gezien heeft, maar dat men in aanraking ge komen is met een sterk levende figuur, dat men met een wonderlijke helder ziendheid gekeken heeft binnen in het hart van een mens. Het is Van Dalsum ook nimmer te doen om het fraaie gebaar, om het mooie geluid of om het brillante spel. Hij zoekt, vertelt hij, in de rol de in- nerlijhfe beweegredenen te ontdekken, die tot de uiterlijke daden voeren, hij probeert daaruit het karakter van zijn figuur af te leiden, met verstan delijke redeneerkunst zeer zeker, maar toch vooral met het gevoel. „Ik ben er van overtuigd", zegt hij, „dat er m elke mens in zekere zin verschillende persoonlijkheden aanwezig zijn en nu gaat het er maar om, de persoonlijk heid, die een bepaalde rol draagt, in mijzelf weerklank te doen vinden, in mijzelf te ontdekken. Lukt dat niet, dan kan ik die rol niet spelen, lukt dit wel, dan word ik die persoonlijkheid en dan vind ik van binnen uit de uiterlijke vormen, die daaraan moeten beantwoor den." Dat kost dan nog de nodige studie, eer de figuur helemaal gaaf is, eer elk gebaar, elke beweging, elke steminto- natie zijn vastgelegd. Staat de figuur eenmaal, dan is zij rijp voor de plan ken, maar zij is nog geen film gewor den, die men elke avond met het bij passende geluid opnieuw kan vertonen. Het gevoel is er elke voorstelling opnieuw weer volledig bij ingeschakeld, elk woord en alle mimiek komt ieder ogenblik weer opnieuw recht uit het bewogen innerlijk voort. Zo wordt in iedere uitvoering elke toeschouwer ge confronteerd met een geheel levend mens, die gisteren Adam heette of Othello of Gysbreght, vandaag Richard III of King Lear, morgen Thomas a Becket. Levende mensen, zoals Van Dalsum, die zag en aanvoelde en beleefde, niet de levende mensen, zoals zij rechtstreeks uit de realiteit zijn weg gehaald, want dit is typerend voor Van jJalsum's kunst, dat hij in de realiteit de grootsheid zoekt en ver hevigt, en dat hij zo de toeschouwer meeneemt in een schoonheidont roering, die het doel is van alle to neelkunst, wat zij daarnaast ook nog voor goede dingen moge nastreven. In Eliot's „Moord in de Kathedraal" is het vooral het sterke karakter van aartsbisschop Thomas a Becket ge weest, dat Albert van Dalsum heeft aan getrokken. Aanvankelijk was deze Thomas kanselier, en hij was dat met volle honderd procent. Als aartsbis schop bleef hij dezelfde kerel uit één stuk: had hij tevoren volledig land en koning gediend, nu deed hjj dat God 25-jarig jubileum: Van Othello. Dalsum als en de Kerk en slechts wat zich met zijn dienst aan God en de Kerk verenigen lie.t deed hij voor koning en land. Het is duidelijk, dat voor zulk een sterk karakter de bekoring tot gees telijke hoogmoed de sterkste verlei ding was, de geestelijke hoogmoed, die hem het martelaarschap voor spiegelt als een roemvolle staat Maar juist als hy die bekoring, die de goede daad wil op een verkeerd mo tief, herkend en overwonnen heeft, blijkt zijn karaktersterkte het klaarst. Hij staat als een sterk man achtex de communiebank in zijn kathedraal; de dienaar Gods in volle kracht, die zich niet deemoedig overgeeft, maar die stand houdt op de plaats, die hem is aangewezen. De aanvallers moeten over de communiebank heen klim men en hij wijkt geen duimbreed. Er is meer in dit stuk dan deze fi guur alleen dat Van Dalsum aange bracht heeft. Er schuilt een symboliek in, die het gebeuren boven de actuele werkelijkheid uitheft en daarom de eeuwige actualiteit volledig recht doet wedervaren Er treden, buiten Thomas, geen indi viduele figuren in op. De koren verte genwoordigen het volk, waar zij de ge voelens van vertolken. De verleiders zijn symbolen en ook de. aanvallers spreken niet uit naam van zich zelf. Wim Vesseur houdt daar, in overleg met Van Dalsum, by de decorbouw rekening mee. Er is één vast decor, dat door zijn uiterlijke vormen de kathe draal suggereert, maar niet natuurge trouw de kathedraal geeft. Er is ruim te, om het spel de allure te geven, die an Dalsum's voorkeur heeft. Het kan zo, over veertien dagen, een voorstel ling worden, die de jubilerende kun stenaar van zijn sterkste zijde laat zien Een gebeurtenis, waar men gaarne ge tuige van zal zijn, R De partijpenningmeester van de K. V. P., burgemeester P. Alberts van Rucphen, heeft op de kaderdag van de Zaanse groepen te Uitgeest me degedeeld, dat pogingen in het werk worden gesteld een politiek cabaret van de K. V. P. op te richten. rend tot de kieskring Den Helder, Za terdag uitgewerkt in „de Ooievaar" te Uitgeest. De penningmeester van het partijbestuur, burgemeester P. Alberts van Rucphen, wees er op, dat de tegen standers, helaas, dikwijls niet anders dan de waarheid zeggen, wanneer ze schouderophalend de K.V.P. toezingen: slaap maar. De K.V.P. is de grootste partij, het gros van dé katholieken stemt toch wel katholiek, slapheid is dus geen gevaar. De feiten, ook in eigen land, bewijzen, dat het op deze wijze niet kan. De centrale gedachte, die bij kader en leden moet heersen is d'an ook, dat bezinning rond de verkiezin gen slechts een onderdeel van de act e is, die voortdurend gevoerd moet wor den Doelbewust moet gewerkt worden, actief van man tot man, tot in huisbe zoek toe. Het katholicisme heeft het hoofd te bieden aan vele ideologieën, die actief zijn, want d'e wereld wordt overstroomd met politieke opvattingen die lijnrecht in strijd «ijn met het christendom. Hitier en Goering wonnen duizen den met hun propaganda en op de puinen van hun verstoord geluk pein zen deze velen ntgoocheld over hun ervaringen na. Propaganda voor de leugen en de valsheid. Moeten wij dan niet, zonder puinhopen te vrezen, actie voeren voor d'e waarheid? De spanningen in de wereld nemen hand over hand toe. Italië en Frankrijk hebben ternauwernood een christelijke regering kunnen handhaven. De massa loopt achter de demagogen aan, zo is het altijd geweest, omdat deze valse profeten zich hullen in het kleed v n de waarheid'. Wij die de waarheid be zitten, weten dikwijls niet voldoende, wat deze inhoudt. We kennen onze eigen grootheid niet. Christus, de Weg de Waarheid en het Leven, zal ons enig richtsnoer moeten zijn, ook in de poli tiek. Op Hem is K.V.P. gefundeerd. De K.V.P„ gefundeerd op Christus, werkend in Zijn licht, omvat de katho lieken van alle groeperingen en stan den. Jammer is, dat de bovenlaag, die der intellectuelen zo stroef is en de grote belangen niet inziet. Weinig van wat we nu bereikt heb ben zou in Nederland tot stand zijn ge komen, indien de K.V.P. er niet was. Denken we aan de sociale wetgeving, de kinderbijslag, subsidiëring Bijzon der Onderwijs en de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. Drukt de K.V.P. niet haar stempel op deze nieuwe so ciale orde? Nadat de heer v. Eeswijk uit Zaandam een bedroevend kleine politieke belang stelling bij de jongeren had betreurd, zeide de heer Seysener, voorzitter van deze kaderbijeenkomst, dat ook de mid denstand niet altijd even actief is, ge tuige de opkomst ten kaderdage. De houding van de jeugd is vreemd. Zij stapt in een opgemaakt bed. Dertig jaar is gestreden voor wat nu bereikt is en de waardering is gering. De heer S. B. Gras ging uitgebreid in op de taak van het kader. Deze was be- langryk, omdat het leven van de partij afhangt van het leven in de afdelingen Daarom is het van zo grote betekenis, dat de kracht en de macht van de partij ontwikkeld worden in Ge stille tijd. Van het kader hangt het af, welke politieke kleur ons land in de eerst komende jaren heeft. Het moet dan ook voor zijn taak berekend zijn en deze nauwgezet vervullen. De Haarlemse Voetbalbond hield Zaterdag in Hotel „De Leeuwerik" een buitengewone algemene vergadering in verband met het a.s. gouden jubileum. De opkomst was zeer groot en tijdens de bijeenkomst, welke een enigszins fees telijk karakter droeg, hield voorzitter v. d. Aart een feestrede, waarin hij in in het kort een terugblik wierp op de de zeer verheugende mededeling, dat de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. op het ogenblik ongeveer 12000 leden telt, verdeeld over 65 verenigingen, 530 elf tallen nemen deel aan de competitie. De bond telt ongeveer een honderdtal offi cials in diverse commissies, welke het bestuur terzijde staat in het niet zo een voudige bondswerk, terwijl het leger scheidsrechters ongeveer een 200 man beslaat, een aantal, dat absoluut nog te klein is om de competitie een vlot ver loop te doen hebben. Een beroep op medewerking ter aanwerving van nieu we scheidsrechters ging gepaard aan de feestrede, waarin, aldus v. d. Aart, het niet de bedoeling is om lang stil te staan met wat is geweest, maar veeleer een prachtige gelegenheid is om een blik vooruit te werpen, om thans reeds plan nen te smeden voor de naaste toekomst. Sprekende over de groei en bloei van de H.V.B.vertelde spreker, dat vooral in de eerste jaren na de eerste wereld oorlog, toen het zgn. volksvoetbal zijn plaats reeds enkele jaren had opgeëist, de bond zich krachtig uitbreidde, omdat talloze clubs uit de grond verrezen. Toen in 1921 na een conflict, dat, zo op het oog, maar zeer gering bleek, ingrijpende bestuurswijzigingen tot gevolg had, werd de zaak eerst goed op poten gezet en onder leiding van de toenmalige voor zitter Piet Dankelman begon de H.V.B. zich als organisatie te doen gelden. Het verheugde spr. te kunnen vertellen dat de H.V.B. de eerste organisatie was, welke het Zaterdagmiddagvoetbal orga niseerde. In 1923 was men reeds met het aspirantenvoetbal begonnen, maar in 1928 leed de bond een groot verlies door het vertrek van de heer Dankelman. De uitbreiding zette zich evenwel voort en toen in 1940 het bevel kwam om de bond te doen verdwijnen, ging er wel iets in onze harten om, aldus spr. We kregen de fusie en hoewel we daar wel enigs zins sceptisch tegenover hebben gestaan, achtte hij deze fusie volkomen geslaagd, al verheelde hij het zich niet te zeggen, dat er nog wel enkele bezwaren bestaan, maar hij maakte tevens met vreugde gewag van het feit, dat de K.N.V.B. de afdelingen vrijwel volkomen baas in eigen huis laat, zodat v/e practise!, kun nen zeggen, dat de afdeling Haarlem in de praktijk een organisatie ap zich zelf is. Dankbaar was spr. gestemd ten op zichte van het huidige gemeentebestuur, dat in tegenstelling met de vooroorlogse jaren, toen er alleen maar plannen wer den gemaakt, thans een open oog heeft voor de terreinnood van talrijke clubs en die dan ook daadwerkelijk steunt. Wat reeds tot stand is gekomen na de laatste oorlog en wat er thans nog op stapel staat, is het bewijs, dat het ge- gemeentebestuur onder leiding van onze eminente burgemeester hard op weg is de achterstand in te halen. Er valt onder tussen nog heel wat te verbeteren, maar we zijn op de goede weg, aldus voorzitter v. d. Aart, die echter in het vervolg van zijn met aandacht gevolgde rede minder te spreken was over het huidige spel peil in de H.V.B. Hij deed een beroep op de verenigingen om de techniek tot de hoogste graad op te voeren. Voorts noemde hij het een treurig verschijnsel dat er zo weinig jongeren zijn, die zich voor de organisatie van het voetbalspel interesseren, want er bestaat een groot gebrek aan werkelijk goeder leiders, vooral op het gebied van het jeugd voetbal. Met de wens, dat het de H.V.B. ook in de toekomst voorspoedig moge gaan besloot spr. zijn rede. De heer W. P. J. Ente, de grote orga nisator van het Schoolvoetbaltournooi, dat reeds jaren tijdens de Paasdagen wordt gehouden, werd hierna door voor zitter v. d. Aart onderscheiden met het Bondsonderscheidingsteken, hetgeen een luid applaus aan de vergadering ont lokte. Voorts kregen de volgende scheidsrechters, die 25 jaar trouwe dienst hebben in de H.V.B., het Bondsspeldje, maar dan in de vorm van een paar manchetknopen, hetgeen door de be- Zaterdag j.l. speelde Winfried 1 zijn eerste competitiewedstrijd tegen het Amsterdamse Volewijckers. De ver wachtingen waren zeer hoog gespan nen, te meer daar de Winfrieders deze spelers nog nooit ontmoet hadden. De Haarlemmers stelden echter niet te leur, en zorgden voor een fraaie 64 overwinning. De prestaties van de de buterende Smit vielen hierbij zeer op, daar hij er in slaagde twee van zijn drie wedstrijden te winnen. In de eerste klasse behaalde H.B.C. 1 een ruime overwinning op Togido (82) en klopte Winfried 2 Te Zaa- nen 1 met 73. De katholieke derby tussen GTTC 1 en HBC 2 in de tweede klasse A ein digde in een 5—5 gelijk spel. Winfried 4 versloeg Hotac 2 met 82. In twee B had Winfried 3 weinig moeite met Te Zaanen: 82. Ook in de derde en vierde klasse waren de prestaties uitstekend. 3A HBC 4—Te Zaanen 4 100; GTTC 3— GTTC 5 82; 3B Heemstede 3GTTC 4 64; Pronwano 3Winfried 5 55; 4C HBC 5UTAC 2 100; Winfried 6 HCK 2 73; Togido 4—GTTC 7 19. Bij de dames zorgde HBC 1 voor een 91 zege op Prowano 1, terwijl Win fried van Heemstede 3 met 82 won. Alles bij elkaar genomen een uitste kend begin. Wedstrij dprogramma. Overgangsklasse: 22 Oct. Winfried— TOG (zaal Nw. Gracht 16). Eerste klasse: 18 Oct. Prowano—Win fried 2; RapidityTOG 3; 21 Oct. Te ZaanenHBC. Tweede klasse A: 17 Oct. HBC 2— Te Zaanen 3; 20 Oct. O.Z.—Hotac 2; Winfried 4—GTC. Tweede klasse B: 17 Oct. HBC 3 GTTC 2' 19 Oct. ATTHBC 3: 20 Oct Winfried 3—Rapidity 2; OZ 2—Heem- stede 2 Derde klasse A: 18 Oct. GTTC 5- Rapidity 3; TOG 6-HBC 4; Te Zaanen 4—OZ 3; 21 Oct. Togido 2—GTTC 3. Derde klasse B: 20 Oct. Winfried 5— Hotac 3; 21 Oct. GTTC 4-VGZ 1 Vierde klasse B: 18 Oct. HCK 2 HBC 5; 19 Oct. UTAC 2—Winfried 6 Vierde klasse C: 17 Oct. HBC 7ATT 3; 18 Oct. HCK—GTTC 6; Rapidity 4— T°Vierde klasse A: 17 Oct. HBC 6— ATT 5; Utac—Rapidity 5. Dames. Derde klasse: 20 Oct. Winfried— Heemstede. Vierde klasse A: 18 Oct. VGZHBC Vierde klasse B: 20 Oct. Hotac—Win- fried 3. trokkenen zeer op prijs werd gesteld. Het waren J. W. Koelman, J. G. C. Scheffer, R. Smink, G. Y. Mulder, Th. van Kampen, A. C. Slobbe, Joh. Sondorp en J. Joosten, die deze onderscheiding te beurt viel en daarna werden de prij zen uitgereikt aan de winnende elftallen van de gehouden jubileum-tournooien. Aan het einde der vergadering voerde de heer P. C. van Houten, voorzitter van Nederlands oudste voetbalclub HFC, het woord, waarin hij meende de tolk der vergadering te zijn en het bestuur van de H.V.B., in het bijzonder voorzitter v. d. Aart, dank bracht voor het zeer vele werk, dat door het bestuurscollege van de H.V.B. in het belang van de voet balsport is gedaan. Hoewel, volgens spr., a.s. Zaterdag tijdens de receptie de ge lukwensen en dankbetuigingen het be stuur wel zouden toevloeien, meende hij er goed aan te doen, nu reeds van deze dankbaarheid der verenigingen te moe ten getuigen en dat de vergadering het daarmee volkomen eens was, bewees het luide applaus, dat op Van Houten's toe spraak volgde. Een diner voor alle afgevaardigden en de officials besloot deze buitengewone algemene vergadering. VBNoord Castricum (Vervolg van pagina 4) Beide partijen hebben in deze wed strijd tot de laatste minuut sportief om de overwinning gevochten. Men speelde een goede, aantrekkelijke wedstrijd en vooral ook de leiding van de scheids rechter droeg er toe bij, dat alles in de beste harmonie verliep. Doelman Kooijman van NEA was gisteren weer eens de beste man van het veld, want vele malen moest hij handelend optre den, wanneer de bal al te dicht bij zijn doel was genaderd. Pas vijf minuten voor de rust scoorde NEA het eerste doelpunt toen de vijandelijke keeper de bal uit de handen liet glippen en Lubbe er onmiddellijk bij was om het vonnis te vellen (10). In de tweede helft ver grootte Fritschy de voorsprong tot 3—0 met twee uitstekende goals. Pas daarna gaf een sportief strijdende Onze Gezel len zich gewonnen. Door een 30 zege op de club uit Wijk aan Zee wist DCG zich aan het hoofd van de ranglijst te handhaven. De wedstrijd had een betrekkelijk een zijdig karakter, waarbij de thuisclub regelmatig in de aanval was en VVE zich kon beperken tot enkele passes in de richting van de DCG-veste. Toch duurde het nog een half uur voordat de gecombineerden door Mom tot een doelpunt kwamen. De verdedigers van VVE wisten tot aan de rust verder on heil voor hun club te voorkomen. Na talrijke aanvallen in de tweede helft verhoogde Meijers voor DCG de score tot 3—0. De thuisclub ging met deze veilige 30 voorsprong klaarblij kelijk op haar lauwe, en rusten en ook WE kon geen voldoende energie meer opbrengen om het spel te verplaatsen. DCG Velsen Helder OVVO WMS KW DEM Hollandia Alkm. Boyi WE Bloemendaal 5 0 0 5 0 7—19 De zeer belangrijke wedstrijd in Noordwijk leverde de eerst, nederlaag op voor de St. Jeroen's Club, die in 't sterke ASC thans zijn meerdere heeP. moeten erkennen. Ruim 1500 toeschou- wers waren bij de strijd aanwezig en men heeft kunnen genieten van een partij voetbal, die uitstekend mocht worden genoemd, waarbij vooral op viel dat beide partijen elkaar op uiterst sportieve wijze bestreden, hetgeen het best geïllustreerd were door het feit, dat na afloop van de strijd' Leiden jiï Noordwijk aan de bittertafel bijeen kwamen! Het overrompelende, spel- dat ASC in de eerste helft ontplooide, bracht SJC zodanig in het nauw dat men nier- op het antwoord schuldig moest blijven en toen de rust aanbrak wees het sco rebord 30 voor de bezoekers, die door Van Rooyen en Tol de doelpunten had den gemaakt. Onmiddellijk na de rust werd ht door Bart 0—4, maar nog gaf SJC zich niet gewonnen en tóen Ruig- rok en Van Alkemade met twee goede doelpunten de achterstana hadden ver kleind herleefde de noop, vooral ornaat SJC hierna het spel volledig in handen nam Doch de Leidse de>er.sie wist m laatste instantie (Doelpunten te voor komen en zo bracht het einde van deze wedstrijd de eerste nederlaag voor gastheren. ASV SJC Teylingen Rouwkoop LDWS Hillegom Archipel DOCOS WSB BSM Lisse 5 4 1 0 9 15— 4 5 4 1 0 9 15— 8 5 3 2 0 8 11— 6 5 1 4 0 6 6— 3 6 3 0 3 6 8— 9 6 2 1 3 5 12—13 5 1 2 2 4 10—10 5 2 0 3 4 9— 9 6 1 2 3 4 8—14 5 v -l 3 3 4— 8 6 5 1 0 11 27— 7 5 4 0 1 8 13— 8 6 4 0 2 8 15—14 5 3 1 1 7 9— 6 6 2 2 2 6 17—11 5 1 3 1 5 11— 9 5 2 1 2 5 12—14 6 1 3 2 5 7—12 6 1 2 3 4 10—16 5 0 1 4 1 4—18 5 0 0 5 0 7—17 In September vestigden zich te Zand- voort 97 personen en vertrokken uit die gemeente 59 personen. Er werden 19 kinderen geboren en 10 personen over leden. Per saldo nam de bevolking toe van 9877 tot 9924 zielen. (Niet-officiële koersen) 3% Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac Inschr. Grtbk. '46 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever eert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika UJn Kon. N. Stoomb. MIJ Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mij. eert. Opening 17/10 97% 96% 193% 245 241% 309 145% 137% 163% 163% 142% Vorig slot 100% 97)1 99 ft 96}£ 164% 193% 121% 152% 156 209 245% 306% 241% 311% 148% 169% 133 164% 166% 144% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater UB Steel ex div. 15/10 28% 28% 53% 37% 65 13% 473/4 51% 17% 12% 21 39% 44 32% 24 14/10 28% 28% 53% 65% 51% 17% 12% 21$ 30 Vf 44% 33

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2