STAP IN DE GOEDE RICHTING ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN HAAS AZIJN r Zó is mijn zoon Benelux-conferentie te Luxemburg Maar geen oplossing voor monetair probleem Belgen bereid derde valuta te accepteren KALENDERHERVORMING Een godsdienstige aangelegenheid Nederlandse belastingambtenaren in Zwitserland gearresteerd Wij luisteren naar Thans worden in Bulgarije politieke verraad-processen" voorbereid Sociale retraite van de K.A.B. op Drakenburgh Verslechteringen in positie der arbeiders niet meer acceptabel Minister Morrison waarschuwt NAUWERE SAMENWERKING TUSSEN DE PARLEMENTEN DER DRIE LANDEN Oud-vicepremier Kostof middelpunt J Griekse rebellen staken de strijd Koning Leopold gaat accoord MAANDAG 17 OCTOBER 1949 PAGINA 3> —ra Behandeling interim regeling Gebruikelijke vormen waren niet in acht genomen STEEDS MAAR EENZELFDE GESCHIEDENIS Mondeling of schriftelijk? T.B.C.-ONDERZOEK IN NOORD-HOLLAND Provincie subsidieert Hilversums initatief Geen fagade- katholicisme Maar leggen de wapens niet neer door CLARENCE BUDINCTON KELLAND Verfaling van H. DE CRAAFF Harde maatregelen voor de Engelsen op komst Met plebisciet over zijn terugkeer op de troon RODE TROEPEN OP AMOY GELAND Goud en alver naar Tsjoengking (Van onze politieke redacteur) LUXEMBURG, Zondag. Men kan het resultaat, dat de ministers van de drie landen, die in de afge lopen dagen te Luxemburg bijeen waren, bereikt hebben, op verschillende manieren omschrijven: flatterend en onflatteus, doch het is beter van de realiteit uit te gaan en te zeggen: toen de ministers in de nacht van Zaterdag op Zondag met het protocol, dat zij hadden geproduceerd voor de pers ver schenen was het duidelijk, dat zij in het hoofdprobleem, het monetaire, de oplossing niet bereikt hadden, al waren zij in de manier, waarop zij zich voorstellen de oplossing te zullen bereiken, wel een eind vooruit gekomen. Daarnaast hadden zij in de problemen, die niet de sleutelkwesties vormen, waardevolle overeenstemming bereikt. de periode van de Unie zelf in de hand crediteurland goud kan vragen, is ge handhaafd. Alleen wanneer het debi- teurland niet in staat is goud af te geven zullen er andere middelen te baat genomen moeten worden. Men gaat dan in de eerste plaats het Internationaal Monetair Fonds inscha kelen, door daarop een beroep te doen, wanneer de nood aan de man komt. blijven houden, al is dit dan nog een dirigistiek begrip. Het beginsel, dat het Gaan wij eerst de punten in het kort na, dan ziet de zaak er als volgt uit: In de kwestie van de goudafdekking tijdens de Unie, juister gezegd de beperkte Unie, die men voorzien heeft voor 1 Juli 1950. is geen oplossing bereikt, doch wat Nederland betreft staat het vast en heb ben de Belgen aanvaard, dat er geen goud zal worden afgestaan, zij het, dat het beginsel, volgens hetwelk het credi teurland op een gegeven moment goud kan vragen, gehandhaafd is. Meer. nog: De Belgen zijn in principe bereid onder omstandigheden, waarop wU straks nog terugkomen, derde valuta te accepteren. Hetzelfde geldt voor de thans in gang verkerende periode van de voor-Unie Aangaande de uitbreiding van de goede renimport in Nederland heerst grote een stemmigheid; zij zal geschieden, doch niet eerder dan wanneer België in staat is derde valuta, deviezen dus uit andere landen, sterling of andere, die wij even tueel tot onze beschikking zouden heb ben en die voor België nuttig zijn, te ac cepteren. De andere punten komen op het volgende neer: De Nederlandse land bouwpolitiek is door België en Luxem burg (met een speciaal regime voor laatstgenoemd land dat ingesteld moet worden wegens Luxemburgs bodemge steltenis) aanvaard. Zij zal geleidelijk doorgevoerd worden. De fiscale rech ten, die tengevolge van de devaluatie uit elkaar waren getrokken, worden gelijk gemaakt. Men is het eens gewor den over de benoeming van een Bel gisch-Nederlandse commissie, die in een jaar tijds rapport moet uitbrengen over het vraagstuk van de kanalen en waterwegen. Zij heeft speciaal tot taak de technische, economische en finan ciële problemen te bestuderen van de havens van Antwerpen, Gent en Luik, die naar de ministers verklaren van overwegend belang zijn voor de ver bindingen der twee landen. Tenslotte hebben de drie regeringen verklaard, dat zij één nauwere samenwerking wensen tussen de drie parlementen, die elkaar voortaan zullen consulteren niet betrekking tot de problemen der Europese samenwerking. Men ziet uit dit alles, dat de resulta ten op sommige punten in beginsel be langrijk zijn, (al was het alleen maar omdat ze ondanks alle moeilijkheden geen twijfel laten aan de standvastige wil om Benelux te realiseren), terwijl ze in de hoofdzaken mager moeten heten Men blijft studeren op de basis van wilsovereenstemming. De experts gaan weer aan het werk, maar boven dien gaat de natuurlijke loop der din gen verder, wat nog belangrijker is. België is realistisch genoeg om uit de feiten tijdig de consequenties te trek ken. Het heeft de realiteit van de Ne derlandse onmacht om „va banque" te spelen aanvaard en zich daar met be_ grip bij neergelegd. Dit betekent dan ook, dat het bereid is het risico van af dekking in zwakke valuta eventueel te accepteren, zij het dan dat men dit risi co niet overmatig groot behoeft te ach ten. Bij een verstandig toegepaste goe- derenruil zullen de dekkingsmiddelen een heel eind strekken, misschien ook wel nagenoeg voldoende zijn. Men zal het goederenverkeer trouwens ook in Doch wanneer er niets anders op zit, zal men het goederenverkeer gaan be perken. Het zou weliswaar een aantas ting van de Unie zelf lijken, doch men kan beter een Unie op een tijdelijk la ger niveau hebben dan helemaal geen Unie. Bovendien is het niet zo vreemd, dat men in de eerste jaren het goede ren-verkeer stevig controleert. Men zal dus ook in de Unie het systeem van ver gunningen-verklaringen houden, en de douane zal voorlopig nog niet van de grens verdwijnen. Zij is trouwens ook nooit helemaal verdwenen aan de grens tussen België en Luxemburg. Tijdens de behandeling van het advies inzake de interim-regeling in de Staten der Nederlandse Antillen, heeft de heer Yraus- quin een motie ingediend, waarin de Ne derlandse regering wordt uitgenodigd, het ontwerp terug te nemen en in de plaats daarvan een afzonderlijke regeling te ont werpen, gebaseerd op het rapport van Poelje. De motie werd verworpen met vijf stemmen voor en zestien stemmen tegen. Van de hoofdredacteur van het K.N.P ontvingen wij navolgende uiteenzetting over het vraagstuk van de kalenderher vorming: Wanneer men het vraagstuk van de kalenderhervorming van alle kanten be studeert, dan komt men uiteindelijk tot de conclusie, dat de vaststelling der feestdagen, en daarmede dus van de kalender, een bij uitstek godsdienstige aangelegenheid is. Dit blijkt duidelijk uit het feit, dat van het allereerste begin der mensheid af door de vaststelling der feestdagen een deel van de tijd gewijd werd aan de erkenning en de verering van de Schepper De conclusie wordt bovendien op nieuw bevestigd wanneer men bedenkt, dat de vaststelling der feestdagen en dus ook weer de regeling van de ka lender bij de verschillende godsdiensten der oudheid altijd de taak is geweest van de priester. Zo heeft zelfs Julius Caesar, die een veldheer was, de kalen der in het jaar 45 vóór Christus ver anderd in zijn functie van hogepries ter. Een ander bewijs is nog, dat de geschiedenis van alle eeuwen der Chris tenheid aantoont, dat de vaststelling der feestdagen en eventuele kalender wijzigingen onbetwist werden toege kend aan de kerkelijke autoriteiten. Overigens kan men constateren, dat toen de burgerlijke autoriteiten een nieuwe kalender trachtten samen te stellen, dit een van hun maatregelen was, waarmede zij de christelijke gods dienst wilden wegvagen. Zij wilden voor de christelijke godsdienst de cul tus van de rede brengen. Hiermede be traden zij dus ook een zuiver gods dienstig terrein. Wanneer een kalenderwijziging er zich toe zou beperken het verschil tus sen de maanden van het jaar enigszins te verminderen, door b.v. Februari 29 dagen te geven en Augustus 30, dan zou de H. Stoel dit geen reden achten om zich tegen zulk een wijziging te verzetten. De wijziging, die de repu bliek Panama heeft voorgesteld, sluit echter ook de vaststelling van het Paasfeest in. Bovendien wil men door deze wijze schrikkeldagen of een schrikkelweek invoeren, waardoor de weekcyclus verbroken wordt. Dit zou noodzakelijk zijn om de duur van het jaar op precies 52 weken te stellen (52 x 7 365 1). Het is echter dui delijk uit bovenstaande redenering, dat de wijziging van de kalender een bij uitstek godsdienstige aangelegenheid is en daarom alleen behoort tot de com petentie van de H. Stoel. Al is de kalenderwijziging, die door Pa- Naar wij vernemen zijn drie Neder landse belastingambtenaren, die in op dracht van het ministerie van Finan ciën naar Zwitserland waren gegaan om een in Zwitserland wonende Nederlan der te verhoren, aldaar in het begin van de vorige week door de Zwitserse po litie gearresteerd. In opdracht van de autoriteiten ver trokken daarop de in velband met het voeren van deze besprekingen aange wezen ambtenaren naar Zwitserland. Het blijkt, dat de Zwitserse regering bezwaren heeft gemaakt tegen de wij ze, waarop de betrokken Nederlandse ambtenaren in Zwitserland contact met zekere G. hebben opgenomen. De Ne derlandse regering heeft, aangezien in derdaad wat dit betreft niet de gebrui kelijke vormen in acht genomen, reeds door tussenkomst van haar dipomlatieke vertegenwoordiger in Bern voor dit feit haar verontschuldigingen aangeboden. De gearresteerde ambtenaren zijn de hoofdinspecteur der belastingen L. P. W. v. d. P. uit Zeist, die ook nauw be trokken is bij het door de belastingen ingestelde onderzoek naar het vermo gen van de rijksduitser Mucke. Voorts de heer V., inspecteur van de douane recherchedienst uit Utrecht, en de heer E., accountant te Utrecht. Naar ons verder ter ore komt, ver moedt de fiscale recherche behalve be lastingmoeilijkheden ook fraude. Een industrieel uit Zeist en diens zoon in Zwitserland zouden hierbij zijn betrok ken. r.ama wordt voorgesteld, dan niet in tegen spraak met een of andere geloofswaarheid, toch is het redelijk, dat de H. Stoel een wijziging noch gerechtvaardigd noch accep tabel acht. De viering immers van het Paas feest, dat het centrale en fundamentele dog ma is van het geloof, de Verrijzenis van On ze Heer Jezus Christus, is geregeld door een traditie, die dateert uit de eerste tijden van het Christendom en daarna op plechtige wijze werd vastgelegd door het algemeen concilie van Nicea in het jaar 325. Paus Gregorius XIII heeft met zijn ka lenderwijziging niet alleen de normen in stand gehouden, zoals deze door het eerste concilie van Nicea waren vastgesteld en ver volgens door de concilies van Constanz, van Basel, van Lateranen (V) en van Trente be vestigd, maar hij verkreeg tevens de instem ming van geheel de wetenschappelijke we- Ook om de volgende reden dus zal de H. Stoel zich verzetten. Wanneer er immers schrikkeldagen worden ingevoerd en oe weekcyclus daarmede zou worden door- bioken, dan houdt dit tevens in, dat de re geling van het concilie van Nicea geen zin meer zou hebben. De weekcyclus toch is de norm, aangegeven door de openbaring vo°r het onderhouden van de natuurlijke en god delijke wet om ter ere van de Schepper bepaalde dagen te rusten. En Deze heeft om het onderhouden van deze cyclus In te prenten gewild, dat In de H. Schrift de schepping werd beschreven als een werk van zeven dagen. Het Hebreeuwse volk heeft van de oudste tijden af deze cyclus met de grootste nauwgezetheid bewaard en de Christenen hebben dit van hen overgenomen. De Chris tenen hebben de cyclus Immers voor zo heilig en onaantastbaar gehouden, dat tel kens wanneer men een wijziging in de ka lender wilde aanbrengen, niemand ooit maar eenmaal en op welke wijze dan ook gedacht heeft deze weekcyclus aan te tas ten. Toen men later daadwerkelijk overging tot een juiste verplaatsing van de dag- en nachtevening (en dus ook van het Paas feest) verordende Gregorius XIII, dat dit zou geschieden van Donderdag 14 October naar Vrijdag 15 October 1582. De regelmatige registratie van de week is het veiligste houvast geworden voor alle onderzoekingen op het gebied van de geschiedenis en de chronologie, profaan zowel als kerkelijk. De H. Stoel zal nimmer beweren, zoals reeds werd benadrukt, dat de invoering van schrik keldagen of -weken in strijd zou zijn met een of ander dogma. Toch is het Zijn goed recht van mening te zijn, dat men zonder een &eer ernstige en grondige reden in deze weekcyclus, die de Christenen op godsdienstige gronden zo nauwgezet hebben bewaard, geen wij zigingen mag aanbrengen. De H. Stoel zal een wijziging dus ook niet zonder meer goedkeuren. Tenslotte dient mer ook te bedenken, dat de H. Stoel ais de behoeder van het ware geloof de taak heeft, alle volkeren tot Hem te voeren, of deze volkeren zich nu Christen noemen of dat zij tot een andere godsdienst behoren. Van dii standpunt uit bezien zal Hij moeten ver mijden, dat de bestaande verschillen nog vermeerderd worden. Zijn zorg is van duidelijk en groot voordeel voor de burgerlijke samenleving. De verbreking van de weekcyclus daarentegen zou een van de weinige punten van overeenkomst vernietigen, die bestaan tussen de Christenen ener zijds en de Joden en Mohammedanen anderzijds. Op deze wijze zou verder de invoering van b.v. een Anglikaans Pasen naast een Katholiek Pasen en een Orthodox Pasen het verschil tus sen de gemeenschappen nog groter ma ken. Uit het bovenstaande kan men als vaststaand feit concluderen, dat de U.N.O. geen zelfstandige beslissingen zal mogen nemen op het gebied van de kalender, daar de geschiedenis dit recht uitsluitend toekent aan de kerkelijke autoriteiten. NATUU&AZUN Of Z'N BEST 55. Voorzichtig traden Eric en Tai de opening onder het rotsgewelf in. Voor zich zagen zij een spookachtig verlichte gang liggen. Zwijgend slopen zij voort over de vochtige bodem. Behalve het schuifelend geluid van hun voetstappen en het gefluister van ergens door het gesteente siepelend water was er geen geluid te horen. Eensklaps hield de gang op en stonden zij weer onder een wijd gespannen rotszaal. Duizenden druipsteenvormingen in alle grootten en vormen en in de meest fantas tische kleuren hingen van boven af of drongen uit de bodem op. Langzaam maar vastberaden zochten de beide mannen hun weg door de onderaardse, onheilspellende doolhof van de Groene Magiër. Voorop ging Eric, voortdurend op zijn hoede, zijn scherp zwaard steeds geheven tot een onmiddellijke afweer van het onbekende, dat hen vanuit iedere schaduw onverwacht zou kunnen bespringen. Hun tocht voerde langs steile, diepe afgronden, die naar beneden in het niets schenen op te lossen. Ook de hoogten der zalen, waar zij doortrokken, to aren niet te peilen. „Ach, konden wij slechts bevroeden waar zich hier een uitgang bevindt," klaagde Tai, die zich absoluut niet op zijn gemak voelde. „Bij vochtige rotsgewelven en waanzieke magiërs gaat de wijsheid wel jammerlijk te (oor Zij betraden weer een nauwe gang, zoals zij reeds zovele hadden betreden. Eensklaps trok de Noorman zich met een ruk achter een uitstekende rotsklomp terug. Daar, om de hoek, versperde een groot ijzeren hek de doorgang En voor dat hek stond een man op wacht, een man met een zwaar, breed zwaard, zoals alleen zeer geoefende zwaardvechters dragen. De wachtpost keek. argwanend in ae richting van de duistere hoek, waarin Eric en Tai in ademloze spanning weggedrukt stonden. Reeds greep de man naar het gevest van zijn wapen; hij had onraad bespeurd! Koningin Frederica van Griekenland (links) bezocht dezer dagen de Cyclades- eilanden in de Egéische Zee. Tijdens de volksdansen, die de bewoners uitvoerden, stapte de vorstin in de kring en danste mee. Ivan Karaivannf, directeur van het insti tuut voor internationale politiek van het Joegoslavisch ministerie van buitenlandse zaken, schrijft in de „Borba", dat de Com- inform binnenkort een nieuw verraad-pro- ces wil ensceneren en wei tegen Krajco Kostof, de voormalige Bulgaarse vice-pre mier en secretaris van de Bulgaarse com munistische partij, die in April J.l. in on genade viel en gearresteerd werd. Volgens Karaivanof maakt Bulgarije een zware crisis door. Het proces tegen Kostof zou moeten dienen om de ontevredenen en Tito-sympathisanten te intimideren. De Bul- ADVERTENTIE In deze tijd staan de kranten en tijd schriften weer vol met prachtige aan biedingen voor lessen: mondelinge en schriftelijke lessen. De keuze wordt moeilijk, want de ene advertentie is nog mooier 'dan de andere. Wij voor ons zijn van mening, dat het in deze dure tijd onverantwoordelijk is veel geld uit te geven voor dure mondelinge lessen, ter wijl men voordeliger klaar kan komen met schriftelijke lessen. En wat geeft dat niet een enorme tijdbesparing: U kunt rustig thuis blijven en U studeert, wanneer U dat het beste uitkomt. Maar geachte adspirant-cursist en ook U lieve lezeres - wees voorzichtig. - In deze tijd van vallende bladeren ,en vallende pon den is het van het allerhoogste belang dat V een goede keuze doet, want anders komt V op de koffie. Alvorens te be slissen, raden wij V in Uw eigen belang aan eens inlichtingen te vragen bij Resa- Hilversum (Bekende Schriftelijke Cur sus). Dat Instituut moet - zoals wij ver namen - werkelijk heel goede resultaten bereiken bij het opleiden voor het Mid denstandsdiploma en de Praktijkexamens Handelscorrespondentie en Boekhouden. Ze hebben ons zelfs verteld, dat die lui ook opleiden voor het Onderwijzersexa men en voor het Staatsexamen. Dat is kras, vindt U niet? Want dat zijn toch officiële examens, zodat ze dan toch maar moeten concurreren met de beste mondelinge cursussenVraagt eens een prospectus aan, het kan U een jaar studie schelen!! gaarse politie zou reeds begonnen zijn met de uitvoering van massa-arrestaties. I Karaivanof zei, dat de door de Comin- l form geïnspireerde politiek van de Bul gaarse regering „zeer impopulair" is en geleid heeft tot een „ernstige crisis op het gebied van landbouw, industrie en finan ciën". Petko Xoenin, de minister van fi nanciën, was onlangs ontslagen en vermoe delijk gearresteerd. Stephan Tonchieve, minister voor de spoorwegen, was uit zijn functie verwijderd en het hoofd van het spoorweg-directoraat gearresteerd. Vooral onder de transportarbeiders, zo gaat Karaivanof voort, is grote oppositie te gen de regering en er is een speciaal di rectoraat opgericht om hen tot andere ge dachten te brengen. De Bulgaarse regering zou Rusland hebben verzocht speciale in structeurs te zenden. De „verwarde poli tiek" had de meerderheid van de kleine en middelgrote boeren van de regering ver vreemd en zij hadden de uitvoering van het zaaiplan gestaakt. Hierdoor waren de Bul gaarse leiders gedwongen geweest 160.000 ton van Rusland te lenen. Deze politiek, aldus Paraivanof, heeft Bulgarije aan de rand van de afgrond ge- bracht en het proces tegen Kostof is een •poging om de toestand te rechtvaardigen. Behalve Kostof en zijn zwager Topencha- rof, aldus Karaivanof, bevinden zich nog acht leden van het Centrale Comité van de Bulgaarse communistische partij in de ge vangenis. Van Komon Georgief, oud-premier en thans minister voor het vijfjarenplan, zou het in politieke kringen bekend zijn, dat hij in contact staat met buitenlandse inlich tingendiensten. Kostof zou slechts de beve len van Georgief hebben opgevolgd. Al de ze mensen, zo zegt Karaivanof, stonden als „verdacht" aangeschreven. Om bepaalde redenen werden zij echter op de hoogste staatsposten toegelaten. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor aan de Noord-Hollandse Vereniging tot Bestrijding van de Tuberculose te Haarlem een bijdrage van f 10.000.te verlenen in de kosten van aanschaffing van een schermbeeld-röntgenfoto-apparaat door het tuberculose-opsporingsfonds, ook wel ge naamd het dr. Hulscherfonds, te Hilversum. Het apparaat zal door middel van een vrachtauto verplaatst kunnen worden naar MAANDAG HILVERSUM II - 415 M. Na 18 uur 245 en 1875 M. 18.20 sport, 18.30 cello. 18.45 boekbespr., 19.00 nieuws, 19.15 En gelse les, 19.30 gram., 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 Jephta, oratorium, 21.35 Evangelisch commentaar, 21.45 Jephta, oratorium, 22.45 Avondoverden king, 23.00 nieuws, 23.15 strijkorkest. HILVERSUM I - 301 M. 18.00 nieuws, 18.15 varia, 18.20 Richard Crooks, 18.30 strijdkr., 19.00 Recht op arbeid, 19.30 zang en piano, 19.45 landbouw, 20.00 nieuws, 20 05 dingen van de dag. 20.15 sextet, 20.45 cabaret, 21.20 orkest. 21.45 een aangrijpend boekwerk, causerie, 22.00 Philh. ork.. 23.00 nieuws, 23.15 zang, 23.20 Spa-ork. DINSDAG HILVERSUM II - 415 M. Voor 10 uur ook 245 en na 12 uur ook 245 en 1875 m. 7.00 nieuws, 7.15 licht ochtendconc., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag, 9.00 huisvrouw, 9.30 wa terstanden, 9.35 Lichtbaken, 10.00 kleu ters, 10.15 de fortuinlijke kist, zang spel, 10.40 schoolradio. 11.00 muziek houdt fit, 1130 als de ziele luistert. 11.40 viool en piano, 12.00 Angelus, 12.03 Het parade-ork., 12.55 Zonnewijzer. 13.00 nieuws. 13.20 lunchconcert, 14.00 cello en piano, 14.30 vrouw, 15.00 schoolradio, 15 30 „De platen zijn weer best", 16.00 Zonnebloem, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.15 Wigwam, 17.45 Klaas van Beeck. HILVERSUM 1-301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn.. 7.30 ochtendblad. 7.50 Dag opening, 8.00 nieuws, 8.15 ochtendblad, 8.40 Victor Sylvester, 8.55 vrouw, 9.00 hersengymn., 9.25 gram., 10.00 Morgen wijding, 10.15 arbeidsvitaminen, 10.50 kleuters, 11.00 Rusland-klanken. 11.30 zieken, 12.00 semi-klassieke muziek, 12.30 mededelingen, 12.33 platteland. 12 40 cowbovliedjes, 13.00 nieuws. 13.15 Maria Zamora, 13.45 gram 14.00 vrouw, 14.30 Radio Matinée. 16.15 muzikale causerie, 16.30 jeugd. 17.25 Philh. ork., 17.35 R.T.C., 17.45 Rijk over zee. (Van onze correspondent) Het getuigt van een gezond inzicht bij de leidende instanties van de K.A.Bi, dat zij zicli niet blind staren op het ongetwijfeld indrukwekkende ledenaantal van 300.000. maar ook de nodige aandacht wijden aan de mentaliteit der katholieke arbeiders, die reeds in haar gelederen zijn opgenomen. Om leden en beweging dichter tot elkaar te brengen heeft de K.A.B. het initiatief genomen tot „sociale retraites" in het ge meenschapsoord „Drakenburgh", tijdens welke vertegenwoordigers van afdelingen uit de genoemde gebieden bijeenkomen om zich te bezinnen op de intrensieke waarden der beweging. Het afgelopen weekend was een derge lijke bijeenkomst voor Utrecht en Twente belegd. Na een welkom van A. Konings- bruggen gaf Louis Beumer de eerste van een aantal inleidingen, getiteld „Algemene oriëntering", waarin hij de betekenis der K.A.B. schetste en de reeds verkregen resultaten noemde. De grote waarde der beweging ligt in de principiële basis, ter wijl zij ook als constructief element in de sociale verhoudingen van Nederland een belangrijke rol speelt. Beide zijn nood zakelijk, wil men komen tot herbouw der maatschappij in christelijke geest. Ook voor de toekomst heeft de K.A.B haar houding bepaald: verslechteringen in de positie der arbeiders kunnen niet meer worden geaccepteerd; moeten de prijzen en de huren stijgen, dan dienen tegelij kertijd de belastingen verlaagd en de lonen verhoogd. Zondag voerden drie sprekers het woord. Jos. Veldman schilderde de strijd, die de arbeidende stand heeft moeten voeren cm erkend en gewaardeerd te worden. De His torie der verheffing van de arbeiders meet de tegenwoordige generatie voor ogen staan, wil zij aan haar roeping kunnen beant woorden. Ook thans dient de menselijke persoonlijkheid van de arbeiden beschermd en verdedigd te worden en wel tegen cen tralisatie en socialisatie, komende zowel van de zijde van het bedrijfsleven als van staatswege. De godsdienstig-zedelijke taak werd be licht door Pater Drs. Dom Pillen O.F M. Deze haalde de woorden van Brunetière aan: „Het sociale vraagstuk is een zedelijk vraagstuk en het zedelijke vraagstuk is een godsdienstig vraagstuk". Hiervan is de con sequentie, dat de K.A.B. leden zal moeten omvatten, die de strijd aanbinden met de toenemende ongodsdienstigheid, daadwer kelijk de katholieke beginselen uitdragen en 'n facade-katholicisme voorkomen. J. A. Middelhuis sprak over de sociaal- economische werkzaamheid der beweging. alle gemeenten in Noord-Holland. Voors hands zal nog slechts over één apparaat kunnen worden beschikt in het Gooi en voor zover mogelijk daarbuiten. Waar schijnlijk zullen twee apparaten voor Noord-Holland buiten Amsterdam wel vol doende zijn. De kosten van deze scherm beelden zijn geraamd op 65.000.De Gooise gemeenten hebben reeds 36.000. bijeengebracht en particulieren stelden 17.000.in uitzicht. Door de „voorlopige Griekse regering" is Zondag een proclamatie uitgevaardigd, Waarin wordt gezegd, dat het Griek se guerillaleger zijn operaties „tijdelijk heeft gestaakt, teneinde te vorkomen, dat geheel Griekenland zou worden verwoest". In de proclamatie wordt Verder nog verklaard dat de guerillastry- ders de wapens niet hebben neergelegd. De proclamatie zegt verder, dat op het ogenblik naar een vreedzame oplossing van Griekenlands vraagstukken in de V.N. Wordt gezocht „met deelneming van, de Sovjet-Unie". De verzoeningscommissie der V.N., die in September werd aangewezen, zou vandaag aan de politieke commissie te Flushing- sneadows verslag uitbrengen. Sinds het Grammos-gebergte enige we- geleden door de regeringsstrijdkrach- werd heroverd, is er geen activiteit }fan de guerillastrijders geweest. Volgens Griekse generale staf bevinden zich {hans nog geen 1.800 guerilleros in Grieken- *fhd, die in bergachtige streken rondzwer- met weinig voedsel en wanhopige po- doen om naar Bulgarije of Albanië ontsnappen. Dagelijks zouden ongeveer guerilleros gedood of gevangen genomen SO borden* 10 „Daar valt over te denken," zei Straight, en veranderde van onderwerp. „Die dam, die Butterick aan het aan leggen is,'is op het ogenblik belangrij ker. Zullen we er morgen eens naar toe rijden en poolshoogte nemen?" Mij goed", antwoordde ik. Wij aten. Daarna zaten we op de over dekte veranda en rookten en praatten om elkaar wat beter te leren kennen. Straight begon mij hoe langer hoe beter te bevallen. Wat mijzelf aangaat, ik pro beerde zo'n gunstig mogelijke indruk te maken en mogelijke vooroordelen die een man met zijn ervaring over een jong broekje dat de baas kwam spelen, wel moest hebben uit de weg te rui men. Hij keek op zijn horloge en stond op. ,,'t Wordt tijd voor mij om m'n strozak op te zoeken," zei hij. „Voor je het weet, is het vier uur." Hij ging naar cJe deur, draaide zich toen om en deed een paar stappen terug. „Toen ik hoorde, dat jij kwam, was ik vastbesloten m'n congé te nemen," zei hij. „Ik had geen zin om voor een snotneus te werken. Maar eh.afijn, ik ben van mening veranderd'. Misschien rooien we het wel samen." „En waarom ben je van mening ver- derd?" vroeg ik. Ik was nieuwsgierig. „Je komt er tenminste voor uit, dat je niks weet," zei hij en het volgende ogenblik sloeg de deur achter zijn rug dicht. Ik was niet onaangenaam gestreeld. Het was een raar compliment, maar een compliment was het. Het was de eerste prettige ervaring sedert mijn aankomst op de ranch. Straight riep mij niet om vier uur, maar ik was al wakker. Door de hitte had ik niet goed kunnen slapen en ik was blij, dat ik op kon staan, het onmen selijk vroege uur ten spijt. Ik waste me onder de primitieve douche en zocht Straight aan tafel op. We wisselden een morgengroet en daarbij bleef onze con versatie. Nadat hij zijn derde kop koffie gezwolgien had', gingen wij naar de omheining, waar gezadelde paarden klaar stonden. Drie cowboys deden al hun best om me niet al te nieuwsgierig te bekijken. Straight stelde ze aan mij voor en noemde hun achternamen: Hig- son, Toomey en Oleo. We schudden elkaar de hand en de cowboys mompel den een begroeting. Straight deelde het werk voor de ko mende dag uit en de mannen reden weg in het schemerige ochtendlicht. „We rijden in noordelijke richting," zei Straight. „Dat is de kant van Butterick op." Het was mijn eerste kennismaking met een cowboy-zadel; overigens had ik weinig ervaring met zadels in het alge meen. Ik was benieuwd, wat voor een paard Straight me gegeven had en of deze rit een soort vuurproef zou worden. Maar dat bleek niet het geval te zijn. Mijn rijdier gedroeg zich althans alsof het nog niet uitgeslapen was. „Hij is van plan te luilakken." zei Straight. „Laat 'm haar voelen, dat je sporen draagt." We gingen op weg. Een paar koeien staken hun blanke koppen omhoog en staarden ons aan. Ze maakten een arm zalige, lusteloze indruk. „Stieren zijn net als mannen," zei Straight, „ze hou den niet van magere vrouwen." We lieten de paarden hun weg zoeken tussen de stenen en keien aan de rivier' oever en doorwaadden de ondiepe stroom. „Als je onbekend bent in een streek en je moet door een rivier heen," zei Straight, „kies dan nooit een plek op goed geluk, maar let op waar de koeien oversteken." „Waarom?" vroeg ik. „Drijfzand," zei hij. Dat was een tactische manier om mij iets bij te brengen. Hij had het vermeden mij een rechtstreekse waarschuwing te geven. Hij had gedaan of hij een inte ressante bijzonderheid vertelde. Dat was hoffelijk en zeker het tegendeel van neerbuigend. In de meeste salons in New York ben ik wel eens minder be leefde heren tegengekomen. Terwijl we verder reden, vertelde hij me telkens iets wetenswaardigs, steeds de schijn aannemend met eigen kennis te pronken. Hij noemde de namen van de verschillende soorten cactussen. Waar gras groeide, maakte hij me opmerkzaam op de soorten en hun kenmerken. Hij vertelde interessante dingen over ratel slangen en wilde katten en leeuwen. Hij vertelde, dat wilde ezels een ware pest waren en verbaasde mij door zijn mede deling, dat er op onze ranch alleen al honderden rondzwierven. Hij breidde het gesprek uit tot roofdieren en bracht mij er van op de hoogte, dat er vroeger maatregelen waren genomen om ze te bestrijden, maar dat met de oorlog die maatregelen waren verdwenen. Hij was er van overtuigd, dat er iets tegen de jakhalzen gedaan moest worden; hij zelf gaf de voorkeur aan arsenicum. Hij zei, dat er genoeg stofgoud in onze stroom- beddingen zat om een man een flink dagloon op te leveren en hij deed ver halen van verdwenen mijnen. En in dit vreemde, boeiende verhaal vlocht hij allerlei wetenswaardige en waardevolle feiten over de veefokkerij en de gang van zaken op een ranch. Was hij in een andere omgeving opgegroeid, hij zou een uitstekend onderwijzer geworden zijn. Hij had er slag van iemand op een aangename en pakkende wijze kennis bij te brengen. De toenemende hitte ten spijt voelde i ik mij op mijn gemak en gaf ik hem al mijn aandacht. We klommen nu een hel ling op naar een hoger gelegen, dorre en woeste vlakte. „Voorover liggen?" vroeg hij. „Wat bedoel je?" zei ik. „Da's een cowboy-uitdrukking voor galopperen," grinnikte hij. Ik knikte. „O, juist. Je ^ou z er weten of ik er niet af duikel." Hij grinnikte opnieuw. „Het is wel goed, als je weet wat voor vlees ik iti de kuip heb." We galoppeerden een paar honderd meter Ik deed mijn best om zijn wijze van zitten na te bootsen, welbewust als ik er mij van was. dat hij me gadesloeg. Hij stak een hand op en we vervielen weer tot stapvoets. Je hebt mijn hulp niet nodig," zei hij losjes, en ik was buitengewoon in mijn sas. Ik weet wel, dat ik geen geboren ruiter ben, maar ik had het er tenminste behoorlijk afgebracht. Een paar keer stapten we af en rook ten een sigaret. Ik begreep, dat hij die rustpozen inlaste om mijn ongeoefende spieren wat te sparen. Na een poos re den we met een bocht op de rivier toe en lieten de paarden door het oeverzand stappen. We passeerden een smalle ca nyon met loodrecht oprijzende wanden en bogen toen Oostwaarts af, over een oneffen terrein. Voor ons bevonden zich een afrastering en een hek. Straight opende het hek en wij stonden op een smalle weg. (Wordt vervolgd) A. Koningsbrugge opende de derde dag van de bijeenkomst met een inleiding over het culturele werk in de K.A.B. De totale menselijke persoonlijkheid dient te worden ontplooid en de vorming van het gemoeda- leven mag derhalve niet worden verwaar loosd. Het doen genieten van de schoon heid als afstraling van Gods wezen en net bevorderen der eigen culturele werkzaam heid der leden is voor de K.A.B. 'n belang rijke taak. Door middel van de ..Meer Vreugde"-bewegingen onder leiding van de Cultuurdienst wordt ook aan de verwezen lijking van dit ideaal gewerkt. Voor de middagvergadering vermeldde het programma nog een inleiding van Joh. Zwanikken. Deze sprak over de geestelijke achtergrond, die voor een vruchtbare acti viteit onontbeerlijk is. Het toetreden tot de K.A.B. legt de katholieke arbeider ver plichtingen op tegenover zichzelf, zijn gezin en zijn werkkring. De K.A.B. wil niet slechts 'n perfecte organisatie zijn; van beduidender betekenis is, dat haar leden individueel harmonisch ontwikkelde men sen zijn. De Britse waarnemend eerste minister, Herbert Morrison, heeft de Britten er Zon dag tijdens een partijcongres te Doncaster voor gewaarschuwd, dat de regering op het punt staat enige beslissingen te nemen, „die voor ons allen nogal onplezierig zul len zijn." Morrison zei, dat de harde maatregelen aie overwogen worden noodzakelijk zjjn» om te voorkomen, dat „het land afdrijft naar economische chaos en werkloosheid. Het programma van de Labourregering om enige van de moeilijkheden, ontstaan door het acute tekort aan dollars, te over komen, zou vandaag door de commissie voor de economische politiek van het kabi net bestudeerd worden. Een besnoeiing op de regeringsuitgaven, waaraan de eerste minister werkt, zal naar verwacht wordt ten gevolge hebben, dat enige regeringsfuncties zullen vervallen. Men verwacht tevens een vermindering van de invoer van voedsel en tabak en het is mogelijk, dat men verschillende uitbrei dingen van de sociale diensten zal moeten uitstellen. De Belgische premier Gaston Eyskens heeft, aldus A.P., Zondagavond verklaard tot overeenstemming te zijn gekomen met koning Leopold inzake het houden van een plebisciet, dat er over zal beslissen of de koning op de troon zal terugkeren. Hij verklaarde geen verdere bijzonder heden te kunnen geven, voordat hij verslag uitgebracht zou hebben aan zijn kabinet. De premier zei, dat de overeenkomst met de koning het houden van een plebisciet zou toestaan, maar hij duidde niet aan welk percentage van de stemmen als be slissend beschouwd zou worden. Volgens een onbevestigd bericht zou een percentage van 55 nodig zijn om de koning onder deze overeenkomst op de troon terug te brengen. Het voorgestelde plebisciet zal op 2o Oc tober in de Belgische Senaat komen. De Chinese nationalisten hebben Zon dagavond officieel toegegeven, dat de communisten Zondagochtend op de Noord-Oostelijke hoek van het eiland Amoy zijn geland. De communisten be gonnen Zaterdagmiddag een groot scheeps offensief tegen het eiland vanuit drie bases op het vasteland. Pogingen, ook op het naburige eiland Koelangsoe te landen, zouden alsnog zijn afgesla gen. Uit Tsjoengking, de nieuwe nationa listische hoofdstad, meldden de Natio nalisten officieel, dat met de autoritei ten van Taiwan (Formosa) overeen stemming was bereikt t. a. v. de over brenging naar Tsjoengking van een ge deelte van de goud- en zilverreserves, die op het eiland werden bewaard ter financiering van de strijd tegen de com- munisten op het vasteland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3