Nederlandse regering acht eis van Djocja onaanvaardbaar Lr Guerilla-activiteit in Oost-Java zou niet verontrustend zijn Parijse vuilnismannen staken hun arbeid... Dreigende chaos Standpunt van H. V.K. goedgekeurd Nog drie puntèn ter R.T.C. Zd lot hoofd en hart Het Amoy is gevallen BOTSINGEN OP VIER PUNTEN IN O.-JAVA Geen concentratie van Nederlandse troepen in bepaalde gebieden TAN MALAKKA ZOU IN LEVEN ZIJN Derde militaire actie mogelijk weer Opzienbarende rede van Vishinsky Maarschalk Tolboekhin overleden CONFETTI VOOR PANDIT NEHROE IN NEW YORK Colambia-universiteit verleent ere-doctoraat Kinderen zouden Haar gezien hebben EEN MILLIOEN STAKERS IN AMERIKA VADER MELDT DE JEUGDIGE ROVERS DINSDAG 18 OCTOBER 1949 73ste JAARGANG No. 24592 Ontwerp-accoord van de U.N.C.I. Om militaire situatie op te lossen Korporaal K.N.I.L. vermoord De gevaren, welke de militaire situatie in Indonesië in zich bergt, zijn Maandagmiddag in een vergadering van de Ministerraad besproken, aldus verneemt hei A.N.P. In Nederlandse kringen te Den Haag werd Maandagavond de verklaring van de Sultan van Djocja zéér betreurd. De Nederlandse regering, aldus een nadere verklaring, heeft harerzijds niets onbeproefd gelaten om zowel in Den Haag als in Indonesië gunstige voorwaarden ie schep pen voor hei verkrijgen van een redelijke en spoedige oplossing van hel Indonesische geschil. De thans van republikeinse zijde gestelde eis, dat de Nederlandse troepen zich zouden terugtrekken op een aan tal hoofdplaatsen en de verbindingswegen tussen die hoofdplaatsen, welke verbindingswegen pok ter beschik king zouden staan van de T.N.I., is in strijd mei de „cease- fire"-overeenkomsien en zou bovendien de Nederlandse troepen in een positie plaatsen, die, militair gesproken, onhoudbaar is. Ernstige situatie Republikeins commentaar DE'SITUATIE OP OOST JAVA Sultan van Djocja Vrijlating Mgr. Stepinac besproken Wilde geruchten over pers conferentie te Lake Success Sportverslaggever vermoord VERSCHIJNING H. MAAGD BIJ NEURENBERG Verraders houden hun straf Overval Bevolkingsregister VAN VOLLENHOVEN'S FABRIEK VERKOCHT Opbrengst valt tegen TWAALF JAAR GEËIST TEGEN HOLDERT Delegatie van de Antillen naar Den Haag BUREAUX SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphjusstr. 45. tel 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. OmroeDers 16 cents oer m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder oogave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. f 1.52 oer maand, f 4.55 oer kwartaal. Dat de „impasse" een euphemis- me voor „mislukking" der Ronde-Tafelconferentie in Den Haag door de republiek zou worden aangegrepen om haar masker af te werpen en haar werkelijke bedoelingen kenbaar te maken, moge sommige nog altijd naïeve lieden bevreemdend voor komen, zij. die in de loop der jaren de waarde van met Djocja gesloten over eenkomsten hebben leren kennen, zul len zich over de jongste houding der tepubliek geenszins verwonderen. Daarom hebben wij de Ronde-Tafelcon ferentie eigenlijk nooit veel anders dan als een farce kunnen beschouwen. Niet omdat wij er niet van overtuigd wa ren. dat de Nederlandse regering haar met de allerbeste bedoelingen is be gonnen en zelfs nu nog tot een goed einde wil trachten te brengen, maar omdat wij wisten dat de republiek ge heel andere bedoelingen nastreefde dan Den Haag. Djocja eist op 1 Jan. 1950 de volledige onafhankelijkheid, zij eist, dat de souvereiniteit dan op haar is overgedragen, goedschiks» of kwaad schiks. Verleent Nederland haar deze niet, zoals z ij zich die voorstelt, dan neemt zij haar en zal daarbij voor niets terugdeinzen. Wie van deze overweging uit de thans uiterst gespannen toestand tracht te beoordelen, begrijpt veel van de ge beurtenissen, die elkaar de laatste dagen met verbijsterende snelheid opvolgen. Hij begrijpt. Waarom Sukarno onlangs zo'n felle rede hield en de Nederlandse troepen waarschuwde, dat zij, onmid dellijk na de •souvereiniteitsoverdracht zich in de havenplaatsen moesten con centreren, om zo spoedig mogelijk naar Nederland teruggebracht te worden. Hij begrijpt iets van het spel van het oud- Tweede-Kamerlid van de P.v.d.A., Pa- lar, thans republikeins gedelegeerde bij de Ver. Naties, die zijn mening niet onder stoelen of banken steekt, dat de republi keinse zaak er momenteel internatiohaal zeer gunstig voorstaat en daarom dan ook in Amerika zeer nauw contact on derhoudt met de eveneens in de Ver. Staten vertoevende Pandit Nehroe, pre mier van India. Hij begrijpt tenslotte ook, waarom de Sultan van Djocja de toestand op Java „vol explosieve moge lijkheden" ziet, explosieve mogelijkhe den, die de republikeinen zelf bewust geschapen hebben. Niet de laatste da gen, maar van het eerste ogenblik af, dat er een overeenkomst was over het staken van het vuren. Waarom moest Dr. Koets eerst nu de „geheime" infil tratie-orders onthullen? Waarom ging men hier rustig met de Ronde-Tafel conferentie door, terwijl men een buit gemaakt republikeins legerdocument in bezit had, dat aantoonde, dat het repu blikeins bevel een order tot infiltratie Uitgaf drie dagen na de onderteke ning van de order tot het staken der vijandelijkheden? Omdat Den Haag blééf hopen op een accoord. Maar intussen verslechterde ónze militaire positie op Java met de dag en verbeterde de T.N.I.het republi keinse leger, zijn strategische posities. Nu de T.N.I. zich sterk genoeg voelt werd zij niet ten dele door Nederland zelf bewapend? verklaren grote republi keinse legereenheden zich niet meer ge bonden te achten door de order tot het staken van het vuren. De zoveelste ge schonden overeenkomst. Wij geloven met. dat de oorzaak van dit alles is ge legen in het feit. dat Djocja de T.N.I. niet in de hand heeft. Sukarno, T.N.I. de republikeinse gedelegeerden in Den Haag. zij spelen gezamenlijk het diplomatieke spel. Alleen schuift de re publiek nu eens de ene dan weer de andere pion naar voren. En als het in Haar kraam te pas komt, laat zij zelfs Tan Malakka. de communistische leider, van wie gemeld was, dat hij in April j.l. geëxecuteerd was, weer op het toneel Verschijnen. Wat nu? is men geneigd zich af te Vragen. De voorstellen van de Sultan, dat de Nederlandse strijdkrachten zich aanstonds zouden concentreren op de hoofdplaatsen van de residenties, heeft de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon terecht afgewezen. Zij zouden de Nederlandse troepen in een militair on houdbare positie plaatsen. En de Neder landse regering heeft gisteren haar goed keuring aan dit besluit van de H.V.K. gehecht, zich terdage bewust wat hier van de consequenties kunnen zijn. Zij Plukt nu de eerste vruchten van haar bijna vermetel vertrouwen in de repu bliek. Zij hechtte waarde aan republi keinse beloften, terwijl de ondervinding haar toch iets had kunnen leren. Nederland bevindt zich nu in éen Vrij wel verloren positie. Wij kunnen ons voorstellen, dat prof. Romme vanmorgen in zijn krant zegt, dat hij kopzorgen heeft, óók ovej* Indonesië. Naar U.P. meldt heeft de U.N.C.I. een ontwerp opgesteld om de kritieke mili taire situatie op Java op te lossen. Het belangrijkste onderdeel van het plan Vormt de instelling van een' reeks con tactcommissies, die tot taak zullen krij gen zich in de onrustige gebieden te hegeven om de geschillen te regelen, Zolang deze nog een plaatselijk karak ter dragen. Deze .commissies zullen vermoedelijk bestaan uit Nederlanders, federale re publikeinen en U.N.C.I.-functionarissen. •en. Uit republikeinsche bron wordt ver bomen dat Budiarjo, die deel uitmaakt Van de republikeinse delegatie, aan de *T-V.K. h»t republikeinse antwoord zal overhandigen over de Nederlandse aide- "aémoire. Een woordvoerder voor het Chinese 'liid-Westelijke militaire hoofdkwartier o®eft officieel bevestigd, dat Amoy gis- •*ren in handen van de Chinese commu nisten is. gevallen. De korporaal van het K.N.I.L., Wardi, 'ho zijn recuperatieverlof te Tjiparai, babij Bandung, doorbracht, is daar de Vorige week door een bende vermoord. j^ee9 de mensen niet naar hun titel, i e' beeld van de vorst maakt de \^Unt niet meer Waard of zwaarder^ United Préss verneemt te Batavia uit gewoonlijk betrouwbare bron dat het op vier punten in Oost-Java tot botsin gen is gekomen tussen Nederlandse en Indonesische strijdkrachten, n.l. rondom Wilingi, bij Pasaruan, te Dampit en te Probolinggo. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. Gemeld wordt voorts dat Nederlandse strijdkrachten met' zuive ringsoperaties begonnen zijn rondom Malang. De gevechten op Oost-Java begonnen aldus U.P. toen republikeinse strijdkrachten Nederlandse buitenpos ten rondom Wilingi aanvielen, nadat de plaatselijke republikeinse bevelhebber aan de Nederlanders een ultimatum had gezonden, waarin hij de vrijlating eiste van de republikeinse assistent resident, die 12 October gearresteerd was De Nederlanders wezen het ulti matum van de hand. De Nederlandse regering, zo verklaar, de men in Nederlandse kringen verder, draagt kennis van het standpunt, dat de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon ten opzichte van de voorstellen van de republikeinse minister van De fensie heeft ingenomen. Zij heeft dit standpunt goedgekeurd en is bereid daarvan de consequenties te dragen, omdat verlating van dit standpunt naar de vaste overtuiging van de Nederlandse regering een chaotische ontwikkeling van zaken in Indonesië zou betekenen, die de ordelijke overgang van het oude op het nieuwe bestel onmogelijk zou maken. Aan Nederlandse zijde vertrouwt men, dat alle constructieve krachten in Indonesië zullen samenwerken om het ontstaan van een nieuwe ramp in Indonesië te voorkomen en om alsnog op korte termijn de goede sfeer in Indonesië te herstellen, die noodzakelijk is voor het welslagen van de Ronde Tafel Conferentie. Van Nederlandse zijde heeft men als zijn mening nog te kennen gegeven, dat wanneer de Nederlandse militairen man nen ontwapenen, dit geheel terecht ge schiedt binnen de grenzen van het aan hen toegewezen patrouillegebied. „Het maakt in dat geval geen verschil uit of dit individuen zijn dan wel militaire formaties betreft." Voorts werd erop gewezen, dat alle mededelingen over dergelijk' optreden volgens de documenten van de wapen stilstandsovereenkomst dienen te ge schieden aan de „central joint board". De documenten van deze overeenkomst wijzen de weg aan hoe dergelijke zaken moeten worden behandeld en geregeld. Zowel de republikeinse als de Indone sische regering hebben elk hun verant woordelijke instanties, die met medewer king van de UNCI deze zaken kunnen regelen. In de wapenstilstandsovereen komst is bepaald hoe men zich zal moe ten gedragen. Men was van mening, dat het republi keinse gezag ondermijnd wordt niet door de Nederlandse houding maar door re publikeinse elementen. De Nederlanders kunnen het republikeinse gezag niet be hulpzaam zjjn in de versterking van zyn prestige door hulp te geven aan hen. die tegen de bepalingen van de wapen stilstand in infiltreren. Van Nederlandse zijde wordt trouwens niet aangenomen dat dit laatste willen en wetens de be doeling van de republikeinse regering is. Intussen heeft de situatie in Indo nesië een onderwerp van ernstige beraadslaging uitgemaakt tussen de leidende figuren van de B. F. O. en de republiek in een gemeenschappe lijke vergadering van Maandagmor gen. Van republikeinse zijde werd in Den Haag als commentaar gegeven, dat de door de Sultan van Djocja gekenschetste situatie een reden te meer is om de RTC zo spoedig mogelijk te beëindigen. Voorts wees men er op. dat de repu blikeinse autoriteiten te Den Haag zich afvragen of er wel voldoende contact be staat tussen de Nederlandse autoriteiten in Den Haag en die in Batavia, gezien het verschil in vredelievende gezindheid dat men tussen beiden meende te kun nen opmerken. Ook zag men in republikeinse kringen in het optreden van de Nederlandse mi litairen, in het bijzonder in Oost-Java. het gevolg, dat steun zou worden gege ven aan de extreme richtingen van rechts en links in de republiek (Darul- Isiam en communisten! tegen het gezag van de republikeinse delegatie ter RTC, terwijl door dit optreden ook het gezag van de republièk zowel nu als in de naaste toekomst bij het gehele Indone sische volk zou worden verzwakt. Ten slotte wees men op de slechte indruk die naar hun inzicht dit Nederlandse optreden in geheel Zuid-Oost-Azië zou maken. PEKALONGAN /ppoeouNG EWRI DOOR M£Q£RL.TRO£££M OMTRUMCl- V/A GECOÖRDINEERDE PATROUILLE*PLAN"UNCO I e Een officieel woordvoerder van de Nederlandse strijdkrachten heeft he denmorgen te Batavia omtrent de al gemene toestand in Oost-Java ver klaard, dat er geen sprake is van een plotselinge opleving van de guerilla- activiteit, zoals buitenlandse persbe richten melden. Wel werd enkele da gen geleden een order onderschept die was uitgevaardigd op het hoofd kwartier van de guerilla's in Oost-Ja va, waarin opgewekt wordt de strijd te hervatten. Blijkbaar als gevolg van deze order zijn enige incidenten voorgekomen, doch deze zijn niet van die aard, dat van een algehele op leving kan worden gesproken. 12 October, aldus deelde de woord voerder mede, werd in Wilingi nabij Bhtar de assistent van het dorpshoofd, die deel uitmaakte van het republikein se schaduwbestuur, gearresteerd. om dat zijn aanwezigheid onrust veroor zaakte. De republikeinse commandant zond hierna aan de Nederlandse troe pencommandant een ultimatum, waar- Naar U. P. meldt blijkt uit rapporten op Java gevonden, dat er sterke aan wijzingen zijn dat Tan Malakka, de communistische leider van wie gemeld was, dat hij in April geëxecuteerd is, nog steeds in leven is en bezig zou zijn de republikeinse guerilla's aan te zetten hun strijd tegen de Nederlanders te her vatten. Uit inlichtingen van republikeinse eenheden zou blijken, dat Tan Malakka verantwoordelijk is voor het schenden van de overeenkomst: staakt het vuren en voor de hervatting van de militaire activiteit met inbegrip van de bezetting van gebieden die republikeinen voor het staakt het vuren niet bezet hielden. De Sultan van Djocja heeft bij zyn aankomst op het vliegveld van Djocja verklaard, dat „de mogelijkheid van een derde Nederlandse militaire actie nog altijd bestaat". Hij voegde hieraan toe, dat, indien de vijandelijkheden her vat werden, „dit niet de schuld vaa de republiek zou zijn". De Indonesische delegaties hebben zich IVÏcisndtigf beraden over de vrjwg, welke punten van behandeling ter R T.c' nog deze week naar hun mening nood zakelijk moeten worden opgelost en welke punten eventueel later nader kunnen worden geregeld. Naar het A.N.P. uit Indonesische de legatiekringen verneemt, zou gebleken zijn, dat behalve de punten, waarover reeds overeenstemming bestaat, nog drie punten moeten worden geregeld, n.l. het vraagstuk Nieuw-Guinea, de vaststelling van het juiste bedrag der over te nemen schulden en het vraag stuk van de regeling van het burger schap. Over dit laatste onderwerp is een kleine moeilijkheid ontstaan in verband met het republikeinse ver langen, dat de burgerschapsregeling volgens de desbetreffende republikeinse wet van 1946 in de regeling zal worden betrokken. De heren Buiskool, Van der Schroeff, Schriemisser en Findley zijn met een K.L.M.-vliegtuig uit Paramaribo naar Nederland vertrokken als waarnemers ter R.T.C. Verwachting tot Woensdagavond: Vanavond en vannacht regen met krachtige tot stormachtige wind tus sen Zuid en Zuid-West. Morgen overdag krachtige Zuid-Westelijke wind met enkele regenbuien en hier en daar tijdelijke opklaringen. Wei nig verandering in temperatuur. Zon: 7.11—17.39. Maan: 3.25—16.32. Het is de bedoeling, dat deze dele gatie tezamen met de reeds in Neder land verblijvende delegatie van de Ne derlandse Antillen besprekingen voert met de Nederlandse regering over het Unie-statuut en het charter der souve reiniteitsoverdracht. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken maakte gisteravond laat bekend dat de Amerikaanse ambas sadeur in Belgrado, Cavendish Cannon, met maarschalk Tito besprekingen heeft gevoerd over eventuele vrijlating van aartsbisschop Alois Stepinac, die na een veroordeling wegens verraad een lang durige gevangenisstraf uitzit. in gezegd werd, dat, tenzij Vrijdagoch tend zes uur de assistent-wedana in vrijheid gesteld zou zijn, hij de order tot staken der vijandelijkheden zou op zeggen en de plaats Wilingi zou aan vallen. Het ultimatum werd van Ne derlandse zijde genegeerd, waarna te gen middernacht aan de stadsrand ge schoten werd, hetgeen de volgende nacht herhaald werd. 'Deze schietpar- tijeu veroorzaakten geen gewonden of doden. Ten aanzien van de republikeinse be weringen, dat de Nederlanders verster kingen hadden gestuurd naar bepaalde gebieden in Oost-Java, zei de woord voerder, dat de oorzaak van deze ge ruchten mogelijk gevonden kan wor den in het feit, dat door de terugtrek king in de overeengekomen gebieden troepen zijn vrijgekomen, die uiter aard ergens dienen te worden onderge bracht in afwachting van hun defini tieve bestemming. Dat bepaalde gebie den volgens een vooropgezet plan zou den zijn versterkt met nieuwe troepen zendingen, noemde de woordvoerder absoluut onjuist. Tenslotte deelde hij mede, dat van de ontvluchte gevange nen te Malang inmiddels nog achttien zijn gearresteerd. U.N.C.I.-leden hebben medegedeeld, dat zjj geen alarmerende berichten van Oost-Java hebben ontvangen. Zij heb ben evenwel tegen hedenavond een spoedbijeenkomst met republikeinen en Nederlanders bijeengeroepen om, wat men de explosieve situatie aldaar noemt, onder ogen te zien. In een persconferentie, die dr. Koets voor Nederlandse persvertegenwoordi gers hield, zei hij naar aanleiding van de uitlating van de sultan van Djocja, dat de mogelijkheid van een derde po litionele actie niet uitgesloten was: „Niemand, die wél bij zijn zinnen is, denkt aan een derde militaire actie". Er wordt hard gewerkt aan de Hofweg te Overschie, om de 70 ton zware ketel van het destructie-bedrijf weer op het goede pad te brengen. Dag en nacht is men bezig met zeven zware kraan wagens om het gevaarte op de verharde a weg te rollen. De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Andrei Vyshinsky, zou. vandaag te Lake Success een conferen tie met de pers beleggen, aldus is gis teren officieel bekend gemaakt. Het is twee jaar geleden, dat Vishinsky te La ke Success als vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie bjj de V.N. zijn enige persconferentie hield, toen hij zijn be faamde resolutie tegen „oorlogsgestook" bij de Algemene Vergadering had inge diend. Een Sovjet-Russische woordvoerder verklaarde, dat de redevoering die Vy shinsky op de persconferentie zou hou den „buitengewoon belangrijk" zou zijn. Vyshinsky zou alle belangrijke interna tionale kwesties bespreken, zo zeide hij. Over hetgeen Vyshinsky zal hebben te zeggen, doen wilde geruchten de ronde. De Sovjet-woordvoerder wilde geen commentaar geven op berichten, dat Vy shinsky Ruslands uittreden uit de Ver enigde Naties zou aankondigen voor het geval Joegoslavië in plaats van Tsje- choslowakije in de Veiligheidsraad zal worden gekozen. In diplomatieke kringen wordt even wel de aandacht gevestigd op het feit, dat Vyshinsky zijn ongebruikelijke pers conferentie bijna aan de vooravond houdt van de plenaire zitting der Alge mene Vergadering, waarop de contro verse tussen Joegeslavië en Tsjechoslo- wakije zal worden beslist. Radio Moskou heeft vanmorgen de dood van maarschalk Tolboekhin be- bekend gemaakt. De door Radio Moskou nmgeroepen bekendmaking luidde: De raad van ministers van de Sovjet- Unie en het Centrale Comité van de communistische party van de Sovjet- Unie maken tot hun diep leedwezen bekend, dat de maarschalk van de Sovjet-Unie F. I. Tolboekhin on 17 Oct... na een langdurige en ernstige ziekte overleden is. Hij was een trouwe zoon van de Bolsjewistische partij, een van de meest op de voorgrond treden de leiders van het leger en een be roemde held van de grote vaderland lievende oorlog. De begrafenis zal plaats vinden op het Rode Plein in Moskou. Zaterdag j.l. werd in een straat te Como het lijk 'gevonden van Sergio Cabaglio, voetbalverslaggever van een plaatselijk blad. De politie stelde vast, dat zijn dood het gevolg was van hem toegebrachte slagen. Enkele dagen te voren had de uitgever van het blad een brief ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat de critiek, die Ca baglio op de ploeg van de S.C. Como had uitgeoefend, een zeer slechte in druk had gemaakt. Pandit Nehroe, de minister-president van India, is, na een bezoek aan rege ringspersonen te Washington, op tradi tionele wijze te New York verwel komd, toen hij Maandag naar het ge meentehuis reed voor een te zijner eer door burgemeester O'Dwyer georgani seerde receptie. Uit de ramen van de kantoorgebouwen langs de route, welke Nehroe ging, werd rijkelijk „confgtti" gestrooid. In de stoet gingen de bands mee van het leger, de vloot, de lucht macht en de politie. In een speciale bijeenkomst heeft generaal Eisenhower, preisdent van de Columbia-universiteit te New York. Pandit Nehroe het eredoctoraat van deze universiteit toegekend. Ter gelegenheid van zijn promotie heeft Pandit Nehroe tijdens een rede over de buitenlandse politiek ver klaard, dat India van plan is de mid denweg te bewandelen, zodat het niet verwikkeld raakt in de koude oorlog. De premier waarschuwde er echter vóór, dat India bereid is te vechten, „wanneer de vrijheid of de vrede van het mensdom in gevaar zijn", omdat „neutraliteit dan een verraad zou zijn aan dat waarvoor wij streden en op de bres staan." Nehroe zei, dat India, toen het onaf hankelijk werd „in de familie van na ties kwam zonder vooroordelen of vijandschap, bereid te verwelkomen en verwelkomd te worden," „Zelfs tegen onze voormalige heersers, de Britten, bestaat geen bitterheid meer"., aldus Nehroe. „Onvermijdelijk moet India zijn buitenlandse politiek nu weer be zien uit het standpunt van eigenbelang maar terzelf dertij d uit een idealistisch standpunt. Daarom tracht het idealis me en nationaal belang met elkaar te combineren. Het hoofddoel van die po litiek is het voortzetten van de vrede, niet door ons te scharen naast een grote mogendheid of groep mogend heden. maar door een onafhankelijke poging, om iedere omstreden of con troversen opwerpende kwestie te bena- Zondagavond zijn ongeveer 15.000 personen naar het 618 inwoners teilen- de dorp Thum ten Noorden van Neu renberg getrokken, waar aan de rand van een bos de Heilige Maagd Maria zou zijn verschenen aan enige kinde ren. De kinderen hadden medegedeeld, dat zij de verschijning een week lang elke avond hadden gezien. De uit steden en dorpen in de om trek gekomen volwassenen werden evenwel teleurgesteld. Alleen de kinderen, die hadden ver teld. dat zij de Heilige Maagd hadden gezien met het Kind Jesus op de arm, zeiden dat zij het visioen ook nu zagen. Terwijl de. menigte bad aan de zoom van het bos waar de verschijning zou zijn waargenomen, riepen de kinderen: „Daar is de Moeder Gods weer; Zy zweeft boven de berken." Maandagmiddag is een bisschoppe lijke commissie uit Bamberg aange komen om een nader onderzoek in te stellen. In Parijs staken de vuilnismannen. Ze herben zich voor de communistische wagen laten spannen en men kan hen luidkeels horen beweren: „Wij willen salarisverhoging en bovendien dulden wij niet, dat meneer Jules Moch een nieuw Frans kabinet formeert." Het schijnt echter, dat deze politieke eis wij willen geen politie-regering, aldus hun leus de vuilnismannen toch niet zo hoog zit. Want nu is ondertussen gebleken, dat Jules Moch toch geen kabinet bijeen kan krijgen, maar de vuilnismannen staken nog steeds. En nu moet u Parijs eens zien. Uitpuilende vuilnisbak ken, niet opgeruimde marktterreinen, besmeurde straten. Het is om te huilen. De stedelijke overheid zit er duchtig mee in haar maag. Ze heeft eens met de vuilnismannen gepraat en de vuilnismannen met haar, maar nietshielp. Meer salaris en geen politiestaat, zeiden de heldere mannen en ze zwaaiden eens verwoed met hun bezems. Toen heeft de overheid maar van verder praten afgezien. Het garnizoen werd gewaarschuwd en met bezems en prik stokken gewapend trokken de militairen naar de markt terreinen. Die worden nu zo goed ên zo kwaad als dat gaat schoongeveegd. Maar die arme Parijse huisvrou wen, haar vuilnisbakken blijven gevuld en in trieste, oververzadigde rijen staan ze naast elkaar langs de straat. Zoals n op de foto kunt vaststellen. De straf voor de verraders der ille galen, che een overval op het Bevol kingsregister hadden gepleegd, blijft on gewijzigd. De Amsterdammers, die deze verzetsdaad aan de S. D. hadden medegedeeld, A. van der Laab en P. Th. Teunissen, en die door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld waren tot resp. vijftien jaar en levens lang, verschenen Maandag voor de Bijzondere Raad van Cassatie, die hun beroep verwierp. De commissie voor toewijzingen van de Amerikaanse senaat ging gisteren accoord met het „bestedingsprogramma" dat beoogt militaire hulp ten bedrage van 1.314.010.000 dollar te verlenen aan de landen van het Atlantisch Pact en andere deren de bevrijding van onderwor pen volkeren het handhaven van de vrijheid, zowél nationaal als individueel het elimineren van de rassendiscri minatie en de eliminering van nood, ziekte en onwetendheid, waaronder het merendeel van de wereldbevolking te lijden heeft. Onze politiek is niet ne gatief en neutraal, maar positief en vi taal, voortvloeiend uit onze strijd Voor de vrijheid en de leerstellingen van Ghandi." Nehroe verklaarde voorts te hopen, dat spoedige onafhankelijke regeringen in Indonesië en Frans Indo-China, be staande uit de bewoners van het land. gevestigd zullen worden. Negen fabrieken van de grote „Alu- mininm Company of America" zijn gis teren gesloten tengevolge van een sta king van 16.000 arbeiders, die lid zijn van het Congres van Vakverenigingen. (CAO.). Het totaal aantal stakers in de V. S. bedraagt thans bijna één millioen (ook in de staal- en steenkoolindustrie wordt gestaakt). De minister van Handel. Charles Sawyer, voorspelde dat vijf millioen personen werkioosi zuilen worden, in dien de staalstaking tot December voort- duurt. Maandagavond omstreeks 7 uur arri veerde op het bureau van de kinder politie te Amsterdam een vader met zijn twee zoontjes. Deze jongens bleken de 11- en 15-jarige rovertjes te zijn, die Zaterdagmiddag een „overval" gepleegd hebben in een electriciteitswinkel aan de Overtoom te Amsterdam. Inmiddels was al gebleken, dat zij diezelfde mid dag niet slechts in één zaak, doch in minstens zes winkels waren geweest. Overal hadden zij met het klapper pistool gedreigd, maar nergens succes geboekt De vader had zijn beide spruiten om streeks 5 uur, dus bijna één uur na het gebeuren in de electriciteitswinkel. op de Overtoom gezien en ook gemerkt, dat zij me.t een pistool in een winkel stonden te zwaaien. Hij had hun het pistool afgenomen en de jongens naar huis gebracht Maandagavond las hij het verhaal van de overval in de krant, hetgeen hem aanleiding gaf onmiddel lijk de kinderpolitie op te bellen. Ver volgens toog hij met zijn jongens naar hoofdinspecteur Smit. Na een verhoor heeft deze de knapen weer naar huis gestuurd. Hoofdinspecteur Smit beschouwt het voorgevallene echter als een ernstige zaak, vooral omdat de oudste jongen zijn 11-jarig broertje, dat de conse quenties van zijn daden nog niet kan overzien, heeft meegenomen. Nadat de vorige week Maandag het fabriekscomplex van Van Vollenhoven te Amsterdam in bod was gezet, werden Maandagavond dezelfde gebouwen in afslag en combinaties geveild. Het kapitale fabriekscomplex heeft in to taal f 896.000 opgebracht, dus slechts f 100.000 meer dan het bedrag, dat de biedingen de vorige week bereikten. De directie-makelaars, de heren Dee- nik en Meyerink, noemden deze op brengst zeer teleurstellend. Gebrek aan liquide middelen achtten zy de voornaamste oorzaak voor de geringe animo en de lage prijzen. ■Het koelhuis met garage, waarvoor slechts f 160.000 werd geboden, werd opgehonden. (De waarde is wel in bovenstaand bedrag van f 896.000 ver werkt). Grote bedrijven traden niet als kopers op; de meeste percelen gingen naar particulieren. Een uitzondering vormde de P.T.T., die een gedeelte aan kocht. Maandag heeft het Amsterdams By- zonder Gerechtshof het proces voort gezet tegen de voormalige directeur van het dagblad „De Telegraaf", de 42-jarige „Hakkie" Holdert, die sedert 1932 by de N.S.B. was aangesloten. Het Hof hoorde eerst nog twee getuigen, waarna mr. A. van de Veen. de advo caat-fiscaal, in zijn requisitoir Holdert schuldig achtte aan dienstneming bij de vijand als S.S.-er en aan verraad, waarvan de administrateur van ..De Telegraaf", de heer Van der Linde, het slachtoffer is geworden, doordat hy vijftien maanden gevangen is gehouden. Als directeur van „De Telegraaf' had de verdachte bovendien het dagblad geleidelijk dienstbaar gemaakt aan het nationaal socialisme. Mr. Van de Veen eiste ten slotte twaalf jaar gevangenis straf met ontzetting voor het leven uit alle rechten. Uitspraak Maandag 31 October. De heren Buiskool, Van der Schroeff, Schriemisser en Findley zijn met een K.L.M.-vliegtuig uit Paramaribo naar Nederland vertrokken als waarnemers Ier E.T.C. f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1