Gehele Gooi en deel van Amsterdam een uur in het donker OVERDRACHT SOUVEREINITEIT MIDDEN DECEMBER? Verkiezing van Joegoslavië zou „pijnlijke gevolgen" hebben Brand in de Centrale-Oost Nieuwe geest en nieuwe methodes bij de Nationale Reserve Brits-Amerikaanse uitdaging WOLKBREUKEN IN GUATEMALA BENDE VALSEMUNTERS INGEREKEND Luchtverdediging Het weer. Overal in den lande is actie gaande Tol hoofd en hart J Ambonezen, Menadonezen en Minahassers wensen niet gehoord te worden Hoofdzaken deze maand nog ter R.T.C. Duizend personen gedood Burgemeester d'Ailly kwam niet aan BEGIN DECEMBER CONSISTORIE? 200 valse biljetten van honderd in beslag genomen „Oslofjord" weer binnen Critiek op sanerings plannen WOENSDAG 19 OCTOBER 1949 73ste JAARGANG No. 24593 V er klaring Vishinsky: Botsing ten Zuiden van Batavia Fox in Indonesië? DELEGATIE UIT SURINAME IN ONS LAND Omgevallen woudreus versperde de weg Van katholieke melk handelaren Weer levenslang geëist tegen Douwe Capelle Goudzoekster beboet BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumghlusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. V/nd. hoofdredacteurs W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooate. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, t 4.55 oer kwartaal. Olielampjes en kaarsen verschenen weer in de huiskamers, toen gister avond tengevolge van brand in de centrale-Oost te Amsterdam de stroom levering stagneerde. De brandweer ver schafte zich licht met de sterke reflec tors der brandweerauto's Door kortsluiting in een der zes trans formatoren van de Centrale-Oost aan de Hoogte Kadijk te Amsterdam is Dins dagavond omstreeks kwart voor negen in een groot deel van Amsterdam-Zuid en Oost en het gehele Gooi de eleetv;- «che stroom geruime tijd onderbroken geweest. Een uur later was de storing verholpen. Gedurende ongeveer een uur was de radio-uitzending uit Hilversum gestoord, zodat zeer velen in de huis kamers onaangenaam verrast werden. Via een noodinstallatie werden geduren- Over de nieuwe geest in de Nationale Reserve, heeft de onlangs benoemde directeur der Nationale Reserve, kolo nel J. Termaten, dezer dagen enige ver klaringen afgelegd. Het doel der Nationale Reserve is gelijk gebleven: bescherming van land en volk tegen een vijfde colonne, maar de methode om dit doel te bereiken, is door kolonel Termaten ingrijpend ge wijzigd. De wervingsactie richt zich nu niet meer op de individuën afzonder lijk. Men wendt zich thans tot de lei dende figuren in de gemeenschap, om door hen grotere groepen te kunnen bereiken. Kolonel Termaten is van oor deel, dat de vitale bedrijven in Neder land een innerlijke militaire vorm moe- Niet; I Waarderen naar de arbeid, V verrichten. s is kouder dan mensen slechts die ze name aan de R.T.C. Zij besluit derhalve ..geen gebruik te maken van de haar door de subcommissie geboden gelegen heid". De vertegenwoordigers van de P.T.B. en de Twapro hebben op soortgelijke motieven eveneens geweigerd, zich door de subcommissie te doen horen, doch zouden een hunner afgevaardigden ter overhandiging van een brief, waarin voor alles werd verzocht om een uiteen zetting „van wat onder de gebezigde uit- „Informeel is reeds gesproken over een datum voor de overdracht van de souvereiniteit, Wij zouden wensen, dat deze datum ongeveer midden December aldus verklaarde Sultan Hamid, die als voorzitter van de week van de centrale commissie na afloop van de vergadering dezer commissie het pers centrum bezocht. „Deze datum is echter nog niet vastgesteld", zo voegde de Sultan hieraan toe. Voorts deelde de voorzitter van de B.F.O. mede, dat op de vergadering in een prettige sfeer van gedachten was gewisseld over le situatie op Java. Sultan Hamid gaf voorts als zijn me ning te kennen, dat er goede hoop be staat, dat de conferentie omtrent de hoofdzaken deze maand tot goede re sultaten zou komen, waarna dan punten van minder belang later konden worden geregeld, eventueel met kleinere dele gaties, die in Nederland zouden kunnen, achterblijven na het sluiten van de con ferentie. De Sultan bevestigde nogmaals, dat de voorlopige staatsregeling van de -IIS deze week geheel gereed zou zijn. Pu blicatie hiervan zal echter eerst geschie den op de eerstkomende plenaire ver gadering van de RTC tegelijk met het charter van de souvereinitèitsoverdracht en het statuut van de Nederlands-Indo nesische Unie. In verband met hetgeen Sultan Hamid opmerkte over de datum van de sou- Vereiniteitsoverdracht verneemt het ANP nader, dat het vaststellen van sen datum inderdaad een punt van overwe ging is bij de Nederlandse regering. Men meent te weten, dat de Neder landse regering alles in het werk zal stellen de souvereiniteit over te dragen °p een datum gelegen tussen midden en eind December. Dinsdagmorgen was er een vergade ring van de subcommissie ter Ronde Tafel Conferentie voor het horen der •.Waardevolle Belangen", teneinde de laatste hand te leggen aan de rapporten °Ver de „hearings", welke zoals reeds iverd gemeld in de loop der vorige ^eek hebben plaats gevonden en tevens een advies op te stellen aan de cen trale commissie. Aangezien echter deze documenten niet tijdig aan de leden der Centrale commissie konden worden ver strekt, besloot de subcommissie, de be handeling daarvan uit te stellen tot 'rijdag. De correspondent van het ANP ver leemt thans nader, dat de KKM (Kesa- *üan Kanegaraan Minahasa), de Twapro (twaalfde provincie) en de PTB (Persa- 'Uan Timur Besar) geen gevolg hebben begeven aan de oproep der subcommis- *'e om zich te doen horen. De KKM heeft doen weten dat haar, A strijd met de beginselen van het zelf- eschikkingsrecht voor de volkeren en an de democratie, tot op heden geen ®eiegenheid is gegeven tot deelname t-ah de RTC op basis van gelijkgerech- gheid met anderen en zij willekeurig gekwalificeerd als een der z.g. „Waar- --volle Belangen". Geheel willekeurig aldus de KKM, het christelijke en 'bocratische volk van de Minanassa let een zielental van 500.000, weik volk tüoi ens zijn geestelijke en intellec- Zinh ontw'kkeling geheel in staat is, en op democratische wijze uit te spre- tPro u'tgesloten van deelname aan de J-L op een door dit volk herhaaldelijk l>gs officiële weg verzochte wijze W"ze waar°P 7'J de gelegenheid de» nnen krijgen uiteindelijk te wor- toegelaten tot de conferentie, is voor aar onaanvaardbaar en geheel in strijd v et de door het Minahassische volk rzoehte democratische wijze van deel- drukking waardevolle belangen moet worden verstaan". Vertegenwoordigers van de Twapro en de P.T.B. zouden vandaag door H. M. de Koningin op het huis Ten Bosch in audiëntie worden ontvangen. Tien Indonesiërs werden gedood en zeventien gevangen genomen bij een botsing van de Nederlandse troepen met een groep guerilla-strijders tachtig kilometer ten Zuid-Oosten van Batavia, aldus meldt A.P. uit Batavia. Aan Ne derlandse zijde zouden geen verliezen te betreuren zijn. Deze overheersend communistische groep maakte deel uit van het republi keinse leger. De regering van Oost-Indone-sië heeft bij het parlement een aanvullende be groting ad f 12)/, millioen ingediend voor de oprichting en uitrusting van mobiele eenheden der staatspolitie. Het federale blad „Arta Indonesië" meldt, dat Matthew Fox met de „Oran je in Batavia is aangekomen onder de aangenomen naam van „Mark". te krijgen en wel met een organisatie van eigen mensen, gecommandeerd door degenen, die ook in het dagelijkse leven leiding geven. Een tweede verandering is de tot stand gebrachte eenheid van hande len tussen het instituut „Steun Wet tig Gezag", het burgerlijke propagan- da-apparaat en het directoraat van de Nationale Reserve. Tegen 1 No vember zullen het secretariaat van het instituut en de werkstaf van het directoraat gezamenlijk een pand in Utrecht betrekken om van dit centraai gelegen punt uit doeltreffender te kunnen optreden. De resultaten van de nieuwe geest in de Nationale Reserve zijn nog niet on middellijk aanwijsbaar, want het begrip „strijdbare burgers" kan eerst lang- zaam-aan in alle lagen der bevolking doordringen, een groeiproces, waarbij kolonel Termaten grote steun hoopt te krijgen van de vrouwenorganisaties. Hij noemde het echter een hoopvol ver schijnsel, dat overal in den lande actie wordt ontplooid. In 150 oefenverban- clen wordt thans geoefend. Rond de jaarwisseling zullen ongeveer 6000 vrij willigers een opleiding krijgen. 1 No vember wordt begonnen met de oplei ding van officieren en onderofficieren van de luchtdoelartillerie der Nationaie Reserve. Kolonel Termaten verwacht, wanneer de opleiding in Maart 1950 af gelopen zal zijn, ruim 15.000 man voor de luchtdoelbescherming te kunnen op leiden. Verder zal men bij een drietal ba taljons oorlogsvrijwilligers, o.m. een ba taljon stoottroepen, proberen of het mo gelijk is de oorlogsvrijwilligers in hun eigen verband in de Nationale Reserve op te ncm.n. Alleen het Nederlandse volk zelf, zo zegt kolonel Termaten, kan de Natio nale Reserve, haar eigen bescherming, tot een strijdbare macht maken, Mei de steun van de leiders van ons volk zullen we slagen. Maarschalk Tito heeft gisteren in een in terview met de speciale correspondent van de New York Post verklaard, dat een aan val van de Sovjet-Unie op Joegoslavië tot een derde wereldoorlog zou leiden. De maar schalk verwachtte, dat de Cominform ver dere en ernstiger incidenten aan de gren zen van Joegoslavië zou uitlokken. Joego slavië zou zich onmiddellijk tot de V.N. wenden, indien ernstige provocaties een aan val op Joegoslavië ten gevolge zouden heb ben. De maarschalk sprak volgens de cor respondent als zijn overtuiging uit, dat Joe goslavië een grote aanval zou kunnen weer staan. Andrej Vishinsky, de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren op een persconferentie te Lake Success zijn eerste persconferentie als minister verklaard, dat iedere po ging om Joegoslavië in de Veiligheids raad te brengen „een ernstige verslech tering van de betrekkingen tussen Oost en West" zal veroorzaken. Vishinsky verklaarde, dat een derge lijke stap tot complicaties in de Ver enigde Naties zou leiden en haar basis zou ondermijnen. Hij noemde iedere steun aan Joego slavië poging om een zetel in de Veiligheidsraad te verkrijgen een uitdaging van de Sovjet-Unie. Op de vraag, of de Sovjet-Unie de' candidatuur van Joegoslavië twee jaar geleden wel zou hebben gesteund en zo ja, waarom nu dan niet, antwoordde de Russische minister, dat de Sovjet- Unie altijd een candidatuur op geogra fische basis, die gesteund werd door de meerderheid der landen van het be trokken gebied, zou steunen. Gevraagd om commentaar op de me ning, dat Joegoslavië een zetel in de Veiligheidsraad wenst op grond van zijn rol in de oorlog, antwoordde Vi shinsky: „Andere landen, waaronder Tsjechoslowakije, hebben ook het hun ne tot de oorlog bijgedragen" Men vroeg Vishinsky voorts, of de Sovjet-Unie zou weigeren nog langer zitting in de Veiligheidsraad te nemen, als Joegoslavië gekozen werd. Vishinsky antwoordde, dat de verkiezing van Joegoslavië niet als wettig zou worden erkend. De Sovjet-Unie zou echter niet te voren aankondigen, wat zij voorne mens is te doen. Op een vraag met betrekking tot de atoomenergie verwees Vishinsky naar het desbetreffende communiqué van het Sovjet-persbureau Tass en naar de verklaring van Molotov in 1947, dat de Sovjet-Unie over de atoomhom be schikte. Vishinsky verklaarde, dat de Sovjet- Unie op haar stuk zou blijven staan wat betreft het verbod van de atoom bom en internationale controle der atoomenergieproductie. De Sovjet-Unie wilde periodieke inspecties van atoom- energiefabrieken, die door iedere re gering daartoe waren aangewezen. Vishinsky zei, dat één middel om he den ten dage een sfeer van optimisme te scheppen het opgeven van de angst voo: de atoombom zou zijn. Hij zei sedert zijn aankomst in Amerika in het verloop van deze maand een verandering te hebben opgemerkt in de publieke opi nie. De pers was er soberder en objec tiever geworden, vond hij. „De oorlogs psychose is in sterkte afgenomen. Zij, die gedacht hebben, dat de atoombom je ware was, hebben de bom uit hun handen en op hun tenen zien vallen", zei hij. Vishinsky zei, dat de Sovjet-Unie zich verzet tegen het Amerikaanse plan voor internationale controle op de atoom energie, omdat dan die controle zeker in handen zou komen te vallen van wat hij noemde „een Amerikaanse super trust". Hij wijdde verder nog uitvoerige aan dacht aan de Griekse kwestie. De mis lukking van de Balkanbesprekingen weet hij aan het hardnekkig vasthouden van Griekenland aan territoriale eisen ter nadele van Albanië. Verder ontweek hij een antwoord op een vraag of de Sovjet-Unie zal streven naar toewijzing van een zetel in de Veiligheidsraad aan het Rode China. Hij antwoordde: „Waarom denkt u dat de Sovjet-Unie met elke goede stap haast moet maken? Het is beter nog even af te wachten en de ontwikkelingen te vol gen. Er is geen haast. Alles zal op zjjn tijd komen". Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken van Guatemala heeft medegedeeld, dat er in Guatemala wolk breuken hebben plaatsgevonden, waarbij meer dan duizend personen om het leven zijn gekomen en 70.000 mensen dakloos zijn geworden. De regering van Guatemala heeft een no ta gezonden aan het Amerikaanse Departe ment van Buitenlandse Zaken, waarin zij mededeling doet van de ramp en verklaart, dat volgens de eerste schattingen, de scha de „van catastrofale afmetingen" is. Guatemala vraagt de V.S. om een vlieg tuig voor de evacuatie van geïsoleerde per sonen, onder wie 26 Amerikaanse touristen. Ook wordt gezegd, dat er dringend kleding, medicijnen en andere relief goederen nodig zijn. Verwachting tot Donderdagavond: Voor de Waddeneilanden en de kustgebieden van Friesland, Holland en Zeeland: Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Wisselend be wolkt met enkele regenbuien. Iets koeler. Voor het overige gedeelte van het land: Vannacht vrij koud en overwegend droog met een matige tot zwakke wind uit Zuidelijke rich tingen. Morgen overdag: Wisselend bewolkt met enkele verspreid optre dende regenbuien en iets koeler dan vandaag. Zon: 7.12—17.37. Maan: 4.56—17.04. Met het K.L.M.-vliegtuig uit Para maribo, dat in de afgelopen nacht op Schiphol landde, arriveerde een dele gatie uit Suriname, bestaande uit de heren G. van der Schroeff, mr. dr. J. A. E. Buiskool, D. Findlay en Schrie- misser. De delegatie wenst besprekin gen te voeren of Suriname al of niet tot het Koninkrijk zal gaan behoren. Hedenmiddag zouden de delegatieleden door de minister van Overzeese Ge biedsdelen worden ontvangen. de enige tijd o.a. gramofoonplaten uit gezonden. In de centrale was brand ontstaan omdat de olie in de transformator vlam vatte, maar de brandweer was het vuur spoedig meeu- ter. De transformator blijft echter min stens een jaar buiten werking en om overbelasting van de Centrale op de spitsuren te voorkomen heeft men be sloten een deel van de stroom over te schakelen naar andere onderstations. Blijkens de electriscbe klokken in de Centrale is de storing om precies 20.44 uur ontstaan. Een vonk sprong tijdens de kortsluiting in het oliebad, dat vlam vatte. De schakelbordwachter, die op dat moment alleen in de transformatorhal aanwezig was, bleef ongedeerd. Hij kreeg terstond hulp van de brandweer, die zeer snel met veel materieel ter plaatse was en met drie schuimblusstralen via de ventilatieluiken het vuur bedwong. De schade, door de brand ontstaan, valt nogal mee, zo deelde Ir. Vos, een der directeuren van het Amsterdamse G.E.B., mede. Men heeft na de blussing die nog geen half uur in beslag nam na gegaan of men eerst de centrale moest gaan reinigen of dat terstond weer de transformatoren onder spanning konden worden gebracht. Dat laatste bleek het geval te zijn en successievelijk werden het Gooi (dit het eerst vanwege de Hil- versumse zenders) en de uitgevallen stadswijken weer ingeschakeld. Tram noch telefoon zijn uitgevallen, maar wel de verlichting op de Oranje sluizen en de sluis bij Zeeburg, hetgeen moeilijkheden bij het schutten oplever de, Ook het Concertgebouw kwam tij dens een concert in het donker te zitten. De noodverlichting bracht hier uitkomst, evenals in de ziekenhuizen. De stations Muiderpoort en Amstelstation ondervon den enige hinder omdat de blokbeveili- gingsinstallaties met de hand moesten worden bediend en de seinlichten op bat terijen moesten worden overgeschakeld. Het treinverkeer had echter slechts ge ringe vertraging. De stations waren in het duister gehuld, evenals vele straten. Verkeersongelukken zijn echter niet ge constateerd. Om even voor tien uur was de storing geheel opgeheven. De burgemeester van Amsterdam, mr. d'Ailly, ervoer de gebeurlijkheden van het reizen door het binnenland van Suriname, toen hij naar Nickerie ver trok om er.... niet aan te komen. Hij was Zaterdag in gezelschap van de le den van het Surinaamse college van algemeen bestuur, de heren A. Brakke en W. Hewitt, per motorboot over de binnenwateren naar Nickerie vertrok ken. Maandagmorgen gaf men uit Nickerie telegrafisch aan Paramaribo kennis, dat er van het gezelschap geen spoor te bekennen was. Maandagavond is het gezelschap te Paramaribo terug gekeerd: een omgevallen woudreus in de smalle Arrawarra-rivier had het ge zelschap genoopt, naar Paramaribo te rug te keren. Vaticaanse kringen zeiden, aldus U.P., gisteren, dat de H. Vader begin Decem ber een Consistorie zal houden en dan misschien die gelegenheid zal benutten om zes nieuwe kardinalen te creëren. In eerste instantie zou het Consistorie ten doel hebben drie kardinaal-legaten te benoemen om de Heilige Deuren van de drie grote basilieken te openen aan de vooravond van Kerstmis. Genoemde kringen verwachten, dat als kardinaal-legaten zullen worden aange wezen: kardinaal Clemente Micara, kar dinaal Benedetto Aloisi Masella en kar dinaal Eugene TisseranL Op het ogenblik zijn er 55 kardinalen en het verluidt, dat Z. H. de Paus rog voor het Heilig Jaar 6 nieuwe kardinalen zou aanwijzen. Misschien zal de Paus later in het Hei lig Jaar in een speciaal Consistorie het college op het volle ledental van 70 bren gen. Sedert de Paus in Maart 1939 ge kroond is, heeft hij 32 kardinalen be noemd, waardoor het college voltallig werd, doch sedertdien zijn 15 kardinalen overleden. Ambtenaren van de centrale ter be strijding van falsificaten zijn er in sa menwerking met de gemeentepolitie van verschillende Nederlandse steden en de Belgische politie in geslaagd een bende van valsemunters op te rollen. In het geheel z(jn, naar wij vernemen, thans vijftien arrestaties verricht. Deze valsemunters hielden zich bezig met de vervaardiging en ver spreiding van valse bankbiljetten van honderd gulden. De Nederlandse po litie kwam hen op het spoor, toen in Aken en Düsseldorf valse hon derd-guldenbiljetten werden gesig naleerd. Een onderzoek wees uit dat enkele Belgen en Nederlanders deze biljetten hadden verspteid. Enige tijd later werd in Den Haag een Belg aangehouden, die met een vals honderd-guldenbiljet zijn inko pen probeerde te betalen. Ook zijn handlanger kon worden aangehouden. Van deze tweede Belg leidde het spoor naar een kermisreiziger De K. Het onderzoek wees uit, dat deze man bij de drukker L. de P. in Luik had gewoond. Tijdens een huiszoeking bij deze drukker werden toen de cliché's gevonden en ook de apparaten, waar mee de biljetten werden vervaardigd. Briefjes van honderd werden bij de drukker niet gevonden, wel een grote hoop as: toen de man bemerkt had, dat de politie hem op het spoor was, had Dinsdagmiddag rond 5 uur was de in Amsterdam in recordtijd gebouwde „Oslofjord" weer terug in de Noorder- sluis van IJmuiden. Het sierlijke schip heeft op de Noordzee zijn technische proefvaart gemaakt en dank zij de ver andering van het weer hebben de tech nici tevens gelegenheid gehad na te gaan hoe het schip zich houdt als de zee geen spiegeltje is. Door de invallende duister nis trokken de drie rode lampen hoog in de voormast en de verlichte dekken reeds van verre de aandacht en velen haastten zich naar het Noordzeekanaal om het fraaie schip na te ogen op zijn weg naar Amsterdam, in hun hart een gevoel van trots, want het waren toch maar weer Hollanders, die zo'n mooi schip wisten te bouwen. Het dierenpark Wassenaar bezit een vier maanden oud tijgertje, Radjah geheten dat dik bevriend is met de directeur en diens echtgenote. Behalve dat het tijgertje als „kind in huis is", gaat het geregeld in de auto mee boodschappen doen. Ver moedelijk zal dit niet zo erg lang meer duren, want Radjah gaat nu reeds ontzag inboezemende afmetingen aannemen. hij de aanwezige voorraad valse bank biljetten, 300 stuks, verbrand. De valsemunters -hebben ruim 200 valse bankbiljetten verspreid. Al deie biljetten zijn door de politie gevonden en in beslag genomen. De biljetten wa ren goed nagemaakt. Zij waren alleen iets fletser van kleur en de opdruk „100 gulden" was iets onduidelijker dan op de goede honderd-guldenbiljet- tcn. In verband met ue omzetdaling van melk, die reeds geruime tijd valt te constateren en bij orbeeld voor Am sterdam in vergelijking met verleden jaar 13.2% bedraagt, vormde de bespre king over de verlangue verhoging der winstmarge een der belangrijke agenda punten van de Bondsvergadering der R. K. Handelaren in n.elh en melkpro ducten, die Dinsdag te Utrecht werd gehouden. Ondanks herhaalde verzoeken blijkt de regering niet bereid dc winst marge op te trekken, zodat dt melkhan delaren in 'n zeer ongunstige positie blijven verkeren. Met diverse Kamer leden is onlangs contact opgenomen cm een verbetering te bewerkstelligen. Over de sanering van de melkhandel werd opgemerkt, dat zowel aan de wijk- en sectorgedachte als aan coöpe ratieve bezwaren zijn verbonden. Het eerste zal het persoonlijk initiatief sterk doen verminderen, terwijl de tweede mogelijkheid te vaak wordt gezien als strijdmiddel tegen het grootbedrijf. De oplossing dient gezocht te worden in qualitatief uitmuntende melkhandela ren, die zich vrijelijk een bestaan 'run nen verwerven en door hun persoonlij ke capaciteiten en moderne technische outillage het publiek aan zich binden. In dit verband is 't spoed'ge in werking treden van een landelijke vestigings regeling gewenst. Mr. G. v. d. Hoek gaf een beschou wing over de mogelijkheden, welke de P.B.O. de melkhandelarer. biedt. Uiter aard moest dit betoog hvpothetisc blij ven, daar de praktijk de werking van de P.B.O. nog niet heeft aangetoond. Dat door de P.B.C een directe invloed der melkhandelaren op de standaardi- satiebedrijven mogelijk zou worden, achtte spr onwaarschijnlijk. Een indirec te invloed zou tot .tand kunnen komen via een productschap, dat gegeven de positie en de behoeften der hande laren boven een bedrijfschap is te verkiezen. Zeer noodzakelijk blijkt het echter, dat de middenstanders een grote en hechte organisatie gaat opbouwen, w - ke haar stem ook zal kunnen doen ho ren in de Sociaal-Eccjomische Raad, daar anders de l clar c.". van de mid denstand in het gedrang dreigen te ke rnen'. De procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heef* tegen de 39-jarige Douwe Capelle, ex-cecher- cheur van het Bureau Joodse Zaken te Amsterdam, levenslange gevangenis straf geëist. Het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden had hem reeds tot levens lang veroordeeld, maar de Bijz. Raad van Cassatie achtte destijds hern euwde behandeling noodzakelijk. Capelle heeft in de bezettingstijd deelgenomen aaD tal van arrestaties. Uitspraak X November. (Van een luchtvaart-medewerker) De omstandigheid, dat de West-Eu- ropese mogendheden ten opzichte van de vermoedelijke agressor po litiek hetzelfde georiënteerd zijn. maar vooral ook de overtuiging, dat militaire samenwerking de enige weg is naar een doelmatige verdediging, zijn de voor naamste factoren, die geleid hebben tot het West-Europese Pact. Met het doel de land-, zee- en luchtstrijdkrachten van de betrokken mogendheden uni form te organiseren en vervolgens onder éénhoofdige leiding te plaatsen is een verdedigingsraad in het leven geroepen, die tevens tot taak heeft te bepalen, welk aandeel iedere partner afzonder lijk aan de gehele West-Europese ver dediging zal moeten bijdragen. Indien de gespannen politieke toe stand. waarin wij heden ten dage ver keren. ooit tot een gewapend conflict mocht komen, is het te verwachten dat de vijandelijkheden door de tegenpartij zullen worden geopend.* In dat geval kan gevoeglijk worden aangenomen, dat het streven van de vijand erop ge richt zal zijn, een snelle mobilisatie en concentratie van de Westerse verdedi ging onmogelijk te maken door geheel onverwachts luchtaanvallen te doen uit voeren nog vóór er van militaire acties te land sprake zal zijn. Teneinde te voorkomen, dat de vijand op deze wijze een grote voorsprong zal weten te be halen. is er op de eerste plaats aan dacht besteed aan de luchtverdediging. Te dien aanzien is overeengekomen, dat Nederland een kleine, maar goed geoutilleerde vloot van jachtvliegtuigen zal opbouwen, die bijgestaan door een moderne luchtdoelartillerie in staat zal zijn strategisch belangrijke punten op eigen grondgebied en zonodig daarbui ten effectief te verdedigen. De onlangs boven Engeland gehouden luchtmachtoefeningen hebben op over tuigende wijze aangetoond, dat de he dendaagse luchtverdediging hoegenaamd niet bij machte is ook maar iets uit te richten, indien zij niet kan steunen op een uitmuntend functionnerende grondorganisatie. Het moderne jacht vliegtuig kan wegens brandstofgebrek doorgaans niet langer dan omstreeks 40 minuten in de lucht verblijven. Het is dus zaak, dat de vlieger reeds vóór de start met de meest belangrijke gegevens omtrent de aanvallende vliegtuigen be kend is, zodat hij de kostbare vliegtijd ten volle voor de daadwerkelijke afweer kan benutten. Deze onmisbare gegevens, die betrekking hebben op positie, snel heid en aantal van de vijandelijke bom- bardeurs, kunnen grotendeels alleen door middel van een wijdvertakt radar waarschuwingssysteem worden verkre gen. Hierbij doen zich echter nog grote moeilijkheden voor. Laagvliegende vlieg tuigen kunnen slechts bij uitzondering worden gesignaleerd en bovendien moet de minimum-reikwijdte van het rader station minstens 200 km. bedragen om nog bijtijds een effectieve afweer te kunnen organiseren. De veiligheid kan uiteraard worden opgevoerd door de ra dar-stations zo ver mogelijk in de rich ting van de vijand te plaatsen, hetgeen evenwel vanwege de ondiepte van ons land slechts een matige uitwerking heeft. Er van uitgaande, dat de middelmati ge bommenwerper een snelheid van 500 km. per uur heeft, mogen nade rende vliegtuigen niet later dan 25 mi nuten van te voren worden opgemerkt. Teneinde vergissingen te voorkomen, worden de door radar verkregen gege vens uitsluitend aan de Centrale Com mandokamer doorgegeven, waar aan de hand van een overzicht van alle in gang zijnde operaties met vrij grote zeker heid kan worden uitgemaakt of men in derdaad met vijandelijke toestellen te doen heeft. Is de uitslag bevestigend, dan wordt onmiddellijk een plan de campagne opgemaakt en eerst daarna wordt aan de jachtvliegers het start sein gegeven. Al deze handelingen die nen vanzelfsprekend uiterst snel te ge schieden. Daarenboven behoort het be dienend personeel zich redelijk in de voertaal van de West-Europese lucht verdediging, het Engels, te kunnen uit drukken om in staat te zijn te allen tijde een zelfde service te bieden aan buitenlandse squadrons, die in noodge vallen komen assisteren. De zware eisen, die aan het personeel gesteld moeten worden, billijken dan ook alleszins het streven om de sleutelposities van de luchtverdediging zo veel mogelijk door beroepsmilitairen te doen bezetten, het geen zeker niet in de laatste plaats ook de slagvaardigheid in hoge mate ten goede zal komen. Dat de meeste vliegvelden in Neder land, in tegenstelling met de wenselijk heid, niet gelegen zijn in de centra van de te verdedigen gebieden, is niet zo heel bezwaarlijk, daar de afstanden in ons land, zeker voor een straaljager, slechts betrekkelijk klein zijn. De be waking ervan zal worden opgedragen aan de z.g. luchtvaarttroepen, die dus danig bewapend kunnen worden, dat zij ook met succes weerstand kunnen bie den aan mogelijke aanvallen van para chutisten. Ter verdediging van strategische pun ten als spoorwegknooppunten, telefoon centrales enz. komt de luchtdoelartil lerie eerst in actie, wanneer de lucht macht er niet in geslaagd is alle vijan delijke bommenwerpers te beletten het te verdedigen gebied binnen te vliegen. Een voordeel van de luchtdoelartille rie is natuurlijk, dat zij onafhankelijk van de weersgesteldheid in actie kan komen. Een nadeel is tot nu toe altijd geweest, dat zij niet snel verplaatsbaar is. waardoor de vijand deze afweer middelen vrij gemakkelijk ontwijken kan. Indien evenwel de berichten om trent radiografisch bestuurbare projec tielen waarheid bevatten, zal dit nadeel in de naaste toekomst geen naam meer mogen hebben. Wanneer de thans in uitvoering zijnde plannen verwezenlijkt zijn, zal Neder land ongetwijfeld een luchtverdediging bezitten, die niet alleen een niet te on derschatten onderdeel van de gehele West-Europese strategische luchtverde diging zal uitmaken, maar die ook in staat zal zijn ons grondgebied doeltref fend tegen vijandelijke luchtaanvallen te beschermen. Wij herinneren in dit verband aan de woorden van de Amerikaanse generaal Omar Bradley, die Zaterdag j.l. zeide. dat een atoombom op Wash ington wel eens het begin kon zijn. De in Finland gearresteerde 26-jarige Nederlandsche Sylvia v. d. M is tot een boete van 2.100 Finse mark ver oordeeld wegens bedrog, misleiding van de autoriteiten en overtreding van de bepalingen aangaande de aankomst en het verblijf van vreemdeling in Fin land.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1