EED VAN TROUW GEËIST VAN TSJECHISCHE PRIESTERS KONING LEOPOLD TERUG NAAR ZIJN LAND ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN 'ABMsiroOP HET DOMEIN DIEt VROUW We maken zuurkool De PAUS GEZIN Zo is mijn zoon Aan volksdemoeregiem" - Razzia's breiden zich uit B 36 is de beste bommenwerper Eyskens brengt rapport uit r Wij luisteren naar en het Möde voor MANNEN S.s. Maystone gezonken Katholieke Volkspartijen Beneiux-landen bijeen -J Zuurkool Zure rode kool I *nB'vetb'" WOENSDAG 19 OCTOBER 1949 PAGINA 3 Her-educatie Na aanvaring met vliegdeh- schip Albion Verklaring van Symington Vijftien-jarige jongen rooft tas TWEE DODEN BIJ AUTO-ONGELUK BIJ 55 PCT, DER STEMMEN WELBESPRAAKT MEISJE VAN 20 JAAR... Advertentie had voor Belg onaangenaam staartje NOTARIS VERVALSTE RIJVERGUNNING Zes weken geëist JQKGENS STELEN EEN JEEP Echtpaar aangereden Benoemingen bij de Marine Reisvisa NederlandItalië door CLARENCE BUDINCTON KELLAND Vertaling van H. DE CRAAFF Belgische goederenwagens gehuurd Nieuwe burgemeester van Hoorn Sportsnippers „Echte" wegwedstrijd om wereldkampioenschap? Acht ijshockeyploegen om West-Europabeker Het Tsjechoslowaakse kabinet heeft gisteren bekend gemaakt, dat van alle Tsjechoslowaakse priesters geëist zal worden, dat zij na 1 November de eed van trouw aan het „volksdemocratische regiem" afleggen. Zij zullen dit moeten doen om hun honoraria van de staat te krijgen. Het kabinet keurde gisteren een aantal 'besluiten goed, waarbij de nieuwe kerkwetten, die ver leden week Vrijdag door de Nationale Vergadering werden goedgekeurd, van kracht worden. Krachtens deze wetten wordt het toezicht op de kerken aan een nieuw, bij regeringsbesluit in te stellen departement, toevertrouwd. De ..Osservatore Romano" heeft Maan dag in een hoofdartikel op de eerste Pagina priesters in Tsjechoslowakije, die zich zouden onderwerpen aan de nieuwe kerkwet van deze Volksdemo cratie, verraders genoemd, vergelijkbaar met Judas Iscariot. De beschouwing van het orgaan van net Vaticaan was gebaseerd op een uit zending van Radio Praag, waarin werd medegedeeld dat een niet nader aange duid aantal priesters Zaterdag j.l. Praag zou hebben bezocht teneinde de plech tigheden bij te wonen die verband hiel den met de aanneming van de nieuwe Tsjechoslowaakse kerkwet. Volgens Radio Praag zouden deze priesters later op de dag president Gottwald telegra fisch beloofd hebben al hun inspanning te zullen geven voor de verwezenlijking van het vijfjarenplan en de opbouw van de Volksrepubliek, Radio Praag voegde hier nog aan toe dat een delegatie van Priesters een audiëntie bij president Gottwald zou hebben gehad, tijdens welke de president had verklaard dat de Tsjechoslowaakse regering verheugd Was in staat te zijn de sociale en econo mische basis voor het werk van de Tsjechoslowaakse priesters van alle religies te verzekeren door royale over- heidssalarissen en andere economische voordelen. De ..Osservatore Romano" Zegt naar aanleiding hiervan dat in dit alles niets nieuws schuilt, ..het is niet de eerste keer dat men poogt de zending van een anostel te veranderen in werk Pp een sociale en econom's^he basis van dertig zilverlingen". Vol<rer»s jrfgteren te Tv**" ontvatiaren betrouwbare b^r^-hten b**eirten r*e veer tien dacen begonnen razzia's v*n ft" noli*ï«» -neb sterks Hit ove»* bet srM»e1» en in bet bii- zond^ in de Oost-Boheemse stad Hra- Krainve. Nfiar int de berichten hliibt. worden aHoar evenals te Breaw b^^fdzakelnlc zakenlieden en andere m'ddlenstandevs gearresteerd met bet doel, de invloed van deze stand te breken. Hrade" Kralove is een stad van onge veer so.noo inwoners, geleden ongeveer 104 kilometer ten Oos+en van Praag. Zwaarbewapende noli ti ut obussen vol politieke i?evanfenen bobben in de af gelopen twee. weken vrijwel onafgebro ken dooj- het kleine dornie Svatv Jan Pod Skalow veraasd. zo deelden inwoners gireren medé. De wegen naar het dorpje ziin door Wegversoer.rirysen van alle verkeer van niet ofPriëie a?rd afgeslo+en. De ver sperringen worden bewaakt door ge" Het nieuwe Britse vliegdekschip „Albion" is gisteren in de storm nabij de Farne-eilan- den voor de kust van Northumberland in aanvaring gekomen met het Engelse stoom- schip Maystone", dat tengevolge daarvan is gezonken. Van de uit 23 koppen bestaan de' bemanning werden vier pereonen ge red. De 18.300 ton metende Albion heelt bij de schroeven aan bakboord een ga p Belopen, doch zij heeft haar reis v°oltf®" Zet. Het schip kan vijftig vliegtuigen dragen en is in Mei 1947 te water gelaten. In de militaire commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigd *n heeft Stuart Symimton, de minister der luchtmacht, zich teweer gesteld tegen e klachten uit Amerikaanse marinekringen «p de luchtmacht in et algemeen en öe B-36 in het bijzondei.. De marine heeft geklaagd, dat bij het huidige Amerikaanse defensie-be.eic. te veel de nadruk wordt gelegd op de B-36 bommenwerper dat de marine in de verdrukking komt. Voor Symington was de B-S" „nog Steeds de beste lange- fstandsbommen- Werper, welke wekend is", w aaraan hij toevoegde, dat mei- niet geringschatten i Uiohct denken over het gebrui'- van de B-36 bij het begin van een oorlog. Dezer dagen heeft een jongen op de ^ergselaan te Rotterdam een tas uit de handen van de 57-jarige mevr. j. S. gerukt. Er bevonden zich slecnts twee gulden en enkele snuisterijen in. De Politie kon al spoedig de hand op de jeugdige dader leggen. Het was de Vijftien-jarige C. Hij is van zijn bed ge- licht. evenals de zestien-jarige leerlmg- bionteur A. J.' M., bij wie de politie de tas in beslag nam. uniformde en ongeuniformde politie beambten. Svaty Jan Pod Skalou, dat bestaat uit het gebouw van een voormalig klooster en een handjevol boerenhuisjes, is naar verluidt de eerste stopplaats op weg naar de reeds beruchte en gevrees de arbeidskampen. Het vakverenigingsorgaan Prace ont hult dat premier Zapotocky tijdens het afgelopen weekeind op een bijeenkomst van arbeiders heeft verteld, dat politieke gevangenen naar arbeidskampen worden gezonden voor hereducatie. Dit was de eerste verklaring over het lot van de duizenden middenstanders en anderen die in een razzia van twee we ken door de communisten gearresteerd zijn. Tsjechoslowakije heeft gisteren als vierde Cominform-land de Oost-Duitse regering erkend. De Tsjechen volgden het voorbeeld van Rusland, Bulgarije en Hongarije. De katholieke volkspartijen uit de Beneluxlanden zijn Maandag onder voorzitterschap van Auguste de Schrij ver te Brussel in vergadering bijeen gekomen. Aan de besprekingen namen de partijvoorzitters, de vice-voorzitters "en de secretarissen deel. Op de conferentie werd een diep gaande studie gemaakt van de politieke toestand in de drie landen, alsmede van het partij-leven Ook de betrekkin gen met de. andere partijen, welke een christelijke inslag hebben, werden on derzocht. Des middags werd de verga dering uitgebreid met enkele experts uit de drie landen, die een uiteenzetting gaven over de economische toestand en de gevolgen schetsten van de jongste devaluatie. Een ernstig auto-ongeluk te Rotterdam heeft Dinsdagavond twee mensenlevens geëist. Omstreeks die tijd reed een Ci- troën met grote snelheid langs de Waal haven in de richting Pernis. De wagen is geslipt en na een paar zwenkingen met grote vaart tegen een boom gebotst. De auto werd totaal vernield. De twee inzittenden werden er uit geslingerd. De passagier, de 52-jarige kapper L. D. An- deweg uit Pernis, bleek op slag te zijn gedood. De bestuurder, de 40-jarige aan nemer C. Verschoor, eveneens uit Per- nis, had een schedelbasisfractuur opge lopen. Enige uren later is ook hij over leden. De oorzaak van het ongeluk is vermoedelijk de grote snelheid van de wagen. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Dinsdagavond. Eerste-minister Eyskens heeft heden avond het resultaat van zijn bespreking met koning Leopold bekend gemaakt. Volgens dit communiqué heeft de koning verklaard, dat hij slechts met inachtne ming van 's lands belangen zal oordelen over de gegevens van de volksraadple ging t.a.v. de wil van het land. waarnaar hij zich wil schikken. Hij voegde hieraan toe, dat het percentage der stemmen niet het enige beoordelingscriterium kan uit maken, maar dat hij er anderzins niet aan dacht de uitoefening van zijn prero gatieven weder op te nemen, indien het aantal gunstige stemmen niet een mini mum van 55 pet. van het totaal der uit gebrachte stemmen bedroeg. Vooraf had de eerste-minister aan de koning uiteengezet, dat de regering het noodzakelijk acht zonder verwijl een op lossing aan de koningskwestie te geven en dat zij zich daartoe aansloot bij de idee tot organisatie van een volksraad pleging met zuiver constructief karak ter, welke de koning en de Kamers ge legenheid moet geven uitspraak te doen met volle kennis van 's lands gezind heid. Eyskens verklaarde verder, dat de re gering, mits goedkeuring van de wet op de volksraadpleging, zo spoedig mogelijk tot de verwezenlijking ervan wil over gaan. Hij drukte de hoop uit, dat zij zou plaats hebben in een sfeer van kalmte en waardigheid en in een geest van eer bied voor de waarheid en van ontzag voor koning en dynastie. Intussen is. er enig tumult ontstaan, naar aanleiding van de publicatie van een memorandum van koning Leopold over de capitulatie van het Belgische leger in 1940 door een Amerikaans pers agentschap, dat deze tekst door bemid deling van de eerste-minister heeft ont vangen in antwoord op een enkele maan den geleden aan de koning ges'telde vraag. Men gaf te verstaan, dat de heer Eyskens daardoor de politieke verant woordelijkheid voor deze tekst op zich had genomen. Eyskens verklaarde ech ter, dat de regering in dezen slechts als „brievenbus" is opgetreden en dat het memorandum geen betrekking heeft met de jongste besprekingen en reeds op 1" October was doorgegeven. Het memorandum in kwestie legt de nadruk op de hopeloze toestand, waarin het Belgische leger zich op het ogenblik der capitulatie bevond, waardoor alle verdere strijd tot een nutteloos bloedbad voor soldaten en burgers zou zijn ge worden. Men kan het memorandum be schouwen als een antwoord op de versie, die Churchill in zijn Mémoires over de houding van het Belgische leger en dc koning heeft gegeven en die door de Franse oud-eerste-minister Paul Rey naud werd bevestigd. Vorige week heeft in enkele bladen een advertentie gestaan, waarin aan een welbespraakt meisje van ongeveer twintig jaar een betrekking in een ho- telbedrijf te Antwerpen werd aange boden tegen een salaris van f 400 per maand, terwijl bovendien voor vrije kost en inwoning en verlof voor te werkstelling in België zou worden zorg gedragen. Gegadigden konden zich in een café te Rotterdam presenteren. Verschillende meisjes meldden zich. In het bewuste café werden zij ontvan gen door een Belgisch echtpaar. dat met een auto naar Rotterdam was ge komen. De politie was eveneens van de partij. Zij deed een inval in het café heeft, het echtpaar aangehouden. Het bleek, dat drie meisjes aangenomen zouden worden om in het Antwerpense cafe, waarvan de Belg eigenaar is, de klanten te „animeren". De zedenpolitie, die de zaak in on derzoek had, beschikt over onvol doende gegevens om de Belgen iets ten laste te leggen, maar de econo mische recherche heeft tegen het echtpaar proces-verbaal opgemaakt, omdat het voor een Rotterdamse café houder twee horloges had meegeno men. Bij een garagehouder hadden zij nog een schuld van f 400. Deze heeft, zodra hij vernam dat zij aangehouden waren, beslag op de auto laten leggen. De 58-jarige notaris A. E. van A. te Waardenburg reed Zondag 12 Juni met een auto nabij Den Haag, toen hij voor controle van de verschillende papieren van de auto werd aangehouden door de rijksverkeers- politie. Hij toonde een bewijs van onthef fing voor het verbod om op Zondag te rijden. De politie ontdekte echter dat er met de datum was geknoeid. Het bewijs werd in beslag genomen en na chemisch onderzoek kwam vast te staan, dat met ra- deermiddelen de datum was uitgewist en een andere datum daarvoor in de plaats was gesteld. Dinsdag moest de notaris zich voor het vervalsen van een officieel bewijs verant woorden voor de Arnhemse rechtbank. De notaris gaf toe de datum enige malen te hebben veranderd. Hij was op een zaken reis, maar daarvóór had hij driemaal voor zijn genoegen op Zondag gereden op het zelfde bewijs. Verdachte zeide over deze verandering niet sefieus te hebben nage dacht. De officier van Justitie eiste zes weken gevangenisstraf. Uitspraak 1 Nov. êA 57. Dodelijk ontsteld zag Ene hoe een afzichtelijk monster uit de schaduwen van enige grotten te voorschijn kroop. Een reusachtig groen reptiel, het leek wel een draak, met kwaadaardige, gele ogen, vervaarlijke brede klauwen en een lange staart, kwam met wijd geopende kaken, waarin een vlijmscherp gebit blonk, grauwend op de Noorman af. Vanaf de kop liep over de hele rug tot de punt van de woedend zwiepende staart een vuurrode, gekartelde kam. Met opeengeklemde landen stond de Noorman het verschrikkelijke dier op te wachten. De punt van zijn zwaard hield hij recht op de wrede muil gericht. Zijn aandacht concentreerde zich geheel op de draak en op het gevecht dat zou komen. Het zou op leven en dood gaan, dat stond vast. Lotus van Jade zou hij niet uit haar kerker kunnen bevrijden voordat het dier vernietigd was en als hij dit niet zou kunnen klaarspelen Als door een mist van watten drong de angstige stem van Lotus van Jade tot hem door. „Ericl Ca heen! Hij zal je doden! Eric....!!" Maar de draak opende de strijd reeds met een woedende, onverwacht snelle uitval. Behendig sprong Eric opzij. In tomeloze vaart stortte het kolossale lichaam langs hem heen. Meteen keerde de draak zich om en hernieuwde de aanval. Niet tegenstaande zijn zware vormen, waren zijn bewegingen allerminst log. Hij sprong op de Noorman toe en toen deze hem weer wtide ontwijken, veranderde hij midden in zijn sprong van richting en kwam zodoende direct achter Eric aan. Deze sprong andermaal opzij en diende het monster in het voorbijgaan met zijn zwaard een krachtige slag in de nek toe. Het beest scheen er weinig van te voelen. Wel wond het zijn woede nog sterker op. Hij wendde zijn kop naar Eric toe cn blies hem de verstikkende adem tegemoet. Wanhopig sloeg Eric zijn hand voor zijn gezicht tevergeefs! De hete drakenadem dreigde hem te bedwelmen en hij voelde hoe zijn krachten hem begonnen te begeven Drie opgeschoten jongens van 18 en 19 jaar hebben uit een garage in Gouda een jeep gestolen. Twee van hen de derde durfde op het laatste moment niet mee gingen daarmee een ritje maken. Zij kwamen echter niet ver. Bij het nemen van een bocht op de West haven reden zij het echtpaar Burghoorn uit Gouda aan. De man en de vrouw kregen een zware hersenschudding. Zij moesten in het Diaconessenhuis worden opgenomen. De bestuurder van de jeep raakte na de aanrijding de macht over het stuur kwijt en reed' de gracht in. Hij en zijn metgezel werden door voorbijgangers uit het water gehaald en zetter, het on- midellijk op 'n lopen .Een voorbijgan ger, de heer De Jong, vertrouwde deze eigenaardige reactie niet en ging de druipende vluchtelingen achterna. Hij wist er een te grijper, en leverde hem af aan het politiebureau. De andere drenkeling kon niet direct worden ge pakt. Hij is zich, zoals later bleek, thuis wezen verkleden en vertrokken met dé mededeling, dat hij niet meer terug kwam. Hij is inmiddels oo gepakt, even als de derde medeplichtige. Allen zijn opgesloten. Met ingang van 3 Oct. j.l. is kap. ter zee W. van Lier benoemd tot comman dant^ van Hr. Ms. wachtschip „Amster dam" en tevens belast met de functie van commandant der maritieme midde len aldaar. Met ingang van dezelfde da tum is kap. luit. ter zee D. J. L. E Vvesterveld eervol ontheven van deze functies. Met ingang van 1 Oct. j.l. is kap. luit. ter zee K. J. F. Krediet eervol ontheven van zijn functie als marine attaché te Londen. In zijn plaats werd met ingang van dezelfde datum benoemd de tegenwoordige chef der afdeling ma terieel te Londen, kap.-luit. ter zee P. A. Muloek van der Vlies Bik. Met in gang van 1 October is kap. luit. ter zee J. P. van Doorn belast met de functie hoofdbewapeningswerkplaatsen in Ne- Nederlana en is kap. luit. ter zee B. Hes- sing eervol ontheven van zijn functie als commandant van Hr. Ms. „Piet Hein". Volgens een te Rome gesloten over eenkomst zijn de re.isvisa tussen Neder land en Italië met ingang van 15 Oc tober afgeschaft. i Als andere middelen ge faald hebben Uw hoestaan- vallen minder benauwd te maken, neem dan het middel waarop nog slechts zelden vergeefs 'n beroep is gedaan AKKER'S W3EBZ22EÊ WOENSDAG HILVERSUM II, 415 m. - Na 12 uur ook 245 en 1875 m. - 18.30 dameskoor, iu.30 kinderen, 18.45 gram., 19.00 nieuws, 19.15 Indonesië, 19.30 sport, 19.40 radio krant, 20.00 nieuws, 20.05 commentaar familiecompetitie, 20.15 Concertgebouw orkest, 20.45 gram., 21.00 Sandler-trio, 21.15 de anti-christ in zijn persoon en werk, causerie, 21.35 volkszang en pia no, 22.00 populaire muziek, 22.30 vocaal kwartet, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM I, 301 m. - 18.15 varia, 18.20 mondaccordeon, 18.30 strijdkr., 19.00 pari. overz., 19.15 Silvestri-kwartet, 19.30 cursus, 20.00 nieuws, 20.05 dingen van de dag, 20.15 soc. nieuws, 20.20 Der Obersteiger, operette, 21.35 hoorspel, 22.20 kwartet, 22.45 populair-wetensch. causerie, 23.00 nieuws, 23.15 gram. DONDERDAG HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. - 7.00 nieuws. 7.15 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag, 9.00 vrouw, 9.30 waterstanden, 9.35 Ave Verum, 9.40 schoolradio. 10.00 strijkork., 10.15 Morgendienst, 10.45 koor, 11.00 zieken, 11.45 schoolradio, 12.00 An gelus, 12.03 Klaas van Beeck, 12.55 Zon newijzer, 13.00 nieuws, 13.20 zang en orgel, 13.45 vrouw, 14.00 Metropole-ork., 14.45 vrouw, 15.45 gram., 16.00 bijbel lezing, 16.45 Arnhem Orkest, 17.00 jeugd, 17.30 zang en piano, 17.50 regeringsuitz. HILVERSUM I, 301 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 ochtendblad, 7.50 Dag opening. 8.00 nieuws, 8.15 ochtendblad, 8.40 Richard Rodgers, 8.55 vrouw, 9.00 Schubert, 10.00 Morgenwijding, 10.15 ar beidsvitaminen. 10.50' kleuters, 11.00 carillon en orgel, 11.45 economiscne causerie, 12.00 lichte muziek, 12.30 me dedelingen. 12.33 Spionnetje, 12.39 piano, 13.00 nieuws, 13.15 populaire muziek, 13.45 gram., 14.00 vrouw. 14.30 viool en piano. 15.00 zieken, 16.00 coloriet, 17.00 kaleidoscoop. Op 20 September heeft Z. H. de Paus tot de deelnemers aan de Internationale Gezinsdagen, die georganiseerd waren door de Internationale Unie van de Gezinsorganisaties, een zeer belangrijke rede gehouden over de waarde, de rechten en de plichten van het gezin. Het gezin is door God ingesteld als de vitale cel van de samenle ving. Onder de. huidige eco nomische en sociale omstan digheden is het gezin niet in staat zijn rol van organi sche cel te vervullen. Daar om acht de H Vader het noodzakelijk, dat de positie van het gezin wordt ver sterkt door he.t de middelen te verschaffen, die het no dig heeft om zijn huiselijke en sociale taak te kunnen vervullen. Ook moeten de gezinnen onderling zich ver enigen tot een sterk front en moet men het gezin in staat stellen zijn stem te. la ten horen in de aangelegen heden van ieder land en van de gehele samenleving. Voor alles is het van belang, zegt de Paus, dat het gezin wordt gezien uit de juiste gezichtshoek, dat is die van God, van Zijn wetten voor godsdienst en moraal. De Paus geeft dan een aantal noodzakelijke maatregelen van hulpverlening aan het gezin, die genomen moeten worden door openbare In stellingen en door het parti culier initiatief. Zeer belangrijk ls ook hetgeen de H. Vader zegt omtrent de persoonlijke, in dividuele plicht van de mens in de.ze aangelegenheid. „Noodzakelijk is het vormen van een sterker verantwoor delijkheidsbesef bij het stichten van een gezin, de ontplooiing van een gezon der gezinsleven in een met liefde verzorgde woning, even weldadig voor de geest als voor he.t hart." Spreekt hieruit niet duidelijk een vermaning zowel tot de ouders en opvoeders als tot de jonge mensen, die gaan trouwen. Hoe achteloos wordt dikwijls aan deze grote levensvraag voorbij gegaan. Wat een eisen stelt de huidige maatschappij aan ieder, die een bedrijf wil stichten of een nie.uwe zaak openen. Niemand denkt er aan zich hieraan te onttrek ken. Wie een nieuw gezin gaat stichten echter, stelt daarmee een voor de maat schappij nog veel belangrij ker daad. Wat is nu meer voor de hand liggend dan dat hij en zij, die. deze ge wichtige stap gaan zetten, zich hieromtrent ernstig be raden, dat zij zichzelf door dringen van het belang van deze gebeurtenis voor zich zelf en voor hun toekomstige kinderen. Het is niet vol doende, dat men veel van elkaar houdt, men mo^t toch tenminste zeker weten, dat men bereid is terwille van deze liefde offers te brengen, want een goed hu welijks- en gezinsleven is zonder offerbereidheid vol komen ondenkbaar Zich bezinnen op de grote taak, die men op zich gaat nemén en zich daar ernstig op voorbereiden, noemt de H. Vader een noodzakelijk heid. Alleen reeds deze pas sage van de rede geeft vol doende stof tot ernstig na denken. Nu het inmaakmateriaal weer verkrijgbaar is, gaat de belangstelling van de huisvrouw, die op de een of andere wijze over flinke hoe veelheden goedkope groen ten kan beschikken, weer meer uit naar de inmaak. Nu zijn inmaken en inma ken twee. Wanneer men groenten volgens de juiste voorschriften steriliseert, ver mindert de voedingswaarde maar weinig. Iets anders is het echter, wanneer men de groenten, in het zout in maakt. Deze methode is weliswaar zeer eenvoudig en er is wei nig materiaal en tijd voor nodig, doch men krijgt daar door een product dat bijna al zijn voedingswaarde heeft verloren. Alle stoffen die voor het lichaam zo belang rijk zijn, zoals vitamines, zouten en een gedeelte van het in groente aanwezige eiwit, gaan in de pekel over. Een ander geval is het met zuurkool en zure rode kool (ingemaakt op de manier van zuurkool). De vitamines blij ven hierin vrij goed behou den, mits men ze niet al te lang bewaart. Deze groente behoort niet afgespoeld of afgekookt te worden met het oog op de voedingswaarde. Ziehier enige recepten voor het inmaken van zuurkool en zure rode kool. Wij leggen er de nadruk op, dat men bij de inmaak zéér zindelijk te werk moet gaan om hem goed te doen slagen. Op de modeshow voor mannen, dezer dagen in Parijs gehou den, kon men dit sportcostuum voor de man bewonderenmet bijpassende sportieve vrouw in ribsfluweel. De avond kleur voor de mannenmode is paars met paarse cape. Een Franse kleermaker is op het idee gekomen eens 'n modeshow te houden voor mannen. Hij beweerde, dat de mannen 'n minderwaar digheidscomplex hebben op t gebied van kleren en dat ze er daarom zo onverschillig te genover staan. Dies ontwierp hij costuums. die aan moeten geven hoe een man, die wèl om zijn kleren geeft er ach tereenvolgens moet uitzien op de verschillende uren van de dag. (Dat een man er verschrikkelijk het land aan heeft zich onnodig te verkleden, werd maar even genegeerd.) Vier studenten van de toneelschool waren gevraagd als mannequin op te treden. Maar ze vonden 't. heel geen pretje, ze hadden nogal plankenkoorts en liepen snel langs de toeschouwers om er maar zo gauw moge lijk af te zijn. Hoewel ze toch morele steun hadden aan de vrouwelijke manne quin, die hen arm in arm begeleidde en die ook een der nieuwste creaties, aange past aan het costuum van haar partnor droeg. Eerst kwam de ski-kleding aan de beurt, waarbij een zwarte uitrusting opviel, niet om het zwart maar om de helrode das die er bij werd gedragen en de helgroene ve ters in de schoenen. De apotheose was de paarsrode avondkleding. Na een paarse smoking, waarvan het jasie lager sloot dan nu het geval is, kwam de paarsrode rok, waarover een paarse cape, gesloten met oud-zilveren gesp. Hoge zwarte hoed. Of zo'n modeshow zal hel pen om de doorsnee-man wat meer aandacht voor zijn kle ren te geven, betwijfelen wij. maar als het resultaat is, dat er wat meer kleur komt in de grauwe massa der mannenmode, dan ls er toch iets goeds mee bereikt! ASTRID Witte kool of savoyekool met 2 x zoveel witte. Per kg. schoongemaakte kool 10 a 12 gr. zout, (1 lepel karne melk), 2 peperkorrels of 4 jeneverbessen. De kool schoonmaken, zeer fijn schaven en met het zout (en de karnemelk) zolang kneden tot er pekel gevormd wordt. De jeneverbessen of peperkorrels er door roeren. De kool overdoen in een schoongemaakie Keulse pot, stevig aandrukken, een scho ne doek er op leggen en langs de kanten instoppen. Een plankje en een steen er op plaatsen en voor het stof een doek, bord of deksel op de pot leggen. De pot op een koele, vorstvrije plaats laten staan en na 14 dagen de kim- laag (schimmel), die zich op de pekel boven het doekje gevormd heeft, verwijderen. Steen, plankje en doek schoon wassen en weer op de zuurkool leggen. Deze be werking herhalen, wanneer dit nodig blijkt. Wanneer de groente niet onder het vocht staat, dan epn lichte zout oplossing (12 gr. zout per liter water) toevoegen tot ze onder staat. Na 6 a 8 weken is deze in maak goed. Hij kan ongeveer 7 maanden bewaard blijven. Per kg. rode kool: 10 a 12 gr. zout, 1 lepel karnemelk en 2 peperkorrels of 4 jene verbessen. De kool behandelen op de manier als in het vorige re cept beschreven. Bij het overdoen in de Keulse pot zo nu en dan een scheutje kar nemelk toevoegen. Voor het internationaal schaaktour- nooi te Barcelona van 25 t.m. 31 Octo ber hebben zeven dames ingeschreven onder wie mevr. F. Heemskerk (N.). 12 „Beste jongen", antwoordde zij, „ik rnoest eruit. Ik moest ergens heen waar echte mannen zijn, niet van die recht opgaande. wezens in smoking". „Schei uit", zei Miss Ash boos. „Veel 16 heet voor die nonsens". t Is nooit te heet", gaf Miss Tacker lerug, terwijl ze veelbetekenend Oi v-cjdc UCXVt-lJtlIlU. IJ straight knipoogde. D,an grijnsde ore.ed naar de roodharige. ^aarom noemen9 naar ze „Weet je ze haar de Vestzak-Venus vroeg zij. „Niet vanwege zo,.* afmeHngen, zoals je misschien ZP ?.enken, maar "aai" de plaats waar Ti? kaar vingers steekt". VPC) kfoeg een schok. „Noemen ze u de estzak-Venus?" vroeg ik. "o ™at zou ze' ze kortaf. j.\ niets. Ik vroeg het zo maar." Ash1J,-Pi'aat veel te veek" wendde miss n zich tot miss Tacker. „Het praten heeft me nog nooit wind eieren gelegd," zei miss Tacker. „Pape gaaien worden trouwens doorgaans oud. En dan," voegde zij er aan toe, „om *e praten heb je een goed stel hersens no dig." „Hou op,'" zei de albino. Zijn stem had iets van een doodsklok. Je kreeg er rillingen van over je rug. Straight draaide zich om en bekeek de man vol belangstelling. „Om op die dam terug te komen," zei hij. „Wat voor eer.' dam?" vroeg Butterick. „Die dam, die je over de rivier laat gooien om het, water naar deze ranch te leiden," zei Straight. „Allebei de rivieroevers behoren aan mij," zei Butterick op een toon, alsof daarmee de zaak verklaard en afgedaan was. „De lui stroomafwaarts hebben ook hun rechten." „Maar ik heb mijn dam,' zei Butte rick. „Ik heb het water nodig, dus neem ik het." „Wel eens gehoord van waterrech- ter.?" informeerde Straight. „Weet ik niet. Vergeten," zei Butte rick. „Is het wel tot u doorgedrongen, me neer Butterick, dat water of geen wa ter, leven of dood van een massa klei nere ranches stroomafwaarts bete kent?" „Een stelletje Mexicanen bedoel je," zei Butterick vol verachting. „Maar goede buren," zei Straight. „Neem de Flying H ranch eer.s, bij voorbeeld. Onze waterrechten dateren al van 1880." „En mijn waterrechten," antwoordde Butterick, „dateren van 1946. Het ver schil is alleen, dat ik geld heb. Ik heb in deze ranch meer geld gestoken dan de rest van dit hele luizige district waard is. En als het moet, komt er nog meer geld aan te pas. Als er meer wa ter is dan ik nodig heb, mogen jullie het hebben." „U trekt zich dus niets aan van wat andere mensen nodig hebben of waarop ze recht hebben?" „Nee zeker niet zolang ze zich met mijn zaken bemoeien," zei Butterick. Straight keek naar mij. Hij wachtte af wat voor houding ik in zou nemen. Per slot van rekening was ik de verant woordelijke persoon. De wijze waarop mijnheer Butterick zich gedroeg, ge tuigde van hooghartigheid en grenzen loze zelfzuchtightid. Op dat ogenblik dacht ik niet aan d'e Flying H. Mijn vader is rijk. Als de ranch verkommer de en een verliespost werd, betekende dat voor hem betrekkelijk weinig. Maar met de overige, kleinere ranchers, was het een ander geval. Hun grond' was alles wat ze hadden, en het was voor hen toch al een hele toer om de eind jes aan elkaar te knopen. Water was voor hen een levenskwestie. Er viel een stilzwijgen tussen ons en ik voelde zo wel Buttericks ogen als d;„ van Straight op mij gericht. Ik ben niet agressief van aard, maar dat was mij te grijs. „Als ik het wel heb, mijnheer Butte rick, zijn uw geldmiddelen tamelijk ruim?" vroeg ik. „Meer dan ruim". „U hebt een ranch gekocht en u hebt een duur, zij het erg lelijk huis gekocht Verder hebt u zich een kudde vee aan geschaft, plus een zwembad en nog een massa andere dingen". „Inderdaad", zei hij met een halve glimlach. „Zo", zei ik, „ik hoop, dat u zich er mee amuseert. Maar ik denk van niet". „En waarom niet, als ik vragen mag?" informeerde hij, iet of wat geamuseerd. „Omdat u een verduiveld kwaaie buurman getroffen hebt", beet ik. Zijn schouders schokten recht. Hij scheen het niet verwacht te hebben. Ik zie er doorgaans ook niet erg kwaadaar dig uit. Toen vertrok hij zijn gezicht tot een boze grijns. „Wou je me dwars zitten?" zei hij. „Precies", zei ik. „En hoe stel je voor dat te doen?" „Er bestaat zoiets als een wet", zei ik. „Daar probeer ik het eerst mee". „De wet zet ik met geld naar mijn hand", zei hij. „Kan zijn. Dat gaat meestal niet zo gemakkelijk als sommige mensen den ken. Ik voor mij heb vertrouwen in de rechtvaardigheid van onze rechters. Ik koester een grote eer bied voor de justitie. In dit land krijgt een ieder wat hem toekomt. Natuurlijk komen er ook hier fouten voor. Volmaakt is het nergens. Maar wie krom wil maken wat recht is, heeft een harde dobber in dit land. De men sen moeten hier niet veel hebben van lui, die het recht met voeten treden en er mee naar goeddunken denken te kun nen sollen, omdat ze toevallig een paar losse stuivers hebben. Ik zou het geen mens aanraden". „Afgezaagd, mijnheer Strawn, afge zaagd. Maar stel u eens voor, dat de wet mij niet tegen kan houden?" Ik wordt niet gauw boos, maar als ik boos wordt, is het meestal goed en dan ben ik gewoonlijk erg koppig. De hou ding van die man ergerde mij mateloos. Mijn vingers jeukten. „Als de wet jou niet tegenhoudt, But terick", snauwde ik, „dan zal ik een middel vinden om dat te doen". De albino schoof op zijn stoel heen en weer. Hij scheen van onder tot boven te verstijven. Zijn hand maakte een be weging naar zijn oksel, zakte toen weer, als vond hij niet hetgeen hij verwacht had te vinden. „Bij voorbeeld?" vroeg Butterick zachtzinnig. Misschien was het onverstandig van mij. Mischien gaf ik te veel toe aan mijn boosheid. Ik stond op en liet mijn ogen gaan over het huis, het zwembad, de tuin, heel dat opgedirkte product, dat vloekte met zijn omgeving. „Wie weet", zei ik. „Ik kan mijn ogen de kost geven. Dit is geen gewone ranch. Je bent niet gek, dus smijt je je geld ook niet als een gek over de balk. Je hebt dit huis met een bepaald doel gebouwd. (Wordt vervolgd) Enige stagnatie in de fruitexport is een gevolg van gebrek aan vervoers capaciteit bij de Spoorwegen. Dit te kort, dat een erfenis is uit de oorlogs jaren, doet zich niet alleen in Limburg doch ook in andere land- en tuinbouw streken van ons land gevoelen. Om aan deze behoefte aan vervoersgelegenheid zoveel mogelijk tegemoet te komen heb ben de Nederlandse Spoorwegen tijde lijk een aantal goederenwagens van de Belgische spoorwegen gehuurd. Met ingang van 15 November is be noemd tot burgemeester van Hoorn mr. B. R. Canneman. administrateur bij de Provinciale Griffie van Drente, tevens chef van het kabinet van de commissaris der Koningin in deze provincie. Zaterdagmiddag 5 November zal op het D.H.C.-terrein te Delft een voetbal, wedstrijd gespeeld worden tussen de vertegenwoordigende elftallen van de Nederlandse en de Belgische Lucht macht. De Duitser Max Wiedemann, een 37- jarige oud-marathonloper, heeft een nieuw onofficieel wereldrecord op zijn naam gebracht door 100 km. af te leggen in 8 uur 37 min. 34.6 sec. Het oude „record" stond sedert 1912 op naam van de Berlijner Brockmajp, die er destijds 10 uur en 21 sec. over deed. ZWITSAL FABRIEKEN APELDOORN Zoals bekend heeft de UCI-commis- sie, waarvan ook onze landgenoot John van Eek lid is, het parcours van Moorslede afgekeurd, waarop de Belgen in 1950 het wereldrecord op de weg wilden organiseren. Men heeft nu in studie genomen een voorstel van het Belgische blad' „Les Sports," om van dit kampioenschap op de weg nu eindelijk eens 'n echte wegwedstrijd te maken. Men heeft een parcours uitgezocht dat in Brussel begint en eindigt en waarop de renners te kampen zullen hebben met de voornaamste moeilijkheden van de Ardennen. De amateurs zouden 175, de profs 275 K.M. rijden. Ook voor dit seizoen is een ijshockev- competitie georganiseerd om de West- Europa-beker, waaraan acht ploegen deelnemen, t.w.: Racing Club de Paris, Lions de Paris, Brussel. Antwerpen, Luik, HHYC Den Haag, IJsvogels Am sterdam en de Tilburgse IJhockeyclub.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3