Vandaag waarschijnlijk Joegoslavië lid van Veiligheidsraad WAAR BLEVEN SCHATTEN VAN MUSSOLINI? OVER AFBAKENING VAN DE PATROUILLE-GEBIEDEN Een Russische school-idylle Moedig woord van een prinses ACHESON: Niet in strijd met handvest In de laatste oorlogsjaren stierven 15.000 mensen van de honger Partisanen zouden gestoken hebben ze in eigen zak Toestand in Oost-Java echter nog verre van bevredigend Tot hoofd en hart Tal van landen zullen candidatuar steunen mannen Witte mieren bedreigen Pauselijk archief WEER MOORDEN OP PLANTERS _Het weer J Mr. Van Hoogstraten over de R.T.C. Volgende maand einde der vleesdistributie? DONDERDAG 20 OCTOBER 1949 73ste JAARGANG No. 24594 Nederlands schip aan de grond Deel van A.A.T.-bataljon repatrieert Hervatting Marshall-hulp aan Indonesië? Troepen iangs Joego slavische grens Waarnemers vrije toegang Tuberculose en diphterie grepen de kans Vrouwen sterker dan Monsterproces in Milaan Ongewenste getuigen Voor rode propaganda? NIEUWE LUCHTLIJN OP DUITSLAND OVEREENSTEMMING TE BATAVIA Wonosobo ontruimd JONGSTE CIJFERS DER VAKBONDEN ,JEens warden" prevaleert boven tegenstellingen HEFFING OP KAAS DE BRAND IN CENTRALE VAN AMSTERDAM Herstel kan wei twee a drie jaar duren MYSTERIEUZE VRACHTAUTO TE BERLIJN Ondanks regen van kogels verdwenen Congress keurt Militair Hulp- program goed Geen onderhoud over vrijlating Mgr. Stepinac BUREAUX: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Ruiv Wnd. hoofdredacteur: W. Severia NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 132 per maand, t 4.55 per kwartaal. Hoewel het traditie is in Engeland, dat leden van de koninklijke fa milie zich onthouden van toe spraken, waarin specifieke sociale of Politieke problemen worden aangeroerd, heeft prinses Elizabeth het toch nood zakelijk geacht met deze traditie te bre- den door op een bijeenkomst van de vereniging voor jonge moeders het Britse volk ernstig te waarschuwen, dat de achteruitgang van de morele opvattingen, welke alom valt te con stateren, de natie in groot gevaar brengt. In het bijzonder laakte zij het hoge percentage echtscheidingen. De 22-jarige troonopvolgster toonde door dit probleem in het openbaar ter sprake te brengen moed en karakter, want over de hoofden der jonge moeders heen richtte zij zich tot het hele Britse volk en dus ook tot de society-kringen, die vaak door hun slechte voorbeeld en daarbij gesteund door de Engelse sen satiepers de gezonde opvattingen over huwelijk en moraal van het gewone Volk ondermijnen. Er-gaat immers vrijwel geen dag voorbij of een deel van de Engelse pers maakt grote ophef van het een of andere hu- tvelijksschandaal in hoge kringen. Ook vele filmsterren schijnen er reclame in te zien, als het ware aan de lopende band> huwelijken te sluiten en kort daarop weer te scheiden. Dat een lid van de koninklijke familie thans hier over openlijk zijn afkeuring heeft uit gesproken zal zekér niet nalaten diepe indruk te maken. „Er zullen altijd ongelukkige huwe lijken zijn, in het bijzonder in een tijd perk, dat oorlog en huisvestingsproble men het moeilijk maken een normaal gezinsleven te leiden", aldus de prinses. „Maar, wanneer wij om ons heen kijken en het ongeluk zien, dat in het bij zonder over kinderen is gebracht door het ontbinden van huwelijken, dan kan er geen twijfel aan bestaan, dat echtscheiding één van de ergste rampen is in onze huidige maatschappij". „Ik geloof niet, dat gij de gemeen schap een betere dienst kunt bewijzen dan door het handhaven van de Chris telijke leer, dat de verbinding tussen man en vrouw niet kan worden ver broken door moeilijkheden of onenig heid". De prinses ging dan voort: „Ik ge loof, dat er bij onze generatie een grote vrees bestaat, voor ouderwets te worden uitgemaakt. Daarom zijn men sen soms bang, hun afkeuring te kennen te geven over hetgeen zij ver keerd vinden; op die manier echter Wekken zij uiteindelijk de indruk in te stemmen met wat zij in hun hart ver afschuwen. Dit is, naar mijn mening, even verkeerd als onverdraagzaam te zijn of al te critisch". De prinses gaf tenslotte de Britse moeders de dringende raad haar kin deren christelijk bnderricht te geven en er op toe te zien, dat zij bidden en haar de Kerk gaan. De moeders bond zij op het hart het Christendom in eigen Jf.ven tot uiting te doen komen om haar Kinderen ten voorbeeld te zijn. Behartigenswaardige woorden. En heus niet alleen voor het Engelse volk. Het 300 ton metende Nederlandse schip „Sparta" is voor de kust bij Abo (Finland) aan de grond gelopen en is zinkende. De zes koppen tellende be manning is er in geslaagd veilig de kust te bereiken. Het eerste onderdeel van het A.A.T.- "ataljon van de 7 December-divisie keert de „Groote Beer", die, onvoorziene Omstandigheden voorbehouden, 24 October Jo Amsterdam wordt verwacht, huiswaarts, is de derde compagnie van dit bataljon. Een gewoonlijk betrouwbare diplomatieke zegsman heeft gisteren te Lake Success tegenover A.P. als zijn verwachting uitgesproken, dat de Assemblee dei V.N. geen acht zou slaan op het nieuwe dreigement van Rusland over „pijnlijke gevolgen" en vandaag Joegoslavië als lid van de Veiligheidsraad zou kiezen. Aan de hand van een rondvraag bij de delegaties zei hij, dat het zeker scheen, dat Joegoslavië hij de tweede of derde stemming gekozen zou worden. Een Amerikaanse zegsman zei, dat de Amerikaanse delegatie zich geen ernstige zorgen maakte over de uitslag. Joegoslavië en Tsjechoslowakije zijn de twee candidaten voor de vrijkomende zetel van de Oekraïne. De Sovjet-Unie, Engeland, Denemarken en Noorwegen hebben te kennen gegeven, de candidatuur van Tsjelhoslowakije te steunen. (Chili, waarmee Tito twee jaar geleden de diplomatieke betrekkingen verbroken heeft, zal Joegoslavië steunen). Ook Frankrijk zal zich in deze waarschijnlijk achter Joegoslavië scharen, aldus een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken. Naar aanleiding van de berichten dat de ECA deskundigen naar Indonesië zal zenden in verband met het ver lenen van ECA-hulp na de overdracht van de souvereiniteit, heeft een offi ciële woordvoerder van de ECA tegen over Aneta verklaard, dat een hervat ting van de hulpverlening afhankeli; is van een succesvolle beëindiging van de R.T.C. Indien de besprekingen in Den Haag succes blijken te hebben, zullen de deskundigen naar Indonesië vertrekken. Een Engelse woordvoerder te Lake Success heeft het bijeenroepen van een persconferentie door Vyshinsky „een ongehoorde stap" genoemd. Deze woord voerder zag in deze persconferentie, waarin Vyshinsky verkiezing van Joego slavië in strijd met de regels noemde, een poging, druk uit te oefenen op an dere delegaties. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft de bewering van zjjn Russische collega, Vyshinsky, dat verkiezing van Joegosla vië in de Veiligheidsraad niet volgens de regels zou zijn, van de hand gewezen. Hij zeide, dat de benoeming van de niet-permanente leden van de raad ge schieden moest op grond van hun bij drage aan de internationale vrede en veiligheid zowel als van geografische overwegingen. „Joegoslavië, aldus zeide Acheson, is Oost-Europees. Het is ook Slavisch en het is communistisch. Het enige wat ontbreekt is algehele over heersing door het Kremlin, en daaraan wordt in het Handvest of andere over eenkomsten niet gerefereerd als voor waarde voor lidmaatschap van de Veilig heidsraad." Ten aanzien van de Britse steun aan Tsjechoslowakije voor het lidmaatschap van de Veiligheidsraad zeide Acheson: „Men kan er verschillend over denken. Dit is geen kwestie van wereldschokkend belang." Het Joegoslavische communistische blad Borba berichtte Woensdag, dat Hon garije, Roemenië, Bulgarije en Albanië hun troepen en politiestrijdkrachten weer langs de Joegoslavische grenzen hadden opgesteld en bezig waren met het aanleggen van loopgraven, het bou wen van bunkers en het aanbrengen van draadversperringen. Ook werden bijzon derheden vermeld over beweerde Sovjet- Russische troepenbewegingen in grens gebieden van Hongarije en Roemenië. In Bulgarije, waar zich geen Russische troepen bevonden, zou evenwel het aan tal Sovjet-Russische specialisten en tech nici sinds September aanzienlijk zijn toegenomen, zo schrijft het blad. De troepen der „satellieten" aan de grenzen van Joegoslavië zouden opzettelijk met „oorlogspropaganda" bewerkt worden, aldus Borba. Maarschalk Tito's regering heeft giste ren alle landen ter wereld uitgenodigd om waarnemers te zenden teneinde te zien, wat er in Joegoslavië gebeurt. De uitnodiging werd overgebracht door Ratko Pleic, de Joegoslavische ge delegeerde bjj de Ver. Naties te Lake Success. Rusland werd niet uitgezonderd. Vijftienduizend mensen zjjn in de jaren '44 en '45 gestorven van de honger. Tachtigduizend gevallen van honger oedeem deden zich voor. Deze en vele andere cijfers zijn thans bekend gewor den door het verslag, dat de hoofdinspec teur van de Volksgezondheid dr. C. Ban ning heeft samengesteld over de laatste oorlogsjaren. Wij leren er van, dat het aantal huwelijken en geboorten tenge volge van de moeilijke omstandigheden snel daalde en het sterftecijfer onrust barend steeg. De honger vooral eiste slachtoffers. Opvallend is, dat vijf en zeventig percent van hen, die aan onder voeding zijn gestorven, mannen waren. De provincies in het Westen des lands ondervonden met hun dicht bevolkings oppervlak de weerslag van de oorlogs- nood het sterkst. Het huwelijkscijfer over 1944 was het laagste sinds het uitbreken van de tweede wereldoorlog. Men stelde een huwelijk maar liever uit tot na de oor log. Reden waarom in het tweede half jaar van 1945 een sterke stijging valt te constateren. Aanvankelijk werd er druk getrouwd. Vele jonge mannen hoopten hierdoor verlof te krijgen om naar Ne derland te gaan. Zij waren immers door de „Arbeidsinzet" gedwongen om in Duits land te werken. De Duitsers hadden dat spoedig door en in 1943 werden zij al kariger met het verlenen van verlof. De animo om te trouwen was er spoedig af. Wat nu het aantal geboorten betreft: in vergelijking met voorgaande jaren nam 't in '44 toe, maar daalde in '45. De grote steden vooral tonen een ongunstig cijfer. De hopeloze situatie was er de oorzaak van. Voldoende voedsel vond men nagenoeg niet. De kinderhygiëne liet alles te wensen over. De sterfte van kinderen beneden één jaar was in de laatste oorlogsjaren aanzienlijk hoger dan in de jaren daarvoor. De consultatie- bureaux voor zuigelingenzorg werden vriiwel niet meer bezocht. Hoog was ook het sterftecijfer onder de volwassenen. Honger, on voldoende kleding, gebrek aan ver warming, het speelde allemaal een rol. Was er per persoon in October 44 nog 1300 cal. per dag aan voed sel beschikbaar, met de maand werd dit getal kleiner tot het in Februari 1945 nog maar 340 calorieën per dag bedroeg. Een week voor de bevrij ding was er in het Westen niets meer over. Men kon nog juist voor een paar dagen ongeveer 230 calo rieën per dag distribueren. Waar zijn de fabelachtige schatten gebleven, die Mussolini bij zich had, toen "U trachtte naar Zwitserland te vluchten, doch op zijn vlucht door partisanen toerd gevangen genomen en daarna geëxecuteerd? Misschien zal deze duistere Geschiedenis tot klaarheid komen als over enkele weken in een proces te Milaan een der grootste processen in de Italiaanse geschiedenis een aantal ^-partisanen, voor het grootste deel communisten, zich zullen moeten verant woorden. Zij worden ervan beschuldigd, dat zij de schatten van Mussolini en *iin gevolg in eigen zak gestoken hebben. De openbare aanklager dr Graj heeft 'eeds een acte van beschuldiging opge steld, waarin de namen voorkomen van personen. Daartoe behoren het com munistisch lid van de Kamer van Afge vaardigden Dante Gorreri en andere «udende communisten. Walter Audisio, r,le eveneens voor de communisten zit- Ing in de Kamer heeft en die er zich up beroemt Mussolini te hebben geëxe- uteerd, is ook als verdachte genoemd, *haar komt niet als zodanig in de acte atl beschuldiging voor. Men wacht aarmee tot de Kamer zal hebben be- en of hem al dan niet de parlemen tte onschendbaarheid kan worden "Ptnomen. t*?e 35 in staat van beschuldiging ge- jSlden worden er van verdacht betrok- o P te zijn geweest bij de verdwijning Uitschakeling van gevaarlijke getui- Rl,n' d!e wfsten waar de schatten van «ssolini zijn gebleven. Sommigen van worden er van beschuldigd zich deel van de schatten te hebben oen to. Ont50®lge?d" De Italiaanse staat is van Staat 8 da' ket verdwenen geld aan de sor,„i- t,oel3elloor<le en nimmer het per- Weest elgendom van Mussolini is ge- hZ?}e*ns de openbare aanklager «eeit de schat bestaan uit twee de- it11;-.1?61 eerste deel heeft Mussolini ontvangen van Guigo Buffa- zo„ o ,uidl' een der ministers van de en. Salo-republiek. Na een onderzoek anl vier jaren is gebleken dat het En i0 eel heeft bestaan uit 66 kg «oud (voor het merendeel verkregen Wei:- omsmelting van trouwringen de Italiaanse vrouwen gedurende sta ,Veldtocht in Abessinië aan de tat hebben geschonken), 1150 pond r"ng, 2.030.000 Zwitserse francs, 1 millioen Spaanse pesetas, 160.000 Franse francs en grote bedragen in andere vreemde valuta. Het tweede deel van de schat zou hebben bestaan uit 600 sovereigns, 2000 pond sterling, 3.398.000 Franse francs, 525.928 Zwitserse francs en 21.179 Italiaanse gouden Marengos. Er is volgens de openbare aanklager voorts nog sprake van een tweede schat die zoek is. Men is tot die slotsom geko men omdat gebleken is dat verscheidene personen van de groep die met Musso lini naar Zwitserland trachtte uit te wij ken werden aangetroffen in het bezit van grote sommen geld. Hoewel men de omvang van die tweede schat niet bij benadering kan vaststellen, moet die zeer groot geweest zijn, want alleen al de echtgenote van de fascistische minis ter Ruggero Romano werd aangetroffen in het bezit van 63.000 dollar, 17.000 Zwitserse francs 15.734.000 Franse francs, 1.166.000 lire en 1350 goudstukken. Ook weet men nog steeds niet waar het juwelenkistje van Clara Petacci, de maitresse van de Duce, is gebleven. Men weet alleen dat twee partisanen, Carlo Ceresoli en Romeo Tereni, werden be trapt op het bezit van ringen met 16 ka raats diamanten, die naar verluidt aan mej. Petacci hebben toebehoord. Uit verschillende aanwijzingen is wel komen vast te staan dat geld, goud en andere waardevolle zaken zijn verdwe nen nadat de vluchtende groep door partisanen is geliquideerd. Een arme boer, Angelo Foglia, die bij de executie van Mussolini tegenwoordig is geweest kocht enkele maanden na de dood van de Duce een boerderij, een bioscoop en een mijn. Volgens de acte van beschul diging heeft Foglia zijn plotselinge rijk dom verkregen uit de verdwenen schat ten. De openbare aanklager wil trachten te bewijzen dat twee partisanenleiders Luigi Canali, die bekend heeft ge staan als „de zwarte kapitein" en Giu- seppina Tuissi bijgenaamd „Gianna" zijn doodgeschoten door communistische leden van de partisanenbrigade „Gari baldi", omdat zij hadden geweigerd de enorme buit op een vrachtauto te ver voeren. Canali zou op 7 Mei 1945 door de jeugdige partisaan Dionisio Gamba- ruto zijn gearresteerd en doodgeschoten op last van de communistische partisa- nenleider Pictro Vergani (kapitein Fa- bio). Het lijk van Canali is nimmer ge vonden. De openbare aanklager beweert verder dat Giuseppina Tuissi op 22 Juni 1945 is vermoord en dat haar lijk later drijvend werd gevonden in het meer van Cemobbio met een schotwond in de nek De communist Maurizio Bemarsconi wordt er van beschuldigd haar te heb ben vermoord. Vijf vrienden van Canali en mej. Tuissi zouden ook uit de weg zijn ge ruimd omdat zij te veel wisten. De communisten beweren echter dat Canali en mej. Tuissi om andere rede nen door de Garibaldibrigade uit de weg zijn geruimd. De communistische partij heeft officieel laten weten dat zij formeel ter dood zijn veroordeeld, omdat zij de partisanen hadden willen verraden, toen zij zich in fascistische gevangenschap bevonden. Het doodvon nis zou later zijn vernietigd, nadat bewezen was, dat zij geen verraad had den gepleegd. De vonnissen zouden toen echter bij vergissing reeds zijn voltrok ken. Zolang naar de schatten werd ge zocht hebben de politieke tegenstan ders van de communisten beweerd, dat de communisten de enorme sommen hebben gebruikt om in geheel Italië communistische afdelingsbureaux op te richten en kranten te stichten. De com munisten hebben dergelijke beschuldi gingen steeds verontwaardigd van de hand gewezen. Verder hebben niet-communistische partisanen beweerd dat Audisio, die twee jaren geleden door de communis ten naar voren werd geschoven als de man die Mussolini zou hebben geëxe cuteerd, die daad in het geheel niet heeft verricht. Ex-fascisten hebben ge meend niet achter te mogen blijven en hebben geëist dat Audisio zal worden vervolgd, omdat hij Mussolini onrecht matig zou hebben terechtgesteld. Bijna elke Italiaanse krant heeft haar lezers al „het enige ware" verhaal over de bij het plaatsje Dongo spoorloos verdwenen schatten opgedist. Vreemd genoeg wijken al die verhalen op essen tiële punten ver van elkaar af. De regering hoopt nu dat het ko mende proces in Milaan klaarheid zal brengen. De geallieerde voedselregen kwam precies op tijd. Op 15 Mei constateerde men al een aanmerkelijke daling in het aantal sterfgevallen aan ondervoeding. Die daling zette zich voort. In Augustus 1945 was er van ondervoeding geen sprake meer. Vijftienduizend mensen stierven in het westen, waar ongeveer vier tot vijf mil lioen mensen wonen, tengevolge van de honger. Tachtigduizend gevallen van hongeroedeem deden zich voor. In Fe bruari en Maart 1945 stierven de meeste mensen. In de kleine steden steeg het sterftecijfer bijna in dezelfde verhouding als in de grote steden. Merkwaardig is het, dat er meer man nen dan vrouwen stierven, terwijl het toch de vrouwen waren, die het zwaarste werk moesten verzetten. Zij gingen er op uit om voedsel te halen en verrichtten wonderen in deze tijd. In alle leeftijds groepen komt de hoge mannensterfte in die dagen voor. In de leeftijdsgroepen van 5 tot 35 jaar was een geringere sterfte. Het percentage voor kinderen was vrij hoog. Tuberculose vooral kreeg nu haar kans. De totale sterfte aan t.b.c. nam snel toe en bereikte in '44 en '45 haar hoogtepunt. Het aantal gevallen van typhus en vooral van diphterie wees ook op een ernstige verzwakking van de weerstand. In 1944 rapporteerde men liefst 60400 gevallen, waarvan 2519 met dodelijke afloop. Zo is het beeld, dat de cijfers ons ver schaffen. Een triest beeld van een trieste tijd. Hun verschijnen roept geen aange name herinneringen tyakker. Technici van het Vaticaan zijn gis teren gealarmeerd om de strijd aan te binden tegen een leger witte mieren, die druk bezig zijn zich door muren en plafonds een weg te vreten naar het Pauselijke archief. Dignitarissen van het Vaticaan deelden mede, dat twee colonnes van deze insecten, af komstig uit de wijk Monteverde, waar verschillende ondermijnde huizen wa ren ingestort, door de muren van het Vaticaan waren gedrongen. De spits van de eerste colonne ontdekte men in het vertrek van kardinaal Angelo Mercati, de Pauselijke bibliothecaris en archivaris. De mieren hadden reeds enkele boe ken en documenten verslonden, een statiegewaad van de kardinaal tot grjjze poeder verwerkt en een zware eiken balk zozeer aangetast, dat hij op het punt stond het te hegeven op een plaats juist boven het bed van de kardinaal. De tweede colonne werd ontdekt in de zes voet dikke muur van de Cortile del Pallagallo (papegaaien-hof) „oprukkend" naar het geheime archief van het Vati caanse staatssecretariaat. Ofschoon het moeilijk zou zijn de mie ren te verdelgen door de dikte van de muren, hoopte men dat de indringers spoedig vernietigd zouden zijn, zo ver klaarden autoriteiten ten Vaticane. De Zwitserse schildwachten bij de klokkenboog aan de Zuidzijde van de Sint Pieter hebben intussen gerappor teerd een nieuwe zwerm gezien te heb ben. Het ligt in de bedoeling van de K.L.M. binnenkort een nieuwe luchtlijn op Duitsland te openen, waarbij gevlo gen zal worden met Convair-machines. De route wordt AmsterdamDüsseldorf NeurenbergMünchen. Zodra de nieuwe lijn wordt geopend zal op de lijn AmsterdamWenen München als tussenlandingsplaats komen te vervallen. In de grote ten- tentoonstellinghal van het Arnhemse Openluchtmuseum wordt tot 1 No vember een bijzon dere expositie ge houden. Men vindt er, gerangschikt over verschillende vitrines, een col lectie nationale cof- tuums, welke W oensdagmiddag aan H. K. H. Prin ses Wilhelmina is aangeboden. Reeds een keer is dit al geschied. Het was in 1898 bij Haar troonsb estijging. Door de oorlog zijn de costuums verlo ren gegaan en een comité heeft zich daarna beijverd een nieuwe collectie bij een te brengen. Eigenlijk wilde men die aanbieden bij het vijftigjarig re geringsjubileum, het moest echter tot Woensdagmid dag duren voor de plechtigheid kon geschieden. Eerst defileerden tiental len mannen en vrouwen uit alle hoeken van ons land voorbij de Prinses. Gisteren zijn de Nederlandse en republikeinse afgevaardigden tot overeenstemming gekomen over een plan van de UNCI voor de verdeling van de voormalige republikeinse ge bieden op Centraal Java in zones voor het handhaven van de orde, totdat een regeling voor geheel In donesië bereikt zal zijn, aldus is of ficieel te Batavia bekend gemaakt, meldt A.P. Uit een communiqué van de U.N.C.I. betreffende de gisteren ge houden vergadering van de centrale gemengde commissie blijkt, dat be sloten is de regentschappen Pono- rogo, Patjitan en Wonogiri, de dis tricten Muntiian en Salam, alsmede de regentschappen Poerworedjo en Wonosobo ais patrouillegebieden aan de T.N.I. toe te wijzen. Het regent schap Temanggun, met uitzondering Bij een overval op de onderneming Tjimatis nabij Tjiandjur is de em ployé H. van Schuylenburgh gedood en zijn collega Vermeulen ernstig gewond. Zwaar gewond wist de laat ste een militaire post te waarschu wen Een nader onderzoek heeft uit gewezen, dat de overval is gepleegd door de eigen ondernemingswacht van de. onderneming. Uit Medan wordt gemeld, dat twee planters van d'e thee-ondememing Si- damanik van de H. V. A. nabij Siantar door een bende zijn overvallen en ver moord. De beide employé's, de heren P. W. van Dort en A. J. Noteboom, waren met twee ondernemingswachters de tuinen ingegaan en vielen in de nabij heid van het emplacement in een hin derlaag. Woensdag is te Medan aangekomen de administrateur van de rubber onderneming Marbau Zuid, de heer Ch. A. Kleingeld, die 10 Juli werd ontvoerd Zijn collega Engelkamp is, blijkens een opgave van de republi keinse autoriteiten, inmiddels overle den. Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met vooral in de kustprovincies enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige en in de kust gebieden tijdelijk harde Zuid-Wes telijke wind. Zen: 7.14—17.34. Maan: 6.29—17.17. Serge kwam thuis, gooi de zijn schooltas in een hoek en zei: „Het zijn geen kerels, je hebt tegenwoor dig eenvoudig geen kerels meer in de scholen!" „Hoe bedoel je dat, mijn jongen?" vroeg Misja „jullie zijn toch allemaal nog kwajongens, die waar schijnlijk niet krachtig genoeg worden aange pakt." „Nee, ik bedoel "de lera ren," zei Serge. „Heb je niet gezien, dat ik giste ren een lang opstel heo geschreven? Ik heb tien bladzijden vol geschreven over het kapitalisme." „Ja," zuchtte Misja, „dat zijn deze nieuwe dingen. Heb je er wat van te rechtgebracht?" „Tien bladzijden," riep Serge, „en Pjotr Wasil jitsj heeft het in de klas voorgelezen." „Aha," zei Misja opge togen, „Pjotr Wasiljitsj is een goede schoolmeester, ik heb zelf nog bij hem in de klas gezeten." „Hij is geen kerel," vond Serge. „Hij las mijn opstel voor en liet er geen draad aan heel „Pjotr Wasiljitsj was al tijd een strenge onderwij zer," zei Misja. „Het opstel was onlo gisch en dom," zei hij. „De stijl onmogelijk, kortom,, het was het slechtste op stel, dat hij ooit onder ogen had gekregen. Hij vond. dat ik een pak slaag verdiende „Heeft hij je een pak slaag gegeven?" infor meerde Misja belangstel lend. „Het zou inderdaad het verstandigste zijn wat hij had kunnen doen." Serge grijnsde verachte lijk. „Hij heeft me niet aan geraakt. Want ik zei, dat ik het opstel had overge schreven. Het is een rede van de partij-secretaris!" „Lieve hemel!" riep Misja uit. „En wat zei Pjotr Wasiljitsj toen?" „Hij werd zo rood als een biet in een plas bloed. En toen werd hij doods bleek. Hij stotterde en zei, dat hij het niet zo kwaad bedoeld had, het opstel was in uitstekende stijl geschreven, in een heel moderne en zelfs vooruit strevende stijl. Wij heb ben Pjotr Wasiljitsj nu helemaal in handen en morgen gaan we voetbal len!" Maar de volgende dag kwam Serge verdrietig naar huis, gooide weer zijn schooltas in een hoek en wreef zijn rug. „Wat is er gebeurd?" vroeg Misja, „is Pjotr Wasiljitsj toch nog een kerel geworden?" Serge schoof op zijn stoel heen en weer. „Vanmorgen, toen hij in de klas kwam, begon hij dadelijk over mijn opstel. Hij noemde het een schan delijk stuk en gaf mij een pak ransel." Misja was verbaasd en ontsteld. „Om 's hemels wil, is de man gek geworden?" „Neen." riep Serge vol bitterheid, „maar de par tij-secretaris is afgezet!" van de districten Muntiian en Salam, werden aan de Nederlandse troepen als patrouillegebieden toegewezen. Zonder vooruit te lopen op een defi nitieve beslissing ten aanzien van de districten Parakan en Tjandiroto zal hier voorlopig het „standfast" ge handhaafd blijven, overeenstemmend met de status en sterkte van de troe pen van beide zijden op 19 October. Met betrekking tot de rest van de residenties Madiun en Surakarta, het re gentschap Kebumen en het gehele ge bied, onder jurisdictie van de plaatse lijke gemengde commissie te Purwokerto vallend, kwamen partijen overeen de patrouillegang te coördineren, totdat ten aanzien van deze gebieden verdere overeenkomsten zijn getroffen. Teneinde een gecoördineerde patrouillegang te vergemakkelijken, zullen partijen hun troepen meer geconcentreerde stand plaatsen geven. De centrale gemengde commissie be sprak tevens de situatie in Oost-Java. De republikeinse vertegenwoordiger stelde vast, dat, ofschoon de uitvoering van de order staakt het vuren in Oost- Java en in het bijzonder in het gebied van Surabaja verre van bevredigend is, er geen reden is tot onnodig pessimisme. Hij zei, dat hij goede hoop had, da* de situatie zou opklaren, niet alleen opklaren in de geest van staakt het vuren, doch ook in de geest van staakt de vijande lijkheden. Hij verzocht, dat de Neder landse autoriteiten daartoe de volgende maatregelen zouden treffen: a. Onmiddellijke vrijlating van alle gevangenen en burgerambtenaren, die na 10 Augustus zijn aangehouden; b. De teruggave van alle wapens, die sindsdien in beslag zijn genomen. c. Geen arrestaties of ontwapening zonder voorafgaand overleg met de plaatselijke gemengde commissies of zonder overeenkomst tussen de comman danten van beide partijen. De Nederlandse vertegenwoordiger gaf toe, dat de toestand in Oost-Java verre van bevredigend is. Hij her innerde er aan, dat de Nederlandse delegatie reeds dikwijls uiteengezet heeft, dat bepaalde aspecten reden tot bezorgdheid gaven. Deze aspecten die nen echter niet overdreven te worden. Hij meende, dat partijen dienen te trachten met goodwill en in geest van samenwerking een oplossing te vinden. Het Nederlandse standpunt is, dat ar restaties, die na 10 Augustus verricht werden, zijn geschied in overeenstem ming met de overeenkomst tot staken der vijandelijkheden. Hij wilde ech ter 't republikeinse verzoek ter overwe ging voorleggen aan de regering van Indonesië. Hij nam aan, dat in ieder geval de voorgestelde maatregelen op basis van wederkerigheid worden toe gepast en hoopte binnen één week de houding van zijn regering te kunnen bekend maken. Dinsdagavond hebben Nederlandse troepen Wonosobo in Midden-Java ont ruimd. Een half uur na het vertrek van het laatste Nederlandse convooi kwam de T.N.I. te voet binnen. De overdracht geschiedde zonder incidenten. De Neder landse bestuursadviseur, vergezeld van twee militaire waarnemers van de UNCI, blijft twee dagen in de stad voor de overdracht van civiele aangelegenheden. Drie doden vielen, toen een Neder landse patrouille, die in Zuid-Borneo in een prauw stroomopwaarts op de Baritorivier voeren, uit een hinderlaag beschoten werden. Een militair van het K.N.I.L. werd dodelijk getroffen, twee anderen verdronken na het omslaan van de boot. Een opsporingsactie is ingezet. (Van onze Haagse redacteur) Volgens recente gegevens van het C.B.S. was het ledental van de K.A.B. op 1 Juli j.l. gestegen tot ruim 288.000. Het N.V.V. staat in de rij van vakorga nisaties nog altijd bovenaan met bijna 375.000 leden. Na de K.A.B. volgt dan de Eenheidsvakcentrale, rond 165.000 leden tellende en op de vierde plaats komt het C.N.V. met ruim 151.000 leden. Te piekeren over wat men had kun- i nen doen, is het slechtste wat men I doen kan. Bij zijn aankomst te Batavia heeft de staatssecretaris voor Economische Zaken, mr. Van Hoogstraten, tegenover Aneta verklaard: „Hoewel nog vele moeilijkheden dienen te worden over wonnen, is men te Den Haag naar mijn indruk thans aangeland in het stadi um, waarbij men van beide zijden de overtuiging heeft, dat men op korte ter mijn het eens zal kunnen worden over de belangrijkste vraagstukken. Thans is men ter R.T.C. een faze ingetreden, waarin het „eens worden" prevaleert boven „tegenstellingen". Naar het A.N.P. verneemt bestaat het plan, zeer binnenkort de distributie van vlees op te heffen. De opheffing houdt tan nauwste verband met de situatie van de rundvee- en vooral ook met die van de varkensstapel, en indien men inge wijden geloven mag, is deze situatie thans zodanig, dat naar alle waarschijn lijkheid de vleesdistributie per 1 Novem ber of per 15 November zal eindigen. Vooral uit bedrijfskringen is op be ëindiging van de distributie sterk aange drongen. Uitvoerige discussies zijn over dit punt in de laatste dagen met over heidsinstanties gevoerd. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten op korte termijn een regeling ten uit voer te brengen, waarbij kaasfabrikan ten en boerenkaasproducenten ver plicht worden een heffing te betalen van 35 ct. per kilo voor de kaas, die zij na 22 October zullen produceren. Het bedrijfsschap voor zuivel is met de uit voering van deze regeling belast. De maatregel is genomen tot herstel van de prijsverhoudingen. Overigens is ook deze maatregel voorlopig. Hij zal met het ingaan van de wintermelkperiode plaats maken voor een regeling, die het bedrijfsschap voor zuivel thans voorbereidt De on derlinge prijsverhoudingen van melk en zuivelproducten zijn in de laatste tijd zo gewijzigd, dat men wel moest ingrijpen, wilde de voorziening van consumptiemelk niet langer in moei lijkheden blijven. De heffing, zoals zij thans is vastgesteld, betekent een eer ste maatregel tot verbetering van de toestand. (Van onze Haagse redactie) Van zeer deskundige zijde vernemen wij nog omtrent de brand in de electri- citeitscentrale te Amsterdam, dat de reparatie van de transformator, waarin kortsluiting heeft plaats gevonden, wel twee tot drie jaar in beslag kan nemen. De door de directeur van de centrale genoemde termijn van een jaar mag dus wel als optimistisch gekenschetst worden. Het ontstane defect schijnt zeer intens te zijn. De centrale te Velsen, die door een 150.000 voltlijn met Amsterdam is ver bonden vroeger bestond hier een 50.000 volt-verbinding zal gedurende deze tijd als aanvullende energiebron optreden. Men maakt hier dus reeds gebruik van de voordelen, die het elec- trisch koppelnet, dat in 1952 over ge heel ons land gespannen zal zijn, biedt Britse, Franse, Amerikaanse, Russi sche en Duitse politie was te Berl-jn Woensdag doende met naspeuringen naar een „spookauto", een vijftien tons vrachtauto met twee aanhangwagens, die, ondanks een regen van kogels na een achtervolging over een afstand van ongeveer tien kilometer door de straten van Berlijn spoorloos verdween De achtervolging begon in de vroege och tenduren, toen de truck met grote snel heid een aantal verkeerslichten op de Kaiserdamm in de Britse sector voor bijreed. Twee Duitse politieauto's probeer den de truck tot stilstand te doen ko men, doch deze slaagde er in de bui tenwijken van de stad te bereiken. De truck passeerde de geallieerde ~n Duitse posten bij Hamelin ondanks de beschieting door Amerikaanse en Duitse politie en vervolgens de Rus sische post een mijl verderop, waar de Sovjet-Russische wachten ook het vuur op hem openden. Nader werd medegedeeld, dat de truck niet gesig naleerd is by de controlepost va» Helmstedt, zodat men aanneemt, dat zy ergens de Sovjetzöne ingereden is. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft Woensdagavond de toewij zing van 1.314 millioen dollar voor de bewapening van West-Europa en zes andere landen, in het kader van presi dent Truman's program ter verstrekking van „wapens aan bondgenoten", defini tief goedgekeurd. Later hechtte ook de Senaat zjjn goed keuring aan het wetsontwerp, dat thans ter tekening naar president Truman gaat Het Joegoslavische persbureau Tan- joeg ontkende gisteren officieel, dat Ca vendish Cannon, de Amerikaanse am bassadeur in Belgrado, zich met Tito in verbinding heeft gesteld over eventuele vrijlating van Mgr. Stepinac. Berichten daarover noemde het agentschap op of ficieel gezag „volkomen vals en gefan taseerd."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1