Duitsland missieland geworden VERORDENING WINKELSLUITING BLIJFT GEHANDHAAFD Jan van der Pigge Honderdduizend jongeren zonder vaste woonplaats '4 Nijpend tekort aan priesters si De raad houdt voorstel aan tot overeenkomst met Stichting Het Huis van Looy TROÜW-AUTO s MOLTON DEKENS HET SLOT HAERLEM TE HEEMSKERK REEDS IN DE 14e EEUW EEN PUINHOOP Over de heer Simon van Haerlem Schipper verdronken AGENDA Aanbieding gedenkramen Hoe spelen de R.K. clubs? TAXI? BEL 13000 K SS Si DONDERDAG 20 OCTOBER 194» PAGINA 2 GEMEENTERAAD HAARLEM VEEL WOORDEN ROND EEN PSYCHOLOOG Burgerlijke Stand uitsluitend eerste klas 6-persoons, bij BOUCKAERT ZN., Rozenstraat 7-9 Gevestigd sinds 1910 Winkelsluiting „Het Huis van Loov" vaar uiiiv^aUiii Overige punten Cri de coeur Gr. Houtstraat 81 Groot en sterk slot Schip zonk plotseling m de Ringvaart H.O.V.-LEDENCONCERT Lélia Gousseau als soliste Pluimveevereniging Keuring nieuwe films 2de Chopin-avond Theo v. d. Pas Salzburger Marionetten theater Met „Willem Ruys" naar huis Niet 1, maar 10 November Gouden huwelijksfeest LEERBOEK TAFELZEIL PLASTICS Uitspraak rechtbank HEEMSTEDE BLOEMENDAAL Spreekuur ZANDVOORT Jubileum Politiesport Kosteloze inenting NIEUW-VENNEP JBM Torveelver. „Ons Genoegen" HAARLEMMERMEER Geen visserslatijn Wielryden op trottoirs Gevonden en verloren Beurs van Amsterdam Beurs van New York De op het eerste gezicht vrij eenvou dige agenda, die de Haarlemse ge meenteraad gistermiddag kreeg te be handelen, liet het niet aanzien, dat enkele punten aanleiding waren tot een uitvoerige discussie. Dat waren vooral de benoeming van een schoolpsycho loog, het voorstel met betrekking tot de winkelsluiting en tenslotte „Het Huis van Looy". Maar eer het zover was, werd mevrouw Von EekThiel (Arb.), die bij de vorige raadsverga dering, toen de raad, in zijn nieuwe samenstelling bijeen kwam, niet aan wezig kon zijn, als raadslid beëedigd De benoeming van een schoolpsycho loog in de persoon van de heer H. G. Bos te 's-Gravenhage was eigenlijk al in kannen en kruiken, toen B. en W. er op attent werden gemaakt, dat de raad hierover te beslissen had. Aldus deelde wethouder GELUK mede tij dens de discussie die omtrent de be noeming ontstond. Maar verschillende raadsleden wilden er niet direct aan en het was allereerst de heer SPEK (A.R.), die er op wees, dat het college in het geheel geen toelichting gegeven had op deze voordracht en die tevens de vraag stelde, waarom de heer Bos als de enig aangewezen persoon voor gedragen was Mevrouw SCHELTEMA (V.V.D.) sloot zich daar volledig bij aan en had ook enkele aanmerkingen op de vorm van aanstelling. Zij zag liever, dat de schoolpsycholoog voorlopig op arbeids contract werd aangesteld en niet direct in vaste dienst van de gemeente kwam. Zij verzocht B. en W. tenslotte de. voor dracht terug te nemen en later een nieuwe in te dienen met meer personen of minstens met een uitvoerige toelich ting op de heer Bos. Mej. BOLSIUS (K.V.P.) onderstreepte nog eens met nadruk hetgeen tevoren was gezegd en vroeg zich af, waarom deze kwestie niet eerst in de commis sie van onderwijs was gebracht. Ook zij drong er op aan, dat de voordracht zou worden aangehouden. In antwoord op al hetgeen naar vo ren was gebracht, schetste wethouder GELUK de voorgeschiedenis van deze benoeming en wees hij op de moeilijk heden, die overwonnen moesten wor den. Op een desbetreffend verzoek bracht prof. Langeveld van het Psy chologisch Instituut een rapport uit over de werkzaamheden, die. een pae- dagoog-psycholoog te wachten zouden staan en adviseerde hij voor deze func tie de heer Bos, die hij van harte kon aanbevelen. Ten aanzien van de opmer king dat de schoolpsycholoog na 1 No vember 1952. in gemeentedienst zijnde, ook een particuliere practijk zou kun nen uitoefenen, zeide de wethouder, dat dan weliswaar een uitzondering ge maakt zou worden op d'e normale gang van zaken, maar dat hier van een nood zaak gesproken kon worden, daar de psycholoog dan het gehele maatschap pelijk terrein kon overzien. Zowel mevrouw Scheltema als mej. Bolsius waren niet tevreden gesteld, ook niet toen wethouder Geluk mede deelde, dat er bij eventueel afwijzen van de benoeming grote moeilijkheden zouden ontstaan. De heer Bos had na melijk reeds zijn ontslag genomen bij prof. Langeveld om met ingang van 1 November in dienst te treden bij de gemeente Haarlem. Alle discussies werden tenslotte af gesloten met de stemming over een voorstel van mej. Bolsius om de voordracht aan te houden tot er meer gegevens zouden zijn over de heer Bos en eventueel over andere solli citanten. Het voorstel werd door de raad aangenomen met 19 tegen 16 stemmen, waarmede de schoolpsy choloog dus verschoven werd tot la ter datum De benoeming van een lid en een plaatsvervangend lid in het bestuur van l.et strandschap Zandvoort leverde al leen een formele opmerking op van de heer HOOIJ (K.V.P.), die gaarne gezien had, dat in plaats van twee gemeente ambtenaren twee leden uit de raad be noemd waren. Het bestuurslidmaat schap van mr. Th. A. Wesstra en de heer H. Meeusens werd overigens door de raad gecontinueerd. Goedgekeurd werd vervolgens het aangaan van een lening van f 1.000.000 door de gemeente, terwijl de raad zich eveneens behoudens een enkele op merking van de heer VOOREN (C.P.N.) accoord verklaarde met de jaar stukken over 1948 van de woningbouw- verenigingen Spaarnoog, Onder Dak, ONDERTROUWD: W. Haerri en C. F. Minsart, J. W M. van der Steen en E. M. van Maris, J. Sijm en C. J. J. Bouman. B. J. Steeman en A. W. Mes, P. T. van Eek en M. D. H. Jacometti, P. L. A. L Hofmans en M. H. Steffens, J. C. Heldoom en H. Schuiling, J. A. te Vries en E. C. Aerts, J. J. van Al phen en M. J. Dierge, E van Ravens- berg en M. A. van Kessel, A. J. Piers en B. Teeuwen, F. A. Geerlings en T. Ko ning, C. van Beek en E. Wijers, F. J. van Tongeren en J. J. Stuurop, C. J. Schwithal en C. M. Blok, H. Kuvener en D. G. Martin. li. Kiel en J. Huizin- ga, J. de Waal Sïalefijt en A. Bijnagte, W. Telkamp en J. Brouwer, C. A. Roba- nus Maandag en M. Nieuwenhuis, ,T. Besseling en E. Gerrits, J. Eelman en S. M. Edel, J. de Peuter en H. A. H. Geluk, A. M. Mouthaan en D. Vrielink. GETROUWD: W. J. de Lucht en J. A. E. T. Blom, A. P. van Zeist en A. de Keizer, J. A. M. J. van der Zant en M. J. Maas, F. Halderman en M. A. G. van Assema. P. A. de Vries en J. M. Chris- tiaans. B. J. c.e Jager en T. Riksman, C. J. M. van oe Vliet en M. J. M. H. van Tongeren, W. F. J. Laarhoven en J. E. de Doelder, A. Vergers en J. A. Murk C. D. Leevendig en A. Stouten, J. Zeijlemaker en C. C. van den Engh, W. F. Pel en E. P. Hom, W. Oukes en C. Dekker, A. A. Bogers en A. Jansma, H. de Ruiter en M. Rijlaarsdam. GEBOREN: R. VerlaatErkelens. z; C. J. M. CramerHoreman, d; B. j. J. M Vloemansvan der Biezen, c'; T. J. KaestnerMelchior, R. de Jong van der Veen, d. OVERLEDEN: C. Pels, 70 j., Engelsz- straat; P. J. Rademaker. 52 j., Sperwer straat. (Adv.> Luctor e* Emerge, Sint Bevo en Voor uitgang. De voorlopige vaststelling van de ba lans en de verlies- en winstrekening over 1948 van de Keuringsdienst van Waren werd zonder meer met de ha- merklap van de voorzitter bezegeld. De tongen kwamen weer goed los bij het voorstel om de verordening be treffende de winkelsluiting in die zin te wijzigen, dat sluiting voor de bran ches kantoorboekhandelaren en schoen- winkeliers niet verplicht zou zijn op Dinsdagmiddag. De heer SPEK (AJU meende uit de verschillende gegevens op te moeten maken, dat er onder de betrokken kan toorboekhandelaren geen meerderheid te vinden was, die zich uitsprak vóór wijziging van de verordening. De werk nemers in die branche hadden zich in dezelfde zin geuit Een en ander achtte hij niet van toepassing op de schoen winkeliers, want daar was wel een grote meerderheid voor wijziging. De hoer HOOIJ (K.V.P.) zag daaren tegen wél een meerderheid onder de eerste groep, die zich voor wijziging uitsprak. Hij betoogde overigens, dat het niet ging om de arbeidstijd, want die wordt geregeld door de Arbeids wet. Als een winkelier zijn zaak een middag sluit, kan hij gerust zijn perso neel laten werken en het een andere, middag vrijaf geven. Hij wees er ten slotte nog op, dat de Federatie, de Mid denstandscentrale en de Kamer van Koophandel hadden ingestemd met het voorstel en hij zou het vreemd vinden, als de raad daartegenin ging. Spreker verklaarde zich dan ook vóór het voorstel tot wijziging. De heer JANSEN (Arb.) gewaagde van het achteruit zetten van de. klok en betreurde het, dat dan het grote goed van een vrije middag verloren zou gaan. Naar zijn mening was het ook onverstandig voor de schoenwinkeliers een andere regeling te treffen, daar dan andere groepen ongetwijfeld zou den volgen. Zjjn partijgenoot VOOGD tenslotte kwam met veel cijfermateriaal en meende, dat zeker de groep kantoor boekhandelaren te klein was, om een beslissende meerderheid op te brengen. Wethouder HAPPé ging uitvoerig in op de strekking van de winkelslui tingswet en betoogde onder meer, dat een grotere meerderheid nodig is voor de binding van een verordening dan voor de invoering daarvan. Hij achtte wel degelijk een goede meerderheid aanwezig bij beide groepen, die wijzi ging van de bestaande verordening billijkte. Uitvoerig gingen verschillende raadsleden op deze kwestie nog door en na re- en dupliek kwam het voor stel van B. en W. in stemming. Met 19 tegen 17 stemmen werd het ver worpen. De beide groepen, die by deze kwestie betrokken zijn, zullen ook in het vervolg dus hun winkels op Dinsdagmiddag moeten sluiten. Het voorstel om met de Stichting .,Het Huis van Looy" een overeenkomst aan te gaan. waarbij deze stichting verschil lende tekeningen, schilderyen, ma nuscripten en brieven van Jac. van Looy aan de gemeente in bruikleen afstaat ter plaatsing in het museum-Van Looy stuitte nogal op bezwaren van mr. Schreurs (K.V.P.J. Deze vond het on juist, dat volgens de overeenkomst de gemeente niet alleen onderhoud, ver zekering enz. van die stukken voor haar rekening zou moeten nemen, maar ook eventuele restauratie. Volgens spreker moest dit ten laste komen van de eige nares. Zijn tweede bezwaar was meer juri disch en kwam hierop neer, dat, wan neer de stichting de schilderijen e.d verkoopt, de koper niet de verplichting overneemt ten opzichte van de gemeen te Haarlem. Zo zou deze overeenkomst de gemeente wel eens duur te staan kunnen komen. Mr. Schreurs verzocht dan ook het voorstel aan te houden, een en ander nader te bezien en de redactie van de vereenkomst gelukkiger te for muleren. Wethouder Geluk zeide daarop dat grote maten, vanaf f 4.30 GED. OUDE GRACHT 108—110 WONINGINRICHTING - TEL. 17165 (Adv.) deze kwestie by de besprekingen reeds uitvoerig bekeken was. Wellicht zou enige reserve in acht genomen worden, wanneer de gemeente met een particu lier te doen had. Doch hier gold het eert stichting, die een dienende functie heeft ten opzichte van de gemeenschap. Spre ker was dan ook van mening, dat het op de weg van de gemeente ligt te zor gen, dat de stukken in een goede staat blijven. Bovendien is in de overeenkomst vastgelegd, dat beide partijen het recht tot opzeggen hebben met een termijn van één maand. De heer Proper ging daarna nog wat dieper in op het betoog van mr. Schreurs en toen deze laatste opmerkte, dat die opzeggingstermijn wat kort uitgevallen was en hij zijn voorstel tot aanhouden handhaafde, verklaarde wethouder Geluk zich daarmee accoord. De kwestie was toen nog niet van de baan. Naar aanlei ding van het verzoek van B. en W. aan de raad een bedrag van f 9700. ter beschikking te stellen voor de ex ploitatie van „Het Huis van Looy" over 1949 had mevrouw Scheltema enkele critische opmerkingen over de balans van inkomsten en uitgaven. Zy tikte het college op de vingers in allen geoaoede overigens en wees er op, dat beslis singen pas in de raad kunnen vallen Dit naar aanleiding van een post, uit getrokken voor een costuumkast. De aimetingen daarvan deden wel vermot- den, dat die kast bestemd was voor de collecte van Cruys Voorbergh (Dat de concierge er zijn pakken in weg moest hangen, kon zij zich tenminste moeilijk indenken!). De raad weet van dat alles echter niets, zo betoogde zy. Tenslotte vroeg zy rich af, of met de bode. be waarder en concierge een en dezelfde persoon bedoeld werd of dat die inder daad drie onderscheidene figuren waren. De heer Loerakker (K.V.P.) informeer de daarna naar de kosten, die een er. ander met zich mee zou brengen. Wethouder Geluk vertelde daarop, dat er met het Rijk en de Provincie bespre kingen gaande zijn om voor Cruys Voor bergh een eigen gelegenheid te creëren om zijn costumes op te bergen. In het Frans Halsmuseum is dat ondoenlijk en zeker niet verantwoord. Wat de inderdaad lage inkomsten betreft (f 150.—), merkte spreker op, dat gemiddeld vier personen per dag het museum bezochten, maar dat men met het organiseren van tentoonstel lingen de inkomsten hoopte te ver hogen. Het voorstel kreeg daarna de goed keuring van de raad. De raad gaf verder nog zijn goedkeu ring aan de verordening op de doorvaart van schepen door de beweegbare brug gen te Haarlem. By het voorstel tot ont eigening van percelen grond aan de Rijksstraatweg, de Delft en de Jan Gij- zenvaart pleitte de heer Blokdijk (Arb.) voor een der gedupeerde tuinders. Wet houder Angenent gaf echter de ver zekering, dat naar een goede oplossing gezocht werd voor de persoon in kwes tie. Ook dit voorstel kreeg de gevraagde goedkeuring, evenals dat tot aankoop van grond aan de Ooievaarstraat en de Zwaluwstraat. Vermelden wij tenslotte nog de overeenkomst, die aangegaan zal worden met de gemeente Haarlemmer meer terzake van de Vleeskeuringswet en de aanschaffing van drie stalen op- bergkasten ten behoeve van het gemeen telijk bureau voor beroepskeuze. Een „cri de coeur" noemde de heer Van Velsen (K.V.P.) zijn drie vragen, die hij stelde over het steeds groter wordend aantal woningen in de binnen stad, die eigenlijk als menselijk verblijf sinds langs niet meer bruikbaar zijn, maar toch wel bewoond worden. Hij vroeg B. en W. dan ook, of die woningen niet konden worden gevorderd of dat er in 1950 een belangrijk bedrag beschik baar kon worden gesteld ter verbetering daarvan. Wethouder Angenent was het met de vragensteller eens, dat er heel wat te verbeteren viei, niet alleen in de binnen stad, maar ook de kant uit van Spaarn- dam. De woningnood maakt het wel erg moeilijk om het onbewoonbaar verkla ren ter hand te nemen. De volkshuisves ting probeert echter de krotwoningen zo spoedig mogelijk af te voeren. Vorderen is echter onmogelijk, want dat kan pas geschieden, wanneer er sprake is van woonruimte. De heer Hennevelt (C.P.N.) had eigen, lijk vragen over hetzelfde onderwerp, maar nam meer concrete gevallen onder de loupe, met name in de Tulpenstraat. De aloude Tabak- en Sigarenhandel bericht de ontvangst van een uitgebreide sortering sigaren van geselecteerde kwali teit. Onze voorraden zijn weer op vóóroorlogs peil. Wy nodigen U gaarne uit deze collectie te komen bezichtigen. Hoogachtend, Ao 1800 Toen de Haarlemse Sint Jansheren in de Middeleeuwen de geestelijke belan gen verzorgden van de Beverwijkers, door hun pastoraat van Sint Agatha, kwam daarmee niet het eerste contact tussen Beverwijk en de Spaarnestad tot stand. Reeds in de twaalfde eeuw lag in de omgeving van het Hofland, onder Heems kerk, het slot Haerlem, een van de oud ste kastelen van Kennemerland, dat zyn naam heeft ontleend aan het ridderge slacht ,,van Haerlem", ministerialen van het grafelijke hof in Haarlem. In de dertiende eeuw woonden hier de ouders van Simon van Haerlem, een vooraanstaand man, die verscheidene be zittingen te Beverwijk had, zoals het slot Meerestein, waarmee hy in 1250 zijn zwager Wouter van Egmond beleende. Mr. Scholtens veronderstelt in zijn stan daardwerk over Kennemerland althans, dat deze belening waarschijnlijk Meere stein betrof. Simon van Haerlem was een machtig en rijk heer, die in 1249 by- voorbeeld zijn woning aan het Zand te Haarlem afstond voor de stichting van een Carmelietenklooster. In 1266 was hij baljuw van Kennemerland en in 1280 is hij voor het altaar m het Carmelieten klooster te Haarlem begraven. Het kas teel Kronenburg te Castricum hij was bezitter van de ambachtsheerlijkheid is door hem gebouwd. Zijn zoon Willem van Haerlem volgde hem op. In 1321 is het slot „Haerlem" aan de Graaf vervallen, die het in 1327 verkocht aan Jan van Polanen. In het midden van de veertiende eeuw is het slot verwoest of verbrand en het is nooit meer herbouwd. De ruïne heeft enkele eeuwen het landschap gestoffeerd en tegenwoordig is nauwelijks de plaats, waar „Haerlem" gelegen was, bekend. Men moet het zoeken een kleine vier honderd meter ten Zuidwesten van As- sumburg, dus nog onder de gemeente Heemskerk. Wat er tussen 15601570 van „Haer lem" over was, bewijst, dat net een groot en sterk slot moet zijn geweest. In de muren van Assumburg en naburige hofsteden moeten vele zware stenen zyn gebruikt, afkomstig van dit kasteel. „Haerlem" is opzettelijk vernield, uit welk oogmerk is niet bekend. Graaf Willem moet ervan geweten hebben. In een rijm wordt het volgende gezegd: Hoe pragtig staet dit Slot van Assum burg verneven! Maer waer is 't oud kasteel van 't Haer- lemsch Huys gebleve, So oud als Haerlem is, naer Juinus be richt, heeft deze Stam dit Huys en onse Stad gesticht. De bewering als zou Beverwijk ge sticht zyn door de heren van Haerlem, zullen we laten voor wat ze is. Er zijn legenden genoeg rond de bouw vallen van „Haerlem" geweven. Wethouder Angenent verklaarde, dat er reeds zeer veel aan die woningen is ge daan en hij somde een hele reeks her stelwerkzaamheden op, die aan deze huizen zijn verricht. Hij gaf overigens de verzekering, dat binnenkort de raad weer een voorstel zal worden gedaan tot verbetering van de bestaande toestand. De heer PROPER (C.P.N.) sloot de rij van vragenstellers en vroeg B. en W. de nodige voorzieningen te treffen in het zwembad aan de Delftlaan, waarin de toestand onbevredigend zou zijn. Wethouder GELUK gaf daarop ten antwoord, dat hij een rapport had ont vangen, waarin nog meer bezwaren waren naar voren gebracht dan reeds door de heer Proper waren geuit. Alle mogelijke middelen zullen worden aan gewend om in de bestaande toestand verbetering te brengen. Gistermiddag voer de beurtschipper Z. met zijn schip door de Ringvaart. Toen hij ter hoogte was van het monument voor gevallenen in Haarlemmermeer sloeg ten gevolge van de storm een godf over het schip. Kennelijk was het schip te zwaar beladen. Het water spoelde naar binnen en in een minimum van tijd was het schip gezonken. Op het moment, dat het schip water kreeg, bevond de beurtschipper zich be neden bij de machine. Deman kon zich niet tijdig redden en verdronk jammerlijk. Zijn knecht zag nog kans van het schip te springen en veilig de wal te bereiken. De politie dregt nog steeds naar het lijk van de beurtschipper. Het slachtoffer was ge huwd en laat een vrouw met vijf kinderen achter. De Franse pianiste Lélia Gousseau is soliste op het Ledenconcert (het eerste concert van serie B), dat de H.O.V. o.l.v. Toon Verhey op Vrijdag 21 Oc tober zal geven. Het programma ver meldt voor de pauze de „Prélude a l'après-midi d'un faune" van Cl. Debus sy, waarna het optreden van de soliste volgt. Met orkestbegeleiding zal zij het Pianoconcert No. 4 van Saint-Saëns vertolken. Het tweede programmadeel zal wor den ingenomen door de Symphonie No. 4 van Albert Roussel, welke uit voering door de H.O.V. als een bijzon derheid mag worden beschouwd, daar deze symphonie een uitgebreide orkest bezetting vereist. Albert Roussel, de getrouwe H.O.V.- bezoekers hebben hem reeds uit meer werken leren kennen, werd in 1869 te Tourcoing geboren. Hy werd opgeleid tot zee-officier en maakte als zodanig verschillende reizen naar het verre Oosten. In 1894 verliet hij de dienst en wijdde zich geheel aan de muziek Steunend op de hechte theoretische grondslagen en de nauwkeurig over wogen aesthetische principes van zyn leermeester, Vincent d'Indy aan de Scho- la Cantorum, en met een volkomen be heersing van alle onderdelen van de techniek, wist hij door zijn rijke en dichterlijke fantasie de tradities van de school van César Franck tot nieuwe bloei te brengen en te verinnigen in de poëtisch muzikale atmosfeer, die bij bewonderend leerde kennen in het werk van de geniale Debussy. De muziek van Roussel kan inder daad gelden als de synthese van de beide dominerende richtingen in de Franse muziek. Het Vrijdagavond uit te voeren werk behoort tot de composities der laatste jaren, waarin de titels duiden op het absoluut muzikale van vorm en inhoud. Woensdag hield de pluimvee-vereni ging „Haarlem" een druk bezochte ver gadering in café-restaurant Brinkmann onder leiding van de heer G. Ligten- berg. De voorzitter verheugde zich over de grote opkomst en stelde vast, dat de vereniging nog steeds groeide en de 300 leden nadert. Besloten is tot het houden van een grote tentoonstelling op 19 en 20 No vember, waarvan het vraagprogramma onder de loupe werd genomen. Niet minder dan 13 bekwame keurmeesters zullen de hoenders, sierduiven en ko nijnen beoordelen en de voorzitter ver trouwde erop, dat de leden hun beste beentje voor zullen zetten om deze show te doen slagen. Een zuster-vereniging te Heemstede houdt half December een tentoonstel ling. Er werd verzocht ook daar zoveel mogelijk dieren in te zenden. De Katholieke Film Centrale heeft de films, die vanaf Vrijdag in de Haar lemse bioscopen gaan draaien, als volgt gekeurd: Zingende Engel (Rembrandt) alle leeftijden; Tussen liefde en zonde (Palace) ontraden; Regiment der ver doemden (Luxor) 18 jaar; Het geheim van Mayerling (Frans Hals) strikt vol wassenen; Avontuur in Berlijn (City) strikt volwassenen; De man van Texas (Spaarne) 14 jaar. Op verzoek zal de pianist Theo van der Pas in de grote zaal van het Con certgebouw een tweede Chopin-recital geven en wel op Maandag 24 October om 8 uur. Hij zal een geheel nieuw pro gramma ten gehore brengen, waarin o.a. zijn opgenomen de Polonaises in As en Fis, de Berceuse en enkele Etu des. Het wereldberoemde Salzburger Mario nettentheater, een der grote attracties der „Salzburger Festspiele", zal een tournée door verschillende landen van Europa maken en in Haarlem optreden in de Stadsschouwburg op 30 November. Opgevoerd zullen worden o.a. Mozart's Opera's; Anna Pavlova: De Stervende Zwaan; Mozart in Schönbrunn, etc. Voor de middelbare en hogere scholen hoopt men matinees te kunnen geven, met o.a. Dr. Johannes Faust, het oude poppenspel, dat Goethe tot zijn „Faust" heeft geïnspireerd. Met de „Willem Ruys" zullen vermoe delijk op 20 October a.s. de volgende militairen uit Indonesië naar Nederland terugkeren: G. de Ridder, Haarlem, Soendastraat 62; A. v. Dongen, Nieuw- Vennep, Venneperweg 671, en luit.-kol. J. de Bruine, Const. Huijgenslaan 18, Heemstede. De Nederlandse Spoorwegen delen me de, dat niet met ingang van 1 November, maar van 10 November a.s. gewone N.S. plaats- en weekkaarten van of naar Haarlem en Bloemendaal en perronkaar tjes voor het station Haarlem verkrijg baar zijn bij Oscar Smit's Bank N.V., Rijksstraatweg 246, Haarlem-Noord. Dinsdag 8 November hoopt het echt- ?.ar Van Gastelen—Van Roon, Regulier- s raat 34, zijn 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Rembranat: tinamoraaa (14 jj, 2, i.iö, 7 en 9.15 u. Donderdag voorstelling van de telepaath Jonglisto 8.15 uur; Palace: In het duister van de nacht (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Omstreden Aarde (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Hallo met wie (a. l.)> 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De Banne ling (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaame- theater: De slang van Shanghai (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Vrijdag 21 October Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. Stadsschouwburg: Ned. Volkstoneel met „Voerman Henschel", 8 uur. Kruisstraat 22 ALLES VOOR DE STOFFERING VAN UW WONING (Adv.) De Haarlemse Rechtbank deed van morgen uitspraak in de zaak tegen de jongeman F., die zich onder valse naam aan een meisje had voorgesteld en van haar f 15 had geleend om „samen naar de autoraces te Zandvoort te gaan". We gens oplichting eiste de Officier van Justitie twee weken geleden 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Het vonnis is conform. Mevr. E. D.B. uit Santpoort, de dame, die veertien dagen geleden te rechtstond omdat zij haar hond los over andermans terrein had laten lopen, werd hedenmorgen veroordeeld tot f 5 boete. De Officier had vrijspraak verzocht. De uitbreiding van de bisschoppelijke grafkelder te Overveen en het uitvoeren van verschillende andere werken is gegund aan de heer G. J. Evers te Bloemendaal. Gisteren meldden wij abusievelijk, dat de naam Even was. Gisteravond viel een man in de Amster damse Vaart, maar dank zij een reddings- haak kon hij op het droge worden gehaald. Alleen een kunstgebit viel in de strijd. Woensdagmiddag heeft het comité „Heemstede Vrij" in de raadzaal, in te genwoordigheid van een groot aantal raadsleden en enige genodigden, een drietal gedenkramen aangeboden aan het gemeentebestuur van Heemstede. Het eerst werd het woord gevoerd door de voorzitter van het comité, de heer P. v. d. Putten, die de ellende van de voorbije oorlog nog eens in de herinnering van de aanwezigen terug riep en de totstandkoming van het co mité schetste. herinnerde er voorts aan, dat met het overschot van het geid de Julianaboom en de daarbij behoren de bank, die door de bezetters waren vernield, wederom waren geplaatst. De loco-burgemeester, de heer E. J. \an Lent, dankte namens het gemeen tebestuur voor dit geschenk, dat niet alleen blijvend zal herinneren aan een der donkerste bladrijden uit onze ge schiedenis, maar tevens aan de glorie van onze bevrijding. Hij bracht hulde aan de ontwerpers, de kunstschilder B. H. Molkenboer en de glazenier Bogt- man, die gezamenlijk dit kunstwerk hebben geschapen en hij betreurde het, dat een drietal leden van het comité, die naar een ander leven zijn overge gaan, deze dag niet meer mochten be leven. Daarna gaf de heer Bogtman een omschrijving van de ramen, die in de hal van het raadhuis zijn geplaatst. Het eerste raam stelt voor het uitbreken van de oorlog en de knechting van het volk door geketende duiven die ge wond rijn. Het tweede stelt de gerech tigheid voor met het zwaard en de weegschaal en het Boek der Boeken met onderaan een afbeelding van het Oude Slot en het derde de bevrijde duiven, die in het licht van de opgaan de zon de vrede tegemoet vliegen, met daaronder het jaartal 10 Mei 1945. De uitvoering van deze ramen is zeer geslaagd: zij vormen een sieraad voor het raadhuis. De wethouder van Publieke Werken, de heer A. Geluk, zal Zaterdag geen spreekuur houden. 25 October zal de heer P. W. Zwemme te Zandvoort, voorwerker bij de Noord- Zuid-Holl. Vervoer Mij., zijn 40-jari- ambtsjubileum vieren. De Zandvoortse politie heeft ae voet balwedstrijd tegen het Katwijkse elftal met 32 gewonnen. Zaterdag 22 October, des middags om 4 uur, zal de gemeente-geneesheer in het consultatie-bureau aan de Poststraat te Zandvoort zitting houden voor koste loze inenting of herinenting. Nou moet u toch maar burgemees^ ter van Heemstede worden!" zei een adjunct-afgevaardigde van het voorlopig comité tot onderzoek naar de mogelijkheid van het vinden van een candidaat, respectievelijk een geschikt persoon voor het burgemeestersambt in de gemeente Heemstede. Deze uitnodiging kwam niet helemaal onverwacht hoe gaat het met zulke zaken, nietwaar? maar ze bracht toch innerlijk onweer bij me teweeg. „Ja", antwoordde ik uit louter zenu wen mijn duimen tussen de oksels van mijn wintervest plaatsend. „Wij hebben overal gezocht," ging de adjunct-afgevaardigde voort, „maar u bent de enige redding. U krijgt een prima stel ambtenaren met een juweel van een secretaris en...." „Allemaal goed en wel," interrum peerde ik, „er is ook nog een raad en die wil ik in heel andere banen leiden. Om vier uur wordt er vergaderd, dan moet dus om vijf uur de borrel op tafel komen. Er dienen dan ook clubfauteuils in plaats van zetels gekocht worden „Daar moeten wij nog eens met de minister over praten," mompelde de adjunct-afgevaardigde. Lezer, let goed op de koninklijke be sluiten! De R.K. toneelvereniging „Ons Ge noegen" zal 22 October te Hillegom en 29 October te Nieuw-Vennep opvoeren het drama „Hun kind". De uitvoering te N.-Vennep wordt gegeven in „De Gouden Leeuw". op Zondag 23 October VitesseKinheim ADOKennemers VVE—DEM KWVelsen HFC—TYBB HBC—Hillinen NAS—SCA DSSSDC Onze Gez.SDO VVSBSpoorwegen Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 u. op open briefkaart aan de sportredac tie van de Nieuwe Haarl. Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klaent heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoeken de club is 2, gelijk spel is 3. Om nog steeds heersende misver standen te voorkomen: voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Er komen veel inzendingen per post lang na sluitingstijd binnen. Deze zullen in het vervolg onherroepelijk ter de worden gelegd. In de laatste jaren heeft men veel over de politieke en sociale moeilijkheden van het na-oorlogse Duitsland gesproken, en dan in het bijzonder in verband met de elf millioen haveloze vluchtelingen, die na Potsdam het resterende Duitsland binnenstroomden. Dit probleem blijft niet alleen actueelomdat men er nog geen oplossing voor gevonden heeft, maar ook, omdat de vluchtelingen stroom nog steeds aanhoudtwant nog dagelijks ontvluchten velen de Russische zone en zoeken een heenkomen in het Westen. Nog heden komen er wekelijks duizenden over de zogenaamde „groene grens" tussen Oost- en Westduitsland en men schat dat er ruim 100.000 jongeren zonder vaste woonplaats en zonder papieren door Westduitsland zwerven. Dit alles is ook buiten Duitsland meer en meer bekend geworden en zal in de toekomst ook zeker nog een onderwerp van internationale belang stelling vormen. Maar over het alge meen denkt men te weinig aan de onmiddellijke gevolgen van deze toe standen voor het geestelijk leven en de zielzorg onder deze verdrevenen. Onder de elf millioen vluchtelingen bevinden zich namelijk vyf millioen katholieken, van wie driekwart in overwegend protestantse gebieden te recht gekomen is. De gevolgen waren niet alleen in materieel opzicht ver schrikkelijk, doch vooral ook voor het geestelijk leven. Want deze diaspora- diocesen, die plotseling 4 a 6 honderd duizend katholieke vluchtelingen moesten opnemen, beschikten vanzelf sprekend niet over de krachten om deze mensen voldoende zielzorg te waarborgen. Mede in verband daar mede is dan ook van officiële zijde, de veel aangehaalde uitspraak gevallen: „Duitsland is een missieland gewor den" (P. Ivo Zeiger, medewerker van de Pauselijke Visitator in Duitsland, in een artikel in „Stimmen der Zeit" van Januari 1948). Om dit alleszins onrustbarende woord te verklaren, zijn van verschillende zij den gegevens gepubliceerd, waarover in Duitsland op het ogenblik hevig gedis cussieerd wordt door Bisschoppen en leken, in kranten en maandbladen. Naast de genoemde Pater Zeiger. heeft vooral de jonge katholieke schrijver dr. Otto Roegele door zijn opstel „Der Ka- tholizismus im sozialen Chaos" (Hoch- land. Februari 1949) feiten genoemd en toestanden beschreven, waarvan men zich de betekenis zelfs In Duitsland nog niet ten volle gerealiseerd had. Het in dit artikel ontworpen beeld zal in me nig opzicht te pessimistisch zyn, en de critiek op de tot nu toe genomen maat regelen soms te scherp maar de aan gehaalde feiten zijn niet bestreden en de cijfers vindt men ook in andere, ker kelijke, publicaties. De opschudding, die dit artikel teweeg bracht in alle krin gen van het Duitse katholicisme en daar buiten, noopten dr. Roegële tot een na woord (Hochland, Augustus 1949), waar in hij o.a. de Bisschop van Paderborn aanhaalt, die over het artikel van Roegele zegt: „De daar gegeven beschrij ving van de situatie komt in het alge meen met de werkelijkheid overeen". Hoe ziet die werkelijkheid er nu uit? Men weet, dat in het protestantse Sleeswijk-Holstein ongeveer 70 pet. van de tegenwoordige bevolking vluchteling is. hoofdzakelijk katholieken (een be kend voorbeeld nit deze streek: voor 1933 leefden in een bepaalde plaats 300 katholieken, thans 11.000). In het dio cees Paderborn kwamen 600.000 katho lieken binnen, maar er zijn 200 priesters minder dan voor de oorlog. In het dio cees Trier stierven sinds 1939 méér priesters dan er gewijd werden, enz. enz. In de Russische zone, waar ruim twee milHo«n katholieke vluchtelingen leven werden in het enige groot-seminarie en nacht van deze zone in een jaar slechts 13 priesters gewijd. Deze statistiek zou men nog lang kun nen voortzetten. Men zou er aan toe kunnen voegen, dat volgens sommige instanties slechts 30 a 40 hun geloof zullen behouden. Maar men zou de con crete werkelijkheid moeten kennen, om volledig te beseffen, wat dit alles be tekent; het is b.v. bekend en gepubli ceerd, dat in deze streken kinderen op groeien, die op hun derde js^r nog niet gedoopt zijn, met 16 jaar nog niet hun eerste H. Communie hebben ontvangen, ja, hun katholieke ouders laten hen soms in de protestantse kerk aannemen, omdaf er geen katholieke priester en geen katholieke kerk in de buurt is. Nog erger: door hun geestelijke nood worden katholieke vluchtelingen ge dwongen regelmatig naar het protes tantse avondmaal te gaan. De priesters in deze streken voeren een onbeschrijfe lijk zwaar leven Hun parochie is van een abnormale uitgestrektheid: soms be horen 30 en meer plaatsen onder hun jurisdictie. In vele plaatsen is er geen kerkgebouw, waarin het Allerheiligste bewaard kan worden. Er zijn vluchte- ling-priesters, die op een klein kamertje wonen, waar gekookt, gegeten en ge slapen wordt, waar catechismus-onder richt wordt gegeven en biecht gehoord. Het Allerheiligste wordt daar bewaard in een la van de schrijftafelen door de week draagt de priester in diezelfde kamer de H. Mis op. Op Zondagen huurt hij daarvoor de danszaal van de plaatselijke dorpskroeg voor een huur van soms 50 D. Mark 40.Hoe groot ook de materiële nood van deze priesters is moge geïllustreerd worden door het feit, dat een priester het kruis je van zijn rozenkrans moest gebruiken als altaarkruis, omdat er geen ander te vinden was. Een andere priester ver telt, dat hij gedurende de gehele vas tentijd met versleten, witte misgewa den de H. Mis moest opdragen, omdat'er te weinig paramenten zijn. In dit missieland zullen drastische maatregelen genomen moeten worden om aan deze buitengewone toestanden het hoofd te bieden. Zo denken b.v. som mige orden aan missieposten in de Rus sische zone, volgens dezelfde principen als in de missielanden overzee. Dit zou betekenen, dat zjj daar een gebied zou den toegewezen krijgen, waar zij, on afhankelijk van de bisschop, een eigen jurisdictie krijgen. Maar een eerste noodzaak om dit te kunnen verwezen lijken is, dat er meer priesters komen, want door het nationaal-socialisme en de oorlog is het priestertekort nog schrikbarend groot. Er moet echter ook meer geld komen om geschikte leken ais helpers in de zielzorg te kunnen in schakelen. Voor dit werk werden reeds nieuwe congregaties van lekenzusters opgericht. Wat het Duitse katholicisme alléén kan en zal doen, voldoet in elk geval niet aan de dringende behoefte en daarom trachten ook de katholieken van buiten Duitsland het hunne bij te dragen. Het Katholiek Genootschap voor Gees telijke Vernieuwing te Bilthoven heeft b.v. kort geleden meegedeeld, dat het 100.000 Duitse Cathechismusboekjes naar de Duitse diasporagebieden gezon den heeft. Henri de Greeve heeft in zijn Lichtbaken van 3 September ook over deze toestanden in de Duitse diaspora gesproken en de Nederlandse katholie ken er toe aangespoord, door geldelijke bijdragen (een Duits catechismusboekje kost 50 cent) aan het Katholiek Genoot schap voor Geestelijke Vernieuwing, de voortzetting van deze actie mogelijk te maken. Dit is inderdaad een directe en concrete weg om katholieke actie over de grens te voeren. Want tenslotte is een catechismus de basis van elke op voeding in de geest van het christen dom. Wanneer men beseft, wat het voor Europa betekent, dat een land als Duits land „missieland" geworden is, dan zal men zeker de waarde van een dergelijke actie niet onderschatten. Dr. K. J. HAHN Een Amsterdamse hengelaar, de heer F. Slagt, had dezer dagen een goede vangst. Hij haalde uit de Ringvaart een snoek van 1.10 meter op met een ge wicht van 21 pond. Het heeft de laatste tijd meer dan eens de aandacht van de burgemeester ge trokken, dat verschillende personen (voornamelijk kinderen, maar ook vol wassenen, zoals winkelbedienden met bes'telfietsen) per rijwiel over de trot toirs rijden. Nu ook door de ingezetenen wordt ge klaagd over dit misbruiken van de trot toirs, acht de burgemeester het gewenst er de aandacht op te vestigen, dat dit in de Algemene Politieverordening ver boden en dus strafbaar is. Teneinde de veiligheid van de voet gangers op de trottoirs te verzekeren, zal in het vervolg door de politie met gestrengheid tegen overtreders worden opgetreden en zonder verdere waarschu wing proces-verbaal worden opgemaakt. Gevonden: een medaille (regeringsju bileum); een rood kinderarmbandje; een zilv. schakelarmbandje; een br. porte- monnaie" een grijs rokje Verloren: een grote lipssleutel; een achterschot v. e. vrachtauto; een paar l.br.led. handschoenen; een huurboekje; een dubbeltjesarmband. Weggelopen: een hazewindhond (grij* gevl. „Tilly"). (Niet-offidële koersen) Vorig Opening slot 20/10 3% Ifederl. 1948 100% 3-3 Va Nederland 1847 97% 9711 3 Ned. 62-64 bel. fac 99& Inschr. Grtbk.'46 3 pCt 97% 97% Ned. Handel Mij eert 162 g) A.K.Ü. 193% 193% Van Berkels Patent 121% Calvé-Delft eert. Van Gelder 156 Kon. Hoogovens eert 208 Unilever cert 243241% N ed. Kabel 300 gl Philips 241 240% Kon. Petroleum 310% 310 „Amsterdam" Rubber 145 144» Holl. Amerika Lijn 163 Kon. N. Stoomb. Mi) 138 gl 137% Ned. Scheepv Unie 162% 162% H.V.A. 162 gl 162 Deli Mi), eert. 142% 144 18/10 Anaconda Copper 27% Bethlehem Steel 28% Chrysler Corp. 53% General Electric 37% General Motors 64% H udson Motors 13% Kennecott Copper 47% Montgomery Ward 52% North American Co. 17% Radio Corp 13% Republic Steel 20% Shell Union Oil 39% Southern Pacific 44 Southern Railway 32% Tidewater 24% U.S Steel 24 19/1® 28% 29 53% 37 f. 65% 13'? 33? ex cttv.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2