René Mayer nu hoofd der Franse regering? ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN ssrf; DE WERELD ROND Zó is mijn zoon HAASAZUN NIEUWE BONNEN Militairen te Schoonhoven willen niet naar Indonesië r Wij luisteren naar 1 LEOPOLD'S VERDEDIGING ZET DE BELGEN AAN HET DENKEN Zij zullen op normale wijze worden ingescheept Meer dan 4000 doden in Guatemala V. J WEK DE GAL IN UW LEVER OP Voorlopig Nederlands elftal samengesteld nieuwe vinding in Oorlogsscliaderegeling onvoldoende Adres van Walcheren aan Ministerraad Invalidewagentje te water Inzittende overleden Schreieder's boek Bemiddeling van premier Eyskens was geen politieke daad DONDERDAG 20 OCTOBER 1949 PAGINA 3 Communisme en Kapitalisme bezien door Pandit Nehru Het Parijse vuilnis wordt weer opgehaald Bonkaarten za, zb, zc, zd, ze, Één SLAG POPULAIR Een helderder en zachter was Instelling van commissie voor Indonesische zaken? WEER EEN NAAM.... Wie wordt burgemeester van Den Haag? Ir. MEIER MATTERN TEN GRAVE GEDRAGEN mi - Schade ruim vijftig mülioem dollar Zienswijze van uitgever Consumentencrediet lager dan schatting ERNSTIG VERKEERS ONGEVAL door CLARENCE BUDINCTON KELLAND Vertaling van H. DE GRAAFF Lenstra weer op de vleugel Schaap rechtsbinnen LUXEMBURGS ELFTAL TEGEN Z.-NEDERLAND Israël waarschijnlijk op Olympische Spelen 1952 Sportsnippers René Mayer, een gematigde politicns tot het zakenmilieu, zou vandaag voor de Nationale Vergadering verschijnen om bevestiging te vragen van zijn be noeming tot premier. Verwacht werd, dat hij zonder moeite dit eerste examen zou doorstaan. Parlementaire waarnemers zün van toening, dat hg zeker 330 stemmen zal verkrijgen, terwijl slechts 310 stemmen nodig zijn voor een bekrachtiging van lijn benoeming. De 54 jaar oude radicaal-socialist René Mayer heeft kennelijk steuntoezeggin- gen gekregen van de rechtse groeperin gen, die geweigerd hebben Jules Moch bij zijn kabinetsformatie te steunen. Mayer is betrekkelijk een nieuweling op politiek gebied. In 1946 deed hij zijn intrede in het Franse politieke leven. Hij werd toen gekozen als lid van de constituerende vergadering, waarna hij ook naar de Nationale Assemblée werd afgevaardigd. Mayer vertegenwoordigt in het parle ment een district in Noord-Afrika. Na de oorlog heeft hjj in drie rege lingen een ministerportefeuille gehad, maar hij maakte geen deel uit van de regering-QueuilIe. Mayer heeft zich steeds afzijdig ge houden van het politieke gekrakeel, maar nu zal hij er midden in komen te staan. Na in de eerste wereldoorlog als soldaat gediend te hebben werd Mayer verbon den als professor aan de Parijse school voor politieke wetenschappen. In 1928 trad hij in dienst van een Franse spoor wegmaatschappij en in 1932 werd hij tot vice-president van deze maatschappij benoemd. Toen de spoorwegen in de dertiger jaren genationaliseerd werden, Werd Mayer lid van de bestuurscom missie. Tijdens de tweede wereldoorlog was hij in Londen chef van de missie van het Franse ministerie van bewapening. In 1942 bereikte hij Algiers, waar hij minister van Verkeer in de voorlopige regering van gen. Giraud werd. Toen gen. De Gaulle tijdens de oorlog zijn voorlopige regering in Frankrijk oprichtte, werd Mayer belast met de leiding van het departement van Ver keer. Hij maakte ook deel uit van de Franse afvaardiging naar de Algemene Verga dering der V. N. in 1947. Pandit Nehru, de premier van India, heeft gisteren te Lake Success ver klaard, dat het communisme en het ka pitalisme nooit naast elkaar zullen kun nen blijven bestaan. Nehru sprak tijdens een receptie, die te zijner eer gegeven werd door de bij de V. N. werkzame correspondenten. Hij verklaarde, dat een van de beide systemen vroeger of later zijn superiori teit zal bewijzen en dat het andere zal Verdwijnen. Het systeem, dat de beloften, die het doet, nakomt zal overwinnaar zijn. Een Arabische correspondent herin- berde eraan, dat India een actieve rol had gespeeld bij de hulpverlening aan do Indonesische republiek en verzocht Nehru uitleg te geven van de „passieve politiek" van India ten aanzien van Indo China. Pandit Nehru z,ei, dat de twee pro blemen zeer van elkaar verschilden, doch hij verklaarde, dat India voor on afhankelijkheid van alle Aziatische ge bieden was. „Geen enkele Europese mogendheid kan haar gebied in Azië behouden. Zij moeten gaan," aldus Nehru. Hij gaf echter niet te kennen, dat In dia van plan is over te gaan tot diplo matieke interventie in het conflict tus sen Frankrijk en de Vietnamese natio nalisten. De Parijse vuilnismannen hebben gisteravond besloten hun staking te be ëindigen en vandaag weer aan het Werk te gaan. Zij namen hun besluit nadat hun looneisen ten dele waren in gewilligd. Ofschoon troepen hun werk in vele delen van de stad hebben over genomen, stonden gisteren overal in de stad nog duizenden overvolle vuilnis emmers op straat. De staking is Vrij dag jongstleden begonnen. Voor het tijdvak van 23 October t.m. 5 November 1949 geven de volgende bonnen recht op het kopen van de daarachter vermelde levensmiddelen: VOEDINGSMIDDELENKAARTEN 909: 361 Vlees IA, B D) 100 gram vlees 362 Vlees (A, B) 300 gram vlees 363 Vlees (D) 100 gram vléés 364 Algemeen (A, B, D) 250 gr. rijst 366 'Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaes 374 Algemeen ID) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas (De letters achter de bonnummers Seven de kaarten aan, waarop de be seffende bonnen voorkomen). MF, MH 912 ^Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter C. Bovenstaande bonnen kunnen reeds ^Vrijdag 21 October a.s. worden ge- „-Pe niet-aangewezen bonnen 344, 345, 349, 350, 351, 353, 355, 356, 357, 358, 359' tigd. algemeen kunnen worden vemie- ïèpti Nederlandse huisvrouw staat ut de vinH.' nogal scePtisch tegenover nieuwe kat nge,n- kijkt nu eenmaal graag de nie,„ U1, boom. Maar blijkt de til «S"? i werkelijk van belang, dan zal Wii gauw haar hart aan verpanden eerct n dat gezien met de stofzuiger en t aarzelend en wantrouwend bezien than»6" m één slag PePulair. Wij zien dat Wi^'euw met de n»euwe vinding op dat geb het 2g- »aetief wit" WaJï y,er,werkt to „Castella" Zelfwerkend Van Ongetwijfeld is het resultaat dan J*'euwe wasmiddel weinig mmder beldek) nd- De was komt vele malen soa H en zachter ait het „Castella"- BeliW oolt te voren °P enige wijze mo- Wit" n zijn. De werking van „Actief Wsch K,rust op de tnethode van het op- kendo 1., en' die samen toet reeds be- Proce. bleekmiddelen en het normale was- Vfouw effect oplevert, waarover zoveel sprevli" met merkwaardige geestdrift en- (Adv.) René Mayer na zijn bezoek aan presi dent Auriol. Hij werd omstuwd door reporters die hem de microfoon letter lijk onder de neus duwden. De stichting „Nieuw Walcheren" te Mid delburg heeft aan de Ministerraad en de Sta ten-Generaal een adres gezonden, waar in een overzicht wordt gegeven van de bezwaren, die zijn gerezen tegen de voor gestelde regeling der materiële oorlogs schade. Hierin wordt o.m. opgemerkt, dat bii de beoordeling van de wijze waarop Walcheren is getroffen door materiële schade steeds in het oog dient te worden gehouden, dat de z.g. immateriële schade, hoewel zeer moeilijk nauwkeurig vast te stellen en daardoor vrijwel niet vatbaar voor vergoeding, desondanks van zeer grote omvang is en hoewel niet uitsluitend toch het meest is geleden door hen, die evenzeer door materiële schade zijn getroffen. Dit maakt de onbillijkheden, die aan de ont worpen regeling kleven, des te zwaarder te dragen voor de gedupeerden. De voorgestelde regeling komt hierop neer, zo wordt verder in het adres opgemerkt, dat voor de grootste schaden naar verhouding de kleinste vergoedingen zullen worden gegeven, terwijl als maat staf niet wordt genomen het deel van hun vermogen, dat de gedupeerden hebben ver loren, doch hun (vroegere) vermogen. De ontworpen regeling zal leiden tot het aan gaan van grote schulden door de gedu peerden, wat psychologisch onjuist is, ter wijl ten aanzien van de inflatoire werking het toekennen van integrale vergoeding en het opnemen van crediet met elkander gelijk staan. Ten aanzien van de fiscale zijde wordt in het adres nog herinnerd aan het feit, flat de vermogensaanwasbelastmg en ae nez- fing in eens bij de bepaling van het belast- bare bedrag geen rekening bouaen m<et ae voor rekening der belastingplichtigen blij vende herstelkosten. In het garnizoen te Schoonhoven is Woensdagmorgen, aan een aantal mili tairen medegedeeld, dat zij binnenkort naar Indonesië zullen vertrekken. Het betreft hier circa 180 jongemannen, die in hun vorige garnizoensplaats reeds inschepingsverlof genoten hebben, doch daarvan niet tijdig waren teruggekeerd en alzo zich aan hun inscheping had den onttrokken. De mededeling van hun vertrek heeft echter enige reactie gewekt. Een aantal hunner heeft zijn afkeer van deze uitzending geuit door het indrukken van ruiten en het maken van misbaar, waardoor enige deining ook bij de anderen ontstond. De gar nizoenscommandant, kolonel J. W. Sluyter, begaf zich temidden dezer mannen en heeft rustig met hen ge sproken, waarna het resultaat was, dat allen zich weldra normaal gedroe gen en er niet de minste sprake van verzet meer was. Geruchten als zou getracht zijn de barak in brand te steken, dat er ge weld zou zijn gepleegd of dergelij ke, worden met grote nadruk te gengesproken. De familieleden der betrokkenen hebben d.d. 18 October een brief van de garnizoenscommandant ontvangen, waarin kennis gegeven wordt, dat hun verwanten op normale wijze naar In donesië zullen vertrekken en voorts wordt medegedeeld, dat Zondag 23 Oc tober gelegenheid gegeven wordt tot 'n afscheidsbezoek. Mocht om principiële redenen dit bezoek niet op Zondag kun nen worden gebracht, dan zijn daarvoor andere dagen aangewezen. Met grote nauwgezetheid zijn tijdens hun verblijf te Schoonhoven de oorza ken nagegaan van de late terugkeer van de militairen en voorzover daarvoor geen geldige redenen aanwezig bleken, worden de militairen op normale wijze ingescheept om hun dienstplicht in In donesië te vervullen. Door deze maat regel wordt voorkomen, dat deze mili tairen als deserteur voor de krijgsraad worden gebracht. De algemeen toegevoegde raadsman voor de behandeling van Indië-desertie- zaken bij de krijgsraad te velde te Rot- Woensdagmiddag is de Eerste Kamer' in een korte openbare vergadering bij een geweest. De voorzitter, de heer Kranenburg, stelde voor, na de afde lingsvergaderingen van die middag, er over te beraadslagen of het voorstel van de heer Molenaar inzake wijziging van het reglement van orde, strekken de tot instelling van een commissie voor Indonesische zaken, in behande ling zal worden genomen. De heer Mo lenaar (V.V.D.) zeide, het gewenst te achten, dat meteen een beslissing werd genomen. Zijn suggestie om zijn voorstel in behandeling te nemen werd na aanvankelijke afwijzing z.h.s. aan- gendmen. De C.P.N. kreeg aantekening, dat zij geacht wil worden te hebben tegen gestemd. De heer Molenaar verzocht de Ka mer het onderzoek in de afdelingen Woensdag 26 October te doen geschie den. Zijn daartoe strekkend voorstel werd niet ondersteund. De Voorzitter deelde mede, dat het zijn voornemen is de Kamer in de week van 1 November in de afdelingen te doen behandelen het wetsontwerp in zake de P.B.O. Dan zal tevens het voorstel-Molenaar worden onderzocht. Hierna werd de vergadering gesloten. terdam, dr. mr. dr. W. Schuurmans Stek hoven, arts-advocaat aldaar, heeft er intussen in een spoedrequest bij de mi nister van Oorlog op aangedrongen op deze maatregel terug te komen, het recht zijn loop te doen hebben en de berechting van de deserteurs niet op gewelddadige wijze te onderbreken, al thans de betrokkenen voor de vrije keus te stellen en de schifting niet te overhaasten. Gepleit wordt „in elk geval niet uit te zenden degenen, die een request om vrijstelling wegens onmisbaarheid of om vrijstelling van uitzending naar In donesië in verband met gevaar voor leven of gezondheid van ouders of echtgenote hebben lopen". (Van onze Haagse redacteur) Nadat aan de lijst van zogenaamde „se rieuze candidaten" voor het burgemeester schap van Den Haag kortgeleden door enkelen met grote stelligheid oud-minister Jonkman was toegevoegd, wordt thans als nieuwe gegadigde genoemd Jhr. mr. D. A. W. van Tets van Goudriaan, commies griffier van de Tweede Kamer. Bepaalde gronden voor het aanwijzen van deze can- didaat zijn echter niet bekend. De ministerraad blijkt te zeer in beslag genomen door nog dringender zaken, voor welke de benoeming van een burgemeester in de residentie moet wachten. Inmiddels was bij de jongste raadszitting ir. Feber wegens ziekte afwezig: het waarnemend- loco-burgemeesterschap wordt nu uitge oefend door wethouder Dresmé. Gistermiddag half één raakte de 56- jarige mevr. Metz, woonachtig aan de Oude Gracht te Alkmaar, door een noodlottig ongeval te water. Terwijl de verpleegster, die mevr. Metz in een in validewagentje had gereden, het wa gentje tegen het woonhuis had neerge zet om de voordeur te openen, geraak te het vermoedelijk door een wind vlaag in beweging en reed het wa ter in. Twee voorbijgangers slaagden er in de dame uit het water te halen. Zij was erg overstuur en is gistermid dag aan de gevolgen van het ongeval overleden. Velen uit leidinggevende kringen, zo wel van Philips, de N.S.F. als van Werk spoor, waren gistermiddag naar de Nieu we Algemene Begraafplaats aan de Bos- drift te Hilversum gekomen om de laat ste eer te bewijzen aan ir. H. M. Meier Mattern, die Vrijdag j.l. te Delft bij een ontploffing van een heteluchtmotor om het leven kwam. Als eerste spreker voerde de vice- voorzitter van de raad van beheer der N.V. Philips, ir. F. J. Philips, het woord, die zeide, dat ir. Meier Mattern gesneu veld is op de frontlijn van de strijd voor de technische vooruitgang. Zijn sneuvelen kan echter anderen aanwak keren, dit werk voort te zetten. Ir. M. H. Damme, president-directeur der N.V. Werkspoor, noemde dit plotseling ver scheiden een groot verlies. Ir. W. H. van Zoest, sprekend namens de directie der N.V. Thermomotor, re leveerde, dat dit ongeluk geschiedde nu men juist in een beslissend en hoop gevend stadium op het gebied van de ontwikkeling van de heteluchtmotor was gekomen. SS. Terwijl Eric wankelde onder de bedwelmende walm van de adem van de draak jlitstc een gedachte door hem heen. Lotus van Jade.' Als hij nu viel, sou Lotus van Jade reddeloos verloren zijn! Met zijn laatste kracht sprong hij weg uit de ademwolk, weg uit het bereik van de ontzaglijke klauwen! Met twee, drie ijlende schreden vloog hij naar de kant, waar hij tussen de druipsteenvormingen misschien dekking zou kunnen vinden. Met een forse sprong belandde hij op een rotsblok. Vandaar kon hij zich optrekken en kwam zo op een hoger gelegen deel van de open plaats terecht. Woest sprong het ondier achter hem aan, maar waar de Noor man ging, kon het niet volgen. Briesend en grauwend bleef het op de grond staan. Haastig duwde Eric zijn zwaard weer in de schede en nam pijl en boog ter hand. Als lichtflitsen zoefden twee pijlen naar de draak toe. Vlak naast elkaar troffen ze het monster tussen de schouderbladen, waar zij diep het lichaam indronger, Met een woest gebrul richtte het zwaar gewonde beest zich hoog op maar kromp dan ineen. Snel wierp Eric zijn boog weer om de schouder en rende met getrokken zwaard de draak tegemoet. Snuivend wachtte de laatste hem op. Maar de beide welgemikte pijlen bemoeilijkten hem in zijn bewegingen. Zorgvuldig ontweek Eric thans de verstikkende adem van het reptiel. Hij hief zijn zwaard en sloeg krachtig toe. Diep drong het scherpe staal in de drakenhals. De draak draaide zich bliksemsnel om terwijl hij een rochelend gebrul uitstootte en sloeg dan met zijn machtige Mauw..~ Het aantal doden tengevolge van de overstromingen in Guatemala is tha% i gestegen tot meer dan 4000 en de schade aan eigendommen bedraagt meer dan 50 millioen dollar. Dit werd gisteren medegedeeld door de minister van Bui tenlandse Zaken van Guatemala Senor Ismael Gonzalez Avevalo. Senor Avevalo voegde er aan toe: „Bij ieder aanvullend rapport neemt de ramp grotere afmetingen aan." De regering heeft uitgebreide plannen opgesteld om de 70.000 personen, die door de ramp dakloos zijn geworden, te helpen. Vanuit vliegtuigen is vastge steld, dat vele dorpen volkomen ver woest z^jn. In de stad Escuintla, die een bevol king van 25.000 zielen telde, zijn 1000 kinderen door de ramp wezen geworden. ,De uitgever van Schreieder's boek, de N.V. Van Holkema en Warendorf te Amsterdam, deelt mede, dat Schreieder zijn honorarium heeft bestemd voor het betalen van zijn in Nederland ontstane verplichtingen. Het boek zal waarschijn lijk nog deze maand uitkomen. Er zijn reeds vele bestellingen van boekhande laren binnengekomen. De opvatting van de uitgever is: „Wij wensen Schreieder niet in bescherming te nemen. Hij heeft gewerkt voor de Sipo en de Duitse contraspionnage tegen ons land en zijn bondgenoten. Er be staat echter in ons land een gerechtvaar digde vraag naar klaarheid omtrent het Englandspiel. Bijdragen daartoe zijn reeds van vele kanten geleverd. Een be kend Nederlands weekblad, voortgespro ten uit de illegaliteit, heeft de publicatie van delen van Schreieder's boek in de eerstkomende dagen aangekondigd. Wie zich dus een eigen oordeel om trent het Englandspiel wil vormen kan kennis nemen van de verklaringen van hem, die in samenwerking met Gieskes het Englandspiel ontwierp", aldus de uitgever, die zich afvraagt of het op de weg van de Nederlandse boekverkoper, die zijn taak verstaat, ligt, het publiek deze mogelijkheid te onthouden. (De Nederlandse Boekverkopersbond heeft slechts geadviseerd geen propaganda te maken voor het boek met de uitdrukke lijke vermelding, dat de boekhandelaal het boek wel op aanvraag dient te leve ren. red.) Voor de verstrekking van voorschot ten ingevolge de wet op het consumen tencrediet werd op de Rijksbegroting voor 1947 toegestaan ƒ180.000.000. Door dat in 1947 slechts over een gedeelte van dit bedrag werd beschikt, is het verminderd met 97.400.000. Bij de ra ming voor 1948 en 1949 is er op gere kend, dat laatstgenoemd bedrag zou kunnen worden gebruikt voor de ver strekking van voorschotten in die ja ren. In 1948 is een bedrag van ƒ55.104.000 nodig geweest, zodat nog over is ƒ42.296.000. In 1949 zal naar ra ming 7.000.000 benodigd zijn, welk be drag thans bij wijziging van de begro ting voor het departement van Finan ciën voor 1949 wordt aangevraagd. De 38-jarige timmerman W. Roozen- berg uit Jubbega (Friesland) is bij Hoornsterzwaag met zijn motorrijwiel in botsing gekomen met een melkwa gen. Zowel hij als zijn op de duo ge zeten 18-jarige zoon Hendrik werd te gen het wegdek geslagen. De timmer man overleed nog ter plaatse. Zijn zoon is met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis te Heerenveen overgebracht DONDERDAG HILVERSUM II - 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. 18.00 gram., 18.15 causerie, voor de middenstand, 18.30 Philh. orkest, 18.40 reportage, 19.00 nieuws, 19.15 muzikale causerie, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 Gro ningse avond, 21.00 familiecompetitie, 22.05 gram., 22.15 De vaart der vol ken. 22.35 Mozart, 22.45 Avondover denking, 23.00 nieuws, 23.15 Beetho.en, 23.45 dansmuziek. HILVERSUM I - 301 M. 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30 strijdkrach ten, 19 00 kinderen, 19.05 radio volks muziekschool, 19.35 R.T.C., 19.45 R.V.D., 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 Philh. orkest, 21.05 avondschool, 21.30 Louis Armstrong, 22.00 Boston prom.- ork., 22.10 interview, 22.25 orkestconc., 23.00 nieuws, 23.15 gevar. progr. VRIJDAG HILVERSUM II - 415 M. Vóór 10 u. ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 M. 7.00 nieuws, 7.15 Te Deum, 7.45 woord voor de dag, 8.00 nieuws, 8.15 muziek bij het werk, 8.45 piano, 9.15 zieken, 9,30 waterstanden, 9.35 symph. orkest, 10.30 Morgendienst, 11.00 hoorn, 11.15 piano, 11.45 Hongaarse muziek, 12.00 sextet, 12.30 mededelingen, 12.33 trio „Fantasia", 13.00 nieuws, 13.15 Prom.- orkest, 13.45 gram., 14.15 luisterspel, 15.00 kwartet, 15.30 piano, 15.40 voor dracht, 16.00 Omroepork., 16.40 voor dracht van herfstpoezie, 17.00 orgel, 17.15 Beethoven, 17.45 Fries progr. HILVERSUM I - 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 strijdlied, 7.33 gram., 8.00 nieuws, 8.15 Rodgers, 8.50 huisvrouw, 9.00 Tsjechisch concert, 10.00 Thuis, causerie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 Layton en Johnston, 10.30 vrouw, 10.45 orgel, 11.10 voordracht, 11.30 accordeon-ork., 12.00 zang en orgel, 12.30 mededelingen, 12.13 sport, 12.45 orkest, 13.00 nieuws, 13.15 Skymasters, 14.00 kookkunst, 14.20 solis- tenconcert, 15.00 boekbespr., 15.20 Boston Prom. orkest, 16.00 Filmland, 16.30 jeugd, 17.00 dansmuziek, 17.20 muzikale cause rie. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Brussel, Woensdagavond Antwoordend op door de heer Spaak daaromtrent in de Kamer gestelde vragen, heeft eerste-minster Eys kens vandaag verklaard, dat zgn bemid deling voor het overbrengen van honing Leopald's nota over de ca pitulatie van het Belgische leger in 1940 aan het agentschap United Press niets anders geweest is, dan wat zijn voorgan gers bg herhaling vóór hem hebben ge daan, en dat hieraan geen enkele poli tieke of propagandistische betekenis mag worden gehecht. Van zijn kant gaf de liberale minister van Justitie, Lilar, in een vergadering van liberale parlementairen te verstaan, dat de late publicatie van de nota door het betrokken agentschap, dat de tekst reeds zes dagen vroeger had ontvangen, deel uitmaakt van de manoeuvres, die worden aangewend om de inspanning var. de regering tot oplossing van de koningskwestie te dwarsbomen. Het is de bedoeling van koning Leo pold geweest in het buitenland een officiële versie over de gebeurtenissen van 1940 te verspreiden, waartoe de diensten van het agentschap Belga niet zouden hebben kunnen volstaan. De Franse oud-eerste-minister Rey- naud wekte hier enige verwondering, door gelijktijdig de versie van Churchill te onderschrijven en zijn voorkeur te kennen te geven voor een latere uit spraak door de geschiedenis. De buitenlandse pers heeft het memo randum uitvoerig gecommentarieerd. Het Franse blad „Aurora" trekt in twij fel, of de koning zijn bondgenoten wel tijdig op de hoogte heeft gebracht van zijn plannen, doch de „Daily Telegraph" komt tot de conclusie dat de studie van alle tot nu toe gepubliceerde documen ten erop wijst, dat een onderbreking in de verbindingen de grote oorzaak is ge weest van de verwijten van kwade trouw, die men elkaar heeft toegestuurd. II zult 's morgen* „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal to uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen ------ jgjc stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. (Adv.) Op het Foreign Office daarentegen wei gerde men categorisch alle commenta ren. Intussen heeft bet document ook in België weerklank gevonden, niet alleen als verdediging van de eer van het Bel gische leger, doch ook omdat het bij velen de herinnering oproept aan de be wuste Meidagen, toen de koning zijn soldaten voor een vruchteloze slachting heeft behoed. Dit gebaar heeft toenmaals een gevoel van grote dankbaarheid te zjjnen opzichte gewekt en in Antwerpen b.v_ ondanks de bezetting, jaarlijks een spontane bloemenhulde van de bevolking vóór bet koninklijk paleis tot gevolg gehad. Joegoslavië heeft gisteren officieel de berichten dat de Ver. Staten zouden aandringen op de invrijheidstelling van aartsbisschop Alojcic Stepinac tegen gesproken. Het ministerie van voorlichting deel de mede, dat de Amerikaanse ambas sadeur Cannon Dinsdag voor zijn ver trek op eigen verzoek door maarschalk Tito was ontvangen, doch dat tijdens dit bezoek niet over aartsbisschop Ste pinac gesproken was. De speciale politieke commissie van de Assemblée der UNO heeft gisteren met 40 tegen 6 stemmen bij vijf ont houdingen besloten, dat ae Kleine As semblée voor onbepaalde tijd in func tie zal blijven. John Lewis, de leider van de Ameri kaanse mijnwerkers, heeft aan de vak bond A.F.L. verzocht mede te helpen aan het bijeenbrengen van 2y2 millioen dollar per week ter ondersteuning van de stakende staalarbeiders, aangesloten bij het vakverbond CJ.O. Dit verzoek is door de A.F.L. afgewezen. Hongarije heeft onthuld dat het mij nen heeft gelegd langs zijn grens met Oostenrijk, teneinde onwettige grens overschrijding te verhinderen. Otto Grotewohl, minister-president van de nieuwe Oost-Duitse staat, heeft Foolse journalisten op zijn eerste pers conferentie te Berlijn medegedeeld, dat Duitsland nooit meer Polen, de Sovjet-Unie of „enig ander land ter wereld" zou aanvallen. Het Spaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft aan een uit zes man bestaande delegatie van de Amerikaan se Senaat verzocht een voorgenomen bezoek aan Spanje uit te stellen. 13 Misschien kan het me te pas komen als ik uitkien, wat dat doel is of was. Of", voegde ik er wraakzuchtig aan toe, „ik organiseer je kleinere concurrenten en kom je op een nacht bezoek brengen in gezelschap van een paar staafjes dyna miet. Dan kon je hele dam wel eens de lucht invliegen". Butterick sprong overeind. Zijn ge zicht zag blauw van woede. „Maak dat je wegkomt, snotaap!" brieste hij. D'ruit jij, met je knecht! Vlug, of ik laat je d'ruit gooien!" De albino stak zijn vingers m zijn mond en floot. Toen stond hij op en kwam met stijve passen op mij af. Ik scheen meer storm te zullen oogsten dan ik bedoeld had. Straight en ik maakten niet zoveel kans tegen dit tweetal. Ze zagen er tenminste gevaarlijk uit en de albino met zijn roze oogjes niet het minst. Hij scheen er althans naar te snakken iets flinks te doen. Twee man nen met geweren verschenen in looppas om de hoek van het huis. „Hier zijn we, baas", zei de ene. „Zorg dat deze twee kerels als de weerga verdwijnen", zei Butterick. En zich tot mij wendend ging hij voort: „En kom niet meer terug, Strawn. Ik waarschuw je. Blijf van mijn grond af Ik voelde me belachelijk en hulpeloos. Maar geen enkele man geeft zijn waar digheid zonder slag of stoot prijs. „Ik geef de voorkeur aan beschaafder gezelschap", zei ik. Toen in een opwel ling van bravour, boog ik voor de da mes. Mollie Tacker grinnikte tegen mij. De roodharige miss Ash lachte scham per. „Ik geloof dat we onze boodschap ge daan hebben, Straight", zei ik, en kuier de naar onze paarden. De twee roofrid ders met hun geweren volgden ons. „Je hebt gehoord wat de baas ge zegd heeft", snauwde de een. Wij reden langzaam naar de uitgang. De gewapende schildwacht stond op de weg; hij was ongetwijfeld via de tele foon gewaarschuwd. „Maak dat je weg komt", beet hij. terwijl hij opzij trad. We draafden weg. Ik voelde me nogal onzeker. Ik wist niet wat Straight wel van mijn optreden dacht. Hij vertrok geen spier van zijn gelaat en tuurde met uitdrukkingloze ogen over de oren van zijn paard heen voor zich uit Plotseling hield hij de teugels in en stak mij een hand toe. „Geef me de vijf, kameraad", sprak hij. „Met jou kan ik uit vissen gaan". Ik voelde me warm van binnen wor de,n maar ik probeerde het niet te laten merken. Ik was ook zo wijs geen recht streeks antwoord te geven. „Waar is het adres waar ik een aan klacht kan indienen?", vroeg ik. „In Prescott zit een rechter", ant- woorde hij. „Zijn die kleine ranchers hier in de buurt op onze hand te krijgen; kunnen we een soort blok smeden?" „Ik betwijfel het", zei hij. Ze zijn zo achterdochtig als iets. Misschien kun nen we er een paar meekrijgen. We zullen zelf het meeste werk wel op moeten knappen". „Ik heb honger", zei ik. Hij zocht in een van zijn zakken en haalde iets grijsachtigs te voorschijn „Eet op", zei hij, „dan houdt je maag zich rustig". „Wat is dat?,, vroeg ik. „Gedroogd vlees", zei hij. „Alcohol vrij „Ik kauwde verwoed op het taaie stuk vlees en vergat inderdaad, dat mijn maag tamelijk leeg was. Je had er goede tanden voor nodig. De zon straalde on barmhartig op ons neer. Het zadel tus sen mijn benen, was gloeiend heet en mijn ongeoefende spieren deden pijn. Niettemin had ik een tevreden gevoel Het baantje, dat mijn vader zo vurig voor mij gewenst had, was al niet zo weerzinwekkend meer. Ik vroeg me af wat hij denken zou, als hij wist wat er zo pas gebeurd was en of mijn optre den zijn goedkeuring zou wegdragen. Ik wist, dat hij er een hekel aan had met zich te laten sollen. „Je bent nogal goed van de tongriem gesneden", zei Straight. „Ik heb menig kamerlid slechtere redevoering horen afsteken". „Die vent dreef me ook tot razernij", zei ik. „Het idee, dat zo'n Butterick zich verbeeldt dat hjj met geld of macht het gerecht kan omkopen". „Dat zou anders de eerste keer niet worden", zei Straight. „Het gebeurt misschien eens op de honderd gevallen", zei ik. „Je moet die ene keer maar net de dupe worden", merkte Straight op. „Dat neemt niet weg", antwoorde ik, en ik had een vaag gevoel dat ik op een professorstoon begon te praten, „dat ons volk in zijn geheel vertrouwen moet blij ven houden in de onkreukbaarheid van onze gerechtshoven. Doen we dat niet, dan gaan we naar de kelder". „Ik heb me er nooit zo in verdiept", zei hij. „Natuurlijk niet, omdat we het alle- mal vanzelfsprekend vinden, net als de lucht die we inademen. We denken er niet bij, we nemen het gewoon. Verder maken we ons geen enkele zorg. Het allerbelangrijkste op deze wereld, Straight, is persoonlijke vrijheid. En die wordt niet aangetast, zolang we ons tot betrouwbare rechters kunnen wenden". Hij hield zijn paard in en keek mij aan. „Vrijheid", zei hij. „Daar heb ik al heel wat keren over horen praten. Hele redevoeringen houden sommige lui er over. Maar ik ben er nooit goed ach ter kunnen komen. Wat, voor de duivel, is toch die vrijheid, waar ze het zo druk over hebben?" Dat was een netelige vraag. Zoals ik al eerder heb duidelijk gemaakt, ben ik een liefhebber van geschiedenis. Nu staan de zaken zo. dat de geschiedenis je in al haar geledingen leert hoe het mensdom de eeuwen door heeft ge vochten, gehongerd, geleden en zijn bloed gegeven om maar een klein beet je meer vrijheid te verwerven. Maar wat vrijheid precies is, daarover had ik me nooit bepaalde gedachten gevormd. „Wacht eens even", zei ik. „Dat is een hele vraag". Ik zocht naar woorden, naar een uitdrukking, een beeld om het hele geval zo duidelijk en eenvoudig voor te stellen, dat ieder weldenkend mens mijn standpunt begrijpen zou. Totnogtoe had ik mij altijd met een vaag begrip tevre den gesteld maar nu wilde ik dat begnp m een logische vorm gieten. „Vrijheid", zei ik, „is een staat van bestaan waarbij een mens niet voelt, dat hij zich te onderwerpen heeft". „Waarbij hij dus niet het gevoel krijgt, dat er over hem bedisseld wordt?" „Juist. Een regering is noodzakelijk en wetten eveneens. Een groot aantal man nen en vrouwen kan nu eenmaal niet in één verband leven zonder dat er regels bestaan ten algemenen nutte. Dat is wat je noemt regering. Een grote ge meenschap is ondenkbaar als ieder per soonlijk doen kan wat hem in de zin komt. Het geheel moet beschermd wor den tegen wangedrag van een of meer van de leden. Iedereen moet van zijn rechten iets opofferen om het geheel van dienst te zijn. Die bereidheid om eikaars' rechten te waarborgen moet vastgelegd worden in een samenstelling van algemene gedragsregels. Die regels vormen de wet". (Wordt vervolgd) KAI0UI1ZUN OM »IS* Het voorlopig Nederlands Elftal speeK Woensdag 26 October in het Feijen- oord-stadion te Rotterdam in de vol gende opstelling tegen de Middlesex Wanderers: Kraak Stormvogels)Steenbergen (SW) en Schgvenaar (EDO); Van Schtjndel (SW), Terlouw (Sparta) en De Vroet (fejjenoord)Lenstra (Hee renveen), Schaap ('t Gooi), Van Roes- sel (Longa). Timmermans (ADO) en Clavan (ADO). Reserves: Saris (BW), Everse (Nep- tunus), Stoffelen (Ajax) en Van der Tuyn (HDVS). De Middlesex Wanderers komen ia de volgende opstelling: Ivey (Romford); Wallis (Leytonstone) en Gadsden (Hay es); Topp .Hendon), Stoker (Kingsto- nians) en Fright (Bromley); Lewis (Walthamstown Av.), Kelleher (Bar- nett), Phipps (Barnet), Rawlings (Hay es) en Robb (Finchley). Met uitzonde ring van Ivey en Wallis zijn deze spe lers aHen amateur-internationals. Scheidsrechter is Karei van der Meer. Lenstra, die een goede kans maakte voor een plaats als rechtsbinnen nu Wilkes in het buitenland is, heeft men opnieuw als vleugelman opgesteld. Naast hem staat Schaap, die technisch zeer zeker tot de goede voetballers be hoort maar die tot nog toe in iedere oefen- en interlandwedstrijd te traag is gebleken. Als linksbuiten heeft men Clavan weer de kans gegeven, natuur lijk, maar toch niet met een gerust hart zoals een half jaar geleden, want voor al de laatste competitiewedstrijden speelde de Hagenaar niet in zijn oude vorm. De halflinie behoeft weinig com mentaar. In de achterhoede wil men, Steenbergen, na de wedstrijd tegèii België te Amsterdam (het handsgevai kort voor tijd) nog eens prooerenr Kraak verdiende na zijn blessure een nieuwe kans, die hij dan a.s. Woensdag in het voorlopig Nederlands Elftal tegen de Middlesex Wanderers krijgt. Het Luxemburgse elftal, dat Zondag 23 October des middags om 2.30 uur in het stadion te Geleen een voetbalwed strijd speelt tegen het Zuid-Nederlands elftal, is als volgt samengesteld: Doel: Magnaru. Achter: Knerr, Fratoni I Midden: Remy, May, Guth. Voor: Kremer, Feller, Keitel, Fratoni II, Scheer. Reserves: Michaux, Roller, Paulus, Letsch. Als scheidsrechter voor deze wed strijd zal optreden de Belg Francois Roykens. De beide grensrechters zijn Meimes en Hugens, resp. voor Luxem burg en Zuid-Nederland. PARIJS, 19 October Na de zittting van het dagelijks bestuur van het Inter nationaal Olympisch Comité te Parijs, werd bekend gemaakt, dat op het con gres, in Mei 1950 te Kopenhagen te hou den, een voorstel zal worden behandeld, waarbij Israël zal worden toegelaten tot de Olympische Spelen van Oslo en Helsinki in 1952. Het dagelijks bestuur van het I.O.C. meent dit voorstel te kunnen doen, om dat van de zijde van Israël een schrijven was binnengekomen, waarbij de toezeg ging werd gedaan, dat in Israël alle ath- leten, zonder onderscheid van ras of godsdienst, aan sportwedstrijden kunnen deelnemen. Behalve over Israël, is ook gesproken over de toelating van Duitsland tot de spelen van 1952. Het dagelijks bestuur besloot de discussie over dit vraagstuk tot nader order uit te stellen, aangezien de kwestie te netelig is om haar voor het congres van Kopenhagen op te los sen. De Tsjechoslowaakse sportorgaiiiuiRio Sokol, blijkbaar bevreesd dat er nog meer Tsjechische sportlieden zullen de serteren, heeft haar program van wed strijden tegen vertegenwoordigers van het Westen, drastisch besnoeid Tegelijk is het aantal ontmoetingen met Rusland en andere Oost-Europese landen belang rijk verhoogd. De wedstrijd om het F. A Laefdad»g- heidsschild, welke op Highbury tussen de league-kampioenen Portsmotrth en de cupwinnaars Wolverhampton Wan derers werd gespeeld, eindigde ie een 11 gelijk speL De voetbalwedstrijd tussen de league- elftallen van Ierland en Schotland, welke te Dublin werd gespeeld, eindigde ie 10-overwinning voor de Schotten. De heer Agne Holmstroem, directeur van het Zweedse Turnverbond, <fet de Lingiade en de internationale sport- tentoonstelling organiseerde, beeft Dins dagavond te Stockholm gepoogd zeH- moord te plegen. Hij wierp zich van 35 meter hoogte in een liftkoker. Hij wa6 niet op slag dood, doch zijn toestand is hopeloos. Men schrijft deze wanhoops daad toe aan de financiële mislukking van de internationale sporttentoonstol- ling. Het staat thans vast dat Lue van Dam op Dinsdagavond 22 Nov. a.s. m de Haagse Dierentuin zal uitkomen tegen de Fransman Kid Marsel, die afwisse lend als weker- en als méddengewicht bokst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3