De UNO huist in marmerglas en aluminium Tu Pamir uit de vaart genomen Naar school om Australiër te worden jaren HELLAS herademt na burgeroorlog van ssen en Stalin's Scylla Tito's Charybdis m. Tweehonderdduizend fabrieks arbeiders gevraagd Pandit Nehroe als banbreker „HET LAATSTE ZEILSCHIP' Nog te goed voor de sloop Hulp aan vluchtelingen en heropvoeding der opstandelingen het ernstigste probleem Waakzaamheid aan grenzen geboden Tijdschriften van de leestafel ■I Griekse burgeroorlog vrijwel ten einde DONDERDAG 20 OCTOBER 1949 PAGINA 5 B-36 zowel als atoombom berekend voor hun taak NIEUWE SPOORBRUG OVER DE OUDE MAAS Eind 19SO in gebruik Rotterdam en Schiedam aaneengebouwd Koningin ontvangt GR. HOUTSTR. 47 Tel. 18036, Haarlem DAMES- P ARAP LUTES vanaf f 10.~ f- (Bijzondere correspondentie) LAKE SUCCESS, 12 October. Het eerste gebouw van de VJf. aan Manhattan's Oostkant, waarboven de vorige week de vlag gehesen is, vertoont naar vier kanten een verschillend Bezicht. Eén gevel is van wit marmer, de volgende van aluminium, de derde van aluminium en glas, en de vierde weer ran wit marmer. Misschien hebben de architecten „elk wat wils" willen geven, misschien verzinnebeeldt deze veelzijdigheid ook de verscheidenheid van aspecten, waar onder men de wereldorganisatie bekijken kan, of zelfs de verscheidenheid van intenties, die er een belichaming in vinden. Marmer voor de duurzaamheid van het recht, glas voor de doorzichtigheid van de vrede, aluminium voor het dage lijkse politieke keukengebruik. Eenzelfde veelzijdigheid schijnt ech ter geen oplossing te kunnen vormen voor het voorgenomen religieuze mid delpunt, dat aan de permanente zetel Van de V.N. is toegedacht. In plaats Van een kleinste gemene veelvoud der Wereldgodsdiensten en on-godsdienstig- heden schijnt men het eerder te zoeken ih een grootste gemene deler, maar komt daarbij tot de slotsom, dat deze, *oals het in de taal der wiskundigen keet, „nadert tot nul". Iets stemmigs, iets indrukwekkends, iets eerbiedigs, *ou dan de hal moeten vervullen, Waarin gedelegeerden van iedere geest, tussen de bedrijven door, tot inkeer kunnen verwijlen. Maar misschien zou iets hols, iets duisters en vreeswek kends beter zijn om aan te duiden Wat de naties hier bijeen houdt en wat blinder een gemeenschappelijk streven dan slechts een gedeelde angst is. „De vrees des Haren is het begin der Wijsheid" zou dan het opschrift kunnen *ijn. Maar dat zou waarschijnlijk óók niet algemeen genoeg wezen. Terwijl de vrees voor oorlog hetgeen oog iets anders is dan liefde tot de vrede "T" de naties bijeenhoudt, wordt die band «oor tegengestelde rechtsopvattingen tot bet uiterste gespannen. „Laat recht geschie don, ook al vergaat de wereld" die klas. «eke spreuk getuigt, dat voor fiere men den er ook aan de angst een grens is. He laas schijnt zij ook een vermoeden te ver baden, dat, èls er recht gedaan wordt, de Wereld inderdaad zal vergaan, m.a.w. dat de motor, waarop deze wereld rondrijdt, "'echts ka ndraaien op een vrij gemengde brandstof en bij een dl te hoge graad van *uiverheid dóórbrandt. Dit droefgeestig vermoeden brengt ons terug tot de dagelijkse bedrijvigheid van Assemblée. n.l. tot de politieke meng- *unst, die zelfs al zou zij zuivere recht vaardigheid in haar pomp hebben daar van toch slechts zoveel tapt als zij meent öat de motor kan verdragen. °P heden is dat blijkbaar niet veel. De klove tussen' Oost en West, die in de koude oon0g haar actieve uiting vindt, lijkt zoal biet dieper, dan toch werkzamer dan ooit. i» nauwelijks nog een vraagstuk, dat ïjlet onder de categorie van die tegenstel- "hg beschouwd en gewaardeerd wordt; wat een wil, is reeds daarom ongewenst voor ne ander, en wat de één schaadt, lijkt reeds daarom voor de ander een voordeel. In actuele kwesties als de erkenning van net nieuwe bewind in China en de candi- datuur van Joegoslavië voor de Veiligheids raad komt deze antinomie nogal verwar rend aan de dag. Ten aanzien van China wacht Washington blijkbaar, met de langzaam heid die dit reuzenland ondanks zijn drukke allures eigen is, op de uitkom sten van de Jessup-commissie, die nieu we grondlijnen uitstippelen moet voor *en politiek in het Verre Oosten, nadat de doodgebloede oude opzet onder de Srafsteen van een Witboek begraven ^erd. Ook na het rapport van die com missie zal de beslissing echter op een hansberekening berusten, een speculatie De Amerikaanse minister van Buiten- {andse Zaken Dean Achcson heeft gis pen te Washington op een persconfe- mntie gezegd, dat de burgeroorlog in v'biekenland vrijwel beëindigd is. Acheson zei, dat er nog slechts onge ler 2000 rebellen in Griekenland over ~lJh. Deze zijn bovendien over grote ge beden verspreid en houden zich voor- aaipelijk bezig met de jacht op voedsel. Voor er echter een besluit wordt ge- Jf.bnien inzake besnoeiing van de Ame- 'haanse militaire hulp aan Griekenland, r*dus Acheson, zal de V. S. eerst moeten j/.eten, wat de regering in Athene van ij1 an is met haar militaire apparaat te ?°en. Amerika heeft Griekenland twee ar iang hulp geboden. Acheson verklaarde, dat volgens hem r?aangewezen gedragslijn voor de j*r'ekse regering een inkrimping van j*' leger zou zijn, dat thans uit meer n 200.000 man bestaat. „Acheson zei, dat de bekendmaking van jS guerillatroepen van deze week, dat qj hun aanvallen zouden staken om Dekenland voor verwoesting te spa ll' met reserve was ontvangen. *uj beschuldigde de rebellen van alle tarten misdaden, en zei, dat zij nu jachten enig politiek voordeel te trek- v, uit een voor hen ongunstige stand a« zaken. Va^ei^- Hoyt Vandenberg, de chef-staf n.l. op het karakter van het Chinese communisme. De vraag, of de Chinese communisten „echte" communisten zijn, staat weer op de voorgrond van deskun dige, maar uiteenwijkende beschouwin gen, waarin de „optimisten" weer de overhand schijnen te krijgen. Misschien alleen maar bij gebrek aan alternatief. Evenzeer lopen de berekeningen uiteen, of een vleugje Westerse wind de rode jonk in een Tito-achtige koers kan stu ren, dan wel of tenslotte alle wind toch in Stalin's zeilen terecht komt. Is dit Chinese probleem op zichzelf al een hoofdbreker, voor de V. N. heeft het bovendien complicaties van men zou kunnen zeggen huishoudelijke en daar om uiterst pijnlijke aard. Een erkenning van het communistische China zou een rode mogendheid, groot en compleet met veto, in de huiskamer van de Veilig heidsraad binnenleiden, waar de stoelen juist zo héél bedachtzaam gearrangeerd zijn. Niemand kan de consequenties er van overzien; om in de huiselijke stijl te blijven, is een schoonmoeder, die komt inwonen, nog maar een zwak beeld; het lijkt meer op een doodgewaande echt genoot, die in het gezin van een tweede huwelijk opduikt. Het geval-Tito is wèl minder zwaar wegend, maar niet minder pikant. De sympathieën voor ijn candidatuur voor de Veiligheidsraad berusten uiteraard niet op zijn verdiensten, maar op de „nuisance value", de „lastpostwaarde' die hem tegenover het Sovjetblok eigen geworden is. Maar in verbinding met het Chinese geval draait het de gedachten in kringen, die zelfs een geoefende dan ser duizelig kunnen maken. Degenen, die het rode China een er kenning gunnen, hopen dat het Chinese regime niet echt communistisch is, maar tenslotte, juist als Tito Nationaal- communistische politiek in een zekere onafhankelijkheid van Moskou zal wil len bedrijven, hetgeen, daar Moskou geen onafhankelijkheid duldt, tot con flicten leiden zal. Daar staat tegenover, dat Tito, die een getuige van gewicht is, zichzelf de vertegenwoordiger van het echte communisme noemt, en Stalin een ketter. Hoezeer die opvatting bijv. door een juist verschenen studie over het Stalinisme (van Isaac Deutscher) bevestigd wordt, is voor een buiten staander dé keuze toch eigenlijk niet beter dan die tussen Scylla en Charyb dis, of tussen' de duivel en de diepe zee. Als het communisme mis is, is het zuivere communisme het meest mis. Of moet men voor zuiverheid opkomen, zelfs in het communisme? Dat zou dan de symboliek van de glazen facade der V.N. kunnen zijn. Daar komt nog de merkwaardigheid bij, dat de hoop van het Westen in het Oosten zich geheel zou verankeren in het nationalisme van Joegoslaven of Chinezen, terwijl het Westen in het Westen er alles op zet, om door d'e horizonten van het Europese nationa lisme heen te breken Het is begrijpelijk, dat in de wandel gangen van de V.N. ieder idee een cock tail waard is. Zelfs voor de oude diplo matie, die niet aan de weg timmerde en haar naakte Linggadjatis niet ideolo gisch behoefde aan te kleden, zou deze puzzle een zware opgaaf geweest zijn. Wie ook in Lake Success nog wel graag afzijds timmert, puzzelt nu graag mee. Tito èn China in de Veiligheidsraad V.R., een leuke balans zolang tenminste Tito een zuivere communist blijft; noch Tito, nóch China in de V.R., bij wijze van dame-gambiet; China in de V.R., maar met afstand van veto tegen afstand van Tito. Enzovoorts. In deze verwarde dilemma's zal Pandit Nehroe, misschien weer een soort van arbiter of banbreker kunnen zijn, zo als hij in de onzekerheid van de Ame rikaanse politiek t.o.v. Indonesië ook een beslissend gewicht in de schaal heeft geworpen. Men verzekert, dat Nehroe in ieder geval wat India betreft, de erkenning van 't rode China op zijn program heeft. In de zwevende balans van de afwachtende Amerikaanse po litiek in het Oosten heeft het woord van de nieuwe Indische staat, die gisteren nog geen stem had, misschien een door slaand gewicht. En men moet maar ho pen, dat de wijsheid van de nieuw komers evenredig is aan het gewicht, dat zij zo onverwachts in de schaal leggen. Het nieuwe hoofdkwartier van de Ver. Naties in Lake Success. Mar mer, glas en aluminium, zoals onze bijzondere correspondent meldt. N.V. NOURYPHARMA-DEVENTER Zoals bekend, zijn tijdens de oorlog in ons land niet minder dan 70% der spoorbruggen vernield, die door de Spoorwegen in snel tempo zijn hersteld en in dienst gesteld'. Verscheidene hier van waren nog hulpbruggen, die gelei delijk door definitieve worden vervan gen. Naar wij vernemen zal dit met de hulpbrug over de Oudé Maas tussen Zwijndrecht, in de verbinding met Brus selParijs, het volgend jaar het geval zijn. De nieuwe dubbelsporige brug be gint in de constructiewerkplaats haar voltooiing te naderen en zal in April 1950 worden aangebracht. Zij zal dan worden gedemonteerd naast de bestaan de enkelsporige brug, die 15 Juli 1946 in gebruik werd genomen. Het ligt in de bedoeling de brug na de montage naar de definitieve plaats te verschuiven en met de winterdienstregeling in October 1950 in gebruik te stellen. (Van onze Rotterdamse redactie) Een dezer dagen is te Rotterdam de eerste paal geslagen voor een complex van 79 woningen en drie winkelpanden en deze handeling is zowel voor de ge meente Schiedam als voor de gemeente Rotterdam een historische geweest. Beide plaatsen zullen n.l. wanneer de bouw van deze woningen voltooid zal zijn men heeft dit op ongeveer 65 weken be groot aan elkaar gebouwd zijn De bouw komt voor rekening van de N.V. Amsterdamse Maatschappij van Levensverzekering „Amsterdam" en zal ongeveer een millioen gulden gaan kos ten. Het ontwerp is van de Rotterdamse architect Harry Nefkens en het zal wor den uitgevoerd door de aannemers Lem- mens, Waals en Hollink. „Het laatste zeilschip", noemde reeds i» 1930 de Duitse schrijver Heinrich Hauser het boek, dat hij schreef over zijn reis met de viermastschoener „Pamir" rond Kaap Hoorn. „Pamir" was destijds het eigendom van de bekende Hamburgse zeilrederij F. Laeisz; de titel van het boek klonk voorbarig, want zowel Laeisz als de Finse reder Eriksson uit Mariehamn hadden op dat ogenblik nog meerdere grote zeilschepen in de vaart. Thans, twintig jaar later, is „Pamir" inderdaad „het laatste zeilschip" geworden. Tezamen met haar zusterschip ,J*assat" vertrok zij met een lading graan op 28 Mei van Australië naar Engeland. Het werd de laatste graanrace en de „Passat" heeft haar gewonnen. Dit schip Hep als eerste de Ierse haven Cork binnen, vanwaar het doorvoer naar Barry Roads i* Wales. „Pamir" kreeg veel oponthoud door zware orkanen op haar weg en langdurige windstilte, waarbij zij 57 dagen lang nauwelijks voortgang maakte. Twee weken later dan de „Passat" was „Pamir" op haar bestemming. grote zeilschip, in 71 dagen van New York naar Port Adelaide. Zowel, de „Pamir". die in Falmouth ligt, als de „Passat" wachten thans hun laatste bestemming ai. Want hun huidige eigenaar, Edgar Eriksson, wil hen uit de vaart nemen en zo mogelijk verko pen. Voor de sloop acht hij ze nog te goed, maar misschien is er nog een taak voor hen te vinden, waarbij zij bijvoor beeld als opleidingsschip of jeugdhotel dienst kunnen doen. Daarmee zullen de laatste grote viermasters van de wereld zeeën verdwenen zijn, behoren de altijd weer opwindende wedstrijden van thee clippers en zeilende graanschepen voor goed tot het verleden. Zeven en vijftig dagen oponthoud wegens windstilte is onhoudbaar geworden in onze tijd, waarin, zoals een Engelse scheepsbou wer zich uitdrukte: „the world has a craze for speed". Toch hebben de grote zeilschepen, de befaamde clippers in het bijzonder, de concurrentie met de stoomvaart nog lang volgehouden. Ook Neder land had tot ver in de negentiende eeuw zijn „clipper-captains", die in niets voor hun Engelse collega's van de China- en Colonial Clippers on derdeden. Zo noemt Oderwald in zijn boek „Het Nederlandse Zeilschip" de „Noach I". die in 62 dagen van Hol land naar Java liep en in 1866, drie jaar na de meest beroemde tea-race, toen de snelste, licht geladen Engelse Clipper in 78 dagen van Anjer naar Gravesend voer, slechts 66 dagen no dig had van Batavia naar Brouwers haven. Voorts herinnert hij aan de „Vondel", die in 79 dagen van Mel bourne naar Dungeness liep en de reis van de „Europa", Nederlands laatste Nog in 1890 toonden de Amsterdamse en Rotterdamse havens het levendig beeld van aan ducdalven of aan de wal „Pamir", het laatste zeilschip, dat thans m Fahnoutk wordt opgelegd. gemeerde zeilschepen met hun sierlijk opgaand tuig. Oderwald herinnert zich nog in zijn boek, dat aan de Rietlanden de „Willem Eggerts" meerde, een mooie bark, behorend aan de bekende firma Brantjes Co., de taaie reders uit Pur- merend, die de strijd voor het zeil schip tot het einde hebben meegestre den, want pas in 1910 werd de „Willem Eggerts" opgelegd. Zoals ook de „Euro pa", het fraaie, in 1897 bij Huygens te Amsterdam gebouwde stalen fregat tot het laatste toe de eer van de Neder landse zeilvaart heeft hooggehouden en zich de erenaam verwierf van „Flying Dutchman", naar de oude legende, thans opnieuw werkelijkheid geworden in de prestaties der alweer dertig-jarige K.L.M. In de Amsterdamse haven verheft nog de „Pollux", het opleidingsschip voor matrozen, zijn masten, stengen en raas, nog altijd leren toekomstige zee-offi cieren op de Kweek school voor de Zee vaart, als elemen taire nautische ken nis, de volledige tuigage van een dri emast-volschip Rotterdam heeft sinds kort weer een zeilend schoolschip, zij het van beschei den allure. Maar op de Oceaan zijn clip pers, fregatten, bar ken en viermast- schoeners thans vrij wel uitgestorven. De oude romantiek van zee en zeilvaart leeft nog slechts voort in boeken van Masefield. Conrad, Traven. In Van Schendel's onvol prezen ..Fregat schip", m de rusti ge. objectieve be schrijving. welke de Amsterdamse can- didaat-notaris Le- clercq destijds on der de titel „Wind in de Zeilen" gaf van een reis met de „Kroonprinses Ce- cilie" of in „Euro pa Ahoy", het gepu bliceerde dagboek, dat de heer A. C. Metzelaar. thans van de Nederlandse Dok- en Scheeps bouw Maatschappij, bijhield als stuur mansleerling op de Th. (Van een bijzondere correspondent) Het is niet zo gemakkelijk om een jongeman die uit de Sovjet-Unie komt, Engels te leren als men zelf geen Russisch kent. Maar dit probleem wordt door de onderwijzeressen van de emigrantenschool te Wagga in de Australische staat Nieuw Zuid Wales vernuftig opgelost, zoals zij ook de vele andere struikelblokken uit de weg ruimen die de nieuwe bewoners van het vijfde werelddeel ontmoeten alvorens dezen het tekort aan arbeiders doel matig kunnen aanvullen. Het is vooral een gevolg van de snelle opkomst van de Australische industrieën, met name in de laatste tien jaar, dat er op het ogenblik ginds nog steeds een tekort van tweehonderdduizend fabrieks arbeiders bestaat. Talrijke arbeidskrachten kunnen nog aangewend worden bij de huizenbouw, want ook hier heerst woningnood. Voor de aanleg en het onderhoud van nieuwe spoorwegen heeft men gezonde kerels k „|ren het Congress verzekerd, dat de V0f,„ bommenwerper en de atoombom hun taak berekend ziin. dw0„ zei- dat het bezit hiervan Rusland een tot. een defensieve in plaats van Hó vfnsieve instelling. •hissi cto°gde voor de militaire com- Öat -e jan het Huis van Afgevaardigden, len de V-S. het advies van de Vaa zouden. opvolgen en de sterkte strategische luchtmacht zouden z'ch .poeren, de Russen vrij zouden zijn van h, leggen op de ontwikkeling He? offensieve kracht. Wen'ge, dat opweegt tegen de grote v'ianH van een eventuele t>er Z1jn de strategische bommenwer- bere n de atoombom, zei gen. Vanden- d,e Koningin heeft Woensdag (envni, paleis Huis ten Bosch achter- afgevaardigden van de Per iode ,ur Besar. van de Twapro ^etato prov'ncie> en van het °ntvangCe®araan de Amerikaanse luchtmacht, heeft en van Minahasa comité audiëntie (Van onze correspondent) Nadat ongeluk en ellende jarenlang het deel zijn geweest van het oude Hellas, kan Uw correspondent thans eindelijk melden, dat de zaken in Griekenland ten«goede ztfn gekeerd. Daar thans de opstandelingen op Grieks grondgebied weinig zorg meer baren, zijn het nu op de eerste plaats de grote internationale kwesties, die in Grieken land de algemene belangstelling hebben. Steeds vinden deze kwesties in Griekenland diepe weerklank, temeer, daar het land door zijn geographische ligging een sleutelpositie inneemt op het Balkan-schaakbord. De verwikkelingen in Joegoslavië en de evolutie, die men kan constateren op de Balkan, in verband met de tegen woordige en toekomstige houding van de Sovjet-Unie, hebben de levendige aandacht van de Grieks-Engels-Ameri- kaanse milieux in Athene. Speciaal let men daarbij op de houding van Albanië en Bulgarije t.o.v. de Balkancommissie van de U. N. O. Afgezien van de even tuele hervatting van de diplomatieke betrekkingen tussen Griekenland, Bul garije en Albanië, gaat het er voora! om het lot te bepalen van de ongeveer 10.000 Griekse opstandelingen, die na de nederlagen in de Grammos in deze bei de landen een toevlucht gevonden heb ben. Deze 10.000 andartes (opstandelingen) die zich in deze buurlanden opnieuw van wapens kunnen voorzien en zich kunnen hergroeperen, betekenen een permanente bedreiging voor Grieken land, die men geen ogenblik uit het oog mag verliezen en mag onderschat ten. Op dit ogenblik worden de gren zen met Albanië en Bulgarije zwaar bewaakt door de Griekse legers, maar in het hooggebergte is de winter reeds begonnen en het zal zeer moeilijk zo niet onmogelijk blijken om de grenzen ge durende het slechte seizoen effectief te controleren. Profijt trekkend uit de klimatologi sche omstandigheden zouden de opstan delingen gedurende de winter weer in Griekenland terug kunnen keren, om in de komende lente hun activiteit te her vatten. Dit nu moet tot elke prijs wor den voorkomen. Want ofschoon men kan beweren, dat de opstand voor het ogen blik opgehouden heeft te bestaan, al thans als georganiseerde beweging, toch zwerven er in het land nog een duizend tal andartes, die uitgeput en aan alles ge brek lijdend, echter onophoudelijk door de gendarmerie en gewapende boeren van nabij worden bestookt. Ook heeft men driehonderd opstandelingen, die Euboia terroriseerden, kunnen vernieti gen. Euboia is de naam van het lange eiland, dat zich langs de Oostelijke kust van het Griekse vasteland kronkelt. Dit Buitengewoon heuvelachtige eiland, dat bedekt is met dichte pijnboom- en sparrenbossen, is steeds een volmaakt toevluchtsoord geweest voor de opstan delingen, die tot nu toe ongrijpbaar wa ren. Enige groepen commandotroepen met honden hebben hier goed werk ge daan. Het hoofd der Andartes van Euboia, kapitein Vlahoudjikos, werd op 30 September gedood door een van zijn medestrijders, die verleid was door de premie van tien millioen drachmen, die op het hoofd van zijn commandant ge zet was en door de premie van nog eens twee millioen drachmen, die was aange boden door een rijke Euboiaanse hoofd man uit Chaalkis. De opstand in Griekenland is thans, voor zover het een binnenlandse aan gelegenheid blijft, vrijwel uit de we reld. Iets meer dan de helft van de 700.000 vluchtelingen van het platte land, die hun landerijen en bezittingen hebben moeten verlaten om veilig te zijn voor de communistische terreur is weer straatarm naar zijn haard steden kunnen terugkeren. Zij hebben aan alles gebrek en hun woningen zijn voor het merendeel verwoest. Alles moet opnieuw worden opgebouwd Maar de Griekse schatkistmiddelen zijn onvoldoende om overal de helpen de hand te bieden, zelfs met de Ame rikaanse hulp. Griekenland heeft daarom een dringend beroep gedaan op de internationale eensgezindheid om het land te helpen zijn vluchtelin gen weer op de been te brengen, slachtoffers als ze zijn van de onuit sprekelijke gruweldaden der commu nisten. Maar de hulp aan de vluchtelingen is niet het enige probleem Er is nog een andere, niet minder belangrijke kwestie. Men moet zich ook bezig houden met de 15.000 verdachten en opstandelingen, die met de wapens in de vuist gevangen genomen zijn. Het merendeel bestaat uit domme boeren, die zich hebben laten meeslepen door de verderfelijke propa ganda over het communistische paradijs, die hun naar de wapenen deed grijpen tegen het vaderland. De anderen zijn jongelui van beiderlei kunne, vergiftigd door de nieuwe doctrine, die men een rad voor de ogen heeft gedraaid, on danks de behoorlijke opvoeding, die zij hebben genoten. Zij zijn het meest ver antwoordelijk voor de onheilen, die Griekenland gedurende tien jaar heeft moeten doorstaan. Men moet dus onder scheid maken. Het merendeel van de gevangen genomen opstandelingen, die van boerenherkomst waren, in ieder ge val zij, die niet als gevaarlijk kunnen worden beschouwd, zijn vrijgelaten om naar hun dorpen terug te keren en hun dagelijkse bezigheden te hervatten. Na tuurlijk betreft het hier een voorwaar delijke invrijheidstelling. De overigen de intellectuelen, om het zo maar eens uit te drukken die beschouwd worden als de gevaarlijksten en de sluwsten, wil men een morele en nationale heropvoeding geven. Deze me thode van verbetering, reeds eerder in het kamp op Makronisos toegepast, heeft tot heden goede resultaten opgeleverd. Men zal dit systeem op grote schaal gaan toepassen. De regering, heeft beslo ten een vergevingsgezind gebaar te ma ken om de verdoolde burgers de kans te geven hun plaats in het gewone leven te hernemen als ordelijke en werkzame elementen. Na een nationale heropvoeding te Makronisos kunnen de elementen, die getoond hebben voor verbetering vat baar te zijn, de school verlaten. Dit zal zelfs mogelijk zijn voor personen, die tot zware straffen zijn veroordeeld. Zij zullen voorwaardelijk vrijgelaten wor den, indien zij zich goed gedragen en zich verbeteren, met een proeftijd van vijf of tien jaar Het betreft hier een ernstige poging, om deze mensen weer in de maatschappij op te nemen en het zijn vooral de conservatieve partijen ge weest, die dit hebben weten te berei ken. Laten we hopen, dat zij er geen spijt van krijgen. Wat betreft de op standelingen tegen wil en dank, zij zijn, zoals wij reeds gezegd hebben, eenvou dig weg naar huis gegaan. Andere cle- mentie-maatregelen om de rust in het land te hérstellen en verzoening teweeg te brengen kunnen in de nabije toe komst nog verwacht worden. Verder zullen de doodvonnissen, die worden uit gesproken door de militaire gerechts hoven, in het vervolg niet meer in de eerste drie dagen na het vonnis worden uitgevoerd. Zij zullen worden onder worpen aan de goedkeuring van de gra tie-raad. nodig, in Queensland zijn er steeds han den te kort voor de oogst van het suiker riet en in de staat Victoria, een belang rijk zuivelgebied, hebben zich de laatste jaren heel wat Nederlandse emigranten kunnen vestigen. Half December gaat er met de Volendam opnieuw een groep ondernemende landgenoten naar deze uithoek van de wereld, waar energieke jonge mensen zich van een goed bestaan kunnen verzekeren. Australië neemt op het ogenblik heel wat meer emigranten op, dan men aan vankelijk, direct na de oorlog, van plan was. Precies twee maanden geleden reisde de minister voor de emigratie, Calwell, van de hoofdstad Canberra naar de havenplaats Fremantle, enkel en alleen om een zevenjarig meisje te verwelko men, dat uit Letland afkomstig, na vele omzwervingen in Australië was gearri veerd. Dit kind was de vijftigduizendste na-oorlogse emigrant van het Europese continent. De honderdduizendste gesub sidieerde Britse emigrant is eveneens onlangs door minsiter Calwell ontvan gen. In de eerste helft van dit jaar kwa. men niet minder dan 75.000 personen naar Australië met de bedoeling er voor goed te blijven. Deze toeloop was groter dan die in het hele vorige jaar. Het onmetelijke Australische vaste land, dat nog steeds minder inwoners dan Nederland telt, zal volgende maand waarschijnlijk een bevolking van acht millioen hebben. Eind 1957 zou de tien millioen bereikt moeten worden en nog deze generatie zal wellicht de geboorte van de twintig millioenste inwoner mee maken. Aanschouwelijk onderwijs Behalve in Wagga zijn er ook in tal van andere plaatsen instituten opgericht waar de nieuw aangekomen geleerd wordt zich zo spoedig mogelijk bij de Australische mentaliteit aan te passen. Met de Britse emigranten heeft men uiteraard niet zoveel moeite. De taal is voor de anderen name lijk meestal de grootste hindernis. In de emigrantenscholen staan de klaslokalen vol met de meest wonderlijke voorwerpen. De onderwijzeres, die een Hongaars kind Engels wil leren, begint met enkele keren het woord „stocking" uit te spreken en laat intussen een kous zien. Als de leer lingen enigszins kunnen praten, wordt hun lezen en schrijven geleerd. Voor volwas senen is er een avondschool. Het onder wijs wordt gratis gegeven. In afgelegen plaatsen kunnen de emigranten een schrif telijke cursus volgen. Ceen uitzonderingen Er is één aspect van de Australische immigratie-politiek, waarop veel buiten landse critiek is geuit. De regering néémt alle mogelijke voorzorgsmaatre gelen om van een „homogeen wit Australië te kunnen blijven spreken. Alle politieke partijen zijn het er over eens dat dit beginsel gehandhaafd moet blijven. Enige honderden Aziaten die onder de oorlog als vluchtelingen het land binnenkwamen, zullen nog worden gerepatrieerd. De uitwijzing van de In donesische mevrouw O'Keefe heeft in dertijd nog al wat stof doen opwaaien in de wereldpers. Maar minister Calwell zegt geen uitzonderingen te kunnen ma ken, daar anders de betreffende wet al gauw alle waarde zou verliezen. Vele tienduizenden Duitse krijgsge vangenen zullen in de volgende maan den uit de Sovjet-Unie naar Duitsland terugkeren. De nieuwe Mens Volgens een mededeling van de Re dactie neemt het contact tussen haar en de lezers van dit tijdschrift voort durend toe. Zó zelfs, dat dit laatste nummer voor een groot deel door de lezers zelf geschreven is en men de tijd gekomen acht om op 30 Oct. a.s. voor alle belangstellenden een samen spraak op de H. Landstichting te Nij megen te organiseren. De nieuwe Mens groeit met ieder nummer in aantrekke lijkheid. Wie het goed meent met zijn geloof, vindt hier de gelegenheid daar over eerlijke dingen te horen en te zeggen, o. i. de beste methode om tot een waarlijk „open christendom" te komen, dat zich eindelijk bevrijdt van zelfvoldane, in formalisme verzande kliekgeest. Er zijn zeer goede bijdragen in dit Septembernummer; over het ge loof en de hoop, maar vooral over de verhouding priester leek. Hierover zegt prof. J. van de Ven zeer rake en wijze dingen, die ernstige overweging ver dienen. Pieter van der Meer de Wal cheren tracht een gezonde geestdrift los te slaan voor het levende geloof, maar niet zonder daarvoor goede gron den aan te geven. Gabriël Smit's be- Emigranten op weg naar Australië, waar zij in de haven van Sidney van boord gullen gaan. De accommodatie op de overvolle schepen schijnt vaak heel wat te wensen over te laten, terwijl de kosten van de overtocht, vooral op niet-Britse schepen, uitermate hoog plegen te zijn en soms meer dan 120 pond sterling bedragen. Reeds bij de overtocht worden de landverhuizers zich vaak maar al te goed bewust met welke moeilijkheden emigratie gepaard gaat. werking van het Miserere, waarin rijke, zuivere gebedsinhoud en taal schoonheid ontroeren, bewonderen wij zeer. Vooral echter vragen wij de aan dacht voor de brief en het antwoord, gepubliceerd onder de titel: Terug naar de fundamenten van het geloof in de Kerk. Belangwekkend is de oproep van mr. Coebergh voor Vespers in A'dam. Had deze in het vorig nummer gestaan, de mijnwerkerspastoor zou hem zeker hebben geciteerd bij zijn gronden voor optimisme. Of het redactionele bij schrift op blz. 189 een geheel bevredi gend antwoord is op de ingezonden brief, vooral het laatste deel, valt te betwijfelen. Ook zonder het door inzender eenzijdig gelegde oorzakelijk verband met geloofsafval, blijven de gesignaleerde feiten. Wij geloven, dat de bestaénde critiek te weinig au sérieux genomen wordt noch voldoende doordringt in al te heilige huisjes. De redactie overlegge in hoever hier een taak voor haar tijdschrift ligt. Dux Er gaat aan het laatste nummer een redactionele verontschulciging vooraf. Uit medelijden met de jeugdleiders, die de inhoud mogelijk nóg meer vermoeit. Wij geloven echter, dat de lezers mèt ons de redactie dankbaar zijn voor deze rijke aflevering, die een kleine goud mijn geworden is van diepe gedachten over het thema: Natuur en genade. Bij uitstek ter zake kundigen later, over de verschillende aspecten van dit on derwerp hun licht schijnen, daarbij hoofdzakelijk de practische kant van de opvoeding beschouwend. Behandeld worden: a. de verhouding tussen na tuur en genade io het algemeen, zoals de katholieke dogmatiek die thans ziet; b. de eigen geestesgesteldheid van de katholieke opvoeder, die zich laat leiden door de genade; de motieven, die de opvoeding dient aan te wenden, vooral wanneer zij te doen heeft met de gedoopte jeugd. P. van Waesberge O.P. schrijft over de verhouding van natuurlijke en bovennatuurlijke deug den een bijzonder heldere en sugges tieve verhandeling, die door pater Schoonenberg S.J. prachtig wordt aan gevuld door zijn artikel over hft „ge kruisigd" zijn van de bovennatuurlijke deugd. Prof. Alfrink bespreekt de mo tieven van Christus zedenleer. Uit beide beschouwingen trekt dr. Fortmann de consequenties voor de practijk: een uiterst leerzame bijdrage. P. Molenaar tekent de mentaliteit van een katholiek opvoeder. Of men de Katholieke Ver kennerij naturalistisch mag noemen, daarover zegt aalmoezenier Verhoeven een hartig woordje. Tenslotte schrijft dr. Terstraet aardige, maar tevens zeer nuttige dingen over het Evangelie en de jeugd. De redactie heeft gelijk: de inhoud van dit nummer vraagt ernstige studie, die echter geen aandachtige lezer ooit zal betreuren. Stud ia Catholica De vierde aflevering van de 24e jaar gang bevat twee grote artikelen. In het eerste zet prof. Robbers S.J. zijn wijs gerig gesprek voort met prof. Dooye- weerd'van de V. U. te A'dam over het Thomisme en de calvinistische filosofie der wetsidee. Een voorbeeld van cor recte en hoofse polemiek tussen twee hooggeleerden. C. Bovu C.P. wijdt ver volgens een diepgaande beschouwing aan de Eschatologie van het Concilie van Ferrara-Florence (1438—1439), waar in hü vaststelt, dat de bronnenstudie van theologisch standpunt een andere visie op de aard van het vagevuur openbaart bij de Grieken dan bij de Latijnen. Tenslotte enige uitvoerige en minder uitvoerige boekbesprekingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5