RING OM SMOKKELBENDE NAUWER AANGEHAALD Joegoslavië lid van Veiligheidsraad de NIEUWE LICHTSEINEN BU DE SPOORWEGEN Versobering voor middenstand Politieke keuze Goud ter waarde van f200.000 in auto te Genève gevonden AMERIKA KOOPT DIAMANTEN Vishinsky: Verkiezing in stryd Handvest der met Binnen tien jaar over heel het land Missie-Zondag Twee uur per dag geen radio K.V.P. zal aandringen op noodwet- kinderbijslagregeling Ruïne van Brederode in de steigers Het weer. Invasie witte mieren afgeslagen Amerik. Philips koopt in haar Europ. bedrijven Romulo moest hamer hanteren „Zwarte-kat-brigade" Accoord over plaats van contactposten Van 7.30 tot 8.30 en van 16.30 tot 17.30 Herhalingsoefeningen Tot hoofd en hart Arrestaties in België 6 November autorijden VRIJDAG 21 OCTOBER 1949 73ste JAARGANG No. 24595 Burgemeester d'Ailly naar Curasao - Deskundigen echter niet optimistisch Kardelj antwoordt Oorzaak van onrust in Oost- en Midden-Java Deserties van onderneming s- wachten DE PATROUILLEZONES OP MIDDEN-JAVA Emigratie naar Canada Voor gewone dienstplich tigen van vier compagnieën Gevolg van devaluatie: Valse guldens-affaire „TOVERZOLEN" Schoenzolen van plastic BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. W. Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Ruit Wnd. hoofdredacteur! W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per weet f 1-52 per maand, t 435 per kwartaal. Een uitdaging aan de Sovjet-Unie en een schending van het handvest der Verenigde Naties. Zo kwalifi ceerde Vishinsky een mogelijke verkie zing van Joegoslavië in de Veiligheids raad, toen hij enige dagen geleden deze eventualiteit onder ogen zag en nader toe lichtte ten overstaan van de persverte genwoordigers te Lake Success. Die pers conferentie vormde een merkwaardig heid op zich, want de heer Vishinsky pleegt niet scheutig te zijn met het toe staan van zulke informatieve bijeen komsten, en zo hij daar al toe overgaat, dan kan men er zeker vfan zijn, dat hij iets anders bedoelt dan het geven van voorlichting zonder meer. Ook ditmaal was het stellig zijn bedoeling om, quasi voorlichtend, „politiek te bedrijven" in de bekende zin van het woord. Hij sprak zijn intimiderende waarschu wing namelijk uit vlak voor de inmid dels (gisteren) gehouden verkiezing in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, waarin moest worden beslist of Joegoslavië dan wel Tsjechoslowakije een zetel in de Veiligheidsraad zou be zetten. En het is dan ook geen wonder, dat de ganse wereld met gespitste oren heeft geluisterd naar deze eerste pers conferentie welke Vishinsky als minister hield (ook hier betekent schaarste kost baarheid). zoals het nog minder te ver wonderen valt, dat ieder die terecht be kommerd is om wat er in de internatio nale politiek geschiedt, de uitslag der verkiezing met nog grotere spanning te gemoet heeft gezien. Gisteravond werd dan de uitslag be kend: Joegoslavië werd gekozen. De portee hiervan kan eerst goed worden begrepen, nadat men zich de normen en de praktijk van samenstelling en werk zaamheid van de Veiligheidsraad in her innering heeft gebracht. Binnen het raam der UNO is de Veiligheidsraad het college met de minste leden (elf in totaal) doch met de meest vérstrekken de bevoegdheden. Terwijl de Algemene Vergadering van alle leden der UNO slechts mag beraadslagen over alle kwesties, welke vallen binnen het kader van het handvest, en dus doende een soort van deliberatief wereld- forum vormt; terwijl deze Vergadering vervolgens hoogstens aanbevelin gen mag richten tot haar leden en meestentijds ook tot de Veiligheidsraad, bezit de Veiligheidsraad zelf een onmid dellijke handelingsbevoegd heid bij het bewaren of herstellen van de wereldvrede, waarvoor dit college de verantwoording draagt, haar door de leden der Algemene Vergadering in handen gelegd. In verband met deze verantwoordelijkheid achtten de op stellers van het handvest het dienstig, dat de vijf grote mogendheden (te we ten: de Verenigde Staten, China, Frank rijk, Rusland en Groot-Brittannië)die ieder een permanente zetel in de Raad bezetten, het recht van veto zouden bezitten, terwijl dit niet werd toege kend aan de zes overige (niet-perma- nente) leden, welke periodiek in drié tal door de Algemene Vergadering zou den worden gekozen. Welnu, zulk een verkiezing heeft gisteren plaats gehad. En daar bij was het van een uitsluitend politiek belang of'in dit door Ruslands ergerniswekkend optreden totaal verpo litiekt lichaam, in de plaats van de af tredende Oekraïne (roerend trouwe sa telliet der Sovjets) Tsjechoslowakije zou worden gekozen (éven willige pion in het schaakspel van het Russische impe rialisme) dan wel het inmiddels bij Stalin grif in ongenade gevallen Joego slavië. Het laatste geschiedde; met 39 tegen 19 stemmen, waarbij de vereiste twee-derden meerderheid dus maar op het nippertje werd gehaald. De rechtstreekse gevolgen hiervan op de besluiten en handelingen van de Veiligheidsraad zijn aanmerkelijk min der belangrijk dan de te verwachten politieke consequenties. Ja zelfs zijn de eerste practisch te verwaarlozen, want wat doet het er strikt genomen toe of een veto van Russische zijde door een plichtmatige ja-knikker wordt beaamd of niet: de betreffende voorgestelde maatregel kan door geen meerderheid hoe groot dan ook opnieuw ten leven worden gewekt. Maar wat er gis teren geschiedde mag wel worden ge karakteriseerd als een slag in het ge zicht der Sovjet-Unie, die in stede van de door haar gesupporteerde candidaat een nogal moedige tegenstrever zag gekozen, aan wie zij een vooralsnog koude doch soms bedenkelijk de lauwheid naderende oorlog heeft ver klaard op grond van het feit. dat de eerst zo volgzame adept Tito zich ver meten heeft het communisme op eigen wijze, d.w.z. in nationalistische zin, te interpreteren. Het zou een in haar onwerkelijkheid vrij nutteloze tijdpassering zijn om de juridische argumenten, welke de ge rechtvaardigdheid van Joegoslavië's keuze aantonen, breed uit te meten, ook al heeft de Amerikaanse minister Van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- son, zich daar onlangs op beroepen toen hij verwees naar artikel 23 van het UNO-handvest, waarin wordt ge zegd, dat de benoeming der niet-per- manente leden van de Raad moet ge schieden op grond van hun bijdrage aan de internationale vrede en veilig heid en met inachtneming van een gelijkmatige geografische verdeling. Engeland grondde op ditzelfde artikel zijn stem voor Tsjechoslowakije, doch laakte bij monde van een officiële woordvoerder Vishinsky's impertinente poging tot intimidatie door middel van dreigementen. Inmiddels blijken de Sovjets conse quent in hun uit de eigen leerstellingen voortkomend verzet tegen iedere vorm Van nationale en internationale demo cratie, door Joegoslavië's keuze niet te erkennen. Het valt vooralsnog niet te bezien wat hiervan de gevolgen zullen zijn. Zeker is, dat de wereldvrede nood zakelijkerwijs reeds wankel staat, wan neer deszelfs handhaving mede wordt toevertrouwd aan een mogendheid, die zich aan geen andere norm gebonden Weet dan aan de van ieder natuurlijk normbesef verstoken drang naar auto ritaire overheersing in geestelijke en stoffelijke zin. Of het gevaar voor een verstoring van deze vrede thans acuut gaat worden moeten wij afwachten. In diepe bezorgdheid om het wel en Wee dezer verscheurde wereld kunnen Wij ons slechts afvragen, wanneer de mensheid zal terugkeren naar die eeu wige en onveranderlijke normen, waar op een vrede kan worden gebouwd "Welke de wereld niet geven kan". Burgemeester d'Ailly is Donderdag avond uit Suriname in Willemstad aangekomen. Zondag vertrekt hij naar Uruba en Dinsdag zal hij zich naar wavana begeven. .Koning Abdoellah van Transjordanië heeft 7* een boodschap tot zijn volk het plan tot v"ternationalisering van de stad Jeruzalem an de hand gewezen, daar Jeruzalem „de 'cutel van Transjordanië" is. De politie van zeven West-Europese landen haalt op het ogenblik de ring nauwer aan om een internationale smokkelaarsbende .die goud ter waarde van millioenen dollars in de afgelopen negen maanden per vliegtuig en per schip heeft vervoerd, waarbij o.a. Schiphol als doorvoerhaven werd ge bruikt. Plannen om deze bende op te rollen mogelijk betreft het een politieke or ganisatie zijn verleden week te Bern ontworpen door een conferentie van de internationale politiecommissie. Betrouwbare kringen zeggen dat Scot land Yard op het spoor is van verschei dene Britse piloten, van wie men ge looft dat zij voor de bende vliegen. On der hen bevindt zich minstens één piloot, die eerder oorlogsmateriaal naar Israël heeft gevlogen. De Zwitserse politie heeft Dinsdag te Genève dicht bij het huis van koning Leopold drie personen gearresteerd na in hun auto goud ter waarde van bijna 200.000 gulden ontdekt te hebben. Henrich Steinworth, gedelegeerde voor Costa Rica bij de wereldgezondheidsor ganisatie in Genève, zit reeds twee maanden gevangen in Parijs in de Santé-gevangenis. Hij wordt er van be schuldigd, te hebben getracht goud naar Frankrijk te smokkelen, zo verneemt U. P. te Parijs. Rechter van instructie Georges Potier verklaarde dat Steinworth op 25 Sep tember op het vliegveld Le Bourget was aangetroffen in he't bezit van 25 kg goud dat in een koffer was verborgen. Stein worth, die op weg was van Schiphol naar Genève, kreeg toestemming zijn reis naar Genève per auto voort te zet ten. Hij moest het goud, dat een waarde vertegenwoordigde van 18 millioen francs, achterlaten. Enkele dagen later toen hij, zich veilig wanend voor arres tatie door zijn diplomatieke immuniteit, zich weer in Parijs meldde voor nadere ondervraging werd hij gearresteerd. Rechter Potier zei dat Steinworth was gekomen om zijn goud even terug te halen. Van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken waren echter reeds inlichtingen binnengekomen vol gens welke Steinworth, een apotheker uit Genève, weliswaar gedelegeerde is bij de wereldgezondheidsorganisatie maar niet als diplomatiek immuun wordt beschouwd. Hij werd daarom terstond gearresteerd. Rechter Potier zei dat Steinworth een ongeloofwaardig verhaal had opgehan gen. Hij zou contact hebben gekregen met een zekere Ebel die in Genève woont en eigenaar is van een kleine luchtvaartonderneming, Ebel zou hem goud ten verkoop hebben aangeboden en hij zou op dat aanbod zijn ingegaan omdat toen reeds geruchten gingen over devaluatie. Ebel verkocht hem daarop een kleine hoeveelheid goud en vertel de hem dat vrienden in Amsterdam voor meer zouden kunnen zorgen. Hij zou daarop naar Amsterdam zijn ge- De E.C.A. zal van Nederlandse han delaren 15.000 karaat essentiële diaman ten kopen ter toevoeging aan de Ame rikaanse reserve van strategische mate rialen. De diamanten zullen betaald worden uit het Nederlandse tegenwaardefonds der Marshall-hulp. Amerikaanse diamanthandelaren schat ten de waarde van 15 duizend karaat op ongeveer 200.000 dollar. De aankoop geschiedt via de normale handelskanalen in Amsterdam, waar de diamanten gesorteerd en geclassificeerd worden. gaan en de 25 kg hebben gekocht die men in zijn koffer had gevonden. Hij weigerde de namen te noemen van de personen die hem in Amsterdam het goud zouden hebben verkocht. Hij ver telde dat hij al eens eerder moeite had gehad om van Nederland uit per auto naar België te vervoeren en dat hij daarom maar had besloten per vliegtuig te reizen. Hij had geboekt tot Parijs en was van plan vandaar per auto naar zijn woonplaats te gaan. Hij meende dat zijn diplomatieke immuniteit voldoende zou zijn, zelfs indien het goud mocht worden ontdekt. Hij beweerde zelfs hardnekkig dat hij gemeend had goud onder diplomatieke dekking te mogen vervoeren. Officiële vertegenwoordigers van de regering van Coeta Rica in Parijs heb ben zich tot dusverre onttrokken aan het leveren van commentaar op deze kwestie. Te Santpoort, in de omgeving van Haarlem, ligt de oudste woning van Nederland. Het is het kasteel van Brederode, eertijds een roemrijke burcht, thans een grote ruïne. Het ge bouw dateert uit de negende eeuw en is dus al bijna duizend jaar oud. Rijksmonumenten zorg heeft thans tot restauratie be sloten en daartoe is een moderne sta len steiger langs de toren geplaatst. Het gebouw zal voornamelijk ver stevigd worden op plaatsen waar in storting dreigt. Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met vooral in de kustprovincies nu en dan buien, sommige met onweer en hier en daar met hagel. Iets kouder, voor namelijk des nachts, in het binnen land. Matige, in de kustgebieden tij delijk krachtige wind tussen Zuid- West en West. Zon: 7.16—17.32; Maan: 8.04—17.33 Technici van het Vaticaan hebben medegedeeld, dat de invasie van witte mieren de tweede binnen twee jaar waarschijnlijk is afgeslagen. Een architect van het Vaticaan zeide te geloven, dat de archieven beschermd kunnen worden, in het bijzonder daar de Vaticaanse bibliotheek stalen wanden heeft. Italiaanse deskundigen waren minder optimistisch over de witte-mie- renplaag, welker dreiging zich meer en meer over het land uitbreidt. Een ex pert verklaarde, dat de witte mieren uit de koloniën Italië zijn binnengevoerd. Hij achtte het buitengewoon moeilijk ze uit te roeien nu ze eenmaal vaste voet in Italië hebben gekregen. De president van de North American Philips Co., P. van den Berg, heeft medege deeld, dat de Dobbs Ferry fabriek te New York zal worden gesloten, daar de deva luatie het thans deze maatschappij moge lijk maakt, tegen gereduceerde prijzen een aantal producten van de Europese Philips- indiistrieën in te voeren, welke de Ame rikaanse Philips maakte of van plan was te maken in de eigen fabrieken. De voornaamste producten welke voort aan zullen worden geïmporteerd, zijn elec- trische installaties, televisietoestellen en onderdelen, met inbegrip van Philips' pro telegram. Het electrische scheerapparaat van Philips, dat tot dusver in de Dobbs Ferry fabriek werd geproduceerd en werd verkocht tegen 22,50 dollar, zal thans wor den geïmporteerd en worden verkocht te gen 16,50 dollar. Een gedeelte van de arbeiders in de Dobbs Ferry fabrieken zal worden overge bracht naar andere fabrieken van Philips. Een woordvoreder van de geallieerde Ho ge Commissie heeft gisteravond meegedeeld, dat er gewerkt wordt aan een gezamenlijk geallieerd-Duits programma voor financiële hulp aan Berlijn. Hij vertelde, dat bonds kanselier Dr. Adenauer gevraagd was bij de commissie een hulpverleningsplan in te die nen. De Algemene Vergadering van de U.N.O. heeft gisteren Joegoslavië bij tweede stemming tot lid van de Veiligheidsraad gekozen. Bfl eerste stemming werden tot leden van de raad gekozen Ecuador en India. Joegoslavië behaalde met 39 tegen 19 stemmen de overwinning op het door de Sovjet-Unie gesteunde Tsjechoslowakije. Bij de eerste stemming slaagde Joegoslavië er niet in de vereiste tweederden meerderheid te behalen. Er werden toen 20 stemmen op Tsjechoslowakije cn 37 op Joegoslavië uitgebracht. Aangezien 58 leden aan de stemming deelnamen, be droeg de vereiste meerderheid 39, waaraan Joegoslavië dus twee stemmen te kort kwam. De president der Assemblee, Carlos Romulo, liet onmiddellijk voor ue tweede maal stemmen voor een beslissing tussen Joegoslavië en Tsjechoslowakije. A'oor de beide andere vacante zetels werden Ecuador met 57 en India met 50 stemmen bij eerste stemming gekozen. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Vishinsky, werd door de pre sident der Assemblée tot de orde geroepen, toen hij verklaarde dat de verkiezing van Joegoslavië niet erkend kon worden omdat een vroeger gesloten „gentle man's agreement" dit uitsloot. Rusland, zo zeide Vishinsky, beschouwt de ver kiezing van Joegoslavië als een nieuwe schending van- het Handvest der V.N., waardoor de basis der samenwerking tussen de Verenigde Naties wordt onder mijnd. mingen, maar als gevolg van een com plot, dat zich achter de schermen tussen Joegoslavië, de Verenigde Staten en een aantal andere delegaties heeft afgespeeld en waar blijkbaar besloten werd voor eigenbelang gebruik te maken van een politieke situatie, welke ontstaan is tus sen Joegoslavië en de volksdemocra tieën". Ondanks aanhoudend gehamer van president Romulo. ging de Russische af gevaardigde voort met de verklaring, dat achter de schermen een complot was gesmeed tussen Joegoslavië en de Ver enigde Staten, die hun positie in het Engels-Amerikaanse blok daarmede den ken te versterken. Vishinsky, die tijdens de belangrijke zitting van de Assemblée tot tweemaal toe tot de orde werd geroepen, verklaar de na de stemming, dat het resultaat het feit aan 't licht had gebracht, dat hier sprake is van schending van artikel 23 van het Handvest, bepalende dat rede lijke aandacht dient te worden gewijd aan een geografische verdeling der zetels. „Deze stemming is uitgelopen op een inbreuk op een vaste traditie, waarbij de leden van de Veiligheidsraad, wier zittingsperiode afloopt, worden vervan gen door landen die tot hetzelfde geo grafische gebied behoren. Aan deze beide principes is altijd stipt de hard gehou den. Thans zijn zij op flagrante wijze geschonden," aldus Vishinsky. Volgens Vishinsky bestaat er een gentleman's agreement, dat in een vaca ture in de Veiligheidsraad dat land ge kozen wordt, dat door de meerderheid van de landen uit het betrokken geo grafisch gebied, waaruit de vacature moet worden aangevuld, wordt aanbe volen. „Het is welbekend,' zo vervolgde Vishinsky, „dat de delegaties van vijf Oost-Europese landen de candidatuur van Tsjechoslowakije hebben onder steund. De candidatuur van Joegoslavië werd door geen dezer landen gesteund. Joegoslavië werd de Veiligheidsraad bin nengeleid, niet als gevolg van vrije stem- „Wij hebben met grote vastberaden heid verklaard, dat Joegoslavië niet zal worden beschouwd als een vertegen woordiger van de Oost-Europese landen. Zijn verkiezing zal worden beschouwd als een nieuwe schending van het Hand vest, waardoor de basis der samenwer king in de UNO wordt ondermijnd". Wat de „pijnlijke consequenties" wa ren, waarmee Vishinsky Dinsdag dreig de voor het geval Joegoslavië zou wor den gekozen, is niet duidelijk. Waar schijnlijk zullen deze zich pas openba ren tijdens de eerste bijeenkomst van de Veiligheidsraad in Januari 1950. De Joegoslavische minister van Bui tenlandse Zaken Edward Kardelj sprak vervolgens de Russische beschuldiging tegen, dat Joegoslavië gekozen is tot lid van de Veiligheidsraad ais resultaat van een complot der Westerse mogendheden. Kardelj zei, dat uit de houding van Rusland bleek, dat het Joegoslavië zon der meer het recht ontzegde, lid te wor den van de raad en voegde er aan toe: „De Sovjet-Unie heeft Joegoslavië ge blokkeerd en probeert nu een blokkade te leggen om de Veiligheidsraad." (Vervolg ac oag 3 Van doorgaans goed ingelichte mili taire zijde verneemt Reuter, dat een guerillabende, die zichzelf „de zwarte- katbrigade" noemt, en onder leiding staat van een communist, die bekend staat onder de naam Abidin Effendi, de voornaamste oorzaak is van de hui dige wanordelijke situatie in Oost- en Midden-Java. Volgens bedoelde zegs lieden zou de sterkte van deze bende 2000 man. mogelijk meer, bedragen. De T.N.I. zou deze zwarte katten niet dras tisch willen aanpakken om redenen van interne politieke aard. Volgens welingelichte Nederlandse kringen is deze brigade een geheim ge nootschap. onder communistische lei ding, en is haar doel chaos te verwek ken. In Indonesische politieke kringen te Batavia was men niet geneigd, op een en ander commentaar te geven. Karim Lubis, adjudant van de Sultan van Djocja, is als speciale koerier van de Sultan naar Den Haag vertrokken. In gezaghebbende kring te Batavia ver klaarde men nader, dat hij een rapport over de laatste ontwikkelingen van de toestand in Indonesië, in het bijzonder in het gebied van Oost-Java, bij zich heeft. In de vergadering, die de plaatse lijke gemengde commissie te Surabaja heeft gehouden, werd overeenstemming bereikt ten aanzien van de plaats van enige contactposten, die gezamenlijk ge vestigd zullen worden in de regent schappen erf residenties. Bovendien werd in principe besloten tot uitwisse ling van militairen en burgers, voorzo ver ze werden gevangen genomen na 10 Augustus, met de wapens, die bij de gevangenneming aanwezig waren. Van de ondernemingen in Midden- Java zijn verscheidene deserties van ondememingswachters gemeld. In to taal zijn van de ondernemingen Kali- wanggü. Gunungpati en Springing 64 van de onderneming Tjomal 5 onderne mingswachters gedeserteerd, terwijl van Kalimas de gehele wacht verdween, na dat zij drie wachters, die loyaal bleven, hadden vermoord. Zondag 23 October a.s. wordt in de gehele katholieke wereld de Mis sie-Zondag gevierdde dag waarop de Paus aller gebed en offer vraagt voor de bekering der heidenen. Er zijn niet minder dan 1300 mil lioen niet-christenen, welk aantal steeds groter wordt, omdat het aan tal geboorten in de heidenwereld het aantal bekeringen verre over treft. Mensenwerk staat hier dus machteloos tegenover; alleen God kan op bijzondere wijze uitkomst geven voor de bekering van zovelen, die Hem nog niet kennen. Daarom het dringend verzoek aan alle ka tholieken van Nederland om op Missie-Zondag te communiceren en veel te bidden voor de bekering der heidenen en daarnaast ook een gel delijk offer te schenken om het werk der missionarissen, die dik wijls in zo zware omstandigheden moeten werken en alles over heb ben, ja zo nodig ook hun leven ge ven voor het bekeringsicerk, moge lijk te maken. Maar bedenk het wel: het gebed, is hoofdzaak en de aalmoes helaas noodzaak. Het ge bedsplaatje dat op deze dag aan u wordt uit gereikt, zal u hierbij hel pen. Geef het missiewerk uw gere gelde steun en wel in hoofdzaak door het lidmaatschap van de drie Pauselijke Missie-Genootschappen: Heilige Kindsheid, Voortplanting des Geloofs en Sint Petrus Liefdewerk. Naar wjj vernemen zullen de Neder landse radiostations met het oog op de electrviteitsbesparing van 15 November tot 15 Januari de uitzendingen van naif acht tot half negen 's morgens en van half vijf tot half zes 's middags staken. Dit „zwijgen" van de radio geldt niet voor de Zaterdagmiddag en de gehele Zondag. Des morgens wordt de uitzen ding zoals gebruikelijk om zeven uur begonnen met nieuwsberichten, waarna het programma tot half acht volgt GEBIED ONDER NEDERLANDSE VERANTWOORDING 0JAPARA- REMBANG PEKA LONG AN I VOORLOPIG EEN PATROUILLES NEDERLANDSE EN TNI-PATROUILlES SE MA NEDERLANDSE EN TNI-PATROUILLES QANJUMA Surakarta Purwoker Ma dtun Kebumen WON OGlRI TNI-PATROUILLES PAT Jl TAN TJANDIROTO parakan m MUNTILAN salam TNI-PATROUILLES De emigratiestichting van de Katho lieke Nederlandse Boeren- en Tuinders- bond richt een waarschuwend woord tot hen, die voornemens zijn naar Ca nada te emigreren, om niet zonder deugdelijke voorbereiding naar dit land te vertrekken. Nog altijd zijn er men sen, die een volkomen onbegrip hebben of zich zelfs geen voorstelling kunnen maken van de moeilijkheden, die nood zakelijkerwijs aan emigratie zijn ver bonden. Daarom werken de Emigratie stichting van de Katholieke Neder- lendse Boeren- en Tuindersbond en het boerencentrum „Ons Erf" samen om de emigranten een goede voorbe reiding te geven. De eerste twee cur sussen voor emigranten naar Canada worden gegeven van 7 tot U November en van 12 tot 16 December. Seinlampen in drie kleuren vervangen de ouderwetse seinpalen met beweeg bare armen. Bij K.B. is bepaald, dat in 1949 voor herhalingsoefeningen in werkelijke dienst komen de gewone dienstplichti gen van de landmacht, behorende tot vier door de minister van Oorlog aan te wijzen compagnieën. De duur van de herhalingsoefeningen bedraagt voor het administratief perso neel negen dagen (de minister is ge machtigd deze termijn te bekorten), voor de dienstplichtigen aangewezen voor kwartiermaken zes dagen en voor de overige dienstplichtigen vier dagen. (Van onze Utrechtse correspondent) Terwijl de wonden, die de oorlog ge nadeloos aan het bedrijf heeft toege bracht, nauwelijks zijn geheeld, zijn de Nederlandse Spoorwegen reeds met voortvarendheid bezig door het treffen van de meest moderne voorzieningen het treinverkeer in Nederland qua capa citeit en service tot het hoogst mogelijke peil op te voeren. Op het noodzakelijke herstel, dat aanvankelijk alle aandacht opeiste, volgde in zeer korte tijd de uit breiding der electrificatie over een groot deel der meest importante baanvakken en nu zal er in de nacht van Zondag op Maandag op het baanvak Utrecht Driebergen een nieuw seinstelsel worden ingevoerd, waardoor de vervoerscapaci teit in bepaalde gevallen groter kan worden. De thans gebruikte vóór- en hoofd seinpalen zullen verdwijnen om plaats te maken voor een nieuw systeem, dat dag en nacht lichtseinen toont en wel in tweeërlei vorm. In de eerste plaats seinen met één licht, dat groen, geel of rood kan zijn en voorts seinen met drie boven elkaar geplaatste lichtpunten die dezelfde kleuren in diverse combinaties kunnen tonen. Het nieuwe stelsel is, anders dan het vorige, niet op de rich ting, doch op de snelheid gebaseerd. De seinen met één licht bevinden zich op de vrije baan, waar de wagenvoerder slechts te maken heeft met de maximum snelheid, die op dat baanvak is toege staan. Waar met verschillende snelheden gereden moet worden (voor stations en aftakkingen) staan de seinen met com binatie-lichten, die de snelheid aange ven. Het hoogste licht geeft toestemming met volle snelheid te rijden, het laagste vereist een snelheid van 45 km per uur en het middelste een middensnelheid, welke afhankelijk is van plaatselijke omstandigheden, die op eer, bord bi het sein staan vermeld. Rood blijft 't onv :r- biddelijke haltesein, terwijl geel aan kondigt, dat het volgende sein onveilig is. Door combinatie van lichten kan voorts worden aangegeven, welke de stand van het volgende sein zal zijn, zodat de wagenvoerder zijn snelheid voor het volgende deel van het baanvak reeds kan bepalen. Om duidelijk te doen uitkomen op welke hoogte het seinlicht staat, zullen de lichtpunten, die voor het seinstelsel niet direct worden gebruikt, „lunar-white" zijn. De grote verbetering, die dit nieuwe systeem biedt, is hierin gelegen, dat door de vele combinaties op één paal (tien seinbeelden zijn mogelijk), de vroegere voorseinpalen kunnen ver vallen, zodat het baanvak, dat door een trein word geblokkeerd in verge lijking met voorhoen, 50 pet. korter wordt. De nieuwe palen staan 1500 meter uit elkaar, terwijl het systeem van voor- en hoofdseinpalen drie km. vorderde. Hierdoor zal het mogelijk zijn een groter aantal treinen op het zelfde traject te laten rijden, hetgeen de vervoerscapaciteit uiteraard ten goede komt. De lichtinstallatie is dermate vernuf tig geconstrueerd, dat de lampen bij een zeer gering energieverbruik (de lampen zijn slechts 10 watt bij 11 volt op onderspanning) zelfs bij het felste zonlicht op ruim duizend meter zicht baar zijn De chef van het Seinwezen, ir. J. H. Verstegen die de pers tijdens een tocht naar Driebergen van het „proefdraaien" der seinen getuige deed zijn en techni sche explicaties gat, bestudeerde dit automatische blokstelsèl reeds voor de oorlog in Amerika. Tijdens de bezetting werkte hij tezamen met ir. A. J. van Aalderen, die na gevangen genomen te zijn naar Duitsland werd gevoerd en vandaar nimmer terugkeerde, het systeem voor Nederland uit. Dit nieuwe seinstelsel zal overigens eerst over ongeveer tien jaar over heel Nederland zijn ingevoerd. (Van onze Haagse redactie) Dat de devaluatie van de Neder landse gulden tot prijsverhogingen zal leiden, staat wel vastDeze verhogin gen, die naar men mag aannemen geen 30 pet. zullen bedragen, komen in het kader van de vrije prijsvorming. Afgezien van elke verdere speculatie hieromtrent, kan men als vaststaand aannemen, dat de prijsverhogingen voor de middenstand een daling van de omzet en een zeer scherpe concurren tie zullen betekenen, een concurrentie, die dikwijls onredelijk zal zijn en leidt tot excessen Wij behoeven hier slechts te herinneren aan het cadeaustelsel. Meer dan ooit is het thans na de devaluatie geboden, dat de regering eindelijk eens komt tot de. wet op het cadeaustelsel: de middenstand heeft dit tot een eis gemaakt. Reeds driemaal is deze wet in het vooruitzicht ge steld laatstelijk bij de Troonrede maar tot heden is er nog niets in deze richting gedaan. Er is echter nog meer, dat na de devaluatie in Wel twee knieën om te dweilen, iets te zoeken of te rooien, maar om God te groeten is vaak een schijnbewe- ging van één knie nog te veel. J middenstandskringen weer sterk op de voorgrond gedrongen wordt. De omzetdaling en de prijsverhogingen tellen ook voor de middenstander als consument. Bij hem is dit echter niet op te vangen door loonsverho ging. De verhoogde kosten van le vensonderhoud maken voor hem so ciale voorzieningen en tegemoetko mende fiscale regelingen noodzake lijk. Kinderbijslag voor zelfstandigen is een van die sociale voorzieningen, waarop de middenstand overigens reeds meerdere malen gehamerd heeft. De door minister Joekes voorgestelde oplossing van dit probleem, n.l. om te komen tot een „groepsgewijze regeling voor groepsgewijze rekening", is voor de middenstand onaanvaardbaar. De K. V. P. zal aandringen op een noodwet- kinderbij slagregeling. De kinderbijslag voor zelfstandigen zou hierin tot een bepaalde inkomensgrens van het derde kind af op dezelfde wijze geregeld moeten worden als de noodwet-ouder domsvoorziening van Drees. Deze noodwet zou aangehouden moeten worden tot de gehele sociale verzeke ringsherziening, die door de commis sie-Van Rhijn bestudeerd wordt, en waarin ook de sociale voorziening voor de zelfstandigen haar eigen plaats zal krijgen, een feit is. Sociaal gezien, betekent de ver hoging van het kostenpeil en de verla ging van de omzet voor de midden stander versobering. Bij een nader onderzoek in de be kende zaak der valse guldens heelt de politie thans sporen ontdekt, die van Luik naar Charleroi leiden. De zaak zou op touw gezet zijn door de candi- daat-notaris Marcel Lebrun, uit Mar- chienne au Point, die wegens het uitge ven van chèques zonder dekking reeds is aangehouden. De Luikenaar, De Ceu- ninck, drukker van de valse biljetten, heeft Lebrun evenals een industrieel uit Ramines en een handelsvertegen woordiger uit Ukkel aangebracht, die allen op bevel van de rechter van in structie uit Charleroi zijn aangehouden. Een andere aanhouding is te Chateli- neau verricht; het betreft hier een han delsagent uit Marcinelle. De gerechtelijke politie bij het parket te Luik zet haar onderzoek intussen ook voort. Thans zijn op bevel van de in struerende magistraat een veehande laar te Vivegnies en een foto-graveer der uit Luik aangehouden. De eerste heeft bekend valse guldens aan de man te hebben gebracht, de tweede zeide samen met een Brusselaar cliché's te hebben vervaardigd voor het drukken van valse briefjes van f 100. Er zou voor meer dan twaalf millioen Belgische francs valse munt zijn ver vaardigd. Een jonge Haarlemse huisvader, die na zijn krijgsgevangenschap in Duits land voor de opgave stond een nieuwe bestaansmogelijkheid voor zijn gezin te creëren, heeft zoals bekend enige tijd geleden plastic schoenzolen uitgevonden. Thans is hij er toe overgegaan zijn uit vinding op de markt te brengen. De stof bevindt zich in stroperige vorm in een blikje. Wanneer men de stroop uitsmeert op de leren zool en daarna laat drogen, wordt de stof buigzaam en veerkrachtig als rubber. Vóórdat de plastic-zool dezer dagen op de markt kwam, had de uitvinder reeds aanvragen om inlichtingen en monsters uit practisch alle Europese landen ontvangen, tengevolge van me dedelingen, die hij aan verschillende instanties had gedaan in verband met grondstoffenlevering en octrooiaanvrage. De Haarlemmer, die zijn product „tover- zolen" noemt, is van plan voorlopig zelf zijn onderneming in handen te houden. De minister van Verkeer en Water staat heeft voor Zondag 6 November het Zondagsrijverbod opgeheven. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft gisteren ge zegd, dat „overwogen" wordt binnen het kader van het militaire hulpprogramma aan het Verenigd Koninkrijk B-29 bommenwer pers te verstrekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1