TAAK VAN DE VLIEGENDE MACHINIST Babysitters in Haarlem en omgeving J N TIM A" it .famiiet4 Hoe oppasdienst van de U. V. V. werkt Zaandammer zat dronken achter het stuur AfiEXM %im«e1tae ie's AMSTERDAMSE CHAUFFEUR ZAT ANDERHALF JAAR ONSCHULDIG GEVANGEN OPHEFFING PRIJSSTOP De boordwerktuigkundige is in het moderne vliegtuig onmisbaar 2ft gS VRIJDAG 21 OCTOBER 1949 PAGINA 2 Reeds 150 gezinnen vaste klanten In hoger beroep voor de Haarlemse rechtbank Burgerlijke Stand ONJUISTE BELASTING- OPGAVE VIERING ST. WILLI- BRORDUSFEEST K.A.B. Kring Noord VOORKOM STAGNATIE Thuisfront St. Jan de Doper „Verenigde Kath. Dammers" ZANDVOORT Maquette Watertoren K.N.M.V.-kampioensrit Burgerlijke Stand HEEMSTEDE „Achter de wolken schijnt de zon" Vergadering Bond Gepensionneerden GABARDINE HERENREGENJASSEN GABARDINE DAMESMANTELS WINTERJASSEN TWEEDJASSEN KAMGAREN COSTUUMS KAMGAREN PANTALONS I). Gerehabiliteerd in hoger beroep LAMPENSPECIAALZAAK Belediging van dr. Beel Geen wijziging in duur van militaire diensttijd Achtjarige jongen erft 30.000 dollar Grote ervaring Opleiding Nooit uitgeleerd Scheepvaartberichten GOED PRIJSHOUDENDE MARKT Beurs van Amsterdam 1641* Beurs van New York Twee jaar verzorgi ae Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers in Haar lem de door haar in het leven geroepen oppasdienst. En nog steeds breidt het werk zich uitnemen de vragen voor een oppasje toe. In de voorbije maand September hebben namelijk ruim zes tig gezinnen aan de U.V.V. gevraagd om een meisje, dat een arond. wanneer de ouders eens samen uit willen, op huis en kinderen kan letten. Zo zijn er in Haarlem en omgeving de dienst strekt zich ook uit over Bloemendaal. Heemstede en Santpoort totaal 150 gezinnen, die regelmatig een beroep doen op de U.V.V voor een oppas. De U.V.V. heeft over de aanmelding van meisjes, die een aantal avonden in de maand willen oppassen, niet te kla gen. Het zijn hoofdzakelijk leerlingen van middelbare scholen, kweek- en huishoudscholen, die de avonden wan neer zij „dienst" hebben, benutten om hun huiswerk te maken. De jongste op pas is om en om de 17 jaar en de oud ste.... 61 jaar, een weduwe, die graag in de maand een bijverdienste heeft voor elke oppasavond ontvangt men een vergoeding van f 1.50 en die met hart en ziel dit werk doet. In de twee jaren van het bestaan van de Haarlemse oppasdienst heeji de U.V.V. nag nooit één klacht ge had, noch van het gezin, dat ontevre den was over het gezonden meisje, noch van een oppas over een familie. Laat een nieuw gezin zich bij de U.V.V. inschrijven, dan wordt de eersce avond een ervaren kracht gestuurd, die de dag daarna rapport uitbrengt. Er wordt op het bureau In het stadhuis zeer consciëntieus gewerkt. Nauwkeu rig worden geregistreerd: godsdienst, milieu, grootte en samenstelling van het gezin en betreffende de oppasleeftijd vakbekwaamheid enz. Men zorgt er ook voor, dat een meis je uit Overveen niet helemaal naar Heemstede behoeft om op te passen. De animo onder onze meisjes on der wie verschillende met dubbele na men is bijzonder groot. Zelfs jonge dames uit IJmuiden en Hillegom. die hier op school gaan, wensen enkele avonden in een gezin op te passen. Na schooltijd eten ze haar boterham bij een vriendin in Haarlem, waarop zij zich naar de familie begeven, die om een opoas heeft verzocht. Grappig is het volgende voorval Een meisje, dat voor het eerst als „baby sitter" fungeerde en zeer serieus haar taak opvatte, belde 's avonds haar moe der op en zeide haar. dat mijnheer en mevrouw twee schaaltjes met lekker nijen hadden klaargezet, een met choco- laadjes en een met pruimen. Of het de bedoeling zou zijn, dat zij dat alles zou mogen opeten of dat zij van elk schaaltje misschien maar een stukje of vrucht zou De 6fl-jarige P. v. d. R. reed de 28e F«feruari van dit jaar vanaf Gouda, waar hij voor zaken was geweest, via Haar- leat naar zyn woonplaats Zaandam te rug. Onderweg ging hij over het Haar lemse Stationsplein, waar hij op het idee kwam om een borreltje te gaan drinken. Hij stapte een café binnen en nam twee borrels. Daarna ging hij weer naar buiten, maar hij had zo de smaak te pakken, dat hij een ander café bin nenstapte om weer een borreltje te gaan pikken. Ook nu was het er echter niet één: vier gingen er naar binnen. Om de maat vol te maken bezocht hij het eerste café nog eens. Hij kocht weer twee borrels. Hoewel men hem waar schuwde om in deze toestand de man was flink onder invloed van de drank niet achter het stuur te gaan zitten, stapte v. d. R. toch in zijn auto. Hij reed het Kruiswegviaduct onder door en sloeg rechtsaf het Kennemer- plein op. Hij nam deze Docht echter to taal verkeerd, want hij kwam met zijr. wagen tegen het trottoir aan de over kant terecht en botste bijna tegen een wielrijder. Via Schoterweg, Rijksstraat weg en Vergierdeweg kwam v. d. R. in Spaarndam terecht, waar hij stopte omdat hij zo'n dorst had. Wéér een cafe in en borrels gekocht. Wéér waarschuw de men hem om niet m zijn auto te gaan. Hij kon veel beter een taxi nemen en zijn wagen later komen ophalen! De man stoorde zich echter nergens aan en reed verder in de richting van Buiten huizen. Alles ging gelukkig zonder on gelukken. De inmiddels gewaarschuwde politie merkte de wagen van v. d. R. op, toen hij van de pont kwam. De twee politiemannen, die in motor met zijspan reden, wisten, dat de dronkeman op weg was naar Zaandam en waren dan ook zeer verwonderd, toen zij zagen dat v. d. R. plotseling een verkeerde zij weg insloeg, die naar Assendelft leid de.... Dit vonden zij het moment om de man te bevelen te stoppen. Het bleek een goede vangst te zijn. want hij was zo dronken, dat hij de situatie niet kon uitleggen. Ook voor de Haarlemse rechtbank, waar v. d. R. Donderdag in hoger beroep terecht stond, kon hij ech ter niet zeggen, waarom hij de verkeer de weg was ingeslagen. De officier van Justitie hoopte, dat verdachte had in gezien, dat drankmisbruik en deelnemen aan het verkeer absoluut niet samen kunnen gaan. Hij eiste twee geldboeten van 500 en vier weken gevangenisstraf voorwaardelijk in een proeftijd van twee jaar. Verder verzocht hij de recht bank de man het verbod op te leggen gedurende deze proeftijd een motorrij tuig te besturen. Voor het geval, dat de rechtb-.nk tot het laatste niet genegen is, eiste hij een rijverbod voor de tijd van een jaar. De verdediger belichtte de achtergrond van deze zaak enigszins en was het in grote lijnen met de officier eens. Uitspraak over 14 dagen. GETROUWD: J. M. Bakker en M. J. Berkhout;, B. Moolenaar en C. A. Schip- rr. B. Mink en J. T. van de Polder, T. Vogel en M. M. P. Hagnauer, P. T. W. Smink en H, C. Groes, J. D. W. He melrijk en J. N. de Hertog, J. Post en A. Anko, P. A. van Laarhoven en J. M. Philippo. GEBOREN: H. verbatErkelens, z; A. T. StokmanKeurentjes, z; A. J. MeijerSchouten, z; C. van -.eken Boot, z; A. M. Koopenvan Diemen, z; H. J. Dukelo—de Backere, z; A. van VelzënSchluter, z; A. Overmeer Heidstra, z; A. M. A. van RoodeWil- ceboer, z; S. M. van de ReepCalder, d; E. de VriesGlas, d, A. M. Joosten Koese, d; M. M. ZweeresKerkhof, d; J. T. LoenenHasselman, d. OVERLEDEN: A. M. Pietus—Philip po, 73 j., Leidsestraat; A. Eichenberger, 41 j., Hasselaersplein; H. A. M. Berk hout. 43 j., M. v. Heemskerkstraat; T. Bosman, 74 j.. Kloosterstraat; M. J. BeendersHeiliegers, 74 j.. Gen. Botha- straat; C. A. van Elsas. 67 j., Lorentz- kade; A. J. Schuurmansvan d'er Lan den, 77 j., Heerensingel. mogen nemen? Mama adviseerde het pruimenschaaltje geheel leeg te eten en slechts een enkel chocolaadje te nemen. Toen de dochter 's avonds om half twaalf nog niet thuis was, zond moeder zoon Jan om het meisje af te halen. De knaap belde aan, doch werd niet ter stond opengedaan. Even later riep het oppasje boven uit het raam haar broer toe, dat zij geen mannen mocht binnen laten. Dus zat er voor hem niets anders op dan buiten te bivakkeren tot mijn heer en mevrouw thuis zouden komen. Om de paar minuten werd er tot troost van de eenzame jongeling een pruim naar beneden gegooid. Tot kwart voor twaalf net echtpaar arriveerde en het meisje gechaperonneerd naar huis kon gaan, echter niet dan nadat haar was verteld, dat zij haar broer natuurlijk wel binnen had mogen laten. Een moeder met drie kinderen, die 's avonds, juist wanneer het kinderbed tijd was. aan cursisten les moest geven, vroeg aan de U.V.V. of er niet elke avond om een uur of zeven een meisje zou kunnen komen dat haar kleuters naar bed zou brengen. Er kwam een aardig meisje. Liefst drie maanden lang bleef het deze taak trouw vervullen tot het gezin huishou delijke hulp kreeg. Of Haarlem geen mannelijke oppassen heeft zoals Am sterdam of Den Haag? In het begin waren er wel enkele aanmeldingen, maar de U.V.V. ontving zoveel aanbie dingen van vrouwelijke oppassen, dat zij zich liever niet aan een experiment waagde en slechts met de laatste cate gorie in zee ging. De U.V.V., die geheel gratis haar be middeling verleent, heeft er goed aan gedaan een oppasorganisatie in Haar lem te stichten. Het blijkt dat de dienst in een behoefte voorziet. Een jaar gevangenisstraf heeft de Haarlemse rechtbank tegen de 55-jarige tuinder B. J. J. B. uit Beverwijk geëist. Hem werd ten laste gelegd, dat hij een onjuiste opgave over de jaren 1941 tot en met 1944 voor de belasting had ge geven. De tuinder stond in relatie met alle bookmakers uit Beverwijk. Hij verdien de van tijd tot tijd een aardig duitje met de paardenrennen. In 1943 is hij failliet verklaard. Niettemin kocht hij kort daarna voor zeventien duizend gul den aan effecten op naam van vijf doch ters, die hard voor hem gewerkt hebben. Ook kregen zij aanzienlijke bedragen op hun spaarbankboekje. Dat alles heeft de inspecteur der belastingen te Be verwijk bevreemd. Hij stelde een on derzoek in en kwam tot de conclusie, naar hetgeen hij ter zitting opmerkte, dat het een duistere zaak is. Van het spaarbankboekje van een der dochters werden verschillende malen grote bedra gen afgehaald, waarna later aanzien lijker bedragen er op gezet werden. Ook dat wekte bevreemding! Iri zijn verklaring hierover, beweerde verdachte, dat hij soms geld van een bookmaker in bewaring kreeg. Op brengsten van de tuinderij zou hij ook hierop gestort hebben. De officier van Justitie mr. v. d. Burg had de vaste overtuiging, dat de tuin der al tijdens zijn faillissement in het persoonlijk bezit van dertig duizend gul den is geweest. Een gedeelte daarvan is voor de kinderen gebruikt. Het ver haal van de bookmaker werd als ver zonnen beschouwd. Mr. v. d. Burg noemde het delict zeer misdadig. Andere goede belastingbetalers zijn hierdoor benadeeld. Een jaar gevangenisstraf werd gerequireerd. De verdediger mr. Baron uit Bever wijk erkende, dat de verklaringen over de spaargelden en de effecten niet posi tief zijn. Spr. zeide, dat de opbrengsten van de paardenrennen niet aan de belas ting vermeld behoeven te worden. Plei ter was van oordeel, dat verdachte de bezittingen van de effecten en de spaar bankboekjes verzwijgen kon, daar ze niet van hem waren! Gevraagd werd ver dachte vrij te spreken en hem onmid dellijk in vrijheid te stellen. Het laatste verzoek werd afgewezen. Op Zondag 6 November a.s. zal het winterprogramma van Kring Noord worden ingezet met een H. Mis in bei de parochiekerken, des morgens te half acht. Onder deze H. Mis algemene H. Communie van de leden. Hierna vindt het gemeenschappelijk ontbijt plaats in het gezellige K.A.J.-gebouw aan ae Lingestraat. De districtsbestuurder van de K.A.B., de heer A. v. d. Velat, spreekt een kort opwekkend woord Voorts zal door muziek, voordracht en zang een gezellige sfeer worden ge bracht. Tevens zullen mededelingen worden gedaan over een groots op 2 zetten Kerst-actie, waarvoor de eerste voorbereidingen reeds getroffen zijn en die er zeer aantrekkelijk uit za zien. Des avonds te c.. uur zal in ae fraai gerestaureerde toneelzaal van het gebouw St. Bavo dooi de speelgroep Noord een uitvoering worden gegeven. Ten toneele zal worden gebracht ..Hof Terhove", een spel in vier bedrijven naar 'n boek van de bekende Limburg se schrijfster Marie Koenen. Het en semble Nibbering zal de muzikale om lijsting verzorgen. Wie de toneelgroep „Noord"' in Mei j.L het successtuk „Welkom Binnen" heeft zien opvoeren, zal zeker niet nalaten ook op deze avond blijk van belangstelling te to nen. De prijs voor deelname aan het ontbijt en (of) bezoek aan de toneel avond is zeer laag gesteld om alle leden gelegenheid te bieden het- feest van d'e Patroon van de K.A.B. op een aangena me wijze te vieren. Degene, die om de een of andere wijze geen circulaire van het bestuur ontvangen heeft, kan zich alsnog bij alle bestuursleden van de Kring van toegangsbewijzen voorzien. Aan het gebouw St. Bavo kunnen bo vendien d'e gehele dag kaarten gekocht worden voor de toneelavond. De tentoonstelling van edelsmeedkunst bij Leffelaar aan de Wagenweg is ver lengd tot en met morgenmiddag. Zater dag 5 uur. £iiOSCCx>2N Rembrandt: Zingende Engel (a. 1), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Regiment der ver doemden (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Het geheim van Mayerling (strikt volw.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Avontuur in Berlijn (strikt volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De man van Texas (14 j 2.30, 7 en 9.15 u. Vrijdag 21 October: Stadsschouwburg: Ned. Volkstoneel met ..Voerman Hanschel', 8 uur. Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. Zaterdag 22 October: Stadsschouwburg: Cabaret Wim Sonne- veld met „Iene miene mutte8 uur. en maak, dat het geld voor betaling van Uw kolenleverancier bij afleve ring der kolen aanwezig is. Vakgroep Detailhandel Brandstoffen Haarlem en omstreken (Adv. Morgenmiddag komt de Thuisfront auto in het Bavo-dorp, de Dunckler- buurt en de wijk ten Westen van de Amsterdamstraat uw gave voor onze mi litairen afhalen. Woensdag speelde VKD II in het club lokaal tegen de damclub „Het Noorden". Na een zeer spannende en sensationele wedstrijd slaagden de VKD-ers er in door een overwinning hun kans op de eerste plaats te behouden. De gedetailleerde uitslag luidt: VDK II—Het Noorden: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 2—0 2—0 1—1 2—0 G. HesselmanJ. Dijkslag J. LucasA. F. Leuffen A. ZegwaartH. Dienske N. N.D. P. Wassenaar Th. BrandsmaN. van Leuven 11 G. Kraak—W. Duba 0—2 N. van BakelF. Flury J. v. d. KroftA. Blom N. KoomenH. Hahn J. KoopmanW. Vermeer 0—2 0—2 2—0 1—1 Totaal 11—9 De uitslagen voor de onderlinge compe titie luiden als volgt: J. ValkA. An- dringa 02; C. KoekJ. van Berkum 02; D. A. RumpM. Herben 02; C. CastricumW. Koole 11; J. van Hoe- selH. Rump 02; V. AndringaTh. vara Wort 11. Woensdag 26 October speelt VKD II tegen Hillegom II te Hillegom. Aanvang 19.30 uur. De heer Henri A. Ett, conservator van het Multatuli-museum te Amsterdam, houdt Donderdag 27 October 's avonds om 8 uur voor de sectie Literaire Club van de Haarlemse Kunst Gemeenschap in gebouw Lange Margarethastraat 13 een lezing over Jan Greshoff. Voor de zelfde sectie spreekt dr. P. H. Schroder Vrijdag 4 November 's avonds om 8 uur over „Het toneel in Griekenland in de bloeitijd". In de leeftijd van 59 jaar is de heer J. Klerk te Haarlem overleden. De heer Klejrk had o.m. zitting in de ge meenteraad voor dé V. V. D. De maquette van de nieuwe Zand- voortse watertoren is thans geplaatst in de etalage van de toonkamer van het gasbedrijf aan de Oranjestraat. Zaterdag zal de Burgemeester van Alphenweg te. Zandvoort het eindpunt zijn van de K.N.M/V.-kampioensrit voor motorrijders 1949. De 175 deelne mers starten vandaag te Ginneken en rijden dan door een groot deel van ons land, om Zaterdagmid dag tussen 1 en 3 uur via de Zeeweg naar Zandvoort te komen. De kam- pioensrit draagt het karakter van een betrouwbaarheidsrit om he.t oriërite- ringsvermogen en de rijvaardigheid zowel by dag als bij nacht te toetsen. Op het circuit van Zandvoort zullen de deelnemers nog enkele snelheids proeven moeten afleggen. ZANDVOORT. GEBOREN: Flora, d. van F. Zwemmer en L. Draijer; Maar- tje Jacoba, d. van J. Kraaijenoord en T. van Keulen; Adrianus Antonius, z. van J. W. Zantvoort en M. Schoone. ONDERTROUWD: A. H. Verhage en A. Kappelhof; J. Kemp en J. Koper. GETROUWD: C. van der Mije en L. Schipper; A. Paap en C. J. Kemp; L. W. van Haastrecht en M. C. Vader. OVERLEDEN: M. Lambert, oud 42 jaren, echtgenote van H. van het Zand. Bovengenoemd blijspel van Kees Spie. rings en R. Feenstra zal Zaterdagavond in „Het Wapen van Heemstede" door de toneelvereniging „Nut en Genoegen" worden opgevoerd onder regie van Ferd. Koolbergen. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door de Strino-serena- ders onder leiding van de heer P. R. v. Strien. De noodtoestand onder de gepension neerden is voor de afdeling Heemstede van de Ned. Bond van gepensionneerden aanleiding geweest, voor Dinsdag 25 Oc tober des middags te half drie een vergadering uit te schrijven in „Het Wapen van Heemstede", waar een der hoofdbestuursleden de toestand zal be spreken. Deze vergadering is ook toe gankelijk voor niet-leden die gaarne worden verwacht. Confectie- en Modemagazijn Spaarnwouderstraat 47-80 - Telefoon 21392 Toen in December 1946 een pakje met 80.000.tydens het transport van de Amsterdamse Bank per auto naar het Centraal Station te Amsterdam en van daar per trein naar Axel verwisseld werd met een vervalst exemplaar met waardeloze papieren, viel de verden king op de chauffeur van de expeditie wagen, die er mee naar het station was gereden. Twee andere personeelsleden van de bank, die eveneens meereden in de wagen, verklaarden, dat de chauf feur onschuldig moest zijn, maar deze, de 35-jarige A. A. Mulder uit Amster dam, werd door de Amsterdamse recht bank, na een vooronderzoek van elf maanden, 6 November 1947 tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van het voorarrest. Zeven maanden later bleek door het goede speurderswerk van een particulier detective, dat een der andere inzittenden van de expedi tiewagen de ware schuldige moest zijn en dat dus Mulder ten onrech te was veroordeeld -en onschuldig anderhalf jaar gevangen had ge zeten. Mulder, die onmiddellijk na zijn veroordeling hoger beroep had aangetekend, werd daarop door de procureur-generaal bij het Amster dams Gerechtshof, mr. J. Fabius, in vrijheid gesteld. De ware schul dige, zekere V., stond later met zijn vrouw en schoonvader voor de rechtbank terecht. Hijzelf en zijn schoonvader werden tot drie jaar veroordeeld, zijn echtgenote tot twee jaar. Gistermorgen diende d» zaak tegen Mulder in hoger beroep voor het Hof. Mulder bevestigde in hoger beroep te In de Ned. Staatscourant van 20 Oc tober is gepubliceerd de tweede onthef fingsbeschikking prijsstop 1949, waarbij enige houtprijzen en zaagtarieven, met uitzondering van populieren- en wilgen hout, wederom worden vrijgelaten. Te vens wordt de prijsstop- 1949 opgeheven voor inlandse huiden en vellen en voor minerale smeeroliën en vetten. Ingevolge de zesde uitzonderingsbe schikking prijsstop 1949 wordt toestem ming verleend tot doorberekening van de wettelijk toelaatbare inkoopprijzen van de in de vólgende artikelen te ver werken grondstoffen: cosmetische arti kelen, landbouwwerktuigen, -machines, -tractoren, zuivelbereidingsmachines en onderdelen, huishoudelijk en laborato rium glaswerk, machines en kracht werktuigen, optische artikelen, poets middelen, pharmaceutische specialité's en andere chemische producten, met uitzondering van tandpasta, schoencrême en boenwas. Ingevolge de zevende uitzonderings beschikking mogen worden doorbere kend de wettelijk toelaatbare inkoop prijzen van de in de volgende artikelen te verwerken grondstoffen: dameshoe den en -baretten, herenhoeden, petten en baretten, enveloppen, postpapier, loon- en monsterzakken, labels, papie ren zakken, verschillende houtproduc ten, houtbereiding, electrotechnische ar tikelen, gereedschapsmachines, hef- en krachtwerktuigen, motorrevisies, in- maakglazen en inmaakpotten. 200 vierk. meter plafond en 200 vierk. meter vloer met uitgezochte lampen. Kruisstraat 42 - Haarlem - Tel. 10311 (Adv.) zijn gegaan, omdat hij onschuldig was, waarna mr. J. Fabius onmiddellijk zijn requisitoir hield. Hij zei, dat de recht bank thans bijna twee jaar geleden „op ogenschijnlijk goede gronden de ver dachte had veroordeeld, maar dat later diens onschuld aan het licht was ge komen". Hij requireerde vrijspraak. De verdediger, mr. E. A. J. M. Povel uitte scherpe critiek op de deskundige grapholoog, dr. C. J. van Ledden Hulse- bos. „Hy heeft over dit onderzoek in zijn rapport een tirade geschreven", al dus pleiter, „die bij het doorlezen alles zins mishaagt. Het zou prettig zijn, in dien de hoogbejaarde deskundige in het vervolg iets van zijn wetenschappelijke hoogmoed zou willen laten vallen". Het Hof vernietigde hierna het von nis van de rechtbank en sprak ver dachte vrij. Mulder zal binnenkort een verzoek schrift indienen tot een geldelijke te- Voor de Amsterdamse rechtbank had zich gistermiddag te verantwoorden de heer Fred. Schoonenberg, hoofdredac teur van „De Waarheid", omdat in dit blad van 11 Juni is opgenomen een ar tikel, waarin de naam van dr. L. J. M. Beel vragenderwijs in verband wordt gebracht met de zaak van de vroegere burgemeester van Den Haag mr. Visser en de houding van dr. Beel tijdens de oorlog verdacht wordt gemaakt. De hoofdredacteur stond terecht, verdacht van smaadschrift, subsidiair belediging van dr. Beel, die een aanklacht tegen hem had ingediend. Dr. Beel, die als getuige was opgeroepen, had telegra fisch medegedeeld verhinderd te zijn. De officier van Justitie merkte in zijn requisitoir op, dat het artikel niets po sitiefs zegt, maar men kan ook vragen derwijs beledigen. Hij noemde het ar tikel buitengewoon onelegant, achtte smaadschrift bewezen, en. daar ver dachte al tweemaal wegens belediging is veroordeeld, eiste hij f 300.boete of 30 dagen hechtenis en 3 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De verdediger, mr. dr. Benno J. Stok vis, pleitte vrijspraak. Uitspraak 3 November. Eerst even kijken bij BARTELJORISSTRAAT 27 Moiré Lingerie zijde Grote keuze Japonsioffen alle kleuren, 140 cm. breed Naar aanleiding van een uitlating van generaal mr. H. J. Kruis, dezer dagen ge daan over de minimum-diensttijd, welke hij nodig acht voor een moderne oplei ding en oefening van de infanterist, en waarin hij verklaarde, dat de regering nog niet over de duur van de diensttijd zou hebben beslist, vernemen wij van officiële zijde, dat deze mededeling mis verstand kan wekken. Zoals bekend, bepaalt art. 28 van de dienstplichtwet de duur van de eerste oefening voor de landmacht op ten hoogste twaalf maan den, behoudens dan van hen die in op leiding komen voor onderofficier of offi cier en voor enkele eveneens in dat ar tikel genoemde categorieën dienstplich tigen, die langer dienen. Bij de regering bestaat, zo vernemen wij verder, geen voornemen wijziging van dit artikel voor te stellen. Naar Reuter uit San Francisco meldt zou een achtjarige Nederlandse jongen, David de Kaldt, uit Bussum als enig erfgenaam van een fortuin van dertig duizend dollar deze erfenis zijn toege wezen. De gelukkige jongen is een wees. Zijn familie is in de oorlog om gekomen. Nog is het een chaotisch werkterrein op de plaats waar de Delftlaan en de Rijksstraatweg samen zullen komen, maar het is dan ook bij lange na niet begin December, de periode, waarin men denkt ols het weer meewerkt dit object geheel klaar te hebben. Door regen opgehouden kunnen nu de asphalteringswerkzaamheden niet doorgaan, doch zodra het weer er zich toe leent, begint men er weer mee en dan zal dit deel van het werk, waarvan nu nog HZ te verrichten is, met veertien dagen bekeken zijn Overigens heeft de uitvoerder, de fa. Van Vemde te Beest, niet veel tegen slagen gehad. Begin Juli is men met de weg begonnen; binnen het tijdsschema van vier maanden hoopt men dit gedeelte klaar te hebben. Zoals bekend is, dient de weg ter ontlasting van het snelverkeer door Haarlem. De Delftlaan zal negen meter breed worden, aan de kant van de vaart komt een voetpad van 2.50 m. en aan de huizenkant een ventweg van 5 meter. Foto: Tussen steenhopen, land en stoomwalsen begint zich de nieuwe weg af te tekenen. Waar de arbeiders aan het pompen zijn, zullen in December de auto's rechtsaf zwaaien om hun weg door Haarlem sneller te kunnen gaan. De passagiers, die tegenwoordig met een van de K.L.M--machines op reis gaan, hebben het beter dan die van een vijf en twintigtal jaren geleden; zij zitten rustig in hun zachte fauteuils met verstelbare leuningen, bladeren in een tijdschrift of graten wat met hun medepassagiers, terwijl de steward en de stewardes er voor zorgen dat het hun. als gasten van de K.L.M.. aan niets ontbreekt. Weinigen zijn zich er echter van be wust, dat gedurende die gehele vlucht de wakende ogen van een andere man dan de gezagvoerder onafgebroken op het instrumentenbord gericht zijn en aandachtig staren naar al die wijzers, meters en klokjes, om er zich door lopend van te overtuigen, dat alles werkt zoals het moet. Deze man. de boordwerktuigkundige, is een ervaren technicus, die een lang durige scholing heeft ondergaan en aar. wiens adviezen de gezagvoerder zeer veel waarde hecht In het ge compliceerde moderne verkeersvlieg tuig is hij onmisbaar geworden. De K.L.M. was de eerste en lange tijd de enige maatschappij, die op haar vliegtuigen een boordwerktuigkundige meenam. In de eerste jaren, en nog lange tijd daarna, kwam deze boord werktuigkundige echter alleen in actie op de grond. Hij vloog dan gewoon als passagier mee in de cabine en op de tussenstations werd hij belast met het inspecteren van de machine en het uitvoeren (of het onder zijn leiding la ten uitvoeren) van reparaties. Dit was in die jaren een groot voordeel, want op vele vliegvelden, vooral langs de Indiëroute was het personeel niet of onvoldoende op de hoogte met de be handeling van de vliegtuigen en hun onderdelen; de K.L.M. had in dat ge val altijd een deskundige bii de hand. Later is hierin wel een en ander ver anderd. Toen het aantal installaties en instrumenten in de vliegtuigen steeds groter werd werd de boordwerktuig kundige ook belast met het toezicht op het functionneren hiervan tijdens de vlucht. Thans is het zover gekomen, dat de fabrikanten van de grote mo derne viermotorige machines aan de luchtvaartmaatschappijen adviseren, een boordwerktuigkundige mee te nemen; in de Lockheed Constellation zijn zelfs alle instrumenten, die de boordwerk tuigkundige onderweg onder zijn waak zaam oog moet hebben, op een apart instrumentbord bijeengebracht dat achter de plaats van de vlieger is gelegen. De K. L. M. heeft haar corps boordwerktuigkundigen thans uitgebreid tot 173 man. terwijl er nog 80 ;n 'opleiding zijn; van deze 173 man behoren er 30 tot de oude garde. Onder dezen zijn er. die een ervaring hebben van meer dan twintig jaar De boordwerktuigkundige vervult op een vliegtuig dezelfde, rol als een ma chinist op een schip; hij heeft een grote verantwoording te dragen en aarom worden er aan adspirant-boord- werktuigkundigen ook hoge eisen ge steld. De K. L. M. stelt als eisen een diploma M. T. S. of L. T. S. of een theoretisch diploma B (zeevaart*. Zij, die aan deze eisen voldoen, komen ge durende 1% jaar in opleiding bij dé K. L. M.; eerst krijgen zij een half jaar theorie en daarna doorlopen zij een jaar lang de diverse werkplaatsen; een grondwerktuigkundige is altijd een spe cialist, die alleen voor een bepaald onderdeel te zorgen heeft, maar een boordwerktuigkundige moet van alle markten thuis zijn, omdat hij onderweg voor allerlei problemen geplaatst kan worden. De lijst met de examenstof voor het rijksexamen boordwerktuig kundige bij de luchtvaart beslaat dan ook 16 pagina's. Tijdens de opleidingsperiode maken zij ook enkele vluchten als tweede boordwerktuigkundige met een DC-4- vliegtuig, om met het vliegen en met de omstandigheden, waaronder straks gewerkt zal moeten worden, bekend te raken. Na hun opleiding hebben zij ca. 80 vlieguren als 2de boordwerktuig kundige gemaakt en worden zij door een commissie van de Rijksluchtvaart dienst geëxamineerd. Wanneer zij dit examen met goed gevolg hebben afge legd zijn zij bevoegd, als boord werktuigkundige op de DC-3 dienst te doen. Natuurlijk is hij dan nog niet vol leerd; de K. L. M. gebruikt nog meer vliegtuigtypen en ook deze moet hij leren kennen; weer moet hij een cur sus volgen en als tweede boordwerk tuigkundige meevliegen, dan volgt weer een examen en wordt zijn bevoegdheid uitgebreid tot een tweede type. Zo gaat het door tot hij de bevoegdheid bezit op verschillende door de K. L. M. gebruikte vliegtuigtypen dienst te doen. Doordat de vliegtuigtechniek bij wijze van spreken met de dag verandert, heeft de boordwerktuigkundige steeds weer iets nieuws te leren, want steeds wor den er in de bestaande systemen verbe teringen aangebracht. Daarbij komt ook nog, dat er van tijd tot tijd geheel nieuwe vliegtuigtypen in gebruik wor den genomen, die voor de boordwerk tuigkundigen een volledige omscholing meebrengen. In zo'n geval worden enkele boordwerktuigkundigen naar de fabriek gezonden voordat' het eerste toestel van het nieuwe type is afgeleverd. De boord werktuigkundigen krijgen van de fabriek een volledige cursus in het behandelen van de nieuwe machine; daarna keren zij naar Nederland terug om op hun beurt als instructeurs dienst te doen en hun collega's met het nieuwe toestel ver trouwd te maken. Uit een en ander, blijkt wel, dat de boordwerktuigkundige een grote verant woordelijkheid te dragen heeft. Deze verantwoordelijkheid begint al voor de vlucht; dan voert hij een algehele con trole van het toestel uit en als hij dit geheel in orde heeft bevonden, schrijft' hij een z.g. Dagelijks Bewijs van Lucht waardigheid uit, waarin hij verklaart dat hij het toestel geheel in luchtwaar dige toestand heeft bevonden. Onderweg houdt hij, zoals gezegd is, het toezicht op de vele instrumenten. In een Constellation bevinden zich 614 verschillende controle-apparaten; het is natuurlijk niet mogelijk, die alle stuk voor stuk onafgebroken in de gaten te houden; de ervaren boord werktuigkundige kan dan ook in enkele oogopslagen zien of er ergens iets niet in orde is. De instrumenten vertellen hem in zo'n geval waar de fout zit en hij kan tijdig zijn maat regelen treffen. Na de landing houdt hij toezicht op het tanken van benzine en olie en con troleert hij de diverse systemen. Doordat de machine zowel tijdens als voor en na de vlucht steeds onder controle staat van een terzake zeer bevoegde deskun dige, wordt de veiligheid vergroot en de zeer gunstige resultaten, die de K.L.M. in de 30 jaar van haar bestaan heeft weten te bereiken, zijn voor een groot deel te danken aan haar uitstekende corps boordwerktuigkundigen. Uit Nieuw-Vennep is het grote nieuws gekomen, dat zich daar niet minder dan achttien dorpe lingen hebben opgegeven voor een cur sus in welsprekendheid. Dat wordt me wat als dat stel straks gediplomeerd is. Denkt u eens in, hoe het antwoord zal zijn als u daar de weg vraagt: „Meneer, het is mij een onuitsprekelijk genoegen u als bezoeker van ons dorp uit zware moeilijkheden te kunnen helpen. Het vinden van een weg kan soms even kansloos zijn als het vinden van woor den voor degenen, die de welsprekend heid niet beoefenen. U vraagt de weg? Wat is een weg? geachte vreemdeling. Een weg is een begaanbaar pad met een begin en een eind, soms smal, soms breed Geen vergadering is straks in Nieuw- Vennep voor twee uur in de nacht ge ëindigd. Dames hebben zich niet voor de cursus opgegeven, om redenen, die ieder nadenkend man kan begrijpen. Het natuurtalent is altijd het schoonste. Wij vernemen echter wel, dat alle kap pers uit dorp en omtrek zich voor het diploma zullen bekwamen. DIVANBEDDEN Staalconstructie WASSENAAR Jansweg: t/o Station (Adv.) AAGTEKERK p. 19 Perim. AALSDIJK 20 te V. Cruz. AARDIJK p. 20 Lizard. ABBE- DIJK 20 te B. Aires. AGAMEMNON 17 te N. York. AGATHA 20 te Surab. ALCHIBA 19 n. Hamburg. ALDEBARAN p. 20 L. Pal- mas. ALDERAMIN 20 n. R'dam. ALGENIB 19 te R'dam. ALPHERAT 19 n. Trinidad. AMSTELDIJK 20 n. Brownsville. AMSTEL- KERK 20 te Lome. AMSTELLAND 20 te B. Aires. ARMILLA 20 te Batavia. BLITAR 23 n. Semarang. BORNEO 19 te Khor- ramshar. BOSCHFONT. 19 v. Suez. CON- GOSTROOM 19 te Havre. EDAM 20 te R'dam. EEMDIJK 19 te N. Orleans. ESSO R'DAM 20 n. Hamburg. FRIESLAND 19 te B. Papan. GADILA 19 n. Fabaheel. GANY- MEDES 20 n. B. Ventura. GR. BEER p. 20 Gibraltar. GROOTEKERK 19 n. A'dam. HECUBA 20 te Cur. HELDER 20 te Curacao. HERMES 19 te B. Aires. HERSILLIA 20 te A'dam. INDRAPOERA 19 te Belawan. JA PARA 19 n. Bat. JUPITER 20 te Beyrouth. K. ONNES p. 20 Lands End. KLIPFONT. 21 n. E. London. K. AGOENG 20 te P. Said. K. BAROE p. 20 Perim. LAAGKERK p. 20 Malta. LANGKOEAS p. 19 K. Bon. LEER- SUM p. 19 B. Isle. LINDEKERK 19 te Co chin. LISSEKERK 20 v. Ras El Mishaab. MAAS 18 n. Cur. MACOMA p. 20 Aden. MALVINA 20 te Pladjoe. MAPIA 21 te Cal cutta. MARIEKERK 20 te P. Swettenham. MELISKERK 20 te Livomo. MENTOR 20 te A'dam. MODJOKERTO 20 n. R'dam. MUIDERKERK 20 te A'dam. N. AMSTER DAM 19 te N. York. NIGERSTROOM 19 n. Monrovia. NOORDWIJK 20 n. Hull. OBE- RON 19 te P. Cabeilo. ONDINA 19 n. Mirt. PHRONTIS 19 te Aden. POSEIDON 20 n. Aruba. PR. WILL. V 19 bij Landsend. PR. WILL. v. ORANJE 19 n. Montreal. PYG MALION 20 te Trinidad. ROEBIAH 20 n. Bahrein. ROTTI p. 20 P. de Galle. RIJN HAVEN p. 20 Finisterre. RIJNKERK 19 te Genua. SAIDJA 19 n. Miri. SALAWATI 19 n. N. Port News. SALATIGA 20 te Saigon. SARANGAN 19 op de Moesi-rivier. SA- ROENA 19 n. Miri. SARPEDON 20 n. Ma- racaibo. ST. VLAARDINGEN 19 n. A'dam. STENTOR 19 n. Bremen. STUYVESANT 20 te Madeira. SUMATRA 17 n. Semarang. SUNETTA p. 20 Perim. TABINTA 20 te Colombo. TALISSE p. 20 Ouessant. TARIA 19 n. Nederland. TELAMON 20 te Deme- rara. TERNATE 19 te R'dam. TIBERIUS 17 n. Pogreso. T1TUS p. 20 Ouessant. TO- SARI p. 19 Minicoy. UTRECHT 20 te T. Pandang, V. D. WAAI.S 19 n. Suèz." VRTT- BURGH 20 te R'dam. WATERLAND 20 te R. de Jan. WELTEVREDEN 19 te Belawan. WILL. RUYS 20 te R'dam. ZIJPENBERG p. 20 Ouessant (Bovenstaande berichten plaatsten wij reeds in 'n deel van de vorige oplage Amsterdam, 20 Oct. 1949. De betere stemming die gisteren op de aandelenmarkt was waar te nemen geweest werd vandaag bij opening goed overgenomen, waarna het koerspeil in het verder verloop in vele gevallen nog verder aantrok. De overeenstemming, die te Batavia is bereikt tussen de Nederlandse en republikeinse afgevaar digden om de rust en orde in Midden- Java te handhaven heeft ter beurze een goede indruk gemaakt. De Indische fondsen profiteerden op de eerste plaats van de gunstiger stemming. Van internationale waarden monteer den aand. Kon. Olie 2 punten tot 312 om op 31114 te sluiten. Unilever opende wat zwakker, doch sloot op het vorige slotniveau van 243. Philips werd alleen verhandeld in de laatste tape op een kwart procent lage re koers van 240%. Aku lag daarente gen weer vaster in de markt en wist een kleine koerswinst van 1 pet. te boeken. De scheepvaartmarkt was zeer kalm, doch kon zich over het geheel vrij goed handhaven. Bij cultuuraana. sloot Amsterdam Rubber op het hoogste punt van de dag met een avance van 2 pet. Vast in de markt lagen in deze afde ling aand. Serbadjadi, die 6 pet. mon teerden. Oude Deli verbeterde 2 a 3 pet. H.V.A. sloot echter op een 2 pet. hogere koers. Voorts konden aand. Deli Courant i» verband met het voorgestelde divi- dendbesluit 7 pet. oplopen tot 132%. De staatsfondsenmarkt gaf over de gehele linie een herstel te zien. (Niet-officiële 3% Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk. '46 3 pCt. Ned. Handel Mi), eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever eert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mt). Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert koersen) Vorig slot 100U 93% 99 jr. 97Ab 162% 194 %gb 121 %gb l'ö3gb 157% 208% 242 298 240% 311% 147 163 138gl 162 gl 163% 113% Opening 21/10 97 tl «7% 19414 246 311# 14b '4 136 'A 161 144# Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel ex dlv. 20/10 52% 37 V 65 V 13? 47% 521/4 17% 13 21% 39% 43% 32% 23% 24% 19/1' 27 28'4 53% 37# 644 13# 47# 52# 39# 34 flat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2