MISSIEWERK BLOEIT IN AFRIKA ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN 1 TUSSEN TWEE POLEN Zó is mijn zoon Joegoslavië in de Veiligheidsraad £difaion Catacombenleven in Verre Oosten Mayer leider van de Franse regering H.H.Y.C. opent met 64 zege nieuw ijshockey seizoen r Wij luisteren naar Spel van Ijsvogels gaat vooruit Mgr. Costantini vraagt Nederlands hulp Applausje in Nationale Vergadering ié r V V. J ALKALIVRIJ VRIJDAG 21 OCTOBER 1949 PAGINA 3 N.V.P. wendt zich tot de minister van O.G. teide hÖ- Polen: Verkiezing onwettig Acheson: geen angst voor scheuring Bel a sting voor kampeer wagens Woningen voor elders werkende arbeiders Geen audiëntie wol wast U veilig in KAMPIOENSRIT KJS.M.V. BEGONNEN Ol. Spelen te Melbourne ia najaar '56 Sport» nippers Herstel patent- en auteurs rechten in Duitsland „Verheugt U met hen die in vreugde zijn, weent met hen die wenen" (Rom. 12. 15). Deze woorden van de apostel Paulus vatten het goddelijke en men selijke drama van onze Missies samen en drukken dit op een volmaakte wijze uit. Wij zijn blij met de missionarissen, die de oogst zien rijpen op de velden van hun zware arbeid; wij lijden met de missionarissen, die wenen op de vel den die door de gruwelen van de oor log verwoest zijn," zo zeide Mgr. Con- stantini gisteravond in een toespraak tot Nederland over Radio Vaticana. Mgr. Constantini vervolgde: „Heel bijzonder in Afrika bloeien de missies en geven troostende vruchten. Op de Kerk van Afrika kunnen in volle waar heid de woorden van het Hooglied wor den toegepast: „Ik ben zwart maar schoon." Inderdaad, voor dit jaar schatten wij het aantal gedoopten in dat gedeelte van de wereld op een half millioen. De negers hebben de leegheid van het oude fetichisme en van de rituele to verijen begrepen; zij willen zich beke ren. Maar wij vinden op onze weg twee geweldige concurrenten: de Muzelman nen en de Protestanten. Wij moeten die prachtige missies helpen opdat Christus het eerst bezit neemt van de dorpen die rijp zijn om zich te bekeren. Daarom, mijn geliefde broeders, is uw missieliefde dringender en kostbaarder dar ooit „Wenen met de wenenden". Maai* als wij ons richten naar het Verre Oosten, dan krimpt ons hart ineen van angst bij het zien van de onmetelijke ruïnes, welke de burgeroorlog in China heeft teweeggebracht. In de grote centra handhaaft het godsdienstig leven zich nog min of meer, maar in verscheidene streken van het binnenland worden de missionarissen zwaar beproefd. Een bisschop schrijft ons, dat zijn priesters op hun plaatsen gebleven zijn, om de gelovigen niet achter te laten, en dik wijls honger lijden. Vermomd als boe ren of als arbeiders bezoeken zij hun christenen en verrichten zij handen arbeid om hun brood te verdienen. In China begint waarlijk opnieuw het lo ven van de catacomben Talrijke seminaries zijn gesloten; de seminaristen zijn naar alle kanten ver strooid: zij hebben hun toevlucht ge zocht op de Philippijnen, in Italië, Frankrijk, Spanje, België en Amerika. Wij spannen ons in om op alle moge lijke manieren deze leerlingen voor het heiligdom te helpen, opdat zij klaar zijn wanneer de vrede zal weerkeren, teneinde dan hun vaderland terug te winnen en het onderbroken werk te hervatten. Ondertussen zullen zelfs de te genstanders zich er rekenschap van geven, dat de christelijke gods dienst, door aan de mensen de broe derlijke liefde te prediken en door hen allen te verenigen in een be wustzijn van christelijke en men selijke saamhorigheid, de grootste kracht vertegenwoordigt, die in staat is, de. wonden te verbinden en de ruïnes, die door de oorlog sijn teweeggebracht, weer op te ruimen. Laten wij, mijne geliefde broeders, deze mooie en dierbare missies helpen, die thans zo zware kwellingen moeten doorstaan en die, ondanks alles, met vertrouwen naar de toekomst zien. De missionarissen zijn door hun heldhaftige liefde onze genegenheid en onze hulp waard; onze hulp door een voortdurend gebed, door pries terroepingen en door aalmoezen. Een bisschop schrijft ons: „De mis sionarissen werken onvermoeibaar en moedig, zonder zich door de moeilijk heden en gevaren te laten weerhouden. Hun stemming is opgewekt; het is de weerslag van hun overgave aan Gods H. Wil en van hun vast vertrouwen op God, Die, de vijandelijke aanvallen ten spijt, toelaat aan Zijn Apostelen om zielen te redden en het zaad van het Evangelie uit te strooien." Onder die herauten van het geloof ontbreekt de roem der martelaren niet. Een Chinees priester was in de gevangenis geworpen met 15 andere missionarissen en werd gesommeerd zijn geloof te verloochenen. Daar hij weigerde werd hij wreed mishan deld, zozeer dat zijn beide benen gebro ken waren. Toen hij dan een van zijn medebroeders zag sidderen bij dit af schuwelijk schouwspel had hij nog de moed hem te bemoedigen: „Wees niet bang", zei hij, „wij sterven voor God." En hij stierf als een martelaar voor het Geloof. Elders werd een pater Franciscaan, 36 jaar oud, in zijn eigen woonplaats aangevallen door rovers, die van hem zijn geld opeisten. Hij antwoordde dat hij arm was en niets aan hen kon ge ven en dat hij alleen maar onder hen was om hun een beetje goed te doen. Getroffen door een messteek in de buik sleepte hij zich naar zijn kamer. Hij trachtte nog de grote gapende wonde dicht te drukken, maar het bloed stroomde uit de wonde. Toen zond hij een christen naar de kerk om de H. Eucharistie te halen en hij gaf zichzelf met zijn bebloede handen de H. Com munie. Hij stierf terwijl hij vergiffenis schonk aan zijn moordenaars. In Thibet was een monnik van de Congregatie van de Grote St. Bernard werkzaam op de hellingen van de Himalaya om daar dezelfde liefdediensten te bewijzen, die zijn me debroeders reeds sinds eeuwen op de Grote St. Bernard verrichten. Ook hij Ter gelegenheid van de Missie zondag, die a.s. Zondag 23 October door de gehele Katholieke wereld ge vierd zal worden, heeft Mgr. Celso Costantini, secretaris van de H. Con gregatie de Propaganda Fide, een toespraak over Radio Vaticana ge houden tot de Katholieken van de gehele wereld. Gisteravond heeft Mgr. Costantini deze toespraak ge houden in het Nederlands. Wij geven hierbij de tekst van deze toespraak. werd door bandieten vermoord en zijn bloed kleurt de sneeuwvelden van de Thibetaanse hoogvlakten. Toen het Romeinse rijk Ineenstortte en de barbaren tot in Rome kwamen, redde het christendom alles, wat er aan goeds was in de Romeinse beschaving en bekeerde zelfs de barbaren zoals Sint Paulinus de Nole schrijft: „Bar- bari discunt resonare Christum corde Romano." „De barbaren leren Christus prijzen met een Romeins hart." Iets dergelijks zal ook in het Verre Oosten gebeuren. Het christendom zal het hu manisme van de oude wijsgeren redden door de waarheid te verkondigen en de ware en troostende zin van het le ven te doen kennen. Herinneren wij ons toch dat er in het Verre Oosten streken zijn, waar men geniet van de vrede. Daar kan mep een geestelijke beweging waarnemen, die, teleurgesteld door de heidense bescha ving, zich naar Christus wendt. „Op verschillende plaatsen", schrijft een bisschop van China, „signaleert men een eerste stap naar de godsdienst, een toenadering van de hogere klassen, die in het verleden zich bijzonder weer spannig hebben getoond. Meer en meer komen velen aan ons boeken vragen, zowel de catechismus als de gebeden boeken. De onrust wint godsdienstige zielen, die tot nu toe tevreden waren met het heidendom. Zij voelen meer dan ooit de zorg voor de waarheid en zij spannen zich echt in om verlicht te worden." (Telefonisch van onze Parjjse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Te middernacht heeft voorzitter Her- riot kunnen mededelen dat de Natio nale Vergadering de heer René Mayer haar investuur had verleend met 341 stemmen voor en 183 tegen. De grond wettelijk vereiste minimum-meerder heid bedroeg 310. Ruim 80 afgevaar digden hehben niet aan de stemming deelgenomen. De aldus met het vertrouwen der Kamer uitgeruste kabinetsformateur kreeg van de afgevaardigden die vóór hem hadden gestemd een beleefd ap plausje te incasseren; sommigen legden er zelfs wat warmte en aanmoediging in, maar de meeste leden der socialisti sche fractie namen er helemaal niet aan deel. Van de socialistische fractie als geheel, aldus kan men zeggen, heeft de heer Mayer wel de stemmen ver kregen maar niet het applaus. Na de uiteenzetting van het program en de nadere verklaringen door de aanwezige formateur te hebben aanhoord, had de socialistische fractie namelijk een vergadering belegd, waarin zij met een slechts zeer krappe meerderheid be sloot vóór de investituur te stemmen; tot de sterke minderheid die voor te genstemmen was, behoorde de secreta ris-generaal der S.F.I.O., de heer Guy Mollet. Bepaald met geestdrift heeft zeker ook niet de republikeinse volksbewe ging vóór René Mayer's investituur ge stemd. Haar fractieleider, de heer De Menthon, plaatste aan het begin van zijn interventie de herinnering aan de geboorte van de republikeinse volks beweging: uit het verzet en met het verlangen een wereld te scheppen van broederschap en rechtvaardigheid, niet overheerst door het geld. Deze herinne ring was zeker wel bedoeld als een stille vermaning aan het adres van de bankier, commissaris van vele groot ondernemingen, en Rothschild-familie, die de aangewezen radicaal-socialisti sche formateur is. Dat voor de commu nistische fractieleider, de heer Jacq. Du- clos, op grond van dit alles en nog veel meer René Mayer een naam heeft die de arbeidersklasse niets goeds voor spelt, kan natuurlijk geen verwonde ring wekken. De fractieleider van de Nationale Volks partij in de Staten der Antillen, de heer Plantz, en de ondervoorzitter van de N.V.P.de heer Ktviers, hebben aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen mede gedeeld, dat de fractie en het bestuur van de N.V.P. de minister verzoeken, medewer king te verlenen tot zo spoedig mogelijke invoering van de voorgestelde ontwerp-in- terim-regeling, rekening houdend met het advies van de Staten. 59. Het was echter zijn laatste beweging geweest. Eric was vlug buiten het bereik van de vreselijke drakenklauw gesprongen. Met een reutelende zucht zakte de draak in elkaar en gaf de geest. Eric liet zijn blik even over het grote lichaam glijden. Een wee, misselijkmakend gevoel beving hem toen hij besefte welk een vreselijke dood hem boven het hoofd gezweefd had. Toen liet hij het drakenlijf aan zichzelf over. Er waren andere dingen te doen. Lotus van Jade! „Ei, lig daar, monster!" klonk opeens de verontwaardigde stem van Tai. Met de sleutel van Lotus van Jade haar kerker, die hij gevonden had, in zijn hand, was de dikbuikige filosoof naar de draak toegelopen en stak een beschuldigende vinger naar hem uit. „Gij kwalijk riekend slavenondier van een eerloze magiër! Gij vleugelloos wangedrocht! Wat let mij of ik geef u een trap in de lendenen? Met uw giftige stankadem hebt gij de verheven prinses beroerd en het is u duur te staan gekomen! Ha, het zou mij een onheilige daad zijn in uw onwelriekende aanwezigheid zelfs maar één enkele slok wijn te gebruiken. De Zeven Vreugden van het Hemelse Rijk zijn voor andere omstandigheden dan deze geschapen." Hij wendde zich tot Eric. „Mijn dappere vriendbegon hij en hield dan abrupt op. Lotus van Jade, die hij uit haar kerker had verlost terwijl de Noorman met de draak vochthad zich nu, overstroomd door gevoelens van dankbaarheid en bewon dering, aan Eric's borst geworpen. „O, ehhm stotterde de kleine filosoof bedremmeld. „Mijn dappere vriend heeft altijd in alle omstandigheden moedig weten op te treden. Het zal mij benieuwen of hij niet alleen moed maar ook wijsheid genoeg bezit om door deze situatie heen te raken." Korte tijd later aanvaardden zij de terugtocht naar de Grot van Ts'au Ts'au. Onderweg vertelde LotiLS van Jade wat de achtergrond van haar ontvoering was. „Men heeft mij ontvoerd om dan een hoog losgeld van mijn vader, de keizer, te kunnen eisen," zei ze. ,J>e leider van het complot is een geheimzinnige, zwart gemaskerde man, die een enkele maal een toespeling .maakt op een goudschat, die mijn vader onlangs in zijn bezit moet hebben gekregen Zij wilde verder gaan doch Eric legde eensklaps een hand op haar arm. Stilbeval hij bedempt. „We komen thans in de Grot van Ts'au Ts'au De kleermaker Harry Bitman te Denver (Colorado in de V. S.) kreeg het eens in zijn hoofd, elke week een gratis costuum beschik baar te stellen voor elke Denverees, die de winnende clubs van tien voet balwedstrijden kon raden. Vijf weken lang lukte dat niemand en de edel moedige en voetbalminnende Bitman gaf maar een costuum aan degene, die er het dichtst bij was gekomen. Maar toen gebeurde het nooit voorziene en Verschrikkelijke: in de zesde week raadden niet minder dan 412 mensen tien winnende clubs. Drie nachten lang heeft Bitman niet geslapen. Dit zaakje zou hem ongeveer 59.000 gulden kosten. Zijn betrekkelijk klein atelier zou maanden aan die costuums moeten werken en het einde zou een faillisse ment kunnen zijn. „Ik blijf bij wat ik beloofd heb, maar de mensen zullen een beetje geduld Snoeten hebben, want 412 costuums Snaak je niet in een paar dagen" Al gauw nadat hij met de „afbeta ling" van de gratis costuums was be gonnen, regende het betaalde orders. „Op een dag" zo vertelde Bitman „werd ik op straat door iemand aangesproken, die zei: „Ik heb een voetbalcostuum uit uw zaak". „Ge feliciteerd", zei ik, maar hij antwoord de: „Ik heb het niet gewonnen, ik heb het gekocht, want toen u zo prachtig deed. wat u beloofd had, vond ik dat ör voortaan mijn kleren bij u moest hopen." Bitman heeft te Denver twee hieuwe ateliers moeten inrichten, om Wie bestellingen te kunnen uitvoeren, die hij thans krijgt van mensen, die er het zo over denken. Toen Donald Giddings dezer dagen uit een diepe slaap ontwaakte, kon hij nauwelijks geloven wat hij zag. Bij bungelde aan zijn vingertoppen aan de vensterbank twaalf meter boven de begane grond enhet raam was dicht. Biddings keek eens een paar keer schich- *ig om zich heen en gaf toen een luide Schreeuw. Hij werd tenslotte gered met Pehulp van een ladderwagen van de brandweer. Ik denk, dat ik weer eens dan 't slaapwandelen ben geweest, zei hij, }°en hij weer veilig en wel op twee benen stond. Een vier en zeventig-jarige dominee in Bath in Engeland luidde zoals gewoonlijk op Zondagavond de om zijn schapen ter kerke te roe- pn. Plotseling echter vloog de herder 'Mntig voet de lucht in, sloeg tegen het pafond en kwam met een smak boven zijn vrouw terecht, die hem geassis- ®erd had bij het luiden. Gélukkig brak zijn val en kwam de dominee er de schrik af. Later werd ontdekt at de veiligheidspal van de klok, die moet verhinderen, dat de klok te ver j,°°rslaat, gebroken was, zodat de klok eeds verder zwaaide. De dominee liep echts enige lichte kneuzingen op, maar br= u later toch naar het ziekenhuis ge- acht, voornamelijk om van de schrik bekomen. Belofte maakt schuld Slaapwandelen Dominee in de lucht Gramofoon in kerktoren Lam met kuikenkop Huis vooruit Vissig huwelijk Eiland verdwenen Om in de stijl te blijven: het dorp Littry in Frankrijk moest een nieuwe kerkklok hebben, maar er was geen geld. Men heeft nu een gra mofoon met versterker in de toren ge plaatst en de gelovigen worden naar de diensten geroepen door de klokken van de Sint Pieter te Rome. Op de boerderij van Manuel Lima in Anelozo (Portugal) is een lam met een kuikenkop geboren. Het beest had een lange dunne gevederde nek, gaten in het hoofd op de plaats der oren en een snavel. Een Amerikaan van Ierse afkomst, die in Juni het directeurschap van een hotel in N.-Carolina neerleg de, om in zijn geboorteland te gaan rentenieren, heeft het probleem van de behuizing opgelost, door een huis voor uit te sturen. Dit constructiehuis is, verpakt in 59 kratten, inmiddels te Cork in Eire gearriveerd. Het heeft twee zitkamers, twee slaapkamers, keuken en badkamer, een ruimte voor centrale verwarming en electrische in stallaties. door CLARENCE BUDINCTON KELLAND Een vissig huwelijk werd onlangs voltrokken te Hannover. Daar trouwde Fraulein Aal met Herr Hecht (snoek). De getuigen waren Heir Zander (snoekbaars) en Herr Weiss- fisch (witvis) en het huwelijk werd vol trokken door Herr Angler (hengelaar). Het eilandje Falcon of Fonoea van de Tongea-groep, dat in 1877 ontdekt werd en jindsdien reeds verscheidene malen van vorm is ver anderd is thans geheel onder het zee oppervlak verdwenen. Dit werd dezer dagen door het marine-fregat Hawea naar het marine-station in Wellington geseind. Het fregat miste het eiland, toen het op de plaats aankwam, waar het zich volgens de zeekaart moest be vinden De Hawea verrichtte peilingen en registreerde negen vademen diepte. Het schip rapporteerde, dat het vul- canische activiteit onder zee en een sterke zwavellucht had waargenomen. Het eiland Falcon lag ongeveer 90 km. ten Noorden van Tongatapoe, het voor naamste eiland van de groep. Verlating van H. DE GRAAFF 14 „Dat ligt voor de hand", zei hij. „Maar", ging ik verder, „zodra de re gering de grens overschrijdt en dingen doet waartoe de burgers haar het recht niet gegeven hebben, tast zij de vrijheid aan. En zodra er een wet tot stand komt, die de staatsburger iets verbiedt dat niemand schade kan -berokkenen, ook dan wordt de vrijheid geschonden. En zodra er een wet tot stand komt, die een mens dwingt iets te doen, dat hij het volste recht heeft te weigeren, op datzelfde moment wordt de vrijheid op nieuw met voeten getreden". „Ook dat kan ik volgen", zei Straight „Vrijheid", ging ik voort, „is dus dié staat van bestaan, waarbij de mens zijn leven leeft en zijn zaken regelt over eenkomstig de stem van zijn geweten, en waarbij hij zich slechts beperkingen op legt voorzover de belangen van alle anderen dat vereisen". „Ja, ja," zei Straight, om daarna enige ogenblikken te blijven zwijgen. „En het is de zaak van de gerechtshoven er voor te zorgen, dat die vrijheid bewaard blijft". „Precies", zei ik. We reden peinzend verder. „Eigenaardig, nietwaar", merkte Straight op, „hoe een dam in een rivier tje zoveel te weeg kan brengen. Ik dacht eerst alleen maar om de Flying H ranch, maar als je 't goed bekijkt, is iedereen in deze streek er de dupe van. Dat is nou sollen met de vrijheid, is het niet' Die Butterick is een soort tiran, die bo ven op de andere mensen hun rechten gaat staan dansen". „Inderdaad", antwoorde ik. Hij grinnikte. „Dan hebben we ons eigenlijk als een paar patriotten ont popt". „Kan zijn", beaamde ik. „Je bent niet voor een kleintje ver vaard", zei hij na een korte poos. „Maar je hebt van je hart geen moordkuil ge maakt". „Heb ik iets verkeerds gezegd?" vroeg ik, eensklaps bang me vergaloppeerd te hebben. „Misschien. Misschien niet. Ofschoon ik wel geloof, dat je de spijker op de kop geslagen hebt. Vooral toen je zei, dat het niet klopte dat hij in deze streek zo'n villa had laten zetten en dat hij daarvoor wel zijn reden zou hebben Als ik er goed over na denk, dan lijkt het me ook dat er meer achter steekt. (Vervolg van pag. 1) In antwoord op de beschuldiging van Vishinsky, dat de verkiezing van Joego slavië een schending betekende van het „gentleman's agreement", waarbij de staten in geografische blokken hun can- didaten voor de raad aanwijzen, zei Kar delj: „Als er een dergelijk collectief be sluit wordt genomen, moeten alle lan den van een bepaald gebied daarin wor den gekend. Niemand heeft de Joego slavische regering op dit punt geraad pleegd." Kardelj maakte op die wijze bekend, dat Rusland Joegoslavië had genegeerd, toen het een bijeenkomst hield met zijn Oost-Europese satellieten en besloot Tsjechoslowakije te steunen als candi- daat voor het lidmaatschap van de Vei ligheidsraad. In Joegoslavische kringen werd de verwachting uitgesproken, dat de eerste vertegenwoordiger van maarschalk Tito in de Veiligheidsraad Joza Vilfan zou zijn, thans permanent Joegoslavisch ge delegeerde bü de Ver. Naties. Volgens Kardelj, de Joegoslavische mi nister van Buitenlandse Zaken, zal de positie van Joegoslavië in de Veilig heidsraad „bijdragen tot de internatio nale samenwerking en vredelievende be trekkingen in de wereld. Wat Vishinsky ook zegt, Joegoslavië behoort nog tot Oost-Europa", aldus Kardelj. In sommige kringen te Belgrado acht men de verkiezing van Joegoslavië een harde slag voor het prestige van de Sovjet-Unie, niet alleen in het Westen, maar ook in de landen van de Comin- form, en dienovereenkomstig een ver groting van het prestige van maarschalk Tito. De leider der Poolse delegatie bij de UNO, Stefan Wierblowwsky, zeide na de stemming, dat Polen de verkiezing van Joegoslavië in de Veiligheidsraad als onwettig zal beschouwen. Hij voegde hieraan toe, dat het geografische gebied, waartoe Polen behoort, beroofd is van een vertegenwoordiger der niet-perma- nente raadsleden. Radio Praag heeft gisteravond de ver kiezing van Joegoslavië als lid van de Veiligheidsraad het resultaat genoemd van „provocatie, uitgaande van de Ver. Staten." Dean Acheson, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft gis teren bij zijn aankomst in New York verklaard niet beducht te zijn voor een kloof in de V. N. vanwege de verkie zing van Joegoslavië tot lid van de Vei ligheidsraad. De verkiezing van Joegoslavië heeft in Engeland algemene voldoening ge wekt, aldus meldt Reuter uit Londen. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken noem de de verkiezing in overeenstemming met de geest van het Atlantisch Hand vest. In diplomatieke kringen te Flushing Meadows acht men het protest van de Sovjet-Unie betrekkelijk gematigd. Toen Vishinsky de vergadering verliet, was hij in opgewekte stemming. Nederland heeft de candidatuur van Joegoslavië voor de zetel in de Veilig heidsraad gesteund, aldus verneemt Aneta van betrouwbare zijde te Lake Success. Er is goed nieuws voor de bezitters van kampeerwagens. Op verzoek van de A.N.W.B. heeft de minister van Finan ciën bepaald, dat voor kampeerwagens (caravans) voortaan de z.g „zestigdagen- kaarten" mogen worden afgegeven. Ten einde te voorkomen, dat deze 60- dagenkaarten voor meer dan een kam peerwagen zullen worden gebruikt, die nen de wagens voorzien te zijn van een ingeslagen nummer van ten minste vier cijfers, dat op het desbetreffende belas tingdocument moet worden vermeld. Tot nu toe kon de motorrijtuigenbe lasting voor kampeerwagens, evenals voor gewone auto's, slechts voldaan wor den door middel van de drie-maande lijkse belastingkaarten. Door de invoering van de zestig-dagen- kaart, die op zestig dagen naar eigen believen gedurende het gehele jaar mag worden gebruikt, is aan deze moeilijk heid een einde gemaakt. Aangenomen mag worden, dat de „ea- ravanners" nu ook buiten het vacantie- seizoen een intensief gebruik van hun kampeerwagens zullen maken. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling van de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, om voor 1950 een bepaald woningcontingent te reser veren ter opheffing van de zogenaamde inter-provinciale „industrie-pendeling' Daaronder wordt verstaan het noodza kelijke heen en weer reizen van in de industrie werkzame arbeiders tussen hun woongemeente en hun werkgemeente, voor zover deze in verschillende provin cies liggen. Men wil deze toestand op heffen door aan de werkgemeenten een extra-bouwvolume toe te kennen voor de bouw van woningen voor deze werk nemers. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 25 en Woensdag 26 Octo ber geen audiëntie verlenen. Op vragen van het Eerste Kamer-lid Schoonenberg naar aanleiding van ge ruchten over de hygiëne in het Marine Opleidingskamp te Hilversum heeft de minister van Marine medegedeeld, dat in totaal bij Landmacht en Marine dit jaar negen gevallen van nekkramp zijn geconstateerd. De aanval waaruit H. H. IJ. C. het tweede doelpunt scoorde in de openingswed strijd van het \jshockeyseizoen tegen De Ijsvogels. De Hagenaars wonnen: 64. VRIJDAG HILVERSUM II, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 piano, 18.15 causerie, 18.30 geestelijke zang, 18.45 Christelijke vakbeweging, 19.00 nieuws, 19.15 regeringsuitz., 19.30 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 Qhopin, 20.15 Busch- strijkork., 20.45 gram., 20.55 hoorspel, 21.45 philh. ork., 22.45 Avondoverden king, 23.00 nieuws, 23.15 selectie uit se lecties. HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 nieuws, 18.15 felic., 18.30 str.kr., 19.00 denk om de bocht, 19.15 orgel en zang, 19.30 cursus, 19.50 tien voor acht, 20.00 nieuws, 20.05 piano,, 20.30 cursus, 20.55 boekbespr., 21.00 verzoekprogr., 21.30 voordracht, 21.50 buitenl. overz., 22.05 Pennies from heaven, 22.40 Vandaag, causerie, 22.45 Avondwijding, 23.00 nieuws, 23.15 In huwelijk en gezin, 23.30 Strauss. ZATERDAG HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 m. 7.00 nieuws, 7.15 London suite, 7.30 Ma ria ter ere, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag, 9.00 huis vrouw, 9.30 waterstanden, 9.35 gram., 10.00 kleuters, 10.15 operetteklanken, 11.00 Zonnebloem, 11.45 orgel. 12.00 An gelus, 12.03 lunchconcert, 12.30 mede delingen, 12.33 lunchconcert, 12.55 Zon newijzer, 13.00 nieuws, 13.20 koor en harmonie, 14.20 Engelse les, 14.40 om roeporkest, 15.05 kroniek van letteren en kunsten, 15.40 operafragmenten, 16.30 Gregoriaans, 17.00 Wigwam. HILVERSUM I, 301 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 strijdlied, 7.33 oog in al, 7.38 selecties, 8.00 nieuws, 8.18 oog in al, 8.23 orkest, 8.40 orgel, 8.55 Beetho ven, 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cau serie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 feuille ton, 10.35 arbeiders. 11.30 Stanley Bate, 12.00 gram. 12.30 mededelingen, 12.33 kwartet Jan Corduwener, 12.55 kalender, 13.00 strijdkr., 13.30 Hawaiians, 14.00 A.J.C., 14.20 Metropole-ork., 15.00 boek bespr., 15.15 omroep-ork., 16.00 „Komt U binnen", 16.15 tango-rumba orkest (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM 20 October, Vanavond klotsten voor de eerste maal in het nieuwe seizoen weer de ijs hockeysticks op de baan van de Apollo- hal. De puck vond weer warrelend of flitsend zijn weg over de gladde vloer, waarop twaalf spelers hun stevige en echt manlijke sport beoefenden. En achter de balustrades? Wel ze waren er weer, de enthousiaste supporters met hun yells, die hoi klonken in de grote hal en die weer de sfeer schiepen, welke met ijshockey onafscheidelijk is ver bonden. De Ijsvogels openden net seizoen met een wedstrijd tegen HHYC en op nieuw is gebleken, dat de Hagenaars superieur zijn, want ondanks zware te genstand, gingen de bezoekers met een 64-zege naar huis. Iieder seizoen op nieuw ziet men een vooruitgang in het spel der hoofdstedelijke ploeg. Vooral de jonge spelers treden steeds meer op de voorgrond en lang zal het niet meer duren of HHYC, dat altijd opper machtig is geweest, zal in de Ijsvogels volkomen waardige tegenstanders vin den. In de Haagse ploeg blonken als vanouds Taconis, Schwencke en v. d. Heijden uit en Andreola de Canadese trainer demostreerde enkele van zijn befaamde rushes. Aan de Amsterdamse zijde kende men de capaciteiten van Loek, Overakker en Klotz, maar de vooruitgang van Feenstra en De Jong was toch een verrassing. Vooral de nog zeer jeugdige midvoor Feenstra maakte feen uitstekende indruk. Over het alge meen kan mën dan ook zeggen, dat het spelpeil van de IJvogeis in stijgende ■lijn is. Het verloop van de wedstrijd was bijzonder spannend en sensationeel. In Uw fijnste wollen japon, De wollen kleertjes van baby, Uw donzige, wollen deken, Uw wollen jumper en tricoL A 35 ct per pak^Netto^OO^y. j En die man is niet voor niets zo onbe houwen. Die schildwacht met zijn geweer staat er evenmin voor de aardigheid. En die twee lelijkerds, die om de hoek kwamen draven, zijn ook geen gebruikelijk ver schijnsel. We hadden, geloof ik, toch wijzer gedaan als we niet hadden laten, merken, dat we de zaak niet vertrouw den". „En vergeet die cabaretjuffrouw en de Vestzak-Venus niet", zei ik. „Een raar gezelschap, als je mij vraagt". „Dat soort vrouwen", zei hij cyniscn, „fladdert altijd om mannen met geld heen. Maar van die witte aap met zijn roze oogjes kan ik geen hoogte krijgen. Zag je hoe-ie naar zijn oksel greep?" „Jawel", zei ik. „Hij is natuurlijk ge wend een schouderholster te dragen". „Wat je van fatsoenlijke mensen door gaans niet verwacht", zei Straight. „Juist", zei ik. Hij maakte een snorkend geluid. „Ik geloof, dat de goeie, ouwe tijd voor ons begint terug te keren", zei hij. VII De volgende ochtend, na zonsopgang, reden Straight en ik met de vrachtwa gen naar Prescott. Het was een wind stille, warme morgen en we waren voortdurend in een stofwolk gehuld, totdat we de bestrate weg bereikten en tegen de lange berghelling optrok ken. Dichtbij de top bevond zich een plek, waar toeristen uit konden stap pen en een blik werpen in de wijde vallei, die zich beneden uitstrekte. Het uitzicht was er schier eindeloos. Zover het oog reikte, was alles bruin en dor, geblakerd onder de- verzengende zonne stralen. De regen, die hier leven had kunnen brengen, was uitgebleven. Maar in de hoogte, waar wij waren, was het koeler en wij reden voort, door de on telbare haarspeldbochten, als een paar ontsnapten uit het hellevuur. De weg voerde nu door een landschap van woeste bergen, loodrechte rotsen en magere pijnbomen, tot we tenslotte daalden om in de oude hoofdstad te recht te komen. Wij reden langs een rij gebouwen door wat, volgens Straight, eens één der beroemdste straten, in de geschiedenis van de Wild West was ge- weest, en hier hadden kroegen en speelhuizen gewedijverd om de goud zoekers hun stofgoud en lonen afhandig te maken, We stopten bij het hotel, waar we onze dorst lesten en begaven ons vervolgens naar het kantoor van een advocaat. We zetten ons geval in den brede uit een. Straight kwam met papieren voor de dag. Mr. Blunt, een rolmopsachtige man met een geitensikje, luisterde en maakte aantekeningen. „We zullen, een voorlopige aanklacht klaarmaken", zei hij. „Gaat u tweeën zich voorlopig maar ergens amuseren. Om een uur of half twee kan ik met mijn bezwaarschrift klaar zijn. Als u dan terugkomt, kunnen we gezamenlijk naar de rechtbank gaan". Het ging alles formeel en zonder enig ceremonieel De aanklacht werd inge diend en Straight en ik" maakten ons klaar om de terugweg naar de ranch te aanvaarden. „Als u eens tijd hebt", zei Blunt, „ga dan een keer naar Phoenix en babbel eens met de lui van de grondregistratie. Kent u daar iemand?" „Wat voor iemand?", vroeg Straight. „Iemand die thuis is in grondeigen domsaangelegenheden", gaf Blunt ten bescheid. „Die ranch van u is hoofd zakelijk gepachte staatsgrond. Die van Butterick dito. Misschien kunnen de lui van de registratie een handje hel pen". Wij deden enkele inkopen en keerden terug naar de vrachtwagen om onze boodschappen in te laden. Naast onze auto stond de albino en tuurde naar het merk, dat op de zijkant geschilderd was. „Alles wel aan boord?", vroeg ik. Hij keek mij aan, knipperend tegen het felle zonlicht. Toen keerde hij zijn ogen naar Straight. „Zoek je een beetje ruzie?", vroeg hij met een zachte, hoge stem. „Een beetje", antwoordde Straight kortaf. „Dat heb ik meer meegemaakt", aei hij. „Dan zul je er wel aan gewoon zijn' vond ik. „Aan ruzies maken wij vlug een eind", zei hij. „Butterick wil jullie spre ken". „Hij weet de ranch te vinden", zei Straight. „Butterick wil jullie spreken", her haalde Bolitho zonder zijn stem te ver heffen. „Hjj wacht m de bar van net hotel". (Wordt vervolgd) de eerste periode brachten Luirink en Schwencke de stand op 02, doch de Amsterdammers scoorden na herhaalde fanatieke aanvallen uit een scrimmage het eerste tegenpunt. De tweede twin tig minuten brachten in het begin een inzinking in de gelederen van de thuis club, wat de betere schutters van HHYC scoorden vlot achter elkaar drie doelpunten fl5) Daarna echter buit ten de IJvogeis hun vrijwel voortdu rend licht overwicht uit door twee goals resp van Overakker en Loejfc (35). In de laatste periode openden de Amsterdammers nog een onstuimig-: offensief, doch de geringere schutters- capaciteiten waren oorzaak, dat HHYC slechts eenmaal capituleerde voor een schot van Overakker en zelf nog kans zag een zesde doelpunt te scoren. (46). Niet minder dan 220 motorrijders, le den van de K.N.M.V., militairen en le den van de politie hebben ingeschreven voor de kampioensrit 1949 van de K.N.M.V., welke vanochtend is begon nen. De rit is in 5 trajecten verdeeld. Van Breda naar Veenendaal (194 km.), van Veenendaal naar Zutphen (113 km.), van Zutphen naar Assen (275 km.), van Assen naar Hippolytushoef (235 km.) en dan van Hippolytushoef naar het cir cuit van Zandvoort (136 km.) waar Za terdagmiddag iedere deelnemer een snelheidsproef moet afleggen. Vrijdagmorgen om 6 uur werd de an ders zo stille Baronielaan te Ginneken, midden in het Mastbos, opgeschrikt door het ronken van tientallen motoren. Dit waren de deelnemers, die om half 8 of spoedig daarna moesten starten en nu hun motoren ter keuring aan de technische commissie voorleidden. In een garage werden de motoren streng gekeurd op de deugdelijkheid van rem men, geluiddemper, verlichting enz. Om half 8 startten de eerste 3 rijders (juni oren) en toen kwam aan het gebrom in de Baronielaan geen einde meer voor dat de laatste rijders een uur later wa ren vertrokken. Het weer was gunstig, wel stond er een stevige wind, maar het was droog. Het eerste traject voerde de deelnemers hoofdzakelijk over zand wegen. die echter geen serieuze moei lijkheden kunnen opleveren. Tijdens een bijeenkomst van de '.ma- teur Zwembond van Nieuw Zuid Wales verklaarde het lid van het Australische Olympische Comité, W. Verge-Phillips, dat het thans vrijwel vaststaat, iat de spelen van 1956 te Melbourne m Sep tember of October zullen plaats v'nden Georges Paillard heeft een nieuw wereldrecord gevestigd. Met zijn voor dit doel speciaal gebouwde fiets legie hij met motorgangmaking 94.840 kilo meter in een uur af. Oud record 87.918 De Nederlander Rijkes werd tweede in het internationaal springconcours om de Grote Prijs van de Belgische Paardensportbond. Het toumooi was zeer sterk bezet De indeling en de samenstelling van de eerste klas cricketcompetitie is voor 1950 ongewijzigd gebleven. Buitenlanders, die bun recht op auteursrechter., patenten en handels merken in Duitsland' gedurende de oor log hebben verloren, kunnen thans weer aanspraak maken op hun oude rechten. Zij dienen zich te wenden tot het pas geopende West-Duitse patentbureau, dat hen weer in hun rechten kan herstellen krachtens een wet, die gisteren door liet geallieerde hoge commissariaat is uit gevaardigd'. De wet heeft betrekking op staatsburgers van alle landen, die tus sen 1 Sept. 1939 en 8 Mei 1045 met Duitsland in oorlog waren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3