„Sukarno wilde niet bemiddelen R.T.C. IN SLOTFAZE AANGELAND COMMUNISTENLEIDERS IN AMERIKA VEROORDEELD Herderlijk schrijven van Tsjechisch Episcopaat Wereldvrede door Wereldfederatie ZIJ, DIE VIELEN Vijf jaar en zeer hoge boete Salarisverhogingen moeten geweigerd worden Achtjarige jongen „erft" een fortuin Mobilisatieslachtoffers opgelicht „Diplomatieke goudsmokkelaar" wil Ned. handlangers niet aanbrengen Jungle in de lucht Tot hoofd en hart Neutraliteit Abdulgani richt verwijten tot de Nederlanders Critieke situatie blijft bestaan R.A.F.-band in ons land Nova Espero" FRIESLAND IN HET DONKER Belangrijke vorderingen gemaakt; moeilijkste punten N.-Guinea en schuldenregeling Vredesonderhandelingen in China? Het weer Godsdienstvervolging in de V.N. TROUW MAG NU BELOOFD WORDEN Vakbondbestuurders naar de V.S. J ZATERDAG 22 OCTOBER 1949 73ste JAARGANG No. 24596 99 BRITSE BEZUINIGINGEN Storing in Pirovincicud Electriciteitshedrijf Slotzitting op of 1 November voor Sovjet-agenten gearresteerd Nederland wenst aanneming van resolutie Mijn cliënt is een heerzegt zijn advocaat Woudenberg komt voor Raad van Cassatie Voorzitter in arrest; hij had twee auto's en kampeerwagens BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: StumDhiusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run« VS/nd. hoofdredacteur: W. Se ver in. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer mmtmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. ..Sukarno heeft nooit een telegram haar de R.T.C. gezonden, waarin hij Verklaard zou hebben alles te doen, wat in zijn vermogen ligt, om de huidige moeilijkheden op Oost-Java op te los sen," aldus heeft Abdulgani, de waar nemend republikeinse minister van Voorlichting, aan de correspondent van Aneta te Djocja verklaard. „De repu bliek zal zeker trachten te bewerkstel ligen, dat handelingen der Nederlanders, die de situatie vertroebelen, worden beëindigd. Wij kunnen slechts tot een oplossing van de huidige moeilijkheden komen, indien de tweeduizend republi keinse krijgsgevangenen met hun wa pens onmiddellijk worden vrijgelaten, zoals dit is voorgesteld door de repu bliek in de centrale gemengde commis sie." Ten aanzien van ae spanning op Oost- Java verklaarde Abdulgani, dat, zolang ,.de Nederlanders hun houding niet ver beteren, de critieke situatie zal blijven bestaan." Gevraagd naar de mogelijkheid van een derde militaire actie, zei de minis ter: „Ik wil u er op wijzen, dat de Ne derlanders zelf niet geloven, dat het staakt het vuren tot vrede zal leiden." Naar aanleiding van het bezoek van Palar aan Nehru wees Abdulgani er op, dat de „republikeinse regering voort durend nauw contact heeft met de lan den van de conferentie te New Delhi, in het bijzonder wanneer de situatie in Indonesië gespannen is." Hij herinnerde san de bezoeken van minister Sjamsud- din te Cairo en van Maramis in India. De militair H. Harmsen, die 20 Juli j.l. als vermist werd opgegeven, is 17 October bij zijn onderdeel te Sibolga teruggekeerd. Hij was destijds na over schrijding van de demarcatielijn ge vangen genomen. Het onderhoud met Pandit Nehru was „zeer bevredigend", verklaarde Palar te New York aan Aneta. Tijdens het on derhoud bracht Palar, op verzoek van Moh. Hatta, aan Nehru een verslag uit over de voortgang van de Ronde Tafel conferentie. De heer Johan Ariks, vertegenwoor diger van de „Nieuw Guinea-actie", is uit Batavia per vliegtuig op Schiphol aangekomen. (Van onze Haagse redactie) Met enige vertraging vanwege het slechte weer kwam gisteren tegen het middaguur de Central Band van de R.A.F. op het vliegveld Valkenburg aan. Drie Dakota's met de zestig muzikanten, waaruit deze militaire kapel en dans- band bestaat, en een Dakota volgeladen met muziekinstrumenten streken achter eenvolgens op het vliegveld neer. Wing- commander A. Sims, leider van de band, werd begroet door kolonel-vlieger S. Mante, voorzitter van het „Van Weerden Poelman-fonds", onder wiens auspiciën deze band een tiendaagse tournée door Nederland zal gaan maken. Drie nieuwe bussen van de luchtstrijdkrachten reden voor en daar kropen de mannen van de RAF snel in, schuilend voor stortregens en wind. De Britse premier Clement Attlee en zijn voornaamste medewerkers hebben gisteravond, aldus A. P., overeenstem ming bereikt over een aantal bezuini gingen van naar schatting 200 tot 300 millioen dollar in totaal. Maandag zal de premier de bezuinigingen in het La gerhuis bekend maken. ff (Van onze Haagse -edactie) De wereld is één land; de mensheid is één volk. Dat is de leuze, die de Uni- versala Ligo, de universele bond voor wereldfederatie, in zijn banier geschre ven heeft. „Wij zijn verplicht iets te doen tegen het gevaar van de vernieti ging der beschaving, dat de wereld be dreigt. Er zal geen vrede zijn, zolang ieder land onafhankelijk blijft, elk met zijn eigen belangen, regeringen en le gers. Contracten, allianties of bonden kunnen oorlog niet voorkomen. Het probleem is alleen op te lossen door 'n wereldfederatie, waarin elke natie zijn eigen taal, wetten en gewoonten kan behouden. Maar daarnaast een wereld regering met een internationaal politie- leger". Een nieuwe wereld zonder dou anen en passen, zonder oorlogsbedrei ging, met één munteenheid en één ge meenschappelijke tweede taal, dat is Een zware vrachtauto geladen met veer tien ton boter raakte in Indiana (Ame rika) in brand. De bestuurder was niet in staat de vlammen met zijn blus apparaat te doven en zo moest hij toezien, dat zijn gehele kostbare lading in brand vloog en zijn auto letterlijk in de boter gebraden werd. (Van onze correspondent) Een storing bij het Provinciaal elec- triciteitsbcdrijf in Friesland heeft Vrij dagavond de gehele provincie in het donker gezet. Te ongeveer zes uur zat Friesland zonder stroom en pas om zeven uur ging geleidelijk het licht weer aan, maar het duurde tot tien voor half acht eer de stroomlevering geheel hervat kon worden. Er zijn drie categorieën van overeenkomsten, die waarschijnlijk deze maand hls definitieve resultaten van de Ronde-Tafelconferentie zullen worden ge sloten, aldus verneemt het A.N.P. In de eerste plaats zal het charter van de souvereiniteïtsoverdracht met het daaraan beantwoordende charter van over name door de R.I.S. in de plenaire slotzitting van de conferentie worden vastgesteld. Deze zitting zal, naar verwacht wordt op of vóór 1 November Borden gehouden. Voor het einde van de conferentie zullen voorts een aantal afzonderlijke overeenkomsten worden aangegaan houdende voorzieningen voor de overgangsperiode tot aan de overdracht der souvereiniteit en eventueel voor de eerstvolgende periode na de overdracht, voorzover wettelijke regelin- rfnca van (1<l E.l.S. nog niet tot stand zijn gekomen. De derde categorie van nocoöranten wordt Revormd door het Unie statuut en de daaraan toegevoegde XT"? ,°P militair, financieel economisch, sociaal en cultureel gebied en Op gebied der buitenlandse betrekkingen. In de financieel-economische subcom missies is met betrekking tot het vraag stuk der buitenlandse handelsaccoorden overeenstemming bereikt. Deze overeen stemming houdt in. dat de beide Unie- bartners gecoördineerd zullen optreden b'j het sluiten van handelsovereenkom sten met Europese landen. De bestaande handelsovereenkomsten sullen door de R.I.S. worden overgeno men. De subcommissie, die de concessie andere contractuele verplichtingen behandelt, is nog niet geheel tot over eenstemming gekomen. De moeilijkheden betreffen de transferregelingen by scha deloosstellingen in geval van nationali satie. De Nederlanders wensen, dat in dat geval het bedrag der schadeloosstel ling onmiddellijk en in zijn geheel zal Borden overgemaakt aan de eigenaren 'h Nederland. De Indonesiërs willen wel algehele schadeloosstelling geven, maar S'ch het recht voorbehouden het tempo en het bedrag van overmaking naar Ne derland te regelen overeenkomstig de Volgens mededeling van Reuter uit Gewoonlijk betrouwbare Chinese bron te Hongkong, zijn afgezanten uit Hongkong Vertrokken met een aanbod van de Chi nese communisten ter heropening van de Vredesonderhandelingen met de Natio nalisten. Generaal Hwang Tsji Han zou enige j geleden per vliegtuig naar Kwai- VeA l11 Noord-Westen van Hongkong, v trokken zijn om de communistische Baarden aan de nationalistische ge- Wbm Tsjoen Sji, vertrouwd mede- Ovc u van President Li Tsoeng Jen, eP5J brengen. Hwang fungeerde reeds ran ^aar als middelaar bij het ar- pejferen van vredesonderhandelingen te la, mg- Hij was voorheen de persoon- pSi rp vertegenwoordiger van generaal Zi„. jflPong Sji in Hankow, doch voegde de communisten toen de onder- aelingen in Peking mislukten. Verwachting tot Zondagavond: P„V"or Zeeland, Holland, Friesland ®n de Waddeneilanden: Over het •ngemeen tameiyk veel bewolking e nu en dan buien, sommige met «nweer en enkele met hagel. Matige ut krachtige Zuid-Westelijke wind. «einig verandering in temperatuur. *oor het overige deel van het land: Veil end bewolkt met slechts enkele ersprejd optredende buien en vooral ««hurende de nacht flinke opkla- ZiVu.®1?;, Meest mat'Sc wind tussen drJ^ st en Zuid. Weinig veran- r,ng in temperatuur. 8 04On,d,afZon I16-1T-32. Maan u, "'33. Maandag: Zon 7.1817.30 Iaan 9.41—17.54. deviezenpositie van het land. Over een transferregeling van gelden van salaris- sen en pensioenen is overeenstemming: bereikt De commissie, bestaande uit de heren Hirschfeld, Djuanda en Indra- kusuma, is met het werk begonnen. Alle partijen hebben zich bereid ver klaard het schuldenbedrag van deze commissie te aanvaarden. De com missie hoopt het a.s. weekeinde met haar werkzaamheid gereed te komen. De staatkundige commissie heeft nog geen overeenstemming bereikt over het vraagstuk Nieuw-Guinea. De desbetref fende werkgroep heeft geen oplossing kunnen vinden. Wel hebben partijen ge constateerd, dat een partij haar stand punt zal moeten prysgeven, maar in dat geval zal de andere partij toezeggen de doelstellingen van de wederpartij te ver wezenlijken. In Indonesische kringen hoorden wij de suggestie, dat in prin cipe zou worden vastgesteld, dat Nieuw- Guinea tot de R.I.S. hoort. Men zou dan na de R.T.C. nadere overeenkomsten met Nederland kunnen sluiten met betrek king tot de economische ontwikkeling en bestuursvoering op Nieuw-Guinea, De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 30 Juli, na vermis sing: Soldt. 1ste klasse J. Dijkstra, l.nr. 250305086, afkomstig uit Oost- dongeradeel. Gesneuveld 9 October: Soldaat H. Korsten, l.nr. 280831700, afkomstig uit Schijndel (N. Br.). Sldt. J. W. de Waal, l.nr. 280106240, afkomstig uit Zoelen (Gld.). Koninklijk Ned. Jnd. Leger: In de periode van 2 t.m. 8 Octo ber geen verliezen. Dat zij rusten in vrede. waarin Nederland dan uiteraard een groot aandeel zou hebben. Het Unie-statuut is thans bijna gereed Er is nog enige discussie over regeling van het burgerschap. De voorlopige con stitutie van de R.I.S. is geheel gereed. Zij zal Maandag aan de republikeinse delegatie in haar geheel ter goedkeuring worden voorgelegd en Dinsdag aan de B.F.O.. waarna de tekst onmiddellijk aan de Nederlandse delegatie zal worden overhandigd. De militaire commissie is eveneens met haar werkzaamheden gereed ge komen. Ook voor de kwestie van de te rugtrekking der Nederlandse troepen is een accoord bereikt. Nederland zal trachten de terugtrekking aanmerkeiyk te bespoedigen door het charteren van buitenlandse schepen voor troepentrans porten naar Nederland. Naar waarnemers ons mededelen is de conferentie thans definitief in haar laat ste fase getreden, waarin nog slechts twee belangrijke problemen op een op lossing wachten, Nieuw-Guinea en de schuldenregeling. Naar Indonesische op vatting zijn de overige nog niet opge loste problemen niet van dien aard, dat de duur van de conferentie er door zal worden verlengd. De Indonesische ge delegeerden overwegen de mogelijkheid om daags na de slotzitting met extra vliegtuigen naar Indonsië te vertrekken. Gisteren is te New York uitspraak gedaan in het proces der elf Ameri kaanse communistische leiders. Tien hunner hoorden zich door rechter Ha rold Medina vgf jaar gevangenisstraf en een boete van tienduizend dollar toe bedelen. De elfde, de voorzitter van de communistische partij in de staat New York, Robert Thompson, kreeg drie jaar en eveneens een boete van tienduizend dollar. De andere tien waren: Eugene Den nis, secretaris-generaal van de partij, John Gates, hoofdredacteur van de Dai ly Worker, Benjamin Davis, gemeente raadslid van New York, Jack Hatcher, nationale secretaris voor educatie, Hen ry Winston, nationale secretaris voor organisatie, John Williamson, secretaris voor vakbondzaken, Gilbert Green, voor zitter van de partij in Illinois, Carl Win ter, voorzitter in Michigan, Gus Hall, voorzitter in Ohio, en Irving Potash, vice-voorzitter van de nationale bond van arbeiders in de bont- en lederin dustrie en lid van de Nationale Raad van de partij. Thompson kreeg een milder vonnis dan zijn medebeklaagden omdat rech ter Medina rekening had gehouden met het feit, dat Thompson het Dis tinguished Service Cross had ontvan gen wegens zijn heldhaftige leiding van de 32ste infanterie-divisie tijdens de Buna-campagne op Nieuw-Guinea. Door tegen de overigen vijf jaar -uit te spreken, deelde de rechter de maxi mumstraf uit die de Smith-wet thans aanwijst. Aanklager John McGohey had voor alle elf beklaagden tien jaar ge vraagd het maximum volgens de wet zoals die gold ten tijde dat de dagvaar ding werd uitgegeven. Dat was in Au gustus 1348, doch een maand later modi ficeerde het Congress de maximum strafmaat voor samenzwering tot vijf jaar. De Russische handelsmaatschappij „Amtorg" is gisteren te Washington aangeklaagd de wet op de registratie van buitenlandse agenten overtreden te hebben. De zes betrokken ambtenaren, met uitzondering van één, die zich in de Sovjet-Unie bevindt, zijn inmiddels ge arresteerd. Leden van de toewijzingscommissie van de Amerikaanse Senaat stellen op het ogenblik een onderzoek in naar een bericht, dat zeven vertegenwoordigers van de Chinese communistische rege ring in Augustus naar de V.S. zijn ge komen. Vernomen wordt, dat de immi gratiedienst op verzoek van de commis sie het bericht controleert, ofschoon het departement van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat het „niets weet over de afgifte van een visum aan be kende Chinese communisten". De Algemeene Vergadering der V.N besprak Vrijdagavond de resolutie van haar politieke commissie om het Inter nationale Hof van Justitie advies te vra gen over de kwestie van de schending der menselijke rechten in Hongarije. Bulgarije en Roemenië. In een rede van ongeveer een kwartier zette mr. Van Heuven Goedhart het standpunt van de Nederlandse delegatie uiteen. Hy vroeg de Algemene Vergadering om met alle middelen die in haar bereik lagen een eind te maken aan de godsdienstvervol ging in Hongarije, Bulgarge en Roeme nië. De Nederlandse gedelegeerde her innerde aan het protest, dat de Katho lieke Arbeidersbeweging met haar 300.000 leden aan de Algemene Vergade ring heeft toegezonden. De veroordeling van de gebeurtenissen in Roemenië, Hongarije en Bulgarge. die In dit pro test wordt uitgesproken, wordt gedeeld door 90 pCt. van de Nederlandse bevol king en een groot deel van West-Europa. De Nederlandse delegatie is van me ning, dat de resolutie moet worden aan genomen door een overweldigende meer derheid. Geen lid van de Verenigde Na ties, dat met oprechte gevoelens het Handvest heeft ondertekend, kan een afwijzend standpunt innemen in deze aangelegenheid. Laat daarom onze stem luid zijn en laat de Algemene Vergade ring niet bang zijn voor haar verant woordelijkheden. Op een geheime bijeenkomst van het Tsjechische episcopaat, die verleden week in Praag is gehouden, is een herderlijk schrijven opgesteld, dat via het ondergrondse koerierssysteem, in het leven geroepen nadat de regering de kerkelijke pers en de verspreiding van herderlijke brieven had verboden, aan de priesters is toegezonden. In dit herderlijk schrijven geven de bisschoppen aan hun priesters opdracht om de salarisverhogingen, die hun ingevolge de nieuwe kerkwet wordt ge boden, te weigeren. „Het zou een grove inbreuk zijn op onze liefde tot de naaste, indien wij thans, in een tijd, waarin zo velen van onze broeders lijden, materiële voor delen zouden aanvaarden.... Laten wij niet vergeten, dat als wij het Koninkrijk Gods en zijn gerechtigheid zoeken, de Almachtige God ons niet zal verlaten en zal zorgen, dat wij niet omkomen van hongerzo luidde de brief van de bisschoppen. De priesters moeten de salarisverho- Heinrich Steinworth, de diplomaat van Costa Rica, die te Parijs gevangen zit op beschuldiging van goudsmokkel, heeft laten vragen om een borgtocht voor hem vast te stellen. Steinworth ging op 29 September de gevangenis in, vier dagen nadat de douane 25 kg. goud had geconfiskeerd bij zijn aankomst te Parijs van Schiphol af. Steinworth is een apotheker uit Ge- nève en gedelegeerde bij de We reldgezondheidsorganisatie te Genève. Hij reisde op een Costerigaans di plomatiek paspoort, toen zijn goud op 25 September geconfiskeerd werd. Hem was toen toegestaan om onmiddel lijk naar Genève door te reizen, doch een paar dagen later was hij terugge roepen voor een verhoor en op 29 Sep tember de gevangenis ingestuurd. De advocaat zegt, dat Steinworth naar Parijs terugkeerde, omdat hij geloofde door zijn diplomatieke pas gedekt te zijn, die hem accrediteerde bij het hoofdkwartier van de Wereldgezond heidsorganisatie. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken besliste echter, dat zijn diplomatieke immuniteit niet geldig was in Frankrijk. Aan het minis terie van Financiën is verzocht om de voorwaarden voor de confiscatie vast te stellen, doch er is nog geen antwoord ontvangen. Zijn advocaat Sarret zegt, dat de Cos- taricaanse diplomatieke missie in Pargs „morele steun" aan Steinworth geeft. De advocaat weigerde commentaar te ver lenen op de weigering van Steinworth om de namen te onthullen van de per sonen van wie hg het goud in Neder land had overgenomen. Mgn cliënt in een heer Hij wenst niet, dat deze men sen in moeilijkheden geraken, zo merk te Sarret op. gingen weigeren „nu tienduizenden ge lovigen uit hun huizen zijn gehaald en honderdduizenden lijden in gevangenis sen en arbeidskampen". De bisschoppen veroordeelden in hun schrijven in het bijzonder de twiee bepalingen, opgenomen in de nieuwe kerkwet, n.l. dat alle kerkelgke be noemingen en financiële en adminis tratieve aangelegenheden onder toe zicht van de staat worden gesteld en op de tweede plaats, de vestiging van een nieuw ministerie voor kerkelijke aangelegenheden. „Beide maatregelen," aldus de bisschop pen, „zijn in lijnrechte tegenspraak met de goddelijke rechten van de Kerk." Ingevolge de nieuwe kerkwet moeten de priesters ook trouw zweren aan de „volksdemocratische regering". In het herderlijk schrijven wordt de priesters opgedragen, om voor het afleg gen van een eed toestemming te vragen aan de bisschoppen. Er werd op gewe zen, dat de opdracht van het Vaticaan luidt, dat Tsjechische priesters slechts trouw mogen beloven aan de republiek en het welzijn van het volk. De Tsjechoslowaakse regering heeft gisteren een employé van de Ameri kaanse ambassade gearresteerd en een andere employé uitgewezen, omdat zij de leiding zouden hebben van een spion- nagecomplot „tegen de veiligheid" van Tsjechoslowakge. In een in scherpe bewoordingen ge stelde nota aan de Amerikaanse ambas sade verklaarde het ministerie van Bui tenlandse Zaken over „onbetwistbare bewijzen" van deze beschuldigingen te beschikken. Deze bewijzen steunen op de bekentenissen van de Tsjechische leden van de beweerde organisatie, die allen gearresteerd zijn. „Zorg voor zestig emmers water, twintig pond vlees, tweehonderd kilo gemengde groente en twee balen hooi", was de boodschap die de K.L.M.-gezagvoerder Verhey uit Cal cutta voor Schiphol stuurde. Daar kwam hij aan! Hij had aan boord 400 apen, drie tijgers, een cobra van zeventien voet lengte, vier luipaarden en arie panters en last not least.... vier olifanten, waarvan er drie min stens 600 kilo wegen. En dan de lucht in dat vliegtuig.... Het vloog een paar uur later door naar Amerika. H. J. Woudenberg, de leider van het Nationaal Arbeids Front in bezettingstijd en liquidateur van het N.V.V., zal 30 No vember voor de Bijzondere Raad van Cassatie terecht staan. Hij was door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot levenslang het grate doel van de Universala Ligo. Over dée wereldfederatie en veeral over die ene gemeenschappelgke taal, het Esperanto, hebben ons mevr. J. Is- brnckerDirksen en één van de gebroe ders Smith verteld. Als morgen bet En gels tot wereldtaal wordt verklaard, zeggen zg, dan stappen wg onmiddellijk van het Esperanto af; wg zijn hens geen fantasten. Maar aangezien dat nu een maal niet gebeurt, blijven wg er aan vasthouden. Deze vinding van de Pool dr. L. Zamenbof staat gelgk met de uit vinding der boekdrukkunst. Zij is het middel om' de wereld weer één te ma ken, om de mensheid op te voeden tot het wereldburgerschap. De gebr. Smith hebben dit voorjaar met hun zelfgebouwd zeiljachtje, de „Nova Espero" een sensationele oceaan- tocht gemaakt van Canada naar Enge land. In het verhaal, dat zij daarover vertellen, horen wij van stormen en prachtig weer, van walvissen en zwaard vissen en verder van alle gevaren, die er op zee in een zeilbootje te beleven zijn. Zij hebben plannen voor het stich ten van een kolonie in Canada, die zij, evenals hun zeiljacht. Nova Espero" Nieuwe Hoop zullen noemen. Het wordt een kolonie van honderd vijftig mensen, die in de geest van wereldvre de door wereldfederatie zullen samen werken. Ook in andere landen zullen dergelijke gemeenschappen komen. Stemmingen voor een wereldparlement en een ontwerp voor een wereldwet staan verder op het programma van deze wereldfederalisten, die samenwer ken met de „Movement for World Fe deral Governement". (Van onze correspondent) De kleine, acht-jarige David Jan de Kadt, die met zijn grootvader en pleeg moeder in een huis aan de Parklaan te Bussum woont, is niet in het minst ge- imponeerd door de aandacht van de wereldpers, welke plotseling op hem ge vestigd is, nu hij een bedrag van 30.000 dollar, nog altgd meer dan een ton in Hollandse guldens, rijker geworden is. Integendeel, net als alle andere jon getjes van zijn leeftijd speelt hij braaf met zijn speelgoed en kijkt licht ge ïnteresseerd op, wanneer een bezoeker zich meldt. Gisteren hebben wij het bericht reeds in een deel van onze oplage gemeld. Hij is zich nergens van bewust, want zijn verstandige grootvader, de 81-jarige heer A. de Kadt, heeft hem niets ver teld, omdat hij wenst dat zijn kleinzoon in alle eenvoud zal opgroeien. Enigszins verrast is grootvader wel, want de nogal opgeblazen fortuin-affaire heeft in wezen niet zoveel te betekenen. Het geldt hier immers geen erfenis, zo als beweerd werd. De nog in leven zijn de grootvader van moeders zijde van de kleine David, de oude heer Polak in Palo Cito, Californië, heeft bij voorbaat een deel van zijn grote bezit vastgezet op de kleine David. David's vader bekleedde de functie van chemicus aan een coöperatieve in stelling en David's moeder, mr. Bertha Polak, genoot bekendheid als advocate. Het gezin woonde vreedzaam in Leeu warden totdat de oorlog uitbrak en de ouders het slachtoffer werden van de rassen-hysterie van het Herrenvolk. De kleine David, die toen nog slechts en kele jaren oud was, ontsnapte aan deze furor Germanicus, en geniet thans de toewijdingsvolle zorgen van zijn pleeg moeder en grootvader. Hij is een wees jongen en al het fortuin, dat waarschijn lijk nog eens zijn deel zal worden, kan toch nooit opwegen tegen het onherstel bare verlies dat hem in de oorlog werd toegebracht. Hopenlijk is hij zich ook hiervan thans nog niet ten volle bewust. Het ligt in de bedoeling, dat vertegen woordigers der drie vakcentralen in ons land, een studiereis gaan maken naar de Ver. Staten. De uitnodiging hiertoe is uitgegaan van de E.C.A.-missie, die een voorstel in deze zin aan Washington heeft voorgelegd. Hangende de goedkeu ring door de Amerikaanse regering, kan nog niet worden meegedeeld, wanneer de reis wordt gehouden. Gedacht is aan de maand November. Vertegenwoordigers van de Katholieke Arbeiders Beweging (K.A.B.), het Chris telijk Nationaal Vakverbond (C.N.V.) en het Nederlands Vakverbond (N.V.V.) zouden aan deze studiereis deelnemen. Van de zijde van de K.A.B. zijn aange wezen de heren F. Brussel, A. van Lijf. J. Palmen en J. van Eijbergen. Bij K. B. van 20 October is met in gang van 1 November benoemd tot bur gemeester van Enkhuizen de heer A. Admiraal (A.R.) wethouder van Zaan dam. Op last van de Officier van Justitie te Leeuwarden werd 4 October beslag gelegd op de boekhouding van de „Bond van Mobilisatie-invaliden en hunne nabestaanden", en van de stich ting „De Nederlandse Soldaat", beide gevestigd ten huize van P. de Boer te Drachten. Dit optreden ging gepaard met het verzegelen van het kantoor. Het vermoeden bestond, dat met de gelden uit beide genoemde instellingen door leden en andere toevertrouwden op niet verantwoorde wijze werd omge sprongen enerzijds, terwijl anderzijds er aanwijzingen bestonden, dat P. de B. een inkomen genoot, dat niet in over eenstemming was met de door hem aan de fiscus verstrekte gegevens. De in beslag genomen boeken werden onderzocht. De boekhouding bleek chaotisch te zijn. Daar verder bleek, dat De B. twee luxe auto's en twee z.g. kampeerwagens tot zgn beschikking had, werden op 15 dezer De B. en zgn jeugdige boekhouder gearresteerd en in verzekerde be waring gesteld. De rechtercommis saris heeft inmiddels van beide de bewaring bevolen. Het onderzoek wordt voortgezet. De controle van de boeken is zeer moei lijk, daar veelal in het geheel niet blijkt, wie bedragen bij De B. heeft gestort, om verder van de grootte van die be dragen maar niet te spreken. Verder is gebleken, dat er talrijke uitgaven uit de kas zijn gedaan ten behoeve van bet huishouden, en andere particuliere uit gaven van De B. en zijn vrouw. Zo werd f 800.besteed voor nieuwe vloerbedekking in De B.'s woning en een gelijk bedrag om een nichtje te ia- ten studeren. De kasboeken zgn overi gens over vele maanden in het geheel niet meer bijgehouden. Vermelding verdient tenslotte, dat Sc laatste maanden vrij hoge bedragen hij De B. inkwamen, tengevolge van de in het najaar van 1948 door de Staten-Ge- neraal ingevoerde wet, welke aan mo bilisatieslachtoffers uit de jaren 1914/ 1918 uitkeringen tot soms belangrijke sommen toekende. De Boer, die bezol digd voorzitter, directeur, administra teur, procuratiehouder, propagandist *>n feitelijk ook nog financieel controleur van de bond en de stichting is, had na aanneming van die wet van de leden bedongen, dat zij niet minder dan 15 pet. van door eder hunner verworven uitkering in de bondskas zouden stor ten. Wat dit in feite betekent wordt duidelijk als men weet dat sommige uit keringen verscheidene duizenden Gul dens belopen. Betracht de toegevendheid, die gij verlangt, ook van uw kant. (Van een bijzondere medewerker) De verschijningsvorm der menselijke samenleving beweegt zich in steeds opgaande lijn. Deze stelling is niet alleen bewijsbaar uit de feitelijke historische ontwikkeling, maar ligt even zeer in de natuur der dingen besloten. Ja, reeds in het woord van God zelf: Be heers de aarde en ma3k haar aan U on derdanig, ligt de conclusie voor de hand, dat de mens practisch niet anders kan dan naar vervolmaking streven. Elke be langrijke periode in de cultuurhistorie kan opnieuw getuigen: nooit zagen we een tijdperk met een zo geweldige voor uitgang. In natuurtechnisch opzicht was, menen we, de omgroei van het stenen naar het bronzen tijdperk van ongeveer gelijk revolutionnaire zin als straks de omschakeling van benzine naar atoom energie zal blijken. Niet alleen op het gebied van de tech niek plant zich deze ontwikkeling voort, maar, en daar komt het ten slotte op aan. onder bepaald opzicht beginnen steeds grotere groepen van mensen, die voorheen practisch niet meedeelden in welke vooruitgang dan ook, werkelijk deel te hebben aan de sociale vooruit gang. Is b.v. het totstandkomen van een wet, die aan arbeiders medezeggenschap kan gaan verlenen in de sociale en eco nomische aangelegenheden van bedrijf en onderneming, niet min of meer revo- lutionnair in de tot heden gekende sociale orde? Maar ook in ander opzicht profiteren de hier bedoelde mensen mede van de vorderende vervolmaking: ook aan de hand van andere verschijnselen kunnen we het bestaan van een voortdurend op gaande lijn vaststellen. De in geld uit drukbare loonsom wordt (over periodes gezien) steeds hoger en de van tijd tot tijd; optredende loondalingen zijn niet anders dan de pas terug in de bekende springprocessie. Het aantal artikelen, dat tot de werkelijke levensbehoeften van practisch elke mens wordt gerekend, neemt sterk in aantal toe; de leeftijd, waarop de jonge arbeider tot het deel nemen aan het arbeidsproces wordt toe gelaten, wordt langzamerhand hoger; steeds meer wordt van jongelui, die zich een baan willen, veroveren, het bezit van één of meer diploma's vereist en parallel daarmee gaat het verlangen om steeds meer te zijn en (niet ongunstig be doeld) meer te bezitten. We zijn ons ervan bewust, dat we by deze ongeordende opsomming van „voor uitgangsverschijnselen" ook zouden kun nen voegen 'n lijst van „achteruitgangs verschijnselen". Hierbij is te denken aan de dalende godsdienstzin in het alge meen, b.v. aan het feit. dat het percen tage Nederlanders, dat openlijk zegt niet meer tot enig Kerkgenootschap te willen behoren, in pl.m. 70 jaar steeg van 0,3% tot ruim 17% (dalende godsdienstzin is bovendien geen Nederlands, zelfs geen West-Europees, maar een wereldver schijnsel). We moeten ook denken aan de vermaterialisering in het algemeen, aan het schrikbarend toenemende aantal echtscheidingen, het groeiend getal zedendelicten, de veel te vrije omgang tussen mannen en vrouwen, maar boven al aan het feit dat wat zonde is voorzien wordt van een a priori verontschuldi gend predicaat: ziekelijkheid, modem, enz. Het is vaak alsof wij Poels weer horen spreken gelijk in 1921 op het Ar beiderscongres in Nijmegen: „De tijd der godsdienstoorlogen is voorbij. Theologi sche vraagstukken laten in onze dagen de massa's koud. Waar de Kerk in onze tijd nog wordt vervolgd, daar is aan die vervolging van de Kerk voorafgegaan een jarenlange strijd tegen de Christe lijke levensopvatting en zijn dus de vol ken tevoren reeds ontkerstend." Nu wordt deze ontkersteningsactie vaak met zo uitermate geraffineerde middelen gevoerd, dat velen beslist niet in de gaten hebben waar het eigen lijk om gaat. Verdraagzaamheid, door braak, gemoderniseerde aanpassing zijn andere termen geworden voor vervlak king, ontkerstening en zedelijk bederf. Wij zijn ons ervan bewust met heel het voorgaande betrekkelijk weinig „nieuws" te hebben gebracht en me nig „modem" mens zal er dan ook wel schouderophalend aan voorbijgaan: weer zo'n leuterkous van een conserva tief, die niet wil inzien dat de vooruit gang in het denken niet valt te stui ten. O, dat willen we heus en we wil len er aan meewerken op alle moge lijke en toelaatbare manieren, maar boven alle technische vooruitgang staat voor ons de naar Gods beeld gescha pen en voor God bestemde mens. En als er de dreiging is dat de door God gewilde, orde in de war wordt ge stuurd, als er gevaar is dat die mens zijn doel niet overeenkomstig Gods wil zal bereiken, dan moet steeds opnieuw niet alleen worden gewaarschuwd, maar vooral aan middelen worden ge werkt, die het gevaar zullen keren en positief omzetten in besliste hulpmid delen. Tot de vooruitgangsverschijnselen re kenen we het feit, dat de arbeider in de onderneming steeds meer de erken ning ondervindt, dat hij ook als leve rancier van de arbeid mens is en blijft. Dat de ondernemer in het besef dat ook een onderneming een gemeen schap is (zij het een werkgemeen schap op de eerste plaats) pogingen onderneemt de gemeenschapszin, die nu eenmaal bij een gemeenschap onaf scheidelijk behoort, aan te kweken, heeft onze volle instemming. Maar dat men gemeenschapszin tot synoniem van neutraliteit maakt, daarvan zijn we niet alleen verklaarde tegenstanders, maar we wensen dit verschijnsel als een dreigend gevaar en één van de meest geraffineerde ontkersteningsme- thoden te signaleren. Nemen we als voorbeeld het feit, dat meerdere grootondememingen ver schillende van hun personeelsleden pe riodiek in de gelegenheid stellen z.g. volkshogeschoolweken mede te maken. Op het begrip Volkshogeschool zelf ho pen we volgende week nader terug te komen. Het bestaan ervan, dat wil len we wel reeds zeggen, rekenen we weer tot de toe te juichen ontwikke lingsverschijnselen. Maar waarom zou tot het wezen van de volkshogeschool de neutraliteit behoren. Dat moet men ons nog duidelijk maken In ieder ge val hebben we thans niet het feit te maken, dat, indien ondernemers perso neelsleden aansporen aan zulke weken deel te nemen en daarvoor vaak veel geld over hebben, zij hun „klandizie" bij uitsluiting geven aan neutrale insti tuten. Dit mogen de katholieken niet zonder meer aanvaarden. Toegeven op dit terrein is gebrek aan vechtlust, is een tekort aan verantwoordelijkheids zin tegenover het heden en de toe komst. Terecht schrijft het zo juist ver schenen jaarverslag van de Katholieke Volkshogeschool Drakenburgh te Hil versum: „Het wezen van de volkshogeschool is: vormingsinstituut te zijn." Welnu, een vormingsinstituut ver eist een levensbeschouwelijke grond slag. Kleurloosheid in dezen moei tot vervlakking voeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1