OVEREENSTEMMING Nog VAN geen van UNIE-STATUUT accoord over status Nieuw-Guinea Oorlogsplan van de Cominform? 1 1 Kapelmeester van Wiener Sangerknaben beboet Nieuwe arrestaties onder de priesters in Tsjechoslowakije BIDAULT thans formateur m Felle brand in vliegende storm te Rotterdam Motorschip op mijn gelopen en gezonken Regering sluit vier seminaries Het weer Tot hoofd en hart Marine-basis Surabaja punt van bespreking RUSSISCHE TROEPEN UIT OOST-DUITSLAND Mayer struikelt over een naamgenoot Partisanen zouden twee dorpen bezet hebben in grensgebied van Joegoslavië laatsen van V1 en Startpk V2 in Roemenië? Oliefabriek en graanmalerij tot een troosteloze ruïne gemaakt Bemanning vier uur lang in reddings boot op ruwe zee Prins Bernhard heeft klein ongeluk Hij stompte, sloeg en schopte een jongen BISSCHOPPEN HOUDEN CONFERENTIE J Fokker moet personeel ontslaan MAANDAG 24 OCTOBER 1949 73sfe JAARGANG No. 24597 PERIODIEK VERSLAG R.T.C. Overeenstemming cultureel accoord RUSSEN BLIJVEN IN DE UNO VON PAULUS IN CHINA? Militaire aangelegenheden Positie der ambtenaren Kinderen en vrouwen worden geestelijk ontsmet DE KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK In Casiel Gandolfo werd dii jongsle staatsieportret van Z. H. Paus Pius XII vervaardigd. De Heilige Vader is thans 73 jaar oud. Trein grijpt auto Houtschip in gevaar Loodsdiensten gestaakt Hij bleef ongedeerd DRIE-JARIG JONGETJE FN BED VERBRAND In verband met beperking bouw van vliegtuigen Prins Bernhard naar Ardennen BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumohiusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Run. Wnd. hoofdredacteurs W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer mTllimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder oogave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. f 132 oer maand, f 435 oer kwartaal In het vandaag verschenen periodiek Verslag der R.T.C. wordt medegedeeld, dat de subcommissie ter behandeling van de onderwerpen van souvereiniteitsover- dracht, Nederlands-Indonesische Unie en Uitwisseling van Hoge Commissarissen overeensteming heeft bereikt over: 1. Alle punten van het Uniestatuut, met uitzondering van het vraagstuk van de wederzijdse uitoefening van de burger schapsrechten. Hieromtrent wordt nog advies ingewacht van de sub-commissie, die o.m. nationaliteit en burgerschap be handelt. 2. Het charter van de souverei niteitsoverdracht, behalve de vraag of Nieuw-Guinea deel zal uitmaken van het grondgebied van de republiek der V.S.I 3. De uitwisseling van Hoge Com missarissen, voor zover dit onderwerp aan deze sub-commissie was toebedeeld. Ten aanzien van de buitenlandse be trekkingen werd overeenstemming be reikt over: a. Het onderling overleg, al vorens een der deelgenoten een verdrag met een andere mogendheid zou sluiten, waarbij belangen van de andere deel genoot zijn betrokken, b. De behartiging van de belangen van de ene deelgenoot door de andere, c. Het streven naar een gecoördineerd buitenlands beleid, d. De vraag, in hoeve de R.F.S. bereid zal zijn de bestaande verdragen over te nemen, e. Personeelsaangelegenheden. Overeenstemming werd voorts bereikt t. a. v. de overeenkomst betreffende de toescheiding van staatsburgers bij de souvereiniteitsoverdracht. Het vraagstuk van de wederzijdse uitoefening van bur gerschapsrechten is nog in behandeling. De Nederlandse delegatie heeft een for mulering opgesteld, waaromtrent de In donesische delegaties zich beraden. „In het werkcomité van negen landen Van de commissie voor culturele aan gelegenheden, aldus het overzicht, werd overeenstemming bereikt over het ont- Werp-cultureel accoord. Er zijn in deze commissie geen punten waaromtrent Verschil bestaat. Het resultaat van de arbeid dezer commissie is neergelegd in een ontwerp-cultureel accoord. Dit accoord heeft als basis de bij de beide deelgenoten levende wens om haar Wederzijdse betrekkingen op het gebied van onderwijs, wetenschap en cultuur te bevestigen en te ontwikkelen. Wederkerige bijstand ten behoeve van de ontwikkeling van onderwijs en we tenschap zal plaats vinden, indien zulks door een der deelgenoten wordt ver zocht, terwijl bovendien uitwisseling van hoogleraren, leraren en deskundigen op het gebied van wetenschappen, opvoe ding, onderwijs en kunsten zal worden bevorderd. Ook zullen de beide deel genoten op eikaars grondgebied insti tuten van onderwijs, kunst en van an dere culturele aard op kunnen richten. Een gemengde commissie zal zich be zig houden met het bestuderen van het Vraagstuk van de bevoegdheden, die over en weer aan het bezit van getuig schriften en graden kunnen worden Verbonden. De deelgenoten zullen bevorderen dat beurzen beschikbaar worden gesteld ten einde studerenden of onderzoekers uit beide landen in de gelegenheid te stel len hun studiën of onderzoekingen in het andere land te beginnen of voort te Zetten, en tevens zal worden bevorderd, dat beoefenaren van wetenschap, tech niek of kunst van het ene land in de gelegenheid worden gesteld een periode in het andere land door te brengen. Voorts wordt het wenselijk geacht dat boeken, couranten en tijdschriften die Het Sovjet-blad „Prawda" schreef gisteren, dat Rusland de Verenigde Na- lies zal blijven steunen ondanks het feit, dat Joegoslavië tot lid van de Vei ligheidsraad werd gekozen tegen de Russische protesten in. De Russen zul len de Joegoslaven echter niet als ver tegenwoordigers van hun land erken den, aldus de „Prawda". Volgens de Amerikaanse radiocom mentator Walter Winchell, zouden de Thinese communistische troepen, die *ich in de buurt van Hongkong bevin den, sedert enige tijd onder bevel staan Tan de Duitse generaal Von Paulus, die 'h 1943 te Stalingrad gevangen werd genomen. in een der beide landen zijn uitgegeven vrijelijk toegang zullen vinden in het andere land. De vertaling van geschrif ten, verschenen in de taal van het ene, in de taal van het andere land zal naar vermogen worden bevorderd. Over de stand van zaken in de com missie voor militaire aangelegenheden wordt o.m. gezegd: „Inzake het terug trekken en reorganiseren van de onder Nederlands bevel staande landstrijd krachten werd reeds in grote lijnen overeenstemming bereikt. De formule ring van deze materie is reeds in con cept gereed. Het gaat hier om de eind data van het samentrekken, de afscheep er; de reorganisatie dezer strijdkrach ten. In principe bestaat overeenstemming omtrent de regelingen voor de samen werking op het gebied der defensie. De besprekingen inzake de marine zijn in een gevorderd stadium. Omtrent de termijn voor de terugtrek king der Nederlandse zeestrijdkrachten is overeenstemming bereikt. Verschil punten vorrnen nog de omvang van de steun, die de Nederlandse regering op het gebied der marine tijdens de periode van terugtrekken aan de R.I S. zal ge ven, en de positie van de Marinebasis Surabaja. Voorts is overeenstemming in beginsel bereikt inzake een te sluiten overeenkomst betreffende een op ver zoek van de regering van de R.I.S. door de Nederlandse regering naar Indonesië te zenden militaire missie, teneinde bij de opbouw van de strijdkrachten van de R.I.S. bijstand te verlenen. De Nederlandse delegatiesectie van de commissie voor sociale aangelegenheden heeft zich bereid verklaard het denk beeld van een paritaire commissie voor het uitbrengen van advies inzake aan passing en uitvoering der bepalingen op het stuk van de rechtspositie voor amb tenaren te laten vervallen mits gedu rende de overgangsperiode de bestaande personeelsbepalingen niet ten ongunste van de in de dienst der R.I.S. overgaan de ambtenaren althans voor zover zij de Nederlandse nationaliteit bezitten zullen worden gewijzigd. Het nieuwe denkbeeld gaat uit van hetzelfde uitgangspunt, n.l. over gang van het gehele bestaande amb tenarenkorps in dienst van de R.I.S. met overneming van alle rechten en verplichtingen. Dit uitgangspunt im pliceert weliswaar de bevoegdheid van de R.I.S. om reeds dadelijk na de overdracht van de souvereiniteit wijzigingen aan te brengen in het complex van bepalingen, waarop de rechtspositie van de overgaande ambtenaren berust en om over te gaan tot herschikking en selectie van deze ambtenaren, doch naar het ge meenschappelijk oordeel van de ver schillende delegatiesecties is het ook volgens het nieuwe denkbeeld ge wenst om gedurende een overgangs tijd van nader te bepalen duur geen wijziging ten ongunste te brengen in de bestaande personeelsbepalingen. Op basis van deze nieuwe constructie konden de standpunten van de verschil lende delegatiesecties elkaar naderen. Hierbij dient te worden aangetekend, dat het in de bedoeling van de^ Indone sische delegaties ligt, zo spoedig moge lijk na de souvereiniteitsoverdracht be kend te maken, welke'wijzigingen men in de personeelsbelangen van de R.I.S. voor nemens is terstond na de overgangs periode te doen ingaan. Thans bestaat nog slechts op één punt verschil van me ning, t.w. omtrent de duur van de over gangsperiode, met betrekking tot de ambtenaren van Nederlandse nationali teit. Van de zijde van de Nederlandse sec tie is voorts de wenselijkheid betoogd, ook voor het Indonesische personeel een overgangstermijn te stellen De Indonesi sche secties stellen zich daarentegen op het standpunt, dat met betrekking tot dit personeel de R.I.S. zich volledige vrijheid te dien opzichte moet voorbe houden. In de sub-commissie inzake handels politieke en monetaire verdragen is op alle punten overeenstemming bereikt. Nog geen overeenstemming werd be reikt t.a.v. de transfer van de schade loosstelling c.q. naastingsprijs, welke voortvloeit uit onteigening, nationali satie, opheffing, gedwongen afstand of overgang van zaken en rechten, c.q. naasting. De militaire ontruiming van de Oos telijke sector van Berlijn en de gehele Oostelijke zone door de Sovjet-Russische bezettingstroepen, is op het ogenblik in volle gang. Deze ontruiming is op de eerste plaats bedoeld als goedkope geste tegenover de Duitse bevolking aan weerszijden van het IJzeren Gor dijn en tegelijkertijd om de Westelijke mogendheden, die hun troepen op Duit se bodem blijven handhaven, bij de Duitsers in discrediet te brengen. De Russen hebben immers in de Oost- Duitse „Volkspolizei" een op streng militaire leest geschoeide troepenmacht geschapen, die ten volle berekend is de taak der rode bezettingstroepen over te nemen. Inmiddels vertrekken de vrouwen en kinderen der Russische soldaten reeds op grote schaal naar het Oosten. De vertrekkenden mogen niet direct naar hun woonplaatsen in de Sovjet-Unie terugkeren; ze moeten eerst voor enige tjjd in een scholingskamp verblijven, teneinde van kapitalistische besmet- tingskiemen te worden gezuiverd. (Telefonisch van onze Parrjse correspondent) De ene Mayer is over de andere Mayer gestruikeld. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft René Mayer zijn rege ringsopdracht aan de President der Re publiek teruggegeven. De moeilijkheden, welke de radicaal- socialistische formateur met de socialis ten had over diverse punten van zijn program o.a. ambtenaren-herclasse- ring en Indo-China waren met een compromis-formule, in theorie althans, bezworen, toen onmiddellijk nieuwe moeilijkheden gerezen zijn over de toe wijzing der portefeuilles. De socialisten waren er niet van af te brengen, dat „kameraad" Daniel Mayer, minister van Arbeid uit het demissionnaire Kabinet- Queuille, in dezelfde functie in het nieu we Kabinet zou worden opgenomen. Nadat een door de President der Re publiek aan de Kamervoorzitter Herriot opgedrongen verzoeningsopdracht bij socialisten en radicalen zonder resultaat is gebleken, heeft Auriol tot voorzitter van de M.R.P. Georges Bidault verzocht te proberen een nieuw ministerie op de been te brengen, dit wil dus zeggen, daartoe eveneens de machtiging der Kamer te vragen. Omdat de tijd dringt, aldus de aangezochte zelf. heeft hjj het aanzoek onmiddellijk aanvaard. éigens een telegram van de corres- hir?ent 'e Belgrado van het West- Va e persbureau D.P.A. dat nog js 11 geen enkele andere zijde bevestigd Van zouden vijfhonderd „partisanen Ser Cominform" uit Roemenië, uit- tvaUSt lr!e' twee tanks en een pantser- t)in de loop van de nacht van s "nderdag op Vrijdag j.l. twee Joego- hp/'sche dorpen bezet hebben. Volgens 'itai richt zouden Joegoslavische mi- tU]'p?n daarop de huizen met hun ar- le in brand geschoten en de parti- naar Roemeens grondgebied te- sgedreven hebben. 8e**et bericht is tot nu toe echter door andere bron bevestigd. el heeft het Joegoslavische directo- **rd Van voorlichtinS het bericht Za- gjj ^kavond officieel tegengesproken "belachelijke verzinsels". De Hongaarse regering heeft Zater dag de regering van Joegoslavië ervan beschuldigd grensincidenten te hebben uitgelokt. Het ministerie wees tegeiijk een Joegoslavische beschuldiging van de hand, waarin Hongarije het uitlok ken van dergelijke incidenten verweten werd. De Sovjet-Unie alles volgens de „Magyar Kommunista" zou zich af zijdig houden. Westelijke diplomaten in Wenen deelden Zaterdag mede, dat volgens hoogst betrouwbare inlichtingen de Sovjet-Unie in Roemenië langs de grens van Joegoslavië tien startplaatsen voor het afschieten van raket-projectie len van de typen V 1 en V 2 heeft aan gelegd. Zij zeiden, dat deze berichten waren bevestigd door betrouwbare zegslieden uit het Roemeense leger. Berichten uit dezelfde bronnen meld den verder dat de Sovjet-Unie ver scheidene Albanese eilanden heeft her schapen in bases voor onderzeeërs om Joegoslavië ook van zee uit te kunnen bedreigen. BIDAULT: aangezocht een nieuwe regering voor het verdeelde Frankrijk te vormen. Een geweldige brand, aangewakkerd en bijna niet'te stuiten door de gierende Zuidwesterstorm, heeft in de afgelopen nacht van Speelman's Oliefabrieken en van de Graanmaalderij van M. C. en P. Speelman op de langs de Schie gelegen Delftweg te Rotterdam een troosteloze ruïne gemaakt. Hoe de brand is kunnen ontstaan is op het ogenblik nog een mysterie. Sinds Zaterdag was er niet gewerkt en zelfs de stoker was nog niet aanwezig voor het verzorgen der vuren. Dit zou nodig zijn, omdat om middernacht de nachtploeg aan het werk zou gaan. Tegen kwart voor elf ontdekte een nachtwaker de brand. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar ze stond aanvankelijk voor een schier hopeloze taak. Door de eigenaardige ligging langs de Schie en de erachter gelegen veengron den was het n.l. niet gemakkelijk de reeds tot een toorts geworden fabriek, waar in het midden een massieve molen uit omhoog rees, van alle zqden in te sluiten. Aan de achterzijde wierpen de vlammen door de storm, die de brand weerlieden zeer in hun bewegingen hin derde, als het ware horizontaal gewel dige steekvlammen uit. Spoedig spoten echter tientallen stralen water in de vuurgloed, die tot kilometers in de om trek te zien moet zijn geweest. Er was heel wat brandbaar materiaal in de fabrieken opgeslagen, niet alleen grote voorraden graan, maar ook spijs olie, melasse, veevoeder en alle ingre diënten voor het vervaardigen van vee koeken en bovendien veel verpakkings materiaal, zoals zakken, dozen e. d. Dit alles was oorzaak, dat er tevens een bre de stroom vonken met de storm mee- gierde, tegen de villa en de koekfabriek aan van de firma G. J. van Buuren en Zonen, die op enkele meters afstand ge legen waren, juist in de windrichting. Daardoor ontstond ook een begin van brand in een kantoorlokaal, in deze villa gelegen. Spoedig ingrijpen kon hier doorzetten van de brand voorkomen. Tegen half twee scheen de voorraad grondstoffen zo goed als geheel door het vuur verteerd te zijn. Ofschoon van de molen de nog vrü stevige muren over eind staan, kan wel gezegd worden, dat de gehele fabriek totaal buiten bedrijf is gesteld en de dertig werklieden, die in drieploegendienst werkten, voorlopig niet aan de slag kunnen gaan. Zondagmiddag gebeurde op de onbe waakte overweg aan de Hilsestraat onder Wouw een dodelijk ongeluk. Om onge veer één uur werd de auto, bestuurd door de Zeereerw. heer A. Aarts, direc teur van de Katholieke Actie in het Bis dom Breda, gegrepen door een toevallig passerende losse rangeerlocomotief. De auto werd een tiental meters meege sleurd en kwam daarna in de spoorsloot terecht. Het lichaam van de 32-jarige be stuurder werd uit de wagen geslingerd en kwam op de spoorbaan terecht. Het vierhonderd ton metende Neder landse motorschip „Casana" is Zater dagmiddag in de Deense wateren tussen Funen en Samsö op een mijn gelopen en gezonken. Een der twee sloepen werd vernietigd. Met de andere sloep is de negen koppen tellende bemanning na een vier uur lange worsteling met de ruwe zee veilig op de Zuid-Oost-kust van het eiland Samsö geland. De be manning was volkomen uitgeput. De eerste machinist Van Doorn uit Utrecht vertelde, hoe bij een zware explosie de boeg werd opengescheurd. De luiken werden door de druk wegge rukt. Hoewel eerst nog overwogen is om het schip aan de grond te zetten, kwam men al spoedig tot de conclusie, dat de overgebleven reddingboot de enige kans op lijfsbehoud was. Het schip is van de rederij Schellen Scheepvaart- en Bevrachtingmij. uit Rot. terdam. Het was met zestig ton stukgoed op weg van Kopenhagen naar Odense. Behalve de scheepsdocumenten werd niets gered. Zondagmorgen is de 1140 ton metende Zweedse houtboot „Ketty" met een slag. zijde van 37 graden door twee sleep boten van de firma Wijsmuller, IJmui- den, binnengesleept. De „Kettydie met een zware deklast hout door de Zuid wester storm werd overvallen, kreeg ter hoogte van de Waddeneilanden moeilijk heden en toen het scheepje de pieren van IJmuiden naderde, zag de kapitein zich genoodzaakt het noodsein te hijsen. Zowel de sleepboten Nestor en Stentor als de reddingsboot Neeltje Jacoha voe ren onmiddellijk de Ketty tegemoet. De beide slepers hebben het schip, na vrij wat moeite, de pieren binnen gekregen, waarbij de slagzijde steeds heviger werd. Toen schipper J. v. d. Meulen en zijn mannen met de „Neeltje" een rondje om de houtboot hadden gemaakt, gaven de- Zweden te kennen, dat zij het wel kon den klaren. De beide sleepboten hadden al vastgemaakt en de haven was vlakbij. De reddingboot bleef veiligheidshalve in de buurt en toen de Ketty goed en wel binnen de pierarmen was, zag het er De Zweedse houtboot „Ketty" m de haven van IJmuiden. Het was nog maar net op het nippertje want het schip maakte zo zwaar slagzij dat de lading afschoof. Het schip is aan de grond ge zet omdat het in zinkende toestand was. naar uit. dat het reddingwezen toch nog zou moeten ingrijpen. Het schip, dat van achteren lek was geslagen, begon plotseling sneller te zinken en de slagzij nam toe tot 37 gra den. De sleepboten Nestor en Stentor stonden echter hun mannetje en slaag den erin de Ketty in de Berghaven weliswaar met de achtersteven geheel onder water aan de grond te zetten. De Zweedse bemanning, op een wachts- man na, stapte hier over op de Neeltje Jacoba, die hen aan de wal bracht, waar na de mensen naar Amsterdam naar het Zeemanshuis gingen. Naar wij van Bureau Wijsmuller ver nemen, zal de lading van de Kettv op een lichter worden overgeladen, waarna men het achterschip zal leegpompen om het schip naar Amsterdam te kunnen slepen. De haringlogger Scheveningen 75, de „Voortman", die Donderdag op de Kla- verbank door de Scheveningen 4 op sleeptouw is genomen, is behouden de Scheveningse haven binnengebracht Zondagavond moesten de loodsdiensten in Hoek van Holland, IJmuiden, Vlissin- gen, het Oostgat en de Wielingen wegens het stormweer gestaakt worden. Prins Bernhard, die het afgelopen weekend een bezoek bracht ®an West- Duitsland, reed Zaterdag met zijn auto naar het vliegveld by Keulen om van daar per vliegutig naar Nederland terug te keren. Hij wilde te Wahn met ruime afstand een door een paard getrokken wagen passeren, toen het paard schrok en steigerend naar links uitweek. Het kwam daarbij op de wagen van de Prins terecht Het werd licht gewond. Prins Bernhard en de drie inzittenden van de auto bleven ongedeerd. In een buitengewone zitting van de politierechter te Zutphen is Zaterdag de strafzaak behandeld tegen Peter Laco- vicli, kapelmeester van de Wiener San gerknaben, die er van beschuldigd werd, na de uitvoering te Winterswijk op 3 October, twee jongens van tien en elf jaar te hebben mishandeld. Een hunner zou hij hebben gestompt, geslagen en geschopt. De toedracht van de feiten gaf de verdachte toe. Een der jongens had hij De kerkelijke autoriteiten in Tsjecho-SIowakije maken melding van nieuwe arrestaties onder de priesters, die zich blijven verzetten tegen de nieuwe kerkwet, welke per 1 November van kracht zal worden. Naar A.P. verneemt zouden in de afgelopen 14 dagen tientallen katholieke priesters zijn gearresteerd en is volgens uit kerkelijke bron ontvangen be richten onrust veroorzaakt in tal van Tsjechische gemeenten. Naar schatting bevinden zich thans meer dan 300 priesters in de gevangenis. Volgens zegs lieden uit kerkelijke kringen zijn de hardste slagen van de politie gevallen tegen de priesters in het bisdom Budejovice en de stad Ceske Budekovice in Zuid-Bohemen, enige kilometers van Praag. Negen pastoors en veertig andere priesters zijn daar gearresteerd, in totaal ongeveer 10 procent van de geeste lijkheid van dit diocees uitmakend. Vrijdagavond is vonnis gewezen in het proces tegen 38 jongelieden, dat se dert Maandag j.l. voor de staatsrecht- oank te Praag werd gevoerd. De hoofd- beklaagde, Wladislav Stoces, is veroor deeld tot levenslange dwangarbeid. 30 oesehuldigden liepen van 1 tot 20 jaar dwangarbeid op, terwijl er vier werden vrijgesproken. Volgens de beschuldiging hadden deze jongelieden een clan destiene groep gesticht ter voorbereiding van een staatsgreep in Tsjechoslowakije. De Tsjechoslowaakse regering heeft Zaterdagavond bekend gemaakt, dat een grote bende „spionnen en terroristen' vernietigd was. Dit was binnen 24 uur tyds het tweede Tsjechische communiqué waarin gemeld werd, dat een spionnage-complot ver nietigd was. Vrijdag n.1. heeft de regering bekend gemaakt, dat een employé van de Ame rikaanse ambassade te Praag gearres teerd en dat de ambassade-secretaris Patch uitgewezen was op de beschuldi ging, dat zij een wqd vertakt complot voor spionnage, terrorisme en het over de grens smokkelen van politieke vluchtelingen geleid hadden. Patch, die zich in Neurenberg bevindt, heeft de be schuldiging geheel ongegrond genoemd In het communiqué wordt ook ge zegd, dat een katholiek priester bij het complot betrokken is. Diplomatieke waarnemers te Londen zijn van oor deel, dat het niet onwaarschijniyk is dat dit de inleiding vormt tot nieuwe actie tegen de priesters in Tsjecho slowakije. Volgens mededelingen van officiële persoonlijkheden, die Praag hebben ver laten, staat de Tsjechoslowaakse rege ring inderdaad op het punt een groot scheepse actie tegen de Kerk te be ginnen. De bisschop van Ceske Budekovice is onder politie-toezicht gesteld. Zijn resi dentie wordt permanent bewaakt en zijn auto zou in beslag zijn genomen. Het is te Budekovice tot ongeregeldhe den gekomen toen rechercheurs overdag probeerden de secretaris van de bis schop te arresteren. De daaropvolgend" nacht werd de secretaris echter gear resteerd. Radio Vaticana meldt, dat een grote aanval op de katholieke seminaries in Tsjechoslowakije is begonnen. De semi naries te Liebiovice, Budejovice, Hindec Kralove en Pribram zijn door de rege ring gesloten. Prof. Heidler, docent aan de theologische faculteit te Praag is door de minister van onderwijs afgezet. De radio zeide dat de Tsjechische autoriteiten van plan zijn nieuwe bepa lingen voor de opleiding van katholieke priesters te maken. Zij zouden een dooi de communisten gesteund algemeen se minarie voor alle diocesen van het land willen instellen. Behalve mgr. Beran, de aartsbis schop van Praag, en mgr. Vojtassak. bisschop van Scepusio in Slowakije zijn alle Tsjechoslowaakse bisschop pen Vrijdag te Praag in conferentie bijeen geweest. Zij hebben een beslis sing genomen inzake de houding van de clerus ten aanzien van de nieuwe wetten. Officieel is over die beslissing, wel ke eerstdaags ter kennis van de pries ters zal worden gebracht, niets be kend. een oorvijg gegeven en toen daarop knaap ongemotiveerd hard ging schreeu wen. had hij hem er nog een toegediend. De jongen was bij het weglopen geval len. Geschopt had hij de knaap niet, doch slechts een duw met zijn voet gegeven. De electricien uit Winterswijk, die voor de toneelverlichting had gezorgd, was op het geschreeuw van de jongen komen toelopen. Hij had het optreden van de kapelmeester naar Hollandse begrippen beestachtig gevonden, zodat hij zich bijna niet had kunnen be heersen om de dirigent te lijf te gaan. Mej. H. uit Amsterdam, die zich bezig houdt met de administratieve aangele genheden van de tournee, vertelde, dat de knapen lastig waren geweest. In de pauze wordt stilte van de jongens ver langd, maar een hunner deed niets dan andere jongens aan het lachen maken. De Officier van Justitie vond het heel natuurlijk dat deze knapen wel eens las tig zijn. Was dat niet het geval, dan zou den het geen natuurlijke jongens zijn. Dat de kapelmeester een jongen, die lastig is, eens een oorvijg geeft, is te begrijpen en te verontschuldigen, maar hij had niet mogen schoppen. De officier vorderde een boete van f 50.subsidiair tien dagen hechtenis. De politierechter legde de kapelmees ter een boete van f 40.subs, tien dagen Zaterdagmiddag is het driejarig zoon tje van de familie K., wonende in de Van Swindenstraat te 's-Gravenhage, door de ouders levenloos aangetroffen op de resten van een verbrand bed in de slaapkamer. Toen de ouders even te voren de woning hadden verlaten om een boodschap te doen, hadden zij het kind slapende in zijn ledikantje achter gelaten. De jongen heeft vermoedelijk lucifers weten te bemachtigen en is daarmee gaan spelen op het bed van zijn ouders. Dit geraakte in brand. Door de rook ontwikkeling is de jongen vermoedelijk gestikt. Hij had enige brandwonden aan het linkerbeen en aan de linkerarm. Er zijn soms uren in het leven, die meer te weeg brengen dan een heel jaar. Verwachting tot Dinsdagavond: Over het algemeen veel bewolking met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige en later in de kustpro vincies tijdelijk harde wind tussen Zuid-West en Zuid. Zacht voor de tijd van het jaar. Zon; 7.21—17.26; Maan: 12.41—19.69. In verband met te verwachten be zuinigingsmaatregelen van de rege ring, welke een drastische beperking inhouden voor het bouwen van vlieg tuigen naar eigen ontwerp, zal het werk van het constructiebureau der Nederl. Vliegtuigenfabrieken Fokker belangrijk worden ingekrompen. Ook het werk van het Nationaal Luchtvaartlaboratorium zal door deze beslissing sterk moeten worden be perkt. Vorig jaar had de regering een com missi e benoemd, die advies zou uitbren gen over het bouwen van vliegtuigen in Nederland naar eigen ontwerpen. Deze commissie had een meerderheidsrapport uitgebracht, dat alleszins gunstig luidde voor de verdere ontwikkeling van de Nederlandse vliegtuigindustrie. Deson danks schijnt de regering de beperken de bepalingen te willen doorvoeren en voorlopig het opbouwen van een eigen vliegtuigindustrie niet verder te willen stimuleren. Reeds zijn op last van de overheid de werkzaamheden aan de laboratorium gebouwen en windtunnels, welke voor het Nat. Luchtvaartlaboratorium zullen verrijzen aan de Sloterweg te Amster dam, stil gelegd. Het personeel van Fokker's construc tiebureau is Zaterdag van de bezuini ging op de hoogte gesteld door de directie, die de jongere constructeurs en technici daarbij in hun belang ad viseerde, naar een andere positie uit te zien. De overige leden van het meer dan tweehonderd man omvattende personeel van dit bureau zal men proberen om te scholen en in te delen bij de productie. Z.K.H. prins Bernhard zal op uitno diging van prins regent Karei van Bel gië 16 en 17 November deelnemen aan een jachtrit in de Ardennen. Een aan tal diplomaten is eveneens voor deze rit uitgenodigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1