STAD EN OMGEVING WaAMvgst1- Centrale keuring en gemeentelijk toezicht zijn gehandhaafd Tafeltennis N.K.S. -KL I^rouue^ i Straat der Verleiding en Johan de Meester naar Tel Aviv „Stad onder dreiging Splinters Vergunningsstelsel gebonden aan plaatswaar films zullen worden vertoond Waterpoloresultaten HERINGA WUTHRICH MAANDAG 24 OCTOBER 1949 PAGINA 2 HET MONUMENT AAN DE WESTERGRACHT Onthulling op 26 October neg niet mogelijk „Iene miene mutte" Wim Sonneveld in Stadsschouwburg Kath. Arbeidersbeweging Kring Centrum LEZERS KLIMMEN IN DE PEN V olksun iversiteit Een nat pak Middenstandsretraite Zilveren jubileum Aanrijding Tentoonstellingen Eiken Huiskamergarniluur HEEMSTEDE HOCKEY STANK VAN DODE VISSEN TE HALFWEG Wie zal de kat de bel aanbinden? BLOEMENDAAL ONTWERP FILM- EN BIOSCOOPWET Jeugdige inbreker aangehouden Politiediploma BOUWVAKARBEIDERS HULDIGEN HUN ZILVE REN PRAESES N. J. o. d. Linden in het zonnetje Jaarvergadering IJsclub „De Volharding" Gemeenteraad „Achter de wolken schijnt de zon" SANTPOORT METROPOLITAN BALLET ARRIVEERT DINSDAG ASSENDELFT Geslaagd Personalia PHILIPS EN ERRES J 99 99 Electrische Installaties Grondverwarming Zeventig jaar HILLEGOM Comité „Kath. Hillegom" opent winterseizoen Stemplicht! IJ MUI DEN SOCIALE ZONDAG" IJMUIDEN-WEST IN Waterstanden Scheepvaartberichten Beurs van Amsterdam Beurs van New York i h Het comité, dat zich bezig houdt met de oprichting van een monument voor de op 26 October 1944 gefusilleerden iii het plantsoentje voor de Kathedraal, deelt ons mede, dat de voorgenomen onthulling van het beeldhouwwerk van prof. Wenkebach niet kan doorgaan om financiële redenen. De beeldhouwer is met zijn beeld ge reed, maar voor het plaatsen zijn geen gelden meer aanwezig. Medewerking van de gemeente is gevraagd voor he: fundament en de beplanting, maar daar over kan eerst in de aanstaande raads vergadering beslist worden. Indien deze medewerking gegeven wordt is nog enig geld nodig, waartoe de penning meester van het comité dr. W. v. d. Laan (Bankrekening Rotterd. Bank ten behoeve van het gedenkteken) zich aanbevolen houdt. Toen onlangs een voorstelling van het Amsterdams Toneel Gezelschap in de Haarlemse Stadsschouwburg slecht be zet was, maakte iemand de opmerking: nu ja, de hoofdstad en de bloemenstad zijn maar enkele kilometers van elkaar verwijderd, zodat de toneelliefhebber het nieuwste in Amsterdam gaat zien. Dat zou dan zeker moeten gelden voor het cabaret van Wim Sonneveld, dat knusjes experimenteert in het gezellige Leidseplein-theatertje. Dit weekend kon men „Iene miene mutte" in onze stad zien en er waren meer gegadigden voor een toegangsbewijs dan er stoelen in de schouwburg staan. Zaterdagavond was er veelal gegoed publiek, dat het betere cabaret niet overslaat en per auto ge makkelijk naar de hoofdstad kan rijden. Haarlem heeft dus wel degelijk een eigen schouwburg-milieu, ook al omdat men weet, dat de directeur het beste en het nieuwste engageert of daarvoor avonden afstaat. Wim Sonneveld's Cabaret bestaat uit zeven personen, maar we hebben er maar zes gezien en gehoord, omdat Em my Arbous plotseling ziek geworden was. Het programma heeft er echter niet onder geleden, want haar tekst werd door anderen opgevangen. Wim was weer onderhoudend in zijn praatjes en mocht vooral succes oogsten met de monoloog „Ik blijf maar in bed", waar in hij de herenmode van Nero tot Na poleon met simpele hulpmiddelen aan schouwelijk voorstelde. Lia Dorana declameerde een gevoe lige levensschets „Feestdag" en zong een paar Engelse liedjes; Hetty Blok was geestig in haar les in de natuurlijke historie en gevoelig in „Mijn man is bacterioloog". Maar wat zegt u deze opsomming? Zo'n beschaafd en ook litterair hoog staand programma moet men zelf zien. Dan maakt men een kostelijke operette mee onder de titel „De graaf van Elten tot Zelfkant" en een Wild-West-finale „Terror of Oklahoma" om tranen te lachen. In ieder nummer wordt u met het leven geconfronteerd en soms is het alsof u uzelf in de spiegel ziet. Peter Keilenbach. breed achter de vleugel gezeten, deelde terecht in het applaus. Tot slot een opmerking: heeft Sonneveld nu werkelijk het geld der fabrikanten van merk-artikelen nodig om rond te komen? Zelfs bij wijze van grapje moet reclame uit onze schouw burgen blijven. v. W. De K.A.B. kring Centrum houdt Don derdag 27 October zijn openingsavond in het gebouw St. Bavo, 'Smedestraat, om half negen Deze eerste avond van het seizoen moge een goed begin zijn. De heer A v. d. Veldt. districtsbestuurder, zal een kort woord spreken. Zondag 13 November is er een H. Mis voor de levende en overleden leden van dc K.A.B., waarna gemeenschappelijk ontbijt. Zij, die hieraan willen deelne men, moeten zich vóór 6 November op geven bij de bestuursleden. Mijnheer de redacteur. In Uw blad van Maandag j.l. 'as ik een verslag van de K.V.P. Kaderdag te Uitgeest. De penningmeester van het Partijbestuur, burgemeester P. A'bert* van Rucphen. zei volgens dat verslag o m., dat de K.V.P. de Katholieken van alle groeperingen en standen omvat Jammer, zo zegt spr., dat de bovenlaag, die der intellectuelen, zo stroef is en de grote belangen niet inziet. De heer Beswijk uit Zaandam betreurde een bedroevend kleine politieke belangstel ling bij de jongeren, terwijl de heer Seijsener, voorzitter van deze kader- bijeenkomst, zei, dat ook de midden stand niet altijd even actief is. Dat ziet er dus slecht uit voor de K.V.P. Zo blijft er alleen een groep arbeiders over; wel belangrijk genoeg, maar, wees ook voorzichtig met deze mensen, want onder hen zijn er reeds velen die het lang niet eens zijn met de gang van zaken in de K.V.P. Nu gaat men een politiek K.V.P.-cabaret oprichten. De ■LS.B. had in haar glorietijd ook een jolitiek (Zondagmiddag) cabaret, bah! Denkt de K.V.P. het daarmee te red den? De „bovenlaag" en „de midden stand" zal men daarmee niet trek ken! En de jongeren houden niet van dit „opgemaakte" bed waarvan de heer Seijsener sprak! „Geen stemvee kwe ken" staat er boven het verslag, goed zo! maar dan zal de K.V.P. eerst haar reglementen moeten wijzigen. Geen politiek advies, geen ingewikkelde stemming, maar vrijheid van stemmen, dat is de noodzaak voor de K.V.P. en alle andere lapmiddelen zullen niet baten. F. C. VAN LIEROP Jzn., Hillegom. Naschrift: Inzender dezes is, naar onze mening, niet vrij te pleiten van een zekere vooringenomenheid, welke hem met verdachte graagte tot de conclusie doet komen, dat het met de K.V.P. slecht gesteld zou zijn. Hij grondt deze con clusie op beweringen, welke men moet zien in het licht van wat daarmee be doeld werd: een heractivering van de belangstelling voor de K.V.P. Een bevooroordeelde vergelijking van K.V.P - met N.S.B.-cabaret komt ons al evenmin gerechtvaardigd voor. Wij zien niet in waarom een politiek cabaret niet geestig kan zijn en tevens een propa gandistische nevenwerking kan hebben. Tenslotte is het een gemakkelijke maar daarom nog niet juiste manier van zeggen, het politiek advies en in gewikkeldheid van stemmen ongeveer gelijk te stellen met onvrijheid van stemmen. Red. Zaterdagmorgen ontving het gemeen tebestuur de deelnemers aan de jaarver gadering van de Bond van Nederlandse Volksuniversiteiten, die die dag in Haar lem werd gehouden. Wethouder D. J. A. Geluk sprak als loco-burgemeester het welkomstwoord en was verheugd over het feit, dat de bond zijn jaarvergade ring in onze stad heeft willen houden en juist op de dag, waarop de Haarlemse Volksuniversiteit dertig, jaar bestond. Hij bracht naar voren, dat het Haar lemse gemeentebestuur de arbeid van deze instelling op hoge prijs stelt en ging daarna de geschiedenis van de Volks universiteit in Nederland in grote lijnen na. Hij achtte het werk van grote bete kenis voor de ontwikkeling van de be volking en hoopte, dat het aantal per sonen, dat hiervan profiteert, steeds moge groeien. De voorzitter van de bond, de heer Bonjer uit Rotterdam, dankte daarna voor de hartelijke ontvangst. Het dertigjarig bestaan van de Haar lemse Volksuniversiteit werd Zaterdag avond gevierd met een feestavond in het Frans Halsmuseum. De heer Cruys Voor- bergh hield een interessante costuum- show, terwijl het vocaal kwartet van mevr. Akke de Vries uit Hilversum de avond met zang omlijstte. Een onbekende persoon, die in het af gelopen weekend 's avonds in de Zaanen- straat liep in de richting van 't Spaarne, zag recht voor zich de lichten van de fabriek Rids, die aan de overkant van het water staat. De wandelaar bemerke het water niet, liep in de richting van 't licht en kwam in het Spaarne terecht. Voorbijgangers hielpen de drenkeling op het droge. De R. K. middenstanders van Haarlem en omstreken zullen in Bergen op re traite gaan van Zaterdagavond 29 Octo ber tot Dinsdagmiddag 1 November. Men kan zich opgeven aan het bureau Kruis straat 20. Donderdag 27 October zal het 25 jaar geleden zyn. dat de heer K. Loeve, wo nende De Genestetstraat 64 te Haarlem, in dienst trad bij het Gemeentelijl: Wa terbedrijf Haarlem. De jubilaris, die op 23-jarige leeftijd in dienst is gekomen als tijdelijk hulp- fitter, is thans opgeklommen tot hoofd- fitter en staat als zodanig in hoog aan zien bij zijn superieuren. Op de jubileumdag des morgens te 11.30 uur, vindt een huldiging plaats in het administratielokaal van het Water bedrijf. De schilderes Mies Deinum exposeert in het bovenzaaltje van „Arbeid Adelt" in de Grote Houtstraat aquarellen, pas tels en tekeningen gegroepeerd om het thema „Voor en over onze kinderen". De expositie wordt gehouden van Maandag 24 October tot en met Zondag 6 November en is iedere werkdag ge opend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 5 uur. Zondagmiddag van 2 tot 5 uur. De schilder A. J. Swanevel't exposeert zijn werk van heden tot 10 November in Het Luifeltje" aan het Groot Heilig land. 2 fauteuils en 4 stoelen. Bekleed met prima wollen vochtechte velours 205.50 Kruisstraat 22 ALLES VOOR DE STOFFERING VAN UW WONING (Adv. Op de Fonteinlaan ontstond Vrijdag een aanrijding tussen twee bestelauto's, toen de bestuurder van een van deze wagens geen voorrang verleende. Een van de auto's draaide een halve slag om, kwam op het rijwielpad terecht en trof een wielrijder, een 45-jarig verze- keri gsagent uit Heemstede. Wonder boven wonder liep de man geen letsel op. doch zijn rijwiel werd zwaar be schadigd. Evenzo de auto, die late. door een kraanwagen werd weggebracht. Van alle elftallen van de R. K. Hockey club „Ever Swift" werden de wedstrijden afgelast, behalve van het 2de elftal. Deze wedstrijd ging door, ondanks regen en wind en het modderige veld Gespeeld werd tegen Strawberries. Voor de rust werd het 10 voor laatstgenoemden ondanks het sterkere overwicht van Evert Swift Dat is na de rust dan ook anders geworden en toen kwam Strawberries er practisch niet meer aan te pas. Ever Swift zette goal na goal Het einde kwam met een 51-overwin ning voor Ever Swift, dank zij het goe de spel van de voorhoede. Wij berichtten reeds, dat in de Ring vaart van de Haarlemmermeer en in de hoofdvaart duizenden dode vissen drij ven, die thans een zeer onaangename reuk verspreiden, waarvan de inwoners van Halfweg hinderondervinden. Wij vernemen, dat verschillende in stanties zich met deze kwestie bezighou den. Het Hoogheemraadschap Rijnland neemt nog geen standpunt in, daar het eerst het onderzoek van de monsters van het bedorven water moet afwach ten. De suikerfabriek te Halfweg ont kent, dat zij schuld heeft, daar zij loost in het kanaal F. Het Hoogheemraad schap zou het water in korte tijd kun nen "wegmalen, maar gaat daartoe niet over, omdat het terrein aan de Rijks waterstaat behoort. Laten we hopen, dat er nu spoedig een einde aan deze narig heid komt, zowel voor de bewoners als voor de sportvissers. De Zweedse regering heeft onlangs een stipendium beschikbaar gesteld voor een studie van 8 maanden aan de Universi teit van Upsala. Onder de gegadigden was onze stads genoot de heer J. E. Burger, werkzaam bij Boekhandel H. Coebergh, de geluk kige uitverkorene. De heer Burger vertrekt dezer dagen naar Zweden. Het R. K. Haarlems Toneel „Thalia" geeft Maandag 24, Donderdag 27 en Vrij dag 28 October in de Stadsschouwburg opvoeringen van „Achter de wolken schijnt de zon", een toneelstuk van Kees Spierings en R. Feenstra. Aanvang 8 uur. Het R- K. Toneelgezelschap „Robato" voert Woensdag 26 October in gebouw St. Bavo in de Smedestraat het toneel stuk „Onder één dak" op. Aanvang 8 uur. Dinsdagavond 25 October houdt dr. T. A. Hooftman voor de leden van de Eerste Hulpverlening „Snelverband" en andere E.H.B.O.'ers en geïnteresseer den in restaurant Brinkmann een lezing over speciale botbreuken De Bloemendaalse politie heeft de 18- jarige Haarlemse scholier S. v. Z. aan gehouden, die in de gemeente Bloemen- deel drie inbraken heeft gepleegd in particuliere woningen. Hij ontvreemdde sieraden en geld. Daarnaast heeft hij in Haarlem ook nog tweemaal ingebroken. De agent C. Baas is geslaagd voor het politie-examen en ontving het di ploma met aantekening. Ter gelegenheid van het feit dat de heer N. J. v. d. Linden, in Heemstede een zeer bekende en geziene figuur op organisatorisch gebied, 25 jaar voorzitter van de afdeling Heemstede van de Ka tholieke Bouwvakarbeidersbond „St. Jozef" is, werd hem een hartelijke hulde bereid. Een feestcommissie, uitsluitend uit jongere leden bestaande, welk een ver heugend teken voor de toekomst, had zich met de organisatie daarvan belast en aan deze herdenking tevens een jaar feest gekoppeld. De dag begon met een H. Mis tot in tentie van de overleden en levende le den van de afdeling en vrijwel alle le den naderden tot de H. Tafel. Na dit schone begin werd een feestelijk ontbijt aangericht in het R. K. Verenigingsge bouw waaraan ook vele dames van de leden deelnamen en waarbij vriendelijke dochters van de leden als zorgzame hul pen zich zeer verdienstelijk maakten. Toen de inwendige mens wat versterkt was, hield de voorzitter van de feest commissie de heer G. Leuven, een toe spraak waarin hij alle aanwezigen, onder wie zich de bondsvoorzitter, de heer Th. de Brouwer bevond, hartelijk verwel komde en de jubilerende voorzitter hul de bracht voor het vele en prachtige werk, door hem als voorzitter van „St. Joseph" naast zijn talrijke andere func ties verricht. Na geschetst te hebben welk een uitstekend voorbeeld de jubi laris aan de jongeren heeft gegeven, bood spr. namens de afdeling een drie tal geschenken aan, bestaande uit een. bureaulamp, een schrijfgarnituur en een doos sigaren. Vervolgens sprak de heer Th. de Brouwer, bondsvoorzitter van „St. Jo seph", die vooral de nadruk legde op het feit dat goede afdelingsbesturen de ruggegraat zijn van de organisatie en dat afdelingsbestuurders, die met de juiste intentie hun werk doen en alle moeilijkheden kunnen verwerken, van zeer groot belang zijn. Na nog eens ge wezen te hebben op de volstrekte nood zakelijkheid Katholiek georganiseerd te zijn, bood deze spreker de jubilaris een enveloppe met inhoud aan als bewijs van waardering van het hoofdbestuur. Daarna werd nog het woord gevoerd door de heer J. Roest namens het be stuur van de K. A. B„ de heer G. Esse- ling namens de Kath. Transportarbei dersbond, de heer G. Brouwer namens de Kath. Landarbeidersbond, de heer L. Floris als vriend van de jubilaris die een doos rookgerei schonk en de heer A. Leuven, oud-penningmeester van „St. Joseph" die oude herinneringen ophaal de. Ook mevrouw v. d. Linden deelde in de huldigingen die haar echtgenoot werden toegezwaaid. Nadat de koffie was geserveerd, nam de feesteling het woord. Hij begon met er op te wijzen, dat hij min of meer be duusd was door de stroom van huldi gende woorden waarvoor hij allen har telijk dankte. Hij meende echter dat hij alleen en uitsluitend zijn plicht had ge daan en meer niet. Des avonds werd het féést besloten met een geslaagde feestavond, verzorgd door het Haarlems Klein Cabaret, dat uitstekend werk deed. Onder voorzitterschap van dr. G. H. Onstein hield de Heemsteedse IJsclub „De Volharding" dezer dagen in „Het Hof van Heemstede" haar jaarvergade ring. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de deplorabele toestand, waarin de vereniging verkeert. Men heeft alleen belangstelling voor de ver eniging wanneer er ijs is en pas dan is men geneigd, er wat geld voor over te hebben. Spreker zou het zeer waarde ren indien ook buiten de ijsperiodes door de leden wat meer belangstelling voor het wel en wee van de vereniging werd getoond. Hij sprak tenslotte de wens uit, dat ook in dit seizoen een flinke ijsperiode de vereniging er weer bovenop zal helpen. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer P. Tromp, bleek, dat de vereni ging momenteel ruim 230 leden telt. Grote moeilijkheden heeft het bestuur gehad met de Pachtkamer inzake het onderverhuren van het terrein, doch het inzicht van het bestuur heeft het ten slotte toch gewonnen, zodat het met Kerstmis 1950 weer baas in eigen huis is. Van het gemeentebestuur was be richt binnengekomen, dat de huur van het terrein werd opgezegd, in verband met de uitvoering van de uitbreidings plannen. De voorzitter lichtte deze huur- opzegging nader toe en deelde mede, dat voortaan het terrein op korte ter mijn wordt gehuurd. Van de heer C. Preijde was bericht binnengekomen, dat hij wegens lang durige ziekte moet bedanken als lid van het bestuur. Op voorstel van de voorzit ter werd besloten de heer Preijde als lid van verdienste te benoemen. Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer F. Stuart, bleek, dat op de vereniging een schuldenlast drukt van niet minder dan f 4.000. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de voorzitter, dr. G. H. On stein, onder applaus als zodanig bij ac clamatie werd herbenoemd en dat even eens bij acclamatie werd herkozen de heer N. J. v. d. Linden en gekozen de heren G. Meijer en F. Ludwig. Bij de Tweede Kamer is thans inge diend het reeds aangekondigde wets ontwerp houdende voorschriften be treffende het vertonen van films en het houden van bioscopen. De strekking van dit ontwerp is wij der dan die van de Bioscoopwet, welke slechts de bestrijding van de zedelijke en maatschappelijke gevaren van de bioscoop beoogde. Bij de huidige ont wikkeling van het filmwezen, zegt de toelichting, kan de taak van de Over heid met betrekking tot de film niet beperkt blijven tot de bestrijding van bedoelde gevaren, maar dient zij op dit gebied meer algemeen voor het belang van veiligheid, gezondheid, openbare orde en zedelijkheid te waken. Niettemin wijkt dit ontwerp in zijn beginselen niet af van die der huidige wet. Het instituut der centrale film keuring en het gemeentelijk toezicht op de filmvertoningen blijven gehand haafd, zij het, dat op beiderlei gebied enkele belangrijke wijzigingen worden voorgesteld. Titel 1 bevat als enig artikel de al gemene bepaling, dat de wet van toe passing is op het vertonen van films in het openbaar en in besloten gezel schappen van meer dan vijf en twintig personen. Het gemeentelijk toezicht op de plaatsen, waar films worden vertoond vindt in titel 2 zijn regeling. Aan het vergunningsstelsel is in principe vast gehouden, zij het, dat dit niet meer betrekking heeft op het onderne men van het geven van bioscoopvoor stellingen in het openbaar, doch op de plaatsen, waar films in het open baar dan wel in besloten gezelschappen van meer dan vijf en twintig personen worden vertoond. Zou in de gemeenten mede de be hoefte worden gevoeld aan een ver gunningsstelsel voor het vertonen van films in het openbaar, dan kan dit langs de weg van artikel 15 van het wetsontwerp worden ingevoerd. Bij de onderwerpen, waaromtrent in een der gelijke vertoningsvergunning voor waarden zouden kunnen worden ge steld, wordt, naast de nakeuring, ge dacht aan een rookverbod, de moge lijkheid van afgifte van een legitima tiebewijs voor jeugdige personen, voor zover deze filmvoorstellingen bezoe ken, welke niet voor alle leeftijden toegankelijk zijn, een verbod van het bezoeken van bioscopen door jeugdige personen na een bepaald uur 's avonds, enz. Naar het oordeel der regering dient ook de grondslag van de centrale film keuring in beginsel ongewijzigd te blijven. Het bestaande negatieve cri terium blijkt in de practijk de enige bevredigende oplossing te geven voor een preventieve keuring van overheids wege. De regering deelt met name de opvatting van de commissie, dat ook films, welke gevaar kunnen opleveren voor de geestelijke volksgezondheid, wegens strijd met de goede zeden, ge weerd kunnen worden. De gemeenteraad van Heemstede komt Donderdagmiddag 4 uur bijeen. Dr. E. Brongersma (P. v. d. A.) zal als raadslid geïnstalleerd worden. Voorgesteld wordt veertien duplexwoningen te bouwen. Een crediet van ƒ4000 is nodig voor het veranderen van de gasverwarming in de aula op de algemene begraafplaats. Voorgesteld wordt voor de St. Jacoba- school aan de Lanckhorstlaan medewer king te verlenen voor het aanschaffen van banken wegens de toename van het aantal leerlingen. De toneelvereniging „Nut en Genoe gen" gaf Zaterdagavond in de toneelzaal van „Het Wapen van Heemstede", onder regie van Ferd. Koolbergen, een buiten gewoon geslaagde opvoering van het toneelspel „Achter de wolken schijnt de zon" van Kees Spierings en R. Feenstra. Bepaald een blijspel is het niet, al loopt er wel eens een vrolijke noot door. In dat opzicht had mevr. H. Beek als de lispelende en slissende winkeljuffrouw v. Ispelen wel het meeste succes. Zeer goed was L. Beek als Karei Weijts, de kruidenier, die met moeite als zaken man het hoofd boven water houdt. Op goede wijze werd hij geassisteerd door mevr. J. H. Beek als zijn vrouw. Ook de rol van Annie, de dochter, die als enfant terrible fungeerde, werd goed gespeeld door mej. M. Peper. J. G. Huysmans was als de oudste zoon van Weijts niet zo overtuigend en ook C. Rusman als de verloren zoon Karei buitte niet alle mo gelijkheden van zijn rol uit. Jasper de Bont, gespeeld door F. Sperling, speelde zijn rol vrij behoorlijk en mevr. Bo- kelmans acteerde uitstekend als de van zeer goede kom-af zijnde echtgenote van Weijts. Het vrij talrijke publiek beloonde „Nut en Genoegen" met een hartelijk applaus en na afloop van het toneelspel bleef men onder de klanken van „The Strino Serenaders" nog een uurtje gezellig bij een. Wel komt het gewenst voor in het kader van de bestaande keuring een nadere differentiatie van de gekeurde films in te voeren in zoverre, dat naast de films, toegankelijk voor de bestaan de leeftijdsgroepen, nog een categorie films komt te staan, welke bepaaldelijk voor kinderen beneden de leeftijd van veertien jaren toelaatbaar zijn bevon den (jeugdfilms). Bepaaldelijk bestaat behoefte aan de mogelijkheid een film opnieuw te keuren, indien na haar toelating feiten bekend worden of omstandigheden zich voordoen van dien aard, dat er gegronde aanleiding is aan te ne men dat, zo zij ten tijde van de toe lating bekend waren geweest of zich hadden voorgedaan, tot niet-toelating van de film zou zijn besloten. De naam van de centrale commissie is evenwel gewijzigd in Rijkscommissie voor de keuring van films, teneinde haar op deze wijze duidelijk te onder scheiden van de plaatselijke commis sies. Nieuw is artikel 17, dat de minister van Binnenlandse Zaken onder bepaal de omstandigheden de bevoegdheid geeft de vertoning van alle, dan wel van niet door die minister bepaaldelijk aangewezen films, te verbieden. Dit artikel gaat van de gedachte uit, dat de minister in zeer bijzondere geval len móet kunnen ingrijpen, bijv. wan neer het dagen van nationale rouw betreft of ernstige spanningen van na tionale of internationale aard. Het derde lid van art. 22 maakt het toezicht op cabaret- en variété-num mers bij filmvoorstellingen mogelijk. Johan de Meester, regisseur bij de toneel groep „Comedia", zal in Januari en Fe bruari 1950 in Tel Aviv een aantal voor stellingen regisseren van „Het Glazen Speelgoed" van Tennessee Williams. Over een tweede stuk wordt nog onderhandeld. Voor die periode heeft Johan de Meester zich vrij kunnen maken, omdat dan Prof. Scharoff bij Comedia optreedt als gastre gisseur met ,,De Drie Zusters". De dramaturg en leider van het „Teatron Kameri" in Tel Aviv, Karl Gutmann, ver toeft in ons land en heeft behalve met Jo han de Meester ook besprekingen gevoerd met Joan Remmelts, Cees Laseur, Cor Hermus, Louis Saalborn en Johan Fiolet. Het ligt in de bedoeling tot een uitwisse ling van belangrijke regisseurs tussen* Ne derland en Israël te komen, waarbij van Israëlische zijde onder andere wordt ge dacht aan Joseph Pacovsky, die thans in Tel Aviv werkt. In verband met de plannen tot het stich ten van een toneelschool in Tel Aviv heeft Karl Gutmann ook een onderhoud gehad met de directeur van de toneelschool in Amsterdam, de heer W. Ph. Pos. Het Metropolitan Ballet (40 dansers en danseressen), dat onder auspiciën van con- certdirectie Ernst Krauss en „The British Drama Ballet and Theatrical Association Ltd" in samenwerking met The British Council een tournee door ons land zal^ ma- ken, arriveert a.s. Dinsdagmiddag 12.15 uur in twee vliegtuigen op Schiphol. De eerste voorstelling in Nederland is vastgesteld op Woensdag 26 October in de Stadsschouwburg te Haarlem, waar het vol gend programma wordt gegeven: Le Lac des Cygnes, muziek van Tschaikowsky, Choreo grafie van Petipa, Coppelia, muziek van Delibes, choreografie naar Saint-Leon, be werkt door Nicholas Beriosoff, Ballamento, muziek van Vivaldi, gearrangeerd door John Lanchberry, décor en costumes van Andree Howard (een modern abstract bal let), Prins Igor (Polowetzkische dansen), muziek van Borodin, choreografie van Fo- kine, bewerkt door Nicholas Beriosoff. In Hilversum wordt Donderdag 27 Octo ber een voorstelling gegeven. Te Amsterdam was voorlopig geen moge lijkheid de Stadsschouwburg vrij te maken, te Utrecht zal op Dinsdag 1 November een voorstelling in de Stadsschouwburg worden gegeven en 4 Novembcfif in het gebouw voor K en. W. te Den Haag. Zondag a.s. oganiseert het districts- bestuur een Juniorentafcltennistour- nooi in het Sanderinstituut, in de Bad huisstraat hoek Kleine Houtweg. Alle jongens en meisjes van 12 tot 18 jaar kunnen hieraan deelnemen, dus ook zij die niet lid zijn van een vereni- gin. Aangifte voor deelname: A. de Rid der, Saenredamstraat 86 en J. de Rid der, Ëleekenbergstraat 37, Haarlem, en Joh. de Kok, Berkenlaan 5, Heemstede, uiterlijk Donderdag. Het inschrijfgeld bedraagt 50 cent. Er wordt geen entree geheven. De wedstrijden beginnen om 12 uur, dus de deelnemers moeten er voor zorgen ongeveer 11.45 uur aan wezig te zijn. In de competitie lieten onze tafelten nissers zich weer vaak van hun beste zijde zien. In de Overgangsklasse slaag de Winfried 1 er helaas niet in de zware wedstrijd tegen TOG tot een goed ein de te brengen. De uitslag was 7—3 in hun nadeel. In de eerste klasse deed het tweede team van Winfried het heel wat beter. Door een 73-overwinning op Prowano 1 lieten deze spelers zien dat ze goede plannen hebben voor dit seizoen. In de 2e kl. A ondervond Te Zaa- nen 3 de kracht van HBC 2. Uitslag 1-9. GTTC 1 behaalde een keurige 64-zege op Winfried 4. Ook in twee B liet GTTC zien, dat ze goede plannen heeft. HBC 3 werd hier geklopt door het tweede team met 73. ATT 1 won met 73 van HBC 3 en Winfried 3 met 73 van Rapidity 2. De uitslagen van de 3de en 4de klasse luiden: Drie A: Rapidity 3GTTC 5 7-3. TOG 6—HBC 4 0—10, Togido 2—GTTC 3 4—6. Drie B: Winfried 5—Hotac 3 73, VGZ 1—GTTC 4 4—6. Vier A: HBC 6— ATT 5 3—7 Vier B: HBC 7—ATT 3 4-6. HCK a—GTTC 6 6—4. Vier C: HCK 2— GTTC 5 3—7. UTAC 2—Winfried 6 3—7 Dames. 3de klasse: Winfried 1Heem stede 1 2—8. Vier A: VGZ 1—HBC a 28. Vier B: Hotac 1Winfried 3 100. Het programma voor de volgende week: Eerste klasse: 24 Oct. HBC 1 Prowano 1; 27 Oct. Winfried 2—Rapi dity 2. 2e kl. A: 25 Oct. GTTC 1-Promano 2; 27 Oct. Hotac 2—HBC 2; 28 Oct.: Te Zaanen 3—OZ 1; TOG 5—Winfried 4. 2e kl. B: 25 Oct. Rapidity 2OZ 2; 28 Oct. Te Zaanen 2—HBC 3; GTTC 2— Winfried 3. 3e kl. A: 24 Oct. HBC 4— Togido 2; 25 Oct. Radidity 3Te Zaa nen. 4. 27 Oct. OZ 3—GTTC 5; 28 Oct. GTTC 3—TOG 6. 3e kl. B: 25 Oct. Pro wano 3GTC 4: Heemstede 3Winfried 5; 4de kl. A: 24 Oct. HBC 6Rapidity 5; 4de kl. B: 28 Oct. Treffers 1—HBC 7: GTTC 6—Togido 3. 4e kl. C: 25 Oct. GTTC 7—UTAC 2; 27 Oct Winfried 6— HBC 5. Dames. 3e kl.: 25 Oct. Winfried 1 TOG 1; 4de kl. A: 25 Oct. Togido 2— Winfried 2. B: 27 Oct. Winfried 3 Togido 1. De wachtmeesters der Rijkspolitie J. van Veen en K. Huijsman, slaagden dezer dagen voor het politiediploma. De laatste bovendien met aantekening. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het prodaedeutisch examen voor civiel ingenieur, onze plaatsgenoot P. J. van der Laan. Als eerste wedstrijd voor de Van Duyl- beker-competitie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond werd gespeeld de dameswedstrijd D.W.R. ID.W.T. I De strijd ging vrijwel gelijk op, DWR won echter met 32. Nadat aan beide kanten enige aanvallen waren afgesla gen, had DWR succes en wist Ans van Viersenv. d. Aardweg, uit een voorzet van Greet Zieren, Jo Akkerboom te pas seren Het was nog voor de rust dat Paula van Bruggen met het nemen van een vrije worp de bal overspeelde naar Do Turkenburg, die inschoot, 11. Na de hervatting nam DWR wederom de lei ding door inschieten van Greet Zieren. Hierna hadden de DWT-dames pech; ze waren overtuigd dat de bal door hen het DWR-doel was ingeschoten, doch de scheidsrechter liet doorspelen Het was echter uitstel, want Truus Feringa bracht de stand in evenwicht DWR ging hierna wederom tot de aanval over, Greet Zieren loste een schot, zodat de stand 32 was. Voor de centrale wintercompetitie werd gespeeld de heren-wedstrijd H.P.C.—D.W.R. 1. Spoedig had HPC door inschieten van W. Geurtsen de leiding. Met het nemen van een vrije worp werd het gelijk door Kollerie. Dijkstra maakte spoedig 21 en deze voorsprong voor HPC werd door Frits de Geest op 31 gebracht. Na de hervatting werd met 7 tegen 6 man verder gespeeld. Door deze numerieke meerderheid was HPC overwegend sterker. Wel probeerde DWR door samenspel op eigen speelhelft de bal in het bezit te houden, doch kon niet voorkomen dat het einde kwam met 61 in het voordeel van HPC. De wedstrijd Nereus 1H.P.C. 1 is ge speeld voor afdeling I heren van de kringscompetitie, uitslag 22. In af deling II werd gespeeld de wedstrijd H.P.C. 2—D.W.R. 2; HPC bleek de sterk ste en won met 31. D.W.T. 2 ging te water tegen H.Z.V. 1 en stuurde de Hil- legommers naar huis met een nederlaag van 5—0. deze wedstrijd werd gespeeld voor afdeling III. In afdeling IV won V.Z.V. 3 met 2—1 van H.P.C. 4. De heer A. J. Braam, te Heemstede, ver zocht onlangs aan het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Zwembond om ontheffing uit zijn functies bij de K.N.Z.B. Na hem ontslag te hebben ver leend en dank te hebben gebracht voor al hetgeen hij gedurende bijna 30 jaar voor de K.N.Z B. heeft gedaan, heeft het bestuur van de K.N.Z.B. hem benoemd tot lid van verdienste en ere-official van de K.N.Z.B. De beste radiotoestellen met een wereldnaam en onze bekende service garanderen 5 U 'n voortdurende ideale ontvangst; Wij demonstreren gaarne bij U thuis! JSBfc KONINGINNEWEG 6 (M> ItAAMMUCk A HM&UM UI <4*34 HAARLEM Zaterdag j.l. vierde onze plaatsgenoot, de heer Speets, directeur van het con servatorium der Postharmonie te Am sterdam, zijn 70e verjaardag. De jarige is ook dirigent geweest van het kerk koor Pius X. De Postharmonie uit de hoofdstad bracht hem voor zijn woning een aubade. Het Comité „Katholiek Hillegom houdt HEDENAVOND om kwart over acht een kaderbijeenkomst in Hotel Sistermans. Tot deze bijeenkomst wer dén de besturen van alle R.K. Organi saties te Hillegom, van de Verenigin gen die op charitatief terrein werkzaam zijn en de Onderwijzers en Onderwijze ressen der R.K. scholen uitgenodigd. Op deze vergadering zal de Z.E. Heer Rector H.L.J.M. Sondaal van Oegst- geest spreken over „Wat brengt ons het actiejaar 19491950?" Muziek, zang en declamatie zullen te.r afwisseling ten gehore worden ge bracht. Voor de Kantonrechter te Leiden zul len zich 28 ingezetenen moten verant- woorden over het feit dat ze in 1949 tAdv.) hun stemplicht niet hebben vervuld. Gisteren heeft de afdeling IJmuiden van de K.A.B. haar Sociale Zondag ge houden. 's Morgens trokken vele leden op om de H. Mis, welke werd opgedragen tot intentie van de levende en overleden leden, bij te wonen. Na deze H. Mis volgde een gemeen schappelijk ontbijt waaraan ruim 80 mannen en jongemannen deelnamen. De voorzitter van de afdeling, de heer J. v. d. Mey, sprak in zijn openingswoord zijn voldoening uit over de opkomst en gaf tevens een overzicht van de plan nen. die het bestuur heeft voor het ko mende seizoen. Districtsbestuurder A. v. d. Veldt hield na het ontbijt een korte toespraak, met als onderwerp „Aan de touwen, man nen", waarin hij nog eens nadrukkelijk wees op het grote belang van stands- en vakorganisatie. Spreker haalde een paar uitspraken aan van Z.H. Paus Pius XII, welke deze heeft gedaan tijdens het bezoek van 10.000 Belgische mijnwerkers aan Rome en waarin Hij Zijn vreugde en bewon dering uitsprak over de sterke organi- gaties 'iedere arbeider, hetzij hand- of hoofd-, moet in fabriek, werkplaats of kantoor de christelijke gedachte uitdragen. De heer v. d. Veldt greep terug op het vroegere liberalisme en het huidige communisme, die beide voor de maat schappij een kankergezwel betekenen. Wij moeten ons vormen tot katholieke lekenapostelen om zo onze medearbei ders een voorbeeld te zijn. In verband hiermede wees de dis trictsbestuurder op de Credo Pugnoclubs. die speciaal bestemd zijn om de arbei ders tot goede „voorgangers te vormen. Stuk voor stuk moeten wü medewerken om zodoende de vervolmaking van ons zelf en onze gezinnen te bereiken. Ook voor ontspanning was gezorgd, 's avonds werd n.l. in het St. Fidelis- gebouw te IJmuiden Oost door het Masker" Show Orkest, „The Dios" van de K.A.B., een muzikale avond verzorgd, waarmede deze Sociale Zondag weer tot het verleden behoort. Maandag 24 October Hoog water: 4.52 u. en 17.12 u. Laag water: 0.40 u. en 12.57 u. Dinsdag 25 October Hoog water: 5.38 u. en 17.59 u. Laag water: 1.25 u. en 13.59 u. De twee jongste producten vani Fritz Lang en Robert Siodmaki laten bij de filmliefhebber een! smaak in de mond achter, die weinig* goeds voorspelt. Zij hebben zich meti at hun vakmanschap van de avant-j garde afgekeerd en zijn in de industrie] ondergegaan. In tegenstelling tot Lu-: bitsch, wiens goede smaak vrijwel; steeds als reddende engel optrad, heb-i ben die twee andere virtuozen de strijd] opgegeven. Zij maken films, «Se hun worden opgedragen en waarin zig nu en dan hun beheersing van het am bacht demonstreren, maar die zij keu rig binnen de grenzen van de com merciële opdracht dirigeren. Het is droevig, zulks te moeten zeggen, maar als dergelijke artisans verstek laten gaan, wat moet er dan terecht komen van de nieuwe kunst, die de film nog altijd zijn wil? In Siodmak's „Cry of the city" maken we kennic met een slechte jongen, een Italiaans-Amerikaans gangstertype, dat van kwaad tot erger komt en zich nog alleen kan staande houden met moorden, tot hij zelf de fatale kogel krijgt van een moraliserend politieman, die het zo goed met hem bedoelde. Is het Siodmak werkelijk te doen om de moraal, die nu en dan om de hoek komt kijken, om de menselijkheid, die op de achtergrond in de familie van de boef waarneembaar is, of moeten deze elementen slechts die nen om het accent te helpen leggen op het hoofdmotief: de misdaad en een zo suggestief mogelijke uitbeelding van die misdaad? Men is geneigd het laatste te geloven en dan komt het er niet meer op aan, of Siodmak nu en dan knappe staaltjes geluidsfilm ten beste geeft. Dit heeft ook Hitchcock gedaan, tot ver velens toe zelfs, en Lang niet minder, waar wat blijft er over na al die films, waarin de misdaad perfect getekend- wordt en waaraan alle menselijkheid ontbreekt? „Cry of the city" is maar een titel: de werkelijkheid is sensatie om de misdaad heen, ongezonde span ning om diefstal en moord. Veel verder brengt ook Fritz Lang het niet in zijn „Scarlet Street" (Straat der verleiding). Eerlijk gezegd komt hij minder ver, want we hebben al lang geen bewondering meer voor die knappe staaltjes kwasi-avantgardisme, waar geen houding achter zit. Het lijkt wel, of men tegenwoordig onder avant-gar- disme verstaat die virtuositeit van de buitenkant, die vormbeweging, die door geen bewogenheid gedreven wordt noch daaruit ontstaat. In „Fury", in „M" zag men zo'n bewogen artist aan het werk. In „Scarlet Street" is alleen nog de habiele vakman aan het woord, zulks in weerwil van een duidelijk waarneem bare poging tot didactische werkzaam heid, die Lang nooit verlaten heeft, doch die tevens vrijwel altijd een ziekelijke inslag had. In zijn jongste film heeft Lang eenvoudig het thema van „De vrouw in het venster" herhaald, niet alleen wat de inhoud betreft, doch zelfs ten aanzien van de drie hoofdrollen m precies dezelfde situaties als vroeger. Hij heeft het ditmaal alleen wat per verser, wat sadistischer aangezet. Het trio: de brave burgerman, de vamp en haar parasiterend vriendje, zie daar een oer-oud gegeven van de film. Precies als in „De vrouw in het venster" wordt ook hier de brave man door de vamp geëxploiteerd, begaat de brave man een moord en wordt de vriend van moord verdacht. Ditmaal echter sterft de „onschuldige schurk" in de electrische stoel en blijft de moordenaar rondlopen met wroeging, die hem naar de waanzin voert. En aan het einde is Edward G. Robson om zo te zeggen het evenbeeld van Emil Jannings in de aloude draak „The way erf all flesh" Het zij toegegeven, dat Lang de span ning er in houdt en dit doet met soms geraffineerde middelen, maar dat hij daartoe in staat was, wisten we al sinds jaren Waar blijft echter zijn geestelijke spanning, die in „Fury" tot zulke aan grijpende vórmen kwam? Hij deed, wat Siodmak deed: hij vocht ïn alle geval niet tegen de commerciële opdracht en meende te kunnen volstaan met ons er aan te herinneren, dat hij het vak nog niet verleerd heeft. Helaas: kennis van het vak is óók maar een middel, om vorm të geven aan wat men waarachtig geloven en belijden wil. Dbg. ALCINOUS 22 te Singapore. ALDABI p. 21 Dungeness. ALDEBARAN p. 21 Madeira. ALGORAB 21 v. Antw. ALHENA 22 v. L. Palmas. ALMKERK 21 te Aden. ALPHARD p. 21 Fintsterre. AMSTELKERK 21 te Co- tonau. AMSTELSTAD p. 20 Bermuda. ARENDSDIJK 21 n. Boston. ARIADNE 22 te Constanza. AXELDIJK p. 22 Scilly. BAU 22 te Suez. BENNEKOM 21 n. Antofagasta. BLOEMFONTEIN 22 n. Southampt. BLIJ- DENDIJK 21 n. Walvischbaai. CONGO- STROOM 21 te Antw. CORYDA 21 v. Rott. DALERDIJK 21 v. Norfolk. DANAE 21 n. Gibraltar. DELFLAND 21 v. -P. Alegre. GORDIAS 22 te Tanger. HILVERSUM 21 n. Sfax. JAARSTROOM 22 te Dakar JOH- OLDENBARNEVELT p. 21 Minicor. JU PITER 22 te Alexandrië. KEDOE 21 n. Dur ban. KLIPFONT. 22 te E. London. K. AGOENG 21 v. Suez. K. BAROE p. 22 Guardefui. K. GEDE p. 22 Minicoi. LANG- KOEAS 20 v. Genua. LARENBERG 21 te R'dam. LEKHAVEN p. 22 Finisterre. LEM- STERKERK p. 21 Gibraltar. LEUVEKERK p. 22 Ouessant. LOOSDRECHT 22 te Dubsi- LUTTERKERK 22 te Colombo. MANOERAN 20 n. S. Pedro. MELISKERK 21 n. Mar seille. MERWEHAVEN 20 n. Casablanca. MIDAS 21 te IJmuiden. MIRZA 21 te Miri. NIGERSTROOM 21 n. Freetown. ORANJE 21 v. Singapore. OSSENDRECHT 21 n. Sfax- OVULA 22 te Miri. POLYDORUS 22 te R'dam. POLYPHEMUS 21 n. Surab. PYG MALION 22 te Paramaribo. ROTTI p. 21 Ceylon. SAIDJA 22 te Miri. SALAWATI 22 te N. York. SALLAND 21 te Santos. SAPA- ROEA 22 te Suez. SAROENA 22 te Miri; SCHIEDIJK 21 n. Singapore. SLOTERDIJK p. 21 K. Guardefui. STREEFKERK 23 n. A'dam. STUYVESANT 21 n. Plymouth- TABINTA 21 n. Sabang. TALISSE p. 22 St. Vincent. TELAMON 22 te Paramaribo. TIBA p. 21 Fernando. VOLENDAM p. 20 P. de Galle. WATERLAND 22 te Santos. WESTLAND 20 te L. Palmas. ZEEMAN 22 te L Angelos. ZONNEWIJK p. 22 Finis'. ZWIJNDRECHT p. 21 Finist. ZIJPENBERG p. 21 Casquets. (Niet-officiële koersen) Vorig slot 3(4 Nederl. 1948 99'/2gb 3-3'/a Nederland 1947 98 gl 3 Ned. 62-64 bel. fac 99,'„ Inschr. Grtbk. '46 3 pCt. 97 VI gl Ned. Handel Mij. eert 163% A.K.U. 194'4 Van Berkels Patent 122gb Calvé-Delft eert 152'/2 Van Gelder 157% Kon. Hoogovens eert. 208v4 Unilever eert 244% Ned. Kabel 297 V2 Philips 242 Kon. Petroleum 312-%gl „Amsterdam" Rubber 147% Holl. Amerika Lijn 164'A Kon. N. Stoomb. Mij 135% gb Ned. Seheepv Unie 160% H.V.A. 164% Dell Mij. cert 145%gb Opening 24/10 97 tï 9 7'-» 195 '/a 244 243 313 147 136# 162 165., 143 V' Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U S Steei ex ctiv. 22/10 28% 29 52% 37 65'/a 13% 47'/a 52'A 17% 12% 21% 39% 43% 31 Vi 23% 24 V4 21/1® 65^ 4*7# 23* ■2A'a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2