Hoe ontvangt Nederland zijn tien- millioenste inwoner? Dr. KOETS OVER POLITIEKE EN MILITAIRE SITUATIE ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN Protestvergadering van Indische gepensionneerden Zó is mijn zoon Veel zorgen, maar ook enkele lichtpunten Snelle verslechtering van toestand op Oost-Sumatra Oorlogsgetroffenen verontwaardigd Wij luisteren naar Vreemd avontuur Aan emigratie is voor velen niet te ontkomen Bijna 13 millioen voor Nationale Reserve k.s Over het wetsontwerp Regeling Oorlogsschade Voor sommigen is een noodtoestand ingetreden Rustige afscheidsdag te Schoonhoven Herstel van beroemde Birma-weg ZOEKT FRANCO STEUN IN LISSABON? Op zoek naar uranium of walvissen? SCHENDING VAN DE MENSENRECHTEN MAANDAG 24 OCTOBER 1949 PAGINA 3 Mr. FRANS OP DE C0UL VOLGT MGR. VERHOEVEN OP Verkiezingen in die Minahassa A.K.U. verwerft nylon-patenten WITTE PATERS ZESTIG JAAR IN ONS LAND DE KINDERZEGEL 1949 ijöüoggmN 2fi£3k> Tc. rmTTKusmWl ir Oh Paul Markgraf gearresteerd? Om Chinese nationalisten te bevoorraden Kampeerraad blijft bij zijn standpunt door CLARENCE BUDINCTON KELLAND Vertaling van H. DE CRAAFF Russische expeditie naar de Zuidpool Intern. Hof zal beschuldi gingen moeten onderzoeken 1 „Hoe ontvangen wij de tienmillioenste Nederlander?"aldus vroeg mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken, die Zater dag naar aanleiding van de binnenkort te verwachten tienmillioenste Neder lander voor radio Nederland Wereld omroep een causerie hield. De spreker schetste het Nederland van vandaag-den-dag met zijn onderwijs instellingen, zijn moeilijkheden op het gebied van scholenbouw, de sociale zorg, de mogelijkheden voor verdere studie en daarbij wees hij er op, dat het er voor de jonge Nederlander niet zo heel rooskleurig uit ziet. Wordt onze tien millioenste in een arbeidersmilieu ge boren en is hij begaafd, dan is de kans op universitaire studie zeer gering. Slechts één pet. van de studenten zijn kinderen van arbeiders. Intussen zullen er heel dringend scholen moeten worden gebouwd, want terwijl thans de totale leerplichtige jeugd van zes tot 14 jaar ongeveer 1 y2 millioen kinderen telt, als onze jonggeborene over zes jaar naar school gaat, dan bedraagt dit aantal bijna twee millioen. Opname in het bedrijfsleven 2al voor onze tienmillioenste bijzondere moei lijkheden meebrengen. Op dit ogenblik bedraagt het aantal 15 tot 19-jarige jongens 400.000. In 1961 zal dit aantal niet minder dan 500.000 bedragen en in 1964 zelfs 600.000. Als onze jonggebo rene volwassen is geworden en aan een huwelijk denkt, kan het aantal woningen op peil zijn. Een zorg min der. Maar een andere zorg doemt op. Biedt Nederland voldoende werkge legenheid voor de tienmillioenste en al degenen die na hem komen? Er zijn belangrijke offers nodig om de sterk stijgende bevolking te voeden. Emi gratie kan uitkomst brengen. Maar emigratie kost ons land zeker niet de slechtsten. Toch zal zij bevorderd moe ten worden om onze toenemende be volking een bestaan te bezorgen. Is dit alles nu een reden om op te zien tegen de komst van de tienmillioen ste, aldus vroeg mr. Van Rhijn. Geens zins. Wij heten hem hartelijk welkom. Bij zijn komst houden wij ons aan het devies waaronder de drooglegging der Zuiderzee is begonnen: „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst". Tevoren had mr. Van Rhijn enkele opmerkingen gemaakt over de bevol kingsaanwas van ons land, het geboorte- en sterftecijfer. Precies vijftig jaar ge leden had Nederland nog vijf millioen inwoners. De oorzaak van de snelle ver meerdering is zowel het hoge geboorte cijfer als het lage sterftecijfer. Het ge boortecijfer was vooral in de jaren 19461948 hoog. Er werden in die periode 800.000 babies geboren, dat is 300.000 meer dan op grond van de voor oorlogse geboortecijfers kon worden Dr. Koets heeft vandaag te Batavia verklaard, dat de vorige week van de republikeinse regering een tweede aide- mémoire is ontvangen, waarin nogmaals met klem werd aangedrongen op het aanvaarden van het voorstel tot concen tratie van de Nederlandse troepen, zo als dit was vervat in de eerste aide- mémoire. Hij bevestigde, dat vervolgens de heren Budiardjo en Natsir Donder dagavond de heer Lovink een persoon lijk schrijven van de sultan hebben over handigd, dat een toelichting op het voorstel bevatte. De Sultan zette hierin uiteen, dat met „zo spoedig mogelijk" wordt bedoeld, dat in begin November de voorgestelde troepenverplaatsingen zullen hebben plaats gehad. „De verdui delijking aldus dr. Koets heeft geen nieuwe gezichtspunten naar voren ge bracht, want ook indien half October een begin zou zijn gemaakt met het uitvoe ren van de republikeinse voorstellen, 2ou dit uiteraard toch enige weken tijd hebben gevorderd". Het eveneens Donderdag overhandig, de antwoord heeft dan ook het officiële Nederlandse standpunt vastgelegd. Het voorstel van de Sultan kon niet in over weging worden genomen om drie re denen: ten eerste gaat het dwars in tegen gevaar zouden komen; voorts zou uit- de gemaakte afspraken, die daardoor in voering ervan het gezag der negara's illusoir maken en ten slotte zouden de militaire besprekingen in Den Haag er door worden doorkruist. Wat de bevoorrading van de T.N.I. aangaat, noemde dr. Koets de bewering van de heer Budiardjo, dat de T.N.I. nog niets zou hebben ontvangen, onjuist. In de voor de bevoorrading gevormde subcommissie hebben de Nederlanders zich bereid verklaard, de door de re publikeinse legerleiding opgegeven aan tallen T.N.I.-soldaten als maxima te aanvaarden. Voor deze T.N.I.-ers wordt per man en per dag f 3 betaald, zijnde f 1.50 voedingsgeld, 0.50 c. zakgeld en tweemaal 0.50 c. gezinstoelage voor ma ximaal twee gezinsleden. Indien de beschietingen door de be trokken republikeinse afdelingen voort gaan, zijn de commandanten echter ge machtigd, de betalingen op te schorten. Inzake de bevoorrading van de T.N.I. met uniformen deelde dr. Koets mode, dat de eerste 3000 uniformen deze maand zullen worden afgeleverd. Met betrekking tot de arrestaties m Oost-Java zette de heer Koets ten slotte uiteen, dat gedurende de eerste weken ha 10 Augustus, de Nederlandse troepen de overal opduikende T.N.I.-ers met hun Wapens hebben teruggevoerd naar hun Plaatsen van herkomst. In vele gevaljen is dit met dezelfde onderdelen tot 2 a 3 maal toe geschied. Eerst in de laatste Weken zijn de Nederlandse comman danten er toe overgegaan, overtreders Van de order tot het staken der vijan delijkheden te arresteren en enige dagen Vast te houden. Thans is in Oost-Java echter op plaatselijk niveau overeen stemming bereikt. Volgens A.P. heeft dr. Koets nog bekend gemaakt, dat de kosten voor het betalen van voedsel en kleding aan republikeinse soldaten Neder land per dag f 669.000 kost. De republikeinen zouden voorts van plan zijn in de eerstvolgende drie maanden tot gedeeltelijke de mobilisatie over te gaan. Zij willen 120.000 soldaten naar huis sturen. Inmiddels hebben de vereniging van Ais kosten van de Nationale Reserve **eeft de minister van Oorlog bij de Tweede garner voorlopig voor 1949 aangevraagd 11.707.000 voor bewapening (inclusief mu nitie voor oefeningen en voor oplegging) 1.171.000 aan overige kosten van per- ^ïiele en materiële aard. Mr. Fr. J. C. M. Op de Coul, directeur **n het Bisschoppelijk College te Sit- ï?rtL is benoemd tot directeur van het katholiek Centraal Bureau voor Onder lijs en Opvoeding te Den Haag, als op- 0lger van Mgr. dr. Th. Verhoeven. De benoeming is op het einde van de °rige week bekend geworden en het ^as Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, de sschop van Roermond, die er het eerst Persoonlijk mededeling van deed aan rjufessoren en leerlingen van het bis- - hoppeiijk college. Het is begrijpelijk, he nieuws van deze benoeming, ver- t«nv end' omdat zü een promotie is, niet- r^'n met gemengde gevoelens werd 'wangen. assistenten in Deli en de samenwerken de werknemers-organisaties aan de Ne derlandse regering en de autoriteiten ter Ronde Tafelconferentie een tele gram gezonden, waarin de aandacht wordt gevraagd voor de snel verslech terende toestand in Oost-Sumatra. Tengevolge van de talrijke infiltraties is het aantal bedreigingen en aanslagen toegenomen en de toestand voor het personeel in de cultures onhoudbaar geworden. Uit een mededeling van Sjamsuddin, de republikeinse minister van Voorlich ting, blijkt, dat Sukarno inderdaad geen telegram heeft gezonden naar Den Haag over de situatie in Oost-Java. Hij heeft echter wel de republikeinse dele gatie ter R.T.C. er van in kennis ge steld, dat hij al het mogelijke zal doen om de bestaande moeilijkheden uit de weg te mimen, aldus Sjamsuddin. Zaterdag zijn de uitslagen bekend ge maakt van de verkiezingen voor leden van het parlement' der Negara Indo nesia Timur in de kiesdistricten Noord en Zuid-Minahasa. Geen der carididaten heeft de vereiste kiesdeler behaald, zo dat in beide districten herstemmingen zullen moeten plaats hebben. In Noord- Minahassa gaan deze tussen de heren M. B. Tubel van de „Karisan Nasional Indo nesia", die ruim 17.000 en de heer H. R. Ticoalu (partijloos) die bijna 12.000 stem men behaalde. In Zuid-Minahasa zal de herstemming gaan tussen de voorzitter van de „Twapro", J. Maweikere, die 23.900 en M. Sondakh, van de „Gerakan Indonesia Merdeka", die 20.524 stemmen behaalde. Van het totaal aantal stemgerechtigden heeft bij de verkiezing 75 pet. zijn stem uitgebracht. Naar het A.N.P. verneemt, is de directie van de Algemene Kunstzijde Unie (A.K.U.) te Arnhem er in ge slaagd de fabricage- en -verwerkings patenten op het gebied van nylon van de Amerikaanse onderneming „Du Pont de Nemours" te verwerven. Het is thans nog niet nauwkeurig vast te stellen wanneer de A.K.U. in staat zal zijn, haar eigen nylon-producten op de markt te brengen. Een speciale fa briek voor dit doel zou op het program ma staan, welker kosten worden ge raamd op f50 millioen. Nylon wordt vooral gebruikt wegens haar bijzondere eigenschappen als grote weerstand tegen chemische invloeden, rekbaarheid en sterkte. Het product is na langdurige research ontstaan toen men een beter concurrerend produet dan rayon (kunstzijde) tegen Japanse zijde zocht. In Duitsland was reeds voor de oorlog ook een nylon-achtig product bekend en wel onder de naam perion. In Canada, Engeland en Nederland zijn in de laatste jaren resultaten bereikt, die wellicht tot productie van nylon-achtige vezels en draden van andere samenstelling dan de tegenwoordige nylon zullen leiden. Proeven hiermee zijn in het algemeen nog in laboratoriumstadium. verwacht. Elke twee minuten wordt er een Nederlander geboren, elke zeven minuten sterft er een. Nederland is kennelijk een gezond land. Het heeft thans zelfs het laagste sterftecijfer ter wereld. De gemiddelde levenskans van de vijfmillioenste man nelijke Nederlander was 46 jaar. De levenskans van de tienmillioenste man nelijke Nederlander daarentegen is veel hoger, 66 jaar. Nederland neemt op dit gebied een unieke positie in. In alle andere landen van West-Europa is het geboortecijfer lager en het sterf tecijfer hoger. Intussen is het niet waar schijnlijk, dat deze snelle bevolkingsver meerdering van Nederland in hetzelfde tempo zal doorgaan. Men verwacht, dat de Nederlandse bevolking op een in wonertal van ongeveer twaalf millioen stationnair zal blijven. Heden is het precies zestig jaar geleden, dat de Witte Paters hun intrek namen in het voormalige Bisschopspaleis van Monseig neur Zwijsen te Haren. De toenmalige Bis schop van Den Bosch, Mgr. Godschalk, had Huize Gerra afgestaan aan Kardinaal La- vigerie, die zijn jonge Sociëteit ook in Nederland wilde overplanten. De Sociëteit der Witte Paters telt thans 307 Nederlandse paters en 131 Ned. broe ders, terwijl het aantal studenten der bei de seminaries 337 bedraagt. Zes Nederlanders bekleden de Bisschop pelijke waardigheid. De nestor der in le ven zijnde Nederlanders is de 92-jarige Mgr. Jos Sweens, die in 1889 als kapelaan te Vught zijn intrede deed bij de Witte Pa ters. De kinderzegels 1949, waarover wij Za terdag reeds berichtten, zullen worden uit gegeven van 14 November t/m 31 December en geldig zijn t/m 31 December 1950. De ontwerpen, opschriften en waardecijfers inbegrepen, zijn van Hub Levigne, Maas tricht. Hij koos tot motieven de jaarge tijden, die figuurlijk met bijbehorende at tributen en toepasselijke details (b.v. in het omgevende landschap) zijn voorgesteld. Men zou de zegels als volgt kunnen aan duiden: Zomer: (rood) 5 plus 3 cent; Herfst: (goudbruin) 2 plus 3 cent; Nieuw jaarszegel: (blauw) 20 plus 7 cent; Winter: (grijs) 10 plus 5 cent; Lente: (groen) 6 plus 4 cent. WE LDADIGHEIOS2 EGELS' 49 t*r vfflOKjg «liKISTiMKIIöR NEDERLAND MXWT NEDERLAND DERLAMD "I'M.«ïiïi111 NEDERLAND NEDfi 1 GRIJS 1 I BLAUW I v ff' 61. Eric maakte met zijn zwaard een uitnodigend gebaar in de richting van de gemaskerde man en zijn troepAl zouden zij allen tegelijk met hun scherpe wapenen op hem aanvallen, dan zou het hem welkom zijn geweest. De moeilijkheden, die hij had moeten doormaken teneinde Lotus van Jade te bevrijden, waren van die aard geweest, dat hij meende, dat er geen verschrikking meer denkbaar waswaar hij zich niet reeds met goed gevolg doorheen had geslagen. Dreigend drongen de gewapende mannen nader. Doch met een kort gebaar weer hield de geheimzinnige aanvoerder hen. „Deze man is voor mij,** mompelde hij en trad nader. Bij het horen van die stem bekroop Ericnet zoals indertijd in het begin van dit verhaal aan boord van de zeeroversjonk, weer dat eigenaardige, onaangename gevoel. Wat was dat toch voor een stem? Was dit dezelfde stem van toen? Wat voor merkwaardige samenhang bestond er tussen de gebeurtenissen aan boord van de piratenjonk en hier, in de grot van Ts'au Ts'au de Groene Magiër? Zowel toen als nu was hij bezig om Lotus van Jade te redden uit de handen van haar ontvoerders en zowel toen als nu had hij op het critieke moment deze stem, die heel vage herinneringen bij hem opriep, vernomen. De gemaskerde man kruiste met een welhaast verlangend gebaar zijn zwaard met dat van de Noorman. Het was te begrijpen. Van stap tot stap bijna was hij Eric in het geheim gevolgd, steeds pogend hem in een valstrik te lokken. En nu hier in deze lugubere omgeving was het dan eindelijk tot een persoonlijke ontmoeting ge komen tussen de belager en de beschermer. Maar daarenboven scheen de gemaskerde bezield te zijn met een vreemde woede ten opzichte van de Noorman. Het was of hij eindelijk gelegenheid kreeg een oude, wrokkende vete uit te vechten. Hoewel Eric hem nu pas voor het eerst zag, wakkerde alleen al de gedachte, dat hier een strijdbare figuur tegenover hem stond, die hem zijn beschermelinge wild* afnemen, in meer dan voldoende mate zijn strijdlust aan. Daar kwam dan nog de nieuwsgierigheid bijt die de vreemde stem bij hem had opgewekt. Zijn wapen driftig opgeheven, sprong hij naar voren. „Ai, mijn dappere vriend!" riep Tai en de rest was onverstaanbaar want staal sloeg op staal, met een scherp, ketsend geluid. Ademloos keken de aanwezigen toe bij het treffen van twee grootmeesters op het zwaard, terwijl de echo's hol het geluid van hun slagen voortdroegen De nieuwe Kinderpostzegels, ontworpen door Hub. Levigne_ Zij worden uitge geven van 14 November tot 31 December 1949 en zijn geldig tot 31 December 1950. (Van onze Brabantse redactie) De oorlogsgetroffenen zijn verontr waardigd! Het request, dat hun lande lijke federatie 17 October aan de leden der Tweede Kamer zond, wees daar al op. Zaterdag is het nog eens duidelijk gebleken in de vergadering, die de Stichtingsbesturen voor oorlogsgetrof fenen, te Den Bosch hebben gehouden. De motie, die er uit loskwam, wond er geen doekjes om. Het samenstellen van het wetsontwerp op de materiële oor logsschade gaat op een wijze, die alles behalve bevredigend is. Dat het parle ment er al vijf en vijftig amendemen ten op heeft ingediend zegt genoeg! In de praktijk houdt men niet de hand aan de door de minister aan de Memorie van Antwoord' toegevoegde tabel voor het maximale afschrijvings percentage. In werkelijkheid wordt veel meer afgeschreven dan men suggereert. De oorlogsgetroffenen be roepen zich dan ook op de toezegging van integrale schadevergoeding, die de regering te Londen destijds heeft ge daan. Zij verzoeken daarom de leden van de Tweede Kamer alles in het werk te stellen dit recht van de oorlgsge- troffenen in de wet te doen erkennen. Zij wensen, dat het wetsontwerp wordt geamendeerd in de geest van de resolu tie, die de federatie heeft aangenomen op de vergadering van 2 April 1949 te Den Bosch. Mocht de regering niet be reid zijn de ingediende amendementen over te nemen, dan hoopt de federatie, dat de Tweede Kamer het wetsontwerp niet Ml aanvaarden. Intussen blijkt toch ook uit deze mo tie, dat de federatie haar vertrouwen in het parlement niet verloren heeft. Voorzitter J. A. Koops legde daar in zijn slotwoord nog eens extra de nadruk op. Veel vriendelijke woorden aan het adres der regering waren daarvoor niet bepaald gesproken. Bitter liet men zich uit over wat men noemde een aanfluiting van het recht en een belediging voor de oorlogsge troffenen. Zij vragen niet om een aal moes, maar om een erkenning van de de redelijkheid van hun eisen. Vier leden van de Tweede Kamer voerden Zaterdag het woord op een bij eenkomst, die door de „Bond van ge- pensionneerde burgerlijke landsdienaren en locale ambtenaren in Nederlands-in- dië" was belegd in de Dierentuin te Den Haag en die door vele Indische ge pensionneerden uit alle delen van het land werd bijgewoond. De bond verwijt de regering, dat zij de „eigen pensioenfondsen" heeft laten opteren. Ook na de bevrijding werden de fondskapitalen verder aangesproken. Weliswaar is begonnen met de geleide lijke terugbetaling der „geleende" gel den uit de weduwen- en wezenfondsen, waarmee de eigen pensioenen een tijd lang zijn betaald, maar een tweede grief van de bond is, dat hij niet is vertegen woordigd in de commissie voor pensi oenfinanciering, ingesteld om de rege ring advies te geven over de wijze van verdere financiering der Indische pen sioenen. Ook van het inmiddels uitge brachte advies dezer commissie zou de bond geen inzage hebben gekregen. Ver der heeft het de ongerustheid van de bond gewekt, dat in de door de rege ring gedane verklaring, waarin aan ge wezen burgerlijke landsdienaren in In donesië de nakoming der uit hun ont slag ontstane verplichtingen wordt ge garandeerd, niet wordt gewaagd van de groep Indische gepensionneerden, die vóór 1 Maart 1942 gepensionneerd werden of die niet na 1 Augustus 1945 in Indonesië daadwerkelijk hebben mee gewerkt aan de wederopbouw van dit gebied. Gevreesd wordt dat de regering de uitbetaling der pensioenen wil af schuiven op de nieuw te vormen Ver enigde Staten van Indonesië. Tenslotte is bij de bond ontevredenheid ontstaan omdat, hoewel minister Götzen in Fe bruari j.l. in de Tweede Kamer mede deelde, dat de ontwerp-voorstellen voor een verhoging van de duurtetoeslag op de Indische pensioenen zich in het eind stadium bevonden en dat het in het voornemen lag om de regeling terug werkende kracht tot 1 Januari 1949 te geven, van deze regeling nog niets is gekomen. Achtereenvolgens spraken de heren F. H. van de Wetering (C.H.TJ.), dr. W'. L. P. M. de Kort (K.V.P.). N. Steef- kens (P. v. d. A.) en H. A. Korthals (V.V.D.). Zij allen wezen er op, dat de regering moet nakomen wat wetteiyk beoofd is en dat het niet aangaat de twintigduizend Indische gepensionneer den aan hun iot over te laten. Als de regering thans aan deze eisen niet kan voldoen, mogen de oorlogsge troffenen toch wel verwachten dat zij althans economisch weer in het zadel zullen worden geholpen. Te zijner tijd hopen ze dan te krijgen wat hun rech tens toekomt. Men vergete niet, dat zij tien procent van het Nederlandse volk uitmaken. Het met Britse licentie verschijnende blad „Die Welt" meldt, dat Paul Mark graf, commandant der politie in de Sov jet-sector van Berlijn, door de geheime Sovjet-politie gearresteerd is, evenals twee hoge officieren der Duitse politie in de Sovjet-zone. Zij zouden in de ge vangenis van Brandenburg zijn opge sloten. MAANDAG HILVERSUM II - 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. 18.20 sport, 18.30 piano. 18.45 leeslamp, 19.00 nieuws. 19.15 Engelse les, 19.30 gram., 19.40 radio- krant, 20.00 nieuws, 20.05 Disco actuali teiten, 20.15 Omroeporkest, 21.00 luister spel. 21.40 kwartet, 22.00 Evangelisch commentaar, 22.10 verzoekprogr., 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws. 23.15 gram.. 23.50 zang en orgel. HILVERSUM I - 301 M. 18.00 nieuws, 18.15 toespraak door Z. Exc. Mr. D. U. Stikker, 18.30 Strijdkr., 19.00 kleuters, 19.05 Filmkrant, 19.30 inleiding tot muziekbegrip, causerie, 19.45 rege- ringsuitz.. 20.00 nieuws, 20.05 piano, 20.35 R2dioscoop, 23.00 nieuws. 23.15 Swing Corner. DINSDAG HILVERSUM II - 415 M. Vóór 10 uur ook 245 en na 12 uur ook 245 en 1875 m. 7.00 nieuws. 7.15 lichte gram., 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag, 9.00 huisvrouw, 9.30 waterstanden. 9.35 Lichtbaken. 10.00 kleuters, 10.15 piano. 10.40 Schoolradio. 11.00 muziek houdt fit, 11.30 Als de ziele luistert. 11.40 Kareolseptet. 12.00 Angelus, 12.03 lunchconcert, 12.30 mededelingen, 12.33 lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 lunchconcert, 14.00 A Cap- pellakoor, 14.30 onder ons. 15.00 school radio. 15.30 amusementsmuziek, 16.00 Zonnebloem, 16.30 Ziekenlof. 17.00 jeugd. 17.15 Wigwam, 17.45 Klaas van Beeck. HILVERSUM I - 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 ochtendblad, 8.00 nieuws, 8.40 Evelyn Knight, zang. 8.55 vrouw, 9.00 symph. orkesten. 9.30 Aubade. 10.00 Morgenwijding. 10.15 ar beidsvitaminen. 10.50 kleuters, 11.00 causerie over kinderen. 11.30 zieken, 12.00 orgel. 12.30 mededelingen, 12.33 platteland. 12.40 piano. 13.00 nieuws. 13.15 Maria Zamora, 13.45 strijkkwar tet, 14.00 met naald en schaar, 14.30 Mozartconcert. 15.30 discocauserie. 16.15 v Albert Roussel. 16.30 jeugd, 17.25 gram., 17.35 R.T.C.17.45 Regeringsuitz. De familieleden van te Schoonhoven ge legerde militairen, wier aangekondigd ver trek naar Indonesië de afgelopen week nogal opschudding verwekte, hebben Zon dag afscheid genomen. Met dertig leger auto's, waarvan een gedeelte Zaterdag de reis naar de verst afgelegen plaatsen reeds had gemaakt, en met een groot aantal auto bussen en particuliere auto's, kwamen de verwanten, in totaal ongeveer vijftienhon derd personen, te Schoonhoven aan. Er was gelegenheid voor allerlei inlichtin gen, ten behoeve waarvan de sociale dienst, de geestelijke verzorging, en de me dische dienst tal van ouders of verwanten te woord stonden. Voor het uur van af scheid aanbrak, hield de garnizoenscom mandant, de kolonel J. W. Sluyter, een toespraak in het bijzonder tot de ouders, waarin hij een op de grote betekenis van hun houding jegens hun zonen wees. De commandant, die reeds zeven en twintig jaar in de tropen verbleef, kon uit eigen ervaring getuigen, welk een grote taak daar deze jongemannen wacht. Het vertrek der gasten leverde geen en kele moeilijkheid op en alles liep vlot van stapel. Verschillende autoriteiten uit Den Haag toonden hun belangstelling. Geen en kele politiemaatregel tot handhaving van orde en rust behoefde te worden genomen. Ter gelegenheid van het bezoek van generaal Franco aan Lisabon vond op het plein Commerce een militaire pa rade plaatsm V.Ln.r. Mevrouw Carmona, echtgenote van Portugal's president mevrouw Franco, Generalissimo Franco en president Carmona, die de parade gadeslaan. (Radiografisch overgebrachte foto). Dertien uur lang heeft een inwoner uit Renkum doorgebracht in een diepe kel der van een afgelegen ruïne te Weel nabij Venlo. Hij interesseert zich voor oudheidkunde en op zijn inspectietocht in het oude kasteel was hij in een diepe put, de „ijskelder" gevallen. Veelvuldig roepen hielp hem niet en de man kwam tot de bevinding, dat de twee kastanjes en een suikerklontje zijn povere mond voorraad was. Was dit opgegeten dan wachtte hem het treurig lot van het dode konijn, dat zijn kerker deelde. Familie, ongerust over het lange uit blijven, alarmeerde intussen de politie, die de onfortuinlijke toerist tenslotte vond. Hij was juist aan zijn eerste kastanje begonnen. Naar U. P. verneemt, wordt de be roemde Birma-weg hersteld om de Chi nese nationalistische troepen te bevoor raden voor een laatste defensie aan de grenzen met Indo-China en Birma. Volgens een betrouwbare bron te Hongkong zouden de Franse autoriteiten in Indo-China onderhandelen met de Chinese nationalisten om een anti-com munistisch buffergebied te vormen in Zuid-West China. Volgens deze berichten zouden de Fransen militaire hulp aan de nationa listen hebben aangeboden, opdat zij het tegen de communisten kunnen bolwer ken en hun kunnen verhinderen dat zij zich verenigen met communistische gue- rilla-benden in Indo-China. De Nederlandse Kampeerraad heeft, naar aanleiding van zijn conflict met de Na tionale Padvindersraad, waaraan wij enige tijd geleden uitvoerige aandacht hebben besteed, een verklaring uitgegeven. Hij deelt daarin mee, dat hij bij zijn stand punt blijft, dat de door hem uitgegeven kampeerkaart ook voor de jeugdorganisaties zoals de padvinders, verplicht moet wor den gesteld. Wel is hij voor een soepele regeling, maar in principe handhaaft hij zijn mening. 16 Bolitho zei niets. Hij keek me alleen maar aan met knipperende, witte oog leden. „Boeken spreken niet altijd waar heid," zei Butterick. „Een mens, die op betrouwbare bronnen afgaat, komt zeldenbedrogen uit," zei ik. „Nee, ik geloof, dat ik mijnheer Bolitho's karakter wel juist getaxeerd heb." Een man trad de bar binnen en keek rond. Toen kwam hij op ons ta feltje toe. „Bent u mijnheer Butterick?" vroeg hij. „Dat ben ik, ja." „Ik had gehoord, dat u in de stad was. Dat bespaart mij een rit. Alsje blieft." Hij overhandigde Butterick een officieel stuk. Butterick las het door en keek mij toen aan met opgetrokken wenkbrau wen. „Een aanklacht hè?" Hij stak het papier in zijn zak. „Wat denk je van die vijftienduizend?" vroeg hij. „Afgewimpeld," zei ik, stond op en kuierde weg. Straight volgde mij. „Jammer," zei Butterick. De albino zei niets, maar zijn stil zwijgendheid was daarom des te wel sprekender. Straight en ik verlietèn het hotel en liepen naar de plek waar we onze wagen geparkeerd hadden. We reden de stad uit en bevonden ons weldra in een bosperceel, waar in woners uit Phoenix en andere plaatsen uit de omgeving zomerhuisjes hadden laten bouwen om daar de vacantie of de weekends door te brengen. Het wa ren allemaal eenvoudige gebouwtjes met weinig versiering eraan. Straight vertelde me, dat de meeste gasten er een rijpaard op na hielden en dat er een primitieve golfbaan was aange legd. Over een ruiterpad tussen de pijnbomen door kwam een meisje op een pony aanrijden. Ze droeg geen hoed. Haar haren waren koperrood en ze had haar profiel naar ons toege wend. „Ho!" riep ik tegen Straight, en de truck hield knarsend stil. „Hé, Maggie," zei ik tegen het meis je. dat nu haar teugels inhield en ons aanstaarde. Toen herkende ze mij „Van historicus tot cowboy," zei ze „Hebben ze jou wel eens de Vest- zak-Venus genoemd?" vroeg ik. „Zo noemen ze ieder aardig, klein meisje wel eens." „Miss Jones," zei ik, „mag ik u voorstellen: mijnheer Straight." „Dag, mijnheer Straight, hoe maakt u het?Ik hoop, dat u mijn kof fer goed bewaard hebt, mijnheer Strawo?" „Hij is op de ranch," zei ik. „Wees dan zo goed hem daar te hou den," zei ze. „Kom," voegde ze er luch tig aan toe, terwijl ze haar paard liet keren, „aardig u weer eens gezien te hebben." „In Prescott kunt u een albino vin den," zei ik. „Heet hij Bolitho?" „Inderdaad," zei ik „Blijf dan uit zijn buurt," zei ze. „En daar komt-ie al aan," zei Straight, die achterom had zitten kijken. Maggie Jones gaf haar pony de sporen en ga loppeerde als een pijl uit de boog weg. Butterick en Bolitho passeerden ons in volle vaart, doch gaven geen tekenen van herkenning. Ik was benieuwd of zij Maggie gezien hadden. Straight keek mij aan met éne wenk brauw opgetrokken. „Wie wat dat?" vroeg hij. „Dat was een meisje," zei ik. „Je zou zo zeggen." Hij startte de wagen. Nadat we mis schien een honderd meter gereden had den, vroeg hij: „Wat mag ik niet we ten?" „Net zoveel als ik niet weet," „Albino, hm," zei hy. „Het had ook een andere kunnen wezen." „En hij heet Bolitho," ging hij op droge toon voort. „Ik ben benieuwd of hij zijn revolver (bij zich heeft." VIII. „Straight," zei ik, „ik heb eens na gedacht over wat je me verteld hebc over het vruchtbaar maken van de ranch met putten en afrasteringen en zo." „Mooi zo," zei hij kortaf. „Dat betekent een mooie duit geld." „En of." „Denk je, dat het verantwoord zou zijn zoveel geld uit te geven alleen af gaande op jouw opinie?" „Dat zou het stomste zijn wat je doen kon." „En wie moet ik dan raadplegen?" „Je kunt het beste gaan praten met Rider van de Phoenix Bank, en met Pittman, de voorzitter van de Arizona Veefokkers Bond." „Dan denk ik, dat ik morgen maar eens naar Phoenix toe ga," zei ik. „Alleen?" „Eén keer moet de eerste zijn." Hij dacht hierover even na. „Die Al bino," zei hij toen, „kon je wel eens om zeep brengen." „Dat kan hij honderd meter hier van daan ook." „Kun je met een schietwapen om gaan?" vroeg hij. „Een beetje," zei ik. „Ik was geen athleet en aan voetballen of boksen deed ik niet. Maar ik had geweer- en pistoolschieten geoefend." „Laat maar eens kijken," zei hij. Hij ging naar binnen en keerde terug met een geweer en een revolver. Ik voel me nooit op mijn gemak als ik mijn kunsten moet vertonen. Niet dat ik er een hekel aan heb een goede beurt te maken, maar ik ben altijd bang, dat ik op het kritieke ogenblik een flater zal slaan. Straight liep naar de palis sade, een meter of honderdvijftig verder en zette een zestal lege flessen op een rij met zowat een voet tussenruimte. „Knal maar raak." zei hij Zelfbewust pakte ik het geweer en zette me in postuur. Ik moest, kostte wat het kost, een goed figuur maken. Middelmatigheid was in dit geval niet voldoende. Ik wilde Straight verrassen. Het was een goed uitgebalanceerd ge weer. Ik haalde diep adem en schoot toen zes keer vlug na elkaar. Vastbe raden en het verlangen, een goede in druk te maken, schijnen stimulerend te werken. De zes flessen tuimelden ten minste stuk voor stuk van de palissade. Straight keek eens over zijn schouder heen mijn kant uit en ging toen de fles sen oprapen. Hij kwam terug met twee ervan in zijn hand. „Allemaal dwars door de hals," zei hij nonchalant. „Ik zou op het breedste gedeelte gemikt hebben." Hij wierp de kapotte flessen weg. „Je hebt zeker op concourses geschoten?" „Af en toe," zei ik. „Probeer de revolver eens," zei hy. (Wordt vervolgd) Eenheden van de Portugese vloot en kustbatteryen vuurden 20 saluutschoten af, toen generaal Franco Zaterdag aan boord van de Spaanse kruiser „Miguel Cervantes" in de haven van Lissabon aankwam. Duizenden juichten het Spaanse staatshoofd toe, toen hy voet aan wal zette. Op de versierde kade werd Franco welkom geheten door de Portugese pre sident, generaal Antonio Carmona en premier Oliveira Salazar. Onder Fran co's gevolg bevonden zich de Spaanse ministers van Buitenl. Zaken, Artajo en Admiraal Regalado, minister van marine. Het bezoek van Franco aan Portugal zal zes dagen duren. Men gelooft, dat Franco hoopt tijdens zyn bezoek aan president Carmona ge daan te krijgen dat deze Spanje's toe lating tot het Atlantisch pact en het plan-Marshall zal steunen. Een groep Russische geleerden is vol gens C. P. in de loop van deze maand met walvisvaarders naar de Zuidpool streek vertrokken, om daar wetenschap- pelyke onderzoekingen te verrichten. Te Washington werden deze berichten met grote interesse ontvangen, omdat men zich herinnert, dat enige tijd gele den in een openbare Russische verkla ring werd gezegd, dat er reden is te ge- loven dat in het antarctische gebied rijjke uraniumlagen voorkomen. Na die ver klaring is nog een officiële Russische waarschuwing gevolgd, waarin werd aangekondigd, dat Rusland een interna- tinonale overeenkomst inzake het Zuid poolgebied niet zal erkennen, indien het daarin niet wordt gekend. In Amerikaanse officiële kringen ge looft men, dat Rusland op het punt staat aanspraak te maken op een segment van het Zuidpoolgebied onder aanvoering van het argument, dat in het begin van de 19e eeuw Russische oorlogsbodems onder bevel van kap. Fabian von Bel- linghausen, een Duitser, die in dienst stond van de tsaar, als eerste in het Zuidpoolgebied is doorgedrongen. Er zijn in wetenschapskringen reeds stemmen opgegaan, die beweren, dat Von Bel- linghausen nooit het antarctische con tinent heeft bereikt, maar slechts is doorgedrongen tot enkele eilanden daarvan. Het gebied dat, naar Rusland beweert dat Von Bellinghausen is ont dekt, ligt direct ten Zuiden van het Zuid-Amerikaanse vasteland. Het vormt reeds een onderwerp van geschiUen tus sen Engeland, Argentinië en Chili. De Algemene Vergadering der V.N. heeft Zaterdag met 47 tegen 5 si-emmen en 7 onthoudingen besloten de beschul digingen over schending door Bulgarije. Hongarije en Roemenië van de in hun vredesvedragen vervatte bepalingen over de menselijke rechten, aan het In ternationale Hof van Justitie VvMir te leggen. Tegen stemden de vijf Oost- Europese landen. Volgens de resolutie legt de Algeme ne Vergadering, daar de rederingen van de drie genoemde landen weigeren medé te werken aan een onderzoek naar de ingebrachte beschuldigingen, de volgende vragen aan het Internationaal Gerechtshof voor: 1. Zijn de drie. beschuldigde regeringen verplicht de bepalingen omtrent de mensenrechten in de vredesverdra gen ten uitvoer te brengen? 2. Wanneer enige partij bij een geschil ovex deze vredesverdragen in gebre ke blijft een vertegenwoordiger aan te wijzen by de verdragscompiissie, kan dan de secretaris-generaal van de V.N. dit in haar plaats doen? 3. Is een beslissing van een dergelijke commissie definitief en bindend ter regeling van het geschil? De Algemene Vergadering besloot de kwestie tot volgend jaar op haar agen da te laten. Joegoslavië. India. Pakistan, Israël, Afghanistan, Saoedi-Arabië en Yemen onthielden zich van stemming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3