Hechte Zuid-Nederlandse defensie capituleert één in zeer matige wedstrijd tegen Luxemburg: 21 Stabiel JEUGDIGE voetballer geen papkind Watergraafsmeer verslaat de Stormvogels KAMPIOENSRIT K.N.M.V. DITMAAL TE ZWAAR E/°- Fantastisch record van Zatopek SCHOTLOOSHEID IN VOORHOEDE H.O.C. verspeelt goede kans *fc°c op de 10.000 meter V. m Tennisranglijst 1949 Gestaagde premiere Ice Parade 1949 MAANDAG 24 OCTOBER 1949 PAGINA 5 (Van onze correspondent HEERLEN 23 October Boem!, ▼oor de zoveelste keer Schooi de PSV-er Franssen hard naast. Toen reageerden Velen van de 20.000 bezoekers, die het intieme Mauriis- Siadion omzoomden, met een fel fluitconcert. Nog was hei geraas van afkeuring niet verstorven, ofroef, de Luxem burgers, die pas in deze laatste vijf minuten een enorme druk hadden uitgeoefend op de Nederlandse veste, waren Veg. En waarachtig, waar zij de gehele wedstrijd nog niet in geslaagd waren, lukte nu in deze spannende slotphase. Heer op keer waren zij ie pleiter gelopen op hei hechte defensieblok van onze Zuidelijke vertegenwoordigers. Hu dirigeerde rechtsbuiten Roller het leer listig naar Keitel, die van dichtbij mei een enorm harde kogel hef net achter Saris deed opzwiepen. Daarmee hadden de zwoegende Sasten hun achterstand gereduceerd tot 21. En met die stand floot de goed leidende scheidsrechter Roykens een Halve minuut later het einde. yer. *Ün Met élan HANDBAL N.KJS. zegt voorzitter Letschert (RKVVA) Elïnkwijk verrast H.V.C. Deens voetbalteam wint van Zweden Honderdveertig uitvallers, tachtig geslaagden De Maillot Jaune voor ae Madonna EXTRA-TREINEN VOOR VOETBALWEDSTRIJD „Zo (slecht) als Nederlanders voetballen" Hoog opspringend en stevig de bal om klemmend maakt doelman Saris een aanval van de Luxemburgers in de wed strijd tegen Zuid-Nederland onschadelijk. Neen, van een grote strijd kunnen wij let spreken. Het beste kan deze twee twintigste wedstrijd tussen Zuid- Nederland en Luxemburg getypeerd gorden met de woorden, die de heren Notsy en Kaufmann na afloop van de ™ed$trijd tegen ons bezigden: „Ups en eolvns. Bij vlagenwas dit gevecht van uitmuntende kwaliteit, daarnaast echter waren er te veel dieptepunten, •kvjw in •^let s-nel der voorhoede. Over middenlinie en verdediging zijn wij <eker tevreden". Aldus de mening van jfeze heren. Ontegenzeglijk hadden de Luxemburgers sinds het vorig jaar, toen Lij in het Groot-Hertogdom met 21 "■et onderspit dolven, vorderingen ge haakt. Hun spel, voorheen gekenmerkt door ®en vrij rijkelijk gebruik van lichaams kracht, was bij vlagen zeker niet ge- JPeend van een bepaalde intelligentie. P°ch het was jammer, dat deze rood- "fitnden, wanneer zij tot dicht bij de vÜandelijke veste genaderd waren, niet ?ver die intelligentie meer beschikten. e Nederlanders daarentegen konden na flige minuten reeds rustiger gaan spe- }en. Toen was al duidelijk geworden, dat *|un techniek superieur was aan die van tegenstanders. Het gebaar bijvoor beeld, waarmee de Luxemburgse mid- J'oor Keiler moedeloos de schouders op- ;r°k en meewarig zijn hoofd schudde, i?en Krijgh, de kleine grote man van de ~uid-Nederlandse defensie, hem weer «ens te vlug af was, moet typerend ge hemd worden voor de hechtheid van et Zuidelijke verdedigingsblok. Daar HOC had vandaag in de Westelijke r°ckey-afdeling de kans om in punten Jfet HHIJC gelijk te komen, daar de jfedstrijd van de Hagenaars tegen Am- fljrdam niet doorging. HOC verloor ^hter met 10 van Laren en moest indoende de tweede plaats afstaan aan *°go, dat met dezelfde, cijfers een il.^dienstielijke overwinning behaalde cji BMHC. Be Fair noteerde eindelijk J;eer wat winst, dank zij een gelijk spel v Jen HDM, maar blijft desondanks t^rlopig nog de laatste plaats bezet- &H1JC «Oc pooi L»ren het 4 8 H'sum 4 4 5 7 BMHC 5 4 5 6 HDM 5 3 5 5 A'dam 4 2 5 5 Be Fair 5 2 Zuiden heeft Push een punt ^yspeeld bij Breda. Venlo, dat met u.J- bij MOP won, is daardoor met de dn rs gelijk gekomen, terwijl HTCC o°r een 51-zege bij ÉMHC eveneens beh stukie wijzer is geworden. Tilburg 0 daalde een niet onbelangrijke 54- erwinning bij Zwart-Wit. dburg 4 4 4 4 Tilburg Breda MOP Zwart-Wit in b, het Oosten heeft PW de leiding ,,b°uden met één punt voorsprong op ge],., naaste rivalen. Zelf speelde het voom te§en DKS, dat ondanks het s]a rcleel van eigen omgeving geen be- Vq,s °P de punten kon leggen. Upward ®UmPee*de tot ieders verrassing een Uni *an de hekkensluiter Zwolle en leed tegen Deventer een com- nederlaag. U^ard eventer in «h Union Arnhem Nijmegen Zwolle r uet Noorden wonnen Groningen 'Sidr, beiden met 20. Zij hebben hbhste een voorsprong genomen van ^nten v-vier Punten °P al hun concur- Knap na vier wedstrijden! £{j°Pingen Ppel Stud. HVA Dash RAP GHBS werd telkens opnieuw de basis gelegd voor nieuwe attaques van onze Zuider lingen. Aan de opzet hiervan ontbrak het waarachtig met, de afwerking daaren tegen liet veel te wensen over. Want als zij hadden geschoten met scherp in plaats van, zoals veelal het geval was, met losse flodders, dan zou de score, ondanks de capaciteiten van de moedige doelman Magnani, er heel anders heb ben uitgezien. Van het begin af werd er aan beide kanten met vurig élan gestreden. Nau welijks was men bekomen van een ver rassend vinnige stoot op het Luxemburg se bolwerk, waarbij Ravenstein de bal juist iets te scherp voorzette, of aan de overzijde vloog een enorme kogel van Feller, de strateeg van de vijf Luxem burgse bombardiers, juist langs de paal. Langzaam maar zeker werd echter dui delijk, dat onze gasten niet door hun enthousiasme zouden kunnen compen seren wat zij in techniek te kort kwa men. Stopper Paulus was echter als een blok graniet: hij wist van geen wijken, hoe lastig Van Roessel het hem ook maakte. En toen de Longa-man een rush op het vijandelijk doel onderbroken zag, omdat doelman Magnani hem op de rand van het strafschopgebied het leer juist voor de voeten wegtrapte en Franssen onmiddellijk daarna van zeker veertig meter een achttien-karaats zoever los te op het vijandelijk doel, toen dook daar op de doellijn waarachtig weer Paulus op, die met een ferme knal het leer retourneerde. Toen trok Franssen er tussenuit. Zo als de krachtige herfstwind buiten het stadion de blaren van de bomen af schudde, zo schudde de PSV-er drie, vier Luxemburgers, die hem belaagden, van zich af. Zijn droge schot in de uiterste hoek was zelfs Magnani te machtig. Zuid-Nederland leidde na een half uur met 10. Hij kreeg het druk, deze Magnani. Nu eens wierp hij zich voor de voeten van de aanstormende Van Roessel, dan weer stompte hij met' een vuist een kanonskogel van Weenink tot hoekschop. Na de hervatting was de voorhoede der onzen sterk gewijzigd. Hier opereer den van links naar rechts Franssen, Ravenstein, Van Roessel, Weenink en Van Elderen. Voor Zuid-Nederland was het bijzonder jammer, dat na dertien minuten Van Roessel, die langzaam maar zeker naar zijn grote vorm groeide, bij een poging om een bal in zijn bezit te krijgen zich blesseerde. Op een bran card moest hij het veld verlaten en een foto zal moeten uitwijzen hoe lang de Longa-man rust nodig heeft. Hij werd vervangen door Van Overbeek. Toch kwam Zuid-Nederland nog aan een vei liger voorsprong, terecht overigens, toen Van Overboek met een venijnig schot een einde maakte aan een scrimmage. (20). Dat was de Luxemburgers te veel. In de middenlinie deed Guth nu geducht van zich spreken. Tevoren had hij reeds herhaaldelijk de aandacht op zich gevestigd, maar nu stelde hij keer op keer zijn aanvalslinie in de gelegen heid om Saris de handen uit de mouwen tie doen steken. Wel brachten enkele van onze voorwaartsen, o.m. Ravenstein, op luchting door de krachten van Magnani op de proef te stellen, maar er kwam nu toch wel wat meer kijken voor Krijgh en zijn makkers. En dat Saris in de laatste minuut, zoals gemeld, moest zwichten, was geen schande. Deze uit slag geeft een juist beeld van de krachts verhouding. t.1 kunnen twee redenen zijn, waar om de samenstelling van een na tionaal elftal enige tijd stabiel is. De eerste is, dat de spelers, die in dit elftal zijn opgesteld, zó'n uitstekend geheel vormen en zó volledig op el- kaars spel zijn afgestemd, dat het on juist zou zijn hun formatie te breken. De tweede is een gebrek aan reserves oj nieuwe krachten, als gevolg waar van men zich moet behelpen met een teveel aan spelers, wier kwaliteiten eigenlijk juist iets beneden het inter nationaal niveau liggen, of anders geen perspectieven meer bieden voor de toe komst. Dit laatste is in beide opzich ten van toepassing op het proefelftal, dat Woensdag de strijd gaat aanbinden met de Middlesex Wanderers. Met de beste toil ter wereld zou men uit hel thans bekende materiaal geen elftal kunnen samenstellen, dat werkelijk sterker genoemd kan worden. Maar wanneer we de rij langs gaan, vinden we toch weinig eerste klas materiaal onder deze spelers en speciaal lijkt ons het gehalte van de voorhoede te ge ring. Het was uiteraard te voorzien dat het vertrek van Wilkes een belang rijke verzwakking zou betekenen, maar het is jammer dat men nu moet gaan teruggrijpen naar spelers, die al zo lang op de proeflijst staan, maar die toch eigenlijk nooit helemaal hebben voldaan. Daaruit valt af te leiden, dat er dit seizoen absoluut geen aanvoer van nieuw materiaal is geweest. De vaststelling van dit feit kan o.i, niet beschouwd worden als een onaange naam aandoende critiek-bij-voorbaat op een elftal dat dit seizoen zijn eerste proefstuk nog leveren moet. Wij wil den slechts wijzen op het gevaar van dit soort stabiliteit voor de toekomstige mogelijkheden van het Nederlands Elf tal. Cr. Tijdens de laatste atletiekwedstrij den van het seizoen heeft Emile Zato pek de 10.000 meter gelopen in 29 min. 21.2 sec., een tijd, die aanmerkelijk be ter is dan het nog niet officieel er kende wereldrecord van de Fin Vil- jo Heino: 29 min. 27.2 sec. Zatopek zou oorspronkelijk zijn uitgekomen tegen twee buitenlandse athleten, maar aan gezien het niet mogelijk was een inter nationale race te organiseren, hebben verscheidene plaatselijke lopers ge tracht hem partij te geven. Geen hun ner heeft evenwel als gangmaker ge fungeerd. Zatopek liep zijn ronden met de re gelmaat van een machine, naar overi gens ook duidelijk uit het schema blijkt. Onmiddellijk na de start werd hij luide aangemoedigd door het pu bliek en naarmate de race vorderde het succes van de poging meer en meer waarschijnlijk werd, kregen de toejuichingen een stormachtiger karak ter. Het tempo bleef prachtig constant tij dens de eerste 9.000 meter, behouders een zeer kleine daling tussen de 7.000 en de 8.000 meter. Maar de laatste 1.000 meter liep de Tsjech, terwijl het sta dion daverde van het applaus, in 2 min. 50.7 sec.! Een nadere vergelijking met het re cord van Heino toont aan, dat Zatopek aanvankelijk achter was op het tijd schema van de Fin, doch na 3.000 me ter voortdurend op dit schema vóór was. Een overzicht der tussentijden van de laatst gevestigde wereldrecords geeft het volgende beeld: Kilometers Zatopek Heino Zatopek ll-6-'49 1-9-'49 22-10-'49 2.54.3 5.49.0 8.43.0 11.40.7 14.39.5 17.39.0 20.37.0 23.37.0 26.36.0 29.28.2 2.53.2 5.47.0 8.47.8 11.44.0 14.44.0 17.43.8 20.40.2 23.40.0 26.37.4 29.27.2 2.55.0 5.50.9 8.45.0 11.42.0 14.38.0 17.36 0 20.33.5 23.33.0 26.30 5 29.21.2 Uit deze cijfers blijkt duidelijk, dat Zatopek een tamelijk trage „start" heeft, doch daarentegen over een for midabele „eindspurt" beschikt, waar bij hij zijn laatste reserves aanspreekt. Tijdens zijn jongste recordverbetering liep hij de laatste 1.000 meter ruim 4 seconden sneller dan de eerste kilome ter. De Tsjechische locomotief noteert vaak wisselvallige tussentijden, het geen oorzaak is, dat de schema's yap. zijn races zulke onderlinge verschillen vertonen. Kring Amsterdam: Dames senioren: Afd. I: Wilskr. Sp.—ODOS 0-4. Afd. III: DOPSebastianus 4-0; Wils kracht Sp. 2Sportlust 4-1 Heren: VitesseDOP 7-4. Junioren: ODOSPancratius 1-2. De heer F. Letschert, zes en twin tig jaar lid van RKVVA, waarvan vier en een hall jaar voorzitter en veel langer actief voetballer, leeft en werkt letterlijk en figuurlijk midden in de sfeer van Koning Voetbal. Op de gemeentelijke Dienst van Sociale Zaken in de Marnixstraat te Amster dam is hij chef van een omvangrijke afdeling en wanneer de vrije ogen blikjes zich aandienen vindt men hem in druk gesprek met zijn col lega's, van wie er zeer velen een lei dende functie hebben of nauw be trokken zijn bij Ajax, Volewijckers, Blauw Wit, De Meer, TOG of SDW. En juist daarom kan de heer Let schert zich vaak zo goed oriënteren in de voetbalwereld, omdat hij een bepaald geval, een voorkomende moeilijkneid of een lastig vraagstuk door gesprekken met ingewijden en nauw betrokkenen van alle kanten belicht ziet. Een van de voornaamste onderwerpen, die onlangs het middel punt van de „praatminuten" vormden, was de vraag of de uitblinker in het juniorenelftal al dan niet onmiddel lijk in het hoogste seniorenteam ge plaatst moet worden, wanneer de voetballer in kwestie daarvoor tech nisch rijp genoeg is. Het resultaat was tenslotte een volkomen beves tiging van de mening, die de heer Letschert al lange tijd in RKVVA tracht te verwezenlijken en waarvan men tot zijn vreugde dit seizoen de vruchten plukt. „Een Junior, die zich heeft opge werkt tot het eerste jeugdelftal en daarin door goede techniek en juist inzicht niet onderdoet voor de beste sènioren in de club, moet men het volgende seizoen niet eerst in een derde of vierde seniorenelftal „pro beren". Men vindt de sprong van het jeugdelftal naar het hoogste club team vaak te groot, maar juist wan neer men deze jonge, betere voet balier in een technisch minder mi lieu plaatst zal hij er zich niet thuis- voelen en vervallen in individueel en egoïstisch spei. In het eerste of in sommige gevallen in het tweede elftal kan hij zich daarentegen uit leven tussen gelijkwaardige team genoten en de stimulans vinden om zjjn capaciteiten te vervolmaken. Heus, een jongen van zeventien of achttien jaar is geen papkind en kan de zwaardere training en wedstrijden met zijn jeugdige energie en élan zeker aan. De praktijk? Wel, wij na men de proef in RKVVA en zij is tot nog toe uitstekend geslaagd." RKVVA is de ka tholieke derde klasser, die zijn werkterrein in hoofdzaak vindt aan de overkant van het IJ. een arbeidsveld, waaruit men zes senioren-, drie junioren-, acht adspiranten- en twee welpenelf tallen distilleer de. Ruim hon derdvijftig jeug dige voetballers vallen dus onder de juniorencommissie, waarin oud-voor zitter de heer Kramer als hoofdleider met zijn helpers uitstekend werk ver richt. Maar tegelijkertijd uit de heer Letschert hier een grief, die hem al lange tijd bezig houdt. „Het merendeel van de intellectu elen en vooral van het onderwij zend leken-personeel in Amsterdam- Noord houdt zich totaal afzijdig van RKVVA. Natuurlijk, men kan niet eisen, maar toch wel hopen en ver wachten. dat het katholiek onderwij zend personeel, van hetwelk er en kelen thans zo nu en dan de tribu nes van de neutrale clubs helpen vullen, zijn zo gewaardeerde en aan de praktijk getoetste kracht geeft aan het omvangrijke en dankbare jeugdwerk van RKVVA. Ja. dankbaar is het. want zowel technisch als principieel is deze on derafdeling gezond en levensvatbaar." Technisch wil de heer Letschert de junioren en adspiranten tot grotere prestaties brengen, want nog altiju vindt hij de training voor deze jonge voetballers die heus wel iets kun nen hebben te licht. De voorzitter van RKVVA is van mening dat de jeugd van de katholieke voetbal clubs over het algemeen te weinig goed getraind wordt. De R.K. ver enigingen hebben in de regel zeer grote junioren- en adspirantenafde- lingen, doch de stevige training, die de jongens klaarstocmt voor de hoog ste elftallen, ontbreekt vaak. „Ik ben er van overtuigd, dat RKVVA en ook vele andere katho lieke clubs in de toekomst een voor name plaats op de voetballadder zul len veroveren, maar dan is het nood zakelijk, dat rnen de jonge voetbal lers al vroeg serieus traint, zó zelfs, dat ze op zeventien- of achttienjarige leeftijd voldoende in hun mars heb ben en onmiddellijk naar de hoogste elftallen van de senioren-afdeling kunnen worden overgeplaatst." Zo geeft de oudste van de zes Let- scherts, die de gelederen van RKVVA versterken of hebben versterkt, zijn mening te kennen. Zeker, hij acht de principiële zijde van dit jeugdwerk van zeer groot belang en zal de jeugd zoveel mogelijk bij de jeugd houden. Maar wanneer het verenigingsbelang eist dat een junior het eerste elftal versterkt, is deze stap zeer zeker ver antwoord. Hoe langer hoe meer gaat de pu blieke belangstelling thans uit naar het hoogste seniorenteam, omdat de technische prestaties mede door de verjonging goed zijn. De beste pro paganda. ook voor een R.K. vereni ging. is een vlaggeschip. dat de toe schouwers naar het veld trekt, be langstellenden. die eerst alleen oog hebben voor de technische kwalitei ten, maar later vaak zelf actief aan het verenigingswerk gaan deelnemen. Eén supporter is er echter, die alle anderen in hardnekkigheid en vast houdendheid overtreft, want al jaren lang vindt men iedere week langs de lijn de ruim zeven tig-jarige heer Let schert, vader van de voorzitter en van de zes voetballers, die een groot aandeel hebben gehad in de groei en bloei van RKVVA. Y. Er zön een paar slagen gevallen on der de clubs, die Zondagmiddag om 2 uur nog trots aan de leiding gingen. Zo werden onttroond HVC en FVC en moes ten andere favorieten als de Stormvo gels, RFC, Vitesse en BKTW kostbare puntjes vrijgeven. Behalve de IJmuide- naren konden zij echter hun leidende positie desondanks behouden of zelfs versterken. De meeste afkeuringen zijn gevallen in de Westelijke tweede klas. In L\ gingen maar twee wedstrijden door, w.o. de zeer belangrijke tussen HVC en Elinkwijk. Na het gelijke spel van de Utrechtenaren bij Alcmaria was het zonder twijfel een verrassing, dat zij nu de sterke Amersfoortse club op eigen terrein met 21 konden verslaan. Als beloning mogen zij voorlopig de gele trui van hun afdeling dragen. Vrien denschaar maakte korte metten met Alcmaria dat met 30 verloor. Een be langrijke uitslag ook voor Volendam, dat nu voorlopig alléén de laatste plaats bezet. Elinkwijk 7 4 2 1 10 16— 6 Spartaan 6 4 1 1 9 10— 8 HVC 7 3 3 1 9 12— 4 DWV 5 3 2 0 8 95 UW 6 2 2 2 6 85 Alcmaria 6 2 1 3 5 8—10 Zaandijk 5 1 2 2 4 4— 5 AFC 5 1 2 2 4 6— 8 Vriendenschaar 6 1 2 3 4 7—12 Rapiditas 6 1 1 4 3 3—13 Volendam 5 1 0 4 2 4—11 De belangrijkste uitslag van IB was de 10 zege welke Watergraafsmeer op Stormvogels behaalde. De Amsterdam mers kwamen hierdoor in punten gelijk met OSV, maar de Stormvogels zijn voorlopig uitgerangeerd en moeten eerst wéér trachten de schade te her stellen. WA leed thuis tegen West-Fri- sia met 10 zijn tweede nederlaag in de tweede klas. Velox won met verrassend hoge cijfers (30) van zijn stadgenoot Hercules. De zeer actieve en goede doelman Magsani van Luxemburg in actie tijdens de wedstrijd tegen Zuid-Nederland. Het Deense voetbalelftal heeft, voor het eerst sinds 1946van Zweden gewonnen, dank zij een vijf minuten vóór het einde toegekende strafschop, die een doelpunt opleverde. Er kan twijfel over bestaan of deze zware straf wel ten rechte werd op- gelegd, maar aan de andere kant zag de Finse scheidsrechter twee duidelijke Zweedse overtredingen in het strafschop- gebied door de vingers, zodat de Zweden zich niet benadeeld kunnen achten. Met dat al zou een uitslag 22 misschien een zuiverder beeld van de krachtsverhouding hebben gegeven. De uitslag was 32. De wedstrijd werd in een zeer hoog tempo gespeeld, waarbij de Denen door gaans de toon aangaven. De aanvallen der Zweden werden echter beter opgebouwd en waren ook een tikje gevaarlijker. Al hoewel men vóór de match de verdedigin gen van beide ploegen superieur achtte aan de voorhoeden, bleek daarvan weinig toen de bal eenmaal aan het rollen was gebracht. Het spel verplaatste zich snel van doel tot doel, de aanvallen over en weer volgden elkaar op zonder onderbreking en speciaal de Zweedse achterhoede was minder zeker en solide dan in vorige landenwedstrijden. Zweden nam de leiding in de vier en twintigste minuut van de eerste helft toen Jeppson met een zuiver schot de kroon zette op een brillante aanvalscombinatie. Pas ruim een kwartier na rust konden de Denen gelijk maken. Drie minuten later leverde een snelle aanval over de linker vleugel een tweede doelpunt op. Nu volgde een- periode van Deens over wicht totdat de Zweden een allergevaar-* lijkst offensief ontketenden en Bror Mell- berg met een kopbal de partijen op gelijke voet bracht. De Denen raakten nu zeer vermoeid, om niet te zeggen uitgeput, en het zag er slecht voor hen uit totdat de Finse scheidsrechter, zoals boven reeds vermeld, vijf minuten voor het einde een fout van een Zweedse achterhoedespeler constateerde en naar de witte stip wees. Het werd 32 voor de gastheren. In het Vélodrome d'hiver te Parijs werd een koppelwedstrijd ever 100 km. gehouden, welke meetelt voor het on officieel Europees winterkampioenschap. De uitslag luidde: 1 Girard-Reynes 2 uur 7 min. 3 sec. Als negende had het Nederlandse koppel Van Est-Pellenaers twee ronden achterstand. Nog nooit is de kampi- oensrit voor de K. N. M V. zo onmenselijk zwaar geweest als dit jaar, het was eigen lijk té zwaar. Het moeilij ke parcours en het bijzon der slecht weer op het zwaarste gedeelte hebben de rijders voor uitzonderlijke moeilijkheden geplaatst Te beginnen met de Posbank was het één lange foltering: tientallen rijders zakten Vrijdag al naast hun motoren ineen, omdat ze niet meer verder konden. De AJS-rij- der Van Bolder uit Rhenen kwam zeer ernstig te val len en brak een sleutelbeen. De laatst gestarte rijders, onder wie Jaap Roest. ma joor Flinterman en Piet Knijnenburg, arriveerden bij de Posbank toen het reeds donker was en liepen daar door extra veel strafpunten op. De Jawa van Jan Veer tuimelde in een ravijn De motor lag daar nog toen Jan Veer al in Zutfen was In Zutfen zijn ongeveer 130 rijders weer gestart, zodat er toen 90 uitvallers waren, maar vergeleken bij de Pos bank is het eerste gedeelte van het derde traject, na melijk van Zutfen tot Del den, een hel geworden. Het parcours liep hier over bos paden, die door de regen in modderpoelen warer. er- anderd. Als eerster, arri veerden in Delden Piet Re- nooy en Ben Jansema, die door een dikke modderJaa^ onherkenbaar waren Zij vertelden, dat de meest r rijders in de modderpoelen waren blijven steken. Dl* bleek achteraf niet zo erg te zijn, maar de spetconr missie van de K. N. M. V besloot het verdere trajee* tot Smilde te annuleren daar het rijden van dit ge deelte te zwaar zou worden Dit werd aan de volgende controleposten doorgegeven met de boodschap, dat de rijders via een bepaalde route over de hoofdweger naar Smilde moeste", gaan, waar opnieuw zou worden gestart voor het laatste ge deelte van dit traject tol Assen. Aldus geschiedde, maar de moeilijkheden be gonnen pas goed toen in As sen bleek, dat rijders, die de controlepost Delden had den overgeslagen, waarvoor In Assen was niemand meer zonder strafpunten en ook bij de zijspannen, die Vrijdagmiddag vrijwel on gedeerd uit de strijd waren gekomen, was niemana meei foutloos. Moe en koud start ten nog ruim 100 deelne mers in Assen voor de tocht dóór Friesland. Dit traject voerde geheel over verharde wegen en bij aankomst n Leeuwarden, zonder dat het had geregend, was de moed er weer in gekomen. Er werd echter te vroeg ge juicht. want toen de kleine zij reglementair 60 straf punten kregen, door de con trolepost in Vriezenveen, on danks het bericht van de sportcommissie, direct naar Assen waren gestuurd Er bleef toen niets ander» over dan ook het gedeelte van Smilde naar Assen te an nuleren om deze rijders niet te duperen. Dit nieuwe be sluit zou intussen het uitroe pen van de kampioenen niet eenvoudiger maken er veel protesten uitlokken. De rijders immers, die eerst naar Delden zijn gere den onder uiterst zware omstandigheden en die laat op de avond nog een zwaar stuk terrein van Smilde naar Assen moesten doorworste len, voelden zich achteruit gezet bij degenen, die direct van Vriezenveen naa- Assen zijn gegaan en daar van een lange rust hebben kunnen genieten voordat het nacht traject inging. karavaan in het Friese Me rengebied reed, stroomde de regen weer neer. De etemer- ten spanden samen tegen de ze doorweekte kerels want nauwelijks hadden de eer ste rijders de Afsluitdijk be reikt of een onweer barstte los en begroette de deerne mers met hagelbuien. Na de acceleratieproef on de Afsluitdijk werd voor het laatste traject van Hippoly- tushoef naar het circuit /an Zandvoort gestart. Al dade lijk moesten de deelnemers over graswegen door het Noord-Hollandse polderland en vooral bij Abbestede was een zeer zwaar circuit uitge zet, dat over modderig" we gen voerde. Als men vanuit de verte de deelnemers over deze wegen zag rijden, duid den waterfonteinen de plaats aan waar zij zich bevonden. In Hippolytushoef waren vroeg in de ochtend onge veer 90 rijders gearriveerd, zodat er toen reeds ruim 130 uitvallers waren. Dit getal zou nog worden opgevoerd tot 140, want in Zandvoort arriveerden slechts 80 rij ders, waarvan een aantal nog werd gedisqualificeerd omdat zij drie of me°r con troles op een traject hadden gemist. Zandvoorc werd be reikt via de duinen tussen Schoorl en Castricum waar nog een zwaar terreinpar- cours was uitgezet, dat enige deelnemers in het zicht van de haven deed stranden. Op het circuit moesten alle deel nemers een snelheidsproef afleggen, die het eind van de martelingen betekende. Op het circuit bestond gro te belangstelling voor de bin nenkomst van de deelnemers en vooral de heer en mevr. Van der Marei, die met hun DKW-zijspan de kampioens titel in deze klasse behaalden, werden bijzonder hartelijk ontvangen. Mevr. Van der Marei heeft als enige vrou welijke deelneemster de rit met zijn vele ontberingen uitgereden, een niet geringe prestatie als men bedenkt dat ongeveer 140 mannen het bijltje er bij neerlegden. In de 125 cc senioranklas- se behaalde de c. z -rijders J. W. Haaker uit Badboeve- jrp de titel en de vreugde in dit Haarlemnormeerdorp zal ten top zijn gestegen, toen tend werd gemaakt da'. zijn broer. Ph. J. J. Haaker. op Jawa de titel m de 250 cc seniorenklasse haa ge wonnen. Zaterdagavond laat was over het kampio mscnap van de klasse senioren bo ven 250 cc nog steeds geen beslissing genomen, omdat in deze klasse enige protes ten zijn ingediend. OSV 6 4 2 0 10 10— 3 Watergraafsmeer 7 4 2 1 10 12— 6 West Frisia 7 3 3 1 9 9— 7 Stormvogels 7 4 0 3 8 14—11 WA 7 1 4 2 6 9— 7 Velox 7 2 2 3 6 12—12 WFC 6 1 3 2 5 6— 9 ZFC 6 2 1 3 5 8—14 Hercules 7 1 2 4 4 7—13 TOG 6 1 1 4 3 3— 8 De belangrijke wedstrijd CW Unitas in II A ging niet door, maar om dat UVS van Overmaas verloor en VUC niet verder kwam dan een gelijk spel tegen Leerdam, is de positie van dezu leidende clubs er zeker niet slechter op geworden. DCV staat nu al met drie punten achterstand onderaan. CW 6 9 Schevening. 7 7 Unitas 6 9 Eboh 7 6 UVS 7 9 DFC 7 5 VUC 7 9 Overmaas 7 5 Leerdam 7 7 DCV 7 2 RFC verspeelde zijn eerste puntje in de derby tegen Excelsior, maar Em ma speelde niet en DHC behaalde zijn derde zege in successie op een andere rivaal, Fortuna. Daardoor is ook RFC er niet slechter van geworden. Ook Quick en Gouda staan met drie punten achterstand op hun voorgangers op de laatste plaatsen. RFC 5 9 HW 4 5 Veendam 7 11 Emma 6 8 Coai 5 5 Zwartemeer 7 11 Excelsior 6 8 Sliedrecbt 7 4 Muntendam 7 8 Fortuna 6 7 Quick 4 1 WW 7 7 ODS 6 7 Gouda 6 1 Appingedam 7 DHC 7 7 In het Oosten hebben alle leiders zich kunnen handhaven. Tubantia en Borne in A, met NEO nog steeds vol hoop en met goede resultaten als derde. Vosta verspeelde o.i. onnodig een puntje in de thuiswedstrijd tegen de hekken sluiter Oldenzaal. Tubantia 7 12 Vosta 7 6 Borne 7 12 Phenix 7 6 NEO 7 9 UDI 7 4 Rigtersbleek 7 7 Eilermark 7 4 Achilles 7 6 Oldenzaal 7 4 Labor heeft nog steeds het heft in handen in B, waar het nu weer met 42 van Be Quick won. Van de concur renten bleef Rheden de leiders volgen door een 20-zege bij zijn evenknie Robur et Velocitas. PEC, welbekend als voormalig eerste-klasser, sluit met twee punten achterstand de rij. Labor Rheden Rob. et ZAC Be Quick Vel. 7 12 7 10 7 8 7 8 7 6 WVC Sallandia Doesburg AZC PEC Vitesse had wel iets beters kunnen doen dan een puntje verspelen aan het bezoekende TEC, maar het verspeelde het slechts aan SCH, dat Vitesse's twee de belager, de Arnhemse Boys, met 31 versloeg. Vitesse 7 11 Theole 7 6 SCH 6 10 WAW 7 6 Arnh. B. 6 8 TEC 7 6 Ede 7 8 Gelria 7 4 Esca 6 7 Veenendaal 7 2 In Zuid IA won het leidende De Fausto Coppi heft de na-oorlogse tra ditie van de Tour de France-winners voortgezet, toen hij dezer dagen zijn gele trui neerlegde aan de voeten van de Madonna van Ghisailo. patrones van de Italiaanse wielrenners. Toen Jean Rabic de Tour in 1947 had gewonnen, offreerde hij de Maillot Jaune aan St. Anna d'Auray; Gino Bartali legde haar het vorig jaar neer bij het beeld van Catharina van Siëna. Op 26 October, de dag waarop de voet balwedstrijd tussen het Nederlands bonds- team en de Middlesex Wanderers te Rot terdam wordt gehouden, zullen de Neder landse Spoorwegen volgens een mededeling van de KNVB de volgende extra tremen laten lopen: Vertrek Den Haag 13.41 uur, aankomst stadion Rotterdam 14.12 uur; vertrek Den Haag 13.57 uur, aankomst stadion Rotter dam 14.28 uur: vertrek Hoek v. Holland 13.20 uur, aankomst stadion Rotterdam 14.01 uur: vertrek Amsterdam 13.07 uur, aan komst stadion Rotterdam 14.39 uur; vertrek Dordrecht 13.49 uur. aankomst stadion Rot terdam 14.03 uur. Deze extra tremen zullen na afloop van de wedstrijd naar de diverse steden terug rijden. In het belang van de reizigers, die van deze treinen gebruik maken, wordt nog vermeld, dat zij bij het kopen van een kaartje moeten zeggen dat zij tot Rotter dam Stadion wensen te gaan. Valk met 30 van Concordia, SVD, maar maakte zich niet vrij van Woensel, dat met 20 over RAC zegevierde. Schijndel behaalde zijn eerste puntje met 0—0 bij DESK. De Valk 6 12 Zwaluw 7 6 Woensel 7 12 Wilhelmina 6 4 TOG 6 8 RKC 6 4 DESK 7 8 Concordia 6 3 RAC 6 6 Schijndel 6 1 Velox 7 6 SET, dat vorige week in Zuid IB zijn eerste puntje had behaald, door een overwinning op De Baronie, incasseer de nu het derde door een uitstekend gelijk spel bij RKTW. De Tilburgers wonnen echter toch een puntje op hun Bredase concurrenten, die een fout maakten tegen Internos: 2—3. RKTW Baronie Rood Wit Vlissingen Alliance Dosko 7 13 7 9 Internos Goes Zeeuwen SET Hero FVC leed een verbazingwekkende 71-nederlaag tegen Hoogezand en be taalde deze „schande" met het verlies van zijn eerste plaats aan LSC, dat GRC met 30 versloeg. LSC 7 10 GRC 7 7 FVC 7 9 Hogezand 7 7 Oosterp. 7 9 Nicator 7 5 Alcides 7 9 Black Boys 7 5 Zwaageinde 7 8 Steen wijk 7 1 Veendam en Zwartemeer handhaaf den zich door overwinningen in Noord B en profiteerden bovendien van het feit dat de verdere concurrentie punten ver speelde. Emmen Zuidbroek Noordster Germanicus V"elerveen Zoals elk jaar na het onoverdekte tennis- seizoen gebeurt, heeft de voorzitter van de Franse Tennisbond, Pierre Gillou, zijn we reldranglijst voor amateurs samengesteld. Voor de heren ziet deze lijst er als volgt uit: 1. Schroeder (V. S.); 2. Gonzales (V. S.); 3. Parker (V. S.); 4. Talbert (V. S.); 5. Sedgman (Austr.); 6. Drobny (Tj echo- slow.); 7. Sturgess Zuid-Afr.); 8. Mulloy (V. S.); 9. Bromwich (Austr.). De dameslijst van Gillou is de volgende: 1. Margaret DupontOsborne (V. S.); 2. Louise Brough (V. S.); 3. Doris Hart (V. S.); 4. Patricia Todd (V. S.); 5. Betty Hilton (Gr. Br.); 6. Gertrude Moran (V. S.); 7. mevr. Perez (V. S.); 8. Shirley Fry (V. S.); 9. Betty Baker (V. S.); 10. mevr. Walker Smith (Gr. Br.). Zaterdagavond draaide in Carré de première van de internationale „Ice- Parade 194S", een kleurenspel op de schaats, waarbij de toeschouwer over het algemeen meer oog had voor de was slechts een onderdeel, dat de show schaatscapaciteiten der spelers. De ijsvloer, het rijden op de schaats was hier niet de hoofdzaak, deze factor was slechts een onderdeel, dat de show op zich eleganter en gracieuzer maakte Met ijsdansen en acrobatiek op de schaats alleen kan men het publiek geen drie uren lang bezig houden. Hier aan heeft men gedacht en soms deze factoren ondergeschikt gemaakt aan de aankleding, zó zelfs, dat men ongemerkt de ijsvloer en de schaatsen vergat. Het meeste succes op deze avond had het Belgische paar John Malisart en Simone Haerens. Voor de pauze trad het op in de Silver Rhapsodie, waarbij beiden geheel bedekt met een brons- achtige vloeistof in het gekleurde licht der schijnwerpers de bewondering van het publiek afdwongen. Aan het slot kreeg het Belgische paar nogmaals een enthousiast applaus voor een zeer ge slaagde en uitstekend uitgebeelde Apa che-dans. Het gezelschap bestond uit Engelsen, Belgen en Nederlanders, tezamen een groep, die het programma vlot en met vaart afwerkte. De komische noot werd verzorgd door H. Monas, J. Bauer, G. Gindre en D. Havender, een onderdeel in deze geslaagde show, dat goed vol deed. De brave ,nan heeft het misschien erg goed bedoeld, maar hij zei het mei heel onhandig, de voorzitter van de Engelse Sport Pers, toen hü tijdens een ont vangst op het Amsterdamse stadhuis de geringe prestaties wilde verklaren van de Engelse korfballers, die immers vos een paar jaar dit spel beoefenen. „Wij korfballen," zeide hij. .zoals de Neder landers voetballen!" Het is wel niet fraai wat men U op de Nederlandse voetbalvelden presen teert, mijnheer de president, maar zoals U het voorstelt, néé, zo erg is het nu ook weer niet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5