DEENSE VRACHTBOOT LOOPT OP EEN MIJN WAT GEBEURT HET IJZEREN ER ACHTER GORDIJN? Moderne Daniël in Parijse leeuwenkuil Vertrouwen groter geworden Precair debat Twee sleepboten zochten tevergeefs naar zes vermisten EERSTE STEEN GELEGD VOOR HET NIEUWE GEBOUW DER V.$J Oostenrijker moet bewijzen, dat hij leeuwentemmer is verklaart Mohammed Rum Tot hoofd en hart Grote vuurzuil boven electrische trein LEVENSGEVAARLIJKE REDDING Het weer. Amerikaanse diplomaten uit Oost-Europa confereren in Londen Vijf duizend politie-agenten zorgden voor handhaving van de orde Truman, Trygve Lie en Romulo spreken Verstonden de dieren geen Duits? Ook Rusland heeft thans straal-bommenwerpers STIERF TOLBOECHIN IN ONGENADE DRIEDUIZEND KINDEREN DOORZOEKEN PRAAG J DINSDAG 25 OCTOBER 1949 73ste JAARGANG No. 24598 Machinist achtte 't geraden er snel af te gaan Speurtocht op zee Gesprek met geredde steward PLECHTIGE REQUIEM. MIS Voor militairen in Indonesië 99 Door observatie van Nederlandse volk Militair vliegtuig verongelukt RONKES TER DOOD VEROORDEELD Ernstig ongeluk op een onderneming AANVAL OP DARUL-ISLAM Actie van Nederlandse en republikeinse troepen Junkers fabriek opgebouwd in Sovjet-Unie Hij zou een revolutie beraamd hebben Tweehonderd doden Bij treinramp in Polen MODERNE JEUGDOPVOEDING „Verdedigingsspel" tegen samenzweerders" BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqlro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run» V/nd. hoofdredacteurs W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Nauwelijks veertien dagen heeft de Tweede Kamer de tijd gehad op adem te komen van de ver- Woede veldslag, die om de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie werd geleverd, of wederom staan de volks vertegenwoordigers in volle wapen rusting gereed voor een nieuwe strijd: het wetsontwerp op de Materiële Oor logsschaden. Eindigde de veldslag op 12 October j.l. met een overwinning Van de K.V.P. en de P. v. d. A., waarbij Wij het aan de overwinnaars zelf overlaten te beoordelen of dit al of niet een Pyrrhus-overwinning is ge weest, de slag, die vandaag begint, Verschilt in zoverre van de vorige, dat het onwaarschijnlijk is, dat de bondgenoten van 12 October in ge sloten formatie zullen optrekken. Evenals bij het wetsontwerp op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie is ook aan het thans in het openbaar in behandeling komende ontwerp ja renlang gedokterd. Als men weet, dat dit 23 Januari 1948 bij de Tweede Kamer is ingediend, dan zal niemand de regering van overhaasting kunnen betichten. En als men bovendien Weet, dat de regering op 29 Septem ber j.l. aan de Commissie van Voor bereiding nog een tweede nota van Wijzigingen met als bijlage een nieu we ontwerp-regeling aanvullende bij drage huisraadschade, benevens een gewijzigd ontwerp van wet heeft doen toekomen, dan zal ieder begrijpen, dat dit „dokteren" zowat heel het politieke en financiële terrein heeft bestreken. Dat dit dokteren al tot veel Verontwaardiging in de kringen der gedupeerden de oorlogsgetroffenen aanleiding heeft gegeven, heeft men gisteren nog eens kunnen lezen Uit het verslag van een vergadering, die de Stichtingsbesturen voor oor logsgetroffenen Zaterdag j.l. in Den Bosch hebben gehouden. De Federatie van Stichtingen voor Oorlogsgetroffenen staat n.l. nog steeds op het standpunt, dat de oor logsgetroffenen een recht hebben op volledig herstel en dat de wet op dit beginsel moet zijn gebaseerd. Ook al zou het in 's lands belang nodig blij ken dit recht niet volledig tot gelding te brengen en een zekere matiging -althans voorlopig te accepteren, dan nog moet het principieel recht op volledig herstel voor alle oorlogs getroffenen als beginsel en als uit gangspunt worden gehandhaafd. Op de bijeenkomst in Den Bosch Werd daaraan toegevoegd het drin gend verzoek aan de leden van de Tweede Kamer, alles in het werk te stellen dit recht van de oorlogsge troffenen in de wet te doen erken- nen. Men wenst, dat het wetsontwerp tfordt geamendeerd in de geest van de resolutie,, die de .federatie op de in April j.l. gehouden vergadering heeft aangenomen. Mocht de regering niet bereid zijn de ingediende amen dementen over te nemen, dan hoopt de federatie, dat de Tweede Kamer het wetsontwerp niet zal aanvaar den. Het gaat dus, kort gezegd, om een Vergoeding op basis van de h u i d i- g e vervangingswaarde. De regering Wenst deze laatste vergoeding wel toe te kennen aan minder vermogenden, maar aan de meer vermogenden slechts een gedeeltelijk herstel. Haar argumenten baseert zij voornamelijk op haar onvermogen, voortvloeiend Uit de deplorabele toestand van 's lands financiën. Men krijgt hiervan «en duidelijk beeld uit de volgende cijfers: Oorlogsschade-uitkering volgens de regelen van het wetsontwerp: f 4457 millioen (waarvan reeds uitgekeerd f1636 millioen); oorlogsschade bij integrale vergoeding: f 6657 mil lioen (waarvan reeds uitgekeerd f 1636 millioen, een verschil dus van f2000 millioen). Ook bij niet inte grale vergoeding zullen de komende generaties een zware last te dragen krijgen, daar de hiervoor benodigde gelden gedurende een reeks van ja ren goeddeels zullen moeten geput Uit de opbrengst der belastingen en grote leningen. Niettemin is de K.V.P. geneigd zoveel, mogelijk aan de wen sen tot integrale vergoeding tegemoet fe komen. De P. v. d. A. blijkt daaren tegen op het regeringsstandpunt te staan. Op grond van dit verschil van opvattingen valt er te verwachten, dat er felle discussies in de Kamer Sullen worden gehouden, waarvan de hitslag vooralsnog moeilijk te voor spellen is. ..Juist op het moment, dat ik de per sonentrein die om 15.15 uur hedenmid- ?a§ uit Utrecht was vertrokken met £®stemming Arnhem, bij het station g'üeWagepingen tot stilstand zou j ,?ugen, hoorde ik een eigenaardig ge- uid en tegelijk zag ik achter me een ik°i!e vuurzuil opschieten. Toen achtte alri geraden de machine te verlaten", rip us verklaarde de wagenvoerder van len clectrische locomotief, J. van Empe- yP. uit Amsterdam, Woensdagmiddag haa öat de geweldige steekvlam ri. buiten sloeg, waarvan hii hart weerspiegeling in de voorruit gezien, was er reeds iets niet in Bri. 0I"de met de machine, want een VóA°ry"'e81T,°nteur, die honderd meter hei station EdeWageningen aan Uit V^crk was had gezien, dat er rook h\L de achterzijde van de locomotief Uepi il Terwijl trein en stationsperso- te i;;f l vuur met brandblusapparaten henrif Pn§' haastte men zich de bran- eenue. locomotief af te koppelen en op Pe-SUspoor te brengen, waardoor de hen nnwa§ens §een gevaar meer lie- hlus<sivTe brandweer uit Ede heeft het Wel dgswerk later overgenomen. Hoe- sPoedi„ u brandweer de vlammen vrij •Uoticf 0 bedwongen, werd de loco- Waf e™stig beschadigd. VoorgedaaTlljk heeft zich kortsluiting Het Deense vrachtschip „Ivar", dat zonder lading op weg was van Hamburg naar Rotterdam, is Maandagmiddag twintig mijl ten Noord Westen van Terschelling op een mijn gelopen. Van de vijf en twintig opvarenden zijn er zeventien gered; zes worden er vermist en twee personen zijn nog aan boord. Het schip zond onmiddellijk S.O.S.-seinen uit. De motorreddingboot „Dorus Rijkers", die juist was teruggekeerd van een tocht op de Waddenzee op zoek naar de Staverse jol, die voor Oudeschild op Texel werd gevonden, voer onmiddellijk uit. Ook de sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen op Ter schelling zette koers naar het in nood verkerende Deense schip. De „Dorus Rijkers", die in Den Helder is gestationneerd, werd eerst tegen het midder nachtelijk uur bij de „Ivar" verwacht. Met flambouwen gaf de bemanning noodseinen, daar de radio was uitgevallen. Men heeft namelijk uit de mededelin gen van kapitein Larsen begrepen dat de sloep met de acht man om ongeveer 8 uur over boord was gezet, doch dit blijkt op een noodlottig misverstand te berusten. De boot is namelijk reeds af gezet direct na de explosie, dus om on geveer vier uu:' des middags. De red dingboten hebben daardoor de hele avond en een deel van de nacht gezocht volgens verkeerde gegevens. De „Holland" en de „Oceaan" hebben de „Ivar" naar de ingang van het Stor- temelk gesleept, waar op hoog water wordt gewacht. Waarschijnlijk zal de „Ivar" dan op de vlierede aan de grond worden gezet. Het schip maakt veel wa ter. De „Oceaan" heeft het schip verlaten om de „Stad Dordrecht", die Zondag m deze omgeving in moeilijkheden kwam, naar IJmuiden te slepen. De „Dorus Rijkers" onder schipper Bot, is naar Den Helder teruggekeerd en de „Insulinde", onder schipper Toxo- peus, naar Oostmahom. Om acht uur kreeg de kustwachtpost op de vuurtoren „Brandaris" weer radio grafisch contact met de „Ivar", die met een noodzender werkte. Op dat ogenblik meldde de sleepboot „Holland", dat zij binnen een kwartier de „Ivar" hoopte te bereiken. Inmiddels had de bemanning van het Deense schip getracht een sloep met vijf man uit te zetten. Deze poging mislukte echter jammerlijk, doordat de sloep bij het uitdraaien uit de davits viel. Over het lot van deze vijf man was hedenmorgen nog niets bekend, De sleepboot „Holland", die kort na half negen langszij kwam, zag kans twee der opvarenden over te nemen. Later wist de „Holland", met levensgevaar voor de bemanning van de sleepboot zowel als die van de Deen, nog acht schepelingen aan boord te nemen, zodat de „Holland" dus in totaal tien schip breukelingen aan boord heeft. Inmiddels was ook de sleepboot „Oceaan", eveneens van de rederij Doek sen, ter assistentie uitgevaren. Van de „Ivar" werd intussen een tweede sloep over boord gezet, ditmaal met zeven man. Deze kwam goed op het water terecht, doch dreef later in de avond af en was om kwart over tien niet verder gesigna leerd. Er bestond aanvankelijk vrees, dat deze sloep geen kans zou zien door de sterke branding de kust te bereiken. Doch hedenmorgen heeft zij de kust van Ameland bereikt. De mannen bevinden zich lichamelijk in een redelijke toestand en zijn onder gebracht in Hotel De Zwaan, waar zij direct van droge kleren werden voorzien cn een warme maaltijd kregen. Zij hebben sinds de explosie vier en twintig zeemijlen afgelegd en zijn in die tijd vijf schepen gepasseerd. Uit de sloep zijn toen lichtkogels afgeschoten, die vreemd genoeg niet door de passe rende schepen zijn opgemerkt. De be manning van de sloep beweert namelijk dat zij op enige dezer schepen de men sen kon zien lopen, fodat de sloep op zeer korte afstand moet zijn gepasseerd. Intussen was aan de in Oostmahprn liggende reddingsboot „Insulinde" op dracht gegeven uit te varen en speciaal te zoeken naar de vijf vermisten. De „Ivar" had vijfentwintig koppen aan boord onder kapitein N. L. Larsen. De machinekamer en het voorschip zijn vol water gelopen. Om kwart over één vannacht bevon den de kapitein en de eerste stuurman zich nog aan boord van de „Ivar". De „Holland" bevond zich nog langszij en deed pogingen het schip op sleeptouw te nemen en op het strand aan de grond te zetten. De reddingsboten „Dorus Rijkers" en „Insulinde" zetten onver moeid hun pogingen voort de sloep óf nog in leven zijnde schipbreukelingen, die op de Noordzee mochten ronddrij ven, te ontdekken. Sinds twaalf uur vannacht zoekt een van hef vliegveld Valkenburg opgestegen marinevliegtuig de zee af. In totaal zijn er dus nu zes vermisten, onder wie vijf van de boot die gekap seisd is. Over nog één lid van de be manning verkeert men eveneens in on zekerheid. Naar eerst thans blijkt, is het gehele nauwkeurig opgezette reddingsschema, waaraan werd deelgenomen door de sleepboten „Holland" en „Oceaan", de reddingsboten „Dorus Rijkers" en „In sulinde" en een marine vliegtuig, geba seerd geweest op verkeerde gegevens. De steward J. Larsen, die zich op het ogenblik met zijn zes kameraden in hotel De Zwaan op Ameland bevindt, vertelde hedenochtend hoe hij een schip op twee honderd meter zag passeren. Onmiddel lijk hebben hij en zijn kameraden daar op lichtraketten afgeschoten, doch on begrijpelijk genoeg werden deze seinen niet opgemerkt. Larsen vertelde, dat naar zijn mening de explosie om half twee 's middags geschiedde. De mijn trof het schip ter hoogte van de machi nekamer. De stukken vlogen in het rond, aldus Larsen, en reeds na een half uur was de toestand van het schip zo, dat wij de eerste sloep uitzetten. Om twee uur stapte Larsen met zes anderen in de sloep. Door de sterke stroming dreef deze echter aanzienlijk af. Er was nau welijks roeien tegen, aldus Larsen, doch wij hebben de hoop nimmer opgegeven. Zo hebben we ruim achttien uur op de zee rondgedobberd. Een van ons had bij het uitzetten van de sloep een tik gekregen, hij is wat versuft, maar voelt zich overigens goed. We hebben vaak getwijfeld, als we schepen, ik schat vier of vijf, op een paar honderd meter van ons zagen varen zonder ons op te mer ken. Ons vertrouwen is echter beloond Om half negen vanochtend zagen we de kust' van een eiland voor ons opdoemen dat Ameland bleek te zijn. We zijn wel erg vermoeid, maar voelen ons best. Vertel dat aan onze familieleden. Alleen we zijn erg bang voor het lot van enige kameraden, die over boord zijn geslagen. Op Zaterdag 12 November zal in de Ka thedrale kerk te Utrecht des morgens half tien een plechtige Requiemmis worden op gedragen voor alle in Indonesië gesneuvel de en overleden militairen. Onder goede poli tiebewaking ver laten hier Andree- vich Shevchenko met de hand aan de hoed en Aleksej Vasilievich het Fe derale Gerechtshof te New YorkZij zijn respectievelijk agent en president van de Russische handelsmaatschap pij „Amtorg", die Vrijdag werd aan geklaagd, omdat zij de wet op de re gistratie van bui tenlandse agenten overtreden had. De zes betrokken amb tenaren werden nog dezelfde dag in de gebouwen van „Am torg" te New York gearresteerd. De heren voelden er, getuige de foto, niet veel voor, op de frontpagina te ko men. Zii zijn na betaling van een borgsom van elk 15.000 dollar giste ren weer in vrij heid gesteld. De Amerikaanse ambassadeurs en ge zanten in zeven Oost-Europese landen zijn gisteren in Londen hun besprekin gen begonnen over wat er achter het IJzeren Gordijn gebeurt. De volgende diplomaten nemen aan de besprekingen deel: de ambassadeurs Alan Kirk (Mos kou), Ellis Briggs en Joseph Jacobs (Briggs gaat Jacobs vervangen in Praag) Waldemar Gallman (Warschau), Cavendish Cannon (Belgrado) en ver der de gezanten Nathaniel Davis (Boe dapest), Donald Heath (Sofia) en Ru- dolf Schoenfeld (Boekarest). Aan de conferentie wordt verder deel genomen door twee vertegenwoordigers van het State Department, n.l. Georg Perkins, de chef van de afdeling Euro pese zaken en George Allen, chef van de afdeling openbare aangelegenheden, voor Gisteren, op de vierde verjaardag van de Verenigde Naties, heeft President Truman in New York de eerste steen gelegd voor het nieuwe gebouw van de U.N.O. Voorafgegaan door 107 politie-motoren reed de auto van Truman van Pennsylvania-station naar de historische plek, die versierd was met de vlaggen der 59 Verenigde Naties. Vijfduizend man politie waren op de been om de orde te handhaven, terwijl ook geheime politie en de bewakingsdienst van de U.N.O. een oogje in het zeil hielden. De bewakingsdiensten van de U.N.O., niet in de laatste plaats om communistische betogingen te verhinderen, die zich eventueel als gevolg van de veroordeling der elf communistische leiders zouden kunnen voordoen. vriendenhand toestak toen hij opmerk te, dat naar zijn mening er geen inter nationale vraagstukken zijn, die niet in vriendschappelijke geest door mid del van geduld, redelijkheid en door zetten kunnen worden opgelost. Verwachting tot Woensdagavond: Gedurende de nacht verder toene mende wind uit Zuid tot Zuid-West, aan de kust tot storm, in het binnen land tot harde wind. Morgen overdag wind langzamerhand ruimend naar West, aan de kust tegen de avond wellicht naar Noord-West, gedurende lange tijd waaiend met stormkracht. Zwaar bewolkt met nu en dan regen of regenbuien. Zachter des nachts, morgen binnendringen van koudere lucht. Zon: 7.23—17.24; Maan: 13 48—20.10. Duizenden mensen hadden zich langs de straten opgesteld om de president toe te juichen. Maar de grootste drukte heerste bij het nieuwe gebouw, waar de president op stormachtige wijze door ca. 16.000 mensen begroet werd, toen hij het met blauw en wit versierde podium op stapte. Op de verhogingen bevonden zich reeds zeven vice-presidenten der V.N., onder wie minister Vishinsky en zijn Amerikaanse collega Dean Acheson. Bij de aankomst van de president speelde een kapel „De trottoirs van New York", of zoals het beter bekend is „De Oostelijke oever, de Westelijke oever". De U.N.O. had n.l. besloten, dat in ver band met het internationaal karakter van de gebeurtenis geen volksliederen gespeeld mochten worden. Bij de steenlegging waren vrijwel alle afgevaardigden van de algemene verga dering tegenwoordig. Onder de aanwezige vooraanstaande bezoekers bevonden zich ook zes India nen in volle vedertooi, de zes stammen van de staat New York vertegenwoordi gend. De Indianen verklaren, dat het terrein waarop het gebouw der V.N. wordt gebouwd, tot hun reservaat be hoort. Gen. Carlos Romulo (Philippijnen), die thans voorzitter is van de Algemene Vergadering, ging president Truman als spreker vooraf. Hij wees er op, dat in ons „atoomtijdperk" de U.N.O. de laatste tempel is, waar de broederschap der mensheid kan worden hervonden. „Wij moeten in vrede met elkaar blijven le ven of anders sterven," zei Romulo. In zijn rede, die wij gisteren reeds kort weergaven, zei Trnman, dat de Verenigde Staten zullen blijven vast houden aan het zgn. „Baruch-plan" voor internationale controle op de atoomenergie, zolang geen beter en effectiever plan wordt voorgesteld. Hy zei, dat het „Baruch-plan" tot dusverre het enige practisch uitvoerbare is. Truman noemde Rusland weliswaar niet met name, maar het was zijn ge hoor zonder meer duidelijk, wie hy de Karl Steinmann, een 33-jarige blonde Oostenrijker, trad Zaterdag koelbloedig een kooi vol met leeuwen binnen om een Parijsche rechtbank te bewijzen, dat hij leeuwentemmer is. Slechts gewa pend met een zweep probeerde de mo derne Daniël met meer of minder suc- sec de leeuwen naar zijn hand te zet ten in het Parijse „Cirque d'Hiver" voor een gemengd publiek van rechtbank functionarissen, advocaten, dieren- trainers, circuseigenaars, journalisten en fotografen. Hoewel gehandicapt door het feit dat hij slechts Duits sprak en de leeuwen alleen maar Frans verstonden, kwam Steinmann tenslotte de kooi weer uit ademloos, zwetend, maar onge deerd. Steinmann was onlangs ontslagen door het Franse Pinder-circus dat hem als leeuwentemmer geëngageerd had. Vol gens Charles Spiesser, de directeur van Pinder, kon hij echter zelfs geen baby olifant uit een kooi lokken. Steinmann diende wegens beweerde contractbreuk een eis tot schadeloos stelling in tot een bedrag van bijna twintigduizend gulden en om hem in staat te stellen te bewijzen dat hij wer kelijk leeuwentemmer is, beval het ge recht hem om zijn kunsten te vertonen in een kooi met leeuwen, in tegenwoor digheid van Victor Brossard, een func tionaris van de rechtbank. Eerst maakte Steinmann bekend dat hij in de dierentuin van Vincennes de kooi van een zwarte panter zou binnen gaan, of bij de tijgers van de dieren tuin. De directeur van de dierentuin verbood dit, omdat volgens hem Stein mann levend zou worden verslonden. Na eeji week naar geschikte dieren gezocht te hebben, werd gearrangeerd dat hij het met vijf leeuwen in het Cir que d'Hiver zou proberen. Vijf knapen van mannetjesleeuwen werden in de kooi losgelaten op bevel van Alexandre Bouglione, de martiale circus-directeur die als technisch adviseur aan Bros sard was toegevoegd. Daarna nodigde Bouglione Steinmann uit om de kooi te betreden. Doch de leeuwen gromden en vochten onder elkaar in een hoek van de kooi en Steinmann kon er niet mee beginnen. „Niet eerlijk, niet eerlijk", schreeuwde Steinmann naar Bouglione, „de leeuwen hadden een voor een binnengelaten moeten worden". Bouglione, die meer Duits scheen te verstaan dan de leeu wen, was niet onder de indruk. Hij riep de eigen trainer van de leeuwen, die toen zonder moeite de leeuwen hun ge bruikelijke nummer liet uitvoeren. Steinman vroeg om nog een kans. Na veel gespring in de kooi en geknal van zijn zweep, slaagde hij er in vier van de leeuwen op hun verhoging te krijgen. „Ik ben niet bang," riep hij in het Duits. De vijfde leeuw, Prince, de gevaar lijkste van de troep, wou niet meedoen. Steinmann ging op hem toe en pro beerde het grommende beest door por- ren met de zweep op de ton te krij gen. Prince schudde zijn kop en brulde woedend. „Stop er mee. Hij wordt doodge maakt", schreeuwde Bouglione. Hij vertelde dat Prince vroeger al twee leeuwentemmers heeft gewond. „Steinfnann joeg alle leeuwen de kooi uit en kwam er toen zelf uit, met het zweet op zijn voorhoofd. „Hij kent er geen steek van," schreeuw den de Pinder-mannen. „Hij gaat in de kooi als een vijfjarig kind. „Bravo" schreeuwde Robert Wietrich, een van de advocaten van Steinmann. „Ik neem er geen genoegen mee," schreeuwde André Oulmann, advocaat van het Pinder-circus. Hij was gehuurd om tijgers en olifanten te temmen en geen leeuwen. Brossard gaf toen opdracht, dat Stein mann met loifanten zou gaan werken. Twee kleine, volkomen ongetrainde Indische olifanten werden de manége binnengebracht. Steinmann voedde en streelde hen. Dan nam hij een haak en probeerde de kleinste te laten knielen. Op dat ogenblik sprong een blitzlamp van een fotograaf en de olifant galop peerde de manége uit. Steinmann haalde de schouders op toen advocaten, jour nalisten en circus-personeel er achter aan joegen. De olifant werd achter in de circusstallen ingesloten en niemand liep letsel op. We hebben glansrijk gewonnen, be weerde Wietrich. Ze zeiden dat hij zelfs geen baby-olifant een kooi uit kan lok ken. We hebben laten zien, dat hij veel meer kan. Brossard maakte bekend, dat hij bin nen een maand zijn bevindingen aan de rechtbank zal meedelen. Intussen zal aan Steinmann worden toegestaan de leeuwen van het wintercursus een week te trainen en dan zijn prestaties aan het publiek te tonen als de leeuwen hem dan nog niet hebben opgepeuzeld. Truman zinspeelde niet op zijn recen te mededeling over de explosie van een atoomprojectiel in de Sovjet-Unie. Truman zei, dat wereldvrede gebaseerd moet zijn op respect voor de rechten van de mens, op bevordering van de econo mische vooruitgang en op een controle systeem voor oorlogstuig. Hij maakte gewag van de „bittere ervaringen" van zovele U.N.O.-gedelegeerden op het ge bied van schending der mensenrechten. Hij wees er op, dat dergelijke schending „maar al te vaak het begin van een oor log" betekende. Truman sprak de hoop uit, dat het ontwerp voor de conventie voor de rechten van de mens doeltreffende be palingen zal bevatten op het gebied van vrijheid van voorlichting opdat een ieder de waarheid kan zoeken. Hij deed ver der een beroep op de U.N.O. in het alge meen om economische hulp aan minder ontwikkelde landen te bevorderen. Hij kondigde aan, dat hij het Congres, zodra dat weer bijeenkomt, zal verzoe ken in hoge mate voorang te verlenen aan voorstellen, die verband houden met het verlenen van steun aan onontwikkel de gebieden. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V.N., deponeerde daarop het te San Francisco ondertekende afschrift van het Handvest der Verenigde Naties, dat te zamen met de hoeksteen zal worden in gemetseld. Hij voegde bij dit afschrift de verklaring van de rechten van de mens, welke door de Algemene Verga dering op 10 December 1948 werd goed gekeurd. Het nieuwe hoofdkwartier der V.N. wordt gebouwd midden in Manhattan, dicht bij de East River. Het grootste ge deelte van het terrein is door Rockefel ler geschonken'. In het begin van dit jaar is men met de bouw begonnen. Men denkt eind 1950 gereed te zijn. De kosten zullen 65 millioen dollar bedragen. Het gebouw wordt 39 verdiepingen hoog en zal aan de buitenkant geheel uit alumi nium, glas en marmer bestaan. „Ook indien men de R.T.C. als zoda nig een ogenblik buiten beschouwing laat zijn de maanden, die een zo groot aantal Indonesische prominenten in Ne derland hebben doorgebracht, van zeer groot belang geweest", aldus heeft de vice-voorzitter van de republikeinse de legatie, Mohammed Rum, aan het A.N.F. medegedeeld. „Wij hebben gelegenheid gekregen het Nederlandse volk in eigen land te observeren: door contacten, ook groot aantal bezoeken aan Nederlandse buiten de politieke sfeer, een groot aantal bezoeken aan Nederlandse fa milies, door excursies naar instellin gen en fabrieken. Het wederzijds ver trouwen heeft door dit bezoek gewon nen", zo concludeerde Rum. „In de constitutie is het federale prin cipe een van de meest belangrijke lei dende beginselen," aldus verklaarde Ana'k Agung desgevraagd aan het A.N P. naar aanleiding van het bericht inzake het gereedkomen van de voorlopige staatsregeling der R.I.S. Anak Agung zei, dat binnen een jaar getracht zal worden de constituante bijeen te doen zijn yoor de vaststelling van de defi nitieve constitutie. Nadat Maandag de voltallige republi keinse delegatie de constitutie besprak, zou vandaag de voltallige B.F.O.-dele gatie hiertoe bijeenkomen. Daarna zal zo spoedig mogelijk de gecombineerde vergadering van beide Indonesische de legaties de constitutie paraferen, waar- Het Franse persbureau A.F.P. meldt, dat, volgens een officiële mededeling, een Piperclub van de Militaire Lucht vaart Zaterdag j.l. 75 km. ten Noord- Oosten van Padang Pandjang, op repu blikeins gebied, is verongelukt. De be stuurder en de werktuigkundige bevin den zich op het ogenblik ongedeerd in het plaatselijke republikeinse hoofd kwartier en zullen morgen rjaar onder Nederlandse controle staand gebied worden overgebracht. Maandagmorgen is te Kendal tegen de inspecteur van politie Ronkes, die terecht stond op beschuldiging van het vermoorden van acht en twintig gevangenen, door de Djaksa van het Landgerecht te Kendal vijf tien jaar gevangenisstraf geëist. De uit spraak luidde echter de doodstraf op grond van het feit, dat in twee gevallen voor de door Ronkes bedreven moorden geen ver zachtende omstandigheden aanwezig waren. Op een der afdelingen van de onder neming Lubuk Dalam in Oost-Sumatra stortte een brug in, toen een autobus er over reed die op weg was naar de onderneming, waar een film zou wor den gedraaid. Twaalf inzittenden, onder wie zeven kinderen, werden gedood en twee zwaar gewond. na het aan de U.N.C.I. stuk zal worden overhandigd Nederlandse delegatie en de Mr. Blaauw, vertegenwoordiger der Nederlandse minderheid ter R.T.C., heeft een schrijven gericht aan de voor zitter van de centrale commissie der R.T.C., waarin o.m. gezegd wordt, dat tot heden nog geen enkele der betrok ken (sub-) commissies (behalve de sub commissie nationaliteit en burgerschap) de Nederlandse minderheidsgroep ge legenheid heeft gegeven zijn zienswijze kenbaar te maken. „Het behoeft uiter aard geen betoog", aldus het schrijven, „dat wij er prijs op stellen daartoe als nog in de gelegenheid te worden ge steld". De Centrale Commissie van de R.T.C. vergaderde Maandagavond van half ne gen tot één uur in de morgen. Na afloop werd in een communiqué medegedeeld dat begonnen werd met de behandeling van het nog resterende punt van verscril in de sociale commissie. In beginsel werd overeenstemming bereikt, zodat de sociale commissie de resultaten van baar arbeid in een over eenkomst kan uitwerken. Vervolgens werden in aanwezigheid van de voor zitters de overgebleven punten van ver schil in de staatkundige commissie be sproken, waarbij op de meeste punten overeenstemming werd bereikt. Nederlandse en republikeinse troepen hebben gisteren een aanval gedaan op leden van de Darul-Islam in de bergen van West-Java, aldus verneemt Asso ciated Press te Batavia. Veertien op standelingen werden hierbij gedood; een aantal wapenen van klein kaliber werd in beslag genomen. De actie werd uitgevoerd op 100 km. ten Zuid-Oosten van Batavia, bij Su- medang. waaronder de radio-uitzendingen Oost-Europa vallen. Verwacht wordt, dat Allen benoemd wordt tot ambassadeur in Joegoslavië ter vervanging van Cavendish Cannon, die om gezondheidsredenen aftreedt. Vandaag zullen de besprekingen be sloten worden. Averell Harriman, de speciale Amerikaanse afgevaardigde in Europa voor het Marshall-plan, is naar Londen vertrokken om vandaag deel te nemen aan de besprekingen. Op de con ferentie zouden de volgende punten ter sprake komen: 1. Het zich verscherpende conflict tussen het Kremlin en maarschalk Tito. 2. Of er tendenzen zijn, en zo ja van welke aard en sterkte, dat het Titoïsme zich zal uitbreiden tot de andere satel lietstaten in Oost-Europa. Z. De conflicten tussen Kerk en staat in die landen, alsmede in Joegoslavië. 4. De „zuivering" van duizenden Tsje chen. 5. Het effect van de Russische atoom explosie op de algemene politiek aan te nemen ten opzichte van Oost-Europa. 6. Hoe de anti-Amerikaanse propagan- de van de Sovjet-groep bestreden moet worden. In de nieuwe uitgave voor 1949'50 van Janes all the world's aircraft" wordt gezegd, dat Rusland ten minste de beschikking heeft over twee bom menwerpers met vier straalmotoren, welke geschikt zouden zijn voor het vervoer van atoombommen. Deze toestellen zijn de Junkers Ju 287, een middelzware tot zware bom menwerper van Duits ontwerp en de in Rusland ontworpen Iljoeshin, waarvan het draagvermogen aan bommen ruim 2000 kg. en het vliegbereik 1500 a 2400 km. is. In het jaarboek wordt gezegd, dat vrijwel de gehele gedemonteerde Duitse Junkers-fabrieken weer in Rus land opgebouwd zijn. De ontwikkelings laboratoria zijn gevestigd in Kinity, 160 km. ten Noorden van Moskou en de voornaamste fabrieken in Knibit- sjeff in Samaria. Hier zouden op be perkte schaal Ju-287's gebouwd wor den, terwijl men bezig is met de pro ductie op grote schaal van de Iljoeshin. Deze bommenwerper is op de lucht vaartdag in 1947 voor het eerst door buitenlandse waarnemers geïdentifi ceerd. Aan het-einde van zijn zittingsperiode heeft het Amerikaanse Congres een uit gave van 30 millioen dollar goedgekeurd voor het nemen van proeven met wape nen, die in toekomstige oorlogen kunnen worden gebruikt. Het geld zal onder meer besteed wor den voor het bouwen van windtunnels, om modellen van geleide projectielen en van vliegtuigen, die sneller dan het ge luid -atoombommen kunnen vervoeren, te beproeven. Men hoopt geleide projectielen te maken, die, mogelijk met atoomexplosie ven geladen, van het Amerikaanse con tingent kunnen worden gelanceerd. Russische emigranten te Rome be twijfelen of de onlangs overleden Rus sische maarschalk Tolboechin wel een natuurlijke dood is gestorven. Maar schalk Tolboechin zou na de oorlog aan ex-koning Michael van Roemenië heb ben voorgesteld Roemenië en de Balkanstaten als plaats te gebruiken voor een grootscheeps offensief tegen Rusland en te trachten het communis tisch regiem in de Sovjet-Unie omver te werpen. Ex-koning Michaël. die na zijn ministers te hebben geraadpleegd, van mening was met een valse Russi sche manoeuvre te doen te hebben, rap porteerde het plan aan Moskou. Tol boechin werd onmiddellijk door Stalin uit Roemenië teruggeroepen en in een kasteel in de Kaukasus geïnterneerd. Opvallend is in dit verband wel, dat het communistische dagblad van Rome, „L'Unita", de dood van de maarschalk afdeed met een zeer klein berichtje op de laatste pagina. Volgens onofficiële berichten zijn meer dan 200 personen gedood bij een treinramp nabij Nowy Dwor, ten Noord westen van Warschau. Het ongeluk is Zaterdagmorgen vroeg gebeurd, toen de expresse van Danzig naar Warschau uit de bocht schoot, de locomotief en verschillende rijtuigen sloegen over de kop. Een Tsjechoslowaaks staatstribunaai heeft gisteren te Louny in Bohemen vier leden van „een bende terroristen en spionnen" ter dood veroordeeld en vier andere tot levenslange gevangenisstraf. Andere beklaagden kregen gevangenis straffen van 4 tot 25 jaar. De beklaagden waren er van beschul digd tegen.de staat gerichte propaganda De ondervinding is een leerschool, waarin men voor de lessen vaak een hoog honorarium moet betalen. te hebben gevoerd, spionnage te hebben bedreven en getracht te hebben te sabo teren door middel van het leggen van bommen. Zij zouden ook onwettige grensover schrijdingen van een aantal belangrijke personen hebben georganiseerd. Van betrouwbare zijde te Praag wordt bericht, dat 18 priesters ieder tot twee jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens het lezen van herderlijke brie ven van hun bisschoppen. De priesters hadden geweigerd te zeg gen wie hun de brieven jgaf. Drieduizend Praagse kinderen hebben Zondag een „verdedigingsspel" gespeeld tegen „samenzweerders tegen de staat". De leeftijd der kinderen varieerde van 12 tot 14 jaar. In een officiële ver klaring wordt gezegd, dat de kinderen de omstreken der stad doorzochten en „alle waargenomen samenzweerders" by leger en veiligheidspolitie aangaven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1