Tsjechische geestelijkheid krijgt verlof eed van trouw af te leggen K.V.P. NIET INGENOMEN MET HET WETSONTWERP Goudsmokkeltrusts verzinnen nieuwe methoden Ergerlijk LONDEN—TRIPOLIS en terug in zes en een half uur Kracht van atoombom geringer dan gedacht werd? Eerste ronde in de Tweede Kamer VOORLOPIGE CONSTITUTIE VAN DE R.I.S. Elf geredden van de „Ivar" op Terschelling aangekomen Tot hoofd en hart „Mits dit niet in strijd is met de wetten van God en van de Kerk en met de natuurlijke rechten van de mens „Havilland Cometvliegt 720 km. per uur Priesters mogen salaris accepteren PRAAG WIJST OPNIEUW AMERIKAAN UIT Op afstand van zes kilometer 100 pet. kans op ontsnapping .Het weer Verkiezingen binnen één jaar SUKARNO OVER DE „critieke situatie" DATUM OPHEFFING VLEESDISTRIBUTIE WOENSDAG 26 OCTOBER 1949 73ste JAARGANG No. 24599 VERKLARING VAN TSJECHOSLOWAAKSE BISSCHOPPEN STRATOCRUISER VESTIGT NIEUW OCEAAN-RECORD Vaticaans commentaar Cepicka's benoeming Gij moet sterk zijn Rode onlusten in Columbia LEVENSLANG GEËIST TEGEN ALBERS H Zal P.v.cLA. uit de regering treden? TREINRAMP IN FRANKRIJK Elf doden OORLOGSSCHADEVERGOEDING Kleine vliegtuigen landen in Frankrijk op verlaten vliegvelden Man overboord BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqlro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur! W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opaave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. I 132 per maand, f 4.55 per IrwartaaL Zo tussen de berichten dopr, dat de Ronde Tafelconferentie op haar laatste benen loopt de meeste Indonesiërs hebben reeds passage be sproken om begin November naar huis terug te keren -trof ons gisteren wel heel bijzonder een verklaring van de direc teur van het kabinet van de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon. dr. Koets, dat Nederland zich bereid heeft ver klaard ruim 650.000 gulden per dag uit te geven om het republikeinse leger, de T.N.I., te bevoorraden. De T.N.I.-soldaten zullen f 3 per dag en per man ontvangen. Aangezien dit leger uit ongeveer 222.500 man bestaat, kost dit in totaal aan soldij meer dan 6V2 ton per dag. Deze regeling is .door de Ne derlanders getroffen, aldus de verkla ring, om te voorkomen, dat de repu blikeinse troepen het land gaan af stropen. Hoewel wij ons niet gauw meer verwonderen over beslissingen met betrekking tot Indonesië, hebben wij bij het lezen van deze verklaring toch wel even onze ogen uitgewreven. Het heeft ons destijds al heel erg be vreemd, dat Nederland de troepen der T.N.I.. die honderden Nederlandse jon gens hebben neergeschoten, ging bewa penen. maar dat de regering deze solda ten thans nog met een soldij van f 3 per dag gaat belonen, nu vragen wij ons toch af. of alle verstand verdwenen is. „Van bevoegde zijde" heeft men gis teren een zwakke poging gedaan deze zaak nog goed te praten. Het zou hier n.l. een regeling betreffen, welke getrof fen 'is tussen de voorlopige federale re gering en de republiek. Een der artikelen bepaalt, zo zegt men, dat de republikeinse regering in pa- trouillegebieden, toegewezen aan de re publiek, boven en behalve de plicht en taak recht en orde te handhaven, mede de verantwoordelijkheid aanvaardt voor de voedselvoorziening, kleding, de ver strekking van medicijnen en geneeskun dige verzorging, en in het algemeen voor de voorziening in alle diensten, welke voor het welzijn van de bevolking nodig zijn. Mochten de middelen hiervoor de re publikeinse regering niet ter beschik king staan, dan zal deze regering al het haar daartoe ontbrekende opgeven aan de regering van Indonesië, desgewenst door tussenkomst van de Unci, opdat kan worden nagegaan wat terzake ge daan kan v/orden en opdat kan wor den vastgesteld op welke wijze de toe komstige regering van de V.S.I. verant woordelijk zal zijn voor de desbetref fende uitgaven. Het is duidelijk, dat men hier om de hete brij heend'raait. Want wat dit nu te maken heeft met de betaling van meer dan 650.000 gulden per dag aan de T.N.I.-soldaten is ons eer. raadsel. Waarschijnlijk is angst weer de drijf veer-van deze onbegrijpelijke beslissing. De T.N.I.-soldaten zouden anders het land afstropen.Alsof de heren dit nu niet zullen doen! Alsof met deze 6% ton per dag niet gezwendeld zal worden! De regering zal haar houding wel weer baseren op „goed vertrouwen." En uit eindelijk, maar te laat, bemerken, dat ook d i t geld' weer volkomen is weg gegooid. Wij zouden eens enige vragen willen stellen: Wie of wat heeft de regering bewogen tot deze stap? Heeft de rege ring wel het recht dergelijke "beslissin gen te nemen welke millioenen en mil- lioenen kosten, zonder het parlement hierin te kennen? Waarom zwijgen on ze Kamerleden? Wij maken een uit zondering voor prof. Gerbrandy. die onlangs reeds enige vragen in deze rich ting stelde, maar natuurlijk met een kluitje in het riet werd ge stuurd. Wordt dit geld door de republiek terugbetaald? Misschien is de regering zo naïef dit te geloven. Hoogstwaar schijnlijk wordt de Nederlandse belas tingbetaler echter weer de dupe. Heeft Den Haag nu helemaal geen gevoel meer, wat er wel in de gedachten van onze militairen hier en in Indonesië, van heel ons volk trouwens moet om gaan bij het vernemen van dergelijke maatregelen? Overigens kan men zich voorstellen, hoe de toestand in Indonesië na de overdracht der souvereiniteit zal wor den, als de T.N.I.-troepen nü reeds moeten worden omgekocht om er van af te zien hun eigen bevolking te ter roriseren. Het is alles even ergerlijk als triest. Met een gemiddelde snelheid van 720 km. per uur heeft gisteren de Britse „De Havilland Cornet", het eerste passagiersvliegtuig met straalaandrijving ter wereld, een vlucht van Londen naar Tripolis in Noord-Afrika en terug gemaakt. Op de heenweg vloog het toestel, dat bestuurd werd door kaP1*®"} (Kattenoog) John Cunningham, de bekende oorlogs-„naehtvlieger de -50 km. in 3 uur en 23 minuten. Bij aankomst op het door de zon ge blakerde Castel Nebito, het vliegveld Van Tripolis, waren de vleugels van het vliegtuig tengevolge van de grote snelheid van onder bedekt met een dikke laag ijs. Na een oponthoud van twee uur voor het aanvullen van de brandstof en con trole van de instrumenten, aanvaardde het toestel de terugweg, die werd af gelegd in 3 uur n 13 min. Er was een ballast aan boord die overeenkwam met het gewicht van 36 Passagiers, de normale passagiersbezet ting van het toestel. Bovendien bevat te het vliegtuig een normale hoeveel heid vracht er. post. Een vertegenwoor diger van De Havilland zei, dat ver dacht werd, dat dë Cornet voor zijn in gebruikneming in 1953 nog grotere shelheden zou bereiken. £>e maximumsnelheid van dit vier motorige vliegtuig zou boven de 900 liggen. Dit was de eerste van een reeks lan ge afstandsvluchten, welke de Cornet zal maken. Het ligt in de bedoeling, dat de Comet in 1952 of 1953 dienst zal gaan doen op de Trans-Atlantische lijn naar New York. Met uitzondering van de haaivormige neus lijkt de Cornet op eer. Douglas Skymaster. De spanwijdte van het toe stel bedraagt 34.5 meter en de lengte 28 meter, terwijl die van de Skymaster 35 en 28.5 meter zijn. De vleugels van de Cornet lopen echter scherp naar achteren. Het Britse ministerie van be voorrading heeft twee Cornets besteld en de British Overseas Airways 14. De Pan Americain Airways heeft gis teren 'n recordvlucht over de Atlanti sche Oceaan gemaakt. Een Boeing Stra- tocruiser van deze maatschappij vloog in 9 uur 51 minuten van New York naar Londen, met een gemiddelde snelheid van 590 K.M. Er waren 38 passagiers aan boord. De „Comett", het door straalmotoren aangedreven verkeersvliegtuig, di rect na de start op weg naar Afrika. Zes en een half uur later was het toestel al weer terug. gaan dan de kerkwet aanvaarden. De bisschoppen behouden zich de be paling van hun eigen houding ten op zichte van eedsaflegging voor, doch ver klaren, te zullen weigeren zich op de salarislijst van de staat te laten plaat sen. De verklaring van de bisschoppen was ondertekend door elf bisschoppen met Mgr. Matocha, Aartsbisschop van Olo- mouc aan het hoofd. Zij droeg niet de handtekening van Mgr. Beran, Aarfs- bisschop van Praag, en zijn drie hulp bisschoppen. (Wij zijn nog niet in staat geweest bovenstaand bericht, dat wij in onge veer gelijkluidende bewoordingen van drie buitenlandse persbureaux, Reuter, U. P. en A. P. ontvingen, te verifiëren en geven het dan ook onder uitdrukke lijk voorbehoud. Red.). In verband met deze verklaring van de bisschoppen wijst men er in kerke lijke kringen te Praag op, dat de Tsje chische minister van Justitie Cepicka heeft verklaard, dat ieder, die zich te gen de nieuwe wet op de kerken zou De Tsjechoslowaakse katholieke bisschoppen hebben gistermiddag een ver klaring gepubliceerd, waarin zij de geestelijkheid toestaan de eed van loyali teit aan het volksdemocratische regiem af te leggen en van de staat salarissen te accepteren, zoals voorzien in de nieuwe kerkwet. In de door de kerkelijke voorlichtingsdienst uitgegeven verklaring wordt nader uiteengezet, dat de bisschoppen deze concessie gedaan hebben om de priesters te behoeden voor de moeilijke consequenties van voortgezet verzet tegen de. regering. De bisschoppen zeggen letterlijk: „Indien gij de wet aanvaardt, moogt ge dit slechts doen onder de druk van de omstandigheden van buiten af. Het is nodig, dat gij gevrijwaard wordt tegen mogelijke gevolgen en béhouden blijft voor de geestelijke verzorging van de gelovigen." Aldus berichten van Reuter, U.P. en A.P. uit Praag. Blijkens de mededeling van de bis schoppen zal de regering van de pries ters de aflegging van de volgende eed vragen: „Ik beloof voor God dat ik loyaal zal staan tegenover de Tsjechoslowaakse re gering en haar volksdemocratische orde en dat ik niets zal ondernemen wat kan ingaan tegen haar belangen, haar vei ligheid en integriteit. Als burger van de volksdemocratische republiek zal ik nauwgozet mijn plichten vervullen, wel ke voortvloeien uit mijn positie, en zal overeenkomstig mijn kracht pogen de opbouwende pogingen te steunen, welke gericht zijn op de welvaart van de Tsje chische en Slowaakse volken." De bisschoppen geven aan de pries ters verlof tot het afleggen van deze eed. In de bisschoppelijke verklaring wordt hier echter aan toegevoegd: „Deze eed moet tegenover God wor den afgelegd en hét noodzakelijke ge volg ervan is, dat hetgeen gij belooft en hetgeen de staatsmacht van u ver langt, verenigbaar moet zijn met de onvervreemdbare rechten, welke di rect van God afkomstig zijn en op welker normen, gelijk zij zijn uitge drukt in de Tien Geboden, elke recht matige wet gebaseerd moet zijn. Daarom gebiedt ons zuivere geweten ons c.an de eedsformule deze schrifte lijke clausule toe te voegen: „Mits dit niet in strijd is met de wetten van God en de Kerk en met de natuurlijke rechten van de mens." De bisschoppen verklaren, dat zij zelf geen salarisverhoging zullen aanvaar den, doch zij geven de priesters verlof dit wel te doen. De bisschoppen gaven echter aan de priesters opdracht, om bij het aanvaar den van het verhoogd salaris de vol gende verklaring aan hun kerkelijke overheden te doen toekomen: „Ik verklaar, dat ik het nieuwe sala ris aanvaard, omdat dit is voorgeschre ven bij een maatregel, die wet is ge worden. Bij de aanvaarding van dit sa laris neem ik geen enkele verplichting op mij, die tegen mijn geweten als priester, of tegen de Kerkelijke wetten indruist. Ik geef nogmaals te kennen, dat ik de geestelijke belangen van de Kerk en de onbeperkte vrijheid hij de uitoefening van mijn priesterlijke ar beid hoger schat dan de materiële ze kerheid van mijn hestaan." Kerkelijke woordvoerders hebben te voren medegedeeld, dat meer dan 80 procent van de priesters van het land de regering hadden medegedeeld, dat zii liever naar de gevangenis zouden Het Tsjechoslowaakse departement van Buitenlandse Zaken heeft de Ame rikaanse ambassade te Praag een in krachtige bewoordingen vervatte nota doen toekomen, waarin het eist, dat de attaché John G. Heyn binnen 24 uur het land verlaat. In de nota wordt Heyn er van beschuldigd een Tsjech te heb ben overgehaald in een staal walserij te spionneren. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade zeide dat Heyn thans niet in Tsjechoslowakije is en dus geen toelichting op de nota kan geven. verzetten, „gebroken zal worden als vijand van de staat". Men deelt verder mee, dat thans reeds bijna 300 priesters gevangen zitten om dat zij zich tegen de kerkwet hebben uitgelaten. Van onofficiële zijde ten Vaticane ver neemt A.P. over de door de Tsjechische bisschoppen gedane concessies, dat deze slechts zaken van ondergeschikt belang betreffen, zodat de geestelijke zending van de Kerk in Tsjechoslowakije niet in gevaar komt. Van Vaticaanse zijde werd voorts meegedeeld, dat de beslissing over een dergelijke kwestie onder de jurisdictie van de bisschoppen van het land valt en dat de beslissingen genomen werden voor het welzijn van de Kerk en haar missie in het land. Men twijfelt er echter aan, of de lei ders van Kerk en staat de onderhande ling over een nieuwe overeenkomst zullen hervatten. President Klement Gottwald van Tsje choslowakije heeft gisteren zijn schoon zoon, de communistische minister van Justitie, Alexei Cepicka, aangewezen om de leiding op zich te nemen van het nieuwe ministerie, dat de supervisie uitoefent over alle kerkelijke zaken in Tsjechoslowakije. Cepicka werd benoemd tijdens de we kelijkse zitting van het kabinet. Radio-Vaticana heeft gisteravond, naar United Press meldt, in de Tsje chische taal een boodschap tot het Tsjechische volk gericht. Deze bood schap bevatte de volgende vijf pun ten: 1. Gij moet sterk zjjn, omdat bin nen de eerstkomende paar dagen een groot gevaar over u zal komen. Daar om is het noodzakelijk voor u de Hei lige Communie te ontvangen. 2. Gjj moet voorzichtig zijn. Nie mand kan gearresteerd worden als hij maar voorzichtig is. 3. Het kan zijn, dat gij in de toe komst alleen maar in staat zult zijn godsdienst te onderwijzen in uw gezin. Bidt daarom thuis, indien het onmogelijk zal zijn, dat in het open baar te doen. 4. Het geloof kan lange tijd in ka tholieke gezinnen bewaard blijven, zelfs zonder priesters. 5. Bidt voor uw priesters in de harde strijd tegen de marxistische ideologie. In een rapport van generaal-majoor Albert K. Bauer, van de geneeskundige dienst van het Amerikaanse leger, dat gisteren in Mexico City werd uitgege ven, wordt gezegd, dat men over het algemeen veel meer kans maakt een atoomexplosie te overleven dan men denkt. Het rapport werd ingediend bij het 12de internationale congres van mili taire artsen en apothekers. Het was ge baseerd op onderzoekingen van de atoomexplosies in Hiroshima en Naga saki en op Bikini. Als men zich op een afstand van 6 km. of meer van het centrum van een atoom explosie bevindt is de kans op ontsnap ping zonder letsel bijna 100 procent, al dus het rapport. Binnen de straal van 6 km. is deze kans veel kleiner. Tussen 2.5 en 1 km. van de kern van de explosie is de kans dat men blijft leven 50 procent. Op afstanden binnen 1 km. van de kern is er niet de minste hoop. Binnen de straal van 1 km. wordt alles verwoest. In het rapport wordt gezegd, dat hoe wel de kracht van de ontploffing bij het neerkomen van de bom op de grond in alle opzichten het meest hevig is, deze explosie minder gevaarlijk is dan de atoom-ontploffing boven de grond, die zowel door haar kracht als de uitstraling de meeste slachtoffers maakt. De atoom-ontploffing onder water spuit enorme hoeveelheden radio-actieve zouten op, die wanneer zij door de wind worden meegevoerd, hele gebieden on bewoonbaar kunnen maken. De schade, aangericht door de ontploffing, is ech ter gering. Het zal nog wel 20 a 40 jaar kunnen duren voor de atoomenergie commer cieel gebruikt kan worden, zei hij ver- Ten minste 41 personen hebben ge durende het afgelopen weekeinde het leven verloren tijdens politieke onlus ten in de Columbiaanse stad Cali en eldèrs in de provincie Valle. De gouver neur van Valle, Nicolas Borrero Olano, verklaarde, dat een groep „goddeloze desperados" de onlusten heeft uitgelokt om te trachten in het land een linkse dictatuur te stichten. De geheime politie meldde gister avond, dat in Cali een man is gearres teerd die in het bezit was van een helse machine. De man zou bekend staan als communist. Dinsdag heeft de advocaat-fiscaal te gen Kriminal-Kommissar Albers, de der de man bij de Amsterdamse Sicherheits- polizei en Sicherheitsdienst, die het be vel voerde als Lages en diens plaatsver vanger Blumenthal afwezig waren, le venslang geëist. In zijn requisitoir zei mr. Louet Feisser dat Albers aan de Silbertanne-acties door de organisatie er van een belangrijke bijdrage had ge leverd. Rekening houdend met Lage's grote en slechte invloed op diens onder geschikten, wilde hij niet de hoogste straf eisen. der. De productie van electriciteit door middel van atoomenergie zal echter de eerste stap zijn. die kan leiden tot het commercieel gebruik van atoomenergie in electrische centrales. Atomische brandstof zou in schepen en onderzeeërs gebruikt kunnen worden, waardoor het bijvullen, zoals schepen dat thans moeten doen, niet meer nodig is. De uitstraling van de atoomenergie is echter zo intens, dat er tientallen centimeters dikke betonnen platen ter bescherming aangebracht moeten wor den. Deze noodzakelijkheid zou vol gens een deskundige het gebruik in auto's en locomotieven onmogelijk ma ken. Verwachting tot Donderdagavond: Vannacht aan de kust tijdelijk nog zware storm, in het binnenland stormachtige wind tussen West en Noord. Morgen overdag langzaam af nemen van de storm. Wisselend be wolkt met enkele buien. Belangrijk kouder dan vandaag. Zon: 7.25—17.22; Maan: 14.34—21.25. Op de Dinsdagavond gehouden verga dering van de Partij van de Arbeid te Den Haag, heeft Koos Vorirnk medege deeld, dat de partij het standpunt ten aanzien van de defensie, dat hij had ontvouwd hetgeen wij elders in dit nummer vermelden geheel deelt, ook indien de Partij van de Arbeid uit de regering zou treden en in de oppositie zou gaan. Is daar dan kans op? zo werd er gevraagd. Vorrink antwoordde daarop, dat de hoge kosten voor de landsverdediging een verlaging van het welvaartspeil van het Nederlandse volk met zich mee zou den brengen. Het is billijk, zo zei hij, dat de thans komende lasten eerlijk over alle Nederlanders worden verdeeld. De P.v.d.A. kan niet dulden dat dividenden worden verhoogd om industriëlen te be voordelen. Mocht dat gebeuren, dan zou de P.v.d.A. de regering verlaten. Dat een aalmoezenier in Indonesië een grote parochie heeft, werd bewezen in Surabaja, waar de aalmoezenier van 3-5 RI 100.000 kilometer achter elkaar met zijn jeep gereden heeft. Natuurlijk was dit aanleiding voor enige feeste lijkheid, waaraan ook de chauffeur, Mijndert Buurman uit Maassluis, deel nam. Er waren verschillende autoritei ten aanwezig, die uiting gaven aan hun waardering voor de prestaties van de pater. Gistermiddag is te Barbentane. een voorstadje van de Franse stad Avignon, een dieseltrein gederailleerd en tegen een muur gebotst. Tot dusver heeft men 11 doden en 46 ernstig gewonden uit het wrak kunnen halen. Men vreest, dat er nog meer doden zullen worden gevon den. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Met de P.B.O. zojuist achter de rug is de Tweede Kamer gistermiddag be- gonnen aan de behandeling van een tweede allergecompliceerdste materie het in Januari 1948 aanhangig gemaakte wetsontwerp op de materiele oor- iogsschade. Zoals bekend beweegt zich sinds jaar en dag de discussie over deze kwestie rond het fundamentele punt van een al dan niet volledige t er- goeding der schade. Er is nauwelijks een argument in dit, bij de algemene beschouwingen zich uiteraard weer scherp aftekenend, debat, waarvoor met een wederwoord gereed ligt. Het lijkt dan ook bezwaarlijk hier scherp partij te trekken pro of contra deze integrale vergoeding. De voorlopige constitutie van de R.I.S., welke onmiddellijk na de overdracht van de souvereiniteit van kracht zal worden, is gebaseerd op het federale be ginsel, aldus verneemt het ANP uit lei dende kringen van de Indonesische de legaties ter R.T.C. Dit beginsel komt tot uitdrukking in het feit. dat de bevoegd heden van de centrale regering limita tief worden opgesomd en alle overige onderwerpen aan de bevoegdheid van de regeringen der deelgebieden worden ge laten. In het algemeen zijn de beginselen, welke als resultaten van de intcr-Indo- nesische conferentie zijn neergelegd, leidraad geweest voor de voorlopige constitutie. In overeenstemming hiermede zal de R.I.S. hebben: een president, ministers,, een senaat, een volksvertegenwoordiging, een „hoge raad van Indonesië" en een algemene rekenkamer. De president is onschendbaar en heeft bepaalde prerogatieven. De president wijst drie kabinetsfor mateurs aan en benoemt overeenkom stig de aanbevelingen van de drie for mateurs de overige ministers. Een bij zondere positie nemen in de ministers heiast met de departementen van De fensie, Buitenlandse Zaken, Binnenland se Zaken, Financiën, Economie alsmede de minister-president (zo deze al niet President Sukarno heeft medegedeeld, dat de Indonesiërs zich bewust moesten zijn van de „critieke situatie van het ogenblik" en dat de toekomst slechts twee alternatieven bood: volledige over dracht van de souvereiniteit aan de voorgestelde Verenigde Staten van In donesië of hervattiizg van de guerilla- oorlog tegen de Nederlanders, aldus meldt U. P. Sukarno hield n.l. een korte rede voering bij de beëediging van de nieu we gouverneur van Midden-Java, dr. Su- budiono ii» zijn woning in Djocjakarta. Sukarno droeg Subudiono op de bevol king voor te bereiden op het ene of het andere alternatief. „Dit zal een zware taak zijn," liet Sukarno er op volgen. Nu het grote internationale goud- smokkelaarscomplot door de politie van alle landen steeds meer in het nauw ge dreven wordt en het voor hen practisch niet meer mogelijk is van de officiële vliegvelden gebruik te maken, hebben de heren nieuwe methoden verzonnen. Zjj gebruiken nu kleine vliegtuigen, vooral Popercuba, die kunnen landen op verlaten hulpvliegvelden, z.g. airstrips uit de oorlog. Vooral in de dunbevolkte delen van Frankrijk maken zij hiervan een intensief gebruik, zo deelde een woordvoerder van het Franse ministerie van Financiën gisteren mede. De goudsmokkelaars zijn thans zo ac tief, dat in vergelijking met normen die tot dusverre golden, gerust kan worden gesproken van grote goudsmokkeltrusts. aldus de woordvoerder. Hij zei, dat het ministerie, ten einde de smokkelaars met succes te kunner bestrijden, thans bezig is een zeer mo biele bestrijdingsgroep te formeren. Die groep zal onder meer nauwgezette con trole uitoefenen op de honderden thans niet meer gebruikte hulpvliegvelden. De goudsmokkelaars, die klaarblijke lijk zijn georganiseerd in goed geoutil leerde internationale benden, welke over ruime middelen beschikken, werken voornamelijk in Normandië, Bretagne en Parijs en omgeving, zo vertelde hij. Ook verken zij in de omgeving van de Zwit serse grens. De vliegtuigen komen vooral uit Ne derland. Engeland, België en Zwitser land. Zij landen op een verlaten airstrip, lossen snel hun vracht, wachten tot die door leden van de bende in snelle auto's is overgeladen en stijgen dan weer op vóór politie kan ingrijpen. Ook worden ladingen op grote schaal in „containers" per parachute neergelaten. De woordvoerder weigerde cijfers te noemen, maar hij zei er van overtuigd te zijn dat met de smokkelpraktijken enorme sommen gemoeid zijn. Hij zei. dat de Franse politie in de afgelopen maanden verscheidene grote goudsmok- kelaffaires heeft achterhaald. Niet de klok, maar wat men doet of niet doet, de vreugde waarmee gearbeid wordt bepaalt de lengte van de dag. J een der genoemde departementen be heert). Deze ministers met büzondere positie zijn bevoegd in bijzondere geval len, die buitengewone spoed eisen, be slissingen te nemen, die gelijke krach» hebben als de beslissingen van de vol tallige ministerraad. De senaat vertegenwoordigt de deel gebieden en elk deelgebied benoemt twee leden in dit lichaam. De volksvertegen woordiging bestaat uit 150 leden. Hel aantal leden van de negara Republik Indonesia bedraagt de helft van het to taal aantal leden uit de overige gebie den van Indonesië, d.i. 50. Als deelgebieden gelden al die gebie den, die reeds een erkende status hadden vóór de Van Royen-Rum verklaring van 7 Mei j.l. Volgens dit beginsel zijn dus de volgende deelgebieden op te noemen: De negara Republik Indonesia, met grondgebied volgens de status quo ver meld in de overeenkomst van de Ren ville, de negara Indonesia Timur (Oost- Indonesië), de negara Pasundan, negara Djawa Timur (Oost-Java), negara Ma dura, negara Sumaterai- Timur (Suma tra's Oostkust), negara Sumatera Sela tan (Zuid-Sumatra). Voorts de zelfstan dige staatkundige eenheden Djawa Ten- gah (Midden-Java), Bangka, Belitung (Billiton), Riau, Kalimantan Barat (West-Borneo), Dajak Besar (Groot - Dajak), Daerah Bandjar, Kalimantan Ter.ggara (Zuid-Oost-Borneo), Kali- mantan Timur (Oost-Borneo). De positie van Zuid-Asahan is nog niet vastgesteld. Hierover wordt nog nader overlegd tussen de delegaties van de BFO en de republiek. De Chinese, Europese en Arabi sche minderheden zullen in de volks vertegenwoordiging met resp. negen, zes en drie leden vertegenwoordigd zij.n De afvaardiging in de voorlopige volksvertegenwoordiging van leden nit de deelgebieden buiten de Ne gara Republik Indonesia wordt in onderling overleg geregeld met in- achiveming van de democratische beginselen en zoveel mogelijk in overleg met de gebieden, die geen deelgebied zijn. Bij de verdeling van de aantallen af te vaardigen leden over die gebieden wordt uitgegaan van de zielenaantallen der bevol kingen. De regering van de R.I.S. doet binnen een jaar na het inwerkingtreden van de voorlopige constitutie in geheel In donesië vrije en geheime verkiezingen houden voor de samenstelling van een gekozen volksvertegenwoordiging. De corl tituante wordt gevormd door uit breiding van deze gekozen volksverte genwoordiging en de nieuwe alsdan aan te wijzen senaat met gelijke aantallen buitengewone leden als zij gewone leden tellen. Deze buitengewone leden worden op dezelfde wijze gekozen of aangewezen als de gewone leden. De verenigde vergadering vani de volksvertegenwoordiging en de senaat, beide in dubbelen getale, is de consti tuante. In de zitting van gistermiddag zag men dan ook, omdat er toch op eniger lei wijze voor de getroffenen een voor ziening moet komen, de K.V.P. de eerste schrede zetten op de brug. die naar een oplossing moet voeren. De heer Ten Hagen van de P. v. d. A. stond feller op zijn stuk, doch die had dan ook 't wets ontwerp achter zich. Het K.V.P.-stand- punt vond men geformuleerd in het slot van het betoog van de heer IJsselmui- den, die verklaarde, dat het ontwerp niet' de instemming zijner fractie heeii, maarmen was bereid het uiterste te beproeven en ten bewijze hiervan speelde spreker met een motie, waarin nader contact tussen de commissie van voorbereiding en de regering werd ge vraagd inzake de omvang der vergoe ding volgens vervangingswaarde, de kwestie der waarborgen, de vergoeding der bedrijfsvoorraden en de kwestie van het beroep. Dit moest dan de kroon zijn op een redevoering, welke, naar wij zo vermoeden, de belanghebbenden nu niet bepaald het verlossende antwoord op kwellende vragen heeft gebracht. De heer IJsselmuiden gaf een nogal gevoe lige schildering van het leed der ge troffenen, hij gewaagde van hun wre vel, groeiende ergernis en de te ver wachten blijvende ontgoocheling. Met de getroffenen is nog maar moeilijk te spreken en dit is dan het resultaat, dat met vier milliard gekocht wordt! Men heeft de mentaliteit van het volk niet aangevoeld. Een toeslagbereke ning van basisbedrag maal kernfactor maal beschadigingsfactor maal prijssty- gingscoëfficiënt zegt de getroffenen niets; integendeel, er vormt zich een communis opinio van „ze nemen je toch". In concessies van „Financiën" had de K.V.P.-spreker niet bijster veel fiducie: de ervaring leert, dat er com penserende elementen tegenover staan, die het effect neutraliseren. Gemakkelijker had het dan de heer v. d. Heuvel (A.R.), die om vier re denen hogere uitgaven verlangde: in tegrale vergoeding --is een recht; zij behoeft slechts één keer gegeven te worden; het gaat hoofdzakelijk om kapitaalgoederen, dus dit betekent in wezen geen economische verarming en een zeer belangrijk deel van wat men de getroffenen onthoudt moet toch voor voorzieningen in andere vorm worden uitgegeven. Deze anti- revolutionnaire woordvoerder ont wikkelde ook vele bezwaren tegen het ontbreken van behoorlijke rege len voor het beroep. (Vervolg ov Dag. 3) (Van onze Haagse redactie) De geruchten, die op het ogenblik de ronde doen over het opheffen van de distributie van vlees het A.N.P. be richtte een dezer dagen, dat het plan bestaat, de distributie van vlees op I of 15 November te doen beëindigen moet men, zo deelde men ons van officiële zijde mede, als niterst specu latief beschouwen. De opheffing, zo wist het A.N.P. te melden, zou verband houden met de situatie van de rundvee- en vooral ook met die van de varkensstapel. De wis seling der seizoenen brengt doorgaans een grotere aanvoer van slachtvee en zou dus een ruimere vleesvoorziening kunnen bewerken, zo deelde men ons mede. Men kan evengoed beweren, dat de distributie morgen ten einde is, als over een paar maanden. Hetzelfde is het geval met de kaasdistributie. De bevolking van West-Terschelling was Dinsdagavond uitgelopen toen de sleepboot „Holland" met de tien op varenden van de „Ivar", die Maandag avond van boord waren gehaald, en de eerste stuurman Norking, die Dinsdag avond van boord ging, om half acht de haven binnen voer. Het enthousiasme was zó groot, dat de politie een weg voor de schipbreukelingen moest banen naar de bus, die hen naar hotel „Nap" bracht. De stuurman was vol lof over de red ding door de bemanning van de sleep boot „Holland", welke hij een staaltje van kranig vakmanschap noemde. Norking was echter zéér onder de in druk over het verlies van vijf leden der équipage. De Denen zijn Dinsdag nog aan boord geweest, waar op het ogen blik alleen de kapitein is achtergeble ven om wat kleding en andere bezittin- lining dan wel een passagier betreft. gen op te halen. De zeven man, die op Ameland zijn, zouden vandaag naar Terschelling worcen overgebracht. De stuurman deelde mede, dat zij vandaag weer naar boord zouden gaan om mede te helpen bij de reparatiewerkzaamhe den. Tragisch is, dat zich bij de ver misten een familielid van de geredden bevindt Radio-Landsend heeft een bericht op gevangen van het Nederlandse schip „Alhena", waarin gemeld wordt, dat een man overboord is geslagen. In de boodschap werd verzocht scherp naar hem uit te kijken. Het schip voer toen ongeveer ter hoogte van Kaap Finister- re (Spanje). Bij de rederij te Rotterdam is nog niets bekend tot dusverre. Men weet dus ook niet. of het een lid dér beman-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1