ZWARE STORM VEROORZAAKT TAL VAN ONGELUKKEN DEVALUATIE WIJZIGT BELASTINGPLAN IN RAZENDE ZUID-WESTER NAAR WIJK AAN ZEE Tweede Kamer bespreekt de uitzending van deserteurs De wijkgedachte Het weer In de hoofdstad rukte de brandweer meer dan vijftig maal uit VELE SCHEPEN IN MOEILIJKHEDEN Incident op Kemajoran ROOSENBURG MIOVOOR IN NEDERL. ELFTAL Mr. F. M. A. Schokking Haags burgemeester MOSKOU'S LITERAIR PORTRET VAN TITO Meer levensmiddelen en schoenreparatie vrij van omzetbelasting; verhoging personele belasting half jaar uitgesteld Het sprookje van de huizenhoge golven Heftige communistische scheldpartij Weer goudsmokkelaar gearresteerd Tot hoofd en hart DONDERDAG 27 OCTOBER 1949 73ste JAARGANG No. 24600 Vliegvuur by branden Circus nam geen risico T.N.I.-officieren moesten vliegtuig verlaten Pest-epidemie te Wonosari Meer dan duizend doden Zeelieden overboord Moeilijke beslissing voor kapitein Van Bun gehandhaafd „DE TIENMILLIOENSTE" OVERDRACHT SOUVEREINITEIT 20 DECEMBER? Slotzitting R.T.C. mogelijk 1 November Personele belasting VERUCHTING ONDERNEMINGS BELASTING En de zee stroomde naar Heèmskerk Ondernemingsbelasting Hij stond in contact met Steinworth Staatsloterij BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqlro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rui* Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mütlmeter- hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 95 cents per f 1.52 per maand, t <55 eer kwartaal De zware storm die gisteren en vannacht woedde heeft in het gehele land verschillende ongelukken veroorzaakt. In Amsterdam moest de brandweer liet minder dan vijftig maal uitrukken voor de gebruikelijke ongevallen als iosse pannen, losse tussenmuren, enz. Op het meldingsbureau kwam men handen te kort om de aanvragen om hulp tijdig door te geven. In de bocht van Ameland verkeerde een met stenen beladen tjalk in ernstige moeilijk heden. De reddingboot „Abraham Foch" heeft de drie opvarenden van boord gehaald. Men vreest dat men het schip als verloren moet opgeven. Zóals reeds in een deel onzer vorige oplage gemeld waren de loodsdiensten sedert Woensdagmorrgen stopgezet. De dienst tussen Vlissingen en Antwerpen werd echter normaal onderhouden. Slechts één schip, het Zweedse stoom schip „Ardennia", is echter naar zee ge gaan. De overige schepen gingen voor anker op de rede van Vlissingen. En kele kustvaartuigen vonden een veilige schuilplaats in Vlissingens buitenhaven. Daarbij heeft het Duitse kustvaartuig „Hans Karl" op weg van Antwerpen naar Emden, moeilijkheden gehad. Het kwam op de Oosthaven vast te zitten, doch is tegen de avond vlot gebracht. De veerboot „Koningin Juliana" van de Provinciale Stoombootdienst heeft normaal de dienst onderhouden tussen Breskens en Vlissingen, maar om 18 uur bleek bij aankomst in de haven van Breskens de waterstand zo hoog, dat het schip een meter buiten de waterlijn moest aanleggen. De passagiers konden met behulp van noodplanken de boot verlaten, maar de auto's hebben onge veer een uur moeten wachten voor zij bet schip konden verlaten. In de avond is de verbinding stilgelegd. Bij Schoonhoven is het motorscheepje „Vrede", geladen met ijzer, door de golfslag vol water gelopen en gezonken. De schipper en zijn vrouw hebben zich met een roeibootje kunnen redden. In Tilburg brak Woensdagmiddag in de Stokhasselstraat 30 een schoorsteen brand uit, die door de wind aangewak kerd spoedig het geheel vrijstaande huis in vlammen zette. De wind droeg het vliegvuur tot ver in de omtrek mei het gevolg, dat een op ongeveer vijftig meter afstand gelegen boerderij even eens in brand raakte. Beide panden gin gen geheel verloren. Van de boerderij ging de gehele oogst verloren. Drie ge zinnen werden dakloos. In Vlijmen <yn Drunen hebben Woens dagavond felle branden gewoed, die door de zware storm bijna niet te blussen *Men, ondanks de uitgebreide assisten te, welke de Bossche Brandweer de plaatselijke brandweren verleemde. In Vlijmen werd de boerderij van de landbouwer Jac. Kuys volledig in de as gelegd, terwijl het bedrijf der wed. Kuys voor het grootste gedeelte afbrandde. In Drunen woedde de brand in de zoge naamde Kleine Straat en brandde de kapitale boerderij van Jac. Peynakkers tot de grond toe af. Eveneens werden de schoenmakerij en net woonhuis van Van der Wiel een prooi der vlammen Overwaaiende vonken deden ook de rij wielhandel Klerks vlam vatten alsmede een schuur van boer Verhoeven. De oor zaak is onbekend. Onder de felle slagen van de storm, die zich vooral op het platteland deed gelden, is de helft van net dak van de semi-permanente ULO-school te Wierin- gerwerf opgenomen en op de speel plaats neergesmakt. Een 15-jarige leer linge werd door de brokstukken ge troffen. In de Nassauiaan te 's-Gravenhage viel Woensdagmiddag omstreeks half één een ornament van ongeveer vijf kilogram van een huis. De juist passe rende 24-jarige F. G. uit Utrecht werd door het ornament getroffen en zakte bewusteloos in elkaar en overleed aan de gevolgen. Op het rangeerterrein van de spoorwegen aan de Rietlanden te Amsterdam liep de 56-jarige onder- ladingmeeeter S. over het terrein hoog in zijn kraag gedoken tegen de wind op. Hij heeft daardoor een naderende electrische rangeerloco motief niet opgemerkt. De man liep pardoes onder de locomotief en is zeer zwaar verwond naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Met het oog op de storm had men bij circus Strassburger dat te Emmen voor stellingen geeft de tent Dinsdagavond na de voorstelling geheel afgebroken. Toch wilde de directie de voorstelling door laten gaan. Dit bracht haar er toe de zit-accommodatie weer op te bouwen en Dinsdagavond de voorstelling in de openlucht, m.a.w. in de open storm op te voeren. Niettemin mocht de kassier wan een uitverkochtt huis spreken. Weer ®n wind trotserend zaten daar op de oanken drieduizend inwoners van Em- Aneta meldt, dat de Nederlandse militaire politie van het vliegveld Ke majoran te Batavia hedenmorgen aan j ®n drietal T.N.I.-officieren, die reeds h jj K.L.M.-lijnvliegtuig naar Djocja nadden plaats genomen, verzocht het uegtuig te verlaten; aan dit bevel werd gevolg gegeven. Van Nederlandse mili- aire zijde werd later medegedeeld, dat net incident ontstaan is doordat de pa- fi®re" v?n "?e republikeinse onderlui- enant niet in orde waren. de?ieiVverwaf:bt' da+ de republikeinse ho,. .?P h°°g niveau over het ge- urde bij de Nederlandse autoriteiten protesteren. De correspondent van Aneta bericht, \Vn„ Pestepidemie in het gebied van »o„?osarb ten Zuid-Westen van Djocja feed: meer dan duizend slachtoffers "eerêt t"' welk aantal dagelijks toe- dae re Wonosari zal binnen enkele worden begonnen met vaccinatie. men. Allen volgden de voorstelling van de eerste tot de laatste minuut. Razende golven, opgedreven door een wind, die bijna orkaansterkte had, beukten vannacht de kusten van Frank rijk en Engeland, zetten kuststeden on der water, dreven minstens drie schepen cp de kust en brachten het Kanaalver keer practisch tot stilstand. De Franse trawler „Hedkin" werd aan land gedreven te Southend; het 250 ton metende Britse schip „Arch Glen" kwam op de rotsen te Eastcliff te zitten en de 370 ton metende „May flower" werd te Holhead op Salt Is land, ter hoogte van de kust van Wa les, gekraakt. De uit negen koppen be staande bemanning van de Mayflower werd gered. Uit Brest wordt vernomen, dat drie zeelieden over boord sloegen van een tonijnvisser en vermoedelijk verdron ken, terwijl verder een zeeman van het Nederlandse schip Alhena verdronk en het lijk van nog een andere zeeman te Lorient aan land spoelde. Te Santgate in Kent werden grote stukken van de zeedijk door de golven weggeslagen en het water stond twee voet hoog in de hoofdstraat. De koken de branding heeft vele huizen langs de kust ondermijnd, waaronder het histo rische Sandgate Castle. In het grootste deel van Engeland werden de wegen geblokkeerd, doordat regen en golven ze onder water zette tot drie voet hoog, bomen losspoelden en dwars over de weg wierpen of kleine aardverschuivingen veroorzaak ten. Het 23.000 ton metende Britse vlieg- dekschip Illustrious hielp de 827 ton metende Jew Park, die ter hoogte van Cornwall in nood verkeerde, door olie rondom het kleine Britse schip te pom pen om de golfslag te verminderen en te verhinderen, dat het scheepje zou kapseizen. De kapitein van een Nederlandse coas ter, die een aantal nieuwe vrachtauto's vervoerde, heeft een moeilijke beslis sing moeten nemen. De auto's stonden op het dek en toen het schip in een storm verzeild raakte, knapten de lij nen waarmee de wagens waren vastge sjord. De wagens gingen rijden en na eerst nog eens de mening van andere kapiteins gevraagd te hebben, heeft de kapitein moeten besluiten 16 auto's overboord te zetten om schip en be manning te redden. tl Het Nederlands elftal voor" de wed strijd tegen België, die Zondag 6 Novem ber in het Feijenoord-stadion te Rotter dam wordt gespeeld, is als volgt samen gesteld: Doel: Kraak (Stormvogels) Achter: Van Bun (MW) en Schijve- naar (EDO) Midden: Van Schijndel (SW), Ter louw (Sparta) en De Vroet (Feijenoord), aanvoerder. Voor: Lenstra (Heerenveen), Schaap ('t Gooi), Roosenburg (Sneek), Tim mermans (ADO) en Clavan (ADO). Reserves: Saris (BW), Everse (Nep- tunus), Stoffelen (Ajax) en Van der Tuijn (Hermes-DVS) De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat bij K. B. de burgemeester van Alphen aan de Rijn mr. F. M. A. Schok king benoemd is tot burgemeester van 's-Gravenhage, met ingang van 1 De cember. Hedenavond van kwart voor acht tot acht uur zal dr. Ph. J. Idenburg, direc teur-generaal van het Centraal Bureau voor de Statistiek in de rubriek „De Regeringsvoorlichtingsdienst antwoordt" een causerie houden over het onderwerp „De tienmillioenste Nederlander". In storm en regen hebben koningin Juliana en prins Bemhard Woensdag middag een officieel bezoek gebracht aan 's lands hoofdstad. Het was in de middag, te ongeveer twee uur, dat zij te Diemen arriveerden. Hier volgde het eerste welkom, dat werd herhaald overal waar de koninklijke bezoekers verschenen. Want de Amsterdammers waren deze middag met velen op de straten en toejuichingen vergezelden het vorstelijk paar tot aan de raadzaal, waar de officiële begroetingswoorden werden gesproken. Dat het bij het Bur gerweeshuis met minder eerbetoon toeging, laat deze foto zien, Evenwel ging het er even hartelijk toe. Vrien delijk buigt zich de Vorstin naar de kinderen, die haar een hand mogen geven. En zo was het gedurende de hele tocht. Naar A.P. meldt, zal de overdracht van de souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië waarschijnlijk 21) December in de Ridderzaal door Ko ningin Juliana worden verricht. Deze gebeurtenis zal worden bijge woond door een speciale delegatie nit Indonesië. De voorbereidingen voor de plenaire slotzitting van de Ronde Tafelconferen tie zijn in volle gang. Waarschijnlijk zal deze 1 November plaatsvinden. De Moskouse „Literaire Gazet" heeft weer eens een nieuw portret van Tito geschilderd. Het blad zegt, dat Tito in Zuid-Italië met Randolph Churchill, de zoon van de Britse oorlogsleider, wijn dronk, terwijl het Rode leger onder maarschalk Tolboechin de Nazi's uit Joegoslavië verdreef. Tito wordt er van beschuldigd de staatsgelden te verkwisten aan zijn vriendin. „Tito," aldus het artikel, „wordt dik wijls gezien in gezelschap van de Ame rikaanse spionne, de zangeres Zinka Kuntz. Deze vrouw is in New York gehuwd met de Joegoslavische Trots kistische generaal llich en is op die wijze Joegoslavië binnengekomen. Tito heeft haar kostbare diamanten gege ven. Als zij een blauwe japon aan heeft, gaat ze in een blauwe Dodge naar het theater. Als ze een bordeaux japon aan heeft, rijdt ze in een Buick van dezelfde kleur." „Tito verrijkt zichzelf, maar de grond wankelt onder zijn voeten. Vroeg of laat echter zal hij de toorn van het volk moeten ontvluchten. Derhalve de poneert hij zijn gestolen rijkdom op naam van een koopman, op een valse bankrekening in Zwitserland," zo heet het verder. Het blad weet verder te vertellen, dat Tito zich alle kastelen in Joegoslavië voor persoonlijk gebruik heeft toege- eigend. Uit een er van had hij een groep wezen verdreven. Tito, zo heet het verder, gebruikt bij zijn eet- en drinkgelagen een gou den servies en de tafels zijn beladen met delicatessen. .Churchill na-apend," aldus het arti kel, „wil Tito bekend zijn als schrij ver, jager en schaakspeler, doch even als Churchill is hij eerslechte jager en een nog slechtere schrijver. Hij kan reifs geen spelletje schaak winnen van Mosje Pijade (de Joegoslavische vice- premier)". Tenslotte merkt de schrijver op, dat Tito „verbluffend veel op Goering lijkt. Als hij in het filmnieuws op het uoek verschijnt, roept het publiek „Goering" en inderdaad is hij even hebzuchtig en onverzadigbaar ais Goe ring." Ai dit fraais wordt nog gekruid met kernachtige epitheta als: verrader, ban- dièt, schurk, hebzuchtige aap, kake lende papegaai, deserteur, lafaard, ko- r ediant, huichelaar, beul en insolente dwerg. In een nota van wijzigingen aan de Tweede Kamer op het ontwerp van wet tot verhoging en technische wijziging van de omzetbelasting zegt de minister van Financiën, dat naar het oordeel van de regering de gewijzigde omstan digheden het wenselijk maken de uit het onderhavige ontwerp van wet voort vloeiende verzwaring van druk voor de grote gezinnen en degenen, die een laag of matig inkomen hebben, zoveel mogelijk teniet te doen. De regering stelt daartoe voor, de vrijstellingen voor levensbehoeften, welke voor de minder draagkrachtigen van belang zijn, uit te breiden door een aantal goederen aan tewijzen, welke geheel derhalve zowel bij levering door fabrikant en groothandelaar als bü levering door kleinhandelaar van omzet belasting zijn vrijgesteld. Voorts wordt voorgesteld het herstellen van schoenen, hetwelk als een dienst in de zin van de omzetbelasting wordt aan gemerkt, niet langer aan omzetbelasting te onderwerpen. stellingen bedraagt uit dien hoofde de vermindering in opbrengst ongeveer 50 millioen per jaar. De opbrengst, welke de omzetbelasting, bij aanvaarding van het aldus gewijzigde ontwerp van wet, meer zal opleveren, dient derhalve te worden geschat op ongeveer 110 mil lioen. In verband met de devaluatie van de gulden en de invloed daarvan op het vraagstuk lonen en prijzen acht de re gering het, ter voorkoming van een schoksgewijze stijging van de kosten van j levensonderhoud, wenselijk de verbo ging van de personele belasting, voort vloeiende uit de wetsontwerpen, welke betrekking hebben op de personele be- Voor de aanvulling van de lijst van geheel vrijgestelde goederen heeft de minister van Financiën in de eerste plaats zijn keus laten vallen op een drie tal goederensoprten, welke volgens het aanhangige ontwerp van wet slechts ge deeltelijk vrij zouden zijn. Het betreft hier eieren, gerookte haring en kaas. In de tweede plaats wordt nog een aan tal andere goederen onder de geheel vrijgestelde gebracht en wel goederen, welke tot dusverre nog niet in enige vrijstelling vielen. Het zijn kortweg aan geduid: beschuit, krentenbrood en an dere tot dusverre niet vrijgestelde bro den en broodjes, ontbijtkoek en peper koek, havermout, stroop en jam, koffie en thee, vleeswaren, gestoomde en ge rookte vis en vis in het zuur en derge lijke, alsmede groenten in blik en an dere geconserveerde groenten. Daaren tegen zal vlees en vis in blik of lucht dicht verpakt aan omzetbelasting blij ven onderworpen en wel naar een hef fing volgens het voorgestelde tusseri- tarief. De aangebrachte wijzigingen zullen de omzet van de omzetbelasting doen dalen met naar schatting 30 millioen per jaar. Tezamen met de in het ont werp reeds in overweging gegeven vrij- Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met plaatselijk regen- of hagelbuien, vooral in de kustprovincies. Vannacht in het bin- neiVand zwakke, overigens meest matige wind tussen West en Noord west. Vannacht in het binnenland plaatselijk lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zon 7.27—17.20, Maan 15.04—22.44. We gaan op ons centje de zee ver kennen nu de Zuid-Wester loeit, dach ten wij, toen gierende stormwinden gis termiddag aan de vensters rammelden: spookachtige geluiden rond het huis en afgerukte takken op de straat. De storm zou op z'n hevigst zijn en later geheel naar het Westen keren. Maar bij de bus tegenover Sociale Zaken te Beverwijk, waar het bevrij dingsbeeld zielig eenzaam staat, slank in het ontluisterde plantsoen, kwam de eerste verrassing: tientallen hadden met ons hetzelfde plan. Vele Beverwijkers kozen de weg naar Wijk aan Zee om het zeldzaam imponerende schouwspel te gaan genieten. Volle bussen, als lokte een zomer- strand onder stralende zon, reden aan en af. Ontnuchterd stonden de bezoe kers op het Julianaplein, waar na de „storm" in de stad en de beschutting van de bus de wind ineens een orkaan was, hevig en onheilspellend rammelend met de kettingen rond de grafstenen van hen, die bij de dorpskerk rusten. In het dorp zelf geen levende ziel te bekennen. „Het is nu beter bij de kachel, meneer", zei de sigarenwinkelier, toen we even bij hem binnenstapten om een sigaret. Hij moet ens een vreemde snuiter gevon den hebben en in zijn opmerking lag dan ook een weinig ironie. Maar we zijn verder getrokken, na de haan van de toren geraadpleegd te hebben, die onverwrikbaar op Zuid-West stond, zijn vergulde kop pal tegen de orkaan in. Hoofdschuddend zagen oudjes van het badhotel ons langs de vensters met de gluur-gordijntjes passeren. Een opa blies grote rookwolken uit zijn pijp, filosofe rend. We zijn de Zwaanstraat opgetornd de storm sloeg ons fel in het gezicht passeerden het sobere, maar indruk wekkende monument van de doden van Wijk aan Zee en zagen dan ineens van tussen de hoge duinen de wit-gekuifde golveri in hevige worsteling met de or kaan voor ons liggen. Machtige aanblik, een woelende, ko kende zee in het oorverdovend geraas van dit October-tempeest! Even op adem komend was er de ontgoocheling, dat huizenhoge golven, torenhoge zelfs volgens het sprookje, zo vaak ons in de oren gefluisterd, in werkelijkheid niet bestaan. De Zuid-Wester dreef de zee naar het Noorden, alsof het water de kust schuwde en aanvallen deed op het hoger gelegen Heemskerkse strand. „De Westerstorm is mooier", zei een man in oliepak, „dan donderen de golven recht op je aan, nu schijnen ze je voor bij te snellen". Op het strand werd "het zand voort gejaagd als een sneeuwstorm, scherp en verblindend. Een jongen met knie kousen huilde van de pijn op zijn blote benen, een hond sprong dol in het rond, stoof achter een aangespoelde mand aan, die over het natte zand rolde. Tegen de duinrand tekende zich ter hoogte van de borden, die het betreden van deze beschermers van de kust verbieden, dui delijk de lijn af, waar de golven komen, wanneer de vloed is opgerukt. Dan klotst het water, vretend tegen het zand en ligt het strand diep weggedoken. Nu was het anders. Een meisje vreesde haar zomers genoegen te moeten missen, zei angstig tegen moeder, dat al het zand wegwaaide; een man met een verrekijker zocht de IJmuider pieren, die nauwelijks zichtbaar af en toe boven de golven staken; een pater met de studenten van Maris Stella, droeg zijn toog als een luchtballon, die ieder ogenblik dreigde een luchtreis te beginnen; mensen ston den met de rug naar de storm, als kromgebogen bonestaken, achterover, hellend. Elkaar toespreken was onmo gelijk, men schreeuwde en riep, maar de oren waren doof van het geraas. Hoog op de duinen, boven de trap, was het onmogelijk zich staande te hou. den. Toen kwam ineens de regen met kletterend geweld. De terugreis was de ervaring van een zieke, die na lang bed-liggen, onvast op zijn benen staat. Een slaperig gevoel, rozig zeggen de mensen, overviel je. Achter je raasde de Zuid-Wester voort. Wee de schepen op zee, merkte iemand op. Het is vreselijk. De man in het oliepak lachte: Let op, straks steekt de echte Westerstorm op. Dan wordt het pas recht donderen. Dit is nog maar een voorproefje. Het is nog geen November. lasting, uit te stellen van 1 Januari 1950 tot 1 Juni 1950.... Zij zal dus pas in gaan met het voor de personele belas ting normale belastingjaar 1950/1951. De invoering van de heffing van de opcenten zal hierdoor vallen op een da tum, die later ligt dan die van de huur verhoging, en dit betekent, althans voor het eerste jaar, een verzachting van de totale uit de huurverhoging en de ver hoging van de personele belasting voort vloeiende drukverzwaring. Het wetsontwerp tot wijziging van de ondernemingsbelasting zal belangrijk worden gewijzigd, aldus heeft minister Lieftinck aan de Tweede Kamer mede gedeeld. Nu het terugnemen van de in het wetsontwerp Belastingherziening 1949 opgenomen faciliteiten ten aanzien van verstreken jaren het offer voor de schatkist aanmerkelijk vermindert, acht de regering het verantwoord, over te gaan tot een verdere verlichting van druk voor komende jaren dan aanvan kelijk is voorgesteld. Voor deze tegemoetkoming konrrn thans de ondernemingen van natuurlij ke personen in aanmerking. Met name is daarbij gedacht aan de talrijke mid- denstandsbedrijven, waarop juist bij 'n betrekkelijk matige winst de onderne mingsbelasting zwaar drukt. De beoogde verlichting van druk wordt naar het oordeel van de rege ring het beste bereikt door een traps gewijze afschaffing in twee jaar van de ondernemingsbelasting, gepaard gaande met een trapsgewijze verhoging van het tarief van de vennootschaps belasting. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Tussen de algemene beschouwingen over de materiële oorlogsschade door heeft de Tweede Kamer gistermiddag een interpellatie afgewerkt van de heer Vermeer (P. v. d. A.) over het uitzen den naar Indonesië van militairen nit het deserteurskamp te Schoonhoven. Een rustige gedachtenwisseling leverde dit op tussen de interpellant en minis ter Schokking, doch daarna grepen drie leden van de communistische fractie de gelegenheid aan om er en nogal heftige schreeuw- en scheldpartij van te maken, waar het roffelen van de voorzittershamer maar met moeite een eind aan kon maken. Evert Vermeer dan besprak de mo tieven, welke de militairen, die niet behoren tot de categorie der principi ële dienstweigeraars, hebben doen de serteren. Naast politieke redenen kun nen hier spreken de zorg voor eigen zaak, ziekte thuis, angst, „moederbin ding" e.d. Deze mannen en jongens zijn als onderduikers gepakt en de militai re leiding tracht nu door persoonlijke beïnvloeding de betrokkenen te over tuigen van hun plicht om de militairen in Indonesië af te lossen. Gevraagd werd aan de bewindsman welke resul taten met deze gesprekken bereikt zijn. In de nacht van 1 op 2 September zijn acht deserteurs geboeid wegge voerd, hetgeen de interpellant nu niet bepaald als een ideale methode voor kwam. Minister Schokking heeft zich bij deze mening aangesloten en dit op treden een betreurenswaardig incident genoemd. De woordvoerder van de P. v. d. A. vroeg ook om een duidelijk positie kie zen voor de te volgen gedragslijn: of wel uitzending vande deserteurs, óf be handeling voor de Krijgsraad en hij wees op correspondentie van de depot commandant, welke een tweeslachtig karakter heeft. Tenslotte wilde spreker weten wanneer wordt aangenomen, dat de militair verzet pleegt tegen zijn uit zending als hjj bij een bevel op z'n krib blijft liggen of wanneer hij wei gert aan boord te gaan. Minister Schokking wees op de vroe ger toegepaste methode: het opleggen van een straf, welke niet ten uitvoer werd gelegd, maar die toch de betrok kenen het odium van een vonnis mee gaf. Nu wordt milder opgetreden: aalmoezeniers, sociale werksters e.a. beijveren zich om de deserteur van gedachten te doen veranderen. Cijfers van de resultaten, langs deze weg be reikt, zijn echter moeilijk te geven: misschien zijn er, die op de kade toch niet mee willen. De militaire superieu ren hebben het recht om desnoods geweld te gebruiken, maar de be windsman achtte geweld onwaardig. Wel, de heer Vermeer toonde zich met deze uiteenzetting tevreden. Niet zo de C.P.N.-fractie, die drie kabaal makende sprekers en één zakelijke de katheder op stuurde om de affaire nog eens flink op te blazen. De heer Wa genaar kwam met een motie om de uitzending niet te doen plaats vinden; ze is met 61 tegen 6 stemmen verwor pen. Zijn partijgenoot Gortzak uitte in zijn betoog instemming met aanspo ring tot dienstweigering en dr. Kor- tenhorst moest hem het woord ont nemen. De heer Haken bleek over het sterkste stemgeluid te beschikken en hij bleef schreeuwen door het straffe hameren van de voorzitter heen. Uiter aard waren de interrupties, vooral van P.v.d.A.-kant niet van de lucht en een ogenblik scheen het alsof de heer Goedhart in deze hoek Gerben Wage naar, die een hatelijke opmerking richtte aan zijn adres, te lijf wilde gaan, Het was een weinig verheffend schouwspel, doch de communisten had den weer eens het pleizier van een fiks relletje beleefd. Bij haar pogingen om een internatio nale bende van goudsmokkelaars te vernietigen heeft de Franse politie een tweede man achter de tralies gezet. Het is een in Polen genaturaliseerd Frans man, Frederic Ebel, die gisteren gear resteerd werd wegens illegaal vervoer van goud. De politie zegt dat de 34-ja- rige Ebel de man was die de 25 kilo gram goud moest kopen, die op de lucht haven Le Bourget gevonden werden in de bagage van Heinrich Steinworth, de Geneefse apotheker, die als afge vaardigde voor Costa Rica optrad in de wereldgezondheidsorganisatie en die zo als gemeld reeds eerder in Parijs werd gearresteerd. De politie meent dat Ebel, van wie men gelooft dat hij eigenaar is van een transportbedrijf in Genève, betrokken is bij de recente smokkelhandel met kleine, snelle particuliere vliegtuigen. De politie zegt, dat zendingen goud in particuliere vliegtuigen vaak gedekt waren door wettige papieren die in ver scheidene gevallen Ebel's naam als ge consigneerde droegen. Steinworth heeft verteld van plan te zijn geweest het goud aan Ebel te verkopen, zo onthult de politie. Vooral in de grote steden worstelt men met het probleem, hoe bij de bevolking belangstelling te wek ken voor het gemeentelijk leven. Im mers deze steden zijn uitgegroeid tot zulke uitgestrekte bevolkingsagglome raties, dat daar van een contact tussea bevolking en het gemeentebestuur" nauwelijks sprake is. Men stelt weï eens, dat een goed staatsburgerschap begint met het zijn van een goed bur< ger van de gemeente. Maar in de grote steden is de afstand tussen de hon derdduizenden inwoners en de 45 door hen gekozen leden van de gemeente raad weinig geringer dan die tussen» de kiezers en dé leden van de Tweede- Kamer. Het gevolg hiervan is, dat er, bij de doorsnee-stadsburger over het algemeen slechts geringe belangstelling, bestaat voor het doen en laten van óc' gemeenteraad en he.t college van bur-- gemeester en wethouders De onver schilligheid op dat punt wórdt nog in de hand gewerkt door het gewijzigde systeem van belastingheffing, waardoor aan de gemeenten een zeer bescheiden eigen belastinggebied is gelaten en de gemeentelijke uitgaven grotendeels door rijksuitkeringen worden gefinan cierd. De burgers ondervinden dus op hun belastingbiljet nauwelijks dé in vloed van de. wijze waarop het finan cieel beleid door het gemeentebestuur wordt gevoerd. Anderzijds zijn in de grote steden de vraagstukken van het bestuursbeleid zó gecompliceerd en veelomvattend, dat zelfs de. wethouders alleen op de be langrijkste zaken directe invloed uit oefenen en veel moeten overlaten aan het ambtenarencorps. Onder die om standigheden is het duidelijk, dat de invloed van het individuele raadslid zeer gering is. De bureaucratie is in die steden een grote macht. Het plaatselijk burgerschap spreekt dan ook in vele gevallen niet meer tot de inwoners en de waardering daar van neemt gestadig af. Het is dan ook niet te verwonderen, dat men van verschillende zijden is gaan zinnen op middelen om het ge meenschapsbesef te versterken, de bur gerzin op te wekken en aan liet plaat selijk burgerschap tastbare inhoud te geven. De wijkgedachte dankt hieraan haar ontstaan. Men wil de burgerij van de steden op meer intensieve wijze in schakelen bij het beheer van de ge meentelijke huishouding en een decen tralisatie toepassen naar de onder- s -heidene delen waaruit die steden zijn opgebouwd. Door de instelling van wijkraden wil men in daarvoor door hun afgescheiden ligging of door hun eigen karakter in aanmerking komende delen van de steden, de burgerij doen deelnemen aan de voorbereiding van de gemeentelijke aangelegenheden, waartoj deze wijker zijn betrokken. In Rotterdam zijn bijvoorbeeld voor e-Jcele wijken door burgemeester en wethouders wijkraden ingesteld De le den van de wijkraden worden door burgemeester en wethouders benoemd uit de inwoners van de betreffende wijk; de samenstelling van de wijkra- uft» gesfbledt zodanig, dat de kerke- ,.®i Politieke en verdere maatschap pelijke schakering van de bevolking zoveel mogelijk tot uitdrukking komt De wijkraden dienen burgemeester er wethouders van advies over alle Welke b« de gemeenteraad aan! hangig worden gemaakt en waarbij de belangen van hun wijk zijn betrokken, j u „P°f ,'nsen' om de belangstelling van de bevolking der grote steden voor de gemeentelijke zaken op te wekken, ver dient toejuiching en aller medewerking. Tenminste, voor zover men zich tot het gestelde doel beperkt, namelijk de meer intensieve inschakeling van de bevol king bij de regeling van de gemeente lijke zaken. Er zijn evenwel tekenen, welke erop wijzen, dat men de wijkgedachte dienst- baar wil maken voor de verwezenly- king van plannen van veel bredere strekking. Ons kwam in handen een brochure, waarin propaganda wordt ge maakt voor het denkbeeld, in elke wijk een gemeenschapscentrum te stichten, bevattende voorzieningen voor indivi duele en gemeenschappelijke vrije-tijds- besteding en instellingen, welke tea dienste van de bevolking staan. Men spreekt van een gemeenschapshuis, dat als familieclub kan dienen, met conver satiekamers en cantine, spelkamers voor volwassenen, speelkamers voor jonge ren enz. enz. Met gemeenschapsgeld wil men dus kapitale gebouwen laten ver rijzen, welke in velerlei behoeften moe ten voorzien, doch uiteraard op neu trale grondslag. Waarschijnlijk onbewust heeft men daarvan in die aantrekke lijk geïllustreerde brochure uiting ge geven door enkele prentjes van school gebouwen, waarop als opschrift prijkt: „O. L. School"! Voor de katholieken is er alle reden, de ontwikkeling van de wijkgedachte en de toepassing daarvan nauwlettend te volgen. Nu de beperkte en onzes inziens verantwoorde opzet, zoals in Rotterdam, zich nog in het stadium van de proefneming bevindt, is het niet op portuun reeds een veel uitgebreidere toepassing van deze gedachte te propa geren. Financiële en technische bezwa ren zullen de verwezenlijking daarvan trouwens tot de verdere toekomst ver schuiven. De katholieken dienen noch tans waakzaam te zijn, want de stich ting van breed opgezette gemeenschaps centra zou het parochiewerk dat toch de oorspronkelijke belichaming van de wijkgedachte is! ernstig kunnen schaden. Wat men aan een verhoging van het burgerschaps besef zou winnen, zou men dan tegelij kertijd verliezen door de bevordering van de ontkerstening, welke toch het nijpendste probleem van de grote stad is. Intussen moet de belangstelling van de katholieken ook positief gericht zijn en wel op de bevordering van de ex ploitatie van parochiehuizen, het tot bloei brengen van het jeugdwerk en van het parochieel verenigingsleven. De daarvoor te brengen offers ook en vooral financiële! zijn volkomen ge rechtvaardigd. De V. S. beschikken thans over bijna 100.000 man in Europa, die bij een plot seling uitbreken van oorlog „onmiddel lijk en direct ingeschakeld zouden wor den", aldus heeft generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse stafchefs te Montgomery (Alabama) i verklaard. De prijs van f 25.000 is gevallen op no. 14681. I Van alle levensverzekeringen is die van de matigheid de goedkoopste.j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1