It/agZBeeP- Jan van der Pigge Winterprogramma van de R.K. Midden standsvereniging (•araplijies De Visserijgolf Twaalf doden in één week AGEIVDA TAXI? BEL 13000 Bloeiende Haarlemse afdeling met veel activiteiten Metropolitanballet Koopman boekt zijn 25ste veroordeling POLITIEDIENST DIE HET ALTIJD DRUK HEEFT ■0ft Ttixn&Sto WMÜfywtg DAMESHOEDEN „Onder één dak" Hoe spelen de R.K. clubs? Krachtige windstoten over IJmuiden kleurloze markt DONDERDAG 27 OCTOBER 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Begon tournee in Haarlem BUS LEIDEN—HAARLEM 's Avonds weer 20-minuten- dienst Burgerlijke Stand TUINBOUW TENTOONSTELLING TE WASHINGTON i COCOS LOPERS en -TAPIJT Textielsmokkelaar voor de rechter Gr. Houtstraat 81 S.H.S. opent terrein Etalageverlichting 1 November winkelsluiting SCHOTH Telef. 18036 Cr. Houtstraat 47, Haarlem HEBT U IETS VERLOREN? HAARLEM BIJ STORM EN REGEN Het viel allemaal nogal mee „KINDEREN VAN ONS VOLK" Voor parochiehuis St. Jan BEVERWIJK NOG VIER MAN OVER Rokato zet nieuw seizoen veelbelovend in OPVOEDING TOT DEMOGRATIE Landelijke contactvergade ring van voorl. werkcomité ZANDVOORT STORM IN ZANDVOORT HEEMSTEDE Vergadering Onderlinge Tuinlied envereraiging IJMUIDEN Naar huis Gezamenlijke actie tegen benden op Oost-Java Waterstanden Beurs van Amsterdam Beurs van New York De R. K. Middenstandsvereniging te Haarlem heeft gisteren het winter seizoen geopend met de gebruikelijke bestuursraad, waarvoor de opkomst zeer bevredigend was De voorzitter, de heer S. J. Warmer, sprak een gebed uit voor de zielerust van de voorzitter der R. K. Schoenherstellersvereniging. de heer P. v d. Poll, die deze morgen ten grave was gedragen. Het gaat goed met onze afdeling, aldus de voorzitter, het gaat zelfs zeer goed. We zijn optimistisch en rekenen er op. dat in de naaste toekomst, wanneer de C.C.I. in alle geledingen goed zal zijn doorgevoerd, de afdeling een der ste vigste van de R. K. Middenstandsbewe ging zal zijn. De ëtalageschool is dit jaar voor het eerst volgeboekt. Ook de cursus verkoopkunde, die vanavond geopend zal worden, belooft weer een succes te worden. De aanwezige vakbestuurderen werden er op gewezen, dat zij volledig van het bureau aan de Kruisstraat gebruik kun nen maken, ook wat de administratie betreft Een bijzonder tintje kreeg de vergade ring, toen de voorzitter, de heer P. J. de Jong, schoenhersteller, wnd. voorzit ter van St. Crispinus. feliciteerde met de zilveren medaille, behaald op de ten toonstelling te Den Haag en de Grand- Prix met gouden medaille op de tentoon stelling te Londen. Onder algemene instemming werd de heer De Jong tot lid van verdienste ge promoveerd. Dan was het woord aan de heer Jan Bakker, directeur van het Diocesaan Middenstandsbureau, die op zijn bekende wijze met veel welbespraaktheid de mid denstandsvraagstukken van deze dagen belichtte. Een krachtige oproep tot organisatie behoefde daar nauwelijks op te volgen. Een uitvoerige gedachtenwisseling had daarna plaats. De geestelijke adviseur, kapelaan Grimbergen, gaf de aanwezigen een geestelijke injectie, waarna tijdens de Haarlem mocht het Metropolitanbal let uit Londen, dat een touraée door Nederland gaat maken, het eerst van alle steden ontvangen. Gisteravond trad dit uit meer dan veertig dansers en danseressen be staande ensemble in de Stadsschouw burg op, die weinig bemoedigend voor de buitenlandse gasten slechts voor ongeveer de helft was gevuld. Geopend weird met het tweede deel van het klassieke ballet „Het Zwanen- meer"* van Tschaikowsky, waarin wij helaas weinig schoons te zien kregen, niet alleen vanwege de slappe, onze kere bewegingen, maar ook door het totaal ontbreken van enthousiasme. En bezieling moet er zijn in de dans, an ders is het niets dan marionettengedoe. Het kan zijn, dat de begeleiding op twee vleugels, welke tamelijk stug en droog klonk, op het ballet, waarvan het corps goed van samenstelling is, een ongunstige Invloed uitoefende Het ballet ontdooide enigszins in de tweede acte van het geestige stuk „Coppelia", op muziek van Delibes, dat qua dans van geen betekenis is, maar een genoeglijk comedietje genoemd kan worden, dat veel applaus bij het pu bliek mocht oogsten. Stijlvol was de choreographie van Andree Howard in het abstracte ballet „Ballamento" op muziek van Vivaldi. De dansen waren over het algemeen mooi van lijn, ofschoon men verschil lende malen zich ietwat te heftig en daardoor niet erg gracieus voortbe woog. In het slotstuk van de avond: Polo- wetskische dansen uit „Prins Igor" van Borodin, kwamen de esprit en de vurig- jJ Sehele avond gemist hadden, op de planken. Doch nu was het de beperkte ruimte van het toneel, die dit ballet, dat een groot dansvlak behoeft, afbreuk deed. Michel de Lutry toonde zich een bui tengewoon bekwaam danser. A. S. Aan het eind van de zomer vertrok de N.Z.H.-busdienst Leiden—Haarlem s avonds mplaats van om de twinli-' om de dertig minuten. Gebleken is echter, dat beter de oude dienst Kon worden hersteld, waartoe thans beslo ten is. GEBOREN: A. van Steenbergen Hertog, z; C Lieve—De Maal, z; C. C. vaïï Van der Valk, z; J. Jonkman —Van Heerden, z; P. C. F. van der Werff—Kok. z; E. M. D'Olivat—Tol, z. W. A. Stekelenburg—Vinkenstein, d; J- J. AelenNieuwpoort, d. ONDERTROUWD: H. C. J. van Brero en J. M. R. Rooijers, M. J. M. Boemans en M. W. Moonen, J. H. Berkhout en P. W. van der Heijden, A. Bakkum en M. Bloemzaad, L. van Schie en T. M. Lips, B. J. van Groningen en C. Zweeg- man, J. H. van den Berg en G. Sweers, A A. Hoeben en A. G. Ritterbeck, H. P. M. Horstman en J. B. van Ophem, J F. ter Wee en S. Verheul, D. van Vliet en A. M. Gaus, C. Otten en T. E. Siepkes, E. P. Sewalt en A. C. Lijn- zaat, H. W. Ladru en J. A. Voorham, J. T. Mudde en C. Stroomer, A. G. Koppen en G. Wolf, H. J. Hogervorst en R. Barf, C. J. Nagtegaal en H. C. van der Meij, N. Doets en B. P. M. van Brero, J. L. Nijhove en M. Ver- heijat, L Kornelissen en G. Swakman, G. Kollaard en J. A. C. Meeuwsen, P. Schoone en M. G. van Heerden, P. W. van aer Velden en H. J. M. Pijnenborg, P. Wesseling en C. Louwen, G. H. J. Croymans en M. J. Jansen. GEHUWD: A. G. Stijnman en H. Beets, R. Planting en M. Beumer, D. M. H. Keetlaer en J. C. Daniels, H. Godefrooij en J. Wilemsle, W. J. van der Meer en J. M. de Zwart J. L. W. Elligens en J. F van Weel, C. Bakker en C. H. C. Rooijers, A. J. van Rijn en G. G Droog, P. C. Lagerweij en A. C. C. van Wieringen. J. W. Moerkerk en M. J Metten, W. H. Rijnbeek en L. H. de Siso. A. Benders en G. J. Bomhof, F. J. Pieters en J. E Baanders, R. de Goede en A. W. C. Alders, P. Doets en W. A. van Mourik, C. Jacobs en J. Deinum. OVERLEDEN: C. Vennik, 90 j., Ge weerstraat, G. BoumanHoogeveen, 81 jaar. Gierstraat; C. M. van Overdijk Hoed, 83 j., Minahassastraat. Neem ^risico! TROUW-AUTO'S uitsluitend eerste klas 6-persoons, bij BOUCKAERT ZN., Rozenstraat 7-9 Gevestigd sinds 1910 (AAr.) rondvraag verschillende plaatselijke vraagstukken aan de orde kwamen. Het winterprogramma vermeldt een zakelijk gedeelte, waarvoor, zoals ge meld, grote belangstelling bestaat. Op 5 Mei 1950. de nationale feestdag, zal een winkelweek geopend worden, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Middenstandscentrale. 29 October gaan de middenstanders ter retraite. 30 November is het St. Nicolaasfeest voor de kinderen Het groot vastenavondfeest zal op 15 Februari bij Brinkmann gehou den worden. De onderwerpen van de cursus econo mische, bedrijfseconomische en sociale vorming zijn genomen uit de vastenbrief van ons Hoogwaardig Episcopaat. De jeugdige W. de G. had geld bij zijn patroon weggenomen om zijn be keuringen te kunnen betalen. Maar dat mocht nu eenmaal niet en vanmorgen veroordeelde de Haarlemse rechtbank hem conform de eis van veertien dagen geleden, namelijk tot 2 jaar bijzondere jeugdgevangenis. Conform de eis 10 maanden werd eveneens veroordeeld de vertegen woordiger J. R-, die, speculerend op de goede naam van zijn vader, een dame f 25.lichter had gemaakt. Twee jaar wegens diefstal kreeg de koopman B. B., die daarmede zijn 25ste veroordeling boekte. Tenslotte was daar nog de oude heer J. P., die van armoede diefstal pleegde om zo op zijn oude dag nog onderdak te komen in het gevang. Vier maanden heeft hij nu voorlopig zijn zin. Ongeveer half Maart 1950 zal te Washington een grootse tentoonstelling geopend worden, uitgaande van de Ame rikaanse Tuinbouw. De organisatoren hebben het bollenvak in Nederland ver zocht 200 m2 met tulpen, narcissen en hyacinten te beplanten. Dit is een zeer eervolle uitnodiging, daar Nederland de enige vreemde mogendheid is, die aldaar zal exposeren. BIOSCOPEN: Rembrandt: Zingende Engel (a. 1.), 2, 4 15 7 en 9.^5 u.; Luxor: Regiment der ver doemden (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Het geheim van Mayerling (strikt volw.). 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Avontuur in Berlijn (strikt volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De man van Texas (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Donderdag 27 October: Stadsschouwburg: R.K. Toneelvereniging Thalia met „Achter de welken schijnt de zon', 8 uur. Concertgebouw: Heemsteedse Chr. Oratoriumvereniging, 8 uur. Vrijdag 28 October: StadsschouwburgR.K. Toneelvereniging Thalia met „Achter de wolken schijnt de zon", 8 uur. 50 - 70 - 100 cm. breed vanaf 3.40 - 4.95 - fi.50 per Meter ALLES VOOR DL VAN Kruisstraat 23 STOFFERING W WONING (Adv.) Wegens overtreding van de textiel- beschikking stond Woensdag de 37-ja- rige grossier A. B. uit Aalsmeer terecht voor de Haarlemse economische rech ter. Verdachte had zeer grote hoeveel heden textiel uit België gesmokkeld. De douane vond bij hem: 7000 badhanddoe ken, 10.000 sigaretten, 1100 washandjes, 120 meter schortengoed, 110 meter gras linnen en een hoeveelheid shagtabak. Door het smokkelen van deze goede ren overtrad verdachte het deviezen- besluit en ook de textielbeschikking, doordat hij textiel voorhanden had zon der vergunning of punten. Voor de over treding van het deviezenbesluit is B. in Breda tot gevangenisstraf veroor deeld. De man heeft deze straf uitge zeten en een van de eerste dingen, die hij in de vrije wereld had te doen, was: voor de Haarlemse rechter terecht staan vanwege de overtreding van de textiel beschikking, dus voor hetzelfde feit. De Officier eiste drie maanden gevan genisstraf met onmiddellijke gevangen neming en verbeurdverklaring van het inbeslaggenomene. De veroordeling was zes weken met verbeurdverklaring. De aloude Tabak- en Sigarenhandel bericht de ontvangst van het nieuwe eigen merk „BARONET". De prijs is 25 cent. Dit merk kunnen wij onbeperkt verkopen in constante kwaliteit. Onze naam op ieder kistje is voor U een waarborg voor goede sigaren. Als vanoudsbezorging franco huis. Hoogachtend, Ao 1800 Samenwerking Houdt Stand is als Rooms-Katholieke Sportvereniging op gericht door jongelui uit Spaarnwoude, Haarlemmerliede en Spaamdam en neemt dit seizoen met twee senioren-, één junioren- en één adspirantenelftal aan de competitie der afd. Haarlem deel. In de loop van de afgelopen zomer is tevens een afdeling Dameshandbal op gericht, welke volgend jaar aan de handbalcompetitie van de N.K.S. hoopt te gaan deelnemen. De damesafdeling telt momenteel vijf en twintig leden, terwijl de afdeling voetbal op het ogenblik vijf en zestig man sterk is. De voetbaljeugd (het adspiranten- en juniorenelftal) speelde reeds enige wed strijden in de competitie, waarbij de ad- spiranten met vier overwinningen uit vier wedstrijden momenteel de leiding in hun afdeling hebben. Zondag 30 October a.s. is dan de eerste competitiewedstrijd der senioren, n.l. SHS 1Zandvoortmeeuwen 7, bij welke gelegenheid tevens het SHS-ter- rein te Haarlemmerliede wordt geopend. Het eigenlijke terrein komt aan de Kerkweg te Spaarnwoude. doch door de abnormaal droge zomer en andere te genslagen is dit terrein dit jaar niet ge reed gekomen. Voor het komende sei zoen heeft SHS echter de beschikking kunnen krijgen over een veld, gelegen naast de R.K. kerk te Haarlemmerliede, hetwelk dan a.s. Zondag met enig feest- vertoon in gebruik wordt genomen. Er is deze zomer, niettegenstaande het vele werk dat door de leden moest worden verricht, door de voetballende leden zeer hard getraind, zodat men kan vertrouwen, dat hun eerste optreden in competitievrband gunstig zal zijn. Het bestuur van de Middenstands centrale voor Haarlem en Omstreken dringt er bij alle winkeliers van Haar lem op aan, om de overeenkomst met raambiljet, benodigd voor de 50 pet. eta lageverlichting ingaande 1 November, ten spoedigste af te halen bij de Kamer van Koophandel, Nassauplein 4. Zon der raambiljet zulten én etalage én win kelruimte in het duister moeten blijven gehuld. Het bureau van de R.K. Middenstands vereniging te Haarlem doet een beroep op haar leden om op 1 November, Al lerheiligen. hun winkels te sluiten. Vorig jaar waren er diverse groepen, die hun zaken hadden gesloten, maar er waren ook katholieke winkeliers, die meenden, dat zij te veel schade zouden lijden. Wanneer elk weldenkend katho liek op 1 November niet koopt, kan deze schade maar zeer betrekkelijk zijn. Laten wij blij zijn, dat wij in Nederland vrijheid van godsdienst hebben en onze dankbaarheid daarvoor op Allerheiligen tonen. Ook de ambachtspatroons wordt ver zocht hun bedrijf te sluiten. Het programma van de Vereniging Haerlem vermeldt voor Zaterdag 29 Oc tober een wandeling op het landgoed Elswout te Overveen. De leden komen om half drie samen voor de ingangs poort. Zaterdag 5 November maken de leden een excursie naar Delft. Onder leiding van de Vereniging Delfia wordt een bezoek gebracht aan het museum ,,'t Prinsenhof". Verder zal een wande ling door de stad worden gemaakt en het museum Paul Tetar van Elven wor den bezocht. Op 26 October vierde mej. R. Meijer haar 12)4-jarig dienstverband bij de firma P. de Gruyter, Tijdens een feeste lijke bijeenkomst werden haar cadeaux en bloemen overhandigd van directie, rayonleiding en personeel. Het verdere gedeelte van de dag bracht zij in huise lijke kring door. in alle soorten en kwaliteiten vanaf 10 Gulden bij Overtrekken. Eigen atelier. Repareren. Als er een afdeling is van de Haar lemse politie, van wier service men het meest gebruik maakt, dan is het wel die van de afdeling gevonden voorwerpen. Iedere morgen houdt deze afdeling van half elf tot half één zitting in het hoofd bureau aan het Nassauplein en elke dag zijn er talrijke klanten. De afdeling is voor het publiek zeer voorkomend en. wanneer soms het ver loren eigendom van de een of ander zich niet in het boordevolle magazijn bevindt, gebeurt het wel eens, dat men zo'n zelfde voorwerp, dat jaren geleden is gevonden en welke eigenaar nooit is komen opdagen, aan de teleurgestelde klant geeft. Zo komt het wel eens voor, dat een bedroefde schooljongen aan het loketje komt kloppen en dan aan de politieman vertelt, dat hij zijn mooie sportriem, waar hij zo gehecht aan was, is kwijt geraakt. Blij is hij als hij zijn eigendom terugvindt, maar gebeurt dat niet, dan is er soms in de oude verzameling wel iets van zijn gading te vinden. Als de deuren van het magazijn, een grote kast, opengaan, ziet men een aantal vakjes met daarboven de jaartallen 1949, 1948 en 1947. Verder gaat de verzameling niet, want de afdeling is na de oorlog pas weer opnieuw opgezet. De vakjes met portemonnaies zijn het meest gevuld. Naast rozenkransen, sleutels, vulpennen en handschoenen, die ook zeer sterk ver tegenwoordigd zijn in het magazijn, wor den namelijk vooral portemonruaies ver loren. De leider van de afdeling vertrouwde ons toe, dat hij er vaak versteld van staat, als hij ziet wat de mensen alle maal verliezen: portemonnaies en porte feuilles vol geld, tassen met boodschap pen, schoenen die men heeft laten repa reren en direct heeft verloren, autoban den, zo goed als nieuwe autopeds, ge bitten, kanarievogels en kledingstukken. Er zijn ontelbare eerlijke vinders in onze stad. Dat vertelt het gevulde ma gazijn wel! Wat doet men nu met de gevonden voorwerpen, die nooit afgehaald worden, zult u vragen. De kledingstukken, die nog de moeite waard zijn, gaan na ver loop van tijd naar het U.V.V., dat hier voor wel gegadigden kan vinden. De andere waardevolle goederen worden ten bate van de gemeentekas verkocht. Het is allemaal gisteren nogal mee gevallen met de storm in Haarlem. En kele dakpannen moesten het natuurlijk ontgelden, maar het meest vermeldens waard is toch de aanrijding op de Gasthuisvest. Daar werd een fietser door een militaire ziekenauto ingehaald, maar juist op het moment dat dit gebeurde werd de fietser door een hevige ruk wind naar links geslagen. Hij kwam on zacht in aanraking met de ziekenauto en lieD een kniefractuur en een verwon ding aan zijn voet op. Met dezelfde zie kenauto werd het slachtoffer naar het Grote Gasthuis vervoerd. Men noemt dat ook wel een maximum aan service. In de Eendrachtstraat stond een schoorsteen op vallen en leverde zo een groot gevaar op voor de voorbijgangers. De brandweer kwam er aan te pas en brak de schoorsteen voor een gedeelte af. Een zestien-jarige jongen trof het gisteren minder gelukkig, toen tenge volge van de wind een deur van het patronaatsgebouw aan de Leidsevaart opensloeg. De jongen werd ernstig ge wond aan zijn hoofd, maar in de Maria- stichting werd de wonde gehecht, waar mede het leed was geleden. Een gaslantaarn op de hoek van de Oranjeboomstraat maakte verdachte be wegingen, maar een agent wist het euvel spoedig te verhelpen. Hetzelfde was het geval met een gaslantaarn op de hoek van de Pijlslaan. Met de ver melding van een omgewaaide boom in het Florapark is het relaas van de storm wel zo'n beetje bekeken. De bewoonster van een perceel op het Stuivezandplein mag overigens blij zijn, dat het brandje in haar huis geen grotere omvang aannam. Zij had het raam even opengezet, waardoor een der overgordijnen tegen een electrisch ka cheltje wapperde. Spoedig zat de vlam er in, maar een vriendelijke buurman was dra aanwezig met een emmer water en kon zo erger voorkomen. De Haar lemse brandweer was er ook gauw bij, maar hoefde niets te doen. De bewoners van een huis in de Van Keulenstraat kwamen 'gisterochtend tot de onaangename ontdekking, dat onge wenste gasten 's nachts een bezoek hadden gebracht. De heren waren bin nengekomen door een achterruitje stuk te slaan. De buit bestond uit een por- temonnaie met f 25. Geen persoonlijke ongelukken bij de botsing op de hoek van de Kruistocht straat en de Zomervaart. Daar waren twee auto's bij betrokken, waarvan een bestelauto de schuldige was, doordat deze geen voorrang verleende aan de personenauto. Natuurlijk was er wat materiële schade. De politie staat voor een raadsel, hoe dat ongeluk gisteren te kwart over twaalf is gebeurd op de hoek van de Witte Herenstraat en de Magdalena- straat. Een bijna zes-jarig jongetje kwam met zijn autoped onder een vrachtauto en moest met een gebroken linkerbeen naar het Grote Gasthuis worden ver voerd. Wie er meer van weet, moet dat toch eens bij de politie gaan vertellen. Tenslotte nog een gevalletje aan het Zuiderbuitenspaarne. Daar stond een vrachtauto bij de walkant, die zo maar het water in reed. In zijn duikeling nam deze meteen maar een man mee, die echter zwemmende de wal wist te bereiken. Daar werd hij weer op het droge getrokken. Om de vrachtauto zo ver te krijgen, werd de hulp ingeroepen van een kraanwagen. Dat was zo het gebeuren van gisteren. En de regen valt maar door De toneelgroep van het bouwfonds parochiehuis „St. Jan' is het nieuwe seizoen in zee gegaan met een aantal opvoeringen van „Kinderen van ons Volk," spel van het Brabantse land naar de bekende romans „Kinderen van ons volk" en „Schone Voleinding" van Anton Coolen. De toneelgroep, die met het brengen van dit stuk hoog gegrepen heeft, is er onder de leiding van Jan Lubbers, de regisseur, in geslaagd tot eer. zeer be hoorlijke opvoering te komen. De rol len werdén over het algemeen goed be heerst. Ander was het met het Bra bantse dialect, hoewel er spelers bij waren die deze streektaal vlot spraken. De prachtig getypeerde karakters, waaraan dit stuk zo rijk is, werden echter zo goed als allen in dé puntjes weergegeven. Zo typeerde W. Hubbers op treffende wijze pastoor Vogels, de wijze en levenservaren herder van het Peeldorp. Mevrouw M. HornOlthoff zette vlot en zelfverzekerd Marie, de dochter van dé Verberne's op het to neel. Zeer goed spel leverde verder B. Homburg als de knecht Klauske. J. Op dam en mevrouw B. d'HaeneNijssen brachten het tot een behoorlijke ver tolking. Tusserï de spelers viel verder A. Wijtkamp op, die verschillende ke ren een rake Godefridus weggaf. Het 67e optreden van de toneelgroep er zullen nog heel wat toneelavon den moeten worden gegeven voor het benodigde bedrag voor het nieuwe pa rochiehuis bij elkaar is is een succes geworden. De actrices ontvingen na af loop ieder een bouquet bloemen, terwijl kapelaan G. Beek de toneelgroep na mens allen hartelijk dankte. Aange stipt werd nog even, dat het op alle avonden volstrekt niet aan belangstel ling heeft ontbroken. Het distributie-personeel in de kring Beverwijk is teruggebracht tot vier amb tenaren. Zij zullen de laatste distribu tie-zaken afwikkelen. Van meer dan ze ventig man is de dienst nu tot het uiter ste beperkt. Hun ontslag zal het einde van de gehele distributie betekenen. Wij vernemen, dat er geen instelling is die zich bezig houdt met het herplaat sen van ontslagen distributie-ambtena ren. Ieder voor zich zullen zij een nieu we betrekking moeten zoeken. VAN BETERE KWALITEIT MET PRETTIGE PASVORM IN LAGERE PRIJZEN BIJ Voorlopig komt Rokato met drie stukken per seizoen. Dat is dus een minder dan voorheen. Wij veronderstellen niet. dat daarmede op de eerste plaats de bedpeling heeft voorgezeten de kwaliteit van het spel hoger op te voeren, maar een feit is het, dat deze jonge toneelvereniging gis teravond haar voorgaand en soms mid delmatige prestaties verre heeft over troffen. Waarmede dan tevens gezegd is, dat Rokato met „Onder één dak", een spel van Jan Fabricius, dat zij gisteravond in gebouw Sint Bavo voor het voetlicht bracht, het nieuwe seizoen veelbelovend heeft in gezet. Nu was het stuk van Fabricius met veel dramatiek en een tikkeltje humor wel bijzonder geschikt om ook de amateur-to neelspeler gelegenheid te geven zich vol komen los te spelen. En dat hebben de spelers gisteravond dan ook stuk voor stuk gedaan. Jan Fabricius tekent in dit stuk het leven van een boerenfamilie, niet in de gebrui kelijke arcadische stijl, doch rauw en hard als de klei van de Hollandse polder. Het hele drama speelt zich af op de dag der begrafenis van de oude boerin en op die dag wordt een oude vete als het ware uit gevochten tussen de boer en zijn schoon dochter een stadsmadame, die naast elkaar, maar onder één dak wonen. Daar gaan heel wat scènes aan vooraf, eer alles is bijgelegd, maar het is tenslotte de schoondochter, die de haat van de boer in liefde doet verkeren. Fabricius speculeert uiteraard op het sentiment van zijn publiek, doch het zij gezegd, dat hij er geen misbruik van maakt. De mensen van Rokato gaven van dit spel een bevredigende vertolking, waarbij C A. Bouwmeester als de boer wel bijzon der raak en scherp deze stijfkop vertolkte. Zijn zoon Wolter (Wim Hartog) kwam er na een onzeker begin steeds beter in even als Jacob, de onderwijzer, die Joop War merdam rustig en zonder veel pathos op de planken bracht. Tiny v. d. VeldtBlaas zag zich de sympathieke rol toebedeeld van Dora en kweet zich hiervan op prettige en gevoelvolle wijze. Ria ZomerWarmerdam schijnt een abonnement te hebben op de minst sympathieke vrouwenrol, maar het is toch als een compliment bedoeld, wanneer wij schrijven, dat zij de figuur van Lena, de onuitstaanbare onderwijzersvrouw, pre cies typeerde. Elly d'Herrypon deed het als Antje sobertjes aan en vormde een goed contrast met haar man, die de vrolijke An ton Jansen natuurlijk naar voren bracht. Nic. v. d. Erf. uiterlijk een deftige en waar dige verschijning, deed als notaris wat al te joviaal en populair en Thea van Wijk tenslotte gaf in haar bescheiden rolletje van Liesbeth wat van haar gevraagd werd. Al met al gaf Rokato verdienstelijk spel te zien, waarbij regisseur W. J. Vogel in het applaus mocht delen, dat de donateurs na afloop ten beste gaven. Wanneer wij tenslotte de opmerking ma ken, dat Rokato het stuk van Fabricius geen geweld heeft aangedaan als tegenstelling tot de onhoffelijke wijze, waarop onze goede Nederlandse taal in het programmaboekje gehanteerd werd bij de beschrijving van het stuk, dan wil daarmee slechts gezegd worden, dat de verzorging van een pro gramma niet behandeld mag worden als een stiefkind. Programma en uitvoering wo nen ook onder één dak. Waarvan nota. H. Het voorlopig werkcomité voor „Op voeding tot Democratie" hield gister middag in Haarlem een landelijke con tactvergadering, waarbij o.m. aanwe zig waren mr. P. O. F. M. Cremers, bur gemeester van Haarlem, en wethouder D. J. A. Geluk. Na het openingswoord van de voorzit ter de heer Van Doorn, zeide de burge meester in een korte toespraak met volledige belangstelling deze actie, die in Haarlem is geboren, gade te slaan. Mr. Cremers bracht naar voren, hoe in onze dagen er zo'n grote tegenstel ling bestaat tussen woord en' daad. Overal, ook op de departementen, worat van de autonomie dér gemeenten ge sproken als van een groot goed', maar de gemeentebesturen zijn al blij, als die autonomie niet méér geweld wordt aan gedaan. Zo is het ook gesteld met de démocratie en' de burgemeester stelde vast, dat er wel iets los was bij de verbreiding van de democratische ge dachte. Maar wat gebeurt er, vroeg hij zich af. Mr. Cremers verheugde zich er dan ook over, dat er een gesprekcen- trum in het leven was geroepen en was van mening, d'at me- langs die weg diende voort te gaan. De heer Van Doorn leidde daarna aé beide sprekers in van deze midd'ag, dr. S. Elsinga, oud-inspecteur M.O., en de heer W. Hogeveen', secretaris van het comité. Zijn uitvoerige inleiding kwam in het kort daarop neer. dat het hoog tiid werd tot actie te komen', hetgeen hij concludeerde uit het grote tekort aan verantwoordelijksgevoel, dat overal gesignaleerd wordt. Dr. Elzinga borduurde hierop eigen lijk door, toen hij het begrip democratie definieerde als verantwoordelijkheids besef tegenover anderen (d.z. indivi duen en groepen). Hij doelde daarbij niet enkel op de staatkundige demo- cratie, maar zag haar^ op de eerste plaats als een sociaal-ethisch begrip. Hij besprak overigens allereerst de staatkundige démocratie en gaf daar van een historisch overzicht zoals dat sedert de achttiende eeuw, toen de de mocratie uit de Amerikaanse burgerge meenschappen overgekomen was, ;n Europa gegroeid was en vooral tot uiting kwam in dé Franse revolutie. Spreker wees op de opkomst van de arbeiders tegen het einde der negen tiende eeuw en op het feit, dat ook de vrouwen1 tenslotte in Nederland het stemrecht verwierven. „De jaren vlak voor de oorlog," zo zeide dr. Elzinga, „hebben wel bewezen, dat de democratie bij ons niet zo vast in haar schoenen stond'. Tien procent (niet alleen profiteurs) bleek de waar de van de democratie niet te begrijpen en keerde zich naar het nationaal- socialisme. En ook na de oorlog werd de verwachting van een gelouterde dé mocratie niet verwezenlijkt. Deze spreker achtte dan ook de zgn. burgerdagen van groot belang en con stateerde, dat er aan de opvoeding mt démocratie nog zo weinig wordt ge daan. Hij was voorts van mening, dat er hoognodig verandering diende te ko men in de opleiding van onderwijzers en leraren, want dan pas zal het mo gelijk zijn die opvoeding tot stand te brengen. Dr. Elzinga sprak het tenslotte als zijn overtuiging uit, dat er bij een so ciaal-ethische opvoeding in democrati sche gedachte geen vrees behoefde te bestaan voor de ondergang van fle Westerse cultuur. Daarna was het de heer W. Hogeveen, de secretaris van het comité, die in een wijdlopig betoog de democratisering der levensgemeenschappen en de prac- tische mogelijkheden voor opvoeding tot democratie besprak. De discussies tenslotte brachten geen positief resul taat, want de een zag liever de nadruk gelegd op de staatkundige, de ander op de politieke en een derde op de econo mische democratie. Zij dan nog vermeld, dat het werk comité tot tien leden werd uitgebreid en dat men besloot het gesprek later voort te zetten om de verschillende ge dachten nader tot elkaar te brengen. Weinig natuurliefhebbers trotseerden hef geweld van de elementen om in Zandvoort te gaan kijken naar het unie ke schouwspel, dat de zee en het strand boden. De zandstorm was zeer hin derlijk, het zand schuurde langs het gelaat maar gaf aan het strand het ef fect van een zandzee die zich in einde loze golven voortbewoog. Het majes tueuze orgel van de zee werd nog over stemd door het gieren van de wind. Op het strand was het bijkans onmogelijk om tegen de storm in te lopen omdat de adem werd afgesneden. Men moest achteruit lopen en had dan nog moeite om zich bij de hevigste windstoten staande te houden. Maar voor al de in spanning werd de bezoeker ruimschoots beloond door de indrukwekkende aan blik van de wilde, kokende, schuimen de golvenmassa va® de zee. Het zeer slechte weer was oorzaak dat voor de belangrijke vergadering van de Onderlinge Tuinliedenvereniging de belangstelling niet zo groot was als men verwacht had. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer W. A. v. Za del, die herinnerde aan de succesvolle Septembermaand, werden een viertal candidaten voor het lidmaatschap voor gesteld en de behaalde diploma's van de in September gehouden tentoonstel ling uitgereikt. Daarna hield de heer A. G. v. d. Nes een zeer interessante lezing over het onderwerp „Ruimtewerking in de tuin aanleg", waarbij de aanleg van tuinen vanaf de grijze oudheid tot heden in een vlotte en boeiende causerie behan deld werd. Daaruit bleek dat de ver schillende tijdperken als Renaissance, Barok en Rococo ook hier wel degelijk hun invloed hebben doen gelden op de wijze van tuinaanleg en het mooiste voorbeeld van een geslaagde ruimte werking uit die verschillende perioden vond spreker in de beroemde tuin van Versailles, aangelegd tijdens het bewind van de Zonnekoning. Enige platen, waarbij vooral die welke betrekking hadden op de prijsvraag voor de opbouw van het Afrikaander- plein te Rotterdam, welke nog maar kort geleden is gehouden, deden de ronde en werden met grote aandacht bekeken. Na de lezing werd de heer P. v. Tol uitgeroepen als prijswinnaar in de Chry santhen-prijsvraag met 7,5 punt en be keek men tot slot enige ingezonden heestertakken waarbij vooral de Citrus Trifoliata door zeer scherpe doornen de aandacht trok. Modemagazijnen 24 Met de „Waterman" zullen op 5 No vember te Rotterdam uit Indonesië ar riveren de le luit. P. J. Janssen, Haarl.- straat 23, de le luit. A. v. Oostendorp, Hogeweg 49 en de sergeant A. Paap, Ko ningstraat 54 en met de „Empire Brent" op 7 November te Amsterdam de serg.- majoor J. Verzijlbergen en echtgenote, Oostertiar-ksteaat i ie Zandvoort. Elke dag is er ook wat anders in de wereld. Gisteren weer in de Haar lemmermeer. Daar had een be woner keurig op het gemeentehuis me degedeeld, dat hij de gelukkige vader was geworden van een zoon, naar An- tonius genaamd. Kort daarop kwam hij terug, zodat de ambtenaar in de rich ting van een tweeling dacht. „Neen", zei de vader, „ik heb bij nader inzien geen zoon, maar een dochter, geen An- tonius, maar een Antonia. De kaartjes waren al in druk, maar toen er vóór de doop een schone luier nodig was, toen....." De vroedvrouw had zich ver gist.... Gelukkig was de aangifte nog niet officieel geregistreerd, want anders had de kantonrechter een onderzoek in loco moeten instellen. Rare dingen kan een mens toch meemaken op Zondag 30 October. ADO—ZSGO DEM—WMS VelsenVVE GSV—HBC W assenaarTYBB RivalenDSS VVB—IEV DCOOnze GezeHen SJC—BSM W SB—Archipel Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 op open briefkaart aan de sportredac tie van de Nieuwe Haarl. Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam, Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoeken de club is 2, gelijk spel is 3. Om nog steeds heersende misverstan den te voorkomen: voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. Er komen veel inzendingen per port lang na sluitingstijd binnen. Deze zullen in het vervolg onherroepelijk ter zijde worden gelegd. Hevige uitschieters deden Woensdag de herinnering weer levendig worden aan de hevige voorjaarsstorm van 1 Maart. Weliswaar werden toen nog grotere windsnelheden gemeten, maar windstoten met een kracht van 10 een heden zijn ook niet mis. Woensdag morgen 5.20 uur moest de loodsdienst zijn werkzaamheden staken en Woens dagavond hadden reeds 9 schepen, die uit zouden varen, in het Noordzeekanaal vastgemaakt. Onder hen bevinden zich de beide tankboten „Gastrana" (Ned.) en „Fosna" (Noorw.). In de gemeente Velsen hadden vooral IJmuiden-Oost en Nieuw-XJmuiden veel last van het zo juist geëgaliseerde ter rein van de Heerenduinen. Complete zandwolken wervelden in tomeloze vaart door de straten, alles en iedereen ver blindend. Enkele optimistische huis vrouwen hingen hun was buiten te dro gen, maar toen zij kort daarna tot de ontdekking kwamen, dat er al kleding stukken waren weggewaaid en andere aan flarden aan de drooglijn hingen, achtten zij het raadzaam het nog reste rende deel te bergen. De kustvloot was Woensdagmorgen vóór de markt weer binnett met het oog op de ongunstige weerberichten. Uiteraard waren de vangsten maar klein maar de prijzen waren goed. Kleine schol noteerde tot ƒ35.De ha ring was door de grotere aanvoer iets lager dan de voorafgaande dagen, maar bedong toch altijd nog 17 tot 19 gulden. De steurharing voor de loggers haalde weer 32 gulden per kantje. De eerste haring van de Engelse wal was met 22 tot 24 gulden niet zo hoog als ver wacht werd. De kwaliteit viel ie. gen wat geweten wordt aan het teit, dat'zij Oostelijk van de Knol gevangen is De ware Engelse walhanng moet Westelijker worden gevangen. Toch le verden de 600 kisten het niet te ver smaden bedrag van 13.000 gulden op. De logger had bovendien nog 500 kant jes. die binnendoor naar Schevemngen gaan. De totale besomming wordt ge schat op 28.000 gulden. De Poolse trawler Deltra II, die met pech in IJmuiden binnenliep, heeft met speciale machtiging van Den Haag zijn 10 manden vis en een 40 kisten haring opgelost. De reparatie zal vermoedelijk veel tijd vergen. Er moeten nieuwe middenroosters geplaatst worden en deze zijn bijzonder moeilijk te krijgen. Voor de Donderdagmarkt was het druk. De Abraham SCH 91 bracht 1.500 kisten makreel, de Claesje RO 15 had 500 kisten vis, de Haarlem IJM 9 meldde 2.000 kisten, meest makreel, en van de haring-trawlers stonden op het bord de Jacoba IJM 21 met 1.200 kisten, Ca- tharina Duyvis IJM 60 met 1.400 kisten en de Alkmaar IJM 31 met 1.000 kisten. De Bergen IJM 16, die Woensdagmor gen aan de markt was, had heel wat regels kabeljauw in de hal liggen. Een regel is tien stuks en hiervoor werd 120 tot 130 gulden betaald. Per kist van 125 kg. bracht de kabeljauw 220 tot 240 gulden op. Op die manier bracht zijn kabeljauw de Bergen rond ƒ20.000 op. En dan zijn haring nog. Bij elkaar werd het ƒ46.700. De motorlogger Huiberdina Gijsber- tha KW 85 meldde Woensdag een bij zondere vangst van 400 kantjes in één trek. De vleet van de Onderneming KW 75 is over die van de Robert Wil liam KW 123 gegaan. De KW 175 kon er door de verandering en het toene men van de wind Woensdag niet goed voorkomen en zo lagen beide schepen Woensdag met de vleet in zee, zonder hem te kunnen binnenhalen. De motortrawler Assan Reis IJM 42. die naar Amsterdam is geweest om te dokken, is in de Vissershaven terug gekeerd. Het schip wordt weer voor de visserij klaar gemaakt. Vrijdag konjt aan de markt de Lim- burgia IJM 54 met 850 kisten, waarvan 650 met makreel, 100 met haring en 100 met varia, 't Schip komt vervroegd bin nen wegens 'n kapotte dynamo. Twee nachten heeft 't schip zonder licht gele gen en moest de bemanning zich bij 'n kaarsje redden. Het schip kon in de nacht van Woensdag op Donderdag bin nenlopen, maar de schipper zou het dag licht afwachten met het oog op de storm en de branding. De motorlogger Neptunus KW 45 zou hetzelfde doen. Voor de Zaterdagmarkt heeft zich reeds gemeld de stoomtrawler Mary lU M 64. Reuter meldt uit Batavia, dat onder delen van het Nederlandse en het re publikeinse leger zijn overeengekomen, gezamenlijke plaatselijke acties te on dernemen tegen in Oost-Java opere rende ongeregelde benden. In deze streek zijn n.l. de deserties van onder nemingswachters en koelies de laatste tijd veelvuldiger geworden. Toen ver leden week Wonogiri werd ontruimd zijn, kort voor de. aankomst van de republikeinse troepen aldaar, elf Indo nesiërs, die voordien voor de Neder landers hadden gewerkt, door guerilla- strijders gedood. Reuter meldt voorts als officieel op gegeven verliezen aan Nederlandse zij de in de guerillastrijd tussen 9 en 15 October een aantal van twaalf doden en twee vermisten. Donderdag 27 October: Hoog water: j j7 gu 19.41 y. Laag water. 2.50 li en 15.14 uur. Vrijdag 28 October: Hoog water: 8.16 u. en 20.46 uur. Laag water: 3.44 en 16.10 uur. Maanstand: eerste kwartier 16.94 nwr. AMSTERDAM, 26 Oct. 1949 Op de aandelenmarkt zijn de koers- variaties in de meeste afdelingen van daag zeer beperkt gebleven. De stem ming was over het geheel enigszins verdeeld bij betrekkelijk geringe affaire. Aand. Kon, Olie wisten het koersver lies van gisteren geleidelijk weer ge heel in te halen. Het slot kwam evenwei iets beneden het hoogste punt van de dag op 312)4 na 314. Bij de overige internat, waarden konden Unilever en Philips beide be scheiden koerswinsten boeken van ra. 1 pet. De locale markt was verder ver deeld met koersverschillen naar beide zijden. Fokker moest opnieuw een veer laten en liep 10 pet. terug tot 120, op welke prijs het aanbod nog niet geheel kon worden opgenomen. Aand. Ned. Ford waren 5 pet. in reactie, terwij!, aand. Ned. Gist- en Spiritusfabriek 3)4 pet verloren. Daarentegen herstelden ijand. Alg. Norit met 7)4 pet. tot 314. De Scheepvaartmarkt was niet geani meerd en moest over vrijwel de gehele Unie enig terrein prijsgeven. De Ind. fondsen lagen merendeels opnieuw aan geboden. H.V.A. moest 3)4 pet. prijsge ven en ook de minder courante suiker waarden waren vandaag in reactie. Rub berfondsen sloten eveneens luier terwijl Tabaksaand. zich ook niet konden hand haven, hoewel de affaire in deze laatste hoek van weinig of geen betekenis was. i («iet-officiële koersen) Vorig Opening slot 27/10 3% Nederl. 1948 100% 3-3% Nederland 1947 93 gl 3 Ned. 62-64 bel. fac. 99 ft Inschr. Grtbk. "46 3 pCt. 97 Ned. Handel Mi), eert. 161% A.K.U. 188™ Van Berkels Patent 121% Calvé-Delft eert. 151% Van Gelder 157 Kon. Hoogovens eert 208 Unilever cert 243% Ned. Kabel Philips 242%gl Kon. Petroleum 312% .Amsterdam" Rubber 141% Holl. Amerika Lijn 166% Kon. N. Stoomb. MO 135%, Ned. Scheepv. Unie 160%gb H.V.A. 161 %gb Dell Mi), eert 141)4 B1 97 U 168% 243% 242% 313 139% 160 158% 140% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel esc dtv. 26/10 28% 30 54% 37% 66% 14% 48% 52 17% 13 21% 39% 44% 32% 21% 25 25/1° 28% 29% 54% 37% 66 48

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2