Tweede Kamer heeft veel critiek op oorlogsschaderegeling ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN y R Ml V AANVALSLEIDERS VAN HET B0NDSELFTAL FALEN de T.N.I. Zó is mijn zoon Vermageringsmiddelen gevaarlijk Vermagermgsbonbons Minister beperkt faciliteit van vervroegde afschrijving Ei Wij luisteren naar Weinig bevrediging ondanks 3—1-zege Sm êm, De 6 Vi ton voor Van Roessel ook niet tegen Denemarken Marsil is veilig! r v wpi-1* Wet zonder beginsel gelijkt op potverteren m VOLKOMEN VEILIG Hl Het wetsontwerp Belastingherziening wordt twee jaar verschoven Prinses Wiihelmina onthult monument PROF. ROMME OVER HOUDING VAN DE P. v. d. A. J ÉS» DONDERDAG 27 OCTOBER 1949 PAGINA 3 Wees gerust: LenstraSchaap in vorm (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Twee redevoeringen heeft men gistermiddag kunnen beluisteren b(j de voort gezette behandeling in de Kamer van het wetsontwerp op de materiële oor logsschaden, die zich onderscheiden door een helderheid in formulering, welke in deze warwinkel van problemen niet ondienstig is. Ze kwamen dan ook beide uit het nadrukkelijk oppositionele kamp en het is gemakkelijker, vooral bij een berperking tot de hoofdlijnen, teleurstelling onder woorden te brengen en tekortkomingen te signaleren dan de weg te bereiden naar het punt, waarop minister en Kamer elkaar zullen moeten vinden. Voor de heer Weiter bestond er geen wet. antwoordde minister Lieftinck, twijfel meer over het in de overtuiging van ons volk verankerde recht op inte grale vergoeding. Niemand kan het een getroffene diets maken, dat hij tevre den moet zijn met 500 gulden vergoe ding als hij voor duizend gulden scha de heeft geleden. Het zou, zo zei deze spreker, de minister niet goed beko men als hij zijn theorieën eens in een vergadering van oorlogsgetroffenen ging verkondigen. Prof. Lieftinck knikte hef tig. dat hij daartoe bereid was nu, dan mocht hij wel een paar hospitaal bedienden meenemen, vond de heer Weiter. Ook deze spreker herinnerde natuur lijk aan vroegere regeringstoezeggingen en als er nu gerept wordt van de fei telijke onmogelijkheid deze te hono reren. dan zijn dit tot dusver slechts uitspraken ex cathedra, maar zonder bewijs. De aangewezen methode zou zijn met behoud van de annuïteit de kosten uit te strijken over een langere periode en als hierop bezwaren worden aangevoerd tegen de duur van zeventig jaar, dan gelden die toch evenzeer een periode van 50 jaar. Mr. Ten Hagen had „De Linie" geci teerd nu die was voor de heer Wei ter niet zo gezaghebbend en voor „Qua- dragesimo Anno" bestaan ook uiteen lopende interpretaties. Het was een levendige discussie tus sen de doorbraak-katholieken naar links en naar rechts; wanneer de heer Ten Hagen niet wilde aan een afschuiven op komende generaties van de last der oor logsschadevergoeding dan kreeg de heer Weiter de indruk, dat de P. v. d. A. zeker bedoelde de gehele Buitenge wone Dienst van de Begroting af te schaffen terwijl men daar toch in de socialistische kring wel voorkeur voor aan de dag legt. Ook in het betoog van de heer Hof- stra, die Dinsdagavond laat nog aan het woord is geweest, had de heer Wei ter inconsequenties beluisterd; maar zie: er is in de kapitalistische wereld meer vreugde over één zondaar, die zich be keert, dan over 99 kapitalisten, die geen bekering van node hebben, zo merkte spreker onder de nodige hila riteit op. Terugkerend tot het wetsont werp laakte hij de ingewikkelde struc tuur, het ademt niet een geest van wel willendheid tegenover de getroffenen en heeft eerder de schijn te zijn een hand leiding voor ambtenaren. De heer Hoog- carspel van de C.P.N. kwam hem later bijvallen op dit punt. Naar diens oor deel is met dit ontwerp namelijk een voorbeeld gegeven van hoe een wet niet moet worden gemaakt. Een lid van de commissie van voorbereiding, die nu toch onderhand deze zaken wel zou moeten kennen, getuigde van een be paald onderdeel, dat de bedoeling van de minister hem ook maar half duide lijk was. Hoe zou dan een oorlogsge troffene uit deze regeling zijn rechten kunnen aflazen? Dat kunnen de belas tingbetalers ook niet uit de belasting waarop de communistische spreker snel riposteerde, dat zulks geen verontschul diging is voor de wet op de materiële oorlogsschaden, doch alleen maar pleit tegen de belastingwet. Met deze twee redevoeringen was men uit het hooggebergte van het oorlogs schade-jargon weer, tot genoegen van de flink bezette publieke tribune, neergedaald in de laagvlakte, waar de verstaanbare taal der directe noden gesproken werd. Minder genietbaar werd echter het betoog van de heer Hoogcarspel, toen de zuiver commu nistische leer ook nog eens moest worden uitgedragen. Hij verklaarde zich voor integrale vergoeding aan de In tegenstelling met de mening, dat een werkelijk goed vermage ringsmiddel gevaarlijke stoffen zou moeten bevatten om tot de gewenste resultaten te leiden, is Marsil een volkomen onschadelijk en toch werkzaam middel, door dat het o.a. berust op de bijzondere eigenschappen van een blaaswier (Fucus vesiculosus). Sinds jaren wordt het extract van deze plant voorgeschreven om zjjn ontvetten de eigenschappen, die zonder enig schadelijk bijeffect, een zeer guns tige invloed hebben bij chronische zwaarlijvigheid en zijn gevolgen, zoals maag- en darmvervetting, benauwdheden en ademnood. De Marsil vermageringsbonbons garanderen U een gelijkmatige, niet te snelle vermagering. Dat is van groot belang, want zoals nie mand in één week ttjds dik wordt, dient TJ bij het vermageren óók de natuurlijke weg te volgen. U moet dus een Marsil-kuur doen. Dat is volkomen veilig en - zoals talloze brieven van enthousiaste gebruiksters (en gebruikers!) be wijzen - voert Marsil beslist tot het gewenste resultaat. Gebruik afwisselend Marsil rose en blauw. U krijgt dan zeker Uw jeugdig slank figuur terug! (Adv.) kleine getroffenen, doch tegen inte graal herstel van de grote getroffe nen. Hij wilde voorts getroffen be drijven, die voor de Duitsers hebben gewerkt, geen vergoeding geven. Daar kan dus nog een zuivering in optima forma aan te pas komen; dit is nu wel net iets, wat er nog aan ontbreekt. Verder hebben op deze middag ge sproken de heren v. d. Wetering (C.H.), die van oordeel was, dat, daar het be ginsel van integrale vergoeding is los gelaten, het wetsontwerp op een soort potverteren gelijkt en de heer Den Har- tog (V.V.D.), die o.m. vond, dat de fi nanciële regeling voor boerderijen te sterk afsteekt bij die voor de herbouw van andere panden. De heer Droeser. (K.V.P.) hield een gedegen betoog, waarin hij de agrarische schade en de huisraadschade onder de loupe nam. Hij kwam met enige saillante voorbeelden Zo dat van een landbouwer, die voor huisraadschade een uitkering van nog geen 1700.had ontvangen, maa: 7000 had moeten neertellen om het hoognodige aan te schaffen; voor 's mans bedrijfsuitrusting lagen de cijfers nog veel verder uiteen: tegenover de uit kering van 4900.— stond een gedane uitgave van 26 mille. Veel verder is de Kamer met deze lange discussie gisteren nog niet geko men. Er schijnt hoop te bestaan, dat coüte que coüte de algemene beschou wingen over het wetsontwerp Donder dagavond of -nacht kunnen worden af gemaakt. A 64. Met een lange, verende sprong belandde Eric weer op de begane grond en onmiddellijk zwermden zijn aanvallers op hem af. Man tlc man viel onder de woe dende slagen en houwen van zijn scherp zwaard. In de eerst zo doodstille grot van Ts'au Ts'au de Groene Magiër heerste thans een onbeschrijfelijk lawaai van wapen gekletter, aanmoedigende kreten en gekerm van gewonden. De Groene Magiër zelf stond nog steeds in de komvorm der gevouwen handen van zijn reusachtig evenbeeld. Precies gelijk dit evenbeeld aanschouwde hij, uiterlijk onbewogen, doch met steeds boosaardiger wordende blikken de felle strijd, die zich in zijn domein afspeelde. Een wilde vechtwoede maakte zich van de Noorman meester. Doch zijn tegen standers hadden veel van hun zelfbeheersing verloren. Met fel geschreeuw trachtten zij zich van alle kanten tegelijk op hem te storten, waardoor zij hun eigen strijd genoten ernstig in hun bewegingen belemmerden. Van een georganiseerde aanval was geen sprake meer. Dat was waarschijnlijk een der mede-oorzaken van het feit, dat Eric zich zo abnormaal lang staande kon houden. Zijn vijanden waren n.i. te talrijk, voelden zich daardoor te veilig en gaven zich dan te veel bloot. Tax had zich tijdig uit de woedende elementen terug weten te trekken. Hij was op een paar rotsblokken toegerend met Lotus van Jade achter zich aan. Eenmaal veilig achter zijn barrière gezeten, keek hij bezorgd rond waar het meisje was gebleven. Tot zijn grote ontsteltenis zag hij eensklaps, hoe de zwartgemaskerde figuur zich uit de strijdende troep had losgemaakt, op de prinses was toegelopen en nu trachtte haar met geweld mee te voeren in de richting van een der duistere gangen, die op de grot uitkwamen Het wetsontwerp Belastingherziening 1949 bevat een bepaling ingevolge wel ke vervroegde afschrijving mogelijk is op investeringen in bedrijfsmiddelen in de jaren 1946 tot en met 1952. De prijsstijgingen t.a.v. bepaalde goe deren, welke naar verwachting als ge volg van de devaluatie van de gulden onmiddellijk dan wel geleidelijk zullen optreden, stellen de kosten van aan schaffing van bedrijfsmiddelen in de periode, voorafgaande aan de deva luatie, in een geheel nieuw licht, aldus minister Lieftinck in een mededeling aan de Tweede Kamer. Was aanvanke lijk aan deze aanschaffingen een be langrijk prijsrisico verbonden, zodat verstandig beleid voorschreef aanzien lijk af te schrijven in de eerste jaren, waarin de rentabiliteit in de regel nog verzekerd was, na de devaluatie kan ten aanzien van bedoelde aanschaffin gen naar het oordeel van de regering niet meer worden gesproken van een „kop" die desgewenst vervroegd moet kunnen worden afgeschreven. Handhaving van vorenbedoelde te gemoetkomingen is dan ook ten aanzien van investeringen in de jaren 1946 tot 1949 niet nodig. Voor komende jaren wordt de faciliteit daarentegen wel gehandhaafd ter verlichting van de belastingdruk op diegenen, die nog moeten investeren en die daarvoor grotere bedragen dan voorheen no dig zullen hebben. Eveneens wordt gehandhaafd de mo gelijkheid tot herwaardering van be paalde voor-oorlogse bedrijfsmiddelen, inhoudende, dat toegestaan wordt, een verhoging van de gewone afschrijving H;t is geen vergissing, maar St. Ni- colaas is reeds vorige week met een helicoptère in het hart van Brussel geland. Bijna drieduizend Belgen en Belg j es waren tezamen gestroomd op het plein om de oude bisschop te begroeten. Aan de kinderen vertelde de Sint, dat hij hen in de komende zes weken zou gadeslaan vanuit een etalage van een groot Brussels warenhuis. Wijzende op zijn zwarte knecht zei de kindervriend: „Gedurende deze tijd zal Pieterman aantekening houden, of jullie zoet of stout zijn. Het zal hiervan afhangen, of jullie mooie geschenken krijgen". De Sint vertelde nog, dat de radioverbin dingen tijdens zijn luchtreis van Spanje naar Brussel uitstekend geweest waren. Hierdoor was het mogelijk geweest de kinderen regelmatig op de hoogte te houden van de luchtreis van de bisschop. Daarna hield St. Nicolaas zijn intocht in de stad. De eigenaar van een warenhuis merk te nog oneerbiedig op: „Indien hij maar steeds vroeger blijft komen, dan zal het spoedig een feest zijn, dat het hele jaar duurt". De bevolking van Esbjerg in Jut land vroeg zich af, waarom daar een kat zo zorgvuldig een paar muizenbabies verzorgde. De kat voorzag de muizen van voedsel en zorgde er ook verder voor, alsof het haar eigen kroost was. Op een dag kwam het ant woord. De muizen waren toen dik en vet geworden en nu at de kat ze op. Vijf gevangenen probeerden zich Zaterdagmorgen vroeg een weg te schieten uit de Maricopa-ge- vangenis te Phoenix (Arizona, VS.), doch een kreupele nachtwaker doodde twee van hen en twee anderen werden gepakt, voordat zij buiten het gebouw Waren. De vijfde, Jack Tatum, lid van 5e beruchte Tatumbende, die eens het Zuidwesten heeft geteisterd, ontsnapte. De gevangenen sloegen een bewaker, een nachtwaker en een deputy-sheriff Peer. Held van de strijd was de veertig jarige nachtwaker Tom Stowe. De kreu pele man stond alleen voor de gevan genen, toen zij uit de lift gelijkvloers kwamen. Met een automatisch pistool schoot hij twee hunner neer. In Italië is men begonnen met de aan leg van een moderne hoofdweg tus sen de Pauselijke zomer-residentie en ae Via Appia Nuova hoofdweg. De P'euwe weg zal de afstand tussen het Y_aticaan en Castel Gandolfo, die nu nog pa kilometer bedraagt, met vijf kilome- :®r bekorten. De nieuwe weg komt in jj^ei 1950 klaar. Hij wordt twaalf meter ®r6.cd en zal het de Pauselijke auto mo- pclijk maken van de Via Appia Nuova -pJks af te slaan op een plaats, die „De ~Wee Heiligen" genoemd wordt. Dat is In i? ten Zuiden van de Ciampiono uchthaven. Er kan dan regelrecht naar t astel Gandolfo worden gereden. Tot nu rj? naoest de Pauselijke auto een omweg v_fken. eerst, naar het stadie Alhann en .pk cn, eerst naar het stadje Albano en ndaar met een scherpe bocht naar ho naar zijn zomerverblijf. Kringen de omgeving van de Pa'useliike huis dat de Heilige Stoei ZeV g zeggen, stg ®re delen van eigen gebied heeft afge- van a's compensatie voor de eigenaars 6aa\ jgrond, waarover de nieuwe weg St. Nicolaas in Brussel Kat en muis - Dappere gevangenenbewaarder - Nieuwe weg naar Castel Gandolfo - Goedkope auto - Kreeft in de maag De schatten van kapitein Kidd Pak slaag wegens kussen. usland bouwt thans een goedkope auto, „die grote invloed op de we reldmarkt" zal hebben, aldus meldt het orgaan der Italiaanse communistische partij, Unita. In een verslag over de Russische auto-productie schrijft het blad, dat de Poliedafabriek in Jaroslav een nieuwe vier cylinder auto bouwt, die aan vier tot vijf passagiers plaats biedt en slechts 800 kilo weegt. en vrouw in het West-Finse stadje Kullaa klaagde dezer dagen over hevige maagpijnen, zo vertelt de „Heslingin Sanomat". Een operatie werd nodig geoordeeld en de chirurg ontdekte tot zijn niet geringe verwondering een kreeft, die zich in het lichaam van de vrouw had vastgezet. Vermoedelijk is het dier hier beland, toen de vrouw als meisje eens water uit eèn rivier had ge dronken. evrouw Elizabeth Dick, een van de deftigste oude dames uit het Engelse plaatsje Eastbourne neeft aan verslaggevers verteld, dat zij de kaarten van kapitein Kidd gevonden heeft, waarop de juiste plaats aangege ven staat, waar deze zeerover zijn fa belachtige schatten begraven heeft. De mannen van de pers haastten zich naar mevrouw Dick een tengere, grijze weduwe nadat het testament van haar werkgever, de advocaat Hubert Palmer, geopend was. Uit deze laatste wilsbe schikking bleek, dat hij zijn verzame ling documenten op het gebied van de zeeroverij aan haar had nagelaten. Zij was zijn huishoudster geweest. Ze zei, dat het goud van de Schotse piraat, die van 1650 tot 1701 geleefd had, er gens in de Chinese Zee verborgen ligt en dat zij er niet tegenop ziet er heen te gaan. Amerikanen, die jacht maken op de schat van Kidd zoeken over het algemeen in de Caraïbische Zee. Zij heeft reeds getoond onbevreesd te zijn voor de geest van kapitein Kidd. Even voordat de Engelsen deze oude zee schuimer ophingen heeft hij n.l. gezwo ren terug te komen en te gaan spoken bij iedereen, die rondneust in zijn kaar tenverzameling. „Ik ben nog niet klaar met mijn eigen plannen", zei de Engelse, „maar ik wil naar de schat gaan zoeken al is het alleen maar vanwege de opwinding". Ze weet alleen nog niet, hoe ze aan het nodige geld moet komen, daar Pal mer haar niet veel meer dan zijn huis nagelaten heeft. ragen aan de minister hebben de zer dagen het Britse Lagerhuis plezier opgeleverd, toen een La- bourlid de minister van Opvoeding vroeg, of het pak slaag, dat zes Londen- se jongens op school hadden opgelopen wegens het kussen van meisjes over eenkomstig de regel was. Onder grote hilariteit verklaarde minister Tomlin- son, dat hij hieromtrent geen maatre gelen zou nemen. „Ik kan mij voor stellen, dat de jongelieden het de moei te waard vonden", zo zeide hij. Het conservatieve lid Sir Thomas Moore noemde de kern van de zaak het vol gende. „Was het kussen de straf waard? Als wij moeten aannemen, dat het emo tionele zich tot het physieke verhoudt als twee staat tot een, dan hebben de jongens niet te klagen gehad". van de boekwaarde onbelast te reser veren. Het ontnemen van de terugwerkende kracht aan de belangrijkste faciliteit van het wetsontwerp Belastingherzie ning 1949 geeft aanleiding de datum van ingang van de gehele inhoud van dat wetsontwerp twee jaar (in het al gemeen van 1 Januari 1948 tot 1 Ja nuari 1950) te verschuiven. Ook de mogelijkheid tot onbelaste reservering blijft aldus twee jaar lan ger gehandhaafd. Op het gazon voor de Koning Willem Ill-kazerne in Apeldoorn, waar het opleidingscentrum van de Mare chaussee is gevestigd, heeft H. K. H. Prinses Wiihelmina Woensdagmiddag ter gelegenheid van het 135-jarig be staan van het Wapen der Koninklijke Marechaussee, een fraai monument ont huld, dat is opgericht om de gevallen leden van dit wapen en het voormalig Korps Politietroepen te herdenken. In „De Volkskrant" van hedenmorgen levert prof. Romme commentaar op het voorlopige verslag der Tweede Kamer betreffende de Begroting 1950, hetwelk wij Woensdag publiceerden. Gelijk bekend komt daarin een controverse tot uiting tussen de leden der K.V.P. en de P. v. d A., een controverse waarop ook de voor zitter der P. v. d. A. Koos Vorrink tijdens een rede, te Den Haag gehouden, doelde, zij het dat hij in het bijzonder de problemen der landsverdediging be handelde. Prof. Romme vestigt de aandacht op de aanval, die de leden der P. v. d. A. in het Voorlopig Verslag op de K.V.P., en wel vooral op de minister van Eco nomische Zaken, ondernemen. Hij acht dit merkwaardiger, omdat men zich over het hoofd van deze minister heen recht streeks richt tot de minister-president. Wie zich herinnert, dat sedert het einde van de oorlog de katholieke mi nisters van Economische Zaken het steeds bij de P. v. d. A.-groep hebben moeten ontgelden ook in de tijd van de vleespotten van het „nieuwe be stand" zal geneigd zijn met enige filosofische wijsheid deze nieuwe op mars tegemoet te treden, aldus prof. Romme. Tenslotte wijst hij er nog op, dat de K.V.P,, in het Voorlopig Verslag haar grote bezorgdheid uitspreekt voor de gezinspolitiek der regering. DONDERDAG HILVERSUM II, 415 m. Na 18 uur ook 245 en 1875 m. 18.00 Gram., 18.15 Land en tuinbouw, 18.30 Omroepkoor, 18.55 Causerie over de reclassering, 19.00 Nieuws, 19.15 Jeugd, 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Solistenparade, 22.05 Gram., 22.15 De vaart der vólken, 22.35 Schubert, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 Kamerork. HILVERSUM I, 301 m.: 18.00 Nieuws, 18.15 Sport, 18.30 Strijdkr., 19.00 Kleu ters, 19.05 Volksmuziekschool, 19.35 R.T.C., 19.45 Regeringsuitz., 20.00 Nieuws, 20.05 Zoeklicht, 20.15 Philh. ork., 21.15 Cabaret, 22.00 Speeldoos, 22.20 Omroep- ork., 23.00 Nieuws, 23.15 Programma over werkstukken, 23.35 Filmprogr. VRIJDAG HILVERSUM n, 415 m. Vóór 10 uur ook 245 en na 12 uur ook 245 en 1875 m. 7.00 Nieuws, 7.15 Orkest, 7.45 Morgen gebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Vrouw, 9.30 Waterstanden, 9.35 Schoolradio, 10.00 Ochtendconcert. 11.00 Zonnebloem, 11.35 Als de ziele luistert, 11.45 Gram., 12.00 Angelus, 12.03 Lunch concert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, 13.20 Lunchconcert, 13.45 Musica Sacra, 14.15 Negen heit de klok, 15.00 School radio, 15.30 Rhythm sextet. 16.00 Zonne bloem, 17.00 Jeugd, 17.15 Koor, 17.45 Prom. ork. HILVERSUM I, 301 m.: 7.00 Nieuws, 7.15 Gymn., 7.30 Strijdl., 7.33 Selecties, 8.00 Nieuws, 8.15 Orgel, 8.50 Huisvrouw, 9.00 Schubert, 10.00 Thuis, causerie, 10 05 Morgenwijding, 10.20 Tino Rossi, 10.30 Vrouw, 10.45 Koor, 11.05 Vertellingen, 11.25 Gram., 12.00 Musette-ork., 12.30 Mededelingen, 12.33 Sport, 12.45 Dixon. 13.00 Nieuws, 13.15 Schots progr., 13.45 Orkest, 14.00 Kookpraatje, 14.20 Viool en cello, 14.55 Bertus Aafjes, 15.15 Re- sidentie-ork., 16.00 Filmland, 16.30 Jeugd, 17.00 Kwartet, 17.20 Muzikale causerie. (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM, 26 October. De orkaan, die gierend door de Fejjenoord-kuip kolkte en de kleurige vlaggen op de tinnen van het stalen geraamte aan rafels rukte, heeft de taak van de spelers, die vanmiddag moesten proef stomen voor de wedstrijd tegen de Belgen, niet gemakkelijk gemaakt Toch zou het nogal goedkoop zijn er die storm alle schuld van te geven, dat verschillende candidaten onder de maat werkten en dat bijvoorbeeld mid- voor Meijer uitsluitend om die reden in drie kwartier tijds zijn kans ver speelde. De cijfers, waarmede het Bondselftal de overwinning behaalde (31), kun nen ons niet overtuigen. De Engelse amateurs waren door hun goede kwa liteiten als snelheid en lichaamsbeheer- sing wel zeer bruikbare sparring partners voor het Nederlandse team, maar zij misten toch dat onblusbaar strijdvuur, dat hen tijdens de Olympi sche Spelen te Londen bezielde en verder de capaciteiten om een redelijk goed Nederlands elftal het leven zuur te kunnen maken. En dat hebben zij vanmiddag toch gedaan. Toen zij na ruim een half uur spe len in de tweede helft hun achterstand tot 2—1 verkleinden, waren de kansen eigenlijk volkomen gelijk en rekening houdende met de stuiter, die van de lat hard in het doel kaatste en in het veld terugsprong zonder dat scheids rechter Ausum er een doelpunt voor gaf, kunnen wij veilig zeggen, dat de éss— MFPfsfi Beeld uit de wedstrijd. Aller ogen zijn gericht opTerlouw sluit er zijn ogen voor. De Vroet en Stannard zijn er bijna bij gaan liggen, Lewis wendt zich geheel af. Kraak en Schijvenaar concentreren zich ten volle. Engelsen net zo hard een gelijk spel verdienden als de Nederlanders een overwinnig, toen Lenstra vijf minuten voor tijd de stand op 3I bracht. De Nederlanders hebben zonder enige twijfel heel wat kansen gehad om die onzekerheid weg te nemen. Er waren, vooral in het begin, zoveel dubieuze momenten in de Engelse defensie, dat het de Nederlandse voorhoede heus geen kwaad zou hebben gedaan, wan neer zij de eerste helft met een groter voorsprong dan een van twee doelpun ten had kunnen besluiten. Maar die voorhoede miste absoluut de overtui ging en stootkracht, welke men van de toekomstige Nederlandse aanvalsli- nie verwacht. Dat kwam op de eerste plaats doordat er zeer weinig uitging van de nog maar pas van een blessure herstelde midvoor Meijer. Deze heeft zijn kans-voor-open-doel gemist. Hij werkte hard, maar het resultaat was ni hil. omdat er geen werkelijke kracht van hem uitging zowel door zijn gebrek aan athletische eigenschappen als door het tekort aan technisch kunnen, dat hem nogal duidelijk van zijn medespe lers onderscheidde. Na de rust probeer de de K.C. het nog eens met haar oude liefde, Roozenburg, maar hoewel deze nogal veelbelovend startte, ging er toch op den duur ook van hem te weinig uit om het verschil tussen hem en Meijer erg veel nadruk te geven. Ook deze aanvalsleider ontbrak het aan voldoende technische ondergrond. Dat technisch element school wel in de ADO-linkervleugel Timmermans—Cla- ven. Maar alles bijeen was het resul taat van die inspanningen toch maar betrekkelijk gering, ook al omdat de Hagenaars verschillende kansen door lang wachten en onzeker optreden ver speelden. De rechtervleugel LenstraSchaap voldeed veruit het best en nam dan ook drie doelpunten voor zijn reke ning. Schaap heeft z'n moeilijke taak als plaatsvervanger van Wilkes uitste kend volbracht en ondanks enkele te kortkomingen zijn rijkgevuld arsenaal aan technische mogelijkheden met meer succes aangesproken dan we zulks in dit soort wedstrijden van hem hebben gezien. De eerste twee doelpunten kwa men trouwens ook van zijn voet. Het eerste na elf minuten, toen hij een voorzet van Lenstra, na een mislukte kopbal van Meijer, zoetjes in de be nedenhoek schoof; het tweede na een half uur, toen Timmermans de bal kreeg na een handige schijnbeweging van Lenstra en Schaap diens voorzet welberekend achter Ivey in het net prikte (20) Er was nog een juweel van een schot na een prachtig gelukte poging om zich van de Engelse verde digers te ontdoen, maar daar stak de lat een stokje voor. De middenlinie speelde ook al niet met zo heel veel overtuiging en zelfs Van Schijndel deed daaraan mee, al be wees hij zijn bruikbaarheid toch wel we?r. Vaster was Terlouw, maar de De mededeling van dr Koets, direc teur van het kabinet van de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon, dat aan de T-N.I.-troepen ruim 650.000 gulden per dag zal worden uitgekeerd, heeft heel wat pennen in beweging ge bracht. Evenals wij gisteren in een hoofdartikel deden, geven vele bladen uiting aan hun verbazing en ergernis. De Telegraaf schrijft o.a.: „Het lijkt toch wel waarschijnlijk, dat het Nederlandse volk bij de lezing van dit bericht enige verbazing zal tonen en enige vragen zal stellen. Bij voorbeeld, welke overwegingen de Ne derlandse regering in Indonesië er toe geleid hebben om het republikeinse le ger, dat gemoord en gebrand en ge plunderd heeft en dat onze soldaten ernstige verliezen heeft toegebracht door sluipschutters, trekbommen enz., te voorzien van kleding en voedsel? En van zakgeld en gezinstoelagen?! Indien een dier overwegingen is te voorko men, dat de. republikeinse troepen het land als guerillastrijders gaan afstro pen, ligt het dan in het stadium, waar in wij zijn gekomen, nog op de weg der Nederlanders om de TNI-soldaten door een soort omkoping er van te weerhouden dat zij hun eigen regering de gehoorzaamheid opzeggen en hun eigen landgenoten gaan terroriseren? En wie moet die 7 ton per dag betalen? Komt deze uitkering, waarvan het totaalbedrag uitsluitend gebaseerd is op een eenzijdige opgave van republi keinse zijde, tenslotte voor rekening van de toekomstige Verenigde Staten van Indonesië met waarborgen dat zü zal worden terugbetaald of moet de Nederlandse belastingbetaler dit er nog bij opbrengen? Zolang deze en nog andere vragen niet op bevredigende wijze zullen zijn beantwoord, zal het Nederlandse volk van zijn verbazing niet bekomen." Het Handelsblad vraagt zich ai, of het artikel, waarop dr. Koets zich beroept, niet wat erg ruim geïnterpre teerd is. Ook rijst de dwingende, vraag, aldus dit blad, of en op welke wijze door de Indonesische regering te effec tueren uitgaven inderdaad door de V.S.I. zullen worden terugbetaald. He* Leidsch Dagblad schrijft onder de kop „Joris Goedbloed of Lam me Goedzak" o.a.: „Maar is het noodzakelijk het leger van een Republiek, dat zich tot nu toe meer als tegenstander dan als gezags- apparaat van een partner heeft doen kennen, in zó vergaande mate te on derhouden? Waar ter wereld en wan neer in de geschiedenis zag men ooit de figuur, dat een volk zonder dat het een oorlog verloren had notabene door zijn eigen regering gebrand schat werd met de onderhoudsplicht van een leger, waartegen het zelf een expeditieleger uitzond? Ook in de ogen van talloze „pro gressieve" landgenoten heeft Nederland zich in zijn Indonesische politiek der laatste jaren geen tekort aan bereid heid tot het brengen van offers te ver wijten. Maar er zijn grenzen Niet al leen en zelfs niet in dé eerste plaats aan het uithoudingsvermogen van de Nederlandse belastingbetaler, maar bo venal aan ons nationaal prestige. Wij mogen ons dan al vereenzelvigd hebben met de oud-vaderlandse figuur van een Joris Goedbloed, vooralsnog hebben wij er niet de minste behoefte aan dat zelfde te doen met een be kende persoon uit de Zuid-Nederlandse litteratuur: Lamme Goedzak! En zéér zeker niet met een beroep, zoals dr. Koets deed, op de reeds zo vaak door ons gesignaleerde onvolko menheid van het Djokjase gezag." door CLARENCE BUDINGTON KELLAND Vertaling van H. DE GRAAFF 19 „Heb je zo slordig geleefd?" vroeg ik. „Integendeel. Maar mijn geld heeft vleugels gekregen. En dat betekent lood in mijn schoenen," voegde ze er bitter aan toe. „Wou je zeggen, dat ze op Rancho Paloma je geld verduisterd hebben?" vroeg ik. „In dat pension verliezen ze niet graag een gast," zei ze. „Maar je bent nu toch in de stad." wierp ik tegen. „En hoe ver kan ik weg komen met drie dollar en zesennegentig cent 9P zak?" vroeg ze. „De Vestzak-Venus wil de haar haar laten doen. Die knoest aan het uiteinde van haar hals zit er alleen om de kapper rijk te maken. Butterick heeft ons hierheen gereden, Ingrid Ash laat zich op het ogenblik in een schoonheidssalon opkalefateren. En ik heb een vrije dag met gratis taxi." „Wil je er vandoor?" vroeg ik. „Hoe verder weg, hoe beter, Krulle- kopje." Waarom?" "Het stinkt me teveel in mijn kost huis." „Waarom ben je er dan naar toe ge gaan?" wilde ik weten. „Daarvoor waren redenen," zei ze. „Maar die redenen waren niet goed ge noeg. Wel eens bang geweest, Krulle- kopje?" „Tamelijk dikwijls," verzekerde ik haar. „Er gaat uit deze stad een vliegtuig naar New York," zei ze. „Om mee te vliegen heb je geld nodig." „Heb je geen bagage?" „Zelfs geen schone zakdoek," zei ze. „Zit je zo te springen om weg te ko men?" „Dat is nog maar heel zwak uitge drukt," zei ze. „En mag ik ook de reden vernemen?" informeerde ik. „Ik heb altijd mijn mond dicht weten te houden. Daar kan een mens oud bij worden." „Aan de overkant kun je kaartjes voor het vliegtuig kopen," zei ik. „Met papiertjes uit jouw portefeuil le?" Ze zei het op een toon alsof ze het niet kon geloven. „Ik houd van opschieten," zei ik. „Vooruit dan," zei ze en haar stem klonk dringend. Ik betaalde de kellner en wij liepen de vestibule in. We waren bijna bij het kaartjeskantoor, toen Butterick voor ons stond. Hij gedroeg zich buitenge woon hoffelijk. „Buitengewoon aardig van u, mijnheer Strawn, dat u miss Tacker zo aange naam gezelschap gehouden hebt. Ik had helaas zaken te doen, zodat ik haar een poosje alleen moest laten. Mag ik als tegenprestatie u aanbieden iets met ons te drinken, alvorens wij teruggaan?" Mollie Tacker haalde haar schouders op. Haar gelaat toonde geen teleurstel ling. Het was hetzelfde gelaat waarmee zij avond aan avond voor het publiek had gestaan. „Tot ziens, Krullekopje," zei ze droog. „Doe mijn groeten aan Broadway. Be dankt voor alles en dat meen ik." Butterick vatte haar arm en samen wandelden zij naar de garage-ingang De deuren schoven open en ik bleef alleen staan, verschrikt en verdwaasd IX Ik was zowat halverwege de afstand tussen de uiterste afrastering en het ranch-huis, toer. een oude cowboy mij op de weg tegemoetgereden kwam en zijn hand opstak. Het was de oudste van onze drie knechts, een man met een vierkante, vooruitstekende kin, die even goed veertig als zestig jaar kon zijn. Zijn haar was zwart, maar grijs aan de wortels, zodat ik hem ervan verdacht dat hij het verfde. Toomey heette hij. „Straigh zegt dat er een man is ge komen," kondigde hij aan. „Wat voor eer. man?" vroeg ik. „Jan Jurk," zei hij kort en bondig. Ik merkte hieruit op dat dit niet als een compliment bedoeld was en kenne lijk sloeg op iemand wiens uiterlijk d'e stad verried. Straight had blijkbaar re den aanwezig geacht mij te waarschu wen. „Heeft Straight nog meer gezegd?" vroeg ik. „Dat was alles wat ik zeggen moest," zei Toomey. Onverwachte of onverklaarbare ge beurtenissen brengen mij altijd van mijn stuk. Ik ga me dan altijd afvragen of ik soms het een of ander verkeerd ge daan heb. Toomey liet zijn paard opzij gaan en ik reed verder met een zwaar gevoel op mijn maag. Een grijze personenauto stond buiten de palissade en terwijl ik naar binnen ging, hoorde ik stemmen op de veranda. Straight zat te praten met een netjes geklede man van een goede derig jaar. Het pak, dat hij droeg, was peper-en- zout-kleurig en hij had een dure das aan. Straight keek op en zijn gezicht stond zo effen als een vijver. „Strawn," zei hij, „dit is mijnheer Jenner." Jenner stond op en stak mij een hand toe, die steviger was dan je, oordelen de naar zijn kleding, gedacht zou heb ben. „U krijgt hier zeker niet veel bezoek," zei hij. „Maar de weinige bezoekers die we krijgen ontvangen we graag gastvrij," antwoordde ik. „Straight heeft zeker uw dorst al gelest?" „Inderdaad, kort voordat hij u een cowboy tegemoet stuurde om u te waar schuwen dat ik er was," zei hij langs zijn neus weg. „Ik schrik niet graag." zei ik. „Ik houd niet van onverwachte gebeurte nissen." „Laat eens zien," zei hij. „U bent op de twaalfde uit New York vertrokken." „Best mogelijk" antwoordde ik. „Met de Century." „Ik reis graag in geriefelijke treinen." „Ik persoonlijk geef de voorkeur aan een vliegtuig," zei hij. „Hoe maakt me vrouw Strawn het?" Ik had zoiets verwacht en ik geloof, dat ik me tamelijk goed hield. „Laat zien je medaille," zei ik. Hij grinnikte en toonde een verguld insigne. „Recherche," zei hij. „U zou me nog vertellen hoe mevrouw Strawn het maakt." „Wat kan u het schelen?" vroeg ik. „Zo ben ik nu eenmaal. Zelfs Weinig heden interesseren me. Wat een verras sing voor uw kennissen anders." „Welke kennissen," vroeg ik, „en wat voor verrassing?" „Allemaal," zei hij. „Het nieuws van uw huwelijk. Gauw gegaan, hè? Op de elfde nog vrijgezel en op de twaalfde met uw vrouw op reis. En toch nergens in de burgerlijke stand ingeschreven. Waar hebben de plechtigheden plaats gehad?" „Laten we uitscheiden met dat kat- en-muis-spelletje," zei ik. r (Wordt vervolgd.) vrye schoppen, die tegen hem werden gegeven, wijzen er op, dat het toch weer te „vierkant" is geweest. In de achterhoede had Steenbergen met de ongelooflijk snelle linksbuiten Rob de gevaarlijkste man van de Engelse aanval tegenover zich. Maar hij speelde dan ook iets minder goed dan Schijve naar, die in doorsnee toch weer zijn Plaats waard was, ook al werd oe E.D.O.-er, vooral door te kort terugspe len van De.vroet, wel eens in benauwd heid gebracht. Door Steenbergen kwam indirect het Engelse tegenpunt, omdat hij een afgeweerd schot van midvoor Stannard aan linksbinnen Rawlmgs overliet, die er wel raad mee wist. Kraak was nog niet de betrouw bare doelman van een jaar of wat lan ger geleden. Naar wij vernemen is bij het me disch onderzoek gebleken, dat de Lon- ga-speler Van Roessel Zondag jj. in de v edstrijd Zuid-Nederland—Luxemburg niet, zoals aanvankelijk werd aangeno men, zijn scheenbeen scheurde, doch dat er sprake is van een kuitbeen fractuur. Dit betekent dat Van Roessel ook op 11 December, wanneer het Neder lands elftal te Amsterdam tegen De nemarken speelt, niet van de partij zal kunnen zijn. Mevrouw Fennv Heemskerk, die deel neemt aan het internationaal dames- schaaktournooi te Barcelona, won in de eerste ronde van mej. Gelat kampioene van Catalonië. In de tweede ronde ver loor zij echter van mej. Cisuentes (Spanje).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3