DADELOOGST IN IRAK MEISJESBESCHERMING KOERST MODERN Grote kansen voor de Nederlanders in Liberia's hoofdstad m: Heemst VERT0 TAPIJT LOPER I HAARBOUCLÉ SLOWAKEN VERZETTEN ZICH TEGEN DE RODE OVERHEERSING Slaven werken in de uraniummijnen HET KATHOLIEKE BOEK Monrovia de modernste haven van West-Afrika NQUUY fïïilïTï] NOURY Ede vecht om het vliegveld Deelen 5.70 BOUCLÉ LOPER HAARDZEILÈNI WEEFSTOF j KATOENEN FILET 1 CRETONNE VITRAGE MOQUETTE TAPIJT 12.70 7.70 STOF 7.65 GOBELIN Sabotage en absenteïsme zijn nog steeds niet opgehouden Tentoonstelling in de hoofdstad ËPITED Dal van Euphraat en Tigris produceert 80 procent van wereldproductie Charitatieve organisaties moeten met hun tijd meegroeien Efficiënte hulp aan het alleenstaande meisje BAND BLAUW BAND Uniestatuut gereed Suriname accoord met interimregeling Morphine-handelaar in arrest gesteld Vier K.A.B.-ers naar Amerika Minister is van mening, dat het bij Arnhem moet worden ingelyfd 1.15 DONDERDAG 27 OCTOBER 1949 PAGINA 5 Dinsdagavond 7 uur officieel ope- fel fees m s m- mmm Effectieve hulp HOEST SIROOP Bij griep kouvatten HOEST SIROOP Bij hardnekkige hoest en bronchitis 23.000 tabletten gevonden o» 3 95 40 x 70 U. 50 (Van onze correspondent) Wanneer men tegenwoordig: over Tsjechoslowaldje spreekt, moet men eigenlijk goed begrijpen, dat het hier om twee landen en twee volkeren gaat. Wat kranten en persbureaux de laatste tijd publiceren, heeft be dekking op Tsjechië, op het gebied dus van Bohemen en Moravië. Slowakije I® geheel van de buitenwereld afgesloten en geen enkele dagbladcorrespondent Praag krijgt toestemming om er een reis heen te maken. Tot voor een jaar ■bocht men nog in Bratislawa komen en niet verder. Maar nu is ook Bratis- «wa, dat de hoofdstad is van Slowakije, evenals het uraniumgebied bij jjoachimstal, voor vreemdelingen niet meer te bereiken. Dit is natuurlijk •het zonder reden. De Praagse machthebbers hebben nog geen methode ge bonden, om de Slowaken de baas te worden. Zij bepalen zich er daarom toe «lowakjje van de buitenwereld af te sluiten. De massa-arrestaties worden officieel Verklaard door de „bekentenissen" van oe inmiddels ter dood veroordeelde en Geëxecuteerde dr. Szönyi in het proces- najk en van de Joegoslavische gezant schapsattaché Brankov. Dit is echter Rechts een voorwendsel, want tussen de Tsjechen en Hongaren bestaan in wer kelijkheid geen relaties. De werkelijke °°rzaak is meer van politieke en econo mische aard. De in Hongarije gevolgde sabotagemethoden worden door de Tsje chische arbeiders met nog meer energie megepast. De verwikkeling van het Tsjechische vijfjarenplan stiet op steeds Grotere moeilijkheden. Het grote Praag se handelsblad „Hospodar" schreef, dat het absenteïsme in de fabrieken en mij den een schande is voor de mijnbouw- ondernemingen, voor elke fabriek, ie dere functionaris en iedere arbeider. Volgens de statistieken stijgt het aantal al of niet betaalde verloren ar beidsuren steeds meer. Het absente ïsme is dit jaar met 21% gestegen. Het eerste kwartaal van 1947 werden 55 millioen arbeidsuren verzuimd. In de overeenkomstige periode van 1948 reeds 69.3 millioen. Het eerste kwar taal van dit jaar steeg dit aantal nog tot 75.5 millioen uren. Het absenteïsme steeg in 1947 liefst 37.3 Dit nu ver mindert niet alleen de productie, maar ■Verslechtert ook de financiële uitkom sten en heeft invloed op de ontwik keling van de sociale verhoudingen. De „Hospodar" schrijft, dat het niet Reeft of men nu al handenwringend rondgaat en klaagt. Er moeten middelen Sevonden worden om tot een oplossing te geraken. De mijnbouwfunctionarissen ®n anderen, die voor de productie ver antwoordelijk zijn, durven niet tot ont zag over te gaan, vooral niet, wanneer z'ch ondér de luiaards iemand bevindt, Van wie men aanneemt dat hij invioed- rijke protectie geniet, zodat het gevaar- .Op 8, 9 en 10 November a.s. wordt hi de grote bovenzaal van het Ameri- cJbi-hotel ingang Mamixstraat te Am- erdam, een tentoonstelling gehouden i.an het katholieke boek in deze tijd. initiatief tot het organiseren van rfze tentoonstelling ging uit van de boek- en kunsthandel „De Zaaier" e Amsterdam, in samenwerking met €fi 15-tal Nederlandse katholieke uitge- ,erjjen. Tevens zal een selectie van vjdenlandse katholieke uitgaven wor- geëxposeerd. A.an de tentoonstelling wordt tevens J;11 kleine expositie verbonden van Ne- edandse religieuze kunst, i De tentoonstelling zal voor een ieder .asteloos toegankelijk zijn. De opening 'hdt plaats op Dinsdag 8 November, avonds om 7 uur. Verder is de ten- t°°fistelling geopend van 11 uur des 'Prgens tot 11 uur des avonds, met 'tzondering van de tijd voor de le ggen. Op Dinsdagavond om 8 uur houdt Oabriël Smit een lezing over: „De onbekendheid van het katholieke boek"; na de pauze spreekt Jan "cerends over „Oorspronkelijkheid fh traditie in de devotionnaire kunst". Op Woensdagmiddag 3 uur ?al Tom Bouws spreken over „Het katholieke jeugdboek". Op Don derdagavond 8 uur spreekt Ir. Ed- hiond Nicolas over „De verhouding Jjan de auteur tot de lezer" en na Pauze Prof. Dr. J. Wils over ""et katholieke boek en de missie". hJ^et aanbeveling van de tentoonstel- ng werd een erecomité gevormd, Gfaiin o.a. zitting hebben Mgr. Paolo u bbe, Pauselijk internuntius, Mgr. G. af J- v. d. Burg, deken van Amsterdam, hpt eer H. Bouchette, inspecteur van onderwijs, Paul Brand, voorzitter oJi^t. Jan, prof. W. Asselbergs, Piet ïiiw en verschillende andere geeste- kek en wereldlijke autoriteiten. De- op >,7' d- Burg zal he tentoonstelling Na ^en vierjarige studie doen de of °nte studenten van het „College J West-Africa" hun eindexamen. en groep geslaagde candidaten de uitreiking van hun diploma. lijk zou kunnen zijn maatregelen tegen hem te nemen. In de mijnen is naast de metaalindustrie het absente isme het grootst. „Hospodar" stelt dan diverse maatregelen tegen de saboteurs en luiaards voor. Alle tot nu toe geno men maatregelen, zoals intrekking van vacantie, van toelagen en voorrechten hebben niet geholpen. In Hongarije heeft de overheid met dezelfde moeilijkheden te kampen cn omdat alle maatregelen, zoals die in Tsjechoslowakije waren genomen, had den gefaald, voerde men daar een sy steem in, dat werkelijk een „succes" voorspelt. In alle fabrieken werden schandbordcn aangebracht. De arbei ders, die ook maar een paar minuten te laat kwamen, moesten zelf op het bord schrijven: „Ik, X. Y„ ben heden dertien minuten te laat op het werk gekomen. Ik ben schadelijk voor het volk". Reeds na enkele dagen daalde het aantal laat komers en op de hierbij geplaatste foto kan men zien, dat de beambte van een fabriek met trots op het schandbord schrijft: „Heden is er niemand te laat gekomen". Iedere arbeider weet, dat zijn naam op het hord het einde van zijn bestaan betekent. In Tsjechië moet men echter ook een strijd voeren tegen het feit, dat het aantal arbeiders zo wisselvallig is. In de mijnen, de ijzergieterijen van de metaalindustrie, de chemische en de ceramische industrie waren in het ar beidsproces van 1948 een 250.844 ar beiders ingedeeld. Maar slechts 28.000 hunner bleven bij hun werk, een tien de gedeelte dus. Dat betekent, dat de arbeiders lichtere arbeid zochten en zoveel mogelijk profijt trokken van de financiële mogelijkheden. Allengs werd bij gebrek aan arbei ders in deze bedrijven de productie in toenemende mate geremd. De regering vond geen andere uitweg dan het organiseren van een algemene razzia, om aan de nodige arbeidskrach ten te komen. Het proces tegen Rajk gaf de regering de mogelijkheid hiertoe. De mensen werden om „politieke" rede nen in arrest gesteld, om de „economi sche" nood tegen te gaan. Zonder over drijving kan men zeggen, dat het hie" faat om een slavenmarkt. Alleen wor- en.de slaven niet betaald en zelfs wor den hun de resten van hun geringe eigendommen ook nog afgenomen. De mensen in Tsjechië schrikken al, wan neer de postbode hun brieven bezorgt. De overheid houdt er n.l. nogal van, om brieven met de volgende inhoud te zenden: „U wordt tot arbeid voor het welzijn van het volk in de mijnen verplicht". De geadresseerde kan dan kiezen tussen mijnarbeid en de vlucht. Deze „uitgenodigde" arbeiders krijgen een zeer hoog loon. mam Dat is bjj de politieke gevangenen heel anders. De gevangenen uit Slo wakije worden naar het kamp Wikma- r.ow gebracht, dat vier kilometer van Joachimstal ligt. Over de arbeidsverhou dingen in de uraniummijnen beschikken wjj over betrouwbare berichten, die wel haast ongelooflijk klinken. De daar te werk gestelde gevangenen weten, dat zjj in deze mijnen hun leven zullen moeten eindigen. Een politieke verzets beweging bestaat in Slowakije niet, om dat er daartoe geen mogelijkheden be staan. De regering voert derhalve een grote strijd tegen de saboteurs in fa brieken cn mijnen, die zij echter niet de baas kan worden. Deze feiten kan zij niet erkennen en daarom legt zij er zich op toe, om „samenzweringen" te ontdekken, teneinde de bevolking vrees aan te jagen. Het Tsjechische volk hoopt door ineenstorting van het economische leven zijn vrijheid te herwinnen. De re gering daarentegen denkt door midde! van deze koude oorlog op de arbeiders en boeren vat te krijgen. '.es Het zogenaamde „Schandbord" in een Hongaarse fabriek. Wie te laat komt moet zijn naam op het bord schrijven. De tekst luidt: „Gij bouivt mede aan het socialisme. Schand bord voor telaatkomers. Heden kwam niemand te laat." Dit laatste zal wel de reden zijn waarom een foto hiervan in dr- Ho -marse kran ten verschijnen kon. mmt October is dadelmaand in Irak. Een i betreft ongeveer 20% beneden die van brandende zon boven de valleien aan het vorige jaar blijft. De oorzaak h:er- de benedenloop van Tigris en Euphraat, I van is de schade, die is aangericht door m ktexrmi, fcrtöite a safes Ar* «gpetttn ja»* tt<S y-,vj (Van onze verslaggeefster) T~~\ r komt nu een kleine groep Oostenrijkse meisjes in ons land, die als huis- ri. houdelijke hulp worden toegewezen aan gezinnen met minstens drie kleine kinderen, vertelt mevrouw Ko. LuijckxSleijfer ons. Sinds vijftien maanden is deze ervarene landelijk secretaresse van de R.K. Meisjesbescherming en met geweldig élan tracht ze het werk, dat na de bezetting een algehele inzinking vertoonde, op te halen en te activeren. Deze proef, want meer is dit experiment nog niet, gaat geheel uit van Sociale Zaken in Den Haag, maar de Meisjesbescherming heeft nauw contact met deze afdeling der arbeidsbemiddeling, omdat het typisch haar taak is het alleen staande meisje, zeker als ze een vreemde is in de plaats waar ze komt, op te vangen en een houvast te geven, waardoor ze niet in haar eenzaamheid tot dingen gaat komen waar ze later spijt van heeft. (Tussen haakjes, laat nu niet iedere huismoeder die hulp behoeft trachten zo'n Oostenrijks meisje te krijgen, want de zaak is geheel in handen van de gewestelijke arbeidsbureaux en de aanvraag is veel groter dan het aanbod). en geen Huiselijkheid (denk aan meisjes in hotels en cafetaria's) die zullen, als ze tenminste tot de goedwillenden be horen, dankbaar zijn voor een toegesto ken hand. Maar omdat het leven zich zo gewijzigd heeft in z'n omstandigheden en z'n tempo, is het goed dat het roer wordt omgegooid in deze in ons land zeven en veertig jaar bestaande vereni ging, waarvan thans mevrouw E. Krijns —ten Braak, vrouwelijk arts in Hilver sum, presidente is. „We moeten ons veel meer instellen op het preventieve werk", zegt mevrouw Luijckx, we zoeken dan ook intensief contact met katholieke en niet-katho- lieke organen die raakpunten hebben met de onze en we moeten uit de ver borgenheid treden. Zeker, het werk is dikwijls van zeer vertrouwelijke aard, denk aan de ongehuwde moeders, maai van doel, opzet, werkwijze en bestaan de preventieve hulpdiensten moet ieder een op de hoogte zijn". Charitatieve organisaties moeten mee groeien met hun tijd. De oningewijde, die van meisjesbescherming hoort, denkt aan een naïef plattelandsmeisje dat met een grote koffer verloren staat aan het grote-stads-station en door een juffrouw met geelwitte band in veilige naven wordt geloodst. Heeft het mo derne. geëmancipeerde meisje, dat van aanpakken weet, nog we] bescherming nodig? Bescherming is misschien niet het meest gelukkige woord in deze tijd, maar het leven is voor velen niet min der hard dan vroeger en de alleen staanden die een moeilijk bestaan heb ben van hard werken, weinig comfort Voorop bljjft dan ook staan de ef ficiënte hulpverlening aan het alleen staande meisje. Om haar in een nieu we woonplaats huisvesting te geven, of onderdak in de vacantiemaanden, zjjn de elf tehuizen in de verschillen de steden, wier aantal men doende is uit te breiden door opbouw van de door de oorlog verwoeste en enige nieuwe. De bemiddelingsbureaux aan deze tehuizen verbonden .bemiddelen in hoofdzaak huishoudelijk personeel hoewel men hier en daar de wens hoort uiten dat, bij de toenemende in dustrialisatie, ook meisjes in fabrie ken via deze bureaux geplaatst zou den kunnen worden. Wat voorlopig moeilijk te verwezenlijken zal zijn omdat deze bureaux van de Meisjes bescherming in tegenstelling tot de (Van een bijzondere correspondent) MONROVIA, October. Cape Mesurado, 6 - 19'N. - 10 - 49'W." Zo staat in het „Handbook for Africa" officieel de plaats aangegeven waar Monrovia, de hoofdstad van Liberia, ligt. Deze stad met de grootste en modernste haven van West-Afrika is de voornaamste handelsplaats van het land. De haven, welke door de Amerikanen gebouwd is en een bedrag van 20 millioen dollar kostte, werd in Juli 1948 geopend en is toegankelijk voor de grootste zeeschepen. Men vindt er de laatste moderne laad- en losinstallaties en de regering spaart kosten noch moeite deze goede outillage te handhaven. Bijna dagelijks kan men er schepen zien uit ons eigen vaderland, uit Italië, Engeland, tAmerika, terwijl onlangs het eerste Zwit serse schip hier binnenliep. Een onafgebroken reeks van voedsel, kleding en gebruiksvoorwerpen wordt door deze schepen de wal opgespoten, terwijl zij op hun terugtocht palmpitten, rubber, rijst of koffie laden De geïmporteerde goederen vinden via een brug over de Mesurado-rivier hun weg naar de stad. De eerste straat die men, van de haven komende, inrijdt, is de Waterstreet, de Kalverstraat van Monrovia. Aan beide zijden vindt men, dicht tegen elkaar gebouwd, de „stores" en opslagplaatsen van de handelslieden en het zal geen bezoeker van Monrovia ontgaan, dat de Hollandse store van de Oost-Afrikaanse Compagnie, kortweg de O.A.C., de bestverzorgde en meest- gesorteerde is. De O.A.C., die hier reeds een kleine honderd jaar gevestigd is en er sinds de aanvang met een steeds toenemende om zet handeldrijft, staat thans bij afwezig heid van de hoofdagent, onder leiding van de heer L. P. Huigens, die tevens Consul-Generaal van Nederland a.i. is; een kleine steviggebouwde man met grijs haar en een kwieke loop, die reeds 20 jaren hier woont, 24 uur per dag werkt en soms maanden achter elkaar geen Zondag kent. Hij is het over wie men van alle 20 landgenoten die hier wonen, slechts lof hoort. Naast de Nederlanders worden de handelszaken gedreven door Engelsen, Fransen, Zwitsers, Libanezen en twee Russen. De Liberianen zelf, van wie velen kleine stores in het achterland hebben, komen hier hun waren kopen, die dan per vrachtwagen vervoerd wor den naar hun dorpen, want spoorwegen kent dit land niet. Was het twaalf jaar geleden met hét onderwijs droevig gesteld, thans besteedt de regering hieraan jaarlijks een tien maal zo groot bedrag, terwijl in een jaar het aantal lagere scholen steeg van 162 tot 222. Een van de door de Liberianen meest gewaardeerde school in Monrovia is die der Katholieke Missie, onder leiding van Ierse paters van de „Orde der Afrikaan se Missieën". De lokalen zijn, hoewel te klein, fris en zindelijk en sinds enige tijd beschikt men ook over voldoende schoolbanken; met trots vertelde een van de onderwijzende paters mij, dat ook de zoon van president Tubman deze school bezoekt. Naast vele kleine scholen in het bin nenland, die ik zag en die gewoonlijk bestaan uit een open schuur met ban ken, valt in Monrovia zelf direct het mooie gebouw op van de „College of West Africa", hetgeen men kan verge lijken met een lyceum bij ons. Deze school, gesticht door een Amerikaanse Methodistische Missie orde, die als eer ste zendelingengroep in 1839 naar Libe ria kwam, beschikt over zeer moderne onderwijsmiddelen, terwijl haar biblio theek voor de beste van Europa niet onderdoet. De leerkrachten bestaan uit Amerikaanse en Liberiaanse onderwij zers, die in de morgenuren van 8 tot 1 uur les geven aan 260 leerlingen, 's Mid dags worden de klassen door een an dere school gehuurd, die zelf geen lo kalen heeft. Na een 8-jarige lagere school, blijven de leerlingen gedurende 4 jaren op het „College" en zijn dan klaar om in Amerika een universiteit te bezoeken. Verschillende van hen kwamen later weer terug om de vergaarde kennis op hun beurt aan jongere landgenoten over te dragen. De kinderen gaan slechts naar school, wanneer zij door de ouders gestuurd worden. Het gevolg is, dat in een klas kinderen van 8 en 16 jaar naast elkaar zitten. Voor de lagere school betalen de ouders 10 en voor het lyceum 15 dollar per jaar. Het ontbrekende tekort wordt door subsidies van de regering aangevuld. Geheel aan de buitenkant van de stad legt men thans de laatste steen aan het „Liberia College"; een mo dern en groot gebouw, voor een deel reeds in gebruik genomen en geheel onder Liberiaanse leiding. Een van de leerkrachten, prof. Dempster, is tevens hoofdredacteur van de hier om de veertien dagen verschijnende krant „The Liberian Age". Was Monrovia dat haar naam te danken heeft aan de vroegere Ameri kaanse president Monroe een tiental jaren geleden nog een stad, die lang zaam tot ontwikkeling kwam, thans zou men bijna kunnen zeggen, dat de vooruitgang dagelijks waarneembaar is. En al worden er, zoals overal waar ge werkt wordt, soms fouten gemaakt, naar mijn mening ligt hier voor vele Nederlanders een ongehoorde kans, op voet van gelijkheid met de Liberianen. te gaan samenwerken, zowel tot voor deel van het Nederlandse en het Libe riaanse economische leven, als van de werkers individueel. arbeidsbureaux (met welke ze overigens uitstekende relaties onderhoudt) gra tis moeten werken. Velen kennen van „de Meisjesbe scherming" hoofdzakelijk het stations- werk. Dit is in zoverre gemoderni seerd, dat het veel beweeglijker is, en zijn activiteit bij seizoendrukte ook vooral richt op drukbezochte bad- er grensplaatsen. Wellicht het moeilijkste maai verreweg het belangrijkste werk, dat het meest stimulans behoeft, is het stads onderzoek. De gemeentelijke „Bevol king' stuurt regelmatig lijsten naar de 950 correspondentschappen en 64 plaat selijke afdelingen der vereniging, die stuk voor stuk met de nieuw aangeko men meisjes contact opnemen en polsen hoe de morele en godsdienstige omstan digheden zijn waarin ze moeten werken en leven. Grote steden nebben hiervoor vaste, gesalarieerde maatschappelijk! werksters. De Meisjesbescherming, die overigens financieel moet drijven op giften en hetgeen de beminde gelovigen op de collecteschaal leggen, (alleen het stationswerk wordt met 2000 gesub sidieerd) kan hiervoor putten uit een fonds van een grote gift die Amerika na de bezetting schonk „ter dekking van morele schade"! Logisch is, dat bij de veelvoudige ge organiseerde bemoeiing, die ieder indi vidu tegenwoordig geniet, de Meisjes bescherming voor haar „beschermelin gen" telkens zal aanhaken bij stands-, vak- of groepsorganisaties. eventueel contact zal opnemen met een sociale werkster van de fabriek, of zich in ver binding stellen met de jeugdbeweging, vrouwelijke studiecentra. K.A., enz Zij is dan ook vlak voor de sociaal-cha ritatieve centra! Zo tracht e.en plaatselijke afdeling op het ogenblik samen met de K. A. in een groot stadshotel tot een kern groep te komen. „Wij voelen ons als een spin in het grote web der sociaal-charitatieve be moeiing, ijverig speurend naar draden van aanraking en knooppunten van overleg," zegt mevrouw Luijckx. „Omdat wij internationaal georga niseerd zijn, werken we ook zo uit stekend met het buitenland samen. We helpen per week minstens twee a drie Nederlandse meisjes, die in Engeland, Frankrijk of België in de huishouding willen gaan werken, de taal te leren. Neen. veel buiten- landsen komen niet hier, wie wil onze taal leren? Die Oostenrijksen is een ander geval. Neen, met Duitse meisjes wil men hier volstrekt nog niet beginnen. Er is hier wel een grote groep Poolsen, die in Twente in de industrie werken De meesten zijn katholiek, ze hebben dan ook een eigen aalmoezenier toegewezen gekregen." Een andere zijde van het werk der Meisjesbescherming is de zorg voor de ongehuwde moeder en haar kind. In de negen uitstekend geoutilleerde, door haar opgerichte, katholieke doorgangs huizen krijgen moeder en kind. vol gens moderne inzichten, wat ze behoe ven. Wij willen hier een getal noemen om de huishoudelijke werkgeefsters toch te doordringen van de verant woordelijkheid die ze hebben tegen over het alleenstaande meisje, dat bij hen dient en welljcht geen vriendinnen heeft. De statistiek van Limburg van die de gemiddelde dagelijkse maximum temperatuur opvoert tot boven de 190 graden Fahrenheit, stooft de vruchten van de dadelpalmen rijp en kleurt ze amber-bruin. De dadels van de meer dan 35 millioen dadelpalmen van het land worden deze maand geplukt. Meer dan 80% van alle dadels ter wereld komt uit Irak. De laatste drie jaren werd uit de haven van Basrah aan de Ferzische Golf gemiddeld per jaar meer dan 200.000 ton naar het buitenland verscheept en nog eens ongeveer 100.000 ton wordt in het binnenland geconsumeerd. Dadels zijn een van de belangrijkste exportartikelen van Irak cn in sommige jaren het belangrijkste Hun export waarde wordt geraamd op meer dan 16 millioen dollar per jaar. Reeds in de oudste tijden van Irak's geschiedenis heeft men ei dadels gecul tiveerd. Uit kleitafeltjes. gevonden bij archaeologische opgravingen, blijkt, dat er 4000 jaar geleden 50 soorten dadels bekend waren. Thans zijn er meer dan 300. Het is dan ook geen wonder, dat in het koninklijke wapen van Irak een groep dadelpalmen voorkomt. De palmboom is evenwel niet uitslui tend voedselproducent. Hij bewijst de mens nog tal van andere diensten. Zijn hout is ongeveer de enige brandstof in het overigens boomloze land. Zijn tak ken leveren het materiaal voor matten en daken en de taaie vezels van de bast kunnen worden gebruikt voor de ver vaardiging van touw. De dadelpalm gedijt in de vette bodem van de tweelingrivieren van het land onder de hoge temperaturen, die er elk jaar vijf, zes maanden achtereen heer sen. Het water van de rivieren levert via een ingewikkeld bevloeiïngssysteem het noodzakelijke vocht. De dadelcom missie een regeringslichaam, dat de dadelcultuur controleert heeft gerap porteerd, dat de oogst van 1949 van beste kwaliteit is, maar wat de hoeveelheid De moeilijkheden, die nog bestonden omtrent de uiteindelijke tekst van het linie-statuut, zijn thans geheel uit de weg geruimd, aldus verneemt het A.N. F. Het vraagstuk van de wederzijdse uitoefening der burgerschapsrechten is ia deze zin opgelost, dat tussen de Unie- partners geen noemenswaardig verschil zal worden gemaakt in de behandeling van elkanders burgers. Als er wel een verschil van betekenis moet worden ge maakt, zal dit gebaseerd zijn op redenen van nationaal belang of gemotiveerd moeten worden door de noodzaak eco nomisch zwakke groepen van eigen burgers te beschermen. Aan het Unie-statuut zal voorts wor den toegevoegd een opsomming van de algemeen menselijke rechten en vrijhe den, welke partijen op zich nemen te waarborgen. In negentien punten wor den in dit bijvoegsel een aantal rech ten en vrijheden opgesomd, ontleend aan de „declaration of human rights" van de Verenigde Naties. insecten. Van de vele soorten, die gekweekt worden, worden slechts weinige uitge voerd. Het is vooral de dadel van Bas rah, welke wordt gekweekt in het Zui den, waar Tigris en Euphraat zich tot een grote stroom verenigen, die belang rijk en zeer geschikt is voor de export- Drie jaar geleden heeft de dadelcom missie een Britse firma een concessie verleend, op grond waarvan deze het recht heeft, alle Basrah-dadels af te ne men tegen een vaste prijs. Deze conces sie loopt af met de oogst van 1949 en er kan thans een bod op de toekomstige dadeloogsten worden gedaan. De dadelpalm begint vruchten op te leveren vier of vijf jaar nadat hij is ge plant. De bevruchting van de vrouwe lijke palm die haar vruchten draagt in trossen, welke maar weinig kleiner zijn dan bananentrossen geschiedt in het begin van April met de hand. Volgens dadeldeskundigen bevat de vrucht alle elementen van een evenwich tige voeding. Zij is het ^ïoofdvoedsel van duizenden Arabieren in Irak. De Staten van Suriname hebben tot dc gouverneur het verzoek gericht de regering telegrafisch mede te delen, dat zij instemmen met het nieuwe ontwerp voor de interim-regeling voor Suriname Zij vragen evenwel in de tekst een viertal wijzigingen aan te brengen en schrapping van de bepaling, dat vreem delingen hun kiesbevoegdheid behouden, omdat de rechten van de vreemdelingen zullen worden geregeld na de regeling der nationaliteit en het derhalve niet gewenst is, deze overgangsbepaling te handhaven. Een der voorgestelde wijzi gingen houdt in, dat voor een wijziging in de verdeling der kieskringen, „ten minste tweederden" in plaats van „twee derden" der stemmen vereist is. Maandagavond heeft de Bossche po litie in samenwerking met de Amster damse recherche en ambtenaren van het bureau tot bestrijding van de handel in verdovende middelen te Den Haag een inval gedaan ten huize van een zekere v. d. L„ waarbij een hoeveelheid van 23000 tabletten morphine in beslag werd genomen, die destijds uit een En gelse dump is gestolen. Bovendien wer den er nog een stengun en een 9 mm. pistool, beide met patronen, in beslag genomen, v. d. L. is in verzekerde be waring gesteld. Dertien vooraanstaande figuren uil de Nederlandse vakbonden zullen, zo als reeds gemeld, een studiereis van ongeveer vier a vijf weken naar de Verenigde Staten maken Van de K. A. B. zullen aan deze reis deelnemen: J. Palmen, Katholieke Miinwerkers- bond; J. J. de. Wit, Katholieke Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden; F. Brussel, Katholieke Bond van Fabrieksarbeiders; A. H V. van Lijf, Katholieke Bond van Technici. het vorig jaar wijst uit, dat er van de 118 ongehuwde moeders 56 in huis houdelijke dienst waren en 12 fabrieks arbeidster. En zo zijn we weer terug bij de pre ventieve zorg. Inderdaad is het gehele terrein van werkzaamheid, met de veel soortige zorg en dë verschillend ge richte nazorg, zeer uitgebreid en is de bemoeiing even levend en gevarieerd als 's mensen leven zelf. Hebben wij respect voor degenen die er zich kor daat en belangeloos aan geven. (Van onze redacteur) In de jaren van de Duitse bezetting ontbrandde er een luchtoorlog boven het door de bezetter aangelegde vlieg veld Deelen. Na de bevrijding, toen de geallieerden dit terrein gebruikten voor hun overtollig legermateriaal, barstte er een miniatuur-oorlog los tussen de po- litietroepen, die het bewaakten, en een legertje dieven. Thans is een nieuwe strjjd begonnen. Ditmaal tussen de ge meente Ede enerzijds en de minister van Binnenlandse Zaken, Gedeputeerden van Gelderland en de Rijksdienst voor het Nationale Plan anderzijds, waarbij het vliegveld Deelen opnieuw de twistap pel is. In Mei van dit jaar gaf de minister van Binnenlandse Zaken te kennen, dat het hem beter voorkwam het gehele gebiea rond Deelen bij Arnhem te voegen. Ge deputeerde Staten van Gelderland na men hetzelfde standpunt in. Zij stelden een nog ingrijpender grenswijziging voor, waarbij ook het vliegveld Teriet, dat voor tweederden tot het gebied van Ede behoort, bij Arnhem gevoegd wordt. Ook het oude gehucht Deelen zou dan maar bij Arnhem moeten worden inge lijfd. De directeur van de Rijksdienst voor het Nationale Plan kwam tot de conclusie, dat, daar het in de bedoe ling ligt bij het vliegveld Teriet een complex gebouwen (hangars, werk plaatsen, leslokalen en een restaurant) op te richten en voorts de meeste be zoekers van het zweefvliegveld Teriet uit Arnhem zullen komen en personeel en leerlingen op Arnhem zijn aangewe zen, een grenscorrectie ten voordele van Arnhem noodzakelijk was. De gemeente Ede neemt tegen deze argumenten sterk stelling in een advies dat overmorgen door Ede's raad zal wor den behandeld en naar alle waarschijn lijkheid door dit college zonder man keren zal worden onderschreven. Hierin merkt het Edese gemeentebestuur o.a. op, dat het niet in kan zien, waarom een dergelijk ingrijpende grenswijziging, waarbij Ede niet minder dan 1200 ha. zou moeten afstaan, noodzakelijk is. Ede meent dat het argument, dat het gehucht Deelen geheel op Arnhem is georiën teerd, zeer relatief is. Ook wijst men op het verleden, waarin nimmer van moeilijkheden sprake is geweest, toen de Arnhemse Zweefvliegtuigenclub op Ter- let oefende. Ook in de toekomst stelt de gemeente zich garant voor een volle dige en krachtige medewerking. Moch ten de vliegvelden Deelen en Teriet zich ontwikkelen, zoals de directeur voor het Nationale Plan voorziet, dan zullen door Ede tijdig alle nodige maatrege len getroffen worden. Daar komt bij dat van het gehele vliegveld Deelen, ter grootte van 250 ha., nauwelijks 1 ha. op Arnhems gebied ligt. Het vliegveld Ter- let strekt zich slechts een derde over het Arnhemse territoir uit. Het zou meer voor de hand liggen da* het 150 ha. grote Arnhemse gebied bij de 1200 ha. van Ede gevoegd zou wor den. Hierdoor zou de grens van Ede en Arnhem langs de Hooiweg komen te liggen en verlegd worden tot de grens van Rozendaal, waardoor tevens een grenswijziging met deze gemeente over bodig zal zijn. B. en W. van Ede zijn op grond van het bovenstaande van mening, dat zij geen medewerking kun nen verlenen aan de bovengenoemde grenswijziging. ■miHIIUilltillMrtlHIIIIIIUIIIIIIUIIIHItniN uawMuiuiiiiu I TOO om. breed I T« s divers* ÓMfins 45 iWfi kwaUUoH 120 65 1 cm. braad Giesgorddnitof 90 ■chtiQi bioam» C 90 «iris 1 30 cm. br. s prima woL la terra, i beige en groen. i 70 cm. breed ia direr se kleuren I 50 om 130 I HAARLEM KRUISSTRAAT 11 TELEFOON 11491

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5